ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

تهران، خیابان طالقانی – خیابان مفتح جنوبی – پایین تر از چهار راه طالقانی – کوچه معیر یک – پلاک 10شامل بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح ، کمتیه امداد، بیمه بانک ها و شهرداری، سازمان بهزیستی


ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران


با استفاده از این لینک می توانید به آزمایشگاه پیام خود را ارسال کنید.توالی یابی DNA (DNA sequencing) از زمان معرفی اولین تکنیکهای توالی یابی در دهه ۱۹۷۰ راه درازی را پیموده است. 


تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی روشی است برای پیشگیری از یک بارداری مبتلا به یک بیماری ژنتیکی یا کروموزومی، که در IVF کاربرد دارد. در این روش سلول یا سلولهایی را از جنین در روز سوم یا پنجم تکوین جنینی جدا نموده و از نظر ژنتیکی آنها را مورد بررسی قرار می دهند. سپس جنین هایی که نرمال هستند به رحم مادر منتقل می گردند.آزمایشات ژنتیک نیازی به ناشتایی ندارد


نمونه گیری از جنین نیازی به ناشتایی و آمادگی قبلی ندارد.

نمونه های آزمایشگاه ژنتیک شامل نمونه خون EDTA، هپارینه، نمونه بلوک های پارافینه، نمونه مایع آمنیون یا پرزهای جفتی، مو،ناخن،بوکال می باشد که بر روی این نمونه ها کارآزمایشگاهی انجام می گردد.

 تکنیکی است با قدرت تفکیک بالا که برای شناسایی حذف‌ها و یا اضافه شدگی‌های نامتعادل در کل ژنوم به کار می رود. این آزمایش که کاریوتیپ مولکولی نیز نامیده می شود، در مقایسه با کاریوتیپ از قدرت تفکیک بالاتری برخوردار است. بسیاری از بیماری ها ناشی از تفاوت در تعداد کپی‌های کروموزمی (Copy Number Variation-CNV) می باشند.

روش انجام آزمایش Array CGH


برای انجام آزمایش Array CGH نمونه DNA فرد مورد نظر با نمونه DNA کنترل مورد مقایسه قرار می‌گیرد. به این منظور این نمونه‌های DNA توسط رنگ‌های فلورسانس متفاوت (در تصویر دو رنگ قرمز و سبز به ترتیب برای نمونه مورد آزمایش و نمونه کنترل) رنگ آمیزی می‌شود. بر روی اسلاید‌ها پروب هایی از جنس الیگونوکلئوتید DNA و یا کلون های BAC متصل شده اند. نمونه کنترل و نمونه مورد آزمایش نشاندار، روی این اسلاید‌ها ریخته شده و مدت زمان و شرایط لازم برای اتصال و هیبرید شدن قطعات DNA فراهم می‌شود. در قسمت‌هایی از DNA که تفاوتی میان نمونه کنترل و نمونه مورد آزمایش وجود ندارد هر دو رنگ قرمز و سبز به اندازه مساوی است و به رنگ زرد مشاهده می‌شوند. اما در بخش‌هایی که در نمونه مورد آزمایش حذف شدگی وجود داشته باشد رنگ نمونه کنترل (رنگ سبز) بیشتر مشاهده می‌شود و در قسمت‌هایی که مضاعف شدگی وجود داشته باشد رنگ نمونه مورد آزمایش (رنگ قرمز) بیشتر مشاهده می‌شود.

مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت هاروش Liquid biopsy بعنوان روشی غیرتهاجمی، سریع و کم هزینه برای شناسایی بیومارکرهای سرطان در سالهای اخیر بسیار مورد توجه بوده است. در این روش تنها به نمونه خون محیطی نیاز است که از آن DNA توموری آزاد در گردش خون جداسازی شده و برای شناسایی تومور مارکرها به کار گرفته می شود. این روش بویژه در مورد سرطان ریه، پستان و پروستات مورد استفاده قرار گرفته است. بعنوان مثال در مورد سرطان ریه پس از جداسازی تومور DNA از خون محیطی جهشهای ژن گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) مورد بررسی و شناسایی قرار می گیرند. این جهشها در ۱۰ تا ۳۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه (NSCLC) اتفاق می افتند که به پزشکان برای اجرای روشهای درمانی مناسب در زمان مناسب کمک می کند. با این وجود این روش دارای معایبی نیز هست که استفاده روتین از آن در بالین را نیازمند تحقیقات و مطالعت بیشتر می سازد.

Reference: www.doi.org


 آتروفی عضلانی-نخاعی (SMA) یک بیماری ژنتیکی است که منجر به ضعف عضلانی ناشی از تخریب سلولهای عصبی نخاع می شود. شدیدترین نوع بیماری در ۶ ماه اول پس از تولد بروز میکند اما انواع خفیفتر در سنین بالاتر و حتی بزرگسالی شناسایی می شوند.

در دسامبر ۲۰۱۶ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی SPINRAZA (NUSINERSEN) را بعنوان اولین و تنها داروی مورد تایید برای درمان SMA در کودکان و بزرگسالان معرفی نمود. این دارو بر مبنای تکنولوژی الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس (ASO) طراحی شده است که منجر به افزایش بیان ژن SMN2 می شود. عوامل اصلی تعیین کننده میزان اثر درمانی این دارو زمان شروع درمان و طول مدت درمان است. با وجود اثرات درمانی، این دارو نیز مانند سایر داروهای دیگر دارای عوارض جانبی است که از آن جمله می توان به خونریزی و آسیب کلیوی اشاره کرد. لذا بررسی کامل کلینیکی و پاراکلینیکی بیمار قبل از شروع درمان الزامی است.

منبع: https://www.spinraza.com/


NTDs نقایص مادرزادی مغز و یا نخاع هستند که در اولین ماه بارداری ایجاد می شوند. مهمترین عامل محیطی که در ایجاد NTDs نقش دارد کمبود اسید فولیک است اما مطالعات دانشمندان نشان می دهد با وجود استفاده از اسید فولیک قبل از بارداری همچنان موارد مبتلا به این اختلال متولد می شوند که می تواند نشان دهنده نقش عوامل ژنتیکی در بروز این وضعیت باشد. در یکی از جدیدترین مطالعاتی که دانشمندان آمریکایی در دانشگاه UTHealth انجام داده اند، ۵۱۱ فرد مبتلا به نوع شدیدی از NTDs تحت عنوان میلومننگوسل مورد توالی یابی اگزوم قرار گرفتند که از نژاد اروپایی و مکزیکی بودند. در ابتدا واریانتهای موجود در ژنهای دخیل در مسیرهای ژنتیکی مرتبط با NTDs (مانند مسیر متابولیسم فولات) و سپس ژنهای کاندید مسیرهای متابولیسمی دیگر مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیق واریانتهایی را در ژنهای مسیر هموستاز گلوکز در این افراد مورد شناسایی قرار داد که بنظر میرسد با اثر تجمعی درکنار یکدیگر میزان خطر بروز NTDs را در یک فرد مشخص میکند.

منبع: www.genomeweb.com


ژن APOE مسئول ساخت پروتئینی تحت عنوان آپولیپوپروتئین E در بدن انسان است که دارای ارتباط شناخته شده با بیماری آلزایمر می باشد.

در حقیقت واریانتی از این ژن تحت عنوان E4 مهمترین عامل خطر ابتلا به این بیماری است. تحقیقات نشان می دهد که در بدن بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر این واریانت از ژن APOE بیان می شود.  همچنین مطالعات نشان می دهد افرادیکه در هر دو نسخه ژن واجد واریانت E4 هستند ۱۲ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.

تا کنون مطالعات گسترده ای در ارتباط با نقش ژن APOE در ایجاد ضایعات مغزی (پلاکهای بتا آمیلوئید) بیماران آلزایمری انجام شده است. با تائید نقش این ژن در ایجاد ضایعات، تحقیقات در زمینه روشهای درمانی بر روی روشهای هدف گیری بیان این ژن متمرکز شده است.

تحقیقی در این زمینه در بخش عصب شناسی دانشگاه واشنگتن انجام گرفته است. در این مطالعه با استفاده از الیگونوکلئوتیدهای آنتی سنس در ایجاد آپولیپوپروتئین E مداخله ایجاد شد که منجر به کاهش قابل توجه پلاکهای بتا آمیلوئیدی در مغز موشهای مستعد ابتلا به بیماری گردید.

با این نتایج می توان امیدوار بود که راهکار جدیدی برای پیشگیری از بروز آلزایمر در افراد مستعد ابتلا به این بیماری ایجاد شود.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/


DNA موجود در بافت های سرطانی افراد سیگاری الگوی متفاوتی از جهش ها را در مقایسه با بافت های سرطانی افراد غیر سیگاری نشان می دهد. مطالعات اخیر نشان می دهد که چگونه سیگار کشیدن با سرطان های متفاوت ارتباط دارد و آسیب های متعددی در DNA ایجاد می کند. در حالی …

ادامه مطلب


ادامه مطلب…


آزمایشگاه ژنتیک پزشکی تهران مفتخر است اعلام دارد که موفق به دریافت گواهینامه ایزو 9001:2015 گردیده است.

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

تهران، خیابان طالقانی – خیابان مفتح جنوبی – پایین تر از چهار راه طالقانی – کوچه معیر یک – پلاک 10

شماره تماس: 43000002-021


طراحی و توسعه ایده سین |آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر اکبری| | kimasys.ir

%PDF-1.7 2 0 obj [/ICCBased 3 0 R] endobj 3 0 obj > stream xwTSϽ7PkhRH H.*1 J


%PDF-1.7 % 1 0 obj > endobj 2 0 obj [/ICCBased 3 0 R] endobj 3 0 obj > stream xwTSϽ7PkhRH H.*1 J


ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

ادرس بیمارستان دولتی ژنتیک تهران

10
0 شکیبا ادرس فوریه 21, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *