خواص دارویی و گیاهی

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

گردآوری- نبض ما: مهدی آذری

آب پرتقال سرشار از الیاف (فیبر) است، به ویژه اگر با (Pulpe) یا گوشت میوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه که سردتر باشد و در یخچال نگهداری شود ویتامین Cآن بیشتر حفظ خواهد شد. اینوریتول، پکتین، لیگنین، هورمون های نمو، اسانس ها، آنزیم های پروکسیداز، موادمعدنی شامل: سدیم ۳ میلی گرم، منیزیوم ۱۲ میلی گرم، فسفر۲۲ میلی گرم، گوگرد۱۰ میلی گرم، کلر۳ میلی گرم، پتاسیم ۱۸۷ میلی گرم، کلسیم ۴۳ میلی گرم، منگنز۰/۰۵ میلی گرم، مس ۰/۰۴ میلی گرم و روی ۰/۱۷ میلی گرم.

کارشناسان مؤسسه ملی سرطان آمریکا معتقدند موارد سرطان معده در آمریکا تقریباً کم است، زیرا در تمام ماه های سال پرتقال و مرکبات در دسترس همه قرار دارد و بیشتر مردم آنها را مصرف می کنند. ویتامینC یکی از عوامل مهم مهارکننده سرطان است به طوری که این ویتامین را دشمن نیرومندی بر علیه یکی از عوامل شناخته شده سرطان زا یعنی نیتروزامین ها(Nitrosamies) می شناسند.

مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده، در پیشگیری از انواع دیگر سرطانها نیز مؤثر است. از جمله سرطان مری در اشخاصی که زیاد پرتقال می خورند، ۵۰ درصد کمتر از اشخاصی است که آن را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً نمی خورند. همچنین میزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف کنندگان پرتقال در پایین ترین حد قرار دارد.

نوشیدن حداقل ۲ لیوان آب پرتقال در روز، غلظت ویتامین C را در بدن بین ۴۰ تا ۶۴ درصد افزایش می دهد. ویتامین C، یکی از ویتامین های ضروری است، بنابراین مصرف روزانه آن برای بدن خیلی مهم است. این ویتامین، به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های مهمی شناخته می شود که از بدن در مقابل مضرات رادیکال های آزاد محافظت می کند. باقی ماندن رادیکال های آزاد در بدن می تواند باعث آسیب دیدگی بافت های بدن شود و افراد را با پیری زودرس مواجه کند.

وعده های غذایی حاوی چربی و قند زیاد، باعث تشدید واکنش های التهابی در بدن می شود. واکنش های التهابی نیز شانس مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که درنتیجه باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع۲ و آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) می شود. خوشبختانه، تحقیقات علمی نشان داده اند که مصرف آب پرتقال در کنار وعده های غذایی دارای چربی و کربوهیدرات زیاد، از شکل گیری واکنش های التهابی در بدن جلوگیری می کند بنابراین مصرف روزانه آب پرتقال، یکی از اقدامات پیشگیرانه موثر برای جلوگیری از ابتلا به مقاومت به انسولین و آترواسکلروزیس است.

تحقیقات علمی بسیاری نشان داده اند که مصرف منظم و روزانه آب پرتقال می تواند وضعیت فشارخون دیاستولیک را به سطح مطلوبی برساند. آب پرتقال حاوی نوعی رنگدانه گیاهی محلول در آب به نام «هسپریدین» است که مسئولیت این تاثیرگذاری را برعهده دارد. هسپریدین، فعالیت عروق خونی کوچک را بهبود می بخشد و به طور کلی فشارخون را به شرایط مناسبی می رساند. هسپریدین با توجه به همین اثربخشی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را در افراد مستعد کاهش می دهد.

نوشیدن منظم و روزانه آب پرتقال می تواند سطح کلسترول بد خون (LDL) را در افراد مبتلا به بیماری کلسترول بالای خون کاهش دهد. با این حال، مکانیسم پنهان در این اثربخشی بر وضعیت کلسترول خون هنوز روشن نشده است. محققان معتقدند که انجام تحقیقات تکمیلی و آزمایش های بالینی برای واکاوی این واقعیت علمی ضرورت دارد.

محققان دریافته اند که پرتقال و سایر مرکبات در پایین آوردن کلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پکتین(Pectin) یا ماده الیافی پوست و ورقه های نازک مابین پره های پرتقال است. در مواردی که هدف کاهش کلسترول و تأمین سلامت شریان ها باشد، برای استفاده از حداکثر نیروی درمانی پرتقال، توصیه می شود که پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه های نازک داخل پرتقال که حاوی پکتین هستند مصرف کنید.

طبق یک مطالعه جدید، نوشیدن آب پرتقال می تواند به بهبود عملکرد مغز سالمندان کمک کند. پژوهشگران دریافتند که در آب پرتقال ماده ای موسوم به فلاونوئید وجود دارد که مصرف دائمی آن سبب افزایش سطح کارآئی مغر انسان می شود. این موضوع در افراد کهنسال نمود بیشتری داشته و حافظه و ادراک آنها را تقویت می کند.

آب پرتقال سرشار از ماده ای موسوم به فلاونوئید است که مطالعات جدید نشان می دهد این ماده نقش مهمی در بهبود عملکرد حافظه از طریق فعال کردن مسیرهای انتقال سیگنال های مغزی در بخش هیپوکامپ مغز دارد که عملکرد حافظه و یادگیری در انسان را مدیریت می کند.

 


صبحانه مناسب برای بیماران نقرسی


گلوتن در چه موادی است؟


فواید پختن غذا در پلوپز


طرز تهیه سالاد رژیمی برای شام

آخرین تحقیقات علمی، اثربخشی آب پرتقال را در راستای جلوگیری از ابتلا به چند نوع از سرطان ها نشان داده اند. پرتقال، ماده ای به نام دی-لیمونن دارد که تا به امروز کمتر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است، اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که این ماده، قابلیت های مثبتی در مقابله با سرطان پوست، پستان، دهان، کولون و ریه دارد. حتی تحقیقات دیگری نشان داده اند که مصرف آب پرتقال، خطر ابتلا به سرطان های کبد، حنجره و معده را هم کاهش می دهد. خود ویتامین C موجود در پرتقال و بالابودن سطح آنتی اکسیدان ها در آن به تاثیرگذاری بهتر دی-لیمونن کمک می کند.

کسانی که روزانه یک وعده مصرفی از آب پرتقال را برای برنامه غذایی خودشان در نظر می گیرند، خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهند. معمولا غلظت بیش از حد املاح و مواد شیمیایی به شکل گیری سنگ کلیه منجر می شود، اما آب پرتقال با این وضعیت مقابله می کند. آب پرتقال حاوی ماده ای به نام سیترات است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و توانایی فوق العاده ای برای جلوگیری از این اختلال دارد.

شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد استفاده روزانه از آب پرتقال می تواند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری های مختلف تقویت کند و مدت زمان دوره های بیماری را کوتاه کند. پایین بودن سطح ویتامین C در بدن می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دهد، اما خوشبختانه ویتامین C موجود در آب پرتقال می تواند این کمبود را جبران کند و نقش موثری در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

پرتقال و آب پرتقال حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامینB1 هستند. اضافه کردن این ویتامین به رژیم غذایی، آنزیم های ضروری برای داشتن متابولیسم سالم را فعال می کند و درنتیجه به گرفتن انرژی از چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. پایین آمدن سطح ویتامینB1 در بدن، اثر مخربی برای سیستم های مختلف بدن دارد. پوست، سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی از مهم ترین این موارد هستند.

کمبود فولات، یکی از علت های اصلی کم وزن شدن نوزاد و ابتلا به نقص لوله عصبی است که از مشکلات مادرزادی در مغز و نخاع محسوب می شود. با این حال، این نقص مادرزادی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. فولات به عنوان یکی از ریزمغذی های مهمی شناخته می شود که از شکل گیری نقائص مادرزادی جلوگیری می کند. مصرف روزانه یک سوم فنجان آب پرتقال، ۴۰ میکروگرم فولات برای مادران باردار فراهم می کند. یک سوم فنجان از آب پرتقال، ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فولات را تامین می کند.

نوشیدن روزی یک لیوان آب پرتقال انسان را زیباتر می کند. کارشناسان سلامت می گویند: نوشیدن روزی یک لیوان آب پرتقال به تقویت پوست، مو و ناخن کمک می کند. کارشناسان این فواید را به ویتامین سی، پتاسیم و فولیک اسید موجود در آب پرتقال نسبت داده اند. ویتامین سی برای تولید کلاژن لازم و ضروری است.

رنگدانه های زرد موجود در آب پرتقال با کاهش آسیب های ناشی از تابش نور خورشید بر پوست ارتباط دارد و گفته می شود که قابلیت انعطاف پذیری پوست را تقویت می کند. معمولاً یک لیوان ۲۰۰ میلی لیتری آب پرتقال حاوی ۶۰ میلی گرم ویتامین سی است.

به گفته کارشناسان مواد مغذی مهمی که برای داشتن پوست، مو و ناخن سالم نیاز است زمانی که در بخشی از رژیم غذایی انسان مصرف می شوند، بیشترین تأثیر را دارند.

پرتقال به دلیل خاصیت ادرارآوری که دارد در گروه میوه هایی قرار می گیرد که برای پاکسازی درونی توصیه می شود. این میوه از آن رو که مزه ملایم و طبیعی خنک دارد علاوه بر آن که موجب رفع تشنگی می شود به دلیل خاصیت مدر بودنش موجب دفع مواد زائد و سموم به واسطه ادرار از بدن می شود. به اعتقاد بسیاری از درمانگران طب چینی مصرف پرتقال تازه در فصل زمستان یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت و شادابی عمومی بدن است.

بسیاری از ما بر این باوریم که نوشیدن آب پرتقال به همراه صبحانه تاثیر زیادی در حفظ سلامت، شادابی و تندرستی ما دارد، اما درمانگران طب سنتی چین اینگونه فکر نمی کنند. آن ها معتقدند، نوشیدن یا خوردن پرتقال به همراه وعده غذایی مناسب نیست و بهتر است این میوه را یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کرد، زیرا همزمانی خوردن آب پرتقال یا پرتقال با وعده صبحانه موجب جذب نشدن مناسب مواد غذایی می شود زیرا اسید بالای این میوه موجب هضم زودهنگام غذا و دریافت نکردن مواد و ویتامین های لازم از وعده صبحانه یا دیگر وعده های غذایی می شود. همیشه آب پرتقال را یک ساعت پس از آن میل کنید.

۱۲ نکته که قبل از دویدن روی تردمیل باید بدانید +ویدئو


روز جهانی فیبریلاسیون دهلیزی


۱۰علامت افت فشار خون و راههای پیشگیری +ویدئو


عوارض خطرناک استفاده خودسرانه آلپرازولام

ویدیو های سلامت


رفع سریع دندان درد به روش خانگی


کاشت مو به روش sut + فیلم کاشت مو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


فشار خون بالا چه بلایی سر ما می آورد؟


عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

مطالب پیشنهادی


بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟

آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید


آزمایش ایدز یا عفونت HIV در بهترین آزمایشگاه


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


کاشت مو به روش sut + فیلم کاشت مو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو

نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

Welcome, Login to your account.

Recover your password.

A password will be e-mailed to you.

پرتقال میوه ای خوشمزه و آبدار و یکی از پرطرفدارترین مرکبات می باشد، درخت آن همیشه سبز است و ارتفاع آن تا 10 متر هم می‌رسد.

طبع پرتقال سرد و خشک است. پرتقال در ابتدا در آسیای جنوب‌شرقی، هند شمالی و جنوب چین کاشته شده و حدود 2500 قبل از میلاد مسیح برای اولین بار برداشت شده است، در قرن یکم بعد از میلاد، رومی‌ ها درختان جوان پرتقال را از هند به روم آوردند.

امروزه بیشترین پرتقال جهان در برزیل تولید می‌شود، پرتقال والنسیا، پرتقال ناول، پرتقال خونی، ماندارین، بیروتی و تامپسون از معروف ترین انواع پرتقال در جهان هستند. پرتقال دارای مقادیر بالای ویتامین C و ویتامین A، فولات، ویتامین B1، فیبر، آهن، مس و پتاسیم و کلسیم می باشد.

 

پوست پرتقال حاوی مقادیر بالای ویتامین C می باشد که می تواند به عنوان یک اسکراب طبیعی برای درمان لک صورت استفاده شود.

ماسک پرتقال و شیر

مقداری شیر گرم را با پوست پرتقال خشک شده مخلوط کنید و آن را روی صورت خود بمالید، بگذارید 15 دقسقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

پرتقال دارای محتوای بالای اسید سیتریک بوده که به درمان آکنه و جوش صورت کمک می کند.

ماسک پرتقال برای جوش صورت

مقداری ماست را با پودر پوست پرتقال ترکیب کنید و بر روی صورت بمالید و ماساژ دهید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

این ماسک برای درمان جوش های سر سیاه و جای جوش مفید می باشد.

پرتقال یک منبع غنی از ویتامین C می باشد که با تولید کلاژن از چروک پوست جلوگیری کرده و باعث جوانسازی پوست صورت می شود.

پوست پرتقال حاوی مقدار زیادی ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد که برای هر دو نوع پوست چرب و خشک مناسب هستند.

استفاده موضعی از پوست پرتقال روی پوست، سلول های مرده و خاک را از بین می برد و پوست را مرطوب نگه می دارد.

یکی از درمان های خانگی برای سیاهی دور چشم آب پرتقال است.

مقداری آب پرتقال را با چند قطره گلیسیرین مخلوط کنید و آن را بر روی سیاهی دور چشم بمالید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

ویتامین C و بیو فلاونوئید های موجود در پرتقال به گردش خون در پوست سر کمک می کند که باعث تقویت و افزایش رشد مو می شود.

آب پرتقال و پوست پرتقال پوست سر را تمیز کرده و برای درمان شوره سر مفید می باشد

ویتامین C موجود در پرتقال باعث تولید گلبول های سفید خون شده و با تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلونزا و سرفه مفید می باشد.

یک فنجان آب پرتقال تازه را با یک قاشق چای خوری عسل و کمی نمک ترکیب کنید و بخورید تا سرماخوردگی و سرفه را درمان کند.

پرتقال مانند تمام میوه ها دارای قندهای ساده می باشد اما شاخص گلیسمی پایینی دارد و مصرف مقدار متعادل آن باعث افزایش قند خون دیابتی ها نمی شود.

فیبر موجود در پرتقال سطح قند خون افراد دیابتی را کاهش می دهد.

پرتقال حاوی مقدار زیادی ویتامین C و پلی فنول است که برای رشد نوزادان و کودکان مفید می باشد.

محتوای ویتامین C پرتقال باعث افزایش تعداد هموگلوبین شده و به درمان کم خونی در کودکان کمک می کند.

پرتقال حاوی مقادیر بالای فیبر است که برای پیشگیری و درمان یبوست در نوزادان و کودکان مفید می باشد.

پرتقال حاوی مقادیر بالای ویتامین C می باشد که به درمان سرماخوردگی و سرفه در نوزادان و کودکان کمک می کند.

پرتقال یک منبع غنی از ویتامین A، فلاونوئیدها، مواد مغذی مانند آلفا و بتا کاروتن، لوتئین، بتا کریپتوکسانتین و مواد مغذی است که باعث بهبود بینایی در کودکان می شود.

آب پرتقال تازه می تواند به درمان اسهال و کاهش علائم آن کمک کند.

ویتامین C موجود در پرتقال سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باعث حفظ سلامت جنین و زنان باردار می شود.

پرتقال حاوی مقادیر بالای فولات است که باعث توسعه مغز جنین و جلوگیری از نقص لوله عصبی در نوزادان می شود، فولات همچنین باعث تولید سلول های جدید و بافت های جدید شده و وزن تولد نوزاد را بهبود می بخشد.

محتوای فیبر موجود در پرتقال برای درمان یبوست در دوران بارداری مفید است.

پتاسیم بالای پرتقال فشار خون بالا در زنان باردار را کاهش می دهد.

پرتقال کالری پایینی دارد و چون غنی از فیبر است می تواند شما را به مدت طولانی تری سیر نگه دارد و در نتیجه باعث کاهش وزن و لاغری می شود.

برای کاهش وزن پرتقال را صبح ناشتا برای صبحانه با سه عدد لیموترش تازه آب بگیرید و بخورید.

فیبر موجود در پرتقال به هضم غذا کمک می کند و می تواند برای درمان زخم معده مفید باشد.

مطالعات نشان داده که نوشیدن منظم آب‌ پرتقال به دلیل مقادیر بالای پتاسیم از بیماری‌ های کلیوی پیشگیری کرده و خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد.

پرتقال حاوی انواع مختلفی از ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام فلاونوئیدها می‌باشد که از بروز بیماری‌ های قلبی عروقی پیشگیری می‌کند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف روزانه‌ی آب پرتقال باعث کاهش اکسایش چربی خون می‌شود. به عقیده‌ی محققان مواد غذایی سرشار از ویتامین C باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

مقادیر بالای ویتامین C موجود در پرتقال باعث کاهش خطر ابتلا به آب مروارید و درمان دژنراسیون ماکولا شده و ویتامین A موجود در آن باعث بهبود بینایی می شود.

هرپردین فالانون و پتاسیم موجود در پرتقال می تواند فشار خون بالا را کاهش دهد، هرپریدین در قسمت سفید بین گوشت نارنجی داخلی و پوست بیرونی قرار دارد.

پرتقال غنی از فیبر بوده و یک روش طبیعی برای درمان یبوست می باشد.

پرتقال گردش خون را بهبود بخشیده و به درمان کم خونی کمک می کند.

پرتقال به دلیل دارا بودن فیبرهای غذایی تاثیر زیادی روی کلسترول خون دارد. نتایج پژوهش ها نشان می‌دهد که مصرف آب پرتقال برای افرادی که چربی خون شان بالاست مفید است به خاطر اینکه می‌تواند چربی خون را پایین بیاورد. توصیه می‌کنیم روزانه سه لیوان آب پرتقال تازه و خانگی میل کنید.

پرتقال غنی از لیموویید می باشد و تحقیقات نشان داده که برای درمان انواع سرطان های پوست، کبد، ریه، پستان، معده و روده مفید می باشد.

میوه‌هایی را خریداری کنید که سفت باشند ولی بتوان با انگشت فشار کوچکی روی آن وارد کرد.

پرتقال تازه رنگ روشنی داشته، چین و چروک ندارد و به نسبت سایز آن سنگین است.

از خریدن پرتقال‌هایی که پوست آن بی‌اندازه صاف است و روی آن لک دارد خودداری کنید.

پرتقال را می‌توانید برای یک هفته در دمای اتاق نگهداری کنید اما در یخچال تا دو هفته قابل نگهداری است.

منابع : stylecraze – momjunction – draxe


ختنه دردناک دختران+عکس


ماسک پرتقال


این میوه سرشار از ویتامین C است و خواص دارویی و بهداشتی بسیاری برای پوست های چرب دارد.

مالیدن پوست پرتقال پس از آرایش چین و چروک را از بین می برد.

برای از بین بردن کک مک با پوست پرتقال موضع را مالش دهید و سپس گوجه فرنگی بر محل کک مک بمالید.

اسانس پرتقال برای برطرف کردن چین و چروک، شادابی صورت و عفونت های میکروبی پوست صورت بکار می رود. (ماسک پرتقال، روش کننده پوست است).

جهت نرم کردن دست های خشن و تیره می توان از مخلوط آب پرتقال و عسل استفاده کرد.


 


1) ماسک پرتقال برای جوش ها غرور

یک پرتقال را پوست بکنید هسته ها و پوست های نازک پره های آن را جدا کنید روی پوست صورت خود بخوابانید و پس از 20 دقیقه با آب سرد بشویید. این ماسک برای درمان جوشهای غرور جوانی (آکنه) موثر است ولی افرادی که پوست خشک دارند نباید ان را مصرف کنند.


 


2) ماسک آب پرتقال


مواد لازم


– زرده تخم مرغ


– آب پرتقال


– روغن بادام


– شیره ی نارگیل


 


طرز تهیه و استفاده

یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق مرباخوری آب پرتقال یک قاشق مرباخوری روغن بادام و شیره نارگیل اضافه کرده به صورت بمالید و پس از 20 دقیقه آن را بشویید. این ماسک برای پوست های معمولی استفاده می شود.


 


3) اسکراب پرتقال


مواد لازم


– پرتقال یک عدد


– جو کوبیده شده 4 قاشق چایخوری


 


طرز تهیه و استفاده

پرتقال را آب بگیرید جو پخته و کوبیده شده را به آن اضافه کنید. اسکراپ را روی پوست صورت و بدن تان بمالید و ماساژ دهید پس از 3-2 دقیقه بشویید.


 


4) ماسک عسل و پرتقال

3 قاشق غذاخوری عسل را با 2 قاشق غذاخوری آب پرتقال مخلوط کنید و در حرارت ملایم هم بزنید. اکنون ماسک را روی صورت مالید و بعد از نیم ساعت با اب ولرم شسته و کرم مرطوب کننده بمالید.


 


 


گرد آوری , ترجمه و تنظیم : نایس کلوب

برگرفته از کتاب خودآموز ماسک صورت (با میوه ها و گیاهان دارویی)  شهیده طالب، دکتر محمد پور فخاران


 


 


برچسب ها : زیبایی پوست و مو


برچسب ها:


مطالب دیگر:

E-mail: [email protected]: 09198145162 – 09381578776آدرس: بابل – خیابان بابلسر – کوچه آخوندی – ساختمان مانلی
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی
شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه راهنمای سایت را
مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه
راهنمای سایت را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید.
10

دیدگاهتان را بنویسید