مطلب پیشنهادی برای سلامتی شما:

خواص دارویی و گیاهیبهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

کفیر نام خود را از کلمه‌ی ترکی «کِیف» به معنای «حال خوب» گرفته است. این محصول لبنی یکی از غنی‌ترین منابع غذایی حاوی پروبیوتیک‌ هاست. باکتری‌های پروبیوتیک در عملکرد دستگاه گوارش، تولید مولکول‌های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها نقش دارند. امروزه کفیر به‌خاطر خواصش بیش از پیش به رژیم غذایی مردم راه یافته است. این مطلب را بخوانید تا با خواص کفیر بیشتر آشنا شوید.

برای تهیه‌ی کفیر از ترکیب باکتری‌ها و مخمرهایی استفاده می‌شود که در اثر تماس با شیر، نوعی نوشیدنی تخمیری می‌سازند. این نوشیدنی را حتی افرادی که از هضم لاکتوز عاجز هستند می‌توانند بنوشند. می‌توان کفیر را از شیر گاو، شیر گوسفند یا شیر سویا تهیه کرد. پروبیوتیک‌ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند. معروف‌ترین غذای پروبیوتیک در رژیم غذایی کشورهای غربی، ماست است، ولی خاصیت پروبیوتیک کفیر از ماست هم بیشتر است. برخلاف کفیر سایر محصولات لبنی تخمیری دارای هیچ مخمری نیستند و تنوع باکتری‌های مفیدشان بسیار کمتر است. در ادامه به بررسی خواص کفیر می‌پردازیم.

قرن‌هاست که در آسیا و اروپا کفیر را به‌خاطر خواص درمانی‌اش مصرف می‌کنند. این محصول دارای باکتری‌های پروبیوتیک است که برای سلامت دستگاه‌های گوارش و ایمنی مفیدند. کفیر دارای ترکیبات زیست‌فعال مفید برای بدن است، از جمله ۳۰ نوع باکتری که در مبارزه با تومورها، بیماری‌ها و عوامل سرطان‌زا مؤثرند. دانه‌های محتوی مخمرها و باکتری‌ها که برای تهیه‌ی کفیر به شیر اضافه می‌شوند، پس از گذشت ۲۴ ساعت تکثیر می‌شوند و خواص منحصربه‌فرد این نوشیدنی را به وجود می‌آورند. پس از تهیه‌ی کفیر می‌توان این دانه‌ها را جدا و دوباره مصرف کرد. کفیر یک نوع نوشیدنی است و دانه‌های کفیر آغازگر تولید نوشیدنی کفیر هستند.

بسته به نوع شیر، ۷۵ میلی‌لیتر کفیر دارای ۶ گرم پروتئین، ۷ یا ۸ گرم کربوهیدرات، ۳ تا ۶ گرم چربی، مقداری کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین‌های B۲ و B۱۲ است. هم‌چنین این مقدار کفیر ۱۰۰ کالری انرژی دارد.

امروزه پوکی استخوان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مردم سراسر دنیا به شمار می‌آید. کلسیم برای سلامت استخوان‌ها ضروری است و فقدان آن می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود. کفیر دارای ترکیبات زیست‌فعال است که به جذب کلسیم کمک می‌کند و از نابودی استخوان‌ها جلوگیری می‌‌کند. هم‌چنین در کفیر ویتامین K۲ وجود دارد که در سلامت استخوان‌ها و افزایش جذب کلسیم مؤثر است. کمبود این ویتامین می‌تواند جذب کلسیم و سلامت استخوان‌ها را با مشکل مواجه کند. باکتری‌های پروبیوتیک موجود در کفیر جذب مواد مغذی را افزایش می‌دهند. در کنار این خواص باکتری‌های پروبیوتیک، خود شیر به‌تنهایی دارای ترکیباتی است که در سلامت استخوان‌ها مؤثرند. فسفر، کلسیم، منیزیم و ویتامین‌ D و K۲ از این ترکیبات هستند.

سرطان بیماری‌ای سخت و مشکلی جدی است. کفیر می‌تواند در مبارزه با سرطان‌ به بدن‌تان کمک کند. کفیر سلاحی قدرتمند در مقابل تکثیر سلول‌های سرطانی است. ترکیبات موجود در نوشیدنی‌های پروبیوتیک موجب می‌شوند سلول‌های سرطانی در معده، خودشان را نابود کنند.

کفیر می‌تواند رشد تومورها و تبدیل سلول‌های غیرسرطانی به سرطانی را در مراحل اولیه متوقف کند. در مطالعه‌ای که بر روی حیوانات صورت گرفت، مشاهده شد که مصرف کفیر می‌تواند سلول‌های سرطانی پستان را تا ۵۶٪ کاهش دهد، در حالی که در مورد ماست این مقدار فقط ۱۴٪ بود.

ماست و نوشیدنی کفیر می‌تواند به تعادل عملکرد دستگاه گوارشی کمک کند و با بیماری‌های گوارشی مانند سندروم روده‌ی تحریک‌پذیر، بیماری کرون و زخم معده مبارزه کند. نوشیدن کفیر می‌تواند پس از مصرف آنتی‌بیوتیک و گذراندن دوران بیماری‌، باکتری‌های مفیدی را که از بین رفته‌اند، بازسازی کند. باکتری‌های پروبیوتیک می‌توانند عوارض جانبی بعضی داروها مانند اسهال را کاهش دهند.

آسم و بسیاری از حساسیت‌ها ناشی از التهاب هستند. در مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام گرفت، کفیر توانست التهاب سلول‌های ریه و مجاری تنفسی و به دنبال آن تولید مخاط را کاهش دهد. میکروارگانیسم‌های موجود در کفیر می‌توانند به دستگاه ایمنی بدن کمک کنند تا واکنش‌های آلرژیک را سرکوب کند. برخی از دانشمندان معتقدند که واکنش‌های آلرژیک ناشی از کمبود باکتری‌های مفید روده هستند. ۱۷ مطالعه از مجموع ۲۳ مطالعه‌ی مختلفی که در این زمینه بر روی ۲۰۰۰ نفر صورت گرفتند، از تأثیر مثبت کفیر بر علائم حساسیت و کیفیت زندگی حکایت دارند.

آسیب‌ دیدن روده می‌تواند سیگنال‌هایی به پوست ارسال کند و توازن طبیعی پوست را بر هم بزند. در نتیجه‌ی این پدیده، علائمی مانند آکنه، پسوریازیس (صدفک)، جوش و اگزما بروز می‌کنند. کفیر علاوه بر تأثیری که بر روده و درنتیجه پوست دارد، خود نیز در درمان سوختگی‌ها و جوش‌ها مفید است.

کربوهیدرات موجود در کفیر که «کفیران» نام دارد، می‌تواند دستگاه ایمنی را تقویت کند و زخم‌های سطح پوست را بهبود بخشد. محافظت از بافت پیوندی نیز از تأثیرت این ماده است.

لبنیات به‌طور طبیعی دارای قندی به‌ نام لاکتوز هستند. بسیاری از افراد، به‌خصوص بزرگ‌سالان توانایی هضم درست این قند را ندارند. این مشکل عدم تحمل لاکتوز نام دارد. باکتری‌های مفید موجود در کفیر برای حفظ سلامت بدن، به‌ویژه روده، ضروری‌ هستند. ترکیبات فعال موجود در کفیر لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل و هضم آن را آسان‌تر می‌کنند. کفیر سرشار از باکتری‌ها و مواد مغذی است و با از بین بردن همه‌ی لاکتوز موجود در لبنیات، مصرف آنها را آسان می‌کنند.

کفیر دارای ترکیبات مفیدی مانند بیوتین و فولات است. اینها دستگاه ایمنی را تقویت و از سلول‌ها محافظت می‌کنند. این باکتری به همراه چند باکتری دیگر برای تقویت دستگاه ایمنی و جلوگیری از رشد بسیاری از باکتری‌های مضر، مفید است. در کفیر ترکیب قدرتمند دیگری وجود دارد که فقط در نوشیدنی‌های پروبیوتیک یافت می‌شود. این ترکیب، پلی‌ساکارید غیرمحلول کفیران نام دارد و خواص ضدمیکروبی‌ آن در از بین بردن قارچ کاندیدا مؤثر است. هم‌چنین کفیر می‌تواند کلسترول و فشار خون را کاهش دهد.

کفیر در مبارزه با عفونت‌ها مؤثر است. یکی از باکتری‌های مفید کفیر، لاکتوباسیلوس کفیری نام دارد. این باکتری در مبارزه با باکتری‌های مضر مانند سالمونلا و اشرشیا مؤثر است.

اگر از کیفیت کفیرهای تجاری موجود در بازار مطمئن نیستید، خودتان می‌توانید به‌آسانی آن را درست کنید.

پس از پایان تخمیر دانه‌های کفیر را از آن جدا کنید و برای تولید کفیر جدیدتان استفاده‌ کنید.

برگرفته از: authoritynutrition draxe

به من بگو چه می‌خوری تا به تو بگویم که هستی

14000تومان

7000تومان

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var = document.createElement(”);
.type = ‘text/java’;
var = ”;
.src = + ‘?v=’ + now.getFullYear().() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild();

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var = document.createElement(”);
.type = ‘text/java’;
var = ”;
.src = + ‘?v=’ + now.getFullYear().() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild();

now = new Date();
var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];
var = document.createElement(”);
.type = ‘text/java’;
.async=true;
var = ‘https://cdn.yektanet.com/rg_woebegone/s/1/rg.complete.js’;
.src = + ‘?v=’ + now.getFullYear().() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours();
head.appendChild();

لطفا بفرمایید.کفیر را ازکجا تهیه کنم.بنده این ماستهای کارخونه ای را باور ندارم. وخودم درستش کنم

سلام مینو جان
با جست‌وجو در اینترنت، حتما به نتیجه خواهید رسید.
موفق باشید.

بنده باین ماستهای تقلبی کارخانجات،هیچ باور ندارم.اما کفیر،چرا. اگر راهنمایی کنید ومحل تهیه ی دانه های کفیر رالطف کنید، وبفرمایید،ممنون خواهم بود‌

کفیر را از کجا میتوانیم تهیه نمایم؟ لطفا راهنمایی نمائید،،

با تشکر ⚘

رژیم و تغذیه

رژیم شیر چیست؛ متخصصان درباره این رژیم چه نظری دارند؟

بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به کم‌کاری تیروئيد

پروتئین وی چیست؛ فواید، مضرات و نحوه مصرف آن

خوراکی های انرژی زا؛ ۱۱ خوراکی که خستگی بدن را کاهش می‌دهد

چگونه لاغر شویم؛ ۱۵ روش کاهش وزن سریع اما مطمئن

معرفی ماتریس آنسوف؛ ابزاری برای برآورد ریسک‌های تغییر شغل

معرفی مدل «کدهای هالند» و کاربردهای آن


فرآیند MPS چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع روماتیسم مفصلی؛ علائم و ۱۶ روش درمان خانگی آن

جاهای دیدنی کرمان؛ ۱۸ جاذبه دیدنی شهر کویر و تمدن

نام‌نویسی در وبسایت چطوربه منزله‌ی پذیرفتن
شرایط و مقررات
می‌باشد.

در گوشی موبایلتان این لینک را بفشارید:   telegram.me/kefirgrains   و در تلگرام  JOIN  را بزنید

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۸/۴ – ۱۷:۲۰

خلاصه کلام، کفیر یک ابر نوشیدنی طبیعی می باشد که مصرف مداوم آن باعث سلامتی بیشتر و افزایش طول عمر شما خواهد شد. مصرف کفیر از زمانی که در شکم مادرتان باشید تا سنین بسیار بالا، فوق العاده مفید و سلامتی بخش می باشد.

اگر شما از افراد خودمراقب هستید و برای سلامتی خود ارزشی قائلید، باید هر شب یک لیوان کفیر را تناول نمائید. در سالهای قبل از ۱۳۸۰ افراد کمی با فواید چای سبز آشنا بودند، چایی که هزاران سال است در چین به عنوان چای سلامتی مصرف می گردد، ولی حالا چای سبز وارد ذنجیره مصرف بسیاری از ایرانیانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند و خودمراقبتی می کنند، شده است.

کفیر نیز از بیش از ۱۰۰۰ سال پیش به عنوان یک محصول خوراکی شفابخش نزد مردم قفقاز شناخته شده می باشد. اما نام کفیر چند سالی بیشتر نیست که با دوغ های کارخانه پگاه بر سر زبان مردم ایران افتاده، و هنوز فرهنگ استفاده از کفیر جایگاه خود را در ذنجیره غذائی ایرانیان، نسبت به خواص بیشماری که دارد باز ننموده است.

البته ذکر این نکته بسیار ضرروی می باشد، که دوغ های صنعتی که کارخانه های معروف به عنوان کفیر تولید می کنند، اصلا خواص کفیر طبیعی را ندارند. به جهت زمان بر بودن استفاده از قارچ های زنده، دوغ های کارخانه ای با استارتر خشک شده قارچ کفیر که از کشور روسیه یا اوکراین وارد می شود تهیه می شوند. در واقع فرایند تخمیر شیر در دوغ های شرکتی با نام کفیر، توسط باکتری های مفید کفیر زنده صورت نمی گیرد. پس دوغ کفیری که در فروشگاه ها به فروش می رسد، اصلا خواص کامل این ماده سلامتی بخش را ندارد، هر چند که مصرف آن بهتر از دوغ معمولی و بسیار بسیار بهتر از نوشابه های سیاه، قرمز و زرد می باشد.

بهترین کفیر، کفیری است که خود شما در منزل و با قارچ زنده کفیر تولید نمائید. با خواندن طرز تهیه کفیر متوجه تفاوت فاحش کفیر واقعی با دوغ کفیر صنعتی خواهید شد.

پس وقتی صحبت از خواص کفیر می شود منظور ما کفیری است که به طور طبیعی از تخمیر شیر به وسیله قارچ های زنده کفیر توسط خود شما تهیه شده است، که اصطلاحا به آن کفیر خانگی یا کفیر طبیعی می گویند.

به طور کلی کفیر یک مایع شبیه دوغ ماست می باشد که حاصل فعالیت تخمیری بیش از ۵۰ نوع مختلف باکتری و تک سلولی مفید می باشد، که در شکلی شبیه قارچ در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند. اگر با فرآیند تولید نان آشنائی داشته باشید، برای تهیه نان از ماده ای به نام خمیر ترش که درواقع یک تک سلولی زنده می باشد، استفاده می نمایند؛ فعالیت تخمیری این تک سلولی با آب و آرد در دمای زندگی (۱۸ تا ۳۷ درجه سانتیکراد) باعث تهیه خمیر نان های خوشمزه ای می شود که هر روز میل می نمائید.

قارچ کفیر نیز یک موجود زنده می باشد که با تخمیر انواع شیر یک سوپر پروبیوتیک طبیعی را برای ما فراهم می آورد که در بین تمامی خوردنی های روی زمین مقام اول خوردنی های پروبیوتیک را دارد. اینکه پروبیوتک چیست و چه فوائدی دارد رو در این مقاله می توانید به طور کامل مطالعه نمائید، همینقدر بدانیم که پروبیوتیک مجموعه ای از باکتری های مفید زنده هستند که باعث هضم غذا، پاکسازی روده از مواد مضر و تولید انواع ویتامین و آنتی بیوتیک های طبیعی در دستگاه گوارشی ما می شوند.

همه ما می دانیم که منشاء بسیاری ازبیماری ها و عدم سلامتی انسان به موادی که می خوریم و طرز کار دستگاه گوارش مرتبط می باشد، اینجاست که خوردن مداوم کفیر به عنوان یک ابر پروبیوتیک طبیعی با داشتن بیش از ۷ بیلیون تک سلولی و باکتری مفید در هر لیوان باعث افزایش سلامتی و طول عمر ما می شود.

لطفا توجه داشته باشید که کفیر یک قرص یا داروی شیمیائی نیست، تاثیرات مثبت کفیر در بدن، مانند هر ماده طبیعی دیگر، هنگام استفاده مداوم آن نمایان خواهد شد. برای حداقل یک ماه، هر شب یک لیوان کفیر بنوشید، تا تاثیر آن را در سلامتی به خصوص در پوست و موی خود کاملا لمس نمائید.

علاوه بر باکتری های مفید، کفیر مملو از ریز مغذی های بسیار حیاتی برای تک تک سلول های بدن ما می باشد که در کمتر مواد غذائی وجود دارد. موادی مانند:

و مواد مفید دیگری که تاثیر شگرفی در ایجاد سلامتی و افزایش طول عمر خواهند داشت.

همین امروز کفیر را وارد ذنجیره غذائی خود نمائید تا طعم نعمت سلامتی با استفاده از محصولات طبیعی را تجربه نمائید.

تحقیقات پزشکی نشان داده که مصرف مواد غذائی تخمیری باعث از بین رفتن انواع مخلفی از تومورهای سرطانی در حیوانات آزمایشگاهی می شود. به عنوان مثال در تحقیقی که در ژورنال علم لبنیات انتشار یافته، نشان داده که مصرف روزانه کفیر باعث جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی سینه می شود و مقاومت سلولی بدن (immune cells) در مقابل دچار شدن به انواع بیماری ها را افزایش می دهد.

اسید لاکتیک خاص (dextrorotatory) تولید شده در فرآیند تخمیر شیر یکی از مواد فوق العاده مفید و بسیار کمیاب برای سلول های بدن ما می باشد، این ماده باعث از بین رفتن انواع قارچ ها و سم های تولید شده آنها در بدن ما می گردند. به عنوان مثال سمی که تولید نوعی قارچ در انواع آجیل به خصوص بادام زمینی می باشد باعث حساسیت در بسیاری از انسان ها می شود، مصرف روزانه کفیر می تواند با از بین بردن قارچ های میکروسکوپی و سموم آن ها در بدن ما که عوامل آلرژی زا می باشند به درمان انواع حساسیت ها کمک شایانی نماید

با توجه به باکتری های زنده و مفید، کفیر در  مداوای انواع اسهال و بیماری های دستگاه گوارش بخصوص روده های کوچک و بزرگ شهره می باشد. تحقیقات نشان داده، کودکانی که معده ای ضعیف دارند و با خوردن بعضی از مواد غذائی مانند میوه های بهاری گرفتار مشکل اسهال می گردند با خوردن مداوم کفیر مداوا می شوند.

دفعه بعد که قسمتی از بدن مثلا گلویتان چرک کرد و نیاز به آنتی بیوتیک پیدا نمودید، حتما دو لیوان کفیر را روزانه مصرف نمائید تا تاثیر شگرف آنرا در بهبودی خود ببینید. تحقیقات بسیاری نشان داده است که کفیر با داشتن انواع مواد مفید و تولید آنتی باکتریال های طبیعی، باعث بالا رفتن سیستم مقاومت بدن شما در مقابل انواع بیماری ها بخصوص سرما خوردگی ها شده و بدنی سالم را به شما هدیه می دهد.

کفیر با داشتن گستره زیادی از انواع ویتامین و مواد معدنی یک جایگزین طبیعی برای قرص های صنعتی ویتامین و مینرال می باشد. مدتهاست که می دانیم، سلامتی ما وابسته به سلامتی سلول های ماست و سلامتی سلول های ما وابسته به ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. کفیر می تواند نقش بسیار پر رنگی در رفع گرسنگی سلول های بدن ما مانند پوکی استخوان ایفا نماید. مطئن باشید بعد از یکماه مصرف روزانه کفیر، تاثیر شگرف آنرا در افزایش سلامتی و شادابی پوست و موی خود خواهید دید.

تحقیقات نشان داده است که خوردن یک لیوان کفیر در هر ۲۴ ساعت پس از یک ماه تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار خون و ماندن در محدوده نرمال فشار دارد. همچنین مصرف کفیر با کاهش کلسترول بد خون نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی دارد.

کفیر با داشتن ماده کمیاب تریپتوفان و انواع اسید آمینه های ضروری اثر قرص های آرام بخش را به صورت طبیعی و بدون هیچگونه ضرر جانبی دارد، تحقیقات نشان داده، مصرف مداوم کفیر باعث آرامش بیشتر و داشتن روحیه شادتر خواهد شد. مصرف روزانه یک لیوان کفیر مخلوط با یک قاشق عسل از افسردگی های فصلی جلوگیری می نماید.

کفیر با داشتن باکتری های بسیار مفید و خاصیت ضد قارچ و میکروبی که دارد به طور شگفت آوری باعث بهبود و گاها درمان بیماری های زنانگی بر اثر قارچ و رفع سوزش های آن می شود. برای درمان اینگونه بیماری ها علاوه بر تناول مداوم کفیر که باعث تنظیم و درمان دستگاه گوارش و ادرار خواهد شد، برای چند شب کفیر خالص را مانند کرم های مخصوص اینکار، در موضع دوش بگیرید. و یا در یک تشت آب ولرم یک لیوان کفیر را مخلوط کرده و برای نیم ساعت در تشت نشسته تا از شر سوزش های دیوانه کننده بر اثر قارچ های عفونی راحت شوید. توصیه اکید می نمائیم، در هر حال اول به پزشک متخصص مراجعه نمائید و در صورت تشخیص پزشک و عفونت بر اثر قارچ از کفیر برای درمان کمکی استفاده نمائید.

کفیر با تنظیم کردن باکتری های داخل دستگاه گوارش و کبد و ایجاد سلامتی بیشتر در آنها و  با داشتن مواد معدنی کمیابی چون بیوتین باعث بهبود بسیار زیاد در پوست و موی شما خواهد شد. برای دیدن این تغییر هر شب یک لیوان کفیر را قبل از خواب تناول نمائید، و پس از یکماه پوست و موی خود را مقایسه نمائید و تاثیر معجزه آسای این ابر خوردنی را مشاهده نمائید. همچنین با استفاده از کفیر به عنوان ماسک پوست می توانید پوستی شفاف و بدون لک داشته باشید. برای اینکار ۲ قاشق غذاخوری کفیر را با یک قاشق چایخوری روغن بادام تلخ مخلوط نمائید و هر شب  بر روی پوست خود مالیده و پس از۲۰ دقیقه صورت خود را بشوئید.

از همه اینها گذشته کفیر بنا به نوع تهیه آن دارای طیف گسترده ای از طعم های خوشمزه برای هر سلیقه ای می باشد و خوردن آن در کنار غذا و یا مخلوط با انواع میوه، عسل یا سبزیجات  لذت بخش می باشد. نکته خیلی مهم، خریداری دانه های کفیر از فروشنده معتبر قارچ کفیر می باشد، تا از کیفیت و سلامتی قارچ ها اطمینان داشته باشید.

اگر شما از مصرف کفیر و تاثیر این ماده خارق العاده در سلامتیتان تجربه ای دارید لطفا با ما در قسمت نظرات همین صفحه به اشتراک بگذارید:

ارسال شده توسط رامين (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ – ۱۷:۱۹

ارسال شده توسط من (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۱:۵۲

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ – ۱۴:۳۳

دوست گرامی به طور کلی کفیر نیز مانند دیگر لبنیات طعمی مطبوع دارد، شاید کمی شبیه ماست شل، اما دقیقا مانند ماست، چون نسبت به طرز تهیه آن طعم آن نیز متفاوت می شود نمی توان گفت که شیرین یا ترش است؛ در واقع با تغییر اندکی در زمان، دما، مقدار و نوع شیر می توان طیف گسترده ای از طعم های کفیر، مانند: شیرین، ملس و ترش را تولید نمود.

برای آگاهی از چگونگی طرز تهیه کفیر با طعم های متفاوت، لطفا از این لینک قسمت ریزه کاری های تهیه کفیر بازدید نمائید.

ارسال شده توسط رهگذر (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۲/۲۶ – ۲۳:۵۵

ارسال شده توسط سلامان (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ – ۱۴:۰۳

ارسال شده توسط فریبا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۲۸ – ۰:۰۹

ارسال شده توسط نازنین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۳ – ۱۹:۱۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۴/۱۴ – ۲۱:۱۴

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۹/۴ – ۱۱:۳۶

ارسال شده توسط حسینب (تایید نشده) در ۱۳۹۳/۱۲/۲۸ – ۲۳:۱۱

ارسال شده توسط نیکی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۹:۱۳

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۱/۲۹ – ۱۷:۴۵

به طور کلی کفیری خوب می باشد که به ذائقه و طبع شما سازگارتر باشد، و نمی توان یک نسخه کلی برای همه بابت آن پیدا نمود، پس شما هستید که با مصرف انواع کفیر طبیعی که با قارچ کفیر تهیه کرده اید، تشخیص می دهید که کدام بهتر است، خیلی سخت نگیرید چون پروبیوتیک ها که تاثیر گذارترین ماده کفیر در سلامتی می باشند، به اندازه کافی در هر کفیری که به صورت طبیعی درست شده است وجود دارد.

به هر حال، به نظر من کفیر ترش مانند مواد غذائی ترش، اشتها آور تر و هم زمان چربی سوزتر می باشد و همچنین دارای ویتامین های بیشتری از گروه ب می باشد. احتمالا کفیر ترش دارای ریز مغذی های بیشتری از کفیر شیرین می باشد، البته این نظر به صورت تجربی می باشد و من هیچ پشتوانه علمی بابت آن پیدا نکرده ام.

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۷ – ۲۱:۲۸

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۵/۲۰ – ۲۳:۳۳

من مدت سه ساله که از این نوشیدنی به صورت مداوم استفاده میکنم وازخواصی که شخصا تجربه کردم:

ارسال شده توسط ارش (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۷/۹ – ۲۲:۲۶

ارسال شده توسط فرید (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۹ – ۲۲:۵۴

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۴/۸/۱۰ – ۱۵:۴۸

خوردن قارچ کفیر در مقادیر کم مشکلی ندارد، برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه لطفا از این لینک بازدید فرمائید.

ارسال شده توسط ناهید (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۸/۲۰ – ۲۲:۰۹

ارسال شده توسط ناشناس (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۲۴ – ۲۰:۱۶

ارسال شده توسط فیضی (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۹/۱۳ – ۱۰:۴۱

ارسال شده توسط مهدی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۱ – ۷:۰۷

ارسال شده توسط سیما (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ – ۲۳:۵۳

ارسال شده توسط ثمین (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ – ۸:۰۷

ارسال شده توسط m.a (تایید نشده) در ۱۳۹۴/۱۲/۶ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط صفری از گلستان … (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۶ – ۲۳:۳۵

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۱۰:۰۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱/۱۸ – ۱۴:۵۵

کفیر تولید شده از شیر گاو که متداولترین نوع کفیر می باشد در گروه لبنیات قرار می گیرد، اگر فردی از طرف پزشک منع مصرف لبنیات (مثلا به علت داشتن سنگ کلیه) نداشته باشد، به طور حتم می تواند کفیر نیز استفاده نماید و مطمئنا برای او مفید واقع خواهد شد.

اما از طرف دیگر مواد غذائی که از نظر طب سنتی در زمره مواد غذائی سرد طبقه بندی می گردند (مانند کفیر شیر گاو) معمولا برای سنین بالا به تنهائی مناسب نیستند و شاید باعث کرختی و درد های عضلانی یا استخوانی گردند. اما خوشبختانه می توان مواد سرد را با مواد گرم همگون؛ مخلوط و استفاده نمود تا از خواص آن بهره بگیریم. که در مورد کفیر بسته به ذائقه فرد مصرف کننده می توانید آن را با یکی از مواد عسل، عرق نعنا یا پودر زنجبیل و زیره مخلوط نمود و مصرف نمائید.

همچنین می توانید به جای شیر گاو برای تولید کفیر، از شیر انواع مغزها مانند بادام یا بادام هندی برای تولید کفیر استفاده نمائید که در آن صورت طبع کفیر تولید شده گرم خواهد شد. دستور تهیه کفیر از مغزآجیل را می توانید در این لینک مشاهده نمائید.

ضمنا برای افراد دیابتی بهترین کفیر، کفیر شیر شتر (حاصل از تخمیر شیر تازه شتر توسط قارچ کفیر) می باشد. استفاده مداوم کفیر شیر شتر، کمک شایانی به درمان دیابت خواهد نمود.

ارسال شده توسط مژگان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۳ – ۷:۰۶

ارسال شده توسط هادی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۷ – ۱۹:۰۳

ارسال شده توسط انصاری (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۲/۱۸ – ۱۵:۲۶

ارسال شده توسط علی (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۵/۱۴ – ۱۲:۲۳

ارسال شده توسط صالح (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۵ – ۱۳:۰۹

ارسال شده توسط مهربان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۳/۲۴ – ۱۴:۳۴

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۴/۲۲ – ۱۳:۱۶

ارسال شده توسط ریما (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۲۶ – ۱۱:۴۳

ارسال شده توسط کامیاب (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۵/۲۶ – ۱۶:۵۶

ارسال شده توسط سمیه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۷/۶ – ۸:۵۵

ارسال شده توسط امیرمحسنی (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۸/۲ – ۱۱:۵۳

ارسال شده توسط معین (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۴ – ۱۰:۰۱

ارسال شده توسط سعید (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۹ – ۱۰:۴۸

ارسال شده توسط حیدری (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۹/۱۳ – ۲۲:۳۱

ارسال شده توسط بی نام (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ – ۲۳:۲۱

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ – ۱۱:۳۲

ارسال شده توسط معصومه (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ – ۸:۵۰

ارسال شده توسط قاسمی گرگان (تایید نشده) در ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ – ۸:۱۶

ارسال شده توسط سلین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱/۱۷ – ۸:۳۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱/۲۷ – ۱۰:۱۳

توجه نمائید که دلائل ایجاد جوش بسیار مختلف می باشد و نمی توان از هیچ نسخه واحدی برای بهبود جوش های مختلف استفاده نمود.

اما از آن جایی که یکی از علل اصلی جوش های صورت عدم کارکرد صحیح سیستم گوارش می باشد، مصرف روزانه یک لیوان کفیر در دراز مدت کمک شایانی به داشتن پوست بهتر و همچنین و بهبود کیفیت موی سر خواهد کرد.

توجه نمائید که مصرف کلیه خوراکی های بسته بندی شده و آماده مصرف مانند بیسکوئیت، پفک، چیپس، پاستیل، سوسیس، کالباس، اسنک، انواع نوشابه و .. مهمترین عامل ایجاد جوش و تخریب سلامت عمومی بدن می باشد. پس علاوه بر مصرف کفیر سعی کنید بیشتر از غذاهای خانگی، میوه و سبزیجات و برای تنقلات از آجیل خام استفاده نمائید.

ارسال شده توسط کوروش سنندج (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۸ – ۱۳:۳۸

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۲/۹ – ۱۱:۵۱

با یکبار تهیه قارچ کفیر میتوان همیشه از آن استفاده نمود، البته به شرط تولید کفیر یا نگهداری صحیح به صورت مداوم، که می توانید طرز تهیه و نگهداری صحیح قارچ کفیر را در این مطب به صورت کامل مطالعه فرمائید.

ارسال شده توسط سعید (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۲/۱۵ – ۲۰:۳۹

ارسال شده توسط همشهری (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۷ – ۱۴:۱۷

ارسال شده توسط مریم (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۷ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط فریبرز (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۳/۲۸ – ۱۳:۵۵

ارسال شده توسط زهرا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۴/۲ – ۱۸:۰۲

ارسال شده توسط asd (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۶/۲۸ – ۱۲:۴۴

ارسال شده توسط شیما (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۱ – ۱۲:۵۶

ارسال شده توسط مريم (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۷/۲۱ – ۱۲:۰۶

ارسال شده توسط سید (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۸/۵ – ۹:۰۶

ارسال شده توسط Zadbob (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۹/۲۰ – ۱:۵۲

ارسال شده توسط شقایق (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۰/۲۸ – ۲۲:۰۲

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ – ۱۵:۵۹

ارسال شده توسط kefirgrains در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ – ۲۱:۰۹

ارسال شده توسط حسین (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۶ – ۲۰:۱۲

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ – ۱۰:۴۷

ارسال شده توسط دنیا (تایید نشده) در ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ – ۷:۱۹

ارسال شده توسط هانی (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۴/۵ – ۳:۴۲

ارسال شده توسط علیرضا (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۱/۵ – ۱۷:۲۱

ارسال شده توسط Anonymous (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۱/۹ – ۳:۴۹

ارسال شده توسط رز (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۲/۱۵ – ۲۰:۱۱

ارسال شده توسط مرضیه (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۳/۱ – ۱۹:۱۰

ارسال شده توسط رحیمه (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۴/۳ – ۱۴:۱۶

ارسال شده توسط هانی (تایید نشده) در ۱۳۹۷/۴/۵ – ۳:۴۷

خواص کفیر

قارچ کفیر چیست؟

چرا خواص کفیر خانگی بسیار بیشتر از کفیر فروشگاهی می باشد؟

طرز تهیه کفیر

چگونه با کفیر لاغر شویم

کفیر چیست؟

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و استفاده از این مطالب نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان گردد.

کفیر نقش مهمی در افزایش سلامت افراد جامعه دارد.

کفیر میزان مواد مغذی و پروبیوتیک ها بسیاز بالایی دارد و به طور باور نکردنی برای هضم و سلامت دستگاه گوارش مفید است.

در اینجا ۹مورد از فوایدی که توسط پژوهش دانشمندان ثابت شده بیان می شود.

 

۱- کفیر منبعی فوق العاده بسیاری از موارد مغذی است

کفیر نوشیدنی حاصل از تخمیر که به طور سنتی از شیر گاو و یا شیر بز تهیه می شود.

نوشیدنی کفیر با اضافه کردن دانه های کفیر به شیر (طبق دستوالعمل خاص) تهیه می شود.

در طی یک دوره ۲۴ ساعته یا بیشتر میکروارگانیسم های موجود در دانه های کفیر باعث تخمیر قند شیر و تبدیل آن به نوشیدنی کفیر می شود.

پس از تخمیر دانه های کفیر از مایع جدا سازی شده تا برای تخمیر های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین کفیر نوعی نوشیدنی است اما برای تولید این نوشیدنی نیاز به دانه های کفیر می باشد.

کفیر از بخش هایی از شرق اروپا و آسیای جنوب غربی سرچشمه گرفته است.این نام از کلمه keyif ترکیه به معنی احساس خوب پس از خوردن غذا مشتق شده است.

باکتری های اسید لاکتیک باعث تبدیل لاکتوز موجود در شیر به اسید لاکتیک می شود، به همین دلیل کفیر طعم ترش و مانند ماست دارد.

ارزش غذایی ۱۷۵ میلی لیتر نوشیدنی کفیر:

کفیر همچنین شامل طیف گسترده ای از مواد فعال زیستی از جمله اسید های آلی و peptides که تاثیر بسیار زیادی روی سلامتی دارد می باشد.

نسخه بدون لبنیات کفیر را می توان با آب نارگیل یا شیر نارگیل نیز تهیه کرد ولی خواص نوشیدنی کفیر مبتنی بر لبنیات را نخواهد داشت.

 

۲-کفیر قوی تر از ماست پروبیوتیک است

برخی از میکروارگانیسم ها می تواند اثرات مفیدی بر روی سلامتی داشته باشد.

این میکروارگانیسم ها که به عنوان پروبیوتیک شناخته شده اند می توانند تاثیر زیادی روی سلامتی از طریق هضم ، مدیریت وزن و سلامت روان داشته باشند.

ماست بهترین ماده غذایی پروبیوتیک در رژیم غذایی غربی است ،اما در واقع کفیر یک منبع بسیار قوی تر و پربیوتیک تر از ماست می باشد.

دانه های کفیر حاوی حدود ۳۰ نوع از باکتری ها و مخمر های مفید می باشد که آن را به یک منبع پروبیوتیک بسیار غنی و متنوع تبدیل کرده است.

 

 

۳-کفیر دارای خواص ضد باکتریایی قوی می باشد

پژوهشگران معتقد اند پروبیوتیک خاص موجود در کفیر محافظت بالایی در مقابل عفونت دارد.

این امر به علت پروبیوتیک لاکتوباسیلوس که مختص نوشیدنی کفیر است می باشد.

مطالعات نشان می دهد که این پروبیوتیک می تواند رشد باکتری های گوناگون مضر ،از جمله سالمونلا، هلیکوباکتر پیلوری و باکتری E. coli  را مهار کند.

 

 

۴-کفیر در کاهش و درمان خطر پوکی استخوان نقش مهمی دارد

پوکی استخوان مشکلی مهم در اکثر جوامع محسوب می شد.این امر بویژه در زنان مسن شایع است.وخامت اوضاع بافت استخوان به طرز چشمگیری خطر شکستگی را افزایش می دهد.

اطمینان از مصرف کلسیم کافی یکی از موثر ترین راه ها برای بهبود سلامت استخوان و کاهش روند پیشرفت پوکی استخوان است.

نوشیدنی کفیر تهیه شده از لبنیات نه تنها یک منبع عظیم کلسیم،بلکه سرشار از ویتامین K2 نیز می باشد که نقش محوری در متابولیسم کلسیم دارد و باعث کاهش خطر شکستگی به میزان ۸۱درصد می شود.

مطالعات اخیر دانشمندان نشان داده است که نوشیدنی کفیر می تواند جذب کلسیم توسط سلول های استخوانی را افزایش دهد.این امر منجر به بهبود تراکم استخوان، و جلوگیری از شستگی آن می شود.

 

 ۵-کفیر و محافظت در برابر سرطان

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ در جهان است.

سرطان زمانی اتفاق می افتد که رشد سلول های بدن از حالت طبیعی خارج و منجر به ایجاد تومور شود.

به اعتقاد دانشمندان ،پروبیوتیک در محصولات لبنی تخمیری مانند کفیر باعث مهار رشد تومور با کاهش تشکیل ترکیبات سرطان زا و همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

این نقش محافظتی در محیط آزمایشگاه توسط دانشمندان ثابت شده است.

یک بررسی نشان می دهد که نوشیدنی کفیر ،تعداد سلول های سرطان پستان انسان را ۵۶% کاهش می دهد در حالی که این رقم برای ماست پروبیوتیک تنها ۱۴ درصد می باشد.

 

 ۶-کفیر باعث کاهش مشکلات گوارشی مختلف می شود.

محصولات پروبیوتیک مانند کفیر می تواند به بازگرداندن تعادل باکتری های مفید روده کمک شایانی کند.

به همین دلیل برای بسیاری از اشکال اسهال بسیار مفید می باشد.

شواهدی بسیاری وجود دارد که مصرف نوشیدنی کفیر می تواند به انواع و اقسام مشکلات گوارشی کمک کند.

این موضوع شامل سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، زخم های ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری و عدم تحمل لاکتوز و انواع دیگر می باشد.

به همین دلیل کفیر برای افرادی که مشکل هضم دارند بسیار مفید است.

 

۷-کفیر مشکل عدم تحمل لاکتوز را ندارد

مواد لبنی به طور معمول حاوی قند طبیعی به نام لاکتوز می باشند.

بسیاری از مردم، به خصوص بزرگسالان قادر به تجزیه و هضم لاکتوز به درستی نیستند و این مشکل عدم تحمل لاکتوز نامیده می شود.

باکتری های اسید لاکتیک موجود در غذاهای لبنی تخمیری(مانند کفیر) لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل نموده بنابراین این نوشیدنی درصد بسیار کمتری لاکتوز نسبت به شیر دارد.

به همین دلیل نوشیدنی کفیر به افراد جامعه مخصوصا کسانی که از مشکل عدم تحمل لاکتوز رنج می برند توصیه می شود.

 

۸-کفیر علائم آلرژی و آسم را بهبود می بخشد

واکنش های آرژیک توسط پاسخ های التهابی در برابر مواد زیست محیطی بی ضرر ایجاد می شود.

افرادی که سیستم ایمنی بدن بیش از حد حساسی دارند مستعد ابتلا به آلرژی که می تواند شرایطی مانند آسم را تحریک کند می باشند.

بررسی های اخیر نشان داده مصرف نوشیدنی کفیر باعث سرکوب واکنش های التهابی مربوط به آلرژی و آسم می شود.

 

۹-تهیه کفیر در خانه آسان است

اگر شما از کیفیت نوشیدنی کفیر خریداری شده از فروشگاه اطمینان ندارید می توانید این نوشیدنی خوشمزه را در منزل تهیه کنید.

تهیه نوشیدنی کفیر بسیار ساده است همچنین در بخش آموزش سایت موجود می باشد.

برای تهیه نوشیدنی کفیر مقدار یک الی دو قاشق دانه کفیر را داخل بطری شیشه ای ریخته و به مقدار دو لیوان شیر به آن اضافه نمایید.بطری شیشه ای را داخل مکان تاریک گذاشته به مدت ۱۲ الی ۳۶ ساعت برای تخمیر فرصت دهید.پس از فراید تخمیر دانه های کفیر را از نوشیدنی جدا کرده و در صورت تمایل مقداری نمک اضافه کرده و نوشیدنی کفیر درجه یک و سالم خود را نوش جان کنید.برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص نحوه تهیه به بخش آموزش مراجعه نمایید.

 

منبع: authoritynutrition

 

برچسب گذاری شده با :اسید لاکتیک اسید های آلی باکتری E. coli دستگاه گوارش سالمونلا سندرم روده تحریک پذیر عدم تحمل لاکتوز عفونت هلیکوباکتر پیلوری لاکتوباسیلوس لاکتوز مخمر مفید مدیریت وزن مواد مغذی میکروارگانیسم ویتامین K2 پروبیوتیک پوکی استخوان

فروردین ۵, ۱۳۹۴

فروردین ۵, ۱۳۹۴

آذر ۱۴, ۱۳۹۶

اسفند ۱۱, ۱۳۹۶

مهر ۱۴, ۱۳۹۶

مرداد ۱۷, ۱۳۹۶

نکات :

نظر

نام

ایمیل

وب سایت

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

خواص کفیر چیست در طب سنتی خواص کفیر برای پوست خواص کفیر برای مو کفیر یک نوع ماست نوشیدنی است که خاستگاه آن کوه های قفقاز واقع در اتحادیه جماهیر شوروی سابق می باشد . اولین تولید کنندگان آن چوپانان قفقازی بودند که توانستند این نوشیدنی خوشمزه را از دانه های کفیر تهیه کنند . افسانه های مردم قفقاز می گوید که دانه های کفیر هدایایی از طرف خداوند هستند . کفیر بر گرفته از کلمه کف« Kef » در زبان ترکی است که به معنای خوشی و لذت می باشد .


 


 


کفیر چیست؟


 

خلاصه کلام، کفیر یک ابر نوشیدنی طبیعی می باشد که مصرف مداوم آن باعث سلامتی بیشتر و افزایش طول عمر شما خواهد شد. مصرف کفیر از زمانی که در شکم مادرتان باشید تا سنین بسیار بالا، فوق العاده مفید و سلامتی بخش می باشد. اگر شما از افراد خودمراقب هستید و برای سلامتی خود ارزشی قائلید، باید هر شب یک لیوان کفیر را تناول نمائید. در سالهای قبل از ۱۳۸۰ افراد کمی با فواید چای سبز آشنا بودند، چایی که هزاران سال است در چین به عنوان چای سلامتی مصرف می گردد، ولی حالا چای سبز وارد ذنجیره مصرف بسیاری از ایرانیانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند و خودمراقبتی می کنند، شده است.


 

کفیر نیز از بیش از ۱۰۰۰ سال پیش به عنوان یک محصول خوراکی شفابخش نزد مردم قفقاز شناخته شده می باشد. اما نام کفیر چند سالی بیشتر نیست که با دوغ های کارخانه پگاه بر سر زبان مردم ایران افتاده، و هنوز فرهنگ استفاده از کفیر جایگاه خود را در ذنجیره غذائی ایرانیان، نسبت به خواص بیشماری که دارد باز ننموده است. کفیر دارای فوایدی برای سیستم ایمنی بدن است و شما می‌توانید با اطمینان آن را هر روز استفاده کنید. این نوشیدنی حاوی سطح بالایی از تیامین، B12، کلسیم، فولات و ویتامین K است. کفیر منبع خوبی از بیوتین است که به بدن در جذب سایر ویتامین‌های گروه B کمک می‌کند.


 

همچنین مصرف کفیر بر روی حرکت روده، سهولت در هضم، تقویت ایمنی، کاهش شدت و مدت اسهال، اختلال خواب، افسردگی و اختلالات زیاد فکری مؤثر می‌باشد و به بازسازی فلور میکروبی غشاهای مخاطی سراسر دستگاه گوارش کمک می‌کند. مردمان قفقاز به داشتن عمری طولانی شهرت دارند که یکی از علت‌ های آن را مصرف محصولات لبنی بویژه ماست و کفیر می ‌دانند.


 


مسائل بهداشتی هنگام تولید کفیر


 

اصلا شک ننمائید که کفیر را مانند هر ماده غذائی دیگر باید به صورت بهداشتی تهیه نمائید. پس توجه نمائید که تمامی ظروف را پس از هر بار استفاده خوب بشوئید و اجازه دهید کاملا خشک شوند. از تماس ظروف با دیگر مواد غذائی به خصوص مرغ، گوشت و سبزیجات جلوگیری نمائید. پس از هر چند بار استفاده از قارچ های کفیر آنها را با کمی آب معدنی هم دما با محیط (آبی که کلر و نیترات نداشته باشد و با محیط خانه هم دما شده است.) شستشو دهید. شستشو را در صورتی که قارچ های شما بیش از اندازه زرد شوند ویا بوی نامطبوعی دارند با آب بیشتری انجام دهید.البته نیازی به شستشوی قارچ ها در هر بار استفاده نیست چون شستشو اثر منفی در تولید و رشد قارچ ها خواهند گذاشت.


 

حتما از جای مطمئنی اولین قارچ های خود را تهیه نمائید، تا از ابتدا با قارچ های باکیفیت و بهداشتی کار خود را آغاز نمائید. مجموعه ما تلاش بسیاری برای تهیه بهداشتی و با کیفیت قارچ های کفیر خود به کار می برد تا این قارچ ها با کیفیت بالائی به دست شما برسد. با سفارش آنلاین فروش قارچ کفیر از مجموعه ما، مطمئن باشید که قارچ با کیفیتی بدست شما خواهد رسید. از قرار دادن ظرف تخمیر در محیط مرطوب خودداری نمائید.


 


 


خواص کفیر


 

اصلاح سیستم گوارش در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک


افزایش حرکات دودی روده و درمان یبوست


جلوگیری از بیماری پوکی استخوان


درمان آلرژی ها


درمان اسهال و ضد عفونی کننده محیط روده

درمان بیماری عدم تحمل لاکتوز در کسانی که نمی توانند شیر بخورند


درمان بیماری های گوارشی


درمان فشار خون

درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی یا هایپر اکتیویتی

سرشار از ویتامین های گروه ب مانند نیاسین ، پیردوکسین و اسید فولیک


غنی از کلسیم ، فیبر و پروتیئن

مؤثر در زیبایی پوست ( مورد استفاده در کرمها و پاک کننده های آرایشی )

مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری زا


ممانعت از نفخ روده ای


ممانعت کننده از اثر پرتودهی رادیولوژیک

هضم راحت تر شیر و جذب بهتر مواد مغذی موجود در آن


 


 


خواص کفیر ضد سرطان


 

تحقیقات پزشکی نشان داده که مصرف مواد غذائی تخمیری باعث از بین رفتن انواع مخلفی از تومورهای سرطانی در حیوانات آزمایشگاهی می شود. به عنوان مثال در تحقیقی که در ژورنال علم لبنیات انتشار یافته، نشان داده که مصرف روزانه کفیر باعث جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی سینه می شود و مقاومت سلولی بدن (immune cells) در مقابل دچار شدن به انواع بیماری ها را افزایش می دهد.


 


کفیر داروی ضد آلرژی و سم زدا از بدن


 

اسید لاکتیک خاص (dextrorotatory) تولید شده در فرآیند تخمیر شیر یکی از مواد فوق العاده مفید و بسیار کمیاب برای سلول های بدن ما می باشد، این ماده باعث از بین رفتن انواع قارچ ها و سم های تولید شده آنها در بدن ما می گردند. به عنوان مثال سمی که تولید نوعی قارچ در انواع آجیل به خصوص بادام زمینی می باشد باعث حساسیت در بسیاری از انسان ها می شود، مصرف روزانه کفیر می تواند با از بین بردن قارچ های میکروسکوپی و سموم آن ها در بدن ما که عوامل آلرژی زا می باشند به درمان انواع حساسیت ها کمک شایانی نماید


 

با توجه به باکتری های زنده و مفید، کفیر در  مداوای انواع اسهال و بیماری های دستگاه گوارش بخصوص روده های کوچک و بزرگ شهره می باشد. تحقیقات نشان داده، کودکانی که معده ای ضعیف دارند و با خوردن بعضی از مواد غذائی مانند میوه های بهاری گرفتار مشکل اسهال می گردند با خوردن مداوم کفیر مداوا می شوند.


 


 


 


خواص کفیر برای پوست و مو


 

کفیر با تنظیم کردن باکتری های داخل دستگاه گوارش و کبد و ایجاد سلامتی بیشتر در آنها و  با داشتن مواد معدنی کمیابی چون بیوتین باعث بهبود بسیار زیاد در پوست و موی شما خواهد شد. برای دیدن این تغییر هر شب یک لیوان کفیر را قبل از خواب تناول نمائید، و پس از یکماه پوست و موی خود را مقایسه نمائید و تاثیر معجزه آسای این ابر خوردنی را مشاهده نمائید. همچنین با استفاده از کفیر به عنوان ماسک پوست می توانید پوستی شفاف و بدون لک داشته باشید. برای اینکار ۲ قاشق غذاخوری کفیر را با یک قاشق چایخوری روغن بادام تلخ مخلوط نمائید و هر شب  بر روی پوست خود مالیده و پس از۲۰ دقیقه صورت خود را بشوئید.


 

از همه اینها گذشته کفیر بنا به نوع تهیه آن دارای طیف گسترده ای از طعم های خوشمزه برای هر سلیقه ای می باشد و خوردن آن در کنار غذا و یا مخلوط با انواع میوه، عسل یا سبزیجات  لذت بخش می باشد. نکته خیلی مهم، خریداری دانه های کفیر از فروشنده معتبر قارچ کفیر می باشد، تا از کیفیت و سلامتی قارچ ها اطمینان داشته باشید.


 


خواص کفیر برای افسردگی های خفیف


 

کفیر با داشتن ماده کمیاب تریپتوفان و انواع اسید آمینه های ضروری اثر قرص های آرام بخش را به صورت طبیعی و بدون هیچگونه ضرر جانبی دارد، تحقیقات نشان داده، مصرف مداوم کفیر باعث آرامش بیشتر و داشتن روحیه شادتر خواهد شد. مصرف روزانه یک لیوان کفیر مخلوط با یک قاشق عسل از افسردگی های فصلی جلوگیری می نماید.


 


 


 

تحقیقات نشان داده است که خوردن یک لیوان کفیر در هر ۲۴ ساعت پس از یک ماه تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار خون و ماندن در محدوده نرمال فشار دارد. همچنین مصرف کفیر با کاهش کلسترول بد خون نقش مهمی در جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی دارد.


 

خواص کفیر برای بیماری های زنانگی بر اثر قارچ


 

کفیر با داشتن باکتری های بسیار مفید و خاصیت ضد قارچ و میکروبی که دارد به طور شگفت آوری باعث بهبود و گاها درمان بیماری های زنانگی بر اثر قارچ و رفع سوزش های آن می شود. برای درمان اینگونه بیماری ها علاوه بر تناول مداوم کفیر که باعث تنظیم و درمان دستگاه گوارش و ادرار خواهد شد، برای چند شب کفیر خالص را مانند کرم های مخصوص اینکار، در موضع دوش بگیرید. و یا در یک تشت آب ولرم یک لیوان کفیر را مخلوط کرده و برای نیم ساعت در تشت نشسته تا از شر سوزش های دیوانه کننده بر اثر قارچ های عفونی راحت شوید. توصیه اکید می نمائیم، در هر حال اول به پزشک متخصص مراجعه نمائید و در صورت تشخیص پزشک و عفونت بر اثر قارچ از کفیر برای درمان کمکی استفاده نمائید.


 


 


 


 

خواص کفیر برای دیابت,خواص کفیر در بارداری,خواص کفیر برای پوست


 

خواص کفیر برای دیابت,خواص کفیر در بارداری,خواص کفیر برای پوست

خواص کفیر برای دیابت,خواص کفیر در بارداری,خواص کفیر برای پوست

خواص کفیر برای دیابت,خواص کفیر در بارداری,خواص کفیر برای پوست


 


 

نظر

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای روزگار محفوظ است. هرگونه کپی از مطالب یا قسمتی از یک مطلب بدون ذكر منبع و لینک فعال به همان مطلب در روزگار پیگرد قانونی دارد

آنهایی که اهل نوشیدنی سالم هستند، حتما نام دوغ کفیر
را شنیده‌اند. دوغی که با طعم خوب و تخیلی‌اش جای خوبی بین طرفداران نوشیدنی‌های
سالم و غیرگازدار (نوشابه‌ای) باز کرده است. نام «کفیر» برگرفته از کلمه «ک‍ِف» در
زبان ترکی به معنای خوشی و لذت است ولی هر خوشی‌ای که مشکل‌دار نیست! این نوشیدنی
ابتدا از قفقاز به دنیا معرفی شد.

کفیر تکه های قارچ شبیه به گل کلم به رنگ سفید ، که
شیر را تخمیر و به ماست تبدیل می کند و خواص طبی بسیاری دارد.این نوشیدنی در مناطق
قفقاز استفاده می شده و پس از آن در بسیاری از کشورهای اروپا و بعضی از ایالتهای
آمریکا مورد استفاده قرار گرفت . در روسیه علاوه بر ماست ، کفیر به صورت پنیر هم
تهیه شده و به صورت غذا از آنها استفاده می شود .

قفقازیها از سنین جوانی از کفیر به جای آب خوردن و غذا استفاده می کنند و عمر آنان
معمولاً به 110 تا 150 سال می رسد . در این اواخر هرگز امراض سل ، سرطان و
ناراحتیهای گوارشی در آنها دیده نشده است .
موارد مصرف : ناراحتیهای گوارشی به ویژه زخم معده و اثنی عشر ، تورم معده و
روده « گاستریت و انتریت » و اسهال و ناراحتیهای کبدی و یرقان ( کفیر باعث نابود
شدن زایده های اضافه در روده ها می شود ) ناراحتیهای پوستی به ویژه اگزماها ،
بیماریهای قلب و عروق ، فشار خون ، انسداد عروق ، کاهش دهنده ی کلسترول خون ،
لاروبی کننده ی جدار عروق ، ناراحتیهای عصبی ، افسردگی ، فشارهای عصبی ، اضطراب ،
بیخوابی ( شبها مصرف شود ). کفیر سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند . مشاهده شده
است که مخاط دهان و لثه ها که دچار عارضه شده اند ( مانند تاولهای دردناک عود
کننده ) به مدت سه ماه بهبودی کامل میدهد . از عود تبخال جلوگیری می کند . باعث
تقویت و قابلیت انعطاف مفاصل بدن مخصوصاُ رباطهای ستون فقرات و دیسک بین مهره ها
می شود . موجب لطافت و نرمی پوست بدن می شود ( از طریق استعمال آن روی پوست )
این ماده ی ارزشمند تنها یک دارو نمی باشد ، بلکه به عنوان سس سالاد یا نوعی ماست
می توان از آن استفاده نمود .
در گرفتاریهای عصبی ، هر روز همراه غذا 1 لیتر و جهت رفع بیخوابی شب هنگام به
مقدار نیم لیتر یا کمتر.

 طرز تهیه دوغ کفیر:

 شرط اول درست کردن کفیر داشتن قارچ سفید رنگی
است که فقط در شیر زنده می ماند و عامل تغییر دهنده شیر است. به دست آوردن قارچ کفیر
آن قدر که به نظر می آید دشوار نیست؛ این قارچ در شیر به سرعت رشد می کند و
پس از سه چهار هفته حجم آن دوبرابر می شود؛ کسانی که  از این قارچ دارند می
توانند هر ماه قدری از آن را به جای آن که دور بیندازند میان دوستان خود تقسیم
کنند. بنابراین راه به دست آوردن قارچ کفیر پیدا کردن یکی از این کسان است، و انی
کسان در جامع ما پیدا می شوند.

برای درست کردن 1 لیتر کفیر ، 3 تا 4 گردو قارچ کفیر زنده را در ظرف بلوری یا چینی
شسته و خشک کرده ای می گذاریم و 1 لیتر شیر خامه  گرفته سرد روی آن می ریزیم.
سپس در ظرف را محکم می بندیم و آن را در جای تاریکی که گرمای آن حدود 20 درجه
سانتی گرارد باشید می خوابانیم. قارچ کفیر در حرارت زیر 20 درجه و در نور زیاد از
فعالیت می افتد.
کفیر را می توان به مدت 12، 18، 24، 36 و 48 ساعت خواباند؛ به این ترتیب 5
درجه کفیر به دست می آید، که اهل فن خواص متفاوتی برای آن ها ذکر می کنند. اگر
زمان خواباندن از 48 ساعت بیشتر شود مقداری قارچ در شیر شناور می شود که قابل مصرف
نیست.
قارچ کفیر را باید همیشه در شیر نگه داشت، و گرنه می میرد. هفته ای یک بار باید
قارچ و ظرف آن را با آب ولرم بشوییم و باز شیر تازه روی قارچ بریزیم. کفیر آماده
را باید صاف کنیم و در یخچال نگه داریم . برای صاف کردن کفیر یا بریدن قارچ آن
نباید وسایل فلزی به کار بریم .( کتاب مستطاب آشپزی، نجف دریابندری، جلد اول، ص
455 

خواص کفیر ( اکسیر جوانی – معالج بسیاری از امراض
گوارشی – گردش خون – لاروبی کننده ی بدن )

: قفقازی ها به داشتن طول عمر بالای صد سال مشهورند. اعتقاد این است مصرف کفیر
ارتباط زیادی با طول عمر در قفقاز دارد.

 

کفیر غنی از ویتامین های گروه B مثل B12, B1 و ویتامین K است که در عملکرد صحیح
کلیه ها، کبد و سیستم عصبی نقش بسزایی دارند.

 این خواص مفید عبارتند از:

– هضم لاکتوز در کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند

 – ضد سرطان – هضم سلول های مخمری-  ترشح بزاق دهان-  جلوگیری
از نفخ

– درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی-  تحریک ترشح شیره ی
معده –  درمان اسهال-  درمان سندرم خستگی

– مقوی برای زنان باردار، شیرده و مسن-  موثر
در زیبایی پوست

اصلاح سیستم گوارش در زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک
افزایش حرکات دودی روده و درمان
یبوست –  جلوگیری
از بیماری پوکی استخوان –  درمان آلرژی ها
درمان اسهال و ضد عفونی کننده
محیط روده
درمان بیماری عدم تحمل لاکتوز در
کسانی که نمی توانند شیر بخورند –  درمان بیماری های گوارشی –  درمان فشار خون
درمان کودکان
مبتلا به بیش فعالی یا هایپر
اکتیویتی
سرشار از ویتامین های گروه ب
مانند نیاسین ،
پیردوکسین و اسید فولیک –  غنی از کلسیم ، فیبر و پروتیئن
مقاوم کردن سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل بیماری
زا –  ممانعت از
نفخ روده ای
– کمک به بیماران رنجور از ایدز

نکته مهم در خصوص پیری : متچینکف درباره علل پیری زودرس معتقد
است که وجود مواد حاصله از فعالیتهای میکروب های ناشی از گندیدگی در روده باعث پیری زودرس و
کوتاهی عمر میشود و مصرف شیرهای تخمیری مثل کفیر با تغییرات
pH محیط روده مانع رشد ونمو
فعالیت این باکتری های مضر شده و در نتیجه موجب ازدیاد عمر می گردد
.بنابراین به شما توصیه می گردد حتماً روانه 1 الی 2 لیوان کفیر بعنوان نوشیدنی در
وعده های غذایی خود جا دهید که همیشه شاداب باشید .

به هر حال بشر با کسب تجربیات بسیار زیاد به این نتیجه
رسیده است که هر چه به طبیعت نزدیک تر شود و از مواد طبیعی مصرف کند، سالم تر می
ماند.

به امید روزی که تولید این نوشیدنی ها با تنوع زیاد در
کشور ما نیز گسترش یابد.

دکتر ربابه شیخ الاسلام- متخصص بهداشت عمومی و
اپیدمیولوژی تغذیه

عضو هیئت علمی وزارت بهداشت

10

بیشتر بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید