درمان ضعف اعصاب در طب سنتي

خواص دارویی و گیاهی :

 

درمان ضعف اعصاب با طب سنتی

اختلالات عصبی جنبه ای از بحران بشر امروز است و شیوع آن بسیار زیاد می باشد.خصوصا در کشورهای با تکنولوژی بیشتر و مراکز بزرگ و با نواحی صنعتی. از عوارض آن به استعمال سموم و الکل و افزایش تدریجی حودگشی و آدم کشی است.

تذکر :

گیاهانی که در این مقاله جهت درمان بیماری های عصبی اعصاب توصیه گردیده اند برای مراحل حد و پیشرفته بحران های عصبی اگرچه بسیار مفید می باشند،ولی بیمار حتما باید زیر نظر پزشک روانشناس قرار گیرد تا بهبودی کامل حاصل گردد .

توصیه هایی برای درمان ضعف اعصاب :

  • خوراکی ساده و سالم انتخاب کنید،غذای خود را در وقت منظم بخورید،ورزش را فراموش نکنید.سعی کنید شب ها زود بخوابید و از مصرف مواد محرک اعصاب جدا بپرهیزید.
  • اولین گیاه مسکن برای اعصاب تیول است.حمام گل تیول و دم کرده گل تیول قبل از خواب مسکن بسیار قوی و آرام بخش موثری برای اعصاب است.
  • دم کرده بهار نارنج و گل سرخ و لیک برای اشخاصی که از سن 50 گذشته اند و دچار غم و اندوه و گرفتگی خاطر شده اند بسیار مفید است .

 درمان :

گل شقایق :

برگ های گل شقایق معمولی را در آب بجوشانید و جوشانده آن را به عنوان حمام دست و پاها بکارببرید.زیرا دست ها و پاها قسمتی از بدن ما هستند که که زود مواد موثر را به خود می گیرند و تحت تاثیر واقع می شوند.

نعناع :

دم کرده نعناع از وشابه های گوارایی است که برای تقویت اعصاب موثر است و هضم غذا را آسان می سازد.

کاهو :

اشخاصی که دچار بی خوابی،تپش قلب و ضعف اعصاب شده اند،با شام خود کاهو مصرف کنند.

پیاز :

 

پیاز به واسطه داشتن گوگرد برای تقویت سلسله اعصاب مفید است.

ترب :

 

ترب سیاه برای دردهای سیاتیک،درد اعصاب و غیره تجویز می شود.

بادام :

 

داروی طبیعی برای تقویت اعصاب می باشد.

آلو :

 

آلو و آلوچه برای اشخاصی که ضعف اعصاب دارند،مفید است.

گل بابونه :

دم کرده گل بابونه درمانی مفید و موثر برای سردردهای عصبی است.

ترخون و پرتقال :

بر قدرت اعصاب می افزاید و دردهای عصبی را تخفیف می دهد.

برگ یا گل بیدمشک :

دم کرده برگ یا گل بیدمشک برای تقویت اعصاب مفید است.

برگ و گل درخت نارنج :

اختلالات عصبی را تخفیف و تسکین می دهد.

عرق بهارنارنج :

آرامش بخش اعصاب است و برای تسکین سردردهای عصبی تجویز می شود.

رازیانه :

سرشار از ویتامین های آ،ب،ث و آهک است؛برای اعصاب دارویی بسیار ارزنده است.اختلالات عصبی با جوشانده تخم رازیانه آرام می شود.( مخصوصا در مورد سردردهای عصبی<<میگرن>> )

سیر :

 

سوپ سر برای سلسله اعصاب و شرایین بسیار مفید و موثر است و در عین حال سوپ خوشمزه ای نیز هست.

به :

 

به بعلت داشتن ویتامین ب،در تعادل اعصاب نقش بزرگی را ایفا می کند.

عدس :

عدس سرشار از آهن است و برای اشخاصی که دچار ضعف اعصاب می باشند،مخصوصا آن دسته که دچار کم خونی نیز می باشند توصیه و تجویز می شود.

کشمش :

صفرا را از جوشش باز می داردو اعصاب را تقویت کرده و قلب را آرامش می بخشد.

اسطوخودوس :

دم کرده اسطوخودوس همراه با عسل برای تقویت اعصاب و همچنین رفع خستگی بسیار مفید است.

شاه دانه :

شاه دانه را بجوید،برای اعصاب و آرامش اعصاب مفید است.همچنین جوشانده آن برای اعصاب مفید است.

سنبل طیب :

جوشانده سنبل طیب برای آرام کردن اعصاب بسیار سودمند است.

موارد پرهیز :

 

خوراکی های حاوی کافئین و الکل .

<<انتشار این مطلب با ذکر منبع بلامانع است>>

یکی از علل تأثیر اسانس رز به عنوان ضدافسردگی و ازدیاد فعالیت‌های جنسی، افزایش فعالیت‌های مغزی است.گل محمدیاسانس گل سرخ برای بسیاری از مشکلات زنانه مفید است این اسانس مقوی عضلات رحم بخصوص در کسانی است که رحم‌های آنها افتادگی دارد و همچنین در مورد زنانی که آمادگی سقط کردن به دلیل ضعف رحم در آنها ایجاد می‌شود. همچنین در مورد تسکین مشکلات قاعدگی، افسردگی و تنش‌های عصبی دارای آثار ارزشمندی است. اسانس رز می‌تواند مانند ویتامین‌های گروه B به عنوان پرکورسور هورمون‌ها در بدن قرار گیرد و به نظر می‌رسد تولید منی را نیز افزایش دهد.یکی از علل تأثیر اسانس رز به عنوان ضدافسردگی و ازدیاد فعالیت‌های جنسی، افزایش فعالیت‌های مغزی است. یکی دیگر از استفاده‌های مهم اسانس رز در فرآورده‌های ی و بهداشتی مربوط به بهداشت و سلامت پوست می‌باشد. اسانس رز برای همه نوع پوست، بخصوص پوست‌های حساس و خشک و پوست افراد مسن بسیار مناسب است. اسانس رز می‌تواند مقاومت جدار مویرگ‌های زیر پوست را که به صورت خطوطی قرنگ دیده می‌شوند، افزایش دهد و این مشکل را تا حد زیادی درمان کند. البته در این موارد گاه لازم است ماه‌ها اسانس مورد استفاده قرار گیرد. طریقه و میزان مصرفبا توجه به اینکه میزان اسانس گلاب‌ها متغیر و اصولاً مقدار اسانس موجود در آن ها بسیار کم می‌باشد، عدد معینی از نظر حجم و یا وزنی برای مصرف خوراکی و دارویی آن ارائه نشده است.گلبرگ: مقدار 1 تا 2 گرم گلبرگ را می‌توان در یک استکان آب ریخته و تا روزی سه نوبت (3 تا 6 گرم) به صورت خوراکی مصرف کرد.اسانس: هیچ اسانسی را نباید به طور مستقیم به صورت خوراکی و یا موضعی مصرف نمود. اسانس‌ها باید به وسیله روغن‌های مایع گیاهی رقیق شوند. اکثر اسانس‌ها باید حداقل به نسبت 1 بر 20 رقیق شوند تا عوارض جانبی نداشته باشند.سمیت: گلبرگ، گلاب و اسانس گل سرخ در حد مصرف دارویی و خوراکی دارای عارضه جانبی نمی‌باشد. مهم‌ترین اثرات گزارش‌شده گلبرگ‌ها و گلابضد اسهال، ضد التهاب، افزایش‌دهنده‌ میل جنسی، ضدکرم آسکاریس، قابض، ضدنفخ، مقوی قلب، خلط‌آور، ملین، مسهل، مقوی معده، مقوی اعصاب، ضدکرم، ضدزخم و اشتهاآور است.گلاب یکی از بهترین محصولات جایگزین اسانس رز است که با تقطیر گلبرگ‌های انواع گل سرخ به همراه آب به دست می‌آید. این ماده جهت سلامت و بهداشت پوست و ضدعفونی کردن چشم بسیار سودمند می‌باشد. البته نوعی گلاب وجود دارد که سه بار تقطیر می‌شود و به نام «تری پل روزواتر» معروف است که ضدعفونی‌کننده و مقوی بسیار خوبی برای پوست می‌باشد. همچنین ضدعفونی‌کننده‌ای قوی و مناسب برای چشم است.گلاب ضدالتهاب، خنک‌کننده و نرم‌کننده پوست می‌باشد. همچنین دارای خاصیت ضدمیکروب و تا حدی قابض است؛ به همین دلیل از قدیم در فرآورده‌های مربوط به پوست از گلاب استفاده می‌شده است. اسانس رز را نیز با روغن‌های طبیعی یا مخلوط با الکل‌ها و یا اسانس‌های دیگر گیاهان به عنوان فرآورده‌های پوستی استفاده می‌کنند. با وجودی که همیشه در مورد نزدیک شدن و تماس اسانس‌ها با چشم هشدار داده می‌شود، گلاب به عنوان شستشوی چشم و رفع خستگی و تازگی آن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. مهم‌ترین اثرات گزارش‌شدهضد درد، ضد اسهال، ضد اکسیدان، ملین، ادرارآور، کاهش‌دهنده‌ قند خون، مسهل، مهارکننده‌ لیپوکسی‌ژناز، مقوی اعصاب، و ضد کرم است.  


  کاسنیمواد محلول در آب کاسنی دارای خواص تسکین‌دهنده سیستم عصبی مرکزی و اثرات آنتاگوتیست قهوه و چای را دارد. به احتمال زیاد لاکتوسین و مشتقات وابسته آن موجب اثرات مسکن کاسنی می‌باشند. الیگوساکاریدهای متعدد موجود در کاسنی به عنوان پروبیوتیک‌های داخلی عمل می‌کنند که باعث تخمیرهای متعدد در سیستم روده می‌شوند. این گونه فعالیت‌های میکروبی در روده اهمیت بسیار زیادی برای سلامت سیستم روده‌ای – معده‌ای دارند.در بعضی نقاط دنیا ریشه و برگ کاسنی مانند سبزیجات مصرف می‌شود. ریشه‌های کاسنی پس از بو دادن، مانند قهوه برای نوشیدن استفاده می‌شود. کاسنی همچنین مسکن و مقوی قلب است. اینولین و ترکیبات وابسته موجود در ریشه کاسنی می‌توانند از یبوست جلوگیری کنند. از دیگر اثرات مهم کاسنی می‌توان ضد اسهال، ضد سرطان و اشتهاآور بودن آن را نام برد. طریقه و میزان مصرفروزانه 3 تا 5 گرم پودر ریشه در 150 تا 250 میلی‌لیتر آب میل شود. همچنین می‌توان معادل 10 گرم (دو قاشق غذاخوری) از برگ و ساقه و گل کاسنی را خرد یا له کرد و با یک لیوان آب به مدت 5 تا 10 دقیقه جوشاند و پس از صاف کردن مصرف نمود. این جوشانده را می‌توان با کمی شکر، نبات یا عسل شیرین کرد و روزی یک تا دو نوبت از آن خورد. عوارض جانبیتماس با گیاه کاسنی ممکن است باعث درماتیت شود. احتیاطافرادی که سنگ کلیه دارند باید با مشورت پزشک از کاسنی استفاده کنند. مهمترین اثرات گزارش شدهضد باکتری، صفراآور، ضد التهاب، ضدموتاژن، ضدنفخ، مقوی قلب، ملین، مسهل، ادرارآور، هضم‌کننده، شیرافزا، محافظ کبد، کاهش‌دهنده کلسترول، مسکن، تقویت‌کننده معده، تقویت‌کننده اعصاب و کاهش‌دهنده قندخون.نکات قابل توجه1- بهترین ریشه کاسنی برای مصرف، ریشه گیاه یکساله است، زیرا ریشه در سال‌های بعد ضخیم و چوبی می‌شود.2- کاسنی گونه‌های مختلفی دارد که از همه آنها استفاده می‌کنند. این گونه‌ها ممکن است از نظر رنگ گل و یا شکل برگها با هم متفاوت باشند.3- برگهای کاسنی را باید در تابستان چید تا هم رشد کافی کرده باشند و هم به گیاه آسیب نرسد. همچنین، نباید همه برگ‌ها را چید.4- کاسنی را می‌توان با دانه آن کاشت. زمینی که کاسنی در آن کشت می‌شود باید دارای رطوبت کافی باشد و بهتر است کشت آن در اردیبهشت ماه صورت گیرد.5- کاسنی از قدیم در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان گیاهی مفید برای کبد مشهور بوده است. همچنین، از این گیاه برای درمان قولنج‌های کبدی، یرقان، نارسایی‌های کبد و به عنوان صفراآور استفاده می‌کردند و در حال حاضر نیز برای رفع مشکلات کبد مصرف زیادی در جهان دارد.6- بسیاری از اثرات کاسنی، بخصوص در مشکلات کبدی، مربوط به ترکیبات سنگینی است که این ترکیبات در عرق کاسنی وجود ندارد و در عصاره و یا فرآورده‌هایی مانند جوشانده آن وجود دارد؛ لذا عرق کاسنی موجود در بازار اکثر خواص ذکر شده در این کتاب را ندارد و باید از فرآورده‌های صنعتی و یا جوشانده آن استفاده کرد.منبع: دنیای تغذیه 


داروخانه گیاهی بیتوته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *