درمان ضعف بدن طب سنتي

خواص دارویی و گیاهی :

ضعیف بدن
ضعیف بدن

درمان ضعف بدن


ضعف بدن

ضعف بدن یک بیماری نیست بلکه یک شکایت است،ضعف بدن و خستگی احساسی است که توسط فرد و به صور مختلف از جمله : بی حالی ، کسالت و زود خسته شدن ، فقدان انگیزه و نیرو، ازدست دادن میل و علاقه به کارهای روزمره شادابی کم یا احساس یأس وناامیدی بیان می شود;همچنین به صورت احساس باطنی ضعف و میل شدید به استراحت یا خوابیدن نیز بیان می گردد.

 

درمان ضعف بدنآیا می دانید چه میوه ای خستگی و ضعف بدن شما را برطرف می کند ؟ اگر این مشکل را دارید این مطلب را بخوانید.

یکی از میوه هایی که برای درمان ضعف بدن و خستگی میتوان استفاده کرد انگور است.مصرف انگور خستگی را برطرف می‌كند و به دلیل داشتن پتاسیم برای برطرف كردن ضعف بدن مفید است. مصرف آب انگور تازه می‌تواند یبوست كه عوارض آن بی اشتهایی، نفخ، سردرد، تشنگی مفرط و بوی بد دهان را از بین برد.غوره حالت كال انگور است و برای درست كردن سركه استفاده می‌شود و سركه حاصل از تخمیر دانه‌های انگور در تسكین خارش‌های پوستی و جلدی مؤثر است.

انگور سرشار از پتاسیم است كه برای درمان ضعف بدن مفید است. افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلب و اعصاب می‌تواتند مفید باشد. انگور برای سلامت قلب، ریه و كلیه مفید است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزی، ملین و مدر است و برای مبتلایان به اوره خون مناسب و سازگار است.دانه‌های خشك انگور صفرا و بلغم را رفع می‌كند. اتصالات را قوی می‌كند و حالت‌های خستگی و ضعف بدن را برطرف می‌كند. روغن هسته انگور حاوی اسید‌های چرب غیر اشباع است كه مصرف آن بسیار مفید است.

 

درمان ضعف بدن

یکی دیگر از مواد غذایی که میتوان از آن برای درمان ضعف بدن استفاده کرد جو است.جو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و دارای خواص دارویی است.جو غذایی بسیار مقوی است. جوشانده ‏ی حاصل از مخلوط دانه‏ های جو همراه با جوی دوسر و گندم ماده غذایی بسیار مقوی در درمان ضعف بدن است. جو دارای مقادیر بالایی از فسفر است و بنابراین برای وضعیت عصبی و فعالیت‏ های ذهنی بسیار مفید است.


تا سالم بمانید

علل و ریشه های ضعف بدن :

* امام باقر علیه السلام فرمود : کسی که خاک بخورد دچار خارش بدن و بواسیر میشود و زمینه مرض سودا در او پیدا میشود و قدرت جسمانی و قدرت پاهای او کم میشود . ( ک طب الائمه ص )

* امام صادق علیه السلام فرمود : کسی که بدن او را ضعف فرا گرفته است بایستی شیر بخورد تا استخوانش محکم شود .

*امام صادق علیه السلام فرمودند : اگر مردم کمتر آب بیاشامند بدنشان پر مقاومت میشود .

* امام صادق علیه السلام فرمود : یکی از پیامبران از ضعف بدن و عدم توانائی در قوه باء به خداوند متعال شکایت کرد خدوند او را به خوردن حلیم فرمان داده و یا روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله از درد کمر به خداوند شکایت کرد و خداوند او را به خوردن حلیم فرمان داد . ( ک طب الائمه ص )

بیشتربخوانید سالم بمانید>  خواص نارنگي در سرماخوردگي

*امام موسی ابن جعفر علیه السلام فرمودند : کسی که از نظر بدنی جسمی ضعیف شده دارد بایستی گوشت کبابی بخورد ( نه گوشت آب پز ) .

* امام صادق علیه السلام فرمود : شب ها حتما” غذا بخورید اگر به اندازه یک لقمه باشد زیرا باعث قوی شدن بدن میگردد ..

* ابوهاشم جعفری یکی از شاگردان امام حسن عسگری علیه السلام بود ، او چند روزی با حضرت روزه مستحبی می گرفت و روزی بر اثر گرسنگی ، ضعف شدید بر او مستولی شد و او آن روز را طاقت نیاورد و روزه خود را شکست و سپس بی آنکه جریان را به امام بگوید روزه خودرا شکست و مخفیانه مقداری نان خورده و از درب دیگری وارد جمع جلسه با امام شد ، امام خطاب به غلام خود فرمود : برای ابوهاشم غذائی تهیه کن و چون او روزه خود را شکسته است و آنگاه فرمود اگر میخواهی نیروئی پیدا کنی گوشت ( کبابی ) بخور که در خوردن نان قوتی نیست .( ک صائمین روزه دار ص ) 

*امام صادق علیه السلام فرمودند : سه چیز، بدن را فرسوده مى کند و شاید هم (فرد را) بکُشد: حمام رفتن با شکم پُر، آمیزش کردن با شکم پُر، و همبسترى با پیرزنان .

*کتاب کافى – به نقل از سعید بن جناح ، از یکى از وابسته هاى امام صادق (ع)-: (امام (ع) ) چند خرمایى خواست و خورد. سپس فرمود:((اشتهایى نداشتم ؛ امّا ماهى خورده بودم )) .

سپس فرمود : ((هر کس در حالى بخوابد که ماهى خورده و در پى آن ، چند خرما یا مقدارى عسل نخورده است ، تا صبح ، رگِ سستْ اندامى بر او غلبه خواهد داشت )).

* از منظر طب سنتی : شام نخوردن ، آب زیاد خوردن ، زیاده روی در مصرف تغذیه با مزاج سرد و تر (مثل مرغ و سیب زمینی و گوجه فرنگی و عدسی ) ، غم و اندوه ، حمام زیاد رفتن ، تماس زیاد با آب ، بیحالی ، تغذیه گوشت گاو و گوساله ، کسالت ، انرژی کم ، ضعف عمومی و سستی بدن نتیجه غالب شدن اخلاط کثیف سوداوی و یا بلغم در اندام ها میباشد ، یا بروز بیماری مثل ام اس که ضعف در اندام است ، سرماخوردگی مکرر که نتیجه نزله بلغمی بدن است ، بروز کم خونی ، انگل در بدن دلیلی بر کم خونی ارثی ، ویروس هپاتیت ، عفونت ویروسی ، عدم رعایت بهداشت فردی ، ریزه خوری ، هله خوری پی درپی ، غذاهای پر چرب و سرخکردنی ، وسط غذا آب نوشیدن ، خواب زیاد در روز ، مصرف زیاد وانیل .

*لمس شدن بدن و یا ضعیف شدن اندام های بدن مثل دست وپاها میتوانند دلیلی بر علل بیماری تدریجی مثل سرطان مغزی بوده باشد .

*طبع بلغمی که ذاتا” در بدن سردی و تری دارد و باعث کسالت و تنبلی میشود .

راهکارهای تقویت بدن با تغذیه جات ( بصورت مصرف دوره ای ):

*از جناب امیر المؤمنین علیه السلام منقول است که هرگاه ضعف برمسلمانى مستولى شود گوشت را با شیر بپزد و بخورد.

*مصرف گوشت گوسفند بالاخص راسته آن تقویت کننده بدن است و لیکن خوردن کبابی آن بسیار موثر است و بالعکس خوردن آبگوشتی آن چندان اثری در رفع ضعف بدن ندارد . همه کباب ها از نظر مزاجی ، گرم و خشکند و برای بدن تقویت کننده موثرند و لیکن بعد از کباب خوری نبایستی آب میل شود که بسیار مضر است .

*برای تقویت بدن های ضعیف بایستی از شربت عسل با افشره لیموترش ، یا روزی یک دو گرم  رویال ژله عسل در زیر زبان ( غذای ملکه است ) ، گرده گل زنبور عسل روزی یک قاشق چایخوری در آب گرم حل کرده و با اندکی عسل و در صورت امکان ناشتا میل شود ، پولک عسل موثر است  .

*معجون آب سیب ، آب به ، آب انار شیرین و آب هویج  بصورت مخلوط با نصف قاشق چایخوری ترنجبین  تقویت کننده بنیه بیماران است . ( تذکر آب پرتقال زیاد سستی و یبوست می دهد).

*عرق اعصاب ترکیب شده از عرق های گل گاوزبان با  عرق بادرنجبویه با عرق سنبل الطیب به نسبت مساوی است و این عرق دارای طبع گرم و خشک است و خواص درمانی آن عبارتند از : تقویتی – شادی آور – مفرح – خواب آور – تقویت و محرک مغز – مسکن درد – ضد نزله سرد – ضد عفونی کننده – صفرآور – بازکننده انسداد و گرفتگی عضلات – بازکنندگی خون قاعدگی – تقویت حافظه و اعصاب – تقویت حس های پنجگانه مان بی حوصلگی – رفع کج خلقی مان تند خلقی دخترهای جوان – رفع عصبانیت مان هیستیری مان خستگی مان ترس مان افسردگی مان پارکینسون – دفع کننده سودا است .

*حجامت فصلی رافع کسالت برای دفع اخلاط مزمن و کثیف توصیه موکد است ( البته افراد بالای سال بایستی با پزشک حاذق طب سنتی مشورت کنند )

تغذیه های نوبه ای و دوره ای : روغن زیتون و کنجد ، نان سبوس دار ، مخلوط پودر هفت مغز خشکبار ایرانی با چلغوز یک قاشق ناشتا ، مویز سیاه شانی ، انگور سیاه و شیره آن ، شیره توت ، سیب و گلابی ، کاچی ( یا قیماق که برای زنان باردار تهیه میشود ) ، حلو ا شکری ، حلوای خانگی  ، خورشت قیمه و فسنجان ، گوشت و تخم مرغ بلدرچین ، ارده ، تنبیه خرما ، ماهی سالمون دریایی ، مصرف پنیر با گردو بالاخص شب هنگام ، پودر سنجد ، عرق زیره سبز بعد از غذا / استکان ، عرق گلپوره ( زنان باردار ممنوع ) ، عرق رزماری ، عرق اسطوخدوس ، شربت رقیق دارچین با عسل ، انبه ، عسل جعفری ، عسل شوید ، شربت آرتیشو یا کنگر فرنگی ، اسفناج ، تمشک ، نخودچی ، کنجد ، میخک ، عرق طارونه ، سبزی ترخون و یا عرق آن ، انجیر ،  هلو ف فلفل سیاه ، زیره سیاه ، شیر ، دمنوش هل ، نان گندم ، ماش ، نارگیل ، شیرین بیان ، زیتون ، ترب و تربچه ، شربت خاکشیر با عسل ، شیر با عسل ، معجون گوشت چرخکرده با زردچوبه و پیاز و روغن حیوانی با تخم مرغ محلی .

* گرم پودر ثعلب با گرم دارچین و اندکی عسل و آب ولرم مخلوط کنید و و بصورت نوبه ای مصرف شود ( مصرف زیاد ثعلب برای گرم مزاجان مضر است ) .

*گیاه جین سینگ تولید کننده انرژی ، رفع بیحالی و سستی ، تقویت کننده دفاع ایمنی بدن ، درمان کننده کم خونی و رفع خستگی بدن است .

*اعتدال در مصرف غذا ، ورزش معتدل ، ماساژاندام بدن با روغن های گیاهی مثل بادام شیرین ، حمام رفتن در حد اعتدال ، خشم و غصب در حد اعتدال .

*حکما طب سنتی عصر جدید : برای ازبین بردن ضعف مغز و اعصاب ، پای مرغ یک کیلو ( پوست زرد رنگ و ناخن آن کنده شوند ) و حدود ساعت داخل آب نمک کم غلظت گذاشته و سپس در دیگ مسی قرار داده و گرم ماش و گرم هویج با سبزی مورد علاقه افزوده و پخته شوند و سپس صاف کرده و روزی چند لیوان آب آن خورده و یا بعنوان یک وعده غذائی مصرف شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *