درمان کبد چرب در نوزادان

درمان کبد چرب در نوزادان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

درمان کبد چرب در نوزادان

درمان کبد چرب در نوزادان

این بیماری معمولا بدون علامت است و اغلب اوقات به طور اتفاقی کشف می شود . به خصوص کبد چرب در کودکان به ندرت دیده می شود که یکی از آنها را با علائم کبد چرب به پزشک ارجاع دهند. علائم معمولا چند دهه (یکی- دو دهه یا بیشتر) بعد از ابتلا مشاهده می شود.

کبد چرب یکی از بیماری های بی سروصدا و موذی در کودکان و بزرگسالان است که تعداد مبتلايان هر دو گروه سنی به آن رو به افزایش است. دانشمندان علت بروز کبد چرب را در افراد شیوه زندگی مدرن و ارتباط نزدیک آن با وزن افراد می دانند. اگر به طور اتفاقی وارد مدرسه ای شوید حتما با دانش آموزان زیادی مواجه خواهید شد که اضافه وزن دارند و اگر از آنها آزمایش هایی گرفته شود و بیشتر مورد بررسی دقیق قرار گیرند، احتمال اینکه بیماری کبد چرب در آنها تایید شود، وجود دارد. میزان بروز کبد چرب در کودکان بین ۲ تا ۱۰ سال ،حدود ۱۰ درصد است.

چرب شدن کبد کودک

نام بیماری به این دلیل است که چربی اضافی بدن در کبد انباشته می شود و فضاهای بین بافتی را پر می کند و منجر به بزرگ شدن کبد می شود. این وضعیت ممکن است باعث فیبروز و در نهایت سیروز کبدی شود که بیماری بسیار خطرناکی است و عملکرد کبد را به هم می زند. فیبروز و سیروز کبدیبیماری غیرقابل برگشتی است و باید از وقوع آن جلوگیری شود. البته عللی که باعث بروز کبد چرب در کودکان می شود فقط چاقی نیست . عواملی مانند ابتلای کودک به دیابت و بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا نیز میتوانند خطر ابتلا به این بیماری را بالا ببرند .درمان کبد چرب در نوزادان

ابتلا به کبد چرب در کودکان دارای رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه و کودکانی که مصرف زیاد چربی اشباع شده همراه با مصرف زیاد شکر و نمک دارند و دچار هیپرلپیدمی هستند (یعنی چربی های خون، به خصوص تری گلیسرید بالا دارند)، بی تحرک اند و نژاد سفید دارند بیشتر دیده می شود.

همچنین کودکان پسر بیشتر از کودکان دختر دچار کبد چرب می شوند. کودکانی که با اضافه وزن متولد می شوند و وزن بیشتر از ۴ کیلوگرم دارند بیشتر در معرض چاقی در آینده و بیماری کبد چرب هستند. لازم به ذکر است بیماری کبد چرب ژنتیکی و ارثی نیست.

 

این بیماری معمولا بدون علامت است و اغلب اوقات به طور اتفاقی کشف می شود . به خصوص کبد چرب در کودکان به ندرت دیده می شود که یکی از آنها را با علائم کبد چرب به پزشک ارجاع دهند. علائم معمولا چند دهه (یکی- دو دهه یا بیشتر) بعد از ابتلا مشاهده می شود.

 

علائم کبد چرب به صورت خستگی مفرط، کاهش وزن، کم اشتهایی، درد بالای شکم در ناحیه راست، ضعف و حالت تهوع، بزرگی کبد، لکه های پوستی، کهیر ، بوی بد دهان و حساسیت های پوستی، خارش، تعریق، زردی سفیدی چشم، سرخ شدن صورت با افزایش عروق خونی صورت است که این علائم معمولا در کبد چرب پیشرفته بروز می کنند.

 

همان طور که اشاره شد، بیماری در مراحل اولیه بدون علائم است، ولی این سوال پیش می آید که چگونه باید از سالها قبل متوجه شد کودک دچار این بیماری خاموش است یا نه؟ در آزمایش های معمولی خون، مقدار بعضی آنزیم های کبدی اندازه گرفته می شود. اگر این آنزیم ها کمی بالا باشد باید مشکوک شد. ( افزایش خفيف آنزیم ها حدود ۲ تا ۵ برابر حد معمول ) در این مواقع سونوگرافی از کبد درخواست می شود که تا حدودی می تواند وجود کبد چرب در کودکان را تایید کند. در سونوگرافی کبد بزرگ تر از حد عادی است، در نهایت با نمونه برداری و فرستادن نمونه از کبد به آزمایشگاه مشخص می شود که بیمار به کبد چرب مبتلا شده یا نه.

 

مهم ترین بخش درمان کبد چرب مربوط به تغییر در شیوه زندگی است. در صورتی که کبد چرب به طور اتفاقی تشخیص و تایید شود، باید تغییراتی در شیوه زندگی کودک ایجاد کرد.(کودکان معمولا در مراحل ابتدایی بیماری هستند) کودکی که تا چند وقت پیش بی وقفه غذاهای نامناسب می خورده، ناگهان باید غذاهای مورد علاقه اش حذف شود و وزنش کاهش یابد. البته این کار کمی دشوار است و بهتر است والدین از متخصص تغذیه کمک بگیرند، ولی در هر صورت مصرف غذاهای پرکالری، پرچرب، مواد قندی، کربوهیدرات فراوان، نوشابه های حاوی قند، فست فود، فراورده های لبنی پرچرب، گوشت قرمز … باید به حداقل برسد.

نکته : کودکان باید ترغیب شوند تا از میوه و سبزی بیشتر استفاده کنند. والدین باید بدانند چه چیزهایی برای کبد مضر است ؟ همچنین کودکان امروزیتحرک بدنی کمتری دارند. همیشه مقابل تلویزیون و رایانه هستند و بیشتر به بازی های رایانه ای علاقه دارند. همه کودکان چه آنهایی که وزن مناسبی دارند و چه آنهایی که اضافه وزن دارند حتما باید در باشگاه ورزشی با توجه به میل و علاقه شان ثبت نام شوند. درمان دارویی برای کبد چرب وجود ندارد. برای بعضی بیماران دارو تجویز می شود، ولی داروها برای از بین بردن چربی انباشته شده در کبد نیستند. چربی داخل کبد وقتی از بین می رود که وزن کاهش یابد و بدن در وضعیت طبیعی قرار گیرد. داروها معمولا برای متعادل کردن آنزیم های کبدی است که افزایش یافته اند. در مواقعی که کودک دچارفشار خون بالا یا دیابت است نیز بیماری باید کاملا تحت کنترل دربیاید چون این دو بیماری شرایط را برای ابتلا به کبد چرب مهیا می کنند .

 

این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر بیماری کبد چرب دیر تشخیص داده شود، ممکن است نتوان کار زیادی برای بیمار انجام داد. پس از هماندوران کودکی باید به فکر سلامت کودکان باشید و کودکان دارای اضافه وزن را به حال خود رها نکنید. اگر بیمار بتواند ۱۰ درصد وزن خود را کم کند، تقریبا ۵۰ درصد چربی داخل کبدش را کاهش خواهد داد.

سن ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان کاهش یافته است و از آنجا که بیماری قبل از تشخیص چند دهه با فرد بوده، افرادی که عوامل خطرساز ابتلا به بیماری کبد چرب مانند اضافه وزن، دیابت انوع ۲، فشار خون (دیابت نوع ۲ و فشار خون معمولا در بزرگسالی دیده می شود) را دارند، بهتر است با پزشک خود در این مورد مشورت کنند .

منبع راستینه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

کبد چرب نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز درگیر کرده است. در این مقاله به علت بروز کبد چرب در کودکان و راه های پیشگیری از آن می پردازیم.

خوردن ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی ،خوردن آب سرد در حالت ناشتا و تند غذا خوردن موجب بروز “کبد چرب” در کودکان می‌شود.ارمغان سادات کیهان مهر متخصص طب ایرانی درباره راه‌های پیشگیری از کبد چرب در کودکان اظهار کرد: امروزه کبد چرب شیوع زیادی پیدا کرده و بروز آن در کودکان یک اخطار جدی است.شیوع کبد چرب در کودکان چاق نسبت به کودکان با وزن طبیعی، بالاتر است؛ اصلاح سبک زندگی به بهبود این بیماری کمک می‌کند. برخی نکات مربوط به زندگی سالم عبارتند از: – خوردن آب سرد ناشتا در بروز کبد چرب بسیار موثر است.- پرهیز از مصرف فست فود و غذاهای بسیار چرب، پرهیز از نوشیدن آب بین غذا، پرهیز از تند خوردن و درهم‌خوری، پرهیز از نوشیدن آب یخ (به ویژه در فصول سرد و ابتدای صبح) از راه‌های پیشگیری از بروز کبد چرب در کودکان است.

– مصرف موادی مانند ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی می‌تواند باعث بروز کبد چرب در کودکان شود. مصرف بیشتر مقویات کبد مانند انار، به، سیب، زرشک و دارچین و استفاده بیشتر از نخود در غذاها نیز از کبد چرب در کودکان جلوگیری می‌کند.- مصرف تنقلاتی مانند مویز، نخودچی، فندق و بادام و همچنین مصرف سکنجبین ملس برای سلامت کبد بسیار مفید است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پاکسازی کبد چرب با میل کردن این ترکیب قبل از صبحانه درمان کبد چرب در نوزادان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کبد را با این 13 اشتباه ناآگاهانه آتش نزنید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض عدم درمان کبد چرب چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : شش واقعیت در مورد کبد

گردآوری: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع: jamejamonline.ir

All Rights Reserved – © 2019 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

کبد چرب کودکانآیا فرزند شما اضافه وزن دارد؟ آیا او همیشه احساس خستگی و سستی می کند؟ شما به عنوان پدر و مادر هر وقت توانستید در کودک خود این شرایط را احساس کنید، از آن زمان به بعد به وجود کبد چرب در کودک خود فکر کنید. آیا می خواهید بیشتر در مورد علل، علائم و درمان کبد چرب کودکان بدانید؟ مطالب نوشته شده در زیر را بخوانید.کبد چرب چیست؟با توجه به نظریات پیشین ، با این که کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این بیماری در میان کودکان است.علل کبد چرب کودکان چیست؟1. چاقی و کبد چرب کودکان :کودکانی که اضافه وزن دارند، از کبد چرب بیشتر رنج می برند. با این حال چاقی، تنها دلیل برای ابتلا به کبد چرب کودکان نیست.2. ژنتیک و کبد چرب کودکان :اگر کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.3. چاقی مادر و کبد چرب کودکان:اگر شما به عنوان یک مادر در دوران بارداری، در حالی که در انتظار تولد فرزند خود بودید، دچار چاقی بوده باشید، به احتمال زیاد نوزاد متولد شده نیز از کبد چرب رنج خواهد برد.4.دیابت و هیپرلیپیدمی عامل کبد چرب کودکان:اگر فرزند شما در حال حاضر از سطح دیابت و کلسترول بالا درخون خود رنج می برد، نظارت بر عملکرد کبد او باید به طور منظم انجام شود، برای این که او در معرض ابتلا به کبد چرب غیر الکلی قرار خواهد داشت.علل دیگر ابتلای کودک به کبد چرب :1. داروها2. هپاتیت ویروسی3. کاهش وزن سریع4. سوءتغذیهکبد چرب کودکان

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

به گزارش جام جم آنلاین ، امیرحسین کاظمی با بیان اینکه عوارض بیماری کبد ممکن است از خون ریزی گوارشی شروع شود تا تجمع مایع در شکم و نهایتا فرد به سمت کمای کبدی پیش برود، افزود: در حالت کمای کبدی بیمار در لیست انتظار پیوند کبد قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که برای فردی که در سونوگرافی تشخیص کبد چرب برایش داده شده ولی آنزیم‌های کبدی او بالا نیست، چه نظری دارید؟، گفت: اگر آنزیم‌ها بالا باشد به معنای التهاب کبد است. این بیمار سالیانه باید سونوگرافی و اندازه آنزیم‌های کبدی وی کنترل شود. همچنین به تغذیه و تحرک بدنی هم توجه کند.

فوق تخصص بیماری‌های گوارش در برنامه شبکه رادیویی سلامت یادآور شد: از زمان شروع بیماری کبد چرب تا ایجاد عارضه 20تا 15 سال زمان می‌برد. در بزرگسالان بیماری کبد چرب همراه بیماری‌هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی و حوادث عروقی مغز است و این همراهی، به دلیل خواصی است که چربی دارد که هم در کبد خودش را نشان می دهد و هم باعث عوارض قلبی -عروقی و مغزی می شود.

وی با بیان این‌که بیماری کبد چرب همه سنین را در گیر می‌کند، تاکید کرد: حتی در اطفال و نوجوانان هم دیده شده و سن خاصی ندارد؛ اما ریسک بیماری از 40 سال به بالا بیشتر می شود. در افراد چاق و دارای اضافه وزن، بیماری را مدنظر قرا می دهیم. برای این افراد انجام سونوگرافی و اندازه گیری آنزیم های کبدی توصیه می شود.

کاظمی افزود: اگر کبد چرب در مرحله ای که کبد التهاب دارد درمان نشود، ممکن است چندین سال طول بکشد تا بافت فیبروز در کبد تشکیل شود. تا قبل از تشکیل بافت فیبروز، بیماری قابل برگشت است.درمان کبد چرب در نوزادان

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ادامه موثرترین عامل برای شستشوی کبد یا پاکسازی کبد را کنترل تغذیه و داشتن تحرک دانست و افزود: عامل شناخته شده ای که بر کبد موثر باشد، نداریم. بسیاری از داروها وقتی استفاده می شود که آنزیم های کبدی بالا باشد و با استفاده از آنها فقط آنزیم های کبدی نرمال می شوند. هیچکدام از این داروها روی بافت کبد اثر ندارند.

وی در ادامه بیان کرد: با مصرف دارو و تغییر اساسی که چربی بر کبد ایجاد کرده، از بین نمی رود. چند قلم دارو هست که در افراد خاص مصرف می شود در افراد مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی و دیابت این داروها با احتیاط باید مصرف شود. البته این داروها زمانی تجویز می شوند که نمونه برداری از کبد هم انجام شده باشد. بهتر است نقش دارو را در این زمینه نادیده بگیریم.

کاظمی با تاکید بر این‌که کلمه هپاتیت یعنی التهاب سلول های کبد که علل آن می تواند ویروسی، غیر ویروسی یا کبد چرب باشد، گفت: پس در این حالت یک نوع هپاتیت است؛ اما نه از نوع هپاتیت عفونی؛ ولی وقتی کبد دچار فیبروز شود و از کار بیفتد، شبیه همان هپاتیت است و همان عوارض هپاتیت عفونی را دارد که در اینجا عامل ان عفونی نیست.

وی ادامه داد: در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، افرادی که تری گلیسیرید خونشان بالا است، کبد چرب بیشتر مشاهده می شود. از این رو به این افراد توصیه می شود کاهش وزن داشته باشند؛ چرا که با 10 درصد کاهش وزن، بیش از 50 درصد بافت چربی در کبد کاهش می یابد. تحرک داشتن و تغذیه مناسب هم نقش کلیدی را در درمان کبد چرب ایفا می کنند. لذا به افراد توصیه می شود غذاهای کم چرب مصرف کنند و مصرف غذاهای آماده را نیز کاهش دهند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در پایان اظهارداشت: امروزه سن شیوع کبد چرب (که قبلا بالای 60 سال بود) پایین آمده و به حدود 40 سال رسیده که لازم است افراد راه های پیشگیری و کنترل بیماری را آموزش گرفته و به ان عمل کنند.‌

ارسال نظر

یکشنبه 23 شهریور 1393 01:30

یکشنبه 23 آبان 1395 13:32

سه شنبه 14 دی 1395 13:45

چهارشنبه 15 دی 1395 13:26

سه شنبه 5 بهمن 1395 16:30

چهارشنبه 13 بهمن 1395 09:07

یکشنبه 1 اسفند 1395 09:26

جمعه 6 اسفند 1395 06:30

شنبه 21 اسفند 1395 09:27

دوشنبه 14 فروردین 1396 09:31

پنج شنبه 17 فروردین 1396 10:04

ضمیمه این هفته

همه چیز درباره کبد 4,971 بازدید

 

 

 

 

درمان کبد چرب در نوزادان

 

۱-درمان در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن، چربی های خون، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب (قطعا با نظر پزشک معالج نه به طورخودسرانه) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.

۲- درمان وپیشگیری در طب سنتی : در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از انها میتوان ترکیباتی بدست آورد که بوسیله آنها براحتی و با موفقیت کامل کبد چرب درمان میشود، در ذیل به یکی از نسخه های مجرب و آزموده شده که به راحتی کبد چرب را درمان نموده اشاره میکنیم.

افشره پاکسازی کبد شلیور

در تهیه این عصاره گیاهانی بکار رفته که همگی در دفع مواد زائد از خون و کبد نقش بسزایی دارند. همچنین با توجه به اینکه این دارو از لطافت زیادی برخوردار است قابلیت جذب شدن و  نفوذ به اعماق مویرگهای بدن را دارد ، بر این اساس درمان بیماریهایی به شرح ذیل با استفاده از این دارو به سادگی انجام پذیر است: غلظت خون ، چربی خون ، ، خواب رفتن اعضای بدن و ضعف کبد. و همچنین چون این دارو توانایی سم زدایی و چربی زدایی بالایی دارد درمان بسیار قابل توجهی برای انواع بیماریهای کبدی است و مخصوصا کبد چرب را به سهولت درمان مینماید. ضمنا این عصاره سرشار از ویتامینه   C، B،A میباشد و برای درمان بیماریهای صفراوی از قبیل کبودی رنگ چهره و لبها ، احساس گرمای زیاد بدن ، صفرا مزاجی و یرقان بسیار موثر میباشد

همچنین مصرف این عصاره میتواند از بروز کبد چرب پیشگیری کند

قیمت محصول : با توجه به اینکه برای تهیه این محصول گیاهان گرانقیمتی مانند گل گاوزبان و گل بنفشه به کارگیری شده ، همچنین تکرار عملیات تقطیر برای بدست آمدن افشره موثر ، قیمت این محصول نسبت به سایر موارد مشابه گران تر است.

جهت مشاهده لیست داروخانه هایی که در شهرهای مختلف محصولات پارسی طب در آنها عرضه میشود کلیک کنید.

Email : support@parsiteb.com 

۰۲۱۸۸۸۴۸۲۱۱

برچسبکبد کبد چرب کودکان ویتامین E

۱۳۹۸-۰۴-۰۲

۱۳۹۸-۰۳-۲۶

۱۳۹۸-۰۳-۱۹

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

“پارسی طب” یک وبگاه عمومی با موضوع سلامتی و پزشکی است. این وبگاه به شدت به طب سنتی و گیاهی اعتقاد داشته و از این موضوع حمایت میکنند. ما همواره در تلاشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار بینندگان خود قرار داده و اسباب رضایت ایشان را جلب نماییم.

کبد چرب

کبد چرب در کودکان

مقدمه : دومین عضو بدن انسان کبد هر شخص می باشد. در سیستم کبد هر شخص وجود داشتن مقداری از چربی طبیعی است اما اگر میزان این چربی از ۵ الی ۱۰ درصد فراتر رفت آنگاه گفته می شود که شخص به بیماری کبد چرب گرفتار شده است.

کبد چرب در کودکان شایع ترین بیماری مزمن کودکان

کبد چرب وضعیتی استکه باعث تجمع چربی در کبد می شود. البته همیشه مقدار کمی چربی در سلول های کبدی وجود دارند اما وقتی این مقدار از حد معینی بیشتر می شود. به اصطلاح گفته می شود کبد جرب شده است و سلامت کودک به مخاطره افتاده است. کبد چرب همان قدر که بزرگسالان را درگیر می کند می تواند در کودکان و نوجوانان نیز ایجاد شود. طی یکی دو دهه اخیر این بیماری کبد چرب در کودکان شیوع پیدا کرده و امروز به عنوان شایع ترین بیماری مزمن کودکان شناخته می شود
پزشکان همچنان در حال بررسی وضعیت این بیماری در کودکان هستند. اما آنچه که امروز درباره ی کبد چرب در کودکان باید بدانیم این است که شناسایی و درمان آن در مراحل اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر در کودکی درمان نشده و مورد توجه قرار نگیرد . در دوران بزرگسالی ممکن است منجر به سیروز و حتی سرطان کبد شده و فرد را تا مرگ پیش ببرد.
چرا بچه های چاق بیشتر در معرض خطرند؟
بچه های چاق به خصوص آنهایی که چاقی شکمی زیادی دارند ، بیشتر در معرض خطر مقاومت به انسولین و کبد چرب هستند. در بعضی از کودکان و بزرگسالان علت ابتلا به کبد چرب مشخص نیست . اما کبد نسبت به چربی حساس شده و این چربی ها منجر به التهاب کبد می شود. خستگی مزمن، بی اشتهایی یا لاغری بی علت مشخص ، حالت تهوع و درد در ناحیه معده، تیره شدن پوست یا ایجاد لکه های تیره روی صورت، بوی بد دهان، خارش پوست و بد بو شدن بدن از علائم دیگر کبد چرب است.
کودکان و نوجوانان مبتلا به کبد چرب معمولا با درد در ناحیه شکم به پزشک مراجعه می کنند و یک آزمایش خون برای بررسی میزان آنزیم های کبدی از آنها گرفته می شود علاوه بر این ممکن است یک بررسی سونوگرافیکی هم برایشان انجام شود که نتایجش نشان دهنده ی یک کبد چرب یا بزرگ است . گاهی کار به بزرگ شدن طحال هم می کشد . انجام این بررسی ها به خصوص در کودکان چاق و آن هایی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند ضروری است تا پزشک مطمئن شود که هیچ بیماری کبدی دیگری وجود ندارد. از زمان شروع بیماری کبد چرب تا ایجاد عارضه ۱۵تا ۲۰ سال زمان می برد.درمان کبد چرب در نوزادان

کبد چرب

چه عاملی باعث چرب شدن کبد می شود؟
انسولین هورمونی است که توسط پانکراس آزاد می شود و هم روی سلول های چربی و هم عضلات تاثیر می گذارد .
انسولین نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون و تعادل انرژی در بدن دارد. اما در بعضی افراد سلول ها به مرور، دیگر به انسولین پاسخ نمی دهند. در نتیجه پانکراس باید انسولین بیشتری بسازد تا بتواند قند خون را کنترل کند. این یعنی کبد در معرض بمباران انسولین قرار می گیرد و به چربی بیشتری اجازه می دهد که وارد سلول هایش شود و البته آزادسازی چربی از کبد را نیز به شدت کاهش می دهد.

بخور و نخورهای کبد چرب
اگر پزشک به شما گفته که کبد فرزندتان چرب شده ، اولین قدم اصلاح روش تغذیه اش است . اگر کودک چاق است ، باید حتما زیر نظر یک پزشک مشاور رژیم بگیرد و چند کیلویی وزن کم کند.
یکی دیگر از اصول رژیمی کودکان مبتلا به کبد چرب، خداحافظی ابدی با کربوهیدرات های بد یعنی قند و شکر، انواع شیرینی و شکلات و بیسکویت های معمولی تهیه شده از آرد سفید و هر نوع ماده غذایی فراوری شده ی دیگر است که علاوه بر قند، تری گلیسرید زیادی دارند و پس از ورود به بدن به شکل چربی در کبد روی هم تلنبار می شوند.
برای مبارزه با کبد چرب در کودکان در قدم بعدی باید چربی های حیوانی و اشباع را از غذای روزانه فرزندتان حذف کرده و در عوض روغن های گیاهی را که منبع خوب ویتامین E هستند جایگزین کنید.
مصرف منابع غنی ویتامین Eدر کودکان مبتلا به کبد چرب بسیار مهم است. چون نقش آنتی اکسیدانی دارد و از کبد محافظت می کند . یکی دیگر از منابع غنی ویتامین Eبرای کودکان انواع جوانه هاست.
طب سنتی و کبد چرب در کودکان
اگر کبد فرزندتان چرب شده است ، زرشک و شاه توت را در برنامه غذایی اش بگنجانید. این دو میوه، خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارند و به رفع چربی کبد کمک می کنند.
برای نوجوانان مبتلا به کبد چرب هر روز چند برگ کاسنی را دم کرده یا کمی عرق کاسنی به آنها بدهید.
مصرف زنجبیل نیز توصیه می شود . زنجبیل نه تنها سوخت و ساز پایه ی بدن شما را بالا می برد بلکه به لاغری و کاهش تجمع چربی در کبد نیز کمک می کند.

نویسنده :ترانه رجبیان

 

ایستگاه کودک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


نام کاربری یا نشانی ایمیل


رمز عبورمطالب پر بازدید

افرادي که در کودکي به کبد چرب مبتلا مي‌شوند، در بزرگسالي نيز قطعا اين بيماري با آنها خواهد بود. از طرف ديگر، کبد چرب در کودکي درمان دارويي ندارد

درمان کبد چرب در نوزادان

شاید تصور عموم مردم بر این باشد که چربی خون، فشار خون بالا، دیابت و کبد چرب بیماری‌های خاص بزرگسالان است، ولی تحقیقات به عمل آمده، عکس این مسئله را ثابت می‌کند!


موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط

هماهنگی جهت تبلیغات: 02184215883 – 09128333237

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

درمان کبد چرب در نوزادان

درمان کبد چرب در نوزادان

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 فرید شریفی فواید،علائم،خواص نوامبر 22, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *