رفع جاي سوختگي سطحي

رفع جاي سوختگي سطحي

رفع جاي سوختگي سطحي

رفع جاي سوختگي سطحي


خانه موبایلیکی از عوارض شایع سوختگی، تغییر رنگ محل سوختگی است که جای آن تا مدت‌ها باقی می‌ماند

 


رفع جاي سوختگي سطحي

گاهی در اثر سوختگی، سلول‌های رنگدانه‌ساز از بین می‌روند که این مساله باعث روشن‌تر شدن رنگ آن نواحی پوست بعد از ترمیم می‌شود.یکی از عوارض شایع سوختگی، تغییر رنگ محل سوختگی است که جای آن تا مدت‌ها باقی می‌ماند اما علت این تغییر رنگ چیست و آیا راه‌حلی برای رفع آن وجود دارد یا نه؟ از نظر علمی، علت تیرگی پوست هنگام سوختگی این است که رنگدانه‌های لایه‌های سطحی پوستی که آسیب‌ دیده، آزاد می‌شوند و به لایه‌های عمقی‌تر نفوذ می‌كنند. ماكروفاژهای لایه میانی پوست این رنگدانه‌ها را می‌بلعند و در نتیجه پوست آن ناحیه تیره‌تر می‌شود. البته تغییر رنگ پوست بر اثر سوختگی محدود به تیره‌شدن نیست. گاهی در اثر سوختگی، سلول‌های رنگدانه‌ساز از بین می‌روند که این مساله باعث روشن‌تر شدن رنگ آن نواحی بعد از ترمیم می‌شود. در صورت قابلیت ترمیم پوست، ظرف مدت 6 ماه تا یك سال رنگ پوست به حالت اولیه بازمی‌گردد ولی اگر در این مدت رنگ پوست به حالت اول بازنگشت، احتمال ترمیم آن كم است و برای برطرف کردن آن باید از تکنیک‌های درمانی جدید استفاده کرد.اگر پوست محل آسیب‌دیده تیره‌تر باشد، لیزردرمانی برای برطرف کردن تیرگی موثر است. در این روش که چندمرحله دارد، طول موج‌های خاص لیزر باعث انهدام ماكروفاژهای ناحیه و پراكندگی تدریجی رنگدانه‌ها می‌شود.لکه‌های روشن‌تر پوست را نیز می‌توان با استفاده از تاتوهای كمرنگ تا حد قابل‌قبولی برگرداند. البته تکنیک‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد که بسیار زمان‌بر است. مثلا پزشك متخصص می‌تواند در چند مرحله، قطعه‌های بسیار كوچكی از نواحی دیگر پوست بر‌دارد و آن را جایگزین نقاط آسیب‌دیده كند. البته از این روش بیشتر در درمان بیماری‌هایی مانند لك و پیس یا برص (ویتیلیگو) استفاده می‌شود.منبع : salamat.ir 

رازهای زیبایی
تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-


جدیدترین جواهرات زنانه و مردانه-*-


شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912saraخانه ایی مدرن و شیک داشته باشیدباز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .به آسیب های ناشی از سرما، گرما، الکتریسیته، مواد شیمیایی، گازها، سایش و تشعشع، سوختگی گفته شود. این آسیب ها باعث از بین رفتن لایه‌هایی از پوست می‌شوند که با افزایش عمق آسیب، درجه سوختگی نیز افزایش می یابد.

متاسفانه بعد از تصادفات رانندگی در جاده ها و مصرف مواد مخدر، سوختگی، سومین عامل مرگ غیر منتظره ایرانیان به شمار می رود. سالانه بیش از ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند که بیش از  ۳ هزار تن از آنان فوت می کنند.

دبیر اجرایی چهارمین کنگره سوختی در سال ۱۳۹۳ گفته بود که تعداد بستری بیماران ایرانی در بیمارستان ها، حدود ۳۰ هزار نفر در سال بوده که این رقم برای کشور ایالات متحده با توجه به جمعیت ۳ برابری آن به نسبت ایران، حدود ۴۰ هزار نفر است.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته می گوید که ایران، ۸ برابر متوسط جهانی، سوختگی دارد که نشان دهنده فاجعه ای خاموش در حوزه بهداشت و سلامت عمومی است و بهترین راه مقابله با این بحران، پیشگیری و رعایت موارد ایمنی و آگاه سازی جامعه به شمار می رود.رفع جاي سوختگي سطحي

ایندکس درگاه انجمن حمایت از بیماران سوخته ایران

تنها در سال ۹۵، حدود ۱۰۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان به دلیل شدت جراحات ناشی از سوختگی، جان خود را از دست دادند. در این سال، حدود ۲۰ درصد کل مرگ و میرها در استان آذربایجان غربی، به دلیل سوختگی بود.

اگر اتفاقات ناگوار تلخ ترین چهارشنبه سال را که منجر به هدر رفتن میلیاردها تومان سرمایه و صدمه دیدن هزاران تن از هموطنان در سراسر کشور می شود را وارد آمار فوت و جراحات ناشی از سوختگی نکنیم، باز هم وضعیت آمارها نشان می دهد که همچون پر مصرفی در برق و برنج و آب و سوخت های فسیلی، وضعیت ما نگران کننده است.سوختگی تنها یک بیماری نیست که با دوا و مراقبت های پزشکی و جراحی، برای همیشه درمان یابد. آثار روحی و روانی سوختگی بر قشرهای مختلف سنی متفاوت است و به همین خاطر، پرستاری و روان شناسی بیماران سوختگی، اهمیت بسیاری برای جامعه بهداشت و سلامت کشور دارد و در همین راستا، نخستین مرکز مشاوره بیماران سوختگی، سال قبل در بیمارستان شهید مطهری افتتاح شد.

گزارش امروز روزیاتو، شما را با انواع سوختگی، شیوه های عمومی درمان و همچنین ۲۰ پماد گیاهی و شیمیایی مطرح در این حوزه آشنا می کند.

قبل از ادامه بحث یادآوری می کنیم که استفاده از هر نوع پماد سوختگی و اقدام برای رفع هر گونه سوختگی بیمار، می بایست طبق نظر و تجویز پزشک باشد و ضروری است که باید از درمان های اینترنتی و خودسرانه! به شدت پرهیز کرد.

با ما همراه باشید.علم پزشکی، سوختگی را به ۳ درجه تقسیم بندی کرده است. هر درجه، علائم و شیوه مراقبتی خاص خود را دارد که در ادامه به اجمال معرفی می کنیم:


در این نوع سوختگی، سوختگی سطحی بوده و فقط لایه خارجی پوست شما که اپیدرم نامیده می شود، آسیب می بیند. معمولا پوست قرمز شده و ورم می کند. البته در بعضی مواقع هم شاهد درد گرفتن ناحیه سوخته شده هستیم.

اگر این نوع سوختگی در ناحیه ران و باسن یا مفاصل بزرگ باشد، حتما برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه و از خود درمانی پرهیز شود.


سوختگی درجه دوم، شدید تر از سوختگی درجه یک بوده و حساسیت بیشتری دارد. وقتی که نخستین و دومین لایه پوست که اپیدرم و درم نامیده می شود، آسیب ببیند، سوختگی درجه ۲ اتفاق می افتد.

در این حالت، شاهد تاول های پوستی هستیم و پوست به شدت قرمز و لکه لکه می شود. درد شدید، از جمله علایم سوختگی درجه ۲ است که بر اساس باور غلط عمومی، افراد از یخ مالی برای کاهش درد استفاده می کنند. در حالی که این روش اصلا صحیح نیست. چرا که استفاده از یخ روی محل سوختگی، سبب می شود که بدن فرد، سرد شده و زخم بیشتر آسیب ببیند.


توجه داشته باشید که اگر وسعت این نوع سوختگی بیشتر از هفت و نیم سانتی متر نباشد، به صورت سوختگی درجه یک درمان می شود. اما اگر منطقه سوختگی بیشتر از هفت ‌و نیم سانتیمتر باشد و یا اگر سوختگی در دست ها، پاها، صورت، کشاله ران و یا باسن و یا مفاصل بزرگ باشد، درمان باید فورا انجام شود و به پزشک مراجعه کنید.


به جهت درمان سطحی سوختگی درجه ۱ و ۲، توصیه می شود که محل سوختگی را زیر شیر آب سرد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار داده یا آن را در ظرف آب سرد بگذارید. سرد کردن محل سوختگی باعث دور شدن گرما از پوست و کاهش ورم پوست می شود. مجددا تاکید می شود که باید از قرار دادن یخ روی محل سوخته خودداری کنید.

پوشانیدن محل سوختگی با گاز استریل، از جمله اقداماتی است که در فرآیند درمان ابتدایی باید در نظر داشت. توجه داشته باشید که همواره، از پارچه های کرکی و پرزدار یا پارچه هایی که ممکن است الیاف آن جدا شده و به دورن زخم فرو برود یا بچسبد، خودداری کنید. گاز استریل را سفت نبندید و محل سوختگی را فشار ندهید.


با باندپیچی کردن استریل و صحیح، از ورود هوا به محل سوختگی جلوگیری می کنید، درد را کاهش می دهید و از تاول زدن پوست محافظت می کنید.

برخی افراد، از داروهای ضد درد برای سوختگی استفاده می کنند که باید حتما بر اساس تجویز پزشک باشد.  این داروها از قبیل: آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و یا استامینوفن بوده که مصرف خودسرانه آن، به خصوص برای کودکان و نوجوانان و سنین بالا، آسیب هایی را به همراه دارد.

توجه داشته باشید که کودکان و نوجوانانی که در دوره نقاهت آبله مرغان و یا علائم شبه آنفلوانزا هستند، نباید آسپرین مصرف کنند. بهتر است با پزشک خود راجع به مصرف داروها مشورت کنید.


سخت ترین حد سوختگی بوده که در آن، کلیه لایه های پوست تخریب می شود و بافت پوست، آسیب جدی می بیند. بافت چربی، ماهیچه و حتی استخوان نیز ممکن است درگیر شوند و منطقه سوختگی ممکن است سیاه و خشک شود.

اگر همراه با سوختگی، دود هم استنشاق شود، مشکلات تنفسی، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن و یا دیگر مسمومیت ها ممکن است رخ دهد.

برای این نوع سوختگی ها باید به پزشک مراجعه کنید و این کارها را ابتدا در دستور کار قرار دهید:یک شرکت دانش بنیان، چند سال پیش موفق شد، پماد سوختگی کاهنده زمان ترمیم سوختگی را تولید کند. پماد سوختگی ادیب، اکنون برای این کار در بازار است. پمادی حاوی مواد موثر چند گیاه است که هر یک نقش مهمی در ترمیم سوختگی دارند.


خاصیت آنتی باکتریال عصاره های گیاهی به کار رفته در پماد ادیب سبب می شود که بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک های پیشگیرانه، از ایجاد عفونت جلوگیری کند.رفع جاي سوختگي سطحي


پماد سوختگی معروفی که امروزه استفاده می شود، ریکاو نام دارد.

پماد سوختگی ریکاو بهترین پماد سوختگی و دارای اثرات سه گانه تسکین درد، پیشگیری از تاول است.

این پماد، محصولی از شرکت توسن دارو است که تنها دارویی است که در دارونامه ملی ایران، اثرات سه گانه درمانی را برای سوختگی دارا بوده و مورد استقبال بیماران قرار دارد.

این پماد، بهترین پماد سوختگی برای تسکین سریع درد و سوزش است و می تواند ظرف نیم ساعت از سوزش سوختگی درجه اول و دوم بکاهد.


توجه داشته باشید که انواع مختلف سوختگی، معمولا به سادگی به مسکن ها جواب نمی دهد و مدت زمان زیادی طول می کشد تا درد و سوزش محل سوختگی تسکین یابد که یکی از بهترین ویژگی های این پماد بوده و بیمار به استفاده از مسکن نیازی ندارد.

از ریکاو، برای انواع سوختگی های درجه اول، درجه دوم و درجه سوم و همچنین سوختگی های حاصل از لیزر درمانی ( که معمولاً از نوع درجه یک و بعضاً درجه دو است)، سوختگی پای بچه یا همان ادرار سوختگی استفاده می شود.

همچنین، عوارض ناشی از وجود کورتون در برخی پمادهای مورد استفاده در سوختگی پای بچه مانند هیدروکورتیزن، تریا مسینولون، بتامتازون و … را ندارد.

شقاق سینه مادر در هنگام شیردهی به دلیل خاصیت جلوگیری از ایجاد ترشحات به سرعت ترک روی سینه مادر را جمع می کند و چون ترکیبات این پماد پایه گیاهی دارد هیچ گونه اثر نامطلوبی بر نوزاد باقی نمی گذارد.


پماد سولفادیازین نقره، برای پیشگیری و درمان عفونت زخم های سوختگی به کار می رود. به عنوان داروی کمکی جهت درمان کوتاه مدت عفونت زخم های پا و پیشگیری از عفونت محل برداشت پوست در پیوند پوست نیز کاربرد زیادی دارد.

استفاده از این دارو در سه ماهه آخر بارداری ممنوع است. در استفاده از این پماد، موارد زیر را در نظر داشته باشید:


پماد سوختگی تتراسایکلین در دسته داروهای ضد باکتری قرار داشته و در هر ۱۰۰ گرم، ۳ گرم تتراسایکلین هیدوکلراید دارد.

پماد تتراسایکلین هیدروکلراید در درمان عفونت های پوستی خفیف ناشی از استرپتوکوکوس و سایر ارگانیسم های حساس به این دارو استفاده می شود.

این دارو برای پیشگیری از عفونت های باکتریایی پوستی و درمان زخم های پوستی ناشی از سوختگی و غیره استفاده می شود. تتراسایکلین موضعی ممکن است در عفونت های عمیق یا درمان باقیمانده های غیر ملتهب برخی زخم ها موثر نباشد. در ضمن آنتی بیوتیک های موضعی احتمالا” به میزان انواع سیستمیک در درمان آکنه بخصوص آکنه های ملتهب موثر نیستند.

برخی از موارد مورد استفاده پماد تتراسایکلین عبارتند از:

 پماد تتراسایکلین موضعی ۳ درصد عوارض جانبی هم دارد. آنتی بیوتیک ها و پماد تتراسایکلین نیز از این موضوع مستثنی نیستند و در صورت بوجود آمدن علایمی نظیر ناراحتی شنوایی، کاهش شنوایی، تهوع و استفراغ شدید، ناراحتی بینایی، تغییر رنگ پوست یا علایم پوستی نشانگر حساسیت دارویی حتما با پزشک خود تماس گرفته و راهنمایی وی را جویا شوید.


پماد آلفا، یک ترمیم کننده کاملا طبیعی بوده و تاثیر خوبی در درمان انواع زخم ها و آسیب های پوستی دارد. در خراشیدگی و بریدگی ها و زخم های ناشی از بخیه های پوستی نیز کاربر دارد. یکی از خواص این پماد که محصول گروه رژودرم است، درمان مناسب سوختگی پوست و کنترل عوارض آن است.

آلفا در تسکین درد و سوزش ناشی از سوختگی از طریق حذف فاکتورهای تخریب گر و التهاب زا در بافت سوخته و ممانت از تولید مجدد آنها در طول مصرف دارو است. در این شرایط به علت رفع نکروز و حرکت بدون درد عضو سوخته از روز دوم جریان خون مناسبی برای زخم فراهم می شود از اینرو پس از زمان کوتاهی ترمیم پوست صورت می پذیرد.

در دوره درمان با این دارو از مصرف سایر داروهای موضعی روی زخم سوختگی خودداری شود. در اواسط دوره درمان احتمالاً زخم دچار سوزش می شود که نشانه بهبودی است. از خاراندن و تحریک زخم خودداری شود و در صورت عدم تحمل با مراجعه به پزشک داروی مناسبی برای کنترل خارش زخم دریافت شود ولی مصرف آلفا قطع نشود.


پماد برناگل، از جمله پمادهای پر مصرف در زمینه سوختگی است.

پماد سوختگی برناگل به طور موثری در درمان عوارض زیر قابل استفاده است:

الف) سوختگی های درجه اول


(سوختگی های سطحی) پماد سوختگی برناگل باید درحد امکان سریعاً مورد استفاده قرار گیرد. یک لایه نازک (در حدود یک میلی متر) از پماد روی سطح سوختگی مالیده شود. بهتر است که زخم باز نگه داشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد. ۴-۳ بار روزانه استفاده شود و در صورتی که سوختگی پانسمان شده باشد دو بار در روز استفاده گردد.

ب) سوختگی درجه دوم


مرحله اول – دور آبکی یا تاول


یک لایه نازک از پماد سوختگی برناگل روی سطح سوختگی مالیده شود و ۳ تا ۴ بار در روز تجدید شود. قبل از استفاده مجدد باقی مانده پماد قبلی و قابلیت ها و بافت های نکروزه آبکی با ملایمت تمیز شود. بهتر است که جراحت باز گذاشته شود ولی در صورت نیاز می توان از پوشش سبک مانند گاز استریل استفاده کرد و از یک لایه حدود ۳ میلیمتر از دارو، دوبار در روز استفاده شود.

مرحله دوم – دوره ترمیم


در این مرحله پماد سوختگی برناگل باید همانند قبل استفاده شود اما با دفعات کمتر (۲ تا ۳ بار در روز)

مرحله سوم – دوره نوسازی


پماد سوختگی برناگل باید همانند قبل از استفاده شود ولی تنها یک بار در روز

توجه: پماد سوختگی برناگل ممکن است در زمان نگهداری از لحاظ فیزیکی تغییر یابد به ویژه در گرمای فصلی اما در این موارد هم خاصیت خود را حفظ خواهد نمود. در طی درمان با این دارو از مصرف سایر داروهای موضعی روی زخم یا سوختگی خودداری شود.


پماد سوختگی ناژو، از جمله پمادهای سوختگی موجود در بازار است. پیشگیری و درمان التهاب ناشی از ادرار سوختگی در شیرخواران، تسکین سوختگی های خفیف و زخم های سطحی از جمله کاربردهای این پماد سوختگی است.

این پماد مورد تایید سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان است.


اخیرا پمادی وارد بازار شده است که با استفاده از عصاره گیاه «ابوخلسا» (هواچوبه)، برای درمان انواع سوختگی‌های درجه یک تا سه و همچنین زخم‌های عفونی مصرف دارد.

برای درمان انواع سوختگی‌ها ترکیبات دارویی فراوانی ارائه شده است که در این راستا با استفاده از گیاه «هواچوبه» یا «ابوخلسا» موثرترین ترکیبات دارویی را در این زمینه ارائه شده است. این دارو در قالب پماد به داروخانه‌ها عرضه می شود و برای درمان سوختگی‌های درجه یک تا سه، جلوگیری از تاول‌های جدید و درمان زخم‌های عفونی کاربرد دارد.

این پماد به نام «هربکس» به داروخانه‌ها عرضه شده است همچنین موثر در کاهش آثار زخم و بخیه بعد از عمل جراحی، بهبود زخم بستر و تسکین‌دهنده درد و التهاب است.

اثرات درمانی این پماد ناشی از عصاره هواچوبه است و  این پماد ترکیبی از عصاره ریشه گیاه “ابوخلسا” (هواچوبه)، موم زنبور عسل و روغن زیتون است. این ترکیبات موجب از بین رفتن تاول و نرم شدن محل سوختگی می‌شوند و اثربخشی آن با انجام مطالعات بالینی دقیق روی بیماران به اثبات رسیده است.

مهمترین خواص درمانی این گیاه ضدباکتریایی، ضدالتهابی و ترمیم‌کنندگی است از این رو این دارو برای درمان زخم‌های دیابتی و بستر قابل استفاده است. طول درمان با این دارو را بین ۲۰ تا ۳۸ روز است و بهتر است هر دو روز یکبار محل زخم با شامپوی بچه شسته شود.


از جمله دیگر داروهای مورد استفاده در سوختگی درجه ۱ می توان به این پماد اشاره کرد.

دارویی موضعی جهت رفع التهاب، خارش بدن و دیگر علایم پوستی است. ساز و کار فعالیت ضد التهابی این دارو هنوز نامشخص است. آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش انقباض عروق برای مقایسه و پیش بینی توانمندی ها یا تاثیرات بالینی کورتیکواستروئیدهای موضعی انجام می شود.

کاهش خارش، قرمزی و تورم ناشی از بسیاری بیماری های پوستی از جمله مهمترین موارد مصرف پماد تریامسینولون اعلام شده است. در صورت هر گونه حساسیت به مواد تشکیل دهنده این پماد، توصیه می شود از مصرف آن اجتناب کنید و در صورت استفاده و مشاهده هر گونه علایم غیر طبیعی سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین در صورت نیاز به هر گونه عمل جراحی و مراقبت های پزشکی، پزشک خود را از مصرف این پماد مطلع سازید. این پماد تنها برای ناحیه خارجی بدن قابل استفاده است و از مصرف آن درون چشم, بینی یا دهان اجتناب کنید و در صورت استفاده سریعا ناحیه درون بدن را با آب سرد شستشو دهید. همچنین این دارو را باید دقیقا مطابق با نظر پزشک مصرف کنید، از مصرف بیش از حد آن جدا خودداری کنید.

در برخی از التهاب های پوستی از این دارو استفاده شود.

به گزارش ستاد علوم و فناوری های سلول های بنیادی، پماد سوختگی گیاهی «هربکس» یکی از دستاوردهای تحقیقاتی شرکت های دانش بنیان ایرانی بوده که برای درمان سوختگی استفاده می‌شود.

پماد گیاهی سوختگی «هربکس» با استفاده از عصاره گیاه «هواچوبه» فرموله شده و اثربخشی آن با انجام مطالعات بالینی دقیق روی بیماران مورد مطالعه قرار گرفته و اثبات شده است.

عصاره روغنی هویج به کار رفته در این محصول به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالا، نقش بسزایی در خنـثی‌سازی رادیکال‌های آزاد داشته و همین امر موجب جلوگیری از پیری زودرس سلول‌های پوست می‌شود.

خاصیت محـافظت از پوست در بـرابـر پرتـوهای مضر ماورای بنفش کرم ضد آفتاب «هریکس» سبب شده تا این کرم ضد آفتاب دارای فرمولاسیون دو عملکردی باشد که علاوه بر محافظت پوست در برابر اشعه فرابنفش، پوست را تغذیه می‌کنـد.

ترکیبات طبیعی به کـار رفته در این محصول عسل، کالاندولا، چای سبز و دارچین است که به محافظت از پوست در برابر اثرات زیان‌آور نور خورشید مانند تیـرگی، پیری زودرس و سرطان پوست کمک می‌کند.


کرم بازسازی و ترمیم کننده پوست هیدرودرم دارای فرمولاسیون جدید و منحصر به فرد، با تحریک فرآیند تجدید ساختار سلولی و ممانعت از رشد باکتری ها و قارچ ها سبب تسریع در ترمیم بریدگی ها، زخم های سطحی و التیام پوست های حساس و آسیب دیده ناشی از پیلینگ، لیزر درمانی، میکرودرم ابریشن، اپیلاسیون، الکترولیز، رادیو تراپی، فیزیوتراپی می شود.

همچنین، التهابات ناشی از آفتاب سوختگی و سولاریم و سوختگی های درجه ۱ و ۲ را کاهش داده و به بهبود بیماری های پوستی نظیر اگزما، درماتیت آتوپیک و سایر درماتیت ها کمک شایانی می نماید.


درمان سوختگی و پیشگیری و درمان التهاب و تحریک پوستی شیرخواران و زخم سطحی از این پماد استفاده می شود. برای استفاده،  ۳ تا ۴  بار در روز به طور موضعی مصرف شود.

اثر عرق سوختگی و ادرار سوختگی و حتی چسب پوشک روی کشاله ران کودک نه تنها در نوزادی موجب سوزش و خارشش می گردد بلکه در بزرگسالی هم این اثرات بر پوست ماندگار خواهد بود.

عرق یا ادرار سوختگی در میان تمامی نوزادان شایع بوده و راه های پیشگیری و درمان آن هم متنوع است. کرم سوختگی دسیتین (Desitin) محصولی ممتاز به شمار می رود که توانسته به خوبی مورد توجه والدین قرار بگیرد.

بعد از هر بار شست و شوی کودک پس از تعویض پوشک با آب یا دستمال های مرطوب می توان از کرم سوختگی دسیتین (Desitin) روی پوست کودک بهره برد.

این محصول حاوی زینک اکساید و روغن کبد ماهی بوده و بدون داشتن مواد حساسیت زا جهت جلوگیری و ترمیم التهابات پوستی و ادرار سوختگی برای نوزادان از بدو تولد مورد استفاده قرار می گیرد.

کرم سوختگی دسیتین (Desitin) ساخت کشور فرانسه درمان سوختگی و پیشگیری و درمان التهاب و تحریک پوستی شیرخواران و زخم سطحی را به بار می نشاند. این محصول حاوی زینک اکساید ۴۰ درصد و روغن کبد ماهی liver pil cod است.


کرم رژودرم در هموار کردن و کاهش آثار زخم، سوختگی، جراحی و بخیه های قدیمی (یا همان اسکار) موثر است. در اسکارهای برجسته، رژودرم کاملا موثر است و باعث هموار شدن موضع و هماهنگ شدن رنگ آن با پوست اطراف می شود.

در مواردی که تنها تغییر رنگ وجود دارد رژودرم باعث هماهنگی بافت اسکار با پوست اطراف می شود. این اثر در خطوط روشن و سفید نا محسوس تر است و به اندازه خطوط تیره نیست. در اسکارهای فرورفته اثر رژودرم نسبی است به این معنا که اثر آن نسبت به اسکارهای برجسته و مسطح کمتر است. برای مطالعه بیشتر در زمینه روش مصرف رژودرم، اینجا را کلیک کنید.


زینک اکسید در ساخت مواد فراوانی در صنعت مانند پلاستیک، سرامیک، شیشه، سیمان، لاستیک (تایر اتومبیل)، نرم کننده، رنگ ها، موم ها، چسب، غذاها، باتری و… استفاده می‌شود. در پزشکی و بهداشت، زینک اکساید در ساخت پودر بچه، پمادهای پوستی، کرم ضد آفتاب، شامپو ضدشوره و… استفاده می‌شود.

پماد زینک اکساید در درمان ضایعات پوستی مستعد عفونت مانند سوختگی، اگزما، سوختگی پای نوزادان، خراشیدگی و گزش حشرات مفید است.

زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند. وقتی اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست نفوذ می کند، بافت را تخریب می کند، سرعت پیرشدن پوست را افزایش می دهد و پوست را خشک می کند.


همچنین خطر بروز سرطان پوست را افزایش می دهد. کرم های ضدآفتابی که دارای زینک اکسید هستند، از نفوذ اشعه ماورای بنفش به پوست و تخریب سلولی آن جلوگیری می کنند.

زینک اکسید اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می کند. تحقیقات نشان داده است زخم های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر بهبود می یابند.

وقتی پماد زینک اکسید روی محل زخم مالیده می شود، باعث می گردد بدن دارای مقدار زیادی روی گردد که برای ترمیم سلول های پوستی لازم است. همچنین این پماد زخم را مرطوب و تمیز نگه می دارد.

درمان ادرار سوختگی و التهاب ناشی از پوشک کودکان است.


برای بهبود زخم، جلوگیری از ایجاد جای زخم و گوشت اضافه و درمان سوختگی تا درجه سه و همچنین به جهت کمک به ترمیم پوست آسیب دیده ناشی از لیزردرمانی، بلافاصله پس از میکرونیدلینگ، جراحی پوستی، عوامل تنش مکانیکی به پوست مثل موزدایی، تراشیدن و قرمزی پس از لایه برداری استفاده می شود.

همچنین طی بارداری (از سه ماهه دوم) جهت تخفیف ترک های پوستی شکم، کاربرد دارد.

توجه داشته باشید که این پماد، نباید به چشم برخورد کند و درصورت وقوع، چشم کاملا با آب شسته شود. اگر تحریک پوستی رخ دهد، مصرف را قطع کنید و اگر تحریک باقی ماند، به پزشک مراجعه کنید (موارد نادر). دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شود، فقط برای مصرف موضعی است. در سه ماهه اول بارداری مصرف نشود.

 بعد از پاک کردن پوست از این کرم استفاده کنید. صبح و شب مقدار کافی از کرم کلاسنت را روی نواحی آسیب دیده یا مد نظر پوست به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود (در صورت لزوم زیر کرم روز یا لوسیون بدن استفاده شود).

کرم سوختگی لاژکس باریج اسانس با اجزای فراورده ژل صبر زرد طبی، اسانس شمعدانی عطری و اسانس اسطوخدوس در ترمیم و ضد عفونی سوختگی های درجه یک و دو کاربرد قابل توجهی دارد.

با توجه به آزمایش های انجام شده روی افراد، محققین نتیجه گرفتند با توجه به عارضه SSD در مهار نسبی اپیتلیزاسیون و بر جای گذاشتن لکه‌ های سیاه در ناحیه زخم، داروی لاژکس می‌ تواند ضمن کاهش شدت درد و خشکی در ناحیه سوختگی، در پیشگیری از ایجاد عفونت نیز جایگزین خوبی برای سیلور سولفادیازین باشد.

اطلاعات بیشتر  را در این سایت مشاهده فرمایید.کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، با تاثیر سه جانبه علیه ناراحتی های پوستی ناحیه پوشک، از ایجاد ادرار سوختگی پیش گیری کرده و آن را به خوبی درمان می نماید. این محصول خوش ساخت از برند جهانی موستلا ساخت کشور فرانسه فاقد عطر و مواد نگهدارنده بوده و برای استفاده روزانه نوزادان و کودکان مناسب است.

هم چنین احساس سوزش و التهابات پوستی را تسکین داده و پوست نوزاد را ترمیم و درمان می کند. کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، حاوی عصاره آووکادو، عصاره آلکاسه آ و عصاره روغن آفتابگردان است که نشان دهنده حضور موثر مواد طبیعی در ساخت این کرم مرغوب به شمار می آید.

محصول پیش رو، به آسانی قابل استفاده بوده و تا ۹۵ درصد در فواصل تعویض دو پوشک باقی می ماند، هم چنین بوی بسیار خوشایندی داشته و به راحتی از روی دست پاک می شود.

از مشخصات کرم پیشگیری و درمان سوختگی موستلا، محافظت از پوست در برابر خیس خوردگی و تخریب آنزیمی ناشی از تماس با ادرار و مدفوع و نیز سائیدگی با لبه های پوشک، برطرف کردن التهاب و آزردگی های خفیف پوست و جلوگیری از رشد میکروب ها، برطرف کردن فوری قرمزی پوست و فعال نمودن نوسازی سلول ها بوسیله ویتامین های B5 و F و تسکین التهاب و نرمی پوست بوسیله ویتامین B5 است.بالا بودن آمار سوختگی در ایران


ما كمبود امكانات و تجهيزات در زمينه سوختگی داريم. اين كمبود در بحث درمان باعث افزايش ميزان مرگ‌ و مير شده است. مردم ما زياد مي سوزند، زياد می ميرند و اگر زنده بمانند، دچار ناتوانی ‌های بسياری ميی شوند که هزینه بهداشت و سلامت جامعه را به شدت افزایش می دهد. يك بيمار سوختگي نياز دارد كه حداقل ۲ پرستار از او مراقبت كند، اين در حالی است كه ما با كمبود پرستار نيز مواجهيم.


بی ‌توجهی به موضوع سوختگي، حکایتی ۴۰ ساله است. هزينه‌های بالاي سوختگي مشكل ديگر بيماران است. یك لباس سوختگی، چند ميليون تومان قیمت دارد. نوع ايراني آن ۵ تا ۶ ميليون تومان است. برخی از پمادهای چندگرمی سوختگی، ۸۰ هزار تومان هزينه دارد و هيچ‌ كدام از اينها تحت پوشش بيمه نيستند.

امیدواریم، با همت دولت و نهادهای خیریه و بیمه ای و آگاهی عموم، اقدامات پیشگیرانه برای کاهش ابتلا به سوختگی و رفتارهای سازمانی گسترده برای حمایت از بیماران مبتلا به سوختگی در برنامه ششم توسعه کشور در دستور کار قرار بگیرد.

یعنی واقعااا خسته نباشید جناب نویسنده عالی بود. واقعااا استفاده کردیم مطالبتون کاربردی و بسیار مفیده سپاسگزارم جناب

سپاسگزاریم از حسن نظر شما خواننده گرامی


خیلی خوب بود. ممنونم اضافه کردم به بوکمارکم?⭐️⭐️

خیلی خیلی مطلبتون مفید و کاربردی بود…خدا قوت


مطالب عالی بود و خیلی کامل .خیلی از پماد ها یی که معرفی شده بود رو استفاده کردیم و نتایج عالی بود .تشکر فراوان از شما

فوق العاده استفاده کردم از مطالبتون درود بر شمااااااا ?

عالی بود


سلام ، چند سال پیش لب برادر کوچکم موقع بازی طرف داخلش ترک خورده بود . شب بود و من دیدم تو خونه پماد نداریم . چند نوع مواد به ذهنم رسید و آنها را با هم قاتی کردم و پس از پاک کردن خونش بر روی ترکش زدم و گفتم برو بخواب . صبح وقتی بیدار شد نگاه کردم هیچ زخمی پیدا نکردم . حتی جای قرمز رنگ هم نبود که آنرا جای زخم فرض کنم

عالی و مفید


نحوه شتشوی ساعد که با اتش پوست ان بلند شده مطلب بگذارید

مطلب بسیار خوبی بود دستتون درد نکنه.یک تجربه بگم از سوختگی بچه ام که با آب جوش دستش سوخت و ما هم خیلی نگرانش بودیم و فکر میکردیم جای سوختگیش باقی بمونه خیلی زشت میشه و این حرفا . خلاصه یکی از دوستانمون پماد سوختگی ادیب درم را معرفی کرد که واقعا عالی بود بعد از اینکه پماد را بهش زدیم حدود ۵ روز طول کشید که اثری از سوختگی نماند و اصلا انگار که نسوخته است.من خیلی از این پماد راضی بودم و توصیه ام به همه نزدیکانم هم همین پماد بوده است.با اینکه گیاهیه ولی فوق العاده اثر گذار و خوبه .

ممنون از توصیه های شما


با سلام ممنون بابت مطالب خوب شما تشکر فروش پمپ واکیوم https://parsvacuumpumps.com/%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D9%85%DA%A9%D9%86%D8%AF%D9%87-250-%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DA%A9%D8%B9%D8%A8/

سلام مطالبتون بسیار مفید بود در مورد ریکاو باید بگم که واقعا عالیه و هم خودم برای بچه ام که پاش با چای داغ سوخته بود استفاده کردم که حقیقتا نذاشت تاول بزنه و هم به خاله ام که موقع آشپزی دستتش سوخته بود پیشنهاد دادم که اونم راضی بود

از نظر جنابعالی سپاسگزاریم جناب سرداری


خواهش می کنم عزیز


سلام خسته نباشید من دخترم چند روز پیش دستش سوخته واینکه هم الفا گرفتم هم سیلور و ژالکس میخواستن ببینم که کدومشون بهتر نتیجه میده و جای زخم نمیتونه دخترم ۲سالشه من خیلی ناراحت دستش هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

لطفا به داروخانه یا پزشک پوست مراجعه کنید


از بین موارد بالا کرم کلاسنت رو گرفتم و واقعا تاثیر داشت این سایتشه خواستید برید ببینید https://eapcom.com/products/burn-cream/colacent

۱۳۹۵. تمامی حقوق برای وبسایت Rooziato (روزیاتو) محفوظ است.

نبض ما مرجع پزشکی و سلامت – دانستنیهای سلامت و مشاوره پزشکی

اصطلاح «سوختگی» بیشتر به معنای  احساس سوزش در ارتباط با آسیب سوختگی است. اکثر مردم می توانند سوختگی های درجه یک و سطحی را بدون عواقب جدی بهداشتی و  بسته به علت و درجه آسیب، در منزل درمان کنند. گاهی برای جلوگیری از عوارض و مرگ ناشی از سوختگی، درمان جای سوختگی نیاز به مراقبت های اورژانسی فوری دارند.


سوختگی، با آسیب شدید پوست مشخص می شود که بر اثر آن، سلول ها، آسیب دیده و از بین می روند.  در این مطلب به شما می گوییم در هر حالتی چگونه جای سوختگی را درمان کنید.

نوع سوختگی  ارتباطی با علت آن ندارد. برای مثال، سوختگی با هر چیزی بسته به اینکه  آسیب آن چقدر است و چقدر طول می کشد تا در تماس با پوست قرار بگیرد، می تواند باعث ایجاد انواع سوختگی شود. سوختگی های شیمیایی و الکتریکی مستلزم مراقبت پزشکی فوری است زیرا حتی اگر آسیب جزئی باشد، می تواند باعث آسیب های جدی در داخل بدن شود.رفع جاي سوختگي سطحي


سوختگی های درجه اول معمولا با مراقبت در خانه درمان می شوند. زمان بهبودی ممکن است سریع تر باشد. درمان  سوختگی درجه اول عبارتند از:

– جای سوختگی را به مدت پنج دقیقه یا بیشتر در آب سرد قرار دهید.

– مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد با استفاده از لیدوکائین (بی حسی) با ژل آلوئه ورا یا کرم برای تسکین پوستبا استفاده از پماد آنتی بیوتیک و گاز پانسمان از منطقه آسیب دیده، محافظت کنید.


– توصیه می شود که از یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است محل  آسیب بدتر شود. هرگز از پنبه برای پاک کردن محل سوختگی استفاده نکنید زیرا الیاف کوچک می توانند به محل، آسیب رسانده و خطر عفونت را افزایش دهند. همچنین از داروهای خانگی مانند کره و تخم مرغ اجتناب کنید زیرا اثر دهی این مواد ثابت نشده است.

گاهی در چهارشنبه سوری بازی با مواد آتش زا، سبب سوختگی با مواد آتش زا و محترقه می شود، قسمت سوختگی را در آب سرد قراردهید تا درد کاهش یابد. سپس، با یک باند استریل غیر چسبناک یا پارچه تمیز، آن را بپوشانید.

پماد، روغن و یا کره در معرض سوختگی قرار ندهید زیرا این مواد می تواند باعث عفونت شود. سوختگی های درجه اول معمولا بدون درمان بیشتر بهبود می یابند، اما اگر مقدار زیادی از بدن شما سوخته است یا قربانی سوختگی، نوزاد یا فرد سالخورده است، باید بلافاصله به اورژانس منتقل شود.


سوختگی ناشی از آب جوش (یا هر مایع داغ یا بخار) می تواند بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. آیا می دانید فقط یک ثانیه طول می کشد تا آب مورد نیاز  برای یک فنجان قهوه، جوش بیاید و آماده شود؟

ممکن است سوختگی با آب جوش و بخار داغ در برخی موارد آسیب شدیدی به پوست برساند و باید فورا درمان شود. در صورت سوختگی با آب جوش یا بخار آب جوش، بلافاصله محل آسیب دیده را حداقل 20 دقیقه در آب سرد قرار دهید.

بیست دقیقه، طولانی به نظر می رسد اما هدف شما این است که سریع و به طور کامل از سوختگی و درد ناشی از آن خلاص شوید. هر حرارتی که به  پوست وارد شود، می تواند به سرعت باعث سوختگی آن شود.


در صورتی که طلا و جواهر در نزدیکی محل سوختگی  دارید، آن را خارج کنید زیرا طلا و جواهر فلزی، گرما را جذب کرده و باعث ایجاد تورم می شود. در صورتی که لباس به تن شما چسبیده باشد، آن را از تن خارج نکنید و بهتر است این کار توسط پزشک انجام شود.

به منظور تمیز کردن جای سوختگی باید از پارچه کاملا تمیز استفاه کنید تا از آلودگی جلوگیری شود. محل سوختگی را با پارچه مالش ندهید، زیرا مالش باعث آسیب بیشتر پوست می شود. یک عارضه رایج سوختگی بروز عفونت در هنگام سوختگی است که به دلیل باز شدن زخم ناشی از سوختگی اتفاق می افتد و  به میزان قابل توجهی سبب خطرات زیادی برای بدن می شود.


به طور کلی سعی نکنید جای سوختگی با آب جوش یا بخار آب جوش را فشار داده و یا آن را محکم پانسمان نکنید. فراموش نکنید که درمان اصلی توسط پزشک صورت می گیرد و پزشک باید تاول زخم را درمان کند.

5 روش فوق العاده برای کاهش درد عضلانی


۷ نوع درد که باید جدی گرفته شوند چیست ؟


اقدامات فوری در درمان عقرب گزیدگی


چگونه مسکن درد را آرام می کند؟


در این مرحله، می توانید از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. سپس پوست را با  لباسی که الیافی پلاستیکی ندارد، پوشش دهید. در سوختگی شدید با آب جوش و بخار آب داغ، باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

یکی از خطرات استفاده از اتو برای صاف کردن چروک لباس های  شما، خطر سوزاندن خودتان است. اکثر سوختگی های اتو جزئی هستند و درمان آن ها بیشتر برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت و آسیب بیشتر و سوزش پوست است.

درمان سوختگی با اتو بلافاصله می تواند شدت سوزش را کاهش دهد و احتمال عفونت معمولا وجود نداشته و این سوختگی به زودی بهبود پیدا می کند.


اگر سوختگی جزئی دارید، محل سوزانده شده را در آب سرد قرار دهید یا یک حوله خنک و مرطوب بر روی پوست خود بگذارید تا درد را تسکین دهد. از یخ برای تسکین درد استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث آسیب بیشتر بافت های پوست شود. همچنین از کره برای بهبود سوختگی استفاده نکنید.

آب سرد بهترین درمان فوری برای درد و تورم سوختگی مخصوصا با روغن داغ است. خنک شدن ناحیه سوختگی، باعث کاهش تورم می شود.

از یخ استفاده نکنید، زیرا خطرناک بوده و به پوست آسیب جدی وارد می کند. همچنین هرگز از  نمک و یخ برای سوختگی با روغن داغ استفاده نکنید. این یک ترکیب خطرناک است، زیرا نمک و یخ با هم می توانند پوست را بیشتر بسوزانند.


درمان لیزر می تواند برای بهبود انواع سوختگی به کار رود. درمان لیزر در انواع سوختگی، به منظور کاهش چین و چروک و زخم، استفاده می شود. با درمان لیزر، لایه سطحی به طور گسترده ای درمان می شود و نه تنها بخش زیادی از زخم های سوختگی، با تجدید ساختار جدید، بهبود پیدا می کند، بلکه ظاهر سطحی زخم ها هم تا حد زیادی بهبود می یابد.


عسل تنها یک ماده غذایی شیرین نیست. عسل به طور کلی به عنوان یک ماده درمانی هم استفاده می شود. عسل برای بهبود زخم های جزئی سوختگی و لکه های موضعی استفاده شده و با خاصیت ضد التهابی، ضد باکتری و ضد قارچی، باعث بهبود سوختگی و جلوگیری از عفونت می شود.


داروها نقش بسیار مهمی در درمان بسیاری از سوختگی ها دارند. درمان موضعی آنتی بیوتیک معمولا برای سوختگی پوستی و چشم توصیه می شود. نمک کلسیم یا منیزیم برای سوختگی اسید هیدروفلوئوریک استفاده می شود. داروهای ضد درد برای مراقبت های پس از سوختگی، تجویز می شوند.


رفع جاي سوختگي سطحي

ممکن است استروئید درمانی، برای درمان التهاب وریدی در هنگام سوختگی مفید باشد. به عبارت دیگر استروئیدها علائم عفونت را کاهش می دهد. عوامل ضد التهاب غیر استروئیدی برای تسکین درد، همراه با پروستاگلاندین تجویز می شود.

سولفادیازین نقره، به صورت موضعی برای سوختگی های پوستی استفاده می شود و در پیشگیری از عفونت ها در سوختگی های ثانویه یا درجه سوم مفید است. این دارو با  فعالیت ضد باکتری علیه بسیاری از باکتری های خطرناک، مانع از گسترش عفونت می شود. در انواع سوختگی ها معمولا انواع آنتی بیوتیک، تجویز می شود.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی


منبع:


www.healthline.com
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛ همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.دکتر سلام


زیبایی و جوانسازی به کمک فیلرها یا ژل ها+ فیلم (دکتر صمیمی)

سزارین یا طبیعی ؟ عمل زایمان خانم های باردار+فیلم

تاثیر چاقی در فشار خون بالا


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


درمان شگفت انگیز زانو درد


عوارض و علل گذاشتن باطری قلب +ویدئو


ویدیو های سلامت


بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو


ریتم نامنظم قلبی یا آریتمی چیست؟


رفع سریع دندان درد به روش خانگی


اینگونه پیر نخواهید شد


فیستول مقعدی چگونه درمان می شود؟


مطالب پیشنهادی


بهترین برنامه رژیم لاغری برای کاهش وزن


عمل لابیاپلاستی برای این زنان ممنوع است!


مزایا و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟


هزینه اصلاح طرح لبخند چقدر است ؟


گردشگری سلامت یا توریسم درمانی چیست؟


آنچه را که باید درباره کاربرد اسکن استخوان بدانید

هزینه آزمایش ایدز چقدر است؟


چه زمانی تست پاپ اسمیر انجام شود؟


زگیل تناسلی از تشخیص تا درمان +ویدئو


بهترین روش کاشت مو sut است یا fut + ویدئو


روش های خانگی رفع چین و چروک صورت +ویدیو


نبض ما، پایگاه اینترنتی نشاط و سلامتی و دارای مجوز فعالیت است که تیم تولید کننده محتوای آن از پزشکان متخصص، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه، خبرنگاران و مترجمین و مشاورین مجرب تشکیل شده است .

نبض ما با ارائه جدیدترین مطالب علمی و کاربردی و با هدف بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عامه مردم در حوزه پزشکی با هدف ارتقای سطح فرهنگ سلامت عمومی و بهبود سبک زندگی فارسی زبانان، می کوشد تا در جهت تندرستی، زیبایی، تغذیه سالم، تناسب اندام، مسائل مربوط به بهداشت مردان و زنان و مادر و نوزاد، مشاوره پزشکی، روان درمانی، بهداشت جنسی و زناشویی و سایر اطلاعات مفید در رابطه با سلامتی ، مخاطب را با ارائه مطالب صحیح و بروز رسانی شده یاری و راهنمایی نماید. لذا مطالب ارائه شده در سایت به هیچ عنوان جایگزین پزشک و تشخیص و تجویز آن نیست.

رفع جاي سوختگي سطحي

رفع جاي سوختگي سطحي

10
0 سمیه فواید،علائم،خواص نوامبر 18, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *