علائم باز شدن دهانه رحم در ماه آخر بارداري

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 

اگرچه ممکن است برخی افراد فکر کنند که درد زایمان تنها علامت مشهود برای اتمام دوران بارداری و آغاز فرایند زایمان است، اما علائم دیگری نیز وجود دارند که باید آنها را مورد توجه قرار داد، زیرا در بسیاری از مادران ابتدا علائم دیگری بروز می کنند و بعد درد زایمان به سراغشان می آید.علائم زایماناگر بارداری اول خود را تجربه می کنید و با علائم زایمان  به صورت کلی آشنا هستید و از طرفی هم به اواخر دوران باردای خود نزدیک می شوید، خواندن این مطلب را از دست ندهید. 1- یکی از علائمی که در اواخر دوران بارداری، مادران با آن مواجه می شوند و ممکن است مدتی پس از آن زایمان اتفاق بیفتد، حس کردن قرار گرفتن جنین درون لگن و آماده شدن او برای بیرون آمدن از رحم مادر می باشد. این حس ممکن است با فشار هم زمان روی دیافراگم مادر (سختی نفس کشیدن) و فشار بر روی مثانه مادر (تکرر ادرار) همراه باشد. 2- معمولا در ماه آخر بارداری، پزشک متخصص زنان، ناحیه لگن و واژن مادر باردار را معاینه می کند تا میزان نازک شدن آن را بررسی کند. هنگام نزدیک شدن به زمان زایمان، ناحیه واژن بسیار نازک می شود و آماده پاره شدن می گردد. اگرچه بررسی لگن مادر باردار در سه ماهه پایانی بارداری نیز انجام می گیرد، اما در ماه آخر، انجام این بررسی رایج تر می باشد. 3- اگرچه ممکن است هنوز درد زایمان رخ نداده باشد، اما ممکن است دهانه رحم مقداری باز شده باشد. از پزشک خود بخواهید تا میزان بازشدن دهانه رحم را چک کند و اقدامات لازم را انجام دهد. هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، دهانه رحم حدود 10 سانتیمر باز می شود.

4- اگر در ماه آخر بارداری قرار دارید و لکه خونی و یا ترشحات قهوه ای پر رنگ مشاهده کردید، باید مراقب باشید، زیرا این علائم می تواند نشانه زایمان باشد. 5- اگر در اواخر بارداری قرار دارید، باید نسبت به خارج شدن هر گونه مایع بی رنگ و گرم از ناحیه واژن هوشیار باشید. این مایع می تواند ناشی از پارگی کیسه آب جنین باشد که حاوی مایع آمنیوتیک است و از جنین محافظت می کند. به محض پارگی کیسه آب جنین، مادر باید فورا برای زایمان آماده شود، زیرا در غیر این صورت جنین با خشکی مواجه می شود و خطراتی از جمله عفونت و یا حتی مرگ او را تهدید می کند.اگر طی 24 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب جنین، زایمان به صورت طبیعی رخ ندهد، پزشک باید توسط سزارین نوزاد را به دنیا بیاورد. البته مرطوب بودن لباس زیر زنان، بخصوص در هفته های آخر بارداری طبیعی است، زیرا تغییرات هورمونی باعث می شود دهانه رحم و واژن لیز شود تا زایمان طبیعی راحت تر صورت بگیرد. 6- در ماه آخر بارداری باید هر گونه اختلال گوارشی بی دلیل را جدی گرفت؛ مثلا ابتلا به اسهال و یا استفراغ در اواخر بارداری می تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن است در پاسخ به افزایش پروستاگلاندین و شروع فرایند زایمان باشد. 7- از علایم دیگری که در هفته های آخر بارداری رخ می دهد این است که مادر احساس انرژی زیادی در خود می کند؛ مثلا انرژی زیادی برای انجام کارهای منزل پیدا می کند و یا به نوعی دچار اضطراب و یا بیقراری می شود. 8- در روزهای پایانی بارداری، دردهایی در ناحیه کمر و پشت ایجاد می شود.اگر در روزهای آخر بارداری دردی در ناحیه شکم خود احساس کردید و این درد با دراز کشیدن بدتر شد، نشان دهنده زایمان است و باید فورا خود را بیمارستان برسانید. – درد زایمان در ناحیه شکم و کمر به صورت پراکنده منتشر می شود. در ابتدا دردهای زایمان حدود 15 تا 30 ثانیه طول می کشد و سپس درد از بین می رود. سپس در دوره های متناوب این دردها تکرار می شود. این الگوی درد ادامه پیدا می کند تا درد زایمان به صورت پیوسته ایجاد شود و پس از مدتی زایمان رخ می دهد. چند تذکر1- مادران باردار به محض مشاهده علائم زایمان که در قسمت بالا گفته شد، باید فورا خود را به بیمارستان برسانند.

2- شماره پزشک خود را از قبل آماده داشته باشید تا به محض مشاهده هر گونه علامت زایمان، به پزشک خود اطلاع دهید و از او راهنمایی بخواهید. برخی مواقع مادر باردار نباید تحرک بیش از حد داشته باشد و هر گونه فعالیت غیر عادی در این حالت برای جنین و مادر خطرناک خواهد بود. بنابراین راهنمایی پزشک می تواند از بروز خطر برای جنین و مادر جلوگیری کند . 3- خیلی از مادران پاره شدن کیسه آب جنین را علامت زایمان می دانند. در صورتی که بسیاری از مادران با پاره شدن کیسه آب مواجه نمی شوند و علائم دیگر زایمان برایشان ایجاد می شود. 4- به مادران باردار که در ماه اخر قرار دارند، توصیه می شود که هرگز بار سنگین بلند نکنند و از انجام کارهای سنگین و فعالیت های شدید پرهیز کنند. 5- به مادران باردار توصیه می شود در ماه آخر بارداری هیچ وقت در خانه تنها نباشند و حتما کسی پیش آنها باشد (مثلا مادر) تا در صورت بروز درد زایمان و یا سایر علائم آن، بتوانند با کمک دیگران فورا خود را به پزشک و بیمارستان برسانند. گاهی اوقات کمی سهل انگاری و کوتاهی در مراجعه به موقع به پزشک و بیمارستان، باعث مرگ جنین می شود و زحمت نه ماهه مادر به هدر می رود. 6- موقع شروع درد زایمان، فورا با پزشک خود تماس بگیرید تا برای زایمان شما آماده شود. در این حالت نوشیدن مقادیر زیادی مایعات مهم است. به صورت متناوب بنشینید و راه بروید و یا یک دوش گرم بگیرید تا درد شما آرام شود. منبع:tebyan.net

 

 


خانم‌هایی که قبلا یک‌بار زایمان طبیعی داشته‌اند، ممکن است از همان ابتدای بارداری دهانه‌ی رحمشان به اندازه‌ی 1 تا 2 انگشت باز باشد. اما خانم‌‌های بارداری که قرار است برای اولین‌بار زایمان کنند معمولا زمانی که در فاز زایمان قرار می‌گیرند، دهانه‌ی رحم‌شان اندازه 3 انگشت باز می‌شود و در این حالت درد زایمان هم دارند. در بعضی موارد کسانی که برای اولین‌بار زایمان می‌کنند، دهانه‌ی رحم‌شان دیرتر باز می‌شود.


معمولا در بیشتر موارد، خانم‌هایی که برای اولین‌بار زایمان می‌کنند، پس از هفته‌ی 36 و شروع درد‌های زایمانی کاذب، دهانه‌ی رحم‌شان کم‌کم باز می‌شود اما هنوز در فاز فعالیت‌های زایمانی قرار نگرفته‌اند. اما در هفته‌های آخر و زمانی که خانم‌های باردار در فاز فعالیت‌های زایمانی قرار می‌گیرند، دهانه‌ی رحم‌شان حداقل تا 3 انگشت باز شده، درد‌های زایمانی دارند و انقباضات رحم‌شان خبر از این می‌دهد که حداقل تا چند ساعت بعد زایمان می‌کنند.


در روزها و هفته های قبل از زایمان، در پیوند بافت دهانه رحم تغییراتی رخ می دهد. انقباضات Braxton Hicks ممکن است فعالیتهای مقدماتی انجام دهد که کمی باعث نازک شدن و شاید باز شدن دهانه رحم شود.
هنگامیکه زمان زایمان نزدیک است، متخصص یا ماما، دهانه رحم را معاینه می کند تا مطمئن شود که دهانه رحم تغییرات خود را آغاز کرده است.


در حالت طبیعی و نرمال،‌ بعد از هفته 38 یا 3 بارداری، دهانه‌ی رحم برای زایمان طبیعی باز می‌شود. در صورتی که در زایمان‌های زودرس، بعد از 36 هفتگی دهانه‌ی رحم ممکن است 1 تا 2 سانتی‌متر باز شود و حتی در بعضی موارد در هفته 30 بارداری هم ممکن است که دهانه‌ی رحم تا 2 سانتی‌متر باز شود.


هرچقدر زمان بارداری طولانی شود، دهانه‌رحم دیرتر باز می‌شود به‌طوری که ممکن است تا هفته‌ی 40 هم دهانه‌ی رحم باز نشود. بعضی از خانم‌ها دهانه‌ی رحم‌شان سفت است و برای زایمان طبیعی باز نمی‌شود به همین دلیل برای باز شدن دهانه‌ی رحم این خانم‌ها از دارو‌های مخصوصی برای نرم کردن دهانه‌ی رحم استفاده می‌شود. اما اگر دهانه‌ی رحم این خانم‌ها به این دارو‌ها هم جواب نداد، آنها را برای انجام عمل سزارین به اتاق عمل می بریم. همچنین در مواردی که زایمان خانم‌ها با وجود درد‌های زایمانی خوب، پیشرفت نکند، نیز آنها را به اتاق عمل می بریم.


خانم‌ها با انجام ورزش‌های ویژه دوران بارداری می‌توانند به باز شدن به‌موقع دهانه‌ی رحم و روند زایمان‌شان کمک کنند. چون بعضی از خانم‌هایی که تمام وقت در خانه در حال استراحت هستند، دهانه‌ی رحم‌شان برای زایمان به خوبی باز نمی‌شود و دچار مشکل می‌شوند.


گاهی باز نشدن دهانه‌ی رحم با بعضی از اختلالات و بیماری‌ها ارتباط دارد. در برخی از بیماری‌ها، بافت همبند دهانه‌ی رحم بسته است و یا در زایمان قبلی عمل سرکلاژ انجام داده‌اند که به دنبال آن یک حلقه‌سفت در دهانه‌ی رحم‌شان مشاهده می‌شود. بنابر‌این برای این خانم‌ها یا از دارو‌های مخصوص برای شل شدن دهانه‌ی رحم استفاده می‌شود و یا آنها را سزارین می‌کنند. به‌هر‌حال باز شدن دهانه‌ی رحم به بافت آن و همچنین ساختمان لگن خانم‌ها مربوط می‌شود.


1- نشانه های زایمان چند روز قبل از زایمان


در این قسمت نشانه های چند روز قبل زایمان را به شما معرفی می کنیم. اگر این نشانه ها را در خود دیدید ممکنست چند روز دیگر بچه شما به دنیا بیاید.


احساس شلی در مفاصل
یکی از نشانه های زایمان احساس شلی در مفاصل است. در طول دوران بارداری هورمون رلاکسین تمام لیگمانهای شما را نرم و شل میکند. ممکن است چند روز قبل زایمان متوجه شوید که مفاصل کل بدنتان کمی شلتر از سابق شده است. در این حالت اصلا جای نگرانی نیست. چون این روش طبیعی برای باز کردن لگن شما است تا نوزاد با درد کمتری دنیا بیاید.


اسهال در هفته های آخر
در روزهای آخر بارداری همه عضلات بدن از جمله عضلات روده در حال استراحت هستند. بنابراین این امکان وجود دارد که شما دچار اسهال شوید. پس نگزان نباشید. فقط مصرف آب و مایعات مفید را افزایش دهید تا بدن تان دچار کم آبی نشود.


اضافه وزن اتفاق نمی افتد
افزایش وزن در هفته های پایانی بارداری تقریبا وجود ندارد. حتی این امکان وجود دارد که چند کیلو کاهش وزن داشته باشید. پس نگران این موضوع نباشید. کاهش وزن شما تاثیری روی وزن جنین نخواهد داشت.


خستگی بیش از حد
ممکن است در سه ماهه پایانی مانند سه ماهه اول احساس خستگی کنید. شکم فوق العاده بزرگ و مثانه ای که تحت فشار است ممکن است اوضاع را سخت کند و شاید نتوانید شبها و روزها راحت بخوابید. البته برخی مادران در روزهای نزدیک به زایمان انرژی فوق العاده زیادی دارند و نمیتوانند از تمیز کردن و ساماندهی خانه دست بردارند. همه این ویژگیها طبیعی است و نباید نگران باشید.


جنین پایین می‌آید
یکی دیگر از نشانه های زایمان در چند روز قبل زایمان اینست که جنین داخل لگن می‌شود. این برای مادرانی است که اولین فرزندشان را باردارند. در این زمان جنین خودش را به موقعیتی می برد که بتواند خارج شود. بنابراین سر او در سمت پایین قرار می‌گیرد. در این زمان ممکنست اردکی راه رفتن‌تان بیشتر از قبل شود. ضمن اینکه ممکن است احساس نیاز به دستشویی‌ مانند سه ماهه اول بارداری پیدا کنید. همه این علایم عادیست. 


دهانه رحم گشاد می‌شود
یکی دیگر از نشانه های زایمان گشاد شدن دهانه رحم است تا برای زایمان آماده شوید. در چکاپهای هفتگی که انجام میدهید پزشک ممکن است با معاینه داخلی میزان اتساع و اندازه امحا را اندازه گیری میکند. پیشرفت هر فرد در این مورد با دیگری متفاوت است. بنابراین اگر دهانه رحم به آرامی در حال گشاد شدن است مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.


گرفتگی و کمردرد بیشتر
در بارداری اول هرچه به زمان زایمان نزدیکتر میشوید انقباضها و دردها در کشاله ران و ناحیه پایین کمر ممکنست بیشتر شود. در این حالت عضلات و مفاصل شما در حال کشش و تغییر برای دنیا آمدن نوزاد است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.


2- نشانه های زایمان چند ساعت قبل از زایمان


برخی نشانه های زایمان مربوط به چند ساعت به زایمان است و اگر آنها را دیدید باید به پزشک مراجعه کنید.


تغییر رنگ ترشحات واژن
در آخرین روزهای بارداری و قبل از زایمان ترشحات واژن بیشتر و غلیظ تر خواهد شد. حتی ممکنست این ترشحات در یک قطعه بزرگ یا مقداری زیادی تکه های کوچک از بدن شما بیرون بیاید. این ترشحات شبیه مخاط بینی و گاهی همراه با رگه های کم نوری از خون است. به طور کلی ترشح غلیظ و مایل به صورتی از نشانه های زایمان حتی در چند ساعت بعد است.


انقباضات مکرر میشود
چند ساعت قبل زایمان انقباضات مکرر می شود. مثلا ممکنست شما احساس کنید که عضلات، رحم را نیشگون میگیرند. این انقباضها به جای کمتر شدن، قوی تر میشوند یا اگر موقعیتتان را تغییر دهید انقباضها بهتر نمیشود، درد کمر و پایین شکم شروع میشود و احتمالا به پاها هم کشیده میشود .


کیسه آب میترکد
یکی از آخرین نشانه های زایمان در ساعتهای آخر پاره شدن کیسه آب است. این اتفاق را به هیچ عنوان نباید به تاخیر بیندازید. البته این نشانه تنها نشانه زایمان نیست و در خیلی ها اتفاق نمی افتد. اما برای هر کس که اتفاق افتاد باید سریع به بیمارستان یا نزد پزشک برود.


تذکر به مادران باردار


+ زنان باردار باید شماره پزشک خود را داشته باشند تا اگر این علائم را مشاهده کردند سریع با وی تماس بگیرند. در این صورت اگر زمان زایمان باشد پزشک راهنمایی های لازم را در اختیار آنها قرار دهد.


+ مادران باردار در ماه آخر بارداری خود، هرگز بار سنگین بلند نکنند و کارهای سنگین و فعالیت های شدید انجام ندهند.


+ مادران باردار به محض مشاهده علائم زایمان باید فورا خود را به بیمارستان برسانند. بسیاری از مادران پاره شدن کیسه آب جنین را علامت زایمان می دانند، در صورتی که علائم زایمان بسیار استو


+ زنان باردار در ماه آخر بارداری هیچ وقت تنها نباشند تا در صورت بروز درد زایمان و یا سایر علائم آن، با کمک دیگران بتوانند خود را به پزشک برسانند.


چه زمانی برای زایمان طبیعی به دنبال کمک های پزشکی باشید؟


• اگر خونریزی واژینال در شما رویت شود.


• اگر تغییر در حس بینایی خود که همراه با درد شکم است، تجربه کنید.


• اگر نوزاد شما زیاد در حال حرکت است و یا تحرک او کمتر از حد معمول شده باشد.


• اگر مایع آمنیوتیک به رنگ قهوه ای، سبز، زرد یا هر رنگ دیگر غیر از صورتی روشن در بیاید.


• اگر حالت استفراغ در شما قطع نمی شود.


• اگر شما از درد مشقت بار رنج می برند.


لطفاً درباره این مطلب نظر بدهید. نظرات و سوالات شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.

 

مجله خبری لحظه نما:بدون نیاز به معاینه ی داخلی از میزان باز شدن دهانه رحم خود آگاه
شوید. اگر وارد مراحل زایمان شده اید هر انقباض شما را به ملاقات فرزندتان نزدیک
تر می کند اما آنچه بیش از همه بر مغز مادران سنگینی می کند اینست که تا چه حد
نزدیک تر شده ام؟

1-
صدا با هر مرحله زایمان روشی را که حرف می زنید و صدا هایی که در می
آورید تغییر می کند. در اوایل زایمان هنگام هر انقباض با صدای معمولی می توانید
حرف بزنید و گفت گو کنید و در بین آنها بخندید با تثبیت زایمان با آمدن هر موجی از
انقباضات دیگر نمی توانید حرف بزنید و افراد پیرامونتان را نادیده می گیرید و
انرژی خود را به داخل متمرکز خواهید کرد همان طور که در مرحله انتقالی و زایمان نزدیک
تر می شوید سطح دیگری از خود آگاهی به سراغتان می آید صدا ها بطور ناگهانی و غیر
ارادی شروع به تعغییر می کنند شاید ناله می کردید حرف میزدید و ناراحتی های خود را
می گفتید اما اکنون صدا ها از اعماق گلوی شما بیرون می آید این وضعیت به این
معناست که در حال شروع مرحله فشار آوردن هستید.

2-
رایحه معمولا نزدیک به انتهای باز شدن دهانه مقعد رحم و درست پیش از
زایمان رایحه خاصی به مشام می رسد- مثل ترکیبی از علف درو شده، منی آقایان و رطوبت.
گاهی این رایحه بسیار قوی است.

3-
دیوار این لحظه ای است که در آن ، درست پیش از حالت انتقالی، مادر در
حال زایمان به طرز تعجب آوری غیر منطقی می شود: همین حالا می خواهم به خانه بروم،
به اندازه کافی تحمل کرده ام. امکان دارد بدون مسکن درد به طرز چشمگیری مراحل را
سپری کرده اید و به طور ناگهانی مسکن بخواهید. حتی شاید بخواهید بخوابید. بسیاری
از ماما ها این حالت را خوردن به دیوار می نامند و نشانه ای مطمئن از قریب الوقوع
بودن زایمان و شروع مرحله فشار آوردن است.

4-
نمایش اکثرا می دانیم دریچی مخاطی که دهانه ی رحم را بسته نگه می دارد، در اوایل زایمان یا
حتی چند روز پیش از آن جدا می شود- این مرحله را نمایش می نامند. آنچه بسیاری از
افراد نمی دانند، این است که نمایش دومی نیز در باز شدگی هشت سانتیمتری دهانه ی
رحم وجود دارد. نمایش دوم به معنای نزدیک بودن زایمان است.

آنچه باید
بدانید

وقتی نزدیک به انتهای بارداری هستید ، همه چیز شروع به ترک خوردن می
کند مرکز ثقل بدنتان تغییر می یابد، ماهیچه ها و پیوند هایتان شروع به تحمل فشار
می کند. افزون بر این به احتمال زیاد دفعات بیشتری برای دفع ادرار می روید. بهترین
کاری که در این زمان می توانید انجام دهید این است که برای تنظیم فشار خونتان اغلب
میان وعده ای نوش جان کنید و آب فراوان بنوشید.

0 حامد فواید،علائم،خواص مارس 19, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *