علائم کبد چرب در کودکان چیست

علائم کبد چرب در کودکان چیست

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علائم کبد چرب در کودکان چیست

علائم کبد چرب در کودکان چیست

این بیماری معمولا بدون علامت است و اغلب اوقات به طور اتفاقی کشف می شود . به خصوص کبد چرب در کودکان به ندرت دیده می شود که یکی از آنها را با علائم کبد چرب به پزشک ارجاع دهند. علائم معمولا چند دهه (یکی- دو دهه یا بیشتر) بعد از ابتلا مشاهده می شود.

کبد چرب یکی از بیماری های بی سروصدا و موذی در کودکان و بزرگسالان است که تعداد مبتلايان هر دو گروه سنی به آن رو به افزایش است. دانشمندان علت بروز کبد چرب را در افراد شیوه زندگی مدرن و ارتباط نزدیک آن با وزن افراد می دانند. اگر به طور اتفاقی وارد مدرسه ای شوید حتما با دانش آموزان زیادی مواجه خواهید شد که اضافه وزن دارند و اگر از آنها آزمایش هایی گرفته شود و بیشتر مورد بررسی دقیق قرار گیرند، احتمال اینکه بیماری کبد چرب در آنها تایید شود، وجود دارد. میزان بروز کبد چرب در کودکان بین ۲ تا ۱۰ سال ،حدود ۱۰ درصد است.

چرب شدن کبد کودک

نام بیماری به این دلیل است که چربی اضافی بدن در کبد انباشته می شود و فضاهای بین بافتی را پر می کند و منجر به بزرگ شدن کبد می شود. این وضعیت ممکن است باعث فیبروز و در نهایت سیروز کبدی شود که بیماری بسیار خطرناکی است و عملکرد کبد را به هم می زند. فیبروز و سیروز کبدیبیماری غیرقابل برگشتی است و باید از وقوع آن جلوگیری شود. البته عللی که باعث بروز کبد چرب در کودکان می شود فقط چاقی نیست . عواملی مانند ابتلای کودک به دیابت و بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا نیز میتوانند خطر ابتلا به این بیماری را بالا ببرند .

علائم کبد چرب در کودکان چیست

ابتلا به کبد چرب در کودکان دارای رژیم غذایی نامناسب و سوء تغذیه و کودکانی که مصرف زیاد چربی اشباع شده همراه با مصرف زیاد شکر و نمک دارند و دچار هیپرلپیدمی هستند (یعنی چربی های خون، به خصوص تری گلیسرید بالا دارند)، بی تحرک اند و نژاد سفید دارند بیشتر دیده می شود.

همچنین کودکان پسر بیشتر از کودکان دختر دچار کبد چرب می شوند. کودکانی که با اضافه وزن متولد می شوند و وزن بیشتر از ۴ کیلوگرم دارند بیشتر در معرض چاقی در آینده و بیماری کبد چرب هستند. لازم به ذکر است بیماری کبد چرب ژنتیکی و ارثی نیست.

 

این بیماری معمولا بدون علامت است و اغلب اوقات به طور اتفاقی کشف می شود . به خصوص کبد چرب در کودکان به ندرت دیده می شود که یکی از آنها را با علائم کبد چرب به پزشک ارجاع دهند. علائم معمولا چند دهه (یکی- دو دهه یا بیشتر) بعد از ابتلا مشاهده می شود.

 

علائم کبد چرب به صورت خستگی مفرط، کاهش وزن، کم اشتهایی، درد بالای شکم در ناحیه راست، ضعف و حالت تهوع، بزرگی کبد، لکه های پوستی، کهیر ، بوی بد دهان و حساسیت های پوستی، خارش، تعریق، زردی سفیدی چشم، سرخ شدن صورت با افزایش عروق خونی صورت است که این علائم معمولا در کبد چرب پیشرفته بروز می کنند.

 

همان طور که اشاره شد، بیماری در مراحل اولیه بدون علائم است، ولی این سوال پیش می آید که چگونه باید از سالها قبل متوجه شد کودک دچار این بیماری خاموش است یا نه؟ در آزمایش های معمولی خون، مقدار بعضی آنزیم های کبدی اندازه گرفته می شود. اگر این آنزیم ها کمی بالا باشد باید مشکوک شد. ( افزایش خفيف آنزیم ها حدود ۲ تا ۵ برابر حد معمول ) در این مواقع سونوگرافی از کبد درخواست می شود که تا حدودی می تواند وجود کبد چرب در کودکان را تایید کند. در سونوگرافی کبد بزرگ تر از حد عادی است، در نهایت با نمونه برداری و فرستادن نمونه از کبد به آزمایشگاه مشخص می شود که بیمار به کبد چرب مبتلا شده یا نه.

 

مهم ترین بخش درمان کبد چرب مربوط به تغییر در شیوه زندگی است. در صورتی که کبد چرب به طور اتفاقی تشخیص و تایید شود، باید تغییراتی در شیوه زندگی کودک ایجاد کرد.(کودکان معمولا در مراحل ابتدایی بیماری هستند) کودکی که تا چند وقت پیش بی وقفه غذاهای نامناسب می خورده، ناگهان باید غذاهای مورد علاقه اش حذف شود و وزنش کاهش یابد. البته این کار کمی دشوار است و بهتر است والدین از متخصص تغذیه کمک بگیرند، ولی در هر صورت مصرف غذاهای پرکالری، پرچرب، مواد قندی، کربوهیدرات فراوان، نوشابه های حاوی قند، فست فود، فراورده های لبنی پرچرب، گوشت قرمز … باید به حداقل برسد.

نکته : کودکان باید ترغیب شوند تا از میوه و سبزی بیشتر استفاده کنند. والدین باید بدانند چه چیزهایی برای کبد مضر است ؟ همچنین کودکان امروزیتحرک بدنی کمتری دارند. همیشه مقابل تلویزیون و رایانه هستند و بیشتر به بازی های رایانه ای علاقه دارند. همه کودکان چه آنهایی که وزن مناسبی دارند و چه آنهایی که اضافه وزن دارند حتما باید در باشگاه ورزشی با توجه به میل و علاقه شان ثبت نام شوند. درمان دارویی برای کبد چرب وجود ندارد. برای بعضی بیماران دارو تجویز می شود، ولی داروها برای از بین بردن چربی انباشته شده در کبد نیستند. چربی داخل کبد وقتی از بین می رود که وزن کاهش یابد و بدن در وضعیت طبیعی قرار گیرد. داروها معمولا برای متعادل کردن آنزیم های کبدی است که افزایش یافته اند. در مواقعی که کودک دچارفشار خون بالا یا دیابت است نیز بیماری باید کاملا تحت کنترل دربیاید چون این دو بیماری شرایط را برای ابتلا به کبد چرب مهیا می کنند .

 

این نکته بسیار حائز اهمیت است که اگر بیماری کبد چرب دیر تشخیص داده شود، ممکن است نتوان کار زیادی برای بیمار انجام داد. پس از هماندوران کودکی باید به فکر سلامت کودکان باشید و کودکان دارای اضافه وزن را به حال خود رها نکنید. اگر بیمار بتواند ۱۰ درصد وزن خود را کم کند، تقریبا ۵۰ درصد چربی داخل کبدش را کاهش خواهد داد.

سن ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان کاهش یافته است و از آنجا که بیماری قبل از تشخیص چند دهه با فرد بوده، افرادی که عوامل خطرساز ابتلا به بیماری کبد چرب مانند اضافه وزن، دیابت انوع ۲، فشار خون (دیابت نوع ۲ و فشار خون معمولا در بزرگسالی دیده می شود) را دارند، بهتر است با پزشک خود در این مورد مشورت کنند .

منبع راستینه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

کبد چرب

کبد چرب در کودکان

مقدمه : دومین عضو بدن انسان کبد هر شخص می باشد. در سیستم کبد هر شخص وجود داشتن مقداری از چربی طبیعی است اما اگر میزان این چربی از ۵ الی ۱۰ درصد فراتر رفت آنگاه گفته می شود که شخص به بیماری کبد چرب گرفتار شده است.

کبد چرب در کودکان شایع ترین بیماری مزمن کودکان

کبد چرب وضعیتی استکه باعث تجمع چربی در کبد می شود. البته همیشه مقدار کمی چربی در سلول های کبدی وجود دارند اما وقتی این مقدار از حد معینی بیشتر می شود. به اصطلاح گفته می شود کبد جرب شده است و سلامت کودک به مخاطره افتاده است. کبد چرب همان قدر که بزرگسالان را درگیر می کند می تواند در کودکان و نوجوانان نیز ایجاد شود. طی یکی دو دهه اخیر این بیماری کبد چرب در کودکان شیوع پیدا کرده و امروز به عنوان شایع ترین بیماری مزمن کودکان شناخته می شود
پزشکان همچنان در حال بررسی وضعیت این بیماری در کودکان هستند. اما آنچه که امروز درباره ی کبد چرب در کودکان باید بدانیم این است که شناسایی و درمان آن در مراحل اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر در کودکی درمان نشده و مورد توجه قرار نگیرد . در دوران بزرگسالی ممکن است منجر به سیروز و حتی سرطان کبد شده و فرد را تا مرگ پیش ببرد.
چرا بچه های چاق بیشتر در معرض خطرند؟
بچه های چاق به خصوص آنهایی که چاقی شکمی زیادی دارند ، بیشتر در معرض خطر مقاومت به انسولین و کبد چرب هستند. در بعضی از کودکان و بزرگسالان علت ابتلا به کبد چرب مشخص نیست . اما کبد نسبت به چربی حساس شده و این چربی ها منجر به التهاب کبد می شود. خستگی مزمن، بی اشتهایی یا لاغری بی علت مشخص ، حالت تهوع و درد در ناحیه معده، تیره شدن پوست یا ایجاد لکه های تیره روی صورت، بوی بد دهان، خارش پوست و بد بو شدن بدن از علائم دیگر کبد چرب است.
کودکان و نوجوانان مبتلا به کبد چرب معمولا با درد در ناحیه شکم به پزشک مراجعه می کنند و یک آزمایش خون برای بررسی میزان آنزیم های کبدی از آنها گرفته می شود علاوه بر این ممکن است یک بررسی سونوگرافیکی هم برایشان انجام شود که نتایجش نشان دهنده ی یک کبد چرب یا بزرگ است . گاهی کار به بزرگ شدن طحال هم می کشد . انجام این بررسی ها به خصوص در کودکان چاق و آن هایی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند ضروری است تا پزشک مطمئن شود که هیچ بیماری کبدی دیگری وجود ندارد. از زمان شروع بیماری کبد چرب تا ایجاد عارضه ۱۵تا ۲۰ سال زمان می برد.

علائم کبد چرب در کودکان چیست

کبد چرب

چه عاملی باعث چرب شدن کبد می شود؟
انسولین هورمونی است که توسط پانکراس آزاد می شود و هم روی سلول های چربی و هم عضلات تاثیر می گذارد .
انسولین نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون و تعادل انرژی در بدن دارد. اما در بعضی افراد سلول ها به مرور، دیگر به انسولین پاسخ نمی دهند. در نتیجه پانکراس باید انسولین بیشتری بسازد تا بتواند قند خون را کنترل کند. این یعنی کبد در معرض بمباران انسولین قرار می گیرد و به چربی بیشتری اجازه می دهد که وارد سلول هایش شود و البته آزادسازی چربی از کبد را نیز به شدت کاهش می دهد.

بخور و نخورهای کبد چرب
اگر پزشک به شما گفته که کبد فرزندتان چرب شده ، اولین قدم اصلاح روش تغذیه اش است . اگر کودک چاق است ، باید حتما زیر نظر یک پزشک مشاور رژیم بگیرد و چند کیلویی وزن کم کند.
یکی دیگر از اصول رژیمی کودکان مبتلا به کبد چرب، خداحافظی ابدی با کربوهیدرات های بد یعنی قند و شکر، انواع شیرینی و شکلات و بیسکویت های معمولی تهیه شده از آرد سفید و هر نوع ماده غذایی فراوری شده ی دیگر است که علاوه بر قند، تری گلیسرید زیادی دارند و پس از ورود به بدن به شکل چربی در کبد روی هم تلنبار می شوند.
برای مبارزه با کبد چرب در کودکان در قدم بعدی باید چربی های حیوانی و اشباع را از غذای روزانه فرزندتان حذف کرده و در عوض روغن های گیاهی را که منبع خوب ویتامین E هستند جایگزین کنید.
مصرف منابع غنی ویتامین Eدر کودکان مبتلا به کبد چرب بسیار مهم است. چون نقش آنتی اکسیدانی دارد و از کبد محافظت می کند . یکی دیگر از منابع غنی ویتامین Eبرای کودکان انواع جوانه هاست.
طب سنتی و کبد چرب در کودکان
اگر کبد فرزندتان چرب شده است ، زرشک و شاه توت را در برنامه غذایی اش بگنجانید. این دو میوه، خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارند و به رفع چربی کبد کمک می کنند.
برای نوجوانان مبتلا به کبد چرب هر روز چند برگ کاسنی را دم کرده یا کمی عرق کاسنی به آنها بدهید.
مصرف زنجبیل نیز توصیه می شود . زنجبیل نه تنها سوخت و ساز پایه ی بدن شما را بالا می برد بلکه به لاغری و کاهش تجمع چربی در کبد نیز کمک می کند.

نویسنده :ترانه رجبیان

 

ایستگاه کودک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


نام کاربری یا نشانی ایمیل


رمز عبور

کبد چرب کودکانآیا فرزند شما اضافه وزن دارد؟ آیا او همیشه احساس خستگی و سستی می کند؟ شما به عنوان پدر و مادر هر وقت توانستید در کودک خود این شرایط را احساس کنید، از آن زمان به بعد به وجود کبد چرب در کودک خود فکر کنید. آیا می خواهید بیشتر در مورد علل، علائم و درمان کبد چرب کودکان بدانید؟ مطالب نوشته شده در زیر را بخوانید.کبد چرب چیست؟با توجه به نظریات پیشین ، با این که کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این بیماری در میان کودکان است.علل کبد چرب کودکان چیست؟1. چاقی و کبد چرب کودکان :کودکانی که اضافه وزن دارند، از کبد چرب بیشتر رنج می برند. با این حال چاقی، تنها دلیل برای ابتلا به کبد چرب کودکان نیست.2. ژنتیک و کبد چرب کودکان :اگر کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.3. چاقی مادر و کبد چرب کودکان:اگر شما به عنوان یک مادر در دوران بارداری، در حالی که در انتظار تولد فرزند خود بودید، دچار چاقی بوده باشید، به احتمال زیاد نوزاد متولد شده نیز از کبد چرب رنج خواهد برد.4.دیابت و هیپرلیپیدمی عامل کبد چرب کودکان:اگر فرزند شما در حال حاضر از سطح دیابت و کلسترول بالا درخون خود رنج می برد، نظارت بر عملکرد کبد او باید به طور منظم انجام شود، برای این که او در معرض ابتلا به کبد چرب غیر الکلی قرار خواهد داشت.علل دیگر ابتلای کودک به کبد چرب :1. داروها2. هپاتیت ویروسی3. کاهش وزن سریع4. سوءتغذیهکبد چرب کودکان

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

کبد چرب نه تنها بزرگسالان بلکه کودکان را نیز درگیر کرده است. در این مقاله به علت بروز کبد چرب در کودکان و راه های پیشگیری از آن می پردازیم.

خوردن ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی ،خوردن آب سرد در حالت ناشتا و تند غذا خوردن موجب بروز “کبد چرب” در کودکان می‌شود.ارمغان سادات کیهان مهر متخصص طب ایرانی درباره راه‌های پیشگیری از کبد چرب در کودکان اظهار کرد: امروزه کبد چرب شیوع زیادی پیدا کرده و بروز آن در کودکان یک اخطار جدی است.شیوع کبد چرب در کودکان چاق نسبت به کودکان با وزن طبیعی، بالاتر است؛ اصلاح سبک زندگی به بهبود این بیماری کمک می‌کند. برخی نکات مربوط به زندگی سالم عبارتند از: – خوردن آب سرد ناشتا در بروز کبد چرب بسیار موثر است.- پرهیز از مصرف فست فود و غذاهای بسیار چرب، پرهیز از نوشیدن آب بین غذا، پرهیز از تند خوردن و درهم‌خوری، پرهیز از نوشیدن آب یخ (به ویژه در فصول سرد و ابتدای صبح) از راه‌های پیشگیری از بروز کبد چرب در کودکان است.

– مصرف موادی مانند ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی می‌تواند باعث بروز کبد چرب در کودکان شود. مصرف بیشتر مقویات کبد مانند انار، به، سیب، زرشک و دارچین و استفاده بیشتر از نخود در غذاها نیز از کبد چرب در کودکان جلوگیری می‌کند.- مصرف تنقلاتی مانند مویز، نخودچی، فندق و بادام و همچنین مصرف سکنجبین ملس برای سلامت کبد بسیار مفید است.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : پاکسازی کبد چرب با میل کردن این ترکیب قبل از صبحانه

علائم کبد چرب در کودکان چیست

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کبد را با این 13 اشتباه ناآگاهانه آتش نزنید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض عدم درمان کبد چرب چیست؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : شش واقعیت در مورد کبد

گردآوری: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthمنبع: jamejamonline.ir

All Rights Reserved – © 2019 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

 

به گزارش سایت الودکتر، در نظر داشته باشید هپاتیت یک واژه کلی است که دربرگیرنده تمامی مواردی است که به ایجاد التهاب در بافت کبد منجرمی شود که این التهاب ممکن است تحت تاثیر عفونت های ویروسی، بیماری های خودایمنی یا اثرات دارویی بروز کند. به همین علت در بیماری کبد چرب همزمان با تجمع چربی، التهاب بافت کبدی یا هپاتیت نیز وجود دارد. البته برخلاف تصور بسیاری از افراد، کبد چرب فقط مختص افراد چاق نیست؛ بلکه افراد لاغر هم ممکن است به علت تغذیه نادرست، استرس زیاد، ورزش نکردن و… دچار کبد چرب شوند. هرچند درصد ابتلا به کبد چرب میان افراد لاغر بسیار کمتر از افرادی است که دچار چاقی به ویژه در ناحیه شکم هستند.

 

بیماری کبد چرب در میان تقریبا 3 درصد از کودکان و 22 تا 53 درصد از کودکان چاق رواج دارد. بروز این عارضه در کودکان از چهارسالگی شروع می شود و احتمال ابتلا به آن با بالا رفتن سن افزایش می یابد، بنابراین میان نوجوانان، درصد شیوع بالاتری دارد. به علاوه دختران بیش از پسران به این بیماری دچار می شوند.

 همچنین، در کودکان مبتلا به اختلالات مادرزادی ازجمله سوءجذب چربی ها، سیستیک فیبروزیس (یک اختلال ارثی است که می تواند بسیاری از ارگان ها ازجمله ریه ها و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد) و بیماری ویلسون (یک بیماری وراثتی است که در آن مس به اندازه کافی از بدن دفع نمی شود) ابتلا به کبد چرب نیز دیده می شود.

علائم کبد چرب در کودکان چیست

 

توجه و رعایت نکات زیر به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب کمک می کند:

 ـ انتخاب سبک زندگی سالم

ـ پیگیری یک برنامه تدریجی و مستمر کاهش وزن در صورت لزوم

ـ رعایت رژیم غذایی متعادل سرشار از فیبر و دارای چربی های اشباع شده کمتر

ـ به حداقل رساندن مصرف شکر، کاهش مصرف غذاهای سرخ کردنی

ـ گنجاندن ورزش هایی مانند پیاده روی، شنا و نرمش های کششی در برنامه روزانه (حداقل چهار روز در هفته)

ـ مصرف نکردن مشروبات الکلی

 

آزمایش خون و سونوگرافی راهی برای تشخیص علائم کبد ناسالم و علایم کبد چرب غیر الکلی و  استئاتوهپاتیت غیر الکلی ( جمع شدن چربی در کبد که منجر به التهاب کبد می شود) می باشند.

درمان قطعی برای بیماری های کبدی وجود ندارد. اما با تشخیص زود هنگام درمان، قطعی است. همچنین فرد می تواند با کاهش دادن وزن، کنترل چربی خون، دیابت و به طور کلی پرهیز از مواردی که پزشک توصیه می کند، از پیشرفت بیماری کبدی خود جلوگیری کند.

در طب سنتی نیز گیاهانی هستند که می توان با کمک آن ها از دچار شدن کبد به بیماری پیشگیری و یا حتی بیماری های کبدی را نیز درمان کرد. درمان کبد چرب تا حدودی با طب سنتی و داروهای گیاهی امکان پذیر است.

عوامل دیگری مثل بد غذایی، سوء تغذیه، مصرف داروهای کورتون دار مانند پردنیزولون، داروهای ضد تشنج مثل اسیدوالپروئیک و مصرف بیش از حد مسکن ها و هورمون ها، بعضی از داروها مثل اسیدوالپروئیک، تتراسیکلین و آمیودارون نیز منجر به پیدایش علائم کبد ناسالم و در نتیجه بیماری های کبدی می شوند.

 

ورزش کردن و حفظ وزن مناسب بدن در سالم ماندن کبد بسیار مهم است. در رژیم غذایی خود از چربی های اشباع شده، مواد غذایی پرچرب مثل لبنیات پرچرب، روغن حیوانی و کره مصرف نکنید به جای آن از روغن های مایع گیاهی که چربی های غیر اشباع دارند استفاده کنید. در هر وعده غذایی از حداقل روغن برای پخت آن استفاده شود. (برای مشاهده رژیم غذایی کبد چرب کلیک کنید)

مصرف انواع شیرینی و شکلات, تنقلات، انواع سس، کله پاچه، جگر و قلوه برای کسانی که علائم کبد ناسالم و سمی را دارند، نیز ممنوع است. مصرف انواع میوه ها و سبزی ها را افزایش دهید. برای چاشنی سالاد از آبلیموی تازه و روغن گیاهی اصل مثل روغن زیتون و یا کنجد استفاده کنید. همچنین مصرف انواع گوشت سفید نسبت به گوشت قرمز نیز بهتر است.

علائمی که می گوید لطفا کبد را پاکسازی کنید!

فوق تخصص جراحی پلاستیک

فوق تخصص جراحی پلاستیک

متخصص زنان و زایمان

متخصص پوست و مو

متخصص زنان و زایمان

مرکز فوق تخصصی پوست، مو و لیزر گلبرگ

دکتر امیر حسین یزدانی

دکتر کشاورز

دکتر فرامرز صفائی پیروز

مرکز لیزر نگین تندیس

کلینیک رشد پویا

کلینیک فیزیوتراپی دی‌توان

دکتر امیر مؤیدنیا

دکتر موفق فولادگر

طراحی لبخند جردن

38 بازدید

28 بازدید

33 بازدید

علائم کبد چرب در کودکان چیست

28 بازدید

30 بازدید

34 بازدید

40 بازدید

18 مهر 1398

18 مهر 1398

18 مهر 1398

17 مهر 1398

17 مهر 1398

17 مهر 1398

17 مهر 1398

“کبد چرب” (fatty liver) مشکلی است که با اشتباهات غذایی ایجاد می شود و متاسفانه 40 درصد از مردم ایران مبتلا به آن هستند و عوارض شدیدی برای اعضای بدن ایجاد می کند.در این بخش از نمناک با علائم ، انواع ، علت و درمان کبد چرب آشنا خواهید شد.

کبد (Liver) دومین عضو بزرگ در بدن انسان است و مسئول به اصطلاح رد کردن تمام مواد غذایی و نوشیدنی مصرف شده از صافی است که این بدان معناست که کبد فاکتورهای مضرر مواد غذایی را گرفته و آنها را به صورتی بدون ضرر وارد سیستم های دیگر بدن می کند. کبد به طور طبیعی خود را توسط سلول هایی ترمیم و پاکسازی میکند اما اگر فاکتورهای منفی وارد شده بیار باشند در این کار اختلال رخ می دهد. وجود چربی در کبد هر انسانی طبیعی است اما اگر کبدی دارای 5 تا 10 درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود ؛ کبد چرب یک موقعیت مخرب را در بدن ایجاد می کند و بدتر اینکه هیچ علامت هشدار دهنده ای در ابتلا ندارد.

عادات و رفتارهای غلط بسیاری ایجاد کننده این بیماری هستند که بارزترین و مهم ترین آنها :

علائم کبد چرب در کودکان چیست

در ادامه و مهم ترین بخش این مطلب از بخش سلامت نمناک به بررسی علائم کبد چرب می پردازیم که هر فرد با دیدن این علائم باید مشکوک شده وبه پزشک مراجعه کند.

اگر کبد چرب تا نارسایی کبد (Liver failure) و سیروز یا التهاب شدید کبدی پیشرفت کند، علایم کبد چرب آن به شرح زیر است:

میوه ها و سبزیجات مفید برای کنترل و کاهش شدت کبد چرب شامل :

دم کرده گل مریم:

کاهش تدریجی وزن و ورزش روزانه می تواند به گونه چشمگیری در درمان کبد چرب مفید باشد. البته توجه داشته باشید کاهش ناگهانی وزن ممکن است این مشکل را تشدید کند.

سکنجبین عنصلی :

سکنجبین عنصلی را که همان پیاز دشتی و پیاز موش است و عرب ها عنصل می گویند در سکنجبین می جوشانند و آبش را صاف می کنند و روزی یک الی دو قاشق پلو خوری به فاصله 12 ساعت مصرف می کنند.

شاه تره و خارشتر:

عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.

رکنا: کبد مسئول پاکسازی بدن از سموم است و بیماری کبد چرب در اثر انباشت سموم و چاقی و… ایجاد می شود.

کبد چرب یکی از جدیدترین بیماری های شناخته شده کبدی است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می شود. افراد زیادی در ایران با این بیماری زندگی می کنند اما عللی که باعث شیوع این بیماری شده است را می تواند در عادات غذایی و سبک زندگی جستجو کرد. پزشکان هنوز علت مشخصی برای بیماری کبد چرب اعلام نکرده اند اما اضافه وزن، دیابت و کلسترول در سنین بالا را از جمله مهترین عوامل ابتلا به این بیماری می دانند.

به گزارش بهداشت نیوز، کبد چرب یکی از جدیدترین بیماری های شناخته شده کبدی است که به دلیل تجمع بیش از حد چربی در کبد ایجاد می شود. افراد زیادی در ایران با این بیماری زندگی می کنند اما عللی که باعث شیوع این بیماری شده است را می تواند در عادات غذایی و سبک زندگی جستجو کرد. پزشکان هنوز علت مشخصی برای بیماری کبد چرب اعلام نکرده اند اما اضافه وزن، دیابت و کلسترول در سنین بالا را از جمله مهترین عوامل ابتلا به این بیماری می دانند.

علائم کبد چرب چیست؟

علائم کبد چرب در کودکان چیست

این بیماری ممکن است در ابتدا هیچگونه علائمی نداشته باشد. به این ترتیب اکثر بیماران در مراحل اولیه متوجه بیماری خود نمی شوند. این مدت حتی گاهی سال ها طول می کشد. اما علائم اولیه و عمومی در بین مبتلایان به کبد چرب را می توان به صورت زیر اعلام کرد:

احساس خستگی

از دست دادن وزن و یا اشتها

ضعف

تهوع

سردرگمی، یا مشکل در تمرکز

شما ممکن است با توجه به پیشرفت بیماری برخی از علائم دیگر را نیز احساس کنید. مثلا در مرحله ای از این بیماری کبد بیش از حد بزرگ می شود در این حالت بیمار دردی را در مرکز یا قسمت فوقانی راست شکم خود احساس می کند و در پوست گردن و زیر بغل او تیرگی و لکه ها رنگی پدیدار می شود.

در مرحله ای دیگر از این بیماری، سیروز ایجاد می شود و کبد دچار زخم می شود. در این حالت علائم زیر در بیمار مشهود است:

تجمع مایع در بدن

کاهش عضلات بدن

خونریزی در داخل بدن

یرقان (زردی پوست و چشم ها)

نارسایی کبد

گاهی اوقات پزشک با یک معاینه ساده متوجه بزرگ شدن کبد شده و این بیماری را تشخیص می دهد. اما راه های دیگری نیز برای تشخیص کبد چرب وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

آزمایش خون: تعداد زیاد آنزیم های خاصی که در آزمایش خون مشخص می شود، می تواند به معنای کبد چرب در شما باشد.

سونوگرافی: در این روش برای تشخیص، از کبد عکس گرفته می شود.

بیوپسی ( نمونه برداری ): پس از بی حسی موضعی در منطقه، با استفاده از یک سوزن از طریق پوست تکه ای کوچک از کبد برداشته شده و در زیر میکروسکوپ، نشانه هایی از چربی، التهاب و آسیب دیدگی سلول های کبدی بررسی می شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 


حوادث اختصاصی رکنا را اینجا بخوانید:

رکنا:چاقی و بیماری دیابت دو فاکتور مهم در بروز سرطان ها شناخته شده است.

رکنا:کم تحرکی،مصرف غذاهای فوری و آماده و… عامل ابتلای ایرانیان به کبد چرب است.

رکنا: سرطان کیسه صفرا نشانه هایی دارد که زمانی بروز پیدا می کند که بیماری به اوج رسیده اس…

رکنا: کبد چرب در کودکان به عوامل مختلفی بستگی دارد و اصلاح سبک زندگی مانع از بروز این…

موضوعات داغ

با اشتراک در خبرنامه رکنامهمترین و جدیدترین اخبار روز را در ایمیل خود داشته باشید:

سایت اینترنتی رکنا

کلیه حقوق متعلق به

سایت اینترنتی رکنا

است

علائم کبد چرب در کودکان چیست

علائم کبد چرب در کودکان چیست

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 حاج صمد تهرانی عکس برای پروفایل ژانویه 15, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *