علت لکه خون در مدفوع کودک

علت لکه خون در مدفوع کودک

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

علت لکه خون در مدفوع کودک

علت لکه خون در مدفوع کودک

تصور کنید که که درحال تعویض پوشک فرزندتان هستید که ناگهان چیزی شبیه به یک لکه یا رگه ی خون توجه شما را جلب می کند. ممکن است که به شدت متعجب و نگران شوید. وجود خون در مدفوع نوزاد طبیعی نیست و ممکن است که یک زنگ خطر باشد. این اتفاق ممکن است در نوزادان کمتر از  شش ماهه و زمانی که نوزاد تنها از شیر مادر تغذیه می کند نیز رخ دهد.

ممکن است که از خود بپرسید “در حالی که نوزادم تنها شیر می خورد، چرا باید در مدفوعش خون وجود داشته باشد؟”

 

شکل خون در مدفوع نوزاد به صورت رگه ها و یا یک مخلوط همگن به رنگ قرمز و یا صورتی مشاهده می شود. در برخی موارد نیز به صورت لکه های واضح قرمز که در زمینه ی سفید پوشک کاملا قابل تشخیص بوده و رنگ آن نیز با مدفوع بسیار فرق می کند.

علت لکه خون در مدفوع کودک

 

خون می تواند به دو شکل در مدفوع نوزاد ظاهر شود، لکه های واضح خون که برای شما قابل مشاهده است و گلبول های قرمز خون پنهان در مدفوع که تنها از طریق آزمایش مدفوع قابل تشخیص خواهد بود.

اگر معده ی نوزاد دچار خون ریزی شده باشد (مثلا در اثر عفونت و یا آلرژی)، این خون خارج شده از عروق در روده تجزیه شده و درنهایت به مدفوع نمای تیره رنگی می دهد.  

 

وجود خون در مدفوع به دلایل متفاوتی ایجاد می شود که در این جا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

شقاق یک ترک و یا شکاف کوچک در لایه ی مخاطی مقعد است. ممکن است که خون کمی از این شکاف خارج شده و در مدفوع و پوشک دیده شود. شقاق مقعد در نوزادان متداول است. زمانی که نوزاد تغذیه ی انحصاری از شیر دارد، قوام مدفوعش کم بوده و این مدفوع شل به سرعت در روده ها حرکت می کند. اعتقاد بر این است که این حرکت سریع مدفوع در روده به لایه ی مخاطی درون روده ها که بسیار ظریف و حساس است آسیب وارد می کند. بنابراین زمانی که کودک دچار اسهال می شود، احتمال دیده شدن خون در مدفوع او وجود دارد.

زمانی که نوزاد دچار یبوست می شود، مدفوع سفت شده و به شکل تکه های بزرگ درمی آید که دفع آن ها سخت است. خارج شدن این مدفوع سخت لایه ی ظریف مخاطی را خراشیده و سبب خون ریزی می شود.

درمان: درست مانند سایر زخم ها، درصورتی که شقاق شدید نشده باشد، خود به خود بهبود می یابد. اما در ابتدا باید عامل ایجاد کننده ی آن یعنی همان اسهال یا یبوست را برطرف کرد تا شکاف ها بسته شوند. درصورت شدید بودن شقاق و خون ریزی زیاد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

  عفونت معده و روده ها می تواند سبب ایجاد خون در مدفوع شود. اگر خون همراه با اسهال باشد، آنگاه باید به عفونت ایجاد شده توسط باکتری هایی مانند سالمونلا و کمپیلوباکتر شک کرد. این باکتری ها سبب ایجاد التهاب در روده می شوند. مخاط ملتهب شده به راحتی زخم شده و دچار خون ریزی خواهد شد.

باکتری های استروپتوکوک هم سبب عفونت پوست اطراف مقعد می شوند. این مسأله می تواند منجر به ایجاد شقاق و خون در مدفوع شود. در برخی مواقع، اسهال ایجاد شده توسط یک عفونت باکتریایی، به صورت یک مدفوع سبز همراه با رگه ها و یا لکه های خون دیده می شود. رنگ سبز ناشی از هضم ناکامل صفرا در روده است.

درمان: خوشبختانه تمامی عفونت های باکتریایی ایجاد کننده ی اسهال با یک دوز مناسب از آنتی بیوتیک که توسط پزشک تجویز می شود درمان خواهند شد.

 

منظور از کولیت التهاب لایه ی داخلی کولون یا همان روده ی بزرگ است. اگر این عارضه در نوزادان و کودکان ایجاد شود به آن کولیت اولسراتیو کودکان Pediatric ulcerative colitis می گویند.  این بیماری سبب ایجاد زخم هایی در لایه ی داخلی روده ی بزرگ می شود که این زخم ها ممکن است که دردناک بوده و خون ریزی کنند و به این ترتیب خون در مدفوع مشاهده خواهد شد.

علت دقیق کولیت اولسراتیو مشخص نیست، اما گفته می شود که ژنتیک نقش مهمی در ایجاد آن دارد.

 

شرایطی است که سبب ایجاد خون در مدفوع نوزادان نارس می شود. دستگاه ایمنی نوزادان نارس به خوبی تکامل پیدا نکرده است، بنابراین ارگان های آنها نسبت به عفونت بسیار حساس می باشد. در این شرایط باکتری ها دیواره های روده را مورد تهاجم قرار داده و سبب ایجاد التهاب می شوند و در نهایت خون در مدفوع نوزاد نارس دیده خواهد شد.

درمان: جهت کاهش التهاب موجود، پزشک داروهای ضد التهاب تجویز خواهد کرد. با فروکش کردن التهاب خون ریزی نیز کم و سپس متوقف می شود.

 

بیماری کرون نیز نوعی التهاب روده ی بزرگ است که علائم آن بسیار شبیه به کولیت بوده و فقط از نظر فیزیولوژی و آسیب شناسی با آن تفاوت دارد و درست همانند کولیت علت ایجاد آن مشخص نشده و به نظر می رسد که بیشتر عامل ژنتیک در ایجاد آن نقش داشته باشد.

درمان: درمانی برای این بیماری وجود ندارد. پزشک تنها از طریق تجویز داروهای ضد التهاب، شرایط را مدیریت خواهد کرد.

 

آلرژی به مواد غذایی نیز می تواند سبب ایجاد خون در مدفوع شود. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن است آلرژی به موادی بروز کند که مادر از آنها تغذیه کرده و از طریق شیر به بدن نوزاد وارد شده است.

در نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، ممکن است که آلرژی به نوع یا برند بخصوصی از شیر خشک وجود داشته باشد که باید آن را تشخیص داده و نوع شیر مصرفی را تغییر دهیم. آلرژی به هر یک از مواد غذایی یک نگرانی مهم در هنگام شروع تغذیه ی کمکی است. حتی قطره های مولتی ویتامین هم ممکن است که آلرژی زا بوده و سبب دیده شدن خون در مدفوع نوزاد شوند. در این شرایط با تغییر نوع مکمل و یا با قطع آن، خون ریزی متوقف خواهد شد.

آلرژی به مواد غذایی ممکن است منجر به کولیت آلرژیک Allergic colitis و سندروم انتروکولیت وابسته پروتئین Food protein-induced enterocolitis syndrome شود. از نشانه های این دو بیماری استفراغ و اسهال خونی می باشد.

درمان: آلرژی به مواد غذایی ممکن است که در تمام عمر باقی بماند اما می توان با کمک داروهای خاصی شرایط را مدیریت کرد.

به این نکته توجه کنید که رنگ قرمز و یا صورتی ناشی از خون موجود در مدفوع را از رنگ قرمز ناشی از هضم مواد در مدفوع تشخیص دهید.

 

برخی مواد غذایی سبب تغییر رنگ مدفوع می شوند. این تغییر رنگ می تواند از قرمز تا سیاه متفاوت باشد و گاهی با وجود خون در مدفوع اشتباه گرفته می شود. برخی از این مواد شامل:

مکمل آهن نیز ممکن است که مدفوع را به رنگ قرمز تیره دربیاورد که کاملا نرمال است. برخی داروها که برای درمان عفونت گوش میانی استفاده می شوند نیز می تواند سبب قرمز شدن مدفوع شوند.

دربرخی موارد ممکن است که نوزاد از معده درد شدید رنج ببرد و خون موجود در مدفوع پنهان باشد. تشخیص این شرایط با کمک روش های زیر انجام خواهد شد:

آنالیز مدفوع: دکتر برای نوزاد شما آزمایش مدفوع را تجویز خواهد کرد. این آزمایش در تشخیص باکتری، ویروس، مخاط و نیز خون موجود در مدفوع کمک خواهد کرد.

آزمایش خون: یکی از تست های ضروری در این شرایط آزمایش خون است که به وسیله ی آن می توان دریافت که آیا خون ریزی به علت وجود عفونت بوده است یا خیر؟

تشخیص از طریق نشانه ها: متخصص کودکان باید با بررسی علائم موجود در نوزاد، علت وجود خون در مدفوع را تشخیص دهد. برای روشن شدن علت دقیق عارضه ممکن است که بیوپسی ضرورت یابد. طی بیوپسی، یک تکه از بافت مورد نظر با یک جراحی کوچک برداشته شده و سپس توسط پاتولوژیست بررسی خواهد شد.

 

علت لکه خون در مدفوع کودک

اگر وجود خون در مدفوع نوزاد بدون درمان باقی بماند، وضعیت بدتر خواهد شد و عوارض زیر را برای نوزاد به همراه خواهد داشت:

زخم و باقی ماندن جای آن در اطراف مدخل مقعد: اگر نوزاد دائماً دچار شقاق شود، جای زخم های آن در محل مقعد باقی مانده و منجر به سایش بیشتر با مدفوع و زخم شدن مجدد می شود.

عفونت موضعی: شقاق های موجود در اطراف مقعد خود ممکن است عفونی شده و این ناحیه را دچار التهاب کند، در نتیجه عبور مدفوع دشوارتر از گذشته خواهد شد. اگر عفونت این ناحیه به دستگاه ادراری نیز منتقل شود (که در نوزادان دختر شیوع بیشتری دارد) شرایط پیچیده تر می شود.

انسداد روده: التهاب ایجاد شده در اثر بیماری هایی مانند کولیت و کرون سبب درگیری شدید لایه ی مخاطی درون روده ها می شود. به این ترتیب حرکت مواد غذایی کند خواهد شد. این مسأله به طرز قابل توجهی روند گوارش را کند کرده و تغذیه ی نوزاد با مشکل مواجه خواهد کرد.

سوء تغذیه: در برخی موارد عفونت ها و التهابات موجود، سبب عدم کارکرد مناسب روده شده و مانع از جذب مواد غذایی می شوند، به این ترتیب نوزاد دچار سوء تغذیه خواهد شد. بعلاوه از دست رفتن خون به سبب خون ریزی در مدفوع، احتمال ایجاد کم خونی در نوزاد را افزایش می دهد.

ایجاد زخم: افرادی که از بیماری کرون رنج می برند، ممکن است در هر قسمتی از مسیر دستگاه گوارش دچار زخم شوند. همچنین این زخم ها بسیار مستعد ابتلا به عفونت می باشند.

با اقدامات درمانی مناسب و به موقع درمورد وجود خون در مدفوع و انجام درست توصیه های پزشک معالج، نیازی به نگرانی راجع به عوارض آن نیست.

 

 

با دقت  مدفوع موجود در پوشک نوزاد را هر بار نگاه کنید، به علائم یبوست و اسهال توجه ویژه داشته باشید. درصورت بروز هر گونه مشکل در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا از ایجاد عوارض پیچیده جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

 

 

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

منبع: نی نی پلاس

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

بیماری ها

این بخش در حال طراحی می باشد

علل خون در مدفوع کودکان گرداوری شد

 

کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض انواع خطر قرار دارند. معمولا عفونت ها در کمین هستند و می توانند در هر لحظه به بدن راه یابند و با علائم متفاوتی خود را نشان دهند. یکی از علائم مهم که باید هرچه سریع تر نسبت به آن توجه صورت پذیرد ، در رابطه با خون در مدفوع کودکان می باشد. این حالت می تواند با علل مختلفی پدید آید بنابراین توجه به نوع علت آن در درمان سریع بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

در سنین مختلف خون در مدفوع کودکان می تواند با دلیل خاصی همراه باشد. به عنوان مثال زمانی که فرزند شما در دوران نوزادی خود به سر می برد و پس از مصرف شیر با لکه هایی از خون در داخل مدفوع او روبه رو می شوید ، علت در حقیقت همان شیر گاو است. سیستم گوارشی کودکان نسبت به پروتئین های موجود در این شیر حساس بوده و با رگه هایی از خود این حساسیت را از طریق مدفوع به شما هشدار می دهد. برای درمان مصرف هرآنچه که از شیر گاو تهیه می شود را محدود کنید.

علت لکه خون در مدفوع کودک

برخی از کودکان از زمان کودکی خود با درد بسیار شدیدی در هنگام مدفوع کردن روبه رو هستند. این افراد در حقیقت به یبوست مبتلا می باشند. در صورتی که با خون در مدفوع کودک خود روبه رو هستید و از این موضوع نیز اطلاع دارید که او مبتلا به یبوست است ، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. علت خونریزی با برطرف کردن یبوست و نرم تر شدن مدفوع در هنگام خروج نیز برطرف خواهد شد.

اگر کودک شما مبتلا به اسهال خونی می باشد باید توجه داشته باشید که این اسهال خونی تنها با وجود یک عامل عفونی در حال وقوع است و بنابراین باید به جستجوی علت اصلی آن بپردازید. تنها راه حل برای شما آزمایش مدفوع می باشد. علل میکروبی بسیاری وجود دارد که در نهایت با مدفوع خونی مشخص می شوند ، بنابراین برای مشخص شدن عامل میکروبی خاص و درمان آن باید به تشخیص قطعی رسید.

افرادی که از دوران کودکی به بیماری های دستگاه گوارش دچار هستند ، معمولا این بیماری ها را با مدفوع خونی آشکار خواهند کرد. ملتهب شدن دستگاه گوارش می تواند با خونریزی و نشان دادن این خونریزی در مدفوع باشد ، درمان اینگونه بیماری ها کار چندان سختی نیست و تنها با صبر و حوصله و دوری از عجله در درمان نیز بهبود حاصل خواهد شد.

Tags درمان مدفوع خونی

انجام ورزش روزانه کاری است که باید از دوران کودکی آغاز شود . ورزش هایی که به کودکان داده می شود، باید نوعی باشند که به تربیت قوای فکری و نظم روحی آن ها کمک کند .علاقه‌مندکردن کودکان به ورزش کار سختی است، اما با روش‌های ساده‌ای می‌توان کودکان را به سمت ورزش کشاند.
خانه

موبایل

گاهی اوقات، وجود خون در مدفوع نوزادان به دلیل مصرف برخی از غذاها می باشد. اما، در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل عفونت و یا مشکلات مقعدی نوزاد باشد که در این مواقع می بایست برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه کرد. بنابراین هر گاه خون در مدفوع نوزادان مشاهده کردید، بهتر است دلیل آن را بررسی کنید. وجود مقدار کمی از ماده‌ی مخاطی در مدفوع نوزادان طبیعی است اما مقدار زیاد آن، به خصوص هنگامی که با خون همراه باشد باید بررسی گردد. چرا که می تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد یا از بروز عفونت خبر دهد.علل وجود خون در مدفوع نوزاد : 1- یک علت شایع وجود خون در مدفوع نوزاد، پارگی جزئی مقعد است که به خاطر عبور مدفوع ایجاد می شود. مقدار کمی خون از شکاف مقعد به صورت خط قرمز در خارج از مدفوع دیده می شود.

2- علت دیگر وجود خون در مدفوع نوزادان، آلرژی غذایی است. آلرژن های اصلی عبارتند از محصولات شیر گاو و سویا.3- سومین علت شایع: اگر نوک پستان مادر زخم باشد یا خونریزی داشته باشد، ممکن است کودک از خون مادر تغذیه کند و این خون در مدفوع او ظاهر شود.

علت لکه خون در مدفوع کودک

4- گاهی پس از شروع مصرف قطره های ویتامین / فلوراید، خون یا مخاط در مدفوع نوزاد دیده می شود.

5- خون در مدفوع ممکن است به علت عفونت روده ای ناشی از یک مورد موقت عدم تحمل لاکتوز باشد.

6- انواع خاصی از اسهال عفونی می تواند باعث ایجاد خونریزی شدید در نوزادان شود؛ از جمله سالمونلا و C. Difficile. C. Difficile باکتری است که در روده رشد می کند؛ این سم باعث آسیب به مخاط و مدفوع خونی می شود.

7- نوزادانی که شیر مادر می خورند کمتر این علائم را نشان می دهند زیرا شیر مادر مانع از رشد این باکتری ها می شود.

8- اشکال مختلف ورم مخاط روده بزرگ، گرفتگی عضلانی یا سایر اختلالات روده، علل دیگر می باشند.

 

 در صورت وجود خون در مدفوع نوزاد نیاز به مراجعه به اورژانس است؟اگر خون در مدفوع نوزاد باشد، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید، اما مراجعه به اورژانس بستگی به شرایط فرزند شما دارد. اگر کودک خوشحال و به نظر سالم است، با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک درد شکمی، خونریزی زیاد در مدفوع، اسهال، استفراغ و یا تب دارد، به اورژانس مراجعه کنید. درمان خون در مدفوع نوزاد:نوع درمان کاملا به‌علت ایجاد مشکل بستگی دارد.

– پوست را می‌توان با افزودن شربت کارو به شیشه‌ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد، به‌منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود.

– استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک‌های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

– عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله‌ای مانند به ارزیابی پزشک و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

– در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده را به‌حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ را به‌همراه خواهد داشت.هشدار در مورد وجود خون در مدفوع نوزاد:مدفوع روان ژله‌ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه‌ای از درهم رفتگی روده به شمار می‌رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان‌دهنده‌ی عفونت جدی است. اگر نوزاد بی‌توجه و بی‌حال شده است یا به‌نظر می‌آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه‌ی این نشانه‌ها می‌توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

اگر نوزاد خوشحال است، به‌خوبی غذا می‌خورد، تب ندارد و به‌نظر نمی‌آید که درد خاصی داشته باشد، مشکل او خوش‌خیم و محدود است. تب، درد شکمی، پریشانی و اسهال خونی نیازمند مراجعه به پزشک یا اورژانس هستند. بهترین راه‌کار آن است که در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم در نوزاد، مراجعه به پزشک و انجام آزمایش به تأخیر نیفتد.گردآوری: بخش کودکان بیتوته

ooma.org

niniban.com

 

 

تور ویژه مشهد // قیمت مناسب-*-

جدیدترین جواهرات زنانه و مردانه-*-

شماره موبایلتان را نام خودتان بگذارید 0912sara

خانه ایی مدرن و شیک داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

علت لکه خون در مدفوع کودک

علت لکه خون در مدفوع کودک

10

0 yalda فواید،علائم،خواص اکتبر 29, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *