مطلب پیشنهادی برای سلامتی شما:

خواص دارویی و گیاهی
خانه

موبایل

زیبایی پوست صورت با طب سوزنی چینی و ژاپنی

 

طب سوزنی (Acupuncture)، روشی برای به دست آوردن زیبایی طبیعی چهره و اندام بدن.عمل های جراحی زیبایی، همچون عمل بینی یا عمل جراحی بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز یا تزریق ژل و چربی همواره از نظر پزشکی جنجال برانگیز بوده اند و به نظر می رسد در برابر زیبایی و جذابیتی که وعده آن را به ما می دهند خطراتی را نیز به دنبال دارند.

 

به همین دلیل است که عده ای ترجیح می دهند زیبایی به روش سنتی یا طبیعی را تجربه کنند، از جمله بزرگ کردن سایز سینه به روش طب سوزنی. طب سوزنی یکی از روش های سنتی برای به دست آوردن سلامت، زیبایی و جذابیت می باشد که به تازگی بیشتر در میان مردم متداول شده است.اگر به دنبال روشی سنتی و بدون جراحی برای زیباتر کردن چهره و اندام خود هستید، احتمالاً طب سوزنی گزینه مناسبی برایتان باشد.

 

طب سوزنی حدود ۱۵۰۰ سال قبل، از چین به ژاپن آمد، اما این روش درمان سنتی اکنون به عنوان رمزی برای زیبایی در حال بدست آوردن محبوبیت های تازه ای است.

 

فواید درمانی طب سوزنی:

طب سورنی زمان زیادی است که شناخته شده است. تاکشی کیتاگاوای متخصص طب سوزنی می گوید: فرو کردن سوزنهای نازک در صورت، قدرت طبیعی التیام بخشی پوست صورت را تقویت می کند.

 

 

آقای تاکشی کیتاگاوا، متخصص طب سوزنی ژاپنی می گوید:طب سوزنی زیبایی یک روش پزشکی یا عمل جراحی نیست. ما در این روش از قابلیت های درمانی که ارگانهای بدن هر شخص به طور طبیعی دارد بهره می گیریم و عامل اصلی نازیبایی پوست صورت را بر طرف می کنیم،و همانطوری که میل عموم مردم به درمان زیبایی طبیعی گرایش دارد،  روش طب سوزنیِ ژاپنی به خوبی مورد قبول مردم ژاپن به خصوص خانم ها می‏شود.

 

صدور مجوز طب سوزنی ۱۳۰ سال پیش در دوره می جی ژاپن آغاز شد. کیتاگاوامی می گوید: درمان جویان مراجعه کننده زیبایی که عمدتاً حدود ۳۰ سال دارند، با توجه به گرانی و ناسالم بودن لوازم آرایشی یا پوست کشی های صورت، روز به روز به درمان با طب سوزنی امیدوارتر می شوند.

 

خانم ریه هایاشیدا، یک مراجعه کننده برای زیبایی با طب سوزنی معتقد است:طب سوزنی زیبایی با جراحی پلاستیک فرق می کند. خطر ناکامی درمان و معیوب شدن پوست را ندارد. همچنین از توانایی ذاتی بدن انسان که هماهنگی ارگانهای بدن و انرژی حیاتی می باشد برای به وجود آوردن زیبایی صورت استفاده می کنند. به همین دلیل است که من آن را می پسندم و نتیجه ی بسیار خوبی گرفته ام.

 

در ژاپن حدود ۴۰ هزار متخصص طب سوزنی مجوز گرفته اند و بیش از ۱۵۰ مدرسه  که اغلب روی کاربردهای سنتی طب سوزنی متمرکز بودند وجود دارد، اما هنگامی که کاربرد آن در پوست کشی صورت مشاهده شد، استفاده از وسایل آرایشی و بوتاکس و تزریق ژل نیز بیش از پیش کنار گذاشته شد.

 

موارد درمان زیبایی صورت که می توان از روش طب سوزنی ژاپنی و طب چینی انجام داد:لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت، گونه گذاری طبیعی صورت، برطرف کردن چین و چروک صورت، بر طرف کردن خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب، بزرگ کردن لب، بر طرف کردن جوش یا آکنه ی صورت و جای مانده ی جوش صورت و بدن، بر طرف کردن تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم، بر طرف کردن پف زیر چشم، بر طرف کرد منافذ باز پوست و خالهای سیاه زیر پوست، بر طرف کردن لک های صورت، بر طرف کردن غبغب و افتادگی پلک برای بعضی از افراد.

 

تمام این نازیبایی های پوست صورت را می توان با درمان طب سوزنی چینی و ژاپنی و همچنین استفاده از روشهایی مکمل در طب چینی که برای کلاژن سازی و بر طرف کردن سریع نازیبایی صورت موثر خواهد بود استفاده کرد تا حداقل ۵ تا ۱۰ سال جوانتر به نظر برسید و ماندگاری بسیار خوبی هم برای فرد خواهد داشت.

 

نمونه ای از بر طرف کردن گودی زیر چشم و خط اخم:

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن پف زیر چشم بعد از ۵ تا ۱۰ جلسه. این فرد ۳۵ ساله است.

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن تیرگی و گودی دور چشم بعد از ۵ تا ۱۰ جلسه:

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط چروک پیشانی بعد از ۸ جلسه. این فرد ۴۹ ساله است.

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط اخم و بر آمدگی بین ابروها:

 

نمونه ای از بر طرف کردن برآمدگی میان پیشانی و قوی کردن عضلات گونه بعد از ۱۰ جلسه. این فرد ۳۷ ساله است.

 

نمونه ای از بر طرف کرد افتادگی عضلات صورت و لیفتینگ بعد از ۱۰ جلسه. این فرد ۶۲ ساله است.

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن جوش صورت بعد از ۶ جلسه. این فرد ۴۲ ساله است.

 

 

نمونه ای از برطرف کردن جای جوش روی صورت و بدن در ۵ جلسه. این فرد ۳۲ ساله است.

 

 

نمونه ای از برطرف کردن جوشهای سرخ رنگ بعد از ۱۲ جلسه. این فرد ۴۲ ساله است.

 

 

نمونه ای از برطرف کردن افتادگی عضلات اطراف دهان بعد از یک جلسه. این فرد ۶۷ ساله است

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن افتادگی و تقویت عضلات گردن و فک در ۳ جلسه. این فرد ۵۵ ساله است.

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط عمیق خنده:

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن آکنه یا جوشهای شدید بعد از ۶ جلسه:

 

 

نمونه ای از بر طرف کردن چروک دور چشم و خط خنده:

 

 

اما با درد و ترس از طب سوزنی برای زیبایی صورت چطور می توان درمان کرد؟افرادی هستند که تصور می کنند استفاده از سوزن برای درمان روی صورت درد دارد یا خون می آید یا اینکه خطراتی برای آنها دارد.قابل توجه این افراد به خصوص خانم ها که بیشترین حسی که در حین درمان روی صورت دارید،احساس آرامش و خواب می باشد و بهتر است بین سایر روشهای دیگر زیبایی طبیعی ترین و به صرفه ترین را با توجه به شرایط انتخاب کنید.منبع:shegeftiha.com


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

منبع = هلپ کده
خانه

موبایل

زیبایی صورت با طب سوزنی و گیاهان کلاژن ساز

طب سوزنی – طب سوزنی حدود ۱۵۰۰ سال قبل، از چین به ژاپن آمد، اما این روش درمان سنتی اکنون به عنوان رمزی برای زیبایی در حال بدست آوردن محبوبیت های تازه ای است.همانطورکه دوره های درمان مربوط به زیبایی صورت بیش از پیش به سمت استفاده از مواد غیر شیمیایی و درمانهای سنتی متمایل می‏شوند،زنان در نمایشگاهی به نام “دنیای زیبایی ژاپن صف کشیدند تا طب سوزنی را امتحان کنند. فواید درمانی طب سوزنی زمان زیادی است که شناخته شده است.

 

تاکشی کیتاگاوای متخصص طب سوزنی می گوید: فرو کردن سوزنهای نازک در صورت، قدرت طبیعی التیام بخشی پوست صورت را تقویت می کند.آقای تاکشی کیتاگاوا، یک متخصص طب سوزنی ژاپنی می گوید:طب سوزنی زیبایی یک روش پزشکی یا  عمل جراحی نیست. ما در این روش از قابلیت های درمانی که ارگانهای بدن هر شخص به طور طبیعی دارد بهره می گیریم و عامل اصلی نازیبایی پوست صورت را بر طرف می کنیم،و همانطوری که میل عموم مردم به درمان “زیبایی طبیعی گرایش دارد،  روش طب سوزنیِ ژاپنی به خوبی مورد قبول مردم ژاپن به خصوص خانم ها می‏شود.با توجه به اینکه با فروش بالغ بر ۱۵ بیلیون دلار تنها در یک سال اخیر، ژاپن بازار شماره ۲محصولات و خدمات زیبایی در دنیا است.صدور مجوز طب سوزنی ۱۳۰ سال پیش در دوره می جی ژاپن آغاز شد. کیتاگاوامی می گوید: درمانجویان مراجعه کننده زیبایی که عمدتاً حدود ۳۰ سال دارند، با توجه به گرانی و ناسالم بودن لوازم آرایشی یا پوست کشی های صورت، روز به روز به درمان با طب سوزنی امیدوارتر می شوند.خانم ریه هایاشیدا، یک مراجعه کننده برای زیبایی با طب سوزنی می گوید:طب سوزنی زیبایی با جراحی پلاستیک فرق می کند. خطر ناکامی درمان و معیوب شدن پوست را ندارد. همچنین از توانایی ذاتی بدن انسان که هماهنگی ارگانهای بدن و انرژی حیاتی می باشد برای به وجود آوردن زیبایی ضورت استفاده می کنند. به همین دلیل است که من آن را می پسندم و نتیجه ی بسیار خوبی گرفته ام.در ژاپن حدود ۴۰ هزار متخصص طب سوزنی مجوز گرفته اند و بیش از ۱۵۰ مدرسه  که اغلب روی کاربردهای سنتی طب سوزنی متمرکز بودند وجود دارد ، اما هنگامی که کاربرد آن در پوست کشی صورت مشاهده شد، استفاده از وسایل آرایشی و بوتاکس و تزریق ژل نیز بیش از پیش کنار گذاشته شد.زیبایی صورت با طب سوزنی و گیاهان کلاژن ساز موارد درمان زیبایی صورت که می توان از روش طب سوزنی ژاپنی و طب چینی انجام داد:

لیفتینگ و برطرف کردن افتادگی پوست صورت،گونه گذاری طبیعی صورت،برطرف کردن چین و چروک صورت، بر طرف کردن خط عمیق اخم پیشانی و لبخند و خط دور لب،بزرگ کردن لب،بر طرف کردن جوش یا آکنه ی صورت و جای مانده ی جوش صورت و بدن،بر طرف کردن تیرگی و گودی زیر چشم و پف زیر چشم،بر طرف کردن پف زیر چشم،بر طرف کرد منافذ باز پوست و خالهای سیاه زیر پوست،بر طرف کردن لک های صورت،بر طرف کردن غبغب و افتادگی پلک برای بعضی از افراد.تمام این نا زیبایی های پوست صورت را می توان با درمان طب سوزنی چینی و ژاپنی و همچنین استفاده از روشهایی مکمل در طب چینی که برای کلاژن سازی و بر طرف کردن سریع نازیبایی صورت موثر خواهد بود استفاده کرد تا حداقل ۵ تا ۱۰ سال جوانتر به نظر برسید و ماندگاری بسیار خوبی هم برای فرد خواهد داشت.

نمونه ای از بر طرف کردن گودی زیر چشم و خط اخم:

 

نمونه ای از بر طرف کردن پف زیر چشم بعد از ۵ تا ۱۰ جلسه،این فرد ۳۵ ساله است

 

نمونه ای از بر طرف کردن تیرگی و گودی دور چشم بعد از ۵ تا ۱۰ جلسه:

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط چروک پیشانی بعد از ۸ جلسه،این فرد ۴۹ ساله است:

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط اخم و بر آمدگی بین ابروها

 

نمونه ای از بر طرف کردن برآمدگی میان پیشانی و قوی کرد عضلات گونه بعد از ۱۰ جلسه این فرد ۳۷ ساله است :

 

نمونه ای از بر طرف کردن افتادگی عضلات صورت و لیفتینگ بعد از ۱۰ جلسه،این فرد ۶۲ ساله است:

 

نمونه ای از بر طرف کردن جوش صورت بعد از ۶ جلسه،این فرد ۴۲ ساله است:

 

نمونه ای از برطرف کردن جای جوش روی صورت و بدن در ۵ جلسه،این فرد ۳۲ ساله است:

 

نمونه ای از برطرف کردن جوشهای سرخ رنگ بعد از ۱۲ جلسه،این فرد ۴۲ ساله است:

 

نمونه ای از برطرف کردن افتادگی عضلات اطراف دهان بعد از یک جلسه،این فرد ۶۷ ساله است:

 

نمونه ای از بر طرف کردن افتادگی و تقویت عضلات گردن و فک در ۳ جلسه،این فرد ۵۵ ساله است:

 

نمونه ای از بر طرف کردن خط عمیق خنده:

 

نمونه ای از بر طرف کردن آکنه یا جوشهای شدید بعد از ۶ جلسه:

 

نمونه ای از بر طرف کردن چروک دور چشم و خط خنده:

 

اما با درد و ترس از طب سوزنی برای زیبایی صورت چطور می توان درمان کرد:افرادی هستند که تصور می کنند استفاده از سوزن برای درمان روی صورت درد دارد یا خون می آید یا اینکه خطراتی برای آنها دارد.قابل توجه این افراد به خصوص خانم ها که بیشترین حسی که در حین درمان روی صورت دارید،احساس آرامش و خواب می باشد.و بهتر است بین سایر روشهای دیگر زیبایی طبیعی ترین و به صرفه ترین را با توجه به شرایط انتخاب کنید.

 

در طب سوزنی علاوه بر تحریک کردن سلول های پوستی برای خون رسانی به مناطق آسیب دیده و ترمیم پوست و موثر درساخت کلاژن برای شکل دهی و سفت کردن و زیبا سازی پوست،ما مکمل های غذایی مورد نیاز که می تواند کمبود های بدن شما را جبران کند و از درون بدن با تامین مواد معدنی،آنتی اکسیدان و ویتامین های مورد نیاز برای ساخت کلاژن و همچنین پروتئین کلاژن که از یک نوعی ماهی خاص و چند نوع گیاه گرفته شده است، اثر بخشی سریعتری را بدست می آورید و به زیبایی ماندگار و طبیعی تر دست پیدا می کنید.چرا به مصرف پروتئین کلاژن نیازمندیم ؟کلاژن یک پروتئین و ضد پیری قوی ای هست که در حفظ درخشش پوست و روشن وجوان تر شدن پوست نقش مهم واصلی ایفا می کند . کلاژن همچنین در جهت سوخت چربیها  و مدیریت پروسه کاهش وزن به سوخت و ساز بدن کمک می کند.در طول زمان به دلیل فاکتورهای محیطی و کمبود این پروتئین و ویتامین های موثره در ساخت کلاژن ،پیری ، چین و چروک،افتادگی و باز شدن منافذ پوست سراغ پوست می آید، و برای تحریک بدن به تولید پروتئین کلاژن نیاز به مصرف مکملهای های کلاژنی الزامی می باشد.همچنین برای جلوگیری از تخریب پوست و ترمیم سلولهای آن به مواد غذایی و گیاهان که آنتی اکسیدان دارند نیازمند هستیم .پوست از دو لایه تشکیل شده است لایۀ خارجی پوست اپیدرم نامیده می شود و بعنوان یک سد طبیعی مانع ورود عوامل مضر به بدن می شود. لایۀ داخلی که درم نامیده می شود حاوی بافت همبندی بود و عروق و اعصاب و بافت پشتیبان پوست را در خود جای می دهد. اغلب چین و چروک های پوستی در لایه داخلی پوست یعنی درم ایجاد می شوند. سطح درونی نیازمند تغذیه مناسب است تا ساختار درم ، شامل کلاژن الاستین و عوامل حافظ رطوبت را استحکام بخشد.این پروتئین کلاژن نیاز پوست شما را تامین می کند.تمامی علائم پیری شامل خشکی ، ازدست دادن شادابی ، خطوط ریز و چروک ها نشان دهنده اتفاقاتی است که در لایه های پائین تر یعنی درم رخ می دهد.کیفیت و ظاهر کلی پوست ، استحکام و خاصیت ارتجاعی آن در لایه عمیق تر یعنی درم که نزدیک به سطح پوست می باشد  تعیین می شود.در زیر به بخشی از اثرات و تعدادی از گیاهان و مواد آنتی اکسیدان برای زیبایی پوست شما اشاره می کنیم.بخشی از اثرات عصاره ی گیاه آلوئه ورا:زخمها و اسکار ( جای زخم ) را بهبود می بخشد و می تواند پوست را کاملا ترمیم کند . پوست های بسیار سوخته و خشک را درمان می کند . سلولهای شکسته شده ی پوست را ترمیم می کند ،جای جوش را از بین می برد.:Astaxanthinبخشی از اثرات عصاره ی گیاهباعث بهبود کیفیت پوست می شود. مانع از تخریب های پوستی ناشی از نور خورشید یاUV می شود ، باعث کاهش چین و چروک و لکه های ایجاد شده در اثر سن بالا می شود، سطح رطوبت پوست را بهبود می بخشد، باعث کشش و صافی پوست می شود،قوی ترین آنتی اکسیدان طبیعی شناخته شده است و اندازه گیری شده است  که چند برابر قوی تر از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E و ویتامین C، بتا کاروتن، لوتین و یا پیکنو گنول می باشد،پوست را جوان و زیبا نشان می نمایدبخشی از اثرات کلاژن دریایی هیدرولیز شده ازیک نوع ماهی:کمک به احیای پوست و جوان شدن آن در مدت ۲ – ۴ هفته پس از مصرف آن می کند،پوست را جوان و سالم نشان می دهد.از چین و چروک و خشک بودن پوست جلوگیری می کند ،به ترمیم پاشنه های ترک خورده کمک می کند.قارچ ناخن را از بین می برد و به ترمیم و تقویت مو از داخل کمک می کند.Morinda  بخشی از اثرات عصاره ی گیاه موریندا  باعث تشویق رشد بافتهای پوستی در بدن می شود،باعث سرعت بخشیدن به جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود،در بازگرداندن شور و نشاط و دوام از پروتئین های بدن (ضد پیری) نقش مهمی دارد،غنی از آنتی اکسیدان هایی می باشدکه روند پیری را کند می کنند ،دربازگرداندن سلول ها یا بافت های آسیب دیده به حالت اولیه بسیار موثر است (به تاخیر انداختن روند پیری)،.برای مادران بعد از زایمان بسیار مفید می باشد.آنتی اکسیدانی به نام (ال گلوتاتیون) و خواص ضد پیری:گلوتاتیون که به نام GSH هم شناخته می شود آنتی اکسیدانی است که در همه سلولهای بدن یافت می شود . هم چنین از آن به عنوان بهترین دفاع بدن در برابر آسیبهای ناشی از وجود رادیکالهای آزاد و توکسین ( سم ) ها نام برده می شود . GSH با اکسیده شدن  مبارزه می کند . اکسیده شدن واکنش شیمیایی است که طی آن اکسیژن با یک مولکول دیگر ترکیب می شود . این ترکیب شدن اکسیژن با یک مولکول یا اتم شبیه حالتی است که یک همسایه بد در همسایگی تان قرار می گیرد و موجب نقل مکان دیگر مولکولها یا اتمها می گردد . این واکنش موجب انتقال هیدروژن  و یک یا چند الکترون می گردد . واکنش اکسیداسیون موجب تولید رادیکالهای آزاد می گردد . رادیکالهای آزاد ترکیبات ارگانیکی هستند که ثابت نیستند و خواهان ترکیب شدن با مولکولهای دیگر هستند . دلیل بروز بسیاری از بیماری ها ، آسیب دیدن بافتهای بدن و حتی پیری پوست، نتیجه ی ترکیب شدن رادیکاهای آزاد با دیگر مولکولها می باشد . گلوتاتیون استاد آنتی اکسیدان ها نامیده می شود و شهرتش تمام قاره آسیا را فرا گرفته چرا که تمام آسیایی ها خواهان رسیدن به پوستی سفید و بی عیب و نقص هستند . گلوتاتیون کلید زیبایی و طول عمر است .منبع:زیبا شو

 


رازهای زیبایی

منبع = هلپ کده
خانه

موبایل

 

آیا می شود بدون رفتن زیر تیغ جراحی و صرف هزینه های هنگفت، با کمک طب سوزنی، چهره ای جوانتر و پوستی شاداب تر داشت؟ از سال 79 که کار طب سوزنی را شروع کرده ام تا امروز، بارها و بارها این سوال را از بیمارانم پرسیده ام و هر بار در برابر چهره شگفت زده آنها پاسخ مثبت به این سوال داده ام.

پژوهش های انجام شده در مراکز پیشرفته دنیا نشان داده که طب سوزنی اگر توسط پزشک مجرب و ماهر انجام شود، نتایج شگفت انگیزی به همراه خواهد داشت.

از این پس در سلسله مقالاتی که منتشر خواهد شد شما را با آثار شگرف طب سوزنی در زیبایی و جوانسازی پوست آشنا خواهم کرد.

چین و چروک صورت

چین و چروک صورت به ویژه در ناحیه پیشانی و نواحی دور چشم یکی از اولین نشانه هایی است که پایان دوران جوانی را به فرد اعلام می کند. در واقع ظاهر شدن چین و چروک در پوست، بخشی از روند طبیعی بالا رفتن سن است. در این فرایند پوست آب خود را از دست می دهد و خشک می شود. ضمن اینکه خاصیت ارتجاعی پوست نیز تا حد زیادی از دست می رود.

دو ماده در طراوت و جوانی پوست نقش عمده دارند. الاستین و کلاژن. الاستین موجب انعطاف پذیری پوست می شود و کلاژن عامل رشد سلول های جوان پوست است. با کاهش میزان تولید این دو ماده در بدن، پوست نازک و شکننده شده، این امر موجب بروز شیارهای در پوست می گردد که به صورت چین و چروک دیده می شوند.

انواع چین وچروک صورت:

چین های کاذب

چین های کاذب ظریف و کم عمق هستند و عمدتا در اثر کاهش میزان آب و چربی پوست و در نواحی اطراف چشم و دهان ایجاد می شوند. استفاده ازطب سوزنی نقش چشمگیری در درمان این عارضه پوستی دارد.

چین های حقیقی

چین های حقیقی دارای عمق بیشتری هستند و علت ایجاد آنها کاهش محتوای کلاژن پوست است. این چروک ها معمولا در نواحی پیشانی، بین دو ابرو و خط خنده دیده می شوند. به کمک طب سوزنی ازعمق این چین و چروک ها کاسته شده و کمتر به چشم می آیند.

طب سوزنی چگونه بر چین و چروک اثرمی کند؟

مکانیسم اثر طب سوزنی بر چروک های پوستی هنوز به درستی شناخته نشده، اما تئوری هایی در این زمینه مطرح می شود. ظاهرا وارد کردن سوزن های مویی به پوست صورت، از طریق ایجاد زخم های میکروسکوپی درناحیه، موجب فعال شدن واکنش های التهابی و افزایش جریان خون در منطقه شده و پس از دو تا سه هفته آغازفعالیت کلاژن سازی پوست را شاهد خواهیم بود.

بر اساس تجربه عملی، اکثر بیماران پس از جلسات سوم و چهارم طب سوزنی شاهد روشن تر شدن پوست صورت و افزایش شفافیت آن خواهند بود و پس از جلسات هفتم و هشتم کاهش واضح چین و چروک صورت را تجربه خواهند کرد.

البته این اتفاق در مورد چروک های کاذب سریعتر رخ می دهد، چون یکی از اثرات طب سوزنی بر پوست، افزایش رطوبت و متعادل کردن چربی آن است که از این طریق موجب بهبود چروک های کاذب در جلسات اولیه خواهد شد.

جلسات درمانی، چگونه، چه مدت

تعداد جلسات درمانی بسته به سن فرد و شدت عارضه، متفاوت است، اما به طور متوسط به 12 تا 24 جلسه درمان نیاز است، که به ترتیب زیر انجام می شود.

هفته اول: سه جلسه در هفته (یک روز در میان)

بعد از هفته اول: دو جلسه در هفته

بعد از جلسه دوازدهم: یک جلسه در هفته

البته این روش در افراد مختلف و بسته به شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد.

آیا طب سوزنی دردناک است؟

معمولا ترس از سوزن یکی از مهمترین دلایل مقاومت بیماران در برابر طب سوزنی است. اما باید توجه داشت که سوزن های به کار رفته در طب سوزنی بسیار نازک و ظریف و باریک تر از مو هستند، ضمن اینکه وارد کردن سوزن به پوست تکنیک خاصی دارد که بیمار دردی را حس نخواهد کرد و بنا به تجربه شخصی من در مطب، اکثر بیماران در طول جلسات درمانی، حالتی از آرامش و رخوت را تجربه خواهند کرد.

سوال دیگری که ذهن مراجعین به پزشکان طب سوزنی را به خود مشغول می کند این است که آیا طب سوزنی خطرات و عوارضی به همراه دارد؟ درپاسخ به این سوال باید گفت که اولا طب سوزنی هیچگونه خطر یا عارضه ای ندارد. به علاوه امروزه طب سوزنی با سوزن های استریل یک بار مصرف انجام می شود و از این نظر خطر بروز عفونت نیز بر طرف خواهد شد.

سوزن + پزشکی مدرن

تجربه کاری 12 ساله به من نشان داده که تلفیق طب سوزنی با برخی روش های پزشکی مدرن در جوانسازی پوست، نکته ویژه ای است که ضریب موفقیت درمان را افزایش خواهد داد. رایحه درمانی، نوردرمانی، آب رسانی به پوست ازطریق بخورهای گیاهی و اصلاح عادات تغذیه ای، از جمله روش هایی هستند که نقش چشمگیری در تقویت اثرات طب سوزنی بر جوانسازی پوست بازی می کنند.

یک تیر و چند نشان

همانطور که در مقالات مقدماتی آشنایی با طب سوزنی گفته شده، مکانیسم طب سوزنی ایجاد تعادل در انرژی های درونی بدن است. بنابراین استفاده از طب سوزنی علاوه بر نتایج مورد انتظار بیمار، با ایجاد آرامش، کاهش استرس و نشاط بیشتر در زندگی نیزهمراه خواهد بود.

منبع:پزشکی . نت


رازهای زیبایی

منبع = هلپ کده

 

برای سهولت فهم و درک این مطلب، مطلب مربوطه بصورت صوتی نیز در ادامه در اختیار شما قرار گرفته شده است، شما می توانید آنرا گوش کرده و بر روی کامپیوتر، گوشی موبایل یا تب لت خود دانلود کنید.

 

طب سوزنی یا سوزن درمانی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های طب سنتی چین است، که نظیر بسیاری از قواعد و قوانین طب سنتی مبنای علمی تایید شده ندارد و روشی تجربی محسوب می‌شود. در این روش درمانی، متخصصین سوزن‌های نازکی را به نقاط مشخص بدن که گذرگاه انرژی نام دارند فرو می‌کنند. طب سوزنی در اغلب موارد با هدف تسکین درد تجویز می‌شود و همانطور که قابل حدس است روش انجام آن در کشورهای گوناگون با هم تفاوت دارد. این طب در ایالات متحده بر اساس قوانین طب سوزنی سنتی چینی یا TCM و در آلمان بصورت کاملا متفاوتی انجام می‌گیرد. اصولا روش های درمانی متعدد دارای عوارض گوناگونی هستند. طب سوزنی نیز یکی از همین روش های درمان با مزایا و معایب خود است.

طب سوزنی به تدریج با رهبری سیاسی کشور کنار رعایت طب غربی در چین محبوبیت پیدا کرد. این طب برای اولین بار در قرن ششم از طریق مبلغان پزشکی به کره و پس از آن به ژاپن گسترش یافت. سپس از فرانسه  به اروپا راه یافت. پس از آن در قرن بیستم، در ایالات متحده و کشورهای غربی گسترش پیدا کرد. به عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت سوزن درمانی یک روش مستقل برای درمان مشکلات بیماران نیست، بلکه در گروه روش‌های تکمیلی است که با دیگر راه‌های درمانی ترکیب می‌شود.

همانطور که گفته شد طب سوزنی، یک جایگزین برای تسکین درد است. اگرچه این روش در شرایط مختلف، عملکرد متفاوتی دارد و نمی‌‌توان برای تسکین همه دردها از طب سوزنی استفاده کرد. انجام  طب سوزنی روی بیمارانی که از درد و مشکلات استخوانی و عضلانی، نظیر کمردرد، انقباض و اسپاسم  شانه یا درد زانو رنج می‌برند بسیار موثر است. بدیهی است معاینه بالینی در کشورهای گوناگون با هم متفاوت چشمگیری دارد. مقایسە میانگین تعداد بیماران تحت درمان در هر ساعت در کشورهای چین (۱۰ بیمار) و ایالات متحده (۱.۲ بیمار) اختلاف معناداری را نشان می‌دهد. در چین طب سنتی سوزنی معمولا همراه با فنجان درمانی و گیاه درمانی انجام خواهد شد. گرچه امروزه طیف متنوعی از رویکردهای طب سوزنی با فلسفه‌های مختلف وجود دارد، اما در ایلات متحده آمریکا، این روش درمانی مطابق با طب سنتی چینی انجام می‌شود.

 

براساس اعتقادات سنتی طب چینی انرژی یا همان چی بر روی خطوطی درون و بیرون بدن به نام مریدیان در حال حرکت هستند، هرچقدر این مسیرها هموار باشند حرکت انرژی به سهولت انجام می شود اما اگر در جایی از بدن فرو رفتگی یا برآمدگی بر مسیر انرژی وجود داشته باشد، بدن با افزایش یا کاهش انرژی در آن نقطه همراه می شود. چینی های باستان بر این باور بودند که بیماری در عدم تعادل حرکتی انرژی است. اگر برجستگی و فرورفتگی های مسیر انرژی (مریدیان) هموار شوند، فرد به تعادل انرژی بازگشته و سلامتی خود را به دست می آورد. حال هموار کردن این مسیر با فرو کردن سوزن های خاصی در اندازه، جنس و ضخامت مختلف صورت می گیرد. بر طبق طب سنتی چینی دو نیروی مخالف هم (یین و یانگ) در جهان و در بدن انسان وجود دارند. در حالتی که انسان سالم است این دو نیرو در بدن در تعادل هستند. انرژی حیات که انرژی چی نام دارد و در تمام بدن در جریان است این دو نیرو را در تعادل نگه می دارد. حال اگر چیزی سبب مسدود شدن جریان چی در بدن شود و تعادل یین و یانگ از بین برود فرد بیمار می شود. در سوزن درمانی متخصص با تشخیص بیماری و با استفاده از سوزن های باریک مخصوص طب سوزنی به جریان انرژی چی در بدن کمک میکند و سبب بهبود عملکرد کلی بدن می شود. تعداد جلسات درمان و تعداد و نقاط سوزن درمانی به نوع بیماری فرد و تشخیص متخصص بستگی دارد.

در طب چینی عدم تعادل انرژی ( چی ) بر گذرگاه‌های انرژی (خطوط مریدیان ) را عامل بیماری می دانند

اعتقادات اولیه و سنتی چینی‌ها، همراه با علم سنتی گیاهی، طب سوزنی و دانش‌های سنتی بر مبنای سلامتی، علم پزشکی سنتی چینی (TCM) را به وجود آوردند. سوزن درمانی بخش مهمی از طب سنتی چین است که به باور وجود نیروی زندگی (نیروی چی) در بدن انسان اتکا دارد. براساس این اعتقاد چی از طریق ارگان‌های بدن (اندام‌های زنگ فو) در بافت‌های پوست، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، استخوان‌ها و مفاصل جریان دارد و در بدن گردش می‌کند. خطوطی که نیروی چی را در بدن هدایت می‌کنند مریدین نام دارند. در طب سوزنی، سوزن‌ها در نقاطی قرار می‌گیرند که گذرگاه‌های انرژی هستند. 

در طب سوزنی این اعتقاد وجود دارد که باد، سرما و رطوبت باعث انسداد برخی نقاط در مسیر گردش نیروی چی می‌شوند و متخصصان در سوزن درمانی با فروبردن سوزن در این نقاط خاص سبب درمان و تسکین درد خواهند شد. کارشناسان این علم، برای یافتن الگوی درمان ابتدا شخص را معاینه می‌کنند. بررسی رنگ و شکل زبان، قدرت نسبی نقاط پالس و بوی نفس از معاینات اولیه و مهم محسوب می‌شود. 

تئوری پین و یانگ پایه‌ای‌ترین مفهوم در طب سوزنی است. دراین طب باور براین است که  جهان هستی از تعامل و ترکیب این دو نیروی متضاد به حیات خود ادامه می‌دهد. هر اندام بدن نیز درون خود یین و یانگ دارد. مجموعه یین و یانگ بدن در حالت بهینه و سلامت در تعادل است. اما بیماری هنگامی عارض می‌شود که تعادل میان یین و یانگ بیش از حد نوسان‌های معمول برهم بخورد .در صورت افزایش یانگ (و کاهش یین) بیماری با طبیعت گرم و در صورت افزایش یین (و کاهش یانگ) بیماری با طبیعت سرد ظاهر می‌شود.

 

تحقیقات و بررسی‌های علمی وجود نیروی چی در بدن را رد می‌کنند. مقاله‌های منتشر شده در این زمینه طب سوزنی را یک  مفهوم شبه علمی توصیف کرده که در اکثریت درمان‌های آن هیچ اقدام منطقی وجود ندارد و بیشتر بر اساس دانش علمی مربوط به سلامت و مراقبت‌های بهداشتی است که در حال حاضر به طور گسترده توسط جامعه علمی مورد پذیرش متخصصان است. در برخی موارد هم متخصصان طب سوزنی درباره نحوه تشخیص بیماری و درمان‌هایی که باید صورت بگیرد با هم اختلاف نظر دارند. ولی امروزه همه کارشناسان، سوزن درمانی را به عنوان یک راه درمان موازی با راه‌های درمان پزشکی و علمی به عنوان روشی تکمیلی و برای تسکین درد پذیرفته اند.

برخی مطالعات نشان می‌دهد طب سوزنی باعث ایجاد یک سری حوادث در سیستم عصبی مرکزی بدن افراد می‌شود و تغییر شکل مکانیکی پوست توسط سوزن طب سوزنی باعث آزاد شدن آدنوزین خواهد شد. تاثیر طب سوزنی در اختلالات گوارشی ممکن است به اثرات آن بر سیستم عصبی پاراسمپاتیک و سمپاتیک مرتبط باشد. طب سوزنی همچنین اثر ضد التهابی دارد که می تواند باعث  فعال شدن عصب واگ و غیر فعال شدن ماکروفاژهای التهابی شود.

 

طب سوزنی یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های طب سنتی چینی است. گرچه بسیاری از مورخان معتقد هستند که طب سوزنی در چین آغاز شده است، اما در زمان دقیق آن روایت‌های متناقضی وجود دارد. تاریخچه استفاده از طب سوزنی در کشور چین به دوران نوسنگی بازمی‌گردد. در آن زمان از سنگ‌های نوک تیزی به نام بیان شی به جای سوزن‌های امروزی استفاده می‌شد. سوزن‌های سنگی طب سوزنی مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش توسط باستان‌شناسان در چین کشف شده‌است، ولی برخی محققان دلیل استفاده از این سنگ‌ها را در طب سوزنی تایید نکرده‌اند. چرا که امکان دارد چینیان باستان برای درمان آبسه‌ها از این سوزن‌های سنگی استفاده کرده باشند.

نخستین کتاب چینی که در مورد طب سوزنی نوشته شده است، کتاب طب داخلی کلاسیک امپراطور زرد نام دارد که حدود ۲۳۰۰ سال پیش تالیف شده است. این کتاب از انواع سوزن‌های فلزی، گذرگاه‌های انرژی در بدن و نقاط خاص روی آن‌ها، انواع روش‌های فروکردن سوزن در بدن و بیماری‌های قابل درمان با طب سوزنی بحث کرده است. بر اساس یک مقاله درباره رماتیسم، اولین مدارک تشخیص و درمان سازماندهی شده برای درمان رماتیسم از طریق طب سوزنی در حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد دربخشی از کتاب پزشکی طب داخلی کلاسیک امپراطور زرد بوده است.

باستان‌شناسان سوزن‌های طلایی و نقره‌ای را در آرامگاه لیو شنگ با قدمتی حدود ۱۰۰ سال قبل از میلاد پیدا کرده‌اند که اولین شواهد باستان‌شناسی طب سوزنی هستند. گرچه مشخص نیست که هدف چینی‌های باستان از استفاده این سوزن‌ها چه بوده است. همچنین در تحقیقات تاریخ‌شناسان مومیایی ۵۰۰۰ ساله‌ای با خالکوبی‌های خاص یافت شده است. این خالکوبی‌ها در نقاطی هستند که در طب سوزنی برای درمان کمردرد و دردهای شکمی استفاده می‌شود. مورخان پس از بررسی‌های بیشتر دریافتند که این مومیایی از مشکلات کم و دردهی شکمی رنج می‌برده است.

 

مدت‌هاست که استفاده از سوزن زنی در چین، ایالات متحده، استرالیا، اروپا و نوردیک تصویب شده است. اما استفاده از سوزن درمانی در فنلاند بسیار کمتر است. این نوع درمان در چین بسیار گسترده عمل می‌کند و در اروپا یکی از شایع‌ترین روش‌های پزشکی جایگزین محسوب می‌شود. از سال ۲۰۰۴ در سوئیس طب سوزنی به عنوان جایگزینی رایج برای دارو تبدیل شده است. در سال ۲۰۰۹ در انگلستان  در مجموع، ۴ میلیون درمان طب سوزنی صورت گرفته است. در ژاپن برآورد شده است که ۲۵% مردم در بعضی مواقع طب سوزنی را امتحان می‌کنند. در اوایل سال ۲۰۱۰، بیش از ۱۴ میلیون آمریکایی گزارش کردند که به طور مرتب از سوزن درمانی به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی خود استفاده می‌کنند.

 

شایع‌ترین مکانیزم تحریک نقاط خاص درطب سوزنی، نفوذ به پوست با سوزن‌های نازک فلزی است که به صورت دستی انجام می‌شود. گاهی نیز ممکن است سوزن‌ها با روش الکتریکی (الکتروکنوپناتور) تحریک شوند.
 

برای استفاده از سوزن‌ها، ابتدا باید پوست ضدعفونی شده باشد. سوزن‌ها اغلب با یک لوله راهنمای پلاستیکی به بدن وارد می‌شوند. متخصصین این طب برای وارد کردن سوزن‌ها به پوست از شیوه‌های مختلفی نظیر چرخش یا حرکت به بالا و پایین روی پوست استفاده می‌کنند. از آنجا که بیشترین درد در لایه‌های سطحی پوست احساس می‌شود، توصیه کاردانان این روش درمانی، فرو کردن سریع سوزن در پوست است. اغلب سوزن‌ها با دست تحریک می‌شوند تا حس ناخوشایند موضعی و درد ناشی از سوزن  برای بیماران کاهش پیدا کند. بی‌شک میزان مهارت متخصص سوزن درمانی روی چگونگی درج سوزن تاثیر می‌گذارد و ممکن است فرد آن‌قدر ماهر باشد که بتواند سوزن را بدون درد وارد پوست کند.

 

بررسی‌ها و تحقیقات نشان داده است برخلاف اداعاهای صورت گرفته درباره نیروی چی مبنی بر هدایت جریان چی از طریق مریدیان‌ها، عموما جایی که سوزن‌ها وارد می‌شوند، مهم نیست بلکه تعداد سوزن‌ها و جلسات مهم است. این تحقیق همچنین نشان داده نحوه قرار دادن سوزن، عمق فرو کردن آن، نوع، شدت تحریک و تعداد سوزن‌های مورد استفاده مهم هستند. گرچه طب سوزنی می‌تواند درد را کاهش دهد، اما اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که اثرات طب سوزنی عمدتا به دلیل پلاسبو و تلقین درمانی است که اثرات کوتاه مدت دارد. بنابراین باید گفت دلایل کافی برای حمایت از این طب در مقایسه با درمان‌های اصلی پزشکی وجود ندارد و سوزن درمانی بهتر از درمان اصلی علمی و پزشکی نیست.

اما علی‌رغم تاثیرگذاری سوزن درمانی، آزمایشات و بررسی‌های متعدد نشان داده است این طب برای طیف وسیعی از شرایط موثر نیست. در واقع طبق بررسی‌های سیستماتیک، طب سوزنی در درمان و تسکین درد تاثیر چندانی ندارد. یعنی این روش، یک درمان مقطعی با تاثیر گذاری کوتاه مدت است که مزایا و اثرات طولانی مدت ندارد.

براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات گسترده  بر طب سوزنی، پلاسبو عامل بسیار موثری در اثر بخشی طب سوزنی است. همانطور که می‌دانید پلاسبو روشی است که در آن بیمار تحت معالجه واقعی قرار نمی‌گیرد و با تلقین درمانی به نتیجه می‌رسد. بیماری‌هایی نظیر پارکینسون یا دردهایی با منشا عصبی، با استفاده از روش‌های پلاسبو قابل معالجه هستند. طبق بررسی‌های انجام شده، استفاده از طب سوزنی در کمردردهای مزمن به عنوان یک مکمل درمان نه تنها موثر است بلکه از نظر هزینه‌های جانبی برای بیماران هم مقرون به صرفه خواهد بود.

 

همان طور که گفته شد بسیاری از بیماری ها که علم پزشکی در درمان آنها ناموفق بوده است و تنها با تجویز مسکن ها به آرام کردن درد بیماران پرداخته است، با طب سوزنی قابل درمان هستند. ولی سوالی که پیش می آید اینست: در حالی که علم پزشکی و دارو درمانی با انبوهی از عوارض دارویی و ناکامی ها در درمان بیماری ها مواجه شده است طب سوزنی چگونه در درمان و تسکین درد موفق عمل می کند؟ در مواردی گزارش شده که طب سوزنی بر روی دو بیمار یکسان نتیجه متفاوت داشته است

قطعا اثربخشی هر روش درمانی از فردی به فرد دیگر و از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است. روش و شرایط انجام طب سوزنی اهمیت بالایی در تاثیرگذاری آن دارد. طبیعتا اگر این درمان توسط افراد متخصص و در شرایط استریل انجام شود، عوارض ناشی از انجام طب سوزنی را کاهش می‌دهد. توجه به این نکته در شرایطی که افراد زیادی برای فرار از عوارض جبران‌ناپذیر داروهای شیمیایی به طب سوزنی گرایش پیدا کرده‌اند، اهمیت زیادی دارد. اما متاسفانه گزارش‌های انتقال عفونت در سوزن درمانی طی دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. با توجه به اینکه عوارض این درمان بیشتر پنوموتوراکس (پاره شدن کیسه‌های هوایی ریه) و عفونت گزارش شده است، توصیه می‌شود متخصصین طب سوزنی به اندازه کافی آموزش داده شوند تا احتمال بروز چنین خطراتی کاهش یابد.بررسی سال ۲۰۱۲ نشان داد که طب سوزنی برای مقابله با برخی از بیماری‌ها در مقایسه با سایر روش‌های درمانی مقرون به صرفه است. همچنین کنار روش‌های درمانی پزشکی برای درمان کمر دردهای مزمن نسبت به روش‌های دیگر، برای بیماران هزینه‌های کمتری داشته است.

تحقیقات و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با وجود اینکه که طب سوزنی یک روش پزشکی جایگزین و تکمیلی است که به صورت ترکیبی با سایر راه‌های درمان نتیجه می‌دهد، برای کاهش درد چهار نوع مختلف درد مزمن موثر عمل می‌کند:

۱. درد پشت و گردن

۲. استئوآرتریت زانو

۳. سردرد مزمن

۴. شانه درد

 

تحقیقات و بررسی‌هایی که در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ روی تاثیر سوزن درمانی  بر کمر دردهای مزمن روی افراد مختلف در چند کشور انجام شد، نشان می‌دهد طب سوزنی در کاهش درد و حتی گاه در درمان برخی دردهای ناحیه کمر بسیار خوب عمل کرده است و روند درمانی مثبتی را سیر می‌کند. مطالعات تصویربرداری مغز نیز اثرات ضد درد این روش درمانی را در افراد نشان داده است. این نتیجه‌گیری به آن معنی است که انجام طب سوزنی در درمان کمر دردهای مزمن فقط تاثیر روانی ندارد، بلکه به طور مستقیم به عنوان یک کاهنده درد و حتی در برخی افراد به عنوان درمان این بیماری عمل کرده است. 

سر درد می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی نظیر استرس، فشار عصبی، انقباض عضلات شانه، گردن و سر، مشکلات عروقی، ضربه‌ و… باشد. از بین انواع مختلف سر دردهای تنشی، میگرن و سردردهای ناشی از مشکلات گردن، نوع اول یعنی سردرد تنشی شایع ترین مورد بین بیماران است. در این نوع سر درد شدت درد معمولا ملایم تا متوسط است و بیماران آن را به صورت سردردی نبض‌دار در دو طرف سر توصیف می‌کنند. دانشمندان در دو بررسی جداگانه در سال ۲۰۱۶ دریافتند که طب سوزنی در درمان و از بین بردن درد ناشی از سر دردهای مزمن و میگرنی بسیار مفید و موثر هستند. بر اساس این تحقیقات سوزن درمانی برای پیشگیری از حملات میگرنی شبیه به داروهای پیشگیری عمل می‌کند. 

استئو آرتریت یک بیماری است که بر اثر فرسودگی مفاصل ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا در مفصل‌هایی بروز میکند که قبلا دچار صدمه شده باشد . آرتروز مفصل‌های بزرگ نظیر مفصل لگن و زانو را گرفتار می‌کند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه منجر شد که شواهد کنونی استفاده از طب سوزنی به عنوان جایگزین برای آنتی‌ژن‌های سنتی در بیماران مبتلا به استئوآرتریت موثر است. همچنین طب سوزنی ممکن است یکی از درمان‌های موثر فیزیکی برای کاهش مقطعی و کوتاه مدت درد آرتروز زانو، در مقایسه با سایر روش های فیزیکی باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که طب سوزنی برای افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند مفید بوده و درد یا گرفتگی را بهبود می‌بخشد.

پس از یک مرور کلی بر تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده دانشمندان دریافتند که طب سوزنی در تسکین دردهای حاد پس از عمل جراحی به طرز چشمگیری موثر است. همچنین شواهد کافی برای اعلام این موضوع وجود دارد که طب سوزنی سنتی در درمان حالت تهوع‌های ناشی از بیهوشی و تهوع‎های معمولی موثر است. متخصصان عملکرد طب سوزنی برای تسکین درد و رفع حالت تهوع را مثبت ارزیابی کردند. گرچه برخی دیگر از دانشمندان معتقد هستند این آزمایشات دقیق نبوده و نیازمند بررسی‌های بیشتر است. 

نتایج آزمایش انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان داد طب سوزنی برای کاهش و بهبود درد سرطان در بزرگ‌سالان موثر است. یعنی سوزن درمانی ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان موثر باشد. همچنین می‌تواند برای افراد مبتلا به علائم مرتبط با سرطان و شیمی درمانی سودمند باشد. بسیاری از محققین این طب باور دارند طب سوزنی می‌تواند در درمان حالت تهوع‌های ناشی از شیمی درمانی نیز موثر باشد. 

یک بررسی متاآنالیز در سال ۲۰۱۶ نشان داد که طب سوزنی با کاهش قابل توجه اختلالات خواب در زنان مبتلا به اختلالات خواب مرتبط با یائسگی همراه است.

رینیت  آلرژیک معمولا به عنوان حساسیت فصلی، زکام یا تب یونجه نیز شناخته می شود و علائمی مانند: سرفه، عطسه،  خارش، آبریزش بینی و … دارد.

کوليک صفراوي، مشخص‌ترين علامت کوله‌سيستيت، از انسداد موقت مجراى سيستميک با سنگ صفراوى ناشى مى‌شود.

افسردگی یک بیماری روانی‌ست که باعث احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست‌دادن علاقه می‌شود.انواع مختلفی مانند: (از جمله افسردگی نوروفیزیسم و افسردگی پس از زایمان) دارد.

بیماری قلبی شامل سایر بیماری‌های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آریتمی قلبی و کاردیومیوپاتی می‌باشد.

ديسمنوره يک درد خاص همراه با قاعدگي است که معمولاً قبل از سن ۲۰ سالگي و بعد از اولين قاعدگي شروع مي شود.

زخم های گوارشی شامل زخم هایی هستند، که بر روی مخاط و زیرمخاط مری، معده و بخش های بالایی روده کوچک در نتیجه فرسایش این بافت ها توسط اسید معده رخ می دهند.

گاستریت یا ورم معده به حالتی گفته می شود كه در آن معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می شود.

یکی از جمله اختلالات مغزی استخوانی است که سب درد های شدید در ناحیه صورت می شود.

سر درد ها عللی متفاوتی دارند: سینوزیت, سر درد های عصبی و …

فشار خون بالا دلایل و علائم متفاوتی دارد و درمان این بیماری با طب سوزنی بسیار ساده تر از دارو درمانی است.

 

درد های ناشی از ساییدگی مفاصل و آسیب های ورزشی و تصادفات.

دردهایی با منشا عصبی،  بالا بودن سن، آسیب های ورزشی و تصادفات.

تهوع ناشی از شیمی درمانی و تهوع های صبحگاهی

درد مهره های گردن بدلیل تصادفات به ویژه در تصادفات موتور سواری

از جمله درد دندانی و درد فک در جراحی های دهان و دندان

درد،  خشکی و گرفتگی شانه که ممکن است از مفصل شانه و یا عضلات، رباط ها و تاندوهان اطراف آن ناشی شود.

میگرن سردردی شدید با درد ضربان‌دار و کوبنده است که معمولا در یک طرف سر بروز می‌کند و اغلب با تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است.

معمولا پس از جراحی محدودیت های خاصی در استفاده از مسکن ها وجود دارد. طب سوزنی با تسکین درد بیمار را برای گذراندن دوره نقاهت پس از جراحی یاری می کند.

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که مشخصه اصلی آن درد و تورم مفاصل بخصوص مفاصل کوچک است

عملکرد نادرست عصب سیاتیکSciatica  موجب بروز یک بیماری به نام سیاتیک می گردد که با درد، ضعف، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن پا همراه است.

سکته مغزی اکثرا صدماتی مانند فلج شدن موقت نیمی از بدن را همراه دارد که طب سوزنی با درمان این عارضه به کمک بیماران می آید.

اختلال برونش های ریه که با تنگی نفس و سرفه های پی در پی همراه است.

 


 

تا این قسمت بیماری هایی را لیست کردیم که بصورت مستقیم با طب سوزنی درمان یا بهبود یافته اند، همچینین برخی از بیماری ها که بطور نسبی با سوزن درمانی درمان شدند عبارتند از:

 

آکنه یک بیمارى مزمن است که پیازهاى مو و غدد چربى پوست را درگیر مى‌کند.

وابستگی جسمی مزمن نسبت به الکل سبب رعشه، اضطراب، توهم و هذیان می‌شود.طب سوزنی یکی از بهترین راه های درمان این افراد است.

یک نوع ضعف یا فلج است که عضلات صورت را درگیر می کند. این عارضه به دلیل مشکلی در عصب چهره ای ایجاد می شود.

طب سوزنی در درمان بعضی از سرطان ها و به عنوان درمان تکمیلی برخی دیگر موثر است.

استرس یک بیماری و دلیل عمده بسیاری از بیماری های دیگر است.

آسیب مغزی ناشی از تصادفات و ضربه های مغزی.

 دیابت‌ وابسته‌ به‌ انسولین (دیابت‌ نوع‌ ۱) یك‌ بیماری‌ متابولیكی‌ مزمن‌ است كه‌ مشخصه‌ آن‌ ناتوانی‌ بدن‌ در تولید انسولین‌ است. كنترل‌ خوب‌ دیابت‌ احتمال‌ بروز عوارض‌ را كم‌ می‌كند.

طب سوزنی در درمان ناباروری زنان و همچنین آماده کردن شرایط بیمار برای کسب نتیجه بهتر در IVF تاثیر بالایی دارد.

درگیری عصب صورت که می‌تواند با انقباضات عضلات صورت ، ضعف عضلات و یا فلج صورت خود را نشان دهد.

فیبرومیالژیا سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که باعث درد شدید در تمام قسمت های بدن می شود.

نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد که با درد همراه است. نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید.

ویروس‌ هپاتیت ب نوعی از ویروس هپاتیت است که در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر می‌نمایند.

طب سوزنی سبب افزایش شیردهی مادران کم شیر می شود

بنا بر تححقیقات انجام شده طب سوزنی توانایی در مان برخی از اختلالات جنسی را دارد.

این بیماری از علل مهم دردهای صورت است. درد با حملا ت تیز و شدید شروع میشود بطوریکه ناگهان مانند برش چاقو و یا فرورفتن سوزنی تیز احساس می گردد.

منییر، اختلال در گو ش داخلی است که با حملات کاهش شنوایی,سرگیجه و وز وز گوش همراه است.

یکی از درمان هایی که برای اعتیاد بکار برده می شود طب سوزنی است که با کاهش درد و حالات روانی افراد آنها را در ترک اعتیاد یاری می دهد.

بیمارارنی که به صلاح دید پزشکان آندوسکوپی می شوند درد و ناراحتی های خاصی را حین و پس از آندوسکوپی متحمل می شوند. طب سوزنی با تسکین درد به این دست از بیماران کمک میکند.

تخمدان پلي کيستيک يکي از علل شايع اختلالات هورموني در خانمها است که سبب بوجود آمدن مشکلات خاصی برای آن ها می شود.

پروستاتیت، التهاب پروستات است. دو نوع پروستاتیت وجود دارد: پروستاتیت حاد و پروستاتیت مزمن باکتریایی. هر دو نوع این پروستاتیت‌ ها ناشی از عفونت پروستات هستند.

یکی از عوارض آزار دهنده ایست که معمولا بعد از شکستگی، پیچ خوردگی یا دیگر ضربات به اندام بوجود میاید. این عارضه خود را بصورت درد، تورم و خشکی مفصلی در دست یا پای اندام آسیب دیده نشان میدهد.

رفلاکس ادراری برگشت غیر طبیعی ادرار از مثانه به کلیه است که ممکن است سبب تخریب و از کار افتادن کلیه شود.

اسکیزوفرنی اختلال عصبی مزمن و شدید که با آشفـتگی در گفـتار،ادراکـ،، عاطفه، تفکر و عملکرد اجتماعی مشخص میشود.

گلو درد های مزمن در شرایطی که معمولا فرد فاقد علائم سرماخوردگی است.

درد در ناحیه ستون فقرات که معمولا گسترده است و سبب اخلال در زندگی عادی فرد می شود.

اسپاسم و گرفتگی گردن بر اثر استرس، نشستن نادرست و ضربه‌های واردشده.

اختلالات عضلات و مفصل فکی گیجگاهی که معمولا به عنوان مفصل تمپورومندیبولار شناخته می شود، گروهی از وضعیت هایی هستند که سبب درد و اختلال در کارکرد مفصل فک و عضلات ان می شود.

باوجود اینکه سوزن درمانی طی هزاران سال در چین مورد استفاده قرار گرفته است، در ایالت متحده تا اوایل سال ۲۰۰۰ روی کودکان مورد استفاده قرار نگرفت. در سال ۲۰۰۷، نظرسنجی ملی مصاحبه بهداشتی برآورد کرد حدود ۱۵۰.۰۰۰کودک درمان طب سوزنی را در شرایط مختلف تجربه کرده‌اند. طب سوزنی به طور بالقوه می‌تواند تعدادی از مسایل مربوط به کودکان معمولی نظیر مسایل دستگاه گوارش، ریفلاکس، کولیک، آسم، آلرژی، ADHD و سردرد را بهبود بخشد. اگر از طب سوزنی در دوران بارداری استفاده شود، اکثر عوارض جانبی ناشی از طب سوزنی خفیف و گذرا خواهند بود. شایع‌ترین عوارض جانبی در این دوران درد، سوزش یا درد نا مشخص و خونریزی است. اگر چه دو مورد مرگ و میر نیز گزارش شده است. گرچه طب سوزنی در زنان باردار غیرقانونی نیست، اما رعایت برخی نکات برای سوزن درمانی خانم‌های باردار الزامی است. همچنین در دوران بارداری باید از قرار دادن سوزن در منطقه شکمی اجتناب شود.

 

به طور کلی اگر طب سوزنی توسط یک متخصص باتجربه، با استفاده از سوزن‌های استاندارد، تمیز و یک بار مصرف انجام پذیرد ایمن است. برای انجام صحیح طب سوزنی و از بین بردن خطرات احتمالی و عوارض جانبی لازم است پزشک متخصص کاملا آموزش دیده باشد و مهارت کافی داشته باشد. افراد مبتلا به بیماری‌های جدی ستون فقرات، مانند سرطان یا عفونت، گزینه‌های خوبی برای طب سوزنی نیستند. همچنین برخی موارد هستند که نباید با طب سوزنی درمان شوند. نظیر اختلالات کواگولوپاتی (هموفیلی و بیماری پیشرفته کبد)، مصرف وارفارین، اختلالات روانی شدید وعفونت‌های پوستی یا آسیب پوست (مانند سوختگی). متاسفانه بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹، ۹۰ مورد عوارض جدی شامل ۵ مورد مرگ برای افرادی که ممنوعیت استفاده از سوزن درمانی را داشته‌اند، گزارش شده است. اما باید گفت دلیل این عوارض ماهیت طب سوزنی نیست، بلکه خطاهایی است که از متخصص طب سوزنی سر زده است.

اکثر این گزارش‌ها از آسیا آغاز می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده فقر بهداشتی و عدم استفاده از وسایل استریل‎کننده در بسیاری از کشورهای این قاره است. البته گزارش‌هایی از عوارض طب سوزنی در کشورهای توسعه یافته نظیر استرالیا، اتریش، کانادا، کرواسی، فرانسه، آلمان، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده است. گزارش‌ها شامل ۳۸ مورد عفونت و ۴۲ مورد آسیب اندام بود. شایع‌ترین عوارض جانبی شامل پنوموتوراکس، عفونت باکتری و ویروسی است.بررسی ‌های انجام شده در سال ۲۰۱۳، بدون محدودیت در مورد تاریخ انتشار، نوع مطالعه یا زبان نشان داد ۲۹۵ مورد عفونت میکروسکوپیک پاتوژن به عنوان عوارض طب سوزنی گزارش شده است. منابع احتمالی آلودگی  و عفونت عبارت هستند از حوله، بسته گرم یا مخزن آب جوش، استفاده مجدد از سوزن‌های بازیافت شده یا سوزن‌های آلوده، استفاده مجدد از سوزن‌های شخصی و استفاده مجدد از سوزن‌ها در بخش‌های مختلف بدن همان فرد. به همین دلیل توصیه شده است که پزشکان طب سوزنی از سوزن‌های یک بار مصرف استفاده کنند. گرچه استفاده مجدد از سوزن‌های استریلیزه هنوز مجاز است.

در انگلستان، ایالات متحده، عربستان سعودی، استرالیا، ژاپن، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی دستگاه‌های نظارتی مختلفی برای امور طب سوزنی وجود دارد.

به توصیه سازمان بهداشت جهانی، قبل از صدور مجوز یا گواهی‌نامه برای یک متخصص طب سوزنی، ۲۰۰ ساعت آموزش تخصصی برای پزشکان و۲۵۰۰ ساعت آموزش تخصصی برای افرادی که سابقه مطالعات و آموزش‌های پزشکی ندارند الزامی است. بسیاری از دولت‌ها استانداردهای مشابهی را اتخاذ کرده‌اند. در سال ۱۹۹۹ شورای قانون‌گذاری چین، یک شورای پزشکی تشکیل داد. این شورا مسایل مربوط به سوزن درمانی شامل امتحان مجوز، ثبت نام، و همچنین دوره‌های تحصیلی و آموزشی مورد تایید هیئت مدیره را به طور مستقیم هدایت می‌کند.

کانادا نیز دارای برنامه‌های صدور گواهینامه طب سوزنی در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو، آلبرتا و کبک است. استانداردهای تعیین شده برای این درمان، توسط انجمن طب چینی و طب سوزنی کانادا در استان‌ها تحت نظر مقررات دولت تعیین می‌شود.

مقررات مربوط به سوزن درمانی در ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰ در کالیفرنیا آغاز شد که در نهایت توسط ایالت وایومینگ و آیداهو مورد نظارت و پیگیری قرار گرفت. الزامات صدور مجوز در دولت‌های مختلف متفاوت است. برای مثال سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی در ایالات متحده توسط اداره غذا و داروی تنظیم می‌شود. در برخی کشورها نیز طب سوزنی توسط هیئت امتحان پزشکی تنظیم شده است. در حالی که در بعضی دیگر توسط هیئت صدور مجوز بهداشت یا آموزش و پرورش تنظیم و تایید شد.
در ژاپن، پزشکان طب سوزنی توسط وزیر بهداشت، کار و رفاه پس از گذراندن آزمون و فارغ التحصیلی از یک دانشکده فنی یا دانشگاه، مجاز به فعالیت هستند. استرالیا نیز سنت‌های پزشکی چینی را از طریق هیئت پزشکی چین در استرالیا و مقررات بهداشت عمومی تنظیم می‌کند.

 

تا این لحظه طب سوزنی تعریف شد، تاثیر آن بر بیماری های مختلف بیان شد، عوارض جانبی آن به تفکیک بررسی شد، در حال حاضر نیاز هست بدانیم روش طب سوزنی در شرق و غرب به چه صورتی است. ابتدا به ساکن نیاز تعریف مشخصی از طب شرق و غرب داشته باشیم در مطلب دیگری به تفکیک تفاوت میان طب شرقی و غربی را توضیح داده و به بررسی تفاوت روش کار طب سوزنی در چین و آلمان می پردازیم.

در طب سوزنی سنتی ۴ روش برای تشخیص بیماری و انتخاب نقاط خاص برای سوزن‌گذاری و شروع درمان وجود دارد:

معاینات کلی بیشتر روی چهره و به ویژه زبان بیمار متمرکز است. از جمله تجزیه و تحلیل اندازه زبان، شکل، رنگ و پوشش، وجود دندان در دهان و شرایط عمومی آن‌ها وبوی دهان. همچنین توجه به گوش، حلق و بینی نظیر گوش دادن به صداهای خاصی نظیر خس خس ریه از دیگر عوامل موثر در تشخیص بیماری و راه‌های درمانی است.

نتیجه گیری نهایی وشروع درمان وابسته به پاسخ ۷ پرسش زیر است:

۱. تب و لرز
۲. تعریق
۳. اشتها
۴. تشنگی، طعم و مزه
۵. ادرار، درد و سوزش
۶. خواب
۷. قاعدگی و ترشحات

همچنین در نظر گرفتن احساسات کلی، عواطف و روان بدن بیمار

طب سوزنی در چین تمام بدن بیمار را قابل درمان از طریق سوزن زدن می داند اما در طب سوزن آلمانی ( غربی ) تنها گوش بیمار را منبع قابل درمان سوزن زدن می دانند. طب سوزنی در آلمان و چین در روش کار یکسان ولی در فلسفه متفاوت هستند، هر دو از سوزن های نازک بهره می برند، نقطه هایی از بدن را منبع درمان بسیاری از بیماری ها می دانند، اما طب سوزنی گوش در آلمان، براساس نورولوژی و تحریک عصب پایه ریزی شده است، و طب سوزنی گوش چینی ها براساس فلسفه چین یا گردش انرژی در داخل و خارج از بدن پایه ریزی شده است.

چینی ها برای درمان نقاط طب سوزنی گوش از سوزن استیل, مو کسا , خونگیری , دانه گذاری , الکتر اکوپانکچر و ماساژ استفاده میکنند و از طرف دیگر در آلمان از سوزن های طلای برای تقویت نقاط و نقره ای برای تضعیف نقاط و دستگاه نقطه یاب برای مشخص شدن مسیر حرکت , لیزر و فرکانس و فیلترهای رنگی و سوزن های ASP بهره می برند. آلمانی ها معتقدند در حین بیماری تغییرات یونی قابل اندازه گیری با دستگاه های مخصوص دیده می شود یعنی پوست گوش فرد بیماری دچار افزایش یا کاهش یونی می شود، در حالت کاهش یونی از سوزن های مخصوص طلایی برای تقویت و بازگشت به حالت متعادل استفاده می شود و در حالت انباشت یونی از سوزن های مخصوص نقره ای برای تضعیف یونی در محل مربوطه استفاده می شود. 

نکته جالب این است که مغز و سیستم و غشای عصبی از قانون تغییرات یونی پیروی می کنند. در فیزیولوژی ورود و خروج سدیم و پتاسیم به درون و بیرون غشای سلولی افزایش یا کاهش تراکم یونی را نمایش می دهد که نشانه ای از بیماری است. دستگاهی به نام نقطه یاب برای اندازه گیری دقیق الکتریکال پتانسیل پوستی یک نقطه وجود دارد که به پزشک مربوطه می گوید برای این نقطه خاص از چه سوزنی طلایی یا نقره ای بایستی استفاده کند. مثلا برای بیماری ناباروری خانم ها به نامhyperprolactinemia  بیمار در ان دچار افزایش تولید هورمون پرولکتین شده است استفاده از سوزن نقره ای باعث تولید کاهش شده و دستگاه نقطه یاب نیز چنین می گوید، این دقت درمانگری در طب چینی به هیچ عنوان وجود ندارد.

 

در مارس ۱۹۷۲ خانه دار ۳۵ ساله ای به نام الفرید اهل وین با داروهای بیهوشی عمومی بی هوش نشد سپس با طب سوزنی کاملا عالی از درد و ترس و بی حسی موضعی را تجربه کرد. به همین دلیل او الان اولین و معروف ترین بیماری دنیای غرب است. بیمار بعدها برداشت خود را چنین توصیف کرد، وقتی به سالن جراحی آورده شدم، پرستاران نگران بی هوشی من بودند، انگار همه کلینیک آنجا جمع شده بودند، سپس شخصی آمد مثل نیشگون قسمتی از دستم دچار سوزن مقطعی شد که جای سوزن های طب سوزنی بود و پس از آن دستم بی حسی کامل را تجربه کرد، جراحی ۸ دقیقه طول کشید، عمل من خیلی بامزه و خنده دار بود، هیچ چیزی را لمس نمی کردم، به پزشکان نگاه می کردم، از هیچ چیز نمی ترسیدم، شرط اصلی من برای این عمل این بود که هیچ دردی را حس نکنم که این صد در صد محقق شد.

پروفسور بیشکو در این زمینه می گوید:

دلیل ما برای انتخاب این خانم برای طب سوزنی این بود که این خانم بیماری دستگاه اعصاب نداشت پس بهترین مورد برای این آزمایش بود، من روی چهار نقطه از روده بزرگ و کمر او سوزن زدم، بیمار پس از دو دقیقه کاملا از گردن به پائین بی هوش شد، البته که داروهای بی حسی و بی هوشی آماده بود ولی هیچ نیازی به آنها پیدا نکرد. بسیاری از بیمارها ماه ها از عارضه جانبی بیهوشی عمومی قوی رنج می برند، و پس از آن حتی مشاهده شده در سن های بالا نیز دچار آلزایمرهای مدت دار شده اند، حتی داروهای بی حسی برای برخی خانم های باردار باعث سقط جنین شده. در چین هر ساله بیش از ۵۰۰،۰۰۰ هزار جراحی با کمک بی حسی سوزن ها انجام می شود، طب آمار ۹۰% این عمل ها موفقیت آمیز بوده اند.

 

همانطور که بیان شد طب سوزنی به عنوان یک روش درمان دارای تائید کنندگان و تکذیب کنندگان خود است. عده ای روش طب سوزنی را معجزه آسا می دانند و عده ای آن را فقط روش پلاسبو یا تلقین درمانی می دانند. در این مقاله سعی داریم با گذر از تائید یا تکذیب تاثیر طب سوزنی اطلاعاتی صرفا عمومی در اختیار علاقمندان به شناخت طب سوزنی قرار دهیم و در این مسیر اگر قسمتی از مقاله نیاز به کامل شدن داشته باشد از پیشنهادات دوستان استفاده می کنیم. برای مثال پس از نگارش این مقاله در فروم مربوط به تجربیات شخصی شما از طب سوزنی، اطلاعات جالبی ارائه شد که به مرور مقاله مربوطه تکمیل گشت.

 


سیدهادی موسوی


sh, 04/23/1397 – 16:58


Reply to this comment

تبلیغات در سایت رادیو کودک 

موسسه پرورش فرزندان برتر با بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت و با مدیریت کارشناس علوم تربیتی خانم بیتا صدیقیان در زمینه های زیر آماده کمک رسانی به خانواده های عزیز است:

استعدادیابی، مشاوره، خانواده درمانی، بازی درمانی، گفتار درمانی، قصه درمانی، درمان اختلالات یادگیری (اختلالات خواندن، نوشتن و ریاضیات)، درمان اختلالات کمبود توجه و تمرکز

شما می توانید هرگونه سوال خود را از طریق فرم زیر از دکتر امید همایون مجد و خانم بیتا صادقیان پرسیده و پاسخ خود را به همراه اعتباری نقدی جهت شرکت در همایش ها و کارگاه های آتی موسسه فرزندان برتر دریافت کنید.

فرم پرسش و پاسخ

ویدئوهای آموزشی موسسه فرزندان برتر

تمامی حقوق مطالب و تصاویر تولیدی این سایت متعلق به سایت رادیو کودک است، هرگونه کپی برداری با ذکر نام سایت و لینک به آن براساس صفحه قوانین و مقررات بلامانع است.10

بیشتر بخوان سالم بمان :

دیدگاهتان را بنویسید