فوايد و مضرات حجاب چيست؟

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

حجاب اسلامی، به عنوان بخشی از منظومه ی عفت کارکردها و آثار فراوانی دارد که در این مجال قصد بر تبیین اهم آن هاست. پیش از ورود به این بحث، ذکر یک مقدمه، ضروری به نظر می رسد. اگر حجاب، و به تعبیر دقیق تر، پوشش اسلامی، با سایر عناصر نظام عفت همراه نشود، غرض از جعل آن متحقق نمی گردد. اگر بناست که پوشش اسلامی، زنان را از حالت شئ جنسی و البته محرک بودن خارج سازد و مانع ارسال پیام های جنسی از سوی آنان به مردان نامحرم گردد، مسلماً لازم است در کنار ضوابط پوشش، به مسائل دیگری نیز توجه گردد. رفتار مبتنی بر حیا،1 متانت و صلابت در گفتار، و توجه به محتوای کلام با نامحرم،2 وقار در راه رفتن،3 پرهیز از تبرج،4 خودداری از اختلاط با نامحرم، و نیز غض بصر (کنترل نگاه به نامحرم)،5 از جمله این مسائل و در واقع اجزاء دیگری از منظومه عفت اند.

عنصر مهم دیگری که در این جا می توان به آن اشاره نمود، زهو است، که در کلام علی(ع)، به عنوان یکی از خصلت های مطلوب زنان معرفی شده است. امیر المؤمنین(ع) می فرمایند: «خیار خصال النساء شرار خصال الرجال، الزهو، و الجبن و البخل».6 شاید از ظاهر این روایت برداشت شود که رذائلی مثل تکبر یا ترس و یا بخل، برای زنان فضیلت محسوب می شوند، ولی با توجه به ادامه روایت و قرائنی از این دست، معنای این روایت به درستی مشخص می شود. حضرت علی(ع) در ادامه می فرمایند: هر گاه زن متکبر باشد [به کسی جز شوهرش] سر فرود نمی آورد؛ و هر گاه بخیل باشد مال خود و شوهرش را نگاه می دارد؛ و هر گاه ترسو باشد از آن چه به او روآورد [و موجب بدنامی و خشم شوهرش گردد] می ترسد و [دوری می گزیند].

شهید مطهری ذیل این حدیث می نویسند: «نمی گوید زن خوب است متکبر باشد، مطلقاً حتی با زنان دیگر؛ نه؛ زن با زنان دیگر نباید متکبر باشد. با محارم خودش چه طور؟ با شوهرش، با پدرش، با بردارش، با عمویش، با دایی اش؛ بدیهی است که این ها نیز نباید متکبر باشد. انسان هم که دو جور خُلق نمی تواند داشته باشد. آدم یا متکبر است یا متکبر نیست. این حدیث می گوید: زن در مقابل مرد نامحرم رفتارش متکبّرانه باشد. البته «زهو» که این جا آمده با کلمه ی «تکبر» کمی فرق دارد؛ یعنی رفتارش بزرگ منشانه باشد، آن تواضع ها و فروتنی هایی که مثلاً یک مرد در مقابل مرد دیگر، یک زن در مقابل زن دیگر، و یا یک زن در مقابل یک مرد محرم از خود نشان می دهد که قدم شما روی چشم؛ دل ما را روشن کردید، تشریف بیاورید و از این قبیل؛ برای زن شایسته نیست که در مقابل مرد نا محرم از خود نشان دهد این همه خودش را کوچک کند. زن در مقابل یک مرد نامحرم که قرار می گیرد باید خودش را بگیرد و لهذا می فرماید که اگر زن با یک مرد نامحرم این طور رفتار کند، آن نامحرم همیشه میان خودش و آن زن یک حریم و یک دور باش قائل می شود. پس این تکبر مربوط به رفتار شد نه مربوط به خُلق».7

زهو به این معنا که شهید مطهری رحمه الله توضیح می دهند؛ یعنی همان رفتار بزرگ منشانه؛ می تواند به عنوان الگویی کلان در رفتار و گفتار زنان در مواجهه با نامحرمان، مطرح شود که مصادیق گوناگونی می یابد. زهو را می توان سرسلسله ی اخلاق عفت محور دانست. همان طور که در بخش های قبلی هم گفته شد اگر زن بخواهد غرض شارع را از داشتن پوشش خاص در مواجهه با نامحرم، به جا آورد باید مجموعه ای از باید ها و نباید ها را در رفتار و گفتار و کردارش در نظر قرار دهد. زنی که با پوشش مناسب در جامعه حاضر می شود، عفت مندانه رفتار می کند، حیا می ورزد، تبرج نمی کند، در مقابل نامحرم دیده فرو می نهد، با متانت قدم برمی دارد، رفتارش مبتنی بر بزرگ مَنشی است؛ و همان طور که در ادامه می آید، صلابت مندانه با نامحرمان سخن می گوید؛ مسلماً می تواند حضوری فراجنسیتی و سالم در اجتماع داشته باشد. البته از نقش و سهم مردان در آفریدن جامعه ای امن و سالم برای حضور اجتماعی زنان، نمی توان چشم پوشی نمود.

پس از ذکر این مقدمه، به تبیین فواید و آثار حجاب اسلامی، البته حجابی که همراه با سایر عناصر نظام عفت مراعات می گردد، می پردازیم.

حفظ حریم عفت با همه ی مظاهر آن و از جمله پوشش کامل اسلامیِ زنان و مردان در جامعه، موجب می شود که مردان برای رسیدن به وصال زنان مطلوب خویش، راهی جز ازدواج نداشته باشند. به عبارت دیگر در هیچ مرحله ای، نیازهای جنسی شان در جامعه و از راه حرام تأمین نمی شود؛ حتی از طریق نگاه.

وقتی زنان پوشش مناسب را کنار می گذارند، به دلیل ظاهر شدن جذابیت های جنسی شان، هم خودشان به ارسال پیام های جنسی سوق داده می شوند (به خصوص با الگو برداری از مدل های ارایه شده در شبکه های مجازی پورنو و…)، و هم مردان، آن ها را شریکان جنسی قابل دست رسی می بینند. بسیار واضح است که در چنین شرایطی نیازی به تقید به قیود دست وپاگیر ازدواج، برای ارضای میل تبّرج در زنان و ارضای غرایز جنسی در مردان نیست.

هنگامی که زنان بسیار آسان و ارزان در اختیار مردان قرار دارند، مسلماً آنان زحمت ازدواج و الزامات اخلاقی و حقوقی پس از آن را به خود نمی دهند و در ضمن خود را از تنوع موجود در حراج اجتماع محروم نمی سازند. شاید مردان و حتی زنان، تنها زمانی به فکر ازدواج بیافتند که نیاز درونی خویش را برای داشتن یک همراه و تکیه گاه درک نمایند و مسلماً این بسیار دیر است. بنابر این حجاب در مرحله نخست، ارزش ازدواج و تشکیل خانواده را بالا می برد. در مرحله ی بعد حجاب و عفت ورزی حریم خانواده را حفظ نموده، از فروپاشی آن جلو گیری می کند.

برخلاف سخنان کسانی مثل «راسل» که می گوید: «اگر برهنگی مد روز باشد، مردها از برهنگی زنان تحریک نمی شوند»، علم روان شناسی امروز به این نتیجه رسیده که جنبه ی روحی و روانی غریزه ی جنسی سیری ناپذیر نبوده، به خلاف جنبه ی جسمی آن هرگز اشباع نمی گردد. از همین روست که بازار آزاد زنان در مدل ها و الوان مختلف، مردان را روزبه روز از همسران خود دور نموده، به سوی هرزگی و بی بند باری می کشاند.

وجود زنان برهنه و بدپوش در خیابان و معابر، بیماری «چشم چرانی» را در میان مردان دامن می زند. این بیماری روحی و روانی که مجال دادن به آن، چشم را از محدوده ی نگاه خارج کرده، دل را به دنبال صید می فرستد، طبق آمارهای ارائه شده توسط رسانه های آمریکا، سالانه، تنها در نیویورک چند هزار تصادف اتومبیل، تعداد زیادی طلاق و حتی قتل را به دنبال دارد.

واضح است که بی حجابی و بی قیدی در پوشش، به تغییر ذائقه ی جنسی مردان و در نتیجه فروپاشی خانواده منجر خواهد شد. پس از گسستگی بنیاد خانواده و رها شدن فرزندان طلاق در اجتماع، – بدون برخور داری از هر گونه تربیت و پشتوانه ی پرورش – مسلماً روزبه روز بر تعداد بزه کاران افزوده می گردد و این خود زمینه ساز شکل گیری خانواده های سست و بی بنیاد در آینده (توسط همین فرزندان طلاق) است و این دور فاسد همچنان ادامه می یابد.

فرزندان رها از خانواده با مشکلات فراوانی در جامعه مواجهند. بزه کاری خود یکی از عمده مشکلات آنان است چون مسائلی از قبیل اضطراب و ترس همیشگی از به دام افتادن را به دنبال دارد. نداشتن پشتوانه ی اقتصادی و بی کاری و فقر ناشی از آن، این افراد را به اضطراب ناشی از دغدغه ی نان و مکانِ زندگی کشانده، در بسیاری از موارد اقدام به خود کشی و یا جنون و دیوانگی را به دنبال می آورد. البته مسلم است که این افراد از مشکلات جسمی فراوان ناشی از سوء تغذیه و نداشتن بهداشت هم رنج خواهند برد.

در آمریکا، به دلیل فراوانی آمار طلاق، این روزها مسأله ی مهمی گریبان گیر جامعه شده و آن مسأله ی «پدر خواندگی» است. زنان پس از طلاق و با داشتن فرزند (و یا همراه با فرزند نامشروع خود)، با مرد دیگری ازدواج می کنند. این مرد یا همان پدر خوانده، فرزند همسر خود را مورد آزار جسمی یا روحی و یا حتی جنسی قرار می دهد و لذا این بچه ها از خانه «فراری» می شوند به سوی جامعه ی بی رحم خارج از منزل سرازیر می گردند. نگه داری از این بچه ها، سالانه هزینه های سنگین و گزافی را بر خزانه ی آمریکا تحمیل می نماید.

در پایان این بحث، ذکر یک نکته اساسی، ضروری به نظر می رسد، و آن هم دیالکتیک بین میل زنان به تبرج و ابراز این تمایل، با انجام مطلوب کارکردهای عاطفی و جنسی خانواده است. از آنجا که از سویی، میل به خودنمایی نسبت به جنس مخالف، به طور طبیعی در زنان وجود دارد؛ و از سوی دیگر، نظام تکوین و تشریع پیوندی تنگاتنگ با یکدیگر دارند، خداوند به خوبی به این نیاز طبیعی توجه داشته و بر اساس سنت خود آن را سرکوب ننموده، بلکه در مجرای صحیح خود قرار داده است؛ و آن مجرای طبیعی خانواده است. اگر مردان، نیاز طبیعی همسران خود به دیده شدن را به درستی پاسخ ندهند، این نیاز به جامعه سرریز می گردد و متعاقبا اجتماع انسانی را به فساد اخلاقی خواهد کشاند. از سوی دیگر، اگر زنان در جامعه با تبرج ظاهر شوند، نیاز خود را در جامعه و در ارتباط با نامحرمان، و دیگر انگیزه و میل لازم برای برقراری رابطه عاطفی و جنسی با کیفیت را با همسر خود ندارند و بدین ترتیب، کارکرد جنسی خانواده را با آسیب جدی مواجه می سازند و حتی گاه آن را کاملا ویران می سازند. نیز، مردان، با مواجهه با زنان بدحجاب و متبرج، دست کم بخشی از تمایل و انگیزه جنسی خود را نسبت به همسرشان از دست می دهند و دیگر نمی توانند نیازهای جنسی و عاطفی او، از جمله نیاز به دیده شدن را رفع نمایند.

باید توجه داشت که میل زنان به زینت، که خداوند در قرآن کریم به آن اشاره داشته8، به عنوان ابزاری برای خود نمایی و جلب توجه، وضعیتی مشابه آن چه در مورد تبرج گفته شد، می یابد. تمایل زنان به زینت، در جهت انجام مطلوب تمکین، و در واقع برای حفظ زندگی خانوادگی، از طریق تصاحب توجه و تمایلات قلبی همسر، به آنان اعطا شده، و در واقع تمایلی ضروری است. اما همان طور که گفته شد این نیاز و تمایل، باید در مجرای صحیح خود پاسخ داده شود. جالب است که ذکر این نکات، علاوه بر فایده ای که برای این بحث دارد، روشن می سازد که اسلام، آیینی نظام مند است و همه امور را درنظر داشته، گزاره های مختلف آن، در حوزه های گوناگون، مکمل یک دیگرند. در واقع، اسلام، با توجه به یک نکته و غفلت از نکات دیگر، زمینه را برای تضییع حقوق انسا ن ها و نیز نقض اغراض خود فراهم نکرده است؛ مثلا، اگر خداوند میل به تبرج را به زنان اعطا نموده بود، ولی مجرایی برای رفع آن پیش بینی ننموده بود، آیا منع زنان از ابراز این تمایل نزد نامحرمان عادلانه بود؟ آیا اساسا در بیشتر موارد، این منع تشریعی نقض نمی گردید؟ پس، خداوند با در نظر داشتن همه ی امور زمینه ای برای بروز این اشکالات اساسی باقی نگذاشته است.

در قسمت قبل، تا حدودی به این مسأله اشاره شد اما به دلیل اهمیت موضوع، در فرازی جداگانه به بحث از آن می پردازیم. همان طور که اشاره شد، حجاب و عفت ورزی زنان موجب می شود که مردان تنها راه ارضای غرایز جنسی خود را «ازدواج» بدانند. مسلماً اگر همه ی مردان در سن ازدواج، به این امر مبادرت ورزند، روابط ناسالم جنسی و فساد به وجود نخواهد آمد. متأسفانه در جامعه ی جهانی امروز، بی بند وباری جنسی که از بدپوشی و بی حجابی آغاز می گردد، دامنه ی بسیار گسترده ای یافته، اثرات مخرب و اسفناک آن در تمام عرصه های حیات بشر و ساحات وجود او ظاهر گردیده است. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می گردد.

1. سست شدن بنیان جامعه ی انسانی: کشاندن تمتعات جنسی از محیط خانه به اجتماع، نیروی کار و فعالیت اجتماع را ضعیف می کند. برعکس آن چه که مخالفین حجاب خرده گیری کرده و گفته اند که «حجاب موجب فلج کردن نیروی نیمی از افراد اجتماع است» بی حجابی و ترویج روابط آزاد جنسی، موجب فلج کردن نیروی اجتماع است. پوشاندن بدن به استثناء وجه و کفین مانع هیچ گونه فعالیت فرهنگی یا اجتماعی یا اقتصادی نیست. آن چه موجب فلج کردن نیروی اجتماع است، آلوده کردن محیط کار به لذت جوئی های شهوانی است.9 تبدیل شدن محیط کار به محفل لذت جوئی های جنسی و شهوت رانی، از آثار شوم حجاب در زمینه ی اقتصاد است. البته اساساً هرزگی و بی بند وباری افراد جامعه و نیروی انسانی مولّد، از آن جا که ناآرامی های روانی و ناخوشی های جسمی را به دنبال دارد، رشد فرهنگی و بالندگی علمی کشور ها و جوامع را هم دچار کندی می نماید.

2. افزایش روابط نامشروع: این امر که با بی بندوباری در پوشش، رابطه ای مستقیم دارد، مجموعه ای از پیامدهای مخرب را برای افراد انسانی و اجتماع آنان به دنبال دارد. رشد روزافزون تعداد موالید نامشروع و در پی آن افزایش کورتاژ، فراوانی فرزندان بی پدر، مادران خردسال و عروسان جوانی که هنگام عقد باردارند، نمونه هایی از آن پیامدها هستند.

3. افزایش خشونت و تجاوز به عنف: رواج هرزه انگاری بین المللی از طریق فیلم های سکسی و سوپر، فراوانی مظاهر بی عفتی در اجتماع و نصب تابلوهای بزرگ از زنان برهنه در هر کوی و برزن، مردان را حتی تا مرزهای جنون جنسی می برد و در بسیاری از موارد، آنان را به خشونت علیه همان زنانی که آزادانه خود را در اختیارشان قرار داده بودند، می کشاند. وقتی فرد در معرض شدیدترین تحریکات جنسی قرار می گیرد، در حالی که شریک جنسی در اختیار ندارد، با عطش فراوان وارد اجتماع می شود و با توسل به زور، میل جنسی خود را فرو می نشاند.

4. تخریب شخصیت و هویت: زنان نقش انکارناپذیری در فرهنگ جوامع بشری دارند. وقتی آنان در پی بی بندوباری موجود در جهان دیگر ارزشی برای خود نمی بینند و البته در عرصه ی عمل نیز حریمی برای حفظ شخصیت آنان وجود ندارد، یا به سوی پوچ انگاری و بی هدفی در زندگی پیش می روند و یا هنگامی که جز «Sex» بُعد دیگری را در خود نمی یابند، بیش از پیش در دام سوء استفاده ی هرزگان دچار آمده، با دست خود به تخریب ارزش های وجودی شان می پردازند. از سوی دیگر فرزندانی که در این بین شکل می گیرند، به علت نداشتن خانواده ی مشخص، دچار سرخوردگی و عدم شناخت از خویش شده، به این ترتیب نسلی بی هویت ایجاد می گردد. یکی از ترفندهای استعمارگران در دنیای امروز برای ایجاد نسلی بی هویت از مسلمانان، برقراری روابط نامشروع از هر طریق، حتی با توسل به زور با زنان و یا مردان مسلمان است.

در حالی که هم اکنون عده ای از سکس پیشه ها در برخی از کشورها به دنبال کار می گردند و با تشکیل فراکسیون هایی خواستار احقاق حقوق خود هستند؛ در جهانی که پس از جنگ افزار و مواد مخدر، روسپی، سومین کالای تجاری بین المللی محسوب می شود؛ در دنیایی که فاحشه ها کنگره دارند و میزگردهای علمی صنفی تشکیل می دهند؛ در عالمی که رئیس جمهور سرزمینی (مانند تایلند) به علت درآمدزایی ارزی از زنان روسپی کشورش تشکر می کند؛ دیگر چگونه می توان از کرامت و شخصیت زنان و ارزش های انسانی در آنان داد سخن سر داد. وقتی که چهره ی زن برای به فروش رفتن کالاهایی که در کارخانه های سرمایه داران تهیه می شود، به صورت پوستر درمی آید و از او در ساخت فیلم های تبلیغاتی و تیزرهای بازرگانی استفاده ی ابزاری می شود، انتظار هرگونه هتک حرمت نسبت به او و هر نوع سوء استفاده ی جنسی و جسمی از او می رود. در این صورت دیگر جایگاه و ارزشی به عنوان یک «انسان» برای او باقی نخواهد ماند.

5. بروز بیماری ها و آسیب های مختلف جسمی و روحی: از جمله بیماری های جسمی می توان به بیماری های مقاربتی مثل ایدز اشاره نمود. همچنین، روابط جنسی نامشروع که بنا به یافته های علم طب، موجب ایجاد هیجانات و اضطرابات فکری و روحی در فرد می گردد، بیماری های جسمی از قبیل التهاب و زخم معده را به دنبال دارد. یکی از آسیب های روحی ناشی از روابط بی قیدوبند جنسی، سیری ناپذیری و یا تمایل به انواع سکس انحرافی است. زنان و مردان در دنیای امروز خسته از روابط تکراری جنسی با یک دیگر، به مدل های جدید sexروی آورده، در بهترین شرایط به اَشکال تنفرآمیزی از روابط جنسی با یک دیگر که گاه در مقوله ی «سکس فانتزی» قرار می گیرد، اقدام می نمایند. همچنین، در صورت عدم ارضای حس تنوع طلبی در این صورت، به انواع سکس انحرافی مثل رابطه با همجنس یا رابطه با حیوانات روی می آورند. از سوی دیگر سرخوردگی های جنسی که ناشی از وجود مقتضی و مانع در یک ظرف زمانی است، عده ای را علاوه بر دچار آمدن به بیماری های روحی، مبتلا به انحرافات جنسی خاصی از قبیل «خودارضایی» می کند.

چنان که مشاهده کردید در تمامی موارد فوق، یک اصل، مفروغ عنه تلقی شده بود و آن این که بی حجابی و بدحجابی، بی بندوباری و فساد اخلاقی را به دنبال می آورد. علت اقتران و همراهی تبیین دو قضیه ی مذکور را می توانیم در مشاهدات روزمره ی خود جست وجو نماییم. وقتی زنان گوهر حجاب و در پی آن عفاف را از کف دهند (چون حجاب مظهر عفاف است و زنی که حجاب ندارد لااقل قسمت اعظم عفت خود را از دست داده است) و خود را چون کالایی ارزان در اختیار مردان قرار دهند و حتی در صورت پرهیز از ارتباطات نامشروع، هیجانات جنسی مردان را تحریک نمایند، مسلماً بی بندوباری و روابط آزاد جنسی رواج یافته، ابتذال و خشونت جای روابط گرم خانوادگی و رأفت و رحمت میان زن و مرد را می گیرد.

با برشمردن پیامدهای عمده ی بی بندوباری و عدم مراعات پوشش کامل، حکمت تشریع حکم «وجوب ستر» برای بانوان و رعایت حریم عفت عمومی از سوی همه ی اقشار جامعه روشن می گردد؛ لکن در این جا برخی دیگر از ثمرات حجاب و فواید پای بندی به حدود اسلامی آن، در رابطه با شخصیت انسانی زن، ذکر می گردد:

شهید مطهری در کتاب «مسأله ی حجاب» یکی از نظریات مشهور در باب ریشه ی اخلاق جنسی زن (از قبیل حیا و عفت) را بررسی می نمایند: «حیا و عفت و ستر و پوشش تدبیری است که خود زن با یک نوع الهام برای گران بها کردن خود و حفظ موقعیت خود در برابر مرد به کار برده است.»10 عده ای از متفکرین غرب از جمله «ویل دورانت» حتی اعتقاد داشتند که حیا امری غریزی نبوده بلکه به سبب آموزش مادران و در اثر تجربه ی تلخ دست ودل بازی آنان، به دختران منتقل شده است.

در تحلیل دقیق از مسأله ی «حجاب» این نکته به دست می آید که پوشش زن، همانند تیغ دو لب عمل می نماید؛ یک سوی آن مهیج و محرک مرد است و زن را به موجودی قدرتمند بدل می نماید که با سلاح همیشه برّان جمال و لطافت، در مقابل شکوه و جلال مرد، فاتح دائمی میدان عشق و طلب است. (در طول تاریخ همواره مردان در تمنای وصال معشوقه های محجوب شان بوده اند)، لبه ی دیگر این شمشیر، مانع حرص ورزی و آزمندی مردان در مواجهه با زنان دیگری غیر از همسران شان است.

وقتی دو روی این سلاح، همسوی گردند آن گاه است که:

1. بنیان خانواده ها مستحکم باقی می ماند؛

2. گوهر «عشق» ارزش و جایگاه واقعی خود را پیدا می کند؛

3. همخوان و همراه با طبیعت و فطرت، زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز باقی می ماند؛

4. زن، در پرتو امن خانواده، دل گرم از وفاداری همسر، فرزندانی سالم را به اجتماع تقدیم نموده، وظایف اجتماعی خود را به خوبی انجام می دهد؛

5. مرد، سرشار از عشق و دل بستگی و رضایتمند از زندگی، محیطی پر از نشاط را برای خانواده اش می سازد.

مسلماً در چنین نظامی، زن امکان بروز استعدادهای غیرجنسی خویش را می یابد و به عنوان یک «انسان» به نقش آفرینی در عرصه های خانوادگی و اجتماعی می پردازد. آنگاه که زن در سیمایی که از خانواده ی اسلامی ترسیم نمودیم (در فراز فوق) جایگاه حقیقی خویش را یافت و هویت او در جنسیتش خلاصه نشد، خود را در راه دست یابی به ارزش ها آزاد می یابد و همگام با مرد در راه رسیدن به کمال انسانی گام برمی دارد.

روشن است که کسب فضائلی از قبیل علم آموزی و معرفت اندوزی، که در بسیاری از موارد وابسته به حضور فرد در اجتماع است، تنها در محیطی پیراسته از تحریکات جنسی و آشفتگی ذهن به این سبب، ممکن است. از آن جا که زنان نیز مانند مردان به طلب دانش توصیه شده اند، لذا باید برای حضور مؤثر و ثمر بخش آنان در اجتماع برنامه ریزی لازم از سوی شارع انجام گرفته باشد، تا بدون ضرر به آن ها و نیز مردان، و اساسا جامعه ی اسلامی، غرض مهم معرفت اندوزی برای آنان محقق گردد. همان طور که گفته شد، برنامه ریزی مذکور توسط شارع صورت پذیرفته است. در واقع، با رعایت عناصر مربوط به نظام عفت، زمینه برای حضور سالم و فراجنسیتی زن در اجتماع، و البته فعالیت اجتماعی سالم مرد، بدون خدشه به خانواده، فراهم گردیده است. با قاطعیت می توان گفت که یکی از مهم ترین کارکردهای حجاب اسلامی، زمینه سازی برای حضور فراجنسیتی زن در اجتماع، و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های او برای رساندن خود و جامعه اسلامی به کمال غایی است.

ممکن است در این جا این شبهه مطرح گردد که حتی در فرض پذیرش تمام این فواید برای پوشش زن، ضرورتی ندارد که به ضوابط اسلامی آن قائل گردیم. به عبارت دیگر، می توان تمام این فواید را در نوع دیگری از پوشش جست وجو نمود. در پاسخ، به دو نکته اشاره می گردد:

1- از آن جا که شارع، همان مکون و به وجودآورنده ی انسان هاست، دقیقاً تمامی مواضع تحریک را در زنان می شناخته و لذا دستور به ستر آن ها داده است. همچنین، سلیقه ی جنسی مردان را می شناخته، بنابراین تنها نوع خاصی از ابراز عفت را برای جلوگیری از تحریک جنسی مردان، به زنان توصیه نموده و تنها، آن را تأمین کننده ی غرض از پوشش و عفت ورزی زنان دانسته است.

2- به دلیل آن که دست رسی به مصالح واقعی احکام اسلامی، به جز در مواردی که خود شارع به آن ها اشاره نموده است، ممکن نیست، و از آن جا که بندگی و اطاعت از خداوند، بدون قید و شرط و لازم الاجرا در همه ی موارد است، حتی در فرض ندانستن تمام نکات در باب فواید حجاب و ارتباط این فوائد با نحوه ی خاص پوشش دستور داده شده، اجرای آن به همان شکل مورد نظر شارع، تأمین کننده ی مصالح انسان ها و البته الزامی است.

خداوند حکیم گوهر «حیات» را به انسان ارزانی داشت و با اعطای نعمات جسمی و روحی بی شمار، وی را مهیای پوییدن مسیر دشوار زندگی نمود. او را بر سایر موجودات فضل و برتری داد 11 و بدین ترتیب شرف و کرامت را به روح او هدیه کرد. انسان آگاه، مجهز به سلاح کرامت با تمسک به ریسمان کرم الهی و پیروی از احکامی که او را گرامی تر می سازد12 در همان مسیر سخت، حرکت می نماید. مسلماً احکام آیینی که خود، کرامت آدمی را بزرگ ترین ارزش او می داند، مبتنی بر حفظ این گوهر گران بهاست.

حجاب اسلامی اگر موجب حبس زن در محیط خانه و انزوای او می شد ـ چنان که عده ای بر همین اساس بر آن خرده گرفته اند ـ گامی در جهت نقض غرض مولی از تکریم انسان می بود. امّا اکنون که زن به واسطه ی حجاب:

اولا: در بازار آزاد، آسان در اختیار هرزگان و هوس بازان قرار نمی گیرد؛

ثانیاً: مورد آزار، سوء استفاده، خشونت جنسی و تعرض واقع نمی شود؛

ثالثاً: بدون ایجاد هیجانات کاذب و آزاردهنده در اجتماع به فعالیت سالم پرداخته، به رشد کافی دست می یابد؛

و حالا که او در سایه سار امن خانواده ی اسلامی، محترمانه حفاظت و نگه داری می شود؛ مورد ستایش و ابراز عشق همیشگی قرار می گیرد؛ صاحب فرزند می شود و از این نعمت الهی بهره مند می گردد؛ هزینه های زندگی او بدون منت در اختیارش قرار می گیرد؛ و در حریم سرشار از امنیت خانواده به آرامش می رسد؛ تمام قوای خود را در راه کام یابی دنیوی و بهره مندی از زندگی گرم و صمیمانه از یک سو و پوییدن طریق کمال و تعالی از سویی دیگر صرف می نماید.

وقتی زن در مواجهه با مردانی که زن را فقط وسیله ای برای ارضای شهوات خود می دانند و یا تنوع طلب و سودجویند و یا برای فرار از بار مسؤولیت تن به ازدواج نداده، تنها به ارضای شهوات خود کفایت می نمایند، چونان صدفی در گوهر، همواره مورد طلب و تمناست، تمتع و بهره مندی از جمال و لطافتش جز از راه ابراز عشق به او و تقبل هزینه های زندگی و تأمین معاش وی ممکن نیست.

امروزه غرب به این نتیجه رسیده که یکی از مهم ترین پرچم ها و شعائر اسلامی، «حجاب» است؛ از این رو، در سراسر کشورهای اروپایی شاهد موج روبه گسترش و برنامه ریزی شده ای در مقابله با پوشش زنان مسلمان هستیم. آن ها به این نکته دست یافته اند که وقتی فردی حجاب و پوشش ظاهری را با میل و رغبت خویش اختیار می کند، قطعاً عقال و پای بند سایر ارزش ها و معتقدات دینی را نیز به نفس و جان خود می زند. آنگاه است که نسلی آزاده پرورش می یابند که به مبارزه با فساد و تباهی، ظلم و جور و استعمار و استثمار می پردازند و در این صورت مسلماً راه برای کام جویی های آزادانه و بی حدومرز آن ها بسته خواهد شد؛ و به منویات استعماری شان نخواهند رسید.

زنان و مردان در جامعه ی اسلامی با

1. حفظ تقوی و صیانت از گوهر کرامت؛

2. خویشتن داری و خودسازی حاصل از اجرای دستورات دینی؛

3. کنترل فکر و اندیشه از مظاهر گناه و بی عفتی؛

4. کنترل نگاه از پلیدی ها و عبور نکردن چشم از مرزهای مجاز؛

5. حفظ حریم و حجاب در روابط اجتماعی و پرهیز از اختلاط غیرضروری؛

6. احیای شعائر اسلامی و تن دادن به دستورات اجتماعی دین؛

7. پرهیز از شهوت رانی و ارتکاب رفتارهای مهیج جنسی در ملأ عام؛

8. اجتناب از روابط اجتماعی مبتنی بر جنسیت؛

محیطی را فراهم می آورند که در آن:

الف) دست رسی به اجتماع و مواهب آن آسان و البته به دور از ابتذال باشد؛

ب) امنیت به معنای واقعی و با تمام ابعاد آن، حکم فرما باشد؛

ج) نگاه جنسی به زنان تبدیل به نگاه عاشقانه (در مورد همسر) و همراه با احترام (در مورد سایرین) گردد؛

د) ارتباطات فکری، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی با روابط جنسی آلوده نشود؛

هـ) اقتصاد و صنعت به واسطه ی تمرکز نیروی کار بر بهره وری و بازدهی بالا، به بالندگی و رشد قابل توجهی دست یابد و….

در نهایت باید گفت، پس از آن که ضرورت دست یابی به جامعه ی سالم که مهم ترین مقتضی رشد و بالندگی افراد انسانی در جامعه است، روشن گردیده است، نباید به بهانه ی ایده آلی بودن تشکیل جامعه ی حقیقتاً اسلامی، دست از تلاش برای نهادینه کردن ارزش ها و روش ها برداریم؛ بلکه می باید به رجاء نصرت الهی ـ که خود آن را وعده داده است ـ در راه تحقق بستری امن برای پویایی و خلاقیت بشر و زمینه ای مساعد برای بروز انسانیت انسان، گام نهیم که خداوند در قرآن کریم می فرماید: «لو أنّ اهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا علیهم بَرَکت مِّن السماء والارض ولکن کذّبوا فَأَخَذْناهُمْ بما کانوا یکسبون»13

پی نوشت:

 . [1] با آن که در روایاتی مانند این حدیث از پیامبر که: «الحیاء خیر کله» (ابن بابویه قمی، علی، معانی الاخبار، ص 409)، توصیه به حیا، غیرجنسیتی و ناظر به همه افراد (زنان و مردان) است، اما توصیه خاص به زنان در مورد حیا، بیشتر، و البته این فزونی، طبیعی است (به دلیل بیشتر بودن جذابیت های جنسی زنان).

2. خداوند متعال در سوره ی مبارکه احزاب آیه 32 می فرماید: «یا نِسَاء النَّبِی لَسْتُنَّ کأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَیتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛: ای همسران پیامبر، شما مانند هیچ یک از زنان دیگر نیستید اگر تقوا داشته باشید؛ پس با نرمش سخن مگویید تا آن کسی که در دلش مرض است طمع نماید؛ و گفتاری شایسته بگویید.

3. خداوند متعال در آیه ی 31 سوره ی مبارکه ی نور به مسأله متانت در راه رفتن اشاره نسبتاً مستقیمی دارد و می فرماید: «وَلَا یضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیعْلَمَ مَا یخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ». مسلماً نهی زنان از پا بر زمین کوبیدن، نهی آنان از هر چیزی است که نامحرم را جلب می نماید. به نظر می رسد، این گونه رفتارها، مثل تهییج نا محرم به واسطه ی ضرباهنگ قدم ها، نوعی سیگنال و پیام جنسی را توسط زن به مردانِ کوچه و خیابان ارسال می نماید. امروزه گفته می شود، نوع خاص پوشش و رفتار برخی از زنان در کشور ما، فقط بدپوشی نیست بلکه صدور پیام های پیاپی جنسی است و این بسیار خطرناک تر از صرف بی بند وباری در پوشش است.

4. « وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیةِ الْأُولَی (احزاب، 33): مانند دوران جاهلیت قدیم خودنمایی نکنید.

5 در آیات 30 و 31 سوره ی مبارکه ی نور آمده است: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ… وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ».

6 بهترین خصوصیات زنان، بدترین خصوصیات مردان است: تکبر، ترس و بخل: نهج البلاغه فیض الاسلام، حکمت 226.

7 مطهری، مرتضی، تعلیم و تربیت در اسلام، ص 165- 166. البته شهید مطهری رحمه الله این توضیحات را در مورد بخل و جبن هم ادامه می دهند ولی از آن جا که بحث ما فقط در مورد «زهو» بود به همین میزان بسنده می نماییم.

. 8 زخرف، آیه ی18.

9. مسأله ی حجاب، ص 92.

10. همان، ص 69.

11. اسراء، آیه ی70.         

12. ان اکرمکم عندالله اتقاکم.

13. اگر اهالی سرزمین ها همه ایمان آورده، پرهیزکار می شدند، همانا درهای برکات آسمان و زمین را بر روی آن ها می گشودیم؛ اما تکذیب کردند پس ما هم آن ها را به سبب آن چه کردند کیفر دادیم: اعراف، 96.

 

این مجله مخصوص کودک و نوجوان می باشد.

پیام زن
ویژه مسائل زنان و خانواده

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
محمد جعفری گیلانی
سید ضیاء مرتضوی

3

7733305
7738743
7733305
[email protected]

قم، صندوق پستی 371…

پرسمان
فرهنگی، اجتماعی، دانشجویی

مرکز فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
سید محمدرضا فقیهی
محمد باقر پور امینی
1380
3

7747240
7735473
7743816
[email protected]
www.porseman.n…

مبلغان
فرهنگی – تبلیغی
حوزه

1385/6/1
3
mbl

گنجینه عظیم کتابهای علوم اسلامی و انسانی در موبایل شما

وقتی بی حجاب می شوید احساس می کنید اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده اید، با قدرت بیشتری در بین مردم حاضر می شوید و گاهی احساس می کنید که با تسلط بیشتری می توانید در بین جمعیتی صحبت کنید. شاید حتی تصمیم بگیرید در آینده یک سخنران اجتماعی بشوید.

 

در جامعه ای که مدام از فواید حجاب صحبت می شود شاید سخن گفتن درباره فواید بی حجابی کمی عجیب به نظر برسد. اما افزایش تقاضا برای شل حجابی این ذهنیت را ایجاد می کند که حتماً این سبک پوشش فواید و مزایایی را برای پیروان خود دارد لذا بر آن شدیم تا برخی فواید بی حجابی را بررسی نماییم. حال این سؤال را از بانوان کم حجاب یا بانوانی می پرسیم که قصد دارند کمی بی حجاب شوند؛  به نظر شما فواید بی حجابی چه چیزهایی است؟

 

 

۱_مورد توجه و محبت بیشتری قرار می گیرید

 

نمی توان این فایده را کتمان کرد که وقتی بی حجاب می شوید، مورد توجه بیشتری قرار می گیرید. در این بین برخی مردان نیز به شما بیشتر توجه می کنند و گاهی مورد محبت آنان قرار می گیرید. این ممکن است فرصت ها یا موقعیت هایی را برای شما ایجاد کند. اما حقیقت چیست؟

 

چه چیزی در این بین تغییر کرده است که برخی مردان به شما بیشتر از یک زن با پوشش مناسب توجه می کنند؟ واضح است که مردان مزاحم که در دل خود نیت های سالمی نسبت به زنان ندارند، از بین زنانی که در اطراف خود می بینند جذب آنهایی می شوند که پوشیدگی کمتری در ظاهر و در رفتار خود دارند.

 

بنابراین وقتی بی حجاب می شوید ناخواسته به مردان می گویید از این پس مرزی بین ما نخواهد بود، شما می توانید با من راحت تر باشید. وندی شلیت فارغ التحصیل فلسفه از آمریکا می گوید: چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم مردان محترمانه رفتار کنند در حالی که تعداد زیادی از زنان دائماً پیام می فرستند که لازم نیست اینگونه باشند؟! (فمینیسم در امریکا، ص۳۳)

 

۲_ با شل حجابی زیباتر و جذاب تر به نظر می رسید

 

واضح است که وقتی بی حجاب می شوید، بیش از گذشته زیبا و جذاب به نظر می رسید. ممکن است بسیاری از اطرافیان نیز شما را تحسین کنند و زیبایی های شما را که تا قبل از این آشکار نبودند، ستایش کنند. طبیعی است خودتان هم لذت بیشتری از زندگی می برید زیرا احساس می کنید از زیبایی های دنیا استفاده می کنید.

 

حال سعی کنید به این سؤال فکر کنید و پاسخی قانع کننده برای خود بیابید.

 

زیبایی چیست؟ معیار آن چیست؟ چه کسی آن را تعیین می کند؟

 

دکتر کریستین نورتراپ چنین می گوید:

 

« اگر قرار باشد مرتب با معیارهای پیشنهاد شده از طرف دستگاه ارتباط جمعی خود را مورد قضاوت قرار دهیم ، تمام مدت با جسم مان در جنگ و ستیز خواهیم بود.»

 

دکتر ناتالی راجرز، نویسنده کانادایی در کتاب زن شاداب می گوید: « اینکه اجتماع ما برای ظاهر خوب و محبوبیت چنین ارزش بالایی قائل است، یک ناهنجاری است ، چرا که هیچ یک از این دو، معیار ارزش های واقعی نیستند . انسان های زشت و فاقد جذابیت هم می توانند محبوبیت به دست آورند.» (استانداردی برای زیبایی ص۸۳)

 

شما به عنوان یک بانوی زیبا در نگاه نخست این حق را دارید که از زیبایی خود بهره بیشتری ببرید، شما به وسیله آرایش خود را زیباتر از آنچه هستید نمایش می دهید و مورد تحسین دیگران نیز قرار می گیرید. آیا می دانید با آرایش های خود هر لحظه در حال تبلیغ کردن خودتان هستید تا مورد انتخاب افراد خاص قرار بگیرید؟

 

 

۳_اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید

 

وقتی بی حجاب می شوید احساس می کنید اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده اید، با قدرت بیشتری در بین مردم حاضر می شوید و گاهی احساس می کنید که با تسلط بیشتری می توانید در بین جمعیتی صحبت کنید. شاید حتی تصمیم بگیرید در آینده یک سخنران اجتماعی بشوید.
واقعیت این است که درون شما تغییری نکرده است بلکه فقط ظاهر شماست که تغییر کرده است. شما با زدن یک ماسک دروغین توانسته اید ضعف شخصیتی خود را پنهان کنید و از این پس می بینید که به خاطر رنگ ولعاب ظاهرتان است که مرود تحسین قرار می گیرید و نه باطن وتوانمندی هایتان.

 

شما در صورتی یک انسان با اعتماد به نفس هستید که در شرایط و محیطی که باحجاب بودن را طرد می کنند و گاهی حتی سرزنش و توهین می کنند، پوشش و رفتار عفیفانه خود را حفظ نمایید. در واقع در این شرایط است که از اعتماد به نفس بسیار بالایی برخوردارید که کمتر کسی آن را خواهد داشت.

 

 

از طرفی وقتی شما محجبه هستید ممکن است احساس کنید مورد پذیرش جامعه نیستید و در ظاهر کسی شما را تحسین نکند که البته در برخی موقعیت ها چنین است ولی در همین مکان ها نیز اغلب مردم در دل خود محجوب بودن را تحسین می کنند اما به زبان جاری نمی کنند. پس به درون خود متکی باشید.

 

۴_با کم حجابی یک بانوی با شخصیت خواهید بود

 

وقتی بی حجاب یا کم حجاب می شوید، مورد احترام افرادی قرار می گیرید که این نوع ظاهر شما را می پسندند. بنابراین از آنجا که این افراد با دیسیپرین خاصی با شما رفتار می کنند، لذا احساس می کنید شخصیت اجتماعی شما تقویت شده و  ارتقاء شخصیت یافته اید.

 

اما اندیشمند فرزانه استاد مطهری در مورد شخصیت زنان اینگونه می نویسد :

 

« مرد ، بسیاری از هنر نمایی ها و شجاعت ها و دلاوری ها و نبوغ ها و شخصیت های خود را مدیون زن و خود داری های  ظریفانه زن، مدیون حیا و عفاف زن می داند. زن همیشه مرد را ساخته و مرد اجتماع را، آنگاه که حیا و عفاف و خودداری زن از میان برود و زن بخواهد در نقش زن ظاهر شود، اول به زن مهر باطله می خورد و بعد مرد مردانگی خود را فراموش می کند و سپس اجتماع منهدم می گردد.»

 

در آیه ۵۹ سوره احزاب می بینیم که قرآن کریم پس از آنکه توصیه می کند زنان خود را بپوشانند می فرماید : «این کار برای اینکه به عفاف شناخته شوند و معلوم شود خود را در اختیار مردان قرار نمی دهند بهتر است.»

 

بنابراین شخصیت واقعی یک زن، شخصیتی برخواسته از حیا و عفاف و محجوب بودن است و چنین شخصیتی در پیشگاه الهی و وجدان انسانی انسان ها معتبر و ارزشمند است.

 

۵_از این پس به موقعیت های بیشتری دست پیدا می کنید

 

وقتی بی حجاب می شوید موقعیت های شغلی بیشتری خواهید داشت. برخی شرکت ها حتی ظاهر غیراسلامی را نیز از شما طلب می کنند و در غیراینصورت به شما شغلی نمی دهند. اگر یک دانشجو باشید اغلب در دانشگاه ها ممکن است برخی اساتید شما را بیشتر از یک دانشجوی باحجاب تحویل بگیرند، بنابراین در مجموع با بی حجابی در جامعه کنونی به موفقیت های بیشتری دست پیدا می کنید.

 

اما یک موقعیت مطلوب چه موقعیتی است؟ آیا اینکه مردانی بخاطر ظاهر زیبا و جذاب به شما توجه بیشتری کنند در حالیکه نسبت به همسر خود چنین توجهی ندارند، یک موقعیت مطلوب است؟

 

شاید بد نباشد به این جنبه نیز فکر کنیم که نهایت زندگی و موقعیت ما به کجا خواهد رسید. اینکه نهایت موقعیت ما در پیشگاه الهی است. ما چه موقعیتی را در این محضر خواهیم داشت؟ دسترسی به کدام موقعیت برای ما موفقیت آمیزتر است؟

 

 

۶_شادتر و با نشاط تر خواهید بود

 

وقتی بی حجاب می شوید احساس می کنید نشاط بیشتری دارید و به دنبال شادتر شدن هستید. احساس می کنید به آرامش بیشتری دست پیدا کرده اید و شاید روزتان را با انرژی بیشتری شروع می کنید.

 

اما حقیقت این است که شل حجابی شاید در ابتدا نشاطی را به دنبال داشته باشد اما بعد از مدتی نه چندان دور متوجه می شوید که این نشاط حقیقی نبوده و بلکه آرامش گذشته را نیز از دست داده اید. بسیار طبیعی است که وقتی ساعت ها در معرض نگاه های نامحرم و ناپاک قرار می گیرید، اثرات منفی آن بر روح، روان و جسم شما باقی خواهد ماند و اینگونه شما بدون اینکه خود بدانید نشاط واقعی را از دست خواهید داد.

 

با توجه به موارد ذکر شده که می توان آن ها را منفعت های بی حجابی یا شل حجابی نام نهاد، قضاوت با خوانندگان محترم است که فواید و نتایج سودمند حجاب را برگزینند یا منفعت های دنیایی کم حجابی را.

 

 

تحریریه سایت با حجاب_صفورا اکبری نژاد

نام

ایمیل

خیلی خوب بود به نظر من این مطلب میتونه بیشتر از گفتن از فواید حجاب رو خانم ها تاثیر بذاره

اره تورو خدا تا ثیر داره روی ادمای حمق مثل تو خولوچل

با سلام من خودم از زن بی حجاب خوشم میاد و زن آینده ام باید بی حجاب باشه
چون علاوه بر موارد فوق چادر مشکی باعث افسردگی میشه
و چادر و حجاب باعث نرسیدن آفتاب به بدن زن شده و در نتیجه باعث پوکی استخوان میشه

واقعا ادم بی غیرتی هستی .حقتم همون احمقیه که زن تومیسه

چیزی نمیتونم بگم چون عمق جهل و نادانی رو در شما میبینم.آخه شما با این حرف داری علنا نعوذو بالله روی حرف خدا هم حرف میزنی.کی تو رو آفریده؟!فکر کن یه کم.

اقای محترم تو دین اسلام‌چادر اجباری نیس و امر ب معروف و نهی از منکر ک تو دین اسلام اومده با فوش و بدو بی راه نسبت ب نظر یه شخص دیگه نیست شما یاد بگیر توهین نکنی خودش کافیه .خیلی از چادریا کلیپشون پخش شده ابروی هرچی چادریو بردن بنظر بنده یه خانم میتونه حتی با مانتوهم باحجاب باشه

تو مگه ادمی که اینو داری میگی چشمت گور گوشت کر شد الهی

بیبین اگه زن میگیری برای مردم و به حراج گذاشتنش بهتره که نگیری

خاک تو سرت با این مطلبی که نوشتی خدا تورو شفا بده آمین

با این تحلیلهای سطحی نمی تونید مانع اعتراض مدنی دختران شجاع ایرانی بشید.

خیلی خوب بود

نظرتون کاملا اشتباه است. من خودم استاد دانشگاه هستم. همسر من پزشک هستند با اینکه امروزی هستند و همیشه شیک لباس میپوشند زمانی که اومدن خواستگاریم روی پوشش خیلی تاکید داشتند .من هم که خدا رو شکر چادر بسیار دوست دارم و حتی با چادر هم تدریس میکنم و هیچ موقع چادر برام محدودیت ایجاد نکرده. دختر هر چقدر عفیف تر و با حیا تر خواهان بیشتری دارد.خودم به شخصه میبینم دخترهای شل حجاب دانشگاه که فقط میتوان گفت جنس مخالف برای هوس و نیاز سراغشون میاد برا ی رابطه گذرا و کوتاه مدت. دختر با حجاب مثل مروارید در صدف است.

سلام بزرگوار فکر کنم شما تییتر مقاله رو خوندیدلطفا مجدد بخوانید

برو تاریخ و تفسیر کامل قران را بخون حجاب مختص به اسلام نیست ازاول بوده .مگه نمیبی شوکلات را تو پلاستیک میپیچند تا مگسهای شرور ومفسد طرفش نرند که همه جامعه را مسموم میکند

برو تاریخ و تفسیر کامل قران را بخون حجاب مختص به اسلام نیست ازاول بوده .مگه نمیبی شوکلات را تو پلاستیک میپیچند تا مگسهای شرور ومفسد طرفش نرند که همه جامعه را مسموم میکند

کسی که این متن رو نوشته باید بگه که بی حجابی درباره ی جلوی محرم این فواید رو داره وگرنه بی حجابی در جامعه،جامعه رو به سمت فساد سوق میده.
بعضی ها شاید ندونند اما باید بگم که آقایون تمایل جنسی خیلی خیلی بیشتری به نسبت خانمها دارند و زود تحریک میشند.
خوبی حجاب این هست که اگر پسری به هر دلیلی توانایی ازدواج رو نداشته باشه،دلش به زیبایی هر زنی آلوده نمیشه و مردانی هم که ازدواج کردند،زن خودشون رو بهترین و زیباترین زن میبینند و اینطوری جامعه گلستون میشه.
داشتن یا نداشتن اعتما بنفس هیچ ارتباطی به حجاب نداره و این ثابت شده.

زندگی ای که به خدا نزدیک تر باشه قطعا آرامش بیشتری داره.

سلام. نمیگم همه ی نظرات رو خوندم اما چندتایی که خوندم کافی بود. من ۲۸سالمه. یه دختر مسلمون هستم که به دینم که دین مهربانی و رحمت است افتخار میکنم. آقایی که در مورد حجاب ایراد میگیری اینو بگم خدا هر امری که داده بنا به حکمتش فقط به نفع و به خاطر بندش این حرفو زده. قرار نیست پیامبرشو بفرسته که چاقو زیر گلوی مردم بذاره. خدا دستور داده و اطاعت از دستور واجبههه. البته نا گفته نماند خدا در سوره بقره یا آیه الکرسی فرموده:لا اکراه فی الدین. یعنی در دین اجباری نیست راه درست نشان داده شده است. کسی که از شیطان و هوای نفس پیروی کرد جایگاه او آتش است. خداوند فرمود ای پیامبر غمگین نباش تو فقط دستورات را ابلاغ کن. خدا خیلی مهربونه که اینو گفته والبته اتمام حجت کرده و تمامممم. حالا خوددانی که چقدر میتونی تو جامعه واسه خاطر حرف خدا تاثیر گذار باشی یا نباشی. چون اگر تو بیحجابی تاثیر داشته باشی مطمئن باش از چشم خدا پنهان نمیمونه. و کلی حدیث در این زمینه وجود دارد. ویکیش که برام جالب بود این بود که اگر مردی اجازه بده زنش به خودش برسه جلوی مردم ظاهر بشه با هرقدمی که مرد برمیداره یه خونه تو جهنم برای مرد ساخته میشه. من تا دوران دانشجوییم بیحجاب بودم ولی ته دلم از وضعیتم راضی نبودم آرامش روحی نداشتم و از طرفی کلی پسر مزاحمم میشد که فقط به عشقو حال خودش برسه. من ناراحت بودم چون خدا نمیخواست که من اونطور باشم. بالاخره بعد از یه سختی هایی من به حجابم توجه کردم و موهامو بیرون نمیذارم. نمیگم خیلی باحجابم اما سعی میکنم اونی باشم که خدا میخواد. ولی الان شمار اون آدمایی که مزاحمم میشدن به شدت کم شد. البته اینو بگم که من دختر زیبایی هستم واینو هرکی منو میبینه میگه و با حجابم احساس میکنم که زیباتر میشم. دختری که خودش رو در معرض دید میذاره راحت اجازه میده خیلی ها در موردش فکرای ناجور بکنن و پیشنهادای ناجور بدن. غیر از این نمیتونه باشه چون من خودم تجربه کردم واقعا اون آرامشی که الان دارم اونموقع نداشتم. قربون خدا برم که همه ی کاراش ازرو حکمته. به نظر من اگر بی حجابی تمام مشکلات جامعه نباشه حداقل میتونه نصفش رو درگیر خودش کنه. چون اگر الان بی حجابی مد نبود خیلی ها تو زندگیشون آرامش داشتند که باخیال راحت بیرون برن و کسی مزاحمشون نشه یا زن دیگه ای به چشم شوهرش نیاد که اونم بخواد تلافی کنه. خدا میدونه چه گناها که به خاطر بی حجابی اتفاق نیافتاده باشه و چه زنو شوهرا از هم سرد نشده باشن..بحث خیلی پیچیدس که فقط خدا عالمه. این دو روز دنیا خیلی بی ارزشتر از اینه که حرف خدا که خالق ما است و بهتر از هرکس میدونه چی برا بندش خوبه رو زیر پا گذاشت. مثل مادری که نمیخواد بچش اتفاقی براش بیفته. بی حجابی یا حجاب..من هردوصورت رو تجربه کردم. فقط میتونم بگم حجاب برابر است با آرامش روحی لا اکراه فی الدین اجباری در دین نیست اما راه درست رو انتخاب کن چون خداوند با انسانها اتمام حجت کرده است. به نفع خودتونه همین

سلام به همه. نمیگم همه ی نظرات رو خوندم اما چندتایی که خوندم کافی بود. من ۲۸سالمه. یه دختر مسلمون هستم که به دینم که دین مهربانی و رحمت است افتخار میکنم. آقایی که در مورد حجاب ایراد میگیری اینو بگم خدا هر امری که داده بنا به حکمتش فقط به نفع و به خاطر بندش این حرفو زده. قرار نیست پیامبرشو بفرسته که چاقو زیر گلوی مردم بذاره. خدا دستور داده و اطاعت از دستور واجبههه. البته نا گفته نماند خدا در سوره بقره یا آیه الکرسی فرموده:لا اکراه فی الدین. یعنی در دین اجباری نیست راه درست نشان داده شده است. کسی که از شیطان و هوای نفس پیروی کرد جایگاه او آتش است. خداوند فرمود ای پیامبر غمگین نباش تو فقط دستورات را ابلاغ کن. خدا خیلی مهربونه که اینو گفته والبته اتمام حجت کرده و تمامممم. حالا خوددانی که چقدر میتونی تو جامعه واسه خاطر حرف خدا تاثیر گذار باشی یا نباشی. چون اگر تو بیحجابی تاثیر داشته باشی مطمئن باش از چشم خدا پنهان نمیمونه. و کلی حدیث در این زمینه وجود دارد. ویکیش که برام جالب بود این بود که اگر مردی اجازه بده زنش به خودش برسه جلوی مردم ظاهر بشه با هرقدمی که مرد برمیداره یه خونه تو جهنم برای مرد ساخته میشه. من تا دوران دانشجوییم بیحجاب بودم ولی ته دلم از وضعیتم راضی نبودم آرامش روحی نداشتم و از طرفی کلی پسر مزاحمم میشد که فقط به عشقو حال خودش برسه. من ناراحت بودم چون خدا نمیخواست که من اونطور باشم. بالاخره بعد از یه سختی هایی من به حجابم توجه کردم و موهامو بیرون نمیذارم. نمیگم خیلی باحجابم اما سعی میکنم اونی باشم که خدا میخواد. ولی الان شمار اون آدمایی که مزاحمم میشدن به شدت کم شد. البته اینو بگم که من دختر زیبایی هستم واینو هرکی منو میبینه میگه و با حجابم احساس میکنم که زیباتر میشم. دختری که خودش رو در معرض دید میذاره راحت اجازه میده خیلی ها در موردش فکرای ناجور بکنن و پیشنهادای ناجور بدن. غیر از این نمیتونه باشه چون من خودم تجربه کردم واقعا اون آرامشی که الان دارم اونموقع نداشتم. قربون خدا برم که همه ی کاراش ازرو حکمته. به نظر من اگر بی حجابی تمام مشکلات جامعه نباشه حداقل میتونه نصفش رو درگیر خودش کنه. چون اگر الان بی حجابی مد نبود خیلی ها تو زندگیشون آرامش داشتند که باخیال راحت بیرون برن و کسی مزاحمشون نشه یا زن دیگه ای به چشم شوهرش نیاد که اونم بخواد تلافی کنه. خدا میدونه چه گناها که به خاطر بی حجابی اتفاق نیافتاده باشه و چه زنو شوهرا از هم سرد نشده باشن..بحث خیلی پیچیدس که فقط خدا عالمه. این دو روز دنیا خیلی بی ارزشتر از اینه که حرف خدا که خالق ما است و بهتر از هرکس میدونه چی برا بندش خوبه رو زیر پا گذاشت. مثل مادری که نمیخواد بچش اتفاقی براش بیفته. بی حجابی یا حجاب..من هردوصورت رو تجربه کردم. فقط میتونم بگم حجاب برابر است با آرامش روحی لا اکراه فی الدین اجباری در دین نیست اما راه درست رو انتخاب کن چون خداوند با انسانها اتمام حجت کرده است. به نفع خودتونه همین

از نظر من کسى که این کار ها رو بکنه دوست داره زودتر به جهنم بره و واقعا نمى دونم خداوند روز قیامت به کسى که برعکس حرف آن را مى زند چه کارى مى کند
یکى از گروه ها که وارد جهنم مى شوند که براى فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت مى کنند
حدیث از پیامبر اکرم

حضرت رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) : یکی از گروهی که وارد جهنم می شوند زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان خود را آرایش و زینت می کنند . ( کنزالعمال ، ج ۱۶ ، ص ۳۸۳ )

سلام وقت بخیر حجاب داشتن خیلی بهتر از بی حجابی یا بد حجابی هست چون حجاب کامل چه برای مرد یا چه برای زن باعث بالا رفتن شخصیت اون فرد در جامعه میشه ۹۷/۰۲/۲۵ 

خیلی ممنون از مطالب خوبتون

پس چرا دخترهایی که زمانی که حجاب و چادر رو کنار میزارن خواستگار پیدا میکنند و ازدواج میکنند.من خودم محجبه هستم.خیلی نیش و کنایه از اطرافیان و دوستان و حتی محجبه ها و شنیدم بالاخره ی روز از این دنیا میرم و از دست نیش و کنایه ها خلاص میشم .این خانم های بیحجاب باعث میشن زندگی برای ما محجبه ها سخت تر بشه.

این سودهای بانکی و وام های بهردار بانکی سفره مردم رو آلوده کرده و دین رو از خانواده های فراری داده.ربا یعنی جنگ با خدا.
من دیدم خانواده هایی که مذهبی بودند ولی از زمانی که به سمت وام های بهره ای و سپرده های بهره دار رفتند حجاب ک هیچی نماز و غیرت و خیلی چیزهای دیگه از زندگیشون رفته اخر این رباخوری دشمنی با خداست و بس.

کاش بفهمید که هر کی حجابو دوست نداره، بخاطر جلب توجه دیگران و جذب مردا نیست! فقط نمیخواد بخاطر تحریک نشدن مردایی که نمیتونن به غریضه حیوانیشون غلبه کنن خودشو تو بند قرار بده!

متاسفم برای این جامعه.من یه دخترم و قبلا هم حجاب عالی نداشتم اما از وقتی چادر میپوشم نه تنها اعتماد به نفسم بهتر شده بلکه دیگران هم بیشتر به من اعتماد و توجه میکنن پس این مطلب های چرت و پرت که چیزی جز جمع کردن گناه بیشتر نداره رو جمع کن??

با نام خدا قلب ها آرام میگیرد‌..همین که میگویم خدا ،هم چیز برایم معنی میشود برایم مهم نیست دیگران دیدشان نسبت به من چگونه است یا بهتر بگویم اینکه مرا با چه تیپی بپسندند مهم برای من خداست که دوست وهمدم لحظه های زندگیمه خدایی که به جز خوبی برام چیز دیگه ای نمیخواد طوری آفرید منو که خودش میپسنده بروی سرم منت نداره نه میگه خیلی خوش کلی یا نه زشتی ازنظر من تمام وجودم از نظر او باید زیبا باشه وهرگاه که بیرون میرم به آسمان نگاه میکنم و لبخندش وحس میکنم همین برام کافیه که لبخند خدا رو دارم پس حجاب رو دوست دارم و بر سیاهی چادرم بوسه میزنم که بوی چادر خاکی مادرم زهرا میدهد بوی قطره قطره خون شهدا..ونه مردمی که به گناه من راضی هستند تا به هوس دنیایی خودشون برسن.خدایا به نام تو قدم می‌گزارم که بزرگی ودر نگاه تو میخواهم زیبا باشم مهم نیست دیگران زیبایی را چگونه میبینند .. و چه خوب گفته شد که مد پوشان بدانند آخرین مد کفن است.

سلام خداروشکر میکنم از اینکه ۹۹ درصد از کامنتا طرفدار حجاب و عفت و حیا بودن هم دخترا هم پسرا . ان شالله هر کجا هستید تنتون سلامت باشه و از وسوسه شیطان و بنده های شیطان دور باشید و ان شالله همسرانی همچون خودتون خدا قسمتتون کنه . ان شالله حضرت زهرا دعاگوی همتون باشن . یا علی

به نظر من این متن سطحی و ناپخته است انگار که یک ادمی که عقل اجتماعیش از سنش پایین تره این متن مثلا تشویق به حجاب رو نوشته باشه.

خیلی خیلی عحمقی

واقعا متاسفم برای افرادی مثل شما بخاطر درک پایین و نظر غلطی که دارید هیچ کس از این افکار به جایی نرسیده اگه کمی سواد داشتین و مطالعه میکردید اینارو نمینوشتید همین بهتر که نظراتتون رو برای خودتون نگه دارید

چون حجاب بین زن و مرد تفاوت داره بس به نظرم زنان هم باید مثل مردا باشه حجابشون در غیر اینصورت زن چرا باید اذیت بشه بخاطر مردا

سلام شناخته شدن انسان به ایمان و عفاف، سالم ماندن از طمع دیگران را به دنبال دارد. از آیه ۵۹ سوره احزاب استفاده می شود که چادر به سر کردن و پوشاندن زن موجب می شود تا بینندگان بفهمند که این زن، مسلمان و مؤمن و پاک است و ملعبه دست هوسرانان نیست.

الان که مملکت اسلامیه اجازه نمیدن با چادر عکس سه در چهار بگیری. اگر آزادی و لختی بیاد ما با حجاب ها باید دور شناسنامه و کارت ملی و مدرک و رو خط بکشیم.
مردایی که الکی دلسوزن و واسه بی حجاب بودن زن ها میجنگند آیا به فکر حقوق و پول مساوی زن ها هم هستند؟ فقط هوسشون واسشون مهمه که حتی زن های متاهل هم تو گزینشون باشه
اون شوهرهای بی غیرتی که مشکلی با بی حجابی زن هاشون ندارن فکر میکنن زنشون رو بفرستن تن فروشی و زنه اینقدر ساده لوحه به خاطر عشقش پولی هایی که از این راه به دست میاره دو دستی تقدیم آقا میکنه.

دلم میخواهد کسانی رو که نظرشون روی بی حجابی هست رو روز قیامت ببینم که چطوری حسرت میخورند واااااقعاًمتاسفم

خانم های باحجاب و مخصوصا چادری برای من احترام خیلی زیادی دارن

وقتی هم می بینم همسرم رفتار باحیا و پوشش کامل و سالمی داره قلبا بهش علاقه پیدا می کنم چون با این رفتارش داره به من نشون میده زندگیش، شوهرش و خدا براش خیلی اهمیت دارن

ممنون از این که مطالب مفید می نویسین

اره به افرادی که کمبود محبت دارن و درواقع عقده دارن خوبه اما کسی که اصالت داره خودشو به حراج نمیزاره من یه دختر ۱۸ ساله چادریم به لباسی که از حضرت زهرا برام به جا گذاشته افتخار می کنم رشتم انسانی و کاملا اعتماد به نفس دارم حتی چند بار روبروی هزاران نفر صحبت کردم
اگه بی حجابی شخصیته حیوانات از ما باشخصیت تر هستند
من یه دختر کاملا با نشاط هستم
لطفا چرت و پرت نگید
ممنون که باعث خندیدن من شدید با این چرت و پرت ها

اره به افرادی که کمبود محبت دارن و درواقع عقده دارن خوبه اما کسی که اصالت داره خودشو به حراج نمیزاره من یه دختر ۱۸ ساله چادریم به لباسی که از حضرت زهرا برام به جا گذاشته افتخار می کنم رشتم انسانی و کاملا اعتماد به نفس دارم حتی چند بار روبروی هزاران نفر صحبت کردم
اگه بی حجابی شخصیته حیوانات از ما باشخصیت تر هستند
من یه دختر کاملا با نشاط هستم
لطفا چرت و پرت نگید
ممنون که باعث خندیدن من شدید با این چرت و پرت ها

سلام حجاب یه ذره ازچشم هانگهت میداره من خودم حجابمورعایت میکنم وحتی وقتی کنارمامانمم راه میرم مردا چپ چپ نگاه میکنن وخجالتم نمیکشن مام به روی خودمون نمیاریم آیه قرآنم اول به آقایون گفته نگاهتونو کنترل کنین وحتی به زنان گفته حجاب داشته باشین بهتره نه اینکه اجبارکنه.

درود
من نه با حجاب اجباری موافقم نه با بی حجابی اجباری نوع پوشش هرکس به خودش مربوطه و خودمم به هیچ عنوان چادر سر نمیکنم

ولی بهتر بود تیتر این مطلب رو میزدید فواید ظاهری بد حجابی چون داخل مطلب هم اشاره کردید که پشت پرده این فواید چیز دیگریست

خطاب به اون خانمایی ک به غیر چادری ها ایراد میگیرند میگم والا من با دیدن خانم چادری با چادر براق و آرایش کرده و عطر زده بیشتر تحریک میشم تا خانم بد حجاب

اصلا هم اینطور نیست توی این مطلب اون مواردی که ذکر کردن چی معلوم خانم های چادری نداشته باشن ؟ چی معلوم خانم هایی که چادری باشن از خانم های بی حجاب هم بهتر باشن شما یه جوری میگید انگار خانم های بی حجاب از همه بهترن بعدشم اون بی حجابا یا به خدا اعتقاد ندارن یا یا فکر میکنن روز قیامت نیست اینهمه میرین توی اینترنت یکم درمورد همین چیزا تحقیق کنین توی این دور و زمونه هرجا بری ماشا ا بعضی از اقایون چشم چرونی میکنن س بهتره چادر بوشیم اون چیزی که ماها داریم الان دربارش صحبت میکنیم از روز عاشورا و کوچه س کوچه های مدینه و شام و شت در خونه ی حضرت علی گذشته تا به ما رسیده و ما قدرشو نمیدونیم برای سلامتی امام زمان و شهدا صلوات

همه این حرف ها بی ارزش است دختری که حجاب کامل نداشته باشه یک کالا مصرفی بیشتر نیست

وای بر ما اسمون را گذاشتیم شیعه ولی خواهرانمان حجاب کامل را رعایت نمی کنند

این چرت و پرت ها چیه نوشتی ؛میخوای بی حجابی رو رواج بدی مذدور دشمن. بی حجابی چیزی جز بد بختی و گناه و ذلالت برای زنان جامعه ما نداره . جمع کن این کار رو . از خدا و روز قیامت نمی ترسی. هیچ کاری بدون جواب نیست . میدونی با این کارت داری فساد رو رواج میدی.این مطالب رو پاک کن ان شا الله خدا شما می بخشه او بخشنده است. با این مطلب ها بی حجاب ها را تشویق می کنید. خواهش مندم دیگر از مطالب گمراه کننده نگذارید

سلام دوست عزیز شما اصلا مقاله را دقیق خوانده اید؟ آیات قران که در آن مثال زده چطور؟
پیشنهاد میکنم دقیق بررسی کنید

بسم رب الشهدا.سلام.همه به من بگید .کسی از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیشتر میدونه؟؟ پس حرفی نمیمونه.اگر کسی فرد دین داری را اذیت کند ان فرد دین دار مورد رحمت قرار میگیرد:حدیث.من به همه توصیه می کنم برید زندگی شهدا رو بخونید زندگی تون عوض میشه به عنوان مثال کتاب سلام بر ابراهیم .من زندگی مو مدیون اون هستم :شهید ابراهیم هادی. خیلی ها مثل شما بودن بی حجاب که این کتاب رو خوندن محجبه شدن .نه تنها محجبه بلکه شروع با کار خیر هم میکنند. الان امام زمان عج داره نگاتون میکنه احترام اونو داشته باشید.هیچ شخصی با فحش هدایت نمیشه این یادتون باشه .هر حرفی که می زنید یه جواب داره تو روز قیامت .۳صلوات هدیه به شهدا

سلام بر همه . لطفا اگر توهینی چیزی به کسی شد مارو حلال کنه.اما میدونید کسی که با عملی یا حرفی بین مسلمین تفرقه ایجاد کنه مذدور دشمن هستش .مثل همین مطلب.و اینکه شرمنده نوشتم چرت و پرت .چون واقعا این مطالب خیلی نادرست بود . بخشنده بخشیده میشه.گناه این کار مال کسی که اونو رواج میده هم ثبت میشه برای هر نفر که گمراه میشه البته انقدر مسلمانان با غیرت داریم که پس لطفا پاکش کنید.من یکم در تعجبم چرا این مطالب رو هنوز پاک نکردید.

سلام تشکر از لطف شما مطمئن باشید راجب پیامهای دوستان حتما بررسی مجدد صورت میگیرد. دوست عزیز این مقاله در واقع آسیبها را دارد بررسی میکند! مشکل شما با این مقاله چیست؟ در واقع حس یک خانم بد حجاب که فکر میکند با بد حجابی مثلا اعتماد به نفس بیشتری میگیرد اما ادامه مقاله به رویکرد آسیبها میپردازد. در واقع حسی که درون یک زن بد حجاب یا بی حجاب هست را بررسی میکند! مشکل چیست دقیقا؟

من اگه چادر میپوشم نه به خاطر ترس از از قیامت و جهنم
نه به خاطر نعمت بهشت .البته درسته که خدا خودش گفته
ولی من به خاطر اون ارامشی که توی همین دنیا از خدا میگیرم و اون
امنیتی که میگیرم تو این جامعه ی بی فرهنگ. که داخلش مشتی ادمایی
که اصلا ارزش ندارن و دیدشون به زن و دختر که خودتون میدونید چیه. .
و خیلی دلایل شخصی که قطعا امتیاز بیشتر از بی حجابی هست ..
البته درسته که زندگی هر کس به خودش مربوطه و مهم تر از همه فکر و نیت بک خانم با حجاب یا بی حجاب هست . .

من که بی حجاب مو بی حجابی رو خیلی دوست دارم چون به هم اعتماد به نفس میده .درضمن چادر سیاه باعث افسردگی میشه

اگه تو خانوادت بهت توجه نمیکنند. بیا بی حجاب شو! بیا بگو خانوادم به من اهمیت نمیدند. بیا بی حجاب شو و بگو هر بلایی سرم اومد برای خانوادم اهمیت نداره, با حجاب حالا نه حتما چادر با حفظ قشنگیای خدادادیت زیباییتو موندگار تر کن, با حجاب اعتماد به نفس بیشتری داری چون مطمئنی کسی نمیتونه به خودش اجازه بده چشم چپ نگاه کنه یا نزدیکت شه تو در امنیت کاملی. اینگه به خاطر چیزی که خودت براش زحمت نکشیدی چه فایده داره که تحسین شی؟ نه خودت براش زحمت کشیدی نه موندگاره! وقتی به خاطر یک کاری یک فعالیتی که خودت برای رسیدن بهش تلاش کرده باشی و رسیده باشی لذت تحسین کردن دیگران بهتره یا چیزی که با یک زبونم لال اتفاق بد نابود میشه؟ ببخشیدا ولی بیا با بی حجابیت بگو که من هیچ استعداد و توانایی ندارم و پیداش نکردم تا بتونم کمی لباس های شلوغ تری بپوشم که شما برای دو ثانیه تحسینم کنید برید! من کمبود محبت دارم.

ولی دوستان! برای یک بار هم شده این متنو بخونید بعد به نویسندش فحش بدید.

من به این حرفایی که می زنی اصلا اهمیت نمیدم در ضمن انقدر از چادر و هرچی مثل حجاب می خواد باشه من بدم میاد
من از نویستنده این متن خیلی تشکر می کنم که از بی حجابی تعریف کرده.

من به این حرفایی که می زنی اصلا اهمیت نمیدم در ضمن انقدر از چادر و هرچی مثل حجاب می خواد باشه من بدم میاد
من از نویستنده این متن خیلی تشکر می کنم که از بی حجابی تعریف کرده.

این کلام را فردی منافق نوشته و شاید هم مزدور دشمن است حجاب زن را محدود نمکند بلکه عزت و وقار به زن می دهد

با حجابی

اگر کمی به این حرفا دقت کنین متوجه میشین که فواید بی حجابی رو از زبون بی حجاب ها نوشته
لطفا متن رو با دقت بیشتری بخونین تا متوجه‌ی ایه های قران بشین
من خودم چادر سرم کردم بی حجاب هم بودم هر دوتاشون رو تجربه کردم ولی به جرئت میتونم بگم هیچی مثل حجاب نمیشه شما حجاب رعایت کنین اگر باز نگاهای کثیف رو رو خودتون حس کردین خیالتون از خودتون راحته و اینکه نگاه بقیه هرز میپره به شما مربوط نیست

کی گفته آفتاب که به پوست نخوره باعث پوکی استخوان میشه اگه یه کم بیشتر مطالعه کنی خانمهایی که حجاب میکنن کمتر به سرطان پوست مبتلا میشن !!!عقل کل.اینکه خودت به حراج بزاری اعتماد به نفس بیشتری میگیری ؟؟؟واقعا که??

واسه کسی که خودشو در این حد و اندازه میدونه که حجابشو رعایت کنه تا یه‌نفر پیدا شه اونو بگیره بحث کردن در رابطه با این مسائل بی فایدست اینا یا واقعا نفهمن یا خودشونو به نفهمی میزنن

چرااینارومیذارید آخه زیبایی های کوتاه مدت آخه چه فایده ای داره متاسفم براتون

لطفا با دقت مقاله رو بخونید دوست عزیز!

هیچ چادریا افسردگی نیست.. اونای بی حجاب هستن یعنی خودش به مردم فروختن نه برای همسرش برای همین طلاق زیاد شدن . افتخار بر چادریا که فقط برای همسرش هست.

بسم رب الشهدا و صدیقین.سلام. من دوباره خوندم اونو .شما فکر میکنین همه کل مطلبو می خونند.من میگم شاید یه تعداد فقط تیتر هارو بخونن و وقت یا حال برای خوندن کل مطلب نداشته باشند.شخص درباره حجاب میزنه تحقیق بعد فقط تیتر هاشو می خونه و به بی حجابی ادامه می ده و تشویق هم میشه.یه تعداد میان یه نگاه می کنن(همرو نمی خونند) و بعد میگن بی حجابی بهتره. لطفا درباره حجاب مطلب بزارید . خواهش خواهش می کنم برای شادی امام زمان عج و ظهورش ۱۴ صلوات بفرستیم و بعد این مطلب پاک بشه .ممنون.. و یه چیز دیگه . من خوش حالم که این همه ادم با غیرت داریم..و اینکه هر شخص با بی حجابی یه سیلی به حضرت فاطمه زهرا س میزنه (ایت الله بهجت). و یه چیز دیگه هیچ چیز با فهش درست نمی شه..والسلام

بی حجابی خیلیم خوبه هرکس هر جور دوس داره باید لباس بپوشه من یکی از ملاکای ازدواجم اینه خانومم بی حجاب باشه

سلام
شواهد نشون میده یا شما خانوم بی حجاب هستی و در قالب مرد پیام گذاشتید و یا اینکه علیه فطرت غیور و پاک مردانه خود با دستاویز تبلیغات منفی، می جنگید که این اختلال برایتان پیش آمده و برای آشنایی با واژه فطری و بین المللی عفاف و حجاب و حالت مردانه غیرت حتما کتاب های خانم وندی شلیت آمریکایی را مطالعه بفرمایید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت باحجاب است

و استفاده از مطالب با ذکر منبع باعث امتنان است.


ارزیابی حجاب

رضایت خدا را در پی دارد زیرا حجاب اجرای آیه 31 سوره نور و برخی آیات دیگر الهی است.

رضایت رسول خدا (ص)، ائمه هدی (ع) و فاطمه زهرا(س) را در پی دارد زیرا اجرای دستور خدا همواره مورد عنایت و تأکید معصومین علیهم السلام بوده است.

رضایت شهدا و مادران شهدا را در پی دارد زیرا شهدا و مادران شهدا همواره بر اجرای حجاب تأکید داشته اند.

رضایت علمای دین را در پی دارد زیرا اجرای دستور خدا همواره مورد عنایت و تأکید  علمای دین بوده است.

رضایت والدین متدین و اقوام مذهبی را در پی دارد زیرا والدین متدین و اقوام مذهبی همواره بر اجرای حجاب تأکید داشته اند.

رضایت مجریان قانون را در پی دارد زیرا زیرا طبق قوانین کشور رعایت حجاب اسلامی الزامی است.

رضایت اساتید و معلمان مذهبی را در پی دارد زیرا اجرای دستور خدا همواره مورد عنایت و تأکید  اساتید و معلمان مذهبی بوده است.

خشم منافقین، لاتها و افراد بیماردل را در پی دارد زیرا یک وسیله هوسرانی برایشان محدود می شود.

خشم دشمنان دین از شیطان بزرگ تا شیاطین انسان نما را در پی دارد زیرا دشمنان دین همواره با اجرای فرامین خدا مخالف بوده اند.

خشم هوای نفس         را دشمن ترین دشمنان تو هوای نفس تست.

امنیت بیشتر را در پی دارد زیرا حجاب مصونیت است نه محدودیت

کمک به فروپاشی خانواده ها را در پی ندارد زیرا مردان متأهل با دیدن زنان جوان بد حجاب به فکر ازدواج مجدد می افتند.

کمک به افزایش ازدواج را در پی دارد زیرا مردان مجرد از راه ارتباط با زنان بدحجاب نیازشان تأمین می شود و کمتر احساس نیاز به ازدواج پیدا می کنند.

کمک به افزایش طلاق را در پی ندارد زیرا ازدواج با افراد بد حجاب اغلب با علاقه شدید قبل از ازدواج همراه است. این علاقه شدید، مانع از تشخیص معایب فرد توسط خواستگار می شود. پس از ازدواج، با رو شدن معایب فرد، احتمال ناسازگاری و طلاق بالا می رود.

کمک به بالا رفتن سن ازدواج و گرانتر و  دشوارتر شدن آن         را در پی ندارد زیرا ازدواج با افراد بد حجاب اغلب با علاقه شدید قبل از ازدواج همراه است. این علاقه شدید، سبب قبول شرایط دشوار و پر هزینه توسط خواستگار می شود.

کمک به فساد و ناامنی را در پی ندارد زیرا بدحجابی، توقعات زن را بالاتر می برد، شرایط ازدواج را دشوارتر می سازد و سن ازدواج را افزایش می دهد. در چنین شرایطی، همه جوانان نیازمند ازدواج نمی توانند عفت خود را حفظ کنند.

کمک به یافتن شغل در اماکن مشکوک را در پی ندارد زیرا          بدحجاب، هواهای نفسانی برخی کارفرمایان هوسران را تا اندازه ای تأمین می کند.

کمک به یافتن شغل در اماکن سالم را در پی دارد زیرا برای استخدام در مشاغل دولتی و مؤسسات مذهبی رعایت حجاب الزامی است.

احتمال اعتیاد به مکالمه تلفنی خاص با نامحرمان را در پی ندارد زیرا ربط چندانی به حجاب ظاهری ندارد. مکالمه تلفنی خاص با نامحرمان، در صورت تکرار برای دختران اعتیاد آور است. از جمله دلایل برخی از طلاقها، دشواری ترک چنین اعتیادی برای برخی خانمها می باشد.

کمک به سلامت پوست را در پی دارد زیرا امروزه با افزایش لوازم آرایش تقلبی، پوست اغلب دختران بدحجاب آسیب زیادی می بیند که اگر در جایی مانند دانشگاه آرایش نکنند خود را نشان می دهد.

تحریک نگاههای حرام را در پی ندارد زیرا بد حجاب زیباییهای بدن خود را در معرض نگاههای حرام قرار می دهد.

تحریک متلک گویی را در پی ندارد زیرا  این بدحجاب است که نگاههای حرام را تحریک می کند.

افزایش احتمال ازدواج را در پی دارد زیرا اغلب جوانان دوست دارند با دختری عفیف و با حجاب ازدواج کنند.

کاهش درصد مزاحمت را در پی دارد زیرا بدحجابی از نظر بیماردلان به معنای اجازه ایجاد مزاحمت است.

افزایش کار کلانتریها را در پی ندارد زیرا با افزایش مزاحمت بیماردلان، درگیریها و مسائلی پیش می آید که کار کلانتریها را افزایش می دهد.

نگاهی به آیات حجاب در قرآن مجید:

و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را [از هر نامحرمى‏] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که [طبعاً] از آن پیداست. و باید روسرى خود را بر گردنِ خویش [فرو] اندازند، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش‏] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن‏] بى‏نیازند یا کودکانى که بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نکرده‏اند، آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین‏] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد. اى مؤمنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه کنید، امید که رستگار شوید. (نور: 31)

اى همسران پیامبر! شما همچون یکى از آنان معمولى نیستید اگر تقوا پیشه کنید پس به گونه‏اى هوس‏انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند، و سخن شایسته بگویید! (احزاب: 32)

اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [روسرى‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا کنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است. (احزاب: 59)

کمک به فروپاشی خانواده ها را در پی ندارد زیرا مردان متأهل با دیدن زنان جوان بد حجاب به فکر ازدواج مجدد می افتند!!!!!
استاد همه خوبند ولی نه برای هر کاری شما بی خیال دفاع شو

ممنون مطلب خوبی بود بااجازه تون برای تحقیقم ازش استفاده کردم

چکیده: شناخته شدن انسان به ايمان و عفاف، سالم ماندن از طمع ديگران را به دنبال دارد. از آيه 59 سوره احزاب استفاده مي شود كه چادر به سر كردن و پوشاندن زن موجب مي شود تا بينندگان بفهمند كه اين زن، مسلمان و مؤمن و پاك است و ملعبه دست هوسرانان نیست.

مقدمه:

از جمله مهمترین آموزه‌های دینی در فرهنگ اسلامی توجه به حیا و حفظ حجاب در روابط فردی و اجتماعی با دیگران است. در منابع اسلامی بخصوص در قرآن کریم آیات و روایات فراوانی در اهمیت و ضرورت این موضوع وجود دارد. البته نباید فراموش کرد که این دستور دینی تنها مختص به آیین مقدس اسلام نبوده است بلکه در سایر ادیان نیز شاهد توجه به مقوله حجاب و حیا در زندگی هستیم هرچند که در بین سایر ادیان این موضوع به درستی اجراء نمی‌شود؛ ولی عموم مسلمین خود را به حفظ حدود شرعی حجاب ملزم دانسته و برای آن احترام و ارزش بسزایی قائل هستند. در واقع حفظ حجاب به عنوان حفظ یکی از مقدسات اسلامی که آثار و برکات فراوانی بر آن مترتب است، مورد رعایت و توجه خاص قرار دارد. در این نوشتار سعی داریم به پنج مورد از فوائد و برکات حفظ حجاب اشاره کنیم.

۱.نزدیکی به خدای متعال و تقویت معنویت در زندگی

از جمله مهمترین آثار وبرکات حفظ حجاب در زندگی تحصیل رضایت خدای متعال و تقویت حالات  معنویت در زندگی است. چراکه با رعایت این دستور الهی در واقع به اوامر الهی احترام گذاشته از این رو به این واسطه در جهت رضایت الهی قدم برداشته ومیتوان به حالات معنوی خود کمک نمود. از آنجایی که حفظ حجاب در زندگی ارتباط مستقیمی با صفت اخلاقی حیا و عفت در زندگی دارد. حافضان حیا و عفت و حجاب در عرصه زندگی مورد توجه و عنایت خاص الهی قرار دارد.  از پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه‌واله‌و‌سلم) نقل شده است که فرمودند:‌ «إنَّ اللّه‏َ يُحِبُّ الحَيِىَّ الحَليمَ العَفيفَ المُتَعفِّفَ؛[۱]خداوند انسان با حياىِ بردبارِ پاك دامنى را كه پاكدامنى مى‏ورزد، دوست دارد». شاید بعضی افراد این توهم ایجاد شود که موضوع حیا و عفا هیچ گونه ارتباطی با حجاب ندارد؛ ولی آنچه یقینی  صحیح  به نظر می‌رسد، این است که رعایت حجاب و باور به آن حاصل ضمیر پاک و نجیب و حیا و عفت درونی است که در ظاهر افراد بروز و ظهور پیدا کرده است.

۲.آرامش روحی و روانی

هرچند بعضی از افراد به واسطه نداشتن روحیه عزت و اعتماد به نفس برای اقناع و آرامش خود رو به سوی بی‌حجابی می‌آورند، ولی با یک تحقیق میدانی و آماری بین افراد با حجاب و بی‌حجاب به روشنی نتایجی بدست می‌آید، که ماحصل آن این است افراد باحجاب به واسطه عدم تمایل به عشوه گری و خود نمایی در روابط اجتماعی از آرامش زیباتری برخوردار هستند. در واقع اقناع خود به وسیله مدگرایی و برهنگی نمی‌تواند موجب آرمش روح باشد بلکه تشویش‌های روحی افراد را بیشتر نمود و روحیه آرامش را از آنها سلب می‌نماید. خداوند متعال خالق انسان که به نیاز واقعی انسان واقف و راه رسیدن به آرامش او را از همه بهتر می‌داند از این چنین عشوه‌گرهای غیر شرعی نهی می‌فرماید: «وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِكُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولى؛[احزاب/۳۳]‏ و در خانه‏هاتان آرام گيريد، و به شيوه جاهليت پيشين به خودنمايى بيرون نياييد».

۳. استحکام و بهبود روابط خانواده

رابطه استحکام خانواده و رعایت حجاب را می‌توان این چنین شرح داد که زن و مرد در خانواده با تمرکز داشتن به خواسته‌های‌ به حق اعضای خانواده  در مسیر رسیدن به ایجاد کانون گرم و صمیمی قدم برمی‌دارند و تمام همت خود را برای نیل به این مهم صرف می‌نمانید، این در حال است که زنان عشوه‌گر و خود آرا در بسیاری از موراد در این خصوص به علت توجه به بیرون خانواده با کم کاری‌های مواجه می‌شوند، در واقع توجه و اهمیت بسیار به خود نمایی و تبرج در  بیرون خانه رفته رفته موجب تحلیل و ضعف قوای روحی و اخلاقی شده و صبر و عدم آرامش را برای این چنین افرادی به دنبال خواهد می‌آورد.

4-دادن هویت به زن در جامعه

از جمله آثار و فواید ارزشمندی که فلسفه حجاب از آن بهره‌ می‌جوید،  این است که حجاب به زن یک هویت الهی می‌بخشد، برخلاف تفکر و فرهنگی که از زن استفاده ابزاری و تجاری می‌نماید و او را کالای فروش تبلیغاتی خود می‌نماید اسلام برای زن هویت الهی و عرشی معرفی می‌نماید که در زندگی دنیایی خود وظیفه دارد در حفظ و صیانت از آن تمام همت خود را بگمارد. در واقع رعایت حجاب و تقویت فرهنگ آن به تقویت گوهر الهی  که در وجود تمام افراد بخصوص زن  نهاده شده کمک دو چندان می‌نماید و به دیگران اجازه نمی‌دهد که با جنس زن به مثابه حیوانی که تنها وسیله اطفاء قوه شهویه است برخورد نماید: کما اینکه خدای متعال در قرآن کریم نیز رعایت حجاب را موجب طهارت قلب انسان معرفی می‌نماید:

«وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعاً فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن؛[حجرات/53] بلكه از پشت پرده و حجاب با آنها صحبت نمائيد و اين طور سؤال نمودن از آنها باعث پاكى قلب شما و آنها است».

 5-مانع شیوع فحشا و منکرات جامعه

رعایت حجاب و عفا در جامعه موجب جلوگیری از بسیار از منکرات و آسیب های اجتماعی می‌شود. با حفظ و رعایت شئونات اسلامی و رعایت حجاب اسلامی مسیر طمع ورزی به نوامیس و کاهش می‌یابد. از آنجایی که همه انسانها در درون خود امیال و غریره های گوناگونی دارند، توجه نداشتن به مورادی که باعث بیرون رفت این امیال از حالات تعادلشان میشود بسیار خطرناک و آسیب آفرین خواهد بود،[2] برای نمونه افرادی که در سنین جوانی و نوجوانی به سر می‌برند، با شکوفایی غریزه جنسی نسبت به محرک‌های این موضوع بشدت واکنش نشان می‌دهند ازجمله مورادی که باعث افزایش و شدت این غریزه می‌شود صحنه‌های نا مناسب و تحرک آمیز جنس مخالف است. با قوه یافت این غریزه و عدم دست رسی به اطفاء درست و شرعی آن شاهد هستیم جوانان دست به کراهای هنجار شکن و خطرناکی می‌زنند.

سخن آخر:

شناخته شدن انسان به ايمان و عفاف، سالم ماندن از طمع ديگران را به دنبال دارد. از آيه 59 سوره احزاب استفاده مي شود كه چادر به سر كردن و پوشاندن زن موجب مي شود تا بينندگان بفهمند كه اين زن، مسلمان و مؤمن و پاك است و ملعبه دست هوسرانان نیست. « يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحيما؛[احزاب/59] اى نبىّ اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم بزنها و دختران خود و زنهاى مؤمنين بگو (وقت بيرون آمدن از خانه) بخود نزديك كنند خمار و چادرهاى خود را تا اينكه بعفّت و نجابت) شناخته شوند و از مردمان هوس‏رانان اذيّت نكشند و هميشه خداوند آمرزنده و مهربان است.»

___________________
پی‌نوشت:
[1]. الكافى، ج۲، ص۱۱۲، ح۸.
[2]. « فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَض؛[ احزاب/ 32] تا اينكه كسى كه در قلبش مرض است در شما طمع نمايد».

با سلام مطلب شما در کانال مرکز نشر معارف حجاب و عفاف قرار گرفت

https://telegram.me/joinchat/C3Kzdj8gckTjth2WugBX6Q

سلام

من از این مطالب مفید شما در جهت روشن شدن دیده همسرم ب مقوله حجاب استفاده می کنم،البته ایشون محجبه هستند ،می خوام واسشون روشن بشه چرا حجاب ؟؟؟؟

با سلام باعث افتخار ماست که از مطلب استفاده کنید

با سلام از مطالب مفیدتون ممنونم

خیلی خوب بود. مرسی

من خودم محجبه هستم ولی به جز دلیل اول بقیه‌خیلی عوامانه است.

سلام

درکل مطالب خوبی بود.ولی من شخصا بارها و بارها این حرف ها راشنیده ام،هرچند محجبه هستم امادنبال مطلب تازه تری هستم.

در مورد درس هم به من.کمک.کرد

اطلاعات بیشتر در مورد فرمت‌های متنی

حجاب و عفاف

«حجاب و عفاف»در قاموس بشري ، واژه هاي آشنايي هستند که در گذر زمان از سنت به سوي مدرنيته ، فراز و نشيب هاي زيادي را طي کرده است . در اين ميان مردان و زنان (به خصوص زنان) در مسير تند باد حرکت به سوي مدرنيسم ، در معرض برهنگي فرهنگي و فرهنگ برهنگي قرار گرفتند تا در توسعه سرمايه داري نقش خويش را ايفا کنند .

اما با گذر زمان از هويت و شخصيت و ماهيت خود بيشتر دور شدند ، و در يک حرکت جديد با بازگشت دوباره به سوي منيت خويش و توجه به سرشت و طبيعت و احتياجات حقيقي خودرا ، در ميان معنويت ، هويت خويش را در «عفاف و حجاب» جستجو کردند .

نگاهي به مباني «حجاب و عفاف» که برخاسته از حقايق دين و در افق بالاتر از عالم ماده تدوين و تبيين شده است ، در عصر برهنگي ، تنها پاسخ مثبت و حقيقي به نيازهاي دروني و بازگشت به گرايش هاي فطري جامعه انساني است که سلامت ،امنيت ، معنويت و کمال را در خانواده و اجتماع ميسور مي سازد ؛ و اين انتخاب تنها راه رسيدن به کمال و سعادت الهي است ، مباني و ريشه و راه هاي اين حقيقت را مي توان از بطن قرآن و روايت هاي اصيل اسلامي به دست آورد .

 

موفقيتهاي معنوي: حجاب بالهاي فرشته هاي زمين است ، زن پوشيده از بين خود وخدا ي خود ، خداوند را برگزيده است واز بين احکام دين وخواسته هاي نفس به احکام دين رو کرده است.

مصونيت وآرامش زن : زني که ديده نشود مورد طمع قرار نميگيرد امنيت وآرامش خاطر از آثار بارز حجاب اسلامي است انسان در پناه محافظ، احساس آرامش بيشتري دارد پوشش ديني نيز نگهبان زن از نگاههاي آلوده وآسيبهاي احتمالي است که به زن مصونيت وآرامش مي بخشد وهرچه اين پوشش کاملتر گردد درصد امنيت وحفاظت آن بالاتر مي رود.

سلامت وزيبايي: حجاب اسلامي تجلي زيبايهاي معنوي زن است بدون شک حجاب ديني ، زنرا از آفات وبيماريهاي بسياري بيمه مي کند ومي تواند طراوت وجمال اورا پايدار سازد . زحمت حجاب حق بيمه اي است که زن براي حفظ آرامش وسلامت آرامش خود مي پردازد زيرا حجاب پرده اي است که از ورود تيرهاي نگاه  سخنان بيهوده ومشکلات ديگر به درون محيط امن او جلوگيري مي کند زن بي حجاب آسيب پذير است وقتي که زن ا زحجاب ديني خود خارج ميگردد آفات فراواني سلامت اورا  از بين مي برد . حجاب زن را پاينده تر ، سالمتر وپاکيزه تر نگاه مي دارد.

کاهش مفاسد:  پوشيدگي زنان ورفتار متين جوانان در اجتماع همواره سدي محکم در برابر وسوسه هاي شيطاني بوده است مقايسه آمار جنايات جنسي در جامعه نشان مي دهد که زناني که داراي پوشيدگي ومحجب هستند نقش مهمي در کاهش مفاسد اجتماعي دارند زيرا بسياري از جنايات جنسي، با عفت وپاکدامني جوانان وحجاب زنان از بين مي رود وقتي که عفت در نگاه ورفتار وکردار وجودداشته باشد تحريکات جنسي هيجانات وعشقهاي کاذب که بسياري از جوانان را گرفتار کرده است نيز از ميان مي رود وسلامت اخلاقي نيز برجامعه حاکم مي شود.


و
لا تبرجن تبرج الجاهلية… احزاب 33

و
به همسرانت بگو خود را چنان زنان جاهل نيارايند


چطور زیبا می آفرینی ام و انتظار داری خود را برای همگان زیباییم
نباشد؟؟؟

خدا گفت:زیبای من!تو را فقط برای خودم آفریدم

دخترك،پشت چشمی نازك كرد و گفت:خدا كه بخل نمی ورزد،بگذار آزاد
باشم

*خدا چادر را به دخترك هدیه داد*

دخترك با بغض گفت:با این؟اینطور كه محدودترم.

اصلا می خواهی زندانی ام كنی؟یعنی اسیر این چادر مشكی شوم
؟؟؟؟

.

خدا قاطع جواب داد:بدون چادر،اسیر نگاه های آلوده خواهی
شد…

هر چیز قیمتی را كه در دسترس همه نمی گذارند.تو جواهری

دخترك با غم گفت:آخر…آخر،آنوقت دیگر كسی مرا دوست نخواهد
داشت.

نه نگاهی به سمت من خواهد آمد و نه كسی به من توجه
میكند

خدا عاشقانه جواب داد:من خریدار توام

!

منم كه زود راضی می شوم و نامم سریع الرضاست

.

آدمیانند و هزاران نوع سلیقه.هرطور كه بپوشی و بیارایی،

باز هم از تو راضی نمی شوند.

!

اصلا مگر تو فقیر نگاه مردمی؟آن نگاه ها مصدومت میكند

دخترك آرزویش را به خدا گفته بود

و می خواست چونان فرشته ای محبوب جلوه كند

مروارید در
صدف…

اینکه زن
باشی و از آبشار زیبای موهایت لذت ببری ولی آن را بپوشانی و پنهان کنی

طوری که حتی تاری از آن معلوم نباشد

اینکه زن
باشی و اندام مناسبی داشته باشی ولی آن را بپوشانی و پنهان کنی

اینکه زن
باشی و بتوانی زیبا و با عشوه حرف بزنی ولی نزنی و صدایت را نازک نکنی

اینکه زن
باشی و بتوانی همکار نامحرمت را بخندانی

طوری که لحظات شادی با هم داشته باشید ولی نخندانی و از قید آن شادی هم بگذری و
سنگین برخورد کنی

اینکه زن
باشی و در بازار عرضه و تقاضای ادا و عشوه و هوی و هوس

بتوانی عرضه کننده باشی ولی نباشی هر چند که قابلیتش را داشته باشی

اینکه ارزش های جامعه ات وارونه شده باشد

و برای ارزش های تودر پوشش بودن های توارزشی قائل
نباشند

اینکه جوری حرف بزنی، قدم برداری و پوشش داشته
باشی

که همکارت، استادت، همکلاسی دانشگاهت تحریک
نشود

و راحت و آسوده کارش را بکند و تمرکزش بهم
نریزد؛

اینکه با همه این تناقض ها دست بگریبان باشی

و حتی پایت گران هم تمام شود؛

همه اینها ارزش یک لحظه نگاه رضایت بخش بانو را دارد

که دست دعا بلند کند و بگوید:

خدایادختران امت پدرم، همه
زیبایی ها را داشتند و معیوب نبودند ولی برای رضای تو زیبایی هایشان را از
نامحرم پنهان کردندپس تو محبت خودت را در دل هایشان صد چندان کن!طوری که
هیچ چشم و ابرویی ناز و کرشمه ای پول و مکنتینتواند جایگزین آن شود

چند روایت
درباره اهمیت حجاب در نظر
فاطمه
زهرا علیهاسلام:
حضرت موسی بن جعفر علیه
السلام از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه
السلام نقل فرمود که: روزی شخص نابینایی اجازه ورود
خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا فرمود:« چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟»
فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا
نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند.» رسول خدا فرمود:« شهادت می دهم که تو پاره
تن منی.» روزی رسول خدا از اصحاب خود پرسید:« نزدیکترین حالات زن به
پروردگارش کدام است؟» اصحاب نتوانستند جواب بدهند. این سؤال به گوش فاطمه علیهاسلام
رسید. فاطمه فرمود:« نزدیکترین حالات زن به پروردگارش وقتی است که در خانه اش
بنشیند (و خود را در کوچه و بازار، جلو چشم نا محرمان قرار ندهد.)» وقتی رسول
خدا این سخن را شنید، فرمود:« فاطمه پاره تن من است.» امیرالمؤمنین علیه
السلام می‌فرماید: روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»
فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و
مردان نیز آنها را نبینند » رسول خدا فرمود:« فاطمه پاره تن من است »
رسول خدا بعد از ازدواج فاطمه علیهاسلام کارها را بین او و علی علیه السلام
تقسیم کرد و فرمود کارهای منزل با فاطمه و کارهای خارج از منزل با علی. فاطمه
علیها سلام می‌فرماید:« هیچ کس نمی‌‌داند من چقدر خوشحال شدم که رسول خدا مرا از
ظاهر شدن در پیش چشم مردان معاف کرد.» روزی فاطمه زهرا سلام الله علیها به
اسماء فرمود:« چه بد است این تخته‌هایی که بدن مرده را برای
تشییع جنازه روی آن می‌گذارند! زیرا وقتی زنی را روی آن قرار می دهند و پارچه ای بر
بدنش می کشند، حجم بدن او معلوم است.» اسماء گفت:« من که در
حبشه بودم، می‌دیدم مردم آنجا تابوتی از چوب درست می‌کردند
و مرده را داخل آن می‌گذاشتند.» سپس اسماء با چوب خرما تابوتی لبه‌دار درست کرد
و به فاطمه علیهاسلام نشان داد. حضرت فاطمه بسیار خوشحال شد و فرمود:« این خیلی خوب
است. وقتی مرده را داخل آن قرار دهند و پارچه‌ای روی آن بکشند، دیگر معلوم نمی‌شود
مرده مرد است یا زن.» و فرمود:« پس از مرگم، مرا در همین تابوت
بگذارید.»

دانلود سخنرانی صوتی پیرامون
حجاب و
مطالب مرتبط (فوق العاده عالی)…

فایل صوتی حریم پیرامون حجاب…
حجاب کودکان… مضرات
ماهواره… مد… و…

سخنران: جناب آقای استاد مخملباف
کارشناس ارشد علوم قرآنی و رئیس بزرگترین موسسه قرآنی کشور(میقات
القرآن.)

اگر دنبال یک سخنرانی بسیار عالی در مورد حجاب می گردید انشاالله
این سخنرانی حدود ۱۰۰ دقیقه ای رو گوش بدید… که البته در مورد مضرات ماهواره و مد و مشکلات اجتماعی دیگر
هم مطالب ارزنده ای داره…

البته فایل های تصویری این مجموعه
در سایت آپارت موجوده که در صورت علاقه می تونید اون ها رو هم مشاهده
بفرمایید…

شاید
به نظر برسه که می خوام بازار گرمی کنم… ولی واقعا فوق
العادست… خودم که بارها و بارها گوش دادم…
ضرر نمی کنید… انشاالله می تونید این فایل رو به دوستانتون هم هدیه بدهید… چون
درس های زیاد و بزرگی در خودش داره…

خواهرم! دشمن از سیاهی
چادر تو می ترسد تا سرخی خون
من

چرا شهدا این قدر بر حجاب و پوشش بانوان تاکید و سفارش کرده اند. اصلا چه رابطه ای
میان خون شهیدو حجاب وجود دارد. چرا آنان که برای دفاع از آب و خاکشان، از
جان پاکشان گذشته اند این قدر توصیه به حجاب دارند و
حتی حجاب را از خون خود
کوبنده تر می دانند.

خیلی وقت ها وقتی در عبور از کوچه و خیابان با
فرازی از وصیت نامه شهیدان
درباره توصیه به رعایت حجاب بر روی دیوارها رو به رو می
شوم، دلم می لرزد و بی اختیار این جمله در ذهنم شکل می گیرد، آن ها که رفتند کار
حسینی کردند پس چرا ما که ماندیم کار زینبی نکنیم و رعایت حجاب حفظ ارزش های اسلامی کار زینبی برای پاسداشت خون شهداست. شاید باورش سخت باشد که زنان بسیاری دوشادوش
رزمندگان اسلام در صحنه های دفاع مقدس حضور داشتند که
در نقش پرستار و پزشک یاری رسان رزمندگان بوده اند و حتی این هم باعث نشد که لحظه
ای حجاب خود را کنار
بگذارند.-شما خواهرانم و مادرانم: حجاب شما جامعه را از فساد به سوی معنویت و صفا می کشاند.
«شهید علی رضاییان»-از خواهران گرامی خواهشمندم که حجاب خود را حفظ کنند، زیرا که حجاب خون بهای شهیدان است. «شهید علی روحی
نجفی»-ای خواهرم: قبل از هر چیز استعمار از سیاهی چادر تو می ترسد تا سرخی خون من. «شهید
محمدحسن جعفرزاده»-توصیه ای
که به خواهران دارم این است که اگر می خواهند خون
شهیدان را پایمال نکنند، این است که حجاب خود را
حفظ کنند. «شهید آبیاران»-خواهر جان، حجابت را حفظ
کن تا جزو یاران خدا باشی، اگر می خواهی در دنیا
سرافراز شوی، حجابت را حفظ کن. «شهید داود
عبداللهی»- …و شما
خواهران حجاب خود را حفظ کنید که حجاب شما سلاح شماست. «شهید اسماعیل اسکندری»-وصیت من به خواهرانم این است که در
شهادت من مثل زینب(س) عمل
کنید و حجاب که اصلی ترین مسئله است را رعایت کنید که
حجاب حمایت از خون شهداست.
«شهیدعلی آقا
باقری»

برگرفته از سایت ارزشمند آسک دین

درود برتو دختـــــــر چادری
!

بناز به
بال هایی که وسیله عروج تو به عرش الهی و یکی از مجوزها برای ورودت به بهشت
است!

بناز به
اینکه مورد شفاعت دخت پیغمبر قرار میگیری!

بناز به
اینکه هیچ چشم و نظر بدی دنبالت نیست!

بناز به
اینکه با ارزشی و صدفی سیاه از مروارید وجودت محافظت
میکند!

بناز به
پوشش سیاهی که برگزیدی !

بناز به
اینکه کامل ترین حجاب را داری و یک دختر مسلمان
هستی!

اما دختــــــــر
چادری…

حرمت پوشش
دخت پیغمبر را نگه دار !

اگر این پوشش را برگزیدی ،
مطمئن باش که فاطمة الزهرا دوستت داشته
،

و تو نظر
کرده ی خداوندی !

پس دختـــــــر
چادری…

حرمت این
پوشش را نگه دار…

اگر چادر
بر سر داشتی ، محجبه باش !

موهایت را
بیرون نگذار …

آرایش
غلیظ نکن…

متین باش
و بلند بلند نخند…

به نامحرم
نگاه نکن …

جلب توجه
نکن…

حرمت پوشش
حضرت فاطمه را نشـــــــکن .

تو سعادت داشتی که شدی یک
دختـــــــر چــــــــادری !

و این پوشش مبارکت
باشد….دخـــــــــــــتر
چـــــــــادری!

برگرفته از وب قلم دل

رخت
زیبای آسمانی را

دمده
گشت و دست و پا گیر است…

از کنار عکس های آنها عبور می کنم،

چادر را روی سرم محکم میکنم و زیر لب می گویم: برادرم! دشمن قلبت را نشانه گرفت و اسلحه ات را
بر زمین انداخت

اما منـــــــــــــــــــــــتا زنده ام نمیگذارم دشمن افکارم را نشانه
بگیرد و چادرم را برزمین اندازد..

زن پوشیده از بین خود و خدا، خدا را برگزیده است و از بین احکام دین و
خواسته‌های نفس به احکام دین روکرده است. چنین انتخابی به روحیه، تفکر و عمل او حال
و هوای دیگری می‌بخشد

2- احترام:

اصولاً غلبه بر هواهای نفسانی و گذشت از لذت‌های حرام به انسان هیبت و وقار
می‌بخشد. حجاب زن جهاد اکبر اوست که در ورای آن نفس امّاره‌ی به زانو درآمده است.
از این‌رو پوشیدگی زن از بعد عرفانی بلندی برخوردار است.

3- مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب:

غرب که خود در آتش فساد و تباهی می‌سوزد و می‌رود تا به انهدام کامل برسد سعی
جدی در به تباهی‌کشاندن بشر دارد تا همانند غریقی دیگران را با خود همراه سازد و به
اهداف شوم استعماری خود نیز دست یابد. حجاب ستیزی از اهداف مهم تهاجم فرهنگی غرب
است. پوشش دینی همواره مورد هدف‌های تیرهای زهراگین فرهنگی دشمنان اسلام بوده
است

4- کاهش مفاسد:

زن و مرد همانند دو سیم برق می‌مانند که نبود عایق در بین آن‌ها سبب بروز
آتش‌سوزی‌های اخلاقی می‌گردد و آتش آن بسیاری از ارزش‌ها را محو می‌گرداند و حجاب
عایقی است که از این جاذبه‌ها و آتش‌سوزی‌ها پیشگیری می‌کند.

5- آرامش و امنیت مردان:

آتش كه در جنگل مي افتد، همه كساني كه در قبال خاموش كردن آن مسئول هستند، هر كاري از دستشان بر بيايد انجام مي دهند، هر كس از جانش مايه مي گذارد تا آتش را خاموش كند، و مهمترين كار در اين موقع، متحد شدن بر اساس قانون و برنامه اي واحد و هدفمند براي از بين بردن آتش است.آيا ديده ايد اولين كاري كه انجام مي گيرد، و تمركز آتش نشان ها روي آن موضوع است،‌چيست؟

وقتي آتش با همه قدرتش به جنگل مي زند، راحت ترين طعمه هاي آتش، درختان خشك هستند،‌در اين ميان، باد، بزرگترين كمك را به وسعت بخشيدن به آتش مي كند، بهترين كاري كه در اين ميان انجام مي گيرد، بستن خط آتش است تا، از سرايت آتش به درختان سالم جلوگيري به عمل آيد، حال شيوه هايي كه آتش نشان ها انجام مي دهند، متناسب با كارشان اين است كه رديفي از درختان را در مقابل آتش حذف مي كنند تا جلوي سرايت آتش را بگيرند،‌ و اين در حالي است كه نه مي توان روي درختان خشك سرمايه گذاري كرد و نه مي توان جلوي باد را گرفت…شايد با مثالي كه زدم،‌ به منظورم پي برده باشيد…

آتش بي حجابي و بي حيايي به جامعه زده است، و طوفان قدرتمند تفكرات غربي و شيطاني كمكي بزرگ به وسعت بخشيدن آتش بي عفتي، بي حيايي و بي حجابي مي كند، و اين در حالي است كه تفكراتي خشك كه تحمل مقابله با اين هجوم آتش و طوفان را ندارند، به راحتي مي سوزند، و خود را به موج بي حياي جامعه مي سپارند. البته نقطه ضعف آتش نشان هاي موظف به خاموش كردن آتش بي حجابي اين است كه، به اتحادي مبني بر داشتن راهكاري واحد و قدرتمند براي عمل كردن در اين جنگل جامعه نرسيده اند، گروهي فرهنگ سازي، گروهي برخورد قواي قهريه و هر كسي نظري دارد…

اما اگر در مثالي كه زده ام مناقشه اي نشود، بعد از تحقيقاتي كه در اين زمينه جسته و گريخته داشته ام،‌به اين نتيجه رسيده ام كه همه ما به اشتباهي بزرگ دست زده ايم، و آن هزينه كردن همه قواي فعال در اين محور، بر روي بي حجاب هاي جامعه است، و غافل از اينكه در مبحث حجاب، آنكه خود را همگام با تفكراتي ضد قرآني و ضد اهلبيتي كرده است، آنقدر متحمل هجوم تفكرات و اخلاقيات سوء شده است كه، حاضر مي شود بدن خويش و زيبايي هاي خدادادي خويش را به اين و آن نشان دهد، و همه انسانيت خويش را در بدن و موي خويش خلاصه كند، ‌و خوراك چشمان هرزه بعضي در جامعه كند و اين خود اوج ضعف فرد را مي رساند كه به اينجا ختمش كرده است، و ما هم با خوش خيالي، همه هزينه هاي فردي و اجتماعي و مالي را روي آنها زوم كرده ايم ( البته هر چند اكثر قريب به اتفاق بي حجاب ها نيت و مقصودشان اين نيست، بلكه خود به خود و در روندي با شيب تند، به گسترش شهوت و هوي و هوس در جامعه كمك شاياني مي كنند)

در اين موضوع بدترين اتفاقي كه مي افتد، خوش خيالي و اميدواري ما به با حجاب هاي جامعه است، و البته نه همه آنها، بلكه آن دسته از با حجاب ها كه طبق سنت و قوانين خانوادگيشان، عرف اجتماعشان، و يا دلايل متعددي ديگر كه ممكن است، حتي نظارت برادري مقيد و مومن نيز باشد، مجبور به محجه بودن هستند و حتي نه، به حجاب عادتي از سر يك كار عادي كرده اند، ‌و به محض ورود به شرايط جديد و يا برادشته شدن قيدهاي ذكر شده، به فردي بي حجاب تبديل مي شوند.

پس رشد بي حجابي وقتي اتفاق مي افتد كه ما با حجاب ها را رها كرده ايم و همين طور آمار در حال رشد بي حجابي را نظاره مي كنيم، و برنامه ريزي براي نجات آنها مي كنيم، غافل از اينكه بي حجاب ها از آسمان و از كرات ديگر نيامده اند، بلكه اينها همان باحجاب ها هستند كه در اصل بيحجابي پنهاني بوده اند !!!

پس، بستن خط آتش در اين محور و جلوگيري از بي حجاب شدن باحجاب ها، اولين كاري است كه بايد انجام گيرد، وقتي توانستيم،‌ با حجاب ها را نسبت به موقعيتي كه دارند و ارزش حجابي كه رعايت كرده اند توجيه كنيم و آنها را از دستبرد آتش ويرانگر نجات دهيم، و خط آتش را ببنديم،‌ آنوقت مي توانيم با كمترين كارها در زمينه حجاب، بهترين نتايج را بگيريم.

بي حجابي در جامعه ما، با بي فكري بعضي و توجيه نبودن بعضي، مي رود كه به سليقه و اختيار تبديل شود، غافل از اينكه سواي قوانيني كه بي حجابي را بي قانوني مي داند،‌ خداوندي هست كه بارها و بارها در قرآن كريم و از زبان ائمه اطهار(ع)، حجاب را ثواب، و بي حجابي را سواي از گناهي كبيره بودن آن، موجب اضمحلال جامعه مي شناسد.

به اين اعتقادم كه، تا اتحادي در اين موضوع در كشور صورت نگيرد؛ و كارها به صورت دور از هم و جزيره اي اداره شود و هر كس ساز خود را بزند، نتيجه اي جز‌ آنچه مي بينيم، عايدمان نخواهد شد…

خدايا، به آنها كه در اين محور فعاليت مي كنند، بينش، تعقل، اتحاد و تقوي؛ به آنها كه حجاب دارند، قدرت قدرشناسي و عمل به وظيفه، و به آنها كه حجاب را به عنوان قانوني قرآني و خدايي نپذيرفته اند، شعور و درك پذيرفتن اين تاج بندگيت به زن را، اعطا كن…

حضرت آيت الله العظمی خامنه اي :

تصور نكنيد اگر ما فرضاً چادر را كنار گذاشتيم، آن مقنعه كذايي را … درست كرديم دست از سرما برمي‏دارند. آنها به اين چيزها قانع نيستند. بلكه مي‏خواهند همانند فرهنگ منحوس خودشان در اينجا مثل زمان شاه كه زن اصلاً حجاب و پوشش نداشت عمل شود. ما آزادي فساد و بي بند و باري و هرزگي و آزادي دروغ… كه غرب پرچمدار و مرتكب آن بوده است صريحاً و قطعاً رد مي‏كنيم.

دلایل وجوب حجاب

1 ـ (قل للمؤمنین یغضّوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون;6 به مردان مؤمن بگو: چشمانشان را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند و کانون عفت خویش را حفاظت نمایند. این عمل برای آنها پاکیزه تر است. تحقیقاً خداوند به آنچه انجام می دهید، آگاه است. )

انسان، مقدس تر و پاک تر از این است که درباره شرمگاه ها بیندیشد، چرا که نگاه به موضع حرام، باعث تفکر می شود. بر این اساس، بعضی معتقدند مراد از این فراز آیه (یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم)، ستر عورت است; یعنی بر مرد و زن واجب است عورت خود را از یکدیگر بپوشانند، اما ما تقریباً جزم داریم که (یغضوا من ابصارهم) اختصاص به نظر به عورت ندارد، بلکه شاید بیشتر اختصاص به نظر به غیر عورت داشته باشد; بنابر این ممکن است مقصود آیه، حفظ شرمگاه ها و نگاه به آنها هر دو مورد توجه باشد.7 چون چشم چرانی و نگاه به نامحرمان از آفات مهم ایمان است و غالباً مردان گرفتارآن هستند و زنان نیز تشویق می شوند.

در ادامه آیه، به ضرورت حجاب زن پرداخته و می فرماید: (و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن ّ و یحفظن فروجهن و لا یبدین زینتهن ّ الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن ّ علی جیوبهن و لا یبدین زینتهن ّ الا لبعولتهن ّ ;8 به بانوان با ایمان بگو: چشم های خود را از نگاه به اجنبی فرو پوشند و دامن خویش را (از آلودگی) پاک نگه دارند و زینت و جمال خود را جز آنچه که به طور طبیعی نمایان است، از نامحرمان بپوشانند. و مقنعه و روسری خویش را بر روی سینه ها افکنند و زینت و مواضع زیبایی ها را جز برای شوهران خود نمایان نسازند و. )

مطابق آیه، زن نباید زینت خود را ظاهر سازد، مگر در دو مورد: یک استثنا در مورد خود زینت است، یعنی مگر بعضی از زینت ها و به تعبیر قرآن، زینت ظاهر، و استثنای دوم در مورد افراد است; یعنی و مگر برای بعضی از طبقات که غیر شوهر او هستند; مانند پدر پسر، برادرزادگان، خواهرزادگان، فرزندان شوهر و چند طبقه دیگر. 9

2 ـ (یا ایّها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن ّ من جلابیبهن ّ10 ذلک ادنی ان یعرفن فلا یؤذین;11 ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زن های مؤمنان بگو که چادر خویش را بر خود فرو پوشند. این کمترین چیزی است تا به عفت شناخته شوند و از تعرض و آزار افراد هوسران محفوظ بمانند. )

اگر به شأن نزول آیات سوره نور توجه کنیم، فلسفه حجاب به طور کامل روشن می شود.

ابن مرویه از حضرت علی(ع) بازگو می سازد: (جوانی از انصار در مسیر راه، با زنی روبرو گردید که مقنعه خود را پشت گوش هایش انداخته و قسمتی از گردن و سینه های خود را نمایان ساخته بود. همین طور که با چشمانش زینت ها و گام هایش را بدرقه می کرد، ناگهان صورتش به استخوان بر آمده از دیوار اصابت کرد و خون جاری شد. جوان سوگند یاد کرد با همین وضع خدمت رسول خدا شرفیاب شده، موضوع را بازگو نماید. تا چشم پیامبر به جوان افتاد، متأثر شد و فرمود: این پاداش گناه توست، و بی درنگ این آیه نازل گردید.)

قرآن در آیه 30 این سوره، مردان را از چشم چرانی نهی می کند و در آیه 31، زنان را از نگاه و عدم رعایت حجاب کامل بر حذر می دارد، چون می خواهد هم زنان را از بهره کشی مردان از راه چشم و گوش و قوه لامسه باز دارد و هم آنان را از مسابقه پایان ناپذیر در نشان دادن اندام، عشوه گری ه، طنازی ه، آرایشگری ها مانع شود تا در نتیجه آن، هوس رانی، تجدد طلبی و نوخواهی را در نهاد مردها زنده نسازند و سرنوشت خود را به فلاکت نیندازند. وانگهی دامن زدن به شهوات و هوس های خفته مرده، در واقع افروختن و شعله ور ساختن آتشی است که نوعاً زن ها در آن خواهند سوخت و یا به ابتذال و سقوط شخصیت آنان منجر خواهد گردید.

روایات فراوانی در باره وجوب پوشش از ائمه معصومین نقل شده است، که ما فقط به یک نمونه بسنده می کنیم.

فضیل در حدیثی از امام مصعوم(ع) پرسید: آیا بازوهای بانوان از زینت هایی است که خداوند متعال پوشاندن آن را واجب دانسته و فرموده است: زن نباید زینت خود را جز برای همسران و سایر محارم ظاهر سازد؟ فرمود: بلی.

حجاب و پوشش اسلامی

واژه حجاب و مشتقّات آن، هفت بار در قرآن کریم تکرار شده و در تمام موارد، به معنای پرده و مانع است. قرآن کریم می فرماید: (فاسئلوهن ّ من وراء حجاب;اگر از زنان پیامبر چیزی خواستید، از پشت پرده بخواهید. )

حجاب از نظر لغت، در معانی گوناگونی به کار رفته است:

1 ـ پرده، چادر، روپوش، روبند، آنچه با آن چیزی را بپوشانند.

2 ـ پرده حایل میان قلب و شکم.

3 ـ به غروب خورشید در تاریکی نیز، در حجاب قرار گرفتن تعبیر شده است.

اما به کار گرفتن کلمه (حجاب) در خصوص پوشش بانوان، یک اصطلاح تازه و جدید است.

فقهای اسلام در کتاب های فقهی خود از واژگان (ستر) و (ساتر) استفاده کرده اند. و آن را بر دو تقسیم می دانند:

1 ـ پوششی که ذاتاً واجب است; مانند پوشیده نگاه داشتن شرمگاه ها از دید مردان و زنان دیگر، بلکه کودکان ممیز و اهل تشخیص، به جز همسر.

2 ـ پوشش در حال نماز; واجب است بانوان در هنگام نماز، تمام بدن حتی سر و موی خود را بپوشانند; ولی پوشاندن دست ها تا مچ، پاها تا مچ و گردی صورت به مقداری که در وضو شسته می شود، لازم نیست

ارزش حجاب

امام خمینی (ره) در باره ارزش حجاب می فرماید: (حجاب اسلامی یعنی حجاب وقار، حجاب شخصیت، ساخته من فقیه نیست; این نص صریح قرآن است. آن قدری که قرآن مجید بیان کرده، نه ما می توانیم از آن حدود (محدوده) خارج شویم و نه زنانی که معتقد به این کتاب بزرگ آسمانی هستند. )14

باید به دنیا تفهیم کنیم که دست یابی به مدارج علمی به معنای پشت کردن به مفاهیم ارزشی دینی و رویکرد به مظاهر فریبای تمدن غربی نمی باشد.

از این جا روشن می شود که چرا فرانسه در ممنوعیت تحصیل دختران با حجاب اسلامی در دانشگاه ها پیشگام شده است، چون نقش آن را در پیروزی الجزایر چشیده است.

فرانس فانون می نویسد: (هر چادری که دور انداخته می شود، افق جدیدی را که بر استعمارگران ممنوع بود، در برابر او می گشاید و بدن زن الجزایری را که عریان شده است، به او نشان می دهد و پس از دیدن هر چهره بی حجابی، امیدهای حمله ور شدن اشغال گران ده برابر می گردد. هر بار که یک زن کشف حجاب می کند، در واقع وجود جامعه الجزایری را بر سیستم دفاعی سست بنیاد، باز و متلاشی شده به اشغال گران اعلام می دارد. )15

بنابر این، حجاب، پاسخی است به ندای فطرت، نشانِ تمدن و فرهنگ اسلامی است، فزونی بخش حرمت زنان و مایه سلامت جسم و آرامش روان جامعه است.

اسلام، طرفدار پرده نشینی نیست، اسلام می خواهد زن در حضور مردهای اجنبی، بدن خود را بپوشاند بدون آن که مجبور باشد از اجتماع کناره گیری کند. رعایت پوشش اسلامی در قالب دو اصل (پوشیدگی) و (سادگی)، آثار و نتایج مهمی از لحاظ فردی و اجتماعی در بر دارد.

در مخزن شرف، گهری جز حجاب نیست

شمشیر دیده را سپری جز حجاب نیست

ای ملتی که یک سره در خواب غفلتید

در کاستن ز فرّ نیاکان شتاب چیست؟

انگیزه ی اصلی پوشیده بودن چیست؟

یکی از انگیزه های پوشش ابراز صداقت در دوستی با خداوند است

لابد تا بحال بارها شاهد بوده اید که افرادی به خودتان و یا دیگران

ابراز علاقه و ارادت کرده و گاهی از الفاظی نظیر چاکرم مخلصم فدایت شوم

و عزیزم قربانت شوم و… استفاده کرده اند. اما فرض کن که روزی

به یکی از این افراد بگوئی من مبلغی پول لازم دارم در جوابت بگوید :

شرمنده ام اتفاقا من هم می خواستم همین در خواست را از تو بکنم

و بار دیگر و بار های دیگر از انجام خواسته ات سر باز زند و

تنها به همان چاکرم و فدایت شوم اکتفا کند قضاوت تو درباره او چیست ؟

آیا در دل نمی گوئی این چه دوستی ای است که از زبان فراتر نمی رود ؟

اکنون درباره رابطه خود با خدا بیندیش.

ما به خدای مهربانمان اظهار بندگی و اطاعت و دوستی می کنیم

اما نشانه صداقت در این دوستی انجام کاری است که او می پسندد.

بهترین انگیزه برای پوشش تو همین است

که بخواهی به پروردگار خودت اظهار محبت کنی

و صداقت خود را با گردن نهادن به خواسته او ثابت کنی

پس بیائیم با خدا پیمان دوستی ببندیم

بیائید برای استقبال از تنها معصوم باقیمانده عالم خود را آماده کنیم.

حجاب مایه ی تشخص زن است؛ بر خلاف تبلیغات ابلهانه و ظاهر بینانه مادی گرایان مایه اسارت زن نیست؛ مایه ی آزادی زن است.

زن با برداشتن حجاب های خود، با عریان کردن آن چیزی که خدای متعال و طبیعت پنهان بودن اون رو از زن خواسته خودش رو کوچک می کنه؛ خودش رو سبک می کنه؛ خودش رو کم ارزش میکنه !

دشمن، دشمنان دنیای ما، دشمنان آخرت ما، دشمنان عزت ما، از نقاط ضعف ما استفاده می کند، از حس شهوت ما، از غضب ما، از علاقه ما به جلوه پوشی، خودنمایی، از اینها استفاده می کند ! باید مراقب باشیم.

حجاب وقار است، متانت است، ارزش گذاری زن است، سنگین شدن کفه ی آبرو و احترام اوست، اینها را باید خیلی قدر دانست و از اسلام باید تشکر کرد بخاطر مسئله ی حجاب، این جزء نعمت های الهی است.

حضرت آیت الله خامنه ای

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش

@hshadir

شماره‌ی تماس:

فقط از طریق پیام‌رسان سروش

۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

پرسش:

می‌شه فواید و مضرات آرایش کردن تو جامعه رو بهم بگید؟

پاسخ:

خانمی که با پوشش غیراسلامی و با چهره‌ای آرایش‌کرده وارد جامعه می‌شه، درباره‌ی دو چیزش نمی‌شه قضاوت کرد:

1. درباره‌ی نیت و انگیزه‌ش از این سبک زندگی نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمال این‌که نیت و انگیزه‌های شیطانی در سر داشته باشه کم نیست، ولی نمی‌شه به‌آسانی اونو به چنین روحیه‌ی پلیدی متهم کرد، چون ممکنه ناآگاه باشه و درست تربیت نشده باشه و اگه با منطق و با اخلاق، آگاهی‌های لازم به‌ش داده بشه، ممکنه بپذیره و ظاهرش رو اصلاح کنه.

2. درباره‌ی اعتقاد و تقیّدش به دین و معنویت هم نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمالاً چنین کسی بهره‌ی قابل توجهی از دین و معنویت نداره، ولی احتمال داره گرفتار انحراف فکری شده و خیال می‌کنه خدا و معنویت ربطی به پوشش و آرایش نداره، بلکه جای خدا و معنویت توی دله و کافیه دلت پاک باشه! بعضی از خانم‌های بدحجاب اتفاقاً خیلی هم انسان‌های دل‌پاکی هستند و خودشونو دوست خدا می‌دونند و گمان می‌کنند خدا چیزی از اون‌ها درباره‌ی سبک پوشش و آرایششون نخواسته و نمی‌خواد. چنین کسانی نیاز به راهنمایی و هدایت دلسوزانه دارند و نباید اونا رو بد و پلید دونست.

اما با این حال، چند حقیقت غیرقابل انکار درباره‌ی خانم‌هایی که پوشش و آرایش غیراسلامی دارند وجود داره:

1. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، قبل از هر چیزی، امنیت اخلاقی خود اون‌ها رو به خطر می‌ندازه و باعث می‌شه سلامت جسم و آرامش روح اون‌ها همیشه و در همه‌جا زیر هجوم نگاه‌ها و میل‌ها و دست‌درازی‌ها، خط‌خطی و مخدوش و احیاناً پوسیده و تباه بشه. یکی از عوامل بالا رفتن آمار تجاوز و جنایت، بی‌توجهی خانم‌ها به ارزش‌های اجتماعی حجاب و عفافه. مگه می‌شه من برای غذا سفره و روفرشی پهن نکنم، اما از جولان انبوه مورچه‌ها و حشره‌های دیگه توی خونه شاکی باشم؟! مگه می‌شه من نظافت خود و محیط زندگی خودمو رعایت نکنم، ولی از هجوم مگس‌ها و سوسک‌ها ناراحت باشم؟!

2. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، بعد از خودشون، به خانواده‌ی خودشون لطمه می‌زنه. وقتی خانمی به خودش اجازه می‌ده در ملأ عام با آرایش و بدون پوشش اسلامی حاضر بشه، یعنی به دیگران هم اجازه می‌ده که بهش نگاه کنند و از تماشای او لذت ببرند. و این یعنی به پدر و برادر و همسر خودش هم اجازه می‌ده که به دیگر خانم‌های بدحجاب و آرایش کرده نگاه کنند و لذت ببرند. و این یعنی از بین رفتن حریم خانه و خانواده!

رفتار هر شخصی گویای قانون زندگی اون شخصه. قانون هم برای همه یکسانه؛ اگه من اجازه دارم، پس دیگران هم اجازه دارند!

3. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، بعد از این‌که امنیت اخلاقی خود و خانواده‌شون رو تهدید می‌کنه، فضای کل جامعه رو هم خراب و ناامن می‌کنه. هر کسی خواه ناخواه الگوی عده‌ای از آدم‌ها است و کوچک‌ترین رفتارش روی رفتار اون‌ها تأثیر می‌ذاره. من نمی‌تونم هر جوری دلم می‌خواد زندگی کنم، بعد بگم: دیگران یاد نگیرن! به من چه؟! تأثیر رفتار ما در فرهنگ جامعه، حتمی و بی‌تردیده و تنها راه علاجش کنترل و تنظیم رفتار خود ما است.

چه بسیار محله‌ها و شهرهایی که یک عده‌ی محدود از خانم‌های بی‌حجاب و بی‌عفت، بدون هیچ زحمت و تلاش خاصی، و تنها با حضور بدحجاب و آرایش کرده‌ی خود در انظار عمومی، باعث شدند فرهنگ کل اون‌جا عوض بشه و همه‌ی افراد هم‌رنگ و هم‌شکل اون‌ها بشن. رسول خدا (ص) می‌فرماید: ابلیس را لشکری بزرگ‌تر از زنان نیست! (الکافی، ج 5)

4. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، جذابیت طبیعی خود خانم‌ها رو کم می‌کنه و رفته‌رفته از بین می‌بره. کباب با این‌که خوشمزه‌ترین غذا است، ولی اگه کسی زیاد بخوره، دیگه حالش از هرچی کبابه به هم می‌خوره! اگه خانم‌ها جاذبه‌های طبیعی خودشون رو برای همه به نمایش بذارند، رفته رفته این جاذبه‌ها عادی می‌شن و ارزش و جذابیت خانم‌ها کم می‌شه و از بین می‌ره. اون وقت خودباختگی و ضعف اعتماد به نفس در خانم‌ها افزایش پیدا می‌کنه و رو آوردن به کارهای غلط فمنیستی برای اعاده‌ی شخصیت زنانه گسترش پیدا می‌کنه؛ گردابی که زنان بیچاره‌ی غربی رو در خودش فروبرده و داره کم‌کم به سمت زنان جوامع اسلامی هم هجوم می‌یاره.

5. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، جذابیت طبیعی خود خانم‌ها رو کم می‌کنه و رفته‌رفته از بین می‌بره. یکی از ثمرات تأسف‌بار از بین رفتن جاذبه‌ی خانم‌ها، کاهش میل به ازدواج و گسترش هم‌جنس‌گراییه. در دنیای مدرن امروزی، کار به جایی رسیده که جوامعی مثل ایران اسلامی به خاطر به رسمیت نشناختن پدیده‌ی انحرافی و شیطانی هم‌جنس‌گرایی، ناقض حقوق بشر شمرده می‌شن!

6. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، موجب شیوع دوستی‌های نامشروع و روابط کوچه‌بازاری بین دخترها و پسرها ست. این ویروس ویران‌گر حتی گریبان مردان و زنان متأهل رو هم گرفته. یکی از عوامل شکل‌گیری این روابط، فوران حس تنوع‌طلبیه که از پی‌آمدهای بی‌توجهی به حجاب و عفاف اسلامی از طرف خانم‌ها است.

7. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، موجب گسترش پدیده‌ی شوم چشم‌چرانی می‌شه که زشتی این کار نیاز به هیچ توضیحی نداره.

8. حضور خانم‌های آرایش کرده و بدون حجاب اسلامی در جامعه، نوعی تجاوز به حقوق دیگران و سلب آزادی از اون‌ها است. مردم حق دارند که خودشون و بچه‌هاشون در هوایی پاک و زلال از معنویت و انسانیت نفس بکشند، ولی بدحجابی و بدعفافی فضاها رو آلوده و کثیف می‌کنه و باعث می‌شه فرد خطاکار بدهکار مردم بشه و پرونده‌ی اعمالش پر بشه از حق‌الناس! خواهرم در کوچه آرایش نکن؛ از جوانان سلب آسایش نکن!

9. و…

این‌ها بخشی از ضررها و آسیب‌های بدحجابی و آرایش در جامعه است. اما این کار فوایدی هم داره که عبارت است از:

1. آرایش و بدحجابی نشانه‌ی پیشرفت و تمدنه. خانمی که با هنر آرایش و بدحجابی آشنا باشه، خیلی باکلاسه و نشون می‌ده چیزی از غربی‌ها کم نداره!

2. آرایش و بدحجابی در ملأ عام باعث جلب توجه و کسب احترام و شخصیت و عشقه! چیزی که همه‌ی انسان‌ها بهش نیاز دارند!

3. تنها با آرایش و بدحجابی می‌شه همسران لایق و شایسته رو شکار کرد و به تور انداخت؛ آن هم نه یک همسر، بلکه همسران فراوانان!

4. خانمی که با آرایش و بدحجابی وارد جامعه می‌شه، با نمایش زیبایی‌های خدادادیِ خودش بهتر از هر کسی خدا رو به انسان‌های خدانشناس معرفی می‌کنه. این کار کمک شایانی به گسترش خداباوری و دین‌داری در جامعه می‌کنه. خدا زیبا است و زیبایی‌ها را دوست دارد! اگر خدا از این کار ناراضی بود، هرگز این زیبایی‌ها رو به خانم‌ها نمی‌داد! پنهان کردن زیبایی‌های خانم‌ها، جفا در حق خدا و مصداق بارز ناشکریه!

5. حضور خانم‌های بدحجاب و آرایش‌مند، مایه‌ی امتحان انسان‌های خوب و باتقوا ست. یقیناً اگر زلیخا و زنان زیباروی مصر نبودند، هرگز حضرت یوسف، حضرت یوسف نمی‌شد!

6. بدحجابی و آرایش از نظر اقتصادی نیز کمک بزرگی به جامعه‌ی بشری می‌کنه. مگر لوازم آرایش یکی از پرفروش‌ترین محصولات اقتصادی نیست؟! مگر کشور ما در مصرف این کالاها رتبه‌ی اول جهانی رو نداره؟! این افتخار محصول تلاش‌های شبانه‌روزی بدحجابان و خودآرایشان جامعه است که باید ازشون تقدیر بشه!

7. حضور جذاب و خیره‌کننده‌ی خانم‌ها در جامعه باعث بالا رفتن شور و هیجان و انرژی جامعه می‌شه و به این وسیله راندمان کار و فعالیت در دانشگاه‌ها و ادارات و شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کنه!

8. شیوع پدیده‌ی مبارک آرایش و بدحجابی باعث ایجاد رقابت سالم بین خانم‌ها می‌شه. وقتی خانمی می‌بینه همه‌جای جامعه پر از عروسک‌های بزک کرده و دخترکان و زنان غمّاز و عشوه‌گر شده و شوهرش هر لحظه و در هر جا ممکنه در دام یکی از این‌ها بیفته، مجبوره خودش رو به آب و آتش بزنه و این‌قدر روغن و چیزمیز به خودش بماله که از همه‌ی اون‌ها جلو بزنه و این یعنی محکم‌تر شدن پایه‌های زندگی مشترک و تحکیم روابط خانوادگی!

9. اگر تعداد خانم‌های زیبارو و زیباپوش در جامعه زیاد باشه، چشم آدم‌ها ـ اعم از آقایون و خانم‌ها ـ فعال‌تر می‌شه و دائماً از این نقطه به اون نقطه و از اون نقطه به اون یکی نقطه جابه‌جا می‌شه. و این فعالیت، علاوه بر این‌که موجب نرمش ماهیچه‌های چشمه، قدرت بینایی و نور چشم رو هم زیاد می‌کنه!

و فواید بی‌شمار دیگه‌ای که زبان از بیانش قاصره…!

شاید کسی بگه: یعنی رفتار غلط یک نفر مثل من روی سلامت جامعه این‌همه تأثیر داره؟! یعنی اگه من ظاهرمو درست کنم همه‌ی مشکلات جامعه حل می‌شه؟! در جواب باید گفت که مگه فساد و تباهی جامعه با همین یک نفرها شروع نمی‌شه؟ پس اصلاحش هم با اصلاح همین یک نفرها امکان‌پذیره. فکرشو بکنید اگه هر کسی مسؤول اصلاح خودش باشه و هیچ کسی خودشو کنار نکشه و منتظر اصلاح دیگران نمونه، اون وقت همه اصلاح می‌شن و در نتیجه کل جامعه گلستان می‌شه.

روی این عبارت از کتاب «دوستش دارم!» خوب فکر کنید:

«آرایش و روغن‌مالی کردن، چهره را زیباتر نمی‌کند؛ زیرا همه می‌بینند و می‌دانند که این صورت آرایش شده است و چهره‌ی واقعی در زیر این آرایش پنهان است؛ بلکه آرایش ـ مخصوصاً آرایش غلیظ و افراطی ـ پیام دیگری دارد و آن این است که «من می‌خواهم توجه همه را به خودم جلب کنم تا آن‌ها را به سمت خود بکشانم!». آرایش کردن چراغ سبزی است برای ایجاد دوستی و ارتباط با پسرهای این کاره. شاید خانم آرایش کرده‌ای در دلش چنین قصدی نداشته باشد ولی چه بخواهد چه نخواهد، آرایش در نظر مردان یعنی این! رنگ و لعاب آرایش بر چهره‌ی خانم مثل اتیکت «فروشی» بر روی خودرو است که فقط نگاه عابران را از نگاه عادی به نگاه خریدار تغییر می‌دهد و ذره‌ای بر ارزش آن خودرو نمی‌افزاید.»

توصیه می‌کنم نکته‌ی دوم از قسمت «چند نکته برای دختران» از فصل سوم و نیز «فرهنگ اسلامی یا فرهنگ بی‌بندوباری غربی؟!» از فصل هویت‌شناسی از کتاب «دوستش دارم!» رو حتماً بخونید.

نام (الزامی)

رایانامه

آدرس سایت

نام شهر (الزامی)

با ارسال ایمیل مرا از نظرات جدید باخبر کن

تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت

پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام

ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف

 یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)

 علاقه به هم‌جنس زیبارو

دوستش دارم (سلسله مقالات)

 چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟

چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟

استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟

چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟

چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!

چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!

حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس

رنج پُرارج (عادت ماهانه)

هدف آفرینش انسان

حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!

رجعت، افسانه یا حقیقت؟!

حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟

آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!

چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟

چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟

چرا امام خامنه‌ای؟

کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!

شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن

بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ

هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»

حقیقت دعا و اسرار اجابت

شب قدر و معمّای سرنوشت

20 راز در زندگی مشترک

با نام خدا

سال چهارم طلبگي در مدرسه‌ي معصوميه بوديم. صبح جمعه‌اي با رفقا قرار گذاشتيم برويم به مسجد مقدس جمكران. من گفتم پياده برويم ولي رفقا مخالفت كردند. نتيجه اين شد كه من پياده براي خودم بروم و آن‌ها با ماشين. آن‌ها حركت كردند و من هم مي‌خواستم حركت كنم كه گفتم يك تفألي به ديوان حافظ شيرازي بزنيم. غزلي آمد كه در آن، اين بيت مرا شگفت‌زده كرد:

تو دستگير شو اي خضر پي‌خجسته كه من          پياده مي‌روم و همرهان سوارانند

پرسش چرا خدا مشكل همه‌ی بنده‌هاشو حل مي‌كنه جز ما؟ مي‌فرماييد حكمته؟! اينه كه صبرمون لبريز بشه؟! به گناه بيفتيم؟! بفهميم ايمانمون ضعيفه؟! به خدا فهميديم! ديگه نمي‌تونم اين‌همه مشكلاتو تحمل كنم! ديگه خسته‌م! چي مي‌شه خدا به ما هم عنايت كنه؟! تا كي اميدواري؟! پس كي جواب؟! از شراب‌خوارها، حريم شكنا و خيلي‌های دیگه كم‌تر شديم!! كسي هم نيست حالمونو خوب كنه. رسم خدا اينه؟! از اين‌جا مونده از اون‌جا رونده‌ايم!! چون طرف خداييم، رسم مردان اين دنيا تحمل عفت و حجاب كسايي مثل ما رو نكردند و ماها رو پس زدند! و چون پيش خدا روسياهيم رسم دنياي آخرت ما رو مي‌سوزونه! پس چه تفاوتي بین من و اوست؟؟!! جز اينكه او حداقل اين دنيا رو داشت! پس كي از اين مخمصه نجاتمون مي‌ده؟ به خدا ديگه خسته‌م! به فاطمه‌ي زهرا اگه ايمان نداشتم دخترفراري بودم! نمي‌دونم چه حكمتيه به اين بلا افتادم؟!! اي كاش مي‌مردم و خلاص مي‌شدم. خدايا ديگه تحملشو ندارم. از اين موقعيت نفسم داره بند مي‌یاد. تو كه زندگي ندادي! مي‌شه لطف كني مرگو عيدي بدي؟؟؟ نجاتم بده خواهش مي‌كنم خدا!

استفاده از مطالب این وب‌سایت فقط با ذکر منبع جایز است.

 

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!10

پیشنهاد شده برای شما :
0 ایناز بصیری نحوه مصرف دسامبر 29, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *