مراقبت های دوران بارداری گربه

مراقبت های دوران بارداری گربه

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

مراقبت های دوران بارداری گربه

مراقبت های دوران بارداری گربه

قبل از اینکه درباره چگونگی مراقبت‌های دوران حاملگی گربه صحبت کنیم باید بدانید که ما شما را به تولید مثل گربه‌تان تشویق نمی‌کنیم مگر آنکه مطمئن باشید پرورش دهنده مسئولیت پذیری هستید و دانش بسیار زیادی درباره نژاد انتخابی‌تان دارید. اجازه بارداری دادن به گربه‌تان در شرایطی که فقط می‌خواهید کودکانتان “معجزه طبیعت” را ببینند یا اینکه فقط شما فکر می‌کنید گربه‌تان حق دارد طعم مادر بودن را بچشد یا برای اینکه حتما باید حداقل یک بچه گربه از گربه‌تان داشته باشید غیر قابل قبول است. اما در هر حال شرایطی وجود دارد که ممکن است وادار به نگهداری از گربه باردار شوید. مثلا یک گربه باردار بی‌سرپرست را به سرپرستی بگیرید. این کار شما بسیار قابل احترام است. اطلاعات زیاد و مفیدی در خصوص نگهداری از گربه باردارتان در اینجا برای شما آورده‌ایم تا او این دوران را در سلامت و آسایش کامل پشت سر بگذارد.

اولین چیزی که درباره حاملگی گربه باید بدانید این است که نشانه‌های حاملگی گربه را چگونه تشخیص دهید؟ شما زمانی می‌توانید بگویید گربه باردار است که نوک پستان او بزرگ و تیره شده باشد. این نشانه معمولا در هفته سوم بارداری گربه رخ می‌دهد. از دیگر راه هایی که می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید تغییر در سایز و وزن گربه است زیرا حاملگی گربه باعث افزایش قابل توجه وزن او می‌شود.

مدت زمان متوسط حاملگی گربه بین 65 تا 69 روز است. احتمالا این مدت به نظرتان خیلی کوتاه خواهد بود مگر آنکه نگاهی به معادل سازی سن گربه با سن انسان داشته باشید. اگر یک گربه یک ساله سنی تقریبا برابر با 15 سال انسان داشته باشد در این حالت مدت زمان حاملگی گربه چیزی در حدود 30 ماه خواهد بود.

اینکه بدانید باید در انتظار چند بچه گربه باشید می‌تواند به آمادگی بیشتر شما کمک کند. طبق تحقیقات به عمل آمده یک گربه می‌تواند به طور متوسط بین 4 تا 6 بچه در هر بار حاملگی خود داشته باشد. و یک گربه بارور می‌تواند به طور متوسط یک تا دو بار در سال باردار شود. قطعا تعداد بچه گربه‌ها در هر حاملگی و تعداد دفعات حاملگی در سال از هر گربه تا گربه دیگر متفاوت است و دامپزشک شما به راحتی با استفاده از اولتراسونیک و ایکس-ری می‌تواند اطلاعات دقیقی را به شما بدهد.

گربه شما شروع به افزایش وزن می‌کند اما شاید تا چند هفته آخر خیلی به نظرتان نیاید. این زمان دقیقا زمانیست که اشتهای او بیشترین افزایش را خواهد داشت و این مدت، زمان مناسبی برای کنترل میزان غذا و وزن او نیست (مگر آنکه او از قبل اضافه وزن داشته و تجویز دامپزشک اینگونه باشد). به یاد داشته باشید او اکنون فقط برای تامین خودش نمی‌خورد بلکه به ازای چند نفر غذا می‌خورد.مراقبت های دوران بارداری گربه

درست مانند انسان‌ها گربه ها نیز در طول بارداری خود دچار تهوع صبحگاهی و هوس کردن یکسری غذا ها می شوند. اما اگر گربه‌تان را در حال خوردن مواد غیر خوراکی دید حتما به دامپزشک مراجعه کنید. او ممکن است وضعیتی به نام پیکا(میل شدید به خوردن گِل) داشته باشد و با توجه به اختلالات تغذیه‌ای یا کمبود مواد معدنی به مکمل‌ها احتیاج داشته باشد.

به جز این، به گربه باردارتان همان غذای مورد علاقه همیشگی اش را بدهید اما شروع به اضافه کردن پروتئین به وعده‌های غذایی او کنید. ممکن است با پیش رفتن دوران بارداری لازم شود به گربه باردار همان غذای مخصوص بچه گربه‌ها که باعث رشدشان می‌شود را بدهید. این نوع غذا را می‌توانید در دوران بارداری و شیردهی به او بدهید تا زمانیکه بچه‌هایش را از شیر بگیرد. از غذاهای کنسروی با کیفیت یا ساردین به عنوان مکمل استفاده کنید.

از آنجاییکه بیشتر فضای داخلی شکم گربه بچه‌هایش هستند، فضای زیادی برای غذا باقی نخواهد ماند. در نتیجه گربه شما نیاز دارد که غذای کمتر ولی در وعده های بیشتر و منظم داشته باشد. مطمئن شوید زمانیکه گرسنه است غذا در دسترسش باشد و از آن مهم تر باید همیشه آب در دسترسش قرار داشته باشد.

احتمال دارد گربه تان به علت فشار وارده بر مثانه اش به موقع به جعبه خاکش نرسد. نباید در چنین شرایطی او را سرزنش کنید. حتی ممکن است شکمش دسترسی او را سخت کند و برای تمیز کردن پشتش احتیاج به کمی کمک داشته باشد. اگر به شما اجازه داد می‌توانید از یک پارچه نرم و نمدار برای این کار استفاده کنید.

در اواخر بارداری نوک پستان گربه متورم می‌شود و ممکن است ترشح شیر نیز داشته باشد.

گربه شما قبل از اینکه وضع حمل کند ممکن است بی قرار در اطراف خانه پرسه بزند. باید بدانید او به دنبال مکانی دنج برای زایمان است. برایش گوشه‌ی آشنا و آرامی را با یک جعبه و چند حوله و پارچه نرم و تمیز آماده کنید. جعبه را از قبل به او نشان دهید. او ممکن است از آن استفاده کند یا نکند. در هر حال اجازه دهید به جایی که احساس راحتی بیشتری می‌کند برود. حتی اگر مکانی که انتخاب کرده است مورد تایید شما نیست او را جا به جا نکنید.

اگر گربه در این شرایط احساس استرس یا خطر کند ممکن است زایمانش متوقف شود و موقعیتی مرگبار برای خودش یا بچه هایش پیش بیاید. خانه را در آرام ترین و ساکت ترین حالت ممکن در بیاورید. به هیچ وجه در فرآیند زایمان او دخالت نکنید مگر آنکه مطمئن شوید قطعا مشکلی پیش آمده است.

در هنگام زایمان گربه او را با دقت نگاه کنید به احتمال زیاد او احتیاجی به کمک شما نخواهد داشت اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که نیاز به کمک دامپزشک خواهید داشت.

هنگامیکه تمام توله ها خارج شدند و گربه مادر نیز آرام است می‌توانید تمام آن‌ها را به مکانی تمیز و راحت که به منظور استراحت آن‌ها فراهم کرده‌اید منتقل کنید.

گربه شما به احتمال زیاد بیشتر وقت خود را با بچه‌هایش می‌گذراند. در چند هفته اول زندگی، بچه گربه‌ها به برای تنظیم دمای بدنشان و گرم ماندن به مادر خود وابستگی زیادی دارند. همچنین گربه مادر بچه‌هایش را به طور مرتب تمیز می‌کند و مدفوع آن‌ها را می‌خورد. این طبیعی است.

با این حال، اگر گربه مادر غذای خود را به طور معمول نمی خورد یا عملی غیر طبیعی دارد، با دامپزشک خود مشورت کنید.  اگر او استفراغ یا اسهال داشته باشد، ممکن است بیمار باشد و علاوه بر این در صورتیکه لرز یا تشنج داشته باشد، نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد.
زمانیکه بچه گربه‌ها سنی در حدود 4 تا 5 هفته دارند می‌توانید غذای جامد را در دسترس آن‌ها بگذارید. معمولا حدود 6 تا 8 هفتگی می توانند به راحتی غذای جامد را بخورند. در این زمان شروع به از شیر گرفتن آن‌هاکنید. با این حال، اجتماعی شدن برای نمو بچه گربه ها بسیار مهم است، مخصوصا در طول 8 تا10 هفته‌ی اول زندگی آن‌ها. در صورت امکان، بچه گربه ها باید تا حداقل تا 8 هفتگی ، در کنار هم باقی بمانند.

تبریک! شما حالا “پدر و مادر” چند بچه گربه هستید که به زودی در اطراف خانه به راه می‌افتند و با شما بازی می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که سیستم ایمنی و استخوان‌های آن‌ها بسیار ضعیف و شکننده است. آن‌ها نباید توسط هیچ فردی به جز گربه مادر جابه‌جا شوند. در صورتیکه فردی تلاش کند به آن‌ها خیلی زود دست بزند گربه مادر بسیار خشمگین خواهد شد.

سلام من یک گربه دارم که حدود یک ماه بیشترکه باردارشده ترشحات سفیدی امروز از واژنش داشت که بعدازبلندشدن از جاش دیدم روی زمین بود خواستم ببینم چی بود.درضمن حالت بدی هم نداشت درازکشیده بودمن داشتم نوازشش میکردم بلندکه شد دیدم

با سلام گربۀ شما باید توسط دامپزشک معاینه شود. وجود ترشحات سفید غلیظ می‌تواند ناشی از وجود چرک در رحم باشد. احتمال دارد گربه مبتلا به بیماری پیومترا (عفونت رحم) باشد.

سلام
گربه من امروز هفت صبح یه توله دنیا آورد که مرده بود الان نه ساعت میگذره اما بقیه بچه هاش رو دنیا نیاورده حالش هم خیلی خوب و سر حال هست اما دیگه علایم زایمان نداره طبیعیه؟!

با سلام به طور معمول گربه هر نیم ساعت تا چهل دقیقه یک بچه به دنیا می‌آورد. در شرایطی که مادر دچار استرس شده باشد و یا ترسیده باشد می‌تواند این فرآیند را متوقف کرده و به روز بعد منتقل کند. از آرام بودن گربه و محل زایمانش مطمئن شوید و عوامل استرس زا را از او دور کنید.

سلام میخواستم بدونم اولین بارداری گربه تو چه سنی انجام میشه؟اگه سن دقیقی داره ممنون میشم جواب بدین و اینکه تنها راه عقیم کردن گربه ماده ای برداشتن رحمه؟

با سلام بعد از بلوغ گربه توانایی بارداری دارد. سنی بین 4 و نیم تا یکسال در نژادهای مختلف که اغلب حدود شش ماهگی اتفاق می‌افتد. عقیم سازی گربه به معنای خارج کردن سیستم تولید مثلی آن یعنی رحم و تخمدان است. گاهی این عمل با خارج کردن تنها تخمدان نیز می‌تواند صورت می‌گیرد.

سلام امروز گربه من به فاصله هر ۲۰ دقیقه ۳تا توله بدنیا آورد الانم حالش خوبه فقط کنار بچه هاش خوابیده من غذا و آب و نزدیکش گذاشتم، تا چند ساعت اول از کناره بچه هاش تکون نمیخوره؟ این بی‌حال و خسته بودنش طبیعیه؟

سلام
بسیار مبارک باشد
ان شالله همه همیشه خوشحال باشند
بله طبیعی است. مراقبت و نکات آن را رعایت کنید.
دل خوش

سلام من يه گربه پيدا كردم نزديك به دو هفته پيش اشتهاش خيلى زيادِ و شكمش يكم بزرگِ به نظر بچه مياد از كجا ميتونم مطمعن شم بارداره؟؟ علايم رو خوندم ولى فقط همين دو تا رو داره

با سلام از نشانه‌های قابل مشاهدۀ دیگر اینکه در هفته سوم سر پستان‌ها تغییر رنگ داشته و تیر‌ه‌تر می‌شوند. اما به طور کلی اگر به بارداری گربه خود مشکوک شده‌اید بهترین راه تشخیص و اطمینان از بارداری مراجعه به دامپزشک و انجام معاینات و سونوگرافی می‌باشد.

سلام،من یه گربه دارم تقریبا9ماهه به دنیااومده،چه زمانی امکان بارداریش هست؟خواهش میکنم زودترپاسخ بدین

با سلام گربه‌های ماده از حدود چهار ماهگی امکان بارداریشان هست. البته نژادهای مختلف ممکن است کمی تفاوت داشته باشند.

سلام گربه تا چه سنی میتونه به بارداری ادامه بدهو و کلا در طول زندگیش چند بار میتونه باردار شه

با سلام تقریبا از شش ماهگی توانایی بارداری را دارد و در هر سال 4 تا 5 بار می‌تواند بچه‌دار شود. البته که این فشار به گربه اصلا و هرگز توصیه نمی‌شود.

سلام من یه گربه ماده دارم که تقریبا هشت ماهش هست. خیلی سروصدا میکنه ولی نمیخوام عقیمش کنم یا بزارم حامله شه این براش مشکلی داره؟ تا کی سروصداش ادامه داره؟ممنون میشم جواب بدید

با سلام. گربه هر دو تا سه هفته یکبار به مدت یک تا هفت روز فحل هست و طلب جفت داره. در این مدت سر و صدای زیادی تولید می‌کنه و تلاش برای خروج از منزل هم داره. اگر بخواهید عقیم نکنید و اجازۀ بارداری هم ندهید احتمال ابتلا به سرطان را در او افزایش می‌دهید. در این شرایط متخصصین عقیم سازی را توصیه می‌کنند.

مرسی! مقاله‌تون خیلی پربار بود!

با سلام خوشحالیم که برایتان مفید بوده و سپاس از همراهی شما

سلام.من میخام ی گربه بگیرم ولی میخام ک نر باشه آیا نرهم ب اندازه ماده دردسر داره و جفت گیری نکردنش باعث سرطان یا مریضیش میشه؟

با سلام عقیم سازی برای هر دو جنس مزایا و معایبی دارد. با عقیم کردن گربه خود شانس سرطان بیضه و بیماری‌های پروستات را در او کاهش می‌دهید. اما از طرفی حذف این ارگان موجب افزایش وزن در حیوان می‌شود و در خصوص رژیم او باید با دامپزشک خود بعد از عمل مشورت نمایید. اما به طور کل یک گربۀ عقیم شده، گربه‌ای آرام‌تر، همراه‌تر است و احتمال درگیر شدن با حیوانات دیگر در او کاهش می‌یابد. همچنین گربه‌ی عقیم شده خانۀ شما را با ادرار خود نشانه گذاری نمی‌کند(تعیین قلمرو) و احتمال فرار او از خانه و سر و صدایش در هنگام طلب جفت به شدت کاهش می‌یابد. در اکثر کشورها برای کنترل جمعیت گربه‌ها عقیم‌سازی توصیه شده است

سلام، من قصد دارم دو تا توله گربه ی 2 ماهه از نژاد حبشی بگیرم، که یکی ماده و دیگری نر باشه
در واقع برای تولید مثل و تکثیر میخوام اونا رو بگیرم
سؤالی که دارم اینه که یک گربه حبشی ماده از چه سنی تا چه سنی توانایی بارداری و زایمان رو داره؟
و در هر زایمان به طور میانگین چند توله به دنیا میاره؟ و اینکه آیا دوره حاملگی و فرایند زایمان در این گونه، دارای خطرات و بیماری هایی هست؟ و چطور میشه این چرخه رو برای این گونه، تسهیل کرد

سلام گربه من دو شب پیش دوتا بچه گربه بدنیا آورد.ولی امروز دیدم یه چیزی تو دهنشه دقت کردم دیدم یکی از بچه هاشه.رفتم تو لونه اش هرچی گشتم دیدم هیچکدوم از بچه هاش نیست.خیلی ناراحتم.خیلی هم نگرانم.شکمش هنوز ورم داره ولی داره بازی میکنه الان.ممکنه بچه هاش ازتو سبد بیرون رفته باشن؟بگردم دنبال بچه هاش یا اونی که دیدم خورد واقعا بچه اش بود؟مراقبت های دوران بارداری گربه

با سلام بله گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

مطالب مفیدی هم از مقالتون و هم از پرسس و پاسخ رو یاد گرفتم که به نگهداری بهتر گربم بسیار کمک میکنه.بسیار ممنونم

با سلام بسیار خوشحالیم که از مطالب بهره برده‌اید. با ما همراه باشید.

سلام اميدوارم حالتون خوب باشه . من يه گربه از كوچه پيدا كردم كه حامله بود و آوردمش توي حياطمون و براش با جعبه خونه ساختم . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش يكم بزرگه ، خواستم ببينم واقعا حامله هست يا نه ؟ يه نفر هرروز بهش غذا ميداد توي كوچه . ازش پرسيدم چند سالشه ؟ گفت ٢ .. أيا ميتونه توي اين سن حامله بشه ؟ توي حياطمون ميتونه محل زايمان باشه يا نه ؟

با سلام بله در سن دو سالگی می‌تواند حامله باشد. در حیاط محل تمیز و نرمی را برای او آماده کنید تا هم بتواند در انجا استراحت کند و هم عادت کند تا بچه هایش را آنجا به دنیا بیاورد.

سلام خسته نباشيد . گربه ام كه از توي كوچه پيدا كردم ، علائم حاملگي داشت :”پستان صورتي پررنگ ، شكمش يكم بزرگ.” فقط يه روزه اوردمش توي حياط . خيلي سرش رو ميماله بهم ! دوستم هم داره و باهام بازي ميكنه . اگر حامله باشه بايد موقع زايمان كمكش كنم يا نياز نداره ؟ حدود دو سالشه و سال قبل هم يه توله كرده . الان واقعا حامله هست يا نه؟

سلام… از این فاصله چطور بگوییم واقعا حامله هست یا خیر؟ :)) علائم حاملگی در متن ذکر شده اند با این وود بهتر است اگر میتوانید به دامپزشک مراجعه نمایید و آزمایشات لازم را انجام دهید. از تغذیه او مطمئن شوید تا تمام مواد غذایی لازم به او برسد. با انجام آزمایش از عدم وجود کم خونی و یا کمبود هر نوع ماده ضروری در خون اطمینان حاصل کنید.

سلام خسته نباشيد . گربه من دو سالشه و پارسال زايمان داشت و يه توله به دنيا اورد . نوك پستان هاش صورتي پررنگه و شكمش خيلي بزرگ نيست . خواستم بدونم كه حامله هست يا نه ؟ توي جعبه ميتوني تنهايي زايمان كنه ؟

با سلام لطفا همین مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید تمامی سوالات شما پاسخ داده شده‌اند.

سلام امروز گربه اي كه تو ساختمون ما بود زايمان كرده بايد چيكار كنم براش جاي تميزي زايمان نكرده 😭😭😭😭😭

با سلام از قسمت پس از زایمان این مطلب استفاده نمایید.

سلام، مطالب بسیار آموزنده و مفیده، واقعاً ممنون.
گربهٔ ماده من از کوچیکیش که مامانش زائیدش و الان ۲ سالشه، اخیرا با باباش (پدرش) بله…خاکتوسری کرده.!
آیا این یک پدیدهٔ شایع توی حیوانات هست، یا اینکه این ورپریده اینطوریه؟

با سلام. بله طبیعی است

در ضمن الان یک ماهه که از بابای خودش، بارداره. شکمش بزرگ شده، وزنش سنگین، و خوابش هم زیاد شده.
ممنون که وقت میگذارین و پاسخ میدین، مرسی.

با سلام ببخشید گربه ی من در حیاط سه تا بچه به دنیا اورده بود روزهای اول و دوم هر سه تاشون بودن روز سوم و چهارم بارون شدیدی گرفت و گربه اصلا بیرون نیمد و وقتی روز پنجم نگاه کردیم فقط دوتا بچه بود همه جا رو هم خوب گشتیم ولی پیداش نشد نظر شما چیه بنظرتون خورده یا برده جایی بعد یادش رفته؟

با سلام بله گربه گاهی ممکن است گربه بچه‌های تازه به دنیا آمدۀ خود را بخورد. در این حالت ممکن است یک کمبود ماده غذایی و یا بیماری داشته باشد. یک گربه آنمیک(کم خون) ممکن است با خوردن نوزادانش و یا لیسیدن آنها کمبود خود را جبران نماید. همچنین اگر گربه شما بچه هایی که به دنیا آورده است را خورده است میتواند نشانه‌ای برای وجود بیماری هایی همچون بیماری کلیه، لوسمی (سرطان خون) و پانکراتیت نیز باشد. توصیه ما این است که جهت انجام معاینات بالینی به دامپزشک مراجعه نمایید.

درود و خسته نباشید
چرا گربه سر موقع دوماه زایمان نمیکنه
من ی بچه دارم پرشین واسه دومین باره که زود میزاد و بچه هاش نارس هستن.
۴۵ روزه میزاد..

با سلام علل زایمان زودهنگام در گربه ها بسیار متفاوت هستند، اما می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:
دلایل پزشکی:
عفونتهای باکتریایی یا ویروسی
اختلالات ژنتیکی
کیست های تخمدان
سوء تغذیه
مرگ جنین
عدم تعادل هورمونی
به طور خاص کاهش ناگهانی پروژسترون
بیماری لایم
دلایل مرتبط با استرس:
سروصدا های بلند
اختلالات عاطفی مانند جیغ زدن یا دعواهای صاحبان
دمای بیش از حد سرد
واکسیناسیون در حین بارداری

سلام من یه گربه ماده 8 ماهه دارم
و حامله است
الان بیشتر از 60 روزه که بارداره و شکمش هم خیلی بزرگ شده
ولی هنوز زایمان نکرده
چند باری از ارتفاع خودشو پرت کرد داخل حیاط احتمال سقط نوزاداش هست ؟
لطفا جواب بدید خیلی مهمه

با سلام بارداری حدود 63 تا 67 روز طول میکشد. جای نگرانی تا آن زمان نیست. اگر منظورتان از سقط نوزاد این است که بعضی جنین ها مرده باشند؟ در هر حال آن ها را به دنیا خواهد آورد. در صورتیکه بیش از این زمان شد به دامپزشک جهت اطمینان از سلامت خود حیوان و جنین هایش مراجعه نمایید.

سلام ممنون از سایت خوبتون
گربه من دو روز هستش که سه توله بدنیا اورده و شیر هم میده نوازشش ک میکردم کمی خونریزی داشت از واژنش ایا این طبیعیه؟

سلام خونریزی تا 48 ساعت بعد از زایمان طبیعی است. در صورت ادامه دار شدن به دامپزشک مراجعه نمایید.

سلام و وقت به خیر.من از چندتا گربه نگهداری میکنم.رو دیوار خونمون هستن و یکیشون حاملس.پستوناش بزرگ شدن.اول دوتا پستون عقبی.بعد چند روز پستونای وسط و الان کمکم پستونای جلو.اما پستوناش بیشتر شبیه یه غده بزرگ شدن و تا حد یک تخم مرغ کوچیکن هر کدوم و میگم که شبیه غده هستن.آیا طبیعیه؟؟و به نظرتون چند وقته با این علایم بارداره؟نزدیک سه هفتس غذا میدم بهشون و از اون روز اول پستوناش بزرگ شده بودن
و آیا مطلبی دارین در مورد اینکه چطور میتونم کاری کنم که اعتماد کنه و بیاد تو حیاط براش جا درست کنم که زایمان کنه؟
چون محیط بیرون خیلی خطرناکه و به خودش و بچه هاش آسیب میرسونن حتما.
ممنون میشم کمکم کنین
و آیا امکان ارسال عکس هست؟که ببینین؟

با سلام ورم پستان ها لزوما نشانه بارداری نیست و باید علائم دیگر را نیز داشته باشد. مانند افزایش اشتها یا بزرک شدن شکم..
عواملی که باعث تورم پستان ها میشود شامل:
بارداری
اماس غدد پستان (عفونت غدد پستان هنگام شیردهی)
گالاکتاستاز (جمع شدن شیر در غدد پستان )
هایپرتروفی(توده های خوشخیم)
سرطان پستان
هایپرپلازی پستاندار (سطح بالای پروژسترون)
جهت اطمینان از این موضوع می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید.

در خصوص جا نیز بله می توانید محل‌هایی نرم و گرم، ایمن و با دسترسی آب و غذا آماده کنید در صورتیکه اعتماد گربه جلب شده باشد ممکن است به این محل ها برای زایمان رجوع کند.

سلام‌ممنون از اطلاعات مفیدتون.
یه گربه مادر میتونه بچه های تقریبا یک ماهشو بخوره یا اینکه فقط تا زمانی که به تازگی زایمان کرده ممکن این عمل انجام بده؟؟

با سلام ممنون از همراهی شما اغلب بعد از زایمان در صورت بیماری و کمبود مواد غذایی بدن، نداشتن شیر کافی یا بیمار بودن بچه گربه ممکن است این کار را انجام دهند..

سلام.من یک گربه پرشین گرفتم که ماده هست. صاحبش گفت احتمالا عقیم شده من از کجا بفهمم عقیمه. تمام کارهایی که گربه ماده فحل میکنه او هم میکنه. ممنون میشم بگید عقیم هست یا نه

معمولا رفتارهای فحلی باید در گربه عقیم شده خاموش شود مگر مقداری از بافت تخمدان باقی مانده باشد و سبب ترشح هورمون های مسئول فحل شود. برای اطمینان از عقیم شدن باید به دامپزشک مراجعه نمایید. از مقاله بروز علائم فحلی در حیوان عقیم شده نیز می توانید بهره ببرید.

سلام
تو کوچه ما یک گربه است که بهش غذا میدم و گاهی اجازه میداد که نازش کنم
دو هفته پیش برای اولین بار نوک پستان هاش را دیدم و بعد هم کمی شکمش ورم کرد
یک هفته است که اشتهاش خیلی شده و دفعات بیشتری درخواست غذا میکنه ، بیشتر باهام گرم میگیره و راحت کنارم میخوابه تا نوازشش کنم ، به شکمش هم آرام دست زدم ولی چیزی متوجه نشدم ، اما حس میکنم شکمش بزرگتر شده در همون محدوده پستان ها
سرعتش در بالا رفتن از دیوار هم کمتر شده
اگر این گربه باردار است ، لطفا بهم در ایمیل جواب دهید تا بیشتر مراقبش باشم

سپاس فراوان

با سلام بله علائمی که فرمودید جز علائم بارداری گربه است. برای اطمینان می توانید به دامپزشک مراجعه نمایید تا از عدم کمبود مواد مغذی خون و کم خونی او اطمینان حاصل کنید.

سلام من دوتا گربه نر و ماده دارم که البته خواهر و برادر بودن
الان گربه عالائم حاملگی داره میخوام بدونم جایی که براش آماده کنم اگر نرش بخوابه توش باز برای زایمانش اونجا میره یا باید چند جا حاضر کنم😞

جعبه زایمانی که آماده میکنید را در گوشه ای آرام و به دور از رفت آمد قرار دهید. یک جعبه کارتن که همه جهات آن پوشیده است، به مقدار کافی بزرگ است و فقط یک سوراخ برای رفت آمد راحت مادر دارد مناسب است در کف آن چند لایه روزنامه و بعد پد جاذب و سپس حوله یا پتوی نرم قرار دهید این بستر روزانه باید تعویض گردد. از دو هفته قبل جعبه را به او معرفی کنید اما اصراری به ماندن او در آن نکنید متوجه خواهید شد که او با جعبه ارتباط برقرار کرده است یا خیر. آب تازه، غذا و جعبه خاک را در آن محل برای او قرار دهید.

سلام گربه من الان تقریبا ۱۸ روز که بچه هاشو بدنیا آورده و اکثر وقت ها پیش بچه هاش بوده من دیروز بچه هاش رو بغل کردم و بهشون دست زدم بعد از زیاد نمیره پیش بچه هاش همش میره اینور و اونور بنظرتون بخاطر کار من اینجوری شده؟

با سلام اگر مطمئن هستید مادر مقدار کافی توجه و شیردهی ندارد یا به بچه ها آسیب میزند و رشد بچه گربه ها متوقف یا کند شده است بهتر است آن ها را جدا نموده و تغذیه نمایید. اما اگر مادر مراقبت ها را انجام میدهید و شیردهی دارد و جان بچه گربه ها در خطر سو تغذیه نیست مسئله ای ندارد.

سلام خسته نباشید.گربه من در حال حاضر بار دار است ‌. و تمام نکاتی که گفتید کاملا در گربه بار دار من وجود دارد.اما نمیدانم چند بچه در راه است‌. بسیار هوای خنک را دوست دارد. خیلی ممنونم به خاطر نکات خوبتون.

سلام سپاس از به اشتراک گذاری دیدگاه و تجربه تان.با ما همراه باشید

سلام یه مسله ای رو دوبار دیدم در دو گربه مختلف باردار که شکمشون خیلی بزرگ بود بعد ۴۰ یا ۵۰روز یه مقدار از حجم شکمشون کم یا نصف شد اول فکر کردم زایمان کردن ولی بعد متوجه شدم هنوز باردارن ولی با شکم کوچکتر!آیا همچین چیزی داریم که گربه بخاطر فشار روی خودش یا جنین در سنین بالا چندتا از بچه ها رو سقط کنه قبل بارداری!؟تا بقیه بچه گربه ها تو شکمش سالم بمونن؟اگه همچین چیزی نیس دلیل کوچیک تر شدن شکم گربه ها وسط بارداری چی بوده

با سلام ممکن است مایع آمینیوتیک اطراف جنین را از دست داده باشد. جهت اطمینان از سلامت جنین ها به دامپزشکی مراجعه نمایید.

سلام من یه پرشین ماده چشم تا به تا دارم که دو بار با دو گربه نر متفاوت جفتگیری داشته ولی باردار نمیشه
میگن گربه های چشم تابه تا هم ناشنوان هم نازا درسته؟؟
ولی گربه من ناشنوا نیست مطمئنم
دلیل باردار نشدنش چی میتونه باشه؟

سلام. برای معاینه و اطمینان از سلامت به دامپزشک مراجعه نمایید.

سلام ببخشید گربه من علایمی مثل ورم پستان و بزرگ شدن شکم را نداره فقط صبح تا شب با چشم نیمه باز میخوابه و به شدت تنفسش سریع شده طوری که کل بدنش بالا و پایین میره اشتهاش بیشتر شده و اوائل هم خود بخود یکم آب بالا آورد حس میکنم حامله ست ولی چون همه علائم رو نداره میترسم ناراحتی قلبی چیزی باشه ممکنه راهنمایی کنید ممنون

با سلام مطمئن ترین راه تشخیص بارداری مراجعه به دامپزشک است. با مراجعه به دامپزشک می‌توانید از سلامت حیوان خانگی خود نیز اطمینان حاصل کنید.

سلام من یه گربه دارم که الان برای دومین بار حامله شده ولی فکر میکنم خیلی از زمان زایمانش گذشته خیلی هم لاغر شده و کم غدا میخوره

سلام به دامپزشک مراجعه کنید.

سلام من یه گربه حیاطی دارم که رفت خونه ی همسایه چهارتا بچه به دنیا اورد چند وقت پیش همسایه در خونش باز بوده بچه گربه ها رفتن بیرون نتونستیم پیداشون کنیم ولی فردا گربم یکی از بچه هاش روکه سفید بود اورد خونه ی ما .امروز دیدم سفیده از زیر در حیاط داره بیرون رو نگاه میکنه و صدای میو میوی شدید میاد در رو که باز کردم دیدم بچه گربه حنایی ک بچه گربم بود ,پشت دره بعد مادرش اومد بیرون حناییه اومد یه کم خودش رو بهش مالوند وقتی مادرش بوش کرد شروع کرد به فیش فیش کردن و ازش دور شد حالا اون حناییه هی میخواد به مادرش و سفییده نزدیک بشه اونا هی فیش فیش میکنن و مامانش فرار میکنه
بدبخت رفته یه گوشه قایم شده
علت رفتار مامانش چیه؟
از سفیده خیلی خوب مراقبت میکنه

سلام شاید باورش دشوار باشد ولی اگر گربه از بچه اش بیش از 24 ساعت دور بماند دیگر کمتر تحمل حضور او را دارد و با او مثل غریبه رفتار خواهد کرد و رفتارهایی مانند هیس هیس کردن و حتی زدن بچه گربه را به دنبال خواهد داشت. بهترین کاری که میتوانید برای او انجام دهید این است که بچه گربه را جدا کنید تا از خشونت مادر جدا باشد حداگانه او را تغذیه کنید و به مرور سعی کنید بچه گربه کمی بزرگتر شه را به او معرغ=فی کنید البته نظارت کامل داشته باشید تا بچه آسیب نبیند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت


درباره پت‌مگز بخوانید

بلاگ: مجله الکترونیکی و خواندن درباره حیوانات خانگی

ارتباط با پت مگز: ارسال سوال

ارتباط با پت مگز: ارسال فایل چند رسانه ای

پت مگز اولین و جامع‌ترین مجله الکترونیکی با موضوع حیوانات خانگی در ایران است. گردانندگان این مجله از علاقه‌مندان طبیعت و حیوانات‌اند و وابستگی‌ای به هیچ سازمان و گروهی ندارند. استفاده از مطالب این وب سایت رایگان است و رایگان باقی خواهد ماند. لطفا حقوق کپی رایت و حق مولف را رعایت بفرمایید.
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد…

زایمان در گربه ها چطوری انجام میشه و چه کاری از دستمون برمیاد؟

علائم نزدیک شدن زایمان گربه چیاس؟

زایمان گربه ها چند مرحله داره؟

رفتار گربه مادر شامل چه چیزهاییه؟

با پت پرس همراه باشید تا با زایمان در گربه ها بیشتر آشنا بشیم و به سوالات بالا پاسخ بدیم.مراقبت های دوران بارداری گربه

گربه ها به صورت غریزی خودشون خودشون رو برای زایمان آماده میکنن و در خیلی از مواقع نیازی نیست کاری برای گربتون انجام بدین.

حتی احتمال داره صبح از خواب بیدار بشین و ببینین گربه شما در طول شب زایمان کرده و داره خیلی ریلکس از بچه هاش مراقبت میکنه .

البته دونستن نکات ضروری درباره زایمان گربه و مشکلاتی که ممکنه براش پیش بیاد به شما کمک میکنه یاد بگیرین در صورت بروز مشکل چطوری به گربتون کمک کنین.

خیلی مهمه علایم زایمان گربه رو بلد باشیم تا هم بتونیم خودمون رو براش آماده کنیم و هم وقتمون رو تنظیم کنیم که بتونیم شاهد این اتفاق زیبا باشیم.

یک یا رو روز قبل از زایمان گربه شما شروع میکنه به گشتن دنبال یه جای امن و آروم برای به دنیا آوردن بچه هاش.

ممکنه قرار دادن یه محل زایمان توسط شما برای گربه براش کمک کننده باشه

برای این کار میتونین یه جعبه یا سبد بزرگ یا یه جای خواب گربه رو براش آماده کنین و با قرار دادن پتو و حوله کف اش رو حسابی گرم و نرم کنین.

البته این هشدار رو بدم که باز هم گربه شما ممکنه جای دیگه ای رو که خودش صلاح میدونه برای زایمان کردن انتخاب کنه!

با نزدیک شدن زمان زایمان رفتارهای جدیدی رو در گربه تون یعنی کارها و حرکات گربه شما جدید و  غیر منتظره میشن.

این زفتارها شامل:

زایمان در گربه ها رو به ۳ مرحله تقسیم بندی میکنن که مرحله ۲ و ۳ برای هر بچه گربه نوزاد تکرار میشه.

پس از به دنیا اومدن اولین بچه گربه، بچه گربه های بعدی باید تا حداکثر ۲ ساعت بعد به دنیا بیان. اگر این اتفاق نیفتاد، هرچه سریعتر گربه رو پیش دامپزشک ببرید چون ریسک از بین رفتن بچه گربه ها وجود داره.

بیشتر گربه ها مادرهای بسیار خوبی برای بچه هاشون هستن و نگهداری از بچه گربه تازه به دنیا آمده توسط مادر به بهترین نحو انجام میشه.

بچه گربه ها بلافاصله بعد از تولد شروع به شیر خوردن از سینه مادرشون میکنن. اگر تا ۱ ساعت بعد متوجه شدین که این کار رو نمیکنن باید با دست به سمت سینه مادر راهنماییشون کنین.

اگر بچه گربه ای به هر دلیل بیمار یا خیلی ضعیف باشه، ممکنه گربه مادر از بزرگ کردنش اجتناب کنه که در اون صورت خود شما باید نگهداری اش رو به عهده بگیرین و به صورت دستی بهش غذا بدین و گرمش کنین.

غذای بچه گربه تازه متولد شده تا ۱ ماهگی شیر مادرشون هست و از ۱ ماه به بعد میتونین کم کم بغیر از شیر، غذای خشک مخصوص بچه گربه های زیر ۲ ماه رو هم در اختیارشون بگذارین.

غذای گربه مادر تا وقتی که به بچه هاش شیر میده باید غذای مخصوصی باشه. غذای خشک مخصوص بچه گربه و مادر یا  mother and baby یا استارتر یا queen برای گربه مادر مناسب هست. این غذا باید طبق استانداردهای AAFCO تهیه شده باشه که گربه مادر به مشکلی برنخوره و همه نیازهای غذایی اش برطرف بشن.

اگر گربه مادر از تمیزکردن، نگهداری و شیر دادن به بچه گربه ها سر باز زد ، سریعا اون ها رو به نزدیک ترین و بهترین کلینیک دامپزشکی ببرین و با دامپزشک مشورت کنین.

 

منابع References

https://icatcare.org/advice/my-cat-having-kittens/normal-cat-birth

دیدگاه

وبسایت

لطفا اگر پاسخی به نظر من داده شد مرا مطلع ساز

بیماری کلسی ویروس گربه یکی از بیماری های تنفسی شایع در گربه هاست. عامل این بیماری که نوعی ویروس از خانواده وزی ویروس هاست، به دستگاه تنفسی (عموما ریه ها و راه های بینی) دهان (به همراه ایجاد زخم در دهان)، روده ها و عضلات اسکتی حمله میکنه. این بیماری…

در این مقاله میخوایم به بیشترین سوالاتی که گربه دار ها از دامپزشک میپرسن پاسخ بدیم. خوندن این سوالات و پاسخ هاشون میتونه برای همه مفید باشه و به بالا بردن سواد شما درباره گربه ها کمک کنه. پس با ادامه مقاله همراه باشین، حتی اگر سوالی درباره گربه ها…

ریزش مو در گربه ها یکی از مهم ترین مشکلاتیه که صاحب گربه ها باهاشون دارن. در این مقاله از پت پُرس میخوایم در مورد دلایل ریزش موی گربه صحبت کنیم و راهکارهایی برای کاهش ریزش مو در گربه ها ارائه بدیم. اگر شما هم از دست ریزش موی گربه تون عاصی شدین این…مراقبت های دوران بارداری گربه

هیچ گربه ای بی دلیل در جایی غیر از خاک گربه دستشویی نمیکنه. در این مقاله دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک رو بررسی میکنیم. گربه ها موجودات جالبی  هستن که معمولا رفتار و برنامه زندگی مشخصی دارن. گاهی ممکنه بخاطر عوامل مختلف مثل استرس یا ابتلا به…

کتاب الکترونیکی آموزش تربیت سگی خوش رفتار و حرف گوش کن

در این کتاب به صورت مرحله به مرحله براتون توضیح دادیم چطور خودتون در خانه سگ رو تربیت کنید و بهش آموزش های لازم رو بدید.

در مورد نگهداری یا سلامتی سگ،گربه،پرنده،خرگوش،خوکچه و … سوال داری؟

میتونی همه سوالاتت رو مستقیم از دامپزشک پت پرس، بپرسی و جواب بگیری!

اطلاعات بیشتر

ثبت نام برای مشاوره

پت پرس به شما پیشنهاد میکنه که برای خرید غذا و لوازم حیوون خونگی تون از دیجیکلا خرید کنین

 

ورود به پت شاپ دیجیکالا

همه ما برای نگهداری درست از حیوانات خانگی مون نیاز به داشتن اطلاعات درست و کامل داریم.

ما در تیم پت پرس تلاش میکنیم تا این اطلاعات رو به بهترین نحو در اختیار شما قرار بدیم. شما میتونین پاسخ سوالاتتون درباره نگهداری از سگ، گربه، پرندگان و جوندگان خانگی رو در پت پرس پیدا کنین یا مستقیم از دامپزشک متخصص بپرسین.

هدف پت پرس اینه که روزی بیاد تا هیچ کدوم از حیوانات خانگی به خاطر کمبود اطلاعات ما، بیمار نشن.

میزبانی شده بر روی سرورهای قدرتمند ایران سرور

!function( e, t, a ){ “use strict”; var s = t.head || t.getElementsByTagName( “head” )[ 0 ], p = t.createElement( “script” ); e.certificateBadge = a, p.async = true, p.src = “https://certificate.iwmf.ir/iwmf-certificate.js?v=10.0”, s.appendChild( p ) }( this, document, “light” );

با توله ای که ناله، زوزه، واق واق و سروصدا میکنه، چه کنیم؟

در این کتاب درباره مشکل زوزه و ناله توله سگ ها (در شب و وقتی تنها میمونن و …) و دلایلش صحبت کردیم و راه حل این مشکل رو به صورت مرحله به مرحله توضیح دادیم.

 

شما می توانید به راحتی با پت پرس در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

به روز شده در

تبریک! شما در آستانه بدست آوردن چند موجود پشم آلوی دوست داشتنی هستید.
دوره بارداری گربه ماده کوتاه است- حدود 63 روز – شما وقت زیادی برای آماده کردن خود و خانه برای گربه های جدید را ندارید.

اما خبر خوشی برای ما داریم: گربه های حامله نیاز به مراقبت زیادی ندارند. مثلاً نیازی نیست که چند بار به دامپزشک مراجعه کنید.

اما چند نکته وجود دارد که برای بارداری و زایمان گربه باید در نظر داشته باشید.

نوشته :

Michelle Lanzمتأسفانه دامپزشک نمی تواند خون یا ادرار گربه را مثل انسانها آزمایش کند. شما باید به علائم فیزیکی تکیه کنید مثل بزرگ شدن شکم یا غدد پستانی. قبل از ۲۵-۱۷ روز گربه علائم بارداری را بروز نمی دهد. ( مترجم: البته سونوگرافی از ۲۰ روزگی قابل انجام هست)

سعی نکنید خودتان بچه ها را لمس کنید. چون خیلی ظریف و شکننده هستند و ممکن است به آنها آسب بزنید.مراقبت های دوران بارداری گربه

.

اگر گربه شما هم داخل و هم بیرون از خانه است، زمانی که از بارداریش مطمئن شدید او را در خانه نگهدارید. بارداری گربه را نسبت به وضعیت معمول، آسیب پذیرتر می کند، به علاوه شما نمی خواهید او جایی بیرون از خانه زایمان کند. به علاوه شما نمی خواهید که سایر گربه ها یا جانوران دیگر به گربه شما صدمه بزنند یا بیرون از خانه در معرض چیزهای مضر قرار گیرد.


.

گربه های باردار، مانند زنان باردار از تهوع صبحگاهی رنج می برند. اگر بعضی روزها گربه باردار استفراغ می کند، چیز زیادی نمی خورد یا خواب آلود است، چیز نگران کننده ای نیست. ولی اگر تغییر رفتار او چند روز طول بکشد یا از آب و غذا اجتناب کند مشکلی وجود دارد. گربه را فوراً به دامپزشک نشان دهید چون ممکن است دچار عوارض بارداری شده باشد..

همچنانکه گربه به اواخر دوران بارداری نزدیک می شود بیشتر غذا می خورد. هنگامی که بارداری تأیید شد روزی ۲ بار به گربه غذا بدهید. نزدیک به پایان دوره ی بارداری روزی ۴ بار او را تغذیه کنید. کم کم غذای بچه گربه را به رژیم غذایی اش اضافه کنید بطوریکه در هفته آخر بارداری فقط از آن تغذیه کند. با دامپزشک مشورت کنید. او به شما بهترین نوع غذای گربه و مکمل های غذایی را توصیه می کند.


.

گربه هم مانند خانم باردار نباید با هر دارویی تماس داشته باشد. در دوران بارداری و شیردهی گربه داروهای ضد کک و ساس باید قطع شوند. اگر استفاده از آنها ضروری بود برای انتخاب نوع بی ضرر آن برای گربه، با دامپزشک مشورت کنید.


.

برای ایمنی بیشتر طی چند هفته آخر بارداری، گربه خود را از سایر حیوانات جدا کنید. ترجیحاً او را در اتاقی آرام، ایمن و ساکت و بدون کوران شدید هوا نگه دارید.


.

گربه باردار بیشتر می خورد و بچه ها هم در داخل شکم به روده ها فشار می آورند، بنابراین دفعات استفاده از ظرف خاک افزایش می یابد. برای راحتی او و پیشگیری از دفع در جاهای دیگر خانه، ظرف خاک را حداقل یک بار در روز تمیز کنید. خصوصاً اگر گربه های دیگری هم از آن ظرف خاک استفاده می کنند.


.

در هفته های آخر بارداری باید این جعبه را آماده کنید. یک جعبه مقوایی با اندازه مناسب انتخاب کنید و کف آن رونامه، حوله یا یکی از لباسهای کهنه خود را بیندازید. این جعبه را در اتاقی آرام و دور از رفت و آمد سایر افراد یا حیوانات قرار دهید.

جعبه باید طوری باشد که گربه به راحتی به آن داخل و از آن خارج شود. گربه را تشویق کنید قبل از زایمان در آن بخوابد بنابراین وقتی گربه ها به دنیا می آیند جعبه بوی مادرشان را می دهد.


.

اجازه دهید گربه خودش بطور طبیعی زایمان کند و شما مداخله نکنید مگر اینکه متوجه مشکلی شوید. اصلاً به بچه گربه های به دنیا آمده دست نزنید فقط راحت بایستید و نگاه کنید. بچه گربه ها داخل یک کیسه به دنیا می آیند.مادر آنها را آزاد کرده، جفت را می خورد و توله را به سمت شیر هدایت می کند. اجازه دهید گربه طبق غریزه خودش این فرآیند را انجام دهد و حداقل یک هفته به بچه گربه ها دست نزنید.


————————

مراقبت های دوران بارداری گربه

در مورد گربه تان سوال دارید؟  اینجا را بخوانید.


.


تعداد بازدید از این صفحه :
18,058 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

آیا به زودی بچه گربه در راه دارید؟ روش هایی برای تشخیص این که گربه ی شما باردار هست یا نه!

حالا چگونه بفهمیم گربه حامله است اول از همه این ممکنه برای بهترین سرپرست حیوانات خانگی هم اتفاق بیفته. گربه ی خونگی شما بیرون رفته و حالا شما براتون سوال پیش اومده که آیا بچه گربه در راه دارید یا نه؟! اگه گربه ی شما ثابت نباشه، فقط یه برخورد کافیه که اون باردار بشه، در ادامه با وب سایت پتچی همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه بفهمیم گربه حامله است یا نه.

طبق گفته ی دکتر Eloise Bright : «گربه ها تولید مثل کننده های بسیار خوبی هستن. اگر گربه ی ماده ای دارید که عقیم نشده و به گربه ی نر دیگه ای دسترسی داره، این شانس وجود داره که در سال دو بار باردار بشه.»

حتی بچه گربه هایی با سن ۴ ماه هم میتونن باردار بشن. اینکه تشخیص بدیم یک گربه باردار هست یا نه همیشه کار آسونی نیست و نشونه های اولیه ممکنه با شرایط دیگه اشتباه گرفته بشن. به همین خاطر هست که باید علائم درست رو بشناسیم.مراقبت های دوران بارداری گربه

دوران بارداری گربه ها ۹ هفته و یا ۶۳ روز طول میکشه. در چند هفته ی اول معمولا تغییرات ظاهری ای وجود نداره. هرچند که وقتی که تغییرات شروع بشن متوجه اونا میشین. طبق گفته ی دکتر Rachel Barrack  یک دامپزشک، متخصص طب سنتی و متخصص دامپزشکی چینی در منهتن: « تقریبا در هفته ی سوم تغییرات ظاهری، فیزیکی و رفتاری  قابل مشاهده هستند.»

چطور بفهمیم که یک گربه باردار هست یا نه:

یکی از واضح ترین علایم حاملگی گربه همین عامله.نزدیک هفته ی سوم نوک پستان های یک گربه ی باردار شروع به تغییر میکنن، رنگ اونها تیره تر و اندازه‌شون هم بزرگتر میشه. دامپزشک ها به این نشونه “Pinking Up” میگن که تو عکس گربه ای که در پایین هست میتونید ببینید. همینطور ممکنه کمی ترشحات شیری هم مشاهده بشه. البته گربه ها تا قبل از تولد بچه‌شون شیر تولید نمی کنن.

یک گربه ی باردار هم ممکن هست مثل انسان ها گاهی دچار بیماری بشه. همه ی گربه ها دچار بیماری صبحگاهی نمیشن (دقیقا مثل خانم های باردار)، اما اگر بیمار شدن، با دقت ازشون مراقبت کنید و اگر استفراغ کردن گربه‌تون زیاد شد یا حالش زیاد خوب نبود با دامپزشک تماس بگیرید.

حدودا در روز سی ام شکم گربه های باردار شروع میکنه به برجسته شدن و گرد شدن که تشخیص دادن این همیشه آسون نیست. طبق گفته ی  دکتر Barrack: «اگر گربه ی شما اضافه وزن داره این نشونه کمی سخت تر از حالت معمولی قابل شناساییه. ولی باز هم در طول دوران بارداری وزن زیاد میکنه».

یک گربه ی باردار تقریبا بین ۲ تا ۴ پوند وزن اضافه میکنه که در کل به تعداد بچه گربه هایی که در راهه بستگی داره. در پایین عکس یک گربه ی باردار با شکم برجسته رو میتونید ببینید.

تقریبا دو هفته مونده به زایمان، یک گربه ی باردار معمولا شروع میکنه به آماده کردن استراحتگاه برای خودش. طبق گفته ی  دکتر Barrack : «گربه ممکنه یک جای ساکت و آروم رو انتخاب کنه و با پتو برای خودش مکانی رو برای زایمان آماده کنه».

گربه ی شما ممکن هست که رفتار مادرانه ای از خودش نشون بده و با شما مهربان تر و آروم تر باشه و صدای خر خر بیشتری هم در بیاره. ممکن هم هست که نسبت به حیوانات دیگه ای که تو خونه دارید صبر کمتری نشون بده.

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا گربه ی شما باردار هست یا خیر اینه که پیش دامپزشک برید و از گربه عکس X-ray  یا سونوگرافی بگیرید. عکسبرداری با اشعه ایکس بچه گربه ها رو تا روز های ۴۰ ام تا ۴۵ ام نمیتونه نشون بده  تا اینکه اسکلت بندی اونها شکل بگیره.

اما سونوگرافی میتونه زودتر انجام بشه و تقریبا حدود روز ۲۱ ام جنین مشاهده میشه اما تشخیص دادن تعداد اونها در مقایسه با استفاده از اشعه اکس دشوار تر هست. دکتر Bright  می گوید که: « نگران استفاده از عکسبرداری با اشعه اکس از یک گربه ی باردار نباشید. مقدار رادیواکتیو در عکسبرداری بسیار کم هست و یک بار استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس معمولا ایمن و سالم در نظر گرفته میشه.»

اگر شما شک کردید که گربه‌تون باردار شده برای تایید این مسئله به دامپزشک مراجعه کنید تا گربه رو معاینه کنه. طبق گفته ی دکتر Barrack: « چه برنامه ریزی شده باشه و چه نشده باشه، در هر صورت شما باید راجع به سلامت مادر و بچه هاشون با دامپزشک مشورت کنید تا مشکلی براشون پیش نیاد.»

دانلود اپلیکیشن

اگر گربه شما آماده جفت‌گیری بوده و به یک گربه نر بارور دسترسی داشته است، احتمال باردار بودن او بسیار زیاد است. گربه باردار شما دچار تغییرات جسمانی و رفتاری خواهد شد که حدودا سه هفته بعد از جفت‌گیری نمایان می‌شوند. دوره حاملگی برای گربه‌ها بین 60 تا 67 روز است. شما می‌توانید 63 روز (9 هفته) را به عنوان یک دوره میانگین در نظر بگیرید، چرا که با توجه به دوره حاملگی انسان راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود (9 هفته در برابر 9 ماه).

اگر او تحت مراقبت‌های منظم دامپزشکی بوده و علائم اولیه بارداری را دارد، دیگر لازم نیست سراغ تشخیص بالینی بروید. با این حال، بهتر است او را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید در وضعیت خوبی به سر می‌برد. اگر قصد دارید او را عقیم کنید، یک قرار ملاقات با دامپزشک خود بگذارید تا بداند دقیقا چه باید کند.

اگر بارداری گربه شما تایید شده است، باید چند تصمیم مهم بگیرید. اگر تصمیم دارید عقیمش کنید، باید در اسرع وقت انجامش دهید. اما اگر می‌خواهید بارداری با موفقیت به پایان برسد، باید خود را آماده نگهداری از بچه گربه‌ها کنید و یک خانه مناسب برایشان تدارک ببینید.

وقتی گربه شروع به زایمان می‌کند، باید او را به حال خود بگذارید. از یک فاصله مناسب مراقبش باشید تا مطمئن شوید دچار دردسر نمی‌شود.مراقبت های دوران بارداری گربه

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تحقیقات اخیر نشان داده است که به ازای هر انسان، ۱/۴ میلیارد حشره وجود دارد.

برای تبلیغات، انتقاد یا پیشنهادات خود می توانید از ایمیل زیر یا فرم تماس استفاده نمایید

ایمیل: [email protected]


فرم تماس

مجله اینترنتی حیوانات خانگی
ساخته شده با عشق
تمامی حقوق محفوظ است

سردبیر
فروردین ۲۳, ۱۳۹۷
حیوانات خانگی
ارسال نظرات
2,918 تعداد بازدید

‌دوست دارید درباره گربه خانگی و چرخه زندگی گربه ها بیشتر بدانید؟ گربه ماده چند روز باردار است؟ در هر دوره بارداری چند بچه گربه بدنیا می آورد؟ غذای نوزاد گربه چیست؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است برای نگهداری گربه در منزل با آن روبرو شوید. با ما همراه باشید تا چرخه زندگی گربه و تغذیه مناسب حیوان را بررسی کنیم.

یک گربه‌ ماده بین‌ ۶۱-۶۸ روز باردار است، پس از آن بطور میانگین‌ ۳ الی ۵ نوزاد به‌ دنیا می آورد. بدن‌ نوزادان پوشیده شده از مو میباشد و‌ چشمها و گوشهایشان‌ بسته‌ است. وزن‌ نوزاد هنگام‌ تولد بین‌ ۹۰-۱۴۰ گرم‌ بوده‌ و هر هفته بطور طبیعی حدود ۸۰ الی ۱۰۰ گرم وزن اضافه می کنند. نوزاد گربه در هفته‌ اول‌‌ زندگی فقط توانایی‌ مکیدن‌ سینه‌ مادر، خزیدن‌ و میو کردن‌ دارد.

 

مراقبت های دوران بارداری گربه

هفته دوم چشمهای خود را باز می کند و هفته سوم میتواند با زبان‌ شیر بنوشد. در هفته‌ چهارم‌ علاوه ‌بر شیر مادر می‌ توان‌ از شیر خشک و غذای‌ نرم‌ کمکی استفاده کرد. دقت کنید که بچه‌ گربه حتما باید تا ۲ ماهگی‌ شیر بخورد.

حدود ۶-۷ ماهگی گربه‌ بالغ‌ می‌شود. بارداری در سن‌ کمتر از یک‌ سال‌ برای آنها مناسب‌ نیست‌ زیرا گربه‌ ماده‌ هنوز جثه‌ لازم‌ را ندارد. گربه‌ ماده‌ تا ۸ سالگی‌ و نر تا ۱۰ سالگی‌ قابلیت‌ جفتگیری‌ دارد. طول‌ عمر گربه ای که در منزل نگهداری میکنید در شرایط مناسب‌ حدود ۱۲ الی ۱۵ سال‌ است‌.

گیاهخواری ممکن است ایده خوبی برای انسان باشد اما برای گربه اصلا مناسب نیست. گربه ها نیاز به ویتامینهای خاص، مواد معدنی و پروتئینی حاصل از گوشت دارند اما دست نگهدارید… هرگز به گربه خانگی گوشت خام ندهید زیرا گوشت خام موجب وحشی شدن گربه می شود همچنین باکتری موجود در گوشت خام مانند سالمونلا گربه را بیمار میکند.

استفاده از حبوبات و کربوهیدراتها در وعده غذای گربه خانگی متداول است. کربوهیدراتها می توانند برای نگهداری غذاهای خشک با هم، با ارزش باشند و از لحاظ مالی نیز مقرون به صرفه هستند و بیشتر گربه ها صدای خرد شدن این غذاها را دوست دارند.

غذاهای آماده ی گربه که در بازار وجود دارد غذاهای مطلوب و مناسبی برای گربه ی شماست و همچنین مقرون به صرفه است. این غذاها علاوه بر رفع گرسنگی حاوی ویتامین ها و املاح معدنی است که به طور طبیعی باید به بدن حیوان برسد و همچنین گوارش و دفع را  نیز تنظیم میکند. از جمله این غذاها که مورد تایید دامپزشکان هم هستند عبارتند از: تراپی کت ، فارمینا ، فریسکیز

اکثر گربه ها غذای اصلی خود را در سپیده دم صبح و هنگام غروب می خورند. زمانی که آنها به طور طبیعی دنبال شکار هستند یا شکار در طبیعت آنها را به خودشان جذب میکند بهترین زمان برای تغذیه آنها است.

مقدار غذای گربه به عواملی همچون سن، اندازه و مقدار فعالیتش وابسته است، اما میانگین، ۲۰۰ کالری در روز است. بنابراین مراقب مقدار کالری که در روز به گربه می دهید باشید.

بچه‌ گربه‌ تا ۲ ماهگی‌ باید در کنار مادر باشد و شیر مادر را به‌ میزان لازم بخورد. از سن‌ ۱ ماهگی‌ میتوان‌ علاوه‌ بر شیر مادر غذای‌ نرم‌ جامد و شیر گاو را نیز اضافه‌ کرد. در صورتیکه‌ بچه‌ گربه‌ای‌ به‌ اندازه‌ کافی‌ شیر مادر نخورده‌ باشد باید تا ۴ماهگی‌ حدقل یک وعده شیر تازه گاو در وعده غذایی‌ بچه‌ گربه‌ بگنجانید. در صورتی‌ که‌ گربه‌ بدلیل مشکلات گوارشی نتواند شیر گاو را هضم‌ کند میتوانید‌ بجای‌ آن‌ ماست‌ شیرین‌ بدهید.

برچسب هاچرخه زندگی گربه غذای آماده گربه غذای خشک گربه غذای گربه غذای گربه تراپی کت غذای گربه خانگی مراقبت گربه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وبسایت


چرا در ایران بازار فروشنده باشید

فروشگاه ایران بازار

درباره مجله ایران بازار

شرایط باز نشر محتوا

فرصت های شغلی

تماس با ما

این مطلب به منزله آشنائی شما با مراحل زایمان گربه در حالت عادی است و یادگیری آن می‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامتی و آرامش حیوان و همچنین تسهیل یک زایمان نرمال و بی‌خطر نماید بدیهیست در صورت ایجاد شرایط نامناسب در طی مراحل این فرایند باید از دامپزشک کمک گرفت.

 

در آخرین هفته بارداری، جعبه‌ی زایمان باید در جایی گرم، ساکت و فارغ از هرگونه برو بیا قرار دهید. از ورود گربه های دیگر به آن جلوگیری کنید. گربه را تشویق به استراحت در آن جعبه و اطاق نمائید. لازم است که غذا، آب و یک تشت خاک مخصوص گربه هم در این اطاق گذاشته شود. داخل جعبه مقداری روزنامه که قابل تعویض است و یا یک ملحفه‌ی مستعمل قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ملحفه دارای بافتی نباشد که به پنجه های نوزادان گیر کند و آنها را اذیت کند. پوشش داخل جعبه، باید به طور منظم، عوض شود. (از الیاف مصنوعی برای پوشاندن داخل جعبه استفاده نکنید، مترجم) رحم گربه ۲ شاخه دارد که به یک محفظه منتهی می‌شوند. دهانه رحم قسمت پایانی محفظه رحم می‌باشد و در زمان حاملگی بسته می‌شود. نوزادان در horns رشد می‌کنند و بوسیله بند ناف به مادر متصلند. بند ناف به جفت که رابط مادر و بچه است وصل است. نقش جفت انتقال مواد غذایی از مادر به بچه گربه های داخل رحم و دفع مواد زائد از جنین است.مراقبت های دوران بارداری گربه

مرحله اول زایمان: زایمان با دردهای آن شروع می‌شود. در این مرحله دهانه رحم شروع به باز شدن می‌کند. معمولاً ترشح شفاف و بدون بویی آشکار می‌شود. این ترشح به عنوان مایع مخاطی شناخته شده و در طی بارداری در دهانه رحم باعث sealing the uterus از واژن می‌شود. در طی مرحله اول فواصل دردهای زایمان کم و کمتر می‌شوند.

مرحله دوم زایمان: دردهای زایمان قوی تر و به فاصله‌ی زمانی کوتاهتری پیش می‌آیند و دهانه‌ی رحم کاملاً منبسط می‌شود. گربه‌ی مادر آماده‌ی زایمان است. بچه گربه از مجرای تولد، پایین می‌آید. گردن رحم دچار چنان فشاری می‌شود که باعث هل دادن بچه به بیرون می‌گردد. ممکن است به وضوح بتوانید فشار بچه گربه برای خروج را ببینید. به طور طبیعی کیسه آب بچه گربه (حباب آن) در vulva دیده می‌شود. این بیرون پاشی و مایع همراه آن بوسیله ی گربه مادر تمیز می‌شود. برای خروج هر بچه گربه سه فشار لازم است. گربه‌ی مادر آلودگی‌ها را از سر و صورت بچه پاک کرده و می‌لیسید که باعث جریان تنفس بچه شود. مرحله‌ی دوم معمولاً از ۵ دقیقه تا حدود یک ساعت طول می‌کشد. اگر بعد از گذشت یک ساعت بچه‌ی بعدی به دنیا نیامد، لازم است که از دامپزشک کمک بگیرید.

مرحله‌ی سوم زایمان: درست بعد از تولد بچه، به طور طبیعی جفت آن خارج می‌شود، به محض آنکه مادر بچه را تمیز کرد و تنفس بچه کامل شد، گربه مادر بند ناف را جویده و معمولاٌ جفت را می‌خورد. (این همان چیزیست که به غلط برخی از مردم تصور می‌کنند که گربه بچه اش را می‌خورد، مترجم) نکته مهم: بعد از تولد بچه، مواظب خروج حتمی جفت از مادر باشید و تعداد آنرا چک کنید، چرا که جفت باقیمانده در بدن مادر باعث عفونت شده و خطر مرگ را در برخواهد داشت. به محض تمیز کردن بچه، مادر او را به سمت سینه‌اش هل می‌دهد. دردهای زایمان ممکن است ادامه پیدا کند و تولد بچه ی بعدی به طور معمول بین ۱۰ دقیقه تا یک ساعت بعد اتفاق می افتد. در نهایت، کل مرحله‌ی زایمان و به دنیا آمدن تمامی بچه ها ممکن است حتی بیش از ۶ ساعت به طول انجامد.

هنگام:

در طی تولد بچه‌ها، گربه ی مادر ممکن است با مشکلات احتمالی زیادی مواجه شود که آنقدر متعددند که بیان آن در این مقاله نمی‌گنجد. حدود یک هفته قبل از تولد باید دامپزشک گربه مادر را معاینه کند تا نظر نهایی را درباره‌ی نحوه ی تولد و مشکلات احتمالی آن بیان کند. دامپزشک شما را از آنچه که طبیعی است و آنچه که باعث نگرانی شده و نیاز به مراجعه به او دارد آگاه می‌کند.

اکثر گربه ها بدون کمک و به راحتی قادر به زایمان هستند، شما باید فقط نقش پشتیبان داشته باشید و نباید در زایمان مداخله کنید، مگر به طور جدی مشکلی در میان باشد. دخالت بیش از حد، باعث نگرانی و ناراحتی گربه مادر می‌شود. به او اجازه دهید تا بچه هایش را به دنیا بیاورد و تا آنجا که ممکن است، بدون مزاحمت از آنها مراقبت کند.

 

سلام امروز سومین روزیه که گربه ی من زایمان کرده، حالا امروز یه مقدار خونریزی داره و غُر میزنه که میفهمم درد هم داره، من چکاری براش میتونم بکنم؟ خیای نگرانم

سلام.گربه من الان یه ماهه که زایمان کرده سه روزی میشه چیزی نخورده و نمی تونم چیزی بهش بخورانم.قبل از این خوراک خوبی داشت .آخرین بار کمی بال مرغ خام و گوشت چرخکرده را با اشتها خورد چند ساهت بعد بسیار بی حال شد که من ترسیدم ومدتی بعد هم کمی استفراغ کرداز اون به بعد چیزی نخورده و مرتب به بچش شیر میده. الان حال بعدی نداره اما مثل گذشته نیست و به ندرت میو میکنه. خیلی نگرانم.

سلام شما نباید بال مرغ و گوشت خام بهش میدادید. مضر هستن گوشتای خام. بایز حتما پخته شده باشن

سلام من گربم ۲ روز سه تا بچه زاییده واژنش هنوز گاهی خون ریزی خفیف داره عادیه ؟

دستشوییم ندیدم برم ولی غذا میخوره شیرم میده

و بیشتر تمایل داره بیاد رو تخت پیش من بخوابه تا پیش بچه هاش !! این نرماله !!؟؟

عالی قشنگ بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با ارسال ایمیل خود از با کیفیت ترین مطالب دنیای حیوانات با خبر شوید:

لطفا به ایمیلتان مراجعه کنید و آدرس ایمیل خود را تایید کنید. شاید به پوشه اسپم ارسال شده باشد لطفا روی NoSpam کلیک کنید.

من 290 گاو دارم در بهارستان .میخوام اونها رو بفرستم خارج واونجا بفروشم …

ای جان منی جان منی دل به دل راه منی …

سلام خرگوش ۴۰روزه من گوشه نشبن شده و منزوی حرکت نمیکنه دلیلش چیه …

سلام خرگوش من چند روزی یهو می لرزد به نظرتان ببرم پیش دامپزشک …

دنیای حیوانات نشریه‌ای است که به همت فعالان مطبوعات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این نشریه تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند و نه در حذف یا تضعیف یک شرکت یا یک برند. نشریه حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این نشریه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

استراتژی و طراحی

© کلیه حقوق قانونی این وبسایت متعلق به مجله دنیای حیوانات می‌باشد.

آبستنی در سگ می‌‌تواند زمان مناسبی برای مراقبت از حیوان خانگی مورد علاقه شما باشد. سگ آبستن همچون انسان تغییرات هورمونی، وزن، اشتها و رفتار را تجربه می‌‌کند.

اگر فکر می‌‌کنید سگ شما ممکن است آبستن باشد، اگر بخواهید علائم بارداری در سگ‌ را مورد مطالعه قرار دهید، بسیاری از نشانه‌ها تا ماه اول بروز نمی‌‌کند.

سگ آبستن شما در طول این مدت نیازمند توجه و مراقبت بیشتری است.او را مجبور به فعالیت‌های شدید نکنید و با دامپزشک خود درباره غذا‌ها و دارو‌های سگ آبستن مشورت کنید.مراقبت های دوران بارداری گربه

دامپزشک شما بهترین منبع اطلاعاتی‌ در مورد سگ‌های باردار است و سعی‌ کنید به توصیه‌های او به طور کامل عمل کنید.در ادامه مطالبی تحت عنوان علائم، رفتار‌ها و مراقبت‌ های مورد نیاز دوران بارداری سگ آورده شده است.

اطلاع از علائم آبستنی در سگ‌ها برای شروع هرچه سریع تر مراقبت از سگ آبستن به شما کمک خواهد کرد .

تقریبا یک ماه بعد از جفت گیری (یک ماه اول) ترشحاتی از ناحیه واژن سگ باردار تولید می شود و پستان‌ها متورم می‌‌شوند.سایز شکم سگ ممکن است علامت خوبی برای آبستنی باشد.

شکم معمولاً ۲۰ تا ۵۰ در صد بزرگتر می‌‌شود.اما ممکن است این موضوع تا چند هفته قبل از زایمان سگ قابل توجه نباشد.

اگر این علائم را در سگ خود مشاهده کردید با دامپزشک خود تماس بگیرید. دامپزشک شما بر اساس تصاویر سونوگرافی ، لمس شکم و حتی آزمایش هورمونی می‌‌تواند وجود یا عدم وجود آبستنی در سگ شما را تشخیص دهد.

رفتار سگ‌های آبستن تغییر خواهد کرد، تغییراتی با ماهیت مادرانه که همه پستانداران تجربه می‌‌کنند که بخشی از آن ناشی‌ از تغییرات هورمونی در این دوره است.

سگ‌های باردار ممکن است علایمی چون کاهش تحرک و بی حالی و کم اشتهایی از خود نشان دهند .

آگاه باشید که سگ آبستن ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد و این موضوع نشانه ‌ای از اثرات آبستنی است.

به طور طبیعی سگ‌های باردار morning sicknes را تجربه می‌‌کنند که به دلیل تغییرات هورمونی است و اشتها را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد.

این گونه رفتار‌ها در سگ آبستن، نشان دهنده ی افسردگی است که برای درمان آن حتما بادامپزشک خود مشورت کنید.

 مراقبت از سگ‌های آبستن برای سلامتی‌ سگ و توله‌هایش مهم است. رژیم غذایی که پروتئین، چربی‌ و مواد معدنی بالایی‌ داشته باشد،غذای سگ آبستن را تشکیل می‌‌دهد.

نیاز به مواد غذایی در سگ آبستن نیم برابر نسبت به حالت غیر آبستنی افزایش می‌‌یابد،بنابراین ممکن است نیاز به خرید غذای بیشتری برای سگ آبستن خود داشته باشید. 

موارد دیگری وجود دارد که مصرف غذای سگ بسیار بالا می‌‌رود.زیرا در این مواقع سگ بسیار گرسنه می‌‌شود و این مورد طبیعی به خصوص در طول هفته‌های آخر آبستنی، به دلیل رشد بالای توله‌ها نیاز به مواد مغذی افزایش می‌‌یابد.این افزایش تغذیه ممکن است در دوران پرستاری از توله در چند هفته ابتدایی پس از زایش نیز رخ بدهد.

یکی‌ از نیازهای مراقبتی در دوران بارداری سگ ، توجه به رژیم غذایی و فعالیت سگ برای جلوگیری از چاقی و مشکلات قند خون می باشد که می تواند برای مادر و همچنین توله ها خطرناک باشد .

این زمان برای تغییرات شدید و ناگهانی رژیم غذایی مناسب نیست، با دامپزشک خود مشورت کنید او می‌‌تواند در یافتن مشکلات قند خون به شما کمک کند و راهکار‌های مناسبی جهت مدیریت این مشکل ارائه دهد.

معمولا هنگام مراقبت از سگ‌های آبستن، افزودن مکمل‌های غذایی توصیه نمی‌‌شود. کلسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیش از حد، ممکن است برای سلامت سگ آبستن مشکل ساز شود. لطفا برای کسب اطلاعات لازم در مورد تغذیه سگ‌های باردار و اضافه کردن مکمل‌های غذایی با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 هرگز سگ های آبستن را وادار به انجام ورزش های سنگین نکنید.  با توجه به اوضاع سگ آبستن به او استرس وارد نکنید. همانند تمام مادران باردار، آبستنی در سگ به معنی‌ آرامش و ورزش مناسب است.

پیاده روی منظم و کوتاه ، ورزش خوبی برای سگ‌های آبستن است.همیشه تعادل را برقرار کنید، سگ آبستن را بیش از حد تحریک نکنید، اما به او اجازه بی‌ تحرکی هم ندهید.

جدا سازی سگ آبستن از سایر سگ‌ها و حیوانات دیگر، در طول ۳ هفته آخر آبستنی مهم است. بهتر است سگ های آبستن در  داخل خانه ورزش کنند و کمتر از خانه خارج شوند تا از آلودگی های موجود در خارج از خانه که می تواند سلامتی خود و توله ها را به خطر بیاندازد در امان باشند.  

یکی‌ دیگر از دلایل توصیه ما برای ورزش سگ در داخل منزل در هفته انتهایی آبستنی، بیماری هرپس سگ می‌‌باشد هرپس ویروس می تواند موجب مرده زایی در سگ های آبستن شود.

 درمان‌های کمی‌ برای سگ‌های باردار وجود دارد و علت این محدودیت جلوگیری از تاثیرات منفی است که ممکن است دارو روی توله‌ها داشته باشد .(واکسیناسیون یا خوردن قرص ضد انگل باید قبل از دوران بارداری انجام شوند و در دوران آبستنی برای توله ها خطرناک می باشد )

انگل‌های خارجی‌ و داخلی‌ نیازمند درمان‌های خاصی‌ است، زیرا نمی‌‌خواهیم توله در معرض این انگل‌ها قرار بگیرد. برای درمان انگل‌ها با دامپزشک خود مشورت کنید.

برخی‌ درمان‌ها برای سگ آبستن خوب است، نظیر درمان کرم قلب.تمام درمان‌های کرم قلب برای سگ‌های باردار ایمن هستند.

چندین درمان برای کرم‌های حلقوی و قلابدار نیز وجود دارد که برای جلوگیری از آلودگی‌ توله‌ها به این کرم اهمیت دارند . تمام درمان‌های موجود برای کک‌ها، ایمن نیستند سعی‌ کنید با دامپزشک خود مشورت کنید و بهترین و ایمن‌ترین روش درمانی را انتخاب نمایید.

 آبستنی در سگ‌ها بین ۶۳ تا ۶۵ روز طول می‌‌کشد. معاینه سگ در ۳ هفته انتهایی آبستنی به منظور تعیین سلامتی‌ مادر و توله‌ها توسط دامپزشک لازم می باشد .

در طول هفته‌های آخر آبستنی ممکن است سگ ماده بسیار به صاحب خود نزدیک تر شود، بطوری که برخی‌ از آنها تا زمانی‌ که با صاحب خود نباشند، زایمان نمی‌‌کنند. پس در مورد تعطیلات و سفر‌های خود به خصوص در انتهای آبستنی سگ  توجه کنید. سگ آبستن نیازمند یک مکان امن و آرام برای زایمان است.

یک اتاق آرام که کمتر استفاده می‌‌کنید، نظیر اتاق خواب، برای زایمان سگ مناسب تر است. جعبه ‌ای تمیز در اختیار سگ قرار بدهید تا سگ در آن زایمان کرده و از توله‌های خود در آن مراقبت کند.

کف جعبه را با کاغذی که مایعات را جذب کند(جاذب رطوبت ) بپوشانید و به صورت منظم آن را عوض کنید .مراقبت های دوران بارداری گربه

هم زمان با بزرگ شدن شکم، سگ شما ممکن است تشنه، خسته و تحریک پذیر گردد. مطمئن شوید که مکان با شرایط لازم برای استراحت او فراهم است و هر زمان که بخواهد می تواند استراحت کند. اغلب سگ‌ها ممکن است بخواهند نزدیک صاحبشان بمانند اما ممکن است دوره کوتاهی‌ بخواهند تنها باشند و با آرامش کامل اقدام به فرایند لانه سازی خود نمایند.

 جعبه زایش را تمیز کنید و خشک نگهدارید و اجازه ندهید حیوانات دیگر یا بچه‌ها به آنها نزدیک شوند زیرا بوی این افراد ممکن است به عنوان هشدار برای یک سگ آبستن که خود را آماده زایش می‌‌کند قلمداد شود  .

 نزدیک زایش ممکن است سگ آبستن وسایل و یا لباس شما را به جعبه خود ببرد تا به کمک آنها لانه سازی کند و با این کار خود را آماده زایش نماید. نور اتاق را کم کنید و به دیگران اجازه نزدیک شدن به او را ندهید.

در این مدت از انجام کاری که او را ناراحت کند پرهیز کنید نظیر: تغییر مبلمان منزل و فرش که مدت‌ها با آن آشناست، عطر و بوی جدید، صدا‌های ناگهانی و …

هدف مالک سگ باید حفظ آرامش و مدیریت اتفاقات منزل باشد به طوری که هیچ گونه استرسی متوجه سگ آبستن نشود.

 در صورت امکان مهمانی‌ها و دید و بازدید‌ها را به تعویق بیندازید. به بچه‌های خانه یادآوری کنید که سگ نزدیک زایش است و تا حد امکان آرامش او را فراهم کنند و از کنجکاوی خود بکاهند.

در هنگام زایش به طبیعت سگ احترام بگذارید و به او اجازه دهید که تلاش خود را جهت خروج توله‌ها انجام دهد. اگر کمک شما مورد نیاز بود آرام باشید و دست و پای خود را گم نکنید.

بدترین چیزی که  یک سگ در این موقعیت می‌‌تواند تجربه کند صاحب عجول و عصبانی‌ است که در نهایت به ضرر توله‌ها و حتی گاهی مادر تمام می‌‌شود.در هفته‌های پایانی آبستنی شماره تماس دامپزشک را در یک محل برجسته و در دسترس قرار بدهید و سعی‌ کنید شماره تماس اضطراری از دامپزشک خود دریافت کنید، تا در زایمان‌هایی‌ که آخر هفته و یا در شب رخ می‌‌دهد، در صورت لزوم بتوانید با او تماس گرفته و از او راهنمایی‌ بگیرید.

سگ آبستن را یک یا دو بار در روز برای بررسی‌ علائم زایمان چک کنید. اگر شاهد پریشانی در رفتار او بودید یعنی‌ فرایند زایمان آغاز شده است.

یک وسیله نقلیه برای حمل و نقل احتمالی‌ در شرایط بد آماده داشته باشید.بطور کلی‌ زایمان یک فرایند طبیعی است اما سعی‌ کنید برای مشکلات احتمالی‌ آماده باشید تا بعداً پشیمان نشوید.

:

Copyright © www.petvoc.com 2018

استفاده از مطالب سایت پت وک فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر لینک فعال منبع بلامانع است.

کلیه حقوق این سایت به گروه پت وک تعلق دارد.

حفظ نسل و انتقال ژن ها به نسل بعد در همه ی موجودات به عنوان یکی از مهم ترین اهداف حیات مطرح است همینطور برای پشمالو های دوست داشتنی شما! گربه ها عادت های تولید مثلی عجیبی دارند که بسیاری از صاحبان آنها از پیچیدگی آن بی خبرند. برای مثال آیا میدانید در گربه سانان بر خلاف انسان ها و بسیاری پستانداران تخمک گذاری بعد از جفت گیری انجام می شود ؟ یا هفت تا هشت ماهگی که سن بلوغ گربه هاست برابر با ده تا دوازده سالگی انسان هاست؟ یا روابط عاشقانه ی گربه ها بر دو اساس صدا و بو شکل میگیرد؟ یا در خوانواده ی گربه سانان رفتار تولید مثلی از گونه ای به گونه ی دیگر کاملا متفاوت است؟ با ما باشید تا با نکات جالبی از زندگی این پشمالوهای دوست داشتنی آشنا شوید.

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

به طور معمول گربه های ماده در هفت ماهگی و نر ها در هشت ماهگی به بلوغ جنسی می رسند و ساختار های جنسی آنها شامل: تخمدان ها و بیضه ها، آلت های جنسی و مجراهای تخم بر و اسپرم بر تا حدود یک سالگی به تکامل می رسند. نخستین رفتارهای جنسی که آن را فحلی مینامیم از نخستین روزهای بلوغ شروع به شکل گیری میکنند و گربه ی ماده که در این مرحله ملکه (Queen) نامیده می شود تمایل جنسی به جنس مخالف را با ترشح فرومون، بالا دادن دم، بیقراری و ایجاد سر و صدا نشان می دهد که از نتایج ثانویه افزایش ترشح پروژسترون و استروژن از تخمدان هاست.

گربه های نر نیز در اثر تکامل بیضه ها و ترشح تستوسترون با نشانه گذاری با ادرار و صدا کردن ماده ها با صدایی که زیر تر از میوی معمولی است و همینطور خشونت و زودرنجی نشانه های فحلی را از خود بروز می دهند . این اتفاقات معمولا در دو فصل بهار و تابستان که بهترین فصل جفت گیری گربه هاست و ریشه در زمانی دارد که گربه های وحشی در طبیعت نیاز به شرایط متعادل دمایی برای نگهداری از توله ها داشتند رخ میدهد و در هر فصل چندین بار تکرار می شود.مراقبت های دوران بارداری گربه

 

تا سن پیش از یک سال با اینکه گربه تمایل به جفت گیری دارد اما توجه داشته باشید که هنوز رحم و ساختارهای تولیدمثلی کامل نیستند و گربه ی ماده در صورت بارداری توان کافی برای رشد جنین های سالم را ندارد بنابراین احتمال مرده زایی و جفت ماندگی تا درصد بالایی سلامتی گربه شمارا در معرض خطر قرار می دهد. بخصوص در صاحبانی که توجه کافی به گربه ی خود ندارند و گربه از خانه خارج می شود این احتمالات قوی تر می شوند. بنابراین بهترین دوره برای جفت گیری سالم که نتیجه ی آن توله هایی سالم و قوی باشند بعد از دو فحلی است.

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

در دوران فحلی گربه ی ماده تمایل خود به جفت گیری را با ترشح فرومون های جنسی نشان می دهد و در صورتی که این فرومون ها مورد پسند گربه ی نر باشند گربه ی نر خود را به ماده نزدیک کرده و معاشقه که معمولا با بوییدن و میو کردن با صدای زیر شناخته شده شروع می شود . گربه ی ماده پشت به گربه ی نر می نشیند و دم خود را بالا می دهد . گربه ی نر جلو رفته و پاهای خود را در دوطرف ماده قرار می دهد و سعی میکند بر پشت ملکه بنشیند.

جفت گیری و انزال در کمتر از یک دقیقه اتفاق می افتد و همزمان با انزال ملکه فریاد میکشد و بعد از آن گربه ی ماده نیاز به استراحت دارد تا تخمک گذاری که بر خلاف بسیاری پستانداران بعد از ورود اسپرم به دهانه ی رحم رخ می دهد به طور کامل انجام شود . همینطور ممکن است گربه ی ماده بعد از تخمک گذاری تمایل به جفت گیری مجدد داشته باشد و بعد از نیم ساعت تا چند ساعت مجددا آماده ی جفت گیری شود و این جفت گیری لزوما با همان گربه ای که یکبار جفت گیری کرده نیست.

در صورتی که گربه برای جفت گیری از خانه خارج شود با نرهای متعددی جفت گیری میکند و منجر به تولد نوزادانی با چند پدر می شود . همچنین ممکن است ماده ای به نر اجازه جفت گیری ندهد یا نر با ملکه ی خاصی از شرم یا به هر دلیلی نخواهد جفت گیری کند . در این حالت گربه ی نر برای سرخورده کردن ماده او را می زند و باعث بروز جنگ بین نر و ماده می شود که ممکن است برای هر دو اسیب زننده باشد . این رفتار در ببر های سیبری و یوزپلنگ ها نیز ثبت شده است.

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

بعد از جفت گیری و پایان دوره ی فحلی گربه وارد فاز بارداری می شود که بین ۶۵ تا ۶۹ روز است .در هر حاملگی گربه ی مادر بین ۴ تا ۶ توله خواهد داشت که دامپزشک شما با اولتراسونوگرافی و ایکس-ری میتواند اطلاعات دقیقی از توله ها به شما بدهد . در این دوره کم کم با تغییرات در اشتها و خواب او متوجه تغییر خواهید شد . اما به طور قطع با بزرگ و تیره شدن نوک پستان ها که در هفته ی سوم رخ میدهد میتوانید بگویید گربه ی شما باردار است.

در این دوره بیشتر حجم شکمش را بچه هایش پر کرده و ممکن است به اندازه ی سابق غذا نخورد . همینطور ممکن است با فشار جنین ها به مثانه نتواند خود را به ظرف خاک برساند و خارج از ظرف ادرار کند . اورا سرزنش نکنید . در این دوره علاوه بر زیاد کردن وعده ها و کم کردن حجم به غذای او پروتئین بیشتری اضافه کنید . گوشت قرمز و ماهی ساردین گزینه ی مناسبی برای افزایش پروتئین جیره ی غذایی است و از آن مهم تر باید همیشه آب تمیز و سالم در ذسترسش باشد.

همینطور با پیش رفتن دوران بارداری میتوانید از غذاهای مخصوص بچه گربه در تعذیه ی گربه ی مادر استفاده کنید . استفاده از مکمل های کلسیم و مولتی ویتامین هارا نیز در برنامه ی غذایی گربه تان قرار دهید.

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

با نزدیک شدن به زمان وضع حمل گربه ی مادر با بیقراری شروع به پرسه زدن در گوشه و کنار خانه می کند . او به دنبال محل تاریک و مناسبی برای زایمان است . معمولا گربه ها گوشه ی کمد یا انبار را برای اینکار انتخاب میکنند که میتوانید با قرار دادن حوله و پتویی نرم در آنجا و نشان دادنش به او کمک کنید . با شروع انقباضات فعال شکمی که در اثر افزایش اکسی توسین یا هورمون مادری است گربه ی شما شروع به بدنیا آوردن توله ها می کند.

مراقب باشید در حین زایمان به هیچ وجه موجب استرسش نشوید زیرا توقف زایمان می تواند موجب صدمات جبران ناپذیری به مادر و توله ها شود . آرامش کامل برای او فراهم کنید و در فرآیند زایمان دخالت نکنید مگر شرایطی که زایمان بیش از چندین ساعت طول بکشد و یا بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از انقباضات فعال شکمی بچه ای بدنیا نیاورد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید . بیشتر مواقع بدون کمک شما گربه تان فرزندان خود را بدنیا خواهد آورد اما در طول زایمان به دقت مراقب او باشید . تبریک میگویم شما الآن پدر و مادر چند توله گربه ی زیبا هستید!

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

بعد از زایمان گربه تان و توله ها را به محل مناسب و تمیزی منتقل کنید و برای معاینه ی گربه ی مادر و بررسی وضعیت سلامتی وی به دامپزشک مراجعه کنید . ترشحات رحم در این مرحله طبیعی است اما در صورت بدبو بودن ممکن است نشانه ی بیماری باشد . همچنین اسهال و استفراغ نیز می تواند نشانه های مهمی از بیماری احتمالی باشند .

طبیعی است در این دوره گربه تان بیشتر وقت خود را با توله هایش بگذراند و به آنها شیر دهد پس تمایل کمتری به بازی کردن و وقت گذراندن با شما خواهد داشت. به فضای مادری او احترام بگذارید . همینطور تا چند هفتگی توله ها سعی کنید به آنها کمتر دست بزنید و حمل کردن آنها را به مادر اصلیشان بگذارید زیرا گربه های مادر به شدت نسبت به دست زدن به توله ها حساس هستند و باعث خشمگین شدنشان می شوید .

زمان جفت گيري گربه و مدت زمان بارداری گربه و علائم بارداری گربه

 

منبع: نیک استار


به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاه

لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:دفعات مشاهده این مطلب : 168929

مراقبت های دوران بارداری گربه

مراقبت های دوران بارداری گربه

0

0 sorya فواید،علائم،خواص سپتامبر 7, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *