مضرات ختنه در پسران

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

پسرانمان را ختنه نمی کنیم

ختنه چرا!؟

درود بر شما بازدیدکنندگان عزیز

هدف من در این بلاگ این است که با یک عادت غلط رایج در فرهنگ ما مبارزه کنم. همان طور که از نام این بلاگ پیداست، این عادت همان ختنه کردن پسران است

این کار آن قدر در فرهنگ ما جا افتاده و عادی است که بیشتر مردم اصلا درباره ی انجام ندادن آن حتی فکر هم نمی کنند. به محض این که صاحب فرزند پسر می شوند، برنامه ی ختنه ی او را نیز ترتیب می دهند. جالب اینجاست که وقتی شما ختنه را به فارسی و انگلیسی در اینترنت جستجو می کنید با دو دنیای کاملا متفاوت رو به رو می شوید. انبوه مطالبی که درباره ی مضرات ختنه و این که ختنه در واقع ناقص سازی جنسی مرد است و کسی که این کار را بر روی کودکش انجام می دهد ناقض حقوق آن کودک است و . که در نتیجه ی جستجوی انگلیسی می آیند را من نتوانستم در نتیجه ی جستجوی فارسی بیابم. بر عکس در نتایج جستجوی فارسی تنها مطالبی در تایید و توجیه ختنه یافت می شد. این موضوع من را بر آن داشت که این بلاگ را راه اندازی کرده و درباره ی مضرات ختنه در دنیای مجازی فارسی آگاهی رسانی کنم

در این مقاله ی اول عکسی فعلا نمی گذارم، ولی در مقالات بعدی سعی می کنم با ارسال عکس های مرتبط مطالب را واضح تر بیان کنم.

آلت یک مرد ختنه شده را می توان به سه بخش تقسیم کرد:ا

یک- کلاهک (سر) آلت

دو- ناحیه ای که بعد از سر آلت شروع می شود و تا نیمه های آلت ادامه دارد. این قسمت دارای پوست لطیف و حساسی است. به خصوص در قسمت زیر آلت. با مالش این قسمت از آلت، مرد می تواند به انزال برسد. همین طور که از سر آلت به سمت شکم دور می شویم، ناگهان جنس بافت پوست آلت از این جنس حساس به یک بافت معمولی تر (شبیه به پوست سایر جاهای بدن) تبدیل می شود. این قسمت سوم را در این مقاله پایه ی آلت می نامیم:ا

سه- پایه ی آلت

همان طور که در توضیح ناحیه ی دو گفته شد تغییر بافت از ناحیه ی دو به ناحیه ی سه در مرد ختنه شده به صورت جهشی (و نه تدریجی) است. مرز بین این دو ناحیه در مرد ختنه شده به صورت خطی به دور آلت (شبیه به یک حلقه) وجود دارد. این خط در واقع جای زخمی است که بر اثر ختنه ایجاد شده و مادام العمر بر روی آلت باقی می ماند (خود این موضوع یکی از نکاتی است که منتقدان ختنه به عنوان یکی از نتایج نا مطلوب آن ازش یاد می کنند). اما موضوع این است که در آلت طبیعی (ختنه نشده) آن پوست حساس ناحیه ی دو به ناگهان تمام نمی شود. بلکه آن پوست ادامه پیدا کرده و برگشته و سر آلت را پوشش می دهد و سپس دوباره برگشته و به ناحیه ی سه می پیوندد و این تغییر بافت از آن جنس حساس ناحیه ی دو به ناحیه ی سه به طور تدریجی اتفاق می افتد. به این بخش از ادامه ی پوست ناحیه ی دو که به هنگام ختنه بریده می شود «پیش پوست» آلت (در انگلیسی فوراسکین) گفته می شود. پزشکان می گویند که پیش پوست آلت دارای هزاران عصب جنسی است. وقتی یک مردی ختنه می شود بخش زیادی از اعصاب جنسی خود را از دست می دهد. متاسفانه حقیقت دردناک تر درباره ی ختنه این است که دربر داشتن هزاران عصب جنسی تنها مزیت پیش پوست در زیادتر کردن لذت جنسی نیست. بلکه پیش پوست علاوه بر این دارای یک کارکرد بسیار مهم نیز هست; پیش پوست سر آلت را در حالت عادی می پوشاند و فقط سر آلت به هنگام نعوظ بیرون می آید. این باعث می شود که پوست سر آلت همیشه مرطوب و لظیف بماند. بافت سر آلت از جنس اسفنجی است و مرطوب ماندن آن باعث بیشتر شدن حساسیت جنسی آن می شود. پوست سر آلت مردان ختنه شده خشک تر و زمخت تر از مردان ختنه نشده است. در تصویر زیر می توانید تفاوت کیفیت پوست سر آلت ختنه شده و ختنه نشده را ببینید:ا

سر آلت جزء حساس ترین قسمت های آلت از نظر جنسی است. آلت طوری طراحی شده که سر آلت تنها به هنگام نعوظ و نزدیکی در معرض تماس خارجی قرار گیرد و در حالات معمولی همیشه در غلاف پیش  پوست محافظت گردد. ولی در مرد ختنه شده سر آلت همواره در معرض تماس خارجی قرار دارد و بر اثر برخورد دائمی با اشیاء خارجی (مثل شورت فرد و ) پاسخ دهی اش به محرک خارجی به مرور زمان کاهش می یابد


مشاهدهٔ همهٔ نوشته‌ها بر اساس khatnechera

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

شما در حال بیان نظر با حساب کاربری WordPress.com خود هستید.
( بیرون رفتن / 
تغییر دادن )

شما در حال بیان نظر با حساب کاربری Google+ خود هستید.
( بیرون رفتن / 
تغییر دادن )

شما در حال بیان نظر با حساب کاربری Twitter خود هستید.
( بیرون رفتن / 
تغییر دادن )

شما در حال بیان نظر با حساب کاربری Facebook خود هستید.
( بیرون رفتن / 
تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

مرا از نظر‌های جدید به وسیلهٔ رایانامه آگاه کن.

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

<> تفکرات این وبلاگ : حامی آزادی بیان . حامی اقلیتهای قومی و مذهبی و نژادی و زبانی و جنسی در ایران . حامی حقوق بشر حقوق زنان حقوق همجنسگرایان حقوق اقلیتها . حامی کاپیتالیسم . حامی سوسیالیسم . حامی ایران و ایرانی بودن . حامی خلیج همیشه فارس . مخالف سر سخت هرگونه تجزیه طلبی در ایران

بنده در سن 25 سالگي بدلیل گرایش به دین یهود ختنه شدم. بعد از آن هم هیچ مشکل جنسي نداشته ام. با چند پزشک اورولوژیست و سکسولوژیست مشورت کردم و همه ختنه را تایید کردند.


ارسال یک نظر

دکتر شهریار ناطق – جراح کلیه و متخصص ارولوژی

جراحی برداشتن توده کليه همراه با حفظ کلیه (پارشیل نفرکتومی)

کیست کلیه – دکتر شهریار ناطق در برنامه به خانه برمیگردیم

ارولوژی اطفال – دکتر شهریار ناطق در برنامه به خانه برمیگردیم

ختنه یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای بشر می باشد. جالب است بدانید که ختنه مربوط به حدود پانزده هزار سال قبل بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است.

ختنه ی نوزادی دارای مزایا و معایب متعددی می باشد. از مزایای ختنه می توان به کاهش میزان عفونت، جلوگیری از سرطان آلت، کاهش میزان بیماری های مقاربتی و ایدز اشاره کرد.

از بین مزایای گفته شده مهمترین مورد، جلوگیری از عفونت ادراری می باشد، چرا که کلیه کودکان به عفونت خیلی حساس بوده و ممکن است اسکار بر روی آن به جای بماند و این اسکار عوارض زیادی از جمله فشارخون دارد.

در حقیقت میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی (وجود باکتری در خون) به طور مشخص و حدود ۲۰ برابر در پسران ختنه نشده بالاتر است.

از سوی دیگر تنها سرطانی در دنیا که ١٠٠٪؜ قابل پیشگیری بوده سرطان آلت است، که صرفا با ختنه نوزادی قابل پیشگیری است. فاکتوری که در بروز این سرطان دخالت دارد، پاپیلوما ویروس تیپ ١٦ و ١٨ است. این ویروس در آلت ختنه نشده خیلی بیشتر از آلت ختنه شده، دیده میشود.در یهودی ها، سرطان ناحیه تناسلی مردان وجود ندارد و در مسلمانان نیز این سرطان بسیار نادر است، چرا که در هر دو دین، ختنه امری رایج  است. در سمت مقابل در مسیحی ها و هندوها سرطان ناحیه تناسلی مردان، بسیار زیاد است و سومین سرطان شایع دستگاه تناسلی در مردان است.

با توجه به همین موضوع، اکادمی اطفال آمریکا ختنه را عملی مفید و دارای نتایج و مزایای متعدد از جمله کاهش میزان عفونت ادراری، جلوگیری از سرطان آلت و کاهش میزان بروز بیماری های مقاربتی و ایدز میداند.

بعضی از والدین تصور میکنند که بهتر است ختنه دیرتر و در سنین بالاتر انجام شود تا بچه قوی تر و بزرگتر باشد. اما باید به این نکته توجه کنند که ختنه نوزاد بهتر بوده، زیرا علاوه بر کاهش عفونت، باعث جلوگیری از سرطان می شود و هرچه سن بالاتر رود، اثر محافظتی از سرطان کاهش پیدا می کند.

 

 

از فواید دیگر ختنه نوزاد ، ترمیم عالی نسج در این سن است و احتمال عفونت ختنه در این سن بسیار ناچیز است. لذا بهترین زمان برای ختنه در دوران نوزادی و همزمان با افتادن بند ناف نوزاد میباشد. مهمترین عارضه ی ختنه، خونریزی است و بعد از آن عارضه عفونت محل ختنه می باشد.ازدیگر عوارض ختنه نوزاد می توان به تنگی نوک مجرا (مه آ )اشاره کرد، که تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد، خود را نشان نمی دهد. تنگی مه آ تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق میافتد.

این تنگی به ندرت علائم انسدادی ایجاد کرده و هیچگاه در آن حدی نیست که سبب اثر سوء روی مثانه و کلیه ها (مانند ضخیم شدن دیواره مثانه و یا تورم و هیدرونفروز کلیه) شود.

نکته مهم برای پیشگیری از تنگی  نوک مجرا آن است که در یک هفته اول بعد از ختنه نوزاد ، پوشاک او را بیشتر تعویض کنیم، اطراف محل مه آ را با وازلین چرب کنیم و به نوزاد شیر بیشتری بدهیم تا ادرار رقیق شده و نوک مه آ را نسوزاند. عارضه های دیگر ختنه عبارتند از: التهاب مجرا، باز شدن زخم، پنیس(آلت)مخفی و ..

دلایل اجتماعی و بهبود بهداشت از مهم ترین علل ختنه هستند. عفونت ادراری، همراهی با جراحی های دیگر و . از علل دیگر انجام ختنه می باشند.

این روش، روش متداول ختنه نوزاد است. حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می‌دهند و بر روی حلقه با نخ گره می‌زنند و ۵ تا ۱۰ روز آن را به همین حال نگاه می‌دارند. در نتیجه پوست بالای نخ سیاه می‌شود و با حلقه پلاستیکی می‌افتد. این روش را معمولاً قبل از چهار ماهگی بکار می‌برند.

اگر ختنه در ماههای اول انجام نشود، پزشک بعد از شش ماهگی با روش بریدن و دوختن، ختنه را انجام می‌دهد. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست ولی اگر خونریزی زیاد باشد باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع داده شود تا از خونریزی جلوگیری نماید.در صورت مشاهده ترشحات سفید رنگ در محل ختنه نوزاد ، مادر باید محل را با آب و صابون بشوید و در معرض هوا قرار دهد.

روش سنتی شامل بریدن پوست و بانداژ محکم محل زخم است که گاهی در آن از بخیه نیز استفاده میشود. روش‌های جدیدتر با وسایلی مانند حلقه (پلاستی‌بل Plastibell) و با شیوع کمتر Mogen و Gomco انجام می‌شوند.

روش استفاده از حلقه با توجه به آسانی و عوارض کمتر آن، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین بهتر است در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

با توجه به فواید ختنه در نوزادی توصیه می شود که والدین ختنه نوزاد خود را به علت ترس عقب نیندازند. قابل ذکر است که تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری می باشد، سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.

نکته ی قابل ذکر دیگر این است که اگر فرزند دچار چاقی مفرط است بهتر است از روش های جراحی به جای حلقه استفاده شود. والدین توجه داشته باشند که ختنه در سنین بالاتر علاوه بر عوارض ذکر شده، بار روانی نامناسب برای کودک خواهد داشت و خاطره ی بدی را برای کودک رقم خواهد زد.

دکتر شهریار ناطق جراح کلیه و متخصص ارولوژی

برای پرسش از دکتر بر روی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

هدف از ایجاد این وب سایت ارائه اطلاعات صحیح و تخصصی در زمینه اورولوژی با زبانی ساده برای هموطنان ایرانی می باشد. در این وب سایت تلاش می شود تا به تدریج موضوعاتی شامل نشانه ها، تشخیص ، پیشگیری و درمان بیماری های دستگاه ادراری مردان و زنان و همچنین دستگاه باروری مردان به اشتراک گذاشته شود.

مطلب قبلی

آزمون های بررسی عملکرد کلیه

مطلب بعدی

عوارض زیاد نگه داشتن ادرار چیست؟

راهکارهایی برای درمان شب ادراری در کودکان

روش های درمان بیضه نزول نکرده در کودکان

فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی

مطالب اخیر

آیا کیست کلیه خطرناک است؟

علل بروز اختلال نعوظ و روش های درمان آن

فتق های نافی و اینگوئینال در نوزادی و کودکی

علائم بیماری های ارولوژی

مشترک خبر های تازه ما باشید …

قدرت گرفته از

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…ختنه به جهت فواید و آثار مثبت آن در برخی ادیان مثل اسلام واجب شده است بعضی از از آثار و فواید ختنه مردان عبارتند از: پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران به عفونت‌های دستگاه ادراری ،جلو گیری از ابتلا به سرطان، پیشگیری از ایدز و…است. در باره علت آفرینش این عضو باید گفت: وجود این عضو در قبل از تولد نوزاد باعث خواهد شد که آن قسمت از جنین حفظ گردد اگرچه پس از تولد عضو زایدی محسوب می گردد مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود. همچنین فواید دیگری که با پیشرفت علم روشن خواهد شد.


 

ختنه (circumcision) عملی است که توسط آن قسمتی از پوست آلت مردانه که تا جلو کلاهک کشیده شده (پیش پوست) برداشته می شود. انجام ختنه به جهت فواید و آثار مثبت آن در برخی ادیان مثل اسلام واجب شده است.[1] این عمل در بین مردم اروپا و آمریکا رواج دارد و باید علت آن ‌را در فواید علمی ختنه کردن جستجو کرد. با جستجوی مختصری در سایت ها و پایگاه های پزشکی از فواید طبی و بهداشتی این دستور اسلام آشنا خواهید شد. در این گونه پایگاهها آمده است:


 

مهم‌ترین فایده ختنه، پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران به عفونت‌های دستگاه ادراری و عوارض بسیار خطرناک آن باشد. عوارضی که ممکن است باعث ازبین رفتن بافت کلیوی و نهایتاً نارسایی کلیوی شود. در بررسی‌های انجام شده مشخص شده است که 75 درصد اطفال زیر سه ماه دچار عفونت ادراری، پسر هستند و 95 درصد این پسرها ختنه نشده بوده اند. بنا براین باید بگوییم که اگر نوزاد پسری ختنه نشود، شانس مبتلا شدن به عفونت ادراری در سال اول عمرش 10 برابر افزایش می‌یابد. دکتر سیم‌فروش، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این باره می‌گوید: بهترین کاری که برای پسر بچه ختنه نشده دچار عفونت ادراری، می توان انجام داد، ختنه کردن اوست. ختنه در دوران بزرگسالی نیز فوائد بسیاری دارد. از جمله اینکه باعث کاهش احتمال ابتلای فرد به ایدز می شود. این فایده ختنه آن‌قدر مورد توجه قرار گرفته که در کشورهای آفریقایی به عنوان یکی از روش‌های پیشگیری از ایدز مطرح است، چرا که ثابت شده است، اگر 10 ختنه در یک جامعه انجام شود از ابتلای یک نفر به ایدز پیشگیری می شود.


 

ختنه به جز ایدز، از ابتلا به بیماری‌های عفونی دیگری نیز پیشگیری می کند. چون زیر پوست ختنه گاه محیط خوبی برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌هاست لذا برداشتن آن از ابتلا به بیماری‌های عفونی موسوم به بیماری‌های منتقل شونده به روش جنسی جلوگیری می کند.


 

یکی دیگر از فواید ختنه پیشگیری از ابتلا به سرطان است. شاهد این گفته آن است که در کشوری مثل هند که ختنه کردن در آن رواج ندارد، میزان سرطان آلت تناسلی مذکر10 برابر کشوری مثل دانمارک است که در آن ختنه رواج دارد.


 

در باره علت آفرینش این عضو باید گفت: یقینا برای این عضوی که خداوند آفریده در دوران جنینی فوایدی است که اگر فرض را بر آن قرار دهیم که تا کنون فائده ای برای آن شناخته نشده، یقینا با پیشرفت هایی که اتفاق خواهد افتاد بشر به راز آن پی خواهد برد.


 

در این باره گفته شده است: این عضو باعث خواهد شد که آن قسمت از جنین حفظ گردد اگرچه پس از تولد عضو زایدی محسوب می گردد مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود.[2]


 

.[1] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏2، ص: 953

.[2] پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی.


 

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید.


حاضرین در سایت :

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و استفاده از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز است.


Copyright 2015 – All Rights Reserved


زمان دقیقی برای انجام ختنه وجود ندارد، اما می‌گویند اگر ختنه بعد از تولد یا در ماه‌های اول تولد انجام شود، به بیهوشی عمومی نیاز نیست و با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.
یکی از دغدغه‌های والدین نوزاد پسر، ختنه او و زمان انجام این کار است. والدینی که کودکشان قرار است ختنه شود، سوال‌های زیادی دارند مثلا اینکه آیا واقعا این عمل لازم است، بهترین زمان آن چه موقع است و در کجا بهتر است انجام شود؟ آیا خطری برای کودک دارد؟

 

اگر شما هم در این مورد نگرانی دارید، پاسخ سوال‌های خود را از زبان دکتر جهان اوجی، فوق‌تخصص بیماری‌های نوزادان بخوانید.

 

لطفا از تاریخچه ختنه برایمان بگویید.

ختنه، عمل جراحی کوچکی است که سابقه پنج هزار ساله دارد. تاریخچه ختنه به مدت‌ها پیش و به مصر باستان برمی‌گردد.

انجام ختنه فقط جنبه بهداشتی داشت، اما امروزه مسلمانان، مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و بسیاری از مناطق دنیا پسران را ختنه می‌کنند.

مسلمانان علاوه بر دلیل پزشکی، به دلایل اسلامی و مذهبی، فرزند خود را ختنه می‌کنند، اما سایر مذاهب و ادیان برای پیشگیری از بسیاری از مشکلات پزشکی کودکان خود را ختنه می‌کنند.

 

چرا باید کودک را ختنه کنیم؟

دلایل مختلفی برای ختنه نوزاد وجود دارد. به‌طور طبیعی زیر پوستی که آلت ‌تناسلی کودک را می‌پوشاند، ماده سفید رنگ و پنیری‌ شکلی که حاوی سلول‌های مرده است، تولید و جمع می‌شود.

این ماده به دلیل نرم‌بودن، مانع چسبیدن پوست به سر آلت می‌شود. گاهی این ترشحات عفونی می‌شود و پوست سر آلت را نیز دچار عفونت می‌کند.

در موارد نادر این عفونت مخصوصا در نوزادان و شیرخواران به عفونت کلیه‌ها می‌انجامد.


پزشکان به‌طور خلاصه فواید ختنه را 5 مورد زیر می دانند:


1) شانس ابتلا به عفونت ادراری در اولین سال زندگی در یک نوزاد پسر ختنه‌شده حدود 1 در 1000 و در نوزادانی که ختنه نشده‌اند، 1 در 100 است.

2) ختنه، خطر سرطان آلت تناسلی را که در مردان شایع هم نیست، کاهش می‌دهد.

3) با ختنه، خطر ابتلا به عفونت‌های قابل انتقال جنسی مانند ایدز کاهش می‌یابد و از عفونت پوست آلت پیشگیری می‌شود.

4) با ختنه می‌توان از فیموزیس، بیماری‌ای که مردان ختنه نشده به آن مبتلا می‌شوند، پیشگیری کرد.

5) ختنه از سرطان دهانه رحم در همسر مردان پیشگیری می‌کند.

 

بهترین زمان برای ختنه چه زمانی است؟

زمان دقیقی برای انجام ختنه وجود ندارد، اما می‌گویند اگر ختنه بعد از تولد یا در ماه‌های اول تولد انجام شود، به بیهوشی عمومی نیاز نیست و با بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

اگر ختنه در ماه‌های اول تولد انجام نشود، علاوه بر اینکه باید کودک را بیهوش کرد، هزینه‌ای اضافه‌ای به خانواده تحمیل می‌شود و اثر بد روانی نیز روی کودک می‌گذارد.

کودک به‌خصوص از 2 تا 3 سالگی، به حفظ آلت‌تناسلی خود حساسیت دارد و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر تصور کند و این تصور او را آزرده می‌کند.

این عمل می‌تواند در بیمارستان قبل از اینکه مادر و کودک ترخیص شوند انجام شود.

باید توجه داشت که نوزاد هنگام ختنه سلامت کامل داشته باشد و حداقل یک بار بعد از تولد ادرار کرده باشد و یک ساعت قبل از ختنه چیزی نخورده باشد.

 

در مورد نوزادانی که دچار مشکل هستند، چه توصیه‌ای دارید؟

نوازدانی که با نقایص جنینی آلت متولد می‌شوند (مثلا هیپوسپادیاس که در آن مجرای ادراری در جایی به غیر از جای طبیعی قرار دارد) بهتر است دیرتر ختنه شوند.

اگر سابقه خونریزی در خانواده وجود داشته باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که تا کشف دلیل خونریزی صبر کنند.

 

آیا ختنه خطری هم دارد؟

عوارض ناشی از ختنه معمولا نادر است. به‌هرحال هر جراحی‌ای کمی خطر دارد و عوارضی که ممکن است رخ دهد عبارتند از: خونریزی، عفونت، آسیب به آلت یا مجرای ادراری و زخم و در موارد نادر، ممکن است نیاز باشد ختنه تکرار شود.


چه مراقبت‌هایی بعد از ختنه لازم است و چه توصیه‌هایی به والدین کودک دارید؟


بعد از انجام ختنه باندی آغشته به ژل وازلین یا کرم تتراسیکلین روی سر آلت قرار داده‌ می‌شود.

در بسیاری موارد، پوست در مدت 7 تا 10 روز بهبود می‌یابد.

قبل از ختنه، باید به والدین اطلاعاتی در مورد مراقبت‌های بعد از ختنه داد. آنها باید بدانند که اندکی ورم و قرمزی طبیعی است. باید انتظار مشاهده کمی خون هم در پوشک داشت، اما اگر بیش از یک‌چهارم پوشک نوزاد خونی بود، حتما باید پزشک را مطلع کرد.

12 ساعت اول بعد از این عمل، پماد وازلین یا کرم تتراسیکلین باید در اطراف زخم حداقل برای پنج روز مالیده شود تا از چسبندگی آلت به پنیس جلوگیری شود.

پوشک را بعد از هر بار ادرار و مدفوع تعویض کنید تا از عفونت پیشگیری شود.

بخش سلامت تبیان


منبع: هفته نامه سلامت – مژگان کریمی

 

مطالب مرتبط:

بهترین سن برای ختنه کردن

بهترین زمان ختنه، قبل از 3 سالگی

توصیه ای درباره نوزادان پسر

10

پیشنهاد شده برای شما :
0 فریده رحمانی مدل آوریل 20, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *