نحوه پخت دلمه بادمجان

نحوه پخت دلمه بادمجان

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

نحوه پخت دلمه بادمجان

نحوه پخت دلمه بادمجان

 

دلمه بادمجان یکی از غذاهای خوشمزه و سنتی ایران است. این غذای خوشمزه شباهت هایی به بادمجان شکم پر دارد به صورتی که همانند بادمجان شکم پر در دلمه بادمجان هم مواد در شکم بادمجان قرار می گیرند. از معروف ترین دلمه های ایرانی می توان به دلمه برگ مو اشاره کرد. با مواد لازم ذکر شده در این دستور آشپزی می توانید برای ۵ نفر دلمه بادمجان تهیه نمایید. با دستور پخت و طرز تهیه دلمه بادمجان در ادامه با همدوره همراه باشید.

ابتدا پوست بادمجان ها را می گیریم و به صورتی که به دیواره های آنها آسیبی وارد نشود ، داخل بادمجان ها را خالی می کنیم. پس از اینکار بادمجان ها را نمک می زنیم و برای مدت ۱ ساعت کنار می گذاریم تا تلخی و آب اضافی شان گرفته شود.

لپه را بهتر است از شب قبل بخیسانیم تا نرم شود. حالا لپه را به همراه یک لیوان آب در یک قابلمه می ریزیم تا نیم پز شود. پس از اینکار برنج را به همراه ۲ لیوان آب در قابلمه ای می ریزیم و پس از اینکه برنج نیم پز شد آنرا آبکشی می کنیم.

در مرحله بعد ۲ حبه سیر و ۲ عدد پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم و در روغن تفت می دهیم تا سبک شوند. سپس گوشت چرخ کرده را به همراه نمک و فلفل سیاه به مخلوط سیر و پیاز اضافه می کنیم و تفت دادن را ادامه می دهیم.

نحوه پخت دلمه بادمجان

 

پس از اینکه رنگ گوشت چرخ کرده تغییر کرد ، رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و مواد را کمی تفت می دهیم. حالا لپه های نیم پز شده را به همراه سبزی دلمه ای که خرد کرده ایم به مخلوط گوشت اضافه می کنیم و مواد را متدوم هم می زنیم.

این کار باعث می شود سبزی ها آب نیندازند. پس از اینکه رنگ سبزی دلمه تغییر کرد درب تابه را می گذاریم و با حرارت ملایم اجازه می دهیم مواد بپزند. پس از اینکه در تابه بخار پیجید برنج نیم پز شده را اضافه می کنیم و با مواد مخلوط کنیم.

پس از اضافه کردن برنج درب تابه را بر می داریم و اجازه می دهیم آب اضافی غذا تبخیر شود. سپس مایه دلمه را از روی حرارت بر می داریم تا مواد سرد شوند. در این مرحله بادمجان ها را پس از گذشت ۱ ساعت آبکشی و خشک می کنیم.

سپس در مقداری روغن تفت می دهیم تا کمی سرخ شوند ، سپس داخل بادمجان ها را با مایه دلمه ( مخلوط گوشت ، لپه ، برنج و … ) پر می کنیم. حالا باید سس دلمه را آماده کنیم برای این منظور سیر و پیاز باقیمانده را خرد می کنیم.

و در مقداری روغن تفت می دهیم ، سپس گوجه فرنگی ها را به صورت نگینی خرد می کنیم و به مخلوط سیر و پیاز اضافه می کنیم. پس از اینکه گوجه فرنگی خوب سرخ شد ۲ لیوان آب به همراه مقداری نمک و فلفل اضافه می کنیم.

و اجازه می دهیم سس با حرارت بالا کمی غلظت پیدا کند. سپس حرارت را ملایم می کنیم ، دلمه های بادمجان را به آرامی در سس می چینیم و اجازه می دهیم حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بادمجان ها در سس بمانند و طعم دار شوند. در پایان دلمه ها را به همراه سس سرو می کنیم.

 

من دیشب دلمه رو درست کردم عاااالی شد نفاخی لپه ها هم با این روش کاملا گرفته شد.

سلام و عرض ادب خوشحالیم که توانسته اید دلمه مورد نظرتان را تهیه کنید. با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

سلام اول بادمجان هارو خالی کنید بعد پوست بگیرید راحت تره

سلام و عرض ادب تشکر از شما دوست گرامی به خاطر به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون با آرزوی موفقیت برای شما دوست گرامی

دلمه بادمجان یکی از آسانترین در عین حال خوشمزه ترین انواع دلمه میباشد که به آسانی قابل تهیه و زمان پخت کوتاهی دارد .

طرز تهیه دلمه بادمجان : گوشت چرخ کرده را با با پياز سرخ می کنیم تا حدی که آب گوشت کشیده شود ، بعد یک لیوان آب و کمی نمک و فلفل و یک لیوان آب گوجه فرنگی و نصف قاشق رب گوجه فرنگی را داخل گوشت ریخته و حرارت را ملایم میکنیم تا آب گوشت کشیده شود ، سبزی را بدقت تمیز و ریز خرد می کنیم و با یکی دو قاشق روغن کمی سرخ میکنیم ، سپس گوشت را از روی آتش برمیداریم و با سبزی مخلوط می کنیم بعد برنج را با دو لیوان آب و کمی نمک یکی دو جوش میدهید تا کمی نرم شود ، سپس در آبکشی میریزیم و با مایه گوشت و سبزی مخلوط می نمائیم . ممکن است داخل این مایه دوتا سه عدد تخم مرغ سفت نیز رنده کرد و مایه را آماده و کنار میگذاریم آنگاه پوست بادمجان ها را می کنیم و سر بادمجان را بشكل دایره کوچک عمیق برمیداریم بعد داخل بادنجان را دیواره و ته خالی می کنیم بطوریکه بادمجان سوراخ نشود و به قطر دو سانتیمتر باقی بماند . سپس داخل و اطراف بادمجان را کمی نمک میزنیم و با مایه دلمه پر میکنیم و در بادمجان ها را می گذاریم و کمی فشار می دهیم تا نیافتد بعد روغن را در ظرفی میریزیم و اطراف بادنجانها را در روغن سرخ میکنیم سپس بادنجانها را در ظرف مناسبی در یک ردیف می چینیم و نصف قاشق رب گوجه فرنگی را در یک لیوان آب گوشت یا آب ساده حل میکنیم و داخل ظرف بادمجان میریزیم و یا در صورت مصرف آب گوجه فرنگی آنرا اضافه میکنیم و کمی نمک و فلفل و یکی دو قاشق آب لیمو و در صورت تمایل یک قاشق شکر در ظرف دلمه میریزیم و ظرف را روی حرارت ملایم قرار میدهیم تا آهسته بجوشد تا دلمه بپزد اما له نشود و در صورتی که با این مقدار آب دلمه پخته نشد ممکن است کمی آب اضافه کنیم ، وقتی دلمه ها آماده شدند ( باید آب آن کاملا تبخیر شده باشد ) آنها را در ظرف می چینیم و ممکن است یک پیمانه سس گوجه فرنگی که با سه چهار قاشق خامه مخلوط شده باشد روی دلمه بادمجان ها بدهیم و بقیه را در سس خوری بریزیم و با دلمه ها سرو گردد.

طرز ترکیب سبزی دلمه بادمجان (قابل استفاده برای اکثر دلمه ها) : تره ، جعفری ،نعناع ، ترخان ، پیازچه

 

 

دلمه بادمجان

 

دلمه بادمجان یکی از انواع دلمه های پر طرفدار و خوشمزه ایرانی است که در مناطق مختلف کشور با روش های متفاوتی طبخ می شود. مواد اصلی این غذای خوشمزه بادمجان ، گوشت چرخ کرده ، برنج ، سبزی دلمه و پیاز هستند.

با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر دلمه بادمجان تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری دلمه بادمجان تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی و طرز تهیه دلمه بادمجان با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

 

نحوه پخت دلمه بادمجان

 

دستور پخت

 

ابتدا لپه را از شب قبل یا ۶ ساعت قبل از پخت در کاسه ای می ریزیم و روی آن آب می گیریم تا خیس بخورد و در فاصله زمانی ۲ ساعت ۲ الی ۳ بار آب آن را بیرون می ریزیم و مجددا آب داخل کاسه می ریزیم،این کار باعث از بین رفتن نفخ و پخت زودتر لپه ها می شود

سپس لپه را آبکشی می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم و روی آن آب می گیریم و روی حرارت متوسط اجازه می دهیم تا پخته شود.آنوقت پوست بادمجان ها را می گیریم و می شوییم و در آبکشی قرار می دهیم تا خشک شوند و یا با یک دستمال آنها را خشک می کنیم و کنار می گذاریم.

در قابلمه ای کوچک آب می ریزیم کمی نمک و درب آن را می گذاریم تا جوش بیاید برنج را می شورییم و آب آن را بیرون می ریزیم و در آب جوش می ریزیم و صبر می کنیم بعد از ۵ دقیقه یک دانه از برنج را زیر دندان می گیریم اگر اطراف ان کاملا نرم و پخته بود

ولی مغز آن کمی سفت بود برنج را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم. دو عدد پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و ۲ حبه از سیر را نیز پوست می گیریم و می شوییم و خرد می کنیم و در تابه ای روغن می ریزیم

و کمی که داغ شد پیاز و سیر را در آن تفت می دهیم تا نرم شوند و آن وقت گوشت چرخ کرده را می افزاییم و کمی نمک،فلفل روی گوشت می ریزیم و تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و آنگاه رب گوجه فرنگی را نیز اضافه می کنیم

و به قابلمه لپه سر می زنیم و کمی از آن را بر می داریم و لای دندان امتحان می کنیم( همین که لپه ها نیم پز و کمی نرم شوند کافی است) اگر نیم پز بود زیر شعله را خاموش می کنیم و لپه ها را آبکش می کنیم و زمانیکه آب آن رفت به همراه سبزی دلمه به مواد داخل تابه می افزاییم

و مخلوط می کنیم و مدام هم می زنیم و حرارت را متوسط می کنیم تا سبزی آب آب نیندازد.پس از اینکه رنگ سبزی تغییر کرد درب تابه را می گذاریم تا داخل تابه بخار بپیچد و سپس درب تابه را بر می داریم وبرنج را اضافه می کنیم

و مجددا مواد را مخلوط می کنیم و صبر می کنیم تا اگر آب اضافی در مواد هست کاملا تبخیر شود و بعد تابه را از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم تا مواد خنک شوند. داخل بادمجان ها را برش عمودی می زنیم و داخل آن ها را خالی می کنیم

فقط باید دقت کنیم تا به دیواره های بادمجان ها آسیب وارد نکنیم و در تابه ای روغن می ریزیم و کمی که روغن داغ شد باد مجان ها را به همان صورت درسته در روغن سرخ می کنیم هر دو طرف آن ها که سرخ شد در صافی قرار می دهیم تا روغن اضافه آن خارج شود.

سیر و پیاز باقیمانده را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته نگینی خرد می کنیم و در تابه ای بزرگ(بادمجان ها در این تابه می خواهیم بچینیم)کمی روغن می ریزیم و داغ که شد پیاز و سیر را در آن تفت می دهیم تا طلایی شوند

و گوجه فرنگی ها را می شوییم و خرد می کنیم و به پیاز و سیر اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا گوجه فرنگی ها کمی نرم شوند و سپس ۲ لیوان آب و کمی نمک،فلفل روی مواد سس می پاشیم و صبر می کنیم تا سس با حرارت بالا کمی غلیظ شود و سپس حرارت را متوسط می کنیم

و داخل بادمجان ها را از مواد داخل تابه پر می کنیم و در تابه سس بادمجان های پر شده را می چینیم و درب تابه را می گذاریم تا به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه بادمجان ها با سس طعم دار شوند. دلمه بادمجان های آماده شده را با سس غلیظ و خوش طعم نوش جان کنید.

تصویر از yasamannbanooo

 

دلمه بادمجان یکی از انواع دلمه می باشد. “دلمه” یک کلمه ترکی به معنی “پر شده” است. دلمه برگ مو، دلمه فلفل دلمه ای، کدو سبز، گوجه فرنگی از انواع مختلف دلمه می باشند. اما طعم بی نظیر بادمجان باعث شده تا دلمه بادمجان شکم پر، محبوب ترین دلمه شناخته شود. این غذای لذیذ جزو بهترین غذاهای سنتی ایرانی محسوب می شود. و به دلیل ظاهر شکیل و وسوسه برانگیزش، مناسب سرو در مهمانی ها می باشد. دلمه بادمجان خوشمزه را می توانید به عنوان فینگر فود هم سرو کنید. دلمه بادمجون را معمولا با بادمجان دلمه ای تهیه می کنند. مواد داخل شکم بادمجان، مشابه دلمه های دیگر می باشد. که شامل برنج، لپه، گوشت چرخکرده، سبزی مخصوص دلمه، پیاز، رب و ادویه جات می باشد. در تهیه بادمجان دلمه ای می توان گوشت را از مواد حذف کرد و به جای آن مواد دیگری مانند سویا، قارچ یا سبزیجات را جایگزین کرد. دلمه بادمجان بدون گوشت مناسب افرادی ست که به هر دلیل نمی توانند گوشت بخورند و یا گیاهخوار هستند. ایران کوک در این مطلب طرز تهیه دلمه بادمجان مجلسی و خوشمزه را مرحله به مرحله برای شما آماده کرده است. در این رسپی با ما همراه شوید.

 

 

 

نحوه پخت دلمه بادمجان

 

 

 

 

 

برای تهیه دلمه بادمجون بهتر است از شب قبل لپه را خیس کنید. لپه را که از شب پیش خیسانده اید، همراه با مقداری آب درون قابلمه روی حرارت قرار دهید تا نیم پز شود. (نیم پز یعنی وقتی لپه را میان دو انگشت فشار بدهید نرم نیست اما می توانید آن را له کنید)

 

 

 حالا باید برنج را به حالت آبکشی بپزید تا نیم پز شود. درون قابلمه ای مقداری آب را روی حرارت قرار داده تا به جوش بیاید، سپس برنج را به آن اضافه کرده و اجازه دهید برای 10 دقیقه بپزد. (وقتی دانه برنج را میان دو انگشت فشار دهید باید اطرافش نرم و مغز آن کمی خام باشد) وقتی برنج به این حالت رسید آن را آبکش کنید.

 

 

سر بادمجان ها را با چاقو ببرید و داخل آن ها را طوری که به دیواره بادمجان لطمه ای وارد نشود، خالی کنید. سپس کمی نمک به روی بادمجان ها ریخته و برای نیم الی 1 ساعت درون سبد آبکش قرار دهید تا تلخی بادمجان ها گرفته شود. (دلمه بدمجون با پوست تهیه می شود. اما برای تزئین و زیبایی ظاهر بادمجان، می توانید پوست بادمجان را مدل دار، یکی در میان و یا شطرنجی بگیرید)

 

 

2 عدد از پیاز ها را پوست گرفته و نگینی خرد کنید. درون تابه ای کمی روغن ریخته و روی حرارت قرار دهید. حالا پیازها را به آن اضافه کرده و تفت دهید تا سبک شده و خامی آن گرفته شود. سپس گوشت چرخکرده را به پیازها اضافه کنید. آن ها را کمی تفت داده و بعد زردچوبه و نمک فلفل را بریزید و باز تفت دهید. 2 قاشق رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کرده و تفت دهید تا خامی آن گرفته شده و سرخ شود. حالا در تابه را گذاشته و روی حرارت ملایم اجازه دهید مواد گوشتی کمی باهم پخته شوند. (حدود 15 دقیقه کافی ست)

 

 

سبزی مخصوص دلمه را که شسته و ریز خرد کرده اید به مواد گوشتی اضافه کنید. نیازی نیست تا سبزی سرخ شوید. همین که خامی آن گرفته شده و نرم شود کافی ست. سپس برنج و لپه نیم پز شده را به مواد گوشتی اضافه کنید و آرام هم بزنید تا باهم مخلوط شوند. (مراقب باشید تا برنج و لپه له نشوند) مواد میانی دلمه بادمجان آماده است.

 

 

 

 

 

حالا باید داخل بادمجان ها را با مواد پر کنید. در صورت تمایل می توانید بادمجان های تو خالی را کمی در روغن سرخ کنید. اما نیازی نیست و کاملا سلیقه ای می باشد. تمام بادمجان ها را با مواد گوشتی پر کنید و سر بادمجان را روی آن بگذارید تا مواد در حین پخت بیرون نریزد.

 

 

 

 

 

2 پیاز باقی مانده را نگینی خرد کنید. درون قابلمه ای که قرار است دلمه ها را بپزید کمی روغن ریخته روی حرارت قرار دهید و پیازها را به آن اضافه کرده و تفت دهید. 4 عدد گوجه فرنگی را نگینی خرد کنید. داخل شکم بادمجان ها را که خالی کرده بودید به همراه گوجه فرنگی های نگینی به درون قابلمه اضافه کنید. حالا نمک، فلفل و زردچوبه هم بریزید و کمی تفت دهید تا خامی مواد گرفته شود. سپس 3 پیمانه آب درون قابلمه بریزید. (می توانید برای رنگ بیشتر سس دلمه بادمجان، کمی رب گوجه فرنگی هم داخل این مواد اضافه کنید)

 

 

پس از اینکه آب درون قابلمه به جوش آمد حالا دلمه های آماده شده را درون قابلمه و بین مواد سس بچینید. در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید دلمه ها به خوبی پخته شوند. در حین پخت می توانید در قابلمه را بردارید و کمی از آب سس را با قاشق داخل شکم بادمجان ها بریزد تا هم مواد میانی خشک نباشند و طعم بهتری بگیرند. پس از گذشت 1 ساعت دلمه بادمجان خوشمزه شما آماده می باشد. آن را درون ظرف مناسب سرو کرده و نوش جان کنید.

 

 

 

 

 

– می توانید برای تهیه دلمه بادمجون از بادمجان قلمی استفاده کنید. دلمه بادمجان قلمی تفاوت زیادی با بادمجان دلمه ای ندارد. فقط برش ها روی بادمجان افقی می باشد و مواد کمتری درون هر بادمجان می توان جا داد.

 

 

 

 

 

– می توانید درون بادمجان را با مواد دلخواه گوشتی یا غیر گوشتی پر کنید، سپس پنیر پیتزا روی آن بریزید. دلمه بادمجان با پنیر پیتزا را بایستی درون فر آماده کنید. دلمه بادمجان در فر نیز یکی دیگر از روش های پخت این غذا می باشد.

– اگر شما دوست دارید طعم مواد میانی دلمه کمی ترش و ملس باشد، می توانید به جای رب گوجه فرنگی از رب انار به عنوان چاشنی استفاده کنید. دلمه بادمجان با رب انار طعم بسیار دلپذیری خواهد داشت که پیشنهاد می کنیم امتحان کنید.

– شما می توانید در تهیه مواد میانی دلمه و سس دلمه از سیر خام خرد شده هم استفاده کنید.

 

 

خوشحال می شویم دلمه بادمجان را طبق دستور ایران کوک تهیه کرده و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.

 

 

 

نحوه پخت دلمه بادمجان

نحوه پخت دلمه بادمجان

9

0 امین نگهبان طرز تهيه آوریل 13, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *