چگونه يک عکس هنري بگيريم

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی :

 

آرامش خاکستری

احمدی، شاعر سال اژدها

منبع: سایت فارسی بی بی سی

اگر دوربين عکاسی از ذکاوت مغز انسان بر خوردار بود، برای گرفتن عکس های خوب، کافی بود دوربين را به طرف موضوع مورد نظرمان گرفته و دکمه را فشار دهيم. اما چنين نيست.

وقتی سوژه ای نظر ما را جلب می کند، مغز ما، از ميان ازدحام چيزهايی که در اطراف آن قراردارند، به طور خاص، به آن سوژه توجه می کند. قابليت انطباق ديد انسان با نورهای مختلف هم از جمله برتری های ديگر چشم انسان بر دوربين عکاسی است. برای اينکه عکسی که می گيريم نيز همين رابطه را با بيننده بر قرار کند، بايد نکات ظريفی را در نظر داشته باشيم.

عکاسی مانند هر وسيله بيانی ديگری زبان خاص خودش را دارد. آموختن اين زبان به ما کمک می کند تا از طريق عکس هايی که می گيريم، فکرها و جهان اطرافمان را بيان کنيم. در نظر گرفتن نکات زير می تواند به ما کمک کند تا عکس های گويا تری بگيريم.

 

نور، مهم ترين عامل در عکاسی

کلمه فتوگرافی در زبان انگليسی يعنی نگاشتن با نور. نور مناسب می تواند به عکس ما جان ببخشد و بالعکس. با وجود اين، نور مستقيم سايه روشن های تند و ناخوشايندی در عکس ايجاد می کند. برای گرفتن عکس، نور غيرمستقيم بهترين است و رنگ ها را نيز زنده تر می کند.

روزهايی که ابر نازکی تندی نور خورشيد را در آسمان می گيرد، صبح های زود و عصرها بهترين اوقات برای عکاسی هستند. يادمان باشد که نور بايد بر سوژه عکس ما بتابد و نه بر دوربين.

سوژه جالب

انتخاب موضوع يا سوژه جالب قدم اول است. پيش از گرفتن عکس از خود بپرسيم چه چيزی ما را به موضوع مورد نظرمان جلب کرده و سعی کنيم آن را به روشنی در عکسی که می گيريم نشان دهيم.

هم چنين، به يک عکس اکتفا نکرده، زوايای متفاوتی را برای نشان دادن موضوع مورد نظرمان تجربه کنيم. اين کار به ما فرصت بهتری برای انتخاب بهترين عکس خواهد داد.

 

 

درعکس بالا، فرم و رنگ دسته های تره فرنگی در ميان انبوه سبزيجات حاضر در بازار مورد توجه عکاس بوده. هر چند عکس اول موضوع را ارائه کرده اما عکس دوم در بيان منظور عکاس تواناتر است و به دليل عمودی بودن سوژه، تصوير کامل تری  را عرضه می کند.

دو قدم به جلو

همه دوربين ها قابليت زوم کردن (طويل تر شدن عدسی دوربين) را ندارند و اين کار، حتی وقتی امکانش باشد، از عمق ميدان عکس می کاهد و بخش کوچکتری از آن واضح به نظر می آيد. برای حذف آنچه حضورش در عکس لازم نيست، بهترين راه نزديک شدن به موضوع است. اين کار از شلوغی عکس کم کرده تاکيد بيشتری بر آنچه مورد نظر عکاس است می گذارد.

پيش از فشردن دکمه دوربين، چند قدم به موضوع عکس نزديک شويد و دوباره از دريچه دوربين به آن نگاه کنيد. اگر آنچه مورد نظر شماست بخش عمده عکس را پر نکرده، باز هم جلو تر بايد رفت.

 درعکس زير، انعکاس آسمان در آب و شکل برگ هايی که سطح آن را پوشانده اند توجه عکاس را به خود جلب کرده. برای تاکيد بر اين نکته بايد چيز های زيادی از عکس حذف می شده اند. اين کار با نزديک شدن عکاس به موضوع عملی شده است.

کادر عکس

اين انتخاب که چه چيزهايی را در عکس جا دهيم و چه چيزهايی را حذف کنيم يکی از مهم ترين عوامل در موفقيت عکس ماست.  پنجره مستطيل شکل دوربين که از آن به جهان نگاه می کنيم کادر عکس ما را تشکيل می دهد. پيش از گرفتن عکس، با نگاهی به آنچه در اين کادر قرار گرفته، می توانيم آنچه را برای بيان عکس لازم است حفظ و آنچه را اضافی ست حذف کنيم.

حرکت دادن دوربين، تغيير فاصله ما با سوژه عکس و تغيير جای سوژه در صورت امکان، محتوای اين کادر را تغيير می دهد.

زمينه پشت عکس

زمينه شلوغ پشت عکس را در زبان عکاسی می شود به هياهويی تشبيه کرد که مانع رسيدن صدای ما به گوش مخاطب می شود. تغيير جای دوربين می تواند اين پس زمينه را تغيير دهد. آرام بودن اين پس زمينه به بيننده فرصت می دهد با تمرکز بيشتری به موضوع عکس نگاه کند.

 

 

کمپوزيسيون يا همچينی

آنچه از پنجره دوربين می بينيم عکس نهايی ما را تشکيل می دهد. آيا اجزای عکس ما با دقت کنار هم چيده شده اند؟

کمپوزيسيون يا همچينی در عکس را می توانيم به دستور زبان تشبيه کنيم. اگر کلمات ما با نظم در کنار هم قرار بگيرند، بيان ما روشن و مفهوم خواهد بود. رابطه بين اجزای عکس، کمپوزيسيون عکس را می سازد. اين رابطه بايد چنان باشد که منظور ما را از گرفتن عکس به روشنی بيان کند.

مرکز عکس هميشه بهترين محل برای قرار دادن موضوع نيست. با حرکت دادن دوربين می توانيم بهترين کمپوزيسيون را کشف کنيم.

 وضوح در عکس

آنچه در يک عکس واضح يا فوکوس باشد نگاه بيننده را به خود می کشد. عکاس با واضح نشان دادن عناصر عکس به بيننده می گويد اينجا را نگاه کنيد.

در بيشتر دوربين های عکاسی ديجيتال که همه چيز اتوماتيک انجام می شود، نقطه وضوح در مرکز تصوير قرار گرفته و اگر موضوع مورد نظر شما در گوشه عکس قرار بگيرد از وضوح کمتری برخوردار خواهد بود.

برای حل اين مشکل، می توانيد با قرار دادن سوژه در وسط کادر، دکمه گرفتن عکس را تا نيمه فشار دهيد و نگه داريد. با اين عمل سوژه شما واضح میشود و میتوانيد آن را هر کجای کادر که بخواهيد قرار دهيد .حالا دکمه را تا انتها فشار بدهيد و عکس را بگيريد.

اين قاعده شامل همه عکس ها نمی شود. گاهی مبهم بودن به عکس کمک می کند. 

عمق عکس

آنچه در عکس ما به وضوح ديده می شود عمق عکس را تشکيل می دهد. اين عمق به ما امکان می دهد تا بخش هايی از جهان اطرافمان را، که از سه بعد بر خوردار است، در يک عکس، که تنها دو بعد دارد، نشان دهيم.

نور از عوامل اصلی ايجاد عمق در عکس است. در نور زياد، دريچه ی دوربين مانند چشم گربه در روز تنگ می شود. اين شرايط وضوح بيشتری در عکس ايجاد می کند.

چيدن اجزای عکس به صورتی که بعضی نزديک تر به دوربين و بعضی دورتر باشند نيز به عکس ما عمق بيشتری می دهد. عدسی های بلند (زوم) از عمق عکس می کاهند و عدسی های کوتاه با ميدان ديد وسيع تر (وايد انگل) به آن می افزايند.

از کارتيه برسون، يکی از بهترين عکاسان جهان، نقل شده که گفته است عکاسی يعنی طوری به جهان نگاه کنيم که گويی اولين بار است آن را می بينيم.

– سایت آموزشی دانشگاه برکلی
– نشنال جیوگرافیک
– روزنامه نیویورک تایمز
– گروه عکاسی مگنوم
– روزنامه گاردین
– روزنامه دیلی تلگراف
– هفته نامه تایم
– روزنامه واشنگتن پست
– بی بی سی برای بچه ها
– خبرگزاری رویترز
– خبرگزاری آسوشیتد پرس

 

عکاسی هنر است اما نه هر عکس گرفتنی بلکه این هم مانند هر هنری نیاز به اموزش دارد.چگونه عکس هنری گرفتن خواسته هر عکاسی است شاید شما هم لخواهید این کار را تجربه کنید.پس با اریامونز همراه باشید.

 

از تنظیمات از پیش تعیین شده دوربین استفاده نکنید

وقتی که می خواهید عکس ها هنری بگیرید به نظر می رسد که ساده ترین کار استفاده از تنظیمات از پیش تعیین شده دوربین باشد اما لزوما بهترین نتیجه را به این روش به دست نخواهید آورد. می توانید دوربین را روی حالت sepia یا سیاه و سفید قرار دهید اما این کار ها را می توانید در کامپیوتر خود هم انجام دهید حتی فیلتر های مختلف را هم می توانید در برنامه ویرایش عکس خود اعمال کنید اما بازی کردن با زوم دوربین و تنظیمات مختلف نور و ISO می تواند جلوه های مختلفی بیافریند حتی می توانید از تنظیماتی که نباید استفاده کنید و نتایج را بررسی کنید تا عکسی متفاوت خلق کنید. درخشندگی زیاد همیشه هم بد نیست! کمی مات شدن قسمتی از تصویر می تواند پیامی را برساند، استفاده از تنظیمات عکاسی در شب برای عکاسی در میان روز هم تصویری کاری است که کسی در حالت عادی انجام نمی دهد خوب این به شما بستگی دارد تا چگونه با استفاده از این تکنیک ها تصویری هنری و متفاوت خلق کنید. فراموش نکنید که این دوربین است که در دستان شماست برای عکس هنری از محدودیت های دوربین خود بهره ببرید و آن را تبدیل به فرصت کنید!

نباید با گرفتن عکس های با کیفیت پایین خود را محدود کنید. باید مطمئن شوید که با بالاترین کیفیت ممکن عکس می گیرید. اگر یک دوربین حرفه ای با کیفیت مناسب داشته باشید می توانید عکس های هنری با کیفیت مناسب بگیرید. این ویژگی به شما فرصت ایجاد عمق میدان دید بالا را می دهد.

نورپردازی برای همه انواع عکاسی فوق العاده مهم است. در نورپردازی هنری از نور، به اشکال مختلف استفاده می کنند تا عکس هایی منحصر به فرد و جالب توجه خلق کنند. عکس حرفه ای عکسی است که به وضعیت نور دقت بسیاری انجام شود که می تواند عکس هنری خلق کند.

کلید گرفتن عکس های هنری، تجربه کردن است. سعی کنید تعداد زیادی عکس های متفاوت در وضعیت ها و شرایط مختلف بگیرید، با نور بازی کنید، دوربین را در وضعیت های مختلف قرار دهید و تنظیمات آن را تا جایی که ممکن است تغییر دهید آن قدر این کار را انجام دهید تا ببینید کدام یک بهترین تاثیر را دارند آنگاه است که سبک و روش خاص خود را برای عکاسی هنری به دست خواهید آورد. آنگاه است که عکس های شما شناسنامه کاری شما خواهند شد و همه، شما را با عکس هایتان خواهند شناخت نه فقط به عنوان یک عکاس حرفه ای بلکه به عنوان یک عکاس هنری!

من شهاب ابویی هستم. رشته مورد علاقم مکانیک هست و در این رشته در حال تحصیل هستم. در کنار این رشته علاقه ی بسیار زیادی به تکنولوژی دارم. امیدوارم بهترین مطالب را برای کاربران آریامونز تهیه کنم.

 

 

وقتي گالري عكس‌هاي يك عكاس حرفه‌اي طبيعت، مُد يا عروسي را نگاه مي‌كنيم براي بعضي‌ از ما اين سوال پيش مي‌آيد كه چرا عكس‌هاي ما به اين خوبي نمي‌شود!؟ وقتي متوجه مي‌شويم كه عكاس براي ثبت چنين عكس‌هاي زيبايي از دوربين و لنز‌هايي مشابه با دوربين و لنزهاي ما استفاده‌كرده اين سوال بيش از پيش برايمان رازآلود مي‌شود. در اين مطلب سعي خواهم كرد آنچه واقعاً عكاسان حرفه‌اي را از عكاسان آماتور متفاوت مي‌كند مختصر شرح دهم.

بگذاريد همين ابتدا يك مطلب را راجع به دو عبارت «عكاس حرفه‌اي» و «عكاس آماتور» روشن كنم. عبارت «عكاس حرفه‌اي» مي‌تواند دو تعريف داشته ‌باشد: اول، كسي كه از راه عكاسي گذران زندگي مي‌كند (شغلش عكاسي است) و دوم كسي كه شغلش عكاسي نيست اما آنقدر در اين كار پيشرفته است و با جدّيت آنرا دنبال مي‌كند كه عكس‌هايش هم‌سنگ آثار عكاسان حرفه‌اي فوق‌العاده و چشم‌نواز است. «عكاس آماتور» معمولاً به فردي اطلاق مي‌شود كه تازه وارد اين رشته‌ي هنري شده و در حال كسب تجربه و دانش است. ممكن است اين فرد در آينده به عكاسي حرفه‌اي تبديل شود و يا براي هميشه‌ در همين وضعيت باقي بماند. بنابراين، آنچه عكاس حرفه‌اي را از عكاس آماتور جدا مي‌كند در اصل تجهيزات و امكانات عكاسي نيست، بلكه كيفيت كار است كه باعث مي شود عكس‌هاي اولي مورد تحسين و تمجيد مخاطبان قرارگيرد و عكس‌هاي دومي معمولي و دم‌دستي جلوه‌ كند.

حال اين سوال پيش مي‌آيد كه مگر عكاسان حرفه‌اي چه‌ كار مي‌كنند كه عكس‌هايشان بسيار بهتر است!؟ درست است كه دوربين، لنز و تجهيزات عكاسي بر كيفيت عكس‌ها تأثيرگذار است؛ اما بعضاً ديده‌ايم كه امكانات و تجهيزات حرفه‌اي در دستان عكاسان آماتور تغيير چنداني در كيفيت عكس‌هايشان ايجاد نمي‌كند! آشنايي با تكنيك‌هاي عكاسي هم مطمئناً به بهبود كيفيت ‌عكس‌هاي ما كمك مي‌كند، اما اين هم تمام ماجرا نيست! در واقع، مهمترين بخش كار اصلاً به زمان عكاسي مربوط نمي‌شود و به مرحله‌ي پس از ثبت عكس كه حرفه‌اي ها به آن Post-processing (پردازش‌هاي بعد از گرفتن عكس) مي‌گويند ارتباط دارد!

مرحله‌ي پردازش پس از ثبت عكس دقيقاً همان چيزي است كه در فرايندِ عكاسي ديجيتال اكثر عكاسان آماتور يا اصلاً وجود ندارد و يا بسيار كم‌رنگ است. برعكس، اين مرحله براي عكاسان حرفه‌اي بسيار جدّي است و اغلب زمان و انرژي زيادي را صرف آن مي‌كنند. در ادامه‌ي اين مطلب به علل توجه ‌نكردن آماتورها به اين مرحله‌ي مهم مي‌پردازم؛ اما پيش از آن بايد با پردازش‌هاي اين مرحله و تأثير آنها بر كيفيت نهايي عكس‌ها بيشتر آشنا شويم.

يكي از موارد مهمي كه اكثر حرفه‌اي‌ها آنرا رعايت مي‌كنند عكاسي با فرمت خام يا RAW است. عكاسي به اين فرمت امكانات وسيعي را براي عكاس (يا اديتور) فراهم مي‌آورد كه در عكاسي با فرمت Jpeg قابل دسترسي نيست! ذكر محاسن عكس‌هاي خام در اين مقال نمي‌گنجد، اما در اينجا به چند مزيّت مهم آنها اشاره مي‌كنم. عكس‌هاي خام دوربين‌هاي DSLR اغلب 12 يا 14 بيتي هستند و اين يعني قدرت تحمل پردازش‌هاي بسيار بيشتري را از عكس‌هاي 8 بيتي Jpeg دارند. تنظيم نوردهي، تراز سفيدي، كنتراست و اشباع رنگ و همچنين رفع كاستي‌هاي اُپتيكي لنز تنها برخي از مواردي است كه در پردازش عكس‌هاي RAW بدون اُفت كيفيت‌ انجام‌پذير است.

بنابراين، براي پردازش‌هاي بعد از ثبت عكس، از قبل بايد به فكر بود و در تنظيمات دوربين فرمت خام RAW را به عنوان فرمت ذخيره‌سازي عكس‌ها انتخاب كرد. بعد از انجام تصحيحات لازم بر روي عكس خام در Adobe camera raw، تازه عكس وارد فوتوشاپ شده و آماده‌ي پردازش‌هاي ديگر مي‌شود. از اينجا به بعد بسته به نوع عكاسي، سلايق و كاربري موردنظر عكاس، پردازش‌ها و عمليات مختلفي قابل ‌اجرا است. عكاسان پرتره معمولاً به روتوش صورت و رفع ايرادات ديگر در لباس يا موهاي سوژه مي‌پردازند. همچنين، افزايش توجه‌ي بيننده به سوژه‌ي اصلي عكس (چهره‌ي فرد در عكاسي پرتره) از طريق تاريك‌كردن و محو‌كردن نواحي اطراف سوژه هم يكي از اقدامات قابل‌اجرا در اين مرحله است. تصحيح رنگ و درجه‌بندي رنگ (color grading) يكي ديگر از اقداماتي است كه بسياري از عكاسان در اين مرحله انجام مي‌دهند. عكاسان منظره و طبيعت معمولاً به دنبال افزايش دامنه‌ي ديناميك (فاصله‌ي بين روشن‌ترين و تاريك‌ترين نقاط صحنه‌ي عكاسي) عكس‌هاي خود هستند و ممكن است براي اين كار از تكنيك HDR يا تركيب چندين لايه از نوردهي‌هاي مختلف يك صحنه استفاده ‌كنند. در نهايت، شارپ‌كردن عكس و ذخيره‌سازي آن با فرمت مورد نياز عكاس پايان‌بخش اين مرحله از فرايند عكاسي ديجيتال است.

براي درك تأثير پردازش‌هاي مرحله‌ي post-processing در كيفيت نهايي تصاوير، در زير چند نمونه عكس قبل و بعد از ويرايش در نرم‌افزارهاي ويرايش عكس را آروده‌ام.

حالا سوال اين است: اگر پردازش‌هاي بعد از گرفتن عكس تا اين حد مهم و تأثيرگذار است، چرا بسياري از عكاسان براي ارتقاي كيفيت عكس‌هايشان از آن بهره نمي‌برند؟ براي پاسخ بايد عكاسان را به دو دسته تقسيم‌ كرد.

عده‌اي معتقد‌اند كه پردازش عكس يا به قول‌ خودشان دستكاري فوتوشاپي عملي زشت و غير‌حرفه‌اي است و تنها موردتوجه كساني است كه عكس‌هايشان ايراد دارد. اين افراد به ذكر عبارت «بدون اديت» در نمايش عكس‌هايشان افتخار مي‌كنند و آن را نشان از خالص ‌بودن عكس‌هاي خود مي‌دانند. حقيقت اين است كه بجز موارد بسيار خاص (مثل عكس‌هايي كه براي موارد قانوني از صحنه‌ي تصادف يا هر چيز ديگري گرفته ‌مي‌شود) عدم پردازش عكس (حداقل در حد رفع نواقص كادربندي و تصحيح رنگ) توجيه ضعيفي براي تنبلي و يا نداشتن دانش (و شايد حوصله‌ي) لازم براي انجام اين كار است. نكته‌ي جالب اين است كه در بسياري از پردازش‌هاي بعد از ثبت، هدف، نزديك ‌شدن به آن چيزي است كه عكاس با چشمانش ديده (واقعيت) ولي دوربين قدرت ثبت آن را به طور خودكار نداشته ‌است!

عكاسي ديجيتال از يك منظر از عكاسي آنالوگ سخت‌تر و پيچيده‌تر است. امروزه براي بدست‌آوردن استاندارد بالايي از كيفيت عكاسي، عكاسان ناچار به كسب اطلاعات و دانش نسبتاً پيشرفته‌اي نه تنها در مورد هنر عكاسي بلكه در مورد تكنولوژي‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري گوناگوني هستند كه شالوده‌ي تصوير‌گري ديجيتال را تشكيل مي‌دهند. بنابراين، آن عده از عكاساني كه قادر نيستند همگام با پيشرفت در حوزه‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري عكاسي ديجيتال قدم بردارند ممكن است براي حفظ وجهه‌ي خود چنين توجيهاتي را بيان ‌دارند.

اما دسته‌ي ديگري هم هستند كه هنوز به اهميّت اين مرحله از فرايند عكاسي ديجيتال به خوبي واقف نشده‌اند و يا امكانات آموزشي لازم براي يادگيري مباحث مربوط به پردازش‌هاي عكس در نرم‌افزارهايي مانند فتوشاپ را در اختيار ندارند. داشتن تسلط بر زبان انگليسي يكي از مهمترين عواملي است كه مي‌تواند دنياي تازه‌اي از فرصت‌هاي آموزشي را پيش روي شما قراردهد. پس اگر از دور بنگريم، پيچيدگي عكاسي ديجيتال حرفه‌اي حتي ما را نيازمند به يادگيري زبان انگليسي (امري كه شايد در نگاه اول ربط چنداني به يادگيري عكاسي نداشته باشد!) به عنوان درسي پيش ‌نياز مي‌كند!

در انتها به اين دسته‌ي دوم از عكاسان كه عموماً عكاسان آماتور را شامل مي‌شود توصيه مي‌كنم كه از حجم مطالبي كه بايد براي پردازش عكس‌هايشان فرابگيرند و از يادگيري مهم‌ترين نرم‌افزار در اين زمينه يعني فتوشاپ، ترس نداشته ‌باشند و هرچه زود‌تر به فكر يادگيري مطالب مربوط به مرحله‌ي post-processing باشند، چراكه همانطور كه پيش‌تر گفتم، امروز فرق اصلي بين عكاس آماتور و حرفه‌اي در ميزان دانش و البته خلّاقيت در پردازش‌هاي پس از ثبت عكس است.


مثال: [email protected]

0 کاظمی فواید،علائم،خواص مارس 24, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *