کبد چرب گرید 3 چیست؟

کبد چرب گرید 3 چیست؟

پیشنهاد شما مخصوص شما :

خواص دارویی و گیاهی

کبد چرب گرید 3 چیست؟

کبد چرب گرید 3 چیست؟

کبد چرب دارای سه گرید متفاوت است: کبد چرب گرید 1، کبد چرب گرید 2 و کبد چرب گرید 3. هر کدام از گرید های کبد چرب با انواع خاصی از علائم کبد چرب همراه است، بیماری کبد چرب در صورت پیشرفت، می تواند به مرگ منجر شود. کبد چرب گرید 1 مراحل اولیه کبد چرب است. کبد چرب گرید 2 که در آن چربی بیشتر و بیشتر در کبد تجمع می یابد و شروع به کاهش عملکرد آن می کند. سلول هایی که مسئول اجرای وظایف مختلف می باشند، با حمله ی چربی ها  از بین می روند زیرا چربی سلول ها را تحریک می کند. در این حالت کبد چرب به مرحله ی سختی رسیده است که مراقبت های پزشکی مورد نیاز خواهد بود.

 

کبد چرب گرید 3 جدی ترین نوع کبد چرب است. در این حالت، کبد با تجمع مقدار زیادی چربی رو به رو است. چربی در این نوع از کبد چرب در کل کبد گسترش یافته است. در این مرحله التهاب کبد اتفاق خواهد افتاد. التهاب در کبد باعث می شود که بقیه قسمت های بدن به کمک کبد بیایند و گردش خون در کبد صورت گیرد، اما کبد حتی برای پاسخ دادن به این کمک نیز ضعیف است. در کبد چرب گرید  3 شریان ها و رگ ها در حال تلاش برای پمپ کردن مواد مغذی و خارج کردن سموم هستند اما بیماری به مرحله ی خطرناکی رسیده است. یکی از علائم کبد چرب در این مرحله از کبد چرب آن است که رنگ پوست بیمار به سمت زردی خواهد رفت.

 

در کبد چرب گرید 3 رگ های شکم از زیر پوست قابل دیدن هستند. ممکن است به نظر برسد که یک مار درست در زیر پوست شکم وجود دارد. و شکم نیز متورم خواهد شد.

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

سیروز کبدی نیز ممکن است در این مرحله اتفاق بیفتد. سیروز وضعیتی می باشد که در آن سلول های کبدی جای خود را به سلول های فیبروتیک که ظاهری مثل زخم دارد می دهند، در این مرحله شانس بسیار کمی برای عملکرد نرمال کبد وجود دارد.

آزمایش خون افزایش آنزیم های کبدی ALT و AST را نشان خواهد داد. سطوح غیر طبیعی آلبومین وجود خواهد داشت و سطح پروترومبین نیز غیر طبیعی خواهد بود. این اتفاق به این دلیل می افتد که کبد قادر به ایجاد عوامل لخته سازی نیست.

 

علائم کبد چرب در کبد چرب گرید 3 بدتر می شود. این بیماری ممکن است به نقطه ای برسد که بیمار ناخودآگاه از هوش برود و تا حد کما یا نقطه ای که دیالیز کلیه مورد نیاز است، پیشرفت کند. در این مرحله، تغییرات رژیم غذایی شدید مورد نیاز است. مصرف کالری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد زیرا بدن نمی تواند غذا را فرآوری کند. میزان مصرف پروتئین در رژیم غذایی باید کم باشد زیرا کبد نمی تواند پروتئین را رفع کند. زیرا کبد چرب گرید 3 نیاز به بازسازی کبد دارد! در این مرحله از کبد چرب باید مصرف نمک به شدت محدود شود.

 

با این حال، تغییرات رژیم غذایی می تواند حال شما را کمی بهبود بخشد. تغییر رژیم غذایی مثل حذف الکل از رژیم غذایی شما همیشه یک ایده خوب است.

سیروز کبدی که در کبد چرب گرید 3 اتفاق می افتد وقتی تشخیص داده می شود که که کبد آسیب دیده و عملکرد بافت کبد کاهش می یابد. این بدان معنی است که سلول های کمتری برای مراقبت ازعملکرد کبد وجود دارد. بنابراین، میزان پردازش مواد مغذی، ایجاد هورمون، سم زدایی مواد مخدر و حذف مواد سمی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. طبق آمار مراکز کنترل بیماری حدود سی هزار نفر در هر سال در ایالات متحده به علت سیروز کشته می شوند.

 

بسیاری از عوامل خطر برای ایجاد کبد چرب قبل از این که به مراحل سخت برسند به راحتی قابل اجتناب هستند. شما می توانید با داشتن وزن ایده آل، کنترل دیابت، سندرم متابولیک و کلسترول بالا و همچنین کاهش فشار خون با درمان کبد چرب در مراحل اولیه از تبدیل آن به کبد چرب گرید 3 و سایر مشکلات و انواع ناراحتی کبدی جلوگیری کنید.

 

 

 

بعدی

قبلی

کبد چرب یکی از بیماری های رایج در سال های اخیر است که گرید های متفاوتی دارد. کبد چرب گرید سه نوعی از این بیماری است که مقدار زیادی چربی در کبد جمع شده و بعد به مرور این چربی در کل بدن پخش می شود. وقتی بیماری کبد چرب گرید سه به این مرحله برسد کبد دچار التهاب شده و امکان گردش خون در آن ضعیف می شود. در این حالت قسمت های دیگر بدن به کمک جگر آمده تا گردش خون در آن به حالت طبیعی برگردد با این وجو در این شرایط حتی کبد برای پاسخ دادن به این کمک ضعیف و ناتوان است.

کبد چرب یکی از بیماری های رایج در سال های اخیر است که گرید های متفاوتی دارد و درمان کبد چرب در گرید های مختلف راه های متفاوتی را دارد . کبد چرب گرید سه نوعی از این بیماری است که مقدار زیادی چربی در کبد جمع شده و بعد به مرور این چربی در کل بدن پخش می شود. وقتی بیماری کبد چرب گرید سه به این مرحله برسد کبد دچار التهاب شده و امکان گردش خون در آن ضعیف می شود. در این حالت قسمت های دیگر بدن به کمک جگر آمده تا گردش خون در آن به حالت طبیعی برگردد با این وجو در این شرایط حتی کبد برای پاسخ دادن به این کمک ضعیف و ناتوان است. درمان کبد چرب گرید 3 در این حالت کمی سخت می شود. در این بیماری همه رگ ها و شریان ها سعی می کنند مواد سمی و مغزی را پمپاژ کنند اما توان آنها برای این کار کفاف نمی دهد.

بیماری کبد چرب – دکتر پناهیان

 

قبل از اینکه به موضوع درمان کبد چرب گرید 3 بپردازیم، لازم است برخی علایم و نشانه های بروز آن را شرح داده تا خدایی نکرده در صورت مشاهده آن در خود یا خانواده سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

کبد چرب و غذاهای مناسب برای درمان آن – دکتر پناهیان

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

با توجه به توضیحاتی که دادیم این سوال ممکن است برایتان مطرح شود که آیا کبد چرب گرید 3 قابل درمان است؟ کبد چرب گرید سه درمان دارد و با توجه به پیشرفت خوبی که در این زمینه در علم پزشکی صورت گرفته بسیاری از بیماران نسبت به درمان کامل امید زیادی پیدا کرده اند. برای درمان کبد چرب گرید سه بهترین روش اصلاح سبک زندگی است. البته وقتی شخص به این بیماری مبتلا می شود، ممکن است بیماری های دیگری نظیر دیابت و کلسترول بالا و فشار خون هم به سراغ او بیاید که در این حالت باید برای درمان این بیماری ها از دارو هم استفاده کند. آنچه که برای درمان کبد چرب گرید 3 بیش از هر چیزی مهم است زمان تشخیص آن خواهد بود یعنی باید با دیدن اولین علایم و یا حتی شک کردن به وجود آنها به پزشک مراجعه شود چون این بیماری هر چقدر زودتر تشخیص داده شود امکان درمان کامل آن هم بیشتر خواهد بود. خب پس تا اینجا می توانیم به شما اطمینان بدهیم کبد چرب گرید 3 درمان دارد. اما واقعا درمان قطعی کبد چرب گرید 3 چیست؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما بمانید.

 

درمان قطعی کبد چرب گرید 3 واقعا به این سادگی نیست ولی از دست دادن امید به زندگی و درمان می تواند بزرگترین مانع برای درمان کبد چرب گرید 3 باشد. اولین پیشنهاد موثر تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی است و مصرف داروهایی که حرکت بیماری را به سمت سیروز کبدی متوقف کند. بزرگترین و مهمترین کاری که پزشکان در این زمینه دنبال خواهند کرد، همین است. توقف پیشرفت بیماری و جلوگیری از سرطانی شدن کبد. اگر بیماری به مرحله سیروز کبدی برسد شخص باید پیوند کبد انجام دهد برای همین توصیه می شود برای حفظ کبد از این بیماری پیشگیری را در اولویت قرار دهید.

مراحل شکل گیری کبد چرب – دکتر محمد پناهیان

 

یک سوالی که ممکن است برای بیماران یا خانواده های آنها مطرح شود، این است که آیا با دارو امکان درمان کبد چرب گرید 3 وجود دارد یا خیر؟ برای درمان افرادی که کبد چرب غیر الکلی دارند بهترین درمان همانطور که گفته شد تصحیح شیوه زندگی و تغذیه است. این بیماران اگر اضافه وزن دارند باید آن را کاهش داده و درست و منظم ورزش کنند و از خوردن غذاهای آماده و به اصطلاح فست فود پرهیز نمایند. بیماران کبد چرب غیر الکلی نباید مواد پر چرب و دارای نگهدارنده مصرف نمایند. اما برای درمان بیمارانی که دچار فیبروز شده اند داروهایی تجویز می شود. درمان دارویی کبد چرب گرید سه برای بیمارانی که دچار فیبروز شده اند تجویز ویتامین E و پیوگلیتازون است. البته قبل از تجویز این داروها برای بیمار باید خطر عوارض جانبی برای آن بررسی گردد. بیمارانی که دچار دیابت شده اند نمی توانند این داروها را مصرف کنند.

 

سیر پیش روننده کبد چرب – دکتر محمد پناهیان

 

برای درمان کبد چرب گرید3 روش های سنتی زیادی وجود دارد که برخی از آنها به صورت قابل ملاحظه ای از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل می آورد. برخی از این شیوه های درمانی به شرح ذیل هستند:

کبد چرب و چاقی – دکتر پناهیان

 

واقعیت این است که کبد چرب گرید سه مرحله پیشرفته از این بیماری است و نباید تصور کنید فقط با استفاده از این مواد می توانید آن را به طور کامل درمان کنید. برای درمان کبد چرب گرید سه حتما باید درمان های دارویی هم صورت گیرد و تحت نظر مداوم پزشک متخصص باشید.

 

این دمنوش، دربرگیرنده خواص درمانی گوناگونی هست و از قدیم، برای پاکسازی کبد از آن استفاده می شده است. امروزه، حتی با وجود پیشرفت های چشمگیر صنایع دارویی و داروهای شیمیایی، هنوز هم دمنوش خارمریم، برای درمان کبد چرب مورد استفاده قرار می گیرد و پزشکان آن را برای بیماران خود تجویز می کنند.

 

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

این گیاه و دمنوش آن امروزه به عنوان موثرترین و بهترین داروی درمان کبد چرب شناخته می شود به طوری که شرکت های داروسازی مختلف برای تولید قرص های خود از عصاره این گیاه استفاده می کنند.در نشریه انگلیسی گاردین بیان می شود خارمریم یا  marian thistle یکی از بهترین راه های کبد چرب در اروپا به حساب می آید و با پیشرفت علم این گیاه و عصاره آن همچنان موثرترین داروی درمان کبد چرب است.

 

در مورد بیماری کبد چرب چه می دانید؟ این روزها از زبان بسیاری از افراد کبد چرب را می شنوید، بسیاری از افراد در کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که برخی از آنها حتی هنوز هم نمی دانند که به این بیماری مبتلا می باشند؛ امروز می خواهیم در مطلبی جامع و کامل در مورد کبد چرب از علایم تا درمان آن را برای شما بازگو کنیم؛ همراه با ما باشید.

کبد یکی از مهم ترین اندام های داخلی انسان است که وظیفه آن تصفیه مواد سمی از خون، سنتز پروتئین ها و ذخیره ریز مغذی های مورد نیاز بدن می باشد. کبد چرب غیر الکلی در اثر تجمع چربی در سلول های کبد به وجود آمده و در افرادی که دچار اختلال در متابولیسم بدن بوده و چربی و قند خونشان بالاست، بیشتر دیده خواهد شد. در این بین زمینه های ژنتیکی نیز دخیل می باشد، در این بیماری تری گلیسیریدی که در سلول ها تجمع یافته از سلول های کبدی خارج نمی شود.

وقتی به تدریج چربی در سلول های کبدی جمع می شود، اصطلاحاً می گویند فرد دچار کبد چرب غیر الکلی شده است. زمانیکه استرس یا بیماری های جزیی به بدن وارد شود بر سیستم ایمنی تاثیر گذاشته و سلول هایی که تجمع چربی در آنها بیشتر است ملتهب می شود و بیماری در فاز دوم خود وارد خواهد شد. این فاز دوم در واقع همان هپاتیت بوده و اگر درمان نشود منجر می شود تا بیماری به فاز سوم و سیروز بدخیم وارد شود.

آیا کبد چرب خطرناک است؟ کبد چرب چند گرید دارد؟ از نظر علمی بیماری کبد چرب چند گرید دارد و برای آن 4 گرید مختلف تعریف می شود. در کبد چرب گرید ۱ و ۲ می توان درمان دارویی انجام داد و تا حد بسیار زیادی نیز به درمان کامل رسید.

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

با تغییر عادات غذایی و سبک زندگی و مصرف داروهایی مناسب می توان به طور قطع گفت که کبد چرب گرید ۱ کاملا قابل درمان خواهد بود. در درمان کبد چرب گرید ۱، وضعیت بسیار حاد نبوده و بدون نگرانی زیاد، می توان بهبودی را تسریع بخشید. البته این نکته مهم است که در صورت عدم مراقبت و رعایت نکردن رژیم غذایی و مصرف مواد قندی و پر چرب، ممکن است این وضعیت حاد شده و مشکلات جدی به همراه داشته باشد. در این گرید از کبد چرب تجمع چربی تنها در سطح خارجی کبد بوده که عملا در کارکرد کبد تاثیر چندانی ندارد.

آیا کبد چرب گرید 2 قابل درمان است؟ گرید ۲ و ۳ و 4 در این بیماری حالت شدید تر آن بوده و مراحل پیشرفته بیماری به حساب خواهد آمد که درمان آنها سخت تر و زمان بر تر خواهد بود. در کبد چرب گرید ۲ برخی از سطوح بافت های کبد آسیب می بینند و در آزمایشات رادیولوژی نشانه هایی از عدم وجود سیگنال از دیواره کبد را شاهد خواهید بود. در این گرید افراد در سمت راست و بالای شکم خود احساس درد خفیفی دارند که نشانگر آسیب دیدن و ملتهب شدن سلول های کبدی خواهد بود.

آیا کبد چرب گرید 3 خطرناک است؟؟ حالت شدید خطرناکی از کبد چرب که نیاز به بررسی فوری دارد دقیقا همین گرید و گرید 4 می باشد، در این حالت علائم این بیماری بروز کرده و به وضوح مشاهده می شوند. در گرید ۳ دیواره کبد و بافت های آن دچار مشکل شده اند و دیافراگم نیز مسدود شده است. این مرحله با نام فیبروز کبدی شناخته می شود که یک نوع از التهاب مقاوم است. در این گرید بافت فیبروز بخشی از کبد فرد بیمار خواهد شد اما هنوز هم در آن شاهد بخشی از کبد سالم خواهید بود.

در گرید چهار شاهد بیماری به نام سیروز کبدی خواهید بود. زمانی این اتفاق می افتد که بافت ملتهب و آسیب دیده در توده‌های سلولی کبد در حال پیشروی هستند و کبد پر از توده های ریز خواهد شد. عموما این مشکل در سن های بالای 50 و 60 سال رخ می دهد که آن هم نتیجه درمان نادرست و یا گذشتن سال های زیادی از التهاب کبد می باشد. در این مرحله آسیب هایی بسیار جدی به کبد وارد می شود که در نهایت منجر به از دست رفت کبد خواهد شد. افرادیکه به این بیمای دچار می شوند اغلب دارای دیابت نوع دوم هستند.

طبق آماری بدست آمده تقریبا یک سوم از بزرگسالان در آمریکا مبتلا به این بیماری هستند و کبد چرب بیشتر در افرادی مشاهده می شود که رژیم غذایی نامناسب و پر چربی دارند، به علاوه آن دسته از افرادی که کم تحرک بوده و یا اضافه وزن دارند. جالب است بدانید این بیماری دارای علایم خاصی نیست و ممکن است تنها شما احساس خستگی و درد بی دلیل در ناحیه شکم داشته باشید، این درد ممکن است به همراه تورم کبد و بزرگی شکم باشد که در بررسی های فیزیکی انجام شده توسط پزشک کاملا قابل رویت خواهد بود.

مهمترین راه برای پیشگیری از این بیماری تغییر عادات غذایی و تحرک کافی در طول روز است. چربی داخل کبد اگر به اندازه زیادی تولید شود منجر به التهاب کبد خواهد شد و عملکرد صحیح آن را خدشه دار می کند، بنابراین زمانیکه کبد شما میزان چربی بسیاری را داشته باشد علایم زیر به سراغتان خواهد آمد ( چهار مورد آخر لیست متعلق به نارسایی کبد و سیروز یا التهاب شدید کبدی است که در اثر کبد چرب ایجاد خواهد شد) :

در بالا هم توضیح داده شد که یکی از راه های درمان و پیشگیری از این بیماری کاهش وزن و تغییر عادات غذایی می باشد. یکی از راه هایی که به منظور پیشگیری از آسیب به کبد به شما کمک خواهد کرد تزریق واکسن های هپاتیت A و B است، این واکسن ها از گسترش ویروس ها و آسیب رسانی بیشتر به کبد جلوگیری می کنند. برای تشخیص این بیماری آزمایش خون به منظور بررسی میزان آنزیم های کبدی و همچنین تصاویر سونوگرافی، سیتی اسکن و MRI استفاده خواهد شد. زمانیکه از آسیب به کبد اطمینان حاصل شد آنگاه به خواست پزشک از بیوپسی کبد برای تشخیص میزان صدمه به بافت کبدی در بعضی از موارد استفاده می گردد.

خواص طالبی و گرمک و تاثیر آن بر سلامتی بدن

افتادگی پلک چیست و آیا درمانی برای آن وجود دارد؟


چگونه از پف زیر چشم جلوگیری کنیم؟

چه عواملی باعث قارچ ناخن می شود؟

شپش سر، از پیشگیری تا درمان

پفلوس چیست ؟ و دارای چه فوایدی است

 

از آنجا که برای درمان بیماری کبد چرب داروهای قطعی وجود ندارد، لذا با رعایت کردن راه کار های ساده گفته شده می توان تا حدودی از این بیماری پیشگیری کرده و یا از صدمات آن جلوگیری کرد. در این باره ۱۲ ماده غذایی مناسب و مفید برای کبد چرب وجود داشته که در زیر لیست آنها را می توانید مطالعه کنید.

روش درمان کبد چرب چند گام ساده اما تاثیر گذار دارد:

تا حالا این سوال را از خود پرسیده اید که چه چیزی باعث کبد چرب میشود؟ یکی از مهم ترین عواملی که منجر به بروز چنین بیماری می گردد سبک زندگی ناسالم و اشتباهی است که افراد برای خود انتخاب کرده اند. در ادامه مطلب به شما می گوییم چه چیزهایی برای کبد چرب ضرر دارد و  شما را در دام این بیماری می اندازد.

این بیماری در همه افراد به وجود خواهد آمد، حتی در کودکان نیز شاهد این بیماری خواهید بود، اما بیماری مذکور بیشتر در سن میان ۴۰ تا ۶۰ سالگی و بیشتر در خانم ها اتفاق خواهد افتاد. کبد چرب بارداری خیلی نادر بوده اما جمع شدن چربی در هنگام بارداری می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین به همراه داشته باشد.

این بیماری می تواند در نهایت منجر به نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید یا خون‌ریزی شده و به سلامت مادر و جنین آسیب وارد کند. با آنکه دلیل این بیماری کاملاً شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون‌های این دوران در ارتباط است. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و با حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی همراه خواهد بود. در اکثر مواقع این بیماری پس از زایمان به مرور بهبود خواهد یافت.

کسانیکه مبتلا به کبد چرب هستند باید در نظر داشته باشند که خوردن خرما را محدود کنند، چراکه زیاده روی در مصرف این ماده غذایی می تواند منجر به آسیب کبد و طحال گردد.

بله کبد چرب پیشرفته می تواند منجر به جوش صورت، بازوها و پشت کمر گردد.

بله در در مراحل پیشرفت کرده بیماری ریزش مو و کچلی نیز در افراد پدیدار خواهد شد. دلیل بروز این مشکل نیز اختلال در سم زدایی بدن است که اندام های مختلف را دچار مشکلات زیادی خواهد کرد.

من، ملیحه نصیری فارغ التحصیل از رشته کامپیوتر و گرایش نرم افزار هستم. از دوران دانشجویی علاقمند به فعالیت در زمینه تولید محتوا بودم. اکنون چند سالی است که به طور حرفه ای مشغول به تولید محتوا در زمینه های مختلف و بخصوص زیبایی و نقدو بررسی لوازم آرایش هستم.

 

آریسته یکی از وب سایت های ارائه خدمات در حوزه رزرواسیون آرایشگاه های زنانه و مراکز اسپا بوده که با ایجاد بستری مناسب توانسته خدمات خود را همراه با طرح های تشویقی هیجان انگیز با ویژگی هایی همچون سادگی در رزرو نوبت و صرفه جویی در زمان همراه با تضمین کیفیت خدمات ارائه شده و پشتیبانی کامل در تمام مراحل رزرو به کاربران ارائه دهد. آریسته بستری مناسب برای کاربران مهیا کرده تا سالن های خود را بر اساس نظرات و رای کاربران دیگر انتخاب نمایند و در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانند به ساده ترین شیوه رزرو نوبت آرایشگاه و یا مرکز اسپای خود را در نزدیکترین نقطه به محل زندگی خود انجام دهند.

در واقع آریسته ویترینی پر زرق و برق برای شما آماده کرده است که در آن می توانید کلیه مراکز آرایشگاهی معروف و با کیفیت کاری بالا موجود در شهر تهران همچون آرایشگاه شبنم نظیف، آرایشگاه لی لی رضایی، آرایشگاه گیوا، آرایشگاه الی، آرایشگاه شایسته نو، آرایشگاه گل سرخ، آرایشگاه گل بانو، آرایشگاه چهره پردازان، آرایشگاه گلها، آرایشگاه پارس بانو و … به همراه همه مراکز ماساژ در غرب تهران، شمال، شرق و جنوب همچون مرکز ماساژ قوی نقره ای، مرکز ماساژ اسپا هانا، مرکز ماساژ نیلوفر آبی تهران، مرکز ماساژ حس خوب زندگی و … را یافته و از خدمات بی نظیر آنها بدون اتلاف وقت استفاده نمایید.

با 4 گرید کبد چرب، علل، پیشگیری و درمان آنها، آشنا شوید

کبد چرب 4 سطح مختلف دارد، کبد چرب گرید 1، کبد چرب گرید 2، کبد چرب گرید 3 (فیبروز کبدی) و گرید 4 کبد چرب (سیروز کبدی) می‌باشد. در هر کدام از این سطح‌ها کبد چرب شرایط مختلفی دارد و هرچقدر عدد گرید بیشتر باشد، وضعیت کبد وخیم‌تر است. در ادامه این مطلب با انواع گریدهای کبد چرب و علل، پیشگیری و درمان آنها، آشنا شوید.

 

3 نوع کبد چرب داریم:

 

هرچند دلیل این بیماری کاملاً شناخته نشده اما دانشمندان معتقدند این بیماری با هورمون‌های این دوران در ارتباط است. علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ داده و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی می‌باشد. زنان باردار باید آزمایش‌های لازم را برای اطلاع از این بیماری انجام دهند، اکثر زنان پس از زایمان شروع به بهبود می‌نمایند.

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

کبد چرب از نظر میزان پیشرفت به 4 گرید دسته‌بندی می‌شود.

انواع گریدهای کبد چرب:

 

هنگامی که کبد چرب گرید 1 به کبد چرب گرید 2، هپاتیت، کبد چرب گرید 3 (فیبروز کبدی) و گرید 4 (سیروز منتهی) می‌شود، وضعیت خیلی جدی‌تر می‌شود و ممکن است نیاز به بستری داشته باشد.

با تغییر عادات غذایی و سبک زندگی و مصرف داروهایی مناسب می‌توان به طور قطع گفت که کبد چرب گرید 1 کاملا قابل درمان خواهد بود. در درمان کبد چرب گرید 1، وضعیت بسیار حاد نبوده و بدون نگرانی زیاد، می‌توان بهبودی را تسریع بخشید.

البته این نکته مهم است که در صورت عدم مراقبت و رعایت نکردن رژیم غذایی و مصرف مواد قندی و پر چرب، ممکن است این وضعیت حاد شده و مشکلات جدی به همراه داشته باشد. در این گرید از کبد چرب تجمع چربی تنها در سطح خارجی کبد بوده که عملا در کارکرد کبد تاثیر چندانی ندارد.

هنگامی که کبد چرب در مراحل ابتدایی و گرید 1 قرار دارد، معمولاً علائم قابل مشاهده‌ی خاصی وجود ندارد. تشخیص این درجه از کبد چرب معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که پس از انجام چکاپ سالانه، مشخص می‌شود آنزیم‌های کبدی بالاست. اصطلاح این رخداد این است که بیمار ALT بالایی دارد.

در طول کبد چرب گرید یک، بدن سلول‌های چربی را خارج از کبد قرار می‌دهد. اما هنوز کبد به واسطه میلیون‌ها سلول کبدی وظیفه خود را انجام می‌دهد.

علاوه بر روش آزمایش سطح آنزیم‌های کبدی، ممکن است از طریق سونوگرافی و سی تی اسکن نیز کبد چرب گرید 1 تشخیص داده شود. اگر شرایط بیمار به شدت در حال پیشرفت تشخیص داده شود ممکن است پزشک دستور به نمونه‌برداری از کبد نیز بدهد.

با تغییر رژیم غذایی خود در جهت درمان کبد چرب، عدم مصرف الکل و جایگزین کردن عادت‌های سالم می‌توانید کبد چرب گرید 1 را درمان کنید.

چند توصیه برای درمان فوری کبد چرب گرید 1:

 

بطور کلی غذاهای ساخته شده از آرد سفید مثل نان، ماکارانی، پاستا، شیرینی و…. برای کبد مضر هستند. زیرا کبد کربوهیدرات‌ها را به چربی تبدیل می‌کند و در خارج از کبد نگهداری می‌کند و این رفته رفته موجب ایجاد بیماری کبد چرب می‌گردد.

خلاصه:اگر دچار کبد چرب گرید یک هستید نگران نباشید. زیرا با استفاده از محصول پاکسازی کبد چرب با طب سنتی و نیز موارد گفته شده در قسمت های قبل به راحتی می توانید این مشکل را برطرف کنید.

گرید 2 و 3 کبد چرب حالت شدیدتر آن بوده و مراحل پیشرفته بیماری به حساب خواهد آمد که درمان آنها سخت‌تر و زمان‌بر تر خواهد بود. در کبد چرب گرید 2 برخی از سطوح بافت‌های کبد آسیب می‌بینند و در آزمایشات رادیولوژی نشانه‌هایی از عدم وجود سیگنال از دیواره کبد را شاهد خواهید بود.

در کبد چرب گرید 2، چربی بیشتر به عنوان تری گلیسیرید ذخیره می‌شود. این چربی واکسن‌هایی در سلول‌ها ایجاد می‌کند و بیشتر محتویات سلول را جابه جا می‌کند و آنها را از کار می‌اندازد. علائم کبد چرب در کبد چرب گرید 2 نسبت به کبد چرب گرید 1 سریع تر ظاهر می‌شوند و این وضعیت از کبد چرب قطعا جدی‌تر است. افرادی که مبتلا به کبد چرب گرید 2 هستند نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت.

از علائم بیماری کبد چرب گرید دو می‌توان به عوامل زیر اشاره کرد:

بسته به میزان پیشرفت کبد چرب گرید 2، علائم کبد چرب می‌تواند شامل درد شکم، کبودی در بدن، خونریزی خود به خودی مانند خونریزی بینی، خستگی شدید، تب، خارش پوست، بی حالی و چاقی شکم نیز باشد.

آزمایش خون افزایش آنزیم‌های کبدی را نشان خواهد داد. و چون در کبد چرب گرید 2 التهاب کبد نیز ممکن است وجود داشته باشد، وضعیت در حال پیشرفت به سمت هپاتیت خواهد بود. در برخی موارد، هپاتیت ممکن است مستلزم بستری شدن باشد.

از جمله عوارض کبد چرب می‌توان به بروز بیماری‌های فشار خون،  دیابت نوع 2 و چربی خون بالا اشاره نمود. چربی‌های بیشتر از هشتاد سانتی متری دور شکم باعث کاهش حساسیت سلول‌ها به هورمن انسولین می‌شود و خطر ابتلا به دیابت را به همراه دارد.

تجمع بیش از حد چربی در کبد ملتهب شدن کبد را به همراه دارد و التهاب کبد سبب بروز هپاتیت ( هپاتیت در لغت به التهاب کبد معنی شده است که هپاتیت b یک نوع بیماری کبدی است که مسری تر از ایدز می‌باشد) و امکان بروز نارسایی کبد که سیروز کبدی نام دارد می‌شود که علت اصلی آن کبد چرب ساده است که هیچ علامتی ندارد.

کبد یک عضو از بدن است که قابلیت احیا دارد. اگر شما مبتلا به بیماری کبد چرب گرید 2 هستید، باید هر کاری می‌توانید بکنید تا عادت روزانه خود را تغییر دهید. اکنون در این مرحله از کبد چرب این فرصت را دارید و شاید اگر کبد چرب شما پیشرفت کند احتمالا این فرصت را نداشته باشید.

تغييرات رژيم غذایی مرحله‌ی بعدی می‌باشد. اگر هنوز هم کربوهیدرات تصفیه شده می‌خورید، وقت آن است که هم اکنون مصرف این دسته از مواد غذایی را متوقف کنید. علت آن است که این‌ها بیشترین تاثیر را در میزان‌تری گلیسیرید بدن دارند و تری گلیسیریدها هستند که در کبد تجمع می‌یابند.

با استفاده از داروهای گیاهی به بهبود کبد چرب گرید 2 بپردازیم.

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب گرید 2 استفاده از منابع امگا3 را در وعده‌های غذایی بیشتر کنیم مثل روزانه یک گرم روغن ماهی، استفاده از ماهی‌های چرب همانند سالمون، ساردین و تن ماهی، مصرف گردو، بذر کتان، شاهدانه و روغن زیتون. امگا3 به کم کردن التهاب کبد کمک شایانی می کند.

حالت شدید و بسیار خطرناک از کبد چرب که نیاز به بررسی فوری دارد دقیقا همین گرید می‌باشد، در این حالت علائم این بیماری بروز کرده و به وضوح مشاهده می‌شوند. در گرید 3 دیواره کبد و بافت های آن دچار مشکل شده اند و دیافراگم نیز مسدود شده است.

کبد چرب گرید 3 (فیبروز کبدی liver fibrosis) جدی‌ترین نوع کبد چرب است.

در کبد چرب گرید سه، کبد با تجمع مقدار زیادی چربی رو به رو است. چربی در این نوع از کبد چرب در کل کبد گسترش یافته است. در این مرحله التهاب کبد اتفاق خواهد افتاد. التهاب در کبد باعث می‌شود که بقیه قسمت‌های بدن به کمک کبد بیایند و گردش خون در کبد صورت گیرد، اما کبد حتی برای پاسخ دادن به این کمک نیز ضعیف است.

در کبد چرب گرید 3 شریان‌ها و رگ‌ها در حال تلاش برای پمپ کردن مواد مغذی و خارج کردن سموم هستند اما بیماری به مرحله‌ی خطرناکی رسیده است. یکی از علائم کبد چرب در این مرحله از کبد چرب آن است که رنگ پوست بیمار به سمت زردی خواهد رفت.

در گرید 3 رنگ بیمار رو به زردی می‌رود. رگ‌های شکم از زیر پوست قابل مشاهده است. شکم متورم می‌شود و اگر تبدیل به سیروز کبدی شود شانس کمی برای بازگشت کبد به حالت نرمال وجود دارد.

از دیگر علائم کبد چرب گرید سه این است که احتمال دارد بیمار به طور ناخودآگاه از هوش برود و تا حد کما پیش برود تا حدی که بیمار نیاز به دیالیز کلیه داشته باشد.

آزمایش خون افزایش آنزیم‌های کبدی ALT و AST را نشان خواهد داد. سطوح غیر طبیعی آلبومین وجود خواهد داشت و سطح پروترومبین نیز غیر طبیعی خواهد بود. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که کبد قادر به ایجاد عوامل لخته سازی نیست.

برای جلوگیری از ابتلا به کبد چرب گرید 3 باید کبد چرب قبل از رسیدن به این مرحله درمان شود. اگر دچار کبد چرب گرید 1 هستید می‌توانید با کمی مراقبت کبد را درمان کنید. در صورتی که مبتلا به کبد چرب گرید 2 هستید میبایست تحت درمان قرار گرفته و با چکاپ‌های منظم از ایجاد کبد چرب گرید سه جلوگیری کنید.

در گرید 4 کبد چرب سیروز کبدی (Alcoholic liver disease) اتفاق می‌افتد. سیروز وضعیتی می‌باشد که در آن سلول‌های کبدی جای خود را به سلول‌های فیبروتیک که ظاهری مثل زخم دارد می‌دهند، در این مرحله شانس بسیار کمی برای عملکرد نرمال کبد وجود دارد.

سیروز کبدی در واقع زخم شدن شدید کبد و یا ضعیف شدن کبد در مراحل پایانی بیماری‌های مزمن کبدی است. این زخم‌ها بیشتر در اثر مصرف طولانی مدت الکل و عفونت های ویروسی است. کبد در سمت راست شکم زیر دنده قرار دارد.

نشانه‌های سیروز به این دلیل رخ می‌دهد که کبد قادر به خالص سازی خون، تجزیه سموم، تولید پروتئین‌های لخته‌ای و کمک به جذب چربی‌ها و ویتامین‌های محلول در چربی نیست. این علائم تا زمانی که سیروز کبدی پیشرفت نکند خود را نشان نمی‌دهند.

کبد چرب گرید 3 چیست؟

 

برخی از علائم سیروز کبدی عبارتند از:

 

نشانه های جدی‌تر عبارتند از:

 

سیروز کبدی که در کبد چرب گرید 4 اتفاق می‌افتد وقتی تشخیص داده می‌شود که که کبد آسیب دیده و عملکرد بافت کبد کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که سلول‌های کمتری برای مراقبت ازعملکرد کبد وجود دارد. بنابراین، میزان پردازش مواد مغذی، ایجاد هورمون، سم‌زدایی مواد مخدر و حذف مواد سمی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

برای سالم نگه‌داشتن کبد، تا جای ممکن باید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. به این منظور باید اقدامات زیر را انجام دهید:

سخن پایانی:

 

بسیاری از عوامل خطر برای ایجاد کبد چرب قبل از این که به مراحل سخت برسند به راحتی قابل اجتناب هستند. شما می‌توانید با داشتن وزن ایده آل، کنترل دیابت، سندرم متابولیک و کلسترول بالا و همچنین کاهش فشار خون با درمان کبد چرب در مراحل اولیه از تبدیل آن به کبد چرب گرید 3 و سایر مشکلات و انواع ناراحتی کبدی جلوگیری کنید.

کبد چرب گرید 3 چیست؟

کبد چرب گرید 3 چیست؟

0

پیشنهاد شده برای شما :
0 Atrin عکس آگوست 2, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *