آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

یبوست یکی از مشکلات گوارشی است که بین کودکان و حتی شیرخواران شایع می‌باشد. به‌طور کلی یبوست به دفع مدفوع سفت و دردناک می‌گویند که این دفع همراه با ناراحتی است. در این مقاله راجع به مشکل یبوست در کودکان، علل و عوارض آن، روش‌های درمان و پیشگیری از این بیماری مطالبی گفته شده است.

 

 

یبوست، مشکل گوارشی آزاردهنده‌ای است که کودکان و حتی شیرخواران را هم درگیر می‌کند. در حقیقت می‌‌توان گفت یبوست یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به مطب‌های گوارش کودکان است. به عبارت دیگر، در شرایطی که مدفوع فرزند شما به‌ راحتی تخلیه شود و قوام آن نسبتاً نرم باشد، کودکتان دچار یبوست نیست، حتی اگر این دفع مدفوع، چند روز یک‌بار اتفاق افتد.

 

 

 

 

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

به‌طور کلی یبوست به دفع مدفوع سفت و دردناک می‌گویند که این دفع همراه با ناراحتی است، البته در بسیاری مواقع پیش می‌آید که به اشتباه الگوی طبیعی دفع را به حساب یبوست می‌گذارند یا بر خلاف آن، مواقعی کودک یبوست دارد و در اثر عدم شناخت، یبوست به موقع تشخیص داده نمی‌شود.

در نوزادان، الگوی دفع به این صورت است که پس از هر بار تغذیه با شیرمادر، ممکن است دفع وجود داشته باشد یا حتی می‌تواند دفع انجام شود ولی نرم و بدون هرگونه درد و ناراحتی صورت می‌گیرد، بنابراین، حتی این الگوی دفع به فواصل ۷ روز یک بار هم یبوست تلقی نمی‌شود.

 

 

برخی از والدین فکر می‌کنند که کودکشان الزاماً باید هر روز اجابت مزاج داشته باشد، در صورتی که این تفکر چندان درست نیست و تعداد به اندازه سهولت تخلیه آن اهمیت ندارد. اگر دفعات دفع کم باشد اما کودک در تخلیه‌ی روده‌ها مشکلی نداشته باشد، به معنی سلامت کار روده‌هاست.

 

 

غالبا به هر دلیل تبدیل شیرمادر به شیرهای خشک، می‌تواند عادات روده‌ای نوزادان را تحت تاثیر این جابجایی به ویژه در ۳ هفته‌ی ابتدای تولد، تغییر دهد. در برخی موارد که در اثر تغییر شیر نوزاد یبوست اتفاق می‌افتد البته به تشخیص پزشک، افزودن کمیاب بیشتر به شیر خشک می‌تواند جلوی یبوست را بگیرد.

 

 

نکته دیگری که در الگوی دفعی کودکان باید توجه داشت این است که عادات دفع یا طفل با یکدیگر تفاوت دارد. برای مثال: بعضی از نوزادان در زمان اجابت مزاج به خود فشارمی‌آورند، طوری که صورت‌شان سرخ می‌شود اما اگر مدفوع سفتی نداشته باشند، آن‌ها رامبتلا به یبوست در نظر نمی‌گیریم. در این گونه موارد اگر مشکلات دیگری وجود نداشته باشد، نیاز به اقدام خاصی نیست.

 

 

اغلب اطفال در دوره‌ای از زمان مبتلا به یبوست می‌شوند ولی معمولاً این دوره‌ها کوتاه‌ مدت بوده و مشکل ساز نیست و حتی درمان‌های ساده و معمولی جهت رفع این مشکل کفایت می‌کند.

سن شایع بروز یبوست در کودکان، سن شروع تغذیه با غذاهای کمکی است.

-تغییر در عادات و حتی رژیم غذایی

 

-عدم مصرف مقادیر کافی مایعات به خصوص آب، آن هم در طول فعالیت‌های بدنی و یا در مناطقی که هوا گرم است.

-بی‌توجهی به اجابت مزاج و تنبلی تدریجی روده‌ها

-تغییر در محل زندگی و به دنبال آن تغییر آب و هوا یا مسافرت

-به هم خوردن نظم همیشگی و روزمره‌ی زندگی

 

-شروع تحصیل در مدرسه

 

-مصرف بسیاری از داروها

 

-نداشتن فرصت کافی برای اجابت مزاج

 

-بیشترین علل ایجاد‌ بیماری یبوست، با شیوه زندگی هر فردی مرتبط است، چرا که یبوست اغلب از نوع عملکردی است و به یبوستی گفته می‌شود که مجموعه‌ای از عوامل رفتاری، رژیم غذایی و عوامل روانی از علل آن به شمار روند. در یبوست عملکردی با اقدامات پزشکی، دلیل مشخصی مبنی بر مشکلات یا نقص جسمانی برای یبوست کودک تشخیص داده نمی‌شود، بلکه از علل مهم آن می‌توان به عدم تخلیه مدفوع اشاره کرد.

دردهای شکمی یا دردهای قولنجی(‌کرامپی‌) که ناشی از عبور سخت مدفوع هستند، معمولاً شدت این آن‌ها در کودک می‌تواند به حدی باشد که او را از انجام اجابت مزاج تا مدت‌ها محروم کند. در این صورت بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام توصیه‌های متخصص است.

به دلیل دردناک بودن دفع، کودک عمداً جلوی دفع مدفوع را می‌گیرد.

برای مثال ممکن است در شیرخوار دیده شود که پایش را سیخ کرده و به خودش فشار می‌آورد یا در کودکان سنین بالاتر دیده می‌شود، بر روی نوک پا راه می‌روند و به خودشان فشار ‌می‌آورند تا جلوی دفع را بگیرند. حال اگر در این مواقع والدین متوجه چنین شرایطی نشوند، آب مدفوع از طریق روده‌ها جذب شده و یبوست تشدید می‌شود، در نتیجه دفع بعدی دردناک‌تر خواهد بود.

وجود رگه‌هایی از خون نیز از دیگر علائم یبوست به شمار می‌رود که اغلب با درمان مناسب، برطرف خواهد شد. از مواردی که می‌تواند موجب نگرانی والدین شود، وجود رگه‌های خون روشن در مدفوع است که حتی گاهی به صورت حجم خون قابل ملاحظه‌ای روی مدفوع دیده می‌شود. این رگه‌های خونی در اثر ایجاد شقاق مقعدی‌ ایجاد می‌گردند.

 

 

یبوست در بعضی مواقع می‌تواند باعث بی‌اختیاری مدفوع و حتی کثیف شدن لباس زیر کودک شود. این مسئله به این صورت است که مدفوع تازه از کنار توده‌ی مدفوعی که به علت یبوست در روده تشکیل شده، نشت می‌کند و منجر به بی‌اختیاری مدفوع می‌شود و در چنین مواقعی والدین تصور می‌کنند این مشکل بی‌اختیاری مدفوع به دلیل تنبلی کودک است.

یکی از مهم‌ترین عوارض ناشی از یبوست، بزرگ شدن قطر روده‌هاست که علت آن ماندن بیشتر مدفوع و کاهش حرکات دفعی روده‌ها می‌باشد حتی در موارد نادر این موضوع سبب سوراخ شدن روده نیز می‌گردد.یکی دیگر از عوارض شایع یبوست مزمن، بی‌اختیاری دفع مدفوع است که با آلوده شدن لباس زیر همراه است.

 

از عوارض دیگر یبوست به‌خصوص در دختر بچه‌ها، عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری است که با درمان بهبود می‌یابد. افزایش فاصله دفع، اغلب منجر به بی‌اشتهایی، استفراغ و نفخ زیاد می‌شود که در کودکان با سنین کمتر بی‌قراری، تحریک‌پذیری و کم‌ اشتهایی را به‌دنبال دارد.

 

 

-بعد از شروع غذای کمکی -پس از رفتن به مهد کودک -بعد ازگرفتن کودک از شیرمادر -زمانی که کودک به مدرسه می‌رود.

بیش از ۹۰ ٪ یبوست‌هایی که بعد از ماه‌های اول زندگی دیده می‌شوند، معمولاً به علت مشکلات زمینه‌ای نیستند، اما یبوست ‌در دوران نوزادی یا ماه‌های اول تولد، به بررسی تشخیصی نیاز دارند.

نقش شیر در یبوست

 

-مصرف بی‌رویه‌ی شیر در کودکان می‌تواند سبب بروز یبوست شود و کودکانی که بعد از ۲ سالگی مقدار زیادی شیر در روز میل می‌کنند، مستعد ابتلا به یبوست هستند، بنابراین توصیه می‌شود بعد از ۲ سالگی بیش از ۴۵۰ میلی‌لیتر شیر در روز مصرف نشود. -مصرف بیش از حد شیر می‌تواند باعث ایجاد کم‌خونی ناشی از فقر آهن شود.

 

 

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

-با این وجود حذف کردن کامل شیر از رژیم غذایی کودکانی که مبتلا به یبوست هستند، نیز صحیح نمی‌باشد. -زمانی که مصرف شیرمادر قطع شده و مصرف شیر خشک یا شیر پاستوریزه شروع می‌شود، یکی از مهم‌ترین زمان‌های شروع یبوست است.

۱)دانستن زمان دفع نخستین مدفوع دوران نوزادی بسیار مهم است، چرا که این مسئله یکی از نکات مهم برای رد کردن برخی از بیماری‌های گوارشی و عصبی در کودکان به حساب می‌آید، بنابراین زمان نخستین دفع در دوران نوزادی یکی از سئوالات مهمی است که پزشک از والدین می‌پرسدبه دلیل این که در موارد نادری دیده شده است که به‌ طور مادرزادی، انتهای روده فاقد عصب بوده و به ‌همین دلیل روده حرکات کافی و لازم را برای عبور مواد دفعی ندارد. در چنین بیمارانی دفع اولیه در دوران نوزادی، دچار اختلال و تاخیر می‌گردد. این بیماری که به نام هیرشپرونگ شناخته شده است، نیازمند مداخله‌ی پزشکی و درمان زود هنگام دارد.

 

 

۲)هرگاه یبوست با علائمی مثل اتساع، بزرگی شکم، عدم‌ دفع گاز و نفخ شدید همراه باشد یا این که بیمار از درد حاد شکمی شکایت کند، به‌عنوان یک وضعیت اورژانس شمرده می‌شود و فرد باید به سرعت بررسی شود.

مهم‌ترین اصل در پیشگیری از یبوست مزمن، برطرف کردن علت حاد آن است. اضطراب و عجله برای دفع در کودک و سایر مسائل روانی، یکی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد یبوست هستند، بنابراین برطرف نمودن آن در پیشگیری موثر است.

-بزرگ‌شدن و اتساع شکم -عدم ‌دفع گاز -وجود خون درمدفوع -تغییر قطر مدفوع -اختلال در وزن‌گیری و تاخیر رشد، از جمله علائمی هستند که در صورت مشاهده مراجعه به پزشک ضروری می‌باشد. در واقع یبوست به تدریج در بسیاری از موارد علت عضوی ندارد اما می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری باشد.

بیماری‌های نخاع، بیماری‌‌های گوارش و کم‌کاری تیروئید می‌توانند با علامت یبوست خود را نشان دهند.

درمان یبوست در کودکان

 

در مراحل اولیه برای درمان یبوست بهتر آن است که میزان مایعات مصرفی و فیبر موجود در رژیم غذایی افزایش یابد. در صورتی که تغذیه تکمیلی برای کودک شروع شده است، می‌توان از موادی مانندآلو، کدو سبز و کدو حلوایی نیز در غذاهای او استفاده کرد.درمراحل بعدی و پیشرفت یبوست، ممکن است نیاز باشد از داروهایی خاص استفاده شود.

 

 

در مواردی که یبوست خیلی شدید است، گاهی احتیاج به درمان‌های سنگین‌تری شده و تخلیه روده با روش‌های مخصوصی صورت می‌گیرد. مهم‌ترین اصل در درمان یبوست، آموزش و آگاهی والدین است. آن‌ها باید بدانند یبوست مشکل نگران‌کننده‌ای نمی‌باشد ولی برای درمان به زمان کافی نیاز است.

 

 

یکی از شایع‌ترین علل شکست درمان، قطع ناگهانی داروهاست، به این معنی که والدین پس از بهبود نسبی یبوست، دارو را قطع کرده و دیگر مراجعه نمی‌کنند. البته هنگامی که دارو کم می‌شود، انتخاب رژیم غذایی مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً توصیه می‌شود که کودکان، ۱۰ دقیقه بعد از تمام وعده‌های غذایی، ۵ دقیقه روی لگن یا توالت بنشینند تا به این وسیله کم‌کم الگوی دفع مجدد برقرار ‌شود.

 

 

چنان چه یبوست درمان نشود، مزمن شده و با پیشرفت آن دوره‌ی درمان هم مشکل و طولانی‌ترخواهد شد. ایجاد کردن یک الگوی منظم برای دفع در کودک، می‌تواند این مسئله را تا حد زیادی حل کند. چنین برنامه منظمی به‌تدریج الگوی دفعی کودک را تنظیم می‌کند. همچنین مصرف داروهای ملین حتماً باید با تجویز پزشک باشد.

 

 

 

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

– منظور از یبوست، کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج، تغییر در قوام و شکل مدفوع (به شکل سفت شدن) و احیانا اختلال در دفع همراه با درد و ناراحتی و احساس عدم تخلیه است. در واقع یبوست یکی از علل شایع مشکلاتی است که باعث ناراحتی کودکان و والدینشان می‌شود به طوری که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مراجعانی که به متخصصان اطفال به‌خصوص متخصص گوارش اطفال مراجعه می‌کنند، از این مساله شکایت دارند.

▪ نحوه دفع مدفوع در گروه‌های مختلف سنی چگونه است؟

– دفع مدفوع در دوران شیرخوارگی به خصوص ماه‌های اول تولد ممکن است زیاد باشد و با هر بار تغذیه با شیر مادر، کودک اجابت مزاج کند. این حالت طبیعی است. گاهی در کودکان شیرمادرخوار تا یک هفته و بعضا تا ۱۰ روز شکم بچه کار نمی‌کند و بچه اجابت مزاج ندارد. اگر کودک یا شیرخوار رشد و وزن طبیعی داشته و بی‌قراری و نفخ شکم نداشته باشد، بعد از طی این مدت مدفوعی نرم و فاقد هرگونه شکل خاص – مثلا پشگل گوسفند – باشد، این مساله امری طبیعی است. به تدریج با بزرگ‌تر شدن کودک، تعداد دفعات اجابت مزاج کمتر می‌شود به طوری که از یک بار در روز تا هر ۳ روز یک بار دفع مدفوع اتفاق می‌افتد. بنابراین کاهش نوبت دفع به تنهایی بیانگر یبوست نیست.

▪ یبوست کودکان چه علت‌هایی می‌‌تواند داشته باشد؟

– شایع‌ترین علت یبوست به خصوص بعد از سن ۲ سالگی، اختلالات غیرارگانیک یعنی اختلالات عملکردی است. این مساله ارتباط مستقیمی با نگه‌داشتن مدفوع در سنین پایین ‌دارد. البته رفتار خودنگه‌داشتن در گروه‌های مختلف سنی با علایم متفاوتی همراه است. در این حالت مادر تصور می‌کند کودک زور می‌زند تا اجابت مزاج داشته باشد درحالی که کودک تلاش می‌کند تا خود را مهار کند.

▪ یبوست عملکردی یعنی چه؟

 

– این نوع یبوست به علت مجموعه‌ای از عوامل رفتاری و رژیم غذایی و حتی روانی به وجود می‌آید. در این نوع یبوست با وجود پیگیری‌ها و اقدامات پزشکی، دلیل خاصی مبنی بر نقص یا مشکلات جسمانی برای یبوست کودک یافت نمی‌شود اما نگه داشتن مدفوع سبب ایجاد یبوست در کودک می‌شود. گاهی یک تغییر رژیم غذایی از شیر مادر به شیر گاو به علت تغییر در نسبت پروتئین به کربوهیدرات سبب سفت شدن مدفوع و دفع دردناک می‌شود.

▪ اگر یبوست به دلیل اختلالات عملکردی باشد، والدین چه کار می‌توانند بکنند؟

– در ابتدا والدین باید از نحوه دفع اجابت مزاج در گروه‌های مختلف سنی اطلاع داشته باشند و بدانند گاهی در شیرخواری که زیر ۶ ماه دارد و صرفا شیرمادرخوار است، اجابت مزاج یک هفته تا ۱۰ روز یکبار اتفاق می‌افتد. در صورتی که شیرخوار بی‌قراری کند و دچار نفخ شکم و دفع مدفوع همراه با گریه و خون از طریق مقعد باشد والدین باید این مساله را جدی بگیرند و به پزشک متخصص مراجعه کنند. در مواردی که تلاش مهاری با علت عملکردی همراه است نه اختلال ساختاری، با تغییر رژیم غذایی و محدودکردن مصرف شیر گاو و پاستوریزه به خصوص در افرادی که حساسیت به شیر دارند یا روزی یک لیتر شیر گاو یا پاستوریزه می‌خورند (این روش تغذیه نیز همان‌طور که می‌تواند باعث اسهال شود موجب یبوست نیز می‌شود)، مصرف به اندازه فیبر، میوه و سبزی‌ها می‌توان یبوست را درمان کرد.

▪ رفتار خودنگه‌داشتن که در کودکان به آن اشاره کردید، با چه حالت‌هایی همراه است؟

– معمولا در شیرخواران و سنین زیر یک سال به شکل فشار آوردن هنگام دفع، تغییر رنگ چهره و زورزدن همراه است.

– در سنین بالاتر نیز کودک به خود فشار می‌آورد،‌ جیغ می‌زند، دور اتاق می‌چرخد و مادر تصور می‌کند کودک قصد اجابت مزاج دارد اما این حالت نشان‌دهنده تلاش برای عدم اجابت مزاج است. در سنین بالاتر از یک سال، کودک روی پنجه راه می‌رود، پاها را به صورت قیچی درمی‌آورد و به خود فشار وارد می‌کند و مانع از دفع مدفوع می‌شود. این علایم از مهم‌ترین علل یبوست با علت عملکردی – بدون وجود یک مساله مهم ساختاری- است. البته در مواردی هم – به خصوص در سنین پایین‌تر- یبوست باعث ایجاد خراشی در مقعد می‌شود و کودک به علت درد و سوزش هنگام دفع، رفتار خودنگه داشتن را در پیش می‌گیرد که شایع‌ترین علت یبوست گروه سنی پایین است.

– در سنین بالاتر به خصوص در سنین مدرسه، نیز ممکن است بچه‌ها به دلیل اینکه از سرویس مدرسه راضی نیستند یا خوششان نمی‌آید، خودشان را نگه دارند که باعث ایجاد یبوست در آنها می‌شود. بهتر است بدانید در اطفال در ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد، مشکل یبوست به دلیل خودنگه داشتن است.

▪ چه علامت‌هایی را باید جدی گرفت؟

 

– بزرگ شدن و اتساع شکم، دفع شدن گاز، ‌وجود خون در مدفوع،‌ تغییر قطر مدفوع، اختلال در وزن‌گیری و تاخیر رشد و… علامت‌هایی هستند که در صورت وجود آنها باید کودک را حتما، نزد پزشک برد تا علت یبوست بررسی شود. در واقع یبوست اگر در بسیاری موارد علت عضوی ندارد،‌ اما می‌تواند نشانه یک بیماری باشد. یـکـی از نکات مهم برای رد برخی از بیماری‌های مهم گوارشی و عصبی در کودکان دانستن زمان دفع اولین مدفوع دوران نوزادی است و یکی از سوالات مهمی که پزشک از والدین می‌پرسد، زمان اولین دفع در دوران نوزادی است.

▪ مصرف غذاها چطور؟ نوع تغذیه کودک در ابتلا به یبوست موثر است؟

– بله. در گروه‌های سنی بالاتر از دو سال علاوه بر خودنگه داشتن یا به عبارت دیگر، تلاش‌ مهاری برای پیشگیری از دفع، نوع رژیم و تغذیه تاثیر دارد. معمولا در سنین پایین، مصرف بیش از اندازه شیر گاو و برخی مواد غذایی مانند موز، نخوردن میوه، سبزی و عدم دریافت مایعات و فیبر به مقدار کافی از عوامل موثر در بروز یبوست است. همچنین تحرک کم و نشستن زیاد پای تلویزیون و رایانه نیز مزید بر علت می‌شود.

▪ آیا مسائل ارثی و ژنتیک یا وجود برخی از بیماری‌‌ها در ابتلا به یبوست نقش دارد؟

– مسائل ارثی و ژنتیکی نیز تاثیرگذار است. عوامل بیماری‌زا مانند کم‌کاری تیروئید یا اختلال در عملکرد عصب روده در کودکان نیز باعث این مشکل می‌شود. در کودکانی که اختلال عملکرد عصب روده دارند، عصب روده در یک قسمت یا در قسمت زیادی از طول روده وجود ندارد یا اگر هم باشد عملکرد آن خوب نیست. این مساله باعث می‌شود موج حرکات دودی روده که باعث حرکت مواد غذایی در روده به‌خصوص روده بزرگ می‌شود کاهش یابد و به تدریج کودک به یبوست مبتلا شود.

▪ اختلال رشد یا عدم وزن‌گیری کودک جای نگرانی دارد؟

– یکی دیگر از علایم نشان‌دهنده احتمالی اختلال ساختمانی در یبوست، اختلال در رشد و عدم وزن‌گیری کودک و بی‌قراری اوست. از طرفی دیگر، ممکن است هنگام معاینه پزشک یکسری علایم را مشاهده کند. بنابراین به لحاظ اهمیت یبوست و نگرانی والدین توصیه می‌کنیم حتما غذاهای حاوی فیبر، انواع سالادها و میوه‌ها (آلو، انجیر) و روغن زیتون را در برنامه غذایی کودکشان بگنجانند تا باعث بهتر شدن عملکرد مزاج او شوند.

▪ نحوه درمان به چه صورت است؟

 

– نحوه درمان یبوست با توجه به علت آن در گروه‌های مختلفی سنی متفاوت است.

۱) در شیرخواران و کودکان زیر یک سال، تغذیه مکرر و استفاده از شیر مادر به مقدار فراوان می‌تواند این مشکل را حل کند. در مواردی هم که کودک علاوه بر شیر مادر از غذای کمکی استفاده می‌کند، مصرف سوپ و ملین‌های غذایی مانند آلو، گوجه‌فرنگی و… باعث بهترکارکردن شکم و عملکرد دفعی می‌شود.

۲) در سنین بالاتر نیز افزایش دریافت فیبر، میوه و سبزی‌ها همراه با تحرک بیشتر بسیار موثر است.

۳) مساله مهم بعدی آموزش توالت?رفتن به کودکان است. در مواردی هم که رژیم غذایی همراه با دارو باعث راحتی اجابت مزاج می‌شود، به والدین توصیه می‌کنیم با توجه به شرایط کودک بعد از صرف صبحانه یا ناهار او را به دستشویی ببرند تا اجابت مزاج کند. چنانچه کودک موفق به این کار نشد می‌تواند بلند شود. در مواردی که علت یبوست بیماری یا اختلال حرکتی روده یا مجرای گوارش باشد حتما باید با نظر پزشک متخصص درمان صورت بگیرد.

▪ در درمان یبوست مصرف ملین کار صحیحی است؟

 

– مصرف داروهای ملین حتما باید تحت نظر پزشک باشد بنابراین بهتر است مادر، با توجه به سن کودک و شرایطی که دارد سرخود از داروی ملین استفاده نکند. چنانچه کودک غذای کمکی می‌خورد، می‌تواند از مواد غذایی ملین مانند آلو، انجیر و… در تهیه غذای کودک استفاده کند اما مصرف داروی ملین که باعث تحریک حرکات روده می‌شود حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد زیرا ممکن است برای هر سنی داروی خاصی تجویز شود. همچنین والدین باید از دادن روغن پارافین به کودکان زیر یک سال پرهیز کنند.

▪ استفاده از ملین‌ ‌تاثیری روی شیر مادران شیرده دارد؟

– گاهی مادران یبوست دارند و این مساله به صورت ژنتیکی در خانواده وجود دارد. اگر مادر رژیم غذایی‌اش را تغییر دهد یا ملین مصرف کند از طریق شیر روی کودک تاثیرگذار می‌گذارد و چنانچه کودک مشکل یبوست داشته باشد، تغذیه با شیر تا اندازه‌ای مشکل او را حل می‌کند اما اگر این روش پاسخ نداد حتما باید بررسی و آموزش‌های دیگری به مادر و شیرخوار داده شود.

▪ کی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

– در صورتی که با رعایت تمامی موارد گفته شده یبوست برطرف نشود و اختلال در رشد، اتساع شکم به طور مداوم و عدم وزن‌گیری مشاهده شود یا دفع مدفوع همراه با خون‌ریزی از ناحیه مقعد باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

۳

درمان یبوست کودکان

 

یبوست در کودکان بسیار شایع است. به طوری که ۳ درصد کودکانی که به پزشک یا درمانگاه مراجعه میکنند، به علت یبوست است. موقعی کودک به یبوست مبتلا است که  دفع مدفوع او هر چند روز یک بار و مدفوع هنگام دفع، خشک و سخت و دفع آن موجب ناراحتی و رنج کودک گردد.

به طور طبیعی تعداد دفعات دفع مدفوع در سال اول تولد ۴ نوبت در روز و در یک سالگی، ۲ نوبت و در چهارسالگی یک نوبت است. این تعداد در همه کودکان یکسان نیست. به طوری که در دوران نوزادی (۳۰ روز اول تولد) نوزاد ممکن است پس از هر نوبت شیر خوردن یک نوبت مدفوع دفع کند. یا کودک در هفته های بعد هر هفته یک نوبت مدفوع کند ولی مدفوع او نرم باشد. این حالت طبیعی است. یک کودک سالم ممکن است هر روز در یک ساعت معین مدفوع کند.یا هر روز دفع کند ولی ساعت معینی نداشته باشد. یا یک روز در میان دفع داشته باشد. همه این حالات طبیعی است.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است هر روز چندین بار مدفوع کنند یا هر ۵ تا ۷ روز یک بار دفع مدفوع داشته باشند. ولی اگر مدفوع موقع دفع نرم باشد و به راحتی دفع شود طبیعی است و یبوست نیست. کودکانی که با شیرخشک تغذیه میشوند معمولا مدفوع آنها سفت است و این حالت نیز طبیعی است.

بعضی مادران تصور میکنند کودکشان یبوست دارد و هر روز به کودک خود داروی ملین میدهند یا کودک خود را تنقیه میکنند و تصور می کنند کودک دچار یبوست است. در حالی که با توجه به تغذیه کودک، مدفوع او طبیعی است و یبوست ندارد. همان طوری که قد، وزن و زمان شروع حرف زدن در کودکان با یکدیگر تفاوت دارد، عادت دفع مدفوع و خصوصیات مدفوع نیز در کودکان متفاوت است.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

اگر مدفوع کودک خشک است و هنگام دفع او را آزار میدهد و مدفوع آنقدر خشک است که در وقع دفع مقعد کودک را زخم میکند و حتی خون می اندازد، در چنین حالتی کودک یبوست دارد و باید علت را جستجو کرد.

علائم ناشی از یبوست: اگر کودک دچار یبوست گردد سبب می شود که:

تشخیص یبوست: پزشک با گرفتن شرح حال از والدین در مورد رفتار کودک، تغذیه او و انجام معاینه شکم و مقعد، یبوست و علت آن را تشخیص می دهد. (بدون اینکه هیچ گونه آزمایشی نیاز باشد.)

علل یبوست :

 

درمان یبوست :

 

درمان یبوست مزمن شامل: ۱٫ آموزش والدین و کودک در مورد مشکل بیمار ۲٫ خالی کردن روده ها از مدفوع تراکم یافته ۳٫ رژیم غذایی مناسب ۴٫ درمان رفتاری خانواده و کودک. این اقدامات باید توسط پزشک متخصص انجام گیرد.

پیشگیری از یبوست :

 

مادر باید با توجه به نکات ذکر شده، کودک را همیشه برای دفع مدفوع آماده سازد و زمان دفع مدفوع را به کودک یادآوری کند. بعضی از کودکان هنگامی که در بیرون خانه باشند، برای دفع مدفوع ناراحت هستند. مادر باید ترتیبی دهد که کودک قبل از خروج از خانه مدفوع کند. یا اگر امکان دارد هنگام دفع مدفوع را به جای صبح به عصر یعنی زمانی که کودک به خانه برمیگردد و فرصت زیادتری دارد بیندازد تا واکنش تخلیه در یک زمان معین انجام گیرد و کودک مدفوع کند. همچنین مادر باید ترتیبی دهد که کودک بتواند راحت و آسان شلوار خود را درآورد.

رژیم غذایی کودک باید همیشه دارای مقادیری از مواد غذایی جذب نشدنی مانند سبزیجات و میوه ها باشد. از دادن شیر گاو یا پاستوریزه به مقدار زیاد و ایجاد عادت به نوشیدن شیر جلوگیری نماید و به کودک اجازه ندهید بیش از حد برنج، آجیل، شیرینی و شکلات بخورد.

اگر مدفوع کودک شروع به خشک شدن کرد مادر باید رژیم غذایی کودک را بلافاصله تغییر دهد. اگر کودک برای دفع مدفوع تنبلی میکند باید به او یادآوری کند. اگر مقعد کودک زخم شد باید مرتب آن را بشوید و کودک را هر روز در لگن یا وان آب گرم قرار دهد. اگر ضرورت پیدا کند باید فقط برای چند روز هر بار یک نوبت به کودک داروی ملین مانند شیر منیزی بدهد. مادر هیچ گاه نباید کودک را به طور مکرر تنقیه کند یا هر روز به او ملین بدهد. زیرا ضررهایی که از تنقیه های مکرر و داروهای ملین ایجاد میشود به مراتب بیشتر از منافع آن است.

اگر همراه یبوست دردهای شکمی، دفع خون همراه مدفوع، دفع بدون اراده مدفوع یا علائم دیگری وجود دارد باید کودک توسط پزشک معاینه گردد و اقدامات لازم تشخیصی انجام گیرد.

برای اطلاع بیشتر درمورد دفع مدفوع نوزاد و کودک سایر مطالب بیبی سنتر را مطالعه نمایید.

پرورش-استعدادهاى-نوزاد-بیبی سنتر-مرجع دانستنی های کودکان و والدین

تربیت-دینی-نوزاد-بیبی سنتر-مرجع دانستنی های کودکان و والدین

در مورد مسائل و مشکلات فرزندان عزیز خود، به گفته های خوب یا بد دیگران توجه نکنید. در مورد مسائل بارداری، با متخصص زنان و مامائی و در مورد مسائل کودک خود با پزشک کودکان مشورت کنید و آنچه را آنها می گویند عمل کنید تا خود و فرزند عزیز شما در سلامت کامل باشید.

دلیل ۸۰ درصد یبوست های کودکانیبوست شایع ترین مشکل گوارشی در کودکان است که سبب مراجعه به متخصص کودکان می شود و این در حالی است که دانستن برخی نکات در این زمینه با بهبود عادات غذایی و رفتاری عادات دفعی در بسیاری موارد می تواند گره از این مشکل بگشاید…دکتر فاطمه فرهمند، فوق تخصص گوارش کودکان به سوالاتی در این رابطه پاسخ می دهند .لطفا در ابتدا به طور خلاصه یبوست در کودکان را تعریف کنید ؟منظور از یبوست، کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج، تغییر در قوام و شکل مدفوع (به شکل سفت شدن) و احیانا اختلال در دفع همراه با درد و ناراحتی و احساس عدم تخلیه است. در واقع یبوست یکی از علل شایع مشکلاتی است که باعث ناراحتی کودکان و والدینشان می شود به طوری که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مراجعانی که به متخصصان اطفال به خصوص متخصص گوارش اطفال مراجعه می کنند، از این مساله شکایت دارند.

 

 

 

 

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در درمان یبوست مصرف ملین کار صحیحی است ؟مصرف داروهای ملین حتما باید تحت نظر پزشک باشد بنابراین بهتر است مادر، با توجه به سن کودک و شرایطی که دارد سرخود از داروی ملین استفاده نکند. چنانچه کودک غذای کمکی می خورد، می تواند از مواد غذایی ملین مانند آلو، انجیر و… در تهیه غذای کودک استفاده کند اما مصرف داروی ملین که باعث تحریک حرکات روده می شود حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد زیرا ممکن است برای هر سنی داروی خاصی تجویز شود. همچنین والدین باید از دادن روغن پارافین به کودکان زیر یک سال پرهیز کنند.

 

   

اغلب میوه‌ها و سبزیجات، حاوی فیبر بوده و در نتیجه، ملین هستند و با ایجاد گاز و افزایش حجم مدفوع و حرکات اصطلاحاً دودی روده، به دفع بهتر و بهبود یبوست کمک می‌کنند؛ اما شیر فاقد مواد فیبری است؛ بنابراین، آیا می تواند ملین باشد و به لینت مزاج کمک کند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، بسیاری از افراد با خوردن شیر دچار اسهال می شوند و از این نوشیدنی به جهت ملین بودن استفاده می کنند اما در مقابل، کسانی هم هستند که نوشیدن شیر باعث لینت مزاجشان نمی شود و کمکی به رفع یبوست آنها نمی کند.

لازم است بدانید شیر اثر چندانی بر رفع یبوست ندارد و دلیل این‌که برخی افراد پس از مصرف شیر به دفعات دچار اسهال یا لینت مزاج می‌شوند، آن است که بدنشان به دلیل کمبود آنزیم لاکتاز، توانایی هضم قند لاکتوز موجود در شیر را ندارد و به همین سبب پس از نوشیدن شیر دچار علایم ناشی از حساسیت به لاکتوز می شوند. یکی از نشانه‌های چنین حساسیتی نیاز به بیرون‌روی‌ مکرر یا به بیان دیگر بروز اسهال در آنهاست.

فرقی ندارد که شیر، گرم استفاده شود یا سرد؛ چرا که برخی افراد معتقدند شیر سرد ملین و شیر گرم یبوست‌آور است یا بالعکس. این موضوع به تفاوت‌های فردی و بیولوژیکی بدن افراد مربوط می شود و نمی‌توان گفت که گرم بودن یا سرد بودن شیر بر همه افراد اثری مشابه دارد.

فیبرهای خوراکی نقش دوگانه ای دارند؛ هم می توانند سبب لینت مزاج شوند و هم می توانند جلوی بیرون‌روی را بگیرند. در واقع، فیبرها در سیستم گوارشی مانند اسفنج عمل می‌کنند، ابتدا مقداری آب را در خود جمع می‌کنند و در نتیجه در شروع اسهال می توانند با کمک به تجمع آب در بدن از خروج آب دفعی بکاهند؛ اما وقتی میزان دریافت آب بیش از اندازه زیاد شود، فیبرها شروع به پس دادن آب به سمت روده‌ها می‌کنند و باعث لینت مزاج می شوند. بنابراین، نوشیدن آب بخصوص آب ولرم همراه با مصرف میوه ها و سبزیجات فیبری، کمک شایانی به رفع یبوست می کند.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

 

یبوست مشکلی حد برای فرشته کوچک شما است. حرکات نامنظم روده باعث یبوست می شود. این مشکل با شروع مصرف غذاهای جامد و شیر خشک آغاز می شود. با استفاده از درمان درست می توانید، نوزاد را از این مشکل نجات دهید. اگر نوزاد شما از یبوست رنج می برد، این مقاله را مطالعه کنید:

کار نکردن شکم نوزاد علت یبوست نوزاد چیست؟ علایم بوست نوزادان چکار کنیم شکم نوزاد کار کند درمان خانگی یبوست نوزاد نکات مهم درباره یبوست نوزاد

– یبوست مشکلی رایج در نوزاد است و علائم اولیه آن شامل حرکات نامنظم روده یا مدفوع تیره رنگ و خشک و سفت می باشد. فاکتورهای زیادی باعث یبوست می شود. اما برخی فاکتورهای اصلی شامل تغییر رژیم غذایی، مقدار نامناسب فیبر در غذا و کم آبی بدن می باشد. یبوست مشکلی موقتی است و قابل درمان است.

– مادر و نوزاد بالای شش ماهه را به خوردن میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر و مقدار کافی آب و مایعات تشویق کنید. با تغییر رژیم غذایی می توانید مشکل یبوست را حل کنید.

– هنگامی که مدفوع نوزاد سفت می شود نشانه یبوست است. مدفوع نرم و آبکی نشانه یبوست نیست. گریه در هنگام دفع، دل درد، کاهش اشتها و خون دماغ نشانه یبوست در نوزاد می باشد.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

 

آیا نوزاد به قدر کافی مایعات مصرف می کند؟ آیا روزی شش بار یا کمتر خیس می کند؟ اگر جواب شما مثبت است، نوزاد به قدر کافی آب دریافت نمی کند. مقدار مایعات ناکافی باعث یبوست می شود. نوزاد شیرخوار تا زمانی که غذاهای جامد مصرف نمی کند، به مایعات اضافی نیاز ندارد. هنگامی که شیر خشک یا غذای کمکی به نوزاد می دهید باید مقدار مایعات را افزایش دهید. آب یا مایعات دیگر باعث هضم راحت تر غذا می شود و از کم آبی بدن جلوگیری می کند. مقدار آب بستگی به آب و هوا دارد. اگر در محیط گرمسیر زندگی می کنید، باید مایعات بیشتری به نوزاد بدهید.

هنگامی که شیر خشک برای نوزاد تهیه می کنید، سعی کنید مقدار مناسب آب به شیر خشک بیفزایید. شیر خشک غلیظ تهیه نکنید. شیر خشک غلیظ باعث سخت شدن هضم و باعث یبوست می شود.

تغییر شیر خشک یا استفاده از شیر گاو باعث یبوست می شود. در برخی موارد، مدفوع سفت می شود ولی در برخی موارد مدفوع شل می شود. تا زمانی که نوزاد از شیر خشک استفاده می کند، احتمال دارد این مشکل طولانی مدت یا کوتاه باشد. برخی برندهای شیر خشک باعث یبوست می شوند. اگر یبوست ادامه یافت، سعی کنید به نوزاد شیر خشک ندهید.

احتمال دارد با تجربه غذاهای جدید، نوزاد دچار یبوست شود. معده نوزاد نمی تواند غذاهای دیگر غیر از شیر مادر را هضم کند. سعی کنید غذاهای جدید را کم کم به نوزاد معرفی کنید تا با آن ها کنار بیاید.

فیبر در میوه، سبزیجات و حبوبات وجود دارد. هنگامی که نوزاد شیر مادر و شیر خشک می خورد، بدنش فیبر کافی دریافت نمی کند بنابراین دچار یبوست می شود.

برخی داروها باعث یبوست می شوند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، مکمل های آهن  و آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم می باشد.

تغییر روزمرگی مانند مسافرت، آب و هوای گرم و استرس باعث تغییر حرکات روده می شود. در این موارد، نوزاد از یبوست رنج می برد.

برخی نوزادان نمی توانند شیر گاو یا برخی لبنیات دیگر را هضم کنند بنابراین باعث یبوست می شود.

نوزادانی که سابقه خانوادگی یبوست دارند، از این مشکل بیشتر رنج می برند. این مسئله به خاطر فاکتورهای محیطی و ژنتیکی می باشد.

یبوست به خاطر مشکلات هضم غذا می باشد. برخی مشکلات دیگر نیز مانند دیابت، پرکاری تیروئید، سندروم دان و مشکلات عصبی باعث یبوست می شود.

 

 

 

یبوست باعث ناراحتی نوزاد و بهانه گیری او می شود (علت گریه نوزاد در شب). یبوست مشکلی موقتی است اما اگر به مشکلی مزمن تبدیل شود با مشکلات زیر همراه هستند:

برای تشخیص یبوست نوزاد، پزشک سابقه پزشکی شما و قرص های مصرفی را می پرسد. پزشک رژیم غذایی نوزاد و فعالیت های فیزیکی او را می پرسد.  برخی آزمایشات تشخیص یبوست مزمن در نوزاد شامل:

 

 

 

پزشک براساس شدت بیماری، روش درمان را تعیین می کند:

از راه های زیر برای جلوگیری از یبوست نوزاد استفاده کنید:

اگر علائم زیر را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

می توانید با رژیم غذایی مناسب، یبوست را کاهش دهید. با رژیم غذایی مناسب و مایعات می توانید علائم یبوست را کاهش دهید. رژیم غذایی مناسب برای نوزاد در حال رشد:

 

 

 

یبوست باعث ناراحتی نوزاد می شود. مصرف غذاهای خشک، کم آبی بدن نوزاد، محصولات سرشار از لبنیات و شیر خشک باعث کم آبی بدن نوزاد می شود. پیش از استفاده از روش های طبیعی برای درمان یبوست، به سن نوزاد توجه کنید. برخی روش های طبیعی برای درمان یبوست نوزاد شامل:

ماساژ شکم  روشی راحت برای کاهش درد شکم نوزاد و گرفتگی و حرکات روده می باشد.

کم آبی باعث یبوست نوزاد می شود.

 

محلول قند باعث کاهش یبوست نوزاد می شود و حرکات روده را کنترل می کند.

آب آلو یکی از روش های خوب برای کاهش یبوست می باشد.

شربت ذرت برای درمان یبوست نوزاد بسیار مناسب است.

حمام گرم باعث می شود عضلات معده نوزاد آرام شود و از یبوست جلوگیری می کند.

ورزش منظم باعث کاهش حرکات روده میشود و یبوست را کاهش می دهد.

تحریک رکتوم حرکات روده را آرام می کند و به دفع مواد کمک می کند.

روغن پایه آب به اطراف مقعد نوزاد بمالید.

 

روغن کرچک باعث کاهش یبوست می شود.

 

 

گاهی کودک از ترس اینکه اجابت مزاج ممکن است خطری برایش داشته باشد، از رفتن به توالت خودداری کند. در این‌جور مواقع ممکن است کودک از درد به خود بپیچد، با دست جلوی خروج مدفوع را بگیرد و درد در چهره‌اش مشخص باشد.

یبوست در کودکان معمولا جدی نیست. اگرچه، یبوست مزمن گاهی به‌دلیل مشکلات جدی‌تر در کودکان است. بنابراین بهتر است در مواقعی که یبوست بیش از دو هفته به‌طول ادامه می‌یابد، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر بهتر است به دکتر مراجعه کنید:

 

یبوست زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت مدفوع در دستگاه گوارش به‌دلیل سرعت کم خشک و سفت شود.

ممکن است برخی از کودکان به‌دلیل ترس از توالت و یا ایجاد وقفه در بازی حاضر نباشند، به توالت بروند. برخی از کودکان نیز دوست ندارند از توالت‌های بیرون از خانه استفاده کنند.

اجابت مزاج دردناک، قطر بزرگ مدفوع و سفت بودن آن نیز از دیگر دلایلی است که معمولا باعث می‌شود کودکان از رفتن به توالت خودداری کنند. اگر مقعد کودک دچار زخم باشد، ممکن است به‌خاطر جلوگیری از تکرار تجربه‌ی دردناک اجابت مزاج به‌طور مدام از رفتن به توالت خودداری کند.

اگر کودک را زود از پوشک بگیرید، ممکن است باعث لجبازی کودک و نیز خدشه دار شدن اعتماد‌ به نفس کودک شود. یک تصمیم نادرست از سوی والدین ممکن است باعث شود عادت رفتاری دفع مزاج در کودک به اختلالی رفتاری تبدیل شود و مشکلات جدی برای کودکان به وجود بیاورد.

مصرف‌نکردن غذاهای حاوی فیبر، میوه و سبزیجات در رژیم‌غذایی کودک یکی از علل شایع ابتلا به یبوست است. مشکل یبوست در کودکانی که تازه شروع به مصرف غذای کمکی کرده‌اند، بسیار بیشتر از کودکان شیرخوار است.

هرگونه تغییر در برنامه‌ی غذایی کودک مانند سفر، گرمای هوا یا استرس می‌تواند بر عملکرد دستگاه گوارش کودک تأثیر بگذارد. معمولا یبوست در کودکانی که برای اولین بار از خانه دور می‌شوند و به مدرسه می‌روند، شیوع بیشتری دارد.

مصرف داروهای ضدافسردگی و برخی داروهای دیگر ممکن است موجب یبوست در افراد شود.

 

یبوست معمولا در کودکانی اتفاق می‌افتد که:

 

اگرچه ابتلای کودکان به یبوست ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما در اکثر مواقع مشکل چندان جدی نیست. البته اگر یبوست طولانی شود، ممکن است مشکلات جدی‌تری برای فرد و کودک مبتلا ایجاد کند:

از روش‌هایی که متخصص اطفال می‌تواند برای تشخیص یبوست کودکان استفاده کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ممکن است دکتر اطفال از شما درمورد سابقه‌ی بیماری‌های قبلی کودک سؤال کند. همچنین ممکن است از شما درمورد رژیم‌غذایی کودک و فعالیت‌های ورزشی کودک بپرسد.

معاینه‌ی فیزیکی شامل فروبردن یک انگشت در مقعد کودک برای تشخیص ناهنجاری یا وجود مدفوع. ممکن است آزمایش مدفوع نیز از کودک گرفته شود تا از نبود خون در مدفوع اطمینان حاصل شود.

در یبوست‌های مزمن و حاد معمولا آزمایشات بیشتری از کودک گرفته می‌شود:

گرفتن عکس با اشعه‌ی X به دکتر این امکان را می‌دهد تا از بسته نبودن مسیر خروج مدفوع مطمئن شود.

در این آزمایش، لوله‌ای باریک که کاتتر نامیده می‌شود، وارد مقعد کودک می‌کنند تا میزان انقباض ماهیچه‌های راست‌روده‌ی کودک جهت فشار برای خروج مدفوع اندازه‌گیری شود.

در این آزمایش، روده‌ی بزرگ، مقعد و راست‌روده با باریم پر می‌شوند و سپس عکس‌هایی با اشعه‌ی X گرفته می‌شود که دکتر به طور کامل می‌تواند وضعیت روده و راست‌روده‌ی بیمار را بررسی و معاینه کند.

در این آزمایش بافت کوچکی از روده جهت آزمایش برداشته می‌شود تا عملکرد و کارکرد سلول‌های عصبی به‌طور دقیق بررسی شوند.

در این آزمایش، از کودک خواسته می‌شود یک کپسول حاوی مواد نشان‌دار را قورت بدهد و سپس حرکت این کپسول در دستگاه گوارش طی چند روز بررسی می‌شود. درواقع با این کار دکتر روند حرکتی، سرعت و چگونگی انقباض ماهیچه‌های روده‌ی کودک را با دقت تحلیل می‌کند.

ممکن است از کودک آزمایش خون نیز جهت بررسی احتمال ابتلا به بیماری تیروئید نیز گرفته شود.

با توجه به شرایط بیماری، ممکن است دکتر روش‌های متفاوتی را برای درمان پیشنهاد دهد:

اگر رژیم‌غذایی فرزند شما به‌اندازه‌ی کافی حاوی فیبر نیست، تجویز مکمل‌های فیبر مانند متاموسیل (Metamucil) یا سیتریکل (Citrucel) می‌تواند کمک‌کننده باشد. هرچند علاوه‌بر مصرف این مکمل‌ها لازم است کودک برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش خود، روزانه حداقل یک لیتر آب مصرف کند. میزان آب و مکمل موردنیاز هر کودک با توجه به سن و وزن متفاوت است، پس بهتر است از مصرف خودسرانه‌ی دارو اجتناب و حتما با دکتر اطفال مشورت کنید.

شیاف گلیسیرین نیز می‌تواند در کودکانی که حاضر به قورت دادن قرص نیستند، کمک‌کننده باشد. درمورد بهترین روش درمانی بهتر است با دکتر خود مشورت کنید تا با توجه به شرایط زندگی شما و کودک‌تان بهترین دارو را تجویز کند.

اگر انباشت مدفوع موجب انسداد شود، ممکن است دکتر پیشنهاد دهد برای رفع انسداد از ملین یا تنقیه استفاده کنید. پلی اتیلن گلیکول و روغن معدنی از ملین‌هایی که ممکن است که پزشک در این شرایط تجویز کند. هرگز بدون تجویز و مشورت با پزشک از ملین و تنقیه استفاده نکنید.

ممکن است پزشک برای ادامه‌ی روند درمان بیماری از شما بخواهد کودک مبتلا به یبوست مزمن و حاد را برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری کنید.

 

در اغلب موارد تغییرات کوچک در رژیم‌غذایی و سبک زندگی می‌تواند از بروز یبوست در اطفال پیشگیری کند:

داشتن یک رژیم‌غذایی سرشار از فیبر می‌تواند موجب نرمی و دفع راحت‌تر مدفوع کودک شود. ازاین‌رو مصرف روزانه حداقل ۱۴ گرم فیبر که حدود ۱۰۰۰ کالری دارد، برای رژیم‌غذایی کودک پیشنهاد می‌شود.

در بچه‌های کوچک‌تر این میزان فیبر را می‌توان تا ۲۰ گرم در روز افزایش داد. مقدار فیبر موردنیاز در دختران نوجوان و زنان ۲۹ گرم در روز است که این میزان در مردان جوان به حدود ۳۸ گرم در روز می‌رسد.

غذاهای حاوی فیبر شامل میوه، سبزی، حبوبات و غلات سبوس‌دار است. بهتر است میزان فیبر موردنیاز بدن را به‌صورت کم‌کم وارد رژیم‌غذایی کودک کنید تا میزان گاز تولیدشده در دستگاه گوارش به‌تدریج کم شود. این گاز معمولا در افرادی که رژیم‌غذایی فاقد فیبر دارند، تشکیل می‌شود و موجب نفخ و ناراحتی می‌شود.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

مصرف آب و مایعات باعث می‌شود کودک اجابت مزاج راحت‌تری داشته باشد. البته درمورد مصرف زیاد شیر محتاط باشید، زیرا مصرف زیاد شیر در برخی کودکان ممکن است باعث یبوست شود.

از کودک بخواهید نیم‌ساعت بعد از هر وعده‌ی غذایی بین پنج تا ۱۰ دقیقه برای اجابت مزاج زمان بگذارد. یک برنامه‌ی منظم برای اجابت مزاج داشته باشید و اجازه ندهید تعطیلات و یا مسافرت باعث به‌هم‌خوردن این برنامه شود.

به تلاش کودک برای اجابت مزاج پاداش دهید؛ نه به نتیجه‌ی کار. وقتی کودک برای اجابت مزاج تلاش می‌کند، سعی کنید با دادن یک هدیه‌ی کوچک او را تشویق کنید. در این‌جور مواقع می‌تواند یک کتاب خاص، یک برچسب خوشگل به او بدهید یا در بازی مورد علاقه‌اش شرکت کنید. هرگز کودک خود را به‌خاطر عدم کنترل بر مدفوع و کثیف‌شدن لباسش تنبیه نکنید.

 

علاوه‌بر تغییر در رژیم‌غذایی و سبک‌ زندگی روش‌های مفید و کارآمدی دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند در درمان یبوست کودکان بسیار مؤثر باشد:

اگر یبوست کودک بیش از دو هفته طول بکشد، بهتر است درمورد روش‌های درمانی با دکتر مشورت کنید. ممکن است در مواقع لازم، دکتر، شما را به یک متخصص گوارش ارجاع دهد. با توجه به اینکه وقت ملاقات با دکتر کوتاه است، شاید بهتر باشد اطلاعات موردنیاز را قبل از مراجعه به دکتر با خود مرور کنید تا در مطب بتوانید اطلاعات کامل و دقیقی از شرایط بیمار و بیماری در اختیار پزشک قرار دهید.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

 

مصرف چه مقدار شیر مادر مناسب است؟

 

بر اساس یافته های موسسه بیماری های کودکان در آمریکا، اگر کودکان در طول روز 2 تا 2,5 لیوان شیر بنوشند، کلسیم و ویتامین D لازم را به دست می آورند. به کودکان بالای یک سال شیر پرچرب بدهید البته اگر در معرض چاقی قرار ندارد.

بیشتر از سه لیوان در روز به فرزند خود شیر ندهید زیرا دیگر معده او جایی برای دیگر غذاها نخواهد داشت و ویتامین های لازم به بدن او نخواهد رسید.

 

 

 آیا می توان به کودکان شیر کم چرب یا بدون چربی داد؟

در بیشتر مواقع نباید این کار را کرد. موسسه بیماری های کودکان در آمریکا تاکید دارد که حتماً از شیرهای پرچرب برای کودکان استفاده کنید. کودکان زیر 7 سال برای رشد و اضافه شدن وزن خود به چربی های موجود در شیر نیاز دارند. همچنین به کمک این چربی ها می توانند ویتامین A و D را جذب کنند. شیرهای کم چرب یا بدون چربی سرشار از مواد معدنی و پروتئین هستند که در بدن کودک خردسال تجمع و رسوب می کنند. هنگامی که کودک به دو سال رسید، می توانید از شیرهای کم چرب برای او استفاده کنید.

 البته استثناهایی نیز وجود دارد. به طور مثال، اگر کودک شما در خطر چاقی بیش از حد قرار دارد یا سابقه خانوادگی در چاقی، کلسترول بالا، بیماری های قلبی و عروقی دارید ممکن است پزشک کودک توصیه کند از شیرهای کم چرب در رژیم کودک استفاده کنید.

وقتی کودک شیر گاو دوست ندارد، آیا ترفندی برای تشویق او وجود  دارد؟

بعضی از کودکان همه لیوان شیر خود را بی وقفه می بلعند. اما برخی دیگر به دلیل اینکه شیر گاو بافت و طعم متفاوتی از شیر مادر دارد آن را دوست ندارند.

اگر کودک شما جزو این دسته است، سعی کنید شیر گاو را با شیر خود ترکیب کنید (ترکیب یک به سه شیر مادر). این فرمول را در طول زمان تغییر و تا زمانی ادامه دهید که کودک به طور کامل شیر گاو بنوشد. بهتر است شیری به کودک خود بدهید که دمای اتاق را دارد.

 نوشیدن حداقل دو لیوان شیر در طول روز برای کودکی که شیر گاو دوست ندارد مشکل ساز است. اما راه های مختلفی برای اضافه کردن این شیر به رژیم غذایی کودک وجود دارد. به طور مثال، گندم بوداده به آن اضافه کنید، ماست، پنیر سفید، پودینگ یا کاستارد به او بدهید. یا می توانید با سوپ شیر بپزید.

وقتی کودک به طور کلی لبنیات دوست ندارد یا به آن حساسیت دارد چه باید کرد؟

اگر کودک شما به هر دلیلی کلسیم یا ویتامین D لازم را از طریق شیر یا لبنیات کسب نمی کند،  باید حتماً از قرص ها و مکمل های غذایی که این ویتامین ها را دارد استفاده کنید.

حساسیت واقعی به شیر گاو چندان رایج نیست. تنها 2 تا 3 درصد از کودکان به شیر گاو حساسیت دارند که اصولاً پس از سه سالگی این حساسیت از بین می رود.

اگر کودک بدون هیچ مشکلی شیرهایی که طبق دستورهای خاصی درست شده و حاوی شیر گاو هستند را می نوشد و مشکلی ندارد، مسلماً با نوشیدن شیر گاو هم مشکلی نخواهد اشت. حتی کودکانی که در یک سال نخست به طور کامل شیر مادر خورده اند راحت تر می توانند شیر گاو بنوشند زیرا به واسطه شیر مادر پروتئین های شیر گاو را دریافت کرده اند (مگر اینکه مادر شیر یا لبنیات مصرف نکرده باشد).

 اگر کودک به توصیه پزشک شیرهای فرمول دار مصرف می کند، پیش از استفاده از شیر گاو حتماً با پزشک مشورت کنید. شاید پزشک شیر سویا را که مملو از ویتامین D و کلسیم است را توصیه کند.

نشانه اصلی حساسیت به شیر مادر مشاهده خون در مدفوع کودک، اسهال و استفراغ است. اگر در کودک اگزما یا کهیر، دانه هایی در اطراف دهان و چانه، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سرفه، خس خس گلو یا تنگی نفس نیز مشاهده کردید، ممکن است کودک به شیر گاو حساسیت داده باشد.

اگر مشکلات مهم تنفسی یا بلعیدن پیدا کرد فوراً او را به بیمارستان ببرید زیرا ممکن است حساسیت خطرناک داشته باشد.

اگر مشخص شد کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، باید مراقب غذاهایی همچون پنیر سفید، بستنی، ماست، مارگارین های حاوی شیر، کره، شکلات های شیری و شیر خشک باشید.

شیرهای ارگانیک یا بدون هورمون برای کودک مفید است؟

شواهد موثقی مبنی بر بهتر بودن این نوع شیرها وجود ندارد اما استفاده از آنها ضرر هم ندارد. اصولاً شیرهای ارگانیک قیمت گران تری دارند. اما هرگز سعی نکنید شیر خام یا غیرپاستوریزه به کودک خود بدهید. این شیرها حاوی باکتری های مضر و انگل هایی هستند که به بیماری های جدی یا حتی مرگ  منجر می شود.

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

آیا شیر گاو باعث یبوست کودک میشود

0

0 yalda دسته‌بندی نشده سپتامبر 26, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *