ايا خوردن جگر مرغ ضرر داره

خواص دارویی و گیاهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معمولا مقدار مشخصی آنتی بیوتیک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در آب مرغ های معمولی، ریخته می شود. تمام شرکت هایی که این آنتی بیوتیک ها را تهیه می کنند، روی بسته بندی داروهای خود می نویسند مدت زمان منع مصرف گوشت مرغ بعد از مصرف آن آنتی بیوتیک خاص، چقدر است.

به گزارش آکاایران تقریبا بین ۵ تا ۱۴ روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها، عمل ذبح مرغ ها و مصرف گوشت آنها نباید در دستور کار مرغداری ها قرار داشته باشد.

نظارت بر این کار، برعهده مسئولان دامپزشکی و خود مرغداری هاست. متاسفانه در برخی از مرغداری های ایران، این نظارت ها انجام نمی شود و مرغدار هم تا روزها و ساعت های آخر به مرغ ها، آنتی بیوتیک می دهد.

البته گوشت مرغ، کمتر تحت تاثیر این دارو (آنتی بیوتیک ها) قرار می گیرد و بیشتر آنتی بیوتیک ها در جگر وکلیه های مرغ تجمع پیدا می کنند. با این حساب، اگر از نحوه پرورش مرغ آگاهی ندارید، نباید جگر آن را مصرف کنید تا سلامتتان با خوردن جگر مرغ سرشار از آنتی بیوتیک به خطر نیفتد.

از آنجایی که عمل ذبح مرغ پس از گذشت حداقل زمان از خوراندن آنتی بیوتیک به مرغ ها (بین ۱ تا ۲ هفته) در بسیاری از مرغداری ها صورت نمی پذیرد، بنابراین مقدار زیادی از این دارو ها در جگر مرغ باقی می مانند؛ زیرا جگر،محل سم زدایی است و بسیاری از دارو ها قبل از دفع از بدن داخل جگر به روش های مختلف آنزیمی خنثی می شوند. به همین دلیل هم بسیاری از جگرهای مرغ آلودگی بالایی به خصوص به آنتی بیوتیک ها دارند. با این حساب، توصیه می شود که از مصرف جگر مرغ خودداری کنید.

از طرف دیگر، تحقیقات انجام شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم نشان می دهد معمولا بد بودن شرایط جوی، پایین بودن آگاهی مرغدارها و تراکم فراوان مرغداری ها در برخی مناطق کشور، باعث افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها می شود.

متاسفانه گاهی برخی آنتی بیوتیک های ممنوع هم در این مرغداری ها استفاده می شوند. به همین دلیل بهتر است مرغ های بسته بندی زیرنظر سازمان دامپزشکی را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و گوشت مرغ را پیش از مصرف کاملا بپزید.

فرایند پختن، می تواند تاحد زیادی باعث از بین رفتن برخی از این آنتی بیوتیک ها شود. نوشیدن آبمیوه های تازه، سالم و طبیعی مانند آب مرکبات با غذاهای گوشتی، هم باعث افزایش جذب آهن این موادغذایی در بدن می شود و هم ارزش تغذیه ای وعده غذایی را بالاتر می برد.

به گزارش روزنامه شهروند، دکتر آراسب دباغ مقدم، دراین باره می گوید: حساب دل مرغ از جگر آن جدا است. دل مرغ، منبع خوبی برای دریافت پروتئین و آهن محسوب می شود و اسید فولیک هم دارد. این عضو اندرونی، مشکل خاصی ندارد و می توان آن را مصرف کرد، اما مصرف جگر مرغ، چندان توصیه نمی شود.

 

 

جگر مرغ سرشار از آهن و پروتئین است، به طوریکه ۱۰۰ گرم از آن بیش از نیمی از نیاز روزانه توصیه شده به آهن را تامین می کند.

یک وعده مصرفی برابر با ۱۰۰ گرم جگر مرغ سرخ شده حاوی ۱۷۲ کالری بوده که بیش از ۱۰۰ کالری آن مربوط به پروتئین است. یک وعده مصرف جگر مرغ همچنین ۲۵.۸ گرم پروتئین دارد که ۴۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به پروتئین را برای بدن فراهم می کند. جگر مرغ یک پروتئین کامل بوده، زیرا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است.

جگر مرغ نه تنها حاوی تمام ۹ اسید آمینه ضروری برای بدن است، بلکه مقادیر بالایی از این اسیدهای آمینه را نیز شامل می شود. براساس توصیه سازمان بهداشت جهانی(WHO)، یک وعده مصرفی از جگر مرغ برای فردی با وزن ۸۰ کیلوگرم، ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه حداقلی او به اسیدآمینه فنیل آلانین را تامین می کند. این اسید آمینه به تولید دوپامین و نوراپی نفرین کمک کرده که دو انتقال دهنده ی موثر در حافظه و خلق و خو به حساب می آیند. یک وعده مصرف جگر مرغ همچنین محتوی ۵۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به سایر اسیدهای آمینه ضروری است.

 

یک وعده مصرفی از جگر مرغ حاوی ۶.۴ گرم چربی بوده که ۲ گرم از آن چربی اشباع شده است. درصورتیکه در معرض خطر بیماری قلبی هستید، جگر مرغ ممکن است انتخاب مناسبی برای سلامتی شما نباشد، زیرا هر وعده مصرفی آن حاوی ۵۶۴ میلی گرم کلسترول(Cholesterol) بوده که تقریبا معادل دو برابر حدکثر میزان توصیه شده است. همچنین بهتر است میزان کلسترول موجود در رژیم غذایی محدود شود زیرا می تواند منجر به ایجاد پلاک در دیواره عروق شود.

مصرف جگر مرغ اگرچه برای بیماران قلبی مناسب نیست، اما می تواند انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به کم خونی(Anemia) باشد. یک وعده مصرفی از جگر مرغ بیش از ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده مردان و ۷۲ درصد از نیاز روزانه توصیه شده بانوان به آهن را فراهم می کند. آهن برای تشکیل هموگلوبین ضروری است زیرا اکسیژن را به سراسر بدن حمل می کند. همچنین یک وعده مصرف جگر مرغ حاوی ۶۳ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به فسفر، بیش از ۵۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به مس، بیش از ۳۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به روی و بیش از ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به سلنیوم است.

جگر مرغ همچنین حاوی ویتامین های بسیاری است، به طوریکه یک وعده مصرفی، بیش از ۱۰۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به ویتامین A ، فولات، اسید پانتوتنیک ، ریبوفلاوین و ویتامین B12 را تامین می کند. همچنین حاوی ۵۰ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به کولین، ویتامین B6 و نیاسین است. گفتنی است ویتامین A حافظ چشم ها و سیستم ایمنی(Safety system) می باشد. ویتامین های گروه B نیز به سلامت سیستم عصبی، کبد، مغز و ماهیچه ها کمک می کنند.

منبع :

 

 

 

معمولا مقدار مشخصی آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ در آب مرغ‌های معمولی، ریخته می‌شود. تمام شرکت‌هایی که این آنتی‌بیوتیک‌ها را تهیه می‌کنند، روی بسته‌بندی داروهای خود می‌نویسند مدت زمان منع مصرف گوشت مرغ بعد از مصرف آن آنتی‌بیوتیک خاص، چقدر است

تقریبا بین 5 تا 14 روز بعد از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، عمل ذبح مرغ‌ها و مصرف گوشت آنها نباید در دستور کار مرغداری‌ها قرار داشته باشد.

نظارت بر این کار، برعهده مسئولان دامپزشکی و خود مرغداری‌هاست. متاسفانه در برخی از مرغداری‌های ایران، این نظارت‌ها انجام نمی‌شود و مرغدار هم تا روزها و ساعت‌های آخر به مرغ‌ها، آنتی‌بیوتیک می‌دهد.

 

البته گوشت مرغ، کمتر تحت‌تاثیر این دارو (آنتی‌بیوتیك‌ها) قرار می‌گیرد و بیشتر آنتی‌بیوتیک‌ها در جگر و کلیه‌های مرغ تجمع پیدا می‌کنند. با این حساب، اگر از نحوه پرورش مرغ آگاهی ندارید، نباید جگر آن را مصرف كنید تا سلامتتان با خوردن جگر مرغ سرشار از آنتی‌بیوتیک به‌خطر نیفتد.

از طرف دیگر، تحقیقات انجام‌شده در دانشکده دامپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم نشان می‌دهد معمولا بد بودن شرایط جوی، پایین بودن آگاهی مرغدارها و تراکم فراوان مرغداری‌ها در برخی مناطق کشور، باعث افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود. متاسفانه گاهی برخی آنتی‌بیوتیک‌های ممنوع هم در این مرغداری‌ها استفاده می‌‌شوند.

به همین دلیل بهتر است مرغ‌های بسته‌بندی زیرنظر سازمان دامپزشکی را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید و گوشت مرغ را پیش از مصرف کاملا بپزید.

فرایند پختن، می‌تواند تاحد زیادی باعث از بین رفتن برخی از این آنتی‌بیوتیک‌ها شود. نوشیدن آبمیوه‌های تازه، سالم و طبیعی مانند آب مرکبات با غذاهای گوشتی، هم باعث افزایش جذب آهن این موادغذایی در بدن می‌شود و هم ارزش تغذیه‌ای وعده غذایی را بالاتر می‌برد.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.