بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

بادام زمینی در رژیم کتوژنیک
بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

برای شروع یک رژیم کتوژنیک نیاز به برنامه ریزی است. آنچه شما می خورید بستگی به این دارد که چقدر سریع می خواهید وارد یک حالت کتوژنیک (کتوز) شوید.

هرچه مصرف کربوهیدرات های خود را محدودتر کنید (کمتر از 25 گرم کربوهیدرات خالص در روز) ، سریعتر وارد کتوز می شوید.
شما باید کربوهیدرات های خود را محدود نگه دارید و بیشتر به مصرف سبزیجات ، آجیل و لبنیات روی بیاورید.کربوهیدرات تصفیه شده مانند گندم (نان ، ماکارونی ، غلات) ، نشاسته (سیب زمینی ، لوبیا ، حبوبات) یا میوه های با کربوهیدرات بالا نخورید. استثنائاتی نیز وجود دارد که از جمله آووکادو ، میوه های ستاره ای و انواع توت ها را می توان در حد اعتدال مصرف نمود.

    غلات – گندم، ماکارونی، ذرت ، برنج و انواع نان.
    شکر – عسل ، آگاو ، شربت افرا و سایر محصولات شیرین.
    میوه – سیب ، موز ، پرتقال و غیره.
    غده ها – سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین و غیره

    گوشت – ماهی ، گوشت گاو ، بره ، مرغ ، تخم مرغ.
    سبزیجات برگ دار- اسفناج ، کلم ، کلم بروکلی ، گل کلم و غیره.
      لبنیات پرچرب – پنیرها و خامه های پرچرب ، کره و غیره.
    آجیل و دانه – گردو ، تخمه آفتابگردان و غیره
    آووکادو و انواع توت ها – تمشک ، توت سیاه و سایر انواع توت ها 
    شیرین کننده ها – استویا ، اریتریتول و سایر شیرین کننده های کم کربوهیدرات
    چربی ها – روغن نارگیل ،سس سالاد پرچرب ، روغن زیتون و سایر روغن های گیاهی مایع

رژیم کتوژنیک، رژیمی پر چربی، با پروتئین متوسط و کربوهیدرات بسیار کم است. مصرف مواد مغذی باید چیزی حدود 70٪ چربی ها ، 25٪ پروتئین و 5٪ کربوهیدرات باشد.
به طور معمول بین 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص برای رژیم های غذایی روزمره توصیه می شود، اما هرچه میزان کربوهیدرات و میزان گلوکز خود را کاهش دهید، نتایج کلی بهتر خواهد بود. خصوصا اگر برای کاهش وزن  به رژیم کتوژنیک روی آورده باشید.
پروتئین همیشه باید در کنار چربی برای باقیمانده کالری مورد نیاز شما در روز مصرف شود.

بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

کربوهیدرات خالص کربوهیدراتهای رژیم غذایی هستند، بدون در نظر گرفتن فیبر. توصیه می شود مصرف کل کربوهیدرات ها را زیر 35 گرم و کربوهیدرات خالص را زیر 25 گرم– و در حالت ایده آل ، زیر 20 گرم- نگه دارید 
اگر در طول روز خود را گرسنه می بینید ، می توانید برای مهار اشتهای خود آجیل ، دانه ها ، انواع پنیر یا کره بادام زمینی میل کنید، گرچه میان وعده می تواند پیشرفت لاغری شما را در طولانی مدت آهسته کند. 

سبزیجات سبز تیره و برگ دار همیشه بهترین انتخاب برای مصرف سبزیجات در رژیم کتوژنیک است. بیشتر وعده های غذایی شما باید شامل پروتئین با سبزیجات و چربی اضافی باشد. ران مرغی که در روغن زیتون پخته شده است ، همراه با کلم بروکلی و پنیر یا استیک با یک واحد کره و یک ظرف اسفناج که با روغن زیتون ترکیب شده است، میل کنید.
اگر هنوز متوجه نشده اید که کربوهیدرات خالص چیست ، برای توضیح بیشتر به مثال زیر توجه کنید:
اگرشما مقداری کلم بروکلی (یک لیوان) میل کنید:
•    در کل 6 گرم کربوهیدرات در یک لیوان وجود دارد.
•    2 گرم فیبر نیز در یک لیوان وجود دارد.
•    بنابراین ، ما 2 گرم (فیبر غذایی) را از 6 گرم (کل کربوهیدرات) کم می کنیم.
•    این مقدار، 4 گرم کربوهیدرات خالص به ما می دهد.
از رایج ترین سبزیجات کم کربوهیدرات می توان به اسفناج،کاهو،گل کلم، کلم بروکلی و لوبیا سبز اشاره نمود.

اگر شما گیاهخوار یا اصطلاحا “vegan” هستید و می خواهید به رژیم کتوژنیک روی بیاورید بخاطر داشته باشید که محدودیت های رژیم غذایی گاهی اوقات می تواند کمی شدید باشد. شایع ترین اشتباهی که گیاهخواران در رژیم کتوژنیک مرتکب می شوند ، خوردن کربوهیدرات های زیاد است.این بیشتر به این دلیل است که بسیاری از موارد دلخواه گیاهخوار پر از کربوهیدرات هستند.
برای اجرای صحیح رژیم ، این قوانین را دنبال کنید:
  مصرف کل کربوهیدرات خود را به 35 گرم یا کمتر در روز محدود کنید.
  تمام گوشت های حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کنید (به عنوان مثال ، گوشت ، ماهی و مرغ).
  مقدار زیادی سبزیجات کم کربوهیدرات بخورید و از مصرف بیش از حد غذاهایی با کربوهیدرات بالا مانند سیب زمینی، حبوبات، شکر و غلات خودداری کنید.
  حداقل 70٪ کالری خود را از چربی دریافت کنید.
  برای تأمین نیازهای پروتئینی (تقریباً 25٪ کالری) پروتئین های گیاهی ، تخم مرغ و لبنیات پرچرب
  مصرف کنید.

فواید بیشماری در مورد رژیم کتوژنیک وجود دارد: از کاهش وزن و افزایش سطح انرژی گرفته تا کاربردهای پزشکی درمانی. بیشتر افراد با خیال راحت می توانند از خوردن یک رژیم کم کربوهیدرات و پر چرب بهره مند شوند. در زیر ، لیست کوتاهی از مزایای رژیم کتوژنیک تهیه شده است:

کاهش وزن
رژیم کتوژنیک در اصل از چربی بدن شما به عنوان منبع انرژی استفاده می کند، بنابراین مزیت وجود کاهش وزن آشکار است. در مورد رژیم کتوژنیک، انسولین (هورمون ذخیره کننده چربی) به میزان زیادی افت می کند که بدن شما را به دستگاه چربی سوزی تبدیل می کند.
از نظر علمی ، رژیم کتوژنیک در مقایسه با رژیم های کم چرب و کم کربوهیدرات نتایج بهتری نشان داده است.
بسیاری از افراد با استفاده از نوشیدن قهوه مناسب رژیم کتوزنیک که به آن اصطلاحا قهوه “کتوپروف” می گویند (ترکیبی از قهوه دم کرده با روغن های MCT  مانند روغن نارگیل) در صبح باعث افزایش تولید کتون و کاهش چربی در بدن خود می شوند. 

قند خون را کنترل کنید
در رژیم کتوژنیک به دلیل نوع غذاهایی که می خورید ، به طور طبیعی میزان قند خون را پایین می آید. مطالعات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک روش مؤثرتری برای مدیریت و جلوگیری از دیابت در مقایسه با رژیم های کم کالری است.
اگر پیش دیابت دارید یا به دیابت نوع II مبتلا هستید ، باید رژیم کتوژنیک را به طور جدی در نظر بگیرید. 

تمرکز ذهنی

بسیاری از افراد به ویژه برای افزایش عملکرد ذهنی از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند.
کتون ها منبع عالی سوخت برای مغز هستند. وقتی میزان مصرف کربوهیدرات را کاهش می دهید ، از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می کنید که این امر می تواند باعث بهبود تمرکز شود.
مطالعات نشان می دهد که افزایش دریافت اسیدهای چرب می تواند از مزایای عملکرد مغز ما باشد.افزایش انرژی و مهار گرسنگی

با دادن منبع انرژی بهتر و مطمئن تری به بدن خود ، در طول روز انرژی بیشتری خواهید یافت.چربیها مؤثرترین مولکول سوختی برای متابولیسم هستند.
مهمتر از آن ، چربی از این جهت که در نهایت بدن را در حالت سیری (“کامل”) قرار می دهد به طور طبیعی رضایت بخش تر است.صرع

رژیم کتوژنیک از اوایل دهه 1900 برای درمان موفقیت آمیز صرع استفاده شده است. هنوز هم یکی از پرکاربردترین روشهای درمانی برای کودکانی که امروزه صرع کنترل نشده دارند محسوب می شود. یکی از مزایای اصلی رژیم غذایی کتوژنیک برای صرع این است که نیاز بیمار به مصرف دارو های شیمیایی را کاهش 
می دهد.کلسترول و فشار خون

رژیم کتوژنیک باعث افزایش سطح تری گلیسیرید و کلسترول می شود و به طور مشهود افزایش چشمگیر HDL و کاهش غلظت ذرات LDL را در مقایسه با رژیم های کم چرب نشان می دهند. بسیاری از مطالعات در مورد رژیمهای غذایی کتوژنیک بهبود بیشتر فشار خون را نسبت به سایر رژیم های غذایی نشان می دهند.مقاومت به انسولین

مقاومت به انسولین در صورت عدم کنترل می تواند منجر به دیابت نوع II شود. تحقیقات فراوان نشان می دهد که رژیم غذایی کربوژنیک با کربوهیدرات کم می تواند به افراد در کاهش سطح انسولین کمک کند.
حتی اگر ورزشکار باشید ، می توانید از طریق خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 از بهینه سازی انسولین در رژیم کتوژنیک بهره مند شوید.

1.    کربوهیدرات های خود را محدود کنید. بیشتر افراد تمایل دارند فقط روی کربوهیدرات خالص تمرکز کنند و مصرف کبوهیدرات های پیچیده(نشاسته و فیبر)را کاهش نمی دهند. اگر می خواهید نتایج عالی داشته باشید ، هر دو را محدود کنید. سعی کنید کمتر از 20 گرم کربوهیدرات خالص و زیر 35گرم کربوهیدرات کل، مصرف کنید.
2.    مصرف پروتئین خود را محدود کنید. پروتئین بیش از حد می تواند به پایین آمدن سطح کتوز منجر شود. در حالت ایده آل ، شما باید بین 1.3 گرم تا 1.7 گرم پروتئین در ازای هر کیلوگرم از وزن بدون چربی خود میل کنید.
3.    از نگرانی در مورد چربی دست بردارید. چربی منبع اصلی انرژی در رژیم کتوژنیک است.بنابراین مطمئن شوید که بدن خود را به اندازه کافی از آن تغذیه می کنید. شما بر اثر گرسنگی در کتوژنیک وزن کم نمی کنید.
4.    آب بنوشید. سعی کنید روزانه بین 13 تا 16 لیوان آب بنوشید و اطمینان حاصل کنید که مقدار آب مصرفی به طور کامل منجر به هیدراته شدن و آبرسانی کامل بدن شود. این امر نه تنها به تنظیم بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن کمک می کند بلکه به کنترل میزان گرسنگی نیز کمک می کند.
5.    روزه بگیرید. روزه داری می تواند ابزاری عالی برای تقویت سطح کتون به طور مداوم در طول روز باشد.
6.    ورزش کنید.اگر می خواهید بیشترین استفاده را از رژیم کتوژنیک خود داشته باشید ، در روز 30 دقیقه ورزش را به برنامه خود اضافه کنید. حتی تنها یک پیاده روی کوچک می تواند به کاهش وزن و تنظیم قند خون کمک کند.

7.    مکمل یاری را شروع کنید. اگرچه معمولاً مورد نیاز نیست ، اما مصرف برخی مکمل ها مانند مولتی ویتامین ها می تواند به رژیم کتوژنیک کمک کند. 

می توانید از این لیست کوتاه “علائم جسمی” استفاده کنید که معمولاً به شما اطلاع می دهد که آیا در مسیر صحیح هستید یا خیر:
افزایش ادرار: رژیم کتوژنیک یک ادرارآور طبیعی است ، بنابراین باید بیشتر به دستشویی بروید.
دهان خشک. افزایش ادرار منجر به خشکی دهان و افزایش تشنگی می شود. اطمینان حاصل کنید که آب زیادی می نوشید و الکترولیت های خود را دوباره احیا می کنید (نمک ، پتاسیم ، منیزیم).
بوی بد دهان. استون یک کتون است که تا حدودی در نفس ما دفع می شود که می تواند بوی تند شبیه به پاک کننده ناخن داشته باشد.البته معمولاً موقتی است و طولانی مدت از بین می رود.
کاهش گرسنگی و افزایش انرژی. ” ، سطح گرسنگی بسیار پایین تری خواهید داشت و حالت روحی “واضح” یا پر انرژی ای را تجربه می کنید.

“درشت مغذی ها”مصرف روزانه شما از 3 ماده مغذی عمده است: چربی ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها.پروتئین ها: میزان انسولین معمولاً در پاسخ به جذب اسیدهای آمینه خاص افزایش می یابد که انسولین به طور غیر مستقیم تولید کتون را کاهش می دهد.دریافت پروتئین باید برای حفظ یا به دست آوردن توده عضلانی کافی باشد و در عین حال در تولید کتون اختلال ایجاد نکند.استفاده از این منابع پروتئینی در رژیم کتونیک توصیه می شود:

ماهی،ترجیحا ماهی های با چربی بیشتر مانند ماهی هالیبوت،ماهی خال مخالی و ماهی قزل آلا
انواع صدف، خرچنگ ،لابستر و ماهی مرکب.
تخم مرغ کامل 
مرغ،اردک،بلدرچین،بوقلمون،قرقاول و سایر مرغ های وحشی.
گوشت اندام.قلب،جگر،قلوه و زبان.
پنیر. چدار ، موزارلا ، پارمسان(پنیرهای پرچرب)

چربی ها:تنها زمانی که ممکن است مجبور شوید از مصرف مداوم چربی اجنتاب کنید پس از تمرین است،از آنجا که چربی ها روند هضم را کند می کنند و جذب پروتئین ها را بعد از تمرین کاهش می دهند.

کربوهیدرات ها:کربوهیدرات ها صد در صد ضد کتوژنیک هستند ، زیرا هم قند خون و هم انسولین را بالا می برند(دو عامل اصلی که باعث کاهش تولید کتون می شوند).هنگامی که کربوهیدرات مصرف می کنیم ، بدن ما بدون در نظر گرفتن مقدار چربی یا کتون کربوهیدرات ها را متابولیزه می کند و در حقیقت با افزایش مصرف کربوهیدارت ها میزان چربی و کتون هایی که می سوزد کاهش می یابد.
این امر به این دلیل اتفاق می افتد که کربوهیدرات ها به گلوکز تجزیه می شوند ، که تقریباً در هر سلول بدن می تواند به محض نیاز مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که گلوکز به اندازه کافی در دسترس باشد ، کبد تولید کتون را متوقف می کند.

توجه: اگر هدف نهایی شما برای داشتن رژیم کتوژنیک ساخت عضله نیست ، می توانید از این بخش بگذرید.

بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

بسیاری از مردم می پرسند که آیا برای ساخت ماهیچه ها کربوهیدرات لازم است یا خیر

ذخیره های گلیکوژن شما در حالت رژیم کتوژنیک هنوز هم می تواند دوباره پر شود. رژیم کتوژنیک یک روش عالی برای ساختن ماهیچه است ، اما در اینجا دریافت پروتئین بسیار مهم است. پیشنهاد می شود اگر به دنبال بدست آوردن توده عضلانی هستید ، باید مقدار 1 تا 1.2 گرم پروتئین را به ازای هر پوند از توده لخم بدن مصرف کنید. افزودن عضله ممکن است در رژیم کتوژنیک کندتر باشد ، اما به این دلیل است که چربی کل بدن به همان اندازه افزایش نمی یابد.
اگر به دلایلی نیاز دارید چربی بدن خود را افزایش دهید ، می توانید از طریق انواع مختلف رژیم های غذایی کتوژنیک به اهداف خود برسید. مانند:

 رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD) همان چیزی است که بیشتر افراد هنگام ذکر رژیم غذایی کتوژنیک به ذهنشان می رسد. این رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات با پروتئین متوسط و چربی زیاد است. اگر به دنبال از دست دادن سریع چربی هستید و فقط فعالیت های متوسط (مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری ، یوگا و وزنه برداری سبک) انجام می دهید ، SKD ممکن است رژیم ایده آل برای شما باشد. 

با این روش رژیم غذایی ، کربوهیدرات ها باید بسیار محدود شوند. مصرف 30 گرم یا کمتر کربوهیدرات در روز به طور معمول برای القاء و ماندن در کتوز لازم است (که این یکی از اهداف اصلی برای محدود کردن مصرف کربوهیدرات بسیار زیاد است).

محدودیت کربوهیدرات رژیم کتوژنیک در افراد مختلف متفاوت خواهد بود ، اما قاعده کلی آن پرهیز از مصرف میوه ها ، نشاسته ها ، قندهای اضافه شده و سایر غذاهایی که دارای کربوهیدرات خالص زیاد هستند، است.

منابع اصلی کربوهیدرات های موجود در SKD سبزیجات کم کربوهیدرات ، آجیل ، دانه ها و لبنیات پرچرب می باشد.

 رژیم غذایی کتوژنیک هدفمند (TKD) شامل خوردن کربوهیدرات در قبل یا بعد از زمان تمرین (معمولاً 30-60 دقیقه قبل) و پیروی از SKD در هر زمان دیگر است. TKD یک روش ساده برای حفظ عملکرد ورزشی با شدت بالا است و همچنین افزایش پرشدن مجدد ذخایر  گلیکوژن بدون منقطع شدن کتوز را برای مدت طولانی فراهم می کند.

این نوع رژیم کتوژنیک به طور معمول برای دو گروه خاص از افراد توصیه می شود:

۱. افرادی که برای تامین سوخت عملکرد ورزشی خود نیاز به کربوهیدرات دارند اما نمی توانند به مدت طولانی در CKD شرکت کنند.
۲. افرادی که به تازگی برنامه ورزشی را شروع کرده اند و آماده نیستند مقدار ورزش لازم را برای بهینه سازی رژیم غذایی CKD انجام دهند. 

اگر فقط تمرین های قلبی و یا فعالیت هایی را انجام می دهید که از شدت کم تا متوسط باشد ، TKD (و  CKD یا رژیم کتوژنیک چرخه ای) برای شما مناسب نیست و در عوض می توانید از SKD استفاده کنید.

 • تصاویر گل مریم متحرک
 • تنوع رژیم کتوژنیک برای بدنسازان و افراد شرکت کننده در مسابقه به طور کلی یک روز در هفته به مصرف سوخت و تامین مجدد ذخیره های گلیکوژن منجر میشود.

  رژیم کتوژنیک چرخه ای (CKD) یک نوع رژیم کتوژنیک است که روزهای بارگیری کربوهیدرات را با رژیم کتوژنیک استاندارد ترکیب می کند. به طور معمول توسط افرادی استفاده می شود که ورزش های پیشرفته با شدت بالا انجام می دهند. بدنسازان و ورزشکاران نمونه بارز افرادی هستند که باید از CKD استفاده کنند ، از آنجا که برای بهینه سازی عملکرد آنها ، به حجم و شدت بالایی در تمرینات آنها نیاز است. با این حجم و شدت بسیار زیاد ، تقریباً برای آنها غیرممکن است که بدون کمک کربوهیدرات ها به بهترین صورت تمرین کنند.

  به همین دلیل برای آنها بهتر است یک یا دو روز در هفته را کربوهیدرات مصرف کنند که ذخایر گلیکوژن مجددا پر شوند تا بتوانند به اندازه کافی از قند برای سوخت دوره های تمرینی خود استفاده کنند.

  بر خلاف TKD ، که در آن هدف اصلی حفظ قند خون و گلیکوژن عضلانی در سطح متوسط برای تمرین است ، هدف CKD تکمیل کامل گلیکوژن در طی بارگیریهای کربوهیدرات و کاهش گلیکوژن و افزایش سطح کتون بین بارگیری های کربوهیدرات است. با این حال ، هر دو روش رژیم غذایی به شما امکان می دهد از مزایای کربوهیدرات ها و کتوز استفاده کنید.

  افراد غالباً استدلال می كنند كه هنگام رژیم كتو ، عملکرد فیزیکی شان تحت تأثیر قرار می گیرد ، اما این درست نیست.در کوتاه مدت ، ممکن است متوجه برخی افت عملکردهای بدنی کوچک شوید ، اما با ادامه ی تامین مایعات ، الکترولیت ها و سازگاری با چربی ، فروکش می کند.
  مطالعات زیادی در مورد ورزش انجام شده است. یک مطالعه روی دوچرخه سواران آموزش دیده که چهار هفته در رژیم کتوژنیک بودند ، انجام شد. نتایج نشان می دهد که استقامت هوازی به هیچ وجه به خطر نمی افتد ، و توده عضلانی آنها همانند شروع کار است.
  بدن آنها از طریق کتوز تطبیق می یابد ، هم گلوکز و هم گلیکوژن ها را محدود می کنند و از چربی ها به عنوان منبع انرژی غالب استفاده می کنند.
  یک مطالعه دیگر روی هشت ژیمناست حرفه ای انجام شد که همان نتایج را داشتند. هر دو گروه از رژیم غذایی سختی از سبزیجات سبز ، پروتئین ها و چربی های با کیفیت بالا تغذیه شدند. بنابراین ، حتی اگر شما در حال انجام دوره های طولانی از قلب و عروق هستید – رژیم کتوژنیک بارها و بارها ثابت شده است.
  تنها زمان واقعی که کتوز می تواند باعث کاهش عملکرد شود ، در تمریناتی است که به یک عمل انفجاری نیاز دارند. اگر در طی این کارها به کمی عملکرد خود نیاز دارید ، می توانید با خوردن 25-50 گرم کربوهیدرات حدود 30 دقیقه قبل از تمرین ، کربوهیدرات را کنید.

  به نظر شما در رژیم کتوژنیک آیا تولید کتون در بدن بسیار زیاد می شود؟ پاسخ این سوال مثبت است که به آن کتواسیدوز گفته می شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که کتواسیدوز ممکن است در شرایط عادی وجود داشته باشد؟ اما اصلا اینطور نیست. برای بیشتر افراد ، این فقط یک چالش برای ورود به دامنه های بهینه برای کتوز است. ورود به موقعیتی که شما به مداخله پزشکی نیاز دارید ، به احتمال زیاد محتمل نیست.
  تصورات غلط زیادی درباره رژیم کم کربوهیدرات وجود دارد که باعث ایجاد چشم انداز بدنام به کتوژنیک می شود. در طول 30 سال گذشته تعداد زیادی مطالعه منتشر شده است که نشان می دهد مقادیر زیاد چربی و در عین حال کربوهیدرات کم مفید هستند.
  بعضی اوقات افراد کتوژنیک را با رژیم های چرب و کربوهیدرات زیاد اشتباه می گیرند که برای بدن وحشتناک است. البته وقتی غذاهای چرب زیادی مصرف می کنید که دارای قند زیاد هستند ، خودتان را دچار مشکل خواهید کرد.
  آیا به این فکر کرده اید که وارد یک رژیم کم چربی شوید؟ نشان داده شده است که رژیم کتوژنیک سالم تر و مؤثرتر از رژیم های کم چرب است.
  هنگامی که غذاهای پر کربوهیدرات و چربی زیادی مصرف می کنید ، بدن شما به طور طبیعی گلوکز تولید می کند. کربوهیدرات ها ساده ترین چیز برای فرآیند های بدن هستند، بنابراین ابتدا از آنها استفاده می کنند در نتیجه چربی های اضافی بلافاصله ذخیره می شوند. به نوبه خود ، این باعث افزایش وزن و مشکلات سلامتی می شود که با رژیم های چرب و کربوهیدرات زیاد همراه است (رژیم غذایی کتوژنیک نیست).

  بدن شما به روال ساده به شکستن کربوهیدرات ها و استفاده از آنها به عنوان انرژی عادت پیدا کرده است. با گذشت زمان بدن یک انباری از آنزیم های آماده برای این فرایند ساخته است و تنها چند آنزیم برای مقابله با چربی ها – بیشتر برای ذخیره آنها- دارد. ناگهان بدن شما باید با کمبود گلوکز و افزایش چربی ها مقابله کند که این به معنای ایجاد یک منبع جدید برای آنزیم ها است. با تبدیل شدن بدن به حالت کتوژنیک ، بدن شما به طور طبیعی از آنچه از گلوکز شما باقی مانده استفاده می کند. این بدان معنی است که بدن گلیکوژن موجود  در عضلات را تخلیه می کند – که می تواند باعث کمبود انرژی و بی حالی عمومی شود.
  در هفته اول ، بسیاری از افراد سردرد ، گرفتگی ذهنی ، سرگیجه و وخامت گزارش می دهند که بیشتر اوقات نتیجه حاصل کاهش الکترولیت های بدن است ، زیرا کتوز دارای خاصیت مدر است. حتماً آب زیادی بنوشید و میزان سدیم خود را بالا نگه دارید.

  Keto Flu

  Keto Flu یک تجربه بسیار رایج برای افراد تازه وارد رژیم کتوژنیک است ، اما اغلب تنها پس از گذشت چند روز از بین می رود و روش هایی برای به حداقل رساندن یا حتی از بین بردن آن وجود دارد. هنگام ورود به رژیم کتوژنیک ، ممکن است احساس ناراحتی جزئی از جمله خستگی ، سردرد ، حالت تهوع ، گرفتگی عضلات و غیره را احساس کنید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  چند دلیل برای Keto Flu وجود دارد ، اما دو مورد اصلی عبارتند از:

  1.    رژیم کتوژنیک ادرارآور است. شما تمایل بیشتری برای دستشویی رفتن دارید که این امر باعث از بین رفتن هم الکترولیت ها و هم آب در بدن شما می شود. شما معمولاً می توانید با نوشیدن bouillon cube یا Powerade Zero و با افزایش مصرف آب در مبارزه با این امر کمک کنید. عمدتاً می خواهید الکترولیتهای تخلیه شده خود را دوباره پر کنید.

  2.    شما در مرحله تغییر هستید. بدن شما برای پردازش مقدار زیادی کربوهیدرات و مصرف چربی کمتر مجهز است. بدن شما برای ایجاد این کار نیاز به ایجاد آنزیم ها دارد. در دوره تغییر ، مغز ممکن است انرژی کمی داشته باشد که می تواند منجر به گرسنگی ، حالت تهوع و سردرد شود. اگر با این مشکل بزرگ مواجه هستید ، می توانید مصرف کربوهیدرات را به تدریج کاهش دهید.

  پس از افزایش مصرف آب و جایگزینی الکترولیتها ، باید اکثر علائم Keto Flu برطرف شده باشد. برای یک فرد متوسط که رژیم کتوژنیک را شروع می کند با خوردن 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص در روز ، کل فرایند سازگاری حدود 4-5 روز طول می کشد. معمولا توصیه می شود که کربوهیدرات خود را به کمتر از 15 گرم کاهش دهید تا اطمینان حاصل کنید در طی یک هفته به خوبی در کتوز قرار گرفته اید. اگر علائم Keto Flu بیشتری دارید ، میزان مصرف الکترولیت خود را دو برابر کنید و تنظیم کنید.

  اگر یک ورزشکار باپشتکار هستید ممکن است متوجه شده باشید که ، قدرت و استقامت خود را از دست داده اید. کاهش موقت عملکرد بدنی عادی است. هنگامی که بدن شما با رژیم کتوژنیک سازگار شد ، بدن شما قادر به استفاده کامل از چربی به عنوان منبع اصلی انرژی خود خواهد بود.

  در اینجا به چند مورد از رایج ترین عوارض جانبی اشاره شده است که وقتی افراد برای اولین بار شروع به رعایت رژیم کتوژنیک می کنند با آنها روبرو می شوند. اغلب موارد مربوط به کم آبی یا کمبود ریز مغذی ها (ویتامین ها) در بدن است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب می نوشید (نزدیک به یک گالن در روز) و غذاهای با منابع خوب ریز مغذی ها را می خورید.

  گرفتگی عضلات

  گرفتگی عضلات (و مخصوصاً گرفتگی ساق پا) هنگام شروع یک رژیم کتوژنیک بسیار رایج است. معمولاً در صبح یا شب اتفاق می افتد ، اما به طور کلی مسئله بسیار جزئی می باشد. این نشانه عدم وجود مواد معدنی به ویژه منیزیم در بدن است.

  حتما مایعات زیادی بنوشید و نمک را روی غذای خود بخورید. انجام این کار می تواند به کاهش افت منیزیم و خلاص شدن از این مسئله کمک کند.

  یبوست

  شایعترین علت یبوست کم آبی بدن است. یک راه حل ساده افزایش مصرف آب است و سعی کنید هرچه بیشتر به یک گالن در روز نزدیک شوید. اطمینان از اینكه سبزیجات مقداری فیبر دارند نیز به شما كمك می كند. دریافت مقداری فیبر با کیفیت خوب از سبزیجات غیر نشاسته ای می تواند این مشکل را برطرف کند. اگر این کافی نباشد ، معمولاً پودر پوسته پسیلیوم یا  مصرف پروبیوتیک توصیه می شود.

  تپش قلب

  هنگام شروع رژیم کتوژنیک ، ممکن است متوجه شوید که قلب شما سریعتر و سخت تر می شود. این بسیار استاندارد است ، بنابراین نگران نباشید. اگر مشکل همچنان ادامه دارد ، مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات می نوشید و به اندازه کافی نمک می خورید. به طور معمول همین کافی است تا فوراً از شر مشکل خلاص شوید. اگر این مسئله ادامه پیدا کند ، مصرف یک مکمل پتاسیم روزی یک بار می تواند مفید باشد.کاهش عملکرد بدنی

  ممکن است هنگام شروع رژیم کتوژنیک ، محدودیت هایی در عملکرد خود مشاهده کنید ، اما این معمولاً مربوط به شرایط بدنتان است که درحال سازگاری با استفاده از چربی است. با تغییر شیوه بدن در استفاده از چربی برای انرژی ، تمام قدرت و استقامت شما به حالت عادی باز خواهد گشت.

  بسیاری از این مشکلات به وضعیت آب بدن و ریز مغذی ها نیز مربوط می شود ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب زیادی می نوشید و الکترولیت ها را دوباره تامین می کنید.

  شیر دادن

  در مورد رژیم كتوژنیک و تغذيه با شير مادر مطالعات مختلف و همساني وجود دارد ، هرچند در حال حاضر هيچ چيز به خوبي مورد تحقيق قرار نگرفته است. در حال حاضر درک شده است که رژیم های کتوژنیک معمولاً برای تغذیه با شیر مادر سالم هستند.پیشنهاد می شود هنگام تغذیه شیر مادر ، 30-50 گرم کربوهیدرات اضافی از میوه اضافه کنید تا بدن به تولید شیر کمک کند. همچنین ممکن است مقداری کالری اضافی اضافه کنید.

  ریزش مو

  اگر در طی پنج ماه از شروع رژیم کتوژنیک ، ریزش مو را تجربه کرده اید ، به احتمال زیاد موقتی است. می توانید مولتی ویتامین مصرف کنید و آنچه را که معمولاً انجام می دهید انجام دهید.

  اگرچه ریزش مو در رژیم کتوژنیک بسیار نادر است ، اما می توانید با اطمینان از اینکه کالری را بیش از حد محدود نکرده اید مطمئن شوید که 8 ساعت خواب در شب دارید ، ریزش مو را به حداقل برسانید.

  افزایش کلسترول

  معمولاً چیز خوبی است! بسیاری از مطالعات به افزایش کلسترول هنگام عمل به رژیم کم کربوهیدرات و کتوژنیک اشاره دارند.

  کلسترول بالاتر عموماً به دلیل افزایش HDL (کلسترول خوب) است که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. ممکن است مقدار تری گلیسیرید افزایش یافته باشد ، اما این در افرادی که وزن کم می کنند بسیار رایج است. با افزایش وزن شما این افزایش تری گلیسرید فروکش می کند.
  درصد کمی از افراد تجربه افزایش کلسترول LDL را نیز دارند. میزان خطر کلسترول LDL از نظر اندازه و چگالی سنجیده می شود که به نظر می رسد در کتوژنیک بسیار سالم است.

  سنگ های صفراوی

  به توجه به معدود مطالعات انجام شده بر روی رژیم کتوژنیک و سنگ کیسه صفرا ، اکثر افراد دارای مشکل سنگ کیسه صفرا بهبود یافته یا درمان شده اند. تنها نکته منفی این است که بسیاری از آنها هنگام شروع کار با کربوهیدرات پایین ، دچار ناراحتی می شوند. اما در صورت ادامه دادن، باید پیشرفت چشمگیر داشته باشید.

  سؤال متداول دیگر در رابطه با سنگ های کیسه صفرا این است که “اگر کیسه صفرا را برداشته ام ، می توانم کتوژنیک را شروع کنم؟” پاسخ بله است.
  ممکن است لازم باشد چربی خود را به تدریج افزایش دهید تا به بدن خود اجازه دهید مدتی به آن عادت کند.

  سوء هاضمه

  به طور کلی ،با شروع رژیم کتوژنیک از شر سوء هاضمه و سوزش قلب خلاص می شود. به خاطر داشته باشید که بعضی از افراد هنگام شروع کار ، حملات بیشتری را تجربه می کنند.

  اگر مشکلی را تجربه کردید ، بهتر است مقدار چربی مصرف شده را محدود کنید. به تدریج مقدار موردنیاز روزانه را طی یک دوره ی دو هفته ای افزایش دهید.

  راش ها(جوش ها)

  هیچ دلیل و استدلال علمی واقعی وجود ندارد که چرا برخی از افراد هنگام شروع رژیم کتوژنیک شروع به خارش می کنند. فقط تعداد معدودی گزاره وجود دارد که مردم درباره راش ها و خارش نوشتند ، بنابراین من پاسخ خود را بر اساس آنچه خوانده ام استوار می کنم. بهتر است لباس مناسبی برای جذب کردن عرق از بدن انتخاب کنید. همچنین حمام کردن بلافاصله بعد از فعالیتی که باعث تعریق می شود به شما کمک می کند. به نظر می رسد احتمالاً سوزش ناشی از استون موجود در عرق است (به همین دلیل ممکن است بوی بد دهان را تجربه کنید).
  اگر این یک مسئله پایدار است که باعث ایجاد مشکل می شود ،توصیه می شود کربوهیدرات خود افزایش دهید یا از تغییر برنامه های تمرینی بهره ببرید.

  سؤال: در رژیم کتوژنیک چقدر وزن کم خواهم کرد؟

  پاسخ: میزان وزنی که از دست می دهید کاملاً به خودتان بستگی دارد. بدیهی است که اضافه کردن ورزش به رژیم شما باعث کاهش وزن شما خواهد شد. قطع چیزهایی که علت معمول “stall” هستند نیز اتفاق خوبی است. شیرین کننده های مصنوعی ، لبنیات ، محصولات گندم و فرآورده های جانبی (گلوتن گندم ، آرد گندم و هر چیزی که گندم قابل شناسایی در آن باشد).

  کاهش وزن ناشی از کاهش آب هنگام شروع رژیم کم کربوهیدرات معمول است. کتوز دارای اثر دیورتیک است که می تواند باعث کاهش آب قابل توجهی در طی چند روز شود. در حالی که من از گفتن اخبار ناگوار متنفرم ، این ها چربی نیستند اما از طرف دیگر (و مثبت تر) این نشان می دهد كه بدن شما شروع به تنظیم خود در دستگاه چربی سوزی می كنند!سؤال: چگونه باید مصرف کربوهیدرات را پیگیری کنم؟پاسخ: متداول ترین روش برای پایش کربوهیدرات ها از طریق نرم افزار های تلفن همراه مثل MyFitnessPal و سایر برنامه هاست. شما نمی توانید کربوهیدرات خالص را در برنامه پایش کنید ، اگرچه می توانید کل مصرف کربوهیدرات و کل دریافت فیبر خود را پیگیری کنید. برای به دست آوردن کربوهیدرات خالص خود ، کافی است مقدار کل فیبر دریافتی خود را از کل مصرف کربوهیدرات خود کم کنید.
  برخی دیگر استفاده از نرم افزار FatSecret را انتخاب می کنند که می توانید کربوهیدرات خالص خود را پیگیری کنید. انتخاب کاملاً به سلیقه ی خودتان بستگی دارد.

  سؤال: من رژیم کتوژنیک را کنار گذاشتم و می خواهم دوباره به آن برگردم. چطور این کار را انجام دهم؟پاسخ: اصلا نگران نباشید ،این پایان جهان نیست. ممکن است متوجه شوید که وزن بدن شما به طور موقت بالا می رود زیرا بدن شما شروع به جمع کردن و حفظ آب می کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که وقتی آن مقدار آب را از دست می دهید وزن شما بسیار سریع کاهش می یابد. اگر این مقیاس را در حال نوسان دیدید ، لطفاً بخاطر داشته باشید که یک دلیل بیولوژیکی برای آن وجود دارد.
  برای شروع دوباره رژیم کتوژنیک از همین حالا عزم خود را جزم کنید و به مسیر خود برگردید و برای ادامه راه سخت گیر باشید.

  سؤال: دیگر کاهش وزنی ندارم.حالا چکار کنم؟پاسخ: بسیاری از موارد می توانند باعث کاهش سرعت کاهش وزن شوند: استرس ، کمبود خواب ، ورزش ، تغییرات هورمونی و استفاده از الکل از جمله دیگر موارد هستند. کاهش وزن همیشه یک روند خطی نخواهد بود.  نوساناتی در میزان آب بدن وجود دارد که هر روز اتفاق می افتد.
  به طور متوسط افراد 500گرم تا ۱ کیلوگرم در هفته از دست می دهند، اما این بدان معنی نیست که این میزان به طور مداوم افت خواهد کرد. اندازه گیری ها و همچنین پیگیری وزن خود را از طریق وزن گیری انجام دهید ، زیرا اغلب می تواند در سایز و اندازه تغییر ایجاد شود اما هیچ تغییری در وزن ایجاد نشود. اگر بعد از گذشت ۴ تا 5 هفته هنوز مشکلی را تجربه می کنید ، به سراغ تغییر در  انتخاب رژیم های غذایی خود بروید.
  اولین چیزی که توصیه می شود پایش درشت مغذی ها است که اطمینان حاصل کنید مسیر خوبی را پشت سر گذاشتید و همچنین به اندازه کافی آب می نوشید و الکترولیت های مورد نیاز بدنتان را تأمین می کنید ، و در نهایت میزان مصرف لبنیات را کاهش می دهید.

  سؤال: من گوشت، تخم مرغ و لبنیات (یا هر غذایی دیگر) را دوست ندارم ، آیا می توانم هنوز یک رژیم کتوژنیک انجام دهم؟پاسخ: پاسخ کوتاه بله است. گذشته از رهنمودهای گسترده ای که در قسمت های قبل گفته شد ، تا زمانی که کربوهیدرات کم و پروتئین متوسط داشته باشید و بقیه کالری خود را از چربی دریافت کنید ، هیچ قاعده ی دیگری وجود ندارد. اگر این مقدار در درشت مغذی های شما جای گرفت، مناسب است.
  برخی از افراد قهوه را با کره می نوشند و مقدار زیادی گوشت می خورند. برخی دیگر غذاهای گیاهی مصرف می کنند، بعضی دیگر لبنیات مصرف می کنند اما آجیل مصرف نمی کنند. گزینه های زیادی وجود دارد که با توجه به محدودیت های رژیم غذایی خود می توانید انتخاب کنید.

  سؤال: بعد از رسیدن به وزن هدف خود در کتوژنیک چه اتفاقی می افتد؟پاسخ: برخی از افراد می خواهند که وزن ایده آل خود را به دست آوردند ، کتوژنیک را کنار بگذارند ، برخی دیگر تصمیم می گیرند که روی کتوژنیک بمانند یا رژیم غذایی نرمال مصرف کنند. من تقریباً یک دهه است که در رژیم کتوژنیک هستم. یک چیز را همیشه به خاطر بسپارید: اگر به عادت های قدیمی خود برگردید ، وزن را نیز به عقب برمیگردانید.

  اگر میزان مصرف خود را کنترل کنید ، ممکن است به دلیل جمع شدن مجدد ذخیره های های گلیکوژن ، متوجه افزایش وزن شوید. بسیاری از افراد به این دلیل که باعث می شود احساس بهتری پیدا کنند به رژیم کتوژنیک یا رژیم کم کربوهیدرات ادامه می دهند.

  یک تصور غلط این است که رژیم کتوژنیک نسبت به سایر رژیم های غذایی موجود گرانتر است.در حالی که ممکن است کمی گران تر از خرید مواد غذایی پر از غلات باشد ، بسیار ارزان تر از آن است که بسیاری از مردم فکر می کنند. 
  رژیم کتوژنیک ممکن است گران تر از یک رژیم استاندارد آمریکایی باشد ، اما هیچ تفاوتی با سایر سبک های غذایی نخواهد داشت.هنوز روشهای بی شماری برای صرفه جویی در پول هنگام پخت و پز کتوژنیک وجود دارد. بهترین راههای پس انداز پول و بودجه:
  •    بازار را جستجو کنید. همیشه کالاهایی  در بازار وجود دارد که به حراج گذاشته شده اند یا کوپنی هستند که شما می توانید آنها را خریداری کنید.همچنین به طور معمول می توانید از مجلات و روزنامه هایی که به خانه شما ارسال می شود استفاده کنید یا می توان از محصولات ویژه فروشگاه ها و تخفیفات مدیریتی استفاده کنید.

  •    عمده خرید و طبخ کنید. اگر فردی هستید که دوست ندارد زمان زیادی را در آشپزخانه بگذراند ، این یکی از بهترین توصیه هاست. خرید مواد غذایی خود به صورت عمده (بطور خاص از عمده فروشان) می تواند هزینه را به طور چشمگیری کاهش دهد. بعلاوه ، شما می توانید از غذای آماده و باقی مانده ی سایر وعده ها استفاده کنید که زمان کمتری را برای پخت و پز صرف کنید.
  •    خودتان وعده ها را درست کنید. در حالی که خریدن اکثر موارد از پیش تهیه شده یا از قبل پخته شده بسیار راحت است ، اما همیشه قیمت آن ها مقداری بیشتر است.

  توصیه ها

  به طور کلی ، خوردن مقدار زیادی چربی ، پروتئین متوسط و مقدار کمی کربوهیدرات می تواند تأثیر گسترده ای بر سلامتی شما داشته باشد مثل: کاهش کلسترول، وزن بدن، قند خون و افزایش سطح انرژی و خلق و خوی شما.
  در ابتدا رژیم کتوژنیک می تواند بسیار دشوار باشد ، اما به آن میزانی که به نظر می رسد سخت نیست. تغییر رژیم خود به رژیم کتوژنیک می تواند کمی دشوار باشد ، اما محبوبیت روزافزون جنبش های سالم غذا خوردن، پیدا کردن غذاهای کم کربوهیدرات موجود را آسانتر و آسان تر می کند.

  در ادامه توصیه هایی کوتاه برای افرادی که قصد کاهش وزن و شروع رژیم کتوژنیک دارند، آورده شده است:

  •    به رژیم درست و دقیق عمل کنید. معمولاً در افرادی که مصرف کربوهیدرات خود را بیشتر محدود می کنند ، نتایج بهتری را مشاهده می کنید. برای ماه اول رژیم کتوژنیک سعی کنید کربوهیدرات رژیم را تا حد ممکن پایین نگه دارید. با جدا کردن شیرینی های اضافی و شیرین کننده های مصنوعی به طور کلی (مثل نوشابه ها) از رژیم غذایی،خود را درآن رژیم سخت نگه دارید. قطع این موارد بطور چشمگیری میل شدید به قند را کاهش می دهد.

  •    آب  و الکترولیت های مکمل بنوشید. شایع ترین مشکلات ناشی از کم آبی یا کمبود الکترولیت ها است. هنگامی که رژیم کتوژنیک را شروع می کنید (و حتی در طولانی مدت) ، اطمینان حاصل کنید که آب زیادی می نوشید ، غذاهای خود را نمک زده و یک مولتی ویتامین مصرف می کنید. اگر هنوز مشکلاتی را تجربه می کنید ، می توانید مکمل های الکترولیت را بصورت جداگانه مصرف کنید.
  •    آنچه را که می خورید پایش کنید. مصرف بیش از حد کربوهیدرات بسیار ساده است زیرا آنها تقریباً در هر چیزی که انتخاب می کنید مخفی هستند. پس پایش و کنترل چیزهایی که می خورید به کنترل میزان مصرف کربوهیدرات کمک می کند.

  اشتراک در شبکه های اجتماعی

  لیست مواد غذایی مجاز رژیم کتوژنیک + PDF

  مواد غذایی مجاز در رژیم کتوژنیک کدام‌ها هستند؟ کدام سبزیجات در رژیم کتو مناسب است؟ در کتوژنیک مصرف کدام میوه‌ها مجاز است؟ در رژیم کتوژنیک از کدام چاشنی‌ها می‌توان استفاده کرد؟ غذای رژیم کتوژنیک رژیم کتوژنیک را می‌خواهید شروع کنید اما نمی‌دانید باید چه غذاهایی مصرف کنید؟ در رژیم کتوژنیک و سایر رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات غذاهای متنوعی وجود دارد که می‌توانید در برنامه غذایی داشته باشید. در این مطلب از سایت زوم لایف لیست مواد غذایی رژیم کتوژنیک را تهیه کرده‌ایم که می‌توانید در ادامه بخوانید.

  برای شروع کاهش وزن با رژیم کتوژنیک، باید کربوهیدرات خالص خود را به 20-50 گرم در روز محدود کنید. منظور از کربوهیدرات خالص کربوهیدراتی می‌باشد که مقدار فیبر آن را کم کرده باشیم. فیبر در بدن ما گوارش نمی‌شود پس نباید به عنوان کربوهیدرات بشماریم. برای محاسبه کربوهیدرات خالص از فرمول زیر می‌توانید استفاده کنید:

  کربوهیدرات خالص (گرم) = کل کربوهیدرات (گرم) – فیبر (گرم)

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  همانطور که ما به‌طور کامل در مقاله‌ای جداگانه‌ای درباره “راهنمای شروع رژیم کتوژنیک” توضیح داده‌ایم، اصل رژیم غذایی کتو “خوردن چربی برای سوزاندن چربی” توسط کربوهیدرات بسیار محدود است که بدن شما بجای کربوهیدرات (منبع سوخت اولیه بدن) از چربی‌ها برای سوخت و ساز بدن استفاده می‌کند که به این حالت فاز کتوسیس می‌گویند (1). علاوه بر از دست دادن وزن و انرژی، رژیم غذایی کتو به حفظ سلامت پوست، تعادل هورمونی (2) کمک می‌کند.

  اگر به تازگی رژیم کتوژنیک را آغاز کرده باشید احتمالاً بزرگ‌ترین سوال در ذهن شما پیدا کردن مواد غذایی کم کربوهیدرات و با چربی بالا است. چه غذایی برای رژیم کتوژنیک مناسب است؟ در رژیم کتوژنیک استاندارد 70 تا 80 درصد کالری‌ها از چربی، 15 تا 20 درصد از پروتئین و 5 درصد از کربوهیدرات تشکیل شده است. با این توضیح باید لیستی از مواد غذایی مناسب کتوژنیک داشته باشید. در ادامه لیست مواد غذایی پر چرب و کم کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک را بخوانید:

  توجه: این درصد‌ها براساس رژیم غذایی کتوژنیک استاندارد (SKD) است.

  در ادامه مواد غذایی مناسب رژیم کتوژنیک را با تفکیک دسته‌بندی محصولات بخوانید:

  در رژیم کتوژنیک مصرف مواد غذایی با کربوهیدرات خالص بسیار مهم است.

  محصولات حیوانی با کربوهیدرات خالص

  سبزیحات با کربوهیدرات خالص

  میوه‌های با کربوهیدرات خالص

  آجیل و دانه‌های با کربوهیدرات خالص

  چاشنی‌ها و دیگر مواد غذایی با کربوهیدرات خالص

  پروتئین فقط در گوشت وجود ندارد! مواد غذایی گیاهی بسیاری وجود دارد که می‌تواند برای تامین پروتئین بدن، جایگزین گوشت شود!

  گوشت، ماهی و غذاهای دریایی

  تخم مرغ و لبنیات

  آجیل و دانه‌ها

  سبزیجات، میوه‌ها و سایر مواد غذایی

  اگر می‌خواهید لیست مواد غذایی رژیم کتوژنیک را همیشه همراه خودتان داشته باشید، فایل PDF را دانلود نمایید.

  برای اینکه در فاز کتوسیس باقی بمانید بهتر است که این مواد غذایی را محدود کنید تا جواب بیشتری بگیرید (3):

  محصولات لبنی به خاطر وجود قند طبیعی باید محدود شوند. پنیرهای پرچرب و سفت تر کربوهیدرات کمتری دارند در حالی که شیر کم چرب و پنیرهای نرم‌تر کربوهیدرات بالاتری دارند.

  اغلب طعم دهنده هایی که در ادامه آمده اند در هر 1 تا 2 قاشق غذا خوری 0.5 تا 2 گرم کربوهیدرات خالص دارند.

  شما می‌توانید نوشیدنی‌های شیرین شده که در ادامه آمده‌اند را به مقدار متعادل در روز بنوشید. نوشیدنی‌هایی که در ادامه آمده اند 1 تا 7 گرم کربوهیدرات خالص در خود دارند:


  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  (کتاب رژیم کتوژنیک: راهنمای ضروری برای زندگی با سبک کتو)

  کلام آخر…

  رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن، کنترل قند خون و بسیاری از اهداف سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هماهنطور که گفته شد، رژیم کتوژنیک، یک رژیم غذایی با چربی بالا و کم کربوهیدرات است و در لیست بالا نیز مواد غذایی با کربوهیدرات پایین و پروتئین متوسط مورد استفاده در رژیم کتوژنیک را معرفی کردیم. امیدواریم این لیست مواد غذایی برای شما که می‌خواهید رژیم کتوژنیک را شروع کنید، کاربردی باشد.

  آیا خواندن این مطلببرای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

  در خبرنامه ایمیلی عضو شوید تا مطالب منتخب را دریافت کنید!

  سلام، خواهش می‌کنم باعث افتخاره که میزبان شما هستیم

  سلام، در رژیم کتوژنیک درصد مصرف چربی، پروتئین و کربوهیدرات مهم است. توجه به میزان کالری مورد نیاز روزانه مهم است و در رژیم کتو شما کمتر کربوهیدرات می‌خورید و بیشتر سراغ چربی‌ها می‌روید. پس طبیعی است که بشقاب غذای شما نسبت به قبل کالری بیشتری داشته باشد. در هر گرم چربی حدود ۹ کالری وجود دارد، درحالیکه هر گرم کربوهیدرات تقریبا ۴ کالری دارد. پس اگر در این رژیم حواستان به میزان کالری دریافتی نباشد، طبیعی است که وزن کم نکنید.

  اگر می‌خواهید این رژیم غذایی را اصولی شروع کنید پیشنهاد ما به شما کتاب راهنمای کتوژنیک است که لینک آن در ادامه اضافه شده است:

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

 • آسان نقاشی سه بعدی خیلی ساده
 • سلام، ماست کربوهیدرات زیادی دارد و معمولاً در این رژیم استفاده نمی‌شود. اما اگر تمایل به استفاده از ماست دارید بهتر است کمی ماست یونانی مصرف کنید. یک ظرف 170 گرمی از ماست یونانی ساده و بدون چربی 100 کالری، 17 گرم پروتئین و 6 گرم کربوهیدرات دارد.

  سلام، بطور کلی کربوهیدرات مجاز یا غیرمجاز نداریم. در رژیم غذایی میزان مصرف کربوهیدرات مهمه که بهتره کمتر از 25 گرم در روز مصرف بشه.

  سلام، زمان ورود به فاز کتوز برای هر شخصی متفاوت است اما بطور معمول اگر رژیم بدرستی رعایت شود بین 10 تا 15 روز طول می‌کشد. برخی افراد رژیم کتوژنیک رو به عنوان سبک زندگی انتخاب کردند اما الزامی در انجام این‌کار نیست.

  در رژیم کتوژنیک میزان مصرف چربی (70%)، پروتئین (25%)، کربوهیدرات (5%) باید رعایت شود. اگر در برنامه غذایی چربی کمتری دریافت کرده باشید، یعنی از رژیم کتوژنیک فاصله گرفتید. اگر با این تغییر به وزن دلخواه خودتان رسیدید هیچگونه مشکلی نداره. هدف نهایی رسیدن به وزن دلخواه است.

  درباره خروج از رژیم کتوژنیک قبلاً در مطلب جداگانه‌ای توضیح داده‌ایم:

  https://zoomlife.ir/health/diet/840-how-to-come-off-keto-diet.html

  سلام، برای رفع یبوست باید مواد غذایی حاوی فیبر مصرف کنید. از آنجایی که فیبر در مواد غذایی بسیاری وجود دارد و تنها منبع آن مواد کربوهیدراتی نیست، شما می‌توانید در انتخاب چربی‌ها نیز، دانه‌های روغنی و آجیل‌های سرشار از فیبر را جایگزین سایر انواع چربی کنید. به عنوان مثال: بادام درختی، بادام زمینی، فندق، آووکادو، نارگیل، انجیر، نخود فرنگی، شلغم، نخود، لپه، تخم کتان.

  توجه داشته باشید که برخی از این مواد غذایی (نخود، لپه، تخم کتان)، کربوهیدرات نسبتاً بالایی نیز دارند و باید کنترل شده مصرف شوند. علاوه بر مصرف فیبر کافی، شما می توانید با رعایت برخی موارد، از جمله مصرف غذای کامل و غیرفرآوری، نوشیدن آب کافی، مصرف مکمل منیزیم، ورزش روزانه و سبک و همچنین اجتناب از مصرف هرگونه قند ساده، به جلوگیری از ابتلا به یبوست در اثر رژیم کتوژنیک کمک کنید. با این حال، در صورت ابتلای طولانی به یبوست، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

  بطور متوسط در هر 100 گرم انجیر 19 گرم کربوهیدرات وجود دارد. با توجه به اینکه در رژیم کتوژنیک مجاز به مصرف بین 20 تا 30 گرم گربوهیدرات هستید. می‌توانید برای رفع یبوست می‌توانید روزانه یک انجیر بسیار کوچک و یا هر 2 روز یکبار مصرف کنید. توجه داشته باشید که منظور انجیر طبیعی است نه انجیر خشک.

  سلام وقت بخیر، در روزهای آینده بهترین و پرفروش‌ترین کتاب رژیم کتوژنیک در سایت amazon را به زبان فارسی را منتشر می‌کنیم. برای اطلاع از انتشار و خرید این کتاب می‌توانید در خبرنامه عضو شوید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  سلام، برای کاهش وزن با رژیم کتوژنیک زمان پیشنهادی بین 1 تا 4 ماه است، حتی ممکن است تا 6 ما نیز ادامه داشته باشد اما تماماً بستگی به شرایط جسمانی شما دارد.

  درباره خارج شدن از رژیم کتوژنیک و تثبیت وزن در مطلب جداگانه‌ای توضیح داده‌ایم: https://zoomlife.ir/health/diet/840-how-to-come-off-keto-diet.html

  سلام، مقاله مربوط به شروع رژیم کتوژنیک رو مطالعه کنید.

  https://zoomlife.ir/health/diet/234-start-ketogenic-diet.html

  سلام، در همین مقاله و در قسمت مواد غذایی مناسب رژیم کتوژنیک استاندارد درصد مجاز چربی، پروتئین و کربوهیدرات به همراه چند نمونه مواد غذایی توضیح داده شده است.

  سلام، بهتره در طول زمانی که از رژیم کتو استفاده کنید، مصرف کربوهیدرات را کنترل کنید و غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند مانند برنج و نان را بسیار و بسیار اندک مصرف کنید. به دلیل اینکه برای ورود به فاز کتوزیس و کاهش وزن، باید کربوهیدرات بسیار کمی مصرف کنید. در غیر اینصورت ممکن است به بدن شک وارد شود و نتواند از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده کند.

  سلام، توضیحی که شما دادید یک رژیم دیگه است و اصلاً رژیم کتوژنیک و کم کالری به حساب نمیاد! شما یا می‌تونید از رژیم‌های بسیار کم کالری یا کم کالری استفاده کنید، در غیراینصورت برای استفاده از رژیم کتوژنیک استاندارد باید درصد چربی، پروتئین و کربوهیدرات رو رعایت کنید.

  در رژیم کتوژنیک زمانیکه که وارد فاز کتوزیس شدید، بدن برای سوخت و ساز از چربی‌ها بجای کربوهیدرات استفاده می‌کنه.

  سلام، از کشک استفاده نکنید به دلیل اینکه مقدار زیادی کربوهیدرات دارد و از توت خشک هم خیلی کم استفاده کنید.

  سلام، بله پنیر فتا در هر 100 گرم، 4.1 گرم کربوهیدرات دارد و می‌توانید استفاده کنید. در مورد پنیرهای مورد استفاده خدمتتون عرض کنم که باید از پنیرهای بسته بندی استفاده کنید تا بتونید مقدار پروتئین، چربی و کربوهیدرات رو بررسی کنید.

  آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

  کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

  ورود کاربران

  راهنمای رژیم کتوژنیک برای لاغر شدن + نمونه برنامه

  رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی لوکرب است و افرادی زیادی برای کاهش وزن سریع از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم برای لاغر شدن، رژیم کتوژنیک را انتخاب کردید اما اطلاعات کمی درباره‌ی این رژیم لاغری دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

  آنچه در ادامه می‌خوانید:

  رژیم غذایی کتوژنیک، رژیم کیتو یا رژیم کتون‌زا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن سریع بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در رژیم غذایی کتو، سوزاندن چربی‌های اضافی و انباشته بدون اینکه شخص احساس گرسنگی کند، انجام می‌شود. روش کار رژیم کتوژنیک اینطور است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی بدست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. شما در رژیم کتو باید بیشتر کربوهیدراتی که هضم آنها آسان است مانند شکر، نوشابه، شیرینی‌ها و نان سفید را حذف کنید.

  به جرات می‌توان گفت؛ رژیم کتوژنیک، شاید آسان‌ترین رژیم غذایی نباشد، اما در صورتی که دستورالعمل‌های آن را در برنامه غذایی خود ایجاد کنید، طولی نخواهد کشید که به هدف خود برسید و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت را داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  توجه: کتوژنیک یک رژیم غذایی کوتاه مدت است و حتی کارشناسان تغذیه رژیم کتوژنیک را به عنوان یک رژیم غذایی پایدار و طولانی مدت برای کاهش وزن، توصیه نمی‌کنند.

  رژیم غذایی کتوژنیک در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 34 را کسب کرده است. سایر رتبه‌ها را در ادامه می‌بینید:

  رژیم کتوژنیک طرفداران و مخالفان بسیاری دارد اما با توجه به جدید بودن آن تحقیقات بر روی اثرات مثبت و منفی این رژیم ادامه دارد. البته با توجه به تاثیر شگفت‌انگیز این رژیم غذایی بر کاهش وزن، افرادی که شرایط جسمانی خاصی ندارند براحتی می‌توانند از کتوژنیک پیروی کنند.

  در حالت طبیعی سوخت تامین کننده‌ی انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی) بدست می‌آید. اما در این رژیم، سوخت بدن از ذخایر چربی و در صورت لزوم از پروتئین تامین می‌شود. در واقع استفاده از بافت چربی به عنوان سوخت، موجب کاهش وزن می‌شود. در رژیم کتو اساس رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی، نشاسته، برنج، نان و… ) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است (1).

  در رژیم کتوژنیک باید روزانه کمتر از 50 گرم از کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید، در نهایت انرژی بدن شما (قند خون که بدن می‌تواند سریع مصرف کند) تمام می‌شود. این معمولا بین 3 تا 4 روز طول می‌کشد. سپس بدن برای انرژی شروع به شکستن پروتئین و چربی می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

  در حالت عادی، بدن کربوهیدرات را به قند (گلوکز) تبدیل می‌کند؛ هورمون انسولین قند رو از خون به سلول‌ها می‌برند تا بعنوان سوخت استفاده شود و مابقی بصورت چربی ذخیره می‌شود. خوردن هر چیزی که در بدن به قند ساده یا گلوکز تبدیل شود،انسولین را بالا می‌برد. به عنوان مثال مصرف شیرینی به شدت میزان انسولین را افزایش می‌دهد.

  مصرف زیاد کربوهیدارت و خوراکیای شیرین، باعث ایجاد مقاومت انسولینی (Insulin Resistance) در بدن می‌شود. در این حالت سلول‌های بدن به انسولین پاسخ نخواهند داد و نمی‌توانند از قندخون برای سوخت و ساز استفاده کنند. برای جبران، بدن انسولین بیشتری تولید خواهد کرد که در نتیجه این فرایند، انسولین خون و هم قند خون بالا می‌روند. همین مقاومت انسولینی مقدمه دیابت نوع 2 و افزایش وزن خواهد بود.

  اگه بدن شما نسبت به انسولین مقاومت پیدا کند:

  طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک قرار دارند 2.2 برابر وزن کمتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری دارند، وزن کم کردند. همچنین سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL نیز در افرادی که رژیم کتو داشتند، بهبود یافته است.

  دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیم‌های غذایی کم چرب دارد. یکی از دلایل این است که در کاهش وزن با رژیم کتوژنیک، می‌توانید کاهش وزن بیشتری زیرا را به نسبت رژیم‌های کم چرب داشته باشید، در حالتی که احساس گرسنگی نخواهید داشت.

  رژیم کتوژنیک به مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی فواید و عوارض مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد:

  در یک مطلب جداگانه درباره عوارض جانبی رژیم کتوژنیک صحبت کرده‌ایم. اگر می‌خواهید درباره عوارض کتو بیشتر بخوانید، اینجا کلیک کنید.

  تا اینجا درباره عملکرد رژیم کتوژنیک توضیح دادیم و با این رژیم غذایی آشنا شدید، اما چطور باید رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟ اگرچه روش‌های مختلف زیادی برای شروع کتو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، اما بهترین نتایج معمولاً از 5 مرحله زیر به دست می‌آید:

  شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، مبتلایان به دیابت یا کسانی که به دنبال بهبود سوخت و ساز بدن خود هستند، فوق العاده است. اما برای ورزشکاران حرفه‌ای، کسانی که قصد عضله سازی در بدن خود دارند و یا به دنبال افزایش وزن هستند، رژیم مناسبی نیست. کتوژنیک هم مانند تمام رژیم‌های غذایی دیگر تنها زمانی موثر خواهد بود که به مدت طولانی به آن پایبند باشید.

  نمونه هرم کتویی

  در رژیم کتوژنیک، مصرف هر غذایی که میزان زیادی کربوهیدرات داشته باشد باید محدود شود. در اینجا لیستی از غذاهایی که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی کتوژنیک باید محدود یا حذف شود آورده‌ایم.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در رژیم کتوژنیک مواد غذایی با کربوهیدرات کم اما چربی بالا انتخاب شود، در ادامه لیستی از خوراکی‌هایی که باید حجم اصلی وعده‌‌های غذایی شما را تشکیل دهند را تهیه کرده‌ایم.

  مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند. معمولاً در همه جا بین 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص در رژیم روزانه توصیه شده است. اما هرچه شما کربوهیدرات و گلوکز کمتری مصرف کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. اگر شما رژیم کتو را برای کاهش وزن می گیرید، بهتر است هم کربوهیدرات کل مصرفی و هم کربوهیدرات خالص مصرفی را کنترل کنید. پروتئین و باقیمانده چربی روزانه شما باید به اندازه نیاز مصرف شود.

  کربوهیدرات خالص چیست؟ کربوهیدرات خالص مجموع کربوهیدرات غذایی منهای مجموع فیبر است. توصیه می‌کنیم مصرفی کربوهیدرات کل خود را زیر 35 گرم و کربوهیدرات خالص را زیر 25 گرم نگه دارید.

  نمونه برنامه رژیم کتوژنیک استاندارد

  شنبه

  یکشنبه

  دوشنبه

 • شعر نوشته زیبا برای پروفایل
 • سه شنبه

  چهارشنبه

  پنج شنبه

  جمعه

  اگر می‌خواهید مواد غذایی را تغییر دهید، باید بدانید که مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند.

  اگر در بین وعده‌های غذایی تان احساس گرسنگی کردید، در زیر نمونه‌های خوبی از میان وعده‌های مناسب برای کاهش وزن متناسب با رژیم کتوژنیک آمده است:

  راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک

  اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را اصولی شروع کنید، خوب است که راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک را همیشه همراه خودتان داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک


  (کتاب رژیم کتوژنیک: راهنمای ضروری برای زندگی با سبک کتو)

  سخن پایانی

  رژیم کتوژنیک برای افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلایان به دیابت و کسانی که می‌خواهند سلامت متابولیک شان را بهبود بدهند، فوق العاده است. اما ممکن است این رژیم برای ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که می‌خواهند حجم عضلات و وزن‌شان را بالا ببرند، مناسب نباشد. مانند تمام رژیم‌ها و انواع روش‌های لاغری، رژیم کتوژنیک تنها زمانی می‌تواند ثمربخش باشد که در اجرای آن ثابت قدم باشید و برای مدتی طولانی آن را دنبال کنید.

  آیا خواندن این مطلببرای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

  در خبرنامه ایمیلی عضو شوید تا مطالب منتخب را دریافت کنید!

  در هر رژیم غذایی، میزان کاهش وزن با توجه به خصوصیات هر شخص متفاوت هستش اما بطور کلی میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک بین 2 تا 5 کیلوگرم در ماه است.

  سلام، در رژیم کتوژنیک مصرف روزانه 20 گرم کربوهیدرات توصیه شده که اگر این مقدار رو در کنار ورزش و نوشیدن آب کافی داشته باشید، سریعتر وارد فاز کتوزیس می‌شوید.

  سلام، می‌تونید از محتوای موجود در سایت برای آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک استفاده کنید. همچنین می‌‌توانید کتاب راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، متاسفانه خیر. کتاب فقط بصورت الکترونیکی (PDF) موجود است.

  سلام، دانلود فایل بررسی شد و مشکلی ندارد. می‌توانید از قسمت سفارشات، فایل‌های خریداری شده را ببینید و روی دانلود کلیک کنید.

  سلام، برای شروع اصولی این رژیم غذایی پیشنهاد می‌کنم راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر بررسی و تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، رژیم کتوژنیک به عنوان یک رژیم کاهش وزن سریع شناخته شده و اگر این رژیم را اصولی شروع کنید می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. درباره کاهش وزن با رژیم کتوژنیک قبلاً در مطلب جداگانه‌ای بطور کامل توضیح داده‌ایم که از لینک زیر قابل دسترسی است:

  https://zoomlife.ir/health/diet/233-ketogenic-diet-and-weight-loss.html

  سلام، در باکس پیشنهاد خرید می‌تونید روی دکمه خرید و دانلود کلیک کنید. برای دسترسی سریع‌تر شما لینک محصول در ادامه اضافه شده:

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، منظور پنیر خامه‌ای است. هر 100 گرم پنیر خامه‌ای حاوی 4.07 گرم کربوهیدرات، 5.93 گرم پروتئین و 34.24 گرم چربی است.

  همچنین می‌توانید از پنیر لیقوان (تبریز) استفاده کنید. هر 100 گرم پنیر لیقوان 1.5 گرم کربوهیدرات، 15.6 گرم پروتئین و 24 گرم چربی دارد.

  این یک نمونه رژیم غذایی عمومی است که فقط برای آشنایی شما اضافه شده. البته قابلیت استفاده دارد و خودتان می‌توانید مقدار مصرفی را کنترل کنید.

  در لینک زیر، مواد غذایی مناسب این رژیم غذایی را توضیح دادیم، شما می‌توانید از این لیست استفاده کنید و با توجه به شرایط جسمانی، آلرژی و… رژیم غذایی خودتان را تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/health/diet/665-keto-diet-food.html

  سلام، با توجه به اضافه وزن بسیار زیادی که دارید (حدود 30 کیلو)، مصرف مکمل می‌تونه برای شما مناسب باشه اما باید دقت داشته باشید که فقط استفاده از مکمل به کاهش وزن شما کمکی نمیکنه.

  در کنار مصرف مکمل حتماً برنامه غذایی مناسب داشته باشید و قوانین کتوژنیک را رعایت کند. مانند مصرف روزانه حداقل 20 تا 30 گرم کربوهیدرات و تحرک روزانه رو فراموش نکنید.

  همچنین در چند روز آینده پرفروش‌ترین کتاب راهنمای رژیم کتوژنیک در سایت آمازون، با ترجمه فارسی برای خرید بر روی سایت قرار خواهد گرفت. برای اطلاع از انتشار این کتاب می‌توانید در خبرنامه عضو شوید.

  سلام، کپسولی که مصرف می‌کنید انواع متفاوتی داره، لطفاً مشخصات کامل کپسول رو بفرستید و بفرمایید چرا تصمیم گرفتید از مکمل استفاده کنید؟ آیا با تصمیم پزشک بوده؟

  سلام، در رژیم کتوژنیک می‌توانید از شیر بادام، شیر نارگیل یا حتی شیر بادام هندی استفاده کنید. در استفاده از شیر، خامه و… باید نسبت مواد غذایی چربی، کربوهیدرات و پروتئین را رعایت کنید.

  آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

  کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

  ورود کاربران

  راهنمای رژیم کتوژنیک برای لاغر شدن + نمونه برنامه

  رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی لوکرب است و افرادی زیادی برای کاهش وزن سریع از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم برای لاغر شدن، رژیم کتوژنیک را انتخاب کردید اما اطلاعات کمی درباره‌ی این رژیم لاغری دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

  آنچه در ادامه می‌خوانید:

  رژیم غذایی کتوژنیک، رژیم کیتو یا رژیم کتون‌زا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن سریع بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در رژیم غذایی کتو، سوزاندن چربی‌های اضافی و انباشته بدون اینکه شخص احساس گرسنگی کند، انجام می‌شود. روش کار رژیم کتوژنیک اینطور است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی بدست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. شما در رژیم کتو باید بیشتر کربوهیدراتی که هضم آنها آسان است مانند شکر، نوشابه، شیرینی‌ها و نان سفید را حذف کنید.

  به جرات می‌توان گفت؛ رژیم کتوژنیک، شاید آسان‌ترین رژیم غذایی نباشد، اما در صورتی که دستورالعمل‌های آن را در برنامه غذایی خود ایجاد کنید، طولی نخواهد کشید که به هدف خود برسید و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت را داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  توجه: کتوژنیک یک رژیم غذایی کوتاه مدت است و حتی کارشناسان تغذیه رژیم کتوژنیک را به عنوان یک رژیم غذایی پایدار و طولانی مدت برای کاهش وزن، توصیه نمی‌کنند.

  رژیم غذایی کتوژنیک در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 34 را کسب کرده است. سایر رتبه‌ها را در ادامه می‌بینید:

  رژیم کتوژنیک طرفداران و مخالفان بسیاری دارد اما با توجه به جدید بودن آن تحقیقات بر روی اثرات مثبت و منفی این رژیم ادامه دارد. البته با توجه به تاثیر شگفت‌انگیز این رژیم غذایی بر کاهش وزن، افرادی که شرایط جسمانی خاصی ندارند براحتی می‌توانند از کتوژنیک پیروی کنند.

  در حالت طبیعی سوخت تامین کننده‌ی انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی) بدست می‌آید. اما در این رژیم، سوخت بدن از ذخایر چربی و در صورت لزوم از پروتئین تامین می‌شود. در واقع استفاده از بافت چربی به عنوان سوخت، موجب کاهش وزن می‌شود. در رژیم کتو اساس رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی، نشاسته، برنج، نان و… ) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است (1).

  در رژیم کتوژنیک باید روزانه کمتر از 50 گرم از کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید، در نهایت انرژی بدن شما (قند خون که بدن می‌تواند سریع مصرف کند) تمام می‌شود. این معمولا بین 3 تا 4 روز طول می‌کشد. سپس بدن برای انرژی شروع به شکستن پروتئین و چربی می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

  در حالت عادی، بدن کربوهیدرات را به قند (گلوکز) تبدیل می‌کند؛ هورمون انسولین قند رو از خون به سلول‌ها می‌برند تا بعنوان سوخت استفاده شود و مابقی بصورت چربی ذخیره می‌شود. خوردن هر چیزی که در بدن به قند ساده یا گلوکز تبدیل شود،انسولین را بالا می‌برد. به عنوان مثال مصرف شیرینی به شدت میزان انسولین را افزایش می‌دهد.

  مصرف زیاد کربوهیدارت و خوراکیای شیرین، باعث ایجاد مقاومت انسولینی (Insulin Resistance) در بدن می‌شود. در این حالت سلول‌های بدن به انسولین پاسخ نخواهند داد و نمی‌توانند از قندخون برای سوخت و ساز استفاده کنند. برای جبران، بدن انسولین بیشتری تولید خواهد کرد که در نتیجه این فرایند، انسولین خون و هم قند خون بالا می‌روند. همین مقاومت انسولینی مقدمه دیابت نوع 2 و افزایش وزن خواهد بود.

  اگه بدن شما نسبت به انسولین مقاومت پیدا کند:

  طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک قرار دارند 2.2 برابر وزن کمتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری دارند، وزن کم کردند. همچنین سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL نیز در افرادی که رژیم کتو داشتند، بهبود یافته است.

  دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیم‌های غذایی کم چرب دارد. یکی از دلایل این است که در کاهش وزن با رژیم کتوژنیک، می‌توانید کاهش وزن بیشتری زیرا را به نسبت رژیم‌های کم چرب داشته باشید، در حالتی که احساس گرسنگی نخواهید داشت.

  رژیم کتوژنیک به مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی فواید و عوارض مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد:

  در یک مطلب جداگانه درباره عوارض جانبی رژیم کتوژنیک صحبت کرده‌ایم. اگر می‌خواهید درباره عوارض کتو بیشتر بخوانید، اینجا کلیک کنید.

  تا اینجا درباره عملکرد رژیم کتوژنیک توضیح دادیم و با این رژیم غذایی آشنا شدید، اما چطور باید رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟ اگرچه روش‌های مختلف زیادی برای شروع کتو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، اما بهترین نتایج معمولاً از 5 مرحله زیر به دست می‌آید:

  شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، مبتلایان به دیابت یا کسانی که به دنبال بهبود سوخت و ساز بدن خود هستند، فوق العاده است. اما برای ورزشکاران حرفه‌ای، کسانی که قصد عضله سازی در بدن خود دارند و یا به دنبال افزایش وزن هستند، رژیم مناسبی نیست. کتوژنیک هم مانند تمام رژیم‌های غذایی دیگر تنها زمانی موثر خواهد بود که به مدت طولانی به آن پایبند باشید.

  نمونه هرم کتویی

  در رژیم کتوژنیک، مصرف هر غذایی که میزان زیادی کربوهیدرات داشته باشد باید محدود شود. در اینجا لیستی از غذاهایی که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی کتوژنیک باید محدود یا حذف شود آورده‌ایم.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در رژیم کتوژنیک مواد غذایی با کربوهیدرات کم اما چربی بالا انتخاب شود، در ادامه لیستی از خوراکی‌هایی که باید حجم اصلی وعده‌‌های غذایی شما را تشکیل دهند را تهیه کرده‌ایم.

  مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند. معمولاً در همه جا بین 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص در رژیم روزانه توصیه شده است. اما هرچه شما کربوهیدرات و گلوکز کمتری مصرف کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. اگر شما رژیم کتو را برای کاهش وزن می گیرید، بهتر است هم کربوهیدرات کل مصرفی و هم کربوهیدرات خالص مصرفی را کنترل کنید. پروتئین و باقیمانده چربی روزانه شما باید به اندازه نیاز مصرف شود.

  کربوهیدرات خالص چیست؟ کربوهیدرات خالص مجموع کربوهیدرات غذایی منهای مجموع فیبر است. توصیه می‌کنیم مصرفی کربوهیدرات کل خود را زیر 35 گرم و کربوهیدرات خالص را زیر 25 گرم نگه دارید.

  نمونه برنامه رژیم کتوژنیک استاندارد

  شنبه

  یکشنبه

  دوشنبه

 • عکس تفریحی مشهد
 • سه شنبه

  چهارشنبه

  پنج شنبه

  جمعه

  اگر می‌خواهید مواد غذایی را تغییر دهید، باید بدانید که مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند.

  اگر در بین وعده‌های غذایی تان احساس گرسنگی کردید، در زیر نمونه‌های خوبی از میان وعده‌های مناسب برای کاهش وزن متناسب با رژیم کتوژنیک آمده است:

  راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک

  اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را اصولی شروع کنید، خوب است که راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک را همیشه همراه خودتان داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک


  (کتاب رژیم کتوژنیک: راهنمای ضروری برای زندگی با سبک کتو)

  سخن پایانی

  رژیم کتوژنیک برای افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلایان به دیابت و کسانی که می‌خواهند سلامت متابولیک شان را بهبود بدهند، فوق العاده است. اما ممکن است این رژیم برای ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که می‌خواهند حجم عضلات و وزن‌شان را بالا ببرند، مناسب نباشد. مانند تمام رژیم‌ها و انواع روش‌های لاغری، رژیم کتوژنیک تنها زمانی می‌تواند ثمربخش باشد که در اجرای آن ثابت قدم باشید و برای مدتی طولانی آن را دنبال کنید.

  آیا خواندن این مطلببرای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

  در خبرنامه ایمیلی عضو شوید تا مطالب منتخب را دریافت کنید!

  در هر رژیم غذایی، میزان کاهش وزن با توجه به خصوصیات هر شخص متفاوت هستش اما بطور کلی میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک بین 2 تا 5 کیلوگرم در ماه است.

  سلام، در رژیم کتوژنیک مصرف روزانه 20 گرم کربوهیدرات توصیه شده که اگر این مقدار رو در کنار ورزش و نوشیدن آب کافی داشته باشید، سریعتر وارد فاز کتوزیس می‌شوید.

  سلام، می‌تونید از محتوای موجود در سایت برای آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک استفاده کنید. همچنین می‌‌توانید کتاب راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، متاسفانه خیر. کتاب فقط بصورت الکترونیکی (PDF) موجود است.

  سلام، دانلود فایل بررسی شد و مشکلی ندارد. می‌توانید از قسمت سفارشات، فایل‌های خریداری شده را ببینید و روی دانلود کلیک کنید.

  سلام، برای شروع اصولی این رژیم غذایی پیشنهاد می‌کنم راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر بررسی و تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، رژیم کتوژنیک به عنوان یک رژیم کاهش وزن سریع شناخته شده و اگر این رژیم را اصولی شروع کنید می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. درباره کاهش وزن با رژیم کتوژنیک قبلاً در مطلب جداگانه‌ای بطور کامل توضیح داده‌ایم که از لینک زیر قابل دسترسی است:

  https://zoomlife.ir/health/diet/233-ketogenic-diet-and-weight-loss.html

  سلام، در باکس پیشنهاد خرید می‌تونید روی دکمه خرید و دانلود کلیک کنید. برای دسترسی سریع‌تر شما لینک محصول در ادامه اضافه شده:

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، منظور پنیر خامه‌ای است. هر 100 گرم پنیر خامه‌ای حاوی 4.07 گرم کربوهیدرات، 5.93 گرم پروتئین و 34.24 گرم چربی است.

  همچنین می‌توانید از پنیر لیقوان (تبریز) استفاده کنید. هر 100 گرم پنیر لیقوان 1.5 گرم کربوهیدرات، 15.6 گرم پروتئین و 24 گرم چربی دارد.

  این یک نمونه رژیم غذایی عمومی است که فقط برای آشنایی شما اضافه شده. البته قابلیت استفاده دارد و خودتان می‌توانید مقدار مصرفی را کنترل کنید.

  در لینک زیر، مواد غذایی مناسب این رژیم غذایی را توضیح دادیم، شما می‌توانید از این لیست استفاده کنید و با توجه به شرایط جسمانی، آلرژی و… رژیم غذایی خودتان را تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/health/diet/665-keto-diet-food.html

  سلام، با توجه به اضافه وزن بسیار زیادی که دارید (حدود 30 کیلو)، مصرف مکمل می‌تونه برای شما مناسب باشه اما باید دقت داشته باشید که فقط استفاده از مکمل به کاهش وزن شما کمکی نمیکنه.

  در کنار مصرف مکمل حتماً برنامه غذایی مناسب داشته باشید و قوانین کتوژنیک را رعایت کند. مانند مصرف روزانه حداقل 20 تا 30 گرم کربوهیدرات و تحرک روزانه رو فراموش نکنید.

  همچنین در چند روز آینده پرفروش‌ترین کتاب راهنمای رژیم کتوژنیک در سایت آمازون، با ترجمه فارسی برای خرید بر روی سایت قرار خواهد گرفت. برای اطلاع از انتشار این کتاب می‌توانید در خبرنامه عضو شوید.

  سلام، کپسولی که مصرف می‌کنید انواع متفاوتی داره، لطفاً مشخصات کامل کپسول رو بفرستید و بفرمایید چرا تصمیم گرفتید از مکمل استفاده کنید؟ آیا با تصمیم پزشک بوده؟

  سلام، در رژیم کتوژنیک می‌توانید از شیر بادام، شیر نارگیل یا حتی شیر بادام هندی استفاده کنید. در استفاده از شیر، خامه و… باید نسبت مواد غذایی چربی، کربوهیدرات و پروتئین را رعایت کنید.

  آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

  کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

  ورود کاربران

  راهنمای رژیم کتوژنیک برای لاغر شدن + نمونه برنامه

  رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی لوکرب است و افرادی زیادی برای کاهش وزن سریع از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم برای لاغر شدن، رژیم کتوژنیک را انتخاب کردید اما اطلاعات کمی درباره‌ی این رژیم لاغری دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

  آنچه در ادامه می‌خوانید:

  رژیم غذایی کتوژنیک، رژیم کیتو یا رژیم کتون‌زا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن سریع بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در رژیم غذایی کتو، سوزاندن چربی‌های اضافی و انباشته بدون اینکه شخص احساس گرسنگی کند، انجام می‌شود. روش کار رژیم کتوژنیک اینطور است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی بدست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. شما در رژیم کتو باید بیشتر کربوهیدراتی که هضم آنها آسان است مانند شکر، نوشابه، شیرینی‌ها و نان سفید را حذف کنید.

  به جرات می‌توان گفت؛ رژیم کتوژنیک، شاید آسان‌ترین رژیم غذایی نباشد، اما در صورتی که دستورالعمل‌های آن را در برنامه غذایی خود ایجاد کنید، طولی نخواهد کشید که به هدف خود برسید و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت را داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  توجه: کتوژنیک یک رژیم غذایی کوتاه مدت است و حتی کارشناسان تغذیه رژیم کتوژنیک را به عنوان یک رژیم غذایی پایدار و طولانی مدت برای کاهش وزن، توصیه نمی‌کنند.

  رژیم غذایی کتوژنیک در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 34 را کسب کرده است. سایر رتبه‌ها را در ادامه می‌بینید:

  رژیم کتوژنیک طرفداران و مخالفان بسیاری دارد اما با توجه به جدید بودن آن تحقیقات بر روی اثرات مثبت و منفی این رژیم ادامه دارد. البته با توجه به تاثیر شگفت‌انگیز این رژیم غذایی بر کاهش وزن، افرادی که شرایط جسمانی خاصی ندارند براحتی می‌توانند از کتوژنیک پیروی کنند.

  در حالت طبیعی سوخت تامین کننده‌ی انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی) بدست می‌آید. اما در این رژیم، سوخت بدن از ذخایر چربی و در صورت لزوم از پروتئین تامین می‌شود. در واقع استفاده از بافت چربی به عنوان سوخت، موجب کاهش وزن می‌شود. در رژیم کتو اساس رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی، نشاسته، برنج، نان و… ) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است (1).

  در رژیم کتوژنیک باید روزانه کمتر از 50 گرم از کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید، در نهایت انرژی بدن شما (قند خون که بدن می‌تواند سریع مصرف کند) تمام می‌شود. این معمولا بین 3 تا 4 روز طول می‌کشد. سپس بدن برای انرژی شروع به شکستن پروتئین و چربی می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

  در حالت عادی، بدن کربوهیدرات را به قند (گلوکز) تبدیل می‌کند؛ هورمون انسولین قند رو از خون به سلول‌ها می‌برند تا بعنوان سوخت استفاده شود و مابقی بصورت چربی ذخیره می‌شود. خوردن هر چیزی که در بدن به قند ساده یا گلوکز تبدیل شود،انسولین را بالا می‌برد. به عنوان مثال مصرف شیرینی به شدت میزان انسولین را افزایش می‌دهد.

  مصرف زیاد کربوهیدارت و خوراکیای شیرین، باعث ایجاد مقاومت انسولینی (Insulin Resistance) در بدن می‌شود. در این حالت سلول‌های بدن به انسولین پاسخ نخواهند داد و نمی‌توانند از قندخون برای سوخت و ساز استفاده کنند. برای جبران، بدن انسولین بیشتری تولید خواهد کرد که در نتیجه این فرایند، انسولین خون و هم قند خون بالا می‌روند. همین مقاومت انسولینی مقدمه دیابت نوع 2 و افزایش وزن خواهد بود.

  اگه بدن شما نسبت به انسولین مقاومت پیدا کند:

  طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک قرار دارند 2.2 برابر وزن کمتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری دارند، وزن کم کردند. همچنین سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL نیز در افرادی که رژیم کتو داشتند، بهبود یافته است.

  دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیم‌های غذایی کم چرب دارد. یکی از دلایل این است که در کاهش وزن با رژیم کتوژنیک، می‌توانید کاهش وزن بیشتری زیرا را به نسبت رژیم‌های کم چرب داشته باشید، در حالتی که احساس گرسنگی نخواهید داشت.

  رژیم کتوژنیک به مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی فواید و عوارض مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد:

  در یک مطلب جداگانه درباره عوارض جانبی رژیم کتوژنیک صحبت کرده‌ایم. اگر می‌خواهید درباره عوارض کتو بیشتر بخوانید، اینجا کلیک کنید.

  تا اینجا درباره عملکرد رژیم کتوژنیک توضیح دادیم و با این رژیم غذایی آشنا شدید، اما چطور باید رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟ اگرچه روش‌های مختلف زیادی برای شروع کتو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، اما بهترین نتایج معمولاً از 5 مرحله زیر به دست می‌آید:

  شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، مبتلایان به دیابت یا کسانی که به دنبال بهبود سوخت و ساز بدن خود هستند، فوق العاده است. اما برای ورزشکاران حرفه‌ای، کسانی که قصد عضله سازی در بدن خود دارند و یا به دنبال افزایش وزن هستند، رژیم مناسبی نیست. کتوژنیک هم مانند تمام رژیم‌های غذایی دیگر تنها زمانی موثر خواهد بود که به مدت طولانی به آن پایبند باشید.

  نمونه هرم کتویی

  در رژیم کتوژنیک، مصرف هر غذایی که میزان زیادی کربوهیدرات داشته باشد باید محدود شود. در اینجا لیستی از غذاهایی که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی کتوژنیک باید محدود یا حذف شود آورده‌ایم.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در رژیم کتوژنیک مواد غذایی با کربوهیدرات کم اما چربی بالا انتخاب شود، در ادامه لیستی از خوراکی‌هایی که باید حجم اصلی وعده‌‌های غذایی شما را تشکیل دهند را تهیه کرده‌ایم.

  مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند. معمولاً در همه جا بین 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص در رژیم روزانه توصیه شده است. اما هرچه شما کربوهیدرات و گلوکز کمتری مصرف کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. اگر شما رژیم کتو را برای کاهش وزن می گیرید، بهتر است هم کربوهیدرات کل مصرفی و هم کربوهیدرات خالص مصرفی را کنترل کنید. پروتئین و باقیمانده چربی روزانه شما باید به اندازه نیاز مصرف شود.

  کربوهیدرات خالص چیست؟ کربوهیدرات خالص مجموع کربوهیدرات غذایی منهای مجموع فیبر است. توصیه می‌کنیم مصرفی کربوهیدرات کل خود را زیر 35 گرم و کربوهیدرات خالص را زیر 25 گرم نگه دارید.

  نمونه برنامه رژیم کتوژنیک استاندارد

  شنبه

  یکشنبه

  دوشنبه

 • عکس گل مریم با متن
 • سه شنبه

  چهارشنبه

  پنج شنبه

  جمعه

  اگر می‌خواهید مواد غذایی را تغییر دهید، باید بدانید که مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند.

  اگر در بین وعده‌های غذایی تان احساس گرسنگی کردید، در زیر نمونه‌های خوبی از میان وعده‌های مناسب برای کاهش وزن متناسب با رژیم کتوژنیک آمده است:

  راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک

  اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را اصولی شروع کنید، خوب است که راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک را همیشه همراه خودتان داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک


  (کتاب رژیم کتوژنیک: راهنمای ضروری برای زندگی با سبک کتو)

  سخن پایانی

  رژیم کتوژنیک برای افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلایان به دیابت و کسانی که می‌خواهند سلامت متابولیک شان را بهبود بدهند، فوق العاده است. اما ممکن است این رژیم برای ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که می‌خواهند حجم عضلات و وزن‌شان را بالا ببرند، مناسب نباشد. مانند تمام رژیم‌ها و انواع روش‌های لاغری، رژیم کتوژنیک تنها زمانی می‌تواند ثمربخش باشد که در اجرای آن ثابت قدم باشید و برای مدتی طولانی آن را دنبال کنید.

  آیا خواندن این مطلببرای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

  در خبرنامه ایمیلی عضو شوید تا مطالب منتخب را دریافت کنید!

  در هر رژیم غذایی، میزان کاهش وزن با توجه به خصوصیات هر شخص متفاوت هستش اما بطور کلی میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک بین 2 تا 5 کیلوگرم در ماه است.

  سلام، در رژیم کتوژنیک مصرف روزانه 20 گرم کربوهیدرات توصیه شده که اگر این مقدار رو در کنار ورزش و نوشیدن آب کافی داشته باشید، سریعتر وارد فاز کتوزیس می‌شوید.

  سلام، می‌تونید از محتوای موجود در سایت برای آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک استفاده کنید. همچنین می‌‌توانید کتاب راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، متاسفانه خیر. کتاب فقط بصورت الکترونیکی (PDF) موجود است.

  سلام، دانلود فایل بررسی شد و مشکلی ندارد. می‌توانید از قسمت سفارشات، فایل‌های خریداری شده را ببینید و روی دانلود کلیک کنید.

  سلام، برای شروع اصولی این رژیم غذایی پیشنهاد می‌کنم راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر بررسی و تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، رژیم کتوژنیک به عنوان یک رژیم کاهش وزن سریع شناخته شده و اگر این رژیم را اصولی شروع کنید می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. درباره کاهش وزن با رژیم کتوژنیک قبلاً در مطلب جداگانه‌ای بطور کامل توضیح داده‌ایم که از لینک زیر قابل دسترسی است:

  https://zoomlife.ir/health/diet/233-ketogenic-diet-and-weight-loss.html

  سلام، در باکس پیشنهاد خرید می‌تونید روی دکمه خرید و دانلود کلیک کنید. برای دسترسی سریع‌تر شما لینک محصول در ادامه اضافه شده:

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، منظور پنیر خامه‌ای است. هر 100 گرم پنیر خامه‌ای حاوی 4.07 گرم کربوهیدرات، 5.93 گرم پروتئین و 34.24 گرم چربی است.

  همچنین می‌توانید از پنیر لیقوان (تبریز) استفاده کنید. هر 100 گرم پنیر لیقوان 1.5 گرم کربوهیدرات، 15.6 گرم پروتئین و 24 گرم چربی دارد.

  این یک نمونه رژیم غذایی عمومی است که فقط برای آشنایی شما اضافه شده. البته قابلیت استفاده دارد و خودتان می‌توانید مقدار مصرفی را کنترل کنید.

  در لینک زیر، مواد غذایی مناسب این رژیم غذایی را توضیح دادیم، شما می‌توانید از این لیست استفاده کنید و با توجه به شرایط جسمانی، آلرژی و… رژیم غذایی خودتان را تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/health/diet/665-keto-diet-food.html

  سلام، با توجه به اضافه وزن بسیار زیادی که دارید (حدود 30 کیلو)، مصرف مکمل می‌تونه برای شما مناسب باشه اما باید دقت داشته باشید که فقط استفاده از مکمل به کاهش وزن شما کمکی نمیکنه.

  در کنار مصرف مکمل حتماً برنامه غذایی مناسب داشته باشید و قوانین کتوژنیک را رعایت کند. مانند مصرف روزانه حداقل 20 تا 30 گرم کربوهیدرات و تحرک روزانه رو فراموش نکنید.

  همچنین در چند روز آینده پرفروش‌ترین کتاب راهنمای رژیم کتوژنیک در سایت آمازون، با ترجمه فارسی برای خرید بر روی سایت قرار خواهد گرفت. برای اطلاع از انتشار این کتاب می‌توانید در خبرنامه عضو شوید.

  سلام، کپسولی که مصرف می‌کنید انواع متفاوتی داره، لطفاً مشخصات کامل کپسول رو بفرستید و بفرمایید چرا تصمیم گرفتید از مکمل استفاده کنید؟ آیا با تصمیم پزشک بوده؟

  سلام، در رژیم کتوژنیک می‌توانید از شیر بادام، شیر نارگیل یا حتی شیر بادام هندی استفاده کنید. در استفاده از شیر، خامه و… باید نسبت مواد غذایی چربی، کربوهیدرات و پروتئین را رعایت کنید.

  آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

  کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

  ورود کاربران

  راهنمای رژیم کتوژنیک برای لاغر شدن + نمونه برنامه

  رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی لوکرب است و افرادی زیادی برای کاهش وزن سریع از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم برای لاغر شدن، رژیم کتوژنیک را انتخاب کردید اما اطلاعات کمی درباره‌ی این رژیم لاغری دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

  آنچه در ادامه می‌خوانید:

  رژیم غذایی کتوژنیک، رژیم کیتو یا رژیم کتون‌زا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن سریع بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در رژیم غذایی کتو، سوزاندن چربی‌های اضافی و انباشته بدون اینکه شخص احساس گرسنگی کند، انجام می‌شود. روش کار رژیم کتوژنیک اینطور است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی بدست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. شما در رژیم کتو باید بیشتر کربوهیدراتی که هضم آنها آسان است مانند شکر، نوشابه، شیرینی‌ها و نان سفید را حذف کنید.

  به جرات می‌توان گفت؛ رژیم کتوژنیک، شاید آسان‌ترین رژیم غذایی نباشد، اما در صورتی که دستورالعمل‌های آن را در برنامه غذایی خود ایجاد کنید، طولی نخواهد کشید که به هدف خود برسید و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت را داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  توجه: کتوژنیک یک رژیم غذایی کوتاه مدت است و حتی کارشناسان تغذیه رژیم کتوژنیک را به عنوان یک رژیم غذایی پایدار و طولانی مدت برای کاهش وزن، توصیه نمی‌کنند.

  رژیم غذایی کتوژنیک در میان 35 رژیم غذایی در رده‌بندی U.S.News رتبه 34 را کسب کرده است. سایر رتبه‌ها را در ادامه می‌بینید:

  رژیم کتوژنیک طرفداران و مخالفان بسیاری دارد اما با توجه به جدید بودن آن تحقیقات بر روی اثرات مثبت و منفی این رژیم ادامه دارد. البته با توجه به تاثیر شگفت‌انگیز این رژیم غذایی بر کاهش وزن، افرادی که شرایط جسمانی خاصی ندارند براحتی می‌توانند از کتوژنیک پیروی کنند.

  در حالت طبیعی سوخت تامین کننده‌ی انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی) بدست می‌آید. اما در این رژیم، سوخت بدن از ذخایر چربی و در صورت لزوم از پروتئین تامین می‌شود. در واقع استفاده از بافت چربی به عنوان سوخت، موجب کاهش وزن می‌شود. در رژیم کتو اساس رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی، نشاسته، برنج، نان و… ) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است (1).

  در رژیم کتوژنیک باید روزانه کمتر از 50 گرم از کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید، در نهایت انرژی بدن شما (قند خون که بدن می‌تواند سریع مصرف کند) تمام می‌شود. این معمولا بین 3 تا 4 روز طول می‌کشد. سپس بدن برای انرژی شروع به شکستن پروتئین و چربی می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

  در حالت عادی، بدن کربوهیدرات را به قند (گلوکز) تبدیل می‌کند؛ هورمون انسولین قند رو از خون به سلول‌ها می‌برند تا بعنوان سوخت استفاده شود و مابقی بصورت چربی ذخیره می‌شود. خوردن هر چیزی که در بدن به قند ساده یا گلوکز تبدیل شود،انسولین را بالا می‌برد. به عنوان مثال مصرف شیرینی به شدت میزان انسولین را افزایش می‌دهد.

  مصرف زیاد کربوهیدارت و خوراکیای شیرین، باعث ایجاد مقاومت انسولینی (Insulin Resistance) در بدن می‌شود. در این حالت سلول‌های بدن به انسولین پاسخ نخواهند داد و نمی‌توانند از قندخون برای سوخت و ساز استفاده کنند. برای جبران، بدن انسولین بیشتری تولید خواهد کرد که در نتیجه این فرایند، انسولین خون و هم قند خون بالا می‌روند. همین مقاومت انسولینی مقدمه دیابت نوع 2 و افزایش وزن خواهد بود.

  اگه بدن شما نسبت به انسولین مقاومت پیدا کند:

  طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک قرار دارند 2.2 برابر وزن کمتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری دارند، وزن کم کردند. همچنین سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL نیز در افرادی که رژیم کتو داشتند، بهبود یافته است.

  دلایل مختلفی وجود دارد که رژیم کتوژنیک تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیم‌های غذایی کم چرب دارد. یکی از دلایل این است که در کاهش وزن با رژیم کتوژنیک، می‌توانید کاهش وزن بیشتری زیرا را به نسبت رژیم‌های کم چرب داشته باشید، در حالتی که احساس گرسنگی نخواهید داشت.

  رژیم کتوژنیک به مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی فواید و عوارض مختلفی نیز می‌تواند داشته باشد:

  در یک مطلب جداگانه درباره عوارض جانبی رژیم کتوژنیک صحبت کرده‌ایم. اگر می‌خواهید درباره عوارض کتو بیشتر بخوانید، اینجا کلیک کنید.

  تا اینجا درباره عملکرد رژیم کتوژنیک توضیح دادیم و با این رژیم غذایی آشنا شدید، اما چطور باید رژیم کتوژنیک را شروع کرد؟ اگرچه روش‌های مختلف زیادی برای شروع کتو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، اما بهترین نتایج معمولاً از 5 مرحله زیر به دست می‌آید:

  شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، مبتلایان به دیابت یا کسانی که به دنبال بهبود سوخت و ساز بدن خود هستند، فوق العاده است. اما برای ورزشکاران حرفه‌ای، کسانی که قصد عضله سازی در بدن خود دارند و یا به دنبال افزایش وزن هستند، رژیم مناسبی نیست. کتوژنیک هم مانند تمام رژیم‌های غذایی دیگر تنها زمانی موثر خواهد بود که به مدت طولانی به آن پایبند باشید.

  نمونه هرم کتویی

  در رژیم کتوژنیک، مصرف هر غذایی که میزان زیادی کربوهیدرات داشته باشد باید محدود شود. در اینجا لیستی از غذاهایی که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی کتوژنیک باید محدود یا حذف شود آورده‌ایم.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در رژیم کتوژنیک مواد غذایی با کربوهیدرات کم اما چربی بالا انتخاب شود، در ادامه لیستی از خوراکی‌هایی که باید حجم اصلی وعده‌‌های غذایی شما را تشکیل دهند را تهیه کرده‌ایم.

  مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند. معمولاً در همه جا بین 20 تا 30 گرم کربوهیدرات خالص در رژیم روزانه توصیه شده است. اما هرچه شما کربوهیدرات و گلوکز کمتری مصرف کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. اگر شما رژیم کتو را برای کاهش وزن می گیرید، بهتر است هم کربوهیدرات کل مصرفی و هم کربوهیدرات خالص مصرفی را کنترل کنید. پروتئین و باقیمانده چربی روزانه شما باید به اندازه نیاز مصرف شود.

  کربوهیدرات خالص چیست؟ کربوهیدرات خالص مجموع کربوهیدرات غذایی منهای مجموع فیبر است. توصیه می‌کنیم مصرفی کربوهیدرات کل خود را زیر 35 گرم و کربوهیدرات خالص را زیر 25 گرم نگه دارید.

  نمونه برنامه رژیم کتوژنیک استاندارد

  شنبه

  یکشنبه

  دوشنبه

 • علائم فشار خون بالا چیست
 • سه شنبه

  چهارشنبه

  پنج شنبه

  جمعه

  اگر می‌خواهید مواد غذایی را تغییر دهید، باید بدانید که مواد غذایی شما باید دربرگیرنده 70 درصد چربی، 25 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات باشند.

  اگر در بین وعده‌های غذایی تان احساس گرسنگی کردید، در زیر نمونه‌های خوبی از میان وعده‌های مناسب برای کاهش وزن متناسب با رژیم کتوژنیک آمده است:

  راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک

  اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را اصولی شروع کنید، خوب است که راهنمای رژیم غذایی کتوژنیک را همیشه همراه خودتان داشته باشید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک


  (کتاب رژیم کتوژنیک: راهنمای ضروری برای زندگی با سبک کتو)

  سخن پایانی

  رژیم کتوژنیک برای افرادی که اضافه وزن دارند، مبتلایان به دیابت و کسانی که می‌خواهند سلامت متابولیک شان را بهبود بدهند، فوق العاده است. اما ممکن است این رژیم برای ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که می‌خواهند حجم عضلات و وزن‌شان را بالا ببرند، مناسب نباشد. مانند تمام رژیم‌ها و انواع روش‌های لاغری، رژیم کتوژنیک تنها زمانی می‌تواند ثمربخش باشد که در اجرای آن ثابت قدم باشید و برای مدتی طولانی آن را دنبال کنید.

  آیا خواندن این مطلببرای شما مفید بود؟

  برای حمایت از محتوایی که می‌پسندید، لطفاً به اشتراک بگذارید:

  در خبرنامه ایمیلی عضو شوید تا مطالب منتخب را دریافت کنید!

  در هر رژیم غذایی، میزان کاهش وزن با توجه به خصوصیات هر شخص متفاوت هستش اما بطور کلی میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک بین 2 تا 5 کیلوگرم در ماه است.

  سلام، در رژیم کتوژنیک مصرف روزانه 20 گرم کربوهیدرات توصیه شده که اگر این مقدار رو در کنار ورزش و نوشیدن آب کافی داشته باشید، سریعتر وارد فاز کتوزیس می‌شوید.

  سلام، می‌تونید از محتوای موجود در سایت برای آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک استفاده کنید. همچنین می‌‌توانید کتاب راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، متاسفانه خیر. کتاب فقط بصورت الکترونیکی (PDF) موجود است.

  سلام، دانلود فایل بررسی شد و مشکلی ندارد. می‌توانید از قسمت سفارشات، فایل‌های خریداری شده را ببینید و روی دانلود کلیک کنید.

  سلام، برای شروع اصولی این رژیم غذایی پیشنهاد می‌کنم راهنمای کتوژنیک را از طریق لینک زیر بررسی و تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، رژیم کتوژنیک به عنوان یک رژیم کاهش وزن سریع شناخته شده و اگر این رژیم را اصولی شروع کنید می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. درباره کاهش وزن با رژیم کتوژنیک قبلاً در مطلب جداگانه‌ای بطور کامل توضیح داده‌ایم که از لینک زیر قابل دسترسی است:

  https://zoomlife.ir/health/diet/233-ketogenic-diet-and-weight-loss.html

  سلام، در باکس پیشنهاد خرید می‌تونید روی دکمه خرید و دانلود کلیک کنید. برای دسترسی سریع‌تر شما لینک محصول در ادامه اضافه شده:

  https://zoomlife.ir/shop/865-keto-ebook.html

  سلام، منظور پنیر خامه‌ای است. هر 100 گرم پنیر خامه‌ای حاوی 4.07 گرم کربوهیدرات، 5.93 گرم پروتئین و 34.24 گرم چربی است.

  همچنین می‌توانید از پنیر لیقوان (تبریز) استفاده کنید. هر 100 گرم پنیر لیقوان 1.5 گرم کربوهیدرات، 15.6 گرم پروتئین و 24 گرم چربی دارد.

  این یک نمونه رژیم غذایی عمومی است که فقط برای آشنایی شما اضافه شده. البته قابلیت استفاده دارد و خودتان می‌توانید مقدار مصرفی را کنترل کنید.

  در لینک زیر، مواد غذایی مناسب این رژیم غذایی را توضیح دادیم، شما می‌توانید از این لیست استفاده کنید و با توجه به شرایط جسمانی، آلرژی و… رژیم غذایی خودتان را تهیه کنید.

  https://zoomlife.ir/health/diet/665-keto-diet-food.html

  سلام، با توجه به اضافه وزن بسیار زیادی که دارید (حدود 30 کیلو)، مصرف مکمل می‌تونه برای شما مناسب باشه اما باید دقت داشته باشید که فقط استفاده از مکمل به کاهش وزن شما کمکی نمیکنه.

  در کنار مصرف مکمل حتماً برنامه غذایی مناسب داشته باشید و قوانین کتوژنیک را رعایت کند. مانند مصرف روزانه حداقل 20 تا 30 گرم کربوهیدرات و تحرک روزانه رو فراموش نکنید.

  همچنین در چند روز آینده پرفروش‌ترین کتاب راهنمای رژیم کتوژنیک در سایت آمازون، با ترجمه فارسی برای خرید بر روی سایت قرار خواهد گرفت. برای اطلاع از انتشار این کتاب می‌توانید در خبرنامه عضو شوید.

  سلام، کپسولی که مصرف می‌کنید انواع متفاوتی داره، لطفاً مشخصات کامل کپسول رو بفرستید و بفرمایید چرا تصمیم گرفتید از مکمل استفاده کنید؟ آیا با تصمیم پزشک بوده؟

  سلام، در رژیم کتوژنیک می‌توانید از شیر بادام، شیر نارگیل یا حتی شیر بادام هندی استفاده کنید. در استفاده از شیر، خامه و… باید نسبت مواد غذایی چربی، کربوهیدرات و پروتئین را رعایت کنید.

  آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید.

  کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب زوم لایف تنها با رعایت شرایط استفاده از مطالب، امکان‌پذیر است.

  ورود کاربران

  همه چیز درمورد چاقی-لاغری و تناسب اندام و فروش محصولات مربوطه

  تمامی مواد را در مخلوط کن مخلوط کنید و از صبحانه خود لذت ببرید.

  منبع : فیت ترین

  https://fittarin.com

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

   

  Great post.

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دیدگاه

  وب‌ سایت

  پکیج های ورزشی ما را در اینجا ببینید. 

  به طور قطع برای انجام رژیم کتوژنیک باید بدانید که مواد غذایی رژیم کتوژنیک چه هستند. حتما برای شما هم سوال به وجود آمده که در رژیم کتوژنیک چی بخوریم. در چند سال اخیر رژیم کتو در کشور ما محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و به منظور لاغری استفاده می‌شود.

  راهنمای مطالعه

  همانطور که در عکس هم مشاهده می‌کنید رژیم کتوژنیک استاندارد یا همان کلاسیک شامل ۷۵ درصد چربی سالم، ۲۰ درصد پروتئین باکیفیت و تنها ۵ درصد کربوهیدرات است. شاید برای شما سوال باشد که در رژیم کتوژنیک چقدر کربوهیدرات بخوریم؟ بهترین جوابی که می‌شود به این سوال داد عدد ۲۰ تا ۵۰ گرم کربوهیدرات در طول روز است.

  در رژیم‌های عادی مغز و عضله‌ها سوخت خود را با گلوکز به دست آمده از کربوهیدرات‌ها تأمین می‌کنند. اما اگر کربوهیدرات در دسترس نباشند سطح گلوکز افت پیدا کرده و بدن چربی را به عنوان منبع سوخت قرار می‌دهد.

  با خالی شدن ذخیره‌های گلیکوژن، بدن از چربی‌های ذخیره شده و همچنین چربی های سالمی که می‌خوریم ترکیباتی به نام کتون تولید می کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کتون فایده‌هایی مانند چربی سوزی، سرکوب اشتها، بهبود عملکرد ذهنی و کاهش خطر بیماری‌های مزمن در پی دارند. در مطلب فاز کتوسیس چیست به طور کامل توضیح داده‌ایم که چگونه بدن خود را به ماشین چربی سوز تبدیل کنیم.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  به همین خاطر باید لیست مواد غذایی رژیم کتوژنیک در اختیار داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن رژیم کتو را پیاده کنید. البته اگر شما به دنبال اطلاعات کاملی از رژیم کتو می‌گردید پس توصیه می‌کنیم که مطلب راهنمای کامل رژیم کتوژنیک را مطالعه کرده تا بتوانید به اصولی‌ترین شکل ممکن این رژیم را انجام دهید.

  برای شروع رژیم کتو، کربوهیدرات خالص دریافتی خود را به ۲۰ تا ۵۰ گرم برسانید. منظور از کربوهیدرات خالص کربوهیدراتی می باشد که مقدار فیبر آن را کم کرده باشیم. فیبر در بدن ما گوارش نمی‌شود پس نباید به عنوان کربوهیدرات بشماریم.

  در اینجا مثالی از مواد غذایی پر چرب و کم کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک را آورده ایم:

  رژیم کتوی شما باید حاوی مقدار بالایی از چربی های سالم مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، کره حیوانی، آجیل ها و دانه ها باشد. چربی‌ها بخش ضروری آشپزی شما هستند زیرا که چربی برای شما انرژی فراهم کرده و از گرسنگی، ضعف و خستگی پیشگیری می‌کند. در رژیم کتوژنیک تا ۸۰ درصد از کالری ها با چربی تامین می‌شود.

  وعده‌های غذایی باید سبزیجات بدون نشاسته در خود داشته باشند. کدام سبزیجات را می‌توان بدون نگرانی از افزایش مقدار کربوهیدرات دریافتی خورد؟ از سبزیجات محبوب رژیم کتو می‌توان به کلم بروکلی و دیگر سبزیجات چلیپایی، سبزیجات سبز رنگ ،مارچوبه، خیار و کدو اشاره کرد. در مطلب سبزیجات کم کربوهیدرات بهترین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم تا از سبزیجات مجاز رژیم کتو آگاهی پیدا کنید.

  مقدار متعادلی از مواد خوراکی با پروتئین بالا مانند گوشت حیوانات تغذیه شده با علوفه طبیعی، مرغ محلی، تخم مرغ محلی، عصاره قلم، گوشت ارگان‌ها، ماهی وحشی و محصولات لبنی پرچرب مثال‌هایی از مواد غذایی مجاز در رژیم کتوژنیک هستند.

  یکی از بزرگ‌ترین سوال‌ها میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک هستند. همانطور که می‌دانید نباید به طور کامل مصرف میوه را قطع کرد اما توت‌ها بهترین انتخاب هستند.

  از طرف دیگر چند گروه از خوراکی‌ها باید در رژیم کتوژنیک باید حذف شوند. غذاهای فرآوری شده، نوشیدنی‌های قندی، هر گونه ماده غذایی تهیه شده با غلات یا آرد، دسرها و خوراکی پرچرب مثال‌هایی از مواد غذایی ممنوع در رژیم کتوژنیک هستند.

   اگر به تازگی رژیم کتوژنیک را آغاز کرده باشید احتمالاً بزرگ ترین سوال در ذهن شما پیدا کردن لیست مواد غذایی در رژیم کتوژنیک است. حالا با هم ببینیم که بهترین مواد غذایی برای رژیم کتو چیست.

  اغلب چربی های سالم تقریبا کربوهیدرات ندارند. در تمام وعده های غذایی شما چربی باید به مقدار زیادی وجود داشته باشد.

  چربی های سالم برای رژیم کتوژنیک چربی های اشباع شده، چربی های تک سیر نشده و چربی‌های دارای حلقه اشباع نشده به خصوص اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. بهترین کار اضافه کردن انواع چربی‌های گفته شده به رژیم غذایی روزانه است و بر روی چربی های اشباع شده بیشتر تاکید داشته باشید. می‌توانید با خواندن لیست بهترین چربی ها برای رژیم کتوژنیک به افزایش چربی سوزی کمک کنید.

  پروتئین های حیوانی ممکن است کربوهیدرات بسیار پایینی داشته باشند. شما می توانید برای کنترل گرسنگی خود به مقدار متعادلی است پروتئین ها استفاده کنید. در مجموع از قسمت های پرچرب تر گوشت بهره ببرید.

   یکی از بهترین چربی ها برای رژیم کتو آووکادو است. نیمی از آووکادو تنها ۳.۷ گرم کربوهیدرات دارد.

  برای اینکه در فاز کتوسیس باقی بمانید بهتر است که این مواد خوراکی را محدود کنید تا جواب بیشتری بگیرید:

  محصولات لبنی به خاطر وجود قند طبیعی باید محدود شوند. پنیرهای پرچرب و سفت تر کربوهیدرات کمتری دارند در حالی که شیر کم چرب و پنیر های نرم تر کربوهیدرات بالاتری دارند.

  ماست و بخصوص ماست یونانی از مواد خوراکی با پروتئین بالا است. اگرچه ماست مقداری کربوهیدرات دارد اما همچنان می‌توان در رژیم کتو استفاده کرد. هر ۱۵۰ گرم ماست یونانی تنها ۵ گرم کربوهیدرات و ۱۱ گرم پروتئین دارد. علاوه بر این ماست به شما کمک می‌کند تا احساس سیری بیشتری داشته باشید.

  برای اینکه در فاز کتوسیس بمانیم می توانید بهترین آجیل های کم کربوهیدرات و دانه ها که در ادامه آمده اند را مصرف کنید. همچنین در مطلب بهترین آجیل های کم کربوهیدرات بهترین آجیل ها را آورده‌ایم.

  همانطور که می‌دانید و گفته شد، در رژیم کتوژنیک مصرف قند و شکر باید قطع شود اما ممکن است که برای شما چنین کاری چالش برانگیز باشد. به همین خاطر می‌خواهیم به شما یک تعداد شیرین کننده مجاز کتو معرفی کنیم تا از رژیم خود نهایت لذت را ببرید.

  شیرین کننده های مجاز کتو

  شیرین کننده های غیر مجاز

   اغلب طعم دهنده‌هایی که در ادامه آمده‌اند در هر ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری ۰.۵ تا ۲ گرم کربوهیدرات خالص دارند.

  شما می توانید نوشیدنی های شیرین شده که در ادامه آمده اند را به مقدار متعادل در روز بنوشید. نوشیدنی‌هایی که در ادامه آمده‌اند ۱ تا ۷ گرم کربوهیدرات خالص در خود دارند:

  اگر می‌خواهید به طور صحیح رژیم کتوژنیک را پیروی کنید باید از لیست مواد غذایی غیر مجاز رژیم کتو که در ادامه آمده‌اند پرهیز کنید.

  ۱ قاشق چای‌خوری قند ۴ گرم و ۱ قاشق غذا خوری قند ۱۲ گرم کربوهیدرات خالص دارد.

  بیشتر میوه ها مقدار زیادی کربوهیدرات دارند و شما را از هدف تان دور می‌کنند. به همین خاطر زمانی که در حال انجام و رژیم کتوژنیک هستید باید از میوه‌های شیرین مانند انبه، موز، پرتقال و سیب دوری کنید.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  این یکی از پرتکرارترین سوالات در رژیم کتوژنیک است. ۲ عدد خرما ۳۰ تا ۳۶ گرم کربوهیدرات دارد پس به همین خاطر می توان گفت که باید از رژیم خود کنار بگذارید.

  به خاطر داشته باشید که برای انجام رژیم کتو بهترین کاری که می توانید انجام دهید حذف برخی از میوه ها بخصوص میوه های شیرین و خشک شده است.

   همانطور که در بالا مشاهده کردید لیست کاملی از مواد غذایی رژیم کتوژنیک را برای شما آوردیم. رژیم کتو بر پایه چربی‌ های سالم، گوشت حیوانات تغذیه شده با علوفه طبیعی، سبزیجات بدون نشاسته و میوه های سرشار از چربی مانند آووکادو بنا شده است.

   در پایان لازم به ذکر است که وعده های غذایی شما باید چربی بالا، پروتئین متعادل و کربوهیدرات بسیار پایینی داشته باشد تا بتوانید از فواید رژیم‌ کتوژنیک نهایت استفاده را ببرید.

  منبع: DrAxe

  آیا شما هم می خواهید با انجام اصولی رژیم کتوژنیک بدن خود را روی نوار چربی سوزی قرار دهید؟ اگر می خواهید هوشمندانه ۵، ۱۰ و حتی ۲۰ کیلوگرم وزن کم کنید پس دکمه زیر را فشار دهید.

  سلام
  سوالی در خصوص میزان مصرف کربوهیدارت داشتم. در حالیکه این رژیم مصرف تقریبا 50 گرم کربوهیدرات رو مجاز میدونه ما در رژیم های معمولی روزانه تقربا 200 گرم مصرف می کنیم.
  حالا اگر به جای 50 گرم مثلا 100 گرم کربوهیدارت مصرف کنیم آیا زمان کاهش وزن دو برابر می شود و یا اینکه این رژیم موثر نخواهد بود؟

  سلام و احترام
  تنها کربوهیدرات ها را عامل چاقی و لاغری ندارید. اگر در رژیم کتو توصیه میشه که ۵۰ گرم کربوهیدرات بخورید به این خاطر هست که بتونید کتون بسوزانید. شما اگر کربوهیدرات های سالم بخورید باز هم کاهش وزن خواهید داشت و می توانید جواب خوبی بگیرید اما به شرطی که رژیم اصولی داشته باشید. یکی از بهترین رژیم هایی که با کربوهیدرات کم هست رو اگر بخواهم معرفی کنم رژیم لوکارب رو نام می برم که می توان کربوهیدرات و پروتئین بیشتر خورد اما باز هم لاغر شد

  با سلام
  مصرف چربی حیوانی در رژیم کتو مفید است یا مضر. چون من بجای روغن زیتون از مقدار کمی از روغن دنبه استفاده میکنم. و سوال دیگه اینکه برای کاهش ۵ کیلو گرم وزن چه مدت باید رژیم کتو بگیرم؟. با تشکر

 • مدل های جدید دستبند طلا دخترانه
 • سلام و احترام
  در رژیم کتوژنیک بخش اصلی رژیم رو چربی های سالم تشکیل می دهند. بهترین چربی هایی که می شود مصرف کرد روغن زیتون، نارگیل، کره، روغن حیوانی و مواردی از این قبیل هستند

  درود و خسته نباشید،
  پس لبنیات پرچرب و میشه به صورت محدود مصرف کرد؟

  سلام و احترام
  بله شما مجاز هستید تا لبنیات پرچرب مصرف کنید

  سلام ممنون بابت مطالبتون
  برای کاهش وزن ده کیلویی چند روز باید رژیم رو ادامه بدیم؟

  سلام و احترام
  بستگی دارد که چقدر درست رژیم رو رعایت کنید و همچنین فاکتورهایی مثل شرایط جسمانی شما هم تاثیر بسزایی دارد

  سلام میشه در مورد سن هم توضیح بفرمایید من ۵۳ سالم و یک ماه در رژیم کتو هستم ولی نگرانم آسیبی برام نداشته باشه .و همینطور در باره مصرف خامه و سرشیر و مقدار مصرف شون هم اگه توضیحی بفرمایید ممنون میشم

  سلام و احترام
  اگر به شکل اصولی رژیم کتوژنیک انجام بشه ضرری نخواهد داشت
  برای مصرف خامه و چربی ها باید با توجه به وزنتون و میزان کالری تعیین شود

  با گرفتن پکیح شما این محاسبات هم شاملش میشه؟

  بله به طور کامل توضیح داده شده
  اما در حال حاضر پکیج ها به روز رسانی می شوند تا به شکل تکمیل تر خدمتتون تقدیم بشن

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  دیدگاه

  قوانین و مقررات

  ارتباط با ما

  درباره ما

  رژیم کتوژنیک یا کتو یکی از رژیم‌هایی است که این روزها دارد همه‌گیر می‌شود. این رژیم از چربی زیاد و کربوهیدرات کم تشکیل می‌شود.

  برخی از افراد نسبت به رژیم کتوژنیک بسیار بدبین هستند، در مقابل هستند کسانی که خوش‌بینی نسبت به این رژیم را از حد گذرانده‌اند.

  در این نوشته ما می‌خواهیم با نگاهی واقع‌بینانه نسبت به مسئله کتوژنیک نگاه کنیم و با بررسی مقالات علمی معتبر به نتیجه‌ای کاربردی برسیم.

  بد نیست بگویم که به شخصه، به مدت شش ماه این رژیم را امتحان کرده‌ام. برای همین کمی از تجربه شخصی خود در مورد رژیم کتوژنیک هم برایتان خواهم گفت.

  در بین مقالات علمی، نزدیک به 23 مطالعه متنوع پیدا می‌شود که از تاثیر مثبت این رژیم بر کاهش وزن، کنترل سرطان، کنترل دیابت و نیز کمک به آلزایمر صحبت کرده‌اند.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  با این وجود این رژیم خالی از مشکل هم نیست. اگر کمی حوصله کنید، در مورد جزئیات، فواید و مشکلات این رژیم مفصلا بحث خواهیم کرد.

  در این رژیم منابع کربوهیدرات مثل قند، آرد، نشاسته و غیره تقریبا از برنامه غذایی حذف می‌شوند. همچنین بیشتر میوه‌ها در این الگوی غذایی ممنوع هستند. فرد باید از طریق سبزیجاتی با کربوهیدرات پایین ویتامین و موادمعدنی دریافت کند.

  در مقابل دریافت چربی و پروتئین افزایش پیدا می‌کند. هرچند توصیه می‌شود که فرد به سراغ منابع سالم چربی و پروتئین برود و از مصرف چربی‌های اشباع زیاد و مصرف چربی ترانس و نیز پروتئین‌های فراوری شده دوری کند.

  با کاهش شدید کربوهیدرات از رژیم و جایگزین کردن آن با چربی، بدن شما وارد فازی می‌شود که به آن کتوسیس یا ketosis می‌گویند.

  در این مرحله بدن شما خیلی بیشتر از شرایط عادی چربی می‌سوزاند. به این ترتیب که چربی به شکل کیتون در می‌آید و به عنوان سوخت به مصرف می‌رسد.

  برای همین مقدار قند خون و سطح انسولین بالا می‌آید و در مقابل سطح کیتون بالا می‌رود.

  رژیم کتوژنیک مثل رژیم‌های دیگر، انواع و اقسام مختلفی دارد. این رژیم‌ها هرکدام طرفداران و مخالفان خاص خود را دارند.

  این رژیم از کربوهیدرات کم، پروتئین متوسط و چربی بالا تشکیل شده است. یک فرد در این رژیم 5% از کالری روزانه را از کربوهیدرات، 20 درصد را از پروتئین و 75 درصد را از چربی تامین می‌کند.

  در این رژیم فرد با سیستم 5 به 2 بین رژیم کتوژنیک و رژیم با کربوهیدرات بالا حرکت می‌کند. به این معنا که 5 روز را به صورت کتوژنیک و 2 روز را با کربوهیدرات زیاد غذا می‌خورد.

  در این روش ورزشکاران در زمان تمرین (یا مسابقه) به مقدار مشخصی کربوهیدرات دریافت می‌کنند.

  در این رژیم سهم پروتئین در کالری دریافتی روزانه در حدود 10 تا 15 درصد افزایش می‌یابد. سهم کربوهیدرات همچنان در حدود 5 درصد باقی می‌ماند.

  اگر قصد دارید رژیم کتوژنیک را به تازگی شروع کنید تنها مدل‌های SKD و HPKD به کار شما می‌آیند. در مدل دوره‌ای یا هدف‌دار حتما باید یک متخصص در هر وعده غذایی شما، به دقت میزان کربوهیدرات را اندازه‌گیری کند. بدنسازان و ورزشکاران حرفه‌ای که قصد کاهش وزن سریع قبل از وزن‌کشی را دارند، به صورت کوتاه مدت از CKD یا TKD استفاده می‌کنند.

  شاید ظاهر CKD آسان‌تر به نظر برسد. چون خیال می‌کنید که دو روز در هفته نان و برنجِ عزیز را ملاقات خواهید کرد. اما واقعیت برعکس است و رعایت آن پیچیدگی‌های فراوانی دارد.

  از سوی دیگر بیشتر مطالعات علمی پیرامون SKD انجام شده‌اند و از امنیت و تاثیر روش‌های دیگر در بلندمدت اطلاعات موثقی در دست نیست.

  بیشتر افراد با هدف کاهش وزن به سراغ این رژیم می‌آیند. هرچند ممکن است افرادی باشند که می‌خواهند درصد چربی بدن خود را کاهش دهند. این افراد که به دنبال عضله‌سازی هستند، گاهی رژیم کتوژنیک پروتئین بالا HPKD را امتحان می‌کنند.

  مطالعات نشان می‌دهند که کاهش مصرف کربوهیدرات در بلندمدت تاثیر بهتر بر سلامتی و کاهش وزن دارد تا کاهش شدید مصرف چربی.

  فایده دیگر این رژیم این است که کاهش وزن، بدون کاهش شدید در کالری دریافتی و بدون نگرانی در مورد حجم غذا صورت می‌گیرد. به همین دلیل کسانی که از اختلال‌های تغذیه رنج می‌برند، بهتر می‌توانند به رژیم کتوژنیک وفادار بمانند.

  در یک مطالعه نشان داده شد که افراد با این رژیم می‌توانند وضعیت تری‌گلسیرید و HDL را بهبود دهند.

  اولین و مهم‌ترین صفت که رژیم کتوژنیک را متمایز می‌کند، دریافت مقدار بیشتری پروتئین در طول روز است. بیشتر افراد در رژیم غذایی خود به اندازه کافی پروتئین دریافت نمی‌کنند.

  نکته دوم این است که در این رژیم شما نمی‌توانید هله‌هوله‌هایی مثل چیپس، پفک، آبمیوه بسته‌بندی، بستنی و غیره بخورید. حذف این خوراکی‌ها از رژیم روزانه، تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی افراد خواهد گذاشت.

  مردم معمولا عادت دارند که مرغ و گوشت را با نان یا برنج بخورند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در این رژیم به دلیل حذف این خوراکی‌ها، تمایل مردم برای مصرف سبزیجات تازه همراه غذا بالا می‌رود.

  به دلیل جدید بودن رژیم، حساسیت افراد روی کیفیت غذایی که می‌خورند بالا می‌رود. در این رژیم آن‌ها خیلی بیشتر در مورد نوتریشن مواد غذایی جستجو و مطالعه می‌کنند.

  مصرف نوشابه‌های گازدار و الکل به شکل چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

  یکی از مهم‌ترین کاربردهای این رژیم در کنترل دیابت است.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  افراد دیابتی معمولا در مدیریت قند خون خود دچار مشکل هستند. با کاهش مصرف کربوهیدرات و ترشح بسیار کم‌تر انسولین، بیماران نگرانی زیادی از افزایش یا کاهش شدید قند خون نخواهند داشت و به سادگی قادر خواهند بود که قند خون خود را مدیریت کنند.

  از سوی دیگر، به دلیل سرعت بالای سوزاندن چربی، افزایش وزن ناشی از دیابت تا حد زیادی جبران می‌شود و خطرات ناشی از چاقی برای مبتلایان کم‌تر می‌شود.

  در یک مطالعه، از 21 فرد شرکت کننده، 7 نفر توانستند به کمک این رژیم مصرف داروی دیابت را قطع کنند.

  در مطالعه‌ای دیگر، افراد در یک رژیم با کربوهیدرات بالا توانستند 7 کیلو وزن کم کنند. اما در رژیم کتوژنیک این عدد کمی بیش از 11 کیلوگرم بود. به‌خاطر ارتباط دیابت نوع 2 و چاقی، این نتیجه اهمیت زیادی دارد. 95.2 درصد از شرکت‌کنندگان در این آزمایش، میزان داروی مصرفی برای کنترل دیابت را کاهش دادند.

  بیشتر مطالعات که به ارتباط بین رژیم کتوژنیک و سلامتی انجام شده است، از یک مقدار میانگین حرف می‌زنند. یعنی ممکن است برخی از افراد از این منابع بهره‌مند شوند.

  داشتن یک رژیم درست و اصولی با رعایت قواعد علمی، احتمال بهره‌مندی از این خواص را افزایش خواهد داد.

  به‌خاطر کاهش عمومی درصد چربی بدن، کلسترول خون، فشار خون و قند، سلامتی عمومی قلب بهبود پیدا خواهد کرد. هرچند بیماران قلبی قبل از اتخاذ رژیم حتما باید با متخصص مشورت کنند.

  رژیم کتوژنیک ممکن است در کنترل برخی از انواع سرطان یا دست کم کند شدن سرعت رشد تومورها مفید باشد.

  سه مطالعه معتبر نشان دادن که این رژیم در کاهش علائم آلزایمر و کند شدن سرعت پیشرفت بیماری موثر است.

  این رژیم در اصل برای کنترل صرع طراحی شد. بعد از آن بود که کاهش وزن ناشی از اتخاذ این رژیم نظر مردم را به خود جلب کرد.

 • خواص دانه پاپايا
 • یک مطالعه به ارتباط میان این رژیم با عوارض پارکینسون اشاره دارد.

  مطالعات نشان می‌دهد که کاهش سطح انسولین قادر است احتمال ابتلا به این سندروم را کاهش دهد.

  یک مطالعه که بر روی حیوانات انجام شده نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک دوره ریکاوری بعد از صدمات مغزی را کاهش می‌دهد.

  به دلیل مصرف پایین‌تر قند و غذاهای فراوری شده، احتمال ابتلا به این عارضه به شکل چشمگیری کم می‌شود.

  البته دقت کنید که نتیجه‌گیری قطعی به مطالعات بیشتر به خصوص با دوره مطالعاتی طولانی‌تر نیاز دارد.

  در این رژیم غذاهایی وجود دارد که هرگز نباید آن‌ها را مصرف کنید. این خوراکی‌ها باعث می‌شود که از وضعیت کتوسیس خارج شوید.

  استفاده از شکر، قند، آب‌نبات، شکلات، آبمیوه، بستنی و نوشابه‌های قندی به طور کلی ممنوع است.

  سیب‌زمینی، هویج، برنج، نان، گندم، جو، پاستا، پیتزا و هر چیزی که از آرد ساخته شده باشد.

  همه میوه‌ها به جز مقدار بسیار کمی توت‌فرنگی. بهتر است سبزیجات جایگزین این میوه‌ها شوند.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  لوبیا، عدس، نخود، لپه و دیگر حبوبات را نباید مصرف کرد.

  سس‌ها معمولا مقدار زیادی قند و طعم‌دهنده مصنوعی دارند.

  این محصولات معمولا به شدت فراوری شده و دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند.

  درست است که مصرف چربی شما بالا می‌رود، اما چربی‌های ناسالم مثل کره گیاهی و روغن جامد هیدروژنه را نباید مصرف کنید.

  الکل یکی از غذاهای ممنوعه در رژیم کتوژنیک است.

  در برخی موارد خوراکی‌هایی با شیرین‌کننده هم می‌توانند شما را از کتوسیس خارج کنند.

  همان طور که گفتیم غذاهای چرب با پروتئین بالا، بخش عمده غذاهای کتو را تشکیل می‌دهند.

  گوشت قرمز، استیک، ماهی و به خصوص ماهی‌های چرب، مرغ، بوقلمون و میگو از جمله غذاهای مجاز در این رژیم به شمار می‌روند.

  تخم مرغ یک صبحانه مناسب در این رژیم است. می‌توانید به همراه آواکادو یک املت با چربی‌های سالم درست کنید.

  بله، در این رژیم کره حیوانی و خامه مجاز هستند. اگر طعم چای یا قهوه بدون شکر برایتان قابل تحمل نیست، به نوشیدنی خود خامه بیفزایید.

  پنیر چدار، موتزارلا، خامه‌ای یا پنیر بز. به طور کلی هر پنیری که پروسس نشده باشد مجاز به شمار می‌رود.

  گردو، پسته، دانه چیا، تخمه آفتابگردان و بادام‌زمینی را می‌شود در این رژیم مصرف کرد. می‌توانید چای خود را با کره بادام‌زمینی مزه‌دار کنید!

  بهتر است سراغ روغن‌های سالم مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن کنجد بروید. اما مصرف روغن در این رژیم مشکلی ندارد. فراموش نکنید که می‌خواهید بخش زیادی از کالری روزانه را از چربی‌ها کسب کنید!

  سبزیجات سبز رنگ، گوجه، پیاز، فلفل و غیره.

  از بیشتر ادویه‌ها مثل نمک، فلفل، سبزیجات خشک شده و زردچوبه می‌توانید استفاده کنید.

  شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

  سفارش غذا در رستوران آن قدرها سخت نیست. غذا را بدون نان و برنج (خوراک) سفارش دهید. مطمئن شوید که در غذای شما شکر، آرد یا سیروپ وجود ندارد.

  یک سالاد بدون سس با روغن زیتون و یک ماهی کبابی انتخاب خوبی است.

  در روزهای ابتدایی کمی در مورد خوراکی‌های مجاز و غیرمجاز تحقیق کنید. خوردن مقدار زیادی چربی به همراه دریافت بیش از اندازه کربوهیدرات می‌تواند خطرناک باشد.

  بعضی از افراد به خصوص کسانی که به مصرف شکر عادت دارند، در روزهای اول دچار مشکل می‌شوند. سرگیجه، تپش قلب، گرسنگی شدید، مشکلات خواب و حالت تهوع. بهتر است رژیم را با کاهش تدریجی کربوهیدرات و سپس با افزایش چربی شروع کنید.

  توجه کنید که مقدار زیادی از نمک مصرفی شما در برنج و نان کم شده است. از سوی دیگر بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها که از منابع دارای کربوهیدرات دریافت می‌کردید دیگر به بدن شما نمی‌رسد. به تعادل ریزمغذی‌ها دقت کنید.

  نگران کالری بالا نباشید. بلکه نگران باشید که یکباره کالری مصرفی شما کاهش شدید نکند! پروتئین شما را زود سیر می‌کند و ممکن است فراموش کنید که باید چیزی بخورید!

  رژیم کتوژنیک برای بیشتر افراد امن است و اگر درست رعایت شود، حتی فوایدی هم دارد. اما این رژیم (حتی در بهترین حالت) خالی از اشکال نیست.

  اولین و مهمترین مشکل، گران بودن مواد غذایی است. شما نمی‌توانید نان و برنج بخورید، باید بجای آن مرغ و گوشت بیشتر مصرف کنید. بیشتر خوراکی‌های کتوفرندلی بسیار گران قیمت هستند. در مجموع خرج غذای شما بیشتر خواهد شد.

  این رژیم بیشتر به منابع حیوانی پروتئین وابسته است. استفاده بیش از حد از دام برای محیط زیست اصلا خوب نیست. (می‌توانید وعده‌های گیاهی کتو هم داشته باشید.)

  ورزشکاران، به خصوص بین دو مسابقه قادر نیستند با پروتئین تجدید قوا کنند. کربوهیدرات برای انرژی قبل از مسابقه مهم است. در نتیجه ممکن است ورزشکاران حرفه‌ای با این رژیم به مشکل بخورند.

  بوی بد دهان یکی از عوارض جانبی رژیم کتوژنیک است.

  احتمال تحلیل رفتن عضلات وجود دارد. درست است که کتو به چربی‌سوزی کمک می‌کند. اما حجم گرفتن با این رژیم کار خیلی سختی است.

  بعد از مدتی به شدت هوس نان و برنج خواهید کرد. پس از چند ماه با شنیدن بوی نان تازه فشار زیادی به شما وارد می‌شود. به خصوص اگر مثل من عاشق نان تازه باشید!

  مطالب پر بازدید

  احتمالاً تاکنون در بحث های مرتبط با لاغری و کاهش وزن درباره رژیم کتونی یا کتوژنیک شنیده اید. در حال حاضر رژیم کتوژنیک یکی از محبوب ترین رژیم ها در دنیا می باشد. شما با کمک این رژیم می ‌توانید وزن اضافی بدنتان را کاهش داده و سلامتتان را بهبود بخشید. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام، ما به شما می‌ گوییم که از چه موادی در این رژیم استفاده کنید و از مصرف کدام خوراکی ها بپرهیزید. علاوه بر این ها یک برنامه هفتگی در انتهای این مقاله برای آشنایی بیشتر با رژیم کتونی آورده شده است.

  تحقیقات نشان داده است که مصرف این دسته مواد که کربوهیدرات کم اما چربی فراوان دارند می ‌تواند چربی سوزی را تحریک کند و در مواردی باعث بهبود دیابت نوع 2 و زوال عقل شود. در رژیم کتوژنیک باید میزان کربوهیدرات دریافتی بسیار کم باشد، در عوض میزان چربی بالایی مصرف شود. میزان پروتئین نیز در این رژیم باید متعادل باشد و از حد مجاز خارج نشود.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در یک رژیم کتوژنیک میزان ورودی کربوهیدرات روزانه نباید از 50 گرم عبور کند. در این رژیم چربی ها جایگزین کربوهیدرات ها شده و تقریباً 75 درصد کالری روزانه را تامین می کنند. پروتئین ها نیز مسئول تامین 20 درصد کالری می ‌باشند. در نتیجه کربوهیدرات تامین کننده تنها 5 درصد کالری روزانه در این رژیم می ‌باشند.

  این میزان پایین کربوهیدرات، بدن را مجبور می ‌سازد که از سوخت های جایگزین یعنی چربی ها استفاده کند. این اتفاقات در نهایت منجر به کتوزیس می ‌شود. هنگام کتوزیس ، بدن از کتون ها (مولکول هایی که محصول کبد اند و از چربی ها بدست می ‌آیند) به عنوان منبع انرژی جایگزین، استفاده می کند.

  تحقیقات نشان می ‌دهد که رژیم های کتوژنیک بسیار در کاهش وزن موثرتر از رژیم های کم چربی عمل می کنند، هر چند که در بسیاری از رژیم ها از چربی ها بخاطر کالری زیادشان پرهیز می ‌شود. علاوه بر همه این ها، در این رژیم فرد احساس گرسنگی کمتری می کند و در اکثر مواقع سیر است، در نتیجه هنگام کاهش وزن به فرد فشار زیادی وارد نمی ‌شود.

  تغییر عادات همواره سخت است و تغییر رژیم روزانه به رژیم کتوژنیک از این قاعده مستثنی نمی باشد. تمرکز شما باید بر روی کاهش میزان کربوهیدرات دریافتی و افزایش چربی و پروتئین مصرفی باشد. اگر شما می‌ خواهید که در کتوزیس باقی بمانید باید مصرف کربوهیدراتتان را محدود کنید.

  برخی از مردم تنها با مصرف 20 گرم کربوهیدرات در روز به این وضعیت می رسند، در حالی که برخی دیگر با دریافت روزانه بیش از 20 گرم در روز به کتوزیس وارد می ‌شوند. بطور کلی هر چه مصرف کربوهیدراتتان پایین تر باشد، راحت تر وارد کتوزیس می ‌شوید. به همین خاطر مصرف خوراکی های کتوژنیک و پرهیز از غذاهای غنی از کربوهیدرات بهترین راه کاهش وزن در یک رژیم کتوژنیک می باشد.

  اگر می ‌خواهید یک رژیم کتوژنیک را آغاز کنید بهتر است از مواد خوراکی زیر استفاده کنید:

  سعی داشته باشید تا حد ممکن از مصرف کربوهیدرات خودداری کنید. از غذا هایی که در زیر لیست شده اند تا حد ممکن دوری کنید:

  با این که مصرف کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک محدود است، نباید مصرف میوه های کم قند مثلی انواع توت ها را فراموش کرد.

  مطمئن باشید که در برنامه غذایی تان از خوراکی سالم استفاده می‌ کنید. بهتر است که از مصرف موارد زیر نیز خودداری کنید:

  امروزه قند را در بسیاری از نوشیدنی های روزانه مانند آبمیوه ها، نوشابه ها و قهوه ها می‌توان یافت. در یک رژیم کتوژنیک باید تا حد ممکن از مصرف این دسته نوشیدنی ها پرهیز کرد. این نوشیدنی ها ارتباط مستقیمی با بسیاری از مشکلات سلامتی مانند چاقی و دیابت دارند. خوشبختانه نوشیدنی بدون قند فراوانی وجود دارد که می ‌توانید از آنها استفاده کنید. برخی از این نوشیدنی ها شامل موارد زیر می‌ شود:

  اگر می‌ خواهید کمی طعم به آب اضافه کنید می ‌توانید از مواد کتوژنیکی مانند نعنا یا لیمو استفاده کرده و آن ها را به آب مصرفی تان اضافه کنید.

  در این بخش نمونه رژیم کتوژنیک برای مدت یک هفته را مشاهده خواهید کرد. در برنامه ی زیر میزان کربوهیدرات دریافتی به 50 گرم در روز محدود شده است. این برنامه عمومی است و می ‌تواند بر اساس نیاز و خواسته های هر فرد تغییر کند.

  شنبه

  یک شنبه

  دوشنبه

  سه شنبه

  چهارشنبه

  پنج شنبه

  جمعه

  همان طور که مشاهده می‌کنید غذاهای کتوژنیک بسیار متنوع می ‌باشند. با این که بیشتر این غذاها با محصولات حیوانی تهیه می ‌شوند، غذاهای خوب و متنوعی برای گیاهخواران نیز هستند.

  مصرف میان وعده می ‌تواند کمک شایانی به شما بکند و شما را در طول روز سیر نگه دارد. از آن جایی که رژیم کتوژنیک بسیار سیرکننده است، شاید شما به تنها یک یا 2 میان وعده در روز احتیاج پیدا کنید. در اینجا تعدادی از میان وعده های کتوژنیک لیست شده است:

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  باید توجه داشت که مصرف بیش از اندازه این میان وعده ها می‌تواند منجر به افزایش وزن شده و اثر عکس داشته باشد.

  مطالب مرتبط

  هماهنگی جهت تبلیغات: 02123051172

  مجری انحصاری نیتیو، سنجاق

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

  The online version of the Iranian daily Hamshahri

  همشهری آنلاین:
  رژیم سه روزه کره بادام زمینی، یکی از صدها برنامه کاهش وزن سریع است که کاهش وزنی آسان و تقریبا بدون دردسر را وعده می‌دهد.

  کسی دقیقا نمی‌داند این رژیم توسط چه کسی و چطور ارائه داده شد. اما به هر صورت، بعضی از کارشناسان عقیده دارند رژیم سه روزه کره بادام زمینی، ترکیبی از رژیم کره بادام زمینی و روزه سه روزه می‌باشد. این برنامه‌ها روی مصرف کره بادام زمینی با هدف کاهش وزن سریع‌تر متمرکز هستند. البته ما توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب این برنامه رژیمی ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. این رژیم سه روزه ممکن است به شما کمک کند دست کم دو و نیم کیلو کم کنید.

  این رژیم همان طور که از نامش معلوم است، سه روزه است و باید با مصرف کره بادام زمینی، کالری دریافتی را کاهش داده و کاهش وزن داشته باشیم. اصول اولیه این برنامه، بر اساس روزه سه روزه و پنج روزه است، بنابراین این برنامه‌ها خیلی مشابه هستند.

  رژیم سه روزه کره بادام زمینی، ورژن پیشرفته رژیم اصلی پنج روزه کره بادام زمینی است. در این برنامه باید حدود 4 تا 6 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی در هر روز خورده شود. این یک برنامه کم کالری بوده و شامل دریافت 35 درصد کالری از چربی‌های غیراشباع کره بادام زمینی می‌باشد.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  هرچند کره بادام زمینی چربی بالایی دارد اما دریافت کالری از سه روز مصرف کره بادام زمینی 1200 می‌باشد. زمانی که فرد رژیم گیرنده کالری بیشتر از آن چه مصرف می‌کند می‌سوزاند، بدن مجبور می‌شود چربی‌های ذخیره شده را بسوزاند. این حالت باعث کاهش وزن سریع‌تر می‌گردد. این رژیم سه روزه، کربوهیدرات کم و پروتئین بالا دارد. به دلیل این که پروتئین با سرعت کمتری می‌سوزد، به احساس سیری برای مدت طولانی‌تر کمک می‌کند. پروتئین موجود در کره بادام زمینی، تکرار خوردن‌ها یا “مدام چیزی خوردن” را به حداقل می‌رساند. همه این‌ها یعنی کاهش وزن!

  منوی روزانه شامل 3 وعده و یک اسنک یا دسر می‌باشد. وعده‌ی غذایی حاوی پروتئین کم چرب همراه با سبزی‌جات و بُرشی ازنان سبوس‌دار یا یک کاسه بلغور جودوسر است. می توانید کره بادام زمینی را هر زمانی از روز که خواستید میل کنید، مثلا زمان اسنک خوردن. کره بادام زمینی به شما احساس سیری می‌دهد بنابراین بعد از خوردن یک وعده سبک، احساس رضایت و سیری خواهید کرد.

  این رژیم، به راحتی قابل پیگیری است چون ملزمتان نمی‌کند دنبال غذاهای کمیاب و نه چندان معمول بروید. در واقع اگر غذاهای موجود در یک رژیم غذایی بیشتر در دسترس باشند، احتمال این که فرد رژیم گیرنده به آن پایبند بماند بیشتر است.

  بازهم تکرار می‌کنیم که این یک رژیم پُرپروتئین و کم کربوهیدرات با کمترین میزان کالری است. این رژیم به شما کمک می‌کند فقط در سه روز حدود 5 کیلوگرم کم کنید.

  چون کالریی مصرفی تنها به 1000 تا 1200 محدود می‌شود، پایبند ماندن به آن نیاز به تلاشی توان فرسا دارد. در واقع وقتی آن را ادامه می دهید، دارید به خودتان گرسنگی می‌دهید.

  رژیم سه روزه کره بادام زمینی، شامل ورزش نمی‌شود یعنی شرایط تمرین و ورزش را برایتان مهیا نمی‌کند. وقتی قرار است این قدر کم بخورید، انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های شدید را نخواهید داشت.

  درست مانند هر برنامه کاهش وزن سریع دیگری، وزنی که در این رژیم از دست می‌دهید، تنها وزن آب بدن است. پس این احتمال وجود دارد که با برگشتن به عادات غذایی عادی‌تان، این وزن دوباره برگردد.

  منبع: تبيان

  حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

  Copyright © 2020 HamshahriOnline, All rights reserved

  داشتن یک رژیم غذایی سالم، با مصرف کربوهیدرات اندک، شاید برایتان کمی سخت و چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر به تازگی این نوع رژیم را شروع کرده باشید.. امیدوارم این لیست جامع غذاهای مجاز کتوژنیک به شما کمک کند که انتخاب‌های صحیح داشته باشید. رژیم غذایی کتوژنیک کاملا ساده است: یک رژیم غذایی کتوژنیک یعنی مصرف کربوهیدرات کم، در واقع این نوع رژیم غذایی به خوردن غذاهای سالم و خوردن غذاهایی با کربوهیدرات کم تاکید دارد. جهت راهنمایی شما برای داشتن یک رژیم غذایی کتوژنیک، دستورالعمل‌هایی ارائه می‌دهیم.

  مختصر بگوییم، شما باید در یک رژیم کتوژنیک مواد غذایی سالم و واقعی (گوشت، تخم مرغ، آجیل، ماست، سبزیجات و گاهی اوقات بعضی از میوه ها) را بخورید. و باید مقدار مصرف کربوهیدرات خالص را کم کنید، همچنین توصیه می‌شود از غذای فرآوری شده و هر نوع غذای حاوی مواد نگهدارنده و حاوی رنگ پرهیز کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک صرفا کاهش وزن به هر قیمت ممکن نیست، بلکه اتخاذ یک سبک زندگی سالم‌تر است.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  در زیر لیستی از رایج ترین مواد غذایی حاوی کربوهیدرات کم برای رژیم غذایی کتوژنیک توصیه شده است.

  1- منبع حیوانی (گیاهخوار و وحشی)

  2- چربی های سالم

  3- سبزیجات فاقد نشاسته

  4- میوه ها

  5- نوشیدنی‌ها و چاشنی‌ها

  غذاهایی که در رژیم غذایی کتوژنیک گاهی اوقات باید خورده شوند

  1- برخی سبزیجات، قارچ و میوه‌ها

  2- حیوانات غله خوار و لبنیات پرچرب

  3- آجیل و دانه ها

  4- مواد غذایی حاصل از سویای تخمیری

  5- چاشنی

  6- برخی سبزیجات، میوه ها، آجیل و دانه های حاوی کربوهیدرات متوسط ​​( بستگی به مقدار کربوهیدرات روزانه شما دارد)

  7- الکل

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  از مصرف این خوراکی ها به طور کامل پرهیز کنید:

  غذای غنی از کربوهیدرات، گوشت‌های پرورشی کارخانه و محصولات فرآوری شده.

  1) تمام غلات، (گندم، گندم سیاه یا چاودار، جو، ذرت، جو، ارزن، بلغور، ذرت خوشه‌ای یا سورگوم، برنج، گندم سیاه، دانه‌های جوانه زده، دانه‌های کوینوآ و سیب زمینی سفید. این گروه همچنین شامل تمام محصولاتی است که از غلات تهیه شده اند از جمله (پاستا، نان، پیتزا، بیسکویت کوکی ، کراکر، و غیره) و همچنین شامل محصولات دارای شکر و شیرینی از جمله (قند افزودنی ساکارز، شربت آگوا، شربت ذرت با فروکتوز بالا، بستنی، کیک، شیرینی پودینگ و نوشیدنی‌های شیرین) است.

  2) گوشت خوک و ماهی پرورشی کارخانه. این‌ گوشت‌های پرورشی دارای اسیدهای چرب امگا -6 التهابی هستند و حتی ممکن است ماهی‌های پرورشی صنعتی حاوی PCB( ترکیبات شیمیایی پلی کلره بی فنیل) باشند، از مصرف ماهی‌های آلوده به رسوبات جیوه پر خطر جلوگیری کنید.

  3) غذاهای فرآوری شده حاوی مواد افزودنی کاراژیان (بعنوان مثال در برخی از محصولات شیر بادام – مراقب این مواد افزودنی باشید)، غذاهای فرآوری شده حاوی MSG (به عنوان مثال در برخی از محصولات پروتئین آب پنیر)، غذاهای حاوی مواد افزودنی سولفیت (به عنوان مثال در میوه های خشک شده، ژلاتین)، و همچنین گلوتن گندم.

  4) شیرین کننده‌های مصنوعی از جمله (شیرین کننده‌های مصنوعی اسپلندا، اکوآل، آسپارتام، آسه سولفام، ساخارین،سوکرالوز، و غیره) – این شیرین کننده‌ها ممکن است سبب بروز مشکلات مربوط به سلامتی و اضافه وزن شوند.

  5) چربی‌ها / روغن‌های تصفیه شده (مانند آفتابگردان، گلرنگ، پنبه دانه، کلزا، سویا، روغن انگور، روغن ذرت)، چربی‌های ترانس مثلا مارگارین.

  6) محصولات کم چربی، “کم کربوهیدرات” و “فاقد کربوهیدرات” از جمله (محصولات رژیمی اتکینز، رژیم سودای رژیمی، آدامس و مینت ها(آدامس نعنا) که ممکن است میزان کربوهیدرات بالایی داشته باشند یا شامل افزودنی‌های مصنوعی و گلوتن و غیره باشند).

  7) شیر (تنها مقدار کمی از شیر خام پرچرب مصرف شود). شیر به چند دلیل توصیه نمی‌شود. اولا، از میان همه محصولات لبنی، هضم شیر دشوار است، زیرا فاقد باکتری “خوب” است (که از طریق پاستوریزه حذف می‌شود) و حتی ممکن است حاوی هورمون باشد. در ثانی، میزان کربوهیدرات شیر بسیار زیاد است (4-5 گرم کربوهیدرات در هر 100 میلی لیتر). هنگام مصرف قهوه، به جای شیر از خامه استفاده کنید. ممکن است شما مقدار کمی شیر خام مصرف کنید، اما مراقب کربوهیدرات‌های زیادی آن باشید.

 • kriti sanon varun dhawan hd photos
 • 8) مشروبات الکلی، نوشابه های شیرین (آبجو، شراب شیرین، کوکتل و غیره).

  9) میوه‌های گرمسیری (آناناس، انبه، موز، پاپایا، و غیره) و برخی از میوه‌های با کربوهیدرات بالا (نارنگی، انگور، و غیره). بهتر است از خوردن آب میوه‌ها پرهیز کنید ( حتی اگر 100٪ آب میوه تازه باشد) – بهتر است نوشیدنی اسموتی بنوشید، اما در حد خیلی کم. آب میوه‌ها همانند آب شکر هستند اما نوشیدنی‌های اسموتی حاوی فیبر هستند و رضایت بخش‌تر هستند. این گونه احتیاط شامل میوه‌های خشک (خرما، کشمش، و غیره) هم می شود، در صورتی که به مقادیر زیاد خورده شوند.

  10) اساسا به دلایل سلامتی، از محصولات سویا پرهیز کنید، با این وجود چند محصول تخمیر شده ارگانیک( فاقد اصلاح ژنتیکی) به دلیل مزایای سلامتی معروف هستند. از گلوتن گندم که در غذاهای فراوری شده کاربرد دارد،پرهیز کنید. وقتی نان را از رژیم غذایی حذف می‌کنید، نباید تکه ای از آن را بخورید. مراقب قوطی‌های کنسرو حاوی مواد شیمیایی BPA باشید. BPA یک ترکیب آلی است که در تولید رزین کاربرد دارد و برای سلامتی مضر است .در صورت امکان، از قوطی‌های کنسروی که فاقد BPA است استفاده کنید، مثلا از بطری‌های شیشه ای استفاده کنید یا از محصولاتی از جمله روغن حیوانی، سس کچاپ، شیر نارگیل یا سس مایونز استفاده کنید. BPA اثرات منفی در سلامت دارد مثلا با اختلال عملکرد تیروئید و سرطان ارتباط دارد. سایر مواد افزودنی که باید پرهیز کنید عبارتند از: ماده افزودنی کاراژیان (به عنوان مثال در محصولات شیر ​​بادام)، غذاهای حاوی ماده افزودنی MSG (به عنوان مثال در بعضی از محصولات پروتئین آب پنیر) و غذاهای حاوی مواد افزودنی سولفیت (به عنوان مثال در میوه های خشک شده، ژلاتین).

  11) حبوبات (لوبیا، نخود، عدس، بادام زمینی و غیره). بجز بادام زمینی، حبوبات نسبتا کربوهیدرات بالایی دارند و باید از آن‌ها اجتناب کرد. به غیر از میزان کربوهیدرات بالا، حبوبات حاوی لکتین و فیتات هستند که باعث می‌شود حبوبات دیر هضم شوند. آنها با بیماری‌هایی از جمله سندرم روده، سندرم روده تحریک پذیر و تیروئید مزمن(هاشیموتو) مرتبط هستند. وقتی نوبت به بادام زمینی می‌رسد، برخی افراد از آن‌ها اجتناب می‌کنند در حالی که دیگران مصرف می‌کنند. اگر از بادام زمینی استفاده می‌کنید، مطالب بعدی ما را دنبال کنید.

  16 غذای چربی سوز بر اساس رژیم غذایی کتوژنیک

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  ترجمه و گرد آوریسهیلا مقصودیبخش رژیم درمانی مجله دلگرم

  هدف بخش

  «سایت‌خوان دنیای اقتصاد»

  گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

  نازنین اخوان در خبر آنلاین نوشت: رژیم غذایی کتو که این روزها طرفداران زیادی هم دارد، تحت مطالعات زیادی قرار گرفته و در بیش از ۲۰ مورد از آن‌ها، این رژیم غذایی برای کاهش وزن مؤثر اعلام شده است. همچنین این رژیم می‌تواند راهی برای مقابله با دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر باشد.

  در واقع در رژیم کتو، کربوهیدرات مصرفی کاهش یافته و با چربی جایگزین می‌شود در نتیجه سطح کربوهیدرات بدن کم شده و به مرحله‌ای از سوخت و ساز به نام کتوزیس می‌رسد.

  در چنین شرایطی، بدن برای سوخت‌وساز و تأمین انرژی، چربی‌ها را می‌سوزاند. علاوه بر این چربی‌ها در کبد به کتون تبدیل شده و انرژی لازم برای مغز را تأمین می‌کند.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  رژیم کتوژنیک سطح قند خون و انسولین را در خون کاهش می‌دهد و به همین دلیل به عنوان راه حلی برای جلوگیری از دیابت شناخته شده.

  رژیم کتوژنیک انواع مختلفی دارد:

  کتوژنیک استاندارد (SKD): این رژیم شامل ۷۵ درصد چربی سالم، ۲۰ درصد پروتئین و تنها ۵ درصد کربوهیدرات است.

  کتوژنیک چرخه‌ای (CKD): در رژیم کتوژنیک چرخه‌ای، فرد به مدت ۵ روز رژیم کتوژنیک استاندارد را دنبال کرده و ۲ روز کربوهیدرات مصرف می‌کند.

  کتوژنیک هدفمند (TKD): در این نوع از رژیم، می‌توانید زمانی که ورزش می‌کنید، کربوهیدرات مصرف کنید.

  کتوژنیک پر-پروتئین: این نوع رژیم هم مشابه کتوژنیک استاندارد است اما شخص پروتئین بیشتری در طول روز مصرف می‌کند. در واقع حجم پروتئین به ۳۵ درصد و چربی به ۶۰ درصد می‌رسد.

  رژیم کتو برای کاهش وزن مناسب به نظر می‌رسد اما مهم‌ترین خاصیت آن را می‌توان کاهش قند خون دانست.

  به طور کلی دیابت سوخت‌وساز بدن را دگرگون می‌کند. رژیم کتوژنیک کمک می‌کند تا چربی‌های اضافی بدن که یکی از عوامل دیابت نوع ۲ است، از بین برود.

  طبق تحقیقاتی که توسط مرکز PubMed صورت گرفته، از هر ۲۱ نفری که به دیابت نوع ۲ مبتلا بوده و از این رژیم استفاده کرده‌اند، ۷ نفر دیگر نیازی به مصرف دارو نداشته‌اند.

  از دیگر فواید کتو می‌توان به پیشگیری از سرطان، پارکینسون، آسیب‌های مغزی، مشکلات قلبی و درمان آکنه اشاره کرد.

  گوشت: گوشت قرمز، گوشت مرغ و گوشت بوقلمون

  ماهی: سالمون و تُن

  تخم مرغ

  کره گیاهی

  پنیر فراوری نشده

  آجیل و مغزها: بادام، گردو، تخمه کدو و آفتابگردان

  روغن‌های سالم: روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن آووکادو

  میوه آووکادو

  سبزیجات کم-کربوهیدرات: اکثر سبزیجات سبز رنگ، پیاز، فلفل و گوجه.

  غذاهایی که شیرین‌کننده دارند: نوشابه، آب‌میوه صنعتی، کیک، بستنی، آبنبات و از این دست خوراکی‌ها.

  غلات و غذاهایی که نشاسته دارند: برنج، پاستا و غیره.

  حبوبات: لوبیا قرمز، نخود و عدس.

  سبزیجات ریشه‌ای و غده‌ای: سیب‌زمینی، هویج و از این دست خوراکی‌ها.

  محصولات رژیمی و فراوری شده.

  سس‌ها و طعم دهنده‌ها، چرا که می‌توانند حاوی مقدار زیادی قند و چربی‌های مضر باشند.

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  چربی‌های ناسالم.، تنها چربی‌هایی که باید مصرف کنید، روغن‌های گیاهی و چربی‌های مفیدی است که در موادی مانند آووکادو یافت می‌شود.

  الکل

  همانطور که گفته شد، رژیم کتوژنیک طرفداران زیادی دارد اما اگر این ۶ نشانه را دارید ممکن است برای شما مناسب نباشد. برای این که بدانید آیا شروع و یا ادامه رژیم کتو برایتان کارساز است به ۶ مورد زیر توجه کنید.

  ۱. مصرف زیاد چربی برایتان خوب نباشد

  در رژیم غذایی کتو، باید حجم زیادی از موادغذایی دریافتی چربی باشد. ممکن است شما جز آن دسته افرادی باشید که بدنشان نمی‌تواند مصرف این حجم از چربی را تحمل کند و اغلب دچار حالت تهوع می‌شوند. در این صورت مصرف پروتئین و کربوهیدرات کافی برایتان مناسب‌تر خواهد بود.

  ۲. اثرات جانبی رژیم از بین نرود

  اگر رژیم کتو برایتان مناسب نباشد، علائمی مانند یبوست، تهوع، استفراغ و یا اسهال را تجربه خواهید کرد که به صورت کلی مشاهده این علائم در طول دوره رژیم به آنفولانزای کتوژنیک معروف است. این علائم برای همه در روزهای اول برای همه اتفاق می‌افتد اما اگر از بین نروند، احتمالا شما در دسته کسانی قرار می‌گیرید که نباید رژیم کتوژنیک بگیرند.

  ۳. وزن‌تان کم نمی‌شود

  ممکن است با شروع رژیم کتو از نظر جسمی احساس بهتری داشته باشید. اما اگر هدفتان کاهش وزن است و بعد از یک هفته همچنان وزن کم نکردید، احتمالا این رژیم غذایی برایتان مناسب نیست. البته از آنجا که چربی نسبت به پروتئین و کربوهیدرات، کالری بیشتری دارد پس قبل از آنکه از رژیم کتو دست بکشید حتما حجم کالری مصرفی‌تان را بررسی کنید.

  ۴. اگر ورزشکار هستید و مصرف گلکوز برایتان بهتر است

 • آموزش پخت پیراشکی پیتزایی
 • تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که مصرف کربوهیدرات برای فعالیت بهتر بدن ضروری است. براساس مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است کربوهیدرات برای سوخت و ساز بهتر بدن در طول فعالیت بدنی زیاد بسیار مفید است.

  ۵. اگر کمبود مواد معدنی دارید

  رژیم کتوژنیک به خودی خود سطح آب و مواد معدنی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل اگر به کمبود مواد معدنی مبتلا هستید، ممکن است این رژیم برایتان مفید نباشد.

  اگر اصرار دارید که رژیم کتوژنیک بگیرید، حتما با مشورت پزشک از مکمل‌های معدنی استفاده کنید.

  ۶. اگر احساس می‌کنید که رژیم کتو بدبختی مطلق است

  اگر کتو باعث می‌شود چه سر میز غذا و کنار خانواده، چه در کنار دوستانتان مدام در حال دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های مختلف باشید و نتوانید از غذا خوردن در کنار دیگران لذت ببرید، برایتان مناسب نیست.

  در کنار تمام این‌ها، رژیم کتو برای کاهش قند خون، افزایش تمرکز و کاهش وزن مفید است اما در هر صورت برای این که متوجه شوید آیا برای شما مناسب است یا نه، باید به صدای بدنتان گوش کنید.

   

  گروه نشریات دنیای اقتصاد

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک

  درباره ما

  کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک
  بادام زمینی در رژیم کتوژنیک
  0

  دیدگاهی بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.