براي درمان اسهال در بارداري چي بخوريم

خواص دارویی و گیاهیاسهال در دوران بارداری مشکلی طبیعی و عادی است که ممکن است در هر زمانی از دوران بارداری رخ دهد. در اکثر مواقع اسهال در بارداری خود به خود و با رعایت نکات مهمی که در این مقاله گفته شده است بهبود می یابد. در ادامه با روش های موثر برای پیشگیری و درمان اسهال بارداری آشنا خواهید شد.

تحقیقات نشان می دهد خانم هایی که هرگز سابقه مشکلات گوارشی تداشته اند، احتمال این افراد برای ابتلا به یبوست در بارداری و اسهال در بارداری افزایش می یابد. روش های فراوانی و همچنین بسیار راحتی برای بهبود و درمان این مشکلات وجود دارد.

در دوران بارداری سندرم روده تحریک پذیر تشدید می شود و یکی از عوامل ایجاد اسهال در دوران بارداری این مشکل است. در طی دوران بارداری مادر ممکن است مواد غذایی غیر معمول و متفاوت میل کند که در نتیجه باعث می شود تا تاثیراتی را در دستگاه گوارش بگذارد و این امر موجب بروز اسهال در بارداری شود. همچنین هنگامی که عفونت های ویروسی مانند ویروس نوراک و روتاویروس به بدن زن باردار وارد می شوند ممکن است اسهال آبکی با حجم زیاد ایجاد شود. این مشکل با مبارزه بدن مادر با عفونت بر طرف و بهبود می یابد.

یکی از انواع اسهال در دوران بارداری اسهال به دلیل عفونت های باکتریایی می باشد که باعث می شود زن باردار تند تند و به صورت مکرر به توالت برود و مدفوع نماید. در این عارضه بیمار مشکل شکم درد دارد، حجم مدفوع کم است، در مدفوع گلبول های سفید و خون دیده می شود و در برخی از آن ها تب نیز ایجاد می شود. معمولا اسهال با گذشت زمان بخبود می یابد اما گاهی اوقات ممکن است که علائم اسهال شدید تر شود، آب بدن خود را از دست بدهید یا کاهش وزن را داشته باشید و همچنین بیشتر از ۴۸ ساعت تب داشته باشید و این دما کاهش نیابد باید سریعا به پزشک مراجعه شود. ایجاد اسهال در بارداری و یا اسهال در هر فردی مستقیما به مواد غذایی که میل می کند مرتبط است.

یکی از روش های درمان طبیعی برای اسهال در دوران بارداری مصرف و نوشیدن مایعات فراوان به خصوص آب می باشد. اسهال ممکن است بر اثر کاهش آب بدن صورت گرفته باشد که با استفاده از مایعاتی که می خورید باید این آب از دست رفته بدن باز گردد. می توانید علاوه بر آب از دمنوش های گیاهی، آبمیوه های طبیعی و انواع سوپ استفاده نمایید. همچنین می توانید برای تهیه یک مایع مفید و موثر برای درمان اسهال در بارداری از محلول نوشیدنی و مخلوط ۸ قاشق شکر، نصفه قاشق چای خوری نمک و یک لیتر آب جوشیده استفاده نمایید. هنگامی که این مواد را با هم مخلوط کردید اجازه دهید تا خنک شوند و سپس در طی روز این مایع را بنوشید تا آب از دست رفته به بدن باز گردد و اسهال شما بهبود یابد.

تغذیه در بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. برای درمان اسهال در بارداری سعی کنید غذاهایی که فیبر کمتری دارند مصرف کنید. غذاهایی که فیبر کمی دارند شامل موز، نان سفید، برنج سفید، سیب زمینی، ماهی و مرغ کاملا پخته شده، گوشت گوساله و گوشت کبابی هستند که این مواد مغذی هم بدن مادر و هم فرزند آینده را با برنامه غذایی متعادل حفظ می کند. همچنین باید از مصرف غذاهای مضر برای مادر و جنین حلوگیری نمایید. این غذاهای نامناسب شامل نوشابه های گازدار، گوشت چرب و سفت، غذاهای پر ادویه، پوست سبزیجات و میوه جات، کافئین، غذاهای شیرین و یا شیرین کننده های مصنوعی هستند و باید از مصرف این مواد غذایی اجتناب نمایید.

برای بهبود و کاهش علائم اسهال در بارداری باید به اندازه کافی استراحت نمایید. این استراحت موجب می شود تا بدن آرام شود و بهبود این مشکل را فراهم می کند.

اغلب اکثر موارد اسهال در دوران بارداری با رعایت نکات در مصرف مواد غذایی خود به خود بهبود می یابند. اما نکته ای که در این میان مهم است این است که مدت زمان ابتلا به اسهال طولانی شود ممکن است موجب بروز بی آبی بدن شود که این عارضه برای جنین و مادر مضر است. اگر علائم زیر را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه نمایید.

همان طور که در این مقاله ملاحظه کردید مهمترین نکته و مضر ترین عامل اسهال در دوران بارداری ایجاد کم آبی در بدن مادر است که هم برای جنین و هم برای مادر خطرناک می باشد. با رعایت نکات برای پیشگیری و روش های درمان اسهال در بارداری که در این مقاله ملاحظه کردید از ایجاد این عارضه پیشگیری و یا آن را درمان کنید.

منبع : آرگا

نظر

نام

ایمیل

وبسایت


صفحه درخواستی شما وجود ندارد!

در سایت دکتر همه تلاش می شود تا با فراهم نمودن اطلاعات به روز، صحیح و کارشناسانه در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها و برطرف کردن تصورات نادرست به بالا بردن سطح سلامت کشور کمک کنیم.

تمامی حقوق این وب سایت برای دکترهمه مرجع بهداشت درمان، سلامت و تغذیه محفوظ است.

Powered and Protected by FIP-CO

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید

هنگامی که دچار اسهال می شوید، خوراکی های خاصی وجود دارد که می توانید برای برگشت سیستم گوارشی خود به حالت عادی مصرف کنید و یک سری خوراکی وجود دارد که در مدتی که اسهال دارید باید از مصرف آن ها اجتناب نمایید.

اگر اسهال شما گاه به گاه و به علت حساسیت یا مسمومیت غذایی است، یا به دلیل یک بیماری مزمن، مثل سندرم روده تحریک پذیر یا کرون است، باید بدانید که رژیم غذایی و اسهال رابطه پیچیده ای با هم دارند. حتی اگر مدت زمان زیادی است که به بیماری مبتلا هستید و روی سیستم گوارش تان تاثیر گذاشته است، غذایی که می خورید می تواند تاثیر زیادی روی سیستم شما داشته باشد.هنگامی که دچار اسهال می شوید، خوراکی های خاصی وجود دارد که می توانید برای برگشت سیستم گوارشی خود به حالت عادی مصرف کنید و یک سری خوراکی وجود دارد که در این مدت باید از مصرف آن ها اجتناب نمایید.

زمانی که به اسهال مبتلا می شوید، رعایت مصرف خوراکی هایی که باید بخورید یا از مصرف شان اجتناب کنید، برای بهبود سریع تر شما ضروری است. اینجاست که خوراکی های BRAT  وارد می شوند.رژیم غذایی BRAT شامل موز، برنج، سیب و تست می شود. این خوراکی ها ساده هستند، بنابراین فشاری به سیستم گوارشی وارد نمی کنندو به سفت شدن مدفوع کمک می کنند. سایر خوراکی های رژیم BRAT، را در ادامه همین مطلب به شما معرفی می کنیم.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : طرز تهیه کراکر پنیر چدار

همچنین لازم است مایعات زیادی بنوشید تا به بدن تان آبرسانی کرده و مایعاتی که از دست داده اید را جایگزین نمایید. مقدار زیادی آب بنوشید و چیپس یخ بمکید.

پس از مشاهده علایم بهبودی می توانید مواد غذایی مانند تخم مرغ را به رژیم تان اضافه کنید.

هنگامی که به اسهال مبتلا شده اید یا در حال بهبود هستید، مواد غذایی زیادی هستند که باید از مصرف شان اجتناب نمایید. این مواد غذایی می توانند سیستم گوارش را تحریک کرده و باعث تشدید یا طولانی تر شدن اسهال شوند. مواد غذایی ک باید هنگام ابتلا به اسهال از آن ها اجتناب کنید، عبارتند از:

بسیاری از موارد اسهال کوتاه مدت هستند و به خوبی به درمان های خانگی، مثل رژیم اصلاح شده، مصرف بالای مایعات و داروهای اسهال بدون نیاز به نسخه پاسخ می دهند. درمان های بدون نسخه اسهال، مثل پپتو- بیسمول (Pepto-Bismol) که می تواند به توقف و کاهش اسهال کمک کند.در برخی از موارد اسهال ناشی از انگل یا عفونت باکتریایی است و ممکن است لازم باشد با آنتی بیوتیک درمان شود. استفاده از پروبیوتیک ها در اسرع وقت بعد از اسهال می تواند با وارد کردن باکتری های سالم به سیستم گوارشی از واکنش های جانبی به آنتی بیوتیک ها جلوگیری کرده و به پیشگیری از ابتلا به اسهال در آینده کمک کند.اگر اسهال شدید بود ممکن است لازم شود برای تزریق مایعات به صورت وریدی به بیمارستان مراجعه نمایید.

با وجودی که بسیاری از موارد اسهال با داروهای بدون نسخه، استراحت و رژیم محدود غذایی درمان می شود، گاهی اینقدر طولانی می شود که باید به پزشک مراجعه نمایید، پس با پزشک تان تماس بگیرید، اگر:

اگر دچار کم آبی بدن یا سایر علایم شدید، بهتر است برای درمان، سریعا به اورژانس مراجعه نمایید. سایر علایمی که باید مراقب شان باشید، عبارتند از مدفوع سیاه یا خونی، درد شدید شکم یا تب بالای 102 درجه فارنهایت. بهتر است در این موارد به پزشک مراجع نمایید و برای مقابله با هر کدام از این علایم از او مشورت بگیرید.

رژیم غذایی شما می تواند باعث ایجاد و یا درمان اسهال شود. وقتی اسهال هستید، تا می توانید استراحت کنید، آب زیاد بنوشید و مصرف مواد غذایی رژیم BRAT را بعد از چند ساعت شروع کنید. بعد از 1 تا 2 روز مصرف خوراکی های ساده و نرم، می توانید سایر خوراکی ها از جمله گوشت مرغ چرخ شده بدون چربی یا تخم مرغ اسکرامبل شده** را به غذایتان اضافه کنید. رعایت این رژیم باعث می شود حال تان زودتر خوب شده و احساس بهتری داشته باشید و در سریع ترین زمان ممکن قادر به خوردن غذاهای مورد علاقه تان شوید.** تخم مرغ اسکرامبل شده: ابتدا تخم مرغ ها را در داخل یک کاسه شکانده، سپس خامه را به آن اضافه می‌نماییم و کامل هم میزنیم. سپس کره را روی یک تابه با حرارت ملایم قرار می‌دهیم. قبل از آنکه کره به صورت کامل آب شود، ظرف حاوی مخلوط تخم مرغ و خامه را به داخل تابه میریزیم. پس از گذشت چندثانیه لازم است که مخلفات داخل تابه را زیر و رو نماییم. آنقدر باید زیر و رو نمایید تا تخم مرغ شما در کمال نرم بودن،کاملاً پخته باشد.سپس می‌توانید میل نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید در تمامی مراحل پخت، تخم مرغ رنگ طلایی کم رنگ خود را از دست داده و رو به کدری برود، در غیر این صورت این غذای رژیمی مزه خودش را از دست خواهد داد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اسهال|درمان خانگی اسهال, علت و علایم در نوزادان, کودکان و بزرگسالان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بخور و نخورها در اسهال و ناراحتی های گوارشی

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.