بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا

بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا
بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا

همانطور که در مقالۀ «اثرات اسید فولیک در دوران بارداری و قبل از آن» اشاره شد، اسید فولیک یا فولات  از جمله ویتامین های گروه B است و از آنجا که ویتامین ها به دو دسته ویتامین های محلول در چربی و ویتامین های محلول در آب تقسیم بندی می شوند، نه تنها زمان و نحوه مصرف فولیک اسید بلکه زمان و نحوۀ مصرف تمامی ویتامین ها و مکمل ها بسیار مهم و در میزان جذب آن ها تأثیر گذار است. فولیک اسید در خانواده ویتامین های گروه B قرار دارد و از آنجا که ویتامین های گروه B از ویتامینهای محلول در آب هستند (برخلاف ویتامین E که محلول در چربی اسید)، فولیک اسید نیز برای جذب در بدن به آب نیاز دارد.

در صورتی که ویتامین های مختلفی را با هم مصرف می کنید، از آنجا که ویتامین ب 12 و اسید فولیک مکمل هم هستند، توصیه می شود این دو را همزمان مصرف کنید، همچنین مصرف قرص آهن با فولیک اسید خوب است زیرا هر دو در رفع کم خونی مؤثر هستند. می توانید مکمل های فولیک اسید را با آب پرتقال مصرف کنید تا ویتامین C موجود در آب پرتقال به جذب بهتر اسید فولیک در بدن کمک کند.

بهترین زمان مصرف فولیک اسید بعد از صرف غذا است. وقتی شما غذا می خورید ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین پروتئین های موجود در غذا از طریق روده جذب می شود. زمانی که این مواد در حال جذب هستند، جذب فولیک اسید هم می تواند به نحو بهتری صورت گیرد. به یاد داشته باشید که بعد از مصرف فولیک اسید و همچنین دیگر ویتامین ها و مکمل های دارویی، حداقل برای مدت 2 ساعت از مصرف چای (چای سیاه و چای سبز) اجتناب کنید. اگر مواد غذایی حاوی فولیک اسید مصرف می کنید (مثل جگر) همراه با آن یا پس از صرف آن از آب لیموی تازه استفاده کنید، آب لیموی تازه حاوی ویتامین C بوده و به جذب بهتر و کامل تر آهن و فولیک اسید کمک می کند. اگر مصرف مقدار تجویز شدۀ فولیک را فراموش می کنید، آن را در معرض دید خود (در محیط کار یا در آشپزخانه) قرار دهید.

برای بیشتر زنان باردار، دوز توصیه شده اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در جنین،  روزانه 400 میکروگرم است. برخی زنان در معرض خطر داشتن یک جنین مبتلا به نقص لوله عصبی هستند و نسبت به زنان دیگر، باید روزانه اسید فولیک با دوز بالاتری مصرف کنند. افرادی که یکی از ویژگی های زیر را داشته باشند، در ریسک بالایی از نظر ابتلای جنین شان به نقص لوله عصبی برخوردار خواهند بود:بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا

اگر در یکی از این گروه های پرخطر قرار دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا توصیه می شود که روزانه 5 میلی گرم اسید فولیک مصرف کنید و مصرف اسید فولیک را تا هفته دوازدهم بارداری ادامه دهید. این دوز و یا تعیین دوز بالاتر باید توسط پزشک تجویز شود.

شعبه مرکزی: تهران، اشرفی اصفهانی خیابان ناطق نوری پلاک 15 واحد33

[email protected]

بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا
بهترين زمان خوردن قرص فوليک اسيد قبل از باردا
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.