بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

پاسخ به سوالات پزشکی و جنسی شما ، در مجله دلگرم کلیک کنید…

© تمامی حقوق این سایت برای مجله اینترنتی دلگرم محفوظ است / هر گونه کپی جزئی و کلی از مطالب دلگرم تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

سیتاگلیپتین Sitagliptin


قرص های روکش دار 25، 50 و 100 میلی گرمزیپتین (Ziptin) شامل ماده فعال سیتاگلیپتین است که عضوی از یک کلاس از داروها به نام بازدارنده های DPP-4 (مهار کننده های   دی پپتیل پپتیداز-4) است که باعث کاهش سطح قند خون در بیماران بالغ دچار دیابت نوع 2 می شود.

این دارو کمک می کند تا سطح انسولین تولید شده پس از یک وعده غذایی افزایش و میزان قند ساخته شده توسط بدن کاهش یابد. پزشکتان این دارو را برای کمک به کاهش قند خون شما که به دلیل ابتلا به دیابت نوع دو بیش از حد بالا می باشد، تجویز کرده است.بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

این دارو می تواند به تنهایی یا در ترکیب با داروهای خاص دیگر (انسولین، متفورمین، سولفونیل اوره و یا گلیازون ها) که قند خون را پایین می برند و ممکن است شما در حال حاضر آنها را برای کنترل دیابت خود همراه با یک برنامه غذایی و ورزش مصرف کنید، استفاده شود.

دیابت نوع 2 وضعیتی است که بدن شما به اندازه کافی انسولین نمی سازد و انسولینی که بدن شما تولید می کند آنطور که باید کار          نمی کند. همچنین بدن شما می تواند بیش از حد قند بسازد. هنگامی که این اتفاق می افتد، قند (گلوکز) خون بالا می رود. این  می تواند به مشکلات جدی پزشکی مانند بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، کوری و قطع عضو منجر شود.

مواردی از التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) در بیماران دریافت کننده زیپتین گزارش شده است.

تقریباً احتمال ندارد که این دارو موجب افت قند خون شود زیرا زمانی که قند خون شما پایین است، دارو اثر نمی کند. با این حال، زمانی که این دارو همراه با یک داروی سولفونیل اوره یا انسولین استفاده می شود، افت قند خون (هیپوگلیسمی) می تواند رخ دهد. پزشکتان ممکن است دوز سولفونیل اوره و یا داروی انسولین شما را کاهش دهد.

همیشه این دارو را دقیقا مطابق با آنچه پزشک به شما گفته است، مصرف کنید. اگر مطمئن نیستید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

دوز معمول توصیه شده بصورت زیر است:


اگر شما مشکلات کلیوی دارید، ممکن است پزشک شما دوزهای پایین تری را (مانند 25 میلی گرم یا 50 میلی گرم) تجویز کند. شما         می توانید این دارو را همراه یا بدون غذا و نوشیدنی مصرف نمایید.

پزشکتان ممکن است این دارو را به تنهایی یا همراه با برخی از داروهای دیگر که قند خون را پایین می آورند، تجویز کند.

رژیم غذایی و ورزش می تواند به بدن شما کمک کند تا از قند خون بهتر استفاده شود. رعایت رژیم غذایی و ورزش پیشنهادی از سوی پزشکتان در طول مصرف زیپتین، اهمیت دارد.

اگر دارو را بیش از دوز تجویز شده آن مصرف کرده اید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر شما یک دوز را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن، دارو را میل نمایید. اگر تا زمان مصرف دوز بعدی داروی خود، آن را به یاد نیاوردید، مصرف دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه منظم خود بازگردید. از مصرف دوز دو برابر بپرهیزید.

مصرف این دارو را تا زمانی که پزشک شما آن را تجویز می نماید، ادامه دهید چرا که اینگونه شما می توانید به کنترل قند خون خود کمک نمایید. قبل از مشورت با پزشکتان، نباید مصرف این دارو را متوقف کنید. اگر شما هر گونه سوال دیگری در مورد استفاده از این دارو دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

مانند تمام داروها، این دارو می تواند منجر به عوارض جانبی گردد، اگرچه همه افراد به آنها دچار نمی شوند.

اگر شما متوجه هر یک از عوارض جانبی جدی زیر شدید، مصرف زیپتین را قطع کنید و بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید:

اگر شما یک واکنش آلرژیک جدی دارید (دفعات ناشناخته) از جمله جوش، کهیر، تاول بر روی پوست یا پوست اندازی پوست و تورم صورت، لبها، زبان و گلو که ممکن است موجب مشکل در تنفس یا بلع شود، فوراً مصرف این دارو را قطع نمایید و با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما ممکن است برای درمان واکنش های آلرژیک، دارویی را تجویز و یک داروی متفاوت برای دیابت شما توصیه نماید.

برخی از بیماران عوارض جانبی زیر را پس از اضافه کردن زیپتین به متفورمین تجربه کرده اند:

 


زیپتین (سیتاگلیپتین)


طبقه دارویی: داروی خوراکی کاهنده قند خون


شکل دارو: قرص روکش‌دار (Film-Coated Tablets)


ترکیبات دارو: هر قرص حاوی 100 میلی‌گرم سیتاگلیپتین فسفات منوهیدرات است.

مکانیسم عمل: مهارکننده اختصاصی آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز 4 (DPP-4 Inhibitor)بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

موارد مصرف: سیتاگلیپتین در دیابت نوع 2 برای کنترل قند خون در کنار ورزش و رژیم غذایی به کار می‌رود.

نحوه مصرف: مطابق دستور پزشک، یک‌بار در روز مصرف کنید.

در صورت داشتن سابقه ابتلا به هریک از موارد زیر، با پزشک خود مشورت کنید:

سابقه پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)، سنگ کیسه صفرا، اگر سابقه مصرف الکل داشته‌اید، تری گلیسرید بالا، مشکلات کلیوی.

اگر باردار هستید یا تصمیم به باردارشدن دارید، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست که آیا زیپتین به نوزاد شما آسیب می‌رساند یا خیر. اگر باردار هستید، با پزشک خود در مورد بهترین راه کنترل قند خون خود در حین بارداری صحبت کنید.

مهم‌ترین عوارض جانبی احتمالی که پس از مصرف زیپتین رخ‌داده است، عبارت‌اند از:

علائم و نشانه‌های افت قند خون عبارت‌اند از: سردرد، خواب‌آلودگی، تحریک‌پذیری، گرسنگی، سرگیجه، سردرگمی، عرق کردن، احساس خجالت، ضعف، افزایش ضربان قلب

شایع‌ترین عوارض زیپتین عبارت‌اند از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، گرفتگی بینی، گلودرد و سردرد.

ممکن است عارضه جانبی دیگری برای شما اتفاق بیافتد که در بالا ذکر نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

تلفن : ۴۴۵۲۲۴۵۱ ( ۲۱ ۹۸+ )


فکس : ۴۴۵۰۴۷۸۷ ( ۲۱ ۹۸+ )


آدرس کارخانه داروسازی عبیدی: تهران، کیلومتر ۸ بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص کرج)، بلوار عبیدی، پلاک ۷۲

داروسازی دکتر عبیدی


www.abidipharma.ir


گروه کوبل دارو


www.cobeldarou.com


کلاب دیابت عبیدی تحت عنوان Abidi Diabetes Master Class جهت به‌روز کردن مداوم دانش پزشکان درگیر در درمان دیابت با حمایت گروه خبره‌ای از اساتید فوق تخصص غدد و متابولیسم دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و ایران از 21 خرداد سال 1394 در تهران تشکیل گردیده و تا کنون بیش از 29 کلاس در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

در کشور ما حدود ۵ میلیون بیمار دیابتی وجود دارد که فقط نیمی از آنها از بیماری خود آگاه هستند.

عوارض جدی دیابت نظیر مشکلات قلبی – عروقی و کلیوی می‌توانند منجر به ناتوانی و مرگ و میر شوند.

بزرگترین هدف واحد دیابت داروسازی دکتر عبیدی داشتن راه‌حل‌های مناسب برای مدیریت بیماری در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌باشد.

بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

بهترین زمان خوردن قرص زیپتین

10
0 حامد نحوه مصرف ژانویه 5, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *