خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب
خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

خواص درمانی گل گاوزبان و سنبل الطیب
جام جم آنلاين: اين روزها برخي افراد از استرس، اضطراب، اختلال در تمركز، كم‌خوابي يا بي‌خوابي ناشي از تغيير فصل رنج مي‌برند. بروز اين علائم حتي به ميزان ناچيز مي‌تواند سلامت روح و روان را تحت تاثير قرار داده و عملكرد طبيعي مغز را مختل كند. بنابراين براي تقويت اعصاب و ايجاد آرامش رواني بهتر است از گياهان آرام‌بخشي چون گل‌گاوزبان، سنبل‌الطيب كه اثرات سودمندي دارند استفاده كنيم.

گل‌گاوزبان

گل‌گاوزبان گياهي است خودرو كه اغلب در دامنه كوه‌هاي البرز مي‌رويد و در حال حاضر نيز به شكل صنعتي كشت مي‌شود. اين گياه داراي گونه‌هاي زيادي است و به دليل خواص دارويي فراوان و گل‌هاي زيبا، بسياري از خانواده‌ها آن را در باغچه‌هايشان مي‌كارند. برگ‌ها و گل‌ها بخش‌هاي مصرفي اين گياه را تشكيل مي‌دهند.خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

گل‌گاوزبان به دليل دارا بودن مقادير چشمگير پتاسيم و كلسيم بسيار ادرارآور بوده و با تحريك بدن، تبادلات سلولي را تنظيم و سيستم اعصاب را آرام و براي درمان ناراحتي‌هاي اعصاب به كار مي‌رود.

جوشانده و دم‌كرده اين گياه حواس پنجگانه را تقويت كرده و بسيار نشاط‌آور، بازكننده رنگ رخسار، كاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و مي‌تواند حواس‌پرتي را رفع و تنگي نفس ناشي از آشفتگي ذهني را بهبود بخشد.

خواص ضد سرطاني

منيزيم موجود در گل‌گاوزبان ضدسرطان بوده و به دليل دارا بودن «آلكوالوييد» مي‌تواند ضد حساسيت، ضد‌روماتيسم و ضد التهاب باشد.

اين گياه باعث كاهش تب در بيماري‌هايي چون سرخك، مخملك، آبله و كهير مي‌شود.

در برخي كشورها برگ‌هاي تازه گل‌گاوزبان را به علت داشتن مقاديري ويتامين C داخل سالاد مي‌ريزند. گل‌هاي تازه اين گياه نيز بويي شبيه خيار دارد و وقتي در آب خيسانده شود و با آب‌ليمو و شكر مخلوط شود، مصرف آن براي روزهاي گرم بسيار نشاط‌انگيز و خنك‌كننده است.

تصفيه‌كننده خون

گل‌گاوزبان علاوه بر خواص درماني فوق تصفيه‌كننده‌خون، ضداسپاسم، محرك غدد آدرنال، مقوي قلب و عروق، نرم‌كننده مجاري تنفسي، خلط‌آور، شيرافزا و مسهل بوده، ولي به دليل دارا بودن آلكوالوييد براي زنان باردار و كودكان مضر است.

دم‌كرده گل‌گاوزبان به همراه سنبل‌الطيب و ليموعماني يك نوشيدني نشاط‌آور و آرام‌بخش است كه استفاده از آن به جاي چاي و قهوه در مجالس عزاداري براي ايجاد آرامش دروني توصيه مي‌شود.

‌ سنبل‌الطيب

اين گياه اعصاب را آرام مي‌كند و ضدسرگيجه و تپش قلب است. كساني كه به خوردن قرص‌هاي شيميايي آرام‌بخش عادت كرده‌اند بهتر است به سراغ سنبل‌الطيب بروند. اين گياه ضد صرع، ضد تشنج، معرق، ادرارآور، اشتها‌آور، مقوي قلب، ضددلهره و استرس بوده و سردردهاي يكطرفه، اختلالات زمان يائسگي، سكسكه‌هاي مداوم، بي‌خوابي، خستگي و بيماري‌هايي را كه منشأ عصبي داشته باشند، تسكين مي‌دهد.

اين گياه نيز گونه‌هاي زيادي داشته و انواع وحشي آن خاصيت بيشتري نسبت به پرورش يافته آن دارند و معمولا در دامنه كوه‌هاي البرز يافت مي‌شود.

جلوگيري از سفيد شدن مو

سنبل‌الطيب به دليل دارا بودن منگنز از سفيد شدن مو جلوگيري مي‌كند و شستن چشم‌ با جوشانده آن سرخي چشم را از بين مي‌برد و مقوي معده و كبد است.

گربه‌ها اين گياه دارويي را بي‌اندازه دوست دارند و به خاطر خوردن آن بي‌قرار مي‌شوند به همين دليل اين گياه علف گربه نيز ناميده مي‌شود. اين گياه در عطاري‌ها به فروش مي‌رسد و مصرف بيش از اندازه و طولاني‌مدت آن مي‌تواند باعث ضعف چشم و گوش شود.

متخصصان طب گياهي توصيه مي كنند براي استفاده از خواص درماني گل گاو زبان و سنبل الطيب بويژه ايجاد آرامش و نشاط حداقل هفته اي 3 بار اين دو گياه را دم كرده و به جاي چاي نوش جان كنيد.

چند توصيه

ـ اگر در حال مصرف داروهاي شيميايي اعصاب هستيد و قصد استفاده از گياهان دارويي را داريد حتما پزشكتان را در جريان بگذاريد، چرا كه تداخل دارويي ممكن است به ضررتان باشد.

ـ براي خريد گياهان دارويي به عطاري‌هايي برويد كه محصولاتشان در مجاورت نور آفتاب نباشند‌. گياهان بايد به صورت كاملا خشك در بسته‌هاي بهداشتي پلمب شده و داراي اسم، نشاني، تاريخ مصرف و ديگر مشخصات
باشند.

ـ بعد از باز كردن بسته گياه دارويي، بلافاصله آن را درون يك شيشه دردار و به دور از نور و رطوبت نگهداري كنيد.

عرق سنبل الطیب تقویت کننده قلب خواص درمانی عرق سنبل الطیب: آرام بخـش, رفع آرتیمـی, …

سنبل الطیب که نام دیگر آن علف گربه است، گیاهی است بوته ای و چندساله از سرده سنبل کوهیان که دارای ریشه‌ ای کوتاه و بوته‌ ای با ارتفاع 50 تا 150 سانتی‌متر می‌ باشد. گل های این گیاه دارویی به صورت خوشه ای و به رنگ سفید، صورتی یا بنفش هستند.

قسمت مورد استفاده سنبل الطیب، ریشه آن است و معمولا از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می‌ شود، سنبل الطیب پس از خشک شدن به رنگ قهوه‌ ای در می‌ آید. این گیاه دارویی بسیار خوشبو معطر بوده و طعم تلخ دارد.

گیاه سنبل الطیب را در طب سنتی بیشتر به خاطر فواید دارویی آن برای فشار خون، دیابت و قلب می شناسند. در ادامه همراه کوکا باشید تا با خواص دمنوش سنبل الطیب برای سلامتی بدن، معده، تقویت حافظه و برخی از مضرات آن برای دوران بارداری بیشتر آشنا شوید؛

مطالعات نشان می دهد که سنبل الطیب به طور قابل توجهی، بی خوابی شبانه را درمان می کند، کیفیت خواب را بهبود می بخشد و بر خلاف بسیاری از قرص های شیمیایی، باعث خواب آلودگی صبحگاهی نمی شود.

مقادیر بالای لیارین موجود در سنبل الطیب، با افزایش گاما آمینو اسید بوتیریک (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی مهار کننده در سیستم عصبی مرکزی بوده و باعث آرامش می شود، به درمان بی خوابی شبانه کمک می کند.خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

برای درمان بی خوابی شبانه 300 تا 600 میلی گرم ریشه سنبل الطیب را 30 دقیقه قبل از خواب استفاده کنید.

لیارین موجود در سنبل الطیب با بهبود سطوح GABA، باعث آرامش شده و با حفظ سطح سروتونین به درمان استرس و اضطراب کمک می کند.

همچنین اسید والرنیک و والرنول موجود در عصاره ریشه سنبل الطیب به عنوان ضد اضطراب طبیعی عمل می کنند.

برای درمان استرس و اضطراب 120 تا 200 میلی گرم سنبل الطیب را سه بار در روز مصرف کنید.

یک مطالعه نشان داده که مصرف سنبل الطیب به مدت 3 هفته به درمان بیش فعالی و کاهش علائم آن مانند مشکلات خواب و بی قراری در کودکان با سن بیشتر از 5 سال کمک می کند.

توجه : توصیه شده که سنب الطیب نباید به کودکان زیر 5 سال داده شود.

در طب سنتی از ریشه ی سنبل الطیب برای کاهش فشار خون بالا استفاده می شودو همچنین سنبل الطیب با کاهش فشار خون به بهبود سلامت قلب کمک کرده و خطر حمله قلبی و سکته قلبی را کاهش می دهد.

سنبل الطیب به کاهش استرس و اضطراب به کاهش فشار خون بالا ناشی از استرس کمک می کند.

علاوه بر این سنبل الطیب با تقویت عروق خونی، خطر لخته شده خون را کاهش داده و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

سنبل الطیب به دلیل خواص آرام بخش قوی که دارد باعث کاهش ضربان قلب می شود.

در طب سنتی از سنبل الطیب برای کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود.

سنبل الطیب یک آرام بخش و ضد اسپاسم طبیعی است، به این معنی که اسپاسم و انقباض شدید عضلات رحم در دوران قاعدگی را کاهش داده و به درمان درد شدید پریود کمک می کند.

مصرف 255 میلی گرم سنبل الطیب سه بار در روز به درمان درد قاعدگی کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف 10-15 میلی گرم ریشه سنبل الطیب در روز برای 8 هفته می تواند علائم یائسگی، به ویژه گر گرفتگی در زنان یائسه را کاهش دهد.

مطالعات نشان داده که مصرف سنبل الطیب باعث فعال شدن گیرنده های آدنوزین شده و احتمال تشنج در بیماران مبتلا به صرع را کاهش می دهد.

سنبل الطیب یکی از بهترین روش های درمان خانگی برای درد معده، شناخته شده، باعث کاهش گاز معده و روده می شود، از اسهال جلوگیری کرده و به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

سنب الطیب، سکسکه را درمان می کند.

تحقیقات نشان داده که اسید والرنیک موجود در سنبل الطیب، با کاهش استرس اکسیداتیو در مرکز حافظه مغز (هیپوکامپ) به میزان قابل توجهی باعث تقویت حافظه می شود.

در طب سنتی از سنبل الطیب به دلیل خواص ضد اسپاسم که دارد برای درمان سردرد و میگرن استفاده می شود. هنگام بروز سردرد و میگرن، یک فنجان چای یا دمنوش سنبل الطیب بنوشید.

سنبل الطیب دارای خواص ضد اسپاسم و آرام بخش طبیعی است و در طب سنتی برای درمان درد آرتروز و سیاتیک استفاده می شود.

سنبل الطیب، می تواند اعصاب شما را آرام کند، به همین دلیل یکی از بهترین دارو های گیاهی برای درمان لرزش دست عصبی می باشد.

زیاده روی در مصرف سنبل الطیب باعث سردرد، سرگیجه و ناراحتی معده می شود.

مصرف زیاد سنبل الطیب باعث خواب آلودگی می شود به همین دلیل توصیه می شود که راننده ها به هیچ وجه نباید از سنبل الطیب استفاده کنند.

هنوز مطالعات دقیقی درباره ی اثر سنب الطیب بر روی جنین و زنان باردار صورت نگرفته به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که بهتر است زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف سنبل الطیب، جدا خودداری کنند.

هنوز تحقیقاتی درباره ی اثر سنبل الطیب بر روی کودکان انجام نشده به همین دلیل توصیه می شود که کودکان زیر 3 سال بهتر است از مصرف این گیاه دارویی، اجتناب کنند.

توصیه می شود که به دلیل اثراتی که سنبل الطیب بر روی سیستم عصبی مرکزی دارد، حداقل دو هفته قبل از جراحی از مصرف آن خودداری کنید. (احتمالا سنبل الطیب با دارو های بیهوشی تداخل ایجاد می کند.)

طبیعت سنبل الطیب گرم و خشک می باشد. سنبل الطیب حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید ها، اسید والرنیک، ایزو والریک اسید (3-متیل بوتانوئیک اسید) و هسپریدین می باشد.

سنبل الطیب (به انگلیسی : Valerian و با نام علمی : Valeriana officinalis ) بومی آسیا و اروپا بوده و بیشتر در مراتع وحشی رشد می کند.

شاید برای شما جالب باشد، بدانید که چرا گربه سنبل الطیب دوست دارد؟ آکتینیدین موجود در سنبل الطیب به فرومون‌ های بدن گربه‌ شباهت دارد، به همین دلیل مانند یک روان گردان عمل کرده و گربه ها را به خود جذب می کند.

همچنین بخوانید : طرز تهیه دمنوش سنبل الطیب

سنبل الطیب را برای درمان بیماری ها به صورت چای و دمنوش سنبل الطیب، عرق، تنتور، عصاره و پودر سنبل الطیب استفاده می کنند.

در ادامه بخوانید : خواص شیرین بیان

منابع : draxe – selfhacked – effectiveremedies

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

فال حافظ

خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما – مجله اینترنتی ریموژ

خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب

آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

آکاایران,روزنامه,اخبار,خانواده,فال,سرگرمی,آشپزی,شیرنی پزی

186

بازديدكننده گرامي؛ ضمن تشكر از حسن توجه شما به وب سايت دكتر بين، به
منظور ارتقاي سطح كيفي خدمات و محصولات ما، لطفاً نظر خود را در اين بخش ثبت نماييد

Copyright © 2016 · Drbeanco.com · All rights reserved
Design by : Hamed Kermani

خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب
خاصيت گل گاوزبان و سنبل الطيب
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.