خصوصیات یک نویسنده ی خوب

خصوصیات یک نویسنده ی خوب

خصوصیات یک نویسنده ی خوب

خصوصیات یک نویسنده ی خوببسیاری از افراد گمان می کنند که الزاما یک نویسنده خوب می بایست دارای قوای تجزیه و تحلیل مسائل و هوش و حافظه قوی و قدرت تسلط بالای برای نوشتن مطلب باشد، از این جهت است که بسیاری افراد حتی در دوران دانش آموزی و دبستان از نوشتن اجتناب می کنند، اما این طرز فکر ناشی از عدم وجود فرهنگ سازی صحیح در مورد نوشتن و نویسندگی است. برای رفع این مشکل بهترین راه این است که آموزش و پرورش از دوران دبستان شروع به این فرهنگ سازی کنند و نوشتن را امری ساده و قابل هزم جلوه دهد.با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با ویژگی های یک نویسنده خوب آشنا شوید.

اینطور که عده ای گمان می کنند نیست! نویسندگی خیلی ساده تر از آنست که نیاز به داشتن هوش و ذکاوت باشد لازم به ذکر است که اکثر نویسندگان تاریخ نویسندگی، از امکانات تحصیلی مناسبی برخوردار نبوده اند، اما توانستند با بهره گیری از همان امکانات کم و تلاش و پشتکار به یکی از نویسندگان معروف زمان خود مبدل شوند و آثاری را به نشر برسانند که طرفداران بسیاری جذب نماید، در ادامه اموری را متذکر می شویم که داشتن آن برای کسی که علاقه به نویسندگی دارد لازم و کارآمد خواهد بود.


خصوصیات یک نویسنده ی خوب
نویسنده به کسی گفته می‌شود که به نوشتن می‌پردازد. واژهٔ نگارنده نیز گاه هم‌معنی با نویسنده به کار می‌رود.امروزه این لفظ عمومیت یافته و علاوه بر داستان نویسان به افرادی که در زمینه‌های دیگر نیز می‌نویسند اطلاق می‌شود. مانند نویسندگان نمایش‌نامه که به آن‌ها نمایش‌نامه‌نویس یا نویسندهٔ متن فیلم که به آن‌ها فیلم‌نامه‌نویس می‌گویند.

ارباب قلم براي هرنويسنده،ويژگي هايي را بر شمرده اند؛كه برخي ازآنها ذاتي وبعضي اكتسابي هستند. شرح اين خصوصيّات،دراغلب كتابهاي دستوري آيين نگارش، و روان شناسي پرورشي عنوان شده است. لذا ، براي رعايت اختصار، تنها به ذكر عناوين، بسنده ميكنيم.و خوانندگان ارجمند را به كتب مربوطه ارجاع مي دهيم .

الف ) ويژگي هاي ذاتي :


1- ذوق واستعداد فطري


2- علاقه وپشتكار


3- قدرت تخيّل


4- حافظةْ نيرومند


5- قدرت استدلال ( عقلي و نقلي )


6-دقّت وباريك بيني


7- خلاّ قيت ذهن و نو آوري


8- تشخیص خوب و بد


9- ایده های نو


10- حق جو


11- طراوت شادابی


12- استعداد های بدرد بخور در زمینه فعالیت ها


13- بخشندگی و چشم پوشی از اشتباه دیگران


14- تشخیص ضعف کار او


15- مردمی ( اجتماعی گرا باشد )


ب ) ويژگي هاي اكتسابي :


1- آشنايي با قواعد دستور زبان فارسي


2- آشنايي با فنون بلاغي


3- آشنايي با منابع ومآخذ


4- آشنايي با مقتضيات زمان


5- آشنايي با خصوصيّات مخاطبان


6- آشنايي با آيين نگارش ورسم الخط زبان فارسی


7- تسلّط داشتن بر موضوع


8- داشتن اطّلاعات عمومي


9- انتقاد پذیر


10- قبول احساس مسئولیت


11- تلاش برای بهبود کار


12- فعالیت در همه عرصه ها


13- داشتن اطلاعات کافی از مکان فعالیت خود


14- اهمیت به خواسته مخاطبان به خصوص مدیر خود


خصوصیات یک نویسنده ی خوب


15- دقت در انجام ندادن تکراری یک کار


16- جلب رضایت مخاطب


17- خوش اخلاقی


18- احترام گذاشتن به قوانین


19- اجرای ایده های نو


20- منتقل کردن اطلاعات و ایده خود به دیگران


اگرچه ويژگي هاي عمومي نوشتةْ خوب ، برگرفته ازكار نويسنده اي با خصوصيّات ياد شده است و به اصطلاح يكي را از ديگري مي توا ن استنباط كرد ؛ امّا ذكرآن به صورت مستقل خالي از فايده نيست . چه، دراين صورت بهتر وآسان تربه ذهن سپرده مي شوند بعلاوه برآنيم كه دراين بخش از دلگرم به شرح هريك ازخصوصيّات مزبور بپردازيم . وبراي هر يك نمونه ومثالي مناسب ارائه كنيم .ويژگي هاي نوشتة خوب :


ترديدي نيست كه اجزاي هرنوشته اي چنان به هم مرتبط هستند، كه تفكيك آنها از يكديگر،كاري بسياردشوار است. با اين وجود، براي ارزيابي هر نوشته اي ناگزيريم، آن را از دو منظر مورد نقد وارزيابي قرار دهيم .

ابعاد مزبور ، عبارتند از : « حوزة ساختاري » و « حوزةْ محتوايي » .

پيش ازتشريح هر يك از ويژگي هاي ياد شده، ابتدا آن ها را فهرست وار نام مي بريم.

الف) ويژگي هاي ساختاري :


در اين بخش ، رعايت ده اصل مهم ، بر هر نويسنده اي لازم است. اصول مزبور عبا رتند از :

1- انطباق با قواعد دستور زبان فارسي


2- رسايي وگويايي


3- خوش آهنگي


4- جذّ ا بيّت


5- طراوت وتازگي


6- ربط و انسجام


7- ضرباهنگ مناسب


8- توالي وترتيب


9- تنوّع


10- رسم الخط و آيين نگارش


توضيح : برخي ازجزئيات اصل هفتم ازويژگي هاي رسانه هاي ديداري و شنيداري است ؛كه در جاي خود بدان پرداخته خواهد شد .

ب ) ويژگي هاي محتوايي :


1- هدفمندي


2- حُجيّت واستناد


3- غَناي علمي و اطلاّعاتي


4- انطباق با اصول ( اعتقادي ، اجتماعي ، فرهنگي ، سياسي )

5- رعايت مقتضيات زمان و سلايق مخاطبان


نوشتن یا نگارش عملی است که بشر بوسیله آن اندیشه‌هایش را مصور می‌کند با اختراع نوشتن گام بزرگی در تمدن برداشته شد. نوشتن دو کارکرد اصلی دارد:

۱- ثبت اطلاعات


۲- نشر اطلاعات کارکرد عمده سخن گفتن نشر اطلاعات و برقراری ارتباط با دیگران است اما دلیل ابتدایی نوشتن، ترس انسان.حدوداً شش هزار سال پیش دهقانان مصری که موظف بودند مقداری از محصولات کشاورزی خود را به عنوان مالیات به فرعون بدهند تصویر سبد را به تعدادی که پرداخت کرده بودند بر دیوارهای خانه خود حک می‌کردند.به بیانی دیگر نوشتن یا نگارش نوعی رسانهٔ مجازی برای انتقال اطلاعات است که با آن می‌توان مفاهیم و اندیشه‌ها را بیان و صورت‌بندی کرد، و یا آنها را پرورش و اشاعه داد.نوشتن همچنین عملی است که به کمک آن می‌توان اطلاعات و اندیشه‌ها را تحلیل، بررسی و بازبینی کرد. نگارش، می‌تواند به عنوان ابزاری برای استدلال و استنتاج و ابهام‌زدایی بکار رود.داشتن بیشتر این خصوصیات یک نویسنده رو از یک نویسنده معمولی برتر میکند.

1. تصمیم و اراده


اگر برای شروع هر کار مهمی جهت مشورت به یک مشاور زبده و کاردان مراجعه کنید، در درجه اول، از شما در مورد هدفتان سؤال خواهد کرد. اراده و تصمیم قوی است که باعث می شود کاری به قدرت و توان بالا شروع شود و به نتیجه برسد. کسی که با اراده کاری را انجام می دهد در مورد کاری که به آن مشغول است انگیزه دارد و می داند که این کار او را به هدف مطلوبش خواهد رساند پس داشتن اراده و تصمیم قوی در مورد نه تننها نویسندگی بلکه هرکاری باید سرلوحه قرار بگیرد.

2. توکل به خدا


توکل داشتن به خدا باعث بیشتر شدن انگیزه و توان روحی و معنوی فرد در مورد هدفش خواهد بود کسی که به خداوند توکل داشته باشد کاری را از روی وظیفه انجام می دهد و به نتیجه خواهد رسید و باعث تحکیم روحیه وی در امر نوشتن خواهد شد.

3. خوانندگی قبل از نویسندگی


یک نویسنده خوب قبل از آنکه بتواند در هنر نوشتن سربلند و پیروز شود، ناچار است به خواندن نوشته های دیگران بپردازد، سیر در نوشته ها و مطالب دیگران علاوه بر اینکه بر دانش فرد می افزاید، باعث برانگیخته شدن حس نوشتن در فرد می شود سعی کنید در کتاب ها و نوشته هایی که به آن علاقه دارید دقت و تعمق به خرج دهید، با کمی تفکر، مطالب و سر رشته های فراوانی به دست شما خواهد رسید که هر کدام زمینه مساعدی برای نویسندگی خواهد بود.

4. مشخص کردن دایره نویسندگی


برای اینکه بتوانید نوشته های تخصصی تری بوجود بیاورید لازم است قبل از آن، موضوعی را که قصد دارید در مورد آن بنویسید، مورد تفکر قرار دهید و منابعی که برای نوشتن نیاز هست را جمع آوری کنید و بعد از دسته بندی مطالب ذهنی، آن ها را روی کاغذ پیاده کنید، توجه ویژه به این نکته باعث می شود کیفیت متنی که آماده می کنید بیش از پیش افزایش یابد و تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

5. تمرین


اگر به تازگی به نویسندگی روی آورده اید توصیه می شود قبل از نوشتن هر متنی، شروع به تمرین کنید مطلبی را (هر چه که باشد) در ذهن حاضر کنید و هر چه می دانید در مورد آن بنویسید، خیلی ها به اشتباه فکر می کنند که این نوشته ها ارزش دیگری نخواهد داشت اما همین دست نوشته های ابتدایی نتیجه کار شما را رقم خواهد زد با تمرین و تلاش می توانید ذهن خود را برای نوشتن آماده کنید. می بتوانید با سرعت و دقت بیشتری به توضیح دقیق آنچه در ذهن دارید بپردازید. بعد از گذشت مدتی نوشته هایتان را با یکدیگر مقایسه کنید، آنگاه متوجه پیشرفت خود در زمینه نویسندگی خواهید شد.

6. کپی برداری ممنوع، پردازش مجاز


اگر نمی توانید شروع به نوشتن کنید و شروع مطلب برایتان سخت است، می توانید از نوشته های دیگران استفاده کنید اما این استفاده نباید به نحو کپی برداری باشد، چرا که برداشتن مطلب دیگر نه تنها کار غیر اخلاقی است بلکه هیچ کمکی به پیشرفت شما در زمینه نویسندگی نخواهد کرد، اما پردازش مطلب روش خوبی برای نوشتن است؛ به این صورت که مطلب دیگری را بخوانید و با زبان دیگری از خودتان شروع به نوشتن کنید، با این کار از نوشته دیگران برای شروع کار خود بهره گرفته اید.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب مشخصات يك نويسنده خوب

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.


—————————————————————————————-

مجله اینترنتی دلگرم


مرجان امینی


 


© تمامی حقوق این سایت برای شرکت آرادپرداز محفوظ است ؛ هر گونه استفاده از مطالب دلگرم با رعایت شرایط بازنشر امکان پذیر است.


دنیای هنر دنیای جذابی است. هنرمند می تواند در قالب آثاراش افکارش، امیدها، آرزوها و ناگفته هایش را به زبان بیاورد. یکی از این هنرهای جذاب، نویسندگی است. از نوشتن تا نویسنده ی خوب و مقبول جامعه شدن، فاصله بسیار است و صبر و شکیبایی و تجربه ی بسیار می طلبد. علاوه برتجربه به استعداد و علاقه نیز نیاز است. البته می شود با آموزش دیدن صحیح، نویسنده خوبی شد. اما اگر دوست دارید که نویسنده شوید ولی فرصت آموزش دیدن ندارید، توصیه می کنم تا آخر با من همراه باشید. (سیارک)

بهترین نویسنده ها از همان ابتدای کار خوب نبودند، بلکه از کارهای خود درس گرفتند، نظرات مختلف افراد متفاوت را شنیدند و درصدد اصلاح کارهای خود برآمدند. برای شروع تمرین نویسندگی به قلم و کاغذ نیاز دارید. برای تمرین، شروع به نوشتن کارهای روزانه و خاطرات خود کنید. سعی کنید جزئیات را به یاد بیاورید و به آن ها توصیفاتی در حد زیباتر شدن واژه ها، بیفزایید. این کار به شما کمک می کند تا یاد بگیرید دقیق تر به پیرامونتان نگاه کنید و از هر چیز کوچکی سوژه ای برای موضوع نوشته های بعدی خود استفاده کنید. در ابتدا شاید سخت و غیر ممکن به نظر برسد، اما با تمرین و نوشتن حتما مهارت لازم را پیدا خواهید کرد.

سعی کنید نوشته های خود را به فردی که در این موارد تجربه دارد نشان دهید. از او بخواهید که نقاط قوت و ضعف شما را بیان کند. می توانید حتی به افراد مختلف نوشته هایتان را نشان دهید تا از نظرات متفاوت و دیدگاه های آن ها آگاه شوید.

بدون شک نویسنده شدن بدون مطالعه کردن ممکن نیست. برای بهتر کردن نوشته های خود لازم است که آثار برجسته ی نویسنده های مختلف از سراسر دنیا را مطالعه کنید. این کار به شما کمک می کند با سبک نویسنده های دیگر آشنا و از سلایق و عقاید آن ها آگاه شوید.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


یک نویسنده ی خوب سعی می کند در حد معقول از توصیفات و آرایه ها استقاده کند. برای هیچ خواننده ای خوشایند نیست با جملات طولانی و پر از توصیفات اضافه  روبه رو شود. جملات باید باهم در ارتباط باشند و پاراگراف ها متناسب با موضوعات کنار هم قرار بگیرند.

نویسنده ی خوب می داند که چه می خواهد چهار چوبی کلی از نوشته را در ذهن خود تجسم می کند، هر شخصیت که می خواهد وارد نوشته اش کند را برای خودش تعریف می کند و بعد در داستان در حد معقول به آن بال و پر می دهد.

شروع  باید قدرتمند و درعین حال جذاب و البته رازآلود باشد به طوری که خواننده را به ادامه داستان ترغیب کند. اگر داستان شروع خوبی نداشته باشد، درصد کمی احتمال دارد که خواننده به خود زحمت دهد و بیشتر از چند صفحه را ادامه دهد.

سعی کنید از موضوعات کلیشه ای که امروزه در فضای مجازی بسیار با آن سرو کار داریم دوری کنید. یک نویسنده ی خوب زمانی قلمش را برای نوشتن برمی دارد که حرفی برای گفتن داشته باشد. حرفی تازه و البته جالب. نه داستان های پیش پا افتاده ای که امروزه به شدت در بین جوانان باب شده است . (سیارک)

اجازه دهید به قول آندره ژید کشتی خیالتان شما را به انتهای دنیا ها ببرد. اجازه دهید پرنده خیالتان بر سر هر کوی و بیابان و ستاره ای که خواست بنشیند و ببیند و حس کند. تمام توصیفات و احساسات خود را یادداشت کنید. نویسنده ی خوب همیشه قلم و کاغذ همراه خود دارد تا به محض ایده پردازی جدید آن را یادداشت کند. فرض کنید کلمات کودکان پرجنب و جوشی هستند که می خواهند بر روی کاغذ جولان دهند. اجازه دهید بیان شوند جنب و جوش کنند، بعد از این که این هیجان اولیه و نوشتن پایان یافت بنشینید و با آرامش نوشته ی خود را بخوانید. بارها و بارها آن را بخوانید. آن وقت می توانید کمی به آن بال و پر بدهید یا چند شاخه را قیچی کنید. آن قدر این کار ها را تکرار کنید تا مهارت پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که لازم است صبور باشید و با اولین انتقاد ها پا پس نکشید. بلکه هر بار با مطالعه به آموخته های خود بیافزایید  و سعی کنید از این آموخته ها در نوشته های خود استفاده کنید. تا متن پایانی شماروز به روز پخته تر و مقبول تر شود.ترجمه  itrans.ir

فال حافظ چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶


طالع بینی

10 ترفند استفاده از کنسول PS4


کنسول PS4

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.

در بخش دوم، مایل هستم تا شما را در استفاده‌ی حداکثری از توان فکری و اندیشه، شما را یاری دهم. شما برا…

‎برنامه اجراهای مجموعه تئاتر عمارت ارغنون در بهمن‌ماه سال جاری از سوی مسئولان این تماشاخانه اعلام شد…

شورای صدور پروانه ساخت با چهار فیلمنامه در جلسه ۲۶ آذر موافقت کرد.

اولین گام این است که؛ اولین گام را بردارید!


کلیه حقوق مادی و معنوی برای سایت سیارک محفوظ است.

همانند هر مهارت دیگر، نویسندگی کتاب یک مهارت است و نویسندگان خوب کتاب نیز معمولاً ویژگی‌های مشترکی دارند که می‌توان به آن‌ها پرداخت. بارها متذکر شده‌ایم که چاپ کتاب و انتشار کتاب یک کار بسیار ساده است اما کار نویسندگی خود کتاب نیازمند برخی ویژگی‌های ذاتی و اکتسابی است. در این مطلب قصد داریم در طی مطلبی با عنوان “هفت ویژگی نویسندگان خوب کتاب را بشناسید” به ذکر برخی ار ویژگی‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به نویسنده خوب کتاب بپردازیم (بیشتر بخوانید: ۱- پنج توصیه ارنست همینگوی برای نویسندگان کتاب؛ ۲- چگونه یک کتاب خوب بنویسیم؟).

۱- تمرین مداومی برای نویسندگی داشته‌اند. شما نمی‌توانید کاری را قبل از اینکه بد انجام دهید، خوب شروع کنید. به آن معنی که معمولاً در شروع یادگیری مهارت عملکرد ضعیفی دارید و با پشتکار و تمرین مداوم آن عملکرد بهتر می‌شود. مطمئن باشید تمامی نویسندگان کتاب که هم اکنون معروف هستند برای تبدیل شدن به یک مولف زبده تمرین و تکرار بسیار زیادی انجام داده‌اند. بنابراین، سعی کنید روزانه حتماً تمرین کنید و برای مثال قرار بگذارید تاحداقل یک صفحه یا ۵۰۰ کلمه در روز بنویسید.

۲-خود را به چالش می‌اندازند و از این طریق یاد می‌گیرند. مولفین خوب کتاب علاوه بر نوشتن در حیطه‌های مورد علاقه خود، در حیطه‌های مختلف دیگر نیز اقدام به نوشتن می‌کنند و از این طریق خود را به چالش می‌اندازند و یاد می‌گیرند. بنابراین، ارزش و اهمیت یادگیری را پایین برآورد نکنید و دائماً به دنبال بادگیری باشید.

۳- خودشان هستند. نویسندگان خوب کتاب هیچ وقت نقش نویسنده دیگر را بازی نمی‌کنند زیرا اعتقاد دارند اگر کسی ارنست همینگوی را دوست داشته باشد مستقیماً به رمان‌های او مراجعه می‌کند و رمان‌هایی که صرفاً تقلیدی از همینگوی بوده‌اند برای وی جذابیت نخواهد داشت. نتیجه آنکه، شما می‌توانید تکنیک‌های نویسندگان کتاب را تمرین کنید و آن‌ها را یاد بگیرید ولی باید در نهایت حرف خودتان را بزنید و مخاطب شما خاص بودن آثار شما را متوجه شود.

۴- شبیه احمق‌ها نمی‌نویسند. آن‌ها در نگارش خود مشکلات گرامری و نگارشی ندارند. اصول نگارش کتاب را می‌دانند و بر آن اساس علی رغم محتوای کتاب‌شان، حرفه‌ای می‌نویسند. در نتیجه، باید قبل از نگارش کتاب آگاهی کاملی از دستور زبانی داشته باشید که می‌خواهید در آن زبان به نگارش و چاپ کتاب بپردازید.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


۵- با کارهای کوچک شروع می‌کنند. نویسندگان بزرگ معمولاً کارهای خود را با دست‌نوشته‌های پراکنده و یا نگارش چند سرمقاله برای روزنامه و یا مجله شروع می‌کنند. هم اکنون با رشد تکنولوژی وبلاگ نویسی نیز می‌تواند یکی از روش‌های ساده باشد. قطعاً اگر توانستید با نوشتن در یک وبلاگ، طرفدارانی را جذب خود کنید می‌توانید تصور کنید که استعداد اولیه را دارید.

۶- آن‌ها هیچگاه کوتاه نمی‌آیند و کار را رها نمی‌کنند. اگر می‌خواهید شروع به نوشتن کتاب کنید هیج وقت آن را رها نکنید. به صورت جدی و استوار طی برنامه ریزی قبلی خود عمل کنید و تحت تاثیر هیچ مشکلی قرار نگیرید. شاید برخی از روزها اصل حس و حال نوشتن را نداشته باشید ولی زمان مقرری را که در آن قرار است بنویسید، روی کار نوشتن باشید (بیشتر بخوانید: ده گام بسیار ساده و عملیاتی در نگارش کتاب).

۷- آن‌ها بینش و آگاهی خوبی از ناشران دارند. بسیاری از نویسندگان خوب کتاب دیدگاه خوبی از ناشران و حتی مخاطبین خود دارند. قبل از اینکه فوراً بخواهید قطعه‌ای را بنویسید و آن را به چاپ برسانید ببینید که چه نوع کتابی را باید بنویسید و ناشران علاقه به چه کتاب‌هایی دارند. این حرف به آن معنی نیست که علاقه ناشران را دنبال کنید چون ناشران نیز علاقه شخصی خود را دخیل نمی‌کنند بلکه آن‌ها نیز تحت تاثیر علاقمندی‌های خریداران کتاب‌های خود هستند.

اگر قصد ترجمه و چاپ کتاب را دارید، همین حالا سفارش خود را ثبت کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند. ثبت سفارشخوش آمدین، لطفا وارد حساب کاربری شوید


 −  2  =  0 .hide-if-no-js { display: none !important; }


یک رمزعبور موقت، برایتان ایمیل خواهد شد.


SookhteJet.ir – انگیزشی ترین وبسایت برای جوان موفق

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


فرهنگ و تمدن بشری، مانایی، پایایی و پویایی خود را مدیون و مرهون نویسندگان متعهد، کوشا و بشر دوست بوده است. راه‌یابی کشورهای مختلف به قله‌های پیشرفت و ترقی، با پیشتازی نویسندگان آن کشورها میسر شده است. اگر هنوز به اهمیت نویسندگی پی نبرده‌اید می‌توانید این مقاله را در مورد اهمیت نوشتن برای تمام افراد بخوانید.

از این رو همه‌ی کشورهای مترقی، با نویسندگانشان، رفتاری احترام آمیز دارند.


امیل زولا، رمان نویس فرانسوی و رهبر مکتب ناتورالیسم، می‌گوید:

«نویسندگان توانا و متعهد گذشته، به منزله‌ی شهریاران مقتدری هستند که همچنان از میان مقابر خویش، بر ما سلطنت و حکمروایی دارند؛ زیرا قدرت قلم متکی بر حق و عدالت، از هر اسلحه‌ای قوی‌تر و برنده‌تر است».

 


هوشمندی و حساس بودن به رویدادهای زندگی، از ویژگی‌های ممتاز یک نویسنده‌ی خلاق است. پیش زمینه‌ی ورود به عالم هنر،وجود هوش و حساسیت است.

یک مطالعه‌ی سطحی در زندگی هنرمندان اصیل و مشهور جهان، نشان می‌دهد که آن‌ها از این دو ویژگی اساسی برخوردار بوده‌اند. منظور از حساسیت، قوی‌تر، تیزتر و فعال‌تر بودن آنتن‌ها یا شاخک‌های حسی هنرمندان، نسبت به افراد عادی است.

هنرمندان دارای حساسیت حسی و عاطفی فوق معمولی هستند. آن‌ها نسبت به افراد معمولی حتی عالمان و دانشمندان در قبال مسائل انسانی و اتفاق‌هایی که در پیرامون آن‌ها و جهان، برای خودشان یا دیگر افراد رخ می‌دهد، عکس‌العمل‌هایی به مراتب عمیق‌تر و گسترده‌تر نشان می‌دهد.

بنابراین، یک نویسنده، دنیایی درونی متفاوتی با دیگران دارد و در نتیجه، واکنش او به دنیای بیرون و آدم و عالم متفاوت است. نویسنده در حال تعامل دائمی متقابل با محیط زندگی خودش است.


نویسندگان خلاق، انسان‌هایی نوآور، دوستدار زندگی و مظاهر آن و پذیرنده‌ی واقعیت‌های زندگی‌اند؛ قدرت لذت بردن از همه‌ی واقعیت‌ها را دارند. توقعاتشان معقول است و اهل شکایت نیستند؛ دلشادند؛ وقت را غنیمت می‌شمارند و احساس هیجان عجیبی به رسالتشان دارند؛ از تلاش برای تحول لذت می‌برند.

سیر و سیاحت و آشنایی با تمدن‌های مختلف، دید آدمی را وسیع می‌کند و او را از تنگ نظریها و پیش‌فرض‌های قبلی درباره‌ی جوامع دیگر آزاد و رها می‌سازد و نگاهی به او می‎‌بخشد و می‌تواند از افقی فراتر، به مسائل گوناگون بنگرد و قضاوت منصفانه‌تری پیدا کند و با یافتن اطلاعات جدید، نوشته‌های مطلوب‌تری پدید آورد که خواندنی‌تر و آموزنده‌تر باشد.

سفر می‌تواند نقش مهمی در پختگی و فرهیختگی نویسندگان صبور و مقاوم داشته باشد.

پس از حمله‌ی مغولها به ایران در قرن هفتم، شهر شیراز هم دچار هرج و مرج شد. در نتیجه، بزرگان علم و ادب شیراز، دست به سفر زدند و به کشورهای عربی، آفریقایی، آسیایی و بسیاری از کشورهای دیگر رفتند.

همان‌طور که سعدی در «گلستان» می‌گوید:


«بسیار سفر باید تا پخته شود خامی»


 


ملاقات حضوری با نویسندگان بزرگ، ما را بی‌واسطه‌ی قلم و کاغذ به دنیای درونشان می‌برد و از اعماق گنجینه‌ی وجودشان، طلاهای ناب و نادر حکمت به ارمغان می‌آورد و معماهای ناگشوده نویسندگی را برایمان حل می‌کند و این، دستاورد کمی نیست که بر اثر این ملاقات ماندگار، بتوانیم راه خود را بیابیم و آثار ماندگاری به یادگار بگذاریم.

ویلیام فاکنر، رمان و داستان نویس آمریکایی، پس از آنکه متوجه شد در زمینه‌ی شعر، قدرت خلاقیت ندارد، با شروود اندرسن، نویسنده‌ی مشهور آشنا شد. و این آشنایی برای او نخستین رمانش به نام پاداش سرباز را در سال 1926 به ارمغان آورد.

ارنست همینگوی هم نویسندگی خود را مدیون شروود اندرسن است. او در سال 1920 با شروود اندرسن آشنا شد و به تشویق او به پاریس رفت و وارد جمع نویسندگان و هنرمندان شد و در اثر حشر و نشر با ایشان نکته‌ها آموخت و در واقع از این پس بود که نوشتن را جدی گرفت و آثارش را منتشر کرد.

همینگوی میگوید:


اگر نویسنده‌ای در جوار جمعی دیگر از نویسندگان قرار بگیرد، مسلم است که انگیزه‌اش برای کار کردن بیشتر می‌شود.

 


هر مطلبی که نوشته می‌شود، اگر تقلیدی نباشد، دارای خلاقیت است. یک نامه‌ی اداری دارای خلاقیت است. یک شعار تبلیغاتی نوعی خلاقیت است. هر آنچه از ذهن بگذرد و توسط ذهن تغییری به خود باید نوعی خلاقیت در آن به کار رفته است. تفاوت میان نویسندگان در کیفیت، هدف و تأثیر مورد نظر آن‌ها است.

در واقع خلاقیت، نوآفرینی است، نه بازآفرینی. انسا‌های خلاق از خود می‌پرسند که از چند راه می‌توانم راه جدیدی برای نگرشی نو بیابم؟ از چند روش می‌توانم برای حل این مسئله استفاده کنم؟ چنین خلاقانی، پاسخ‌هایی متفاوت، نامتعارف و بی‌پیشینه می‌یابند. آنان نه فقط راه‌های مشهور برای حل یک مسئله، بلکه همه‌ی راه‌های ممکن برای حل آن را می‌کاوند.

آنان می‌توانند حتی بدون توجه به اندیشه‌های پیشین، راه‌های جدیدی را برای اندیشیدن بیافرینند؛ راه‌هایی که منحصر به خود آنان است و تقلیدی از روش‌های مجرب گذشته نیست.

اگر ما همواره مانند گذشته بی‌اندیشیم، معمولاً به همان نتایج به دست آمده در گذشته می‌رسیم و این نتایج هم به مرور زمان، کهنه و نادلپذیر می‌شود و در هماوردی با دستاوردهای اندیشه‌های رقیب از میدان کارآیی بیرون می‌روند.

ما باید توانایی سرشار خود را در تولید ایده‌های متنوع و احتمالات پایان‌ناپذیر شکوفا کنیم و از اندیشه بازآفرینی به آفرینش‌گری منتقل شویم و برای این جهش شوق‌انگیز، باید به هر چیزی از زوایای مختلف بنگریم؛

هنرمند، چیزی را در این جهان خلق می‌کند که قبلاً وجود نداشته است و البته این کار را بدون نابود کردن چیزی انجام می‌دهد. هنوز هم فکر می‌کنم جادوی اصلی و اساس لذت هنر در همین است.

جان آپدایک


مقصود از اندیشه، فکری نیست که در یک نوشته پرورش می‌یابد و روح مطلب را تشکیل می‌دهد، اینجا مقصود فکر کردن است، فکر کردن در مورد آنچه می‌خواهیم بنویسیم.اگر پیش از شروع به نگارش تصوراتی که پیرامون مطلبی داریم بررسی کنیم و درباره‌ی چگونگی پرورش دادن آن بی‌اندیشیم، نوشته‌ی ما آمیخته به دقت و سلامت خواهد بود و استدلال‌های ما با اصول صحیح عقلانی همراه خواهد شد.

نویسنده‌ای که مقاله‌ای می‌نویسد یا داستانی می‌پردازد و باید چندین صفحه درباره‌ی آن مطلب چیزی بنویسد باید ابتدا بداند که برای پرورش موضوع چه مطالبی خواهد نوشت و مقدار آن‌ها چه اندازه خواهد بود.

محتویات یک نوشته، محصول اندیشه است.بنابراین هر اندازه بیشتر، منطقی‌تر و درست‌تر بی‌اندیشیم به همان اندازه نوشته‌ی ما صحیح‌تر و دلپذیرتر خواهد بود.

شاهکارهای ادبی جهان، جمله از برکت تفکر نویسندگان پدید آمده است.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


هر چقدر تفکر منظم‌تر، طبیعی‌تر و منطقی‌تر باشد آثار نویسندگان جلوه‌ی بزرگتری خواهد داشت، اما البته نباید مقدار تفکر و مدت آن به اندازه‌ای باشد که به جای دادن نتایج مطلوب، موجب خستگی خاطر شود.

بنابراین به وجود آوردن هر نوشته، تنها اندیشه است، اندیشه تعیین می‌کند که چه باید بنویسیم، چگونه آغاز کنیم و در کجا نوشته را خاتمه بخشیم.

اندیشه، دریایی است که مروارید آن، فلسفه و فرزانگی است.


هر نویسنده‌ی به حق، می‌تواند چنین فرض کند که خلاق است ولی باید محل خود را در عرصه‌ی خلاقیت به خوبی تشخیص دهد، باید از قدرت‌ها و قریحه‌ی خود و نیز محدودیت‌ها و کمبودهایش آگاه باشد تا بتواند بهترین اثر را خلق کند و خوانندگان بسیاری را برای نوشته‌های خود جذب کند.

 


نویسنده‌ی موفق از نظر شما کیست؟


بهترین کتابی که از یک نویسنده موفق خوانده‌اید، کدام است؟

برایمان کامنت کنید.


 


توانایی نوشتن و مطالعه کردن را دوست دارم زیرا معتقدم زیباترین نعمت خداوند به بشریت است که برای آن انتهایی وجود…

مقاله قبلی


۶ درس بزرگ در مورد ثروت که پدرت هیچ‌وقت یادت نداد

مقاله بعدی


سه درس ساده از فروشنده‌ها که موفقیت‌تان در زندگی را 10 برابر می‌کند

چرا باید حتما کتاب زندگی خود را بنویسید؟ فواید نوشتن کتاب که از آن خبر نداشتید

مطالعه را خیلی دوست دارم بسیار ارامبخش است وقتی تمرکز می کنم رو مطالعه فارغ از همه اشفتگیهای ذهنی میشم

بسیار هم عالی. پایدار باشید.دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید…ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**ذخیره نام و ایمیل برای دیدگاه‌گذاری‌های بعدیخوش آمدین، لطفا وارد حساب کاربری شوید


 −  2  =  0 .hide-if-no-js { display: none !important; }


یک رمزعبور موقت، برایتان ایمیل خواهد شد.


رهبر روحتان باشید و سرنوشتتان را بسازید – قسمت…

با این پنج قدم هر گونه کسب و کار خارجی را می‌توانید…

رهبر روحتان باشید و سرنوشتتان را بسازید – قسمت…

هشت قدم تا هرگز در دوران بازنشستگی بدون سرمایه نباشید

چطور انضباط نفس تان می‌تواند قوی‌ترین سازنده‌ی اعتماد…

خوش آمدین، لطفا وارد حساب کاربری شوید


 −  2  =  0 .hide-if-no-js { display: none !important; }


یک رمزعبور موقت، برایتان ایمیل خواهد شد.


ما قصد داریم مقاله نویسنده موفق و ویژگی های آن را در اختیار تان قرار دهیم

ما در مقاله چگونه نویسندگی را شروع کنیم ؟ مبانی را یاد گرفتیم حال می خواهیم ویژگی های یک نویسنده موفق  را از سری مقالات آموزش نویسندگی با هم یاد بگیریم.

اگر سری به نزدیک ترین کتابفروشی محل زندگی خود بزنید و یا جستجویی در اینترنت و فضای مجازی داشته باشید ، در می یابید که نویسندگان موفق بسیاری هر روزه مرزهای موفقیت در نویسندگی را جابجا می کنند و این چرخه مدام در حال وسعت است.

شاید شما هم با دیدن این تصاویر و یا این خبرها ، دلتان بخواهد نویسنده موفق ی بشود و یا بدانید آن ها چطور موفق شده اند.راستش را بخواهید ، موفقیت یک امر کاملا نسبی است.

یعنی به میزان آدمهایی که روی زمین زندگی می کنند ،تعریف از موفقیت وجود دارد و این تعاریف نیز همه در یک مسیر و یک راستا قرار می گیرند ، اما از سویی نیز هیچ معیار دقیقی وجود ندارد که چگونه میتوان موفق بود.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


موفقیت یک حس درونی است ، نویسنده موفق بودن نیز یک حس کاملا درونی است. اما گاهی باید به مجموعه ی این احساسات که از سوی بسیاری از انسان ها برای یک نویسنده ی خاص ساطع می شود ، احترام بگذاریم و کمی در ویژگی های او جستار کنیم تا بتوانیم درک بهتری از شرایط و احوالات یک نویسنده موفق داشته باشیم.

این امر به ما کمک می کند تا در اولین قدم انگیزه ی خود را جهت رسیدن به یک موفقیت همگانی ارتقا دهیم و در گام دوم یک پله ما را به هدفمان یعنی آگاهی در باب نویسندگی و نویسندگان نزدیک تر می کند.ویژگی ها و خصوصیاتی که در ذیل می خوانید ، مجموعه ای از باید ها و نبایدها است که از میان هم نشینی و مصاحبت با نویسندگان در ژانرهای مختلف نویسندگی برای شما نقل می شود.

اولین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق به روز هستند.


نها سعی می کنند ، تمامی کتاب های جدید بازار را مطالعه کنند و روزانه خود را با اخبار بسیاری از دنیای سیاست ، اقتصاد ، علم و … روبه رو می کنند. آنها از همه ی ابزارهای اجتماعی برای ارتباط با دیگران استفاده می کنند و از جدیدترین متدهای روز دنیا در نویسندگی خود بهره می برند.

دومین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق به شادابی خود اهمیت می دهند.


یکی از مسائل بسیار مهمی که در تمامی نویسندگان موفق می توانید مشاهده کنید ، شادابی روح است.هر چند که استثنائاتی نیز وجود دارد ، اما شادابی باعث میشود ، ذهن پاسخ ماسب تری به پردازش ایده ها بدهد و آن ها را به شکل گسترده تری بسط دهد.برای این کار اکثر نویسندگان موفق سعی می کنند ، مدام به سفر بروند و به فعالیت های شاد و پر تحرک روی بیاورند.

سومین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق بسیار رویاپرداز هستند.


دیگر ویژگی نویسندگان موفق رویاپردازی آنان است. مگر می شود آدمی نویسنده باشد و خیالش را به جای جای این جهان پرواز ندهد؟ یکی از مهمترین ویژگی های یک نویسنده این است که بتواند مدام فکر کند و این فکر برایش آزار دهنده نباشد.می تواند به رویاهایش ، به ایده هایش و به چگونه رقم زدن یک اثر خلاقانه باشد.این تفکر باعث میشود ، سطح خلاقیت او در خیال بافی و رویا پردازی نیز گسترش یابد.

چهارمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق بسیار ریزبین هستند.


هیچ پدیده ای از جلوی چشمان آنها به راحتی عبور نمی کند. آنها حتی از دل رژه ی مورچه ها بر روی یک سنگ نیز ، ساده نمی گذرند و به ان نگاه می کنند و ازآن برای نوشتن مطالبشان درس می گیرند.آنان خاطرات را پرورش می دهند و ذهنشان را نسبت به همه اتفاقات اطرافشان باز نگه می دارند.

پنجمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق بسیار بر روی علم و آگاهی خود تمرکز می کنند.

نویسندگی آمیزه ای از دانش ذهنی و آرامش روانی است. نویسندگان بسیار بر روی دایره ی لغات و ساختار های زبانی خود تمرکز دارند. آن ها در هر لحظه به بافت های جدید در متن خودشان فکر می کنند و با مطالعه ی آثار مختلف سعی می کنند ، خود را در معرض عالی ترین سطح اطلاعات از نویسندگی قرار دهند.

ششمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق بسیار اجتماعی اند.


یک نویسنده ی خوب می داند که مقصد تمام نوشته هایش ، در اجتماع است. پس جامعه را بعنوان یک اصل مهم در نظر میگیرد و از آن بعنوان یک دریچه برای نوشتن استفاده می کند. او با اکثر رفقای خود و مردم در یک رابطه ی بسیار عالی بسر می برد. کسی از نشستن با او و حرف زدن با او خسته نمیشود و او نیز بعنوان یک نویسنده سعی می کند ، نقطه نظرات مردم را در هر زمان به سمت خود جلب کند.

هفتمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق دست از یادگیری نمی کشند.


آنها معتقدند از یک کودک 5 ساله تا یک پیرمرد 95 ساله به هر شکلی می تواند به آن ها چیزهای جدیدی از زندگی یاد بدهد. آن ها خلاقیت خود را از دل یادگیری ها احیا می کنند و معتقدند هر چه میزان یادگیری از اطراف ، طبیعت و جهان هستی بیشتر باشد ، نویسنده ی موفق تری خواهند بود.

هشتمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق برای کار خود ارزش قائل می شوند.


یکی از ویژگی های نویسندگان موفق ، عدم تعارف آنان است. آنان برای کارهای خود ارزش قائل هستند و در قبال زحمتی که کشیده اند ، هزینه ی کارشان را دریافت می کنند.با هیچ کس رو در بایستی ندارند و قلم خود را نیز به کسی نمی فروشند.آنها خودشان هستند و تا ابد هم خودشان باقی می مانند.تفکری که بسیاری از نویسندگان نوپا دارند این است که برای پیشرفت در ابتدا نباید هیچ هزینه ای دریافت کرد و این بسیار به آنان آسیب میزند.نقطه ی شروع شما از اولین در همکاری شما بعنوان یک نویسنده آغاز میشود ، پس قدر آن را بدانید.

نهمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که

نویسندگان موفق به پیشرفت فکر می کنند.


آنها هیچ وقت در جا نمی زنند. پیشرفت را سر فصل اصلی همه ی نوشته هایشان می کنند ، حتی اگر پای صحبت نویسندگان بزرگ بنشینید در می یابید که آنان حتی گاهی برای سبقت از خودشان هم با نوشته هایشان رقابت می کنند و هیچ گاه در یک نقطه ثابت نمی مانند.

همانطور که اشاره شد ، نویسندگی آمیزه ای از آرامش روانی و دانش ذهنی است. یک نویسنده در همه ی شرایط ، سعی خود را بر آن می گذارد که سلامت جسم و سلامت روان و سطح آگاهی و دانش ذهنی خود را قالب بر محیط اطراف خود نگه دارد ، چرا که او بعنوان یک نویسنده باید در همه حال به محیط اشراف داشته باشد.مواردی که در بالا ذکر شد ، مجموعه ای از بایدهایی بود که می توان در حوزه ی خصوصیات نویسندگان موفق از آن ها یاد کرد.

اولین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

به گذشت زمان اهمتی نمیدهند.


یک نویسنده ی موفق هنگامی که پشت میز کارش می نشیند ، زمان را از یاد می برد و از دنیا کاملا دور میشود. و یکی از رازهای موفقیت او نیز همین است ، اگر باور داشته باشیم که نویسندگی نیاز به تمرین و صرف زمان دارد و اگر در نوشتن متن هایمان عنصر زمان را از یاد ببریم آنگاه می توان گفت موفق تر از همیشه به نوشتن مشغول شده ایم.

دومین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق خود را دانای محض نمی دانند.


خصوصیات یک نویسنده ی خوب


یکی از اشتباهاتی که خصوصا در ابتدای دوران نویسندگی به سرغ نویسندگان نوپا می آید ، مسئله ی غرور است .آنان گمان می برند ، چون دست به قلم برده اند دیگر به همه چیز و به همه کس مسلط اند و می توانند در هر حوزه ای خود را دخیل بدانند و صاحب نظر باشند. این تفکر به شدت اشتباه است.هر چند که ما همیشه ذکر میکنیم ، یک نویسنده باید به تمامی علوم آگاه باشد، اما این آگاهی به آن معناست که او خود را در ارتباط با سایر علوم دنیا ببیند ، نه اینکه با چند خط کتاب خواندن صاحب نظر در حوزه ای شود.

سومین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق نقد را رد نمی کنند.


یکی دیگر از ویژگی های مثبت نویسندگان موفق ، قبول نقد است. آنها انتقاد پذیر هستند و روحیه ی خود را برای دریافت انتقادات آماده کرده اند.اما از سویی دیگر ، ما نویسندگانی داریم که تازه به حوزه ی نویسندگی وارد شده اند و به شدت خود را بری از هر گونه خطا و اشتباه می دانند و نقد را در حق خود نمی پذیرند.این افراد باید بیامورند که نقد ، به هر میزان تند و زننده هم باشد ، وجه مثبتی دارد.بعضی از انتقادات که آکنده از انواع بی رحمی ها و ناسزاهاست نیز می تواند موجب تقویت روحیه ی شما شود و این امر را همیشه به دید مثبت نگاه کنید.

چهارمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق ناامید نمیشوند


نویسندگی نیز مانند هر رشته و یا حرفه ی دیگر با شکست هایی مواجه است ، این شکست ها گاهی انسان را از ادامه ی مسیر نا امید می کنند ، اما مهمترین ویژگی در یک نویسنده ی موفق آن است که هیچگاه نا امید نشود.شما ممکن است در حین نویسندگی و در حین تفکر عمیق با صدای تلفن تمام حواستان پرت شود.یا حتی ممکن است در مرحله ی نشر کتابتان به مشکلی برخورد کنید. اگر ناامید شوید و اگر از راهی که آمده اید برگردید ، شما هرگز نمی توانید یک نویسنده ی موفق باشید.نویسنده ی موفق هیچگاه نا امید نمیشود.بد نیست که این نکته را هم ذکر کنیم که یک نویسنده ی موفق هیچگاه به خود انرژی منفی منتقل نمی کند. با کلمه ی نمی توانم بیگانه است و به شدت به هر مسئله ای رنگ نویی میدهد و از آن در جهت مثبت استفاده می کند.

پنجمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق مشکلات شخصی را وارد نوشته هایش نمی کند.

هر کدام از ما در زندگی و در اتفاقات روزمره ممکن است به مشکلات مختلفی برخورد کنیم و این مشکلات زندگی ما را مختل کند. یک نویسنده ی موفق ، می داند که چطور بر این مشکلات در هنگام نوشتن غلبه کند.یکی از فاجعه بار ترین اشتباهات نویسندگان ، نوشتن با احوالات مختلف است. اگر مروری بر نوشته هایشان داشته باشید ، در می یابید که متن از پیوستگی و یکدستی مناسبی برخوردار نیست و با چند احساس و چند قلم نوشته شده است.

ششمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق تقلید نمی کنند.


نویسندگان موفق ، هیچگاه تقلید نمی کنند. حاضرند برای ماه و سال ها سکوت کنند اما هیچگاه از اثر دیگری تقلید نکنند . یکی از معضلاتی که شما را یک نویسنده ی موفق بودن دور می کند ، تقلید است.شما در دام تقلید فقط می سوزید و نمی توانید هیچگاه آنچه را که باید و شاید روی کاغذ پیاده کنید.

هفتمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق از رقابت کردن نمی ترسند.


رقابت یک اصل اساسی در هر زمینه ای است. شما باید در هر لحظه اول با خودتان و سپس با دیگر همکارانتان و نویسندگان رقابت کنید.نویسندگان موفق هیچگاه به این فکر نمی کنند که جایگاهاشان در میان مردم تا ابد پایدار است. آنها هر لحظه می کوشند تا بهترین اثر خود را خلق کنند.

هشتمین نکته در باب نویسنده موفق شدن توجه به این نکته هست که :

نویسندگان موفق قلم خود را به کسی نمیفروشند.


نویسندگان موفق همیشه روی پای خودشان استوارند و برای دستمزدها و فعالیت هایشان نیز موازین خاصی دارند و هیچگاه حاضر نیستند ، قلم خود را به کسی بفروشند.بعضی از مبتدیان خود را به دستمزدهای پایین می فروشند و بیگاری می کشند و برخی دیگر خلاف عقاید خودشان می نویسند و صرفا برای بدست آوردن پول بر همه ی باورهای خود پا می گذارند.یادمان باشد اگر می خواهیم نویسنده ی موفقی باشیم ، جا دارد در گام اول انسان بسیار موفق و آزاده ای باشیم.

نویسندگی با تمام فراز و نشیب هایش ، ثمرات فراوانی دارد.اگر روزی نویسندگی را حرفه ای دنبال کردید یادتان باشد ، نویسندگی تنها در کاغذ و قلم و ذهن شما خلاصه نشده است.

نویسندگی را در دانشگاه ها نمی توانید بیابید و نویسندگی را در مطالعه ی کتاب ها و تلویزیون ها جستجو نکنید. نویسندگی چیزی است در درون شما و اتفاقی است در بیرون از شما.

آنچه که در درونتان اتفاق می افتد ، می تواند یکی از باید ها و نبایدهای لیست بالا باشد و انچه در بیرون اتفاق می افتد می تواند یک نویسنده ی دیگر به جامعه ی نویسندگان معرفی کند. پس خودتان باشید ، موفقیت درست در همان چیزی است که در قلب شماست.برای آنکه یک نویسنده موفق شوید ، کافی است با خود خلوت کنید.

اصول نویسندگی را به خود یادآوری کنید و خودتان را محل قضاوت قرار دهید.هیچکس جز شما نمی تواند ، تعیین کند که آیا شما نویسنده موفق ی هستید یا خیر.روی پای خودتان بایستید و از نوشتن نهراسید.موفقیت در نویسندگی ، چیزی لابلای همان باریکه های فکری ذهن شماست ، به آن ها توجه کنید و آغاز کنید.

عشق و علاقه به رشد و موفقیت و رسیدن به سطح والای لیاقت ها را مهمترین اصل در رسیدن به خواسته ها می دانم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *وب‌سایت


دیدگاه      محمدرضا تیموری


نازنین قاسمی


در جلسه گذشته، درباره تقویم محتوایی و ضرورت استفاده از آن در استراتژی بازاریابی محتوا صحبت کردیم و نمونه‌های قابل دانلود از این تقویم‌ها را ارائه کردیم. در این جلسه قصد داریم درباره تکنیک‌های نویسندگی برای تولید محتوای موثر صحبت کنیم و نکاتی را برای بهبود نویسندگی محتوا توضیح دهیم. برای این منظور، ابتدا ویژگی‌های یک محتوای خوب را توضیح می‌دهیم و پس از آن، راهکارهای لازم برای نوشتن آن محتوا را توضیح می‌دهیم.

 


یک محتوای خوب در بازاریابی محتوا، چیزی بیش از کنار هم قرار دادن تعدادی واژه است. امروزه کسب‌وکارها در صنایع مختلف به طور مرتب به تولید پست‌های بلاگ، شبکه‌های اجتماعی، کتاب الکترونیکی و … می‌پردازند. با توجه به تولید انبوه محتوا در کسب‌وکارهای مختلف، مطرح شدن و مورد توجه قرار گرفتن محتوای شما کاری دشوار محسوب می‌شود، اما غیرممکن نیست. بین یک محتوای خوب و محتوای متوسط، تفاوت‌هایی وجود دارد که در صورت آگاهی از ویژگی‌های محتوای خوب، می‌توانید در جهت آن تلاش کنید تا به محتوای برجسته و موثری دست یابید.

اما چه چیزی باعث می‌شود یک محتوا خوب به نظر برسد؟

خصوصیات یک نویسنده ی خوب 


محتوای موثر هیچگاه نمی‌تواند کلی باشد، بلکه باید برای گروهی خاص از مخاطبین نوشته شود. همواره هنگام نوشتن محتوای خود، مخاطبان هدف آن نوشته را در ذهن داشته باشید و نیازهای آن‌ها را در نظر داشته باشید تا بتوانید راه‌حل‌های مورد نظر آن‌ها را ارائه دهید.


 


هدف شما از تولید محتوا چیست؟ قطعاً می‌خواهید که محتوای شما در صدر رتبه‌بندی گوگل قرار گیرد. وقتی می‌گوییم یک محتوا بهینه‌سازی شده است، منظور چیست؟ یعنی در این محتوا، عبارات کلیدی درستی استفاده شده است. در صورتی که یک محتوا دارای این ویژگی باشد، زمانی که کاربران در موتورهای جستجو یا شبکه‌های اجتماعی، محتوای مورد نظر را جستجو می‌کنند، محتوای تولیدی شما به راحتی و به صورت ارگانیک پیدا می‌شود.

محتوای شما قرار است چه ارزشی را برای مخاطب فراهم کند؟ آن‌ها از خواندن این محتوا، چه سودی می‌برند؟

مطرح کردن این سوالات، باعث هدایت شما در ایجاد محتوا می‌شود. در صورتی که ارزشی ایجاد نکنید و سودی برای مخاطب نداشته باشد، محتوای شما مورد توجه قرار نمی‌گیرد، به اشتراک گذاشته نمی‌شود و مخاطبین برای خواندن محتوای بیشتر به وب‌سایت، بلاگ یا شبکه اجتماعی شما بازنمی‌گردند. این محتوا باید بتواند اطلاعات مخاطب را افزایش دهد.


هیچکس دوست ندارد یک محتوای طولانی، خسته‌کننده و از هم گسسته را بخواند. هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که خواننده بتواند متن را به سادگی درک کند و این موضوع، مستلزم ساختار مناسب و خوانایی محتوا است. نداشتن ساختار مناسب، باعث آشفته شدن خواننده می‌شود. به همین دلیل، باید از طریق ایجاد عناوین و زیرعنوان‌های مناسب و منسجم، رعایت دستور زبان و نگارش، بولت‌‌بندی و بصری ساختن بخشی از محتوا، آن را خواناتر کنید.

محتوایی که برای مخاطب آموزنده باشد و به اطلاعات آن‌ها اضافه کند، برای مخاطبین جذاب خواهد بود. محتوای شما باید دارای آمار، ارقام، نمودارها و بعضاً پست‌های how-to باشد تا به اندازه کافی آموزنده و مفید باشد.

 


  


هر محتوا باید یک دکمه CTA قوی، ساده و واضح در انتها داشته باشد تا خوانندگان را به مرحله بعد هدایت کند. با کلیک روی CTA، تبدیل (convert) اتفاق می‌افتد. همچنین، بهترین محتواها، دو طرفه هستند و می‌توانند با مخاطبین ارتباط برقرار کنند. سبک نوشته، اصطلاحات به کار رفته و لحن بیان نوشته بر مخاطب بسیار اثرگذار است.

نمونه های موفق بازاریابی محتوا را در کالج تپسل بخوانید

پس از مشخص شدن ویژگی‌های یک نوشته خوب، باید یک نویسنده خوب و مهارت‌های او را بشناسیم. نویسنده محتوا بودن کار ساده‌ای نیست و به مهارت‌های زیادی نیاز دارد. نویسنده خوب، کسی است که بتواند درباره هر موضوعی یک محتوای خوب، منحصربه‌فرد و جذاب بنویسد.

یک نویسنده محتوای خوب باید:نویسندگان بزرگ، به صورت ناگهانی نویسنده نمی‌شوند. آیا ممکن است کسی نویسنده خوبی باشد، اما زمان زیادی را صرف خواندن و استفاده از تجارب دیگران نکرده باشد؟ خواندن نوشته‌های دیگران به نویسندگان کمک می‌کند تا هنر نویسندگی را بیاموزند و به آن‌ها الهام می‌بخشد که بهتر و بیشتر بنویسند و تجربه بدست آورند.

 یکی از ویژگی‌های هر محتوایی، برقراری ارتباط است که این ارتباط، یک فعالیت دو طرفه است. بنابراین، هر نویسنده‌ای باید با در نظر داشتن مخاطبین، محتوا را بنویسد، در غیر این صورت، نویسنده موفقی نخواهد بود. نوشتن یک محتوا بدون شناخت مخاطبین هدف، مانند پرتاب یک تیر بدون داشتن هدف است.

به همین دلیل، شما باید به عنوان یک نویسنده محتوا، با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر پرسونای مخاطب (buyer persona)، مخاطبین را خود را بشناسید. درک نیازهای خوانندگان و توانایی برطرف کردن این نیازها از طریق محتوا، یکی از مهم‌ترین معیارهای نویسندگی خوب است. به عنوان مثال، شما هیچ‌گاه یک نامه عاشقانه برای رئیس خود یا یک مقاله برای همسر خود ارسال نمی‌کنید. چرا این کار را نمی‌کنید؟ چون مخاطب خود را می‌شناسید. نوشتن محتوا نیز به همین شکل است.


نویسنده زمانی می‌تواند به صورت واضح و قابل فهم بنویسد که خودش مطلب را فهمیده باشد و بداند محتوا قرار است چه پیامی را منتقل کند. همچنین، در صورتی که نویسنده از ویژگی‌های خوانندگان اطلاع داشته باشد، ساده‌تر می‌تواند مفهوم را به خواننده منتقل کند. یک نویسنده خوب باید با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انتخاب کلمات و اصطلاحات مناسب، استفاده از تصاویر، استفاده از جملات کوتاه و … هر موضوع پیچیده‌ای را برای خواننده به صورت ساده بیان کند.

اگر هنگام نوشتن یک پاراگراف گیر می‌کنید و نمی‌دانید چگونه آنچه در ذهنتان است را در قالب جمله به مخاطب منتقل کنید، باید مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی خود را تقویت کنید تا بتوانید ایده‌های که در ذهن دارید را به هم ربط داده و به رشته تحریر درآورید. همیشه ساده بنویسید، اما این موضوع به این معنی نیست که از کلمات ساده استفاده کنید، بلکه باید همه آنچه که به عنوان محتوای شما نامربوط است را حذف کنید.

 محتوایی که تولید می‌کنید، باید خوانا و قابل فهم باشد. به همین دلیل، تسلط بر قوانین خوانایی از ضروریت‌های یک نویسنده خوب است. این قوانین، شامل موارد زیر است:

 هر محتوایی که به نام شما منتشر می‌شود، شناسنامه شما محسوب می‌شود. منحصر به فرد بودن محتوایی که تولید می‌کنید، نه فقط برای احترام به خوانندگان خود و رعایت قانون کپی‌رایت، بلکه از لحاظ سئو نیز ضروری است. در صورت انتشار محتوای تکراری، Google می‌تواند تکراری بودن آن را تشخیص داده و آن محتوا را حذف کند.

تولید محتوای جدید و منحصر به فرد، کاری دشوار است، اما همیشه لازم نیست که محتوای جدید تولید کرد، بلکه یکی از مهارت‌های مهمی که یک نویسنده محتوا باید داشته باشد، بازنویسی محتوا است. بازنویسی محتوا به معنی تولید محتوای جدید از محتواهای قبلی در فرمت جدید. درباره بازنویسی محتوا، در جلسات آینده صحبت خواهیم کرد.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


 


آنالیز و تحلیل در دیجیتال مارکتینگ را در کالج تپسل بخوانید.

 تحقیق و پژوهش، ستون اصلی هر محتوایی است و باید مدتی قبل از آغاز تایپ اولین کلمات آغاز شده باشد. نویسندگان بزرگ باید قادر به تحقیق درباره هر موضوعی باشند و اطلاعات، آمار، ارقام و دیدگاه‌های مربوط به موضوع مورد نظر را پیدا کرده و از آن‌ها در نوشته خود بهره ببرند. آن‌ها باید بدانند چگونه موضوعات مهم را انتخاب و درباره آن موضوعات تحقیق کنند و در نهایت به رشته تحریر درآورند. آن‌ها باید بتوانند به سرعت نسبتاً بالایی، هزاران کلمه را بخوانند و بهترین اطلاعات را از میان آن مطالب استخراج کنند. اینکه نویسنده درباره یک موضوع خاص چیزی نشنیده باشد و اطلاعاتی نداشته باشد، آنقدر مهم نیست؛ بلکه یک نویسنده خوب با مهارت بالای پژوهش می‌تواند از طریق جستجو و تحقیق، محتوای شگفت‌انگیزی ایجاد کند.

 با توجه به ارتباط بسیار نزدیک استراتژی بازاریابی محتوا و دنیای دیجیتال، دانش دیجیتالی نویسنده بسیار ضروری است. آن‌ها باید اطلاعات پایه درباره وردپرس داشته باشند و به قوانین مربوط به سئو تسلط کافی داشته باشند. الگوریتم‌های سئو به صورت مداوم تغییر می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید وب‌سایت یا بلاگ شما همواره در صدر جستجوها باشد، باید نویسنده‌ای انتخاب کنید که بتواند با قوانین سئو همراه باشد و بر اساس آن قوانین، محتوا تولید کند. به عنوان مثال، یک نویسنده خوب کلیدواژه‌هایی که حداکثر ترافیک را به وبسایت هدایت می‌کند و در عین حال مرتبط با موضوع محتوا است را می‌شناسد و در محتوای خود از آن‌ها استفاده می‌کند. البته اغلب کسب‌وکارها، برای انجام سئو، کارشناس سئو استخدام می‌کنند، اما به طور کلی، نویسنده نیز باید تا حدی با مفاهیم سئو و شیوه عملکرد وردپرس آشنا باشد.

 کسی می‌تواند خوب بنویسد و مفهوم و پیام یک محتوا را به خواننده منتقل کند که کاملاً بر قوانین دستور زبان، نگارش و املا تسلط داشته باشد. درک قوی از قوانین دستور زبان، استفاده درست از اصطلاحات  و عبارت‌های مختصر و معنی‌دار، چیزی است که با بیشتر خواندن و تمرین بدست می‌آید.

 نویسندگان محتوا باید با گروه‌های مختلفی در ارتباط باشند. یک نویسنده خوب به راحتی می‌تواند با کارشناس محتوا، تولیدکننده ویدئو، طراح گرفیک، کارشناس شبکه‌های اجتماعی، سردبیران و سایر بخش‌ها همکاری کند. رویکرد مشارکتی و سازگاری نویسندگان و سایر افراد گروه، منجر به موفقیت تیم بازاریابی محتوا خواهد شد.

 یکی از اهداف بازاریابی محتوا، ایجاد هویت برای برند و کسب اعتماد مخاطبان است، اما بسیاری از مشتریان از خسته‌کننده بودن محتواها انتقاد می‌کنند. یک نویسنده خوب می‌تواند این مشکل را برطرف سازد. نویسنده‌ای موفق است که بتواند یک موضوع پیچیده را به گونه‌ای ارائه دهد که برای خوانندگان قابل فهم و در عین حال لذت‌بخش باشد. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در بازاریابی محتوا، داستان‌سرایی است و یک نویسنده خوب باید بتواند از طریق داستان‌سرایی و خلق سناریو و کاراکتر، مخاطب را جذب کند.

 


ویژگی‌های یک محتوای خوب و یک نویسنده خوب را توضیح دادیم. مانند هر کار دیگری ، نویسندگی نیز به تمرین و کسب مهارت نیاز دارد. در اینجا، نکاتی را برای بهبود مهارت نویسندگی بیان می‌کنیم.

 


برای نویسنده بهتری شدن، نیاز به چیزی بیش از نوشتن و کنار هم قرار دادن واژگان است. نویسندگی محتوا، شبیه نقاشی یا داستان‌سرایی است. نوشته شما باید بتواند مفاهیم را در ذهن خواننده به تصویر بکشد و پیام محتوا را به خوبی به آن‌ها انتقال دهد. هرچه بیشتر بخوانید و بنویسید، قلم قوی‌تری در نویسندگی پیدا خواهید کرد. در جلسه آینده، درباره بازنویسی محتوا و ضرورت استفاده از این تکنیک در استراتژی بازاریابی محتوا صحبت می‌کنیم.

برای اطلاع از جلسات جدید بلوک بازاریابی محتوا، در فرم سمت راست ثبت نام کنید. خوشحال میشیم که نظرات و پیشنهادهای خودتون رو در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 


 


خلاصه


جلسه هفتم: در این جلسه از بازاریابی محتوا، درباره نویسندگی محتوا، ویژگی‌های یک محتوای خوب و یک نویسنده خوب صحبت می‌کنیم و تکنیک‌هایی را برای بهبود نویسندگی بیان می‌کنیم.

ممنون از این مطلب خیلی کامل بود تصاویر بینش هم عالی بود راجع به اینکه چطور یک بلاگر عالی شویم هم مطلب بنویسید مرسی

سلام ممنون از لطف شما بله حتماً در این خصوص صحبت می‌کنیم.

مطالب مفیدی بود ،ببخشید من میخوام واقعیات تلخ و شیرین زندگی ام رو به قلم بیارم،من نویسنده نیستم اما علاقه زیادی به نوشتن دارم،ممنون میشم از تون اگه راهنمایی ام کنید ،با سپاس فراوان رامین هستم از استانبول ترکیه،

سلام خیلی هم عالی رامین عزیز خوشحالیم که بخشی از مخاطبان کالج مثل شما در خارج از ایران هستند بله حتما چطور میتونیم کمک تون کنیم؟

با سلام متاسفانه فایل پی دی اف خراب است


سلام خیلی ممنون که اطلاع دادین، پیگیری کردیم به زودی درست میشه لطفا اگر پاسخی به نظر من داده شد مرا مطلع ساز!


© ۲۰۱۷ – تمامي حقوق سايت براي تيم تپسل محفوظ است. هرگونه کپي مطالب فقط با ذکر منبع مجاز است.

عضویت شما با موفقیت انجام شد.


عضویت شما با موفقیت انجام شد.


یکـ ادمیـن


خانه » وبلاگ‌نویسی » مبانی وبلاگ‌نویسی » یک نویسنده خوب چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟

اهمیت و ارزش محتوا برای کسب وکار های مختلف روز به روز در حال افزایش است و به تبع آن نیاز به نویسندگانی که بتوانند برای این کسب و کار ها محتواهایی در خور توجه و با کیفیت تولید کنند نیز افزایش می‌یاید. در عصر جدید، تولیدکنندگان محتوا دیگر آن کسانی نیستند که فقط وظیفه‌ نوشتن محتوا را بر عهده داشتند و وظایف آنها گسترده‌تر شده است. اگر می‌خواهید یک تولید کننده‌ی محتوای مدرن و بروز باشید باید مهارت های زیر را فرا بگیرید.

داستان سرایی به فرآیندی گفته می‌شود که در آن نویسنده با تولید محتوا، افراد را مجذوب یک کسب و کار می‌سازد و از این طریق باعث جذب مشتری می‌شود. اهمیت مهارت داستان سرایی از جمله مهم‌ترین مهارت هایی است که یک نویسنده خوب باید داشته باشد و شکی نیست که یک نویسنده‌ی خوب، یک داستان سرای خوب هم هست.

هیچ کسی نمی‌تواند منکر اهمیت شبکه‌های اجتماعی در رشد کسب و کار ها شود. شبکه های اجتماعی این روزها تمام ابعاد زندگی بشر را فراگرفته اند و شما به عنوان یک نویسندی خوب باید قادر باشید تا از این ظرفیت برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. درک درست از شبکه های اجتماعی باعث می‌شود، مطالبی که شما تولید می‌کنید بیشتر و بهتر دیده شوند و طبعا شما نیز در امر نویسندگی موفق‌تر و البته محبوب‌تر خواهید شد.

خصوصیات یک نویسنده ی خوب


یک درک حداقلی از نحوه‌ی کار موتور های جستجو و بهینه سازی داخلی برای هر نویسنده ضروری است. اولین کاری که یک نویسنده بعد از اتمام نوشتن پست باید انجام دهد، بررسی متن نگارش از لحاظ مطابقت با اصول سئو است. در بررسی یک متن باید به نکات زیر توجه کرد:


سازمان بین المللی استاندارد سازی تعریف «میزانی که یک محصول می‌تواند توسط کاربران خاصی برای رسیدن به هدفی معین، مورد استفاده قرار گرفته و در حین استفاده، ضمن داشتن اثربخشی و کارایی، رضایت کاربر را در زمینه مورد استفاده تأمین کند» را از کاربرد پذیری ارائه کرده است. فراگیری مهارت کاربرد پذیری برای تولید کنندگان محتوا از اهمیت ویژه ای برخودار است. یک نویسنده‌ی خوب باید بداند که چه موقع یک پاراگراف را به پایان ببرد، متنی بنویسد که برای کاربران قابل خواندن باشد و طول جملاتی که می‌نویسد چقدر باشد.

پیدا کردن ایده های خوب برای نوشتن پست های با کیفیت یکی از وظایف پایه و اصلی هر نویسنده‌ای است. یک نویسنده‌ی خوب باید با زیر و بم موتورها و ابزار های جستجو آشنایی داشته باشد تا بتواند موضوعی کاربرد پسند را برای نوشتن پیدا کند. برای پیدا کردن موضوعات داغ برای نوشتن می‌توانید از ابزار Google Trends استفاده کنید.

اخلاق و انضباط از جمله شروط اصلی برای کسب و کار های مختلف در جذب نبروی جدید است. دو شرط اخلاق و انضباط باید سرلوحه‌ کار هر نویسنده‌ای قرار بگیرد. یعنی یک نویسنده‌ی خوب باید اولا در نوشتن اصول اخلاقی را رعایت کند و ثانیا پروژه‌های محول شده را به موقع تحویل دهد.

کپی رایتینگ خود شامل مهارت های دیگری مانند درک از سئو، مهارت های تحقیق و مصاحبه و … می‌شود. کپی رایتینگ با درک درست از آنچه کاربر دوست دارد و ندارد و همچنین، درک درست از نقاط ضعف و قدرت و شناسایی دقیق مشکل آغاز می‌شود و در مرحله‌ بعد نویسنده باید با تولید محتوا سعی در رفع مشکل بوجود آمده برای مشتری داشته باشد. فراگیری کپی رایتینگ از این جهت برای نویسندگان اهمیت دارد که آنها از محتوا برای رفع مشکلات مشتریان استفاده می‌کنند.

همانطور که در ابتدا هم گفتم ارزش محتوا برای کسب و کار ها در حال افزایش است و آنها در استخدام و  به‌کارگیری نویسندگان زبده و کاربلد درنگ نخواهند کرد. ولی در نظر داشته باشید که برای اینکه کسب و کارها برای استخدام شما به عنوان یک تولید کننده محتوا علاقه نشان دهند باید مهارت های ذکر شده در بالا را داشته باشید.

حالا نوبت شماست. شما چه مهارت های دیگری را برای یک نویسنده ضروری می‌دانید؟

حمید 4 سالی است که وبلاگ می‌نویسد و یک عاشق محتوا و شبکه های اجتماعی است. به حوزه تکنولوژی و استارت آپ ها هم علاقه خاصی دارد. اوقات فراغتش را بیشتر با موسیقی سپری می‌کند و استیو جابز را الهام بخش خودش می‌داند.

سلام. تشکر. فکر میکنم فونت نوشته متن و کلا سایتتون یکم کوچیکه. یکم درشت تر بشه برای ما که چشم نداریم بهتره!! البته خود فونتی هم که استفاده میکنید تاثیر داره!

تشکر از پستتون


اقای گنجی فوق العاده بود ممنونم


اولا با دیدگاه “مسلم” درباره فونت سایت موافقم.

ثانیا تمرکز روی آموزش های بیشتر در زمینه تولید محتوا و تکنیک های بازاریابی محتوایی به نظرم می تونه بسیار براتون آینده دار باشه

موفق باشید


اگر کسی به دیدگاهم پاسخ داد، مطلعم کن
۱- لطفا از دیدگاه‌ها برای تبلیغ مستقیم سایت خود استفاده نکنید.

۲- دیدگاه‌‌هایی که در بخش نامشان، کلمه کلیدی به کار رفته باشد تایید نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه


آخرین نوشته‌های یک ادمین را در ایمیل خود داشته باشید!

حقوق تمامی نوشته‌ها، فایل‌های ویدئویی، پادکست و طراحی تماما برای یک ادمین و شرکت فرنیان محفوظ است.

عضو لیست ایمیلی ما شوید تا آخرین نوشته‌های یک ادمین برایتان ایمیل شود

متشکرم که عضو شدید


Something went wrong.خصوصیات یک نویسنده ی خوب

خصوصیات یک نویسنده ی خوب

0
0 سمیه داستان سپتامبر 3, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *