خواص ازگيل جنگلي در بارداري

خواص دارویی و گیاهی

خواص ازگیل برای خانم باردار خواص ازگیل برای پوست خواص ازگیل برای دیابت خواص ازگیل برای زن حامله میوه مؤثر در تقویت خون بدن ،ازگیل، میوه درختی است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان می رسد.گل های درخت ازگیل، سفید و میوه‌آن شبیه زالزالک است، با این تفاوت که میوه ازگیل درشت تر و قهوه ای رنگ و طعمش شیرین و کمی گس است. هسته آن را می کارند و درخت ازگیل را به درخت گلابی نیز پیوند می زنند.


 


 


 


ازگیل را بیشتر بشناسید


 

ازگیل یکی از گیاهان خانواده رز می‌باشد و از نظر گیاه‌شناسی گیاهی مابین گلابی و زالزالک است. ازگیل ابتدا به رنگ سفید است و با رسیده شدن به رنگ قهوه‌ای در می‌آید. این گیاه که در جنوب شرقی اروپا و جنوب غربی آسیا یافت می‌شود، به سرعت فاسد می‌گردد و سرشار از پکتین می‌باشد. به همین علت برای تهیه انواع ژله، مارمالاد و مربا مناسب می‌باشد. درخت ازگیل برگ‌هایی به رنگ زرد و قرمز دارد و چوب این درخت خاصیت منحصر به فردی دارد و غیرقابل شکستن است.


 


ازگیل سرشار از مواد مغذی


 

هر 100 گرم از میوه ازگیل دارای 43 کالری، انرژی می‌باشد. 100 گرم از میوه ازگیل همچنین، 5/0 میلی‌گرم روی، 5/0 میلی‌گرم منگنز، 2/7 میلی‌گرم آهن، 39 میلی‌گرم فسفر، 55 میلی‌گرم منیزیم، 73 میلی‌گرم کلسیم و 792 میلی‌گرم پتاسیم دارد. این ارقام نشان می‌دهد که ازگیل سرشار از مواد معدنی می‌باشد. همچنین ازگیل فاقد هرگونه چربی اشباع و کلسترول است و در آن 75 درصد آب و 21 نوع اسید چرب مانند استئاریک اسید، پالمتیک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید وجود دارد. همچنین سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B1 و ویتامین B2 می‌باشد.


 


 


خاصیت ضد سرطان خواص ازگیل


 

ازگیل از میوه های دارای آنتی اکسیدان فراوان است. از این رو به دلیل وجود همین آنتی اکسیدانها، باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد بدن و در نتیجه، پیشگیری
از ابتلا به بسیاری سرطان‌ها می‌شود.


 


کاهش فشار خون با خواص ازگیل


 

یکی از خواص ازگیـل نرمال کردن و کاهش فشار خون بالا است. این میوه حاوی پتاسیم فراوان بوده و به همین جهات برای تنظیم فشار خون مبتلایان به فشار خون بالا مفید
است. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد افراد مبتلا به فشارخون بالا، باید مصرف مواد غذایی سرشار از سدیم را کاهش دهند. و در عوض، مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم، منیزیم و کلسیم را افزایش دهند.


 


تقویت اعصاب با خواص ازگیل


 

میوه ازگیل به دلیل سرشار بودن از انواع ویتامین های گروه ب برای تقویت اعصاب مفید است.


 


تنظیم عادات ماهانه زنان با خواص ازگیل


 

مصرف منظم میوه ازگیل باعث نظم بخشیدن به دوره‌های عادت ماهیانه می‌شود.


 


 


خواص ازگیل بر ضد سنگ کلیه


 

اصلی‌ترین کاربرد ازگیل برای برطرف کردن مشکلات کلیوی می‌باشد؛ زیرا آب مولکولی فراوانی دارد و بدن را سم زدایی می‌کند. در نتیجه به عنوان همکاری برای کلیه‌ها معرفی می‌شود. مصرف مداوم ازگیل دفع ادرار را تسهیل می‌نماید و سنگ‌های کلیوی را از بین می‌برد. برای از بین بردن سنگ‌های کلیوی علاوه بر میوه ازگیل، از جوشانده برگ ازگیل، نیز می‌توان استفاده نمود.


 


درمان اسهال و یبوست با خواص ازگیل


 

برگهای این گیاه داری خاصیت قابض بوده و برای درمان اسهال استفاده میگردد و از خواص میوه ازگیل خاصیت مسهل بودن است که برای درمان یبوست موثر است.
به طور کلی ازگیل قبض کننده روده ها است. ازگیل کار روده‌ها را تنظیم می کند و ادرار آور است.


 


خواص ازگیل برای بیماران دیابتی


 

میوه‌ ازگیل از قند کمی تشکیل شده و یکی از میوه‌های بسیار مناسب برای افراد دیابتی است. همچنین سرشار از فیبر است که به کنترل قند خون بیمارن دیابتی کمک می‌کند.


 


 


خواص ازگیل سرشار از آنتی‌اکسیدان ها


 

ازگیل سرشار از ترکیبات فنلی می‌باشد. این ترکیبات فنلی در بدن تبدیل به پلی فنل‌ها می‌شوند و برای تولید آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی به کار می‌روند. تولید پلی فنل‌ها یکی از سیستم‌های دفاع آنتی‌اکسیدانی در بدن برای مقابله با رادیکال‌های آزاد است. ازگیل سرشار از فنولیک اسید و فلاوونوئیدها می‌باشد و به عنوان یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی شناخته شده است. همان طور که می‌دانید مصرف میوه‌هایی با ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بالا مانند ازگیل باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد و در نتیجه پیشگیری از ابتلا به بسیاری سرطان‌ها می‌شود.


 


تقویت خون بدن با خواص ازگیل


 

ازگیل، میوه درختی است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان می رسد.گل های درخت ازگیل، سفید و میوه‌آن شبیه زالزالک است، با این تفاوت که میوه ازگیل درشت تر و قهوه ای رنگ و طعمش شیرین و کمی گس است. هسته آن را می کارند و درخت ازگیل را به درخت گلابی نیز پیوند می زنند. قسمت های مورد استفاده درخت ازگیل، برگ و میوه آن است. اسم فارسی ازگیل «اردف» و «گیل»بوده است.


 


 


سایر اثرات درمانی


 

1. مناسب برای افراد دیابتی: میوه ازگیل از قند کمی تشکیل شده است و یکی از میوه‌های بسیار مناسب برای افراد دیابتی می‌باشد. همچنین سرشار از فیبر است که به کنترل قند خون کمک می‌کند.


 

2. درمان التهاب‌های روده‌ای: برای این منظور بسیاری از منابع توصیه می‌کنند تا این میوه را پوست بگیرید، هسته‌هایش را جدا کنید و قسمت باقیمانده میوه را با کمی شیر مخلوط کرده، سپس مصرف نمایید.


 

3. مشکلات دستگاه گوارش: میوه ازگیل به منظور درمان اسهال و محدود کردن نفخ معده توصیه شده است.


 

4. اختلال دفع: ازگیل برای برطرف کردن اختلالات دفعی و به عنوان ادرارآور شناخته شده است.


 

5. چاق‌کننده: بسیاری از منابع این میوه را چاق‌کننده و اشتهاآور معرفی می‌کنند.


 

6. بی‌نظمی‌های قاعدگی: مصرف منظم ازگیل باعث نظم بخشیدن به دوره‌های عادت ماهیانه می‌شود.


 


7. تقویت‌کننده اعصاب


 


8. درمان هموراژ


 


 


 


 


 


 


خواص ازگیل برای بدن , خواص ازگیل در طب سنتی


خواص ازگیل برای بدن , خواص ازگیل در طب سنتی


خواص ازگیل برای بدن , خواص ازگیل در طب سنتی


خواص ازگیل برای بدن , خواص ازگیل در طب سنتی


 


 

نظر

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای روزگار محفوظ است. هرگونه کپی از مطالب با ذكر منبع و لینک فعال بلامانع است

خواص ازگیل برای زنان باردار

خواص ازگیل برای زنان باردار

ازگیل , خواص ازگیل , فواید ازگیل , مضرات ازگیل

میوه مؤثر در تقویت خون بدن ،ازگیل، میوه درختی است که در اواخر پاییز و اوایل زمستان می رسد.گل های درخت ازگیل، سفید و میوه‌آن شبیه زالزالک است، با این تفاوت که میوه ازگیل درشت تر و قهوه ای رنگ و طعمش شیرین و کمی گس است. ازگیلهسته آن را می کارند و درخت ازگیل را به درخت گلابی نیز پیوند می زنند.
قسمت های مورد استفاده درخت ازگیل، برگ و میوه آن است. اسم فارسی ازگیل «اردف» و «گیل»بوده است.
از ازگیل بیشتر بدانید
از ازگیل بیشتر بدانید

ازگیل سرشار از ویتامین های «ب» و «ث» و قند، تانن و سلولز و اسید سیتریک است.
ازگیلدارای مقدار زیادی هیدرات کربن است که مولی انرژی است .
ازگیلدارای ماده ای به نام تانن است که بهترین دارو برای درمان عفونت های روده بزرگ است.

ازگیل سرشار از ویتامین های «ب» و «ث» و قند، تانن و سلولز و اسید سیتریک است.
از ازگیل بیشتر بدانید
ازگیل , خواص ازگیل , فواید ازگیل , مضرات ازگیل
از ازگیل بیشتر بدانید

ازگیلدارای مقدار زیادی هیدرات کربن است که مولی انرژی است .
ازگیلدارای ماده ای به نام تانن است که بهترین دارو برای درمان عفونت های روده بزرگ است.
ازگیلدر تقویت خون بدن مؤثراست.

ویتامین «ب» ازگیل، اعصاب را تقویت می کند و از نظر تغذیه اهمیت دارد.
از ازگیل بیشتر بدانید
ازگیل , خواص ازگیل , فواید ازگیل , مضرات ازگیل
از ازگیل بیشتر بدانید

ازگیل میوه‌ای عجیب و ناشناخته برای اکثر مردم دنیا است. برخی طعم آن را مشابه با انجیر، کامکوات و خرمای ایرانی می‌دانند و ازگیلبرخی دیگر طعمی مابین گلابی وزالزالک را به آن نسبت می‌دهند. ازگیل برای بسیاری از مردم دنیا عجیب و جذاب است، آن را به عنوان میوه‌ای فانتزی می‌شناسند و ازگیلقیمت بالایی دارد. ولی در ایران،عراق، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی به وفور یافت می‌شود ازگیلو یکی از معدود میوه‌هایی است که در فصل زمستان به بار می‌نشیند.

نظر

نام *

ایمیل (بدون www) *

در صورتی که کسی به نظر من پاسخ دهد به ایمیل من ارسال شود.

دعا زبان بند ، حذف موقت اکانت اینستاگرام ، متن اینستاگرام ، تعبیرخواب خون ، رمان بدون سانسور ، علیرضا آذر

نقشه سایت | چکیده سایت |
کپی برداری مطالب آزاد است اما درج منبع نشانه معرفت شماست! |
بهینه سازی و صعود توسط میهن بک لینک (خرید بک لینک)آرایش

مدل مو

مدل لباس

اخبار

سبزی خردکن

ازگیل میوه ای خوشمزه با خواص فراوان که خیلی از افراد را وسوسه می کند، در این بخش از سایت آکاایران می خواهیم شما را با خواص ازگیل آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

اسم من ((ازگیل )) است !
 سینه را نرم مى کنم
عطش را فرو مى نشانم و ضد صفرا هستم .
ضماد من جوش هاى بدن را از بین مى برد.
از خاک اره چوب من براى جلوگیرى از خونریزى استفاده کنید…
نام ترکى من ازگیل است ، در گیلکى به من کنوس مى گویند. در شناسنامه ایرانى من شهرتم را طبرى (مازندرانى ) و در شناسنامه فرنگیم ژرمانى (آلمانى ) قید کرده اند و در کتب گیاه شناسى قدیم مرا زعرور کبیر دانسته اند و کنوس طبرى خوانده اند.

زادگاه اولیه ى من ایران و نواحى معتدل آسیا و اروپا است . در بیشتر خواص ‍ با زالزالک یکسانم . داراى ویتامین ((آ)) به صورت جوهر هویج و ویتامین هاى ((ب )) و ((ث )) سرشار از تانن بوده ، و میوه و برگ من به عنوان قابض و رفع التهاب امعاء توصیه و تجویز شده است . میوه ى رسیده من داراى قند و جوهر لیمو است .
اگر مى خواهید مرا براى معالجه ى اسهال خونى بخورید، به طور صبحانه دویست تا سیصد گرم مرا بدو پوست میل نمایید. و نیز مى توانید یک کیلو میوه مرا با کمى شکر به صورت شربت در آورده ، و چهار روز متوالى ، روزى یک چهارم آن را نوش جان نمایید.
هسته ى زالزالک به علت داشتن کمى اسید سیانیدریک ، عنصرى سمى است و خوردن آن خطرناک اس ، ولى هسته ى من از این سم خیلى کمتر داشته ، و خوراکى است . آن را بکوبید و گرد آن را به مقدار یک قاشق چایخورى با چاى یا شربت ریشه جعفرى بخورید تا سنگ هاى کلیه و مثانه را از بین ببرد.
قلندران و درویشان از قدیم چوبدستى و چماق خود را از چوب ما درست مى کردند، و معتقد بودند که در دست داشتن چوب ما، خواص زیادى دارد و اخیرا یکى از پزشکان سرشناس اروپا معتقد است که اگر زنان باردار گردن بندى از چوب ازگیل به گردن آویزان نمایند، از سقط جنین آنها خوددارى خواهد شد و براى این کار آمار زیادى نشان داده است .
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

هوالشافیدوران بارداری

بهداشت دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخودار است. آنقدر در طب اسلامی و سنتی پایه به مسائل دوران بارداری اهمیت داده شده است که نظیر آن را در هیچ مکتب علمی نمی توان یافت. یک ماه اول بارداری باید زن باردار مراقبت ویژه ای از خود داشته باشد. از همان ابتدا خود را به پیاه روی ملایم عادت دهد تا در ماه های بعدی دچار مشکل نشود و نزدیکی و جماع معمولاً مانعی ندارد و در سه ماهه اول تقریباً تفاوتی با زمان غیر بارداری ندارد. در سه ماهه دوم باید با رعایت احتیاط انجام شود و در مجموع افراط نگردد. البته اگر گفته شود به هیچ وجه نباید جماع کنند حال و روز مرد بدتر از زن خواهد شد. چراکه زن در دوران حاملگی شهوتش بسیار کاهش می یابداز حالت های عصبی، ترس و خبرهای ناگهانی و شوک آور خود را مصون بدارد. غذاهای دیر هضم و سنگین نخورد و بیشتر به غذاهای آب پز و شوراواها روی آورد. همواره باید سعی کند که یبوست نداشته باشد و از غذاهای ملین به قدر کافی استفاده نماید. اگر یبوست روی آور شود باید با چیزهایی مانند ترنجبین یا شیرخشت آن را بر طرف کرده آلوی بخارا را با انجیر هر شب خیس کرده صبح قبل از صبحانه میل کند

زن باردار برای تکمیل سلامتی خود و جنین باید با برنامه مداوم و ملایم از همه غذاها و میوه هایی که موجود است حتی المقدور استفاده نمایند. میوه هایی که در سلامت جنین بسیار مؤثر ند عبارتند از:سیب درختی که در تأمین سلامتی و هوش کودک تأثیر بسزایی دارد و از آن گذشته بر زیبایی او نیز بسیار مؤثر است. میوه به نیز چنین خاصیتی دارد. بهتر است هر روز مقداری سیب و به در برنامه غذایی باردار گنجانده شود. خرما در تکوین جنین نقش مؤثری دارد و مصرف آن هر روز الزامی است مویز(انگور خشک) در تأمین هوش و حافظه کودک بسیار مؤثر می باشد. انگور و گلابی باید در برنامه غذایی مورد نظر باشد سایر میوه ها مانند مرکبات و زرد آلو و میوه های مختلف فصل باید در برنامه غذایی باردار قرار گیرد و از آن غفلت نشود. انار برای بارداران و سلامت و هوش جنین بی نظیر است. زالزالک و ازگیل بسیار مفید است. خشک بارهایی مانند پسته، بادام، فندق، گردو، بادام هندی، پسته شام، کنجد وامثال آن بسیار مفید است مشروط بر آن مواد برطرف کننده یبوست نیز مصرف شودشیر طبیعی غیر پاستوریزه علاوه بر آن که برای بارداران بسیار خوب است همراه با سنجد می تواند مانع ایجاد یبوست سنجد شود. زغال اخته توصیه می شود که هنگامی که زن حامله لازم است کاهش وزن بدهد. زغال اخته از زردی نوزادی جلوگیری کرده و برای کبد مادر و جنین هر دو فوائد زیادی داردگوشت گوسفند، مرغ و خروس خانگی، ماهی، کره های طبیعی گاوی و گوسفندی همگی در برنامه تغذیه وی مفید و مورد تأیید می باشد. خوردن خیس کردنی های خونساز مانند آلوی بخارا، انجیر، پر هلو، زرد آلو بسیار مفید و ضروری می باشدعلاوه بر آن باردار باید از مصرف خوراکی های مصنوعی مانند روغن های نباتی مایع و جامد و آب میوه های بسته بندی شده و تنقلات ناسالم و رنگ های خوراکی و داروهای شیمیایی و سوسیس  و کالباس و همبرگر و غیرو پرهیز کنند. این موارد و امثال آن برای سلامتی همه مردم و بخصوص باردار مضر و خطرناک اند. همان طور که گفتیم باید مواظب یبوست باردار بود بخصوص در ماه های آخر فشار جنین بر روده ها باعث خشکی و بی حرکتی روده ها می شود و بعد از زایمان ممکن است عواقب آن برای مادر باقی بماند. مصرف مواد غذایی مانند سبزیجات بصورت خام یا پخته و آلوی بخارا وانجیر و روغن زیتون بسیار مفید و کارساز است. مصرف هر روز تمامی سبزیجات توصیه شدید می شود و از آن بهتر آن که از سبزی های کوهی مانند: والک، شنگ، تره کوهی، کاسنی، غازیاقی، قارچ کوهی، ریواس، و امثال آن غافل نشوندبسیاری از مردم انتظار دارند رژیم غذایی منظمی برای دوران بارداری ارائه کنیم. براستی انجام چنین کاری تقریباً غیر ممکن است تنوع مواد غذایی در مناطق گوناگون، سلیقه های گوناگون که با فرهنگ های تغذیه ای مختلف عجین شده است، حالات مادران باردار که خود اسیر فرآیند پیچیده ویار می باشند، هرگز اجازه نمی دهد تا یک رژیم غذایی دقیق برای آنان ارائه شود و بنابراین بهتر است الگوهای تغذیه را مورد بررسی قرار داد و آن ها را برای ارتقاء دانش تغذیه در بارداران مطرح نمود تا باردار خود مصادیق منطبق بر الگوها را انتخاب و تهیه و مصرف نماید. بعنوان مثال گفته می شود باید زنان باردار از میوه های تازه و سبزی های تازه در برنامه غذایی روزانه خود استفاده کنند. در این جمله از گفتن تمام انواع سبزی و نام هر کدام و زمان مصرف هر کدام اجتناب می شود چراکه پدیده ویار نقش اساسی در انتخاب نوع سبزی و میوه دارد و ما به عنوان مثال هر چه بگوییم باید هر روز سبزی جعفری یا میوه ازگیل مصرف شود ویار زن باردار برنامه دیگری را به او تحمیل می کند. تازه حتی اگر ویار هم مطرح نباشد در مورد تمایلات خانم ها باید قدری توقف کرد. احساسات زنانه با نوع مردانه آن بسیار متفاوت است. بسیاری از مواد غذایی مهم و لازم برای سلامتی انسان متنفر هستند. اوج این حالات خسارت بار در مورد زنانی است که می گویند ما از میوه متنفریم و با بررسی دقیق تر متوجه می شویم که در طول زندگی حتی چند بار هم از میوه استفاده نکرده اند خوشبختانه این مورد در زنان با این شدت بسیار محدود است اما موارد خفیف تر از آن بسیار است این نوع احساسی برخورد کردن بانوان در مورد مردان کمتر صدق می کندبرخی از مواد غذایی برای همگان و تأکیداً برای زنان باردار مضر است. بدین عبارت:

مهمترین موارد غیر بهداشتی به زعم ما که شاید با نظرات اغلب متخصصین تغذیه متفاوت باشد مصرف فرآورده های ماشینی مانند مرغ ها و تخم مرغ های ماشینی و مصرف شیرهای پاستوریزه و هموژنیزه و سوسیس و کالباس و سایر فرآورده های نوین صنعت غذایی و تمام مواد غذایی بسته بندی شده استسوسیس و کالباس و فست و فودها و غذاهای بیرون از خانه مانند جوجه کباب که بجای جوجه بومی از مرغ های چاق و چله تهیه می شود، نوشابه های گازدار و آب میوه های بسته بندی که متأسفانه بعنوان آب میوه صد در صد طبیعی تبلیغ می شوند همگی از مصادیق ممنوع و تغذیه زیان بار بشمار می رود. امروز شیک گرایی به جای بهداشت قرار گرفته و وزارت خانه هر آن چه شیک و نو در بسته بندی های زیان بار قرار گرفته را تأیید می کند

رژیم غذایی دوران بارداری پنج عدد انجیر خشک و 10 عدد آلوی بخارا را هر شب خیس کرده و صبح میل کنید، یا برگه هلو و زرد آلو و آلوی بخارا از هر کدام 5 عدد هر شب خیس کرده و صبح میل کنیدهر روز یک لیوان آب سیب تازه میل کنید. اگر مادر دچار گرمی است آب سیب و آب هندوانه و آب لیمو شیرین را با هم مخلوط و روزی 3 لیوان میل کندمیوه های فصل بهارهر روز سیب گلاب یا سیب قندک، زرد آلو، آلوی قطره طلا، گوجه سبز یا گوجه درختی، هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، چاغاله، بادام از هر کدام حداقل یک تا 5 عدد میل شودمیوه های تابستانیانگور، انبه، آناناس، هندوانه، شاه توت، توت سیاه، گرمک، طالبی و… از هر کدام به میزان حداقل هر روز میل شوداز میوه های فصل پائیزیخربزه، ازگیل، خرمالو، انار، زالزالک و غیره… از هر کدام حداقل هر روز میل شوداز میوه های فصل زمستانانواع مرکبات و… از هر کدام در حداقل خود میل کنیدمیوه های مانند خرما در تمام فصول هر روز حداقل 3 عدد و از خشک بارها هر روز حداقل، پسته خام، فندق، بادام، کشمش و نخودچی از هر کدام 3 تا 7 عدد میل کنید رژیم غذایی میوه ای مانند: رژیم انگور، رژیم انبه، رژیم سیب درختی- که در این رژیم ها مقدار مصرف میوه نسبت به افراد عادی تا ده برابر افزایش می یابد و در عوض از غذاهای پختنی می کاهند- تحت نظر متخصص تغذیه طب ایرانی مفید استهر هفته حداقل یک تا دو بار پنیر و گردو همراه صبحانه میل کنیداز نان هایی که بدون جوش شیرین آماده شود بر روی آن سیاه دانه و کنجد پاشیده شودسبوس برنج را آسیاب کرده در کته برنج هر بار یک قاشق مرباخوری و غذاخوری وارد کنیدهر روز در صورت امکان یک عدد بلال تازه یا شیر بلال را روی ذغال کباب کرده  میل کنیدبرای افزایش نیروی حافظه و شجاعت و زیبایی کودک و مادر روزی سه لیوان از مخلوط آب سیب، آب به و آب انگور میل کنید اگر چند عدد مویز بی هسته اضافه کنید بهتر استروزی یک بار به اندازه یک ماش کندر خوراکی میل کنیدروزی سه بار هر بار یک لیوان آب استخوان راسته گوسفند در غذای مادر بریزید

غذاهایی که در دوران بارداری هنگام ناهار و شام مفید است       خوراک میگو قلیه ماهی آبگوشت با گوشت گوسفندی هفته‌ای دو بار گوشت شتر هر ماه یک وعده غذایی به صورت کباب یا آب پز و یا خورشت گوشت ماکیان هفته‌ای دو بار از قبیلمرغ خانگی، بلدرچین، تیهو، بوقلمون، شترمرغ، اردک، غاز و مرغابی، کبک و گنجشک و امثال آنتذکر همراه با هر غذا سبزی خوردن فراموش نشود شب غذا سبک باشد و از غذای سنگین و چرب پرهیز شود بر مصرف بدون وقفه صبحانه تأکید می‌کنیم

نظر طب اسلامی در مورد نقش زنان در  تکامل و بقای نسل

خداوند در سورۀ مؤمنون(آیات 14-13-12) می‌فرمایدیقیناً ما انسان را از عصاره خاک آفریدیم. سپس او را به صورت نطفه در جایگاهی استوار قرار دادیم. سپس آن نطفه را، خون بسته شده گردانیدیم. پس علقه را (به صورت) مضغه (تکه گوشتی کوبیده شده) در آوردیم. پس مضغه را به استخوان‌هایی تبدیل کردیم، پس آن استخوان‌ها را به وسیله گوشت پوشانیدیم. سپس او را آفریدیم آفریدن دیگری. پس بزرگ و پر برکت است پروردگاری که بهترین آفرینندگان است

خداوند در سورۀ زمر آیه 6 می‌فرمایدآفریدگار حکیم است که در شکم مادران، در میان تاریکی‌های سه گانه، آفرینش شما را تکامل می‌بخشد

رسول اکرم(ص) فرمودندنطفه در رحم مادر چهل روز به زندگی خود ادامه می‌دهد. پس از چهل روز علقه می‌شود،(این حالت چهل روز طول می‌کشد)، پس از چهل روز مضغه(گوشت جویده) می‌شود،(مدت آن نیز چهل روز است)، هنگامی که نوزاد چهار ماهه شد، دو فرشته الهی به اذن پروردگار در او روح می‌دمند و رزق، مدت عمر، عمل، بدبختی و خوشبختی نوزاد را تعیین می‌نمایند

امام حسین(ع) در دعای خویش به مراحل و مراتب آفرینش انسان و برشمردن نعمت‌هایی که در حق بشر عطا شده، پرداخته و چنین فرمودندخدایا بر من نعمت خود را آغاز کردی پیش از آن که در یاد کسی بگذرم(چیزی باشم) و مرا از خاک آفریده‌ای، آن گاه در پشت پدران جایم دادی. به طوری که از حوادث مرگ و گردش زمانه سال‌ها در پناه تو در امان بودم، پیوسته از صُلبی به رحمی سیر می‌کردم و کوچ می‌نمودم، در روزگاران گذشته و قرن‌های سپری شدهآغاز آفرینش مرا از قطرات نا چیز منی قرار دادی. سپس مرا در تاریکی‌های سه گانه گوشت و خون و پوست قرار دادی و هیچ یک از امور حیاتی مرا به من واگذار نکردی، سپس مرا از رحم مادر برای اهدافی از پیش تعیین شده به دنیا منتقل نمودی در حالی که آفرینشم کامل و آراسته و متعادل بود

خداوند در سورۀ نحل آیه 78 می‌فرمایدخداوند شما را از شکم مادرانتان بیرون فرستاد، در حالی که هیچ نمی‌دانستید. اما برای شما گوش، چشم و عقل قرار داد تا شکر نعمت او را به جا آورید

حضرت علی (ع) فرمودندفرزند از نظر اخلاق و طبیعت و دین‌داری ساخته شده مادر است و با اخلاق او خو گرفته استامام صادق(ع) فرمودندبرای زن قیمت و ارزشی نیست نه صالح آن‌ها، و نه ناصالح آن‌ها، اگر صالح باشند در برابر آنها طلا و نقره بی ارزش است. زیرا ایشان بهتر از طلا و نقره‌اند. و اگر ناصالح باشند خاک از آن‌ها بهتر است

امام باقر(ع) فرمودندخداوند به دو فرشته مأمور ساختمان کودک در رحم مادر وحی می‌کند، قضا و قدر و فرمان نافذ مرا، درباره کودک ثبت کنید و برایم «شرط بداء» قرار دهید. یعنی صفاتی را که به ثبت می‌رسانید سرنوشت قطعی نیست (بلکه در شرایط مخصوصی قابل تغییر است) فرشتگان می‌پرسند: چه بنویسیم؟ خداوند وحی فرماید: سر بردارید و پیشانی مادر را ببینید در پیشانی مادر لوحی مشاهده می‌کنند که صورت و قیافه و عمر و عهد و پیمان معنوی و سعادت و شقاوت و تمام جنبه‌های زندگی در آن نوشته شده است. فرشتگان آن چه را در لوح ثبت است می‌نویسند و قابلیت تغییر را در آن شرط می‌کنندرسول اکرم(ص) فرمودندبهشت برین در زیر پای مادران تحقق می‌پذیرد

رسول اکرم(ص) فرمودندمردان بزرگوار، زنان را گرامی می‌دارند و بزرگ می‌شمارند و فرومایگان زنان را خوار می‌دارند

رسول اکرم(ص) فرمودندپاداش زن از زمان بارداری تا زایمان و شیر دادن همانند پاداش مرزدار راه خداست و اگر زن در آن مدت بر اثر سختی درد زایمان از دنیا برود، پاداش شهید را دارد

امام صادق(ع) فرمودندهرگاه زن باردار به خاطر مشکلات درد زایمان از دنیا رود خداوند در قیامت او را پاک و بدون حساب از قبرش بر انگیخته می‌کند. زیرا چنین زنی، به خاطر سختی درد مخاض و وضع حمل، جان باخته است

امام صادق(ع) فرمودندهرگاه زن باردار می‌شود، در تمام مدت حمل به منزله روزه دار و شب زنده دار و مجاهد در راه خدا با جان و مال است. و هنگامی که وضع حمل می‌کند، آنقدر خداوند به او پاداش می‌دهد که هیچ کس حد آن را به سبب عظمت آن نمی‌داند. وهنگامی که فرزندش را شیر می‌دهد در برابر هر مکیدنی از سوی کودک، خداوند پاداش آزاد کردن برده‌ای از فرزندان اسماعیل را به او می‌دهد و هنگامی که دوران شیر خو ارگی کودک تمام شد یکی از فرشتگان بزرگوار خداوند بر پهلوی زن باردار می‌زند و می‌گوید: برنامه اعمال خود را از نو آغاز کن، که خداوند همه گناهان(صغیره) تو را بخشیداز رسول اکرم(ص) سوال شد: کدام یک از والدین مقامش والاتر است؟حضرت فرمودآن که نُه ماه تو را بین دو پهلوی خود(درشکم) گرفت و بعد تو را به دنیا آورد و از پستانش به تو شیر نوشانیدمردی خدمت رسول اکرم(ص) رسید و عرض کردمادر پیری دارم که به علت کهولت سن از حرکت افتاده، او را به دوش می‌کشم و لقمه در دهانش می‌گذارم، او را نظافت می‌کنم آیا حق وی را ادا کرده‌ام؟حضرت فرمود: نه زیرا شکمش مدتی جای تو بود و در تمام این حالات آرزوی دوام حیات تو را داشت9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.