خواص ترياک براي ديابت

خواص دارویی و گیاهی

اعتیاد یکی از مهم ترین مشکلات عصر حاضر و یکی از چهار بحران و مساله جهانی روز است که میلیون ها زندگی را ویران و سرمایه های کلان ملی، صرف مبارزه با آن یا صدمات ناشی از آن می شود. توجه به علل گرایش به اعتیاد از ضروریاتی است که در جهت کنترل وابستگی به این مواد اهمیت فراوان دارد. یکی از علل گرایش و انگیزه های موجود در جامعه ما بویژه در جمعیت میانسال اجتماع و خصوصا در افرادی که سابقه فامیلی بیماری های دیابت، قلب و عروق داشته یا مبتلا به این بیماری ها می باشند، اعتقاد به اثر تریاک بر قند خون و چربی های خون و کاهش بیماری های قلبی عروقی و دیابت است. به منظور رسیدن به پاسخ این سوال که آیا مصرف تریاک (مورفین) بر میزان قند و چربی های خون اثر دارد یا خیر، پژوهش حاضر انجام گردید. در این پژوهش، 100 نفر از افراد وابسته به مواد مخدر (گروه مورد) و 100 نفر از افراد غیر وابسته (گروه شاهد) مورد بررسی قرار گرفتند. قند و چربی های خون (تری گلیسرید، و کلسترول تام) به صورت ناشتا در دو گروه اندازه گیری شد. هر دو گروه از نظر سن، قد، و وزن یکسان انتخاب شده و نمونه هایی که دارای سابقه بیماری قلبی، دیابت، و هیپرلیپیدمی، و بیماری های مزمن دیگر بودند، از پژوهش حذف شدند. برای تعیین وابستگی یا عدم وابستگی به تریاک از آزمایش سریع مورفین استفاده شد. در پایان با استفاده از آزمون های آماری، اطلاعات بدست آمده از دو گروه مورد و شاهد با هم مقایسه گردید. میانگین میزان قند خون در گروه وابسته 94.76 و در گروه غیر وابسته 106.31 بود که اختلاف از نظر آماری معنی دار بود. میانگین میزان کلسترول خون در گروه وابسته (مورد) 162.4 و در افراد غیروابسته (شاهد) 185.1 که این اختلاف نیز از نظر آماری معنی دار بود. میانگین میزان تری گلیسرید خون در گروه وابسته (مورد) 143.3 و در افراد غیروابسته (شاهد) 152.96 بود که این اختلاف از نظر آماری معنی دار نبود. بدلیل تناقض نتایج مطالعات گوناگون و عدم اثبات علمی اثر بخشی تریاک و مورفین بر چربی های خون و قند خون در انسان که قابل تعمیم به کل حامعه باشد، لازم است تا مطالعات گسترده تر در جوامع بزرگتر انسانی انجام پذیرد.

 

نسخه قابل چاپ

نشانی: تهران ، خيابان ستارخان ، ضلع غربي نيروگاه طرشت (برق آلستوم) ، خيابان نيرو ، پلاک 69

کدپستی: 33143-14536

تلفن و دورنگار: 44265001 (9821+)

کارگاه های آموزشی

اخبار

JCR

پیوندهای مرتبط

آموزش سلامت, اخبار علمی پزشکی, ديابت, مشروح اخبار

دیابت یکی از معروفترین و قدیمی‌ترین بیماری‌هاست و شاید به همین دلیل است که باورهای نادرست فراوانی به این بیماری تعلق دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  اگر شما نیز به دیابت مبتلا هستید یا از میان اطرافیان‌تان کسی مبتلا به این بیماری است، ممکن است باورهای مختلفی از این بیماری در ذهن خود داشته باشید که این نوشته تلاش می‌کند برخی از آنها را در ذهن شما اصلاح کند.

1. برخی معتقدند دیابت بیماری افراد خاصی است که بیش از حد قند و شیرینی‌جات مصرف می‌کنند.

مصرف زیاد و دایمی مواد قندی به‌خصوص قندهای ساده، می‌تواند در دراز مدت به فرسودگی و خستگی سلول‌های بتا، بینجامد اما این دلیل نمی‌شود که هر کس قند زیاد مصرف می‌کند، مبتلا به دیابت می‌شود.

2. برخی از دیابتی‌ها با طب سوزنی، حجامت، انرژی‌درمانی و سعی در کنترل قندخون خود دارند.

طب سوزنی، حجامت، انرژی درمانی و این قبیل اقدامات، ریشه علمی و آکادمیک در درمان دیابت ندارند و با عوارض همراه‌اند. البته بعضی از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی در کاهش قندخون تا حدودی موثرند ولی هرگز نمی‌توانند به تنهایی جای داروهای شیمیایی (قرص‌ها) ضددیابت و یا انسولین را بگیرند.

3. تزریق انسولین موجب تصلب شرایین و افزایش فشار خون می‌شود. خیر.

تزریق انسولین به هیچ وجه موجب تصلب شرایین نمی‌شود. پیش از این محققان حدس می‌زدند که ممکن است تزریق انسولین در ایجاد مشکلات ناشی از تصلب شرایین دخیل باشد و یا خود به نوعی موجب بروز آن و نیز افزایش فشار خون گردد، در حالی که ابداً چنین نیست. حتی باور غلطی وجود دارد که تزریق انسولین موجب افزایش وزن و چاقی می‌شود، بنابراین چون یک فرد دیابتی نباید اضافه وزن داشته باشد، پس مصرف انسولین به هیچ‌وجه مناسب نخواهد بود. در پاسخ به این نظریه باید گفت تمامی ‌محققان بر این عقیده‌اند که فواید مصرف انسولین و اهمیت آن در کنترل دیابت و حفظ قندخون در محدوده هدف، بسیار مهم‌تر از افزایش وزن است.
4. تا زمانی که مجبور نیستم انسولین تزریق کنم، بیماری‌ام جدی نیست.

تعداد قابل‌ملاحظه‌ای از افراد به این باور اعتقاد دارند ولی حقیقت این است که دیابت غیروابسته به انسولین هم اگر تحت کنترل قرار نگیرد، می‌تواند به شکل ویرانگری سطح گلوکز را بالا برد و آنها را دچار عوارض جدی این بیماری کند.

5. تریاک می‌تواند قندخون را کنترل کرده و دیابت را درمان کند و در طب سنتی مصرف کم آن به بیماران دیابتی توصیه می‌شده است.

تریاک و یا هر ماده مخدر دیگر هیچ نقشی در درمان اساسی دیابت ندارند. تحقیقات بسیاری نیز در این مورد شده ولی تاثیر تریاک در درمان دیابت به اثبات نرسیده است. مصرف تریاک و اعتیاد به آن، در واقع از چاله به چاه افتادن است و اعتیاد را برای بیمار دیابتی به همراه دارد.

6. افراد دیابتی هرگز نباید شکلات و شیرینی مصرف کنند.

فرد دیابتی می‌تواند این‌گونه تنقلات را جزیی از برنامه غذایی روزانه خود به شمار آورد و یا در کنار مصرف آنها به ورزش کردن بپردازد تا قند وارد شده به درون خون سریع‌تر جذب سلول‌ها شود و یا اصطلاحا بسوزد اما در مصرف این خوراکی‌ها باید اعتدال را رعایت کرده و از رژیم غذایی پزشک معالج خود پیروی کند.

7. مصرف محصولات دیابتی موجود در بازار محدودیتی ندارد زیرا این شکلات‌ها و شیرینی‌ها و مرباها بدون شکر و به اصطلاح suger free هستند.

درست است که در ترکیب این محصولات (البته آنهایی که مجوز وزارت بهداشت دارند) به جای قند طبیعی از نوعی شیرین‌کننده مصنوعی به نام آسپارتام استفاده شده است اما این محصولات اگرچه قند ندارند ولی دیگر ترکیبات آنها حاوی کالری است و این افزایش کالری روزانه دیابتی‌ها است که برای آنها مشکل آفرین می‌شود.

8. افراد دیابتی باید حتما از غذاهای خاص و ویژه‌ای استفاده کنند.

رژیم غذایی افراد دیابتی، سالم‌ترین رژیم غذایی برای همه محسوب می‌شود زیرا حاوی حداقل میزان چربی‌ها (اشباع شده و ترانس)، میزان متعادلی شکر و نمک، مواد غذایی سبوس‌دار، سبزی‌ها و میوه‌ها است. در عین حال، این بحث مطرح است که افراد دیابتی باید حداقل میزان مواد نشاسته‌ای مانند نان، سیب‌زمینی و ماکارونی را مصرف کنند. در این باره باید گفت مواد غذایی نشاسته‌ای، بخشی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می‌دهند. آنچه مهم است، مقدار مصرفی آنهاست. برای اکثر دیابتی‌ها مصرف 3 تا 4واحد از مواد غذایی حاوی نشاسته بلامانع است. همچنین غلات سبوس‌دار، منابع خوبی برای تأمین فیبر مورد نیاز بدن نیز به‌شمار می‌روند و به حفظ سلامت نیز کمک می‌کنند.

9. افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا قرار دارند. خیر.
علت اینکه به افراد دیابتی توصیه می‌شود که در آغاز فصول سرد سال از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند، آن است که وجود هر نوع عفونت در بدن فرد دیابتی کنترل قند خون او را با مشکل مواجه می‌سازد و احتمال داشتن قند بالا در طول روز را افزایش می‌دهد و در دیابتی‌های نوع 1 خطر بروز کتواسیدوز را به وجود می‌آورد.

10. میوه‌ها سرشار از ویتامین و مواد مورد نیاز بدن هستند.

به همین علت می‌توانند به میزان دلخواه مصرف شوند. این درست است که میوه‌ها بسیار مغذی و حاوی فیبر و انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی هستند و باید در رژیم غذایی روزانه افراد موجود باشند ولی مصرف آنها به میزان دلخواه مجاز نیست. برای آنکه بدانید بدن شما به‌طور روزانه به چه میزان میوه نیاز دارد، از پزشک معالج‌تان راهنمایی بخواهید.

11. دیابت نوع دوم خفیف‌تر از نوع اول است؟ دیابت خفیف وجود ندارد و هر نوع دیابتی باید جدی تلقی شده و کنترل شود. در غیر این صورت به عوارض شدید منجر می‌شود.
12. همه دیابتی‌ها بالاخره بینایی خودشان را از دست خواهند داد.

درست است که دیابتی‌ها ریسک عوارض این بیماری (مانند نابینایی، مشکلات قلبی‌عروقی، ناراحتی‌های کلیوی و) را خواهند داشت ولی اگر سطح قند خون خود را در حد طبیعی حفظ نمایند، احتمال بروز این عوارض بسیار کم شده و می‌توانند یک زندگی عادی بدون عوارض بیماری را تجربه نمایند.

13. اگر شما چاق هستید یا اضافه وزن دارید، حتما به دیابت نوع 2 مبتلا خواهید شد.
اگرچه چاقی یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به دیابت است اما سایر فاکتورهای خطر مثل سابقه خانوادگی، قومی و سن نیز می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

متاسفانه، خیلی از مردم تنها بعضی فاکتورهای خطر را در نظر می‌گیرند. بعضی از افراد تصور می‌کنند که وزن، تنها فاکتور خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است.

واقعیت آن است که اکثر افراد چاق به دیابت نوع 2مبتلا نمی‌شوند و خیلی از افراد مبتلا نیز وزن مناسب یا اضافه وزن خفیف دارند اما از آنجا که وزن از فاکتورهای خطری است که شما می‌توانید آن را کنترل نمایید، در پیشگیری و درمان دیابت ارزش بیشتری دارد اما باز هم تنها عامل نیست.

از طرف دیگر خیلی از مردم نیز علت ابتلا به دیابت را عوامل ارثی می‌دانند، در نتیجه برای شیوه زندگی صحیح ارزشی در این زمینه قایل نیستند و فکر می‌کنند آنها هرگونه که زندگی کنند، تنها اگر عامل ارثی ابتلا به دیابت را داشته باشند، به این بیماری مبتلا خواهند شد.

واقعیت آن است که اگرچه عامل ارث نیز مهم است ولی شما می‌توانید با شیوه زندگی صحیح از ظهور عوامل ارثی جلوگیری نمایید و یا آن را به تاخیر انداخته و حتی کنترل کنید.
14. نیازی به اندازه‌گیری قند خون نیست چون اگر قند خون‌مان بالا یا پایین برود، آن را حس می‌کنیم.

این عقیده خطرناک است چون این روش فقط بعضی اوقات درست است و در اکثر موارد شما نمی‌توانید عکس‌العمل مناسب را انجام دهید. اندازه‌گیری و تشخیص هیپوگلیسمی‌ با احساس یا هر روش دیگری خیلی سخت است و انجام آن بدون تست‌های معمول اندازه‌گیری گلوکز خون مانند پرواز کردن بدون چتر نجات است.

15- برخی می‌گویند دیابت به علت کمبود انسولین به وجود می‌آید و درمان آن فقط انسولین است. بله، ولی این مطلب فقط در مورد دیابت نوع یک واقعیت دارد نه نوع دو. دیابت نوع یک، برای درمان نیازمند انسولین است و درمان آن منحصرا هورمون معروف انسولین است.
دیابت نوع دو، یک بیماری شیوه زندگی است و درمان آن تغییر در شیوه زندگی است و با اصلاح عادت‌ها، رفتارها و نوع تغذیه و تحرک جسمانی و اجتناب از استرس‌ها و ترک سیگار و حفظ وزن مطلوب بدن و در صورت لزوم استفاده از قرص‌های مخصوص ضددیابت و در مرحله آخر استفاده از انسولین می‌توان این بیماری را کنترل کرد.

در این نوع دیابت، مشکل نبود انسولین نیست، حتی انسولین ممکن است زیاد هم باشد اما بی‌اثر است و گیرنده‌های انسولین جواب نمی‌دهند.

از برنامه غذایی روزانه خود به شمار آورد و یا در کنار مصرف آنها به ورزش کردن بپردازد تا قند وارد شده به درون خون سریع‌تر جذب سلول‌ها شود و یا اصطلاحا بسوزد اما در مصرف این خوراکی‌ها باید اعتدال را رعایت کرده و از رژیم غذایی پزشک معالج خود پیروی کند.

بافت گلو شما تنها چند میلی متر ضخامت دارد، بنابراین نسبت به غذای داغ بسیار

باید مراقب حیواناتی که گاز می‌گیرند و چنگ می‌زنند بود، برای همین است که کارشناسان

دکترکامران نیکو سخن مدیر عامل انجمن دیابت ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری دانا(داناخبر)، با اعلام این خبر گفت: متاسفانه نبود علم و آگاهی، تصورات اشتباهی را در ذهن بیماران مبنی بر مصرف تریاک به جای انسولین ایجاد کرده است. گاهی خانواده‌هایی را مشاهده می‌کنیم که از تریاک برای کنترل قند خون خود استفاده می‌کنند و جز تشدید بیماریشان و ابتلا به بیماری‌های دیگر چیز دیگری برای آن ها ندارد.

عضو فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه افزود: برای مثال خانواده‌ای مراجعه کرد که انسولین را برای فرزند ۱۸ سالشان قطع کردند و بساط منقل و بافور برای آن به پا کردند. متعجب هستیم که بر فرض مثال هم مصرف تریاک بر روی قند اثرگذار باشد، یعنی این‌قدر تزریق انسولین بد‌تر از کشیدن تریاک است که حاضر هستند فرزند خود را به سمت مواد مخدر سوق دهند.

بیماران دیابتی با مصرف مواد مخدر از  چاله به چاه  می افتند

وی در ادامه با اشاره به اینکه اخیرا بسیاری از بیماران برای کنترل قند خود به این ماده مخدر رو آورده‌اند، اظهار کرد: بیماران دیابتی بدانند که تریاک بر قند خون تاثیری ندارد، برعکس مصرف آن باعث می‌شود علایم دیابت خاموش بماند. مثلا بعضی از بیماران می‌گویند پیش از این پایمان می‌سوخت، خواب می‌رفت و یا گزگز می‌کرد اما از موقعی که تریاک استفاده می‌کنیم، دردی در پایمان احساس نمی‌کنیم اما نمی‌دانند مصرف این عارضه ها را درمان نمی‌کند بلکه سرپوسی بر این درد‌ها است و مشکلات درونی او کماکان ادامه دارد.

دکتر نیکو سخن تصریح کرد: اگر هم این ماده بر روی قند خون تاثیر داشته باشد، وابسته به دوز آن است. برای مثال اگر در ابتدا یک دوز مشخصی استفاده کند، این مقدار به مرور باید افزایش پیدا کند و پس از مدتی اصلا تاثیر ندارد و وقتی می‌خواهیم فرد را برای درمان و تزریق انسولین بستری کنیم موافقت می‌کند اما می‌گوید چون تریاک مصرف می‌کند چگونه انسولین هم تزریق کند…!

ازپنهان کاری در ابتلا به دیابت تا گسستگی بنیان خانواده 

مدیر عامل انجمن دیابت ایران در ادامه به نگاه بد برخی از افراد به تزریق انسولین نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی خانواده‌ها نگاه بدی به تزریق انسولین دارند. موارد بسیاری را داریم که زدن انسولین فرزندشان را از اقوام خود پنهان می‌کنند.و به گونه ای برخورد می کنند که انگار گناه بزرگی مرتکب شده اند.

وی همچنین تصریح کرد: برای مثال همسری برای چند سال این موضوع را از شوهرش مخفی کرده است و وقتی به طور تصادفی او را در هنگام انسولین زدن دیده است فکر می‌کرده معتاد شده و حتی گاهی این مسایل منجر به طلاق شده است.

دکتر نیکو سخن با تاکید بر این که باید این موضوع فرهنگ سازی شود گفت: این فرهنگ سازی باید از دوران کودکی آغاز شود. وزارت آموزش و پرورش در این زمینه باید فعالیت داشته باشد و مطالبی را در کتاب های درسی درج کند تا چنین باورهای غلطی در جامعه ریشه کن شود. اگر بچه ها از همان دوران کودکی یاد بگیرند که تزریق انسولین یک معضل و مشکل نیست، نظر های بد از بین می رود و حتی بچه‌ها می‌توانند آموزگار مادر و پدرهای خود هم باشند.

سن ابتلا به دیابت در ایران سیر نزولی دارد

عضو فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه چشم انداز دیابت را با توجه به نبود شیوه درست زندگی، خوب ندانست و گفت: منطقه ما یکی از مناطق دیابت خیز است. مطالعات نشان داده است ۲ /۱۰ درصد جمعیت بالغ ما مبتلا به دیابت هستند. متاسفانه تعداد دیابتی‌ها روز به روز درحال افزایش است.

وی در پایان با بیان اینکه سن ابتلا به دیابت در ایران سیر نزولی دارد، خاطر نشان کرد: درمانی برای دیابت نیست و باید این را بپذیریم که تا شیوه زندگی درست نشود، تا نحوه تغذیه‌مان درست نشود، تا فعالیت‌های بدنیمان کم و زندگی ماشینی ‌شود، آینده بد‌تر از این خواهد شد. در گذشته دیابت نوع دو فقط برای بزرگ سالان بود اما متاسفانه امروزه جوان‌ها، نوجوان‌ها و حتی کودکان ما دچار این بیماری می‌شوند.10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.