خواص ترياک و شيره

خواص دارویی و گیاهی

نشان‌گذاری

عجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است

سلام

تریاک ماده مخدری است که در ایران به صورت گسترده در دسترس است و بالاترین شیوع مصرف را دارد. وجود مرزهای مشترک ایران با کشور افغانستان و ترکیه سبب شکل‌گیری مشکلات عدیده‌ای در رابطه با شیوع مصرف افیون‌ها و به خصوص تریاک شده است. این ماده به راحتی و با کم ترین قیمت در دسترس افراد قرار می گیرد. درباره مصرف این ماده مخدر نگرش و باورهای غلطی وجود دارد و برخی افراد بدون اطلاع از مضرات آن به سمت آن می روند و دیگران را نیز دعوت می کنند، عده ای نیز معتقدند شیره تریاک ضرر کمتری دارد و آن را مصرف می کنند. در این مطلب در مورد این دو ماده مخدر و تفاوت تریاک با شیره به اختصار مواردی را ذکر خواهیم کرد.

تریاک یا تریاق واژه ای فارسی و معادل OPIUM (آن را افیون تلفظ می کنند) و به معنای پادزهر می باشد. منشا تریاک گیاه خشخاش، کوکنار یا گوگ نار است، خشخاش شبیه به شقایق است و گل آن تبدیل به قپه ای اناری شکل می شود، ۳ کشور افغانستان، لائوس و میانمار بیشترین کشت خشخاش را دارند اما کشت این گیاه در ایران ممنوع است. سابقه مصرف تریاک طولانی است و از دوران نوسنگی از این گیاه در مصارف دارویی و پزشکی، غذایی و در مناسبتها استفاده می کردند. سومری‌ها، آشوری‌ها، مصری‌ها، یونانی‌ها، رومانیایی‌ها و ایرانیان باستان به خاطر خاصیت ضد درد تریاک از آن به عنوان قوی‌ترین ماده آرام‌ بخش استفاده می کردند. تریاک ماده صمغ مانندی است به رنگ قهوه ای روشن متمایل به سیاه که بویی تلخ و تند مانند دارد. برای تولید آن پوسته کاسبرگ گل (غوزه یا گرز) خشخاش را خراش می دهند تا ماده شیری رنگی (اصطلاحا اشک خشخاش) از آن خارج شود، سپس این شیره در مجاورت هوا قرار گرفته و اکسید می شود و در آخر سفت شده و رنگ آن تغییر می کند که با جمع آوری این ماده، تریاک اصل که منشا تولید مخدرهایی چون هروئین، مورفین و کدئین می باشد، بدست می آید. رنگ تریاک اصل قهوه ای کم رنگ است و هرچه رنگ آن تیره تر باشد یعنی ناخالصی آن بیشتر است. این ماده مخدر از آلکالوئیدهایی چون مرفین، کدئین، نارسیین، نارکوتین، تبایین، پاپاورین، لودانیزین، کوتامین، کدامین، لودانین و تشکیل شده است که مهم ترین آن که بیشترین آسیب را به بدن وارد می کند و مقدار آن در انواع مختلف بین ۳ تا ۲۳ درصد متغیر است، مرفین می باشد و هرچه مقدار مورفین موجود بیشتر باشد آن تریاک مرغوب تر است. مصرف طولانی مدت و مداوم مرفین باعث مقاوم شدن بدن، به وجود آمدن مقاومت بدنی (تلورانس) و در نتیجه بروز اعتیاد می‌شود و سبب بروز اختلالات و عوارض جانبی می شود. تریاک طبعی سرد دارد و مصرف آن باعث اسیدی شدن خون می شود و فرد دچار سردی می شود به همین دلیل معتادان برای از بین بردن آثار آن از موادی که طبع گرم دارند استفاده می کنند.

انواع تریاک و موارد مصرف آن

۱- تریاک خام (شیره خام، تریاک شیر یا چونه): این نوع همان شیره سفید رنگی می باشد که پس از تیغ زدن گرزهای خشخاش از آن بیرون می آیند و در مجاورت هوا تغییر رنگ می دهند. این نوع، فرم دستکاری نشده تریاک است و برای بسته بندی و ارسال از آن استفاده می کنند.

۲- تریاک پرورده یا عمل شده: تریاک خام را به وسیله یکسری عملیات مخصوص معروف به تیاری (حل کردن، جوشاندن ،حرارت ،مالش و) به ماده نرم و شل که قهوه ای مایل به سیاه است تبدیل می کنند و به اشکال چانه، لول و بسته‌بندی می کنند. این عصاره که برای استعمال غیر طبی تهیه می شود گاهی در اثر خشک شدن سفت وشکننده می شود.

۳- تریاک پزشکی: در صنایع دارو سازی هر کشوری از مقدار مشخصی از دوز تریاک که به صورت گرد یا دانه های ریز درآمده، استفاده می کنند. این دانه های ریز با محلول های خاص (مثل تنتور اپیوم) مخلوط می شوند و مورد مصرف قرار می گیرند.

۴- سوخته تریاک: زمانی که فرد با وافور تریاک می کشد در نتیجه سوختن آن، موادی در محفظه سفالین وافور (اصطلاحا حقه وافور) باقی می ماند که همان سوخته تریاک است. سوخته به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه و به شکل کاملا براق و مانند تکه های قیر است که مقدار مرفین و سایر آلکالوئیدهای آن بیش از انواع قبلی می باشد.

۵- شیره تریاک یا شیره مطبوخ: برای تهیه شیره ابتدا از سوخته و تریاک به نسبت ۳ به ۱ مخلوط می کنند، در آب حل می کنند، می جوشانند، از صافی عبور می دهند تا تفاله آن جدا شود سپس مجددا می جوشانند تا قوامی سفت پیدا کند و در آخر تکه هایی سیاه رنگ و تیره به وجود می آید که طبعی گرم دارند، میزان مورفین آن بیشتر است و برخلاف سوخته تریاک که سطحی خشن و زبر دارد، شیره سطحی صاف دارد. قدرت تخدیر شیره بیش از دیگر انواع است و علائم و وابستگی شدید تری دارد. بعضی از مصرف کنندگان فکر می کنند اگر تریاک را در آب حل کنند و از صافی عبور دهند، شیره بدست آورده اند در حالیکه این تفکری غلط است و در واقع مقداری از ناخالصی آن گرفته شده است.

۶- تفاله تریاک: بخش های نامحلول که از صاف کردن شیره بدست می آیند را تفاله می گویند. تفاله به صورت پودر قهوه ای رنگ و فاقد مرفین است که باید دور ریخته شود و مورد استفاده نیست اما برخی افراد به منظور افزایش حجم مواد مخدر به عنوان ناخالصی به سایر ترکیبات اضافه می کنند.

انواع روشهای مصرف

تدخین (دود کردن به وسیله وافور و ابزارهای چپق‌مانند دیگر، سیخ و سنگ و سنجاق، قل قل، قلیان)، خوراکی (بلع و نوشیدن)، بخوری شدن (افرادی که به خاطر زندگی با فرد معتاد در معرض دود قرار می گیرند و ناخواسته اعتیاد پیدا می کنند) و تزریق. استفاده از وافور متداول ترین روش و تزریق آن خطرناک ترین روش می باشد که به صورت صد در صد جذب می شود. نوع سوخته آن نیز  به صورت بلع (حب کردن) یا نوشیدنی (آب سوخته)مصرف می شود.
خوردن تریاک مصرف سنگین مواد مخدر محسوب می شود و مرحله بعد از تدخین است. در این روش قبل از خوردن، تریاک را حرارت داده و می‌پزند یا در آب حل میکنند و فقط بخش محلول در آب را می‌خورند. در اینصورت ناخالصی های موجود، در پرزهای روده و معده رسوب می کنند و ترکیبات چسبناک قیری و سیاه رنگ در معده و روده ایجاد می شوند. عوارض ناشی از مصرف خوراکی تریاک چند برابر روش های دیگر است، کوتاه شدن عمر مهم ترین عارضه آن است و تشنج (در صورت مصرف مقدار کمی بیش از تحمل بدن)، درد و پوسیدن سریع دندان، درد معده و روده، از کار افتادن کبد یا کلیه ها، کاهش سریع وزن و استفراغ (معروف به تگری زدن) عوارض دیگر آن می باشند. در نوع مصرف تدخینی نیز این ناخالصی ها به صورت رسوبات سیاهرنگ در ریه تجمع می یابند. در تزریق نیز با توجه به اینکه بخش‌های نامحلول در آب زیاد است احتمال ایست قلبی وجود دارد. بیشتر تریاک موجود در بازار خالص نبوده و وجود این ناخالصی ها شدت عوارض را بیشتر می کنند. همانطور که نوع مصرف عوارض متفاوتی دارد به همان نسبت آثار و نشئگی آن نیز فرق می کند، به عنوان مثال در صورت کشیدن به خاطر آن که بسیاری از آلکالوئید های اصلی سوخته و دود شده است، احساس نشئگی کمتری در فرد ایجاد می‌کند.

برخی از عوارض مصرف این ماده مخدر عبارتند از:
اثرات مصرف در کوتاه مدت: احساس سرخوشى، خواب‌آلودگى، رخوت و خمودى، احساس شل‌شدن عضلات، کاهش یا افزایش فعالیت جسمانى، تحریک جنسی، آرامش اعصاب، پرحرفی، اشکال در تمرکز، احساس تهوع، استفراغ، یبوست، فقدان اشتها و انقباض مردمک

اثرات مصرف در بلند مدت: فرد دیگر احساس سرخوشی و آرامش اولیه را ندارد، ناراحتی های معده و روده، ناراحتیهای ریوی، بیماریهای دهان و لثه، تغییرات خلقی، اختلالات روان تنی، اختلال در تکلم، اختلال در حافظه و از بین رفتن حضور ذهن، کاهش شدید انگیزه جنسى، پایین آمدن تحمل، پرخاشگری، وابستگى، سستی اراده، بی‌تفاوتی نسبت به اطراف و دیدن رویاهاى نامطلوب در خواب و طبق گفته پزشکان احتمال ابتلا به هپاتیت، ایدز، سرطان روده و معده در این افراد بیشتر است. در صورت مصرف زیاد و مسوم شدن حیات شخص به مخاطره می افتد و علائمی چون عدم پاسخ به تحریک دردناک، اغماء، تنفس ضعیف، سرد شدن بدن، کاهش شدید فشار خون، شوک و کندشدن ضربان قلب بروز می کند.

شیره تریاکهمانطور که بیان کردیم، شیره نوعی ماده مخدر قوی است که از تریاک و سوخته آن تهیه می‌شود و اثرات بسیار سنگین تر و وحشتناک تری دارد، همچنین ترک آن بسیار مشکل تر می باشد. برای تهیه شیره از سوخته ابتدا سوخته را خوب می کوبند تا به شکل پودر درآید سپس آنرا در آب داغ حل می کنند و حرارت می دهند و از صافی عبور می دهند سپس محلول بدست آمده را مجددا می جوشانند تا به ماده ای سفت به رنگ سیاه دست پیدا کنند که در اثر جوشیدن تغییر رنگ داده و سیاه شده است. دوام این ماده از تریاک کمتر است اما عملکرد آن سریع تر می باشد، مانند هروئین زود نشئه می کند و زود هم خماری به وجود می آید. میزان مرفین و کدئین شیره بیشتر است زیرا شیره از ترکیبات محلول در آب تریاک تشکیل می‌شود و مرفین، کدئین و برخی از آلکالوئیدهای مؤثر اصلی آن، حلالیت بالایی در آب دارند و چون در آب حل می شوند از صافی عبور کرده و غلظت آن‌ها در شیره افزایش می یابد. اما ترکیباتی از تریاک که نامحلول در آب هستند مثل پاپاورین و نوسکاپین، در شیره وجود ندارند.
برای استعمال شیره از دو روش، تدخین و کشیدن (سیخ و سنگ و سنجاق، نگاری) و خوراکی (بلعیدن و حل کردن در مایعات و نوشیدن) استفاده می کنند. نگاری از ابزار شیره کشی و شبیه چپق می باشد، با توجه به قدرت تخدیر شیره مصرف کننده دچار سرگیجه و تهوع می شود و امکان دارد سقوط کند به همین دلیل این افراد به صورت دراز کشیده و با کمک ساقی مواد مصرف می کنند.

استفاده دراز مدت از شیره نیز مانند سایر مخدرها وابستگی ایجاد می کند و به دنبال آن عوارضی دارد؛ عوارض شیره شبیه خوردن تریاک می باشد اما به خاطر اثر شدید آن فرد لاغر می شود و مجاری تنفسی، دندان ها و کبد او خراب می شوند و میل جنسی فرد کاهش می یابد. تشنج و خفگی در خواب نیز از عوارض مرسوم شیره می باشند.

برخی  افراد معتقدند که تریاک و شیره برای کاهش قند خون افراد دیابتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری قلبی مفید هستند اما تحقیقات نشان داده این مواد نه تنها موثر نیستند بلکه چون مانع ترشح انسولین از پانکراس می‌شوند باعث بدتر شدن کنترل قند خون افراد دیابتی می شوند و از طرفی خطر ابتلا به تنگی عروق کرونر قلب و سکته قلبی را نیز افزایش می دهند.

با توجه به مطالب ذکر شده دریافتیم که، مورفین تنها آلکالوئیدی است که در اثر گرما و حرارت دادن اثر گذاری آن افزایش می یابد، به همین دلیل قدرت تخدیر شیره بیشتر است و احساس رخوت، نشئگی و چرت بیشتری را نسبت به تریاک ایجاد می‌کند اما در عوض آلکالوئیدی که باعث احساس شادی و نشاط می شود در تریاک بیشتر از شیره است؛ در نتیجه میزان مرفین موجود در ماده مخدر، اساسی ترین تفاوت شیره با تریاک می باشد.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد، منتظر نظرات شما هستم.

به نظرمن تریاک و شیره هیچکدومش خوب نیست و همه معتادهارو باید بگیرن ومجبور به ترک بکنن تا ریشه کن بشه و از این دوست به اون دوست رواج پیدا نکنه
توی عربستان مصرف الکل راحته ولی مصرف دود و مواد مرفین دار حتی قرص ممنوعه و توی خیابون یا هرجایی شک بکنن همون لحظه ازش آزمایش میگیرن و مثبت باشه بازداشت و کلی جریمه و..
چرا کشور ما که اینهمه جوون داره اینقدر نسبت به این چیزها بیخیاله و فکری برای پاکسازی این چیزا نمیکنه!
انشاالله هیچ جوونی به این راه کشیده نشه و خانواده ها بیشتر حواسشون باشه

دوست عزیزم آقای ایرانمهر؛
فرمایشات شما را با تمام وجود قبول دارم و من نیز برای تمامی ایرانیان اینجنین آرزو مندم که هیچ ایرانی به هیچگونه رفتار خارج از عرفی، عادت یا “اعتیاد پیدا نکند.

برای کسایی که اینده ندارن مرگ هم رو میپذیرن چه برسه به تریاک وشیره تا افسرده نشدی حال ما معتادهارو نمیتونین درک کنین

دوست عزیزم ؛
البته که از این طریق و طی چنین مکالمه ای نمیتوان شخصی را درک نمود ویا احساساتش را مورد تحلیل قرار داد.اما توجه داشته باشید که-بر اساس نظر عمومی – بطور قطع درک شما نسبت به امور اشتباه است.بنده نهایتا میتوانم برای شما آرزوی روزهای بهتری را داشته باشم.هیچ کس نمیتواند به من یا شما در حل مسائل و مشکلات زندگی کمک کند مگر خودمان.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.جامعه > سلامت – خیلی ها تصور می کنند تریاک برای سلامتی خوب است، البته از 50 سال به بعد. آنها حتی توجیه می کنند که قدیمی ها چون تریاک می کشیدند، سالم بودند! اما هومان نارنجی ها، مدیر کل سابق فرهنگی و پیش گیری ستاد مبارزه با مواد مخدر و فعال مبارزه با اعتیاد چنین چیزی را رد می کند. او در بخشی از سخنرانی اش در سمینار اعتیاد در زندگی روزمره که کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد برگزار کرد، داستانی را دراین باره تعریف کرد که می شنوید.

4547

مگه سرعت اینترنت ایران خیلی بالاست و خیلی هم ارزونه که شما راه براه فیلم میگذارید؟ متن فیلم را هم بگذارید برای ما فقیر فقرا بخونیم

فیلم نیست مجید جان فایل صوتیه

چرا نصف و نیمه قطع شد؟!

از اونجا به بعد ديگه ترياك و تبليغ كرده حتما

ترياك براي سلامتي تجار آن مفيد است انگار!

البته تریاک باعث افت مختصر فشار خون می شود ولی قند را افزایش می دهد. همانطور هم که ایشان گفت تریاک به صورت بسیار کوتاه مدت فشار خون را کاهش می دهد و نیمه عمر آن در بدن بسیار کوتاه است و لذا نمی توان بعنوان دارو برای کاهش فشار خون استفاده کرد. مهم تر از همه این مباحث که ایشان گفت پدیده اعتیاد است. یعنی برای داشتن یک نتیجه ثابت فرد باید در طول زمان میزان مصرف خود را افزایش دهد که معضل اصلی اعتیاد است. و در طول زمان بدن نسبت به این ماده مقاومت از خود نشان می دهد و نه تنها اثر کمی که در درمان دارد از بین می رود بلکه خود به صورت بیماری بروز می کند و فعالیت طبیعی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. همیشه به یاد داشته باشیم که ماده مخدر مطلقا دارو نیست.

شما فکرکنم فوق لیسانس دکترا دارید

فرض کنیم به عنوان دارو خوب نیست، برای تفریح چطور؟ 🙂

بنام خدا
سخنراني خوبي بود.كاش همش رو ميذاشتيد

لطفا به 50 سال به بالا ها گیر ندید

فعلن که فقط به بالای 50 سال گیر میدن!! پایین 50 رو کاری ندارند!!!

ناقصه لطفا کامل ش را بگذارید

عزیزم وقتی طرف کمر درد شدید داره دوایی هم براش نیست چیکار کنه ؟! سن ش 60 ساله ، همه کار و بار ش را هم بسته ، حالا کمر دردی داره که دوا و درمون نداره ، باید چیکار کنه ؟! فقط می تونه این درد را ساکت کنه، یعنی مسکن، همین و بس ، حالا با تریاک ، ترمادول یا ….

نیروی انتظامی سعی کند مواد تازه در بازار فروش برسد.
عمده سرطانها ناشی از مواد افزوده سمی و سرب و پهن گاو و قیر است که به مواد برای افزایش حجم و وزن اضافه میشود.
این فرایند در یک هفته قابل اجرا است.
پدر بزرگم روزانه این مواد را مصرف مینمود و تا سن 90 سالگی اش نه سرطان نه بیماری قلبی و … گرفته بود و نه دکتر رفته بود .
البته ان زمان مواد اصیل در بازار توزیع میشد.

من یک پرستارم واز فواید ومضرات مشتقات تریاک تا حدودی آگاهم اما بدانیم که عوارض آن بی شک غیر قابل جبران است وجایی که نیاز به کاربرد درمانی دارد با صلاحدید کادر درمان تجویز خواهد شد

خدا وکیلی خیلی با حال هستید که نمی دانید با همین تریاک ناقابل استعمار پیر کمر چین را شکست و ان ها را زیر یوغ خودش برد ! هر افیون مزخرف و کثیفی مثل این تنفر کثافت اگر حرام نباشد از ان هم کمتر نیست !! این همه توسعه و پیشرفت در ژاپن و کره و امریکا هم به
دلیل تریاکی بودن انهاست !!

سوال من اینه وقتی که ضرر و زیان دارد و نئشه آور هم است چرا مثل شراب حرام اعلام نمی کنند

حرام اعلام کردند منتها اونهایی که می کشند می گن حرام نیست

مشروبات الکلی مست کننده هستن و هوشیاری را از فرد گرفته ولی تریاک و امثالش نه
تریاک برای هر دردی درمان ولی ئچون خود درمان ندار به بقیعه توصیه نمیکنم
هیچ چیز مرا باک نیست /کشد زهر جای که تریاک نیست

تریاک چیز خوبی نیست.عامل بدبختی و دربدریه..فرد معتاد اسیر. و بنده تریاک میشه

تریاک اگر در دست پزشک حاذق باشد ، شفاست و اگر در دست مردم عادی باشد مضر و ویرانگر است .
( گزیده ای از سخنان جناب مهندس دژاکام بنیانگزار کنگره 60 ) .
کنگره 60 تریاک را بعنوان کامل ترین و با راندمانترین دارو برای درمان اعتیاد به هر ماده مخدری می داند. به عنوان یک مصرف کننده تزریقی هروئین که به قرصهای روانگردان هم اعتیاد داشتم با روش درمانی کنگره 60 و با داروی شفا بخش تریاک چند سالیه که بدرمان رسیدم و هیچ مشکلی ندارم و تمام مسایل جسمی و روحی و روانی ام در تعادل کامل است . تا بحال چندین هزار فرد مصرف کننده با مصارف مواد ویرانگری از قبیل شیشه ، کراک ، … و حتی تریاک ، با همین دارو ( تریاک ) بدرمان رسیده اند.

من کشیدن تریاک را تائید نمیکنم چون اگر تریاک بر آدم مسلط شود زندگی سخت میشود ولی وقتی خودم گاهی تریاک میکشم البته از نوع جنس مرغوبش مثل خر! کار میکنم و کلی کارهای عقب افتاده ام را سر و سامان میدهم و همین باعث شده برای گرفتن انرژی و فعالیت زود زود به سراغش بروم که درگیرم کرده و اینجاست که جالب نیست

به گردابی در افتادی که پایانش نمیبینی داداش!

کشدزهرجای که تریاک نیست

داداش همین یه دود در هفته میشه دودود وبعد بدبختی……

بچها نظرتون درمورده ترامادول چیه

چی داداش از چی حرف میزنید . تریاک خونه و زندگیم و برده توروبخدا نکشید بدبخت میشید ریه هایم درد میکنه به اون خدا که قبولش دارید

من 2 ساله میکشم بد بخت شدم

پس درست نکشیدی
کشیدن تریاک یه سری قوانین خاص داره ???

دود همش بده چ قلیان چ کراک نابود کننده هستن مگه زندگی کم سخته ک خودمان سخت ترش کنیم

سلام من خودم خداروشکرمعتاد نیستم ولی متاسفانه مادرم داداشم معتادن واین مورد به شدت منو وخانواده امو ناراحت کرده وآرامش رو ازمون گرفته دنبال یه راه حل خوبیم اگه راه حلی مناسب برا ترک کردنشان دارین شمارو به اون خداوند بزرگ کمکمون کنید

ترياک يک مسکن با اثر بخشي نسبتا خوب و اگر درست وبه موقع مصرف نشود بسيار اعتياد اور است
من خودم 7 سال کشيدم و جز بدبختي و بي ابرويي چيز ديگه اي نديدم.خاهشا نکشيد

من 4سال می کشم،نکشید جونم،مثه من بدبخت میشید،یه کام دو کام دیویدبکام

سلام تریاک چیزی خوبی نیست ولی بخاطر بیکاری وارضاع جنسی جونا میرن سراغش همش بر میگرده به جامه

تریاک خوب نیست ولی آدم می مونه که چکار کنه با این زندگی تکراری و کسالت بار که هیج تفریحی توش نیست !

چرا جلوی مرزها رو نمیگیرن که واقعن وارد نشه اگه دولت بخواد واقعن میتونه جلوی اینو بگیره که جوانان ما معتاد نشن معتادی هم یعنی بدبختی در به دری ……پس همه چیز بر میگرده به دولت که بدبختانه وارد میشه .

من تغریبا 2سال است ک میزنم ولی این اواخر زیاد شده ک دارم سعی میکنم دیگه نزنم چون داره خطر ناک میشه ولی خیلی کرمشو دارم برام سخته ولی مشکل جسمی زیاد ندارم کاش هیچ وقت ازمایشش نکرده بوبم

خیلی ها میخوان مردم ما معتاد بشن

باسلام من حداقل 20سال بصورت تفریحی تریاک مصرف میکردم ولی الان صبححا ساعت 5میرم ورزش خداییش بعدش چقدرازخودم احساس رضایت میکنم.ولی امان ازروزیکه تریاک میکشیدم تاچندروزبعدش عذاب وجدان داشتم

سلام من الان ۳۴ سالمه مهندس عمرانم از زمان دانشجویی دارم تریاک میکشمبرای ترکش خیلی تلاش کردم زیر نظر پزشک رفتم متادون مصرف کردم اما باز برگشتم سر پله اول بعدظهر از سرکار که میرم خونه اتومات میرم سراغ تریاک نمیدونم چکار کنم که دیگه نکشم

به این شماره زنگ بزن
تا نجات بدمت از بد بختی

تریاکو با برنامه بکش کمش کن قطعش کن

کمش زیاد است

من 15سال فقط تریاک میکشم.راضی هستم.چون امیدبه زندگیم بیشتره

سلام دوستانی که میخان تریاک وترک کنن از روش شربت تریاک ترک وکم کم جایگزینش آب کنند واقعا بدون درد کم ترک میکنند.به امید روزهای خوب

خداییش حرفاش منطقی بود

در کل خوب نیست

اصلا چیز خوبی نیست ولی تفریح نداریم مجبوریم

بد نکش

من میخوام بکشم

سلام عزیزان سخت نظر دادن چون مثل سراب گول می خوری نکشید بهتر

سلام عزیزان خواهش میکنم امتحان نکنید چونکه چیز بدی است من 10 سال گرفتارش بودم خدا را شکر8 سال هست که ترک کردم خدا خیلی بهم لطف کرده هر چه ازش سپاسگزاری بکنم هنوز کم است لطفا فراموشش کنید

واقعا عند بدبختیه ..من سالها گرفتارش بودم

سلام دوستان خانمان سوز است فرزندان اون خانواده احساس ضعف می کنند.

من الان یازده ساله تریاک مصرف میکنم اگه مصرف نکنم نمیتونم کارکنم ساعت پنج صبح سرکارم تا ده شب هرکس که داره نکشه دیوانه است

6 ماهه طلایی،بعدش بد بختی، احساس حقارت بهم میده

سلام من ورزشکار حرفه ای بودم اما روزگار وجامعه وعشقم رو که این مملت ازم گرفت بخاطر داشتن رابطه سالم ولی تهمتهایی که بهم زدن،درگیرم کردن باخانواده عشقم ،،،راهی زندانم کردم با فوق لیسانس کارمو از دست دادم والانم یه معتادم با۳۷ تا حکم قهرمانی منتصادفی به این سایت اومدم شایدم دیگه اخرین بارم باشه اما خواهشا الکی اورت ندید که بده معتاد خودش از همه بیشتر میدونه که بد هستش اما بیاید پای صحبتاشون واز زندگیاشون ودرد دلشان گوش کنید ،،میبینید که از روی غیرتشون معتاد شدن ،،فقط شاید ۵ درصد از روی عشق وحال معتاد شده باشند. اما۹۵ درصدشون همه از افراد باهوش وبا استعداد هستن که جامعه ارزو هایشون رو کرد تو حباب اعتیاد ،،ما همه چیمون درسته حالا که اعتیاد شده رتبه اول،،بخدا قسم ادمای مثل من سینه سوخته کم نیستنا

دمت گرم . قشنگ بود .راست میگه بچه ها

داداش اسیرتم
درکت میکنم قشنگ حرفت طلا

سلام دوستان.این دوستمون واقعا درست میگه.عزیزان من جووون ک تمام زندگیم رو ازم گرفتند و الان درگیر پرداخت مهریه و هزار قسط عقب مونده هستم و کسی هم نیست ک دردم رو بفهمه و یه خورده تسکینم بده واسه اینکه بتونم دوام بیارم مجبورم تسکینی واسه خودم پیدا کنم .حالا هرکس میتونه تسکینی بهم معرفی کنه با من تماس بگیره.09135378375


خوب نیست

اقا نکشید بخدا بدبخت میکنه ادمو من یک سال کشیدم الانم ترکش کردم باور کنید بد هست

خداوکیلی تریاک بجز خفت وخاری چیزه دیگه ای نداره

خدا وکیلی چکار باید کرد با این هم درد وناتوانی

آقا بده نکش بده بده بده

ادم رو از همه جي ميندازه.

من الان دو سال هست که تریاک مصرف میکنم طی این دوسال کارم و از همه مهمتر خانواده ام رو از دست داد . به خدا برای یک بار هم امتهان نکنید.

خیلی بده بده

نکشیدتوروخدانکش بدبخت شدم یک ساله زندگی ندارم امروزهمسرم فهمیده داره ترکم میکنه اشتباخ کردم گوش به حرف دوستان کردمدم

اگه اینده تون را میخواهید. خداوکیل نکشید. حتی امتحأن نکنید

من. ۲۰ساله میکشم .شده بخشی از زندگیم اما؟؟؟؟خانواده ام مهمتر از این صاب مرده است

من به مدت پنج ساله هفته ای یک بار پنج شنبه ها میکشم..آسمان به زمین بیاد جمعه یعنی فردا نمیشه. ..

من به درخاست دوستم کشیدم وافتادم تو اعتیاد تریاک،، امیدوارم از زندگیش خیری نبینه که نابودم کرد با نارفیقیش،دیگه نمیتونم بزارم کنار،،رسما بدبختم شدم

نکشید خانمان سوزه قدر سلامتی رو بدانید

سلام
ایا مصرف تریاک در سنین بالا اعتیادآور است؟
لطفآ توضیح دهید

خیلی بده نکشید فقط همینو میگم.

خوب چه کنیم با این زندگی تکراری تریاک تنها عاملی که منو با رفقام دور هم جمع میکنه

خدايا دستت زسوختگان وامگير

,یک کلام تریاک،وکلا اعتیاد مردو بی غیرت میکنه،دیدم که میگم،بچش داره تو‌تب میسوزه درحال مرگه میگه تا نعشه نکنم نمیبرمش دکتر،وموارد زیاد دیگه…

بستگی به ادمش داره جانم ….اونی که بی غیرته نکشه هم بی غیرته

اگر رستم باشی زمینت میزنه

سلام من هشت ساله دارم تریاک مصرف میکنم.خیلی ازش بدم میادولی هربارترک کردم بازم نتونستم ودوباره کشیدم.خداییش خیلی خیلی بده اونم جنسای الان که همش اشغاله.اونی که امتحانش نکردی نکن بخدابده…

تریاک اگر چند روز بکشی معتادش میشی

دوستانی که این پیام را میخونین
تریاک مسکن نیست حتی درد هم نیست
تریاک خود مرگ است

چیز خوبی نیست اما بعضیا که مصرف روزانه دارن خدا وکیلی کم بکشن اگه میتونن نکشن اصلا

بی نام. تریاک من یکبار دستزدم ولی خیلی بداست

چی میگین شماها اونایکه مصرفش نکردن نمیدونن چه بدبختی داره کافیه گرفتارش بشی کافیه یکبار استفاده کنی همون یکبار مزش به دهنتون میفته بی شک ادامش میدین، اره اوایل بهت حس خوبی میده ولی گرفتارش شدی بدبختت میکنه پس خواهشن برای یکبارهم استفادش نکنید

تریاک نکشید چون ترکش کارهرکسی نیست هیچ دردی درمان نمیکند گول حرف بعضی هانخورید

من۸ساله میکشم فقط وقتمومیگیره بدی دیگه ازش ندیدم

برادر کسی رو می شناسم که 4 ساله فقط شب عید نوروز میزنه اونم از نوع شیره ولی خداییش سالی یه دفه نه بیشتر وخیلی هم با اراده س که من پیشنهاد نمیکنم که همه با اعتماد به نفس وبا اراده باشند …تحت هیچ شرایطی

تریاک. مساوی. با مرگ

من فقط عیدها دو هفته میکشم
خیلی هم عالیه یکسثال انرژی میده

تومملکتی که موادصنعتی فراونه وپدربچه های مردم دراورد…تریاک سلطانه اگه اون راهم دست کاری ننکندولی متعصفانه توتریاک هم مهندس شیمی ورود پیدا کردن وخرابش کردن که معلوم نیست طرف چی میکشه یارو3ساعت میشینه میکشه بعدیه ساعت بازتلنگش در…رفته پس اگه جنس درج یک اون قدیم که پدربزرگهامون میکشیدن باشه خیلی خوبه چون طرف یه بس میکشه میره تافردا…درکل اگه جنس خوب باشه عالیه ازدکتررفتن وقرص وسوزن زدن بهتره

سلام به همه.یه سوال داشتم.بابام چند روزه عمل جراحی سنگین کرده.الانم بعد عمل درد داره میخاستم ببینم تریاک یاشیره بهش بدم خوبه

نام

پست الکترونیک

آدرس وب سایت و یا وبلاگ

نظر شما
0/700

بعضی از افراد به منظور لذت بردن از رابطه جنسی و دیر ارضا شدن، قبل از آمیزش جنسی تریاک مصرف می کنند.

سوال : از دوستانم بسيار شنيده ام که مصرف شيره که از مشتقات ترياک است بر نيروی جنسی به طور محسوسی می افزايد، و علاوه بر اينکه ميل جنسی را زياد می کند انزال را هم به تاخير می اندازد. تمام دوستانی که اين تجربه را کرده اند متفق القول هستند بجز بنده که اصلا امتحان نکرده ام. نظر شما چيست؟

جواب:
استفاده دراز مدت از شيره و ترياک خطر وابسته سازی شما را به اين مواد به همراه دارد و در ضمن ممکن است از طريق کند کردن واکنش مغز و کم کردن حس لامسه مدت زمان نعوظ را طولانی تر کند. اما در دراز مدت اثرات جانبی چون کم شدن ميل جنسی و وابسته شدن به اين مواد را می تواند به همراه داشته باشد.

در ضمن نه تنها شيره نمی تواند نيروی جنسی را افزايش دهد بلکه با کم کردن انرژی کلی بدن می تواند انرژی جنسی را به حدی پايين بياورد که اصلا رمقی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشيد.

پس مصرف اين مواد به اثر کوتاه مدت آن اصلا نمی ارزد. بهتر است يک راه اساسی برای رسيدن به زندگی جنسی که می خواهيد را دنبال کنيد نه راه هايی که عوارض جانبی به اين جدی می تواند داشته باشند.

عکس گل خشخاش

تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.

بیش از ده درصد تریاک را مرفین تشکیل می‌دهد که یک آلکالوئید از نوع اپیویید است. مصرف طولانی مدت و مداوم مرفین باعث مقاوم شدن بدن و به وجود آمدن مقاومت بدنی (تلورانس)، و در نتیجه بروز اعتیاد می‌شود. همچنین مرفین عامل اصلی اختلالات و عوارض جانبی احتمالی است که مصرف طولانی مدت تریاک در بدن ایجاد می‌کند. مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می‌شود. تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می‌شود، به طوری که اکثر تریاک وارد شده به کشور آمریکا به اجزای تشکیل دهنده آن تبدیل می‌شود. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله؛کدئین، نارسئین، پاپاورین و نوسکاپین و تبائین.

از قسمتهای دیگر گیاه خشخاش و گیاهان هم‌خانواده آن مواد دیگری با خصوصیات مشابه و ضعیفتر از تریاک به‌دست می‌آیند. کشت خشخاش به‌منظور استفاده غذایی از دانه‌های آن، و کاربرد تریاک برای تخفیف درد و بی‌حسی و همچنین در مراسم مذهبی حداقل از عصر برنز به این سو ادامه داشته‌است. سومریان، آشوری‌ها، مصری‌ها، اهالی جزیره کرت، مینوسیان، یونانیان، رومی‌ها، ایرانیان و اعرابهر یک در معرفی این گیاه نقشی داشته‌اند.

تریاک بیش از همه به‌دلیل خصوصیات ضد درد و بی‌حس کننده آن که موجب می‌شد تا اعمال جراحی ممکن شود، مورد توجه پزشکان و جراحان بود. مصرف تریاک به شکل سنتی آن تا هنگام جنگ داخلی آمریکا ادامه یافت. از آن پس با استخراج مرفین و قابلیت تزریق آن این دارو به مهمترین داروی ضد درد برای مجروحان جنگی تبدیل شد. مرفین هنوز هم پرمصرف‌ترین دارو برای مجروحان جنگی و مصدومان سوانح است. بر اساس یک تحقیق که در سال ۱۹۹۹ انجام شده ایران بیش از هر کشور دیگری با گرفتاری‌های ناشی از مصرف تریاک غیرقانونی روبروست. بر اساس این تحقیق ۲٫۸ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ایران با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

شیره تریاک نوعی ماده مخدر بسیار قوی است که در شیره‌کش‌خانه‌ها با کمک «ساقی» تدخین می‌کنند. شیره تریاک را هم از تریاک و هم از سوخته تریاک می‌توان به دست‌آورد اما نوع مرغوب آن از ترکیب سه نسبت سوخته تریاک و یک نسبت تریاک خالص بدست می‌آید. مخلوط سوخته تریاک و تریاک را ابتدا در آب داغ کاملاً حل نموده و سپس حرارت می‌دهند. پس از گذراندن این ترکیب از صافی، و گرفتن «تفاله» آن، آن را مجددا تا نقطهٔ جوش حرارت می‌دهند تا قوام بیاید و سفت شود. در ایران گاهی تفاله را مجددا به تریاک افزوده و این تریاک تقلبی را به فروش می‌رسانند. به این ترتیب شیره فقط از ترکیبات محلول در آب تریاک تشکیل می‌شود. با توجه به اینکه مرفین و کدئین آلکالوئیدهای مؤثر اصلی تریاک حلالیت بالایی در آب دارند غلظت آن‌ها در شیره بسیار بیشتر از تریاک عادی است. اما ترکیبات نامحلول در آب موجود در تریاک مثل پاپاورین و نوسکاپین در شیره تریاک وجود ندارند.

تفاوت ظاهری شیره و سوخته در سطح متخلخل سوخته (به دلیل وجود ناخالصی) و سطح براق شیره‌است. هردو رنگ قهوه‌ای سوخته مایل به سیاه دارند. قدرت تخدیر شیره چندین برابر تریاک بوده و به معتادانی که دارای سطح مصرف زیاد هستند شیره‌ای گفته می‌شود. به دلیل قدرت تخدیر زیاد شیره، در هنگام مصرف، فرد شیره‌ای به حالت درازکشیده در می‌آید تا از افتادن بر زمین خودداری کند.[۲]

کریم شیره‌ای معروف‌ترین معتاد به شیره در دربار ناصرالدین شاه بوده‌است.[نیازمند منبع]

ابزار شیره‌کشی نگاری است، ولی شیره را با روش‌های دیگری مانند تدخین با سیخ و سنگ، بلعیدن و حل کردن در مایعات و نوشیدن نیز مورد استعمال قرار می‌دهند.

همچنین

 

کورکومین موجود در این ادویه علاوه بر تسکین علائم سندروم تحریک پذیر روده (IBS) نقش محافظت از کبد و کمک به هضم چربی و خاصیت ضدتوموری نیز دارد. تحقیقاتی که توسط محققان آمریکایی انجام گرفته نشان می دهد مصرف ۲ وعده غذایی حاوی زردچوبه، در پیش گیری از بیماری آلزایمر موثر است. اگرچه مصرف میزان متعادل این ادویه برای بدن مفید است اما مصرف روزی بیش از ۱۰۰ میلی گرم می تواند منجر به زخم معده شود.

نظر

وبسایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره نظری می‌نویسم.

برای درج تبلیغ متنی در این مکان به بخش تبلیغات سایت بروید

يكي از قديمي‌ترين و شايع ترين مواد مخدر يعني
ترياكوسابقه
استفاده از ترياك توسط انسان به گذشته‌هاي بسيار دور بر مي‌گردد ، آن قدر
دور كه مي‌توان گفت از زماني كه انسان با طبابت و مقابله با بيماري‌ها آشنا
شد با ترياك نيز به عنوان يك ماده دارويي آشنا شده است. به عنوان مثال در
مصر باستان در حدود 4 هزار سال قبل از ميلاد استفاده از ترياك توسط طبيبان
آن زمان مرسوم بوده است. در ديگر تمدن‌هاي باستاني نيز آن گونه كه تاريخ
حكايت مي‌كند رد پاي ترياك را مي‌توان مشاهده نمود. اگر قدري به جلو بياييم
و تاريخ قرون اخير و نزديك را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك از حد و
اندازه‌هاي يك ماده گياهي با استفاده‌هاي دارويي و سطحي ، پاي خود را فراتر
گذاشته و به عنوان كالايي كه بسيار مورد توجه بوده است ، پا به ميدان
مي‌گذارد تا جايي كه به خاطر آن مسائلي چون لشكركشي‌ها ، جنگ‌ها ، فتح
سرزمين‌ها و غيره نيز مطرح مي‌شود. از مهمترين اين رويدادها مي‌توان به
توليد ترياك در هندوستان توسط كمپاني هند شرقي و صدور آن به كشور چين كه در
قرن نوزدهم باعث بروز چندين جنگ ميان دو كشور چين و انگلستان گرديد ،
اشاره كرد.

 در آن زمان مصرف ترياك در بين چيني‌ها
به شدت شيوع پيدا كرده بود و فروش ترياك توسط كمپاني هند شرقي در چين
مهمترين و كلان‌ترين درآمد اين كمپاني محسوب مي‌شد. امپراطوري چين نيز كه
متوجه تخريب ترياك در بين آحاد مردم خود شده بود هرزمان كه اقدام به مقابله
يا ممنوعيت ورود ترياك مي كرد ، با جنگي سخت روبرو مي‌شد و معمولاٌ در اين
جنگ‌ها شكست مي‌خورد. جالب است بدانيد كه جزيره تايوان را كشور چين به
عنوان غرامت يكي از همين جنگ ها به طرف مقابل خود واگذار كرد كه در سال
2000 ميلادي مجدداٌ به چين واگذار گرديد. ترياك توسط هندي‌ها و چيني‌ها به
بسياري از كشورهاي اروپا ، آمريكا و همين طور كشور خودمان رسوخ كرد.
تاريخچه مصرف ترياك در كشور ما از زماني كه به عنوان يك پديده قابل بررسي
است ، به حدود 200 سال قبل برمي‌گردد. زماني كه مردم براي مقابله با
بيماري‌هايي مانند وبا ، ترياك مصرف مي كردند و پس از مدتي دچار مصرف دائمي
آن شده و به ْآن اعتياد پيدا مي‌كردند.بررسي سير تاريخي مصرف اين ماده در
كشورمان تا به امروز مطلبي نيست كه بتوانيم در اين نوشتار به آن به پردازيم
اما آن چه كه براي ما مهم و قابل بررسي است جايگاه ترياك به عنوان يك ماده
گياهي و دارويي و شناخت عوارض و خواص مثبت و منفي آن است.
آنچه امروزه در ذهن بسياري از مردم از عوام گرفته تا خواص نسبت به شناخت
ترياك وجود دارد ، چيزي جز نگاهي منفي ناشي از نگريستن به عوارض سوء مصرف
اين ماده نيست. از اين ديدگاه ترياك يك ماده مخدر است كه مصرف آن باعث
تخريب وجود انسان ، اعتياد ، بيماري ، بدبختي و بيچارگي است. از اين ديدگاه
ترياك يك سم است ( در زمان‌هاي قديم كساني كه قصد خودكشي داشتند با خوردن
ترياك اقدام به اين كار مي‌كردند) از اين ديدگاه ترياك يك ماده كشنده است
كه استفاده اي جز سوء مصرف ندارد. ماده‌اي است كه بايستي به شدت از آن دوري
كرد و نسبت به آن تنفر داشت . ماده‌اي است كه بايد نيست و نابود شود و
اثري از آن نباشد .
تمامي اين ديدگاه‌ها ناشي از نگريستن فقط به يك روي سكه است. رويي از سكه
ترياك كه فقط نشان دهنده عوارض ناشي از سوء مصرف اين ماده به دليل عدم
آگاهي ، جهل ، ناداني و عدم شناخت انسان و عدم درك او از استفاده صحيح مي
باشد. شكي نيست كه اين ديدگاه‌ها واقعي است و مصائب ذكر شده در سوء مصرف
اين ماده وجود دارند و غير قابل انكار.
حال اگر روي ديگر سكه را بررسي كنيم مي‌بينيم ترياك يكي از شاه‌كارهاي خلقت
خداوند در بخش گياهان دارويي است. ترياك ماده اي است كه امروزه در علم
پزشكي و داروسازي جايگاهي بسيار مهم و ارزشمند دارد.

 مرفين اولين و مهمترين تركيب ترياك است
كه در بين ترياك هاي مختلف مقدار آن از 3 تا 23% متغير است.مرفين در پزشكي
امروز كه اغلب داروهاي مسكن ، ضد درد ، بيهوش كننده و غيره از آن تهيه مي
شود به قدري مهم و حياتي است كه تصور نبود آن غير ممكن است.

كدئين دومين تركيب مهم ترياك است. كديين نيز در صنعت داروسازي جايگاهي
بسيار مهم دارد و طيف وسيع داروهاي كديين دار را همه ما مي‌شناسيم و نقش آن
ها بر هيچ‌كس پوشيده نيست. نارسيين ، ناركوتين ، تبايين ، پاپاورين ،
لودانيزين ، كوتامين ، كدامين ، لودانين ، و غيره كه تا 25 مورد ادامه
دارند همگي آلكالوييدهاي ترياك هستند كه تمامي آن ها استفاده و كاربرد
دارويي دارند.با نگاهي به اين تركيبات ، طيف وسيع اثرات آن‌ها و كاربرد
آن‌ها در داروهاي مختلف مشاهده مي‌كنيم در سيستم دارويي كه امروزه بشر با
تمامي تكنولوژي و دانش پيشرفته خود در اختيار دارد و با استفاده از آن به
رويارويي و مقابله با بيماري‌ها مي‌رود ، ترياك و تركيبات آن بدون اغراق
جايگاه اول را به عنوان ماده اوليه دارويي به خود اختصاص داده است. وضعيت
فوق نشان مي دهد كه تنها نگرش منفي داشتن نسبت به اين ماده و آفريده شگفت
انگيز خداوند بي انصافي است و اگر بخواهيم در مورد اين ماده به درستي قضاوت
كنيم بايستي هر دو روي سكه را مد نظر قرار دهيم .

شايان ذكر است در حال حاضر مواد مخدر جديد مانند كراك ، شيشه يا آيس يا
كريستال چنان تخريبي در مصرف كننده به وجود مي‌آورند كه تخريب ترياك در
مقابل آن‌ها صفر است.
سوء مصرف و عوارض نامطلوب ناشي از آن و استفاده صحيح و كاربرد شفا بخش و زندگي بخش آن.
استفاده صحيح و استفاده غلط و نابجا موضوعي نيست كه فقط منحصر به ترياك
باشد بلكه هر موضوع ديگري نيز مي‌تواند در اين قالب يعني استفاده درست و
غلط گنجانده شود . هر موضوعي را مي توان از اين زاويه بررسي كرد و به جرأت
مي‌توان گفت هيچ موضوعي نيست كه خارج از اين چهارچوب باشد.كه مثلاً بتوانيم
بگوييم اين مسئله فقط كاربرد منفي دارد و يا فقط كاربرد مثبت دارد. هر
چيزي در هستي داراي هردو نوع كاربرد مي باشد و اين موضوع يكي از ظرافت‌هاي
خاص خلقت خداوند و يكي از پايه‌ها و اصول خلقت خداوند است يعني جمع اضداد.
اين كه كدام يك از اين كاربردها مورد استفاده قرار گيرد به دانايي ، تشخيص ،
معرفت و شناخت انسان بر مي‌گردد. ابزاري ساده مثل چاقو كه در هر خانه‌اي
يافت مي شود و به آن نياز است ( كاربرد مثبت ) و آدم كشي و چاقو كشي (
كاربرد منفي ) ، گرفته تا سرآمد تكنولوژي بشري يعني انرژي هسته‌اي كه
مي‌توان از آن در توليد انرژي استفاده كرد ( كاربرد مثبت ) و همين طور
مي‌توان از آن بمب اتم ساخت ( كاربرد منفي ) . حتي آب كه حياتي ترين عنصر
زندگي است در حالت هايي مي‌تواند ويرانگر، مخرب و باعث مرگ و نابودي شود.
قدر مسلم وجود كاربرد منفي و استفاده نادرست از هر موضوعي نمي تواند دليلي
براي كنار گذاشتن آن موضوع ، دوري از آن و منفي نگري نسبت به آن امر باشد.
ترياك ، اين ماده قدرتمند دارويي و عجيب همانقدر كه مي تواند باعث ايجاد
بيماري ، اعتياد ، فلاكت و بدبختي باشد ، همانقدر كه در تهيه مواد مخدر
مختلف نظير هرويين و اين روزها كراك ( كه از هرويين به دست مي آيد ) مي
تواند مخرب و ويرانگر باشد به همان اندازه و حتي به مراتب بيشتر از آن قدرت
شفا بخش و زندگي بخش دارد. اصولاً هر موضوع و يا امري كه در بعد منفي
داراي قدرت تخريب و نابودي بالايي باشد ، در بعد مثبت و استفاده صحيح و يا
به ديگر سخن در جهت صراط مستقيم مي‌تواند با قدرتي بسيار بيشتر به كمك
انسان در زندگي و رويارويي با با مسائل منفي بيايد.
اعتياد به موادمخدر كه بارزترين و مهمترين عارضه منفي ناشي از سوء مصرف و
سوء استفاده ترياك به عنوان ماده اوليه مي‌باشد ، موضوعي است كه سال‌هاست
ذهن بشر را به خود معطوف كرده است. به راستي درمان آن چگونه است. با چه
دارويي ؟ با چه روشي ؟ در چه مدت زماني ؟ اين‌ها حداقل سؤالاتي هستند كه در
بخش درمان اعتياد ، بشر هميشه با آنها روبه‌رو است. در طول تاريخ
جواب‌هايي بي‌شمار و گوناگون به اين سؤالات داده شده است. روش‌هاي مختلف
براي درمان اين بيماري پيشنهاد شده است و همينطور بازار وسيعي از داروهاي
ترك اعتياد نيز وجود داشته و وجود دارد. اما به راستي اين جواب‌ها ، اين
روش ها و اين داروها تا چه اندازه مؤثر و مفيد بوده‌اند ؟ آيا توانسته‌اند
يك نفر بيمار يا يك مصرف‌كننده خواهان رهايي از اعتياد را براي هميشه از
اين بيماري نجات دهند و او را درمان كنند ؟ به‌گونه‌اي كه شخص پس از قطع
مصرف يك انسان متعادل و با راندمان باشد و وسوسه و ميل مصرف مجدد را نداشته
باشد. يا اينكه فقط مصرفش را قطع مي‌كند و پس از قطع مصرف تنها چيزي كه
وجود ندارد تعادل و حال خوب است. آيا اين روش‌ها توانسته‌اند در مقابل اين
پديده به صورت قوي و كارآمد ظاهر شوند و يا حد اقل قدري از گسترش آن
جلوگيري كنند ؟ ما قصد نداريم به اين سؤالات جوابي بدهيم كه مورد قبول
همگان واقع شود و يا بگوييم كه جواب درست فقط همين است كه مي‌گوييم. اما
مي‌توانيم نتايج تحقيقات و تجربيات خود را آن گونه كه هست بيان كنيم قضاوت
در درست يا نادرست بودن آن به عهده شماست.
جمعيت احياي انساني كنگره 60 يك سازمان غيردولتي و مردمي و تحقيقاتي است
که در زمينه آموزش ، پيشگيري ، مهار و درمان اعتياد به تحقيقات مي‌پردازد و
نتايج كاربردي آن به وضوح و عينه قابل مشاهده است. دانش و علم كنگره 60 در
خصوص اعتياد و درمان آن دانشي نيست كه فقط در حد سخن و حرف باشد بلكه
كاملاً جنبه كاربردي داشته و نتايج مثبت آن بر روي صدها و هزاران‌نفر قابل
مشاهده و بررسي است. كنگره 60 توسط بنيان‌گذار خود آقاي مهندس دژاكام روشي
نوين را جهت درمان اعتياد در دستور كار خود دارد. اين روش كشف و يافته‌اي
است كه حاصل 17 سال تجربه اعتياد و بيش از 10 سال تحقيق در اين خصوص
مي‌باشد. اين روش طول درمان بيماري اعتياد را 11 ماه مي‌داند و بهترين ،
كامل‌ترين ، كم‌عارضه‌ترين ، سالم‌ترين و با راندمان‌ترين دارو براي درمان
اين بيماري را خارج از بحث‌هاي قانوني ، ترياك مي‌داند. آري همان ترياك كه
عامل ايجاد بيماري و اعتياد بوده است در اينجا به عنوان دارو مورد استفاده
قرار مي‌گيرد.
اگر بپرسيد چرا 11 ماه ؟ مي‌گوييم به اين دليل كه سيستم توليد كننده مواد
شبه‌افيوني كه بر اثر مصرف ماده‌مخدر و ورود مرفين خارجي يا ساير تركيبات
دارويي ضد درد ، آرام‌بخش ، خواب‌آور و . . . از كار افتاده است و براي
درمان بايستي راه‌اندازي شود ، تحت هيچ شرايطي در كوتاه مدت قابل
راه‌اندازي نيست زيرا يك فرايند بازسازي سلولي در سيستم عصبي و مغز است كه
گذشت زمان جزو لاينفك آن است. در كنگره 60 نتايج تحقيقات انجام شده و
تجربيات صدها و حتي هزاران نفر كه از اين روش استفاده كرده‌اند نشان مي‌دهد
راه اندازي اين سيستم با بالاترين راندمان در كمتر از 11 ماه امكان پذير
نيست.
اگر بپرسيد چرا ترياك ؟ مي‌گوييم بخش عمده موادمخدر مصرفي موجود يا خود
ترياك است و يا از خانواده ترياك نظير شيره و سوخته ترياك و يا بدست آمده
از مرفين ترياك نظير هرويين و كرك و يا ساير تركيبات دارويي نظير
متاآمفتامين ، بنزوديازپين‌ها ، باربي‌تورات‌ها و همينطور ضد دردهاي غير
مخدر و آرام‌بخش‌ها و ضد افسردگي‌ها مي‌باشد كه همگي آن‌ها دقيقاً روي
سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني اثر مستقيم مي‌گذارند و آن را از كار
مي‌اندازند حتي اگر به طور مستقيم داراي مرفين نباشند. فقدان مواد
شبه‌افيوني جسم را هيچ ماده‌اي نمي‌تواند به صورت كامل پوشش دهد. تنها
ماده‌اي كه به صورت كمپلكس داراي جميع خواص موادمخدر و داروهاي فوق مي‌باشد
و مي‌تواند بهترين جايگزين براي مواد شبه‌افيوني جسم باشد آن هم با كمترين
عارضه ، ترياك است. زيرا ترياك و تركيبات آن به طور كامل طبيعي و گياهي
است و عوارض مواد و يا داروهاي شيميايي را ندارد. در اين روش مصرف‌كنندگان
موادمخدر به منظور درمان و مانند يك دارو ترياك را مصرف مي‌كنند البته نه
بي‌حساب و كتاب و نه به منظور سرخوشي و لذت‌جويي ، بلكه با محاسبات دقيق و
برنامه‌ريزي دقيق زماني ، آن هم در حد نياز جسم. در اين روش هر 21 روز كه
يك پله يا توقف و پريود كاملاً محاسبه شده و دقيق و علمي مي‌باشد ، 20 درصد
از مقدار مصرف قبلي توسط راهنما كاهش داده شده و تيپر مي‌شود. اين كاهش در
حدي است كه به هيچ‌ وجه عوارض شديد خماري را به دنبال ندارد و عوارض آن
كاملاً خفيف و قابل تحمل است در حدي كه جسم و سيستم توليدكننده مواد
شبه‌افيوني مي‌تواند به راحتي با آن هماهنگ شده و به اندازه كاهش صورت
گرفته در مصرف موادمخدر ، مواد شبه‌افيوني طبيعي را توليد كند و جاي خالي
آن را پر كند.
اين افزايش توليد در بدن بعد از گذشت حداكثر يك‌هفته از كاهش مصرف موادمخدر
به خوبي خود را نشان مي دهد و شخص به وضوح آن را حس مي‌كند. اين فرايند
ادامه مي‌يابد تا جايي كه مصرف‌كننده در آخرين پله خود به مقدار يك گرم
براي مصرف 30 روز مي‌رسد. در اين پله شخص روزانه حدود 33 ميلي‌گرم ترياك را
مصرف مي‌نمايد كه بسيار ناچيز است. در اين مقطع سيتم توليدكننده مواد
شبه‌افيوني جسم به حداكثر توليد و كارايي خود رسيده است و به طور كامل
آمادگي قطع مصرف ترياك را دارد. زماني كه دستور قطع مصرف صادر مي‌شود شخص
بدون كوچكترين عارضه و تغييري مصرف خود را قطع مي‌كند. باور اين موضوع شايد
كمي سخت باشد اما حقيقتي است امكان‌پذير.
اين جانب نويسنده مطلب با همين روش اعتياد خود را به ترياك در كنگره 60
درمان كرده‌ام و در روزهاي پس از قطع مصرف باور اين موضوع براي خودم هم سخت
بود چه رسد به ديگران. در كمال ناباوري مي‌ديدم كه مواد مصرف نمي‌كنم و
حالم خوب است شب به راحتي مي‌خوابيدم و صبح به راحتي بيدار مي‌شدم بدون
كوچكترين ناراحتي. شرح كامل اين روش را مي‌توانيد در كتاب عبور از منطقه 60
درجه زير صفر و يا در مانيفست كنگره 60 و يا مقاله علمي اعتياد ، درمان و
راه‌كارهاي مناسب نوشته مهندس حسين دژاكام در همين سايت
(www.congress60.org) مطالعه كنيد. در كنگره 60 مي‌توانيد حضوراً صدها نفر
از مصرف‌كنندگان موادمخدر مختلف كه با اين روش اعتياد خود را درمان
كرده‌اند را ببينيد و با آن‌ها صحبت كنيد البته اگر مايل باشيد زيرا درب
كنگره 60 هميشه به روي شما باز است .
يكي از نكات ظريف و تعجب‌ برانگيز كه در بسياري از بچه‌هاي كنگره 60 كه از
اين روش استفاده كرده‌اند مشاهده شده ، اين است كه بعضي از اين افراد علاوه
بر بيماري اعتياد داراي بيماري‌هاي ديگري نظير بيماري قلبي ، كبدي ،
گوارشي ، عصبي و رواني و حتي نازايي بوده‌اند كه بعد از گذراندن دوره 11
ماهه درمان تدريجي با استفاده از ترياك به عنوان دارو و قطع مصرف متوجه
شده‌اند بيماري آن‌ها كه شايد به ظاهر ارتباطي با اعتياد نداشته است نيز از
بين رفته و يا درمان شده است. آنچه كه از ظاهر موضوع قابل برداشت و
استنباط مي‌باشد اين است كه در اين دوره 11 ماهه كه سيستم توليدكننده مواد
شبه‌افيوني به بازسازي خود مي‌پردازد و از آنجايي كه ترشحات اين سيستم نظير
دينورفين‌ ، اندروفين‌ها ، انكفالين‌ها و ساير واسطه‌هاي شيميايي فعال در
سيستم عصبي كه روي عملكرد تمامي بخش‌هاي جسم اثر مي‌گذارند ، به گونه‌اي
بازنگري و چكاپ صورت مي‌گيرد و تمامي بخش‌ها تحت تأثير اين بازسازي قرار
گرفته و با آن هماهنگ مي‌شوند و بسياري از بيماري‌ها و ناراحتي‌هاي ديگر
نيز در اين مدت از بين مي‌روند .
يكي از بچه‌ها به نام كورش علاوه بر اعتياد به ترياك داراي مشكل قلبي نيز
بود به گونه‌اي كه ريتم ضربان قلب او هيچ گونه نظم خاصي نداشت و پزشكان حتي
از جراحي او نيز نااميد بودند. كوروش بعد از درمان اعتياد خود با اين روش
نه تنها اعتيادش درمان شد بلكه مشكل قلبي او نيز تا 90 درصد از بين رفته
است. يكي ديگر از بچه‌ها موهاي سرش بر اثر ترك‌هاي پي‌درپي و اشتباه و
استفاده از داروهاي شيميايي به طور كامل ريخته و طاس شده بود. پزشكان معتقد
بودند رويش موهاي او به هيچ وجه امكان‌پذير نيست. حسين حتي به خارج از
كشور نيز رفته بود و نتيجه‌اي عايدش نشده بود وضعيت سر و پوست سر حسين به
گونه‌اي بود كه با ديدن ان انسان دچار حالت بد و چندش‌آور مي‌شد. اما در
حال حاضر حسين بعد از گذراندن روش درمان تدريجي و درمان اعتياد خود با
ترياك ، موهايي دارد كه همه به او غبطه مي‌خورند ، كسي باورش نمي‌شود كه او
طاس بوده است. يكي ديگر از بچه‌ها بر اثر سال‌ها مصرف ترياك و الكل با هم
دچار مشكل بي‌نظمي در كاركرد تيروئيد بود ، او نيز بعد از درمان اعتياد
خودش با روش درمان تدريجي مشكل تيروئيدش به صورت كامل از بين رفت. خود من
زمان اعتياد دچار ناراحتي معده و دستگاه گوارش بودم اما بعد از درمان
اعتياد با روش تدريجي و با استفاده از ترياك در حال حاضر كوچكترين اثري از
آن بيماري گوارشي وجود ندارد. تمامي اين بچه‌ها در طول دوره درمان خود حتي
يك عدد قرص يا داروي شيميايي مصرف نكرده‌اند. به طور قطع اين تغييرات و
درمان شدن‌ها با مسئله استفاده از ترياك در درمان اعتياد به عنوان دارو و
دوره 11 ماهه بازسازي سيستم توليدكننده مواد شبه‌افيوني ارتباط مستقيم
دارد. حال مكانيزم آن به صورت دقيق به چه شكل عمل مي‌كند امري است كه
محققين آينده به طور قطع به آن خواهند پرداخت و زواياي پنهان آن را خواهند
شكافت.
كساني كه در كنگره 60 با روش درمان تدريجي و با استفاده از ترياك با عنوان
دارو اعتياد خود را درمان كرده‌اند براي هميشه دفتر اعتياد را در زندگي خود
بسته‌اند آن‌ها در طول 11 ماه دوره درمان نفس گرسنه خود را تربيت كرده و
خواسته نامعقول مصرف موادمخدر را به صورت كامل در خود ريشه‌كن كرده‌اند.
نياز آن‌ها به طور كامل بر طرف شده است و بعد از قطع مصرف مواد هيچ‌گونه
ميل و نيازي به مصرف در خود احساس نمي‌كنند زيرا جسم آن‌ها به اندازه كافي
قويترين موادمخدر را توليد مي‌كند. در طول اين مدت آ‌ن‌ها با شركت در جلسات
و كارگاه‌هاي آموزشي تفكرات و جهان‌بيني خود را از حالت افيوني و معتاد
گونه خارج كرده و به سطحي از دانايي رسيده‌اند كه ديگر فكر مصرف موادمخدر و
لذت‌ها آن حتي در ذهنشان هم خطور نمي‌كند. حتي اگر در بدترين شرايط و
آلوده‌ترين محيط‌ها نيز قرار بگيرند كوچكترين تأثير‌پذيري از محيط آلوده
نخواهند داشت. آن‌ها تنفري از ترياك ندارند و از آن فرار نمي‌كنند زيرا نيك
مي‌دانند كه ترياك هرچند به دليل عدم‌آگاهي و تصورات غلط و استفاده ناصحيح
از آن عامل اعتياد و بسياري از مشكلات در زندگيشان بوده است ، اما از سويي
ديگر همين ترياك به عنوان دارو نجات‌بخش آن‌ها و عامل درمان و رسيدن به
سلامتي بوده است. نسبت به ترياك نه تنفري وجود دارد و نه عشق و دوست داشتن.
حساب آ‌ن‌ها با ترياك به طور كامل صفر شده است و به همين دليل بدون
كوچكترين تأثير‌پذيري و به راحتي از كنار آن رد مي‌شوند ، در غير اينصورت
يعني وجود تنفر و يا عشق و دوست داشتن كه هر دوي اين حالات نشان‌دهنده وجود
وابستگي و عدم درمان است باعث مي‌شود شخص نتواند بدون تأثير‌پذيري از كنار
آن بگذرد .

Footer Text

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد: اعتیاد به تریاک تأثیر مخربی بر عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی دارد. به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران؛ این بررسی توسط گروهی از محققان مرکز تحقیقات فیزیولوژی کابردی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با هدف تعیین اثر تریاک بر بیماری‌های قلبی و عروقی انجام شده است. اعتیاد یکی از بزرگترین معضلات جوامع بشری است که نه تنها موجب اختلالات رفتاری و اجتماعی می‌شود بلکه با تأثیر بر جنبه‌های مختلف سلامت جسمی، خسارات مالی هنگفتی بر فرد، خانواده و جامعه وارد می‌کند. تریاک یکی از قدیمی ترین مواد افیونی است که از گیاه خشخاش بدست می‌آید و تنها منبع تجاری تهیه مرفین و کدئین است. این مطالعه به صورت مورد و شاهد بر روی 0 36 فرد سیگاری معتاد به تریاك (آزمون) و 360 فرد سیگاری غیر معتاد (شاهد) در مركز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشكی اصفهان صورت گرفت. مصرف موادّ مخدّر یكی از بزرگترین معضلات بسیاری از كشورهای جهان می‌باشد؛ در این میان تریاك یكی از مواد اعتیادآور است كه سابقه استفاده از آن به زمانهای بسیار دور بر می‌گردد. متأسفانه اعتقاد عوام و حتی معدودی از پزشكان این است كه تریاك اثرات مفیدی بر بیماریهای قلبی- عروقی و دیابت دارد. در این پژوهش میزان غلظت خونی مرفین در هر دو گروه، توسط روش الیزا اندازه‌گیری و تحلیل آماری شد. یافته‌های بررسی نشان می‌دهد: غلظت خون در افراد مصرف کنندگان مرفین با افزایش زمان مصرف بالا می‌رود. HDL و ظرفیت آنتی‌اكسیدانی، آپولیپوپروتئین A نیز به طور معنی‌داری در گروه آزمون كمتر از گروه شاهد بود. همچنین در گروه آزمون، FBS (قند خون ناشتا) به طور غیر معنی‌داری، نسبت به گروه شاهد كمتر و همزمان با آن HbA1C افزایش داشت. نتایج نهایی این بررسی نشان می‌دهد: كه تریاك، تأثیر مخرّبی بر عوامل خطر جدید بیماریهای قلبی- عروقی دارد؛ اگرچه به نظر می‌رسد برخی از عوامل خطر این بیماریها را بهبود می‌بخشد اما این اثرات، كوتاه مدت و اصولاً كاذب هستند. گفتنی است نتایج این بررسی در مجله علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند منتشر شده است.

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای نظر‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

www.clicktala.com

www.jijikala.ir

تریاک

تریاک عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می‌آید.بیش از ده درصد تریاک را مرفین، نوعی آلکالوئید تشکیل می‌دهد. مرفین از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می‌شود و تریاک بیشتر برای تولید هروئین کشت می‌شود. در تریاک آلکالوئیدهای دیگری نیز وجود دارد، از جمله؛ کدئین، پاپاورین و نوسکاپین و تبائین.از قسمتهای دیگر گیاه خشخاش و گیاهان هم‌خانواده آن مواد دیگری با خصوصیات مشابه و ضعیفتر از تریاک به‌دست می‌آیند.کشت خشخاش به‌منظور استفاده غذایی از دانه‌های آن، و کاربرد تریاک برای تخفیف درد و بی‌حس کننده و همچنین در مراسم مذهبی حداقل از عصر برنز به این سو ادامه داشته‌است. سومریان، آشوری‌ها، مصری‌ها، اهالی جزیره کرت، مینوسیان، یونانیان، رومی‌ها، ایرانیان و اعراب هر یک در معرفی این گیاه نقشی داشته‌اند.تریاک بیش از همه به‌دلیل خصوصیات ضد درد و بی‌حس کننده آن که موجب می‌شد تا اعمال جراحی ممکن شود، مورد توجه پزشکان و جراحان بود. مصرف تریاک به شکل سنتی آن تا هنگام جنگ داخلی آمریکا ادامه یافت. از آن پس با استخراج مرفین و قابلیت تزریق آن این دارو به مهمترین داروی ضد درد برای مجروحان جنگی تبدیل شد. مرفین هنوز هم پرمصرف‌ترین دارو برای مجروحان جنگی و مصدومان سوانح است.

نام

تریاک واژه فارسی است که با ریخت تریاق عربی شده است. معادل OPIUM است که در فارسی و عربی آنرا افیون تلفظ می کنند.این واژه در زبان فارسی معنای پادزهر را می‌رساند. و به گونه theriac وارد زبان‌های اروپایی نیز شده است. تریاک از تر+یاک تشکیل شده معنی تر(آبدار) مشخص است اما در معنی یاک اختلاف است عده ای بر این باورند که یاک همان قپه است. و نظر دیگر اینکه یاک شامل همه گیاهانی است که گرده افشانی می کنند.

خواص درمانی

دستگاه اعصابخشخاش،تسکین دهنده دستگاه عصبی وارام بخش است.برگ خشخاش ،خواب اور وتسکین دهنده درد ها میباشد.ضماد جوشانده پوست خشخاش ،بیخوابی،سردرد و درد های موضعی را درمان میکند.روغن گل خشخاش،درد موضعی ،سردرد ودیگر درد های عصبی را تسکین داده و ورم های دردناک را التیام میبخشد.دستگاه گوارشجوشانده پوست خشخاش ،درمان کننده التهاب معده و اسهال های مزمن و خونی است.عصاره پوست خشخاش،دل درد را تسکین میدهد.شیاف پوست خشخاش ،درمان کننده اسهال های مزمن میباشد.اختلالات صفراویجوشانده رشه خشخاش،اختلالات کبدی وراهای صفراوی را برطرف نموده و از پر شدن کیسه صفرا جلو گیری میکند.اختلالات کلیویدانه های خشخاش،اختلالات کلیوی را برطرف نموده و سوزش مثانه و مجاری ادرار رابرطرف میسازد.اختلالات تنفسیدانه های خشخاش ،برطرف کننده سینه درد و سرفه های خشک است.روغن خشخاش نیز سینه درد را درمان می کند.ناراحتی های پوستیضماد گل خشخاش مخلوط اب گشنیز ، اگزما ، جوشهای ریز خار دار و الرژی های پوستی را برطرف میسازد.خلاصه انکه خشخاش گیاهی داروئی با اثر خواب اور ،و تسکین درد ها که بایستی در حد اعتدال مورد استفاده قرار گیرد .خشخاش التیام دهنده درد ها و اختلالات عصبی ،گوارشی ،صفراوی،کلیوی،تنفسی و پوستی است.با جوشانده ریشه این گیاه ،فشار خون ،ضماد گل ان سوزش و خارش چشم و اورام بر طرف میشود.خشخاش در افراد سرد مزاج سبب بروز اختلالات ریوی ،گوارشی ،عصبی،جنسی و پوستی میشود.یکی از فراورده های معروف خشخاشتریاکاست که در صنعت دارو سازی مصرف میشود و در طب سنتی مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.در طب سنتی تریاک در درمان اسهال ،زخم روده و معده،تنگی نفس،نقرس حاد ،سردرد،پیچش شکم،جرب،و خارش های پوستی ،بصورت شیرابه،ضماد،قطره ،پودر،استفاده میشود.استمرار در مصرف معجون وداروهائیکه با تریاک تهیه میشوند ،موجب اعتیاد وزیاو روی در مصرف ان سبب مسمومیت ومرگ میگردد. باید دانست که نو دیگر خشخاش ،خشخاش سفیدPAPVER RH OEASاست که به ان خشخاش بستانی یاشقایقمیگویند.خشخاش بحری یامامیثاGISUCIUM CORNICULATUMنوع دیگر شقایق است که دارای خاصیت داروئی میباشد.

تریاک از ترکیبات مختلفی تشکیل می‌شود که عملکرد همگی آن‌ها در بدن همانند کار انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد (اندورفین‌ها) است که از طریق تأثیر بر سلسله اعصاب مرکزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می‌شوند، برای سایر استفاده‌های پزشکی تریاک و مشتقات ان می‌توان از کنترل کردن سرفه، اسهال و نشانه‌های سرماخوردگی و درمان افسردگی نام برد. سرخوشی و نشئگی که توسط این مواد ایجاد می‌شود همواره موجب سوء مصرف این دارو از زمان پی بردن بشر به اثرات شگفت این ماده بوده است.در پزشکی ایرانی از زمانهای قدیم تریاک به عنوان دارو حضور داشته رازی و ابن سینا و دیگران آن را برای درمان توصیه کرده اند.

تاریخچه

کشت خشخاش نخستین بار ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد در جنوب میان‌رودان صورت گرفت. سومری‌ها آن را گیاه لذت می‌نامیدند، هنر کشت خشخاش بعدها به آشوریان و سپس به بابلیها منتقل شد و از آن جا به مصر راه یافت. در سدهٔ ۱۳ پیش از میلاد دوران طلایی تریاک با کشت گسترده آن در تبس پایتخت مصر آغاز شد، بازرگانان تریاک را از مصر به کارتاژ، یونان واروپا می‌بردند. پس از آن کشت خشخاش در قبرس پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشت و تریاک که یکی از مهم‌ترین داروهای یونان در آن هنگام شمرده می‌شد از طریق حمله اسکندر به ایران و هند راه یافت. تریاک در قرن چهارم میلادی به چین هم رسید، اما فقط پس از پایان سده‌های میانه و آغاز سفرهای دریایی دولت‌های اروپایی بود که آنان تجارت پرسود تریاک را دریافتند.مصرف تفریحی تریاک به طور گسترده از سده ۱۵ میلادی در چین آغاز شد. در ابتدا به دلیل کمیابی و گرانی به‌ندرت اتفاق می‌افتاد. اما از قرن هفده به بعد تجارت تریاک شکل منظمی پیدا کرد و با گسترش مصرف آن ویژگی اعتیادآوریش مشخص شد. در ۱۷۲۹ مصرف تریاک در چین ممنوع شد. موازنه منفی تجاری انگلیس در مقابل چین موجب شد که انگلیسی‌ها برای افزایش صادرات خود و بهبود ذخایر ارزی‌شان، چینی‌ها را به مصرف تریاک که در هند کاشته می‌شد تشویق کنند.مخالفت امپراتور چین با بارگیری محموله‌های تریاک در بنادر این کشور به دو جنگ تریاک در ۱۸۴۰ و ۱۸۵۸ میان بریتانیا و چین منجر شد. چین در هر دو جنگ شکست خورد و انگلیسی‌ها تجارت تریاک را در سراسر چین به‌دست آورند. رفته‌رفته با افزایش مصرف، تولید تریاک در داخل چین نیز آغاز شد تا جائی که در سال ۱۹۰۵ بیش از یک‌چهارم مردان چینی به تریاک اعتیاد داشتند.در سایر نقاط دنیا تا قبل از اواخر قرن نوزدهم مصرف تفریحی یا اعتیادآور تریاک بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتاد.

گیاه تریاک

بوته یا گیاه را کوکنار می گویند کوکنار شبیه شقایق است و گل آن تبدیل به قپه اناری شکل می شودو شیره ای از قپه بدست می آید که ابتدا سفید و بعد به شکل حنایی و سپس به رنگ قهوه ای سیاه در می آید. قپه بعد از خشک شدن حاوی دانه های خشخاش است که بسیار مغذی است و خوش مزه است. تریاک ماده‌ای صمغ‌مانند است که از تخمدان گل گیاه خشخاش به دست می‌آید و معمولاً به صورت تکه‌ها یا گرد قهوه‌ای تیره عرضه می‌شود و معمولاً تدخین یا خورده می‌شود. کوکنار یا گوگ نار گیاهی است که در تمام مناطقی که گندم می تواند بروید به عمل می آید. در دوره قاجار کشت گوگنار در ایران رایج بود.

9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.