خواص خيار چنبر براي نوزادان

خواص دارویی و گیاهی :


خواص خیار چنبر چیست خواص خیار چنبر برای دیابت خواص خیار چنبر برای نوزاد خواص خیار چنبر در طب سنتی خیار چنبر بر خلاف خیار سبز که از خانواده کدو میباشد، هم خانواده گروه ملون و هندوانه است ولی از نظر طعم و ویژگی ها تقریبا مشابه با خواص خیار است. پوست خیار چنبر روشنتر، شیاردار و ناصافتر از خیار سبز بوده از نظر املاح و مواد معدنی، از خیار معمولی غنی تر و تخمه آن مفید تر است. خیار چنبر که چمبر و خیارشنگ نیز خوانده می‌شود، کم‌عطرتر، باریک‌تر و درازتر و با انحناتر از خیار سبز است و گاه طول‌اش به حدود یک متر می‌رسد


 


 


 


خیار چنبر چیست؟


 


خیار چنبر بر خلاف خیار سبز که از خانواده کدو میباشد، هم خانواده گروه ملون و هندوانه است ولی از نظر طعم و ویژگی ها تقریبا مشابه با خواص خیار است. پوست خیار چنبر روشنتر، شیاردار و ناصافتر از خیار سبز بوده از نظر املاح و مواد معدنی، از خیار معمولی غنی تر و تخمه آن مفید تر است. خیار چنبر که چمبر و خیارشنگ نیز خوانده می‌شود، کم‌عطرتر، باریک‌تر و درازتر و با انحناتر از خیار سبز است و گاه طول‌اش به حدود یک متر می‌رسد.


 


یکی از مشخصات این نوع خیار این است که در اراضی و آب و هوایی که دارای رادیو آکتیو زیاد باشد، بهتر به عمل آمده و قدش درازتر می شود، به طوریکه پس از جنگ جهانی دوم و نابود شدن شهر هیروشیما در اثر بمب اتمی در اراضی اطراف این شهر، خیار چـنبر هایی به عمل آمد که چندین متر طول داشت. این نشان میدهد که این سبزی دارای خاصیت جاذب بسیار بالایی بوده و میتواند به عنوان یک گیاه تصفیه کننده خاک برای آلودگی فلزات سنگین استفاده گردد. میوه، تخم، برگ و ریشه خیار چنبر در طب سنتی برای درمان بیماری ها استفاده میشود.


 


 


خواص خیار چنبر در طب سنتی


 


خاصیت مدر بودن یکی از ویژگی های خیار چنبر است و از این رو مصرف آن برای درمان بیماری های کلیه، دفع سنگ کلیه و مثانه و درمان سوزش ادرار مفید است. یکی از خواص خیار چنبـر کاهش فشار خون بالا و کاهش چربی خون است. از این رو مصرف آن برای بیمارن مبتلا به فشار خون بالا و ناراحتی های قلبی مفید و مؤثر است.


 


خیار چنبر حل کننده اورات و اسید اوریک است و نقرس را درمان می کند. با توجه به طبع بسیار سرد خیار چنبر، استفاده از آن برای افراد صفراوی مفید بوده و دارای خاصیت ضد صفراست. از دیگر خواص خیار چنبـر کمک به دفع سموم بدن است، بنابراین استفاده از آن برای درمان یرقان مفید می باشد. به این منظور به افرادی که دچار این بیماری هستند توصیه می شود بعد از غذا، خیار چنبر میل کنند.


 


یکی از ویژگی های جالب و خواص خیار چنبـر استفاده و استعمال موضعی آن برای تسکین درد سیاتیک و کاهش دردهای مفصلی است. به این منظور خیار چنبر را رنده کرده، آن را با مقداری روغن کنجد و آرد جو مخلوط کنید، ضماد تهیه شده را بر روی محل درد قرار دهید. استفاده از ماسک خیار چنبر برای پوست مفید است، باعث حفظ نرمی و لطافت پوست می شود، به دلیل میزان فراوان آب در این میوه برای رفع چین و چروک و حفظ جوانی پوست مناسب است


 


به طور کلی مواد موجود در خیار، از بروز چین و چروک و خطوط ریز روی پوست پیشگیری می کند و نقاط تیره ناشی از افزایش سن را از بین می‌برد. خیار چنبر تلخ حاوی یک ماده شیمیایی است که مانند انسولین به کاهش قندخون کمک می کند.


 


دیگر خواص خواص خیار چنبر


 


     برای درد مفاصل خیار چنبر را با آرد جو و روغن کنجد مخلوط نموده روی مفاصل بگذارید.


 


 جهت التهاب کبد و معده بعد از غذا میل شود.


 


کسانی که یرقان دارند بعد از غذا میل کنند.


 


خیار چنبر ضدسرطان است.


 


فشارخون را پایین می‎برد


 


ضدصفرا می‎باشد.


 


تخم خیار چنبر برای امراض کلیه و سنگ کلیه مفید است.


 


برای درمان سیاتیک از ضماد خیار چنبر در محل درد گذاشته شود.


 


تخم خیار چنبر برای مرض سوزاک مفید است.


 


 


خواص خیار چنبر برای پوست 


 


ماسک خیار چنبر برای پوست بسیار خوب است و موجب لطیف شدن و نرم شدن آن می شود که این نیز از دیگر خواص خیار چنبر می باشد. این ماسک یک آبرسان فوق العاده برای پوست می باشد و به پیشگیری و رفع چین و چروک های پوستی بسیار کمک می کند.  مواد و ترکیبات موجود در خیار چنبر تیرگی ها و لکه های پوستی ناشی از پیری و افزایش سن را از بین می برد.


 


 


 


 


 


 


خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه , خواص خیار چنبر برای پوست


خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه , خواص خیار چنبر برای پوست


خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه , خواص خیار چنبر برای پوست


خواص خیار چنبر برای سنگ کلیه , خواص خیار چنبر برای پوست


 


 

کلیه حقوق مادی و معنوی برای روزگار محفوظ است. هرگونه کپی از مطالب با ذكر منبع و لینک فعال بلامانع است


خیار چنبر یا خیار زه،نوع دیگری از خیار است.آن خیاری است دراز و باریك كه در برخی مناطق طول آن به حدود یك متر می رسد و از خیار زودتر هضم می شود و خواصّ خیار چنبرخیار را دارد و مصرف آن در دفع بعضی از انواع سنگ كلیّه و مثانه مفید است

.آب خیار را به عنوان محلول شستشو برای پوستهای چرب؛همچنین ضدّ گال و جرب به كار می برند.

خیار چنبر یا چمبر یا خیارشنگ میوه‌ای است شبیه خیار که در واقع از گونهٔ muskmelon (با نام علمی C. melo) از خانوادهٔ طالبی است. خیار چنبرطالبی و خیار هر دو از یک سرده هستند.

خیار چنبرجهت التهاب کبد و معده بعد از غذا میلگردد.برای کسانی که یرقان دارند بعد از غذا میل نمایند.جالب است بدانید که خیار چنبر ضدسرطان می باشد.در واقع  فشارخون را پایین می‎برد.

خیار چنبر با شکل متفاوتی که دارد بسیار خوشمزه است.لازم به ذکر است که خیار چنبر از دسته میوه هایی که استفاده از آن به نسبت خیار بوته ای کمتر است. خیار چنبراما خوردن آن خالی از فایده نمی باشد

در این مطلب با مهم ترین خواص خیار چنبر که جنبه دارویی و درمانی در طب سنتی دارند، به طور کامل آشنا خواهید شد. این نوع خیار نسبت به خیار سبز خواص، املاح و مواد معدنی بیشتری دارد اما در سبد غذایی خانواده های ایرانی دیده نمی شود. در ادامه مطلب همرا ما باشید.

خیار سبز از خانواده کدو اما خیار چنبر از خانواده هندوانه می باشد. این خیار معمولا در فصل تابستان کشت می شود و حاوی ویتامین های A، B و C می باشد. از نظر ویژگی های ظاهری، طعم و خواص به خیار سبز شباهت دارد. پوست خیار چنبر نسبت به خیار سبز روشن تر و ناصاف می باشد. نسبت به خیار سبز مواد و املاح معدنی آن غنی تر و تخمه اش نیز مفیدتر است. به این نوع خیار، خیار شنگ یا خیار چمبر و یا خیار زه هم گفته می شود.

از لحاظ ظاهری در مقایسه با خیار سبز عطر کمتر، باریکتر، بلندتر و دارای انحنای بیشتری می باشد. حتی ممکن است طول آن به یک متر هم برسد. این نوع خیار در مناطقی که رادیو اکتیو زیادی دارد، بهتر رشد می کند. تحقیقات نشان داده است که این خیار قدرت جذب بالایی داشته و می تواند خاک را از فلزات سنگین پاک و آن را تصفیه کند که این امر یکی از خواص دارویی خیار چنبر است.

طبع خیار چنبر در طب سنتی سرد و تر می باشد و همان طور که پیشتر گفته شد خواص آن بسیار شبیه به خواص خیار سبز می باشد. مهم ترین خواص درمانی خیار چنبر عبارتند از :

منبع : آرگاانواع مدل گیوه شیک با تلفیق دو سبک سنتی و مدرنچگونه مثبت اندیش شویم؟عکس های دیدنی جزایر اقیانوس هند

پارکی رؤیایی در توکیوراز شاد بودن چیست؟

نامدیابتی ها این میوه ها را بخورندتنگی نفس عصبی چیست؟به این دلایل تخمه هندوانه بخورید!

در کسب‌و‌کارهای اینترنتی تمایل افراد برای به اشتراک‌گذاری پست‌هاى شبکه‌هاى اجتماعى، به صورت طبیعى (ارگانیک)، بسیار پایین است.   راهکار نوین بازاریابی #به_اشتراک_بگذارید_ارزان_بخرید امروزه در کسب‌و‌کارهای اینترنتی تمایل افراد برای به اشتراک‌گذاری پست‌هاى شبکه‌هاى اجتماعى، به صورت طبیعى (ارگانیک)، بسیار پایین است. این مهم در مورد معرفی محصولات و ایده‌های جدید و یا پیشنهادات فروش ویژه به یک چالش اساسی برای سازمان‌ها تبدیل شده است و کسب‌و‌کارها مجبور هستند محتواى خود را با استفاده از صرف هزینه و به صورت غیر طبیعى، پخش کنند. که

در یک تحقیق جدید که با موضوع تاثیر زایمان بر میزان عمر زنان صورت گرفت مشخص شد زایمان  و استرس ناشی از آن می

طبق آخرین تحقیقات محققان تاثیر داروهای رانولازین در افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند بسیار کمتر از سایر افراد می باشد. داروهای رانولازین

در کسب‌و‌کارهای اینترنتی تمایل افراد برای به اشتراک‌گذاری پست‌هاى شبکه‌هاى اجتماعى، به صورت طبیعى (ارگانیک)، بسیار پایین است.   راهکار نوین بازاریابی #به_اشتراک_بگذارید_ارزان_بخرید امروزه در کسب‌و‌کارهای اینترنتی تمایل افراد برای به اشتراک‌گذاری پست‌هاى شبکه‌هاى اجتماعى، به صورت طبیعى (ارگانیک)، بسیار پایین است. این مهم در مورد معرفی محصولات و ایده‌های جدید و یا پیشنهادات فروش ویژه به یک چالش اساسی برای سازمان‌ها تبدیل شده است و کسب‌و‌کارها مجبور هستند محتواى خود را با استفاده از صرف هزینه و به صورت غیر طبیعى، پخش کنند. که

در یک تحقیق جدید که با موضوع تاثیر زایمان بر میزان عمر زنان صورت گرفت مشخص شد زایمان  و استرس ناشی از آن می

طبق آخرین تحقیقات محققان تاثیر داروهای رانولازین در افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند بسیار کمتر از سایر افراد می باشد. داروهای رانولازین


 

 


خواص خيار چنبر


تخمش از تخم خيار بهتر و نارسيده تر باشد لطيف تر و بهتر است


مزاج :سرد و تر


خاصيت : صفرا و گرمی را خاموش می كند


ورم و جوش :برگ آن را با عسل بيندازند و بر جوش های (شری ) بلغمی بگذارند مفيد است


نفس كش :غش كرده گرم مزاج آن را ببويد به هوش می آيد و نشاط از سر می گيرد


اندام های غذا :برای معده خوب است و تشنگی را دفع می كند اما كمتر به خوبی هضم می شود


اندام های راننده :بول را ريزش می دهد . شكم را نرم كند . درد اطراف ذكر و ميان ران ها را تسكين می


دهد . با آبدان سازگار است


زهرها : برگش در علاج سگ هار گزيده مفيد است.

 

 


 


instagram googleplus facebook telegramrss


© تمامی حقوق این سایت برای شفاگاه محفوظ است.


بانک تجربه مفید – آدرس درمانگاه و مطب – گیاهان دارویی 

خواص طبی و دارویی خیار چنبر تلخ – Bitter Melon

اسامی لاتین: African Cucumber, Ampalaya, Balsam Pear, Balsam-Apple, Balsambirne, Balsamo, Bitter Apple, Bitter Cucumber, Bitter Gourd, Bittergurke, Carilla Fruit, Carilla Gourd, Cerasee, Chinli-Chih, Cundeamor, Fructus Mormordicae Grosvenori, Karavella, Kathilla, Karela, Kareli, Kerala, Kuguazi, K’u-Kua, Lai Margose, Melón Amargo, Melon Amer, Momordica, Momordica charantia, Momordica murcata, Momordique, Pepino Montero, P’u-’ao, Sorosi, Sushavi, Vegetable insulin, Wild Cucumber.

خیار چنبر تلخ گیاهی است که میوه و تخم های آن مصارف دارویی دارد.

از آن برای درمان زخم های معده، کولیت، یبوست، کرم های روده و شروع قاعدگی استفاده می کنند.

نوعا در عفونت های پوستی و زخم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

خیار چَنبر تلخ در هند به عنوان سبزی در بعضی خوراک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چنبر تلخ حاوی یک ماده شیمیایی است که مانند انسولین به کاهش قندخون کمک می کند.

مصرف خوراکی میوه  خیار چنبر تلخ در کوتاه مدت بی خطر است. درباره مصرف بیش از ماه آن اطلاعاتی وجود ندارد. همچنین در مورد مصرف دیگر بخش های آن یا استفاده آن بر روی پوست نیز اطلاعاتی وجود ندارد.

حاملگی و شیردهی: مصرف خوراکی خیار چنبر تلخ خطرناک است چرا که ترکیبات شیمیایی آن می تواند باعث خونریزی ماهیانه و سقط جنین شود.

دیابت: خیار چَنبر تلخ قندخون را پایین می آورد. مصرف همزمان آن با داروهای دیابت می تواند قندخون را به شدت کاهش دهد.

کمبود گلوکز فسفات: افراد مبتلا ممکن است پس از خوردن تخم هایخیار چنبر تلخ تلخ دچار فاویسم شوند. فاویسم حالتی است که با کم خونی، سردرد، تب، دل درد و کما همراه است.

جراحی: خیار چنبر تلخ می تواند کنترل قند خون را در قبل و بعد از جراحی دچار مشکل کند. مصرف آن را از هفته قبل متوقف کنید.

داروهای دیابت

مصرف همزمان می تواند قندخون را به شدت کاهش دهد.

برخی داروهای دیابت: گلیمپیرید، گلیبورید، انسولین، پیگلیتازون، روزیگلیتازون، کلروپروپامید، گلیپیزید و تولبوتامید.

دوز مناسب آن به شرایط مختلفی از جمله سن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مصرفی مناسب وجود ندارد. در نظر داشته باشید که فرآورده های طبیعی الزاماً بی خطر نبوده و دوز مصرفی آن را رعایت کنید. از دستورالعمل های روی بسته پیروی کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

ترجمه شده از : www.webmd.com

آیا مقاله برای شما مفید بود؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید


اطلاعات کلی در مورد بلوط درختچه ای و همیشه بهار – Chaparral اسامی لاتین: Creosote Bush, Créosotier, Greasewood, Hediondilla, Jarilla, []


اطلاعات کلی در مورد عناب – Zizyphus اسامی لاتین: Anèbe, Azufaifo, Badar, Ber, Black Date, Black Jujube, Chinese Date, Chinese []


اطلاعات کلی در مورد گیاه سماق شیرین – Sweet sumach اسامی لاتین: Aromatic Sumac, Fragrant Sumac, Polecatbush, Rhus aromatica, Rhus []


اطلاعات کلی در مورد گیاه کیسه کشیش – Shepherd’s purse اسامی دیگر لاتین: Blind Weed, Bolsa del Pastor, Bolsa-de-Pastor, Bourse []


اطلاعات کلی در مورد گیاه کدو – Ivy gourd اسامی لاتین: Calabacita, Calabaza Hiedra, Coccinia cordifolia, Coccinia grandis, Coccinia indica, Coccinia Índica, []


اطلاعات کلی در مورد سرو کوهی یا ارس – Juniper اسامی دیگر: اُرس یا وَرس، هُورَس، اَورَس، اُرسا، اَریس،اَرچا و اردوج اسامی لاتین: Baie de Genévrier, Common Juniper, Common Juniper []0 سارا فواید،علائم،خواص آوریل 26, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *