خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی
خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

 

خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

مجله سلامت جسم و روان، به صورت تخصصی در زمینه تشخیص صحیح بیماری ها و حفاظت از مردم در برابر انواع مختلف امراض رایج با استفاده از مشاوره پزشکی مکمل، گیاهان دارویی، درمان با طب سنتی و جایگزین فعالیت داشته و همچنین مرجع قابل اعتماد اخبار پزشکی و مقالات سلامت و درمانی می باشد.

بابا آدم گیاه علفی بلند و دوساله ای است که بیشتر در زمین های آهکی می روید. ساقه اش راست و پرشاخ و بال است، بلندی واقعی اش از 80 سانتی متر تا 20 متر می رسد. برگ هایش بسیار درشت، بیضوی و ساده است، در زیر مایل به سفیدی و در سطح رویی سبز است. گل هایش به شکل کلاپرک های متعددی در نوک ساقه ها قرار می گیرد. گاهی سفید گاهی هم مایل به بنفش است و در اطراف چندین برگه به صورت شاخک دارد. گل در اولین ماه های تابستان سال دوم باز می شود. قسمت های مورد استفاده آن، ریشه، گاهی برگ و دانه است.

این گیاه در درمان بیماری های رماتیسم، نقرس، عفونت های جلدی، جوش های غرور جوانی، باد مفاصل، درد کبد، کلسترول، کورک و اوره خون مفید می باشد. با این وجود، آگاهی از عوارض جانبی گیاه بابا آدم از جمله درماتیت تماسی و سایر واکنش های آلرژیک_التهابی که ممکن است بواسطه آن ایجاد شود نیز ضروری است. اگر مشتاق هستید تا بدانید که خواص گیاه بابا آدم چیست و چه کاربردی دارد با ما همراه باشید؛

گیاه بابا آدم یا Arctium lappa، به عنوان یک ماده غذایی سالم و مغذی در جوامع چین تبلیغ و توصیه می شود. این گیاه صدها سال است که در اروپا، آمریکای شمالی و آسیا به صورت درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه ها، دانه ها و برگ های گیاه با توجه به کاربردهای رایج آن در طب سنتی چینی (TCM) مورد بررسی قرار گرفته است. در ریشه، مواد موثره یافت شده است که از نظر طب سنتی چین، خون را سم زدایی می کنند و گردش خون را به سطح پوست ارتقا می دهند، باعث بهبود کیفیت بافت پوست و بهبود بیماری های پوستی مانند اگزما می شوند. همچنین آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد دیابتی نیز در ریشه یافت شده اند.

در دانه ها، برخی از ترکیبات فعال دارای اثرات ضد التهابی و اثرات مهاری مهمی بر رشد تومورهایی مانند سرطان پانکراس هستند. در عصاره برگ، ترکیبات فعال جدا شده می توانند از رشد میکرو ارگانیسم ها در حفره دهان جلوگیری کنند. موارد مصرف دارویی گیاه باباآدم در درمان بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت و ایدز گزارش شده است.

 

خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

گیاه بابا آدم چیست

 

 

 

از بابا آدم به عنوان داروی کمکی در درمان بیماری قند مورد استفاده قرار می گیرد، این گیاه اثر معرق، مسهل صفرا و مدر داشته و در مصارف خارجی از آن برای درمان بیماری های پوست به خصوص دمل ها و جوش های پوستی و ماساژ پوست استفاده درمانی فراوانی به عمل می آید.

به منظور درمان عفونت های جلدی می توانید 60 گرم از ریشه های تازه بابا آدم را در 500 گرم آب + 400 گرم شکر مخلوط نموده و بر روی شعله ملایم قرار دهید تا آرام آرام به مایع غلیظی تبدیل شود و بعد 3 قاشق غذاخوری از این شربت را در آب گرم حل نموده و سپس نوش جان کنید.

همچنین برای درمان سرخک، آبله و آبله مرغان می توانید 10 گرم از ریشه باباآدم را در نیم لیوان آب جوش دمکرده و بعد از هر وعده غذا میل کنید.

برای درمان واریس و زخم های واریسی می توانید یک قاشق غذاخوری از ریشه باباآدم را در یک سوم لیتر آب جوشانده و در سه نوبت به مقدار دو فنجان (صبح و عصر) نوش جان نمائید.

برای درمان سنگ کلیه و حبس ادرار توصیه شده است که 15 گرم از برگ باباآدم را در یک لیوان آب جوشانده و در سه نوبت صبح، ظهر و عصر به مقدار دو فنجان میل نمائید.

 

 

همچنین بخوانید: خواص دارویی گیاه بابا آدم یا آرقیطون برای سلامتی

 

 

برای تقویت موها می توانید 30 گرم از ریشه گیاه فوق را در یک دوم لیتر آب جوشانده و بعد آن ها را کوبیده و به صورت خمیر دربیاورید و سپس هر روز یک بار با آن پوست سر را ماساژ دهید.

برای جلوگیری از خارش بدن و اگزما 25 گرم از ریشه این گیاه را در دو لیوان آب جوش دم کرده و در سه نوبت مصرف نمائید.

اگر 50 گرم از ریشه تازه و له شده این گیاه را در 4 لیوان آب جوشانده و بعد از صافی گذرانده و قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید در رفع ناراحتی هایی نظیر: حساسیت، آبله مرغان، سرخچه، قندخون، سرطان روده، امراض عفونی، بیماری های کبد، آرتریت، دندان درد، مخملک، مسمومیت خون، اسید اوریک، زونا، آکنه، زرد زخم، برص و لک صورت اثر درمانی ظاهر می کند.

 

 

ریشه بابا آدم را با خواص برطرف کننده جوش صورت، پایین ‌آورنده قند خون، ضدسرطان، ضدتب، ضد روماتیسم، ضدنفخ، ضدعفونی کننده، مسهل، کاهش دهنده کلسترول و چربی خون، محرک ایمنی بدن و دارای خاصیت پروبیوتیک،درمان کم ‌خونی و رنگ ‌پریدگی ناشی از آن، ضد سنگ کلیه، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

 

بابا آدم که فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود گیاهی است علفی و دوساله که ارتفاع ساقه آن تا ۱/۵ متر می رسد . این گیاه بحالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید . ساقه آن که شبیه پوست مار است پوشیده از کرکهای خشن و زبر می باشد . برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار دارد .

رنگ برگها در قسمت چسبیده به ساقه سبز کم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیک تر می شویم تیره تر می شود .

ریشه گیاه دراز ، دوکی شکل و مانند هویج بضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدار زیادی کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است . پوست ریشه بابا آدم قهوه ای ، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری دارد .

میوه آن پس از رسیدن بصورت فندقه ای با ۳ یا ۴ سطح و برنگ زرد حنایی ظاهر می شود .خواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .

بابا آدم در بعضی از نقاط ایران بحالت وحشی می روید . از ریشه این گیاه استفاده طبی بعمل می آید. پس از خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا بخوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره های مخصوصی خشک می کنند .

ریشه بابا آدم دارای ماده ای بنام اینولین Inulin ، روغن فرار ، تانن ، رزین ، قند ، آهن ، کلسیم و ویتامین C می باشد . دانه بابا آدم دارای روغنی برنگ زرد و طعم تلخ اسید لینولئیک و اسید اولئیک است .

از نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشک است .

۱) بهترین تصفیه کننده خون از سموم

 

۲) برطرف کننده جوشهای صورت و کورک

 

۳) ادرار آور و معرق

 

۴) تمیز کننده سیستم لنف بدن

 

۵) برطرف کننده بیماریهای پوستی نظیر اگزما ، گل مژه و زخم ها

۶) از بین برنده تورم

 

۷) تقویت کننده بدن

 

۸) معالجه سرگیجه و رماتیسم با جوشانده برگهای بابا آدم

۹) برای تنظیم قند خون و معالجه بیماری قند از جوشانده برگهای بابا آدم بمقدار سه فنجان در روز استفاده کنید

۱۰) برای معالجه سرخک ، برگهای بابا آدم را با کمی شکر بجوشانید و به مریض بدهید .

۱۱) جوشانده تخم بابا آدم ضد عفونی کننده است .

 

۱۲) ضد کرم معده و روده با مصرف تخم آن

 

۱۳) درمان ناراحتی های ریوی و گلو درد با جوشانده تخم بابا آدم

۱۴) معالجه کننده ذات الریه

 

۱۵) برطرف کردن سرمخوردگی با مصرف ریشه بابا آدم

 

۱۶) تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند.

 

۱۷) در معالجه یبوست موثر است .

 

۱۸) ضد سم در نیش زدن جانوران سمی

 

۱۹) معالجه کچلی با مالیدن دم کرده برگ بابا آدم روی پوست سر

۲۰) معالجه کننده زخم ها و التیام جراحات ، جوشانده برگ بابا آدم را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط کرده و روی زخم ها و جراحات بمالید .

۲۱) علاج کم خونی و رنگ پریدگی با ریشه بابا آدم ، به علت وجود مقدار زیاد آهن در آنخواص ریشه بابا آدم در طب سنتی

۲۲) معالجه کننده رماتیسم و آرتروز

 

۲۳) برطرف کننده نقرس

 

۲۴) معالجه بیماریهای عفونی

 

۲۵) تسکین دهنده درد سیاتیک

 

۲۶) برطرف کننده کمر درد

 

۲۷) درمان آب آوردن بدن

 

۲۸) تسریع در هضم غذا

 

۲۹) رفع کننده ورم کلیه

 

۳۰) ترک عادت شیرینی خوری : آنهائیکه میل زیادی بخوردن شیرینی و شکر دارند اگر صبح ناشتا از دم کرده این گیاه بنوشید بزودی این عادت رفع خواهد شد .

۳۱) ترک عادت قهوه خوری : کسانیکه میخواهند قهوه را ترک کنند می توانند ریشه بابا آدم را با مقدر این مخلوط را حتی می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها ابتیاع کرد.

۳۲) برطرف کننده کهیر

 

۳۳) کورک و یا اگزما :ریشه بابا آدم را له کرده و یا بجوشانید و آنرا روی کورک و یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف کند .

۳۴) جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن : جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید .

۳۵) برطرف کننده سوزش و درد گزیدگی زنبور یا حشرات : برگ بابا آدم را له کرده و به محل گزیدگی بمالید .

در صورت پیدا نکردن ، گیاه بابا آدم می توانید تنطور آنرا از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کنید . مقدار مصرف تنطور آن ۱۰-۲۰ قطره و سه بار در روز است

دم کرده ریشه بابا آدم : مقدار ۵۰ گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت ۲۰ دقیقه دم کنید .

جوشانده ریشه بابا آدم : مقدار ۸۰ گرم ریشه بابا آدم را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید بمدت ۱۰ دقیقه بآرامی بجوشد .

تنطور بابا آدم : این تنطور را می توان از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها Store خریدری کنید .

دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان : ۳۰ گرم ریشه بابا آدم را با مقدار مساوی آن شیرین بیان در یک لیتر آب جوش ریخته و بمدت نیم ساعت دم کنید . این دم کرده تصفیه کننده خون است . برای این منظور از این دم کرده بمقدار سه فنجان در روز بنوشید .

مضرات خاصی گفته نشده است .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *