خواص زدن ابليمو به پوست صورت

خواص دارویی و گیاهی :

 


لیمو


آبلیمو یک ماده  کاملاً ضروری به عنوان نگهبان پوست های چرب در تهیه مواد ی خانگی به شمار می آید و برای تمیز کردن پوست دستها و زدودن و ممانعت جوش های سر سیاه و یا روشن کردن لکه ها و کک و مک به کار می رود. آبلیمو با سفیده تخم مرغ زده شده ترکیب خوبی برای پوستهای چرب و ترکیب با سایر میوه جات و سبزیجات در مصارف پوستی است.تمیز کننده دست، لیمو


بسیاری از مردم به پوشیدن و محافظت دستها با دستگش به هنگام کارهای روزمره از جمله ظزفشویی اهمیت نمی دهند. تکه ای از لیموی تازه را در دستشویی آشپزخانه قرار دهید تا خسارت ناشی از شستن ظروف را جیران کند.


پوست و ناخن ها را با یک تکه لیمو ماساژ دهید. این کار باعث محافظت نرمی و تمیزی پوست و پوشش شاخی ناخن ها می شود.


ماساژ بدن


سر تا  سر بدن خود را با  یکی از انواع روغن های سالاد چرب کنید و ترکیبی از آبلیمو و ماده ای زبر مانند نمک را با  حرکات آرام و چرخشی در نواحی برآمدگی ها و نقاطی که پوست دارای سلول های مرده است بمالید تا پوست پاک و تمیز و نرم شود.


لوسیون لیمو


لوسیون لیمو یک ماده قابل اطمینان و مفید برای جلوگیری از  جوش های سر سیاه است و در اثر استفاده مکرر پوست مانند صدف درخشنده می شود.


آب نصف لیمو را بگیرید آن را صاف کرده و به یک سفیده تخم مرغ زده شده در یک ظرف شیشه ای یا استیل اضافه کنید سپس آن را حرارت داده تا غلیظ شود. آن را در ظرفی شیشه ای دهان گشاد بریزید. این ترکیب را می توانید اغلب بر روی پوستهای چرب بمالید تا از چربی پوست کاسته و از وجود جوش های سر سیاه جلوگیری کند. این ماده را باید مدتی (حدوداً 20 دقیقه) روی پوست گذاشته و پس از آبکشی پوست صورت را یک ماده ملایم قابض برای بستن منافذ بمالید.


لوسیون دست و صورت


1 لیموی کامل را آب گرفته و صاف کنید و با 3 گرم گلاب و 31 گرم گلیسیرین مخلوط  کنید. در صورت تمایل می توانید لوسیون گلاب و گلیسیرین را از داروخانه تهیه کنید و حدود 62 تا 3 گرم از آن را با آبلیموی صاف شده مخلوط و استفاده کنید.


روشن کننده پوست صورت، لیمو 


بسیاری از زنان اروپایی آبلیمو و بوراکس (پودری در لوازم که در داروخانه ها موجود است) و شکر را مخلوط کرده به عنوان یک روش کننده مطلوب استفاده می کردند. این ترکیب چون برای پوست یک ماده خشک کننده است قبل و بعد از استفاده از آن صورت خود را کرم مناسب بمالید.


آب یک عدد لیمو را گرفته آن را صاف کنید و به آن یک قاشق غذاخوری بوراکس و یک قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید آنها را خوب مخلوط کرده برای سه روز کنار بگذارید. این ترکیب را با برس روی لکه ها و کک و مک ها بمالید. پس از 15 تا 20 دقیقه آن را شسته و کرم مرطوب کننده بمالید.تهیه و تنظیم: نایس کلوب


شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه ب
م زیاد در تنگ كردن منافذ پوست مؤثر است‎


 

از آنجا که میزان کالری این سبزی بسیار پایین می باشد و منبع غنی ویتامین C و مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم و فسفر و ریزذراتی مانند لیکوپن، بتاکاروتن و مولکول‌های پیشگیری‌کننده از پیری سلولی می باشد، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند مصرف آن را افزایش دهید. به دلیل خواص بسیاری که گوجه دارد، متخصصان پوست و تولیدکنندگان لوازم و محصولات ی نیز به استفاده از آن در مراقبت از پوست و بازگرداندن درخشش پوست در کرم‌های ضد چروک و کرم‌های ضدآفتاب روی آورده‌اند و به این سمت کشیده شده اند. منبع درخشش آنیهمان‌طور که مزه و بوی خوب گوجه دهان هر کسی را آب می اندازد، مولکول‌های فعال موجود در آن نیز می‌تواند از اپیدرم محافظت کرده و از آسیب‌دیدگی سلول‌ها در طول زمان پیشگیری کند و در این زمینه بسیار تاثیر گذار باشند.استفاده از بتاکاروتن و لیکوپن در کرم‌های ی که مولکول‌های رنگی موجود در میوه و سبزی مانند گوجه و هویج می باشد، می‌تواند سبب رنگ زیبای پوست پس از استفاده از کرم‌ها شود. در ضمن بتاکاروتن می‌تواند از پوست در برابر آسیب‌های خارجی هم جلوگیری کند. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند از پیری زودرس پوست پیشگیری کرده و استرس‌های اکسیداتیو را کاهش دهد. گوجه همچنین منبع غنی ویتامین A، C و E است که می‌تواند به پوست درخشش خاصی دهد. در ضمن کاروتن‌های موجود در گوجه از سلول‌های پوستی در مقابل نور آفتاب و آسیب‌های ناشی از آن پیشگیری می‌کند و در این زمینه بسیار موثر است.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه فرنگی می‌تواند از پیری زودرس پوست پیشگیری کند‎

 

طرز تهیه چند ماسک گوجه1- برای تهیه ماسک گوجه  گوجه رسیده را برای ثانیه بجوشانید بعد آن را میکس کرده و با آب نصف لیمو مخلوط‌ کنید. بعد یک قاشق روغن گیاهی به آن اضافه کرده و یک لایه ضخیم روی پوست بمالید اما مراقبت باشید به پوست دور چشم‌ها نمالید. ماسک را باید دقیقه روی پوست گذاشته و بعد با آب خنک آن را بشویید و از صورت پاک کنید.

 

2-

1.5 پوست کنده شده ی گوجه فرنگی2 قاشق غذاخوری باغور جو دو سر2 قاشق غذاخوری ماست ساده1 قاشق غذاخوری خیار رنده شدهتمام این مواد را در یک کاسه ریخته و به خوبی مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت 15 دقیقه روی صورت نگه دارید. بعد با آب ولرم آبکشی کنید.3- ماسک گوجه فرنگی و جوانه گندم- گوجه فرنگی بخار پز شده 3 عدد- کلم بروکلی له شده 200 گرم- جوانه گندم له شده 3 قاشق غذاخوری- انبه تازه نصف میوه

تمام مواد ذکر شده را در مخلوط کن با هم خوب مخلوط نمایید. آنگاه خمیر ماسک بدست آمده را بر روی پوستی که قبلاً کاملاً پاک شده است به کمک یک قلم مو آغشته نمایید و پس از گذشت 20 دقیقه تمامی مواد را به کمک پنبه و آب ولرم پاک نمایید. بهتر است این ماسک را پس از بخور دادن و ماساژ کامل پوست استفاده کرده و از اثرات آن بهره مند شوید. در ضمن توصیه می شود قبل از استعمال کامل ماسک آن را در ناحیه ای کوچک از پوستتان امتحان نمایید تا از عدم بروز واکنش های حساسیتی احتمالی مطمئن شوید. این ماسک را می توان هفته ای 1 تا 2 بار استفاده کرد.

 

4 – ماسک گوجه فرنگی برای پوست های چربآب گوجه فرنگی را در نصف لیموترش که مقداری آب آن را گرفته اید بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس آب آن را گرفته و به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید سپس با آب ولرم بشویید.5 – ماسک گوجه فرنگی برای پوست های چربدو عدد گوجه فرنگی را در آب جوش قرار دهید سپس پوست آن را گرفته اید و آن را له کنید. گوجه فرنگی را روی پوست قرار دهید. بعد از خشک شدن صورت را با آب ولرم بشوئید.6-ماسک ویژه گوجه فرنگی مخصوص پوستهای چرب :یك قاشق غذاخوری عرق نعناع + نصف قاشق غذاخوری خمیر ترش خشك + عدد گوجه فرنگی + یك قاشق غذاخوری آبلیمو ی تازهابتدا گوجه فرنگی را با رنده ی ریز رنده كنید تا پوست آن کاملا جداشود، سپس عرق نعناع و خمیر ترش را به آن اضافه كرده و مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید . در پایان آبلیموی تازه را به آنها اضافه كرده و خوب به هم بزنید،  ازاین مخلوط یك لایه نازك روی صورت قرار  دهید و به مدت دقیقه صبر كنید، سپس ماسك را با پنبه برداشته و پوست را با آب سرد و خنک شستشو دهید.7- یک گوجه فرنگی خام را رنده کرده و در یک قطعه پارچه کوچک نازک بریزید. این کیسه کوچک را روی پلک چشمتان قرار دهید و بعد از 15 تا 30 دقیقه اضافی آن را از زیر چشمتان پاک کنید.از این ماسک برای کم رنگ کردن خطوط زیر چشم استفاده می شود.8 – ماسک گوجه فرنگی برای رفع چین و چروک صورتیک عدد گوجه فرنگی رسیده را آب بگیرید و به وسیله یک تکه پنبه به صورت مالیده و بعد از 15 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار تکرار کنید. – ماسک گوجه فرنگی برای پوست های چرب با منافذ بازگوجه فرنگی را حلقه حلقه کرده و روی پوست بگذارید و پس از 10 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید. این ماسک به تنهایی یا به همراه ماست نیز می تواند استفاده شود.گردآوری:بخش و زیبایی بیتوته

منابع:ایسنانایس کلوپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *