خواص سوره طلاق

خواص دارویی و گیاهی
خانه

موبایل

فضیلت و خواص سوره طلاق

 

در بیان  آیه «من یتق الله…» هر كس تقوای الهی پیشه كند و از گناه دوری نماید ، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می كند و او را از جایی كه گمان ندارد روزی می دهد و هر كس بر خدا توكل نماید ، خدا او را كفایت می كند و خداوند فرمان خود را به انجام می رساند و خدا برای هر چیزی اندازه ای داده است.شصت و پنجمین سوره قرآن كریم است كه 12 آیه دارد  و در مدینه نازل شده است.از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت است: هر كس سوره طلاق را قرائت نماید. در حال بقا و پایداری بر سنّت پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم خواهد مرد. 1در سخنی از امام صادق علیه السلام روایت شده است: هر كس سوره طلاق و تحریم را در نمازهای خود قرائت كند خداوند در روز قیامت  او را از ترس و خوف و حزن و اندوه در امن می دارد و از افتادن در آتش معاف می دارد و او را به خاطر تلاوت این دو سوره وارد بهشت می كند و این دو سوره او را حفظ می كنند. زیرا متعلق به پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم می باشند.2 آثار و بركات سوره طلاق

1) بهبود بیماری و ادای قرض و بدهکاریروایت شده است که قرائت این سوره برای بهبود بیماری و ادای قرض و بدهكاری مفید است.32) برای تحبیببه نیت محبت 21 مرتبه این سوره را بخوانند. 43) برای وسعت رزق 3 مرتبه این سوره خوانده شود. 5 ختومات مجرب سوره طلاق

1) وسعت رزق و روزیبرای وسعت رزق و روزی و رسیدن به مال، آیه 2-3 سوره طلاق را به این شكل ختم نماید: ابتدای ختم جمعه یا پنج شنبه یا دوشنبه باشد و اگر جمعه باشد بهتر است. تا چهل روز هر روز 159 مرتبه آیه شریفه رابخواند و بهتر است بعد از نماز صبح باشد . فقط در روز چهلم 179 مرتبه باشد و در ابتدای ختم برای استجابت حاجت، غسل حاجت نموده دو ركعت نماز بخواند و صد مرتبه صلوات بفرستد (در روز اول) و روز آخر بعد از اتمام، صد صلوات بفرستد.شك نكند و ناامید نشود و اگر بار اول به نتیجه نرسید تكرار كند كه انشاءالله به مراد می رسد.6در سخنی از امام صادق علیه السلام روایت شده است: هر كس سوره طلاق و تحریم را در نمازهای خود قرائت كند خداوند در روز قیامت  او را از ترس و خوف و حزن و اندوه در امن می دارد و از افتادن در آتش معاف می دارد و او را به خاطر تلاوت این دو سوره وارد بهشت می كند و این دو سوره او را حفظ می كنند. زیرا متعلق به پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله وسلم می باشند2) گشایش كارهابه تجربه رسیده است كه هركس هر روز به خواندن آیه مباركه «من یتق الله…» «آیات 3-2» سوره طلاق همت كند مهمات و گشایش امورات بسته خود را خواهد دید. 6 3) جهت رفع گرفتارییک هفته هر شب بعد از نماز عشاء دو ركعت نماز بدین كیفیت بخواند . در ركعت اول بعد از حمد آیه «من یتق الله» آیه 3-2 سوره طلاق را 25 بار بخواند. 7 خاصیت آیه «من یتق الله…»هر كس تقوای الهی پیشه كند و از گناه دوری كند  ،خداوند راه نجاتی برای او فراهم می كند و او را از جایی كه گمان ندارد روزی می دهد و هر كس بر خدا توكل نماید خدا او را كفایت می كند و خداوند فرمان خود را به انجام می رساند و خدا برای هر چیزی اندازه ای داده است.این آیه از امید بخش ترین آیات قرآن كریم است كه تلاوت آن دل را صفا و و جان را نور می بخشد در حدیثی از ابوذر غفاری نقل شده كه حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: من آیه ای را در قرآن می شناسم كه اگر تمام انسانها دست به دامن آن زنند برای حل مشكلات آنها كافی است پس آیه فوق را سه مرتبه با تكرار تلاوت فرمود.و در حدیث دیگر فرمود: خداوند پرهیزگاران را از شبهات دنیا و حالات سخت مرگ و شدائد روز قیامت رهایی بخشید. البته مفهوم آیه این نیست كه انسان دست از تلاش و كوشش بكشد.چنانچه حضرت صادق علیه السلام فرمود: وقتی آیه فوق نازل شد عده ی درها را به روی خود بسته و رو به عبادت آوردند و گفتند خداوند روزی ما را عهد ه دار شد. این خبر به گوش پیغمبر رسید كسی را نزد آنها فرستاد كه چرا چنین كرده اید هر كس چنین كاری كند دعای او مستجاب نمی شود بر شما باد بر كار و تلاش همراه با تقوا.8 پی نوشت ها :(1) مجمع البیان، ج10، ص36(2) ثواب الاعمال، ص118(3) مستدرک الوسائل، ج13، ص290(4) درمان با قرآن،ص 120(5) همان(6) قرآن درمانی روحی و جسمی، ص260(6) همان(7) درمان با قرآن، ص121(8) قرآن درمانی روحی و جسمی،ص261منبع:tebyan.net

منبع = هلپ کده

سور‌ه‌ی
مدنی

(بعد
از سوره‌ی «دهر» نازل شده است)

نامگذاری

به‌ مناسبت
مسائلی که پیرامون طلاق و قطع پیوند زناشویی و عدّه‌ی زنان مطلقّه و دیگر احکام
خانواده و غیره که در این سوره مبارکه آمده بدین اسم
«طَلاق» نامیده شده است.

و نیز به ‌همین جهت این سوره نام دیگری دارد به ‌نام «نساء» (زنان).

فضائل و خواص

از حضرت ختمی نبوّت(ص) مروی است: هر کس سوره‌ی طلاق را
بخواند (و آن را در برنامه‌های زندگی خود به کار بندد) بر سنّت رسول خدا(ص) از
دنیا می‌رود.[1]

و نیز کسی که بر خواندن آن مداومت
نماید موفّق به‌ توبه‌ی نصوح و خالصانه خواهد شد.[2]

و حضرت امام صادق(ع) می‌فرماید: هر کس این سوره و سوره‌ی «تحریم» را در
نمازهای واجب بخواند و بر آن مواظبت نماید در قیامت در پناه خدا بوده و از حزن و
خوف آن روز ایمن و به ‌دوزخ راه نخواهد یافت و به ‌پاس تلاوت و مداومت بر آن‌ها
خداوند مسکن او را در بهشت قرار خواهد داد زیرا این دو، سوره‌های پیامبر اکرم(ص) می‌باشند.[3]

و چنانچه کسی جهت توسعه‌ی روزی سه مرتبه آن را تلاوت
نماید به ‌یاری حق‌تعالی روزی او فراخ می‌گردد.[4]

در این سوره است آیه‌ی:

«وَ مَنْ يَتَّقِ
اللَّهَ يَجْعَل لَهُ مَخْرَجاً وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَ مَنْ يَتَوَكـَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أمْرِهِ قَدْ
جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَىْ‏ءٍقَدْراً»

که به تجربه رسیده هر کس هر روز این آیات را سه مرتبه
با سه صلوات قبل از آن و سه صلوات بعد از آن بخواند به‌ یاری حق‌تعالی باعث وسعت
روزی و گره‌گشائی و کفایت مهمات خواهد بود.[5]

و از حضرت رسول(ص) مروی است: هرکس سوره‌ی طلاق را بخواند خدای متعال او را از تفرقه و پریشانی
محفوظ خواهد داشت.[6]

[1]. تفسیر نورالثقلین.

[2]. تفسیر برهان.

[3]. مجمع‌البیان، تفسیر إثنی‌عشری، تفسیر اطیب‌البیان.

[4]. منتخب‌الختوم ص 525.

[5]. گوهر شب چراغ ص 150.

[6]. خواص‌الآیات ص 136.

دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

نشانی:تهران،خیابان جمهوری اسلامی،مسجد هدایت، دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی. تلفن: ۳۳۹۰۷۰۲۴- ۰۲۱ , شماره نمابر:۳۳۹۵۹۸۱۷- ۰۲۱

نشانی:تهران،خیابان جمهوری اسلامی،مسجد هدایت، دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی.

تلفن: ۳۳۹۰۷۰۲۴- ۰۲۱ , شماره نمابر:۳۳۹۵۹۸۱۷- ۰۲۱

نشانی سایت: hedayatgar.ir, hedayatgar.com, hedayatgar.org

نشانی ایمیل سایت: [email protected]

طراحی و تولید : ایران سامانه

از امام صادق (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: هر کس سوره شعرا را برای برآمدن حاجت بخواند حاجتش برآورده گردد. به شرط اینکه تا چهل روز هر روز یک بار بخواند و چنانچه یک روز فوت شود ختم را از سر بگیرد. این ختم را بسیاری از بزرگان از مجربات شمرده‌اند.

 

در کتاب ختومات قرآن آمده است که هرگاه کسی را گرفتاری پیش آید این سوره مبارکه را سه بار در یک جلسه بخواند از گرفتاری نجات یابد انشاء الله.

 

از امام صادق (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: هر کس این سوره مبارکه را جهت برآمدن حاجتی 21 بار بخواند حاجتش بزودی برآورده گردد انشاء الله.

هر روز به طور مداوم جهت وسعت رزق خواندن تأثیر بسزایی دارد به شرط اینکه یک روز فوت نشود و اگر شد قضا نماید.

گفته‌اند اگر کسی بخواهد دولتمند گردد و درهای خیر و خوبی برویش باز گردد هر روزی سه بار متصل و در یک مجلس این سوره ها را با وضو و رو به قبله و با ترتیل یعنی شمرده شمرده و آرام بخواند و بعد حاجت خود را بخواهد برآورده خواهدشد.

 

ابو بصیر از امام صادق (علیه‌السلام) روایت می کند که:«هر کسی سوره طلاق و سوره تحریم را در فریضه بخواند حق تعالی او را ترس قیامت و در پناه خود گیرد و او را از آتش دوزخ نگه دارد و در بهشتش درآورد ؛ زیرا که این هر دو سوره پیغمبراند.

جهت محبت یا اداء قرض 21 با سوره طلاق را بخواند و جهت وسعت رزق سه بار انشاءلله اثر بخشد .

جهت رفع گرفتاری یک هفته هر شب بعد از نماز عشاء چهار رکعت نماز به جا آورد در هر رکعت یک حمد و 25بار آیه من یتق الله را بخواند.

21 بار خواندن سوره طلاق برای ایجاد محبت و یا ادای قرض نافع است.

 

جهت وسعت روزی اثر عجیب دارد و از مجربات است که تخلف ندارد ولی باید ابتدا آن از شب شنبه به مدت پنج هفته هر شب سه بار بخواند و شب جمعه هشت بار بخواند تا پنج هفته به همین نحو تمام شود ولی قبل از شروع باید در هر شب این دعا را بخواند.«اَللّهُمَّ ارزُقْنا رِزقَاً حَلالاَ واسِعاً طَیِباً مِن غَیرِ کَدّ وَ استَجِب دَعوَتی مِن غَیرِ رَدّ وَ اَعُوذُ بِکَ مِن فَضیحَتی الفَقرِ وَ الدَّینِ وَ ادْفَعْ عَنّی هذَینِ بِحَقِّ الاِمامَینِ السِبطَینِ الحَسَنِ وَ الحُسَینِ عَلَیهِما السَّلام».

 

هر کس سوره عمّ را یک سال هر روز بخواند سال بعد زیارت خانه خدا نصیبش گردد.

تا چهل شب هر شب چهل بار خواندن سوره واللیل جهت وسعت روزی اثر عجیب دارد به این ترتیب که هرگاه به آیه «وَ ما لاَِحَد عِندَهُ مِن نِعمَة تُجزْی» برسد این آیه را سه بار تکرار کند.

اما این ختم در صورتی مؤثر است که در این مدت گناهی مرتکب نشود و در خانه هم اسباب گناه نباشد.

 

هر کس چهل بار این سوره مبارکه را پشت سرهم بدون اینکه با کسی صحبتی کند رو به قبله با وضو بخواند و اگر جمعه باشد بهتر است، به هر نیتی که باشد حاجتش برآورده خواهد شد انشاء الله.

 

به جهت برآمدن حاجات مهم 180 بار در یک مجلس خواندن این سوره نافع است.

 

به جهت برآمدن هر مطلب سه روز هنگام طلوع آفتاب سر به سجده نهاده و سه بار این سوره مبارکه را در سجده بخواند همین‌که به این آیه «فَالهَمَها فُجورَها» رسید حاجت خود را مد نظر بیاورد حاجتش برآورده خواهد شد انشاء الله ولی ابتدا از روز چهار شنبه باشد و تا روز جمعه ختم گردد.

 

آورده‌اند که هرگاه کسی حاجت مهمی داشته باشد به مدت سه روز هر روز ابتدا هفت بار سوره حمد را بخواند و سپس هشتصد بار صلوات بفرستد، آنگاه هشتاد مرتبه سوره الم نشرح را بخواند و بعد از آن هزار و یک بار سوره قل هو الله احد را بخواند بعد از آن هفت بار دیگر سوره حمد را بخواند و سپس صد مرتبه صلوات بفرستد من ضامنم که سه روز نگذشته مرادش حاصل گردد و نیز خواندن چهل و یک بار سوره الم نشرح جهت وسعت روزی نافع است.

در کتاب عدة الداعی از رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) روایت شده که فرمود: هر کس صبح روز جمعه بعد از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب ده بار این سوره مبارکه را بخواند و بعد صد بار صلوات به این طریق بفرستد «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَی النَّبِی الاُْمّیِ مُحَمَّد وَ آلِهِ وَ سَلَّم» هر حاجتی که داشته باشد برآورده خواهد شد. روای می‌گوید من آن را تجربه کردم.

 

به جهت وسعت روزی هر روزی ده مرتبه انا انزلنا خواندن اثر عجیب دارد.

بعضی از علماء و اهل دعا گفته‌اند اگر کسی این سوره را برای هر حاجتی و مطلبی سیصد و شصت بار بخواند حاجتش برآورده گردد.

و به همین تعداد یعنی سیصد و شصت بار خواندن این سوره جهت رفع فقر و تنگدستی و اداء دین از مجربات است.

 

از امام صادق (علیه‌السلام) روایت شده است که هر کس بر خواندن این سوره مداومت نماید و یا در هر کاری و جایی درماند هفتاد بار آن را بخواند نجات یابد و اگر کسی اسیر یا زندانی باشد به همین تعداد بخواند از بند خلاص گردد.

 

و نیز از امام صادق (علیه‌السلام) روایت شده که فرمود: به جهت خلاصی از بلیات بیست و یک بار این سوره را خواندن نافع است.

9

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.