خواص شويد کوهي

خواص دارویی و گیاهی :


خواص شوید تازه خواص شوید در لاغری خواص شوید در طب سنتی خواص شوید در قاعدگی خواص شوید در چربی خون شوید یکی از سبزیجاتی است که به دلیل عطر و طعم خوب به صورت خیس و خشک شده در یک برنامه غذایی گنجانده می شود. شوید گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی ارتفاع آن به یک متر نیز میرسد . ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است . این گیاه در اکثر نقاط دنا منجمله قسمتهای جنوب اروپا ، مصر ، آمریکا و چین پرورش داده می شود.

 

 

 


درباره گیاه شوید بدانید

 


یاهی است یکساله به ارتفاع 30 سانتی متر تا یک متر (گاهی بیشتر) و دارای ریشه راست، مخروطی شکل و به رنگ سفید است. طول ریشه متغیر و بین 10 تا 30 سانتی متر می باشد.ساقه آن منشعب استوانه ای بی کرک ،دارای خطوط طولی و در محل گره ها کمی فرو رفته است. برگهای کوچک، متناوب بی کرک با پهنک منقسم به بریدگیهای نازک و نخی شکل.گلها کوچک، دو جنسی و رنگ آنها زرد است و در انتهای ساقه های اصلی و فرعی در چترهای مرکب به قطر 15 تا 20 سانتی متر پیدار می شوند میوه فندقه ، تخم مرغی ، پنج تا شش میلی متر طول، سه تا چهار میلی متر پهنا و 5/0 تا1 میلی متر ضخامت دارد. رنگ میوه قهوه ای تیره است. در ناحیه تحتانی میوه چهار و در قسمت فوقانی آن دو حجره اسانس وجود دارد.

 


خواص شوید برای باد فتق

 


یک نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می کنند.

 


طرز استفاده:

 


برای باد فتق که از تخم شوید استفاده می کنند دستور آن باین صورت است که باید حدود 40 گرم تخم شوید را بودهید تا کاملا قهو ه ای شود سپس آنرا کاملا آسیاب کنید تا بصورت پودر داراید و بعدا آنرا با سرکه سیب مخلوط کرده و میل کنید.

 


خواص آب شوید

 


خوردن آب شبت با عسل باعث قی و آسودگی از آزار طعام خراب می شود.آب پخته آن رفع درد پشت و کلیه و مثانه می کند. آب پخته خود و تخم آن مسکن درد شکم و روده، و رافع نفخ شکم ناشی از پرخوری به دنبال گرسنگی زیاد می باشد. خوردن آب پخته شبت رفع سکسکه و قی و غثیان غذای فاسد می کند. آب شوید موجب رفع بیماری های گوش می شود به صورتی که با چکاندن اب شوید در گوش می توانید امراض گوش را برطرف کنید.  نشستن در آب جوشانده شبت در بهبود امراض زخم بی مانند است، و ضماد پخته آن که از جوشیدن و پختن سفت شده باشد با عسل بر مقعد باعث لینت طبع می شود.

 

 

 


درمان سوءهاضمه با خواص شوید

 


گیاه دارویی شوید در درمان سوء هاضمه ، نفخ(به ویژه نفخ کودکان) حدود 30گرم تخم شوید دفع باد را از روده تسهیل می کند و لذا نفخ را کاهش می دهد. وبا تسهیل دفع باد روده از علائم نفخ درد و اتساع روده  می کاهد و اسپاسم استفاده می شود.با افزایش ترشح صفرا و جلوگیری از تجمع باد در روده،منجر به بهبود اشتها می گردد .همچنین تسکین دهنده، ملین، مقوی معده، ضد استفراغ، در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شوید است. این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند.

 


محرک شیر پستان با خواص شوید

 


محرک ترشح شیر موجب افزایش ترشح شیر در خانم ها می شود ، مدر و کاهش دهنده چربی خون با اثر وابسته به مقدار مصرف باعث کاهش کلسترول تام،کاهش LDL ، افزایش HDL و کاهش تری گلیسرید G می گردد همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون میباشند از علف شوید و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند که نحوه استفاده تخم شوید به صورت جوشانده میباشد که روزانه باید به مقدار دو استکان مصرف نمایند و عرق شوید یک استکان بعد از نهار و شام میل شود.(کتب طب سنتی) همچنین به عنوان طعم دهنده و معطر کننده در صنایع غذایی و فرآورده‌‌های آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

 

 

 


خواص شوید در دامپزشکی

 


شوید در دامپزشکی برای تزریق وریدی دم کرده سر شاخه هوایی شوید به حیوانات، باعث پایین آمدن فشار خون ، گشاد شدن عروق خونی، تحریک تنفس و کند شدن ضربان قلب می‌شود. از میوه آن برای رفع نفخ و دردهای ناشی از آن در چهارپایان استفاده می ‌شود.شوید از نظر طبیعت ، گرم و خشک است.‌ به همین دلیل گرم مزاجان باید آن را با آب ‌لیمو و سکنجبین و آب غوره و ترشی‌ها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با دارچین و عسل بخورند.‌به طور سنتی از آن برای درمان قولنج نوزادان، سرفه، درد معده، بواسیر، بی خوابی ، یرقان، اسکوربوت و زخم‌ها و به عنوان بادشکن استفاده می کرده اند.آثار فارماکولوژیکی در آن حفاظت در برابر رادیکال های آزاد و دیگر مواد سرطان زامشخص شده است که اجزای مونوترپنی موجود در شوید موجب فعال شدن آنزیم گلوتاتیون ترانسفراز می شود.

 


این آنزیم موجب پیوستن مولکول آنتی اکسیدان گلوتاتیون به مولکول های اکسید شده می شود و بدین ترتیب بدن را از آسیب رادیکال های آزاد حفظ می کند. فعالیت روغن های فرار موجود در شوید مانند جعفری، انواع خاصی از مواد سرطان زا مانند بنزوپیرن را که در دود سیگار ، دود زغال چوب و دود ناشی از سوختن آشغال ها وجود دارد، خنثی می کند. ادویه ای ضد باکتری:اسانس(روغن های فرار) میوه شوید دارای اثرات ضد باکتریایی می باشد.

 


جلوگیری از پوکی استخوان با خواص شوید

 


شوید از این لحاظ مانند سیر عمل می کندو برای پیشگیری از پوکی استخوان که یک منبع بسیار خوب از کلسیم می باشد. کلسیم برای جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی که بعد از یائسگی و یا در برخی شرایط خاص مانند آرتریت روماتوئید اتفاق می افتد، بسیار سودمند است.علاوه بر کلسیم، شوید منبع خوبی از فیبر و املاحی چون منیزیم، آهن و منگنز می باشد.یکی از موارد استفاده شوید، تزئین غذا مانند سالادها، سوپ ها، غذاهای دریایی و می باشد.عصاره اتانولی میوه‌های شوید درست مانند اسانس آن دارای اثرات ضد التهابی، آرام بخشی و دیورتیکی می ‌باشد. اسانس روغنی شوید برای کشتن کرم قلابدار (Hook-worm) مفید است.زیاده روی در خوردن شوید، نیروی جنسی را ضعیف و اسپرم را خشک و بینایی چشم را کم می‌ کند.

 

 

 


دیگر خواص شوید شوید عبارتند از:

 


•    مصرف این گیاه موجب تحریک حرکات پریستالتیک روده می‌شود و برای درمان سوزش سردل توصیه می‌شود.

 


•    برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود. شوید سرشار از فلاوونوئیدها و ویتامین B complex است که باعث ترشح آنزیم‌ها و هورمون‌هایی می‌شوند که آرامبخش هستند.

 


•    این سبزی سرشار از کلسیم بوده و مصرف آن موجب تقویت دندان‌ها و استخوان‌ها می‌شود. همچنین از برگ‌ها و تخم‌های این گیاه به خاطر دارا بودن خواص ضدمیکروبی، به عنوان خوشبوکننده و طراوت دهنده دهان نیز استفاده می‌شود.

 


•    دارای موادی موسوم به مونوترپنز است که دارای خواص ضدسرطانی هستند.

 


•    محافظ خوبی برای جداره معده محسوب می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده بر روی موش‌ها مصرف این گیاه موجب کاهش ترشحات اسیدی معده شد اما هنوز در این مورد، تحقیقاتی بر روی انسان صورت نگرفته است.

 


•    شوید حاوی موادی موسوم به پلی‌استیلن است که ثابت شده دارای فعالیت‌های ضد باکتری و ضد قارچ و نیز دارای اثرات ضد‌التهابی هستند.

 


•    برای کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده معده را تقویت می‌کند و انرژی به بدن می‌دهد

 


•    برای رفع اختلالات قاعدگی توصیه می‌شود.

 


•    در چین حتی شوید را برای درمان کمردردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار می‌برند .

 


•    در کنار گیاهان دارویی دیگر برای درمان سرفه، سرماخوردگی و آنفلوآنزا استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 


خواص شوید در شیردهی , خواص شوید دم کرده

 


خواص شوید در شیردهی , خواص شوید دم کرده

 


خواص شوید در شیردهی , خواص شوید دم کرده

 


خواص شوید در شیردهی , خواص شوید دم کرده

 

 

 

به گزارش لقمه، در ادامه دكتر غلامرضا امین، دكترای فارماكوگنوزی و استاد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران، شما را با خواص خوراكی و البته دارویی این گیاهان بیشتر آشنا می‌كند؛ باشد كه امسال به شكل بهتر و باانگیزه‌‌بیش‌تری از این گیاهان استفاده كنید.

محافظ دستگاه گوارش

نام: قنگر یا كنر

معروف به: كنگر

نام علمی: Cirsium vulgare

زادگاه: كوه‌های لرستان، كرمان، كرمانشاه، آذربایجان غربی، آبادان و كردستان

طبع: گرم و خشك

 

 


كنگر هم مثل ریواس در كوه‌ها می‌روید و به عنوان یك ماده غذایی استفاده می‌شود ولی معروف است كه خاصیت تقویت قوای جنسی دارد و به همین منظور در تهیه بسیاری غذاها یا به عنوان چاشنی كنار غذای اصلی استفاده می‌شود.

 البته هنوز مطالعه بالینی بارزی ثابت نكرده كه كنگر خاصیت تقویت‌كنندگی قوای جنسی دارد. در یونان و مصر باستان، این گیاه به دلیل نقش كمكی در هضم مواد غذایی مورد توجه قرار گرفت و در قرن 16 میلادی در اروپا یكی از سبزیجات معروفی بود كه توسط اشراف مصرف می‌شد. در طب سنتی اروپا، برگ‌های كنگر به عنوان ماده افزایش‌دهنده ادرار و محرك كلیه‌ها، محرك ترشح صفرا از كبد و انقباض كیسه صفرا مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کنگر، محافظ طبیعی


 


كنگر ضدعفونی كننده، اشتهاآور، تب‌بر و هضم كننده غذاست و درضمن، مصرف آن باعث تقویت دستگاه گوارش می‌شود.  كنگر در درمان یرقان، نارسایی كبد و كم‌خونی موثر بوده و از كبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌كند. محققان معتقدند وجود ماده‌ای به نام سینارین در عصاره برگ كنگر، باعث كاهش كلسترول و تری‌گلیسیرید خون می‌شود. در ضمن همین ماده به همراه ماده دیگری به نام اسید كافئیك موجود در كنگر، كبد را در برابر عفونت حفظ می‌كنند.  كنگر غیر از اینكه در تهیه غذاهایی مثل خورش استفاده می‌شود، همراه ماست هم خورده می‌شود و بسیار خوش‌خوراك است. شاید اینكه می‌گویند «فلانی كنگر خورده، لنگر انداخته» هم اشاره به همین اثر لذت‌بخشی آن داشته باشد كه بعد از خوردنش با ماست نصیب فرد می‌شود! البته یادتان باشد اگر خدایی ناكرده دچار ناراحتی‌های كلیوی و كبدی شدید هستید، از مصرف برگ كنگر پرهیز كنید.

 

 

دوست كبد!

نام: ریباس

معروف به: ریواس

نام علمی: Rheum

زادگاه: دامنه‌های بینالود كوه‌های آذربایجان و كردستان بلندی‌های البرز

طبع: سرد و تر

 

 


شما هم وقتی بچه بودید، یك دستفروش نزدیك مدرسه‌تان بود كه دسته‌های كوچك ریواس هم در بساطش باشد؟! اگر این طور است احتمالا هنوز هم كه هنوز است، طعم ترش و گس آن، برای‌تان به یك نوستالژی تبدیل شده!

ساقه‌های ریواس، تازه و سبز و آبدار است و زمان چیدنش وقتی است كه گیاه تازه به گل نشسته و هنوز میوه نداده است. این ساقه‌ها بعد از جداسازی كامل برگ‌ها از ساقه، به مشتریان ارائه می‌شود و حواس‌تان باشد ساقه‌هایی را انتخاب كنید كه زیاد درشت نباشند چون این ساقه‌های زیادی رسیده، در واقع ساقه‌های ریواسی است كه میوه داده است.

ریواس گیاهی است كه می‌تواند اعمال كبدی را تنظیم كرده و در صورت وجود مشكل در كبد، آن را برطرف می‌كند. البته نوعی ریواس هم هست كه به ریواس چینی معروف است و به عنوان مسهل و ملین مزاج استفاده می‌شود اما این نوع ریواس در ایران نمی‌روید. خوب است بدانید ریواس از سال‌ها پیش از میلاد مسیح(ع) به عنوان دارو كاربرد داشته است.

 

 

ضدفشارخون و كلسترول

نام: پیاز كوهی یا سیرك

معروف به: والك

نام علمی: Allium

زادگاه: رشته كوه البرز

طبع: گرم و مرطوب

 

 


یكی از مهم‌ترین گیاهانی كه از لحاظ دارویی و هم غذایی در فصل بهار و در كوه‌های اطراف تهران رویش دارد، والك است كه معمولا در قله‌های كوه‌هایی كه به رشته كوه البرز منتهی می‌شود، مثل دركه و توچال در تهران، پیدا می‌شود. محلی‌ها این سبزی‌ها را از كوه می‌چینند و در مسیرها می‌فروشند و مقدار كمی از آنها به سبزی‌فروشی‌ها هم می‌رسد. البته والك برای مردم بیشتر جنبه غذایی دارد و كمتر به عنوان دارو استفاده می‌شود. مگر اینكه این برگ‌ها را خشك كرده و بعدها به عنوان داروهای كاهنده فشار خون یا داروی ضدزخم استفاده كنند. همچنین می‌توانند گیاه را با پیازش بچینند و از پیازش به عنوان كاهنده فشار خون، كاهنده كلسترول، ضدالتهاب، ضد زخم و ضد التهاب‌های پوستی كمك بگیرند.

 

 

ضداسهال و خونریزی

نام: اسفلنج، یمینه، ریش‌بز خالدار و. . .

معروف به: شنگ

نام علمی: ragopogon dubius

زادگاه: چمنزارهای نمناك شمال ایران، عمارلو، بین كبوترچای و زرد چین، ییلاق دامنه البرز به‌خصوص افجه و نارون

طبع: سرد و خشك

 

 


برگ‌های تازه شنگ از دشت‌ها جمع‌آوری شده و بر حسب عادت و ذائقه افراد  با سركه، نمك یا فلفل مصرف می‌شود. این سبزی به عنوان یك دیورتیك (ادرارآور) و نیز برطرف‌كننده مشكلات كلیوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به كسانی كه تكرر ادرار داشته، ناراحتی كلیه دارند یا سوزش ادار دارند، مصرفش توصیه می‌شود.

 

 

اگر دیابت دارید. . .

نام: سیر كوهی، ثوم‌الحیه یا اسقوردیون

معروف به: موسیر

نام علمی: Allium sativum

زادگاه: زاگرس و البرز

طبع: گرم و خشك

 

 


سبزی دیگری كه در کوه می‌روید، موسیر است كه یك سبزی كوهستانی است و در ایران بیشتر از سطح زاگرس و كمتر از البرز جمع‌آوری می‌شود. این سبزی كوهی به عنوان یك چاشنی غذایی همراه با دوغ و ماست استفاده می‌شود و به خاطر عطر و طعمی كه دارد، نقش بهبوددهنده عطر و طعم را در خوراك‌‌ها دارد.

 

 

التیام دهنده زخم‌ها

از سبزی کوهی اسفلنج ( شنگ )، برای رفع مشكلات گوارشی از جمله اسهال و خونریزی معده استفاده می‌شود. البته ریشه این گیاه، لعابی تلخ‌مزه دارد كه علاوه بر افزایش اشتها، خلط‌آور، نرم‌كننده سینه و التیام‌دهنده زخم‌ها این گیاه هم به صورت خام و به عنوان سبزی خوردن مورد مصرف قرار می‌گیرد. البته این سبزی قبل از گل دادن حالتی ترد و خوراكی دارد و بعد از گل دادن ضخیم شده و از حالت خوراكی‌شان خارج می‌شوند.

 

 

تنظیم کننده قند خون

 

 


موسیر از خانواده سیر بوده و اثر ضدمیكروبی‌اش بسیار بسیار بالاست و از این منظر هم در تهیه غذاها استفاده می‌شود. موسیر به راحتی هضم می‌شود و حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C، پتاسیم، فیبر رژیمی و اسید فولیك بوده و همچنین دارای مقدار زیادی كلسیم، آهن و پروتئین است. صرف موسیر تاثیر مثبتی بر دستگاه اعصاب مركزی دارد و سردردهای میگرنی را كاهش می‌دهد. این گیاه در كاهش سلول‌های سرطانی كبد و نیز درمان سرطان معده كمك می‌كند و مصرف منظم آن، از هرگونه عفونت به معده پیشگیری می‌كند. این گیاه با داشتن خاصیت ضدانعقادی و در نتیجه رقیق كردن خون، به افرادی كه دچار بیماری‌های قلبی عروقی هستند یا دچار حملات قلبی یا سكته قلبی شده‌اند، كمك مفیدی می‌كند. البته موسیر سطح قند خون را در بیماران دیابتی كاهش داده، از كاهش انسولین پیشگیری كرده و سوخت و ساز گلوكز را افزایش می‌دهد.

 

 

بوی خوش سیر

غذاهای محلی مثل پلو یا كوكوی والك و همچنین خورش والك هم از آن دسته غذاهایی هستند كه فقط در اوایل بهار فرصت امتحانش هست و خیلی هم خوشمزه هستند. خوشبختانه خواص والك هم مثل سایر سبزی‌هایی كه استفاده از آنها در غذاهای‌مان متداول‌تر است (مثل شوید، باقالی و. . . ) با پختن از بین نمی‌رود و صرفا برای مصرف و جذب بهتر توسط بدن آماده‌سازی می‌شود. البته بعضی از تركیبات فرار موجود در برگ‌های والك مثل رایحه آن، ممكن است از غذا خارج شود و فضای خانه را پر كند. والك بویی شبیه سیر دارد چراكه از خانواده سیر است و درست مثل سیر، بیشتر به عنوان داروی گیاهی كاهش فشار خون مصرف می‌شود.

 

 


البته این گیاه خون را نیز رقیق می‌كند، پس اگر از داروهای كاهش فشار خون استفاده می‌كنید، در مصرف والك زیاده‌روی نكنید كه خدایی ناكرده دچار خون‌ریزی‌های داخلی و. . . نشوید.

 

 

 بازگشت به صفحه نخست

 

در انتهای همین مطلب نظرتان را درباره آن، با دیگران در میان بگذارید.

 

 

تره کوهی، گیاهی شبیه به تره فرنگی، دارای طعم تند مانند پیاز و سیر است.

 

این گیاه از ارزش غذایی فراوانی برخوردار است .

کولین موجود در این گیاه به عنوان پیام آور شیمیایی در مغز عمل می کند. گنجاندن مقدار کافی کولین دررژیم غذایی قدرت یادگیری را در کودکان و بزرگسالان افزایش می دهد.

تره کوهی حاوی فولات است که نوعی ویتامین B لازم برای حفظ میزان هوموسیستئین در بدن است. هوموسیستئین نوعی پروتئین موجود در خون است که در صورت بالا بودن باعث سکته می شود.

این گیاه منبع غنی پلی فنولز است و از قلب محافظت می کند. حاوی ترکیب سولفوری ازجمله کمپفیرول است. این ماده از جداره رگ های خونی در برابر آسیب دیدگی محافظت و به کبد در دفع کلسترول نیز کمک می کند.

تره کوهی سرشار از آهن است. آهن اکسیژن را به سلول ها منتقل می کند، از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند و میزان انرژی را بالا می برد.

۳۰ درصد نیاز ویتامین A بدن را تامین می کند. ویتامین A برای حفظ سلامت پوست ، استخوان و بافت های نرم لازم است.علاوه بر آن با تولید رتینول، به بینایی نیز کمک می کند.

 

 ۲۰ درصد نیاز روزانه ویتامین C بدن را تامین می کند. ویتامین C به بدن در تولید کلاژن کمک می کند. از بروز آب مروارید پیشگیری می کند، سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و خطر بروز برخی انواع سرطان را کاهش می دهد.

فولیک اسید در این گیاه به بدن در تولید سلول های جدید کمک می کند. احتمال بروز بیماری قلبی و سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

منبع : yjc.ir

شوید سبزی که شاید خیلی ها طعم و بوی آن را دوست نداشته باشند، ولی اگر از خواص بسیار این سبزی آگاه شوند، میل به خوردن آن پیدا کنند. در این بخش از سایت آکاایران قصد داریم تا شما را با خواص شوید آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

نحوه استفاده : گیاه آن در سبزیجات مصرف میشود و تخم آن خواص زیادی دارد که در زیر به آن اشاره خواهد شد :
خواص : شوید Dill
نام علمی Aniethum graveolens


گیاه شناسی
شوید گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی ارتفاع آن به یک متر نیز میرسد . ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است . این گیاه در اکثر نقاط دنا منجمله قسمتهای جنوب اروپا ، مصر ، آمریکا و چین پرورش داده می شود .
میوه شوید بیضوی ، مسطح وب طول 4 میلیمتر و عرض 3 میلیمتر است . رنگ آن قهوه ای روشن و در سطح آن برجستگیهایی برنگ زرد و در کناره های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می شود .

خواص شوید

خواص داروئی:
تخم شوید اثرات درمانی زیادی دارد منجمله بعنوان ضد تشنج ، ضد درد، نفخ شکم ، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می رود .
برای کسانیکه اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد . تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد . خانمهای شیر ده که شیر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید یا در تخم شوید بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .
طب گیاهی ایران خواص زیادی را برای شوید قائل است مثلا در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده شوید استفاده می کردند که اثر تسکین فوری دارد .
از شوید برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود ودام داران قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدر 30 گرم تخم شوید به آنها داد که نفخ و دل درد را ساکت کنند .
در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان شوید است . این نوع بیماران باید دم کرده شوید را آهسته آهسته بنوشند .
در چین حتی شوید را برای کمردردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار میبرند .
یک نسخه قدیمی چینی برای باد فتق نیز از تخم شوید استفاده می کنند
همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون میباشند از علف شوید و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند که نحوا استفاده تخم شوید به صورت جوشانده میباشد که روزانه باید به مقدار دو استکان مصرف نمایند و عرق شوید یک استکان بعد از نهار و شام.
منبع : کتب طب سنتی

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


خواص دارویی گیاه توله , خواص شوید برای زنان , خواص شوید خشک شده , شوید برای نوزادان , ترکیبات عرق شوید , خاصیت شوید وحشی , خوتس جوانه شوید , خواص شوید کوهی , خواص سبزی شوید , خواص عرق شوید , خواص شوید خشک , در مورد شوید , شوید یا شبت , خاصیت شوید , شوید سبزی , سبزی شوید , گیاه شوید , شبت چیست

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.