خواص عدس قرمز در طب سنتي

خواص دارویی و گیاهی :آرایش

مدل مو

مدل لباس

در این بخش از سایت آکاایران شما را با خواص و فواید عدس آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

عدس


نحوه استفاده : هم به صورت غذا و هم ارد ان خورده میشود
خواص : عدس Lentil
نام علمی Lens culinaris medic
عدس یکی از حبوبات است که از قدیم الایام در اکثر نقاط دنیا کشت می شده است . گیاه شناسان اعتقاد دارند که عدس حتی قبل از تاریخ نیز وجود داشته است . عدس از نظر مقدر پروتئین بسیار غنی است و دربین گیاهان فقط لوبیای سویا بیشتر از عدس پروتئین دارد .
عدس گیاهی است یکساله که ارتفاع آن بیش از 30 سانتیمتر نیست . برگهای آن دارای 6 تا 14 برگچه می باشد که در انتهای آن پیچک قرار دارد . گلهای عدس رنگ سفید و دارای رگه هایی به رنگ بنفش است . میوه آن غلاف کوچکی است و معمولا در هر غلاف 1 تا 3 عدس وجود دارد .

عدس دو نوع است :
عدس رسمی که دانه آن گرد و نسبتا درشت است و رنگ آن سبز مایل به زرد است .
عدس ریز یا عدس ق که دانه های آن ریز و به رنگ ق می باشد .
خواص داروئی:
عدس از نظر طب قدیم ایران معتدل و خشک است و مانند دیگر گیاهان پوست و دانه آن دارای اثرات متضاد یکدیگر می باشد . یعنی پوست عدس گرم و خود عدس قابض است . بعبارت دیگر پوست آن ملین و مغز آن ضد اسهال می باشد .
عدس یک غذای کامل است و انرژی لازم را برای کارهای بدنی برای انسان تامین می کند .
عدس دارای خواص زیر است
1)عدس زیاد کننده ترشحات شیر است و مادران شیدره حتما باید از آن استفاده کنند .
2)عدس را در کنید و روی پوست ملتهب بگذارید التهاب را برطرف می کند .
3)برای درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید .
4)برای تقویت معده و برطرف کردن گاز معده عدس پخته را با سرکه میل کنید .
5)آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بهترین غذاست.
6)پماد در عدس با سرکه برای ترک دست و پا که بعلت سرما عارض شده سودمند است .
7)عدس را می توان بعنوان مسهل هم مصرف کرد چون دارای لعاب زیادی است که در درمان ناراحتی های روده نیز موثر است .
8)عدس پخته را بعنوان مرهم برای زخم نیز می توان بکار برد .
9)آرد عدس بوداده تشنگی را قطع میکند ، معده را نیرو میبخشد صفرا را خاموش و هیجان خون را فرو مینشاند و حرارت را خاموش میکند. قاعدگی دائمی را قطع میکند ، مبارک است دل را نازک و اشک را زیاد میکند عدس در نرد آل محمّد (ع) نخود و برای هر درد پشت مفید است

عدس از سری حبوبات با طبع سرد و خشک است که سرشار از آلبومین ، هیدارت کربن چربی ، مواد معدنی و آب و سلولز است. از سری مواد معدنی عدس میتوان به پتاسیم ، فسفر ، منیزیم ، کلسیم و آهن اشاره کرد. ویتامین های موجود در عدس C ، PP ، B2 ، B1 و A می باشند. عدس برای دفع سموم بسیار مناسب است زیرا پتاسیم موجود در آن باهث فعالیت زیاد کلیه می شود.

–    عدس باعث تقویت عضله قلب می‎گردد و در حفظ سلامتی آن مؤثر می‎گردد.

–    عدس باعث تقویت عضلات و رشد و نمو کودکان می‎شود.

–    عدس فعالیت سلول‎های مغز و هوش و حافظه را افزون می‎کند.

–    کسانی که کم خون هستند عدس را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

– کسانی که دوران نقاهت را می‎گذرانند عدس مصرف نمایند.

– عدس یک غذای خوب برای سالمندان است.

– حضرت محمد(ص) فرموده‎اند: خوردن عدس دل را نرم و اشک چشم را به سرعت جاری می‎سازد.

– برای جمع شدن پوست‎های شل، عدس را با آرد جو مخلوط کرده با کمی گلاب با آبلیمو مخلوط نموده یک روز بگذارید بماند سپس خوب مخلوط کرده پوست را با آن محلول ماساژ دهید.

– برای رفع جوش صورت: آرد عدس را با آب ترب مخلوط کرده روی جوش صورت بگذارید.

– برای تحلیل خنازیر و ورم‎های آن عدس را در سرکه بپزید به صورت ضماد بگذارید.

– خوردن عدس باعث جلای پوست می‎شود.

– برای دفع زردی رخسار عدس را همراه تخم خربزه میل کنید، یعنی ابتدا یک پیاله عدس خورده سپس بالای آن کمی تخم خربزه را بشکنید و یا این که عدس و تخم خربزه را بپزید به صورت ضماد روی صورت بگذارید.

– یک نسخه برای جوش صورت: آرد عدس و آرد نخود از هر کدام 25 گرم و نشاسته 15 گرم با عرق رازیانه مخلوط کرده روی صورت بمالید.

– کسانی که به کارهای سخت بدنی اشتغال دارند خوب است که یک وعده غذایی خود را عدس قرار دهند بدین روش که عدس پخته را با پیاز داغ مخلوط نمایند میل کنند. البته اگر شب قبل از پخت عدس را خیس نمایند و در زمان پخت زمان کمتری ببرد خاصیت آن بیشتر است.

– برای نرم شدن سینه عدس آب پز میل کنید.

– برای درمان چاک گوشه لب از آش عدس استفاده کنید.

– برای بهبود ورم لوزه از سوپ عدس استفاده کنید.

– برای درمان دیفتری از جوشانده عدس قرقره کنید.

– برای سفیدشدن دندان با سوخته دانه‎های عدس دندان را مسواک کنید.

– کسانی که دختر می‎خواهند خوب است که یک ماه قبل از بارداری و در دوران بارداری عدس را در برنامه خود بگذارند.

– برای مانع شدن برگشت تب آش عدس را با روغن بادام میل شود.

– برای برطرف شدن زخمهای عمیق آرد عدس را با عسل مخلوط کرده روی زخم بگذارید.

– برای از بین بردن ترک پاشنه پا و سرخی پوست آرد عدس را با سفیدة تخم‎مرغ مخلوط نموده به صورت ضماد بمالید.

– جهت ترک دست و پا که در اثر سرما عارض شده است ضماد عدس با سرکه را به دست و پا بمالید.

– برای درمان ورم پستان که در اثر انعقاد شیر به وجود آمده است ضماد پخته عدس با برگ کلم را بگذارید.

– کسانی که خارش و کهیر دارند از عدس آب پز استفاده نمایند.

– عدس باعث افزایش شیر مادران می‎شود.

– امام صادق(ع) فرموده‎اند: در عدس دوای هفتاد درد است.

– خوردن آب عدس ملین و خود عدس قابض است.

– کسانی که مبتلا به سوءهاضمه هستند از سوپ عدس استفاده کنند.

– برای درمان خارش چشم عدس را بسوزانید و به چشم بمالید.

– عدس پخته با سرکه جهت استسقاع یا آماس مفید است. علایم بیماری آماس یا استسقاع عبارتند از : نفخ شکم، ورم بدون درد در تمامی بدن، تورم پلک‎ها و چشم و صورت، تغییر رنگ پوست و زردی چهره، تهوع و اسهال یا یبوست و خواب‎آلودگی.

مضرات عدس:

– مصرف زیاد عدس باعث ضعف دید می‎شود.

– کسانی که اختلالات قاعدگی دارند عدس نخورند.

– خوردن عدس در شب باعث کابوس و مالیخولیا می‎شود به طور کلی عدس کم بخورند.

– کسانی که تصلب شرائین دارند عدس کم بخورند.

– زیاده روی در خوردن عدس باعث جذام می‎شود.

– افرادی که آنژین صدری دارند عدس کم بخورند.

– زیاده‎روی در خوردن عدس ضعف اعصاب می‎آورد.

– افراد سوداوی عدس کم بخورند.

– خوردن زیاد عدس باعث سخت ادراری می‎شود.

مواد موجود در ۱۰۰ گرم عدس:

فولات

۱۴۸.۵۰ میکروگرم

فیبر

۱۵.۶۴ گرم

تریپتوفان

۰.۱۶ گرم

منگنز

۰.۹۸ میلی گرم

آهن

۶.۵۹ میلی گرم

پروتئین

۱۷.۸۶ گرم

فسفر

۳۵۶.۴۰ میلی گرم

مس

۰.۵۰ میلی گرم

ویتامین B1

۰.۳۳ میلی گرم

پتاسیم

۷۳۰.۶۲ میلی گرم

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


درمان بیماری ها با عدس و عناب , ارزش غذایی عدس پخته , ارزش غذایی عدس ق , مزایای عدس بخته , ارزش غذایی عدس , خواص عدس خام , عدس افسردگی , درمان باعدس , مسهل عدس , دانه عدس , عدس کوهی

دال عدس جزو حبوبات بوده و مشابه عدس است با این تفاوت که رنگ دال عدس ق بوده و طعم آن نیز مانند طعم گوجه فرنگی است. همچنین از دیگر تفاوت های دال عدس و عدس معمولی می توان به اندازه آنها اشاره کرد. عدس دانه های بزرگتری نسبت به دال عدس دارد. در این مطلب به خواص دال عدس برای سلامتی بدن می پردازیم.

خواص دال عدس برای بدن بسیار زیاد است. یکی از فواید توصیه شده آن کمک به سلامت سیستم گوارشی بدن است. دال عدس به عنوان اشتها آور عمل کرده و مصرف آن در افرادی که قصد اضافه وزن دارند توصیه می شود. اگر از دال عدس قبل از غذا استفاده شود روی میزان اشتها تاثیر گذاشته و باعث افزایش حجم غذای مصرفی و در نتیجه افزایش وزن می شود. با اینحال افراط در مصرف آن ممکن است سبب نفخ شود. به همین دلیل افرادی که دچار نفخ می شوند نباید از دال عدس استفاده کنند.

در مقالات گذشته با خواص حبوبات مخنلف از جمله خواص عدس و خواص لوبیا چیتی آشنا شدیم در این مطلب به بررسی خواص دارویی و درمانی دال عدس می پردازیم. بخش زیادی از خواص دال عدس به دلیل وجود ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن است. دال عدس دارای میزان زیادی پروتئین، کلسیم، اسید آمینه، فسفر و آهن می باشد. از ویتامین های موجود در آن می توان به ویتامین های گروه A و B اشاره کرد. همچنین دال عدس دارای مقدار کمی چربی غیر اشباع است. چربی های غیر اشباع برای سلامتی مضر محسوب نمی شوند و چاق کننده نیستند.

همانطور که گفته شد دال عدس دارای آهن فراوان است. آهن از کم خونی و سایر بیماری های جلوگیری کرده و همچنین از لخته شدن خون پیشگیری می کند. مصرف دال عدس به زنان شیر ده توصیه می شود زیرا باعث بالا رفتن حجم شیر آنها می شود.

دال عدس دارای مقدار زیادی فیبر است. فیبر در تقویت دستگاه گوارش بسیار موثر عمل کرده و از بروز بیماری های گوارشی جلوگیری می کند. دال عدس در درمان یبوست و التهابات روده موثر است. یبوست با دفع سخت مدفوع همراه است که مصرف دال عدس باعث تسهیل خروج مدفوع می شود.

دال عدس دارای مقدار زیادی ویتامین A می باشد که در تقویت قدرت بینایی موثر است. این ویتامین نقش زیادی در جلوگیری از بیماری های چشمی دارد و باعث افزایش نور چشم می شود. افرادی که مشکلات بینایی دارند می توانند از دال عدس به عنوان یک خوراکی موثر استفاده کنند.

یکی از مواد معدنی موثر برای بدن که به میزان زیادی در دال عدس وجود دارد پروتئین است. پروتئین گوشت گاو و دال عدس مساوی است. به همین دلیل افرادی که گوشت مصرف نمی کنند میتوانند به عنوان جایگزین پروتئین گوشت از دال عدس استفاده کنند.

خواص دال عدس برای بیماران دیابتی فراوان است. مصرف روزانه آن باعث تنظیم میزان قند خون شده و در جلوگیری از بیماری دیابت نیز موثر است. دال عدس حاوی فیبر فراوان است که مصرف آن بعد از وعده هایی غذایی مانع افزایش قند خون می شود. محققان دریافتند افراد دیابتی که دال عدس استفاده می کنند به میزان کمتری انسولین نیاز دارند.

دال عدس برای درمان دردهای مفصلی کاربرد دارد. کسانی که از بیماری های آرتروز رنج می برند می توانند از این حبوبات برای درمان استفاده کنند. کلسیم موجود در آن از بروز بیماری های نرمی و پوکی استخوان جلوگیری می کند.

یکی از خواص دال عدس درمان زخم هایی است که در گلو و دهان به وجود می آیند. مصرف دال عدس طی چند روز می تواند به درمان این زخم ها کمک کند. برای درمان کافیست که دال عدس را میل کرده و یا قرقره کنید.

از فواید مصرف دال عدس می توان به تقویت کبد و جلوگیری از مشکلات کبدی اشاره کرد. این خوراکی همچنین در جلوگیری از بیماری های صفراوی نیز موثر است. دال عدس به پاکسازی کبد کمک کرده و داروی خوراکی موثر به شمار می رود.

از دیگر خواص دال عدس می توان به انرژی زایی آن توجه کرد. مصرف دال عدس به عنوان صبحانه می تواند باعث افزایش بازدهی فرد در طی روز شود زیرا انرژی زیادی به بدن وارد می شود. به ورزشکاران توصیه می شود که از دال عدس برای تجدید قوا بین تمرینات یا بعد از انجام فعالیت های ورزشی سنگین استفاده کنند.

مصرف دال عدس به زنان باردار توصیه می شود زیرا سبب افزایش تقویت بدن می شود. مواد معدنی موجود در دال عدس در حفظ سلامت جنین و مادر موثر است. فیبر موجود در دال عدس از بروز مشکلات گوارشی دوران بارداری جلوگیری می کند و آهن موجود در آن نیز در حفظ سلامت جنین و مادر موثر است.

منبع : آرگاهوش هیجانی معجزه ای برای کسب وکارافزایش فروش با کشف نیازهای پنهان مشتریعکس های دیدنی جزایر اقیانوس هند

پارکی رؤیایی در توکیوراز شاد بودن چیست؟

نام

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.دیابتی ها این میوه ها را بخورندتنگی نفس عصبی چیست؟به این دلایل تخمه هندوانه بخورید!

سوء تفاهم درباره عدس

در رابطه با عدس باورهای غلطی رواج دارد که باید اصلاح شود.

 شاید این باورهای غلط، برخاسته از این طب جدید باشد که عدس منبع آهن و خونساز است!

 اما از نظر طب سنتی مصرف زیاد عدس تولید کننده خون سوداوی و غلیظ است و حتما باید با مصلحات آن مثل انواع روغن ها یا گوشت های لطیف مصرف شود.

 البته متخصصان تغذیه نیز دریافته اند که خاصیت خونسازی خوب عدس فقط در کنار گوشت خود را نشان می دهد.

 مصرف عدس به شکل امروزی مخصوصا به صورت کنسرو که گاهی در برنامه روزانه جوانان وجود دارد اصلا توصیه نمی شود.

 جایگزین عدس از نظر طب سنتی « ماش » است که تا حد زیادی از برنامه غذایی ایرانیان کنار رفته و جای دارد که به سفره های ایرانی باز گردد.

 ماش به ویژه غذای بسیار خوبی برای فصل گرما است.

 البته عدس نیز خالی از فایده نیست و در برخی شرایط و برای برخی مزاجها می تواند مفید باشد اما مصرف زیاد آن برای هیچ مزاجی توصیه نمی شود.

طبیعت عدس:

در حرارت مایل به اعتدال و خشک است.

( در واقع پوست آن گرم در اول و لب آن سرد در اول است و لهذا آب مطبوخ پوست آن ملین و لب یعنی جرم مقشر آن قابض است).

افعال و خواص عدس:

• نفاخ و دیر هضم؛

• مصرف زیاد آن مولد خون سوداوی و سودا؛

• موجب احتباس ( بسته شدن خون )حیض؛

• کاهنده نیروی جنسی؛

• غلیظ کننده خون و مانع عبور خون از عروق باریک ؛

• مضر برای معده های ضعیف، بواسیر و قولنج؛

• باعث دیدن خوابهای پریشان و تاریکی بینایی؛

• سوزاننده خون و حتی در مصرف زیاد و طولانی مدت زمینه ساز ابتلا به برخی سرطانها است.

• آشامیدن آب پخته آن جهت امراض صدر و ریه و سرفه و درد سینه مفید است. (کوتاه مدت)

• و اگر بسیار خوب با سرکه پخته شود مقوی معده و بی نفخ می شود.

• سوپ آن با روغن بادام جهت دوره نقاهت تب ها مفید است. (کوتاه مدت)

مصلح عدس :

صلح آن بسیار پختن آن با روغن کنجد تازه و یا روغن گاو و یا روغن بادام و یا سرکه و با گوشت خوردن است.

 همچنین پونه، مرزه، زعفران و گلپر از دیگر مصلحات عدس است.

@hakim_tehrani

برچسب زده شده با :حبوبات عدس

خواص و مضرات عدس در طب سنتی گرداوری شد

 

1- پوست عدس درمان یبوست و مغز آن درمان اسهال می باشد.
2- افزایش دهنده آهن خون و شیر مادر است .
3- عدس پخته را له کنید و روی پوست ملتهب بگذارید، التهاب آنرا برطرف می کند .
4- برای درمان زخم دهان ، زخم گلو و درمان دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید.
5- برای تقویت معده و برطرف کردن نفخ معده و گاز معده عدس پخته را با سرکه میل کنید .
6- آش عدس با روغن بادام برای دوران ضعف و نقاهت بهترین غذاست.
7- پماد با عدس و سرکه برای ترک دست و پا که بعلت سرما عارض شده سودمند است .
8- عدس را می توان بعنوان مسهل هم مصرف کرد چون دارای لعاب زیادی است. در درمان ناراحتی های روده و زخم روده یا سحج نیز موثر است .
9- عدس پخته را بعنوان مرهم برای زخم نیز می توان بکار برد .
10- مسواک زدن با سوخته آن جهت سفید کردن دندان مفید است.
11- ضماد آن با سفید تخم مرغ جهت ترک پا مفید است.
12- عدس آرد شده را با شکر یا بدون شکر هر روز چند قاشق غذاخوری میل کنید ، رطوبت را از معده و روده جمع میکند و ماده رطوبی مغز را به پائین سوق میدهد.
13- استفاده از سویق (قاووت) عدس برای کنترل موقت خونریزی قاعدگی یا قاعدگی نامنظم مفید است.
14- برای درمان تومور مغزی صفراوی ، عدس را به میزان 2 قاشق غذاخوری در 4 لیوان آب بپزید تا خوب پخته و له شود و یک لیوان باقی بماند، چند قاشق غذاخوری سرکه خانگی اضافه کنید و روزانه 8-6بار آب آنرا غرغره کنید.
15- آب پخته آن ملین و پاک کننده مغز است.
16- اگر رقت خون از آمیزش صفرا باشد ،شربت عناب و آب عدس نافع باشد.
17- خوردن خشک آن اسهال صفراوی را بند می‏آورد.
18- آرد عدس بوداده درمان تشنگی ، معده را نیرو می ‏بخشد و ضد صفرا ست .
19 – جهت درمان چاقی، خوردن آن بعنوان صبحانه و شام چاره ساز است.
20 – برای کنترل و جلوگیری از آسیب بیشتر آرتریت روماتوئید ، روماتیسم و آرتروز ، پس از خوردن آش آن می توانید آرد عدس را با روغن گل سرخ بر روی مفاصل ضماد کنید.
21 – برای درمان خارش پوست و خارش واژن یا خارش رحم، پودر عدس با سرکه جوشانده ، سپس آنرا با سفیده‏ تخم‏ مرغ مخلوط کرده و بر روی محل ضماد کنید.
22 – برای درمان برونشیت یا ذات الریه ، پس از فصد بطور مرتب آش جو با عدس را در تغذیه روزانه خود وارد نمائید.
23 – برای درمان میگرن از شوربائی که در آن عدس و ماش ریخته باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.
24- مداومت در خوردن آن باعث تقویت نیروی جنسی گرم مزاجان می گردد.
25- برای علاج نقرس موضع را به عدس مقشر در آب گشنیز مرطوب به اندک کافور سائیده و ضماد نمایید یا ضماد پخته عدس بر روی موضع درد برای علاج بیماری نقرس موثر است.
26 – برای درمان استفراغ عدس را در آب پخته آب را دور بریزید و سپس عدس را در سرکه بپزید و آنرا بعنوان غذا میل کنید.
27-خوردن برنج و گیاه عدس با شیره خشخاش خصوصا سه ساعت قبل از آمیزش برای کمک به درمان زود انزالی جنسی مفید است.

 

عدس با تمام مزایایی که دارد نباید زیاد مصرف شود ،زیرا دیر هضم است و تولید نفخ می کند ثانیا مانع حرکت آن در مویرگ ها می شود. تولید خون سوداوی کرده، موجب دیدن خواب های مشوش و ضعف بینایی می شود و قابض است و غلیظ کننده خون و جریان خون را در رگها آهسته می کند . البته می توان برای جلوگیری از این عوارض عدس را با مصلح خورد .
عدس بعلت داشتن میکروپروتئین برای افرادیکه ناراحتی کلیه مخصوصا ضعف کلیه دارند زیانبخش است .
– کاهش دهنده نیروی جنسی سرد مزاجان است .
– استفاده مداوم از آن باعث واریس پا می شود
– مصرف بدون مصلح آن برای سرد مزاجان مضر است.
-بدون مصلح مضر امراض سوداوی و اعضای عصبی و قاطع میل جنسی می باشد.

 

– عدس یک غذای کامل است و انرژی لازم را برای کارهای بدنی برای انسان تامین می کند .
– اگر عدس و آب‏ جو را باهم بخورند و خلط هر دو گرد آیند بهترین غذا به بدن می‏دهند. اما باید آب‏ جو کمتر از مقدار عدس باشد
– کشک جو، ضد عدس است، هر دو بپزند با یکدیگر غذای سخت نیک است و کشک از عدس بمقدار اندک‏تر باید کرد، و با چغندر نیز هم ضد است
بهتر است عدس همراه با خرما یا کشمش میل شود.

عدس در درون خود انواع ویتامین های بسیار مهم از گروه آ ، ب و ای را دارا می باشد. افرادی که از عدس در رژیم غذایی بدنسازی خود استفاده می کنند به هیچ عنوان به بیماری های ناشی از محبوس شدن آب در بدن مبتلا نخواهند شد .

بیشتر بخوانید: عدس و بدنسازی

 

یکی از بهترین و شاید عجیب ترین درمان هایی که با استفاده از عدس ق بسیار مورد استفاده قرار دارد درمان دردها و زخم هایی است که در ناحیه ی دهان و گلوی شما به وجود آمده است.

بیشتر بخوانید: خواص عدس ق

 

عدس در زنان باردار می تواند درصدی از نیاز بدن برای دریافت کردن کلسیم و همچنین آهن را جبران کند. از نظر گوارشی با تحریک خود حرکات روده ای شما را بیشتر نموده و عمل دفع را تسریع می بخشد.

بیشتر بخوانید: مصرف عدس در بارداری

 

عدس به دلیل پروتئین بسیار خوبی که دارد هیچ تأثیری بر روی افزایش وزن نداشته و حتی می تواند نیازهای تغذیه ای شما را نیز برطرف نماید.

بیشتر بخوانید: عدس و کاهش وزن

نام

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

 + 
یک
 = 
10

.hide-if-no-js {
display: none !important;
}


(sc_adv_out = window.sc_adv_out || []).push({
id : 505818,
domain : n.ads3-adnow.com
});جستجوی پزشک در سازمان نظام پزشکی

جراحی چاقی لاپاروسکوپیک

متخصص پوست و مو

کلینیک فوق تخصصی گوارش اطفال

لیپوماتیک

ویبره

ویبره – مجله خبری سرگرمی پارسی زبانان

عدسنحوه استفاده : هم به صورت غذا و هم ارد ان خورده میشودخواص : عدس Lentilنام علمی Lens culinaris medic

عدس یکی از حبوبات است که از قدیم الایام در اکثر نقاط دنیا کشت می شده است . گیاه شناسان اعتقاد دارند که عدس حتی قبل از تاریخ نیز وجود داشته است . عدس از نظر مقدر پروتئین بسیار غنی است و دربین گیاهان فقط لوبیای سویا بیشتر از عدس پروتئین دارد .عدس گیاهی است یکساله که ارتفاع آن بیش از ۳۰ سانتیمتر نیست . برگهای آن دارای ۶ تا ۱۴ برگچه می باشد که در انتهای آن پیچک قرار دارد . گلهای عدس رنگ سفید و دارای رگه هایی به رنگ بنفش است . میوه آن غلاف کوچکی است و معمولا در هر غلاف ۱ تا ۳ عدس وجود دارد .

عدس دو نوع است :عدس رسمی که دانه آن گرد و نسبتا درشت است و رنگ آن سبز مایل به زرد است .عدس ریز یا عدس ق که دانه های آن ریز و به رنگ ق می باشد .خواص داروئی:عدس از نظر طب قدیم ایران معتدل و خشک است و مانند دیگر گیاهان پوست و دانه آن دارای اثرات متضاد یکدیگر می باشد . یعنی پوست عدس گرم و خود عدس قابض است . بعبارت دیگر پوست آن ملین و مغز آن ضد اسهال می باشد .عدس یک غذای کامل است و انرژی لازم را برای کارهای بدنی برای انسان تامین می کند .عدس دارای خواص زیر است۱)عدس زیاد کننده ترشحات شیر است و مادران شیدره حتما باید از آن استفاده کنند .۲)عدس را در کنید و روی پوست ملتهب بگذارید التهاب را برطرف می کند .۳)برای درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری عدس را پخته و آب آنرا غرغره کنید .۴)برای تقویت معده و برطرف کردن گاز معده عدس پخته را با سرکه میل کنید .۵)آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بهترین غذاست.۶)پماد در عدس با سرکه برای ترک دست و پا که بعلت سرما عارض شده سودمند است .۷)عدس را می توان بعنوان مسهل هم مصرف کرد چون دارای لعاب زیادی است که در درمان ناراحتی های روده نیز موثر است .۸)عدس پخته را بعنوان مرهم برای زخم نیز می توان بکار برد .۹)آرد عدس بوداده تشنگی را قطع میکند ، معده را نیرو میبخشد صفرا را خاموش و هیجان خون را فرو مینشاند و حرارت را خاموش میکند. قاعدگی دائمی را قطع میکند ، مبارک است دل را نازک و اشک را زیاد میکند عدس در نرد آل محمّد (ع) نخود و برای هر درد پشت مفید استمنبع : کتب شیعه و اسلامی

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.