خواص عسل گون گز انگبين

خواص دارویی و گیاهی :

درخت گز یا  گز انگبین درختی است کهن‌سال، این درخت به علت رسیدن ریشه‌اش به آب سطحی زمین عمر طولانی دارد، گویند که در بعضی مناطق گرمسیر بیش از هزار سال عمر کرده‌است. غالباً بیشترین ارتفاع این درخت به ۶ تا ۱۵ متر می‌رسد. درخت گز از خانوادهٔ amarix است و در نقاط مختلفی از دنیا از جمله ایران می‌روید.

درخت گزانگبین درختی است زیبا با برگ‌هایی باریک، نوک تیز و فشرده به هم. از شاخه‌های این درخت ماده‌ای ترشح می‌شود که به گز انگبین موسوم است و دارای ساکارز، موسیلاپ و پراکسیداز است.
درخت گز به علت شور بودن برگ‌های آن فقط شتر و شترسانان از آن استفاده می‌کنند، اما برای تغذیهٔ سایر حیوانات دیگر نامرغوب است.

در ایران پنج گونه از درخت گز می‌روید:
درخت گز شاهی که گاهی از ۱۵ متر هم فراتر می‌رود، گز خوانسار یا درخت گز انگبین که از آن انگبین تهیه می‌شود، یلقون که در حوالی کرج یافت می‌شود، تاماریکس تتراندر که در حوالی شیراز می‌روید و تمیس که در جنگل‌های شمالی ایران دیده می‌شود.

درخت گز انگبین دارای انشعاب‌های زیاد و چوب آن سخت است و برگ‌های آن خیلی کوچک و صاف و رنگ آنها غباری سفید می‌باشد. شکل آنها لوزی و تخم‌مرغی با نوک تیز است و گل‌های آن خوشۀ کوتاه و متراکم است.

انگبینی که از آن گرفته می‌شود، « جزمازج » و « گزمازج » و « جزمازق » گفته می‌شود که شبیه گال مازو می‌باشد و به‌علت گرفتن انگبین از این درخت است که آن را درخت گزانگبین می‌نامند.

بسیاری اوقات عسل درخت گز انگبین با عسل انواع گون مانند گون کتیرا  و گون زرد اشتباه گرفته میشود که تفاوتهای فراوانی با یکدیگر از نظر طعم و خواص دارند

مصرف این عسل برای افرادی که کم خونی دارند و قصد دارند با اصلاح رژیم غذایی خود برای بهبود کم‌خونی‌ شان اقدام کنند توصیه میشود.
از طرفی مصرف باعث تلطیف حنجره و گلو می‌شود. این عسل در روزهای سرد پاییز و زمستان می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود خشکی و سوزش سینه و حنجره داشته باشد و احتمال ابتلا به گرفتگی صدا را کاهش دهد
همچنین مصرف شربت این عسل به همراه آب لیمو طبیعی مانع از سرماخوردگی می شود و بهبود آنرا تسریع میکند .

عسل گز انگبین  یک نوع مکمل رژیمی می باشد که برای رفع انواع بیماریها استفاده می شود. برای مثال:
برای بهبود سرماخوردگی، عفونت های تنفسی و همچنین جلوگیری از دیابت بسیار پیشنهاد می شود که از آن استفاده کنید.
عسل گز انگبین با توجه به گلوکز پائین یکی از عسل های طبیعی توصیه شده برای افراد دیابتی است.

عسل گز انگبین مقوی و مفید برای مغز و اعصاب، انرژی زا و تقویت حافظه، برای کم خونی مفید است، خواب آور، تقویت معده، ملین، مفید برای زخم ها و دردهای چشمی، برای رفع خشکی سینه و حلق و حنجره موثرمی باشد، مفید برای گرفتگی صدا، تقویت روده، درد کلیه، مثانه، مجاری ادراری.

تمامی محصولات هپی هانی دارای ضمانت بازگشت وجه می‌باشد و چنانچه ۷ روز پس از دریافت محصولات، به اصالت و یا طبیعی بودن آن شک داشتید و یا عطر و طعم آن مورد رضایت شما نبود می‌توانید با هماهنگی پشتیبانی هپی هانی، ظرف محتوی عسل را ارسال کرده و معادل آن محصولی دیگر و یا وجه خود را دریافت نمایید

 

 

اگر پوشش گیاهی یک مزرعه یا دشت غالبا از یک نوع گیاه باشد، زنبورعسل بیشتر شهد گل های همان گیاه را به عسل تبدیل می کند. این نوع عسل را عسل تک گل یا عسل دارویی می گویند. هر یک از عسل های تک گل، خواص درمانی شگفت آوری دارد که مختص همان نوع عسل است. 

با صدای ایران عسل با زندگی زنبور عسل آشنا شوید

 

عسل طبيعي گون (توليد شده از شهد گل هاي گون توسط زنبور عسل)

گَوَن گیاهی وحشی از تیره نخود است که در دشت های ایران بیش از دویست گونه از این گیاه وجود دارد. ارتفاع این گیاه به ۷۵ سانتیمتر و گاهی تا یک متر می‌رسد.

با صدای ایران عسل خواص و فرآورده های عسل را بشناسید

به فارسی این نوع گز را «گزانگبین» و «خشک انگبین» می‌گویند . گزانگبین بسیار شیرین است و در ترکیب آن در حدود 55 درصد ساکاروز و مقدار قابل ملاحظه‌ای نیز از سایر قندها نظیر لوولوز (حدود 20 درصد) و دکستروز (حدود 20 درصد) وجود دارد.

گزها از نظر طبیعت طبق رأی حکمای طب سنتی گرم و خشک می‌باشند. خوردن آنها در عین حال که مسهل است نیرودهنده نیز می‌باشد و برای تقویت اعضای تنفس و جهاز گوارش بسیار نافع است. نرم‌کننده سینه و صاف‌کننده صدا می‌باشند و برای تنگی نفس و سرفه‌های گرم و سرد و در عین حال برای گرم‌ مزاجان و سرد مزاجان نافع است. گل های گون معمولاً به رنگ ارغوانی، گاهی آبی یا سفید و نزدیک به انتهای شاخه‌های گل دهنده قرار دارند و دارای شهد فراوانی هستند.

کوه های زاگرس مرکزی( کوهرنگ ، زرد کوه ، بازفت)

مقوی مغز و اعصاب

تقویت حافظه

انرژی زا و نشاط آور

تقویت کننده معده

ملین و بهبود یبوست

نرم کننده و بهبود خشونت سینه

مفید برای گرفتگی صدا

بهبود درد و التهاب مثانه

بهبود درد کلیه

بهبود و درمان کم خونی

بهبود درد و زخم چشم

زرد

 

مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل گون با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی ترش تازه به آن. این شربت از بهترین نوشیدنی های طبیعی بوده و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد و از تمام خواص عسل مصرف شده به علاوه میزان بالای ویتامین C موجود در آب لیموی طبیعی برخوردار است.

بزرگسالان : روزانه 50-70 گرم

کودکان بالای یکسال :روزانه 20-30 گرم  

افراد دیابتی : 30-50 گرم

در زمان خواب شبانه یا قبل از صبحانه افراد دیابتی بدون مشورت با پزشک خود مجاز به مصرف عسل نیستند و با توجه به درجه و نوع دیابت خود به مقدار محدود از عسل استفاده کنند.


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *