خواص و مضرات عرق زنيان

خواص دارویی و گیاهی

عرق زنیان ، طبع ، خواص ، مضرات و طریقه مصرف زنیان گرداوری شد

 

زنیان

زنیان گیاهی از تیره چتریان، بوته‌ای، علفی، یک‌ساله و بدون کرک به ارتفاع 30 تا 90 سانتی‌متر و پر شاخ و برگ است. زنیان میوه نوعی گیاه است که به فارسی «زنیان» و گیاه آن در کتب طب سنتی با نامهای “انیسون بری و “کمون حبشی نامیده شده است.

از خواص زنیان علاوه بر کاربرد آن در آشپزی به عنوان ادویه، خاصیت دارویی و نگه دارنده مواد غذایی بودن آن است، همچنین در تهیه پودر کاری، ترشیجات، بیسکویت و مواد خوراکی از آن استفاده می‌شود. از رایحه میوه گیاه زنیان در دهان‌شویه‌ها و خمیر دندان‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از خواص زنیان به عنوان ضد کرم و ضد حشره است.

 

طبع زنیان

طبیعت گیاه زنیان گرم و خشک است.

 

طریقه و میزان مصرف

پودر: می توان روزانه 3 تا 6 گرم پودر دانه ها را به طرق مختلف یا همراه با غذا مصرف نمود. با وجودی که دانه ها ریز هستند، برای اثر بخشی بیشتر لازم است پودر شوند تا مواد آن ها در بدن بهتر استخراج گردد.

 

خواص زنیان

دانه زنیان خاصیت میکروب کشی دارد

زنیان از نظر خواص ضد اسپاسم، مقوی، محرک و بادشکن است.

زنیان برای درمان بیماری‌های معده، کبد، ناراحتی گلو، سرفه و روماتیسم تجویز می‌شود.

از زنیان به عنوان ضد اسپاسم، درمان امراض ریه، ضد سرماخوردگی، ضد تب و ضد یبوست استفاده می‌شود.

زنیان بیماری پیسی را درمان می‌کند.

از خواص زنیان معالجه سوء‌هاضمه‌هایی است که ناشی از ضعف و کمی نیرو می‌باشد.

 

مضرات زنیان

افراد گرم مزاج نباید از زنیان استفاده کنند و در صورت لزوم به مقدار کم و همراه با گیاهان دارویی سرد میل شود.

 

خواص عرق زنیان

عرق زنیان درمان کننده استئوآرتریت است
عرق زنیان خشکی شانه ها و التهاب آرنج را برطرف میکند
عرق زنیان کشیدگی و التهاب تاندونها را درمان میکند
ضد نفخ
ضد انگل و قارچ
باد شکن
ضد ترشی معده
ضد تهوع
خلط آور و تقویت معده
مقوی قوای جنسی
هضم غذا
سوء هاضمه
رفع گرفتگی گوش
مفید برای ترک اعتیاد مواد مخدر
ضد تشنج
سکسکه
مفید برای بیماریهای عصبی

 

طریقه مصرف عرق زنیان

طریقه مصرف : پس از هر غذا نصف استکان

 

طبع عرق زنیان

طبیعت عرق زنیان گرم می باشد

 

 

عرق زنیان به‌عنوان بادشکن قوی عمل کرده و تا حدودی مشکلات دستگاه گوارشی را ترفیع می‌کند و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. از طرفی یک تقویت‌کننده برای ریه‌ها و دستگاه تنفسی به شمار می‌رود. از دیگر خواص عرق زنیان می‌توان به ضدعفونی‌کنندگی و ضد قارچ بودن آن اشاره کرد.
درگذشته از زنیان به‌عنوان نگه‌دارنده مواد غذایی استفاده می‌شده است. و امروزه علاوه بر اینکه به‌عنوان ادویه در خوراکی‌هایی مانند ترشیجات به کار می‌رود, در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی مانند خمیردندان, لوسیون و عطرها کاربرد دارد. گفتنی است که از زنیان در تهیه عرقیات گیاهی هم استفاده می‌شود.

یکی از مهمترین عرقیات گیاهی, عرق زنیان است که برای آن فواید متعددی نام برده شده است. از مهمترین خواص عرق زنیان می توان به ضد نفخ بودن آن اشاره کرد و همچنین افرادی که ترش می کنند می توانند از خواص درمانی عرق زنیان به عنوان دارویی مفید بهره گیرند. گفتنی است عرق زنیان به عنوان یک تصفیه کننده خون عمل کرده و از طرفی چربی خون را پایین می آورد.

افرادی که قصد کاهش وزن‌دارند می‌توانند از عرق زنیان در برنامه رژیمی‌شان استفاده کنند تا به کنترل بهتر وزنشان کمک شود.عرق زنیان یکی از عرقیات گرم و مؤثر در هضم غذاست و بنابراین با هضم بهتر غذا، مانع از انباشته شدن چربی در بدن می‌گردد. از خواص زنیان تقویت معده و معالجه سوءهاضمه‌های ناشی از ضعف و کمی نیرو است که به جذب بهتر و مؤثرتر مواد غذایی کمک کرده و مانع از بروز چاقی میشود.زنیان خاصیت مسهل بودن دارد، لذا باعث دفع سریع غذا و غیرقابل‌دسترس کردن غذا برای جذب بدن شده و به تبع از انباشته شدن چربی و ایجاد چاقی جلوگیری می کند.

افراد گرم‌مزاج نبایستی از این عرق استفاده کنند و در صورت لزوم به مقدار کم و همراه با گیاهان دارویی سرد مانند عرق شاتره و کاسنی مصرف نمایند. همچنین استفاده از این عرق در زنان باردار، کودکان زیر 7 سال و افراد دارای اختلالات غده تیروئید بایستی با احتیاط همراه باشد.گردآوری توسط بخش سلامت


مجله دلگرمگیاه زنیان در کشورهایی مانند هند استفاده فراوانی دارد و یکی از پرکاربردترین ادویه های غذایی به شمار می رود. این گیاه فواید فراوانی خصوصا برای دستگاه گوارش دارد. در ادامه خواص عرق زنیان را می توانید بخوانید.

  در گذشته از زنیان به عنوان نگه دارنده مواد غذایی استفاده می شده است. و امروزه علاوه بر این که به عنوان ادویه در خوراکی هایی مانند ترشیجات به کار می رود, در ساخت مواد آرایشی و بهداشتی مانند خمیر دندان, لوسیون و عطرها کاربرد دارد. گفتنی است که از زنیان در تهیه عرقیات گیاهی هم استفاده می شود. در این مطلب خواص عرق زنیان و کاربرد های درمانی آن برای شما همراهان عزیز آورده شده است.

یکی از مهمترین عرقیات گیاهی, عرق زنیان است که برای آن فواید متعددی نام برده شده است. از مهمترین خواص عرق زنیان می توان به ضد نفخ بودن آن اشاره کرد و همچنین افرادی که ترش می کنند می توانند از خواص درمانی عرق زنیان به عنوان دارویی مفید بهره گیرند. گفتنی است عرق زنیان به عنوان یک تصفیه کننده خون عمل کرده و از طرفی چربی خون را پایین می آورد.

افرادی که قصد کاهش وزن دارند می توانند از عرق زنیان در برنامه رژیمی شان استفاده کنند تا به کنترل بهتر وزنشان کمک شود.

عرق زنیان به عنوان باد شکن قوی عمل کرده و تا حدودی مشکلات دستگاه گوارشی را ترفیع می کند و به هضم بهتر غذا کمک می کند. از طرفی یک تقویت کننده برای ریه ها و دستگاه تنفسی به شمار می رود. از دیگر خواص عرق زنیان می توان به ضد عفونی کنندگی و ضد قارچ بودن آن اشاره کرد.

همچنین از عرق گیاه زنیان به عنوان داروی ضد تهوع و ضد اسهال در افرادی که دچار دل درد یا ناراحتی های گوارشی می شوند می توان استفاده کرد. افرادی که اعتیاد را ترک می کنند بعد از ترک یا در طی دوره درمان می توانند از عرق زنیان استفاده کنند.

یکی دیگر از خواص عرق زنیان در درمان روماتیسم و درد مفاصل است. برای درد آرتروز و کشیدگی مفاصل و همچنین رعشه می توانید عرق زنیان مصرف کنید.

خواص زنیان به عنوان ضد سرفه برای رفع گلو درد استفاده می شود و همچنین اشتها آور است. علاوه بر این از گیاه زنیان به عنوان ادویه در غذاها و ترشیجات استفاده می شود. خصوصا در کشورهای هند و افغانستان زنیان به عنوان ادویه اصلی غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار مصرف عرق زنیان برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است, بزرگسالان می توانند روزی سه مرتبه از عرق زنیان را بعد از هر وعده غذا استفاده کنند. برای اینکار می توانند حدود دو قاشق غذا خوری از این عرق گیاهی را در آب حل کرده و سپس آب را میل کنند.

مقدار مصرف عرق زنیان برای کودکان کمتر است. حدود دو قاشق مرباخوری را در آب حل کرده  و در روز سه مرتبه به کودک بخورانید.

برای تقویت دستگاه تنفس می توانید عرق زنیان را در حدود دو قطره به بینی بچکانید. همچنین می توانید مقداری عرق زنیان را در گلو قرقره کرده و قورت دهید.

خوردن عرق زنیان به زنان باردار توصیه نمی شود همچنین کودکان زیر 7 سال و افرادی که غده تیروئید شان دچار اختلال است نباید از عرق زنیان استفاده کنند.

به دلیل طبع گرم عرق زنیان خوردن آن به افرادی که مزاج گرم دارند توصیه نمی شود. و در صورت مصرف می توانند با عرقیاتی که طبع سرد دارند مانند عرق کاسنی و عرق شاتره استفاده کنند.

منبع : آرگا
غار نیاح ساراواک مالزیچطور با جراحی ترمیمی زیباتر شویم؟چگونه از شر اختلالات خواب رهایی یابیم؟

با بالون معده لاغر می شویم یا نه؟

نظر

نام

ایمیل

وبسایتبالون معده با دکتر فرزاد فرامرزی – فوق تخصص گوارش, کبد و آندوسکوپی


دکتر علی کربلایی خانی – جراح پلاستیک و فوق تخصص جراحی ترمیمی


دکتر ابوالفضل احیایی – درمان اختلالات خواب و ترک سیگار با جدیدترین روش

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.