خواص پودر نخود براي مو

خواص دارویی و گیاهی :

 

لیستی از گیاهان دارویی موثر برای تقویت مو

آیا شما از ریزش مو رنج می برید، اما نمی خواهید از مواد شیمیایی برای درمان این مشکل استفاده کنید؟ آیا شما به دنبال یک راه طبیعی برای متوقف کردن و جلوگیری از ریزش مو  هستید ؟ خبر خوب این است  که تقویت مو با استفاده از گیاهان طبیعی امکانپذیر استشايد براي شما هم پيش آمده باشد كه بعد از گرفتن يك رژيم لاغري يا پشت‌سر گذاشتن يك اتفاق پراسترس مانند كنكور يا امتحانات پايان ترم با كم‌پشتي موهاي‌تان روبه‌رو شويد. از دست دادن بخشي از مو در اين موقعيت‌ها امري طبيعي است. رژيم‌هاي لاغري غيرحرفه‌اي كه بدون مشاوره پزشك انجام مي‌شود غالبا بدن را با كاهش مواد مغذي مورد نيازش مواجه مي‌كند و نخستين بخش‌هايي كه تحت‌تاثير اين كمبود قرار مي‌گيرد پوست و موست. استرس هم يكي از عواملي است كه مي‌تواند موجب ريزش مو شود. اگر شما هم اين روزها چنين موقعيت‌هايي را پشت‌سر گذاشتيد، خالي از لطف نيست كه با مفيدترين و موثرترين گياهان دارويي كه تاثير معجزه‌آسايي بر رويش مجدد مو، تقويت ريشه و تار مو دارند، آشنا شويد.

روغن ريشه باباآدم

غذارساني به موها را تقويت مي‌كند

ريشه باباآدم از زمان‌هاي دور به عنوان يكي از بهترين گياهان دارويي براي تقويت و رشد مو مطرح بوده و درمانگران سنتي در كشورهايي مثل هند، چين و ايران استفاده از آن را براي درمان ريزش مو و چربي پوست سر به مراجعان خود توصيه مي‌كنند. ساده‌ترين روش استفاده از گياه ريشه باباآدم اين است كه عصاره آن را از فروشگاه عرضه گياهان دارويي تهيه كنيد و با آن پوست و موي سر را ماساژ دهيد. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي عصاره ريشه ‌باباآدم اين است كه موجب بهبود جريان گردش خون در ناحيه سر و پوست مي‌شود. به اين ترتيب با بهبود خون‌رساني به ريشه موها فوليكول‌هاي مو بهتر تغذيه مي‌شوند و ضمن تقويت شدن رشد بهتري پيدا مي‌كنند. ماساژ اين عصاره در عين حال مانع ريزش مو مي‌شود و استفاده از آن سه تا چهار بار در طول هفته اثرات چشمگيري دارد.

آلو‌ورا+ نارگيل+ گندم

يك شامپوي گياهي جديد

اگر احساس مي‌كنيد مدتي است ريزش موهاي‌تان بيشتر شده و بايد مراقبت بيشتري از آنها داشته باشيد اين شامپوي گياهي را تجربه كنيد. نگران نباشيد نبايد براي خريد اين شامپو از اين داروخانه به آن داروخانه سر بزنيد. به‌راحتي مي‌توانيد اين شامپوي تقويت‌كننده را در منزل تهيه كنيد. براي تهيه اين شامپو به يك‌چهارم فنجان پودر جوانه گندم، يك‌چهارم فنجان عصاره آلوورا و يك‌چهار فنجان شير نارگيل احتياج داريد. مقصودمان از شيرنارگيل همان مايع‌ شيري رنگي است كه در ميوه نارگيل وجود دارد. اين سه را با هم مخلوط كرده و از آن به عنوان شامپو استفاده كنيد. شايد در وهله اول به‌نظرتان سخت بيايد كه به جاي استفاده از شامپو‌هاي صنعتي كه كف مي‌كنند از شامپويي استفاده كنيد كه كف توليد نمي‌كند اما كمي صبور باشيد. استفاده از اين شامپو و ماساژ سر با آن مي‌تواند به منافذ پوست سر شما اجازه نفس كشيدن بدهد و با تحريك فوليكول‌هاي مو به رشد بهتر آنها كمك كند. براي استفاده از اين شامپوي گياهي آن را روي كف سرتان بريزيد و به آرامي با كمك بند دوم انگشتان‌تان روي سر ماساژ دهيد و اجازه دهيد به مدت 15 تا 20 دقيقه روي سرتان بماند. سپس آن را آبكشي كنيد.

عصاره گزنه + زيتون

عصاره​اي براي رويش دوباره‌ موها

حتما درباره خواص گزنه بسيار شنيده‌ايد و مي‌دانيد كه اين گياه يكي از معروف‌ترين گياهان دارويي است كه امروزه در سراسر جهان از آن براي تهيه شامپو‌ها و لوسيون‌هاي صنعتي و گياهي براي تقويت و رويش دوباره مو استفاده مي‌كنند. اما بي‌شك استفاده از عصاره اين گياه به طور مستقيم اثري متفاوت و اعجاب‌انگيز دارد. گياه گزنه را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي گياهان دارويي تهيه كنيد يا اگر به مناطق كوهستاني دسترسي داريد، تازه آن را بچينيد اما مراقب باشيد كه هنگام لمس كردن اين گياه از دستكش استفاده كنيد چون ساقه اين گياه پوست را مي‌گزد و موجب خارش و سوزش مي‌شود، به همين دليل است كه به آن گزنه مي‌گويند. اما اگر مي‌خواهيد عصاره گزنه را خودتان تهيه كنيد و از آن براي رويش مجدد موها و تقويت آنها استفاده كنيد بايد برگ‌هاي تازه‌ گزنه را درون روغن زيتون بريزيد و آن را در محيطي تاريك و سرد به مدت 2 تا 3 هفته قرار دهيد. در نهايت شما عصاره‌اي از گزنه خواهيد داشت كه مي‌توانيد با خيال راحت از آن براي ماساژ پوست سرتان استفاده كنيد. هر بار چند قطره از اين عصاره را روي پوست سر بريزيد و به آرامي آن را ماساژ دهيد. اين عصاره مي‌تواند با تحريك ريشه‌هاي مو علاوه بر بهبود رويش موهاي شما حتي ريشه موهاي از دست رفته شما را تحريك كند و آنها را به رويش مجدد وادارد. در صورتي كه با مالش يك يا دو قطره از اين گياه روي پوست سر احساس خارش شديد كرديد بهتر است گياه ديگري را براي تقويت موهاي‌تان انتخاب كنيد يا با متخصص طب سنتي مشورت كنيد.

نعناع+ آب

رشد موها را چندبرابر مي‌كند

يكي ديگر از روش‌هاي تحريك فوليكول‌هاي مو براي رشد بهتر استفاده از روغن يا عصاره به دست آمده از گياه نعناع است. اين عصاره را مي‌توانيد به‌راحتي از داروخانه‌ها تهيه كنيد. حواس‌تان باشد كه عصاره يا روغن به‌دست آمده از نعناع با مايعي كه از جوشاندن برگ‌هاي نعناع به‌دست مي‌آيد متفاوت است. براي استفاده از عصاره نعناع بايد آن را رقيق كنيد، بنابراين 3 قاشق چاي‌خوري آب را در ظرفي كوچك بريزيد و به آن 3 قطره عصاره نعناع اضافه كنيد و پس از هم زدن از آن براي ماساژ پوست سرتان استفاده كنيد. سرانگشتان هر دو دست را به اين روغن آغشته كنيد يا آن را آرام‌آرام روي سرتان بريزيد و به‌آرامي پوست سر را مالش دهيد. نگران نباشيد عصاره نعناع آسيبي به پوست و تار موي شما نمي‌زند. اين عصاره تنها موجب تحريك ريشه موها شده و به رشد بهتر تارها و موهاي ريزي كه نياز به تقويت دارند كمك مي‌كند. فراموش نكنيد كه هنگام استفاده از اين عصاره آن را با آب كمي رقيق كنيد.

روغن زيتون + عصاره اسطوخودوس

پرپشتي موها را بيشتر مي‌كند

اگر به دنبال يك لوسيون طبيعي هستيد كه بتوانيد به صورت روزانه از آن براي شست‌و‌شوي موهاي‌تان استفاده كنيد و به طور همزمان علاوه بر از بين بردن شوره سر به پرحجم شدن موهاي‌تان كمك كنيد حتما اين نسخه را تجربه كنيد. براي تهيه و استفاده از اين لوسيون دست‌كم يك ماه فرصت لازم داريد. يك فنجان عصاره اسطوخودوس را تهيه كنيد و آن را با ميزان برابر روغن زيتون خالص كه فرآوري نشده باشد، مخلوط كرده و آن را به مدت 3 تا 4 هفته در محيط تاريك و سرد قرار دهيد. مي‌توانيد از يك بطري تيره‌رنگ استفاده كنيد يا اگر بطري تيره رنگ دردسترس نداريد دور بطري را با فويل خوب بپيچيد تا نور به اين تركيب نرسد. سپس آن را در طبقه پايين يخچال قرار دهيد و اجازه دهيد 3 تا 4 هفته در اين شرايط باقي بماند. از اين لوسيون مي‌توانيد هر شب براي ماساژ موهاي‌تان استفاده كنيد. آن را به آرامي روي پوست و ساقه موها ماساژ دهيد و فراموش نكنيد كه از كلاه حمام يكبار مصرف براي محافظت از موها و پيشگيري از آلودگي بالشت استفاده كنيد. فردا صبح با يك شامپوي ملايم روزانه گياهي موهاي‌تان را بشوييد. با استفاده از اين لوسيون نه تنها باكتري‌ها و شوره را از پوست سر دور مي‌كنيد بلكه مي‌توانيد به پرحجم شدن موهاي‌تان نيز كمك كنيد.

نخود+ گل بابونه+ گل خطمي

اگر نگران موخره‌ها هستيد

برای درمان موخره در طب سنتی ایران شیوه‌ها و داروهای گیاهی مختلفی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آنها که امکان تهیه و استفاده آن در منزل نیز وجود دارد استفاده از جوشانده شیرین‌بیان است. برای تهیه این دارو یک پیمانه شیرین‌بیان را با 3 پیمانه آب درون ظرفی ریخته و به مدت نیم ساعت روی حرارت کم می‌گذاریم، سپس اجازه می‌دهیم تا جوشانده سرد شود و آن را به کمک صافی صاف کرده و به نوک موها که به موخوره مبتلا شده است، می‌زنیم. استفاده از ترکیب بابونه و گل خطمی نیز برای درمان موخوره توصیه شده است. مخلوط این 2 گیاه را دم کرده و پس از صاف کردن به شیوه بالا روی موها و محل موخره ماساژ می‌دهیم، اما در افرادی که بیماری موخوره در آنها بسیار شدید است، بهتر است از خمیر آرد نخود استفاده کرد. برای تهیه این خمیر نیم کیلو آرد نخود را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا و آب مخلوط کرده و خمیری تهیه می‌کنیم. این خمیر را به 5 قسمت تقسیم کرده و 5 شب روی سر می‌گذاریم و صبح با آب و گل سرشوی آن را می‌شوییم. این خمیر داروی بسیار مفیدی برای درمان موخوره‌های بسیار شدید و پیشرفته است. ‌

منبع- مجله زندگی ایده آل

منبع: hidoctor.ir

تاريخ :

خواص نخود از منظر طب سنتی

نخود یکی از بهترین حبوبات برای غذای انسان است و آن‌چنان که در طب سنتی بر مصرف آن تاکید شده است درباره هیچ یک از حبوبات تاکید نشده است اما متأسفانه امروزه بسیار کمتر از گذشته در سفره

ایرانیان دیده می‌شود.

متأسفانه امروز نخود که یک ماده غذایی بسیار مفید و پرانرژی است از سفره ایرانیان در حال حذف شدن است و شاهد استفاده کمتر آن در رژیم غذایی ایرانیان هستیم. با افزایش مصرف غذاهای خارجی و فست‌فود در سفره‌های ایرانی مصرف این ماده غذایی در طول روز و حتی در سال بسیار کمتر از گذشته شده است. نخود که جزء خانواده حبوبات محسوب می‌شود دارای املاح، ویتامین و پروتئین‌های متعددی از جمله نشاسته، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، روغن گیاهی، مس و ویتامین‌هایی مانند ویتامین A، B1, B2  است.

بنابراین نخود دارای اسیدآمینه‌های مختلف، ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار مفیدی است که می‌توانیم بگوییم نخود نه فقط یک غذا بلکه به عنوان یک دارو محسوب می‌شود. نخود از زمان‌های بسیار دور مصرف خوراکی و درمانی داشته است. رازی و ابن بیطار کاملا آنچه را که دیسکورید درباره Erebinthos (نخود به یونانی) شرح داده به نقل‌قول از وی تحت عنوان حمص آورده‌اند و طبق نوشته ابوریحان، اربیوتوس، حمص است که به پارسی نخود می‌نامند.

در کتب قدیم سه نوع از آن را شرح داده‌اند که عبارت‌اند از:

1. حمص یا حمص ابیض یا حمص بستانی یا نخود سفید که نوع کشت شده است.

2. حمص بری که نوع وحشی است.

3. حمص الاسود یا نخود سیاه

خواص در طب سنتی ایران

نوع بری آن (کمتر مورد استفاده است):

پاک‌کننده و بازکننده انسداد جگر، طحال و کلیه، پاک‌کننده زخم‌های چرکی و قوبا(بیماری پوستی که از اگزما شروع و به پسوریازیس می‌رسد)، نرم‌کننده ورم‌های بناگوش و غدد جنسی، خارج کننده چرک از زخم‌های چرکی و جراحت سرطان (ضماد آن با عسل) است.

خوردن آب خیس کرده نخود برای کاهش ورم لثه‌ها و تسکین درد دندان مفید است

نوع بستانی (که امروز مورد استفاده است):

ملین طبع، مقوی حرارت غریزی و مقوی ریه و کمر، تولیدکننده خون صالح، قابلیت تغذیه زیاد، اشتهاآور، تغذیه‌کننده ریه و معده، اثر غذایی آن در ریه بیشتر از سایر حبوبات می‌باشد. در گرفتگی صدا اگر همراه با تب نباشد، خوردن آن با شیر و در صورت وجود تب با آب مفید می‌باشد. خیسانده آن در سرکه به مدت یک شب جهت کشتن کرم معده بسیار مفید است. آشامیدن آب پخته آن با نمک (نخودآب)، تکه کننده اخلاط لزج و بازکننده انسدادها است. ادرارآور، برطرف‌کننده درد سینه و عفونت ریه می‌باشد. خیسانده آن در آب مقوی قوه جنسی، و خارج کننده کرم شکم و مقعد است. خوردن گرماگرم برشته آن جهت بواسیر خونی تأیید شده است، آب خیسانده آن در تحلیل ورم لثه و درد آن موثر است.

نخود سیاه

باعث سقط‌جنین شده، شکننده سنگ‌ها و مدر فضولات است و قوی‌تر از نخود سفید می‌باشد، قوت تریاقی داشته، جهت استسقا، یرقان انسدادی، انسداد کبد و جذام نافع است.

ریختن آب آن جهت رفع سردرد، زردی رخسار، خارش و بی‌حسی اندام‌ها، مفاصل و تقویت مو مۆثر است.

ترکیبات شیمیایی

دانه نخود دارای لیسین Lycine، سیستین Cystine، تریپتوفان، گالاکتین، ساکاروز، دکستروز و لولز، ماده روغنی، ویتامین‌های A، B1، B2، C، D، E، کاروتنوئیدها، مواد معدنی نظیر مس، آهن ، بر، لیتیوم، پتاسیم، فسفر، کلسیم، اسیداگزالیک، اسیدمالیک و اسیداستیک است.

خواص دارویی نخود

* نخود تقویت‌کننده قلب بوده و در رفع یبوست‌های حاد و مزمن مۆثر است همچنین عضلات اسکلتی را تقویت می‌کند و به همین دلیل مصرف آن به ورزشکاران توصیه می‌شود.

* نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرماخوردگی است. این ماده غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند بنابراین به افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی مانند ام‌اس هستند نیز توصیه می‌شود.

* نخود از بین برنده انگل‌های روده، برطرف‌کننده درد سینه و تنگی نفس، تقویت‌کننده ریشه مو، درمان زردی، درمان دردهای کلیه و افزایش حافظه است.

* نخود برای درمان پوکی استخوان به دلیل منابع غنی کلسیم بسیار سودمند است در دوران رشد استخوان‌ها و دندان‌ها مصرف آن توصیه می‌شود همچنین این ماده غذایی چنانچه با عسل ترکیب شود و به صورت یک پماد درست شود به عنوان التیام دهنده زخم‌ها مفید خواهد بود.

خواص آب نخود

* خوردن آب نخود پخته با قدری نمک، بازکننده‌ی گرفتگی‌ها، مُدر و برای درد سینه و زخم‌های ریه مفید است.

* خوردن آب خیس کرده نخود برای کاهش ورم لثه‌ها و تسکین درد دندان مفید است.

نخود دارای خاصیت ضد سرفه و سرماخوردگی است. این ماده غذایی سیستم

ایمنی بدن را تقویت می‌کند بنابراین به افرادی که دارای بیماری‌های خود ایمنی

مانند ام‌اس هستند نیز توصیه می‌شود

ضدعفونی‌کننده مجاری ادراری

طبق بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده است که نخود اثر دفع اسید اوریک و کلرورها را داشته و ضدعفونی‌کننده مجاری ادراری می‌باشد.

محلول مدر حاصل از نخود طبق فرمول Dr. H. Lecierc:

نخود 100 گرم

جو عاری از پوسته 150 گرم

جعفری تازه 50 گرم

آب یک لیتر

مخلوط نخود و جو را در آب به مدت نیم ساعت جوشانده سپس مقدار 50 گرم جعفری تازه به آن افزوده و مجموع را به مدت 10 دقیقه دم کرده، مقدار مصرف آن عنوان مدر، 3 لیوان در روز برای اشخاص بالغ می‌باشد.

خواص روغن نخود

* روغن نخود در درجه سوم گرم و خشک است، تند و با قدرت نفوذ بالاست. حالت روان و رنگ قهوه‌ای تیره داشته و در دمای 15- درجه منجمد می‌شود.

* روغن نخود مقوی مو است.

* روغن نخود درد دندان و لثه را تسکین می‌دهد.

* روغن نخود موثر در دردهای سرد است، آشامیدن آن باعث رفع لک‌های صورت می‌شود.

* مالیدن آن به زیر شکم باعث تقویت نیروی جنسی می‌گردد.

* اگر روغن نخود به کف سر مالیده شود برخی از انواع سر درد را درمان می‌کند.

مضرات نخود

نخود برای مثانه و زخم مثانه مضر است از این‌رو باید با خشخاش خورده شود. خوردن نخود سبب ایجاد نفخ و گاز می‌کند و دیرهضم است.

آشامیدن آب پس از خوردن نخود مضر است.

زیره، جوارش کمونی، شوید، گلقند و در افراد گرم مزاج خشخاش و سکنجبین ساده.

از جهت قوه‌ی باه، لوبیا و از سایر جهات ترمس(باقلای مصری)

منابع:

سایت مرجع طب سنتی ایران

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.