خواص گل ختمي و گل بنفشه

خواص دارویی و گیاهی :آرایش

مدل مو

مدل لباس

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


فواید گل ختمی برای پوست , عکس گل ختمی خشک شده , صابون گل ختمی فیروز , خواص دمنوش گل ختمی , ترکیبات گل ختمی , گل ختمی برای مو , فایده های خنده , گل ختمی بازده , طبیعت گل ختمی , فواید گل ختمی , خواص گل خطمی , گل ختمی خواص , خواص گل ختمي , بخور گل ختمی , گلهای دارویی , گل ختمی سفید , عکس گل ختمی , مزایا پنیرک , گل دارویی , خواص ختمی , ختمی سفید

۵۵- گل ختمي و پنيرك

گياهان شفا بخش گلهاي مطبوع  و شيرين و گلهاي نامطبوع و تلخ دارند ولي گل ختمي و گل پنيرك از گلهاي مطبوع و شيرين هستند .

گل ختمي و گل پنيرك در تركيبات چهار گل وارد مي شود و جوشانده ي آن قرنهاست شهرت دارد و براي سينه مفيد است و آنرا نرم مي كند.

ولي در حقيقت جوشانده ي چهار گل تركيبي است از هفت گياه نرم كننده كه گل ختمي و پنيرك و گل بنفشه و گل شقايق و گل ماهور و گل فرفر و گل پاي گربه كه همه ي آنها خاصيت نرم كننده و آرام كننده دارند.

گل ختمي و گل پنيرك نرم كننده هستند نعني گوشتهاي ورم كرده و سخت را نرم مي كنند.

اگر گل و برگ ختمي و پنيرك را دم بكنيد و با آن غرغره كنيد درد گلو را آرام مي كند.

ريشه ي گل ختمي را در قديم به بچه هايي كه دندان آنها در مي آمد و لثه ي آنها ورم داشت مي دادند. بچه ها آن ريشه ها را مي مكيدند تا التهاب لثه هاي آنها را آرام كند.

در داروخانه ها قرصهايي از گل ختمي مي فروشند كه مكيدن آنها براي نرم كردن سينه مفيد است.

گل ختمي را جزو گلهاي زينتي در باغچه ها مي كارند.

در بهار برگها و در تابستان گلها و در پاييز ريشه ي گل ختمي را بچينيد  واز زمين در آوريد و خشك كنيد اگر ريشه ي گل ختمي دو ساله باشد چون كلفت است داراي مواد بيشتري خواهد بود.

ريشه گل ختمي را با برس پاك كنيد ولي آنرا با آب يشويييد زيرا اگر آنرا با آب بشوييد لعاب آن در آب حل مي شود و از بين مي رود. حال انكه اين لعاب كه خاصيت ژلاتيني دارد داراي خواص شفا دهنده است.

گل پنيرك به طور وحشي در مزارع مي رويد از اين گل سابقا آش درست مي كردند كه هنوز هم در بعضي از دهات آش پنيرك معروف است. گل پنيرك خواص زيادي براي سينه دارد و در زمان سابق آش پنيرك را براي بچه ها و پيرمردها تجويز مي كردند

در بعضي از نقاط دنيا كه به خواص شفا بخش پيسرك آشنايي دارند برگهاي سبز پنيرك را مي چينند و با بخار مي پزند و مثل اسفناج آنرا در كنار گوشت بيفتك يا كباب مصرف مي كنند و گاهي آنرا با گياهان ديگري كه براي معده و روده ها مفيد است مثل بارهنگ وگل گاوزبان مخلوط كرده و به مصرف مي رسانند.

گل ختمي و پنيرك از گياهان مطبوعي هستند كه براي خانمها خيلي مفيدند.

خانمها ختمي و پنيرك را بايد به صورت پوتاژ و يا جوشانده مصرف كنند.

مصرف ختمي و پنيرك در خانمها باعث برطرف شدن يبوست آنها مي شود و چنانچه مي دانيد يبوست يكي از عوارض مضري است كه رنگ و قيافه را كدر و زرد مي سازد و هيكل را بد ريخت مي كند.

حمام ته نشين جوشانده ي ختمي و يا انژكسيون آن براي خانمها اين فايده ي بزرگ را دارد كه ورم دستگاههاي ظريف خانمها را از بين مي برد و آنها را از اين ناراحتيها خلاص مي كند.

خانمهايي كه از جوش صورت رنج مي برند اگر كمپرس دمكرده ي گل ختمي يا پنيرك را تهيه كنند و آن را روي صورت خود بگذارند جوش صورت و تحريكات پوست آنان را درمان ميكند.

حمام دهان با دم كرده ي گل ختمي و پنيرك زخمهاي برفكي را به كلي معالجه مي كند.

گل ختمي در لاتين اسمي دارد كه اگر بخواهيم به فارسي ترجمه كنيم بايد بگوييم من آرام مي كنم و اين چنين اسمي براستي شايسته و لايق اين گياه شفا بخش است.

با دلگرم همراه باشید تا با فواید بی نظیر روغن گل بنفشه آشنا شوید.

گل بنفشه با رسیدن فصل بهار رویش خود را آغاز می کند. این گل طبع سردی دارد و خواص دارویی آن امکان معالجه بیماری ها را فراهم می سازد، اما از روغن گل بنفشه می توان استفاده های متعدد و بیشتری کرد و از نظر اسلام و اهل بیت از نظر اهمیت، جایگاه ویژه ای دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا به خواص روغن گل بنفشه بپردازیم.

از نظر طبى در اسلام، روایات زیادى از پیغمبر اکرم (ص) و ائمه‌ی اطهار (ع) درباره‌ی خواص درمانی گل بنفشه در معالجه‌ی بیماری‌ها نوشته ‏اند. بسیاری از حکمای طب سنتی ایران و مصر باستان نیز روغن بنفشه را از بهترین روغن‌های گیاهی می‌دانند.

امام رضا(ع) از پدر بزرگوار خویش به نقل از امام صادق(ع) می‌فرماید: «پدرم عطری طلبید و سر و روی خود را با آن بیالایید. عرض کردم این چه بود؟ فرمود: «روغن گل بنفشه». گفتم چه خوبی دارد؟ فرمود: «پدرم از جدم حسن (ع) و او از پدرش علی (ع) حدیث کرد که رسول خدا (ص) فرمود: برتری روغن بنفشه بر سایر عطرها و روغن‌ها مانند برتری اسلام بر سایر ادیان است.»

حضرت علی(ع) نیز فرمودند: «روغن بنفشه را در بینی بچکانید و بر سر بمالید زیرا درد سر را زایل می‌کند و گرمی تب را می‌شکند.»

امام صادق(ص) نیز فرمودند: «روغن بنفشه، روغن بسیار خوبی است زیرا دردهای سر و چشم را از بین می‌برد.»

نام‌های دیگر آن: بنفشه‌وحشی، بنفسج، بنفشه معطر، اثرون، بنوسا، فرفیر، ابز، ویولت و بنفشه‌معطر وحشی می‌باشد.

۱. طبع آن سرد و تر است.

۲. عرق‌آور است.

۳. خلط‌آور می‌باشد.

۴. صفرابر می باشد.

۵. برای خارش پلک چشم، با جوشانده آن چشم‌ها را بشوئید.

۶. جهت درمان ورم رحم هر روز یک استکان از جوشانده آن به مدت ۷ روز استفاده شود.

۷. برای تسکین خارش مهبل روغن بنفشه بمالید.

۸. برای زیبایی پوست با روغن بنفشه ماساژ دهید.

۹. برای درمان‌سرطان خانم‌ها از دمکرده گل و برگ بنفشه استفاده‌کنند.

۱۰. برای درمان شوره سر گل بنفشه، آرد نخود، گل خطمی و شلتوک برنج را در عرق مورد خیس کرده به صورت ضماد بر سر بگذارید بعد از ۲ ساعت سر را بشوئید.

۱۱. ماساژ با روغن بنفشه باعث تقویت موی سر می‌شود.

۱۲. برای بازشدن بینی با دمکرده گل بنفشه استنشاق شود.

۱۳. برای رفع جوش صورت از دمکرده بنفشه میل شود و به صورت ضماد روی جوش‌ها گذاشته شود یا پارچه تمیزی را به دمکرده گل بنفشه آغشته نموده روی جوش صورت بگذارید.

۱۴. برای درمان میگرن از دمکرده گل و برگ خشک آن میل شود.

۱۵. برای درمان سرخک و سرخجه از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.

۱۶. برای درمان ورم سوزاک از ضماد بنفشه استفاده شود.

۱۷. کسانی که پرکاری تیروئید دارند از دمکرده بنفشه استفاده کنند.

۱۸. برای سل ریوی از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.

۱۹. برای نگهداری ناخن از روغن بنفشه استفاده شود.

۲۰. جوشانده بنفشه ضد افسردگی است.

۲۱. کسانی که به علت پرخونی دچار مالیخولیا شده‌اند از دمکرده بنفشه استفاده کنند.

۲۲. برای برطرف کردن جوش‌های صورت بچه‌های شیرخوار، بنفشه را جوشانده با شیر مخلوط نموده به صورت نوزاد بمالند.

۲۳. برای درمان درد پستان روغن بنفشه و زرده تخم‌مرغ را مخلوط کرده ماساژ دهند.

۲۴. برای درمان برفک دهان از دمکرده گل بنفشه استفاده شود.

۲۵. طرز تهیه شربت بنفشه: ۱۰۰ گرم گل بنفشه تازه ، یک لیتر آب و۵۰۰ گرم شکر را به مدت ۶ ساعت با آتش ملایم جوشانده سپس صاف نموده استفاده شود.

۲۶. مالیدن روغن بنفشه بر سینه برای تنگی نفس، رفع سرفه و رفع خشونت سینه مفید است.

۲۷. برای درمان خروج مقعد اطفال (پرولاسپوس) با روغن بنفشه به محل بمالید.

۲۸. جهت درمان سردرد و بی‌خوابی روغ

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.