خوردن ترشي براي زن باردار ضرر دارد

خواص دارویی و گیاهی

 

یک اونس ترشی حاوی هیچ گونه کلسترول، چربی یا پروتئینی نیست. این ماده فقط حاوی مقداری کربوهیدرات و پتاسیم است.

به گفته یک استاد طب سنتی، زنان باردار بهتر است در دوران بارداری از خوردن ترشی پرهیز کنند.این ممنوعیت شامل برخی از سایر ترشی جات، مثل سیب ترش، سرکه، ماست ترش و هم می شود.
گفتنی است چون خوردن ترشی در کشورهای پیشرفته مرسوم نیست، اطلاعات زیادی در منابع علمی انگلیسی زبان راجع به عوارض مصرف ترشی در دوران حاملگی وجود ندارد و به همین توصیه های طب سنتی اکتفا می کنیم.

اکثر زنان باردار در طول بارداری غذاهای ترش و تند هوس می کنند.

دو الکترولیت مهم در بدن شما سدیم و پتاسیم هستند. این مواد معدنی اصلی به تضمین انتقال الکتریکی مناسب در سراسر بدن شما کمک می کند.

از آنجایی که ترشی همانطور که ذکر شد حاوی چربی و کلسترول نیست، می توانید مطمئن باشید که خوردن ترشی باعث افزایش وزن شما نمی شود.

اگر در بارداری به مقدار متوسط ترشی می خورید یعنی بدن شما کم آب نیست و مقدار سدیم در بدن شما به قدر کافی و متعادل سات.

اگر در حال حاضر مشکل معده دارید، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات، ترشی نخورید زیرا ترشی باعث نفخ معده و دیگر مسائل در دوران بارداری می شود.

یکی از مشکلات اصلی بارداری که اکثریت زنان با آن مواجه هستند سوزش معده است.

برخی از ترشی ها حاوی مقدار زیادی سدیم هستند که بر رشد جنین تاثیر منفی می گذارد.

ترشی حاوی مقدار زیادی نمک است که باعث افزایش فشار خون می شود.

مطمئن شوید مصرف ترشی بیش از حد نیست زیرا تاثیر منفی بر رشد جنین دارد. 

پیش از خرید ترشی از فروشگاه برچسب آن را به دقت بخوانید.

در ترشی خانگی احتمال وجود ذرات باکتری لیستریا وجود دارد که می تواند به طور ناخواسته آسیب هایی به مادر و جنین در بارداری وارد کند.

حتما پیش از مصرف ترشی با پزشک مشورت کنید.

 

خوردن ترشی به مقدار زیاد در بارداری ایده خوبی نیست. اما خوردن آن به مقدار کم مشکلی برای جنین و مادر ایجاد نمی کند.

یکی از مواردی که معمولاً به ترشی‌ها اضافه می‌شود، سرکه می‌باشد.

در تهیه ترشی‌ها معمولاً از سبزیجات و میوه‌ جات مفید و ارزشمند و با خواص تغذیه‌ای خوب استفاده می‌شود. از آنجایی که در فرآیند تهیه آن‌ها حرارت وجود ندارد، پس خواص تغذیه‌ای آن‌ها تا حدی حفظ می‌شود.

 

اسیدلاکتیک تولیدشده در فرآیند تخمیر حمایت‌کننده رشد فلور طبیعی بوده و باعث نرمال شدن سطح اسید معده شده و به جذب پروتئین و آهن بدن کمک می‌کند.

تمام ترشی‌ها و خوراکی‌های اسیدی با PH پایین می‌توانند در مینای دندان و لثه‌ها نفوذ کنند و علاوه بر سست کردن دندان‌ها، باعث تخریب و فساد دندان‌ها و لثه‌ها شوند.

با توجه به این که در تخمیر، مزه ترش و اسیدی در شور و ترشی غالب می شود برخی افراد با این گمان که محصول ترش است و نمک کمی دارد بیش از حد آن را می خورند.

 

از سوی دیگر، مصرف ترشی های بسیار شور و مملو از ادویه جات تند همراه غذاهای گوشتی از قدرت جذب پروتئین گوشت می کاهد.

همچنین لازم است بدانید شورها و ترشی ها با تحریک ترشح آنزیم های گوارشی، غذا را بسرعت هضم می کنند و موجب افزایش تمایل افراد به مصرف مجدد مواد خوراکی می شوند و می توانند سبب اضافه وزن شوند.

با توجه به آن که مازاد اسید خون به واسطه مواد قلیایی خنثی می شود در صورت زیاده روی در مصرف ترشی، بدن برای حذف اسید اضافی بناچار املاح قلیایی بخصوص کلسیم را از استخوان ها خارج می کند که منجر به افت آن می شود.

ترشی و شور تنها چاشنی‌اند و هرگونه افراط در مصرف آنها موجب وارد آمدن آسیب‌های جدی به سیستم گوارشی می‌شود.

کودکان و نوجوانان که در سن رشد قرار دارند و به دلیل مصرف غذاهای آماده و نوشیدنی های گازدار از معده و سیستم گوارشی آسیب پذیرتری برخوردارند باید به مصرف یک یا دو بار ترشی در هفته قناعت کنند و همیشه شور و ترشی را همراه با غذا و نه با شکم خالی بخورند.

برخی خانواده ها بر این باورند که هرچه از زمان تهیه ترشی بگذرد کیفیت بهتری پیدا می کند و حتی معتقدند سیر ترشی چند ساله خاصیت درمانی دارد و التیام دهنده بیماری های قلبی است.

در طب سنتی برخی حکما مصرف همزمان ترشی با ماهی و ماست را به دلیل طبع سرد و اسیدی مضر می دانند و برخی افراد نیز از مصرف توامان این غذاها اجتناب می کنند، چرا که عقیده دارند به بیماری لک و پیس دچار می شوند.

کاهش دادن pH یکی از روش‌هایی است که از قدیم برای نگهداری و حفظ مواد غذایی به خصوص میوه و سبزی‌ها مطرح بوده‌است.

برای تهیه ترشی از سرکه سیب، خرما و انگور استفاده کنید.

ادویه ای که در بیشتر ترشی ها به کار می رود ترکیب ساییده ای از فلفل سیاه، گلپر، سیاه دانه، تخم گشنیز، زنجبیل، رازیانه، هل، میخک و دانه خردل است.

در اغلب شورهای صنعتی بخصوص خیارشور از سبزیجات معطری چون ترخون، شوید، مرزه، سیر و فلفل استفاده می شود.

درست است که زمان نگهداری مواد غذایی درون سرکه افزایش می‌یابد اما ترشی نیز مثل همه مواد غذایی طول عمری دارد و بعد از اتمام این زمان (تقریباً یک سال)، تغییرات شیمیایی آغاز می‌شوند و نهایتاً بافت آن تغییر می‌کند و دیگر نباید مصرفش کرد.


89 − 85 =

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.