درمان اسهال خوني توله سگ

خواص دارویی و گیاهی

اسهال یکی از مشکلات رایج در سگ ها میباشد . بیشتر علت های اسهال جدی نیستند و با مراقبت و درمان خانگی خوب میشوند ، اما در بعضی موارد حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید . در ادامه مقاله به توضیح تمامی موارد خواهیم پرداخت .

درمان اسهال سگ

۱ – از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از اسهال به سگ غذا ندهید . اینکار باعث برگشتن سیستم گوارش سگ به حالت عادی خواهد شد .

۲ – در زمان گفته شده حتما به سگ آب بدهید . در صورت داشتن اسهال آب بدن سگ کاهش میابد ، بنابراین حتما به سگ خود آب کافی بدهید .

۳ – دادن اولین وعده غذایی به سگ . بعد از گذشت زمان گفته شده به سگ غذای همیشگی را ندهید و بجای آن از غذاهایی با شرایط زیر استفاده نمایید .

۴ – حجم غذای سگ را کاهش دهید . مقدار کلی غذای سگ در روز را کم نکنید ، بلکه همان غذا را در وعده های بیشتر به سگ بدهید . اینکار باعث کمتر تحریک شدن معده سگ خواهد شد .

۵ – کم کم غذای سگ را به رژیم غذایی همیشگی تغییر دهید . بعد از درمان شدن اسهال سریعا غذای سگ را به غذای همیشگی تغییر ندهید . تا ۲ روز بعد از قطع اسهال رژیم غذایی گفته شده را رعایت کنید بعد از آن تا ۲ روز به شکل زیر به سگ غذا داده و بعد از آن غذای همیشگی را به سگ بدهید .

۶ – دادن پروبیوتیک به سگ . پروبیوتیک یک نوع باکتری است که به درمان اسهال کمک زیادی خواهد کرد . میتوانید از مواد غذایی مخصوص سگ که دارای پروبیوتیک هستند یا از پروبیوتیک مخصوص سگ استفاده نمایید .

۷ – از دادن داروهای درمان اسهال انسان به سگ خودداری کنید . با روش گفته شده در بالا میتوانید به راحتی انواع زیادی از اسهال های سگ را درمان کنید . قرص های اسهال انسان ها باعث بروز خطرات جدی برای سگ خواهند شد . در صورت خوب نشدن اسهال سگ تا ۳ روز ، نیاز به مراجعه به دامپزشک میباشد .

مواردی از اسهال که نیاز به دامپزشک دارند

اگر اسهال در سگ شما دارای نشانه های گفته شده در زیر میباشد ، سگ شما وضعیت خوبی ندارد و نیاز به دامپزشک دارد .

نکات و هشدارها

در ادامه میتوانید لیست غذاهایی که موجب اسهال در سگ میشوند را از لینک زیر مطالعه بفرمایید : 

غذاهای اسهال آور برای سگ

نظر

لرزش بدن سگ علت های مختلفی دارد . بعضی از لرزش ها خوب هستند مانند : تخلیه انرژی ، خشک کردن

طوطی ها حیوانات خانگی بسیار جذابی هستند ، طوطی ها میتوانند لغاتی که به

مقداری شکه کننده است وقتیکه دهان خود را باز کنید و زبان خود را

ترک پوست یا خطوط قرمز پوست در بارداری کاملا طبیعی است زیرا وزن زیادی

نگهداری انواع نان ها مانند : باگت ، ساندویچی ، لواش و تست اصول

تمیز کردن قفس همستر به دلیل مدفوع زیاد خوشایند نیست . شما میتوانید با

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند:
ehow
wikihow میباشد ،
بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

نام کاربری یا نشانی ایمیل

رمز

مرا به خاطر بسپار

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶آموزش0

چگونه اسهال در سگها را درمان كنيم؟

 

 

مقدمه : اسهال يك مشكل و معضل رايج در سگها ميباشد. بسياري از موارد اسهال جدي نيستند و با مراقبت درست در خانه حل ميشوند . با در نظر گرفتن اقدامات درست ميتوانيد با آساني به كم كردن نشانه هاي اسهال در حيوان كمك كنيد ، اما بعضي اوقات مشكل به اندازه كافي جدي است ، پس بهتر است به دامپزشك مراجعه كنيد .

 

 

الف) درمان اسهال سگ شما از طريق رژيم غذايي :

 

 

١) به مدت ١٢ تا ٢٤ ساعت به سگ غذا ندهيد : حضور غذا در روده باعث انقباضات ديواره روده ميشود تا غذا را به سمت جلو هل دهد ، اما اگر سگ اسهال داشته باشد ، اين انقباضات ميتواند شدت يافته وبسيار سريع و با فشار غذا را در روده حركت دهند. راهكار اين است كه براي ١٢ تا ٢٤ ساعت از غذا دادن خودداري كنيد تا به روده ي بيش از حد حساس شده اجازه دهيد آرام شود و به صورت طبيعي عمل كند.

 

٢) آب آشاميدني تازه تهيه كنيد : در طول دوره ي عدم غذادهي اجازه دهيد سگ شما به آب آشاميدني تازه و تميز دسترسي پيدا كند . ظرف آب را كنترل كنيد تا مطمئن شويد سگ انرا مينوشد . اگر سگ شما به خوبي آب ميخورد ، خطر كم آبي ( دهيدراته شدن ) كاهش مي يابد .

 

٣) دوره ي ناشتايي سگ خود را با يك غذاي ملايم آزاد كنيد : پس از دوره ي ناشتا ، سگ را مستقيما بر روي رژيم غذايي معمول خود قرار ندهيد . به جاي آن غذايي ارائه دهيد كه در معده اش باشد و به راحتي هضم شود . يك رژيم غذايي مطلوب عاري از غذاهاي چرب و غني و گوشت قرمز ميباشد . به سگ خود مرغ ( گوشت واقعي) دهيد و از مرغ طعم دار شده استفاده نكنيد و فقط از گوشت مرغ استفاده كنيد و از پوست مرغ استفاده نكنيد . به همراه مرغ از برنج سفيد پخته شده ، ماكاروني يا سيب زميني پخته شده استفاده كنيد . از دادن شير و محصولات لبني به سگ خود اجتناب كنيد ، زيرا دربسياري از سگ ها بخاطر عدم تحمل لاكتوز ( قند شير ) باعث اسهال ميشود. پس در پخت سيب ميني هم نبايد از كره استفاده كنيد . اين غذاي ملايم باعث توليد حجم كمي مدفوع در سگ شما ميشود وكمرنگ است . پس انتظار نداشته باشيد كه مدفوع سگ شما كاملا طبيعي باشد . آنچه كه شما دنبال آن هستيد مدفوعي است كه ميتواند به عنوان نشانه اي كه او درحال بهبودي و درمان است ، برداشته شود.

 

٤) يك رژيم غذايي تجويز شده از دامپزشك را امتحان كنيد : اگر ميدانيد كه سگ شما خوب به غذاي آماده شده در خانه پاسخ نميدهد ، از دامپزشك خود بخواهيد كه يك غذاي تجويزي براي بهبودي معده سگ خود به شما پيشنهاد دهد . رژيم هاي غذايي مانند Hills ID و purina EN ثابت كرده اند كه زمان بهبودي را از اسهال افزايش ميدهند .

 

٥) غذاي روزانه ي سگ خود را به وعده هاي كوچكتر تقسيم كنيد: وعده هاي كوچكتر باعث تحريك كمتر روده به اسپاسم ميشوند. وقتي سگ شما دوره ي ناشتايي را تمام كرد ، همان ميزان غذا در روز را به عنوان رژيم غذايي معمول خود به او تغذيه كنيد . با اين حال آن را به ٤بخش كوچكتر تقسيم كنيد و وعده هاي غذايي را در طول روز پخش كنيد . اين كار از برگشت اسهال جلوگيري ميكند .

 

٦) سگ خود را به آرامي به رژيم غذايي منظم خود برگردانيد: زماني كه اسهال سگ شما برطرف شد ، شما ميتوانيد به راحتي او را به رژيم غذايي معمول خود برگردانيد . به طور كامل و به سرعت از رژيم غذايي معمول استفاده نكنيد ، زيرا روده نياز به زمان براي بهبودي دارد . رژيم غذايي ملايم را براي ٢ روز ادامه دهيد تا مطمئن شويد كه اسهال كاملا برطرف شده است . سپس ٢ روز ديگر را براي بازگشت به رژيم غذايي معمول خود از روش زير استفاده كنيد:
الف) مخلوط ٢/٣ غذاي ملايم و ١/٣ رژيم غذايي معمول
ب) درروز بعد ، ١/٣ غذاي ملايم و ٢/٣ رژيم غذايي معمول
ج) در روز سوم ، خوب است كه او را به رژيم غذايي معمول برگردانيم.

 

٧) مديريت پروبيوتيك ها: پروبيوتيك ها ، باكتري هاي مفيدي هستند كه به هضم غذا كمك ميكنند و سرعت بهبودي از اسهال را افزايش ميدهند . باكتري هاي مفيد ممكن است در اثر اسهال و دفع شديد از بدن خارج شده باشند و زمان ميبرد تا جمعيت باكتري ها دوباره زياد شود و عمل هضم به بازده كامل برسد . يك مكمل از پروبيوتيك ها ، جمعيت باكتري ها را بالا ميبرد . بطور كلي ، پروبيوتيك ها هر ٥ روز يكبار به غذاي سگ ميچسبند ( براي هضم ) . باكتري هاي طبيعي در روده ي سگ متفاوت با باكتري هاي روده انسان است ، پس هرگز پروبيوتيك هاي انساني را به سگها ندهيد . انواع پروبيوتيك هاي سگ بدون نسخه از دامپزشك ، داروساز ، يا فروشگاهرهاي بزرگ حيوان خانگي در دسترس هستند.

 

٨) هرگز به سگ خود ، داروهاي درمان اسهال انساني را ندهيد: اسهال اگر خفيف باشد، به مراحل بالا حتما پاسخ ميدهد. دادن دارو به سگ شما باعث كاهش حركات روده شده و شايد يك مشكل جدي را قبل از اينكه خيلي دير شده باشد ، حل كند . اگر علايم اصلي بعد از ٢ تا ٣ روز با روش هاي گفته شده در بالا حل نشد، سگ شما نياز به معاينه دامپزشك خواهد داشت.

 

 

ب) چگونه بفهميم كه سگ ما نياز به معاينه ي دامپزشك دارد؟

 

 

١) تعيين كنيد كه سگ شما چيز خطرناكي خورده است: اسهال معمولا به دليل خوردن چيزي غير معمول و چيزي را كه نبايد سگ بخورد ، بوجود مي آيد . در بسياري موارد سگ بهتر خواهد شد وقتي كه بدن آن مواد مضر را از بين ببرد. با اين حال اگر متوجه شديد كه سگ شما ماده اي سمي يا مواد پاك كننده خانگي مصرف كرده ، فورا آنرا نزد دامپزشك ببريد .

 

٢) دماي بدنش را اندازه بگيريد : يك اسهال ساده و معمولي به ندرت با تب همراه است. اگر سگ شما تب داشته باشد ، احتمالا از يك نوع عفونت رنج ميبرد. براي گرفتن دماي بدن سگ خود ، از دوست خود بخواهيد كه با قراردادن بازوي خود زير شكم سگ ، انرا نگه دارد و پاهاي سگ را روبروي سينه ي خود بكشد. دوست شما بايد دست ديگر خود را زير چانه ي سگ بگذارد . درصورتي كه نگران هستيد كه شمارا طي اين مراحل گاز بگيرد ، يك پوزه بند براي سگ استفاده كنيد .
الف) دماسنج را روغني كنيد ، سپس دم را بالا ببريد و به آرامي انرا داخل مقعد سگ كنيد . در سگ ماده مطمئن شويد كه دماسنج را داخل واژن نكرده ايد ( كه زير مقعد قرار دارد)
ب) دماسنج را به آرامي قراردهيد و فشار ندهيد ، چون ممكن است به سگ خود آسيب بزنيد
ج) صبر كنيد تا دماسنج بوق بزند كه به شما اطلاع ميدهد كه خواندن تمام شده است
د) دماي معمول و نرمال بين ٣٨ تا ٣٩ درجه سانتيگراد ميباشد
ح) هر دماي ٤٠ درجه و بالاتر ، تب در نظر گرفته ميشود.

 

٣) متوجه شويد اگر اسهال همراه با استفراغ است : اسهال و استفراغ باهم يك تركيب خطرناك است ، زيرا سگ مايعات بدن را از هر ٢ طرف ( دهان و مقعد ) از دست ميدهد . اين واقعه ، سگ را در خطر دهيدراته شدن ( كم آبي ) قرا ميدهد . اين موضوع وقتي نگران كننده است كه سگ نتواند چيزي بنوشد و مايعات بدن را پايين نگه دارد . در چنين مواردي مراقبت هاي فوري دامپزشكي نياز است.

 

٤) دهيدراته شدن ( كمبود آب) در سگ را كنترل كنيد : اساسا اسهال ، مدفوعي است كه شامل مقدار زيادي مايع است. اگر سگ اسهال زيادي دارد و مايعات از دست رفته را جايگزين نميكند ، دچار كم آبي ( دهيدراته شدن ) ميشود . دهيدراسيون( از دست دادن آب بدن) خونرساني به اندام هاي بدن مانند كبد و كليه ها را كاهش ميدهد كه به طور بالقوه باعث آسيب ميشود. براي آزمايش دهيدراسيون ( كم آبي) سگ را از ناحيه كتف بلند كنيد و سپس رها كنيد . پوست كاملا هيدراته ( حاوي آب فراوان) به طور كامل به حالت قبل برميگردد. اما پوست سگ دهيدراته شده ( كم اب) ، خاصيت الاستيك كمتري دارد وممكن است چند ثانيه يا بيشترطول بكشد تا به محل خود برگردد.

 

٥) وجود خون در اسهال را بررسي كنيد: اگر در اسهال خون مشاهده كرديد ، ممكن است بخاطر التهاب يا خونريزي باشد . در حاليكه التهاب ناخوشايند است ، خونريزي بالقوه خطرناك است . شما نميتوانيد تفاوت راتشخيص دهيد ، پس به محض اينكه در مدفوع سگ خود ، خون مشاهده كرديد ، به دامپزشك مراجعه كنيد .

 

٦) در حالات ضعف ، بي حالي و غش ، سگ خود را كنترل كنيد: يك سگ با اسهال خفيف ، هميشه آگاه ، هشيار و چشمان براقي دارد . اگر سگ شما چشمان براقي دارد و پرانرژي است اما اسهال دارد اورا به دقت براي توسعه ي علايم بالا كنترل كنيد . بهتر است خودتان مشكل را حل كنيد ، با اين حال اگر سگ شما ، انرژي نداشته باشد و بي توجه باشد و يا بدتر از آن غش كند ، حتما به دامپزشك مراجعه كنيد .

پايان

petimagدی ۱۶, ۱۳۹۶

petimagدی ۱۱, ۱۳۹۶

petimagدی ۰۷, ۱۳۹۶

نظر

وبسایت

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶


ویروس پاروا در سگها


ویروس پاروا یکی از بیشترین و مهمترین ویروسهایی است که در دینا سلامت سگها را تهدید می کند. این ویروس موجب التهاب و زخم در روده و ایجاد اسهال شدید در سگ مبتلا می شود. این اسهال می تواند خونی باشد و به شدت جان حیوان را تهدید می کند. متأسفانه هیچ درمان موثری برای مقابله با این ویروس وجود ندارد و تنها می توان با واکسیناسیون تا درصد بالایی از مبتلا شدن حیوان جلوگیری نمود. اگرچه هنوز هم سگهایی با وجود واکسینه شدن درگیر می شوند.


شناسایی این ویروس:

پاروا ویروس ، ویروسی است کاملاً سرسخت ، بادوام ، مقاوم و پایدار. این ویروس می تواند برای مدتهای طولانی بر روی زمین ، غذا و سایر لوازم زنده بماند. فرش و قالیچه ها جهت ضدعفونی کردن بسیار دشوارند. حتی این ویروس می تواند از طریق حشرات و جانواران موذی مانند سوسکها منتقل شود. این ویروس حتی در مقابل اسید فنیک و حرارت مقاوم است. تنها می توان با وایتکس مخلوط با آب ( به نسبت 1 به 20) این ویروس را غیر فعال کرد ، نور مستقیم آفتاب نیز موجب کشتن این ویروس می شود. اگرچه حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا علائم بیماری در حیوان ظاهر شود ، علائم این ویروس از روز سوم در مدفوع قابل مشاهده است. این بدان معناست که حتی سگی با ظاهری کاملاً سالم می تواند ناقل این ویروس به منزل شما باشد.


علائم ویروس پاروا:

جالب توجه است که این ویروس می تواند کاملاً مخفی باشد و یا با علائم کشنده همراه باشد که این نشانه ها به چها عامل بستگی دارد:


سن سگ مبتلا


جثه حیوان


وجود پادتن در بدن حیوان


نژاد حیوان درگیر

معمولاً توله سگها پادتن را توسط شیر مادر (آغوز) دریافت می کنند و حتی اگر در محیط آلوده قرار گیرند به ندرت تا 14-20 هفتگی درگیر می شوند اما به محض اینکه مدت پادتن آنها به انتها برسد مبتلا می شوند. معمولاً توله های بالای 6 ماه به این بیماری مقاومند و تنها به یک اسهال زود گذر مبتلا می شوند و معمولاً بعد از سن 2-1 سالگی آنقدر این بیماری کمرنگ و زود گذر می شود که حتی صاحب حیوان متوجه نخواهد شد. بدون هیچ دلیل علمی معمولاً نژادهای دوبرمن (Doberman) ، رتوایلر (Rottweiler) و پیت بول تریرآمریکایی (American Pit Bull Terrier) بیشتر درگیر این بیماری می شوند. معمول ترین فرم این ویروس التهاب و عفونت روده کوچک است که با ناراحتی ، افسردگی ، استفراق و کم شدن آب بدن حیوان همراه است. برخی توله ها به محض بروز اسهال می میرند و برخی دیگر بین 6-4 روز مقاومت می کنند. آنهایی که تا 8 روز دوام بیاورند معمولاً زنده می مانند. از بین رفتن سلولهای خونی و زخم شدن روده حیوان باعث بوجود آمدن عفونت های باکتریایی ثانوی می شود. باید توجه داشت که بسیاری دیگر از باکتریها و ویروسها می توانند موجب اسهال خونی شوند و حتماً هر اسهال خونی مبنی بر ویروس پاروا نمی باشد.


راه تشخیص:  

شما می توانید تنها از طریق کیت های مخصوص این ویروس به بیماری پی ببرید.


درمان:

درمان این ویروس می تواند با جبران آب از دست رفته از رگها که به دلیل اسهال صورت گرفته انجام پذیرد ( استفاده از سرم رینگر بهمراه بی کربنات). در روز اول 40-10 میلی لیتر برای هر 454 گرم وزن بدن که در روزهای بعد مقدار آن کمتر می شود. به محض جبران کمبود آب می توان از سرم های غذایی زیر پوست حیوان تزریق نمود. ما همچنین از دارو برای آرام نمودن التهاب روده حیوان استفاده می کنیم مانند مترو کلروپرامید (2.5-1 میلی گرم 4-3 بار در روز). معمولاً در ابتدا در سگهای بالغ یک تب زود گذر اتفاق می افتد که این امر در توله ها برعکس می باشد و حرارت بدنشان کم می شود و این توله ها به گرمای محیطی بیشتری احتیاج دارند. به محض اینکه سگ بتواند مایعات مصرف کند می توان به او داروی pyrantel pamoate خوراند. برخی از دامپزشکان نیز برای کاهش درد حیوان از butorphanol tartrate استفاده می کنند. اگر توله بصورت ثابت شروع به خوردن غذا به میزان کم کند و یا دم خود را تکان دهد نشانه بهبودی است. با وجود این بسیاری از توله ها جان سالم به در نمی برند.


مصونیت از این ویروس:

امروزه انواع مختلفی از واکسن ها که ویروس زنده و ضعیف شده پاروا را شامل می شوند در بازار موجود است. اکثراً واکسنهایی که قبل از اتمام پادتن در بدن حیوان تزریق می شوند اثر نمی کنند. معمولاً واکسنها در دو مرحله 14-12 هفتگی و 18 هفتگی تکرار می شود.

مترجم: تانیا مهرآرا

اسهال در سگها تشخیص درمان : نگهداری و بهداشت سگ : وب سایت تخصصی سگ و نژاد های آن : مدفوع آبکی در سگ ها نشانه ای از اسهال میباشد.این میتواند نشانه ای از ناراحتی معده و خوردن چیزی باشد که با سیستم سگ ها همخوانی نداشته باشد .همچنین ممکن است نتیجه ی یک وضعیت پزشکی باشد که نیاز به توجه دارد.علائم سگ باید مورد بررسی قرار بگیرد و اگر غلظت مدفوع در عرض 48 ساعت تغییر پیدا نکرد باید … : اسهال در سگها تشخیص درمان

پاروا ویروس


عامل و تاریخچه بیماری

عفونت پارواویروس یکی از کشنده تریب بیماری های ویروسی برای سگها می باشد که سگهای توله و جوان بسیار درگیری بیشتری با این ویروس دارند.این بیماری به اسهال خونی معروف است

این ویروس با درگیرکردن روده ها و مغز استخوان باعث اسهال ، استفراغ و کاهش توانایی بدن در مقابل عفونت می شود . عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدیدتر از سگ های بالغ می باشد . نژادهای دوبرمن و روتوایلر از نژادهای دیگر به این بیماری حساستر هستند بنابراین توصیه میشه که در این نژادها تحت 3 بار واکسیناسیون ویروسی قرار بگیرند و مابقی نژادها 2 بار کافی می باشد.پارواویروس با آسیب زدن به صدمه زدن به سلولهای سالم بدن باعث جلوگیری از تکثیر این سلولها می شود این ویروس باعث از بین رفتن سلول های جذب کننده در روده می شود و باعث عدم جذب مواد غذایی می شود بنابر این این عدم جذب باعث ضعیف شدن سگ و عفونت روده به وجود می آید و باعث اسهال خونی می شود . همچنین پاروا ویروس میتواند وارد مغذ استخوان شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند . چون مغذ استخوان محل ساخت گلوبولهای قرمز و سفیداند ، تخریب آن باعث از بین رفتن گلوبولهای سفید که کار آنها دفاع از سیستم ایمنی بدن است می شود بنابراین کاهش این گلوبولها باعث از بین رفتن سیستم دفاعی بدن سگ میشود و سگ را در معرض ابتلا به دیگر عفونت ها قرار می دهد

انتقال پارواویروس و راه های جلوگیری و از بین بردن پارواویروس 

عفونت از طریق لیسیدن ، بوکردن و یا خوردن فضولات یا هرچیزی که با فضولات آلوده در تماس باشد میتواند انتقال پیدا کند و پس از وارد شدن به دهان وارد روده می شود و سریعاً شروع به تکثیر میکند . در هر قاشق چای خوری از مدفوع سگه مبتلا حدود 1 ملیون ویروس پاروا وجود دارد.این ویروس در محیط بیرون بدن سگ بسیار مقاوم و سخت جان است و تا 6 ماه میتواند زنده بمانداین ویروس به حدی جان سخت است که برای از بین بردن آن در خاک باید تمامی گیاهان را از بین برد . برای از بین بردن این ویروس در منزل اول تمامی خانه را با آب بشوید ، سپس از محلول وایتکس و آب  که 1 به 20 ساخته شده است استفاده کنید و محیط را با این محلول ضدعفونی کنید.یکی دیگر از کارها برای از بین بردن این ویروس در معرض نور مستقیم خورشید قرار دادن وسایل منزل است . پارواویروس میتواند چند روز قبل از ظهور علایم و همچنین 2 هفته بعد از بهبود از فضولات سگ خارج شود .

علایم پارواویروس

 

معمولاً توله سگها با سرک کشیدن به خاک آلوده دچار این بیماری می باشند . یکی دیگر از معضلات در کشور ما پرورشگاه های سگ هستند که هیچ نظارتی روی واکسیناسیون ندارند و اکثراً مولدها را بدون واکسیناسیون نگهداری میکنند ، مجموعه رشت پت به شدت و با دقت بالا واکسیناسیون را سالیانه انجام میدهد و بنابراین باید به واکسیناسیون شده بودن توله هایی که مایل به خرید هستید دقت کنید زیرا این باعث بالارفتن ایمنی توله سگ می شود . علایم پارواویروس بین 4 الی 14 روز نمایان می شود علایم اولیه که صاحب سگ باید به آن دقت کند بیحالی ، کز کردن ، از بین رفتن اشتها و تب است . 2 روز بعد از این علایم استفراغ و اسهال با رگه های خوبی به وجود می آید که در این مرحله سریعاً باید سگ را نزد دامپزشک ببرید . عدم درمان در این مرحله میتواند باعث از دست رفتن سریع آب بدن و حتی مرگه توله سگ بشود . توله های 6 الی 8 هفته بیشتر احتمال مرگ در مقابل این بیماری را دارند . دامپزشک باید در سگهای جوانی که واکسینه نشده اند سریعاً به این ویروس شک کند و اقدامات شناسایی را انجام دهد

پیشگیری از پاروا ویروس

بهترین روش پیشگری از پارواویروس واکسیناسیون منظم می باشد . توله سگهایی که مادرشان واکسینه شده باشد دارای ایمنی بالاتری می باشد و بر اساس میزان دریافتی آنتی بادی مقاومت دارند . توله ها را میتوان بعد از درمان انگلی از 4 هفتگی به بعد واکسینه کرد و 1 ماه بعد واکسن را تکرار کرد . در حال حاضر ایمونوگلوبولین هایی در ایران وجود دارد که آنتی بادی بدن توله را بالا برده و توله بسیار مقاومتر می شود . این آنتی بادی ها انواع مختلفی دارند اما من (عدالتی) از روی تجربه شخصی از گیسکن -5 (در ایران به هیسکن هم شناخته میشود) استفاده میکنم که به صورت ویال 2 سی سی در بازار موجود می باشد و برای ایجاد آنتی بادی در هر سگ 1 سی سی تزریق می شود و تا 14 روز ایمنی ایجاد میکند . و بعد از آن باید واکسن ویروسی به توله تزریق شود . به توله هایی که هنوز واکسینه نشده اند اجازه بازی با سگهای دیگر و یا نزدیک شدن به فضولات سگهای دیگر را ندهید .

تشخیص پاروا ویروس

به محض اینکه شما علایمی مانند بیحالی استفراع و یا اسهال را به دامپزشک بگوید او به بیماری پاروا مشکوک میشود . در ایران در حال حاضر برای تشخیص مثبت و یا منفی بودن بیماری از کیت های ایمونوکروماتوگرافی سریع ( همانند تست های حاملگی توسط ادرار ) استفاده می شود . دامپزشک مقداری از مدفوع حیوان را رقیق کرده و داخل کیت می ریزد و جواب در عرض 10  دقیقه نمایان می شود. اگر 2 خط نوار کیت قرمز شد نشاد دهنده مثبت بودن آزمایش است و نشان میدهد که سگ به پارواویروس مبتلا شده است و اما اگر یک خط روشن شود نشان دهنده منفی بودن آزمایش است . آزمایش خون و کاهش گلوبولهای سفید خون یکی دیگر از راه های تشخیصی بیماری می باشد . گاهی کیت زدن بعد از انجام واکسینایون باعث مثبت شدن کیت میشود و دلیل بر وجود پاروا ویروس نمی باشد

درمان پاروا ویروس در سگ

همانند دیگر بیماری های ویروسی این بیماری هم درمان قطعی ندارند و درمان حمایتی و رسیدگی مناسب میتواند باعث شود که دوره بیماری طی شده و سگ دوباره توان خوردن غذا را داشته باشد و به زندگی عادی خود بازگردد. سگی که یک بار پارواویروس را گرفته باشد بسیار به این بیماری مقام میشود و در بدن خود آنتی بادی این بیماری را دارد . اکثر توله سگهایی که سریعاً تحت درمان قرار نمیگیرند به علت از دست دادن آب بدن و یا رسیدن عفونت به خون جان خود را از دست می دهند . در این زمان سگ مبتلا باید از سگهای دیگر جدا بماند زیرا این بیماری بسیار مسری می باشد

موثرترین درمان در این شرایط سرم تراپی داخل رگ ( وریدی ) می باشد . توصیه میشود که روزانه 2 بار سرم تزریق شود . یک بار سرم رینگرلاکتات و یک بار سرم قندی نمکی که میزان آن به وزن و شرایط حیوان توسط دامپزشک مشخص میشود .در حال حاضر یکی از سرم های موجود ایران که بسیار در جبران مشکلات پیش آمده است سرم دوفالیت است.مصرف آنتی بیوتیک به صورت مرتب بسیار مهم می باشد . برای جلوگیری از استفراغ باید از داروهای همانند متوکلوپرامید یا اوندانسترون استفاده کرد . در این زمان از دادن غذا و آب به سگ خوداری کنید . اگر سگ 5 الی 7 روز بتواند با بیماری مقابله کند احتمال زنده ماندن آن بسیار زیاد است . بعد از بهبودی از غذای جامد استفاده نکنید و از آب مرغ و یا کنسروهای ریکاوری رویال کنین استفاده شود .

در مورد درمان ایمونوگلوبولین کمپانی گیسکن میتواند کمک خوبی باشد و دوز مصرفی آن مانند دوره پیشگیری نمی باشد و باید 7/0 بار اول سپس 12 ساعت بعد 7/0 سپس 24 ساعت بعد 6/0 مصرف شود که در نهایت 2 سی سی می شود . در درمان میتوانید به صورت وریدی مصرف کنید

آنتی بادی دیگری مانند گلوبکن ، گاماویت در درمان بیماری بسیار کمک کننده هستند

نوشته شده توسط : کمیل عدالتی ، دانشجوی دامپزشکی دانشگاه آزاد رشت

کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع می باشد 

 

آبا می دانید ترنس چیست ؟ آیا ترنس همان تراجنسی است؟ تا چه حد با ترنسکشوال (Transsexual)، آشنایی دارید؟ تفاوت بین ترنسکشوال را با همجنسگرایی می دانید یا شما هم فکر می کنید این دو مسئله، یکی هستند؟ جالب است بدانید که ترنس ها در چه شرایطی زندگی می کنند  و روحیات آنها چگونه است. در این مقاله از می خواهیم به بررسی ترنس ، انواع آن ، درمان هورمونی آن و شرایط لازم برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت بپردازیم. اگر می

این زائده گوشتی نرم که بر روی اندام تناسلی ظاهر می شود، زگیل تناسلی خفیف نام دارد. یک عفونت منتقله از راه جنسی ( STI ) ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV می باشد که این روزها زیاد به گوش تان خورده است. زگیل تناسلی خفیف ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی خفیف چیست؟ زگیل های تناسلی به خصوص برای زنان بسیار خطرناک هستند چرا که برخی انواع اچ پی وی می توانند باعث ایجاد سرطان واژن و سرطان

در چند وقت اخیر در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسرهای آرایشی و بهداشتی مژه هایی را تحت عنوان مژه مگنتی یا مژه مغناطیسی یا حتی مژه آهنربایی معرفی کرده اند. در این پست قصد داریم ببینیم که مژه های مگنتی که افرادی مثل صدف بیوتی یا هدی بیوتی به شدت این روزها در حال معرفی اونها هستن، دقیقا چی هستن و چه کاربردی دارند. مژه مگنتی (مژه مغناطیسی) چیست؟ یکی از مشکلات مژه های مصنوعی استفاده نسبتا دشوار و برخی عوارض اونهاست. بیشتر مژه های برای

کچلی ریش نوعی بیماری قارچی پوست است که باعث ریزش قسمتی ار موهای صورت می شود.این عفونت به دو صورت عمیق و سطحی ممکن است رخ دهد،در این مقاله شما را روش درمان گچلی ریش بیشتر آشنا می کند.

با سلام واحترام و عرض خیر مقدم به شما همشهری عزیز و تشکر فراوان از اینکه به ما، پرسنل این مرکز، افتخار داده و خدمات این کلینیک را انتخاب کرده اید. هدف ما رضایتمندی تمام شهروندان مراجعه کننده به این مرکز می باشد. از آنجا که شما شایسته بهترین خدمات می باشید، بر آن شدیم تا خدمات ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری را ارائه دهیم. هدف اولیه در طب پیشگیری، ممانعت از بروز بیماری است. غربالگری عوامل خطر بروز بیماری ها و ارائه توصیه

زنان زیادی مجبور شده اند عمل ماستکتومی را انجام دهند. آیا می دانید ماستکتومی ، به حذف و برداشتن پستان گفته می شود؟ اگر فردی هر دو سینه خود

آیا به دنبال فعالیت ها و سرگرمی هایی برای نوزاد 6 ماهه خود هستید؟ نوزاد 6 ماهه در سنی قرار دارد که دوست دارد والدین با او زیاد بازی کنند.

در مورد بی خوابی چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید افرادی که برنامه خواب منظم و مناسبی ندارند، همیشه احساس کم انرژی داشتن می کنند و احساس می

سوزش ادرار یا دیزوری، اصطلاحی برای تشخیص درد در هنگام دفع ادرار می باشد. با اینکه این حالت در زنان بیشتر است، اما مردان و زنان در هر

آیا می دانید بهترین راهکار برای آب کردن شکم چیست؟ چگونه میتوان چاقی شکم را کاهش داد؟ داشتن برنامه غذایی با مواد بدون کالری، آخرین برنامه کاهش وزن

از جمله پرخطرترین و پرمسئله ترین دوران بارداری، سه ماهه سوم بارداری می باشد. اکثر زنان باردار در این دوران دچار درد و بی

بارداری از لحاظ فیزیکی و احساسی در شما تغییراتی را به وجود می آورد. برخی از این تغییرات خوشایند هستند و برخی دیگر نیستند.

آش اسفناج با گشنیز، برای سردردهایی كه ناشی از سوء هاضمه و اختلال دستگاه گوارشی است، مفید می باشد.

نوشیدن نوشابه ‌درهنگام تشنگی یک اشتباه برای جبران آب از دست رفته بدن است زیرا آسیب فراوانی به کلیه‌ها وارد می‌کند و به مرور از کار افتادگی کلیه‌ها می شود.

یک چرت 20 دقیقه ای برای بدن لازم است.
خواب کوتاه نیمروزی علاوه‌ بر کاهش استرس و افزایش شادابی در فرد، احتمال مرگ و میرناشی ازسکته قلبی را کاهش میدهد.

روزانه 30 دقیقه داخل وان حمام با محلول سرکه سیب و اب وارم بنشینید.
برای درمان مشکلات زنانه مفید است.

جالب است بدانید جنین در داخل رحم مادر نسبت به نور محیط واکنش دارد، همچنین مزه غذاها را نیز احساس می‌کند و همراه با مادر نگران می‌شود

بهترین ورزش برای شما کدام است؟ همان که آن را انجام خواهید داد. برای تحریک شدن و به مبارزه طلبیدن، چیزی جدید را امتحان

یکی از مهمترین و قدرتمندترین عضلات بدن،عضله های قسمت چهار سر ران هستند که نقش باز و بسته کردن زانو را نیز دارند،در این

بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است

We are just kidding…but sorry the page you were looking for can not be found.

پرورش و فروش تخصصى ژرمن شپرد و آموزش سگ از مقدماتى تا گارد
بازديد از مجموعه با هماهنگى قبلى
تلفن هاى مشاوره و فروش

٠٩١٢١٢٠٢١٨٩ رزمگير
٠٩١٢٢١٢٨٣٩٨ ظريفى

ساعات پاسخگويى ٩ صبح تا ٩ شب
تلگرام ٠٩٣٥٢٨٠٧٨٨١
اينستاگرام [email protected]

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.