درمان اسهال خوني در توله سگ

خواص دارویی و گیاهی

اسهال یکی از مشکلات رایج در سگ ها میباشد . بیشتر علت های اسهال جدی نیستند و با مراقبت و درمان خانگی خوب میشوند ، اما در بعضی موارد حتما باید به دامپزشک مراجعه کنید . در ادامه مقاله به توضیح تمامی موارد خواهیم پرداخت .

درمان اسهال سگ

۱ – از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از اسهال به سگ غذا ندهید . اینکار باعث برگشتن سیستم گوارش سگ به حالت عادی خواهد شد .

۲ – در زمان گفته شده حتما به سگ آب بدهید . در صورت داشتن اسهال آب بدن سگ کاهش میابد ، بنابراین حتما به سگ خود آب کافی بدهید .

۳ – دادن اولین وعده غذایی به سگ . بعد از گذشت زمان گفته شده به سگ غذای همیشگی را ندهید و بجای آن از غذاهایی با شرایط زیر استفاده نمایید .

۴ – حجم غذای سگ را کاهش دهید . مقدار کلی غذای سگ در روز را کم نکنید ، بلکه همان غذا را در وعده های بیشتر به سگ بدهید . اینکار باعث کمتر تحریک شدن معده سگ خواهد شد .

۵ – کم کم غذای سگ را به رژیم غذایی همیشگی تغییر دهید . بعد از درمان شدن اسهال سریعا غذای سگ را به غذای همیشگی تغییر ندهید . تا ۲ روز بعد از قطع اسهال رژیم غذایی گفته شده را رعایت کنید بعد از آن تا ۲ روز به شکل زیر به سگ غذا داده و بعد از آن غذای همیشگی را به سگ بدهید .

۶ – دادن پروبیوتیک به سگ . پروبیوتیک یک نوع باکتری است که به درمان اسهال کمک زیادی خواهد کرد . میتوانید از مواد غذایی مخصوص سگ که دارای پروبیوتیک هستند یا از پروبیوتیک مخصوص سگ استفاده نمایید .

۷ – از دادن داروهای درمان اسهال انسان به سگ خودداری کنید . با روش گفته شده در بالا میتوانید به راحتی انواع زیادی از اسهال های سگ را درمان کنید . قرص های اسهال انسان ها باعث بروز خطرات جدی برای سگ خواهند شد . در صورت خوب نشدن اسهال سگ تا ۳ روز ، نیاز به مراجعه به دامپزشک میباشد .

مواردی از اسهال که نیاز به دامپزشک دارند

اگر اسهال در سگ شما دارای نشانه های گفته شده در زیر میباشد ، سگ شما وضعیت خوبی ندارد و نیاز به دامپزشک دارد .

نکات و هشدارها

در ادامه میتوانید لیست غذاهایی که موجب اسهال در سگ میشوند را از لینک زیر مطالعه بفرمایید : 

غذاهای اسهال آور برای سگ

نظر

لرزش بدن سگ علت های مختلفی دارد . بعضی از لرزش ها خوب هستند مانند : تخلیه انرژی ، خشک کردن

بعضی از خانم‌ها در چرخه قاعدگی خود جوش‌های هورمونی را تجربه می‌کنند . جوش‌های

ترک و خشکی لب معمولا در هوای خشک و سرد رخ میدهد و علت

بختک ( فلج خواب ) چیست ؟ چیزیکه بین مردم جا افتاده است بختک

آموزش دستشویی به سگ در زمانیکه در آپارتمان زندگی میکنید و هنگامی سگ خود

اگر شما یک بچه مرغ عشق تازه به دنیا آمده را دارید میتوانید آن

تمامی مطالب این سایت ترجمه شده از سایتهای خارجی معتبر مانند:
ehow
wikihow میباشد ،
بنابراین کاملا قابل اعتماد ، انحصاری و جدید است.

ورود

نام کاربری یا نشانی ایمیل

رمز

مرا به خاطر بسپار

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶آموزش0

چگونه اسهال در سگها را درمان كنيم؟

 

 

مقدمه : اسهال يك مشكل و معضل رايج در سگها ميباشد. بسياري از موارد اسهال جدي نيستند و با مراقبت درست در خانه حل ميشوند . با در نظر گرفتن اقدامات درست ميتوانيد با آساني به كم كردن نشانه هاي اسهال در حيوان كمك كنيد ، اما بعضي اوقات مشكل به اندازه كافي جدي است ، پس بهتر است به دامپزشك مراجعه كنيد .

 

 

الف) درمان اسهال سگ شما از طريق رژيم غذايي :

 

 

١) به مدت ١٢ تا ٢٤ ساعت به سگ غذا ندهيد : حضور غذا در روده باعث انقباضات ديواره روده ميشود تا غذا را به سمت جلو هل دهد ، اما اگر سگ اسهال داشته باشد ، اين انقباضات ميتواند شدت يافته وبسيار سريع و با فشار غذا را در روده حركت دهند. راهكار اين است كه براي ١٢ تا ٢٤ ساعت از غذا دادن خودداري كنيد تا به روده ي بيش از حد حساس شده اجازه دهيد آرام شود و به صورت طبيعي عمل كند.

 

٢) آب آشاميدني تازه تهيه كنيد : در طول دوره ي عدم غذادهي اجازه دهيد سگ شما به آب آشاميدني تازه و تميز دسترسي پيدا كند . ظرف آب را كنترل كنيد تا مطمئن شويد سگ انرا مينوشد . اگر سگ شما به خوبي آب ميخورد ، خطر كم آبي ( دهيدراته شدن ) كاهش مي يابد .

 

٣) دوره ي ناشتايي سگ خود را با يك غذاي ملايم آزاد كنيد : پس از دوره ي ناشتا ، سگ را مستقيما بر روي رژيم غذايي معمول خود قرار ندهيد . به جاي آن غذايي ارائه دهيد كه در معده اش باشد و به راحتي هضم شود . يك رژيم غذايي مطلوب عاري از غذاهاي چرب و غني و گوشت قرمز ميباشد . به سگ خود مرغ ( گوشت واقعي) دهيد و از مرغ طعم دار شده استفاده نكنيد و فقط از گوشت مرغ استفاده كنيد و از پوست مرغ استفاده نكنيد . به همراه مرغ از برنج سفيد پخته شده ، ماكاروني يا سيب زميني پخته شده استفاده كنيد . از دادن شير و محصولات لبني به سگ خود اجتناب كنيد ، زيرا دربسياري از سگ ها بخاطر عدم تحمل لاكتوز ( قند شير ) باعث اسهال ميشود. پس در پخت سيب ميني هم نبايد از كره استفاده كنيد . اين غذاي ملايم باعث توليد حجم كمي مدفوع در سگ شما ميشود وكمرنگ است . پس انتظار نداشته باشيد كه مدفوع سگ شما كاملا طبيعي باشد . آنچه كه شما دنبال آن هستيد مدفوعي است كه ميتواند به عنوان نشانه اي كه او درحال بهبودي و درمان است ، برداشته شود.

 

٤) يك رژيم غذايي تجويز شده از دامپزشك را امتحان كنيد : اگر ميدانيد كه سگ شما خوب به غذاي آماده شده در خانه پاسخ نميدهد ، از دامپزشك خود بخواهيد كه يك غذاي تجويزي براي بهبودي معده سگ خود به شما پيشنهاد دهد . رژيم هاي غذايي مانند Hills ID و purina EN ثابت كرده اند كه زمان بهبودي را از اسهال افزايش ميدهند .

 

٥) غذاي روزانه ي سگ خود را به وعده هاي كوچكتر تقسيم كنيد: وعده هاي كوچكتر باعث تحريك كمتر روده به اسپاسم ميشوند. وقتي سگ شما دوره ي ناشتايي را تمام كرد ، همان ميزان غذا در روز را به عنوان رژيم غذايي معمول خود به او تغذيه كنيد . با اين حال آن را به ٤بخش كوچكتر تقسيم كنيد و وعده هاي غذايي را در طول روز پخش كنيد . اين كار از برگشت اسهال جلوگيري ميكند .

 

٦) سگ خود را به آرامي به رژيم غذايي منظم خود برگردانيد: زماني كه اسهال سگ شما برطرف شد ، شما ميتوانيد به راحتي او را به رژيم غذايي معمول خود برگردانيد . به طور كامل و به سرعت از رژيم غذايي معمول استفاده نكنيد ، زيرا روده نياز به زمان براي بهبودي دارد . رژيم غذايي ملايم را براي ٢ روز ادامه دهيد تا مطمئن شويد كه اسهال كاملا برطرف شده است . سپس ٢ روز ديگر را براي بازگشت به رژيم غذايي معمول خود از روش زير استفاده كنيد:
الف) مخلوط ٢/٣ غذاي ملايم و ١/٣ رژيم غذايي معمول
ب) درروز بعد ، ١/٣ غذاي ملايم و ٢/٣ رژيم غذايي معمول
ج) در روز سوم ، خوب است كه او را به رژيم غذايي معمول برگردانيم.

 

٧) مديريت پروبيوتيك ها: پروبيوتيك ها ، باكتري هاي مفيدي هستند كه به هضم غذا كمك ميكنند و سرعت بهبودي از اسهال را افزايش ميدهند . باكتري هاي مفيد ممكن است در اثر اسهال و دفع شديد از بدن خارج شده باشند و زمان ميبرد تا جمعيت باكتري ها دوباره زياد شود و عمل هضم به بازده كامل برسد . يك مكمل از پروبيوتيك ها ، جمعيت باكتري ها را بالا ميبرد . بطور كلي ، پروبيوتيك ها هر ٥ روز يكبار به غذاي سگ ميچسبند ( براي هضم ) . باكتري هاي طبيعي در روده ي سگ متفاوت با باكتري هاي روده انسان است ، پس هرگز پروبيوتيك هاي انساني را به سگها ندهيد . انواع پروبيوتيك هاي سگ بدون نسخه از دامپزشك ، داروساز ، يا فروشگاهرهاي بزرگ حيوان خانگي در دسترس هستند.

 

٨) هرگز به سگ خود ، داروهاي درمان اسهال انساني را ندهيد: اسهال اگر خفيف باشد، به مراحل بالا حتما پاسخ ميدهد. دادن دارو به سگ شما باعث كاهش حركات روده شده و شايد يك مشكل جدي را قبل از اينكه خيلي دير شده باشد ، حل كند . اگر علايم اصلي بعد از ٢ تا ٣ روز با روش هاي گفته شده در بالا حل نشد، سگ شما نياز به معاينه دامپزشك خواهد داشت.

 

 

ب) چگونه بفهميم كه سگ ما نياز به معاينه ي دامپزشك دارد؟

 

 

١) تعيين كنيد كه سگ شما چيز خطرناكي خورده است: اسهال معمولا به دليل خوردن چيزي غير معمول و چيزي را كه نبايد سگ بخورد ، بوجود مي آيد . در بسياري موارد سگ بهتر خواهد شد وقتي كه بدن آن مواد مضر را از بين ببرد. با اين حال اگر متوجه شديد كه سگ شما ماده اي سمي يا مواد پاك كننده خانگي مصرف كرده ، فورا آنرا نزد دامپزشك ببريد .

 

٢) دماي بدنش را اندازه بگيريد : يك اسهال ساده و معمولي به ندرت با تب همراه است. اگر سگ شما تب داشته باشد ، احتمالا از يك نوع عفونت رنج ميبرد. براي گرفتن دماي بدن سگ خود ، از دوست خود بخواهيد كه با قراردادن بازوي خود زير شكم سگ ، انرا نگه دارد و پاهاي سگ را روبروي سينه ي خود بكشد. دوست شما بايد دست ديگر خود را زير چانه ي سگ بگذارد . درصورتي كه نگران هستيد كه شمارا طي اين مراحل گاز بگيرد ، يك پوزه بند براي سگ استفاده كنيد .
الف) دماسنج را روغني كنيد ، سپس دم را بالا ببريد و به آرامي انرا داخل مقعد سگ كنيد . در سگ ماده مطمئن شويد كه دماسنج را داخل واژن نكرده ايد ( كه زير مقعد قرار دارد)
ب) دماسنج را به آرامي قراردهيد و فشار ندهيد ، چون ممكن است به سگ خود آسيب بزنيد
ج) صبر كنيد تا دماسنج بوق بزند كه به شما اطلاع ميدهد كه خواندن تمام شده است
د) دماي معمول و نرمال بين ٣٨ تا ٣٩ درجه سانتيگراد ميباشد
ح) هر دماي ٤٠ درجه و بالاتر ، تب در نظر گرفته ميشود.

 

٣) متوجه شويد اگر اسهال همراه با استفراغ است : اسهال و استفراغ باهم يك تركيب خطرناك است ، زيرا سگ مايعات بدن را از هر ٢ طرف ( دهان و مقعد ) از دست ميدهد . اين واقعه ، سگ را در خطر دهيدراته شدن ( كم آبي ) قرا ميدهد . اين موضوع وقتي نگران كننده است كه سگ نتواند چيزي بنوشد و مايعات بدن را پايين نگه دارد . در چنين مواردي مراقبت هاي فوري دامپزشكي نياز است.

 

٤) دهيدراته شدن ( كمبود آب) در سگ را كنترل كنيد : اساسا اسهال ، مدفوعي است كه شامل مقدار زيادي مايع است. اگر سگ اسهال زيادي دارد و مايعات از دست رفته را جايگزين نميكند ، دچار كم آبي ( دهيدراته شدن ) ميشود . دهيدراسيون( از دست دادن آب بدن) خونرساني به اندام هاي بدن مانند كبد و كليه ها را كاهش ميدهد كه به طور بالقوه باعث آسيب ميشود. براي آزمايش دهيدراسيون ( كم آبي) سگ را از ناحيه كتف بلند كنيد و سپس رها كنيد . پوست كاملا هيدراته ( حاوي آب فراوان) به طور كامل به حالت قبل برميگردد. اما پوست سگ دهيدراته شده ( كم اب) ، خاصيت الاستيك كمتري دارد وممكن است چند ثانيه يا بيشترطول بكشد تا به محل خود برگردد.

 

٥) وجود خون در اسهال را بررسي كنيد: اگر در اسهال خون مشاهده كرديد ، ممكن است بخاطر التهاب يا خونريزي باشد . در حاليكه التهاب ناخوشايند است ، خونريزي بالقوه خطرناك است . شما نميتوانيد تفاوت راتشخيص دهيد ، پس به محض اينكه در مدفوع سگ خود ، خون مشاهده كرديد ، به دامپزشك مراجعه كنيد .

 

٦) در حالات ضعف ، بي حالي و غش ، سگ خود را كنترل كنيد: يك سگ با اسهال خفيف ، هميشه آگاه ، هشيار و چشمان براقي دارد . اگر سگ شما چشمان براقي دارد و پرانرژي است اما اسهال دارد اورا به دقت براي توسعه ي علايم بالا كنترل كنيد . بهتر است خودتان مشكل را حل كنيد ، با اين حال اگر سگ شما ، انرژي نداشته باشد و بي توجه باشد و يا بدتر از آن غش كند ، حتما به دامپزشك مراجعه كنيد .

پايان

petimagدی ۱۶, ۱۳۹۶

petimagدی ۱۱, ۱۳۹۶

petimagدی ۰۷, ۱۳۹۶

نظر

وبسایت

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶

petimagآذر ۰۲, ۱۳۹۶

اسهال در سگ های بالغ و توله سگ ها

می توان گفت که همه سگ ها بالأخره در طول زندگی خود دچار اسهال می شوند و این مشکل را تجربه می کنند. در بیشتر مواقع این مشکل تنها چند روز به طول می انجامد. هر چند که اگر متوجه شده اید که مدت درگیری سگ تان با این مشکل بیش از حد انتظار طول کشیده است، باید هشیار باشید و موارد و مسائل احتمالی دیگر، مانند احتمال ابتلا به سرطان، را بررسی کنید. به خصوص اگر شدت اسهال زیاد بوده و خیلی آبکی باشد، انجام بررسی های بیشتر التزام بیشتری می یابد. سگ تان را همانند فرزند خود بدانید و در انجام اقدامات لازم برای حفظ سلامتش سهل انگاری نکنید. اگر بر فرض فرزند خود شما دچار این مشکل می شد، قطعاً به سرعت نزد پزشک رفته و توصیه های او را برای بهبود حال او کاملاً رعایت می کردید. مثلاً اگر غذایی جدید به او داده بودید که احتمال می رفت باعث بروز این مشکل شده باشد، مطمئناً استفاده از آن را بلافاصله قطع می کردید. اگر در مورد سگ یا توله سگ خود هم به همین میزان حساس باشید، به احتمال زیاد مشکل هم سریع تر برطرف خواهد شد. اگر غذای جدیدی به او داده اید، احتمالاً با تغییر آن می توانید در خانه و پس از چند روز، همه چیز را حل کنید. اگر هم مشکل او به راحتی برطرف نشد، می توانید به معاینه یک دامپزشک بروید و نظر او را در مورد مشکلتان جویا شوید، چرا که ممکن است عامل اسهال چیزی فرا تر از انتظار شما باشد. توجه داشته باشید که توله سگ ها هم درست همانند کودکان انسان با ابتلا به اسهال، به سرعت آب بدن شان را از دست می دهند و دچار کم آبی می شوند. همچنین دقت کنید که اسهال می تواند شدید یا خفیف باشد که بسته به شدت آن، روش درمانی که برای آن انتخاب می شود نیز ممکن است متفاوت باشد.

علل ابتلا به اسهال

انگل ها:

در سگ های جوان، اسهال ممکن است به علت ابتلا به ویروس های مختلف و یا انگل ها اتفاق افتاده باشد. در این مواقع، یک نمونه گیری از مدفوع و بررسی آن توسط دامپزشک جهت بررسی ابتلا به کوکسیدیا (Coccidia)، ژیاردیا (Giardia)، تریکوموناس (Trichomonas) یا دیگر بیماری ها، می تواند بسیار مفید باشد. علت ابتلا به اسهال در توله سگی که دو هفته سن دارد می تواند وجود کرم های انگلی باشد. معمولاً سگ ها تا پیش از 3 هفتگی کرم زدایی نمی شوند ولی اگر لازم باشد این کار انجام می شود. زمانی که کرم ها در بدن سگ مشغول فعالیت شوند، نتیجه آن می تواند ابتلا به اسهال باشد.

اگر شدت اسهال حتی پس از انجام کرم زدایی، باز هم بیشتر شود، بهتر است احتمال ابتلای او به کوکسیدیا بررسی شود. دوره تخم ریزی این تک یاخته 13 روز است و معمولاً مادر توله میزبان حامل آن است. ممکن است این انگل توسط تماس توله با مادر در هنگام تولد یا کمی پس از آن انتقال یافته باشد. بنابر این توجه به این نکته مهم است که یک سگ به صورت معمول نمی تواند با این انگل به دنیا آید. اگر یک توله سگ 13 روز پس از تولدش دچار اسهال شد، احتمال ابتلای او به کوکسیدیا زیاد است. درمان این بیماری نیازمند مراجعه به پزشک است. تشخیص نیز از طریق بررسی نمونه مدفوع صورت می گیرد.

عوامل دیگر:

برخی از سگ ها به دلیل هیجانات شدید، مثلاً استرس زیاد ناشی از دوری از خانه، دچار اسهال می شوند.برخی از موارد ابتلا به اسهال ناشی از سرما خوردگی و آنفلونزا است. گاهی هم خوردن یک غذای عجیب، جدید یا نا مناسب باعث ناراحتی معده و واکنش آن به غذا می گردد. ابتلا به اسهال پس از تغییرات بسیار شایع است.

برای درمان اسهال چه باید کرد

صاحب سگ به عنوان فردی که مسئولیت نگهداری از سگ را قبول کرده است در هنگام بروز مشکل در سگ، باید به فکر حل این مشکل باشد نه آن که از آن چشم بپوشد. چشم پوشی و بی توجهی به اسهال می تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و کم آبی بدن، حتی در سگ های بزرگسال، را به دنبال داشته باشد. در صورتی که بدن سگ ضعیف شود، میزان آسیب پذیری او در برابر دیگر بیماری ها و میکروب ها نیز بیشتر می شود. بنابر این با آن که شاید در ابتدای کار اسهال یک مسئله ابتدایی و بی اهمیت به نظر برسد، ولی پیدا کردن راه چاره برای مقابله با آن ضروری است.

مقابله با مشکل کم آبی بدن

اگر در تلاش برای رفع و مقابله با اسهال ناگهانی در مراحل اولیه هستید و سگ شما هنوز علائم کم آبی را نشان نمی دهد، باید او را به مدت یک روز به دور از آب و غذا نگه دارید. یعنی نه هیچ آبی به او بدهید و نه هیچ غذایی البته توجه داشته باشید که این مدت برای سگ های بزرگ سال است. عدم دریافت آب و غذا برای سگ های زیر 8 ماه بیش از حد زیاد است. بنابر این برای سگ های زیر 8 ماه، مقدار کمی غذا (مانند برنج و مرغ) و کمی هم آب در روز لازم است. پس از آن تا روز بعد دیگر چیزی نباید به آن ها داده شود. سگ های کوچک نمی توانند بیش از 12 ساعت بدون آب و غذا تاب آورند. غذا و آب ندادن به آن ها در واقع برای استراحت دادن به معده است. برای سگ ها و توله سگ هایی که دچار اسهال شدید هستند، ندادن آب روش درستی نیست. آن ها آب زیادی را به دلیل مشکل شان از دست می دهند و سریعاً با مشکل کم آبی مواجه می شوند. بنابر این دادن آب به آن ها یک ضرورت محسوب می شود. در صورتی که مشکل کم آبی وجود نداشته باشد و شدت مشکل کم بوده و قابل کنترل باشد، عدم مصرف آب می تواند به آن ها کمک کند (معمولاً 12 ساعت برای توله سگ ها کافی است). همان طور که گفته شد، این کار صرفاً به منظور استراحت دادن به معده انجام می شود.

در شرایطی که سگ دچار اسهال شدید است و دادن آب به او الزامی می باشد، بهترین گزینه استفاده از تزریق وریدی خواهد بود. پیش از اقدام به این کار حتماً با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید. لازم است تاکید کنیم که منظور از اسهال خفیف، مدفوع شل با بافتی خمیری و شل است. در حالی که اسهال شدید کاملاً آبکی و غیر قابل کنترل بوده و به صورت قطرات دفع می شود.

همچنین باید دقت داشته باشید که سگ های زیر 7 ماه را از خوردن غذا و آب محروم نکنید. سگ های جوانی که دچار اسهال شده اند معمولاً نیاز به توجه فوری پزشک متخصص دارند چرا که وخامت بیماری در آن ها سریعاً بالا رفته و حتی ممکن است منجر به مرگ شان شود.

برای پیش گیری از خشک شدن بدن و تجدید آب از دست رفته، می توانید آبی به میزان همان حجمی که از بدن دفع شده است را به او بدهید. اگر سگ شما استفراغ می کند یا اسهال دارد و به این علت دچار کم آبی شده است، باید به نزد پزشک رفته تا او آب مورد نیاز را به کمک تزریق وارد بدنش کند. برای تشخیص کم آبی بدن می توان به پوست سگ در ناحیه گردن توجه کرد. اگر پوست این ناحیه را بکشید ولی پس از رها کردن پوست سریعاً به جای خود باز نگردد، می توانید نتیجه بگیرید که سگ تان دچار کم آبی شده است.

در نتیجه اگر سگ تان دچار اسهال شده است و مدفوع شل دارد، می توانید برای مدت کوتاهی از دادن آب خود داری کنید تا از شدت گرفتن آن پیش گیری کنید. ولی اگر کار از کار گذشته باشد و اسهال به مرحله دوم رسیده باشد (اسهال شدید، یعنی آن که مدت کمی پس از نوشیدن مایعات تمام آن دفع گردد)، احتمالاً به تزریق مایعات نیاز خواهد بود. به هیچ وجه سگی که دچار اسهال شدید و غیر قابل کنترل است را از دسترسی به آب محروم نکنید.

درمان خانگی

در ادامه دستور العملی برای مقابله با اسهال ناگهانی آورده شده است. این دستورالعمل خانگی موقت است و در صورتی که این مشکل ادامه پیدا کرد، حتماً باید سگ را نزد دامپزشک برده تا تحت معاینه قرار گیرد. همچنین دادن آب کافی در این هنگام نیز بسیار حائز اهمیت است.

اسهال در مراحل اولیه در خانه قابل درمان است و اگر زود متوجه آن شوید و اقدامات مناسب را انجام دهید، می توانید مشکل را برطرف کنید. بنابراین کلید اصلی حل مشکل عملکرد سریع و به موقع است، پیش از آن که اسهال به مراحل بعدی پیشرفت کند و بدن دچار کم آبی شود. زمانی که سیستم ایمنی بدن دچار ضعف شود، مشکلات و بیماری های دیگر نیز به بدن هجوم می آورند و درمان را بیش از پیش دشوار می سازند

روز اول: استفاده از پپتو بیسمول هر 3 تا 4 ساعت یک بار. توجه داشته باشید که برای استفاده از پپتو بیسمول به سرنگ بدون سوزن نیاز دارید. استفاده از پپتو مایع صورتی رنگ به اندازه نصف تا یک قاشق چای خوری برای هر 4.5 کیلوگرم از وزن سگ. یعنی یک سگ 22.4 کیلویی به 2.5 تا 5 قاشق چای خوری از پپتو نیاز دارد.دامپزشکان استفاده از پپتو را برای سگ هایی که بالای 6 هفته سن دارند، پیشنهاد می کنند. در مورد سگ های جوان تر باید با یک دامپزشک مشورت کنیدروز دومی که سگ دچار مشکل شده است به سگ تان برنج پخته شده بدهید: برای این کار به 1 فنجان برنج، دو فنجان آب و 1 سینه مرغ نیاز دارید. به این صورت طعم مرغ در برنج نفوذ کرده و باعث می شود که سگ تان از برنج خوشش آید و به راحتی آن را بخورد. به یاد داشته باشید که غذای ترکیب برنج را فقط برای یک روز، یعنی فردای روزی که سگ تان را از دسترسی کامل به آب و غذا محروم کرده اید، استفاده کنید. اگر سگ تان به هر دلیلی به مرحله دوم اسهال رسید، باید آب زیادی در اختیار سگ تان قرار دهید. همان طور که گفته شد استفاده از تزریق راه حل بهتری نسبت به نوشیدن آب محسوب می شود.همچنین اضافه کردن کمی ماست کم چرب و کمی پنیر کوتاژ، نیز می تواند مؤثر باشد. کدو حلوایی هم یکی از گیاهانی است که می تواند به درمان اسهال کمک کند. غذای ترکیبی برنج می تواند 3 بار یا بیشتر در طول روز به همراه کمی آب به سگ داده شود.خرید داروی کلسیم نیز از جمله مواردی است که می تواند در این شرایط به کمک شما آید. این دارو های تقویتی با رساندن انرژی، مواد مغذی و قند و کالری مورد نیاز بدن، به تقویت سیستم ایمنی سگ های ضعیف کمک می کند.کارهایی که باید در روز سوم انجام دهید: می توانید مرغ پخته شده را رشته‌رشته کرده و با برنج مخلوط کنید. می توانید غذاهای زود هضم ویژه نیز خریداری کنید و با آن مخلوط کنید. بهتر است به مدت چند روز غذاهای زود هضم به سگ تان بدهید و پس از گذشت مدتی، ترکیب کردن و دادن غذاهای معمول را دوباره آغاز کنید.از جمله موادی که به سفت کردن مدفوع و جلوگیری از اسهال کمک می کند، سیب زمینی است که به طور طبیعی چنین خاصیتی دارد.باز هم باید تاکید کنیم که اگر وضعیت و وخامت مشکل سگ تان به مرور شدید تر شد، بهتر است وقت را تلف نکرده و هر چه زودتر با یک دامپزشک تماس بگیرید و راهنمایی های او را به کار بندید.

مراجعه به دامپزشک

اگر شرایط به گونه ای پیش رفت که طی چند روز درمان خانگی، مشکل برطرف نشد، می توانید از دامپزشک خود در مورد کارهایی که برای مقابله با اسهال می توانید انجام دهید، سؤال کنید. هر دامپزشک ممکن است نظر خاص خود را در این مورد داشته باشد ولی به علت آن که این مشکل بسیار شایع می باشد، همه آن ها راه های تجربه شده و مطمئنی برای مقابله با آن را به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد می کنند

گاهی تشخیص علت دقیق اسهال بدون انجام آزمایشات بیشتر و دقیق تر بسیار دشوار می شود. بنابر این در صورتی که سگ تان دچار اسهال شده و پس از چند روز خوب نشده باشد، بهتر است یک نمونه از مدفوع آن را برای بررسی های بیشتر نزد پزشک متخصص ببرید. همچنین اگر اثری از خون در مدفوع مشاهده کردید، یا متوجه شدت بالای اسهال در سگ شدید، بهتر است هر چه سریع تر او را نزد دامپزشک ببرید.

گردآوری و ترجمه: باشگاه اطلس دام پارسیان

اسهال در سگها تشخیص درمان : نگهداری و بهداشت سگ : وب سایت تخصصی سگ و نژاد های آن : مدفوع آبکی در سگ ها نشانه ای از اسهال میباشد.این میتواند نشانه ای از ناراحتی معده و خوردن چیزی باشد که با سیستم سگ ها همخوانی نداشته باشد .همچنین ممکن است نتیجه ی یک وضعیت پزشکی باشد که نیاز به توجه دارد.علائم سگ باید مورد بررسی قرار بگیرد و اگر غلظت مدفوع در عرض 48 ساعت تغییر پیدا نکرد باید … : اسهال در سگها تشخیص درمان

پاروا ویروس


عامل و تاریخچه بیماری

عفونت پارواویروس یکی از کشنده تریب بیماری های ویروسی برای سگها می باشد که سگهای توله و جوان بسیار درگیری بیشتری با این ویروس دارند.این بیماری به اسهال خونی معروف است

این ویروس با درگیرکردن روده ها و مغز استخوان باعث اسهال ، استفراغ و کاهش توانایی بدن در مقابل عفونت می شود . عوارض این بیماری در توله ها بسیار شدیدتر از سگ های بالغ می باشد . نژادهای دوبرمن و روتوایلر از نژادهای دیگر به این بیماری حساستر هستند بنابراین توصیه میشه که در این نژادها تحت 3 بار واکسیناسیون ویروسی قرار بگیرند و مابقی نژادها 2 بار کافی می باشد.پارواویروس با آسیب زدن به صدمه زدن به سلولهای سالم بدن باعث جلوگیری از تکثیر این سلولها می شود این ویروس باعث از بین رفتن سلول های جذب کننده در روده می شود و باعث عدم جذب مواد غذایی می شود بنابر این این عدم جذب باعث ضعیف شدن سگ و عفونت روده به وجود می آید و باعث اسهال خونی می شود . همچنین پاروا ویروس میتواند وارد مغذ استخوان شود و در عملکرد آن اختلال ایجاد کند . چون مغذ استخوان محل ساخت گلوبولهای قرمز و سفیداند ، تخریب آن باعث از بین رفتن گلوبولهای سفید که کار آنها دفاع از سیستم ایمنی بدن است می شود بنابراین کاهش این گلوبولها باعث از بین رفتن سیستم دفاعی بدن سگ میشود و سگ را در معرض ابتلا به دیگر عفونت ها قرار می دهد

انتقال پارواویروس و راه های جلوگیری و از بین بردن پارواویروس 

عفونت از طریق لیسیدن ، بوکردن و یا خوردن فضولات یا هرچیزی که با فضولات آلوده در تماس باشد میتواند انتقال پیدا کند و پس از وارد شدن به دهان وارد روده می شود و سریعاً شروع به تکثیر میکند . در هر قاشق چای خوری از مدفوع سگه مبتلا حدود 1 ملیون ویروس پاروا وجود دارد.این ویروس در محیط بیرون بدن سگ بسیار مقاوم و سخت جان است و تا 6 ماه میتواند زنده بمانداین ویروس به حدی جان سخت است که برای از بین بردن آن در خاک باید تمامی گیاهان را از بین برد . برای از بین بردن این ویروس در منزل اول تمامی خانه را با آب بشوید ، سپس از محلول وایتکس و آب  که 1 به 20 ساخته شده است استفاده کنید و محیط را با این محلول ضدعفونی کنید.یکی دیگر از کارها برای از بین بردن این ویروس در معرض نور مستقیم خورشید قرار دادن وسایل منزل است . پارواویروس میتواند چند روز قبل از ظهور علایم و همچنین 2 هفته بعد از بهبود از فضولات سگ خارج شود .

علایم پارواویروس

 

معمولاً توله سگها با سرک کشیدن به خاک آلوده دچار این بیماری می باشند . یکی دیگر از معضلات در کشور ما پرورشگاه های سگ هستند که هیچ نظارتی روی واکسیناسیون ندارند و اکثراً مولدها را بدون واکسیناسیون نگهداری میکنند ، مجموعه رشت پت به شدت و با دقت بالا واکسیناسیون را سالیانه انجام میدهد و بنابراین باید به واکسیناسیون شده بودن توله هایی که مایل به خرید هستید دقت کنید زیرا این باعث بالارفتن ایمنی توله سگ می شود . علایم پارواویروس بین 4 الی 14 روز نمایان می شود علایم اولیه که صاحب سگ باید به آن دقت کند بیحالی ، کز کردن ، از بین رفتن اشتها و تب است . 2 روز بعد از این علایم استفراغ و اسهال با رگه های خوبی به وجود می آید که در این مرحله سریعاً باید سگ را نزد دامپزشک ببرید . عدم درمان در این مرحله میتواند باعث از دست رفتن سریع آب بدن و حتی مرگه توله سگ بشود . توله های 6 الی 8 هفته بیشتر احتمال مرگ در مقابل این بیماری را دارند . دامپزشک باید در سگهای جوانی که واکسینه نشده اند سریعاً به این ویروس شک کند و اقدامات شناسایی را انجام دهد

پیشگیری از پاروا ویروس

بهترین روش پیشگری از پارواویروس واکسیناسیون منظم می باشد . توله سگهایی که مادرشان واکسینه شده باشد دارای ایمنی بالاتری می باشد و بر اساس میزان دریافتی آنتی بادی مقاومت دارند . توله ها را میتوان بعد از درمان انگلی از 4 هفتگی به بعد واکسینه کرد و 1 ماه بعد واکسن را تکرار کرد . در حال حاضر ایمونوگلوبولین هایی در ایران وجود دارد که آنتی بادی بدن توله را بالا برده و توله بسیار مقاومتر می شود . این آنتی بادی ها انواع مختلفی دارند اما من (عدالتی) از روی تجربه شخصی از گیسکن -5 (در ایران به هیسکن هم شناخته میشود) استفاده میکنم که به صورت ویال 2 سی سی در بازار موجود می باشد و برای ایجاد آنتی بادی در هر سگ 1 سی سی تزریق می شود و تا 14 روز ایمنی ایجاد میکند . و بعد از آن باید واکسن ویروسی به توله تزریق شود . به توله هایی که هنوز واکسینه نشده اند اجازه بازی با سگهای دیگر و یا نزدیک شدن به فضولات سگهای دیگر را ندهید .

تشخیص پاروا ویروس

به محض اینکه شما علایمی مانند بیحالی استفراع و یا اسهال را به دامپزشک بگوید او به بیماری پاروا مشکوک میشود . در ایران در حال حاضر برای تشخیص مثبت و یا منفی بودن بیماری از کیت های ایمونوکروماتوگرافی سریع ( همانند تست های حاملگی توسط ادرار ) استفاده می شود . دامپزشک مقداری از مدفوع حیوان را رقیق کرده و داخل کیت می ریزد و جواب در عرض 10  دقیقه نمایان می شود. اگر 2 خط نوار کیت قرمز شد نشاد دهنده مثبت بودن آزمایش است و نشان میدهد که سگ به پارواویروس مبتلا شده است و اما اگر یک خط روشن شود نشان دهنده منفی بودن آزمایش است . آزمایش خون و کاهش گلوبولهای سفید خون یکی دیگر از راه های تشخیصی بیماری می باشد . گاهی کیت زدن بعد از انجام واکسینایون باعث مثبت شدن کیت میشود و دلیل بر وجود پاروا ویروس نمی باشد

درمان پاروا ویروس در سگ

همانند دیگر بیماری های ویروسی این بیماری هم درمان قطعی ندارند و درمان حمایتی و رسیدگی مناسب میتواند باعث شود که دوره بیماری طی شده و سگ دوباره توان خوردن غذا را داشته باشد و به زندگی عادی خود بازگردد. سگی که یک بار پارواویروس را گرفته باشد بسیار به این بیماری مقام میشود و در بدن خود آنتی بادی این بیماری را دارد . اکثر توله سگهایی که سریعاً تحت درمان قرار نمیگیرند به علت از دست دادن آب بدن و یا رسیدن عفونت به خون جان خود را از دست می دهند . در این زمان سگ مبتلا باید از سگهای دیگر جدا بماند زیرا این بیماری بسیار مسری می باشد

موثرترین درمان در این شرایط سرم تراپی داخل رگ ( وریدی ) می باشد . توصیه میشود که روزانه 2 بار سرم تزریق شود . یک بار سرم رینگرلاکتات و یک بار سرم قندی نمکی که میزان آن به وزن و شرایط حیوان توسط دامپزشک مشخص میشود .در حال حاضر یکی از سرم های موجود ایران که بسیار در جبران مشکلات پیش آمده است سرم دوفالیت است.مصرف آنتی بیوتیک به صورت مرتب بسیار مهم می باشد . برای جلوگیری از استفراغ باید از داروهای همانند متوکلوپرامید یا اوندانسترون استفاده کرد . در این زمان از دادن غذا و آب به سگ خوداری کنید . اگر سگ 5 الی 7 روز بتواند با بیماری مقابله کند احتمال زنده ماندن آن بسیار زیاد است . بعد از بهبودی از غذای جامد استفاده نکنید و از آب مرغ و یا کنسروهای ریکاوری رویال کنین استفاده شود .

در مورد درمان ایمونوگلوبولین کمپانی گیسکن میتواند کمک خوبی باشد و دوز مصرفی آن مانند دوره پیشگیری نمی باشد و باید 7/0 بار اول سپس 12 ساعت بعد 7/0 سپس 24 ساعت بعد 6/0 مصرف شود که در نهایت 2 سی سی می شود . در درمان میتوانید به صورت وریدی مصرف کنید

آنتی بادی دیگری مانند گلوبکن ، گاماویت در درمان بیماری بسیار کمک کننده هستند

نوشته شده توسط : کمیل عدالتی ، دانشجوی دامپزشکی دانشگاه آزاد رشت

کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع می باشد 

 

10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.