درمان بواسير با ليزر در تبريز

درمان بواسير با ليزر در تبريز

درمان بواسير با ليزر در تبريز

درمان بواسير با ليزر در تبريز

گذشته از عوامل ارثی و ژنتیکی مهمترین عامل تغییر در نوع دفع مدفوع بصورت یبوست یا اسهال شدید می باشد که هر دو این حالت ها منجر به صدمه به ناحیه آنوس ونهایتا ایجاد بیماری میشود.اما علت یبوست چه میتواند باشد.مهمترین عامل تغییر در شیوه زندگی و رفتن به سمت بی تحرکی است همچنین عدم استفاده از مواد غذایی فیبردار و به جای آن استفاده از غذاهای چرب و سرخ شدنی مثل فست فود ها است .

شایع ترین بیماری های ناحیه مقعد و آلت تناسلی :
بواسیر – هموروئید
شقاق – فیشر
کیست مویی – سینوس مویی
زگیل آلت تناسلی
فیستول – آبسه
یبوست
هموروئید ترومبوزه

برطبق بررسی های بعمل آمده در مراجعین به مطب که طی یک دوره 7ساله انجام شده است افراد با هر درجه از تحصیلات معمولا دچار هر مشکلی در ناحیه آنال یا مقعد و اطراف آن میشوند به غلط از آن بعنوان بواسیر یا هموروئید یاد می کنند درحالیکه اکثریت غریب به اتفاق آنان دچارمشکلات دیگر علی الخصوص شقاق یا فیشر می باشند(90%موارد مراجعین به مطب دچار شقاق می باشند واکثرا با درد وبه میزان کمتری با درد و خونریزی در ناحیه مقعد مراجعه میکنند) بنابراین توصیه میشود دچار هر علامتی در نشیمنگاه هستید حتما قسمت فیشر یا شقاق را مطالعه نمائید.

واقعیت بعدی آماری حکایت از خود درمانی ویا توصیه درمانی ازطریق اطرافیان میباشد بطوریکه اکثرا قبل از مراجعه به پزشک یک یا چنددوره از پماد و قرص به توصیه اطرافیان و از داروخانه تهیه و استفاده می کنند که نه تنها موثر نبوده بلکه منجر به و باعث پیشرفت بیماری در ناحیه مقعد می گردد .

حال سوال این است که لیزر چه نقشی دردرمان بیماریهای نشیمنگاه داشته وچه مزایایی نسبت به جراحی سنتی دارد:

درمان بواسير با ليزر در تبريز

1) نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته ومتعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی است را ندارند و از روز بعد از عمل میتوانند به سرکار خود بازگردند زیرا بیمار بیهوشی نگرفته ودرد زیادی بعد از عمل ندارد.

2) نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون)ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری و خارج کردن آن بسیار دردناک است .

3)عمل معمولا در مطب انجام و بیمار بعد از عمل مرخص ومیتواند بعد از عمل تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای24ساعت وسپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.

4) درد بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیارکمتر و میزان خونریزی نیزکمتر است همچنین میزان عود کمتر است.

5)انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.

6)بر خلاف تصور عموم لیزر در هر مرحله ای حتی مراحل پیشرفته هموروئید وغیرو کارآیی دارد و حتی درمورد بیماران با سن بالا و مشکلات دیابتی-کبدی-کلیوی وبیماران قلبی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند قابل انجام است.

بواسیر – هموروئید
شقاق – فیشر
کیست مویی – سینوس مویی
زگیل آلت تناسلی
فیستول – آبسه
یبوست
هموروئید ترومبوزه

اين مركز اولين مركز درمان بيماريهاي مقعد با ليزر از سال ١٣٨٢ ميباشد و در طي اين مدت بيش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بيش از پانزده هزار عمل با ليزر در ان انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در ان گرديده است و هر روز نيز به ان افزوده ميگردد. در اين مركز مراجعين ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه و پس از تشخيص بيماري راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد اين درمان ميتواند شامل درمان دارويي يا درمان با ليزر باشد كه در هر صورت باعث بهبود سريع بيمار بدون بستري شدن در بيمارستان و بيهوشي است و از روز بعد بيمار ميتواند سر كار خود حاضر شود.

1- اطمینان نسبت به استعمال اشعه لیزر CO2

به کارگیری این نوع معالجه از 26 سال پیش در یک کلینیک خصوصی آمریکا شروع شد و تا بحال بدون عارضه بوده است.

2- مزیت عمل جراحی با لیزر مربوط است به کمی درد های بعد از عمل و کمی خونریزی و کوتاه بودن ….

 

درمان بواسير با ليزر در تبريز

آدرس: تبریز خیابان 17 شهریور جدید روبروی برج آذربایجان مطب دکتر کهنموئی

تلفن مطب : 04135550277

موبایل : 09141159362

 

دکتر صمد کهنموئی

متولد 1314 تبریز

تحصلات دیپلم طبیعی با در جه شاگرد اولی استان در سال 1333 دبیرستان فردوسی تبریز

تحصیلات پزشکی

دانشگاه تهران از سال 1333 الی 1340

تحصیلات تخصصی

از سال 1340 الی 1346 در دانشگاه های امریکا و هاروارد میشیگان

استخدام در دانشگاه تبریز از سال 1346 با رتبه های استاد یاری دانشیاری استادی و ریاست بخش جراحی و مدیریت گروه بازنشستی در سال 1372 با درجه استادی رتبه 17

درمان بواسير با ليزر در تبريز

درمان بواسير با ليزر در تبريز

 

 

 

 

 

نشانی:
تبریز _ بلوار 29 بهمن _ دانشگاه تبریز _ مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تبریز

پست الکترونیکی:

health@tabrizu.ac.ir

تلفن:

+984133393201

دورنگار:

+9833271971

ساعات کاری:
8 صبح تا 12 ظهر و 14 تا 16

نشانی:
تبریز _ بلوار 29 بهمن _ دانشگاه تبریز _ مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تبریز

پست الکترونیکی:

health@tabrizu.ac.ir

تلفن:

+984133393201

دورنگار:

+9833271971

ساعات کاری:
8 صبح تا 12 ظهر و 14 تا 16

© کلیه حقوق متعلق به دانشگاه تبریز می‌باشد.

جراحی گواتر ، سینه (پستان) ، گوارش ( هموروئید ، فیسور ، فیستول ) با لیرز

جراحی آنورکتال با لیزر

صحبت از برخی بیماری ‌ها کار چندان ساده‌ ای نیست؛ نه از آن جهت که مشکلات پیچیده و غیر قابل درمانی داشته باشند؛ بلکه برعکس، گاهی آن ‌قدر ساده درمان می ‌شوند که انسان به سختی باور می‌ کند افرادی هستند که سال‌ ها است از این بیماری‌ ها رنج می ‌برند. بیماری‌ های ناحیه مقعد از این دسته بیماری‌ ها هستند.

 دکتر هادی احمدی آملی، جراح و فوق ‌تخصص کولورکتال در مورد این بیماری‌ ها و باورهای رایج اما نادرست در مورد‌ آن ها با هفته نامه سلامت گفتگو کرده است.

سوزش و خون‌ ریزی هنگام اجابت مزاج، شکایت نسبتا شایعی به حساب می ‌آید. آیا باید از این علایم بترسیم یا باید با آن ها بسازیم؟

خون‌ ریزی‌ های مقعدی می‌ تواند به علت بیماری‌ های ناحیه مقعد و یا بیماری ‌های قسمت‌ های بالاتر روده باشد. خون ‌ریزی‌ های بالاتر از مقعد که در روده بزرگ است اغلب به علت غده ‌های خوش‌ خیم یا بدخیم روده و گاهی زخم‌ های روده است اما از بیماری ‌های مقعد دو دسته هستند که خون ‌ریزی‌ می ‌دهند، یکی هموروئید (بواسیر) که سبب خون ‌ریزی می ‌شود. این خون ‌ریزی به صورت قطرات خون روشن روی مدفوع است و با درد همراه نیست. علت دیگر فیشر مقعد یا همان شقاق است.

پس با این حساب، فقط شقاق است که خونریزی ‌اش با سوزش و درد همراه است؟

درمان بواسير با ليزر در تبريز

تقریبا باید گفت بله؛ در این بیماری‌ علامت عمده، درد و سوزش مقعد است که می ‌تواند با خون ‌ریزی توام شود. خون ‌ریزی در شقاق به صورت قطرات خون روشن پس از دفع و یا هم زمان با دفع است. به ندرت تومورهای مقعد هم باعث خون ‌ریزی مقعد می ‌شوند. اگر چه این خون ‌ریزی ‌ها به صورت روشن نبوده و ممکن است تیره باشند ولی گاهی کاملا با هموروئید اشتباه می‌ شوند. درد می ‌تواند همراه با این تومورها (غده ‌ها) باشد و یا نباشد.

دانستن فرق این بیماری ‌ها با هم برای بیمار مهم است؟ اصلا با مشاهده این علایم باید چه‌ کار کرد؟

اگر چه دانستن تفاوت این بیماری ‌ها مهم است اما نباید تشخیص بیماری‌ ها را به عهده خود بیمار گذاشت چون گاهی علایم بسیاری از این بیماری‌ ها با هم مشابه است. تازه پزشک درمانگر هم اغلب فقط با شرح حال و معاینه به تشخیص ‌های احتمال نمی ‌رسد و در بسیاری از موارد اقدام به روش‌ های تشخیصی بیشتر مثل دکتوسیگموئیدوسکوپی و یا کولونوسکوپی می‌ کند.

کدام ‌یک از این بیماری‌ ها خطرناک‌ تر هستند و بررسی فوری می ‌خواهند؟

اصولا اگر بیمار با خون ‌ریزی مراجعه کند باید با دقت و فوریت بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرد چون‌ خون ‌ریزی می ‌تواند به علت تومورها (غده‌ های) روده و مقعد باشد. علایم دیگری که می ‌توانند نشان ‌دهنده غده‌ های روده باشد شامل تغییر اجابت مزاج، کاهش وزن و بی ‌اشتهایی است. اگر خون ‌ریزی‌ به صورت خون تیره و یا با دفع لخته و یا مخلوط شدن مدفوع و خون باشد، نگران ‌کننده ‌تر است.

آیا پی گیری این بیماری ‌ها در مردان و زنان فرق دارد؟

تفاوت عمده ‌ای در پی گیری و شیوع بیماری ‌های مقعد بین زن و مرد وجود ندارد اما به دلیل بارداری و زایمان ممکن است هموروئید در خانم‌ ها کمی شایع‌ تر شود، خصوصا در دوران بارداری، اما زن ‌ها به علت حجب و حیای بیشتر اغلب دیرتر به پزشک مراجعه می ‌کنند. در مورد پیشگیری، تفاوت عمده ‌ای بین زن‌ ها و مردها نیست.

در داروخانه‌ ها با پمادها یا قطره‌ های صنعتی یا گیاهی مواجه می ‌شویم که مثلا روی آن نوشته ‌اند: ضدهموروئید یا ضدشقاق. آیا استفاده از این محصولات دارویی را تجویز می ‌کنید؟

بسیاری از این داروها در کارآزمایی ‌های بالینی مورد استفاده قرار نگرفته‌ اند تا کارایی آن ها به صورت علمی اثبات ‌شود. بسیاری از داروهای رایج مثل پماد آنتی ‌هموروئید در درمان هموروئید تقریبا هیچ جایگاهی ندارد. توصیه ی اکید بنده این است که به هیچ ‌وجه از این داروها به صورت سرخود استفاده نشود. نه به دلیل تاثیر نداشتن این داروها، بلکه به این دلیل که بیمار با تشخیص احتمالی هموروئید و یا شقاق اقدام به مصرف این داروها می‌ کند در حالی که ممکن است بیماری‌ جدی‌ تری مطرح باشد.

در روزنامه ‌ها گاهی آگهی ‌های مبنی بر “درمان غیرجراحی هموروئید توسط لیزر” منتشر می ‌شود. این شیوه ‌ها چه قدر علمی است؟

اگر چهار بیماری شایع مقعد را مدنظر قرار دهیم، لیزر در درمان سه تا از این بیماری‌ ها هیچ نقشی ندارد؛ تاکید می‌کنم: هیچ نقشی ندارد. این بیمار‌ی‌ ها عبارت‌ هستند از شقاق، آبسه مقعدی و فیستول مقعد. در درمان هموروئید (بواسیر) در نوع خارجی هم هیچ جایگاهی ندارد اما در هموروئید داخلی می ‌توان از لیزر استفاده کرد اما به دلیل تاخیر در بهبود زخم و گران بودن، روش مناسبی نیست و در اکثر کشورهای جهان از لیزر استفاده نمی‌ شود.

اما این که درمان ‌های غیرجراحی در بیماری ‌های مقعد وجود دارد یا خیر؟ جواب آن مثبت است. در درمان شقاق از پمادهای نیتروگلیسیرین و دیلتیازم استفاده می‌ شود و یا در درمان هموروئید از حلقه‌ های لاستیکی به جای جراحی، استفاده می ‌شود.

آقای دکتر! با توجه به تجربه شما، می ‌خواهم بپرسم چرا مردم برای بیان این قبیل مشکلات خود معمولا نوعی شرم و خجالت بیش از حد بروز می ‌دهند؟ چه طور باید این رفتار را اصلاح کرد؟

خب، منش مردم را باید با اقدامات فرهنگی اصلاح کرد. اطلاع‌ رسانی بهتر در رسانه‌ ها خیلی موثر است. با توجه به وجود متخصصان خوب زن در کشورمان می ‌توان خانم‌ ها را برای معاینه به پزشکان زن ارجاع داد. با تکیه بر هنجارها و باورهای دینی ‌مان که پزشک محرم است و حفظ سلامت فرد از تاکیدات دینی ما است، می ‌توان تا حدی این رفتارهای فرهنگی را عوض کرد.

مصاحبه کننده: دکتر یاشا نهرینی

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

*مطالب مرتبط:

خون‌ریزی ‌های گوارشی؛ علل و راه‌حل

مبتلایان به هموروئید چه بخورند؟

هموروئید یا بواسیر

یبوست و دردسرهای آن (1) و (2)

دلایل یبوست کودکان و رفع آن

تغییر اجابت مزاج و یبوست

یبوست و درمان آن با تغذیه مناسب

درمان یبوست چیست؟

رفع یبوست مهم است

درمان یبوست با برگ سنا

آلو؛ بهترین درمان یبوست

یبوست، بیماری یا بی توجهی؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

درمان بواسير با ليزر در تبريز

درمان بواسير با ليزر در تبريز

10

0 ایناز بصیری فواید،علائم،خواص نوامبر 11, 2018
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *