درمان تکرر ادرار در شب

درمان تکرر ادرار در شب
درمان تکرر ادرار در شب

تکرر ادرار شبانه ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید ولی اگر علت آن را پیدا کنید به راحتی قابل درمان خواهد بود.

به گفته دکتر متیو راتمن Matthew Rutman  ، استادیار اورولوژی مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا Columbia University  ، اغلب افراد هر از گاهی شب ها برای رفتن به دستشویی بیدار می شوند ولی اگر تبدیل به یک عادت همیشگی شود، خوابتان را به هم زده و منجر به خستگی در طول روز خواهد شد.به این مشکل نوکتریا nocturia   یا تکرر ادرار شبانه می گویند و به طور کلی برای کسانی به کار برده می شود که حداقل شبی یک بار برای دفع ادرار از خواب بیدار می شوند و اگر این بیدار شدن شبانه به دو یا سه بار برسد مسلما بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذار خواهد بود.

– مثانه شما به سختی می تواند ادرار را در خود نگه دارد.- در طول روز بیش تر از حد معمول ادرار تولید می کنید.- در طول شب بیش تر از حد معمول ادرار تولید می کند.گاهی اوقات این مشکل فقط نشان از پیر شدن دارد ولی اگر به صورت مداوم و بیشتر از شبی یک بار باشد به طوری که روی عملکرد شما در طول روز تاثیر بگذارد، مشکل فراتر از روند طبیعی افزایش سن است.با وجودی که تکرر ادرار در شب آزار دهنده است احتمالا نشان از یک سری مشکلات سلامت یا عادت های اشتباه است که منجر به دستشویی رفتن شبانه شما می شود. در ادامه تعدادی از مشکلاتی که به صورت بالقوه منجر به تکرر ادرار شبانه می شوند را بررسی می کنیم. اگر تکرر ادرار شبانه خوابتان را به هم می زند یا با هر کدام از مشکلاتی که در ادامه مقاله بیان می کنیم سر و کار دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

هر چه بیشتر از خواب بیدار شوید احتمال بیشتری دارد که متوجه ادرار داشتن و احساس خالی کردن مثانه شوید. به گفته دکتر راتمن، شاید اصلا نیازی به ادرار کردن به صورت اورژانسی نداشته باشید ولی چون از خواب بیدار شده اید به دستشویی می روید.یک دلیل احتمالی آن می تواند آپنه خواب Sleep apnea باشد، شرایطی که در خواب تنفستان به صورت موقت قطع شده و باعث بیدار شدن تان در نصف شب می شود. اگر با هرگونه مشکل خواب دیگری روبرو هستید، رفع آن ها منجر به توقف دستشویی رفتن شبانه تان خواهد شد.درمان تکرر ادرار در شب

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : انواع آپنه خواب، علائم، شیوع، علل و درمان هر یک از آنها

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دچار آپنه خواب شده اید اگر این 7 علائم را دارید 

کافئین و الکل هر دو دیورتیک diuretics ( ادرار آور ) هستند که منجر به افزایش تولید ادرارتان می شود بنابراین نوشیدن آن ها در اواخر روز منجر به افزایش ادرار شبانه خواهد شد به علاوه مصرف هر نوع نوشیدنی به مقدار زیاد در شب هم منجر به تکرر ادرار شبانه خواهد شد.به پیشنهاد دکتر اورولوژیست  جیسون ام فیلیپس Jason M. Phillips  ، مصرف هرگونه نوشیدنی را 2 تا 4 ساعت قبل از خوابیدن قطع کنید و از مصرف کافئین و الکل در عصر اجتناب کنید تا از بیدارخوابی های شبانه برای رفتن به دستشویی راحت شوید.

به گفته دکتر فیلیپس، برخی داروهای رایج از جمله لیزیکس Lasix   و هیدروکلروتیازید hydrochlorothiazide   که برای درمان ادم edema   ( تورم ) و فشار خون بالا تجویز می شوند، دیورتیک هستند. اگر این داروها را مصرف می کنید 6 ساعت یا بیشتر قبل از خواب آن ها را مصرف کنید.ممکن است داروهای دیگری هم در این زمینه مشکل ساز باشند بنابراین اگر دچار تکرر ادرار شبانه هستید در مورد اثرات جانبی داروهایتان با پزشکتان مشورت نمایید.

اگر مبتلا به دیابت باشید، گلوکز یا قند خون اضافه به کلیه هایتان هجوم برده و منجر به افزایش آب ورودی به کلیه ها می شوند که در نهایت به سمت مثانه می روند بنابراین ممکن است سریع تر از حد معمول احساس پر شدن مثانه داشته باشید.اگر در طول روز مانند شب تکرر ادرار دارید و هر بار میزان ادرارتان زیاد است بهتر است آزمایش ادرار urinalysis test بدهید تا مشخص شود چه مقدار قند در ادرارتان وجود دارد.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری دیابت و نکاتی که بتوانید با این بیماری راحت تر زندگی کنید

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم دیابت چیست؟ 

با افزایش سن در مردان، تغییری در بدنشان به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia   یا بزرگ شدن غده گردو شکل پروستات در بدنشان ایجاد می شود. پروستات مسئول انسداد ادرار در بدن مردان است. این مشکل به دلیل تغییرات سطح هورمون ها از جمله تستوسترون testosterone   یا تجمع دی هیدروتستوسترون* dihydrotestosterone    بوجود می آید.به گفته دکتر فیلیپس، یک غده پروستات بزرگ شده می تواند فشار مثانه را افزایش دهد و باعث شود فکر کنید بیشتر نیاز به تخلیه مثانه دارید. بزرگ شدن پروستات می تواند باعث سایر علایم مشکلات ادراری شود مثل کنترل شروع و توقف ادرار، جریان ضعیف، احساس خالی نشدن کامل مثانه بعد از ادرار کردن.پروستات بزرگ شده را می توان با داروهایی مانند فلومکس Flomax  ، Myrbetriq   یا آنتی کولینرژیک anticholinergics   که عضلات مثانه را شل می کنند و روش جراحی یورو لیفت* UroLift   درمان کرد.

* دی هیدرو تستوسترون dihydrotestosterone :  یا DHT   فرمی از تستسترون است که برای تکامل جنسی جنس مذکر ضروری است. این هورمون در غده پروستات، فولیکول مو و غدد آدرنال توسط آنزیم 5-آلفاردوکتاز از تستسترون ایجاد می شود. درواقع متابولیتی از تستسترون است که از لحاظ بیولوژیک فعال بوده و به کلاسی از هورمون‌ها که آندروژن نامیده می شوند تعلق دارد.

* یورولیفت Urolife :در این روش وسیله ای از طریق مجرای ادرار به غده پروستات نزدیک میشود سپس با استفاده از چند نخ بخیه که به دکمه هایی متصل است پروستات به کنار زده شده و در همان وضعیت باقی میماند تا مجرای ادرار باز شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : انواع بیماری های پروستات را بشناسید

به گفته دکتر فیلیپس، تحریک کننده ها مانند خوراکی های تند، الکل و عفونت مجاری ادرار می تواند باعث شود حس کنید مثانه تان پر شده است. مشکلات ایجاد شده برای مثانه هم یکی از احتمالات احساس تکرر ادراد هم در روز و هم در شب خواهد بود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : از کجا بفهمیم مثانه بیش فعال داریم؟

به گفته دکتر فیلیپس، اگر هر بار مقدار ادرار زیادی دفع می کنید، احتمالا مقصرش عادت های اشتباه شما در نوشیدن، مصرف داروها یا دیابت است.اگر مقدار ادرار کم است احتمالا مثانه شما دچار تحریک یا فشار شده. خبر خوب برای شما این است که همه این مشکلات به محض پیدا کردن علت قابل درمان هستند بنابراین مشکل تکرر ادرار در شب را نادیده نگرفته و به دنبال رفع آن باشید.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : ادرار زیاد در روز نشانه این بیماری است 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ادرار خونی در مردان می تواند به علت آسیب جنسی باشد 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اهمیت ادرار کردن پس از رابطه جنسی برای زنان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بیماری تكرر ادرار 

 تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار

تصویر امنیتی جدید

All Rights Reserved – © 2018 | باز نشر مطالب پورتال سیمرغ تنها با ذکر نام و آدرس seemorgh.com مجاز می باشد.

تکرر ادرار در مردان به علت بزرگتر شدن پروستات و در زنان مسن بسیار شایع است.

تکرر ادرار شبانه به معنی یک یا چند بار نیاز به توالت رفتن در طول شب است. با بالاتر رفتن سن احتمال بروز تکرر ادرار بیشتر می شود.

مشکل تکرر ادرار در مردان و به علت بزرگتر شدن پروستات (به صورت خوش خیم) بسیار شایعتر است. پروستات بر روی مجرای خروجی ادرار از مثانه فشار آورده و از تخلیه ی کامل مثانه جلوگیری می کند. به همین دلیل نیاز به توالت رفتن بیشتر شده و به اصطلاح تکرر ادرار به وجود می آید.

البته تحقیقات اخیر نشان داده است که بسیاری از زنان مسن نیز از مشکل تکرر ادرار رنج می برند.

سایر علل تکرر ادراری شبانه

درمان تکرر ادرار در شب

ورم کردن پاها به علت یک بیماری قلبی
مصرف یک داروی ادرارآور که باعث دفع ادرار بیشتر و در نتیجه تکرر ادرار می شود.
به هم ریختن “ساعت بدن” به هر دلیلی، که موجب می شود الگو های دفع ادرار در طول روز، هنگام شب رخ بدهند.
مثانه ناپایدار و یا بیش فعال که به علت التهاب مثانه به وجود می آید.
دیابت، اگر به اندازه کافی کنترل نشود به دفع قند توسط ادرار منجر خواهد شد که این قضیه باعث تولید ادرار بیشتر توسط بدن می شود.

درمان تکرر ادرار و مقابله با تکرر ادرار شبانه

اگر داروی ادرارآور خاصی در اواخر شب مصرف می کنید منتظر شوید که اثر درمانی خود را به صورت کامل بگذارد و بعد به رختخواب بروید.
مصرف مایعات را در طول روز بیشتر و در طول شب کمتر کنید. مواظب باشید که میزان مایعات مصرفی شما از حد طبیعی آن کمتر نشود.
در ساعت های پایانی شب از مصرف مواد کافئین دار مانند چای و قهوه و همچنین ماءالشعیر بپرهیزید. این مواد، ادرارآور هستند.
از نوع نوشیدنی، میزان نوشیدنی و زمان نوشیدن آن به صورت روزانه یادداشت برداری کنید. این کار به شما کمک می کند که بعد از یک مدت متوجه شوید که نوشیدن چه مایعاتی، به چه میزان و در چه زمانی تکرر ادرار شبانه ی شما را تشدید می کند.همچنین روی آوردن به نوشیدنی های بدون کافئین می تواند به شما کمک کند.
به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک دستگاه ادراری تحتانی شما را معاینه کرده و برای رفع این مشکل برای شما دارو تجویز کند. از مصرف خودسرانه دارو به شدت بپرهیزید. برای دریافت داروهایی برای درمان تکرر ادرار شبانه و شب ادراری حتما به پزشک مراجعه کنید و دارو ها را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید./ شفاجو

روی دکمه زیر کلیک فرمایید

فال حافظ

کپی برداری ممنوع !

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.
هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما – مجله اینترنتی ریموژ

اگر شب ها معمولا با مثانه ای پر از خواب می پرید احتمالا شما دچار تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا هستید. علت تکرر ادرار در شب ممکن است این باشد که بدن شما بیش از حد ادرار تولید می کند یا مثانه شما توان نگهداری آن را ندارد و یا اینکه هر دو مورد با هم دخیل هستند.

اگر شب ها معمولا با مثانه ای پر از خواب می پرید احتمالا شما دچار تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا هستید. علت دستشویی رفتن مکرر ممکن است این باشد که بدن شما بیش از حد ادرار تولید می کند یا مثانه شما توان نگهداری آن را ندارد و یا اینکه هر دو مورد با هم دخیل هستند. برای بررسی علت تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا، در ادامه با نت نوشت همراه باشید. شاید شما دچار نوکتوریا (ادرار شبانه) باشید. البته علت دستشویی رفتن مکرر متفاوت است که برای یک سری از آن ها نیاز است که زیر نظر معالجات پزشکی باشید و برای بعضی هم خودتان می توانید درمان های خانگی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی عفونت ادراری بدون دارو

ممکن است تکرر ادرار در شب به این خاطر باشد که بیش از حد مایعات نوشیده و یا آن ها را بلافاصله قبل از اینکه به رخت خواب بروید، نوشیده اید. چند ساعت قبل از ساعت خوابتان میزان مایعات مصرفی را کم تر کنید. در اوقات پایانی روز الکل و قهوه ننوشید. همچنین حتماً قبل از خواب به دستشویی بروید.

خوردن مایعات بیش از حد در حوالی ساعات خواب یا حتی نوشیدن الکل و کافئین بعد از شام به احتمال زیاد سبب می شود که نیمه شب شما با مثانه ای پر از خواب بیدار شوید. بهتر است مصرف نوشیدنی ها را در شب به خصوص بعد از زمان شام قطع کنید و یا این که کاهش دهید. مصرف بسیاری از داروها نیز در این مسئله دخیل هستند. داروهایی مانند دیورتیک ها بر روی مثانه تاثیر می گذارند و سبب افزایش حجم ادرار می شوند.درمان تکرر ادرار در شب

بیشتر بخوانید: ورزش برای تکرر ادرار : بی‌ اختیاری ادرار را با این چند حرکت درمان کنید

در اثر عفونت ادراری، فرد باید تعداد دفعات بیشتری در روز و شب نسبت به حالت نرمال آن به دستشویی برود. در این صورت ممکن است هنگام تخلیه ادرار درد داشته باشید یا در نواحی شکم احساس درد کنید و شاید تب هم داشته باشید. پزشک می تواند این عفونت را تشخیص داده و آن را درمان کند.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی ضد التهاب بسیار قوی را بشناسید!

با بالا رفتن سن، احساس نیاز به دفع ادرار شبانه افزایش می یابد. هر چه سن بیشتر شود، بدن شما هورمون هایی که کمک می کنند مثانه ادرار را به مدت طولانی تری نگه دارد، کم تر ترشح می کند.

مردان: با افزایش سن به خصوص از میانسالی به بعد، بزرگ شدن پروستات در مردان شایع می شود. معمولاً مشکل مهمی نیست اما احتمال دارد یکی از دلایل افزایش ادرار باشد.

زنان: در دوران یائسگی بدن زنان استروژن کم تری تولید می کند که باعث تغییر در میزان ادرار شده و ممکن است بیش از قبل نیاز به تخلیه ادرار داشته باشند. همچنین اگر زایمان کرده باشند، ماهیچه های لگن، ضعیف تر شده است که این مورد هم در میزان ادرار دخیل است.

بیشتر بخوانید: رنگ ادرار شما چه رنگی است؟ علت رنگی بودن ادرار چیست؟

مصرف یک سری از داروها سبب می شوند که ادرار بیشتری در مثانه جمع شود. اگر داروهای شما این حالت را ایجاد می کنند، درباره آن ها با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است این مشکلات را از طریق مصرف داروها در صبح زود بر طرف کنید یا اینکه داروهای شما تغییر کنند.

بیشتر بخوانید: گیاه ضد عفونت همه کاره برای انواع عفونت ها

شاید بعضی شب ها نیاز به دفع ادرار تا این حد نباشد که شما را از خواب بپراند. اما اگر خودتان از خواب بیدار شوید به دستشویی بروید. زمانی دچار این حالت می شوید که سندرم پای بی قرار داشته باشید و یا دچار دردهای سخت و مداوم یا افسردگی باشید. همچنین بین تنگی نفس و خفقان در هنگام خواب و ادرارهای شبانه ارتباط وجود دارد. برطرف کردن بی نظمی های خواب و نظم مناسب ساعت خواب می تواند در درمان ادرارهای شبانه موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید: علت مشاهده خون در ادرار و ترشحات بدن چیست و چه موقع نگران کننده است؟

اگر قلب شما نتواند به خوبی خون را پمپاژ کند، مواد مایع درون بدن هم بیشتر می شود. از طریق قوزک پا می توانید متوجه این موضوع شوید. وقتی که خوابیده اید یا مشغول استراحت هستید، بدن شما می خواهد آب اضافی درون بدن را به بیرون بفرستد. به همین دلیل از خواب برمی خیزید و به دستشویی می روید. در این حالت ممکن است پاها ورم کرده و ملتهب شوند که برای درمان آن می توانید در طول روز استراحت بیشتری به پا داده و یا جوراب های کلفت بپوشید.

اگر از این راه ها استفاده کردید و نتیجه ای نداشت، به پزشک مراجعه کنید. دیگر مشکلات نیز می توانند علت تکرر ادرار در شب باشند و باعث شوند مثانه شما کم تر از حد توان خود ادرار را نگه دارد. مانند:

بیشتر بخوانید: میزان ادرار در استخرهای عمومی چقدر است؟

شرایطی که باعث می شوند بدن شما ادرار بیشتری دفع کند:

اگر این مشکلات را داشته باشید و نسبت به درمان آن اقدام کنید، ادرارهای شبانه نیز برطرف خواهند شد.

بیشتر بخوانید: درمان پارکینسون با ۵ گام موثر

کهولت سن می تواند علت  دستشویی رفتن مکرر در شب باشد و در تکرر ادرار موثر واقع شود. به این دلیل که در سنین بالا تغییراتی در دیواره مثانه رخ می دهد که مثانه قادر به نگه داشتن طولانی مدت ادرار نیست. علاوه بر این عضلات نگه دارنده مثانه با کهولت سن ضعیف و سست می شوند. بیماری‌هایی از جمله سرطان پروستات که با بزرگ شدن پروستات همراه است نیز سبب می شود فرد دفعات دفع ادرارش زیاد شود. عفونت مجاری ادراری هم در کودکان و هم در بزرگسالان منجر به دفع ادرار بیشتر می شود و این نشانه ای از احتمال ابتلا به دیابت البته در نوجوانان است.

بیشتر بخوانید: درمان پروستات با ورزش یوگا را حتما امتحان کنید

زنان بارداری که در نیمه شب زیاد به دستشویی می روند می بایست مراقبت های لازم جهت زایمان زود رس داشته باشند. اما این عمل بعد از بارداری نشانگر پرولاپس مثانه می‌باشد. این اختلال سبب وارد شدن فشار زیاد بر روی دستگاه ادراری شده و نیاز به درمان دارد.

سیستیت بینی یک نوع بیماری مثانه است که نوعی التهاب مثانه ایجاد می کند. این بیماری نیز سبب می شود شب هنگام تکرر ادرار زیاد شود.

از دیگر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا، سندرم پای بی قرار، پارکینسون، مولتیپل اسکلروز یا آپنه خواب نیز در تکرر ادرار در شب یا نوکتوریا بسیار موثر هستند.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی عنبر نسا در درمان عفونت های زنان

پریدن از خواب شبانه برای رفتن به دستشویی، در طول روز نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون عدم تمرکز و دیگر مشکلات برای سلامت بدن شود. با بالا رفتن سن نیز احتمال بروز نوکتوریا در فرد افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: علت های سرطان مجاری ادرار که حتما باید به آن ها توجه کنیم

لیستی از مایعاتی که در طول روز می نوشید و تعداد دفعات دستشویی رفتن و مقدار ادرار را تهیه کنید.

پزشک این موارد را از شما می پرسد:

نویسنده: زهرا اسلامی – شکوفه آزادگان

منبع: www.webmd.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

اگر جوابی برای دیدگاه من داده شد مرا از طریق ایمیل با خبر کن

وبسایت

درمان تکرر ادرار در شب

Current [email protected] *

Leave this field empty

یکی از موارد مهمی که بسیار از کاربران این روزها با آن سروکار دارند…

به جرات می توان گفت که Instagram یک اسم کاملا شناخته شده در جهان…

رمان سانست پارک نوشتۀ پل آستر نویسندۀ آمریکایی است. مایلز هلر پسر موریس هلر صاحب کتابفروشی…

فیلم Volver یا به فارسی: بازگشت فیلمی ساخته ی کارگردان مشهور اسپانیایی، پدرو آلمادوار است که سال…

Copyright © 2018 – Netnevesht

نام کاربری

رمز عبور

مرا به خاطر داشته باش

ثبت نام | رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری

ایمیل

یک رمز عبور به ایمیل شما فرستاده خواهد شد.

ورود | رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری یا ایمیل:

ورود| ثبت نام

وب‌سایت اوما: در اغلب افراد مثانه قادر به ذخیره ادرار است و فقط نیاز به 4 تا 8 بار در روز ادرار کردن است. نیاز به ادرار بیش از هشت بار در روز یا بیدار شدن در طول شب برای رفتن به دستشویی به معنای مصرف بیش از حد مایعات است یا نشانه بیماری است.

6 علت احتمالی تکرر ادرار

تکرر ادرار می تواند نشانه ای از بسیاری از مشکلات مختلف از بیماری کلیه تا مصرف بیش از حد مایع باشد. هنگامی که تکرر ادرار همراه با تب، نیاز فوری به ادرار کردن و درد یا ناراحتی در شکم رخ دهد، ممکن است عفونت ادراری داشته باشید. سایر علل احتمالی تکرر ادرار عبارتند از:

1- دیابت : تکرر ادرار با مقدار غیر طبیعی ادرار نشانه اولیه دیابت نوع 1 و 2 است (علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است) زیرا بدن تلاش می کند خود را از شر گلوکز غیر قابل استفاده رها کند.درمان تکرر ادرار در شب

2- بارداری: از هفته های اول بارداری، رشد رحم به مثانه فشار وارد می کند (علائم بارداری قبل از پریود را بشناسید ) و باعث تکرر ادرار می شود.

3- مشکلات پروستات: پروستات بزرگ شده می تواند به مجرای ادرار فشار وارد کند و جریان ادرار را متوقف کند (آیا سرطان پروستات درمان دارد؟). این مسئله باعث می شود دیواره مثانه تحریک پذیر شود. در این صورت مثانه حتی در حالتی که ادرار کمی دارد، شروع به انقباض می کند و باعث تکرر ادرار می شود.

4- سيستيت بینابینی (سندرم دردناک مثانه): این بیماری با درد در مثانه و ناحیه لگن همراه است. اغلب علائم شامل نیاز فوری و یا مکرر به ادرار کردن است.

5- استفاده از دیورتیک: این داروها که برای درمان فشارخون بالا و یا تولید سیال در کلیه استفاده می شود و مایع بیش از حد بدن را از بین می برد، باعث تکرر ادرار می شود.

6- سکته مغزی یا سایر بیماری های عصبی: آسیب به اعصابی که مثانه را تامین می کنند می تواند به مشکلات عملکرد مثانه منجر شود، از جمله نیازمندی های مکرر و ناگهانی برای ادرار کردن.

علل کمتر شایع تر عبارتند از: سرطان مثانه، اختلال عملکرد مثانه و پرتودرمانی.

اغلب، تکرر ادرار نشانه ای از مشکل نیست، بلکه مشکل است. در افرادی که مبتلا به سندرم مثانه فعال هستند، انقباضات ناخواسته مثانه منجر به تکرر ادرار می شود. این مسئله باعث می شود یک بار یا بیشتر در طول شب از خواب شوید و دستشویی بروید.

تشخیص علت تکرر ادرار

اگر تکرر ادرار باعث تداخل با زندگی شما شود یا همراه با سایر علائم مانند تب، درد پشت، استفراغ، لرز، افزایش اشتها و تشنگی، خستگی، ادرار مات یا خونی، یا ترشحات از آلت تناسلی یا واژن باشد باید به دکتر مراجعه کنید.

برای تشخیص علت تکرر ادرار، پزشک معاینه فیزیکی انجام می دهد و پرونده پزشکی شما را مطالعه می کند و سوالاتی مانند موارد زیر می پرسد:

آیا داروی خاصی مصرف می کنید؟

آیا علائم دیگری دارید؟

آیا فقط در طول روز یا در طول شب مشکل دارید؟

آیا بیش از حد معمول مایعات می نوشید؟

آیا ادرار تیره تر یا روشن تر از حد معمول است؟

آیا مشروبات الکلی یا نوشابه های کافئین دار مصرف می کنید؟

طبق یافته های مطالعه فیزیکی و پرونده پزشکی، پزشک آزمایش هایی را انجام می دهد، از جمله:

علت تکرر ادرار چیست؟

1- آزمایش ادرار: بررسی میکروسکوپی ادرار که شامل تعدادی از آزمایشات برای تشخیص و اندازه گیری ترکیبات مختلفی است که از ادرار عبور می کنند.

2- سيستومتري: آزمایشی که فشار داخل مثانه را اندازه گیری می کند تا ببیند مثانه چگونه کار می کند. سيستومتري برای تشخیص مشکل عضله يا عصب انجام می شود.

3-سيستوسکوپي: این آزمون به پزشک اجازه می دهد داخل مثانه و مجرای ادرار را با استفاده از یک ابزار نازک به نام سيستوسکوپ بررسی کند.

4- تست های عصبی: آزمایشات تشخیصی و روش هایی که به پزشک کمک می کند تا اختلال عصب را تایید یا رد کند.

5- سونوگرافی: یک آزمایش تصویربرداری تشخیصی با استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختار داخلی بدن.

درمان تکرر ادرار

درمان تکرر ادرار به مشکلی که باعث ایجاد آن شده است مربوط می شود. به عنوان مثال، اگر دیابت عامل اصلی باشد، درمان شامل کنترل قند خون می شود. درمان مثانه بیش از حد فعال باید با درمان های رفتاری آغاز شود، مانند:

1- بازآموزی مثانه

این شامل افزایش فاصله بین استفاده از دستشویی در طول دوره حدود 12 هفته است. این روش کمک می کند تا مجددا مثانه ادرار را به مدت طولانی تر نگه دارد.

2- تغییر رژیم غذایی

شما باید از مصرف غذاهایی که باعث تحریک مثانه می شود یا به عنوان دیورتیک عمل کند، اجتناب کنید. این موادغذایی شامل کافئین، الکل، نوشیدنی های گازدار، محصولات گوجه فرنگی، شکلات، شیرینی های مصنوعی و غذاهای تند می باشد. همچنین مهم است غذاهای با فیبر زیاد بخورید، زیرا یبوست ممکن است علائم سندرم مثانه فعال را بدتر کند.

3- نظارت بر مصرف مایع

برای جلوگیری از یبوست باید به اندازه کافی مایعات مصرف کنید اما قبل از خواب باید از نوشیدن مایعات اجتناب کنید، زیرا می تواند باعث تکرر ادرار شبانه شود.

4- تمرینات کگل

این تمرین ها باعث تقویت عضلات اطراف مثانه و مجرای ادرار می شود (تمرینات کگل بهمراه تصاویر ) و فوریت و فرکانس ادرار را کاهش می دهد. ورزش عضلات لگنی برای پنج دقیقه سه بار در روز می تواند کنترل مثانه را تغییر دهد.

درمان دارویی تکرر ادرار:

درمان تکرر ادرار در شب

درمان ممکن است شامل داروهایی نظیر دارفناکین (Enablex)، دسموپرسین استات (Noctiva)، ایمی پرامین (Tofranil)، میابگرون (میربیتریک)، اکسیوبیتینین (دیتروپان)، پچ اسیبوتیون پوست (Oxytrol)، سلیفناسین (Vesicare) باشد. تلستروئیدین آزاد شده (دیتروم LA) و تروپوسیموز( Sanctura XR)، (Oxytrol ) باشد. داریفناسین مخصوص افرادی است که بیش از دو بار در شب بیدار می شوند تا ادرار کنند.

گزینه های دیگری برای کسانی که به تغییرات شیوه زندگی و دارو پاسخ نمی دهند وجود دارد. داروی بوتاکس را می توان به عضله مثانه تزریق کرد، باعث می شود مثانه را آرام کند، ظرفیت ذخیره سازی آن را افزایش داده و نشت را کاهش دهد.

انواع جراحی نیز موجود است. جراحی با حداقل تهاجمی شامل اعمال محرک های عصبی کوچک فقط در زیر پوست است. اعصابی که کنترل کف لگن را انجام می دهند تحریک می شوند و دستگاه ها می توانند انقباضات اندام ها و عضلات داخل کف لگن را کنترل کنند.

همرسانی در

ایمیل

فیسبوک

Messenger

درمان تکرر ادرار در شب

Messenger

توییتر

گوگل +

بالاترین

واتس‌اپ

لینک را کپی کنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

نتیجه تحقیق پژوهشگرانان ژاپنی نشان می‌دهد کسانی که نیمه‌شب برای رفتن به دستشویی از خواب می‌پرند، باید نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهند.

این عارضه -تکرر ‌ادرار در شب- عمدتا افراد بالای ۶۰ سال را هدف قرار می‌دهد و با مختل کردن خواب، زندگی مبتلایان را تحت تاثیر قرار میدهد.

محققان دانشگاه ناکازاکی ژاپن در مطالعه‌ای که بر روی ۳۰۰ داوطلب انجام دادند به این نتیجه رسیدند که مصرف کمتر نمک به ادرار کمتر منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در این تحقیق افرادی که به طور معمول در رژیم غذایی خود مقدار زیادی نمک مصرف می‌کردند و بیشتر از سه ماه مبتلا به شب ادراری بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند و نتایج پس از کاهش مصرف نمک بررسی شد.

تعداد مراجعه این افراد پس از عمل به توصیه محققان و کاهش مصرف نمک، از دو نیم به یک بار رسید و در نتیجه کیفیت زندگی آنها بهبود یافت.

موتسو توموهیرو، نویسنده نتیجه این تحقیق البته گفته است مطالعه بیشتری برای تایید رابطه بین تکرر ادراری در شب و “مصرف بالای نمک” نیاز است.

او می‌گوید: “این هنوز احتمال است که یک تغییر کوچک در رژیم غذایی می‌تواند چنین تفاوت عظیمی در کیفیت زندگی افراد ایجاد کند.”

پیشتر در این نوع تحقیقات، فقط مقدار آب نوشیده شده قبل از خواب برای مشکل ادرار زیاد در شب مد نظر قرار می‌گرفت.

پریدن از خواب برای ادرار شبانه بیش از نیمی از مردان و زنان بالای ۵۰ سال را شامل می‌شود.

در افراد مسن این روند بسیار معمول است و بعضی از آنها دست‌کم دوبار از خواب بیدار می‌شوند.

تکرر ادرار در شب البته ممکن است نشانه بیماری‌های دیگری نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و یا اختلالات مرتبط با بدخوابی هم باشد.

نان، پنیر، چیپس و سس پاستا از جمله مواد غذایی هستند که مقادیر زیادی نمک دارند.
خانه

موبایل

بی اختیاری ادرار

 

درمان تکرر ادرار در شب

تكرر ادرار از علت تا درمان‌-در صورتي كه تعداد دفعات ادرار طي روز از 5 تا 7 بار بيشتر شود فرد اصطلاحا دچار تكرر ادرار شده است كه اين مساله مي‌تواند نشانه بيماري باشد .

پزشكان معتقدند كه چنانچه مقدار مايعات‌ دفع شده از بدن بيشتر از مايعات جذب شده آن باشد باعث از بين رفتن كاركرد كليه در بدن مي‌شود. ديابت، پرنوشي، تحريك شدن كليه در اثر سرما و از همه مهمتر سن وجنس از دلايل تكرر ادرار است. هرگونه علائم مثل سوزش، تكرر ادرار و تغيير‌رنگ در ادرار كه باعث اختلال در ادرار شود حتما بايد جدي گرفته شده چرا كه عدم درمان به موقع اين گونه اختلالات باعث حاد شدن مشكل بيمار و نياز وي به دياليز و پيوند كليه است.در صورت وجود درد و سوزش هنگام ادرار‌كردن و يا در صورتي كه بعد از ادرار كردن همچنان احساس نياز به دستشويي رفتن داريد به پزشك مراجعه كنيد. اينها ممكن است علائمي از عفونت‌هاي ادراري باشند. عفونت‌هاي ادراري شايع‌ترين عفونت‌هاي باكتريال در زنان حامله هستند و در صورتي‌كه درمان نشوند مي‌توانند سبب عفونت كليه و زايمان زودرس شوند.

 

علت بيماري‌

پزشكان معتقدند تكرر ادرار اغلب نشانه ابتلا به يك بيماري است. يكي از دلايل رايج تكرر ادرار، عفونت دستگاه ادراري است. سوزش ادرار، ادرار بد بو، تب و درد لگني از نشانه‌هاي ابتلا به اين بيماري است.

 

از ديگر دلايل رايج تكرر ادرار عبارتند از:

مصرف مدرها (داروهاي ادرارآور) و برخي داروهاي ديگر ‌ ضعيف شدن ماهيچه‌هاي مثانه، مجرا و كف لگن و در مردان، بزرگ و يا

 

عفوني شدن پروستات مي‌تواند منجر به تكرر ادرار بويژه در شب شود.

 

درمان سرطان‌هاي نزديك مثانه كه به ديوار مثانه آسيب برسانند.

 

سرطان مثانه و سنگ‌هاي مثانه و يا التهاب مثانه.

 

زماني‌كه ديابت باعث مي‌شود كه قند زيادي خون در ادرار دفع شود، آب بافت‌هاي بدن جذب مي‌شود و نياز به ادرار را افزايش مي‌دهد.

 

بيماري‌هايي كه موجب ضعف كليه مي‌شود.

 

قلب ضعيف كه نمي‌تواند خون را به خوبي تخليه كند و موجب تجمع مايعات در بدن و تكرر ادرار مي‌شود.

 

تكرر ادرار در زنان حامله‌

اين حقيقتي است كه زنان حامله دائما نياز به دفع ادرار دارند. اكثريت مردم تصور مي‌كنند كه علت اين مساله فشار رحم در حال رشد به مثانه است. اين نكته قطعاً در بعضي از ماه‌هاي حاملگي كه رحم بزرگ شده است صدق مي‌كند. در واقع بسياري از زنان در طول حامگي دچار «بي‌اختياري فشاري» مي‌شوند. در اين نوع بي‌اختياري، هنگام سرفه، خنده، عطسه و بلند كردن اجسام سنگين مقداري ادرار از مثانه خارج مي‌شود. اين عارضه در 3 ماهه سوم شايعتر است.

براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است قبل از پر شدن بيش از حد مثانه، به دستشويي برويد.انجام ورزش‌هايي كه سبب تقويت عضلات كف لگن مي‌شود نيز مي‌تواند به كاهش بي‌اختياري فشاري كمك كند. بهتر است ورزش‌هاي لگن را در اوايل حاملگي شروع كنيد و تا بعد از زايمان ادامه دهيد. (در واقع اگر غير از زمان حاملگي نيز اين ورزش‌ها را انجام دهيد بسيار مفيد خواهد بود.) به خاطر داشته باشيد كه قبل از شروع ورزش مثانه خود را تخليه كنيد.

 

تكرر ادرار به فاصله كوتاهي پس از زايمان برطرف مي‌شود. چند روز اول بعد از زايمان حجم و دفعات ادرار زياد مي‌شود زيرا بدن در حال دفع مايعات اضافي است كه در طول حاملگي در بدن جمع شده است. ولي بعد از چند روز وضعيت به حالت زمان قبل از حاملگي بر مي‌گردد.

 

كنترل تكرر ادرار

علاوه بر استفاده از دارو كه با تجويز پزشك انجام مي‌شود سعي كنيد چاي و قهوه كمتر مصرف كنيد زيرا اين مواد تا حدي مدر (زياد كننده ادرار) هستند. همچنين براي اين‌كه تعداد دفعات دستشويي رفتن در شب را كم كنيد روزها مقدار زيادي آب بنوشيد ولي در ساعات قبل از خواب آب ننوشيد. يك راه ديگر اين است كه هنگام ادرار كردن كمي به جلو خم شويد تا مثانه كاملاً تخليه شود. بيشتر از اينها كار ديگري نمي‌توان كرد.

منبع:noorportal.net


بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

نگران ریزش موهای خود نباشید

موهایی پرپشت و زیبا داشته باشید

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

درمان تکرر ادرار در شب
درمان تکرر ادرار در شب
10

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.