درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

با شروع بارداری بدن مادر تحت تاثیر تغییرات هورمونی ناشی از رشد و پرورش جنین قرار می گیرد. با ادامه حاملگی حجم خون در بدن مادر افزایش خواهد یافت به همین سبب عروق منبسط خواهند شد تا بتوانند حجم خون افزایش یافته را در خود جای دهند. این رخداد در بسیاری از مادران سبب افت فشار خون شده و علائمی نظیر تاری دید، سرگیجه شدید و … را به دنبال خواهد داشت. در این متن قصد داریم روش های درمان فشار خون پایین در بارداری و همچنین راه حل های خانگی در زمینه درمان فشار خون پایین در زمان بارداری را برای شما شرح دهیم.

یکی از خطرات اصلی فشار خون پایین برای بانوان، سقوط ناشی از غش است. برخی از بانوان با فشار خون پایین که بعد از نشستن یا دراز کشیدن به طور ناگهانی بلند می‌شوند، ممکن است دچار غش شوند. غش کردن‌های مکرر ممکن است خطرناک باشد، به خصوص در دوران بارداری، زیرا در صورت افتادن ممکن است آسیب ببینید و از بین رفتن گردش خون ممکن است باعث مشکلات داخلی شود.

افت شدید فشار خون ممکن است منجر به شوک یا آسیب عضوی شود. این عارضه ممکن است از رسیدن خون به جنین جلوگیری کند که خطراتی برای سلامتی جنین خواهد داشت.

طبق یک مطالعه، تحقیقات کمی وجود دارد که نشان می‌دهد فشار خون پایین مداوم در دوران بارداری تاثیر منفی بر نتیجه بارداری می‌گذارد، از جمله تولد نوزاد مرده. با این وجود، دلایل احتمالی بسیار دیگری برای این تأثیرات منفی بر سلامت جنین وجود دارد و فشار خون پایین به تنهایی معمولاً عوارض جدی به دنبال دارد.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

معمولاً برای فشار خون در دوران بارداری درمانی وجود ندارد، اما یک مادر ممکن است چندین روش خانگی را برای کاهش علائم امتحان کند. فشار خون اغلب در حدود سه ماهه سوم بارداری به حالت عادی برمی‌گردد. با این حال، برخی از بانوانی که فشار خون پایین را تجربه می‌کنند، ممکن است به دارو احتیاج داشته باشند. در هر شرایطی که ممکن است باعث افت فشار خون شوید، از جمله کم ‌خونی یا عدم تعادل هورمونی، ابتدا باید تحت درمان قرار بگیرید. اگر پزشک گمان کند که یک داروی خاص باعث افت فشار خون می‌شود، ممکن است داروی جایگزین را تجویز کند.

بسیاری از بانوان برای کمک به مقابله با فشار خون پایین، به جای درمان پزشکی به داروهای خانگی اعتماد می‌کنند.

استراحت برای درمان فشار خون پایین بارداری

استراحت در دوران بارداری اغلب توصیه می‌شود، خصوصاً با فشار خون پایین.

هنگام مقابله با فشار خون پایین در دوران بارداری، مهم است به یاد داشته باشید که همه چیز را به آرامی انجام دهید. وقت گذاشتن برای بیدار شدن از خواب در صبح به جای پریدن از رختخواب و بلند شدن از صندلی یا مبل به آرامی در طول روز می‌تواند به جلوگیری از سرگیجه و غش کردن کمک کند.

اگر احساس ضعف و سرگیجه دارید، باید به آرامی بنشینید یا دراز بکشید تا از افتادن جلوگیری کنید و نفس‌های مداوم بکشید. دراز کشیدن به سمت چپ نیز ممکن است به افزایش جریان خون به قلب کمک کند، که این امر ممکن است به ثبات بدن کمک کند. همچنین لازم است که مادران باردار بیشتر به استراحت بپردازند، خصوصاً وقتی فشار خون پایین دارند. استراحت و نشستن منظم در طول روز می‌تواند به بدن فرصت بهبودی و کاهش خستگی را بدهد.

پوشیدن لباس‌های گشاد و آزاد و راحت نیز ممکن است به جلوگیری از سرگیجه و خستگی کمک کند. ممکن است برخی از بانوان بدانند که پوشیدن جوراب‌های مخصوص یا جوراب‌های بالای زانو می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند.

مایعات برای درمان فشار خون پایین در بارداری

نوشیدن مایعات فراوان و درمان هرگونه تهوع صبحگاهی یا استفراغ بسیار مهم است. اگر فشار خون پایین باعث حالت تهوع ‌شود، چای گیاهی گرم ممکن است به آرام شدن معده کمک کند. آبرسانی به بدن نیز می‌تواند مفید باشد.

پزشکان همچنین ممکن است به جای چند وعده غذایی بزرگ، خوردن تعداد زیادی وعده‌های کوچک در طول روز را برای درمان فشار خون پایین در بارداری توصیه کنند. داشتن یک رژیم غذایی متنوع و غنی از مواد مغذی به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است و ممکن است در صورت امکان علائم را کاهش دهد.

پزشک همچنین ممکن است برای رفع فشار خون پایین توصیه کند میزان مصرف نمک روزانه خود را افزایش دهید. نمک زیاد می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد، از این رو صحبت با یک متخصص قبل از افزودن نمک اضافی به رژیم غذایی ضروری است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پزشک معمولاً در طی معاینات منظم دوران بارداری فشار خون مادر را تحت نظر دارد و در صورت کم یا زیاد بودن فشار، توصیه‌های درمانی را ارائه می‌دهد. فشار خون بالا یک مشکل شایع در بارداری است. فشار خون پایین در دوران بارداری طبیعی است، اما مهم است که بدانید چه زمانی به پزشک یا ماما مراجعه کنید. هر فردی که دچار سرگیجه مکرر یا غش شود، باید در اسرع وقت به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

اگر به همراه سردرد شدید، تغییر دید یا تنگی نفس، دچار غش یا سرگیجه باشید، باید تحت مراقبت‌های اورژانسی قرار بگیرید. دردهای قفسه سینه و احساس بی حسی و ضعف یک طرف بدن نیز نیاز به مراقبت اضطراری دارد. اگر همچنان تا بعد از سه ماهه سوم ادامه یابد یا اگر برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، باید از نظر فشار خون پایین مورد بررسی قرار بگیرید.

در صورتی که یک مادر باردار سابقه فشار خون پایین داشته باشد، باید این موارد را در طول معاینات اولیه بارداری به پزشک متخصص اطلاع دهد تا اطمینان حاصل شود که فشار خون خیلی پایین‌تر نرود. به یاد داشته باشید که همکاری با پزشک یا ماما برای درمان فشار خون پایین در بارداری می‌تواند به سلامتی مادر و جنین کمک کند.

منبع: medicalnewstoday

 

بیشتر بدانید:

 

1- علل و راه های پیشگیری از افت فشار خون در بارداری

2- علائم افت فشار خون در بارداری و چگونه میتوان از آن پیشگیری کرد؟

3- افت فشار خون در بارداری و فشارخون پایین در بارداری چقدر است؟

4- فشار خون پایین و ضعف در بارداری، آیا مشکل ساز است؟

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

فشار خون هر فرد مخصوص خودش است فشار خون نرمال در سطح جهان 80/120میلی متر جیوه است ولی این اعداد برای همه ی افراد صدق نمی کند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از نمناک:  فشار خون پایین معانی مختلفی برای افراد مختلف دارد. یک مطالعه، فشار خون معمولی را معمولاً 120 / 80 میلیمتر جیوه (Hg) دانسته اما اعداد خارج از این محدوده نیز می توانند سالم باشند.

فشار خون سالم برای بدنتان براساس سابقه پزشکی، سن و شرایط کلی شما متفاوت است. اگر فشار خون شما 90 / 60 mm Hg باشد، پزشک ممکن است فشار خونتان را پایین تشخیص دهد که علائم دیگری نیز دارد که در این مطلب عنوان خواهیم کرد.

 

علائم فشار خون پایین

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

 

 تاری دید

 گیج شدن یا آشفتگی

 سرگیجه

 غش

 سبک سری

 تهوع یا استفراغ

 ضعف

 اگر ضربان قلب سریع، تنفس سطحی و پوست سرد و یا مرطوبی داشتید، فوری به سراغ درمان پزشکی بروید که این علائم ممکن است نشان دهنده شوک باشند که یک وضعیت اورژانسی پزشکی است.

 

فشار خون پایین گستره ای از علت ها را دارد، از جمله مواردی که به آنها اشاره شده است :

 تغییر ناگهانی در موقعیت بدنی

 کم خونی

 اختلالات سیستم عصبی خودکار

 کم آبی بدن

 رژیم غذایی

 اختلالات هورمونی

 واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)

 کاهش شدید خون

 سکته یا بیماری های قلبی

 قند خون پایین

 دارو ها

 بارداری

 عفونت شدید

 استرس

درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

 مشکلات تیروئیدی

 ورزش شدید 

برنامه رژیمی و بهترین غذاهایی که فشار خون را افزایش می دهند.

 

در صورت بروز فشار خون پایین چه چیز هایی باید خورد ؟

خوردن انواع خاصی از غذا ها می تواند به شما کمک کند فشار خون خود را افزایش دهید. بر علائم خود نظارت کنید و به طور منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنید تا ببینید چه چیزی برایتان کارساز است و سعی کنید این خوراکی ها را مصرف کنید:

 مایعات بیشتر:کم آبی بدن حجم خون را کاهش می دهد و باعث افت فشار خون خواهد شد . هیدراته نگه داشتن بدن به خصوص هنگام ورزش کردن بسیار مهم است.

 غذاهایی که حاوی ویتامین B 12 بالایی هستند:کمبود ویتامین B 12 می تواند منجر به کم خونی شود که می تواند باعث فشار خون پایین شود که غذا های غنی از B 12 شامل تخم مرغ، غلات غنی شده و گوشت گاو هستند. 

 غذا هایی که حاوی اسید فولیک بالایی هستند:کمبود اسید فولیک می تواند به اندازه ویتامین B 12 مهم باشد و همان تاثیر را داشته باشد. نمونه هایی از غذا های حاوی اسید فولیک شامل مارچوبه، لوبیا قرمز و جگر می شوند. 

 غذا های شور می توانند فشار خون را افزایش دهند :خوردن سوپ کنسروی، ماهی دودی، پنیر کوتاژ و زیتون را امتحان کنید. 

 • خواص دارويي روغن زيتون مالشي
 • – کافئین :کافئین نیز می تواند به افزایش موقت فشار خون کمک کند. قهوه و چای کافئینی می توانند به طور موقت با تحریک سیستم قلبی و عروقی و افزایش ضربان قلب، فشار خون را افزایش دهند. 

   

  غذاهایی که هنگام پایین بودن فشار خون باید از آن ها اجتناب کنید:

  سیب زمینی

  پاستا

  برنج سفید

  نان سفید

  الکل 

  شکر 

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  آب نبات و کیک

  اقدامات احتیاطی لازم و پیروی از رژیم غذایی و درمان می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات بیشتر کمک کند. درمان های فوق مفید هستند، به خصوص زمانی که برای درمان اورژانسی ناشی از افت فشار خون به یک درمان خانگی سریع نیاز دارید. 

   

  اگر فشار خون شما به طور ناگهانی افت پیدا کند، چه کاری باید کرد؟

  اگر فشار خون شما به طور ناگهانی افت کند، می توانید مقدار بیشتری از غذاهای شور و یا نوشیدنی ها مصرف کنید تا به سرعت آن را افزایش دهید. همچنین می توانید برای دریافت الکترولیت در بدن خود یک خط تزریق (IV) را انتخاب کنید. 

   

  چرا فشار خون کم شما را خسته می کند؟

  معمولاً فشار خون پایین شما را خسته نمی کند. با این حال، اگر افت فشار خون شما ناشی از مشکلات پزشکی اساسی مانند عفونت، مشکل قلبی و یا آب بدن باشد، می تواند شما را خسته کند و باعث سیاه رفتن چشم شود. 

   

  آیا فشار خون پایین باعث حمله قلبی می شود؟

  اگر افت فشار خون شما ناشی از بیماری قلبی اساسی باشد، ممکن است با درد سینه یا حتی حمله قلبی مشخص شود. 

   

  نکاتی برای پیشگیری از فشار خون پایین:

  با پزشک خود و یا متخصص رژیم غذاییتان درباره غذاهایی که باید بخورید، نباید بخورید و آن هایی که باید به طور متوسط بخورید مشورت کنید. راه هایی وجود دارند که شما می توانید رفتارهای روزمره تان را اصلاح کنید که می توانند به شما کمک کنند.

   غذای کم ولی با دفعات بالا بخورید. وعده های غذایی بزرگ ممکن است باعث کاهش چشمگیر فشار خون شوند چون بدنتان برای هضم وعده های غذایی زیاد بیشتر تلاش می کند.

   از خوردن بسیاری از غذاهای کربوهیدرات بالا، به خصوص کربوهیدرات های فرآوری شده اجتناب کنید. این غذا ها به سرعت هضم می شوند که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود.

  علاوه بر تغییر رژیم غذایی می توانید فشار خون خود را با تغییر سبک زندگیتان افزایش دهید:

   در تابستان و یا در گرمای شدید زیاد ورزش نکنید.

   از زیاد وقت گذراندن زیاد در سونا، وان داغ و اتاق های بخار اجتناب کنید.

   تغییر آرام وضعیت بدنی (مانند ایستادن).

   از استراحت طولانی مدت اجتناب کنید.

   جوراب های فشرده سازی بپوشید که به حرکت خون در بدن کمک می کند.

   

   

  فشار خون پایین و بارداری :

  کاهش فشار خون در طی 24 هفته اول بارداری متداول است چرا که سیستم گردش خون شروع به منبسط شدن می کند و تغییرات هورمونی باعث گشاد شدن رگ های خونی شما خواهند شد.

  اگر علائم فشار خون پایین را تجربه می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است در طول این زمان نیاز به توجه بیشتر به هیدراتاسیون داشته باشید.

  فشار خون پایین مربوط به بارداری معمولاً بعد از زایمان یا کمی پس از زایمان از بین می رود و فقط مهم است که فشار خون خود را بررسی کرده و در طول دوران بارداری تحت نظر باشید تا هر گونه علل اساسی از قبیل کم خونی و یا بارداری خارج رحمی را حذف کنید.

  غذاهای سالم را از رژیم غذایی خود حذف نکنید، حتی اگر باعث کاهش فشار خونتان شناخته شوند.

  با پزشک خود در مورد سطح فعالیت کلی و عادات غذایی خود صحبت کنید تا مشخص کنید که چه تغییراتی بدهید وسعی نکنید فشار خون خود را هنگام بارداری افزایش دهید.

   

   

  درمان های خانگی برای فشار خون پایین:

  1. آب نمک:

  آب نمک به درمان فشار خون پایین کمک می کند زیرا سدیم موجود در نمک فشار خون را افزایش می دهد. در این روش بیش از حد افراط نکنید چون نمک بیش از حد می تواند ناسالم باشد. به سادگی یکی و نصفی قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را بنوشید و هم چنین می توانید نوشیدنی های ورزشی را نیز مصرف کنید. 

   

  2. قهوه:

  نوشیدن یک فنجان قهوه قوی، هات چاکلت، نوشابه یا هر نوشیدنی کافئینی هم می تواند به طور موقت فشار خون شما را افزایش دهند. اگر شما به طور مرتب از فشار خون پایین رنج می برید، یک فنجان قهوه در صبح بنوشید و یا آن را همراه با غذا بخورید، به خصوص زمانی که با افت فشارخون سر و کار دارید اما این کار را به عادت تبدیل نکنید چون تاثیرات بلند مدت کافئین مشخص نیست. 

   

  3. کشمش:

  کشمش یک روش سنتی است که برای درمان طبیعی فشار خون پایین عالی در نظر گرفته می شود.30 تا 40 کشمش را در یک فنجان آب خیس کنید و هر روز صبح با معده خالی آن ها را بخورید. همچنین می توانید آبی را که از خیساندن آن ها می ماند را هم مصرف کنید.

  این درمان را برای چند هفته یا حتی یک ماه دنبال کنید. می توانید چهار تا پنج عدد بادام، 10 تا 15 مویز سیاه و 15 تا 20 بادام زمینی را همراه با یک لیوان شیر بخورید. 

   

  4. ریحان:

  ریحان برای فشار خون پایین مفید است چون غنی از ویتامین C، منیزیم، پتاسیم و پانتوتنیک اسید است. علاوه بر این به تعادل ذهن کمک می کند و استرس را کاهش می دهد.عصاره 10 تا 15 برگ ریحان را استخراج کنید و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و این عصاره را روزانه با معده خالی بنوشید و هم چنین می توانید روزانه چهار تا پنج ریحان را بجوید.

   

  5. ریشه شیرین بیان:

  ریشه شیرین بیان یک درمان خانگی عمومی دیگر برای نرمال کردن فشار خون پایین ناشی از میزان پایین کورتیزول است. این ماده آنزیمی را مسدود می کند که کورتیزول را می شکند و از عملکرد آدرنالین سالم پشتیبانی می کند. هم چنین در درمان سندرم خستگی مزمن نیز موثر است.

  شما می توانید چای شیرین بیان را با استفاده از یک قاشق چای خوری از این گیاه (خشک و یا پودر) در یک فنجان آب جوش برای حدود 5 دقیقه آماده کنید و می توانید آن را برای چند روز بنوشید.همچنین می توانید حدود 400 تا 500 میلی گرم شیرین بیان را برای چند روز بخورید.

   

  6. آب چغندر:

  آب چغندر خام در برخورد برای فشار خون بالا و نیز فشار خون پایین مفید است. برای فشار خون پایین یک فنجان عصاره چغندر را دو بار در روز برای حدود یک هفته بنوشید. سایر میوه های طبیعی نیز در این زمینه مفید تلقی می شوند. 

   

  7. بادام و شیر:

  پنج تا شش عدد بادام را در طول شب در آب قرار دهید و خیس کنید. در صبح پوستشان را جدا کنید و بادام را به یک خمیر نرم تبدیل کنید و در نهایت خمیر را در یک فنجان شیر بجوشانید و هر روز یک فنجان از آن بنوشید. 

   

  8. رزماری:

  اعتقاد بر این است که رزماری در نرمال کردن فشار خون پایین مفید است چون سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و گردش خون را بهبود می بخشد.بیش از 10 میلی لیتر از رزماری را در هر روز مصرف کنید. نوشیدن محلول رزماری تازه و یا افزودن آن به غذاهایتان نیز مفید است. علاوه بر این، می توانید به سادگی سه تا چهار قطره روغن رزماری را در دیفیوزر برای منافع آروماتراپی اضافه کنید.

   

  9. آب هویج:

  روزتان را با مخلوط آب هویج تازه با کمی عسل شروع کنید و این راه آسانی برای درمان فشار خون پایین است.یک لیوان آب هویج بگیرید و دو قاشق سوپ خوری عسل را در آن مخلوط کنید و آن را دو بار در روز (با معده خالی در صبح و عصر) بنوشید.

   

  10. آب لیمو:

  آب لیمو برای درمان فشار خون بالا بسیار موثر است اما همچنین می تواند برای فشار خون پایین نیز به کار رود، به خصوص وقتی که از کمبود آب ناشی شود . در چنین مواردی می توانید کمی مخلوطی از آب لیمو با کمی نمک و شکر را بنوشید. با تحریک عملکرد کبد، به هضم در بدن شما کمک می کند. مخلوط یک لیوان آب نیشکر با یک قاشق چای خوری آب لیمو و نمک نیز مفید می باشد.

   

  تمامی حقوق برای وبسایت خبری

  “شما نیوز”

  محفوظ است و نقل مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.

  Publisher – مامایی زنان زایمان ترمیم جراحی

  نشانی مطب:تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶روزهای زوج از ساعت ۱۶ الی ۱۹تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

  فشار خون نیرویی که هنگام پمپ قلب توسط خون به دیواره های شریان هاوارد می شود را اندازه گیری می کند. ارتباط بین فشار خون پایین و بارداری به علت تغییرات هورمونی در بدن شماست، رگ های خونی در سیستم گردش خون گشاد شده که می تواند فشار خون شما را پایین بیاورد.

  در صورتی که فشار خون شما کمتر یا مساوی 90/60 mmHg خوانده شود، پایین درنظر گرفته می شود. فشار خون طبیعی 120/80 mmHg خوانده می شود.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  چه زمانی ممکن است زن باردار فشار خون پایین داشته باشد؟

  ممکن است فشار خون در اوایل بارداری شروع به افت کند و کم ترین مقدار آن در اواسط سه ماهه دوم احساس شود. گرفتن فشار خون و خواندن آن مهم است چرا که وضعیت سلامت شما و کودک شما را پیشبینی می کند. فشار خون پایین به طور معمول در زنان باردار گزارش می شود و ممکن است تا هفته 24ام بارداری هم چنان پایین باقی بماند.

  فشار خون پایین در بارداری :انواع فشار خون پایین موقت

  به طور معمول دو نوع فشار خون پایین وجود دارد. بیایید هر کدام از آن ها متوجه شویم.

  فشار خون پایین وضعیتی: ممکن است فشار خون برای مدت کوتاهی پس از بلند شدن از حالت خوابیده یا نشسته، پایین بماند.  این وضعیت که به عنوان هایپوتانسیون ارتواستاتیک نیز شناخته می شود در نتیجه نشستن یا خوابیدن به مدت طولانی است. هنگامی که به طور ناگهانی وضعیت خود را به ایستاده تغییر می دهید، خون کمی دیرتر به مغز می رسد.

  فشار خون پایین خوابیده: درصورتی که به صورت طاق باز خوابیده یا در حال استراحت باشید به رگ های خونی اصلی مانند ورید اجوف آئورت و سایر رگ ها فشار وارد می شود و می تواند موجب افت فشار خون شود. این کاهش فشار خون به علت بزرگ شدن رحم رخ داده که  میتواند منجر به سرگیجه حدود سه ماهه دوم و سوم بارداری شود.

  به برخی از دلایلی که می توانند موجب فشار خون پایین در بارداری شوند در پایین اشاره شده است:

  گشاد شدن رگ های خونی: علت فشار خون پایین در سه ماهه اول بارداری می تواند تغییرات هورمونی باشد که موجب گشاد شدن عروق می شوند.

  دهیدراتاسیونبه علت از دست دادن سریع آب، فشار خون را کاهش می دهد و می تواند موجب سرگیجه شود. بزرگ شدن رحم بر رگ های خونی فشار وارد کرده و می تواند موجب افت فشار خون شود. فشار خون پایین خوابیده معمولا در بارداری هنگامی که به پشت دراز کشیده اید تجربه می شود. علت فشار خون پایین وضعیتی انباشتگی خون در پاهاست که جریان خون به مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این افت فشار معمولا هنگامی که از وضعیت نشسته یا خوابیده بلند می شوید رخ می دهد.

  کم خونی و هایپوگلایسمی(وضعیتی که موجب سطوح پایین قند خون می شود) نیز می توانند دلایلی برای فشار خون پایین در بارداری باشند. در صورتی که مبتلا به هرگونه اختلالات مربوط به قلب هستید، این نیز می تواند موجب کاهش قابل توجهی در سطوح فشار خونتان شود.

  عوامل دیگر شامل کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک می باشد. جنین مواد مغذی را از مادر جذب می کند. بنابراین در صورتی که دریافت ویتامین ها و اسیدفولیک پایین باشد، مادر در معرض کم خونی قرار دارد، از این جهت این کمبود می تواند سرعت گردش خون را کاهش داده و موجب فشار خون پایین شود.

  ممکن است مشکلات تنفس، درد قفسه سینه، استفراغ با افزایش ضربان قلب را تجربه کنید.

  بسیاری از زنان در دوران بارداری احساس سرگیجه دارند و ممکن است غش کردن را به علت فشار خون پایین تجربه کنند. هم چنین هنگامی که به طور ناگهانی موقعیت خود را از حالت نشسته به ایستاده تغییر می دهید، می تواند موجب سردرد های خفیف و تاری دید شود. فشار خون پایین در بارداری معمولا وضعیتی گذرا می باشد که ناشی از افزایش حجم خون است که خون رقیق شده و احتمالا منجر به کم خونی می شود.

  ممکن است اغلب احساس تشنگی کنید و به سختی تمرکز داشته باشید.

  ممکن است که همراه با فشار خون پایین، درد شدید لگن را تجربه کنید. که این می تواند نشان دهنده پارگی حاملگی خارج از رحم باشد که می تواند بسیار خطرناک باشد.

  ممکن است در کنار احساس خستگی و ضعف زیاد، رنگ پریده، سرد و مرطوب شوید.

  برخی از علائمی که در بالا ذکر شد، ممکن است پس از استراحت یا نوشیدن آب کافی برطرف شوند. اما اطمینان حاصل کنید که در این رابطه با پزشک خود صحبت می کنید چرا که این موارد می توانند نشانه ای از مشکلات سلامتی که هنوز تشخیص داده نشده اند باشند.

  این اختلال به آسانی به کمک دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون به کار می رود قابل تشخیص است. به این منظور یک کاف دور بازوی شما قرار گرفته و وسیله اندازه گیری فشار برای محاسبه فشار خون شما استفاده می شود.

  خطرات فشار خون پایین در زنان باردار

  (افزایش شانس بارداری بعد ۳۵ سالگی )

  زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین ؟ (تبادل نظر)

  در حالی که فشار خون پایین به اندازه خطر فشار خون بالا خود را نشان نمی دهد هم چنان دلیلی برای نگرانی در دوران بارداریست. اگر فشار خون پایین دارید، خطرات زیر را در نظر بگیرید.

  سرگیجه ناشی از فشار خون پایین احتمال غش کردن و افتادن و صدمه به خود و کودکتان را افزایش می دهد.

  در صورتی که فشار خون به شدت افت کند می تواند اکسیژن رسانی به بدن را کاهش داده و مانع عملکردهای حیاتی بدنتان شود. این موضوع می تواند برای کودک شما خطرناک باشد، چنانچه ذخیره اکسیژن کم شود موجب آسیب قابل توجه به مغز و قلب کودک می شود.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  چگونه فشار خون پایین در بارداری را درمان کنیم

  در اینجا حقایق و دستور العمل هایی برای درمان فشار خون پایین در طول بارداری آمده است:

  هیچ درمانی برای فشار خون در زمان بارداری تجویز نمی شود. حتی داروها نیز در دوران بارداری تجویز نمی شوند مگر اینکه علائم خطرناک باشند و احتمال عوارض وجود داشته باشد.

  با این حال فشار خون می تواند با تغییراتی ساده در سبک زندگی مانند ورزش کردن برای بالا بردن جریان خون، مراقب بودن در زمان بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده یا کشیدن مچ پا ها و پاها قبل از ایستادن، کنترل شود.

  به این نکته اشاره شده است که فشار خون در سه ماهه سوم به خودی خود شروع به بالا رفتن می کند.

  درمان های شخصی

  شما می توانید برخی از درمان های خانگی برای فشار خون پایین در بارداری را که در پایین ذکر شده است، امتحان کنید:

  علاوه بر این ریحان به از بین بردن استرس نیز کمک می کند. شما می توانید عصاره ریحان را از برگ ها گرفته و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کرده و هر روز به صورت ناشتا مصرف کنید. هم چنین می توانید به آسانی برگ های ریحان را صبح ها بجوید.

 • دليل گل مژه چشم
 • آیا ممکن است فشار خون پایین در بارداری بر کودک من اثر گذارد؟

  .4آب چغندر: می توانید به مدت یک هفته به طور روزانه یک فنجان آب چغندر بنوشید.

  .5زنجبیل: زنجبیل در درمان فشار خون پایین و بالا موثر است زیرا حاوی ترکیباتی خاص و آنتی اکسیدان ها همراه با مواد شیمیایی مانند شگاول، گینگرول و زیننون می باشد که می توانند تغییرات و ناپایداری های فشار خون را کنترل کنند.

  .6رازیانه: رازیانه حاوی پتاسیم، کلسیم، آهن، منگنز، مس، روی و منیزیوم است و سطوح آهن و پتاسیم را افزایش می دهد که می تواند به بالا بردن فشار خون کمک کند. می توانید به آسانی در حیت پخت وپز رازیانه را به غذا اضافه کنید.

  .7آب لیمو: یکی دیگر از درمان های خانگی عالی آب لیمو می باشد مخصوصا زمانی که کاهش فشار خون به علت دهیدراتاسیون باشد. آب لیمو می تواند به تامین انرژی و افزایش عملکرد کبد همراه با کمک به هضم غذا، کمک کند.

  .8آب هویج تازه: آب هویج تازه می تواند به بهبود گردش خون و از این جهت به حفظ سطوح فشار خون کمک کند. شما می توانید آب هویج تازه را همراه با عسل هر روز صبح مصرف کنید.

  .9شیر بادام: شیر بادام بیشترین درمانی است که تجویز می شود. این ترکیب بر غدد آدرنال که می توانند فشار خون را تثبیت کنند اثر می کند. 5 تا 6 عدد بادام را در طول شب خیس بگذارید، پوست بگیرید و آسیاب کنید تا خمیری نرم شود. خمیر بادام را به شیر داغ اضافه کرده و خوب هم بزنید. یک فنجان شیر بادام مصرف کنید تا فشار خونتان بهبود یابد.

  علاوه بر این درمان های خانگی باید مقادیر زیادی مایعات بنوشید تا شرایط را تحت کنترل نگاه دارید. بهتر است قبل از انتخاب هر گونه درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

  اگرچه برخی مطالعات بیان می کنند که اختلال فشار خون پایین در بارداری ممکن است موجب مشکلاتی مانند وزن کم هنگام تولد و مرده زایی شود، مطالعات دیگر نشان دادند که این مشکلات با عوامل دیگری و نه تنها فشار خون پایین در ارتباط هستند.

  چه زمانی از پزشک کمک بگیرید؟

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  در طول بارداری، فشار خون پایین می تواند منجر به علائمی جدی مانند سردرد شدید، تاری دید، ضعف، بی حسی یک طرف بدن و تنگی نفس شود. در صورتی که هر گونه از این علائم را تجربه کردید با پزشک خود مشورت کنید.

  زایمان طبیعی راحت تره یا سزارین ؟ (تبادل نظر)

  (احتمال بارداری در چه روزهایی بیشتر )؟؟؟*

  *(عوارض زایمان طبیعی بدون درد اپیدورال )*

  استراحت | مراقبت بعد از زایمان طبیعی

  (15 درمان گیاهی میگرن در دوران بارداری )

  علائم بارداری | پریودی | تزریق آمپول hcg *

  (نداشتن حالت تهوع در بارداری و جنسیت جنین)

  جلوگیری | تاثیر مسمومیت بارداری بر جنین (5)

  تفسیر آزمایش دفع پروتئین در بارداری ( 24 ساعته)

  در سه ماه دوم بارداری چی بخوریم ؟(1400)

  مواد غذایی برای حالت تهوع بارداری بخوریم ؟(درمان سریع)

  مراحل رشد جنین | اسپرم | لقاح | تولد (ماه به ماه بارداری)

  ایا تاریخ سونوگرافی زایمان دقیق است ؟(101)

  زنده ماندن جنین بعد از پاره شدن کیسه اب(PROM)

  کیفیت جنین | عوارض آی وی اف (موفق)

  درمان خارش سينه زنان شيردهی | بارداری

  ساك حاملگی بدون جنين هفته پنجم (دیده نشدن جنین )

  تفسیر سونوگرافی عدد nt | nb (تعیین جنسیت)

  بهترین ماساژ شکم | روغن نارگیل در بارداری

  بهترین ورزش برای کاهش | درد | زایمان طبیعی

  برای عضویت در خبرنامه ماماطب آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!


  ذخیره نام من، ایمیل و وب سایت و در این مرورگر برای دفعه بعد که خواستم نظر ثبت کنم.

  تهران، بلوار ایت الله کاشانی، جنب بانک آینده، ساختمان آپادانا، طبقه ۵ جنوبی، واحد ۲۶
  روزهای زوج از ساعت 16 الی 19
  تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۱۲۲۱۶۰

  ماما طب مرجعی است برای افزایش آگاهی مادران در کنار توصیه های پزشکی. مقالات این سایت توصیه بوده و جایگزین دستورات پزشک معالج شما نخواهد بود. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

  طراحی و پشتیبانی: «وب‌کاستر»

  ویکی فشار

  داشتن فشار خون پایین در بارداری پدیده ای شایع است. اغلب اوقات این وضعیت مشکل عمده ای ایجاد نمی کند و بعد از زایمان ، فشار خون به سطح قبلی خود می رسد. با این حال، در برخی موارد، فشار پایین در بارداری می تواند برای مادر و نوزاد دارای عوارض و خطرناک باشد.

  فشار خون نرمال و طبیعی در دوران بارداری نشان دهنده ی سلامتی مادر و نوزاد است. پزشکان از یک سری اعداد برای تشخیص مشکلات اساسی یا عوارض جانبی احتمالی استفاده می کنند.

  طبق گزارش انجمن قلب آمریکا ، فشار خون نرمال باید کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ باشد. ۱۲۰ میلی متر جیوه (mmHg) نشان دهنده ی فشار سیستولیک (فشار انقباضی قلب) است و همیشه بزرگ ترین عدد ثبت شده روی دستگاه است.

  ۸۰ میلی متر جیوه نشان دهنده ی فشار دیاستولیک (مربوط به استراحت قلب) است و عدد کوچک ثبت شده روی دستگاه فشار خون است. به طور کلی فشار دیاستولیک کمتر از ۸۰ نرمال نیست اما ممکن است در بعضی از افراد طبیعی باشد.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  پزشکان معمولاً فشار خون کمتر از ۹۰ روی ۶۰ را به عنوان فشار خون پایین تشخیص می دهند.

  در طی ۱۲ هفته اول بارداری ، خانم باردار ممکن است دچار افت فشار خون شود. فشار خون اغلب در سه ماهه اول و دوم بارداری پایین است و دوباره در طول سه ماهه سوم افزایش می یابد.

  پزشکان معمولا چک کردن فشارخون را حتی بعد از تولد نوزاد ادامه خواهند داد تا از مشکلات احتمالی مطلع شوند.

  اندازه گیری فشار خون شما اطلاعات مهمی درباره سلامتی شما و نوزاد نشان می دهد. همچنین می تواند پزشک را از وضعیت های دیگری مانند پره اکلامپسی ( فشار خون بالا و دفع پروتئین در بارداری ) که ممکن است به آن مبتلا باشید را بررسی کند.

  مقاله ی پیشنهادی : فشار خون بالا در بارداری

  تغییراتی که در بدن شما در طول بارداری رخ می دهد می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگام بارداری، سیستم گردش خون شما به سرعت گسترش می یابد، که ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.

  پایین آمدن فشار خون در اوایل بارداری ( ۲۴ هفته اول ) شایع است.

  دیگر دلایل افت فشار در بارداری عبارتند از:

  ✅ کمبود آب

  ✅ کم خونی

  ✅ خونریزی داخلی

  ✅ استراحت مطلق طولانی مدت

  ✅ داروهای خاص

  ✅ بیماری های قلبی

  ✅ اختلالات غدد درون ریز

  ✅ عفونت ها

  ✅ کمبود های تغذیه ای

  ✅ واکنش آلرژیک

   

  دستورالعمل های فعلی تعریف یک فشار خون نرمال را اینگونه می گویند، فشار سیستولیک (عدد بالا) کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه روی ۸۰ میلی متر جیوه که فشار دیاستولیک (عدد پایین) است.

  پزشکان فشار خون ۶۰/۹۰ را فشار خون پایین تعریف می کنند. بعضی افراد همیشه به طور طبیعی فشار خون پایینی دارند و علامتی ندارند.

   

  علاوه بر خطرات کاهش فشار خون در باداری بهتر است با خطرات فشار خون بالا در بارداری آشنا باشید و برای درمان فشار خون بالا اقدام کنید. برای آشنایی با روش های درمان فشار خون بالا می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

  درمان فشار خون بالا

  معمولاً فشار خون پایین دوران بارداری درمانی ندارد ، اما خانم باردار با کمک چند روش ساده می تواند علائم خود را کنترل کند. فشار خون اغلب در طول سه ماهه سوم بارداری به حالت عادی برمی گردد.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  پزشکان به طور معمول مصرف داروها را برای درمان فشار خون پایین زنان باردار توصیه نمی کنند مگر اینکه علائم جدی باشند یا احتمال بروز عوارض وجود داشته باشد. احتمال دارد فشار خون به طور خود به خود در طول سه ماهه ی سوم بارداری افزایش یابد.

  ولی بعضی از خانم های باردار که دچار افت فشار خون غیر طبیعی می شوند، باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند. گاهی بیماری های جدی مثل کم خونی یا عدم تعادل هورمونی منجر به افت فشار خون می شوند. در این موارد، اول باید بیماری زمینه ای درمان شود.

  اگر پزشک داروی خاصی را مسئول افت فشار خون بداند، ممکن است داروی جایگزین را تجویز کند.

  خوردن انواع خاصی از مواد غذایی به تنظیم فشار خون کمک می کند. وضعیت خود را مرتباً چک کنید و فشار خون خود را اندازه بگیرید تا تاثیر غذایی که مصرف می کنید را ببینید. سعی کنید موارد زیر را مصرف کنید:

  کم آبی باعث کاهش حجم خون و در نهایت افت فشار خون می شود. هیدراته بودن بدن به خصوص اگر ورزش می کنید، خیلی مهم است.

  کمبود ویتامین B-12 می تواند منجر به کم خونی و افت فشار خون شود. تخم مرغ، غلات و گوشت گاو از جمله مواد غذایی سرشار از B-12 است.

  فولات تأثیر مشابه ویتامین B-12 دارد و برای بدن، هر چند به میزان کم، ضروری است. مارچوبه ، نخود و جگر از نمونه مواد غذایی سرشار از فولات است.

  غذاهای شور فشار خون را افزایش می دهند. سعی کنید سوپ ، ماهی دودی ، پنیر و زیتون را جایگزین کنید.

  آلدوسترون هورمونی است که به تعدیل فشار خون کمک می کند. شیرین بیان اثر آلدوسترون را خنثی می کند و در نتیجه نوشیدن چای شیرین بیان باعث افزایش فشار خون می شود ( بر اساس تحقیقی در یک مجله پزشکی معتبر بریتانیایی).

 • نقاشی با مداد شمعی طبیعت
 • قهوه و چای حاوی کافئین است و با تحریک سیستم قلبی-عروقی و افزایش ضربان قلب، فشار خون را به طور موقت افزایش می دهند.

  اگر علائم فشار خون پایین، مانند سرگیجه را تجربه کنید، ممکن است بخواهید موارد زیر را امتحان کنید:

  ۱- اجتناب از سریع بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده

  ۲- سعی کنید طولانی مدت نایستید.

  ۳- وعده های غذایی کوچک در طول روز بخورید.

  ۴- حمام یا دوش خیلی گرم نگیرید.

  ۵-آب بیشتری بنوشید.

  ۶- لباس های گشاد بپوشید.

  همچنین برای جلوگیری از عوارض فشار خون پایین ، یک ایده ی خوب خوردن یک رژیم غذایی سالم و مکمل های غذایی قبل از زایمان در زمان بارداری است.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد غذاهایی که باید دور آنها خط بزنید و غذاهایی که باید در حد متعادل میل کنید، مشورت کنید. تغییر سبک زندگی به کنترل فشار خون شما کمک خواهد کرد.

  در اینجا چند عادت موثر را توصیه می کنیم تا فشار خون خود را کنترل کنید:

  علاوه بر تعدیل رژیم غذایی، باید سبک زندگی خود را تغییر بدهید:

  به طور کلی، فشار خون پایین در دوران بارداری نگران کننده نیست، مگر اینکه علایمی را تجربه کنید. افت زیاد فشار خون ، ممکن است نشانه ی یک مشکل جدی و یا حتی تهدید کننده ی حیات باشد.

  فشار خون پایین در دوران بارداری شایع است و اغلب باعث بروز مشکلات اساسی نمی شود و بعد از زایمان به حالت عادی بر می گردد. با این حال فشار خون خیلی پایین ممکن است برای مادر و نوزاد خطرناک باشد.

  فشار خون بسیار پایین ممکن است منجر به غش کردن، آسیب دیدن اندام های بدن یا شوک شود.

  فشار خون پایین حتی ممکن است از علائم حاملگی خارج رحمی باشد. حاملگی خارج رحمی در اثر لانه گزینی خارج رحمی تخمک اتفاق می افتد.

  به طور کلی تحقیقات زیادی در زمینه تاثیر فشار خون بالا دوران بارداری بر روی نوزادان انجام شده است، اما داده های مربوط به اثر فشار خون پایین محدود است.

  برخی از مطالعات نشان داده اند که فشار خون پایین دوران بارداری ممکن است منجر به مرده به دنیا آمدن جنین و یا کمبود وزن نوزاد شود. با این حال، بعضی از تحقیقات نشان می دهند که فشار خون پایین به تنهایی چنین مشکلاتی ایجاد نمی کند.

  برای درک تأثیر فشار خون پایین دوران بارداری بر سلامتی کودک، تحقیقات بیشتری لازم است.

  اگر باردار هستید، با هر بار ویزیت، پزشک یا پرستار باید فشار خون شما را بررسی کند.

  فشار خون برآمدی از پمپاژ قلب و نیرو وارد شده به دیواره شریان ها است. فشار خون در بعضی از ساعات مختلف روز بالا یا پایین می شود. البته هیجان یا عصبی بودن شما هم در تغییر فشار خون کاملاً موثر است.

  بررسی فشار خون اطلاعات مهمی راجع به وضعیت سلامتی شما و نوزاد می دهد و پزشک از این راه می تواند وضعیت اورژانسی احتمالی مثل پره اکلامپسی را تشخیص بدهد.

  تغییرات بدن در طول بارداری بر فشار خون تأثیر می گذارند. در این دوران، سیستم گردش خون به سرعت گسترش پیدا می کند و در نتیجه فشار خون کاهش می یابد.

  افت فشار خون در ۲۴ هفته اول بارداری نرمال است.

  عوامل دیگری که می توانند در افت فشار خون نقش داشته باشند عبارتند از:

   

  علائم و نشانه های افت فشار خون در بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  ✅ سرگیجه

  ✅ سبکی سر ، به خصوص هنگام ایستادن یا نشستن

  ✅ غش کردن

  ✅ حالت تهوع

  ✅ خستگی

  ✅ تاری دید

  ✅ تشنگی غیرعادی

  ✅ پوسته پوسته ،  رنگ پریده یا پوست سرد

  ✅ تنفس سریع یا کم عمق

  ✅ عدم تمرکز

  در صورت وجود علائم فشار خون پایین در دوران بارداری با پزشک خود تماس بگیرید.

  فشار خون پایین با یک آزمایش ساده تشخیص داده می شود.

  پزشک یا پرستار کاف دستگاه فشار خون را دور بازویتان می بندد و سپس با یک فشار سنج، فشارتان را اندازه می گیرد.

  این آزمایش را پزشک می تواند در مطب انجام دهد، اما شما می توانید دستگاه را خریداری کرده و فشار خون خود را در خانه اندازه گیری کنید.

  اگر در دوران بارداری فشار خون پایین داشته باشید، پزشک شما ممکن است دستور انجام تستهای بیشتری را برای رد کردن شرایط دیگر بدهد.

  فشار خون شما بعد از زایمان، باید به سطح پیشین خود بازگردد. متخصصین پزشکی فشار خون شما را اغلب در ساعت ها و روزهای بعد از زایمان بررسی می کنند. همچنین پزشک شما احتمالا هنگامی که برای بررسی بعد از زایمانتان به مطب می روید فشار خون شما را اندازه می گیرد.

  فشار خون پایین در دوران بارداری طبیعی است. وضعیت معمولا نگران کننده نیست مگر اینکه علائم داشته باشید. اگر علائم فشار خون پایین را تجربه کردید، به دکتر مراجعه کنید.

  {“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”علت فشار پایین در بارداری چیست؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”فشار خون ، نیرویی است که خون به دیواره ی شریان ها وارد می کند.این می تواند در زمانهای خاصی در طول روز بالا یا پایین برود و با احساس هیجان یا عصبی شدن ممکن است تغییر کند.nnتغییراتی که در بدن شما در طول بارداری رخ می دهد می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگام بارداری، سیستم گردش خون شما به سرعت گسترش می یابد، که ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”چگونه فشار خون پایین در بارداری کنترل می شود؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خانم های باردار با کمک چند روش ساده می تواند علائم خود را کنترل کند. فشار خون اغلب در طول سه ماهه سوم بارداری به حالت عادی برمی گردد.nnپزشکان به طور معمول مصرف داروها را برای درمان فشار خون پایین زنان باردار توصیه نمی کنند مگر اینکه علائم جدی باشند یا احتمال بروز عوارض وجود داشته باشد. احتمال دارد فشار خون به طور خود به خود در طول سه ماهه ی سوم بارداری افزایش یابد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا فشار خون بر نوزاد تاثیر می گذارد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”برخی از مطالعات نشان داده اند که فشار خون پایین دوران بارداری ممکن است منجر به مرده به دنیا آمدن جنین و یا کمبود وزن نوزاد شود. با این حال، بعضی از تحقیقات نشان می دهند که فشار خون پایین به تنهایی چنین مشکلاتی ایجاد نمی کند.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”مواد غذایی موثر در درمان فشار خون پایین چیست؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”خوردن انواع خاصی از مواد غذایی به تنظیم فشار خون کمک می کند. وضعیت خود را مرتباً چک کنید و فشار خون خود را اندازه بگیرید تا تاثیر غذایی که مصرف می کنید را ببینید. خوردن مایعات، مواد غذایی سرشار از ویتامین B ، فولات ، نمک ، کافئین و … می تواند در درمان فشار خون پایین موثر باشد.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”فشار خون پس از زایمان چگونه است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”فشار خون شما بعد از زایمان، باید به سطح پیشین خود بازگردد. متخصصین پزشکی فشار خون شما را اغلب در ساعت ها و روزهای بعد از زایمان بررسی می کنند. همچنین پزشک شما احتمالا هنگامی که برای بررسی بعد از زایمانتان به مطب می روید فشار خون شما را اندازه می گیرد.nnفشار خون پایین در دوران بارداری طبیعی است. وضعیت معمولا نگران کننده نیست مگر اینکه علائم داشته باشید. اگر علائم فشار خون پایین را تجربه کردید، به دکتر مراجعه کنید.”}}]}

  تغییراتی که در بدن شما در طول بارداری رخ می دهد می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگام بارداری، سیستم گردش خون شما به سرعت گسترش می یابد، که ممکن است باعث کاهش فشار خون شود.

  خانم های باردار با کمک چند روش ساده می تواند علائم خود را کنترل کند. فشار خون اغلب در طول سه ماهه سوم بارداری به حالت عادی برمی گردد.

  پزشکان به طور معمول مصرف داروها را برای درمان فشار خون پایین زنان باردار توصیه نمی کنند مگر اینکه علائم جدی باشند یا احتمال بروز عوارض وجود داشته باشد. احتمال دارد فشار خون به طور خود به خود در طول سه ماهه ی سوم بارداری افزایش یابد.

  برخی از مطالعات نشان داده اند که فشار خون پایین دوران بارداری ممکن است منجر به مرده به دنیا آمدن جنین و یا کمبود وزن نوزاد شود. با این حال، بعضی از تحقیقات نشان می دهند که فشار خون پایین به تنهایی چنین مشکلاتی ایجاد نمی کند.

  خوردن انواع خاصی از مواد غذایی به تنظیم فشار خون کمک می کند. وضعیت خود را مرتباً چک کنید و فشار خون خود را اندازه بگیرید تا تاثیر غذایی که مصرف می کنید را ببینید. خوردن مایعات، مواد غذایی سرشار از ویتامین B ، فولات ، نمک ، کافئین و … می تواند در درمان فشار خون پایین موثر باشد.

  فشار خون شما بعد از زایمان، باید به سطح پیشین خود بازگردد. متخصصین پزشکی فشار خون شما را اغلب در ساعت ها و روزهای بعد از زایمان بررسی می کنند. همچنین پزشک شما احتمالا هنگامی که برای بررسی بعد از زایمانتان به مطب می روید فشار خون شما را اندازه می گیرد.

  فشار خون پایین در دوران بارداری طبیعی است. وضعیت معمولا نگران کننده نیست مگر اینکه علائم داشته باشید. اگر علائم فشار خون پایین را تجربه کردید، به دکتر مراجعه کنید.

   

  https://www.webmd.com

  https://www.mayoclinic.org

  https://www.everydayhealth.com

  https://www.heart.org

  دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون در تهران

  برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

  دریافت ویزیت آنلاین و غیرحضوری

  دکتر محمد حسین نجفی هستم متخصص قلب و عروق ، فلوشیپ آنژیوپلاستی و متخصص فشار خون. در وبسایت ویکی فشار قصد دارم تا شما همراهان عزیز را بیشتر با فشار خون ، فشار خون بارداری ، چربی خون و … آشنا کنم. برخی از دستاورد های من در این سال ها عضویت در انجمن قلب آمریکا ، مدیریت بخش قلب ایفمارک (بخش پزشکی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران) ، عضویت در انجمن پزشکی هسته ای آمریکا و عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد علوم پزشکی واحد تهران می باشد. شما همراهان عزیز می توانید از طریق راه های ارتباطی با من در تماس باشید. 

  مقاله قبلی

  علائم و درمان فشار خون حاملگی

  مقاله بعدی

  خواص قرص کنکور concor یا بیزوپرولول چیست؟


  ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

  سلام

   

  اگر نوارقلب شما را پزشک رویت کرده و مشکلی نداشته منشا بیش تر مشکلات شما اضطرابی است و نیاز به نگرانی نیست.

  سلام

   

  این موضوع تا حدی در بارداری قابل انتظار است ولی بهتر است حتما با متخصص زنان خود مشورت کنید تا خیالتان را حت شود

  سلام

   

  مسایل ایشان در حیطه ی بیماری های زنان است و ایشان به ویزیت زنان نیاز دارد. مساله ی قلبی حادی به نظر مطرح نمی باشد ولی تا زمانی که معاینه و ویزیت نشوند هیچ کار خاصی نمی توان انجام داد

  سلام

   

  به نظر مشکل جدی نمی رسد و بیش تر ناشی از ضعف عمومی بدن است ولی برای اطمنیان یک نوبت آزمایش کامل و نوارقلب بگیرید

  سلام

   

  فشارپایین در حاملگی تا حدی قابل قبول و طبیعی است ولی اگر برای شما دارو تجویز شده است حتما به مصرف آنها ادامه دهید زیرا عدم مصرف داروهای فشارخون به خصوص در مورد شما بسیار می تواند خطرناک باشد و اصلا توصیه نمی شود مصرف آنها را قطع کنید

  سلام

   

  در بارداری میزانی از افت فشار قابل انتظار است ولی دارویی که بتواند فشار را بالا بیاورد توصیه نمی شود. در مورد شما بهتر است زیر نظر متخصص زنان خود و با اطلاع ایشان به درمان بپردازید زیرا هر دارویی به خصوص در شرایط شما می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد پس بهتر است احتیاط کنید

  سلام

   

  باید در این باره با متخصص زنان مشورت کنید. ولی امکان آن وجود دارد که باردار باشید

  سلام

   

  میزانی از افت فشارخون در بارداری طبیعی است ولی با این حال حتما به متخصص زنان خود اطلاع دهید

  سلام

   

  مشکل شما فشارخون بالا نیست. مشکل شما استرس است و بهتر است برای درمان آن با متخصص روانپزشکی مشورت کنید

  درمان فشار خون پایین با این ۹ راهکار ساده

  داروی افزایش دهنده فشار خون + علت فشار خون پایین

  افت فشار خون وضعیتی چیست؟ (+ راهکارهایی جهت درمان)

  فشار خون پایین چند است؟ ( + علائم فشار خون پایین )

  آخرین مقالات


  قرص لوزارتان برای درمان چیست؟

  چگونه دستگاه فشار خون مناسب خود را انتخاب کنیم؟


  علائم فشار بالا چیست؟ [+جزئیات دقیق]


  درمان کلسترول بالا با چند راهکار ساده!


  عرقیات گیاهی برای کاهش تری گلیسیرید

  متخصص قلب و عروق
  فلوشیپ فوق تخصص آنژیوپلاستی
  عضو انجمن قلب و انجمن پزشکی هسته ای آمریکا
  مدیر گروه قلب آکادمی ملی فوتبال (ایفمارک)

  مطالب مهم


  درمان قطعی فشار خون بالا با طب سنتی


  درمان فشار خون پایین با این ۹ راهکار ساده


  هایپرتنشن یا فشار خون بالا


  فشارخون روپوش سفید چیست؟

  

  هر زمان که علائم فشار خون پایین دارید، باید مقداری آب بنوشید

   

  فشار خون پایین (BP) به عنوان افت فشار خون شناخته می شود. اگر فشار خون شما از 90 میلی متر جیوه و 60 میلی متر جیوه کمتر باشد فشار خون پایین دارید. پایین بودن فشار خون ممکن است به اندازه فشار خون بالا نگران کننده نباشد. اما اگر فشار خون شما دائماً پایین باشد، ممکن است این چیزی باشد که باید به آن توجه کنیم. اگر علامتی نداشته باشید نیازی به نگرانی از فشار خون پایین نیست. اما اگر علائمی مانند احساس سرگیجه و خستگی را احساس می کنید ، ممکن است علامت این باشد که خون کافی به اعضای بدن شما نمی رسد.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

   

  چگونه فشار خون پایین را در خانه درمان کنیم :

   

  درمان های خانگی فشار خون پایین

   

  در شرایط معمول،برای افزایش فشار خون نیازی به مداخلات پزشکی ندارید. داروهای خانگی زیر می تواند در افزایش فشار خون پایین مفید باشد:

   

  1. نوشیدن آب: هر زمان که علائم فشار خون پایین دارید ، باید مقداری آب بنوشید. آب حجم خون را افزایش می دهد ، که می تواند به کاهش خطر ابتلا به فشار خون پایین کمک کند.

   

  2. وعده های غذایی مکرر و کوچک بخورید: اگر فردی هستید که بیش از حد فشار خونتان پایین می آید، بنابراین به جای خوردن وعده های غذایی کمتر و اندازه زیاد، لازم است وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. وعده های غذایی کوچکتر می توانند از افت فشار خون که همراه با خوردن غذاهای زیاد و سنگین است جلوگیری کنند.

   

  3. علائم را به خوبی بشناسید: احساس سبکی سر، سرگیجه ، غش ، درد قفسه سینه ، تاری دید ، افزایش تشنگی و حالت تهوع علائم فشار خون پایین است. از این علائم آگاه باشید تا بتوانید در هنگام فشار خون کم ، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

   

  4. مقداری نمک بخورید: وقتی علائم فشار خون کم دارید ، می توانید مقداری نمک مصرف کنید. همچنین ، افراد با فشار خون پایین برای حفظ فشار خون طبیعی باید کمی نمک بیشتری مصرف کنند.

   

  5. حالت پاها در هنگام نشستن: هر زمان که علائم فشار خون پایین را شروع می شود ، کافی است پاهای خود را روی هم بیندازید و بنشینید. این می تواند در افزایش فشار خون کمک کند.

   

  وقتی علائم فشار خون کم دارید ، می توانید مقداری نمک مصرف کنید

   

  6. از تغییر وضعیت ناگهانی خودداری کنید: اگر مستعد خطرات فشار خون پایین هستید ، باید از تغییرات ناگهانی در موقعیت مانند نشستن یا ایستادن ناگهانی خودداری کنید. این می تواند احساس سبکی و سرگیجه ایجاد کند. در صورت تغییر ناگهانی در وضعیت بدن ، ممکن است قلب نتواند خون را به سرعت کافی در بدن پمپاژ کند ، و این همان چیزی است که باعث ایجاد علائم فوق می شود.

   

  7. از مصرف الکل خودداری کنید: افرادی که فشار خون پایین دارند باید از مصرف الکل خودداری کنند زیرا این امر می تواند فشار خون را کاهش دهد.

   

  8. جوراب های فشرده سازی را بپوشید : یکی از راه های احتمالی برای کمک به درمان فشار خون پایین و عوارض آن ، پوشیدن جوراب های فشرده سازی است ، آنها به فشرده سازی رگ های خونی کمک می کنند و این باعث می شود خون راحتتر در پاها حرکت کند. علاوه بر این جوراب های فشرده سازی اغلب برای واریس و سایر مشکلات گردش خون در پاها توصیه می شود. با فشردن پاها ، از تجمع مایعات و خون در پا جلوگیری می کنند. این به از بین بردن فشار و تورم احتمالی کمک می کند. برای افرادی که تمام روز روی پای خود قرار دارند ، جوراب های فشرده سازی می توانند در کاهش درد و تورم بسیار مفید باشند. 

   

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  علل فشار خون پایین :

  مصرف برخی از داروهای خاص، عفونت های شدید ، کمبودهای تغذیه ای ، استراحت طولانی مدت در رختخواب ، افت حجم خون و مشکلات قلبی از دلایل اصلی فشار خون پایین هستند.

  یک رژیم غذایی سالم با تمام گروه های غذایی مصرف کنید ، به طور منظم ورزش کنید ، بخوابید ، استرس کمتری داشته باشید و از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید تا از بروز فشار خون جلوگیری کنید.

   

   

  گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

   

  بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

  راهکار دائمی برای خالی بودن ابرو

  فروشگاه آنلاین سوغات شهرهای مختلف ایران

 • تصاویر زیبا از کشور استرالیا
 • شوره سر کلافت کرده؟ درمان بدون عارضه

  اصلاح فرم و اختلاف طول پاها

  بالاترین قدرت پاک کنندگی شیشه خودرو

  سیگاررا نه؛ وسوسه سیگارکشیدن راترک کنید!

  تقویت مو، ابرو و ناخن با این روغن طبیعی!

  ابروهایی که همیشه میخواستید داشته باشید

  تجربه روابط جنسی لذتبخش و ایمن

  هرآنچه از کاشت ابرو می خواهید بدانید

  گیفت کارت ارزان/تحویل آنی وپشتیبانی

  لباس های تیره و مشکی رو با چی بشوریم؟

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  درمان قطعی انحرافات زانو درکوتاه ترین زمان

  بازگشت به زندگی بعد از یک بحران سخت روحی

  Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2020

  بارداری با تغییرات بدنی زیادی همراه خواهد بود و افت فشار خون در این دوران شایع و طبیعی است، زیرا فشار خون در این دوران کاهش می یابد و خیلی زود پس از زایمان به حالت عادی باز می گردد. معمولا، این مساله منجر به بیماری نمی شود، اما ممکن است در برخی موارد فرد را آزار دهد.

  در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک، علل، نشانه ها و خطرات فشار خون پایین در دوران بارداری و شیوه های مختلف درمان این بیماری را توضیح خواهیم داد.

  وقتی که نیروی جریان خون در دیواره شریان کاهش می یابد، فشار خون پایین گفته می شود. فشار خون پایین، “سیستولیک” یا “دیاستولیک “(تا 90 / 60 میلی متر جیوه است. اگر مقدار بالا کم تر از 90 و مقدار پایین کم تر از 60 باشد بدون در نظر گرفتن مقدار بالا، به عنوان فشار خون پایین در نظر گرفته می شود. 

  فشار خون پایین بهتر از فشار خون بالا است چون خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.با این حال، فشار پایین خون می تواند نگرانی ایجاد کند. درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  فشار خون معمولا در طول 24 هفته اول بارداری کم تر است و پس از آن به تدریج به وضعیت عادی می رسد. 

  به طور کلی، فشار خون پایین ناشی از کمبود خون، کمبود آب، مشکلات قلبی، بارداری، مشکلات غدد درون ریز، مسائل غذایی، آلرژی های غذایی و داروهای خاص است. در دوران بارداری، کاهش 21 درصدی مقاومت قلبی عروقی، 34 درصدی مقاومت عروق ریوی و حدودا 4 درصد افت فشارخون وجود دارد.

  توجه: اگر در دوران بارداری هر کدام از این علائم را تجربه کردید با پزشک مشورت کنید. پزشک شدت بیماری را ارزیابی کرده و درمان مناسب برای آن توصیه می کند. او ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی و سطوح فعالیت شما برای کمک به مقابله با بیماری پیشنهاد کند.

  با اینکه فشار خون پایین یک وضعیت عادی در دوران بارداری است اما چنانچه در ادامه این بخش از نمن خطرات آن را نمی توان نادیده گرفت. سرگیجه یا غش کردن می تواند باعث سقوط یک زن باردار شود که بسیار پرخطر است، این عوارض می تواند منجر به موارد زیر شود:

  اخطار:بنابراین ضروری است که هنگام راه رفتن یا انجام دادن کارهای خانه مراقب باشید. اگر احساس می کنید که ممکن است غش کنید، فورا بنشینید، یا دراز بکشید و مدتی در آن حالت بمانید. 

  مطالعه بر روی تاثیر فشار خون پایین در دوران بارداری حاکی از آن است که فشار خون پایین با نتایج پیرازایشی ضعیف (مرگ جنین یا نوزاد) ارتباط ندارد. با این حال، ممکن است رابطه مستقیمی میان فشار خون پایین و وزن تولد نوزاد در مورد زنانی وجود داشته باشد که فشارخون آن ها ناگهان افت می کند. 

  دارو برای درمان فشار خون پایین در دوران بارداری شامل مینرالوکورتیکوئیدها است. توصیه می شود که افت فشار خون مادران 110 / 60 میلی مترجیوه و پایین باشد. این دارو هیچ عارضه جانبی برای جنین ندارد و حتی ممکن است یک جنین بهبود یافته را نشان دهد. 

  نکته: همچنین می توانید روش های خانگی را نیز برای مدیریت بیماری امتحان کنید.

  از ایستادن ناگهانی هنگام نشستن اجتناب کنید. 

  از ایستادن طولانی مدت خودداری نمائید. 

  جوراب های ساق بلند بپوشید که فشار را بر روی پاها اعمال و جریان خون را تسهیل کند. 

  مقدار زیادی مایعات برای مرطوب نگه داشتن خود بنوشید. 

  لباس های راحت و گشاد بپوشید تا بدن را خنک نگه دارید. 

  کم غذا بخورید، چندین بار در روز قند خون را چک کنید. 

  مصرف نمک را در رژیم غذایی به طور متعادل استفاده کنید. 

  غذاهایی مانند چغندر، آجیل و غلات سبوس دار را در رژیم غذایی خود قرار دهید، با این وجود که آن ها به کاهش فشار خون کمک می کنند. 

  بهترین راه برای مقابله با فشار خون پایین در دوران بارداری مراقبت از خود است. سعی کنید افراط نکنید. اگر دچار علائم بیماری شدید، با پزشک در این باره صحبت کنید.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید :

  فشار خون پایین (Hypotension) وضعیتی است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد اما در صورتی که علائم مشخصی ایجاد کند، خطرناک خواهد بود. در این حالت است که باید به دنبال راه‌های درمان فشار خون پایین باشید.آیا فشار خون پایین خطرناک است؟ فشار خون پایین می‌تواند خطرناک باشد؛ ازجمله خطرات فشار خون پایین می‌توان به شوک اشاره کرد. شوک وضعیتی است که خون به ارگان‌های اصلی بدن ازجمله قلب و مغز به‌اندازه کافی نمی‌رسد. از دیگر خطرات فشار خون پایین می‌توان به پایین آمدن تمرکز اشاره کرد؛ این مشکل سبب می‌شود که شما در انجام کارها تمرکز خود را از دست بدهید و دچار سرگیجه شوید.

  در مورد برخی افراد، فشار خون پایین یک نشان از یک مشکل اساسی است. دانستن علائم فشار خون پایین می‌تواند در کنترل و مدیریت آن کمک زیادی کند. مهمترین علائم فشار خون پایین عبارتند از:

  به طور کلی عدد فشار خون پایین کمتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه در حالت سیستولیک و در حالت دیاستولیک کمتر از ۶۰ میلی‌متر جیوه است؛ در این حالت، فشار خون پایین است و باید به فکر بالا بردن فشار خون باشید.

  اگر دچار این مشکل می‌شوید، باید علت فشار خون پایین بدانید؛ چرا که ممکن است به دلیل بیماری‌های مهم یا عوارض دارو‌هایی که مصرف می‌کنید، دچار آن شده باشید. در لیست زیر شایع‌ترین علل افت فشار خون را ذکر کرده‌ایم:درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  همانطور که گفته شد، افت فشار خون شایع است و به ندرت نیاز به درمان دارد. این مشکل تنها در مواقعی خطرناک است که علائم فشار خون پایین ظاهر شوند. اگر علائم افت فشار خون را تجربه می‌کنید، باید به دنبال علت فشار خون پایین خود باشید (که در بالا ذکر کردیم). در اغلب موارد یافتن و از بین بردن علت افت فشار خون، این مشکل را درمان می‌کند؛ برای مثال هنگامی که فشار خون به دلیل دارویی خاص پایین می‌آید، با قطع مصرف دارو یا کاهش دوز مصرفی، این مشکل حل خواهد شد.

  اگر علت افت فشار خون را نمی‌دانید یا به دنبال درمان سریع فشار خون پایین هستید، در ادامه مقاله 15 روش آسان درمان خانگی فشار خون پایین را ذکر کرده‌ایم. این راه‌ها به بالا بردن فشار خون کمک کرده و از شدت علائم می‌کاهد.

  یکی از روش‌های آسان و سریع برای درمان فشار خون پایین، چهار زانو نشستن است. چهار زانو نشستن یا انداختن یک پا روی پای دیگر هنگام نشستن روی صندلی باعث بالا بردن فشار خون و در نتیجه درمان فوری فشار خون پایین می‌شود. افرادی که دچار فشار خون پایین هستند می‌توانند این روش را امتحان کرده و نتیجه‌ی سریعی دریافت کنند.

  کم آبی یکی از دلایل فشار خون پایین است که به دلایلی مانند ورزش شدید، اسهال، استفراغ، تب، تعریق زیاد و… اتفاق می‌افتد. نوشیدن آب و مواد غذایی سرشار از آب در طول روز به میزان کافی باعث هیدراته شدن و جلوگیری از کم آبی بدن می‌شود؛ علاوه بر این نوشیدن مایعات باعث افزایش حجم خون می‌شود. تک تک این عوامل به درمان فشار خون پایین کمک می‌کنند. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

  چگونه فشار خون را بالا ببریم؟ پاسخ: با استفاده از نمک. متخصصان و پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که نمک کمتری در رژیم غذایی خود لحاظ کنید؛ به این دلیل که نمک را می‌توان به عنوان ابزاری برای بالا بردن سریع فشار خون دانست. در صورتی که افت فشار خون را تجربه می‌کنید، نمک یک راه‌حل خوب برای درمان فشار خون پایین است. سدیم موجود در نمک را می‌توانید به روش‌های مختلف از جمله درست کردن مخلوط آب و نمک به بدن خود برسانید.

  توجه: از آنجایی که سدیم اضافی می‌تواند منجر به نارسایی قلبی مخصوصاً در افراد مسن شود، قبل از انجام این روش برای بالا بردن فشار خون، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

  بعد از مصرف وعده‌های غذایی سنگین، خون زیادی به دستگاه گوارش جریان می‌یابد و فرد دچار افت فشار خون می‌شود. اگرچه این اتفاق معمولاً برای افراد مسن رخ می‌دهد اما ممکن است برای سایر سنین نیز رخ دهد. یکی از پاسخ‌های سوال چگونه فشار خون را بالا ببریم؟ مصرف وعده‌های غذایی سبک است. وعده غذایی سبک می‌تواند از این مشکل جلوگیری کرده و سبب متعادل شدن فشار خون شود.

  در واقع کمبود‌های تغذیه‌ای نیز یکی از علل فشار خون پایین هستند که می‌توانند عوارض دیگری نیز ایجاد کنند. کمبود ویتامین ‌B-12، اسید فولیک و آهن از شایع‌ترین کمبود‌های تغذیه‌ای هستند که منجر به کم خونی و سپس افت فشار خون می‌شود. مصرف منابع غنی آهن و اسید فولیک و ویتامین B-12 برای درمان کاهش فشار خون، حتما باید با مشورت پزشک باید انجام شود.

  در ویدیوی زیر، در ۳ دقیقه غذاهایی که برای درمان فشار خون پایین موثر هستند و همچنین چیزهایی که نباید بخورید، توضیح داده شده‌اند. این ویدیو را حتماً ببینید:

  ویدیوی بالا شامل توضیحات کاملی از غذاهای مفید برای بالا بردن فشار خون است اما در ادامه مواردی کامل‌تر که مصرف‌شان برای درمان فشار خون پایین موثر است را ذکر کرده‌ایم:

  کشمش یکی از روش‌های درمان فشار خون پایین در طب سنتی و علم آیورودا است. با استفاده از کشمش می‌توانید فشار خون خود را متعادل کنید. برای درمان فشار خون پایین با کشمش، اعمال زیر را انجام دهید:

  ریحان یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان فشار خون پایین در طب سنتی است؛ چرا که سرشار از ویتامین C، منیزیم، پتاسیم و اسید پانتوتنیک است. همچنین ریحان به تعادل ذهن کمک کرده و استرس را کاهش می‌دهد. برای بالا بردن فشار خون با ریحان، دستورالعمل زیر می‌تواند موثر باشد:

  ریشه شیرین بیان یکی دیگر از داروهای محبوب برای درمان خانگی فشار خون پایین ناشی از پایین بودن سطح کورتیزول در بدن است. ریشه شیرین بیان تجزیه کورتیزول را متوقف می‌کند و عملکرد آدرنالین سالم را حمایت می‌کند؛ همچنین در درمان خستگی آدرنال مؤثر است.

  آب چغندر خام برای درمان کم خونی و همچنین بالا بردن فشار خون مفید است. برای درمان فشار خون پایین، یک فنجان آب چغندر قند را دو هفته یک‌بار بنوشید.

  بادام و شیر نیز می‌تواند برای درمان خانگی فشار خون پایین مورد استفاده قرار گیرد. برای بالا بردن فشار خون با استفاده از بادام و شیر، دستورالعمل زیر را انجام دهید:

  رز ماری برای درمان فشار خون پایین مفید است زیرا سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و گردش خون را بهبود می‌بخشد. برای رفع فشار خون پایین، روزانه 10 میلی‌لیتر از روغن رز ماری را با اضافه کردن به غذاهای خود مصرف کنید.

  مخلوط کردن آب هویج با مقداری عسل راهی آسان برای درمان فشار خون پایین است.

  آب لیمو برای درمان فشار خون بالا بسیار مفید است اما تاثیر خوبی در درمان فشار خون پایین نیز دارد؛ به خصوص وقتی که بدن دچار کم آبی شده و به دنبال آن فشار خون پایین بیاید. برای بالا بردن فشار خون با استفاده از آبلیمو می‌توانید از روش زیر بهره ببرید:

  قند خون بالا و دیابت می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود. بنابراین بهتر است قند خون خود را بررسی کنید و در صورت بالا بودن، با مشورت پزشک خود راهکار‌های درمان دیابت را امتحان کنید. بدون شک کنترل قند خون یکی از راه‌های مناسب برای درمان فشار خون پایین است.

  مشکلات تیروئید بسیار شایع هستند. کم کاری تیروئید به مشکلی اطلاق می‌شود که در آن تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند. کم کاری تیروئید از جمله علل فشار خون پایین است؛ بنابراین بررسی و درمان کم کاری تیروئید یکی از راه‌های درمان قطعی فشار خون پایین محسوب می‌شود. ممکن است پزشک شما برای بهبود عملکرد تیروئید، علاوه بر دارو، اصلاحات رژیم غذایی را پیشنهاد کند.

  افت فشار خون موقع ایستادن، نشستن یا در رختخواب می‌تواند به دلیل تجمع خون در پاها اتفاق بیفتد. استفاده از جوراب‌های الاستیکی فشرده از جمله راه‌های درمان فشار خون پایین در رختخواب یا موقع ایستادن است.

  از دارو‌های زیادی برای درمان فشار خون پایین موقع ایستادن استفاده می‌شود. برای مثال داروی فلودروکورتیزون که باعث افزایش حجم خون می‌شود، اغلب برای درمان افت ناگهانی فشار خون موقع ایستادن استفاده می‌شود. میدودرین نیز نام دارویی است که سبب تنگ شدن عروق خونی و بالا بردن فشار خون می‌شود و یک دارو برای درمان فشار خون پایین محسوب می‌شود.

  در صورتی که علائمی مانند تاری دید، احساس ضعف و خستگی شدید، سرگیجه مداوم، سرد شدن پوست و رنگ پریدگی دارید یا حتی به دنبال دانستن علت فشار خون پایین در بدن‌تان هستید باید به پزشک مراجعه کنید. قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید برای نتیجه بهتر، کارهای زیر را انجام دهید و پس از انجام و فراهم ساختن آنها، یک تیک در قسمت مختص به آن مورد بزنید:

  این مطلب دارای اطلاعات غلط بود.

  محتوای این مطلب چیزی نبود که دنبالش بودم

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  از نظر شما برای بهبود این مطلب استفاده خواهیم کرد

  منابع:

  https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-low-blood-pressure.html

  https://www.healthline.com/health/how-to-raise-blood-pressure

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20355470

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465

  آتیلا پیکرگلو هستم، چندسالی میشه در حوزه پزشکی و سلامت فعالیت دارم، همچنین در زمینه زبان انگلیسی هم مطالعات دارم و دکتر نیم رو با هدف ارتقای سلامت جامعه راه اندازی کردیم، امیدوارم بتونم بهترین کیفیت رو در زمینه سلامت و پزشکی به کاربران دکتر نیم ارائه بدم

  ممنونم از راهنمایی شما

  سلام بچه ها عموم مریضه کبدش از کار افتاده براش دعا کنید😔

 • عکس نوشته بارداری برای پروفایل
 • ممنون از راهنمایی شما در مورد اب لیمو یه جای دیگه گفته بودن که برای فشار بالا استفاده میشه نه فشار پایین ایا میشه ازش در فشار پایین استفاده کرد

  بسیار عالی ولی بالاخره معلوم نشد که آبلیمو با فشار چیکار میکنه ؟بالا میبره ،پایین میبره

  پایین میبره

  ۳۰ سالمه و فشارم پایینه .داعم خستم و سرگیجه دارم نمیدونم دیگه چکار کنم حتی دکترم رفتم بی فایده ست .فشارم داعم ۶ یا ۷ . خسته م از زنده بودنم .از سرگیجه های بی امانم

  سلام قرص فارماتون اصل بخور خوب میشی

  سلام فشار خونم پایین است (سن۴۸ سال وزن ۵۶k فشارخون۱۰روی۷)و ناراحتی اعصاب و کم خوابی واسترس دارم برای اعصاب چه کنم دوم اینکه اعصاب باعث کاهش فشار خون میشه یا فشار خون باعث خرابی اعصاب میشه مستدایست راهنمایی بفرمایید ممنون

  سلام من هم تا حالت عشق رفتم بدلین نوسان وافت فشار پایین ولی آمپول نوروبین که می‌کنم خیلی بهترم و ورزش کردن بیشتر ربط به اعصاب داره امیدوارم کمکتون کنه

  منم افت فشار دارم… 13 سالمه… چی کار کنم؟

  عرض سلام و ادب. افت فشار خون میتونه به دلایل مختلفی رخ بده؛ بنابراین مهمترین قدم شما شناسایی علت فشار خون پایین است. در لینک زیر مهمترین علل فشار خون پایین رو ذکر کردیم:https://doctornim.ir/physical-health/low-blood-pressure/ البته برای تشخیص نهایی و دقیق حتماً به پزشک مراجعه کنید. امیدواریم مشکلتون به زودی حل بشه.

  دیدگاه

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  نیمی از زندگی را با ما بیابید.

  برای جدیدترین مطالب سلامتی و پزشکی ایمیل خود را در کادر پایین وارد کنید

  دکتر محمدحسین نجفی متخصص قلب و عروق –

  فشار خون بالا در بارداری همیشه مسئله ای جدی بوجود نمی آورد. اما گاهی اوقات می تواند عوارضی را در مادر و کودک ایجاد کند. بنابراین درمان فشار خون بالا در بارداری بسیار حائز اهمیت است.

  فشار بالا در بارداری یا HYPERTENSION فشار خون بالای ۱۴۰ بر ۹۰ mm Hg را می گویند. اگر فشار خون بالا بعد از ۲۰ هفته از حاملگی همچنان ادامه یابد سبب ایجاد حالت پره کلامپسی یا مسمومیت حاملگی می شود.

  فهرست مطلب

  انواع مختلفی از فشار خون در زنان باردار وجود دارد که شامل موارد زیر است:درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  • فشار خون مزمن یعنی حالتیکه فشار خون بالا قبل از بارداری در فرد وجود داشت.
  • فشار خون مرتبط با حاملگی یا فشار خون بالای بارداری و پره کلمپسی

  برای هرکدام از این حالات سه سطح وجود دارد:

  • حالت کم بین ۹۰/۱۴۰ و ۹۹/۱۴۹ میلیمتر جیوه که باید بطور منظم بررسی شود ولی نیازی به درمان ندارد.
  • فشار خون متوسط مابین ۱۰۹/۱۵۹ الی ۱۱۰/۱۶۰ یابالاتر
  • فشار خون بالا ۱۱۰/۱۶۰ یا بالاتر

  برخی از داروهای فشار خون قدیمی سبب ایجاد مشکلاتی در زنان باردار می شوند. بر اساس گزارش کلینیک MAYO از داروهای پایین آورنده ی فشار خون شامل موارد زیر باید جدا خودداری کرد:

  # مهارکننده های ACE # مهارکننده های رنین # مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین

  این داروها از طریق جریان خون به جنین می رسند و در رشدش تاثیر گذاشته و می توانند اثر منفی بر سلامت جنین داشته باشند. داروهای فشار خون ذکر شده همچنین سبب کاهش مقدار خون مادر نیز می شوند که به توانایی بارداری مادر لطمه میزند.

  متیل دوپا و Labetalol داروهایی هستند که از نظر کنترل فشار خون بی خطر در نظر گرفته شده اند. اگر در طی دوران بارداری فشار خونتان بالا میرود، در مورد نحوه ی درمان فشار خون حاملگی با دکتر فشار خون مشورت کنید.

  بارداری می تواند سبب تغییرات هورمونی در بدن شود؛ همانگونه که تغییرات فیزیکی و روانی را در فرد ایجاد می کند. تغییرات هورمونی نیز میتواند سبب ایحاد استرس در فرد باردار شود که کنترل فشار خون در زن حامله را با مشکل مواجه خواهد کرد.

  انجام یوگا یک روش بسیار مهم در کنترل استرس در زمان بارداری است که اگر انجامش دشوار باشد، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش در زمان های ریلکس سازی برای جسم و بدن موثر است. ورزش هایی که ضربات شدید دارند و ایروبیک بصورت فشرده در طی بارداری پیشنهاد نمی شود؛ بخصوص اگر فرد به انجام آنها عادت نداشته باشد؛ اگر چه پیاده روی بهترین نوع فعالیت و کاهش استرس در این دوران می باشد.

  طیف گسترده ای از گیاهان دارویی و مکمل ها برای کاهش استرس وجود داردند. قبل از مصرف آنها باید بسیار احتیاط کنید و با پزشک متخصص مشورت کنید، اگر پزشک با مصرف این گیاهان موافقت کرد، چای های بدون کافئین گزینه ی مناسبی برای کاهش استرس می باشند.

  چای اولانگ، زنجبیل و بلوبری با داشتن آنتی اکسیدان می توانند در کاهش استرس به شما کمک کنند. اگرچه آسان نیست اما، خواب کافی در دوران بارداری بسیار مهم است،  بنابراین بین ۶ الی۸ ساعت بخوابید.

  شما باید بطور روزمره فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا داشته باشید، در مورد فعالیت های دوران بارداری نیز مطالعاتی داشته باشید. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته و مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا سبب میشود فشار خونتان افزایش نیابد. برخی از مواد مانند فلفل نیز فشار خون را کاهش می دهند.

  # اگر برای پایین آوردن فشار خون در بارداری دارو مصرف می کنید، در طی مدت زایمان نیز از آن استفاده کنید.

  # اگر فشار خون کم یا متوسط دارید، باید در هر ساعت از زایمان فشار خونتان کنترل شود. اگر در طی زایمان فشار خونتان در یک سطح ایده آل قرار گیرد، میتوان برای یک تولد سالم امیدوار بود.

  # اگر دچار فشار خون بالای شدید می باشید، در حین زایمان باید مرتبا فشار خونتان کنترل شود و اگر فشار خونتان بسیار بالا است، برای زایمان چاره ای جز عمل جراحی ( forceps یا ventouse) یاعمل جراحی سزارین وجود ندارد.

  # بعد از زایمان نیز فشار خون باید کنترل شود. اگر دچار فشار خون مزمن باشید، درمانتان تا ۲ هفته بعد از زایمان باید بررسی گردد.

  # اگر بدلیل فشارخون ناشی از حاملگی مصرف دارو را تا دو هفته بعد از زایمان ادامه می دهید، برای آگاهی از قطع یا جایگزینی دارو با پزشک مشورت کنید. همه ی زنانیکه در زمان بارداری مشکل فشار خون بالا در بارداری داشته اند باید بعد از ۶ هفته از زایمان حتما پزشک خود را ملاقات کنند.

  # بسیاری از داروهای فشار خون به دلیل وارد شدن دارو به شیر مادر و بدن نوزاد محدودیت هایی در مصرف دارند. دراین باره حتما باید با پزشک و ماما صحبت کنید.

  اگر فشار خون بالا در بارداری تا بعداز ۲۰ هفته از بارداری همچنان ادامه یابد، عوارض جانبی در پی خواهد داشت. پره کلامپسی نیز میتواند ایجاد شود. این شرایط میتواند سبب آسیب های جدی در اندام های فرد شامل: مغز و کلیه ها شود. پره کلامپسی بعنوان مسمومیت بارداری و فشار خون القا شده در اثر بارداری نیز شناخته می شود.

  پره کلامپسی اگر همراه با صرع باشد، ممکن است سبب ایجاد غش و بیهوشی در زنان باردار شود که این حالت حتی گاهی می تواند کشنده باشد.

  در طول مراقبت های پیش از تولد مانند ویزیت های منظم توسط پزشک، باید برخی از علائم پره کلامپسی را بتوان تعیین کرد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

  – وجود پروتیین در نمونه ادرار– ورم غیر طبیعی دست و پا– سردردهای مداوم

  فشار خون بالا در بارداری در میزان رشد کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود که در نتیجه آن کودکی با وزن کم بدنیا خواهد آمد.  جدایی ناگهانی جفت ( یک موقعیت اورژانسی که در ان جفت بطور زودرس از رحم جدا میشود)، تولد زودرس ( که بعنوان تولد زودتر از ۳۸ هفتگی تعریف میشود) و عمل سزارین از دیگر عوارض فشار خون بالا در حاملگی است.

  جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  ویزیت تلفنی

  متخصص قلب و عروق ،فلوشيپ آنژيوپلاستي ،عضو انجمن قلب آمريكا ،مدير گروه قلب ايفمارك (مركز پزشكي منتخب فيفا) ،هيات علمي دانشگاه آزاد علوم پزشكي واحد تهران

  مطلب قبلی

  علت نارسایی قلبی چیست؟

  مطلب بعدی

  تپش قلب عصبی

  سلام

  باید در درجه اول اضطرابتون  را درمان کنید و

  بعد هولتر فشار ببندید و اگر فشارخون در اکثر موارد بالا بود باید داروی فشار شروع شود و از نظر علل ثانویه بررسی شوید و اگر فشار نرمال بود که نیاز به کار خاصی نیست

  سلام

 • image of lotus temple download
 • والزارتان  را هر ۱۲ ساعت استفاده کنند

  سلام

  فشار خون در بارداری چیز بسیار مهمی است

  حتماً باید از نظر پروتئین در ادرار هم بررسی بشید

  باید فورا به متخصصتون مراجعه کنید

  درمان افت ناگهانی فشار خون پایین | دکتر نجفی متخصص قلب و عروق

  بهترین زمان مصرف قرص لوزارتان ۲۵ | کاربرد و عوارض داروی فشار خون

  آیا فشار خون پایین باید جدی گرفته شود؟

  همه چیز درباره ارتباط فشار خون بالا و اختلال نعوظ

  آدرس مطب: خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱ شماره تماس :۰۲۱-۲۲۸۷۴۸۹۹ ۰۲۱-۲۶۶۴۴۵۸۴۰۲۱-۲۶۶۴۴۶۱۵ روزهای حضور دکتر: روزهای شنبه – یکشنبه – دوشنبه – چهارشنبه ساعت 19-14درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  مطالب بیشتر خوانده شده


  درمان چربی خون چیست؟


  درمان سکته قلبی خفیف

  دقیق ترین دستگاه فشار خون در سال ۹۹ کدام است؟

  یکی از علائمی که ممکن است خانم های باردار در طی این دوران حساس تجربه کنند فشار خون پایین یا هیپوتنشن است. با اینکه به طور کلی بالا رفتن فشار خون از کاهش فشار خون خطرناک تر است اما در صورتی که کاهش فشار خون همراه با سرگیجه شدید و غش باشد خطرناک است و باید آن را جدی بگیرید. دلیل اصلی کاهش فشار خون در بارداری کمبود آب در بدن مادر است. زیرا کمبود آب روی جریان خون تاثیر گذاشته و فشار را کاهش می دهد.

  در این مطلب می خواهیم روش های درمانی برای درمان فشار خون پایین در دوران بارداری را برایتان توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید:

  همان طور که گفته شد مهمترین دلیل افت فشار در این دوران کمبود آب است. اما دلایل دیگری نیز باعث پایین آمدن فشار در بارداری می شوند که عبارتند از:

  به طور کلی، فشار خون پایین در دوران بارداری نگران کننده نیست، مگر اینکه باعث سرگیجه و غش کردن ناگهانی و در نتیجه وارد شدن شوک و ضربه ناگهانی به شکم مادر و از بین رفتن جنین شود و یا اندام های خود مادر دچار شکستگی و آسیب بشوند. به علاوه فشار خون پایین می تواند نشانه ای از حاملگی خارج از رحم باشد.

  تحقیقات مختلف در مورد فشار خون بالا در دوران بارداری نشان دهنده تاثیرخطرناک فشار خون بالا بر روی نوزادان می باشد، اما اطلاعات زیادی درباره اثرات فشار خون پایین وجود ندارد. با این حال برخی مطالعات نیز نشان می دهند که فشار خون پایین در دوران بارداری ممکن است منجر به کم وزن شدن جنین در هنگام تولد و یا حتی تولد نوزاد مرده شود.درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  علائم مختلفی نشان دهنده افت فشار در یک خانم باردار است که شایع ترین و خطرناک ترین آن ها سرگیجه شدید و غش کردن است. سایر علائم بصورت خفیف مشاهده می شوند که عبارتند از:

  مقاله پیشنهادی اوما: علائم داشتن پره اکلامپسی و اکلامپسی در بارداری

   

  اگر علائم فشار خون پایین مانند سرگیجه را تجربه کردید، بهتر است برای درمان آن موارد زیر را امتحان کنید:

  اگر باردار باشید، پزشک یا پرستار به احتمال زیاد فشار خون شما را در هر جلسه معاینه، بررسی می کند. فشار خون، به معنی فشار و نیرویی است که در رگ های شما در هنگام پمپاژ خون در بدن ایجاد می شود.  این فشار می تواند در زمان های خاصی از روز بالا یا پایین برود و عوامل مختلفی بر روی آن تاثیر می گذارند. مثلا اگر احساس هیجان یا عصبانیت کنید ممکن است فشار خون تغییر کند.

  فشار خون اطلاعات مهمی درباره سلامتی شما و نوزاد شما به پزشک می دهد. همچنین می تواند به پزشک برای مشخص کردن بیماری های مانند پره اکلامپسی کمک کند. تغییراتی که در بدن شما در طول بارداری رخ می دهد، می تواند فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا  فشار خون شما بصورت طبیعی در 24 هفته اول بارداری پایین می آید که باید کنترل شود. عوامل دیگری که باعث افت فشار در دوران بارداری می شوند، عبارتند از:

  مقاله پیشنهادی اوما: برای تنظیم فشار خون چه بخوریم

  در صورتی که افت فشار در بارداری شدید و غیر طبیعی باشد، نیاز به درمان دارد. درمان افت فشار به دلیل ایجاد آن بستگی دارد. اما به طور کلی برای درمان این بیماری پزشک ممکن است از روش های زیر استفاده کند:

  شما می توانید با مراقبت صحیح از خود و استراحت کافی از پایین آمدن فشارتان جلوگیری کنید. برای پیشگیری بهتر نیز باید به نکات زیر توجه کنید:

  افت فشار در هفته های اول بارداری امری طبیعی است و با مراقبت های خانگی درمان می شود. اما در صورت شدید بودن آن حتما باید به پزشک مراجعه کرده و مورد معاینه قرار بگیرید تا دچار خطرات جدی گفته شده ناشی از افت فشار نشوید.

  یک منبعpregnancy article. Low blood pressure during pregnancy – causes and treatment. July 19, 2005

  pregnancy article. Low blood pressure during pregnancy – causes and treatment. July 19, 2005

  من مشکل فشار خون پایین رو دارم خیلی حالم بد میشه و حالت غش بهم دست میده از بچگی این وضعیت و دارم ولی هیچ دکتری برام هیچ درمانی نتونسته انجام بده، مطالب شما واقعا عین وضعیت من بود. اگر باز مطالب در مورد فشار خون پایین بزارید ممنون میشم

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  درمان خانگی فشار خون پایین در بارداری

  0

  0 ادل پغمانی فواید،علائم،خواص اکتبر 18, 2020
  برچسب ها :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *