کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی
درمان درد زیر شکم در بارداری

درمان درد زیر شکم در بارداری

درمان درد زیر شکم در بارداری

درمان درد زیر شکم در بارداری

هرچند احساس درد در شکم یا کمر در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد ولی گاهی ممکن است این علامت، نشانه ای از یک عارضه جدی باشد که برای سلامت مادر و جنین خطر داشته باشد. در این بخش بسیار مهم ار دانستنی های دوران بارداری در نمناک ، دلایل اصلی درد شکمی در دوران بارداری را بررسی خواهیم کرد و همچنین علائم هشدار دهنده ای که همه زنان باردار باید از آنها آگاه باشند.

شرایط زیر در این متن مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

در دوران بارداری، به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی در بدن، معمول است که زنان برخی از دردهای قسمت های شکمی و لگن را با شدت متغیر تجربه می کنند. اگرچه اغلب عوامل درد شکمی در دوران بارداری بی ضرر هستند، اما انتظار می رود که برخی از آن ها نشانه یک مشکل جدی تر باشند.

علاوه بر مشکلات ناشی از بارداری، مانند بارداری خارج از رحمی، سقط جنین یا مشکلات در رحم یا جفت، زنان باردار نیز می توانند هر گونه بیماری شکمی که در جمعیت عمومی رایج است، مانند آپاندیس، کولسیستیت، پانکراتیت، عفونت دستگاه ادراری، بیماری های گوارشی و غیره را داشته باشند.درمان درد زیر شکم در بارداری

به این ترتیب اگر باردار هستید، مهم است که در مورد شایع ترین علل درد شکمی در دوران بارداری آگاه شوید، تا بتوانید نشانه هایی که ممکن است مشکلات بالقوه جدی را نشان دهند را تشخیص دهید.

قسمت هایی از دردهای شکمی و یا لگنی معمولاً در چند ماه اول شروع می شود و تا پایان دوره بارداری ممکن است که ادامه پیدا کند. درد شکم معمولی بارداری معمولاً متناوب است، اما در برخی موارد می تواند در طول 9 ماه بارداری به طور مرتب ظاهر شود. علل درد شکمی و نیز خصوصیات آن در دوره بارداری تغییر می کند.

تغییرات هورمونی، تغییرات در آناتومی شکمی و لگن، رشد رحمی، انقباضات رحمی، رشد جنین، و اختلالات رباط های مایع. همچنین دردهای زایمان نیز وجود دارند که طبیعی تلقی نمی شوند و این ناراحتی ناشی از عوارض بارداری است.

این انواع دردها، که ممکن است یک مشکل جدی تر را نشان دهند، باید زود تشخیص داده شوند، به طوری که زن باردار می تواند سریعاً مراقبت زایمان کند و خطرات ناشی از عوارض را به حداقل برساند.

از این به بعد، علل اصلی درد شکمی در طول بارداری را توضیح می دهیم، مطابق با سه ماه های بارداری.

در ماه های اول بارداری، درد شکمی معمولاً از طریق تغییرات هورمونی ناشی از عملکرد نرمال روده ها ایجاد می شود. گاز بیش از حد، باد کردگی و یبوست، برخی از مشکلاتی هستند که در طول سه ماهه اول، دچار گرفتگی عضلات شکم می شوند.

به طور کلی، این گرفتگی عضلات خفیف و گذرا هستند و هیچ علائم مرتبط دیگری ندارند. بنابراین، هر درد شکمی که شدید و پایدار است و یا همراه با علائم دیگر مثل خونریزی واژینال، تب شدید، تب شدید، تهوع یا استفراغ، باید توسط متخصص زایمان ارزیابی شود.

حالت تهوع و استفراغ در طول سه ماهه اول بارداری معمول وجود دارد، با این حال آن ها معمولاً با درد شکم، تب، یا اسهال مرتبط نیستند.

در طول سه ماهه اول بارداری، دو دلیل اصلی درد شکمی وجود دارد که ناشی از عوارض ناشی از بارداری است:

بارداری خارج رحمی

اگر حاملگی خارج از رحم رشد کند، برای مثال، درون لوله های فالوپ، بارداری خارج رحمی نامیده می شود. بدیهی است که صرف نظر از رحم، هیچ ساختار دیگری در بدن ما برای رشد یک جنین آماده نشده است. بنابراین چنانچه در نمناک گفته ایم مشکلات جدی می تواند زمانی ایجاد شود که جنین در خارج از رحم ایجاد شود.

علائم بارداری خارج رحمی معمولاً در هفته ششم بارداری منتشر می شود. معمول ترین آن ها عبارتند از:

این تشخیص معمولاً از طریق سونوگرافی انجام می شود که می تواند نشان دهد جنین در داخل رحم قرار ندارد.

سقط جنین:

سقط جنین هر گونه قطع طبیعی بارداری است که قبل از هفته 20 ام بارداری اتفاق می افتد. بارداری هایی که بعد از هفته بیستم به پایان می رسند، اما قبل از موعداست را زایمان زودرس می نامند. سقط جنین یکی از دلایل اصلی درد شکمی در طول سه ماهه بارداری است. اغلب سقط جنین های خود به خودی در طی 13 هفته اول بارداری رخ می دهد.

علائم و نشانه های سقط جنین شامل موارد زیر هستند:

این گرفتگی ها می توانند شبیه به دردهای قاعدگی باشد. آزمایش زنان و زایمان و سونوگرافی معمولاً برای تایید سقط جنین الزامی هستند.

1. درد بارداری عادی در طول سه ماهه دوم:

در دوازدهمین هفته بارداری، رحم به اندازه کافی رشد کرده است تا یک اندام درون شکم تبدیل شود (قبلا، تنها در ناحیه لگن قرار داشت). بنابراین علاوه بر تمام علل درد شکمی طبیعی در طول سه ماهه اول، یک زن باردار در حال حاضر شروع به تجربه درد و ناراحتی ناشی از فشردگی اندام های شکمی در رحم می کند، همراه با افزایش تدریجی در وزن که لگن باید از آن حمایت کند.

در بین علل بی ضرر درد شکمی که در سه ماهه دوم بارداری شروع می شود، دو مورد از آن ها برجسته هستند:

انقباضات غیر انعقادی رحمی هستند که معمولاً از سه ماهه دوم بارداری (در برخی از زنانی که در آخر سه ماهه اول به نظر می رسند) و به عنوان “انقباضات رحمی” برای رحم آغاز می شوند. این انقباضات بی ضرر هستند و باعث ناراحتی بیشتری از درد می شوند.

انقباضات بروکستون هیکس، بدون درد، کوتاه مدت، با فواصل نامنظم و فرکانس پایین هستند و ریسک زایمان زودرس را افزایش نمی دهند. به طور کلی، تغییر موقعیت و استراحت کافی است تا آن ها ناپدید شوند. کم آبی می تواند این نوع انقباض را تحریک کند و به همین دلیل است که اغلب پزشکان از نوشیدن آب بیشتر برای کاهش فرکانس آن استفاده می کنند.

درد رباط گرد:

رباط گرد مسئول اتصال رحم به ناحیه لگن است. وقتی رحم رشد می کند و سنگین تر می شود رباط گرد بیشتر و بیشتر کش می آید.

کشش رباط گرد معمولاً در طول سه ماهه دوم رخ می دهد و با پیشرفت بارداری افزایش می یابد. معمولاً هر بار که زن موقعیت خود را تغییر می دهد، دچار درد خنجر زدن در لگن و یا شکم کم تر می شود. بیرون رفتن از رختخواب، سرفه، بلند شدن از یک صندلی و خروج از یک خودرو، موقعیت هایی هستند که می توانند باعث ایجاد این نوع درد شوند.

با پیشرفت بارداری، عوارض حاملگی ممکن نیز افزایش می یابد، به خصوص بعد از هفته بیستم. بیایید به طور خلاصه برخی از این مشکلات را که معمولاً با درد شکمی همراه هستند، مورد بحث قرار دهیم. شرایطی که در زیر توضیح داده شد برای سه ماهه سوم بارداری نیز معتبر است.

زایمان زودرس:

هر گونه زایمان پس از 37 مین هفته بارداری، زایمان زودرس در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر، هرچه زمان زایمان زودرس تر باشد، زمان کمتری برای رشد داخل رحمی دارد و در نتیجه خطر عوارض برای نوزاد را افزایش می دهد.درمان درد زیر شکم در بارداری

با سقط جنین، نیروی زایمان زود هنگام، با درد شکمی، آشکار می شود. شایع ترین نشانه ها، عبارتند از:

یک زن باردار باید سریعاً و بدون کم ترین نشانه ای از تولد نوزاد با پزشک متخصص زایمان کند. پزشک آزمایشات مربوط به زنان و زایمان انجام می دهد، تا بررسی کند که آیا رحم سعی دارد جنین را بیرون کند یا خیر.

انقباض جفتی:

انقباض جفتی زمانی رخ می دهد که جفت به طور کامل یا جزئی از دیواره رحم قبل از زایمان جدا می شود. این، یک مشکل جدی است چرا که گروه از جفت کردن خون از چرخه رحم جلوگیری می کند و حیات جنین را در معرض خطر قرار می دهد. انقباض جفتی در طول سه ماهه سوم بارداری رایج تر است، اما پس از 20 هفته بارداری هم ممکن است رخ دهد.

شایع ترین علائم انقباض جفتی، عبارتند از:

انقباض جفتی نیز یک وضعیت اورژانسی پزشکی است و القای کار معمولاً بهترین راه برای درمان این مشکل است.

پره اکلامپسی:

پره اکلامپسی نوعی سندروم است که با بالا رفتن فشار خون و پروتیینوری (مقادیر زیادی از پروتیین در ادرار) بعد از 20 هفته بارداری مشخص می شود. در موارد شدید کبد ممکن است آسیب دیده باشد.

شایع ترین علائم آن:

درد شکمی، تورم صورت و دست ها، سردرد، تاری دید، تهوع و استفراغ. هنگامی که بیمار با پره اکلامپسی همراه با صرع ارائه می دهد، وضعیت به نام پره اکلامپسی خوانده می شود.

دلایل کمتر رایج:

دیگر عوارض مربوط به حاملگی که ممکن است موجب درد شکمی، از سه ماهه دوممی شود، شامل موارد زیر است:

همانند هر فرد دیگری، یک زن باردار نیز ممکن است مشکلات شکمی داشته باشد که مختص دوران بارداری نیست، مانند آپاندیس، کولسیستیت، التهاب روده و یا سنگ کلیه. تشخیص این مشکلات معمولاً در طول دوران بارداری به دلیل تغییرات متعدد در ناحیه شکمی، دشوار است. حتی محل درد نیز ممکن است غیرمعمول باشد.

عفونت ادراری در دوران بارداری

سیستیت (عفونت مثانه) یک مشکل رایج در دوران بارداری است و ممکن است در هر زمانی در طول بارداری اتفاق بیفتد. شایع ترین نشانه ها عبارتند از:

اگر درد شما پس از چند دقیقه استراحت خوب نشد و یا اگر دارای موارد زیر بودید، به پزشک مراجعه کنید:

گرفتگی و درد شکمی در دوران بارداری با درد شدید، سرسخت، و یا همراه با علائم دیگر مثل حالت تهوع، استفراغ، خون ریزی واژینال، سردرد و یا تب. درد و گرفتگی عضلات و خونریزی واژن در دوران بارداری می تواند نشانه ای از حاملگی خارج از رحمی یا سقط جنین باشد.

هم چنین طبیعی نیست که هیچ دردی در قسمت فوقانی شکم داشته باشید و اگر شکم شما به طور غیرمعمول نسبت به لمس حساس است، به خصوص زمانی که فشار وارد می شود، یک عفونت شکمی جدی (پریتونیت) می تواند مجرم شناخته شود.

تمام دردهای شکمی در دوران بارداری نشانه ای از یک مشکل جدی است. علل شایع درد شکمی کوچک و خفیف، عبارتند از:

گاز و باد کردگی:

شما به احتمال زیاد درد گاز و باد کردگی ایجاد شده در طول دوران بارداری را نیز به خاطر هورمون های آن که هضم شما را کند کرده و فشار رحم را افزایش می دهند که بر روی معده و روده ها  احساس خواهد شد، تجربه خواهید کرد.

گرفتگی هنگام ارگاسم:

ممکن است بعد از رسیدن به ارگاسم کمی درد شکمی داشته باشید. تا زمانی که درد آرام و کوتاه باشد، کاملاً طبیعی است و چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

اگر این مشکلات را داشتید با پزشکتان تماس بگیرید:

یبوست:

هورمون های بارداری که هضم را کاهش می دهند و فشار رحم و راست روده را افزایش می دهند، می تواند منجر به یبوست شود.

عفونت های دستگاه ادراری:

باردار شدن باعث می شود که شما بیشتر مستعد مجاری ادراری از جمله عفونت های کلیوی شوید. اگر فکر می کنید ممکن است یک عفونت مثانه داشته باشید، مهم است که با پزشکتان تماس بگیرید. زیرا ممکن است که منجر به عفونت کلیه شود که می تواند موجب بیماری جدی و زایمان زودرس شود.

علائم عفونت مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اگر علائم زیر را دارید که عفونت ممکن است به کلیه ها شما سرایت کند, فوراً به سراغ درمان پزشکی بروید:

بسیاری از شرایط دیگر می توانند باعث درد شکمی شوند، چه شما باردار باشید یا نه. برخی از شایع ترین علل درد شکمی در دوران بارداری عبارتند از:

هم بیماری کیسه صفرا و هم پانکراتیت اغلب نتیجه سنگ صفرا هستند که در دوران بارداری رایج تر هستند. فیبروئید ممکن است در دوران بارداری رشد کنند و موجب ناراحتی شوند.

 

بهداشت و سلامت بارداری, پره اکلامپسی, درد زیر دل, درد زیر دل در بارداری, درد زیر شکم, سقط جنین, علت درد زیر شکم در بارداری

درد شکم در دوران بارداری طبیعی است. اندام های شما در این دوران دائم درحال تغییر است. رحم بزرگتر و رباط های عضلات این بخش کشیده می شوند.

با این وجود گاهی درد شکم دلایلی جدی تر دارد بهتر است برای یافتن منشأ این نوع از دردها به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید.

از یبوست گرفته تا دردهای رباط های ناحیه رحم، همه ممکن است علائم شروع یک شکم درد خوش خیم باشد. اگر درد ادامه دار باشد یا به همراه علائمی مانند خون ریزی یا گرفتگی شدید عضلات باشد باید به پزشک زنان مراجعه کنید.درمان درد زیر شکم در بارداری

با بزرگ تر شدن رحم به حفره شکمی فشار وارد می شود و جابه جا می شود. این امر سبب احساس تهوع یا اتساع در شکم می شود. راه حل مقابله با این شرایط این است که وعده های غذایی خود را افزایش داده و حجم آن را کمتر کنید، منظم ورزش کنید، استراحت کافی داشته باشید و مثانه خود را مرتب خالی کنید.

گاهی اوقات هم زمان با بزرگ تر شدن رحم، رباط های گرد این ناحیه (دو رباط که از جلوی رحم عبور کرده و به سمت کشاله ران می روند) کشیده می شوند. شما احتمالا این درد را در نواحی پایین شکم حس می کنید که به کشاله های ران سرایت می کند.

این درد هنگامی که شما جابه جا می شوید دردناک و تیز خواهد بود و معمولا در سه ماهه دوم بارداری شروع می شود و خود به خود برطرف می شود ولی اگر خیلی احساس ناراحتی می کنید با پزشک خود مشورت کنید تا اجازه مصرف استامینوفن را به شما بدهد.

یبوست و گاز متأسفانه بخشی از بارداری هستند. هورمون پروژسترون که طی بارداری افزایش می یابد، باعث کاهش حرکت کل لوله گوارشی و درنتیجه عبور کندتر غذا از آن می شود. برای رفع یبوست، آب بیشتر و موادغذایی فیبر دار استفاده کنید. اگر مشکل رفع نشد، از پزشک خود بخواهید تا برایتان داروهای ملین یا مکمل های فیبری تجویز کند.

انقباض های براکستون هیکس با رقیق شدن دهانه رحم ارتباطی ندارند و اغلب دردناک هستند. نکته اصلی، تشخیص این نوع انقباض ها از انقباض های اصلی مرتبط با زایمان زودرس است. زمان رخ دادن انقباض های اصلی رفته رفته به هم نزدیک می شود.

اگر زن باردار هم زمان با شروع انقباض ها بتواند به کارهای روزانه اش مانند کتاب خواندن، تلویزیون نگاه کردن یا صحبت کردن ادامه دهد، پس احتمالا این انقباض ها مربوط به زایمان نیستند. از دست دادن آب بدن می تواند باعث شروع انقباض های براکستون هیکس شود. در نتیجه دقت کنید که مایعات کافی بنوشید.

اگر انقباض ها از بین نرفتند و شک داشتید که آیا از نوع انقباض های واقعی هستند یا خیر با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد حادتر دردهای شکمی طی دوران بارداری کدام ها هستند؟

خیلی از خانم ها بارداری سالم و ایمنی را تجربه می کنند ولی گاهی برخی عارضه های جدی طی بارداری رخ می دهد که نیازمند رسیدگی سریع متخصص زنان می باشد.

برخی از این عارضه ها که باید به آن ها دقت کنید عبارتند از:

بارداری خارج از رحم (بارداری نابه جا) که در آن سلول تخم (زیگوت) در جایی به جز رحم (اغلب در لوله فالوپ) لانه گزینی می کند در ۵۰/۱ بارداری ها رخ می دهد. در این شرایط شما احتمالا بین هفته ششم تا دهم بارداری دردهای شدید و خون ریزی را تجربه می کنید زیرا لوله فالوپ در حال بزرگ تر شدن است.

خانم هایی که در گذشته تجربه یک بارداری خارج رحمی یا جراحی های لگن، شکم و لوله فالوپ را داشته اند یا در زمان لقاح مبتلا به اندومتریوز، چسبندگی لوله، عفونت لگن یا دارای ابزار درون رحمی (IUD) بوده اند، بیشتر در معرض بارداری خارج از رحم هستند.

ناهنجاری در شکل رحم و استفاده از تکنیک های باروری آزمایشگاهی نیز خطر بارداری خارج رحم را افزایش می دهد. این نوع بارداری نمی تواند ادامه پیدا کند و نیازمند درمان سریع است. اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت ولی هنوز با معاینه های پزشکی تأیید نشده است و درد شکم دارید، باید سریعا معاینه شوید.

پزشک شما با سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که تخم (زیگوت) در داخل رحم مستقر شده است یا خیر.

وقتی خانم ها در سه ماهه اول درد شکم را تجربه می کنند باید نگران خطر سقط باشند زیرا تقریبا ۱۵ تا ۲۰ درصد بارداری ها به سقط ختم می شوند. علائم سقط عبارتند از: خون ریزی و گرفتگی های عضلانی که می توانند منظم یا شبیه گرفتگی های دوران قاعدگی (پریود، عادت ماهانه) باشند.

اگر قبل از هفته ۳۷ام بارداری انقباض های منظم را تجربه می کنید و کمر دردتان از بین نمی رود، احتمالا زایمان زودرس را پیش رو خواهید داشت. باید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. این انقباض ها ممکن است با ترشحات واژن یا خون یا کاهش در تحرک جنین همراه باشند. در مواردی که این انقباض ها عادی باشند، مشکلی ایجاد نمی شود و خانم باردار مرخص می شود.

جفت منبع اکسیژن و مواد غذایی برای نوزاد شماست و معمولا به خوبی به دیواره رحم متصل است و تا زمان به دنیا آمدن نوزاد از آن جدا نمی شود. در موارد نادری (یک تولد از هر ۲۰۰ تولد) جفت از دیواره رحم جدا می شود که یک عارضه خطرناک است و معمولا در سه ماهه سوم نیز اتفاق می افتد.

این نوع درد معمولا دردی شدید و مداوم در نواحی پایین شکم است که به مرور بدتر می شود. رحم شما سفت شود و اگر آن را فشار دهید فرو نمی رود. همچنین خون ریزی های تیره رنگ بدون لخته نیز مشاهده می کنید. در چنین مواردی ممکن است خانم باردار مجبور به زایمان می شود که در اغلب موارد متخصص زنان زایمان سزارین را انجام می دهد.

اگر فقط قسمتی از جفت جدا شده باشد پزشک اجازه ادامه بارداری را می دهد یا زایمان را تحریک کرده و نوزاد را با زایمان طبیعی به دنیا می آورد. خانم هایی که سابقه جداشدگی جفت، فشار خون بالا، تروما یا جراحت شکمی، فشار خون قابل کنترل پره اکلامپسی، Preeclampsia دارند، بیشتر در معرض این خطر هستند.

این نوع عارضه به همراه دیگر ناهنجاری های فشارخون در ۵ تا ۸ درصد خانم های باردار دیده می شود. پره اکلامپسی معمولا بعد از هفته بیستم بارداری مشاهده می شود؛ به همین دلیل است که پزشک در هر معاینه فشار خون شما را بررسی می کند.

این عارضه با فشار خون بالا و مشاهده پروتئین در ادرار همراه است. فشار خون بالا رگ های داخل رحم که تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین را انجام می دهند منقبض می کند و باعث کند شدن رشد نوزاد می شود.

پره اکلامپسی خطر جدا شدن جفت را نیز افزایش می دهد. در موارد حادتر عارضه پره اکلامپسی، درد در نواحی بالاتر سمت راست شکم، تهوع، سردرد، ورم و اختلالات بینایی نیز وجود دارد.

حدود ۱۰ درصد خانم های باردار در مرحله ای از دوران بارداری خود به عفونت مجاری ادراری مبتلا می شوند. علائم رایج عفونت ادراری زنان عبارتند از: تکرر ادرار، درد یا سوزش ادرار و خون در ادرار. اما برخی از بیماران مبتلا به عفونت ادرار، درد شکمی را نیز تجربه می کنند.

به همین علت و برای جلوگیری از گسترش عفونت به کلیه ها و وقوع زایمان زودرس، در هر معاینه ادرار خانم باردار نیز تست می شود. عفونت مجاری ادراری در مراحل اولیه با آنتی بیوتیک درمان می شود.

التهاب آپاندیس به سختی در دوران بارداری تشخیص داده می شود زیرا همان طور که رحم بزرگ می شود، آپاندیس تا نزدیکی ناف یا کبد بالا می رود. به علت تشخیص دیرهنگام این التهاب، خطر مرگ خانم باردار به دلیل التهاب آپاندیس زیاد است.

گرچه علامت بارز التهاب آپاندیس درد در سمت راست و پایین شکم است ولی زمان بارداری درد ممکن است در نواحی بالاتر احساس شود. علائم دیگر عبارتند از: کم اشتهایی، تهوع و استفراغ.

سنگ های کیسه صفرا در خانم ها مخصوصا خانم هایی با وزن زیاد، سن بالای ۳۵ سال و سابقه تولید سنگ رایج تر است. درد سنگ کیسه صفرا که اصطلاحا به آن التهاب کیسه صفرا (کُله‌سیستیت، Cholecystitis ) می گویند، شدید است و در سمت راست و بالای شکم متمرکز است.

در برخی موارد درد به کمر و زیر کتف راست نیز سرایت می کند.

با توجه به این نکات شما باید هر زمانی که نگران بارداری و شرایط خود هستید یا علائم زیر را مشاهده می کنید با پزشک خود تماس بگیرید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

اگر در طول بارداری در ناحیه زیر شکم درد احساس کردید نترسید. در بیشتر موارد، درد زیر شکم به خاطر گاز معده، سوزش معده، یبوست یا رشد جنین است. اما اگر شدت درد زیاد بود به پزشک خود مراجعه نمایید.

درد زیر شکم در هر زمانی در طول بارداری ممکن است پیش بیاید و از بین عوامل ایجاد آن برخی نسبت به دیگری جدی تر می باشد.

لانه گزینی در ابتدای بارداری اتفاق می افتد، زمانی که جنین اولیه به پوشش رحم می چسبد. این چسبندگی ضروری است زیرا باعث می شود جنین بتواند از اکسیژن و مواد مغذی بدن مادر تغذیه کند. اما این مسئله باعث تاثیرات دیگر نیز می شود که به گرفتگی ناشه از لانه گزینی معروف است. این گرفتگی نشانه ای اولیه از بارداری می باشد که با لکه بینی همراه است. اما این نشانه ها و درد به زودی از بین می رود.با سایر نشانه های لانه گزینی آشنا شوید.

هنگامی که رباط منحنی کشیده می شود، درد زیادی در شکم ایجاد می کند. رباط منحنی یکی از رباط هایی است که از رحم محافظت می کند و هنگامی که تکان ناگهانی اتفاق می افتد، این رباط فشرده شده و درد زیادی ایجاد می شود. درد رباط منحنی یکی از دردهای رایج دوران بارداری است. این درد بعد از هفته 18 بارداری اتفاق می افتد زمانی که وزن رحم به رباط ها فشار وارد می کنند.

در طول هفته های آخر بارداری، بیشتر خانم ها دچار انقباض شده و فکر میکنند درد ناشی از زایمان را تجربه می کنند. اگر چه درد کاذب معمولا درد شدیدی ایجاد نمی کند، اما در برخی موارد درد زیر شکم نیز گزارش شده است. درد کاذب زایمان به انقباض Braxton-Hicks نیز معروف است.درمان درد زیر شکم در بارداری

اگر در روزهای آخری بارداری خود گرفتگی عضلانی و درد زیر شکم را تجربه کردید، درد زایمان در حال شروع شدن است. تفاوت بین درد کاذب و درد واقعی در تغییر دهانه رحم می باشد. هنگامی که درد شروع می شود، گرفتگی های شدیدی مشابه گرفتگی های ناشی از قاعدگی مشاهده می شود. اگر دردهای زیر شکم را به این شکل تجربه کردید با پزشک خود مشورت نمایید.

گرفتگی عضلانی در طول بارداری اتفاق می افتد ولی معمولا درد زیادی ندارد. در ابتدای بارداری رحم رشد می کند و کشیده می شود بنابراین گرفتگی امری رایج می باشد. در انتهای بارداری، این گرفتگی ها می توانند نشانه های زایمان باشند. بعد از زایمان نیز گرفتگی عضلانی را تجربه خواهید کرد. این گرفتگی به دلیل بسته شدن رحم برای توقف خونریزی می باشد. شیردهی نیز باعث گرفتگی عضلانی رحم می شود.

اگر برای اولین بار باردار می شوید، احتمالا می ترسید. تفسیر اموری که بدن شما برای رشد جنین در داخلش انجام می دهد امری ساده است؛ این امر باعث کاهش نگرانی شما می شود. به یاد داشته باشید تمام لحظاتی که شما درد احساس می کند مربوط به بارداری شما نمی باشد. درد زیر شکم در بارداری الزاما به بارداری مربوط نمی باشد.

پس از احساس درد زیر شکم در بارداری با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید خانم های باردار نیز می توانند از درد آپاندیس و کیسه صفرا رنج ببرند. اگر درد به مسئله ای طبیعی مثل گاز، نفخ، یبوست یا رشد نوزاد مربوط باشد، پزشک شما راه های زیادی برای بهبود آن به شما پیشنهاد می کند. راه های زیر را برای کاهش درد زیر شکم انجام دهید:

اگر درد زیر شکم به دلایل جدی تر مثل سقط جنین اتفاق افتاد، باید به مصرف دارو رو بیاورید. اما اگر به دلیل درد زایمان باشد، سریع خود را نشان می دهد.

منبع: www.pregnancycorner.com

حتما می دانید که درد زیر شکم در بارداری شکایت شایعی است. هر چند درد شکم در زمان حاملگی می تواند مشکلی ایجاد نکند ولی ممکن است نشانه ای از یک عارضه جدی نیز باشد. (به یاد داشته باشید که درد شدید یا مستمر هیچگاه طبیعی نیست.) در ادامه ارتباط بین بروز درد زیر شکم در بارداری و احتمال سقط جنین مورد بررسی قرار گرفته است.

در صورتیکه درد زیر شکم در بارداری همراه با لکه بینی، خونریزی، تب، لرز، ترشحات مهبلی، احساس غش کردن، ناراحتی هنگام ادرار کردن، تهوع و استفراغ بوده و یا درد بعد از چند دقیقه استراحت از بین نرود باید به پزشک مراجعه کرد.

 بسیاری از مادران به محض احساس درد در شکم خود به شدت وحشت زده می شوند و گمان می کنند که جنین آنها در حال سقط شدن است. لازم است بدانید که خونریزی معمولاً اولین علامت سقط جنین است و پس از آن به فاصله چند ساعت تا چند روز درد شکمی رخ می دهد اما تمام خونریزی ها و درد زیر شکم در بارداری به سقط منجر نخواهند شد. درواقع بر اساس آمار تعداد بسیار زیادی از مادران در تمامی دوران بارداری خود انواع دردهای شکمی با و یا بدون لکه بینی را تجربه کرده اما نوزاد کاملا سالمی را به دنیا آورده اند. خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. درد ممکن است بصورت درد های کرامپی بگیرد و ول کند (شبیه به درد های قاعدگی یا اغلب شدیدتر) یا ریتمیک باشد. درد در بعضی از بیماران بصورت کمر درد و در بعضی دیگر بصورت درد مبهم شکمی و یا احساس فشار در لگن احساس می شود. در صورتیکه با این علائم مواجه شدید به پزشک مراجعه کنید. گرچه بیشتر دردها در بارداری ناشی از تغییرات هورمونی، افزایش هورمون ریلکسین و اثر گذاری بر مفاصل، بزرگ شدن رحم و جابجایی احشای شکمی، انقباضات تمرینی رحم برای زایمان و … است اما در صورت داشتن درد شدید یا خونریزی با حجم زیاد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان درد زیر شکم در بارداری

مطالعه بیشتر:

1- دردهای شکمی در بارداری نشانه چیست؟

2- آیا درد زیر شکم از نشانه های اولیه بارداری است؟

3- علت درد زیر شکم در هریک از سه ماهه های بارداری

4- علت درد زير شکم سمت چپ در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

5- علت درد زیر شکم در هریک از سه ماهه های بارداری

 

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

سقط جنین

مشکلات سلامتی در بارداری

مشکلات سلامتی در بارداری

این بخش در حال طراحی می باشد

رحم توسط چند لیگامان یا بافت پیوندی در فضای شکمی به صورت معلق قرار گرفته است. در حین بارداری، رحم شروع به رشد و کشیدگی می‌کند. این دردها معمولا در تمام فضای شکمی نیست و اغلب محدود به درد زیر شکم سمت راست در بارداری می‌شود. اگر زنی در ماه‌های بالاتر از ماه چهارم حاملگی قرار داشته باشد به دلیل این که این دردها به علت حاملگی خارج رحمی و یا درد ناشی از کیست نیستند بنابراین احتمال این علت قوی‌تر می‌گردد.خصوصا اگر این تیر کشیدن و درد زیر شکم سمت راست به علت ایستادن بیش از حد و یا حتی عطسه کردن به صورت ناگهانی رخ دهد و فورا از بین برود. این دردها معمولا در سه ماهه دوم رخ داده و می‌تواند درد شدید و تیر کشنده در سمت راست زیر شکم بارداری را ایجاد نماید، این درد حتی می‌تواند کشاله ران را تحت تاثیر قرار دهد. علی‌رغم تمامی دلایل برای درد سمت راست زیر شکم در بارداری که می‌توانند تغییرات طبیعی در طی دوران حاملگی باشند.برخی از نشانه‌های هشدار دهنده وجود دارند که عبارتند از- اگر درد همراه با استفراغ، تب، لرز، خون‌ریزی شدید یا تغییر در ترشحات واژینال باشد.- اگر درد تیر کشنده مداومت داشته باشد و با استراحت بهبود نیابد. (دردهای لیگامنتی معمولا بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشند)- اگر درد، نفس کشیدن، راه رفتن و یا صحبت کردن را با دشواری همراه سازد.- در صورت تجربه هر یک از این علائم بهتر است موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.چند علت برای درد سمت راست بالای شکم در بارداری عبارتند ازفشارخون بالای بارداری یا پره اکلامپسی: این حالت که در نیمه دوم بارداری رخ می‌دهد با علائمی همچون فشارخون بالا، دفع پروتئین در ادرار، سردرد، افزایش وزن سریع و تورم سریع صورت، دست‌ها و پاها همراه خواهد بود. مسمومیت بارداری شدید می‌تواند به کبد و سایر ارگان‌های مادر آسیب وارد کند. پره اکلامپسی شدید و به دنبال آن آسیب کبدی مادر می‌تواند درد پایدار سمت راست بالای شکم و هم چنین بالا رفتن آنزیم‌های کبدی را با خود به همراه داشته باشد.شرایط گوارشی: با توجه به مقادیر بالای هورمون‌های بارداری احتمال تشکیل سنگ کیسه صفرا در زنان باردار وجود دارد. علائم حمله کیسه صفرا می‌تواند در هر زمانی از دوره بارداری رخ دهد که علائم آن عبارتند از: درد راست بالای شکم، تب، تهوع و استفراغ می‌باشد. کبد چرب حاد حاملگی (AFLP) یک عارضه نادر اما جدی است که معمولا در سه ماهه سوم یا بعد از زایمان رخ می‌دهد. علائم آن شامل تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سردرد، خستگی و تغییر رنگ پوست و زردی، علاوه بر این موارد درد راست بالای شکم می‌باشد. این بیماری وضعیت خطرناکی بوده و نیاز به زایمان زودرس وجود خواهد داشت.شرایط ادراری: اگر چه تشکیل سنگ کلیه در بارداری بسیار نادر است ولی عفونت کلیه می‌تواند باعث دردهای شدید در سمت راست یا چپ شوند. علاوه بر درد جانبی یک طرفه، علائم و نشانه‌های رایج پیلونفریت عبارتند از: تب، لرز، تکرر ادرار و ادرار دردناک، تهوع و استفراغ. پیلونفریت معمولا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری اتفاق می‌افتد و در صورت درمان نشدن به زایمان زودرس ختم شود.

آرشیو موضوعی وبسایت

شما در حال حاضر اینجا هستید :

تغذیه و سلامتی

سلامت زنان

سلامت مردان

درمان درد زیر شکم در بارداری

سلامت کودکان

سلامت میانسالان

سلامت روان

سلامت جنسی

اعتیاد و سیگار

پوست و مو

دهان و دندان

تناسب اندام

ویتامین و مکمل

انواع دارو ها

انواع بیماری

درد زیر شکم در سه ماهه اول بارداری رایج است، ممکن است بعضی از ناراحتی های متناوب در قسمت زیر شکم مشاهده شود اما نباید پایدار باشد و یا شدت آن افزایش یابد.

چهار علت اصلی درد قسمت زیر شکم در اوایل بارداری:

 

درد لانه گزینی با گرفتگی خفیف و مقدار کمی لکه بینی یا خونریزی حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بارور شدن (زمانی که قاعدگی صورت نمی گیرد) مشخص میشود و فرض بر این است که این درد به کاشت تخمک لقاح یافته در پوشش دیواره رحم مربوط میشود. درد زیر شکم مرتبط با لانه گزینی، گرفتگی خفیفی است که مشابه درد ناشی از گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی شما است. این دردمعمولا برای بارداری شما عواقبی ندارد.

 

در اوایل بارداری دردی در قسمت پایین شکم تجربه خواهید کرد، زیرا رحم شما رشد می کند تا بتواند جنین را در خود جای دهد. هنگامی که رحم شما بزرگ میشود، رباط های گرد که از آن پشتیبانی می کنند، کشیده و نازک می شوند، و به رشته های عصبی اطراف در این فرایند، ضربه وارد میکنند. در نتیجه، شما ممکن است ناراحتی خفیفی در قسمت زیر شکم خود احساس کنید. این ناراحتی درد لیگمان گرد (رباط گرد) نامیده میشود و یکی از علائم رایج بارداری است.

این درد به طور معمول در سمت راست شکم است و اغلب بعد از بیدار شدن، غلت زدن ناگهانی در رختخواب یا فعالیت های شدید رخ می دهد. تغییر در موقعیت ممکن است درد را کاهش دهد، اما هیچ درمانی لازم نیست، زیرا این درد معمولا خفیف و خود محدود کننده است. می توانید با تغییر دادن تدریجی موقعیت خود از این درد جلوگیری کنید. به عنوان مثال، زمانی که بلند می شوید و یا دراز میکشید، میبایست از هر حرکت ناگهانی اجتناب کنید. صرف وقت برای این کار میتواند از ناراحتی شما جلوگیری کند.

 

شایع ترین علائم سقط جنین تهدید کننده، درد کمر و گرفتگی شکمی است. درد سقط جنین ممکن است با خونریزی از مهبل (واژن) همراه باشد. درد زیر شکم یا گرفتگی شکمی همیشه به این معنی نیست که شما سقط جنین را تجریه خواهید کرد. از آنجا که گرفتگی در بارداری می تواند علامت طبیعی بارداری باشد، انتظار می رود نشانه طبیعی بارداری باشد. اما، این درد و گرفتگی می تواند نشانه ای از مشکل نیز باشد، بنابراین همیشه باید با پزشک خود در مورد درد شکمی در اوایل بارداری صحبت کنید.

پزشک شما سوالاتی از شما می پرسد، معاینه لگنی انجام می دهد و سونوگرافی رحم و جنین را بررسی میکند. در اوایل بارداری، نمیتوانید ضربان قلب کودک را بشنوید، اما آزمایش سونوگرافی میتواند بررسی کند که قلب کودک ضربان دارد یا نه. اگر کودک شما دارای ضربان قلب باشد، پس شما سقط جنین ندارید. اگر پزشک شما نگران است که شما ممکن است سقط جنین داشته باشید ممکن است به یک آزمایش خون و پس از آن آزمایش دیگری که چند روز بعد انجام میشود، برای بررسی بارداری شما نیاز داشته باشد.

 

بارداری خارج رحمی بارداری است که در جای اشتباه قرار دارد، یعنی در رحم لانه گزینی صورت نگرفته است. بارداری زمانی شروع می شود که تخمک شما با اسپرم لقاح می یابد. این تخمک بارور شده به گروه بزرگتری از سلولها تبدیل می شود که “رویان” نامیده می شود. در یک حاملگی طبیعی، رویان به دیواره رحم متصل می شود و به نوزاد تبدیل می شود.

در بارداری خارج رحمی، رویان به دیواره رحم متصل نیست. در عوض، به جایی خارج از رحم متصل است که نباید به آن وصل شود و شروع به رشد کند. حتی اگر رویان بزرگتر شود، نمی تواند رشد کند و به کودک تبدیل شود. همانطور که رویان بزرگتر می شود، می تواند درد زیر شکمی ایجاد کند و منجر به مشکلات دیگر شود. برخی از این مشکلات می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

در اکثر بارداری های خارج رحمی، رویان به یکی از لوله های فالوپ متصل می شود (لوله هایی که تخمدان را به رحم وصل می کنند). وقتی این اتفاق می افتد، پزشکان نیز آن را “حاملگی لوله ای” می نامند. در زنان بارداری که بارداری خارج رحمی دارند، علائم همیشه زود هنگام بروز نمیکنند. اما همان طور که بارداری خارج رحمی پیش میرود و رویان رشد میکند، علائمی خواهید داشت که شامل موارد زیر است:

بعضی از زنان تا زمانی که بارداری خارج از رحم باعث مشکلات جدی تر نشود، هیچ گونه علائمی ندارند. به عنوان مثال، رشد جنینی در لوله فالوپ می تواند موجب شود لوله ی فالوپ باز شود. وقتی این اتفاق می افتد، علائم ممکن است شامل موراد زیر باشند:

اگر باردار هستید و این علائم را دارید، در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید.

مقاله مرتبط : درد شکم در دوران بارداری

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

درمان درد زیر شکم در بارداری

منبع تصاویر

اطلاعات پزشکی

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

کمک های اولیه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

وب‌سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

دکتر سولماز محمدی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شیراز – جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شیراز

شما در دوران بارداری با دردهای زیادی روبه‌رو می‌شوید اما زمانی که شکم شما درد می‌گیرد ممکن است نگران شوید که مبادا کودک شما دچار مشکلی شده است. به‌طورکلی نباید از بابت این دردها نگران باشید مگر آنکه درد شما بسیار شدید ، دائمی و یا با علائم غیرطبیعی مانند خونریزی همراه باشد. اگر هر یک از این علائم را دارید، لازم است فوراً به پزشک مراجعه کنید.


مزایا و مراحل عمل سزارین


درمان واریس پا در بارداری


مراحل انواع اوفورکتومی

درمان درد زیر شکم در بارداری

برخی از درد‌ها در دوران بارداری بسیار شایع و معمول هستند و به‌طورکلی خطری برای مادر یا کودک ایجاد نمی‌کنند. این موارد عبارت‌اند از:

درد رباط گرد می‌تواند به صورت دردی شدید و بسیار تیرکشنده باشد که زمانی حس می‌شود که بیمار بدن خود را حرکت داده و تغییر موقعیت می‌دهد. همچنین ممکن است درد رباط گرد به صورتی دردی مبهم باشد که گه گاهی بروز می‌کند. درد رباط گرد بر اثر دو رباط بزرگی ایجاد می‌شود که از رحم تا کشاله ران کشیده شده‌اند. با بزرگ شدن رحم، این رباط‌ها کشیده شده و دردناک می‌شوند. این درد معمولاً در سه‌ماهه دوم گزارش می‌شود و به‌طورکلی بی‌خطر است.

گاز روده در دوران بارداری به خاطر افزایش تولید هورمون پروژسترون است. با تولید بیشتر این هورمون در بدن، سیستم گوارشی حرکات آرام‌تری خواهد داشت و درنتیجه غذا با سرعت کمتری در دستگاه گوارش حرکت می‌کند. خوردن آب و مایعات فراوان، غذاهای پر از فیبر، ورزش کردن و استفاده از ملین‌ها، راه‌های بسیار مؤثر برای مقابله با یبوست و گاز روده هستند.

انقباضات رحمی بیشتر به حالت درد خفیف و احساس ناراحتی برای مادر هستند تا درد‌های شدیدی که موجب نگرانی در مورد سلامتی مادر و کودک می‌شوند. بسیاری از زنان درد ناشی از انقباضات رحمی را به صورت احساس گرفتگی در عضلات شکم و احساس سفت شدن شکم توصیف می‌کنند. بسیار مهم است که انقباضات کاذب را از انقباضات واقعی تشخیص دهید. انقباضات واقعی قبل از زایمان بسیار نزدیک به هم هستند و در هر نوبت، این انقباضات مدت زمان بیشتری طول می‌کشند و درد زیادی دارند. انقباضات واقعی موجب نفس‌نفس زدن مادر می‌شوند. بنابراین اگر مادر حالش نسبتاً خوب است و می‌تواند به انجام کارهای روزمره خود ادامه دهد انقباضات رحمی او از نوع کاذب هستند. پزشکان همچنین گزارش داده‌اند که کم‌آبی بدن احتمالاً می‌تواند باعث بروز انقباضات کاذب شود. بنابراین خوردن آب و مایعات فراوان می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، علل شایع دیگری نیز برای درد شکم در بارداری وجود دارد که خطرناک نیز نیستند از جمله: بزرگ شدن رحم مادر، ویروس‌های معده، سنگ کلیه، فیبروم رحم و حساسیت به غذا که همگی موجب بروز دردهایی می‌شوند که آسیبی به کودک یا مادر نمی‌زند.

هرچند داشتن دل‌درد در بارداری امری طبیعی است و بسیاری از زنانی که درد شکمی دارند، بارداری آن‌ها کاملاً سالم و طبیعی است، اما در مواردی ممکن است درد شکم ناشی از مشکلی جدی باشد. اگر دچار علائم شدید یا غیرعادی  شدید که در ادامه به آن اشاره می‌شود لازم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید:

از هر ۵۰ مورد بارداری، یک مورد می‌تواند از نوع خارج از رحم باشد. بارداری خارج از رحم به حالتی گفته می‌شود که تخمک در جای دیگری غیر از رحم بارور شده و در حال رشد است. در اغلب موارد، تخمک در لوله‌های فالوپ باقی می‌ماند. متأسفانه بارداری خارج از رحم نمی‌تواند ادامه پیدا کند و لازم است که با اقدامات پزشکی به موقع، پایان داده شود. در صورتی که بیمار بارداری خارج از رحم داشته باشد، بین هفته‌های ششم تا دهم بارداری، درد و خونریزی شدیدی خواهد داشت. برخی از زنان بیشتر از دیگران در معرض خطر بارداری خارج از رحم هستند از جمله زنانی که قبلاً بارداری خارج رحمی داشته‌اند، زنانی که سابقه ابتلا به اندومتریوز داشته‌اند، بستن لوله‌ها در گذشته، یا استفاده از آی یو دی در زمان باروری تخمک.

جدا شدن زودرس جفت یک وضعیت بسیار خطرناک است که در آن، قبل از آن که کودک به دنیا بیاید، جفت از رحم جدا می‌شود. یکی از علائم جدا شدن جفت، درد مداومی است که موجب می‌شود شک بیمار سفت شود و این حالت برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا می‌کند. علامت دیگر، ترشح مایعات خونی و یا  پاره شدن زودهنگام کیسه آب است. سایر علائم عبارت‌اند از: حساسیت به لمس در شکم، درد کمر، ترشح مایع که در آن نشانه‌هایی از وجود خون است.

یکی از حقایق تلخ این است که بعضی از بارداری‌ها به سقط‌جنین منجر می‌شوند. سقط‌جنین، شایع‌ترین دلیل پایان یافتن بارداری است. سقط‌جنین بیش از همه در هفته‌ی ۱۳ بارداری شایع است. علائم سقط‌جنین عبارت‌اند از درد خفیف تا شدید کمر، بروز انقباضات رحمی زایمان (هر ۵ تا ۲۰ دقیقه)، خونریزی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای روشن، خارج شدن بافت یا چیزی شبیه به لخته خون از واژن و یا از بین رفتن ناگهانی علائم بارداری.

هرچند عفونت مجرای ادرار در دوران بارداری به راحتی درمان می‌شود اما این مشکل می‌تواند موجب بروز عوارضی شود. عفونت مجرای ادراری اغلب موجب درد، ناراحتی و سوزش در هنگام ادرار کردن و احساس درد در پایین شکم می‌شود. بیمار باید در صورتی که دچار دردی در کمر، کناره‌های بدن یا زیر قفسه سینه  یا بالای لگن شد که همراه با تب، عرق کردن یا لرز باشد، لازم است به پزشک مراجعه کند. در این موارد ممکن است عفونت مجرای ادرار به کلیه‌ها نفوذ پیدا کرده باشد.

مسمومیت بارداری مشکلی است که موجب فشارخون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته‌ی ۲۰ بارداری می‌شود. در کنار سایر علائم مسمومیت بارداری، احساس درد در بالای شکم (زیر قفسه سینه) و بیشتر در سمت راست، از نشانه‌های مسمومیت بارداری است. حالت تهوع، استفراغ و افزایش فشار در داخل شکم سایر علائم مسمومیت بارداری هستند.

مانند تمامی دردهای دیگر در دوران بارداری، درد شکم نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و علت آن مشخص شود. به خاطر داشته باشید که زنان باردار نیز ممکن است مانند سایرین دچار التهاب آپاندیس یا سنگ کیسه صفرا شود. اگر درد شکم ناشی از چیزی معمولی و طبیعی ماند نفخ شکم، یبوست یا رشد جنین باشد، ممکن است پزشک نتواند کار زیادی برای شما انجام دهد برای برطرف کردن دل‌دردی که ناشی از این مشکلات جزئی است، اقدامات زیر را انجام دهید:

اگر درد شکم ناشی از موضوعی جدی‌تر مانند سقط‌جنین باشد، لازم است که اقدامات درمانی مناسب صورت گیرند. همچنین اگر درد شکم به خاطر شروع روند زایمان باشد، علت درد شکم مادر به زودی خودش را نشان خواهد داد و علائم  آغاز زایمان مشخص می‌شوند.

مطلب قبلی

تقویم بارداری هفته به هفته :مراحل رشد جنین در بارداری

مطلب بعدی

رژیم غذایی و تغذیه مناسب در بارداری: غذاهای مفید و ممنوعیات بارداری

مزایا و مراحل عمل سزارین

درمان واریس پا در بارداری

مراحل انواع اوفورکتومی

واریس واژن در بارداری

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی ترمیمی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري)

اخبار سلامتی زنان

درمان درد زیر شکم در بارداری


مراقبت مادران در دوران شیردهی

تقویت تخمک گذاری در زنان با مواد غذایی،ورزش و ماساژ برای بارداری

بایدها ونبایدهای بارداری در سنین بالا(بارداری بعد از سن ۳۵ سالگی)


خطر دود سیگار در بارداری

مقالات

صرع در بارداری:نکاتی درباره نحوه باردار شدن، زایمان و شیردهی

نداشتن میل جنسی و سرد مزاجی زنان؛ علت و درمان

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی حاملگی؛ علت، علائم و درمان


مراقبت بعد آی وی اف (ivf)

انتخاب حامل، شرایط و مراحل بارداری با رحم اجاره ای و عوارض آن


لوب کوچک (لابیا مینور)

مرجع اطلاعات لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

ترمیم انواع بدشکلی های رحم (دستگاه تناسلی زنان ) با لاپاراسکوپی

کوتریزاسیون تخمدانها با لاپاراسکوپی (درمان سندرم تخمدان پلي كيستيك)

لاپاراسکوپی درمانی(نحوه انجام فرایند،مزایا و کاربرد)

مرجع اطلاعات لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی غدد لنفاوی ( نمونه گیری دقیق بافت های سرطانی لنفاوی)

ترمیم انواع بدشکلی های رحم (دستگاه تناسلی زنان ) با لاپاراسکوپی

کوتریزاسیون تخمدانها با لاپاراسکوپی (درمان سندرم تخمدان پلي كيستيك)

لاپاراسکوپی درمانی(نحوه انجام فرایند،مزایا و کاربرد)

بارداری


مزایا و مراحل عمل سزارین


درمان واریس پا در بارداری


واریس واژن در بارداری


چگونگی کنترل استرس در بارداری

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز – دکتر سولماز محمدی – دارای بورد تخصصی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، انجام دقیق ترین کنترل حاملگی های معمول و پرخطر، تشخیص به موقع سرطان بانوان، متخصص درمان نازایی، متخصص عمل های زیبایی زنان- متخصص زنان و زایمان و نازایی شیراز، (دكتر سولماز محمدی – متخصص لاپاراسكوپی تشخیصی و جراح و متخصص زنان و زايمان ، نازايي، درمان ناباروري)

Welcome, Login to your account.

Recover your password.

A password will be e-mailed to you.

درمان درد زیر شکم در بارداری

درمان درد زیر شکم در بارداری

0

کتاب مردان مریخی و زنان ونوسی
0 امید فواید،علائم،خواص دسامبر 24, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *