درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

درمان ریزش مو با داروهای گیاهی : ریزش مو و مشکلات مو عوامل مختلفی دارد در این مقاله سعی میکنیم عوامل ریزش مو و راههای درمان ریزش مورا هم به شیوه طب نوین و هم به شیوه طب سنتی بررسی کنیم نظر طب سنتی و طب نوین درباره بعضی از آنها مشترک است اما درباره برخی از عوامل اصلی ریزش مو و مشکلات داخلی مو مانند: شوره سر ، خارش ، ریزش مو با یکدیگر اختلاف نظر دارند و راههای متفاوتی درباره درمان آنها بیان میکنند .

همیشه اختلافات طب نوین و طب سنتی درباره درمان ریزش مو با داروهای گیاهی جالب و خواندنی بوده است پس مطالعه این مقاله برای آن دسته از افرادی که با ریزش مو دست و پنجه نرم میکنند و یا مشکلات مو دارند خالی از لطف نیست چرا که اطلاعات کاملی درباره این بیماریها به آنها خواهد داد.

موی سر نه تنها در ظاهر و زیبایی فرد تاثیر دارد، بلکه از دیدگاه روانی نیز اثرگذار میباشد. بدیهی است از دست دادن مو اثرات منفی را در فرد به دنبال دارد و بدین لحاظ از گذشته های دور انسان در صدد پوشاندن و یا رفع این نقیصه بوده است. توضیح کارکرد ساختمان مو، نحوه رشد و ریزش مو را در این ویدئو ببینید :

مصریان باستان برای پوشاندن بخش های طاس سر خود از رشته های تابیده مصنوعی استفاده میکردند، همچنین از معجون های مختلف ( مانند روغن مار ) و یا گیاهان مختلف مانند آمله برای تقویت رشد مو استفاده میکردند.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

در ناحیه پوست سر حدود صد تا ۱۵۰ هزار تار مو وجود دارد. در یک فرد بالغ حدود ۹۰ درصد از تارهای موی سر در مرحله فعال رشد (Anagen) به سر می برند. با بالا رفتن سن تراکم موی سر کاهش می یابد به گونه ای که در ابتدای تولد این تراکم حدود ۱۳۳۵ تار مو به ازای هر سانتی متر مربع از پوست سر می باشد.

در حدود ۳۰ سالگی این عدد به ۴۸۵ و در هشتاد سالگی به ۴۳۵ تار مو در هر سانتی متر مربع کاهش می یابد، سرعت رشد موی سر حدود ۳۷/۰ تا ۴۴/۰ میلیمتر در روز می باشد و به طور طبیعی در هر روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از ناحیه سر میریزد، در آقایان حدود ۹۰ درصد از موهای ناحیه سینه، پشت، شانه و ناحیه دست از نوع موهای قطعی (Terminal) می باشد، در حالیکه در خانم ها حدود ۴۵ درصد از موهای این نواحی از نوع قطعی می باشد.

در دوره های مختلف از زندگی انسان چهار نوع مو در انسان مشاهده شده و به چهار شکل گوناگون دیده می شود :

کرک های قطعی (Terminal) کرک (Vellus) ظریف (Miniaturized) تارهای موی پیر (Senescent)

تارهای قطعی در موهای قطعی دیده می شوند، در حالی که تارهای کرک مانند در این نوع موها هیچ گاه مشاهده نمی‌شود. موهای ظریف در فولیکول های قطعی دیده می شود که توان تولید تارهای موی ضخیم ترمینال را ندارند و حالت کرک مانند دارند. تارهای موی پیر در هر سه نوع تار مو فوق ممکن است مشاهده شود که در این نوع تارهای مو از دیدگاه بافت شناسی تغییراتی رخ می دهد که مو امکان رشد طولی را از دست می دهد. عوامل ابتلا به ریزش مو بسیار زیاد است و امکان اشاره به تمام آنها در یک مقاله نیست و در این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع گوناگونی از ریزش مو در انسان مشاهده می‌شود اما ریزش موی ارثی یا آندروژنیک (Androgenetic alopecia) طاسی ناحیه ای (Alopecia areata) و ریزش موی ناشی از شیمی درمانی سرطان از رایج ترین انواع ریزش مو میباشند که در زیر به آنها پرداخته میشود :

برای مطالعه سایر عوامل ابتلا به ریزش مو این مقاله را مطالعه کنید

ریزش مو : علل و درمان گیاهی- بخش اول (علل ریزش مو)

 

در این نوع ریزش مو بررسی ها و نظرات طب سنتی و طب نوین با یکدیگر برابر است .

طاسی آندروژنتیک رایج ترین نوع ریزش مو در انسان میباشد. شیوع این نوع ریزش مو در تمامی افراد بررسی نشده است ولی بررسی ها نشان داده است که در نژاد قفقازی (Caucasians) این نوع طاسی بیشتر مشاهده میشود. بیش از نیمی از مردان بالای ۴۰ سال دچار این عارضه میگردند، در حالیکه در خانم ها درصد شیوع به مراتب کمتر است. هم در خانمها و هم در آقایان دو عامل ژنتیک و تغییرات هورمونی مهمترین عامل در این نوع ریزش مو میباشند.

ریزش موی آندروژنیک تحت کنترل کروموزوم های غیر جنسی (autisomal) میباشد که بیان ژن (gene expression) مربوطه بستگی به جایگاه فولیکول مو دارد. این بروز عملکرد ژن ریزش مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در مردان، موهای قطعی، ضخیم و دارای رنگدانه؛ در نواحی بروز عارضه در ناحیه سر، با موهای نازک و کرک های فاقد رنگدانه جایگزین میگردد. حتی این امکان وجود دارد که ناحیه سر کاملا عاری از تارهای مو شود.

در خانم ها معمولا طاسی کامل اتفاق نمی افتد، ولی ریزش مو همراه با جایگزینی بخش زیادی از تارهای مو با موهای ظریف کرک مانند، ممکن است اتفاق بیفتند.

 

این موضوع در خانم ها و آقایان متفاوت است. این نوع ریزش مو معمولا در مردان پس از ۱۷ سالگی و در خانم ها پس از ۲۵ تا ۳۰سالگی (در صورتیکه مشکل غدد درون ریز نداشته باشند) بروز میکند. البته هیچ گواه علمی دال بر تشخیص سن دقیق در این نوع ریزش مو وجود ندارد و این آمار تقریبی میباشد.

محلول ماینوکسیدیل ( Minoxidil topical solution ) مهار کننده های ۵ آلفا – ردوکتاز ( ۵a-reductase inhibitors ) مانند قرص های فیناستراید ( Finasteride ) مهارکننده های گیرنده آندروژن ( Androgen receptor inhibitors ) داروی RU58841 که یک آنتی آندروژن غیر استروئیدی است و دربرخی موارد با ماینوکسیدیل استفاده میگردد.

این مقاله توسط سایت پارسی طب تهیه، جمع آوری و تدوین شده است.

نوعا در طب سنتی میتوان بیماریها و عوامل ابتلای به آنها را به زبان ساده و خیلی ملموس تر از طب نوین بررسی کرد و درمان آنها هم بسیار راحتتر و بدون عارضه خواهد بود.

معمولا در ۹۰ درصد افرادی که ریزش مو با منشا ژنتیکی دارند راه قطعی برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی وجود ندارد و با استفاده از برخی نکات دستوری در هنگام شستشو، کنترل بیماریهای زمینه که به ریزش موی ارثی کمک میکنند و همچنین با استفاده از برخی روغن های تقویتی مانند روغن زرده تخم مرغ اصلی تا حدی میتوان جلوی ریزش مو را گرفت.

برخی از بیماریهایی که شخص دچار آنها میشود باعث ایجاد اختلال در سیستم حیاتی بدن یعنی سیستم خونرسانی خواهد شد. به عبارت ساده تر اختلال در سیستم خونرسانی بدن که سر منشا آن غلظت خون هست، باعث میشود تا غذای مورد نیاز پیاز مو به آن نرسد و موی گرسنه هم مانند فرد گرسنه تا حدی میتواند این گرسنگی را تحمل کند و اگر شخص درصدد رفع بیماری بر نیاید، پیاز مو توان خود را از دست میدهد. ساقه بیرونی مو هم از طریق پیاز مو تغذیه میشود و پیاز مو به وسیله سیستم خونرسانی، اکسیژن،پروتئین و ویتامین های مورد نیاز خود را تامین خواهد کرد.

حال اگر سیستم خونرسانی و به طبع، اعضای داخلی بدن مثل کبد، معده، قلب، مغز، تیروئید، طحال و اعضای مشترک در سوخت و ساز بدن کار خود را به درستی انجام نداده باشند و شخص دچار یک بیماری و اختلال داخلی باشد، مو تغذیه نخواهد شد و در نتیجه مشکلاتی نظیر: ریزش مو، شوره، طاسی، قارچ و مشکلاتی ازین قبیل پیش آمده و باعث عوارض وسیعی بر روی پوست و موی فرد خواهد شد و بایست درمان ریزش مو با داروهای گیاهی و طبق مزاج و بیماری شخص را شروع کرد.

این مقاله توسط سایت پارسی طب تهیه، جمع آوری و تدوین شده است. در ابتدای شروع بیماری، پیاز مو حتی الامکان از خود مقاومت نشان میدهد، اما به مرور زمان و پیشرفت بیماری، جایگزین کردن موی جدید با موی قدیمی به کندی انجام شده و در صورتیکه باز هم بیماری های زمینه کنترل نشود پیاز مو مانند شخصی که اکسیژن به او نرسد دچار خفگی شده و از بین خواهد رفت.

بله اگر استفاده از شامپوی مناسب ( که حاوی ترکیبات سالم و بدون عارضه باشد) تحت نظر پزشک متخصص و توام با طی کردن دوره درمان برای بیماریهای داخلی باشد، نتیجه بخش خواهد بود. اما بعنوان مثال در صورت وجود یک بیماری مانند کبد چرب با چنین وضعیتی به نظر شما، شامپوی بیچاره چه کاری ازش بر میاد ؟! مسلما چنین شخصی قبل از خرید هر نوع شامپو باید با مشاوره پزشک مجرب طب سنتی، درصدد رفع بیماریهای داخلی بر بیاید و درمان ریزش مو با داروهای گیاهی را شروع کرده تا نتیجه لازم حاصل شود.

در بخش بعد به معرفی دارو و شامپوهایی که برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی نتایج قابل قبولی داشته اند اشاره میکنیم. البته در مبحث شامپو هم، طب نوین و طب سنتی کمی باهم اختلاف نظر دارند.

این موضوع را در مقاله شامپو ضد ریزش مو : ادعا یا واقعیت؟! مطالعه کنید.

در بررسی و مطالعات بالینی با متد درمانی پارسی طب مشخص شد افرادی که دچار مشکلات ریزش مو بودند پس از طی دوره مصرف مقطر پاکسازی کبد شلیور و مقطر تقویت اعضای رییسه سایکودایجست برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی (غیرشیمیایی) در برخی افراد تا ۹۰ درصد و در بسیاری از آنها ریزش مو بصورت کامل از بین رفته است.

البته لازم است قبل از استفاده حتما با پزشک و مشاور وضعیت مزاجی شخص، مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن اقدام به تهیه داروهای لازم نماید.

شامپو هفت گیاه آتو (کنترل کننده ریزش مو)

 

 

 

 

پارسی طب” یک وبگاه عمومی با موضوع سلامتی و پزشکی است. این وبگاه به شدت به طب سنتی و گیاهی اعتقاد داشته و از این موضوع حمایت میکنند. ما همواره در تلاشیم که اطلاعات مفیدی در اختیار بینندگان خود قرار داده و اسباب رضایت ایشان را جلب نماییم.

آرایشی و زیبایی ، پوست و مو, دسته بندی نشده 8,056 بازدید

ریزش موی زنان در طب سنتی و طب نوین تعاریف و راههای مختلفی برای درمان دارد، البته بصورت کلی عوامل اصلی ریزش مو در زنان و مردان تقریبا یکسان است اما ریزش موی زنان بدلیل عواملی که مربوط به ساختار متفاوت بدن آنها در مقایسه با بدن مردان هست مانند ریزش مو در اثر کم خونی، ریزش مو در اثر زایمان، ریزش مو در دوره پریود، بیماری های تیروئید، کمبود آهن، تب بالا، جراحی یا بیهوشی عمومی، رژیم های شدید، همچنین ناهنجاری های درماتولوژیک خاص جمجمه می تواند به صورت موقتی یا دائم باعث ریزش مو یا طاسی بشوند، مانند لوپوس، پلانوپیلاریس لیشن و آلوپسی آره آتا.

در این مقاله سعی خواهیم کرد این موارد را بررسی کنیم.

بدن انسان برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید نیازمند مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی است و عدم توازن میزان این مواد در بدن منجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش موهای جدید می گردد. معمولاً کم شدن موی سر هنگامی است که ریزش مو بیشتر از رویش مو باشد. کم مو شدن وقتی قابل توجه است که حدود ۴۰% از چگالی موی سر از دست رود.

شاید اصلی ترین عامل تاثیر گذار در ریزش موی زنانه را بتوان عوامل ژنتیکی وارثی در نظر گرفت. در این مدل ریزش مو، ابتدا خط رویش موها کم می شود، سپس موهای ظریف و نازک در سرتاسر سطح سر به چشم می خورند و سرعت ریزش موها بیشتر می شود و حجم موها بسیار کم می شود. این نوع ریزش مو در سنین مختلفی می تواند دیده شود اما در زنان یائسه بیشتر شایع است.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

مشکلات هورمونی یا زیاد بودن هورمون تستوسترون (هورمون مردانه) تستوسترون یک هورمون مردانه است که به مقدار کمی در بدن خانم ها ترشح می شود و برای بقا و سلامت الزامی است اما زمانی که این هورمون از حد طبیعی بیشتر ترشح شود موجب عوارضی از قبیل ریزش مو و رویش موهای زائد در صورت، دست، پاها و سایر نقاط بدن می گردد. دیگر علایم عدم توازن هورمون تستوسترون در خانم ها عبارتند از خشکی واژن، ارگاسم دیر هنگام و قاعدگی های نامنظم

کورتیزول با نام هورمون استرس شناخته می شود، ازدیاد آن از دیگر دلایل شایع ریزش موی زنان می باشد، خانم هایی که میزان هورمون کورتیزول در بدنشان بالا است اغلب از نظر شخصیتی افراد مضطرب، عصبی و گاها پرخاشگری می باشند

کم کاری غده تیروئید هم در مردان و هم در زنان سبب ریزش مو می گردد. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است و طبق برخی از آمار زنان ۳ برابر بیشتر از مردان مبتلا به آن می شوند. هورمون های تیروئید نقش بسزایی در سلامت پوست و موها ایفا می کنند، ریزش مو، شکنندگی ناخن ها، خشکی پوست، یبوست، ازدیاد وزن، خستگی مفرط و مشکلات گوارش از علایم کم کاری غده تیروئید می باشند.

 

در بسیاری مواقع استرس و فشارهای منفی در زندگی علت ریزش موی سر شناخته می‌شود. پس قبل از هر کاری برای جلوگیری از ریزش مو، آرامش را به خود وزندگی‌تان بازگردانید. گاهی علت ریزش مو در زنان تغییرات هورمونی مانند بارداری و یائسگی است که این مسئله باید توسط پزشک بررسی شود.

برخی از خانم ها از چند روز قبل از قاعدگی تا چند روز بعد از آن به دلیل تغییرات شدید در میزان و توازن هورمون ها بویژه هورمون استروژن تغییرات جسمانی و روانی متعددی از قبیل افسردگی، تحریک پذیری، احساس غم، گرفتگی عضلات، درد در ناحیه شکم، حساس شدن بیش از حد پستان ها و غیره را تجربه می کنند که به آن سندرم قبل از قاعدگی گویند.

علت ریزش موی زنان در این دوران به واسطه تغییرات هورمونی در بدن خانم ها و زمان شروع آن معمولا ۲ هفته بعد از زایمان می باشد و اوج ریزش در ماه دوم و سوم است که معمولا تا پایان ۶ ماه ادامه می یابد. و پس از وضع حمل، رشد مو به حالت اولیه بازمی‌گردد. تقریبا ۴۰ درصد زنان باردار از نازک شدن و ریزش موهای خود در طول این دوران شکایت می‌کنند و این وضعیت دو تا سه ماه پس از وضع حمل هم ادامه پیدا می‌کند. هرچند به گفته پزشکان این شرایط موقتی است. در ادامه ریزش موی زنان در دوران بارداری را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

خیلی از خانم ها داروهایی مصرف می کنند که ریزش مو از عوارض جانبی آن ها می باشد و در بسیاری از موارد خودشان هم از این مسئله بی اطلاع می باشند. برخی از داروهایی که سبب ریزش موی زنان می شوند عبارتند از: لووتیروکسین(داروی تیروئید) متفورمین(داروی دیابت) قرص های ضد بارداری از قبیل ال دی داروهای شیمیایی که از ویتامین تهیه می شوند و برای درمان آکنه می باشند مانند راکوتان داروهای کاهنده کلسترول مانند کلوفیبرات جم فیبروزیل اغلب داروهای کاهنده فشار خون آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ داروهای ضد افسردگی از قبیل پروزاک پاکسیل(پاروکستین)، کلومیپرامین و ایمی پرامین

شامپوهای نامناسب:

 

باید در انتخاب شامپو دقت عمل لازم را داشته باشید چرا که اگر دانش لازم برای ترکیباب آنها بکار گرفته نشود میتواند به موها آسیب های جدی وارد سازد.

کم خونی باعث می شود خون که حاوی اکسیژن و مواد مغذی است به میزان کافی به ریشه موها نرسیده و موجب تضعیف و ریزش موها گردد. خانم ها باید توجه کنند کم خونی صرفا به دلیل فقر آهن نمی باشد دلایل مهم دیگری از قبیل کمبود پروتئین، اسید فولیک،ویتامین B12 و B6 نیز در آن نقش دارند و نباید بدون بررسی و نظر پزشک از قرص های آهن استفاده نمود.

در بسیاری از موارد نیز علت کم خونی بیماری تالاسمی مینور است، در این بیماری به طور ژنتیکی بدن نمی تواند به طور صحیح از آهن استفاده و خون سازی کند و اکثر مبتلایان به آن دچار ازدیاد آهن نیز می باشند و حتی باید مصرف منابع غذایی حاوی آهن مانند گوشت قرمز و تخم مرغ را محدود کنند.

کمبود روی، منیزیم، کلسیم، ید و ویتامین های D و E

 

نکته مهم این است که ابتدا باید از طریق آزمایشات میزان ویتامین ها و مواد معدنی در بدن اندازه گیری شود تا نوع، دوز و مدت زمان مصرف مکمل های غذایی توسط پزشک مشخص گردد و نباید بدون بررسی از مکمل های غذایی استفاده نمود. در بسیاری از موارد ازدیاد برخی از مواد معدنی مانند آهن و مس خود عامل ریزش موها می باشد.

 

ریزش مو در دوران حاملگی به دلیل تغییرات هورمون بدن زن است. در دوران بارداری موهای نازک و شکننده می شوند و به همین دلیل باید ویتامین هایی برای جلوگیری از ریزش مصرف شود. البته هورمون هایی که باعث ریزش مو می شوند بعد از ۲ یا ۳ ماه از زایمان به وضعیت اولیه قبل از حاملگی بر میگردند.

به غیر از مشکلات هورمونی، طبیعی است که زنان به دلیل فقدان ویتامین در بدن شان دچار ریزش مو بشوند. دلیل دیگر اینست که در این دوران بدن مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین مورد نیاز دارد که شما باید بوسیله خوردن میوه و سبزیجات آن ها را تامین کنید.

در دوران بارداری، ریزش مو عامل شایعی نمی باشد، حتی در بعضی موارد تغییرات هورمونی در دوره بارداری ممکن است که منجر به پرمویی در خانم‌های باردار شود و این حالت را در آنها بوجود آورد. اما در عین حال ممکن است برخی مادران باردار در طول دوره بارداری آن را تجربه کنند.

پس از دوران بارداری نیز ریزش مو وجود دارد، پس از دوره زایمان و شیردهی، موها مجدد به فرم طبیعی خود بازمی‌گردد. زمانی که مادر دارای بیماری زمینه‌ای از جمله سوءتغذیه و اختلالات تغذیه‌ای باشد این پرمویی و ریزش شدید موها ممکن است، ماندگار شود.

بانوانی که قبل از بارداری رژیم غذایی مناسب داشته باشند، مشکلات و بیماری‌های پوست و مو نداشته و در طی بارداری هم همه چیز خوب و طبق روال طبیعی پیش می‌رود.

بانوانی که برنامه‌ریزی برای آینده جهت باردار شدن دارند از یک یا دو ماه قبل و به خصوص در ۳ یا ۴ ماه اول بارداری که هر لحظه سلول‌های جنینی در حال تکامل، اضافه شدن و شکل گرفتن است از هر گونه مواد شیمیایی دوری کنند.

مهم‌ترین علت ریزش‌ مو در دوران نقاهت بعد از زایمان، شروع شیردهی و بازگشت هورمون‌های بدن به حالت قبل از بارداری است.

مو زمانی که مرطوب است، بسیار شکننده خواهد بود. در این حالت، مو نفوذپذیر بوده و می‌تواند تا ۴۵ درصد وزن خود را، آب جذب کند. زمانی که خواب هستید، حرکت سر شما باعث کشیده شدن مو به اطراف شده و این امر احتمال شکستگی مو را افزایش می‌دهد. این حالت بر روی تمام بافت مو‌های شما تاثیر گذاشته و رشد مو‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

مو‌ها زمانی که مرطوب باشند، بیشتر در هم تنیده خواهند شد. این حالت می‌تواند در صبح باعث دردسر فرد شود. همچنین گوریدگی منجر به شکستگی موهای شما می‌شود. بسیاری از زنان بعد از حمام مو‌های خود را شانه نمی‌کنند، زیرا گفته شده است که این کار به ساقه مو آسیب وارد خواهد کرد. اما راه حل‌های ساده‌ای وجود دارد: استفاده از شانه‌های دندانه پهن، استفاده از برس‌های نرم یا حتی استفاده از انگشتان برای شانه کردن مو‌های خود.

شوره سر می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله خشکی پوست سر، اگزما، پسوریازیس یا قارچ ایجاد شود که خوابیدن با مو‌های خیس، آن را بدتر خواهد کرد. قارچ در جا‌های گرم، تاریک و مرطوب رشد می‌کند. اگر با مو‌های خیس بخوابید، شرایط را برای رشد قارچ‌ فراهم خواهید کرد. علاوه بر این اگر پوست شما مرطوب باقی بماند، می‌تواند خارش و لک ناشی از اگزما و پسوریازیس را بدتر کند.

یکی دیگر از عوارض خوابیدن با موی خیس، ابتلا به عفونت قارچی است. عفونت قارچی پوست، نوعی عفونت مسری بوده که باعث خارش وحشتناک شده و می‌تواند منجر به ریزش مو شود. زمانی که مو‌های خیس خود را بر روی بالش قرار می‌دهید، بالش گرم و مرطوب می‌شود. ترکیب موی مرطوب و بالش مرطوب باعث رشد قارچ می‌شود.

اگر باکتری‌ها بر روی پوست سر شما رشد کنند، بدن به طور طبیعی، جریان خون را به پوست افزایش خواهد داد تا عفونت را از بین ببرد. افزایش فشار می‌تواند منجر به سردرد شود، حتی در صورتی که در جریان باد کولر قرار داشته باشید باعث سردرد ناشی از سرما خوردگی شود.

دوش گرفتن و شستشوی مو قبل از ورود به استخر می‌تواند از آسیب دیدن موها توسط کلر بکاهد. اگر موهایتان را پیش از ورود به استخر بشویید موهایتان از آب اشباع می‌شوند و کلر را جذب نمی‌کنند و میزان آسیب موها بسیار کم می‌شود. برای شستشوی موهایتان از شامپوهایی استفاده کنید که pH متعادلی داشته باشند.

قبل از هر چیز دقت داشته باشید راهکارها و نسخه هایی که در این مجموعه ارائه شده است بهیچ عنوان نمیتواند جایگزین نسخه پزشک باشد پس قبل از هر اقدامی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که می‌توانند به رشد مو کمک کند یا جلوی ریزش آن را بگیرند، بسیار کم است. اما در طب سنتی درمان‌های نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش مو و هم افزایش روند رویش مو وجود دارد.

البته این درمان‌ها زمان‌بر هستند و این اتفاق فقط در طب سنتی ایرانی نمی‌افتد و در تمام ‌مکاتب علمی ‌پوست، ریزش مو با دشواری درمان می‌شود و باید این مساله را درنظرگرفت.

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به ۲ گروه تقسیم می‌شود؛ درمان‌های موضعی و درمان‌های خوراکی. آنچه امروزه بیشتر به کار می‌رود، درمان‌های موضعی است. از نظر طب سنتی، روند تولید مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد، مزاج معتدل و سالمی‌ داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود. در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می‌شود. برای این گروه درمان‌های موضعی کافی نیست و لازم است با درمان‌های خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.

 

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همچنین گفته می‌شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همچنین در انواع سبزی‌ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت می‌شود. برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده می‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می‌کنند. نکته جالب اینکه هر ۳ گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند.

هلیله سیاه، گیاهی است معروف به اکسیر طول عمر که بومی کشور هند است و برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله ریزش مو استفاده می‌شود. این گیاه مانع از سفید شدن موها هم می‌شود. می‌توانید یک دانه هلیله کابلی را زیر زبان گذاشته و مانند آب نبات آن را استفاده کنید. روغن هلیله را هم می‌توان روی موها مالید و بعد استحمام کرد.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

اگر دلیل ریزش مو و ریزش موی زنان ریشه روانی و عصبی دارد مصرف گل‌گاوزبان، جوشانده به لیمو و شربت بادام توصیه می‌شود. عامل ارثی نیز باعث ریزش مو می‌شود. دلیل بعدی ریزش مو می‌تواند خوردن غذاهای مانده و فاسد باشد.

تشخیص و درمان: توصیه می شود از خود درمانی و مصرف بدون بررسی محصولات ضد ریزش مو خودداری کرده و بی جهت وقت و هزینه خود را هدر ندهید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا ابتدا از طریق آزمایشات مربوطه علل ریزش مو مشخص و سپس درمان مناسب تجویز گردد.

 

 

 

یزش موی ارثی:

 

ریزش موی ارثی یا ژنتیکی شایع‌ترین نوع ریزش موی پیشرونده است که به آن طاسی الگوی مردانه، طاسی الگوی زنانه یا طاسی معمولی نیز گفته می‌شود. حدود ۵۰% از مردان بالای ۵۰ سال، و حدود ۵۰% زنان بالای ۶۵ سال به این مشکل دچار می‌شوند. شدت این نوع ریزش مو در زنان متفاوت است به طوریکه گاهی اوقات به صورت کم‌پشتی گسترده‌ موهای سر بروز کرده و گاهی اوقات نیز منجر به طاسی کامل می‌شود. برای جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان و همچنین درمان ریزش مو روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

واژه “آلوپسي” از يک اصطلاح قديمي يوناني گرفته شده است که معني آن تقريباً معادل “بيماري روباهي” است. علت اين نامگذاري هم آن است که روباه‌ها شکل خز (پوست) خود را دو بار در سال تغيير مي‌دهند. واژه “آره‌آتا” که بخش ديگري از نام انگليسي اين عارضه است هم به معني “لکه‌هاي کوچک با مرز محدود و مشخص” مي‌باشد.ريزش موي سکه‌اي يا آلوپسي، يک از بيماري‌هاي شايع خودايمني است که اغلب منجر به ريزش مو به شکل لکه‌اي و غير قابل پيش‌بيني مي‌شود.کچلی سکه ای مي‌تواند هر فردي با هر سن و سال و جنسيت را درگير نمايد، اما اغلب موارد آن در سنين زير ۳۰ سالگي اتفاق مي‌افتد.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

علل ریزش موی ارثی کدامند؟

 

ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی است.‌ هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد به این نوع ریزش است. DHT، باعث تغییر در فولیکول‌ها و در نهایت ریزش موی سر می‌شود. موهایی که از فولیکول‌های متأثر از DHT رشد می‌کنند به تدریج باریکتر و کوتاه‌تر شده، و رنگشان روشن‌تر می‌شود تا جایی که در نهایت فولیکول‌ها کاملاً کوچک شده و از بین رفته و رشد مو متوقف می‌شود. در واقع سابقه‌ فامیلی نقشی اساسی در علت ریزش مو مردان دارد.

 

 

 

علائم ریزش موی ارثی کدامند؟

 

مردان زودتر و بیشتر از زنان به ریزش موی ارثی دچار می‌شوند. عموماً عقب رفتن خط رویش مو یا ریزش مو در مردان می‌تواند در هر سنی بعد از بلوغ شروع شود. معمولاً، در زمان شروع ریزش مو زنان نسبت به مردان دیرتر بوده و در دهه‌های ۵۰ یا ۶۰ زندگی رخ می‌دهد. البته، گاهی اوقات ریزش موی ارثی در زنان زودتر از این، یعنی در دهه‌های ۳۰ یا ۴۰ زندگی، بروز می‌کند. در برخی زنان، این عارضه به بیش از اندازه بودن هورمون‌های مردانه در بدن، مانند آنچه در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) رخ می‌دهد، ارتباط دارد. برای درمان ریزش مو زنان باید توجه داشت که آکنه، افزایش موهای صورت، نامنظم شدن عادات ماهانه و ناباروری همگی از علائم این سندرم هستند.

ریزش موی ارثی به چه شکل بروز می‌کند؟

 

ریزش موی ارثی به اشکال متفاوتی در زنان و مردان رخ می‌دهد. در علت ریزش مو ارثی ، ابتدا موها در نواحی مبتلا به ریزش نازک‌تر و کوتاه‌تر از موهای نواحی بدون ریزش بوده و در مراحل بعد همین موها هم می‌ریزند.

الگوی معمول ریزش مو در مردان، به این شکل است که خط رویش موی پیشانی عقب رفته و ریزش مو از فرق و جلوی سر شروع می‌شود.

در زنان، ریزش مو یا کم‌پشتی آن عموماً در ناحیه فرق سر رخ داده و خط موی پیشانی به طور کامل یا تقریباً کامل حفظ می‌شود.

ریزش موی ارثی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 

تشخیص و جلوگیری از ریزش مو ارثی معمولاً برمبنای تاریخچه، الگوی ریزش مو مردان و زنان و سابقه خانوادگیِ ریزش با یک الگوی مشابه صورت می‌گیرد.‌ در هنگام معاینه پوست سر طبیعی به نظر می‌رسد. گاهی اوقات آزمایش خون هم گرفته می‌شود.

آیا برای ریزش موی ارثی درمان دارویی قطعی وجود دارد؟

خیر، هیچگونه درمان قطعی ریزش موی ارثی وجود ندارد. البته، معمولاً پیشرفت این عارضه در زنان و مردان خیلی کند بوده و از چند سال تا چند دهه طول می‌کشد. شروع این نوع ریزش در سنین پایین‌تر می‌تواند نشانه سریع‌تر بودن نرخ پیشرفت آن در صورت عدم جلوگیری از ریزش مو می باشد.

تنها درمان قطعی و اصلی ریزش موی ارثی در مردان کاشت مو است و با درمان های غیر از این موارد احتمال ریزش مو کم خواهد شد اما ترمیم مو انجام نمی شود.

درمان هایی به جز کاشت مو تنها تا زمانی که فرد دارو مصرف می کند، برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو موثر است اما نقش ترمیمی ندارد.

ترشح هورمون های مردانه و تاثیر آن بر بخش جلوی سر باعث ریزش مو می شود که بر ریشه موهای پشت سر بی اثر است واین هورمون ها در فرآیند کاشت چندان تاثیرگذار نیست به همین دلیل به عنوان درمان قطعی ریزش مو از آن یاد می شود.

یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو درمان های موضعی و داروهایی است کع در ادامه آورده شده اند:

درمان‌های تأیید نشده

 

استفاده از داروی ریزش مو مثل سپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید و سایمتیدین در زنان باعث مهار عملکرد دی‌هیدروتستوسترون در پوست سر شده و تا حدودی در درمان ریزش مو و بهبود آن موثر است. البته، باید در دوران بارداری از مصرف سپیرونولاکتون و سیپروترون استات اجتناب شود زیرا آن‌ها می‌توانند باعث زنانه شدن جنین مذکر شوند؛ در دوران شیردهی نیز باید از مصرف هر دو اجتناب شود. فلوتامید خطر آسیب رساندن به کبد را به همراه دارد.

لازم به یادآوری است که تمام روشهای درمان ریزش موی سر موضعی و خوراکی تنها تا زمانی تأثیر دارند که از آن‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، هیچ یک از این درمان‌ها تأثیر چشمگیری ندارد.

 

مواد آرایشی پوشاننده

 

اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده که از طریق اینترنت هم قابل خریداری هستند به برخی افراد کمک می‌کنند تا طاسی خود را پنهان کنند. البته، در صورت خیس شدن موها (به وسیله باران، شنا یا تعریق) این مواد شسته شده و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند.

انواع کلاه‌گیس‌ها

 

برای برخی افراد، استفاده از انواع کلاه‌گیس‌ها و حتی اکستنشن‌های مو کمک بسیاری زیادی به پنهان کردن ریزش موی ارثی می‌کند. کلاه گیس‌ها (موهای مصنوعی) دو نوع دارند؛ آن‌ها از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند.

کلاه‌گیس‌ها و کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی مصنوعی معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام داشته و نگهداری و شست‌وشوی آن‌ها راحت است اما حرارت به آن‌ها آسیب زده و پوشیدنشان باعث احساس گرما در پوست سر می‌شود. کلاه‌گیس‌ها یا کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی واقعی ظاهری طبیعی‌تر داشته و می‌توان آن‌ها را با حرارت پایین حالت داد.

درمان‌های جراحی

 

یکی از روش ها برای درمان ریزش شدید موی سر، جراحی است. بیمه‌ها درمان‌های جراحی را پوشش نمی‌دهند. این درمان‌ها به صورت خصوصی انجام شده و عبارتند از (۱)  کاشت مو، که در آن فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته شده و به نقاط طاس سر پیوند زنده می‌شوند، و (۲) کاهش پوست سر که در آن مساحتی به شکل یک بیضی از پوست ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مجاور حاوی مو کشیده شده و به هم نزدیک می‌شوند.‌ گاهی اوقات برای کشیدن پوست از اتساع دهنده‌های بافتی استفاده شده و همچنین اسکارهای به جا مانده از کاهش پوست سر بیش از حد به چشم می‌خورند.

اگر عامل بیماری فرد ژنتیکی باشد و دارو به هر علت قطع شود، ریزش مو ادامه خواهد داشت اما اگر عامل ریزش مو، کم خونی و یا سایر بیماری های پایه باشد با درمان آن بیماری، مشکل ریزش مو نیز حل خواهد شد.

نکته:

 

یکی از وظایف مهم مو، حفاظت از پوست سر در برابر آفتاب برای جلوگیری از ریزش مو است؛ بنابراین باید تمامی نواحی طاس پوست سر در مقابل آفتاب محافظت شوند تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شده و احتمال بروز آسیب‌های طولانی مدت ناشی از آفتاب نیز کاهش یابد. شما باید برای جلوگیری از ریزش مو ارثی نواحی طاس سر را با کرم ضدآفتاب بپوشانید و در صورتی که قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرید می‌بایست کلاه بپوشید.

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

 

 

 

 

 

   

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:

پیامبر (ص) می فرمایند:

 

موهایتان را حنا ببندید چرا که این کار دیده را جلا می بخشد, مو را می رویاند, تن را خوش بو می سازد و همسر مرد را آرامش می بخشد.

درمان ریزش مو در قرآن

 

امام رضا(ع) می فرمایند:

 

انجیر, بوی بد دهان را از بین برده، دهان و استخوان ها را استحکام می بخشد و مو را می رویاند و برای درد درمانی موثر است.

امام کاظم (ع) می فرمایند:

 

در روز جمعه شستشوی سر با ختمی از سنت است که پوست و مو را نکو می کند و مایه ایمنی از سردرد است و روزی را سرشار کرده و فقر را باز می دارد.

در پیاز ماده ای به نام گوگرد وجود دارد که وقتی با آب پیاز کف سر را مالش می دهیم سبب می شود تا خون در سر بهتر به جریان در آید و علاوه بر این به کلاژن سازی پوست نیز کمک می کند.

درمان ریزش مو با آب پیاز

 

چند عدد پیاز را بردارید و پوست کنید و درون یک مخلوط کن بریزید و سپس به وسیله یک توری آب آن را خارج کنید و با آب حاصله پوست سرتان را ماساژ دهید و اجازه دهید این محلول یک ساعت بر روی سر شما بماند و بعد با یک شامپوی مناسب سرتان را بشویید و آبکشی کنید.

استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد مو های جدید هم کمک بسیار زیادی می کند.

سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید.

درمان ریزش مو با روغن زیتون

 

فردا صبح موهای خود را بشویید.

 

اگر چند بار این کار را تکرار کنید، رشد موهای جدید را در سرتان احساس می کنید .

یونانیان قدیم از این روش به عنوان درمان طبیعی ریزش موهای خود استفاده می کردند .

این کار سبب حذف باکتری ها از فولیکول های مو می شود که در نهایت منجر به رشد موهای فرد می شود .

یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو درمان های موضعی و داروهایی است کع در ادامه آورده شده اند:

استفاده از داروی ریزش مو ماینوکسیدیل ۲ یا ۵% بر روی پوست سر سرعت ریزش مو را کاهش داده و در درمان ریزش مو در زنانو مردان موثر است و در برخی افراد باعث می‌شود بخشی از موها دوباره رشد کنند.

البته، این محصول گران بوده و به ندرت پیش می‌آید که باعث درمان قطعی ریزش مو و بهبود طولانی مدت قابل قبولی شود.

درمان ریزش مو ارثی

 

در مواردی که درمان ریزش موی ارثی نتیجه می‌دهد نیز، بهبود حاصله تنها تا زمان استفاده از محلول حفظ می‌شود.

گاهی اوقات، ماینوکسیدیل در محل استعمال باعث تحریک‌پذیری یا واکنش‌های آلرژیک پوست می‌شود.

بهترین قرص برای ریزش مو در مردان ، قرص های فیناستراید است؛قرص‌های فیناستراید جهت کاهش سطح هیدروتستوسترون استفاده می‌شود که باعث کم شدن و درمان ریزش مو در مردان شده و احتمالاً به رویش مجدد موها کمک می‌کند.

معمولاً برای مشاهده نتیجه این دارو برای ریزش مو دست کم به ۳ تا ۶ ماه مصرف مداوم نیاز است.

کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ از عوارض شناخته شده این قرص‌ها هستند.

نتایج بدست آمده از این درمان ریزش مو مردان و زنان ظرف ۶ تا ۱۲ ماه پس از قطع استفاده از این قرص‌ها از بین می‌رود.

استفاده از داروی ریزش مو مثل سپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید و سایمتیدین در زنان باعث مهار عملکرد دی‌هیدروتستوسترون در پوست سر شده و تا حدودی در درمان ریزش مو و بهبود آن موثر است.

البته، باید در دوران بارداری از مصرف سپیرونولاکتون و سیپروترون استات اجتناب شود زیرا آن‌ها می‌توانند باعث زنانه شدن جنین مذکر شوند؛ در دوران شیردهی نیز باید از مصرف هر دو اجتناب شود.

فلوتامید خطر آسیب رساندن به کبد را به همراه دارد.

لازم به یادآوری است که تمام روشهای درمان ریزش موی سر موضعی و خوراکی تنها تا زمانی تأثیر دارند که از آن‌ها استفاده می‌شود.

به علاوه، هیچ یک از این درمان‌ها تأثیر چشمگیری ندارد.

برای برخی افراد، استفاده از انواع کلاه‌گیس‌ها و حتی اکستنشن‌های مو کمک بسیاری زیادی به پنهان کردن ریزش موی ارثی می‌کند.

کلاه گیس‌ها (موهای مصنوعی) دو نوع دارند؛ آن‌ها از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

کلاه‌گیس‌ها و کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی مصنوعی معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام داشته و نگهداری و شست‌وشوی آن‌ها راحت است اما حرارت به آن‌ها آسیب زده و پوشیدنشان باعث احساس گرما در پوست سر می‌شود.

کلاه‌ گیس‌ ها یا کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی واقعی ظاهری طبیعی‌تر داشته و می‌توان آن‌ها را با حرارت پایین حالت داد.

اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده که از طریق اینترنت هم قابل خریداری هستند به برخی افراد کمک می‌کنند تا طاسی خود را پنهان کنند.

البته، در صورت خیس شدن موها (به وسیله باران، شنا یا تعریق) این مواد شسته شده و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند.

یکی از روش ها برای درمان ریزش شدید موی سر، جراحی است.

بیمه‌ها درمان‌های جراحی را پوشش نمی‌دهند.

 

این درمان‌ها به صورت خصوصی انجام شده و عبارتند از (۱) کاشت مو، که در آن فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته شده و به نقاط طاس سر پیوند زنده می‌شوند، و (۲) کاهش پوست سر که در آن مساحتی به شکل یک بیضی از پوست ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مجاور حاوی مو کشیده شده و به هم نزدیک می‌شوند.‌

گاهی اوقات برای کشیدن پوست از اتساع دهنده‌های بافتی استفاده شده و همچنین اسکارهای به جا مانده از کاهش پوست سر بیش از حد به چشم می‌خورند.

اولین قدم در درمان ریزش مو ماساژ پوست سر با روغن موی مناسب است.

ماساژ مو و پوست سر موجب افزایش جریان خون به ریشه و فولیکول های مو می شود در نتیجه ریشه ی مو را قوی تر میکند.

ماساژ پوست سر یک تا دوبار در هفته با روغن های طبیعی و گیاهی مثل روغن نارگیل، بادام، زیتون و رزماری در کاهش ریزش مو مؤثر است.

همچنین برای گرفتن بهترین نتیجه چند قطره از روغن رزماری را به روغن موی خود اضافه کنید.

درمان ریزش مو با داروهای گیاهی

 

آمله یا گوس بری هندی نوعی میوه استوایی و انگور شکل است که برای رشد طبیعی و سریع مو استفاده می شود.

این میوه سرشار از ویتامین C است که کمبود آن ریزش مو را بدنبال دارد.

خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتری آمله به حفظ پوست سر و رشد مو کمک میکند.

یک قاشق سوپخوری آمله را به همین مقدار آب لیموی تازه مخلوط کنید و پوست سر را با آن ماساژ دهید و با کلاه مخصوص بپوشانید.

این کار را شب انجام داده و صبح با شامپوی مناسب آن را شست و شو دهید.

استفاده از روغن آمله هم توصیه میشود.

 

شنبلیه بخصوص دانه ی آن از گیاهان مؤثر در درمان ریزش مو است.

دانه های شنبلیله حاوی هورمون هایی است که باعث افزایش رشد مو و کمک به بازسازی فولیکول های مو میشوند.

آنها همچنین حاوی پروتئین و اسیدنیکوتینیک هستند که رشد مو را تحریک میکنند.

یک لیوان دانه شنبلیله را در شب خیس کنید و صبح دانه ها را خرد کرده تا به یک خمیر تبدیل شوند.

سپس آنها را روی موها و پوست قرار داده و با کلاه بپوشانید.

بعد از حدود ۴۰ دقیقه موهایتان را آبکشی کنید.

 

این کار را هر روز صبح به مدت یک ماه انجام دهید.

 

آب پیاز بدلیل داشتن گوگرد فراوان از ریزش مو جلوگیری میکند.

خواص ضدباکتریایی آب پیاز باعث کشتن میکروبها، انگل و درمان عفونتهای پوستی که یکی از علل ریزش مو است، خواهد شد.

برای استفاده از آب پیاز برای درمان ریزش مو کافیست تا آب یک پیاز را مستقیما روی پوست بمالید و پس از ۳۰ دقیقه آن را شست و شو دهید.

روش دیگر مخلوط کردن سه قاشق غذاخوری آب پیاز و دو قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق روغن زیتون است.

این سه ماده را با هم مخلوط کرده و به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

هر یک از این روشها را حداکثر سه بار در هفته تکرار کنید.

آلوئه ورا حاوی آنزیم هایی است که بطور مستقیم باعث رشد موهای سالم می شود.

استفاده منظم از آب یا ژل طبیعی آلوئه ورا خارش سر، شوره و قرمزی پوست را کاهش می دهد و رشد مو را افزایش خواهد داد.

برای استفاده از آلوئه ورا مقدرای ژل یا آب آن را روی پوست سر بمالید و پس از چند ساعت سر را با آب گرم آبکشی کنید.

این روند را سه تا چهار بار در هفته تکرار کنید.

 

همچنین مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا با معده خالی منجر به رشد بهتر مو خواهد شد.

ریشه شیرن بیان یکی از گیاهانی است که مانع از ریزش مو و آسیب به مو می شود.

مصرف این گیاه منافذ پوست سر را باز میکند، پوست را تمیز کرده و از ایجاد پوسته، شوره سر و ریزش مو و طاسی جلوگیری می کند.

یک قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را با یک فنجان شیر و یک چهارم قاشق چایخوری زعفران مخلوط کنید.

مخلوط بدست آمده را در شب قبل از خواب روی سر بمالید و صبح مو هارا آبکشی کنید.

این کار را یک تا دوبار در هفته تکرار کنید. همچنین مصرف روزانه دمنوش شیرین بیان سه بار در روز در درمان ریزش مو مؤثر است.

آب چغندر حاوی کربوهیدرات، پروتئین، پتاسیم، فسفر، کلسیم و ویتامین B و ویتامین C است.

همه ی این مواد مغذی برای رشد موهای سالم ضروری هستند.

علاوه بر آنکه نوشیدن آب چغندر قند یا لبو برای رشد مو مفید است بلکه جوشاندن چندبرگ چغندر و مخلوط کردن آب آن با مقداری حنا نوعی خمیر ایجاد میکند.

آن را روی پوست سر بمالید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بشویید.

دانه روغنی کتان منبع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که مانع ریزش مو و منجر به رشد بیشتر مو خواهد شد.

برای کنترل ریزش مو یک قاشق غذاخوری دانه کتان را در یک لیوان آب خیسانده و هر صبح مصرف کنید.

همچنین اضافه کردن دانه کتان به سالاد، سوپ و شیرینی جات مؤثر است.

استفاده از روغن دانه کتان بعنوان روغن ماساژ مو و پوست سر مانع از ریزش مو خواهد شد.

با اضافه کردن نارگیل رنده شده به مقداری آب و جوشاندن آن به مدت ۵ دقیقه شیر نارگیل طبیعی و خانگی درست کنید.

پس از سرد شدن آن را روی پوست سر بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با شامپوی مناسب شست و شو دهید.

همچنین اضافه کردن چند دانه فلفل سیاه و پودر زردچوبه به شیرنارگیل خاصیت آن را بیشتر خواهد کرد.

( توصیه می شود حتما با مشورت پزشک مصرف شود تا عوارضی مثل تشدید ریزش مو نداشته باشد)

اداره کل غذا و داروی آمریکا دو دارو برای درمان الگوی طاسی مردان، را تائید کرده است:

مینوکسیدول (روگین): روگین به صورت مایع و فوم روی پیشخوان ها موجود است برای رویش مو و جلوگیری از ریزش مو ،روزی دوبار روی پوست سر استفاده کنید.

فیناستراید: فیناستراید، به صورت قرص است و دوبار در روز مصرف می شود این دارو ،فقط با تجویز دکتر قابل خریداری است .

در مورد هر دوی این داروها ، ممکن است یک سال طول بکشد تا نتیجه دیده شود، و شما باید مدام از این داروها استفاده کنید، تا اثرات آن باقی بماند.

درمان ریزش مو مردان

 

دو مرحله ی مهم در کاشت مو ،کاشت فولیکول و برداشت فولیکول مو هستند.

کاشت فولیکول مو(FUT) :این روش سنتی تر است و در آن قسمتی از پوست پشت سر ،در جایی که تعداد زیادی مو وجود دارد، برداشته می شود و موها دوباره در قسمت هایی از سر که ریزش مو دارند، قرار داده می شود.

برداشت فولیکول مو(FUE):در این روش ،فولیکول مو مستقیما از پوست کف سر برداشته می شود و روی قسمت های بدون موی سر کاشته می شود.

نکته مهم :برای انجام کاشت مو حتما به مراکز تخصصی و تایید شده مراجعه کنید.

لیزر درمانی ،به عنوان روشی شناخته شده است که تورم در فولیکول های مو را که باعث توقف رشد موشده است ،کاهش می دهد.

تحقیقات کمی بر روی اثر گذاری لیزر، بر روی ریزش مو انجام شده است ،ولی تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داده است، که لیزر درمانی در حد کم ، برای درمان الگوی ریزش مردانه ، بی خطر و تاثیر گذار است که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر شما سیگاری هستید، احتمالا در مورد تمام اثرات منفی ای که سیگار کشیدن بر روی سلامتی شما دارد، شنیده اید اما آیامی دانید که سیگار کشیدن، باعث ریزش مو در قسمت بالای چروک های صورت و خاکستری شدن زودرس موها می شود؟تحقیقات نشان می دهد ،که رابطه ای بین سیگار کشیدن و ریزش مو وجود دارد اگر می خواهید از طاس شدن خود جلوگیری کنید، ترک سیگار ایده ی خوبی به نظر می رسد.

ماساژ سر، نه تنها حسی فوق العاده است ، بلکه به حل ریزش مو هم کمک می کند ماساژ پوست سر، فولیکول های مو را تحریک می کند در یک تحقیق کوچک، مردان ژاپنی سالم، که برای مدت ۲۴ هفته ، ۴ دقیقه در روز، ماساژ پوست سر گرفته اند، در آخر موهای ضخیم تری داشتند.

شواهدی موجود است ،که روغن نعنا به رشد موکمک می کند روغن رزماری نیز ،به طور سنتی برای افزایش چرخش خون در پوست سر استفاده می شده است طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۳، عصاره برگ رزماری، رویش مجدد مو در موش ها را سریع تر می کند.

روغن نارگیل، روغن کرچک، و روغن زیتون نیز خیلی پیشنهاد می شوند، ولی تحقیقات درباره ی فواید آنها، بر رویش مو محدود است.

یک رژیم متعادل خوب، می تواند موهای شما را در بهترین حالت خود قرار دهد مطمئن شوید که رژیم شما شامل انواع سبزیجات، میوه، گندم کامل، چربی های غیر اشباع و پروتئین های کم چرب است ،و ورودی شیرینی به بدن خود را محدود کنید ؛

ویتامین ها و موادهای معدنی، به خصوصی، نیز به سلامت موی شما ارتباط دارند.

سعی کنید ،این نوع از غذاها را وارد رژیم غذاییتان کنید غذاهای غنی از آهن، مانند گوشت گاو کم چربی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، گندم های غنی شده با آهن، و تخم مرغ.

غذاهای سرشار از اسید چرب امگا۳، مانند سالمون، ماهی خالدار، ماهی تن، بذر کتان، زرده تخم مرغ، شاهدانه و گردو.

غذاهایی با پروتئین بالا :به طور مثال تخم مرغ، گوشت های کم چربی، غذاهای دریایی

نخل ارهای ،گیاهی است که توت های ریزی دارد و اغلب بخشی از درمانی است که برای پروستات بزرگ شده استفاده می شود در حالی که تحقیقات در مورد اثر نخل ارهای برای درمان ریزش مو خیلی محدود است، یک تحقیق، اثرات مثبتی بر روی مردانی که با فرمول موضعی درمان شده اند، نشان داده است.

بیوتین ،یک ویتامین است که به طور طبیعی در این غذاها یافت می شود:

آجیل ها – سیب زمینی شیرین – تخم مرغ – پیاز و جو دوسر ؛

شواهدی وجود دارد ،که مصرف مکمل های بیوتین، شدت ریزش مو را کاهش می دهد، ولی بیشتر تحقیقات بر روی زنان انجام شده است.

تحقیقات در سال ۲۰۰۲ ،نشان می دهد که استفاده آب پیاز ،به عنوان درمان موضعی در افرادی که ریزش موی تکه تکه در ناحیه های مخلتف دارند ،نسبت به آب شیر نتیجه شگفت انگیزتری در رشد مجدد مو دارد.

بهیرنگراج، که آفتاب گردان تقلبی نیز نامیده می شود، از تیره آفتاب گردان است که در طب سنتی هندی (آیو وردا) به عنوان گیاهی که موجب رشد مو می شود ، شهرت دارد تحقیقات بر روی موش ها، نشان داده است که عصاره گیاه،نسبت به ماینوکسیدول اثر بهتری بر رشد مجدد مو داشته است اگرچه، برای تائید این اثرات بر روی انسان ،تحقیقات بیشتری نیاز است.

یکی دیگر از درمان های گیاهی که مدعی درمان ریزش مو است، چای سبز است.

یک تحقیق بر روی موش های مرکب پلی فنولیکی، نشان داده است ،که چای سبز یک درمان طبیعی برای درمان ریزش مو است ،ولی هیچ تحقیقات انسانی برای تائید این اثرات انجام نشده است.

ختمی چینی در هند به طور وسیع برای رشد مو داد و ستد می شود تحقیقات بر روی موش ها اثرات مثبتی نشان داده است، ولی هیچ تحقیقی بر روی انسان انجام نشده است.

حنا و روغن حنا از جمله مواد گیاهی است که می‌تواند در تقویت مو بسیار موثر باشد.

برگ‌های این گیاه خنک و تقویت‌ کننده مو و پوست است.

درمان ریزش مو با حنا

 

حنا ریشه مو را سفت می‌کند.

 

روش استفاده از حنا به صورت موضعی است البته هنگام استفاده از حنا باید به جنس مو توجه شود چون ممکن است این ماده گیاهی مو را خشک کند.

برای جلوگیری از خشکی مو می‌توان آن را با مواد دیگری مانند روغن بنفشه و روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کرد.

بسته به‌شدت و ضعف و خشکی مو و چربی مو می‌توان حنا را هفته‌ای یک تا دو بار استفاده کرد.

ماینوکسیدیل موضعی از ریزش و نازک شدن موها جلوگیری کرده و رشد موهای جدید را تحریک می‌نماید.

این دارو می‌تواند به افرادی که از انواع مختلف عارضه ریزش مو از جمله طاسی‌های با الگوی مردانه و زنانه که با عنوان آلوپسی آندروژنتیک هم شناخته می‌شود؛

ریزش موی سکه‌ای که یک بیماری خودایمنی است که در اثر آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم بدن از جمله فولیکول‌های مو حمله می‌کند؛

بیماری تلوژن افلوویوم که در اثر آن موی سر به خاطر اختلال در چرخه تولید مو در بدن دچار ریزش می‌شود؛

داروی درمان ریزش مو

 

آناژن افلوویوم یا ریزش موی سریع که به علت استفاده از روش‌های درمانی خاصی مانند شیمی درمانی اتفاق می‌افتد؛

هیپوتریکوزیس که یک بیماری نادر است و در اثر آن موهای بسیار ریزی بر روی پوست سر و بدن رشد می‌کند و نیز برخی از اشکال ریزش موی ناشی از جراحت و جای زخم رنج می‌برند، کمک ‌نماید.

نحوه تأثیر این دارو در درمان ریزش مو هنوز به خوبی شناخته نشده است، اما افراد زیادی توانسته‌اند با مصرف آن به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنند.

اگرچه داروی ماینوکسیدیل به صورت بدون نسخه نیز قابل تهیه است، اما برای دستیابی به نتایج بهتر سعی کنید با یک متخصص مو در مورد مصرف آن مشورت کنید.

پزشک متخصص مو می‌تواند علت دقیق ریزش مو را در شما تشخیص داده و مشخص کند که کدام غلظت از داروی ماینوکسیدیل (۲ درصد یا ۵ درصد) برای شما مناسب‌تر است.

علاوه بر آن، متخصص مو می‌تواند نحوه صحیح استفاده از این دارو را به شما نشان دهد.

داروی ماینوکسیدیل به شکل کف یا مایع تولید می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج، این دارو باید دو بار در روز مستقیماً بر روی پوست سر مالیده شود.

البته ممکن است ۴ ماه تا یک سال طول بکشد تا موها به طور محسوسی ضخیم و پرپشت شوند.

همچنین ممکن است در اوایل دوره مصرف این دارو، ریزش موی سر شما هم بیشتر شود و حتی این ریزش مو تا یک یا دو ماه بعد همچنان ادامه داشته باشد.

بعد از حدود ۶ ماه، متخصص مو روند پیشرفت درمان و تأثیر دارو را ارزیابی می‌کند.

برای این منظور پزشک عکس‌های فعلی موی سر شما را با عکس‌هایی که در شروع دوره درمان گرفته شده است، مقایسه می‌کند و تعداد تار موهای جدید در واحد سطح پوست سر را شمارش می‌کند.

اگر نتایج برای شما رضایت‌بخش بود، می‌توانید مصرف این دارو را تا هر زمان که لازم باشد ادامه بدهید، اما اگر مصرف دارو را متوقف کنید، ریزش شدید مو نیز اغلب دوباره شروع می‌شود.

عوارض جانبی ناشی از داروی ماینوکسیدیل خیلی به ندرت گزارش شده است، اما می‌تواند شامل قرمزی و حساسیت پوست سر و رشد مو در صورت باشد.

فیناستراید دارویی است که برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا همان آلوپسی آندروژنتیک تجویز می‌شود.

این دارو سرعت ریزش موها را کاهش می‌دهد و رشد موهای جدید را تحریک می‌نماید.

نحوه عملکرد این دارو از طریق جلوگیری از تولید هورمونی که فولیکول‌های مو را در بدن از بین می‌برد، می‌باشد.

این دارو یک بار در روز به صورت خوراکی مصرف می‌شود و بیشترین کارآیی آن هنگامی خواهد بود که هر روز در ساعت خاصی خورده شود.

آثار داروی فیناستراید بعد از حدود ۴ ماه از شروع مصرف، قابل مشاهده خواهد بود، اما معمولاً تا یک سال بعد هم می‌توانید افزایش محسوس رشد موها را ببینید.

پزشک متخصص موی شما بعد از حدود ۶ ماه روند پیشرفت نتایج را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا ادامه مصرف این دارو برای شما فایده‌ای دارد یا خیر.

اگر تأثیر دارو خوب باشد می‌توان درمان را تا زمانی که رشد و تراکم موها به حد مطلوبی برسد، ادامه داد، اما اگر مصرف دارو متوقف شود، ممکن است ریزش موها دوباره شروع شود.

عوارض جانبی ناشی از داروی فیناستراید خیلی نادر است، اما می‌تواند شامل اختلال نعوظ و افسردگی باشد.

آنتی‌آندروژن‌ها داروهایی هستند که مانع از فعالیت هورمون‌های آندروژن می‌شوند.

آندروژن‌ها هورمون‌های جنسی هستند که فولیکول‌های مو را تخریب کرده یا به آنها صدمه می‌زنند.

بنابراین داروهای آنتی‌آندروژن می‌توانند ریزش مو با الگوی زنانه که با عنوان آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می‌شود را در خانم‌ها متوقف کنند.

داروهای آنتی‌آندروژن را فقط با ارائه نسخه پزشک می‌توان تهیه کرد.

این داروها شامل اسپیرونولاکتون و کنتراسپتیوها یا همان قرص‌های ضد بارداری است که حاوی استروژن هستند.

داروهای آنتی‌آندروژن معمولاً تأثیر خود را حدود ۴ ماه بعد از شروع مصرف نشان می‌دهند.

برای جلوگیری از ریزش مجدد موها لازم است که این دارو حتماً به صورت درازمدت مصرف شود.

داروهای آنتی‌آندروژن می‌تواند عوارض جانبی مختلفی از جمله اختلال در سیکل قاعدگی و خواب‌آلودگی را به دنبال داشته باشد.

خانم‌هایی که قصد دارند باردار شوند، نباید از این داروها استفاده کنند.

بعضی از انواع ریزش مو ناشی از بیماری‌های خودایمنی می‌باشد و درمان آنها با مواردی از ریزش مو که ناشی از اختلالات هورمونی است، کاملاً متفاوت خواهد بود.

بیماری خودایمنی به شرایطی گفته می‌شود که طی آن، سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های سالم از جمله به پوست و فولیکول‌های مو حمله می‌کند و گاهی از اوقات فولیکول‌های سالم مو را به طور کامل از بین می‌برد.

داروهای کورتیکواستروئیدی برای درمان بیمارانی که از ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا)، لیکن پلان و لوپوس اریتماتوی دسکوئید رنج می‌برند، استفاده می‌شود.

این داروها در سرکوب سیستم ایمنی بدن نقش دارند و بنابراین می‌توانند اثرات ناشی از بیماری‌های خودایمنی را مختل کرده و امکان رشد مجدد موها را فراهم کنند.

استروئیدها به صورت محلول‌های خوراکی یا تزریقی عرضه می‌شوند و برای تهیه آنها حتماً به نسخه پزشک نیاز است.

پزشک متخصص مو بر اساس سن شما و شدت علائم عارضه تعیین می‌کند که مصرف کدام داروی کورتیکواستروئیدی و به چه روشی برای شما مناسب‌تر است.

برای کودکانی که به عارضه ریزش موی سکه‌ای مبتلا شده‌اند، می‌توان یک کرم استروئیدی موضعی را بر روی پوست سر یا بدن در محل بروز علائم عارضه استفاده کرد.

در بزرگسالان ممکن است که متخصص مو، داروی استروئیدی را به پوست سر یا بدن تزریق کند.

در هر جلسه درمانی ممکن است تا ۸۰ تزریق در محل لکه‌های طاسی انجام شود.

جلسات درمانی با داروهای استروئیدی را می‌توان هر ۴ تا ۶ هفته یک بار برنامه‌ریزی کرد.

رشد مجدد موها از یک تا دو ماه بعد از شروع درمان آغاز خواهد شد.

اگر موهای شما رشد نکند و یا نتوانید سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق استروئید را تحمل کنید، پزشک متخصص مو ممکن است نوع خوراکی این داروها را برای مدت ۸ تا ۱۰ هفته برایتان تجویز کند.

در صورتی که بعد از حدود ۶ ماه نتایج محسوسی از این داروها حاصل نشود، باید روند درمان را متوقف کرد.

داروهای کورتیکواستروئید موضعی و تزریقی دارای برخی عوارض جانبی از جمله حساسیت و خارش سر که می‌تواند منجر به زخم شدن آن شود، نازک شدن پوست سر و قرمزی یا پُف کردن صورت می‌باشد.

علاوه بر آن، مصرف نوع خوراکی این داروها می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی شود.

اگر ریزش موی شما به علت یک عفونت قارچی به نام تینه‌آ کپیتیس یا طاسی با الگوی کرم حلقوی (ringworm) باشد، متخصص مو یک داروی ضد قارچ برایتان تجویز می‌کند که هر روز باید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید.

مشاهده نتایج مصرف این دارو اغلب به یک تا دو ماه زمان نیاز دارد و درمان با این دارو هم معمولاً تا چندین ماه ادامه پیدا می‌کند تا قارچ عامل بیماری به طور کامل از بین برود.

 

#درمان‌ریزش‌مو

 

 

#اصول‌درمان?ریزش مو درمردان معمولا از شدت حرارت و گرمی است. اگر حرارت ناشی از خلط دم باشد وسط سر شروع به ریزش می کند و اگر حرارت ناشی از خلط صفرا باشد ریزش از جلوی سر اتفاق می افتد.اما ریزش مو  در زنان ناشی از  شدت سردی است که باعث خالی شدن بین موها می شود در واقع موها کم پشت می گردد.?درمان ریزش مو در مردانالف) کسانیکه ریزش مو در خانواده آنها ارثی است بهتر است از سنین نوجوانی سالی ۱ الی ۲ حجامت در بهار انجام دهند تا هیچگاه دچار ریزش مو نشوند. (تا ۲۸ سالگی این روند را ادامه دهند.)ب) کسانیکه ریزش مو در آنها شروع شده و در حال پیشرفت است باید در اولین فرصت حجامت کنند تا ریزش موی آنها متوقف  گردد. سالی ۲ حجامت در بهار را تا سن ۲۸ سالگی انجام دهند.♦برای رویش مجدد مو یکی از راههای آزموده شده ماساژ مداوم کف سر می باشد.درمان ریزش مو در زنانطول درمان بسته به شدت سردی بین ۴۰ تا ۱۲۰ روز متفاوت است. ولی درمان ریزش موی زنان قطعی است.الف) روغن مالی ملاج سر با روغن سیاه دانه یا روغن بادام تلخ  و یا هر روغن گرم دیگر مثل کنجد و زیتونب) استشمام عطر گرم (یاس ـ مریم ـ محمدی ـ نرگس ـ مشک و …) شبها هنگام خواب بهتراست زیر بینی مالیده شود.ج) مصرف غذاهای گرم مخصوصا  ارده با شیره انگور ـ فسنجان بادام (نیم بادام درختی + نیم گردو) ـ کشمش و …♦توجه:اگر فردی غلبه بلغم در سر داشته باشد می تواند از کندر نیز استفاده نماید برای این کار روزی یک نخود کندر را مثل آدامس بجود. (۴۰ روز)روغن های گیاهی برای درمان ریزش مو : امله , پیاز عنصل , کندش, و…

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

د) شبی یک لیوان عرق رازیانه با کمی عسل (غیر زمان عادت ماهیانه)ه) کاهش سردیها مخصوصا شبانگاهو) ماساژ کف سر و یا شانه کشیدن موها با برس فلزی روزی پنج الی ده دقیقه.ز) پیاده روی درسنگلاخ یا سطوح ناهموار و یا ماساژ کف پا روزی نیم ساعت.♦برای پر پشت شدن ابروها استفاده از روغن فندق بسیار عالی جواب می دهد.♦در کسانیکه خلط سودا در سر مقاوم باشد پس از انجام کارهای فوق یک حجامت سر پیش بینی می شود.♦در روغن مالی سر با روغن زیتون می توانید تعدادی انجیر خشک را بسوزانید و سوخته آن را با روغن زیتون ترکیب کرده سپس روی سر بمالید تا یک الی دو ساعت بماند استفاده از  این ترکیب اثر فوق العاده ای دارد. (۱۴ الی ۲۱ شب)

حکیم محمد صدیقی درمان بیماری ها با گیاهان دارویی و طب سنتی با بیش از 50 سال تجربه طبابت-09120580638 -02165114469–09155077358

 

 

ریزش مویی که به طور مشابه در میان افراد یک خانواده وجود دارد، با عنوان ریزش موی ارثی شناخته می‌شود. این نوع ریزش مو با عنوان‌های ریزش مو با الگوی مردانه ، آلوپسی آندروژنیک و ریزش موی آندروژنیک نیز شناخته شده است. اگر کسی بستگانی داشته باشد که ریزش مو دارند، خطر ابتلا به ریزش موی ارثی در ان‌ها افزایش می‌یابد. نقشه ژنتیکی هر فرد برای ریزش مو بر مواردی مثل آنچه در زیر می‌آید تاثیر می‌گذارد:

چرخه رشد مو در افرادی که دارای ریزش موی ارثی هستند تغییر می‌کند. به این صورت که:

در نتیجه، مو کوتاه‌تر، نازک‌تر و حتی بی‌رنگ می‌شود.

درمان و رفع ریزش موی شدید ونازک شدن آن با کمک داروی ضد ریزش مو

شرح انواع روش های مورد استفاده جهت کاشت مو شامل:FIT،FUT،BHT،SUT

نحوه ی مراقبت از زخم ها در هفته اولیه ی بعد از کاشت مو به روش FIT

 

ریزش موی ارثی یا ژنتیکی شایع‌ترین نوع ریزش موی پیشرونده است. ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی است.‌ هورمون دی‌هیدروتستوسترون (dihytestosterone یا DTH)عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد به این نوع ریزش مو است. در واقع DTH باعث تغییر در فولیکول‌ها و در نهایت ریزش موی سر می‌شود. درحال حاضر درمان دارویی قطعی برای ریزش موی ارثی وجود ندارد و درمان‌های دارویی تآثیر چندانی در بهبود وضعیت فردی که دچار ریزش موی ارثی است نداشته و بیشتر می‌تواند مانع از پیشرفت آن شود. در حال حاضر موثرترین روش برای درمان این مشکل به کار بردن روش‌های کاشت مو برای بازگرداندن موهای ریخته شده می‌باشد.

متخصصان ما در کلینیک مرکز کاشت مو و ابرو موریان  آماده‌ی ارائه خدمات در زمینه‌ی درمان ریزش مو و کاشت مو با استفاده از روش‌های FIT(FUE) و FUT با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

ریزش مو در مردان بیشتر از حدود ۳۰ سالگی آغاز می‌شود، اما از هر سنی پس از بلوغ ممکن است رخ دهد.

به نظر می‌رسد سرعت پیشرفت طاسی و الگوی ریزش مو به واسطه عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود. اگرچه این نوع طاسی در زنان نیز ممکن است ایجاد شود، اما الگوی طاسی در مردان و زنان متفاوت است.

 

حتماً بخوانید : مزایای کاشت مو به روش fit

 

 

 ریزش مو چیزی نیست که تنها پس از یائسگی برای زنان اتفاق بیافتد.

از دست دادن تدریجی و ارام ارام موها بخشی از روند بالا رفتن سن برای اکثر مردان و برخی از زنان است. درمان معمولا ضروری نیست. با این حال، ریزش مویی  که به سرعت یا در اوایل زندگی رخ می‌دهد، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. در صورتی که کسی بخواهد روند ریزش موی خود را کند نماید، می‌تواند از درمان‌هایی که بدین منظور وجود دارند استفاده کند. درمان زودهنگام بهترین راه را برای جلوگیری از از دست دادن بیشتر مو‌هاست. به هر حال، اگر ریزش مو ناشی از یک وضعیت موقتی مانند بیماری، دارو، استرس یا آهن ناکافی باشد، در صورت برطرف شدن علت ، ریزش مو نیز متوقف خواهد شد.

درمان ریزش موی ارثی با دارو، هنگامی که زود و با بروز اولین نشانه‌های کم‌پشت شدن مو‌ها شروع شود موفقتر خواهد بود. درمان باید مداوم باشد تا رویش مجدد مو ادامه‌ پیدا کند. اگر درمان متوقف شود، رشد مجدد متوقف شده و ریزش مو دوباره شروع می‌شود. میزان اثربخشی درمان ممکن است تا ۱۲ ماه قابل اندازه گیری نباشد.

این دارو تنها برای درمان ریزش موی ارثی در مردان (طاسی الگوی مردانه) تجویز می‌شود. عملکرد این دارو با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترون می‌باشد. بدین صورت فولیکول‌های مو دیگر تحت تاثیر هورمون دی‌هیدروتستوسترون قرار نگرفته و می‌توانند دوباره به اندازه طبیعی خود بازگردند( مجدا بزرگ شوند).

لوسیون موضعی مینوکسیدیل (Regaine،) (Headway h4

 

مدل مو می‌تواند در مخفی کردن کم‌پشتی موها موثر باشد.

جراحی کاشت مو می‌تواند مجددا موهای خود شخص را به سرش برگرداند. جراحی کاشت مو یک روش کم خطر می‌باشد.

تقریبا یک دهه قبل، برای کاشت مو تکه‌های کوچکی از پوست ناحیه پس سر برداشته می‌شد، و به طور دستی آن را به گرافت‌هایی تقسیم می‌کردند و سپس آن‌ها را به ناحیه گیرنده پیوند انتقال می‌دادند. این روش انتقال واحد فولیكولی (FUT) نامیده می‌شود، اگرچه این مناسبترین توصیف برای آن روش نیست. در این روش یک جای زخم، به صورت یک خط در ناحیه پس‌سر باقی می‌ماند، مدت زمان بهبودی طولانی بود و بیماران، به خصوص زمانی که روی منطقه اهدا‌کننده می‌خوابیدند احساس درد داشتند. علاوه بر این، در روش FUT، تقریبا ۱۰۰۰-۱۵۰۰ پیوند گرافت در یک جلسه انجام می‌شد که برای اکثر بیماران، به اندازه کافی رضایت‌بخش نبود. معایب اصلی روش FUT ، با استفاده گسترده از روش استخراج واحد فولیکولی، روش(FUE) در طی یک دهه گذشته برطرف شده است.

با استفاده مکرر از روش FUE در حال حاضر، تقریبا برای هیچ یک از بیماران از روش FUT برای پیوند مو استفاده نمی‌شود. به طور خاص، در ۵-۶ سال گذشته استفاده از یک میکروموتور برای استخراج گرافت باعث پیشرفت غیر‌منتظره در پیوند مو شده است. قبل از استفاده از میکروموتور، گرافت‌ها فقط توسط پانچ‌ دستی استخراج می‌شدند. با روش دستی تقریبا ۲۰۰۰ گرافت می‌توانست در مدت ۳-۴ ساعت استخراج شود و استخراج گرافت‌های بیشتر از این تعداد برای اپراتورها دشوار بود. با استفاده گسترده از روش میکروموتور، تعداد گرافت‌های پیوند شده در ۱ ساعت تا ۵۰۰۰-۶۰۰۰ عدد افزایش یافته است. روش میکروموتور، استعمال روش کاشت مو را برای اپراتورها بسیار آسان کرده است. سن ایده آل برای پیوند مو ۳۰-۳۵ سال است. با این وجود، در بیماران مبتلا به ریزش مو با سنین کمتر، قبل از ایجاد طاسی کامل می‌توان از روش‌های پیوند متمرکز مو استفاده کرد. در نظر داشته باشید که لازم نیست صبر کنید تا موها کاملا بریزند، زیرا افراد دوست ندارند ظاهرشان چندین بار تغییرات شدیدی پیدا کند. در مردان جوان، به ویژه در محدوده سن ۲۵-۲۰ سالگی، پیوند مو جلوی سر، به لحاظ روانی برای بیمار بسیار مهم است. اگرموهای باقی مانده در سال‌های بعد از بین بروند، مجددا می‌توان در دو یا سو نوبت دیگر مجددا کاشت مو را انجام داد. تحت این شرایط لازم نیست که صبر کنید تا به سنین بالاتر برسید. همچنین اشاره به روش جراحی نیز مفید خواهد بود.

 

حتماً بخوانید : عوارض ریزش موی سکه‎ای و درمان قطعی آن با تغذیه، دارو و پماد موضعی

 

ریزش موی ارثی بخشی از نقشه ژنتیکی افراد است. اگرچه به هیچ طریقی نمی‌توان ژن‌ها را تغییر داد، اما با انجام بعضی کارها ممکن است بتوان موهای سالم و قوی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کرد.

مو از یک نوع پروتئین ساخته شده است، که در ناخن‌های دست و ناخن‌های پا نیز موجود است. هر شخصی، صرفنظر از سنی که دارد، برای حفظ میزان طبیعی تولید مو، باید مقدار کافی پروتئین از طریق مواد غذایی دریافت نماید. پروتئین در گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، بعضی از انواع پنیر، حبوبات خشک شده، پنیر توفو، غلات و آجیل یافت می‌شود.

جناب آقای دکتر مهرداد مهام یکی از افراد علاقمند و کارآمد در زمینه زیبایی پوست، مو و تناسب اندام می باشند که فعالیت های ایشان در این زمینه قابل توجه است. این افتخار را داشته ایم که در برخی موارد در خصوص حوزه های زیبایی پوست و مو و لاغری و تناسب اندام از رهنمودها و تجربیات ایشان در زمینه زیبایی پژوهی بهره مند شویم که چکیده آنها جهت اطلاع عزیزان در قالب مقالات در این سایت منعکس شده است.

  مزوتراپی مو: درمان کم تهاجمی ریزش و رشد مجدد مو در زنان و مردان علت خارش موی سر(خارش کف سر) چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ لیز کم توان (LLLT) روشی جدید برای درمان ریزش مو و رشد مجدد آن طب سوزنی روشی ایمن برای درمان ریزش، رشد مجدد و پیشگیری از ریزش مو

 

 

   

 

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

 

 

 

 

ریزش مو دلایل گوناگونی دارد که طب سنتی برای آن ها درمان‌های متفاوتی پیشنهاد می‌دهد:

 

 

 

 

* یکی از دلایل ریزش مو، مشکلات گوارشی و یبوست است که درمان آن مصرف خاکشیر، روغن زیتون و پرهیز از مصرف چای و سرخ کردنی هاست.

 

 

* گاهی نیز به دلیل کم خونی، مو ریزش پیدا می‌کند در این صورت بهتر است کم خونی درمان شود.

 

 

* مصرف داروهای اعصاب و هورمونی نیز ریزش مو را افزایش می‌دهد. اگر دلیل ریزش مو ریشه روانی و عصبی دارد مصرف گل‌گاوزبان، جوشانده به لیمو و شربت بادام توصیه می‌شود.

 

 

* عامل ارثی نیز باعث ریزش مو می‌شود.

 

 

 

* دلیل دیگر ریزش مو استفاده از مواد شیمیایی مثل شامپو و صابون است که به جای آن گل سرشور و صابون زیتون توصیه می‌شود.

 

 

* دلیل دیگر ریزش مو می تواند خوردن غذاهای مانده و فاسد باشد.

 

 

در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که به رشد مو کمک کنند یا جلوی ریزش آن را بگیرند، بسیار کم است اما در طب سنتی درمان‌های نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش و هم افزایش روند رویش مو وجود دارد. البته این درمان‌ها زمان‌بر هستند و این اتفاق فقط در طب سنتی ایرانی نمی‌افتد و در تمام ‌مکاتب علمی ‌پوست، ریزش مو با دشواری درمان می‌شود و باید این مساله را درنظرگرفت.

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ درمان‌های موضعی و خوراکی. آنچه امروز بیشتر به کار می‌رود، درمان‌های موضعی است. از نظر طب سنتی، روند تولید مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد، مزاج معتدل و سالمی‌ داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود. در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می‌شود. برای این گروه درمان‌های موضعی کافی نیست و لازم است با درمان‌های خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.

 

 

برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده می‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می‌کنند. نکته جالب اینکه هر 3 گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند. افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند، معمولا پوست ملتهبی دارند و بثورات پوستی و چربی در سطح پوست سر آن ها مشهود است. این 3 گیاه چربی و التهاب را کاهش می‌دهند و از ریزش مو پیشگیری می‌کنند.

 

 

 

 

برخی گیاهان به افزایش خونرسانی موضعی کمک می‌کنند که از معروف‌ترین آنها گیاه رزماری است و فراورده‌های آن به‌راحتی در دسترس است. تمام گیاهانی که جریان خون موضعی را تقویت می‌کنند، نه‌تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز موثرند. رزماری آثار ضدالتهابی هم دارد و می‌تواند بیماری‌های التهابی پوست سر را بهبود دهد.

 

 

برخی از ترکیب‌های بابونه و آویشن نیز خواص مشابه رزماری دارند و از فراورده‌های آنها برای بهبود اگزما و درماتیت استفاده می‌شود. آویشن نیز در عین حال که جریان خون موضعی را تقویت می‌کند، آثار ضدباکتری و ضدقارچ دارد و می‌تواند هم در پیشگیری از ریزش مو و هم تقویت رویش آن موثر باشد.

 

 

از جمله داروها و تونیک‌ها یا تقویت‌کننده‌های گیاهی دیگر می‌توان به گیاه نخل مرداب اشاره کرد. این گیاه درگذشته به شکل خوراکی برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات استفاده می‌شد اما هم‌اکنون مصرف موضعی آن به دلیل تاثیری که بر هورمون‌های جنسی مردانه دارد و می‌تواند الگوی ریزش موی مردانه را کاهش می‌دهد، برای درمان ریزش مو به کار می‌رود.

 

 

سبزی‌هایی مانند تره، سیر و موسیر برای تقویت مو مفید است. برای درمان ریزش موی سر باید کاری کرد تا جریان خون در زیر پوست سر تحریک شود. همچنین می‌توان علاوه بر استفاده از انواع پیاز خوراکی و سبزی‌ها، موها را با ماست شست‌وشو داد چون آب ماست از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 

 

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همچنین گفته می شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همچنین در انواع سبزی ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت می شود.

 

 

برای به جریان انداختن خون در سر می توان موها را ماساژ داد به شرطی که صابون و شامپو قلیایی نباشد. مقدار کمی سیر را نیز می توان رنده کرد و بعد به آن مقداری عسل اضافه و مخلوط کرد و بر سر مالید.

البته دقت داشته باشید که قرار دادن سیر و پیاز رنده یا ورقه شده روی پوست گرچه خون رسانی را تقویت می‌کند و خواص ضدالتهابی دارد، اما در برخی افراد باعث بروز تاول‌های شدید پوستی و حساسیت‌های شدید می‌شود و استفاده از آن ها برای این افراد، درست نیست.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

 

 

 

 

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی در زنان

0

0 امید فواید،علائم،خواص اکتبر 23, 2019
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *