درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

درمان ریزش مو با داروهای گیاهی : ریزش مو و مشکلات مو عوامل مختلفی دارد در این مقاله سعی میکنیم عوامل ریزش مو و راههای درمان ریزش مورا هم به شیوه طب نوین و هم به شیوه طب سنتی بررسی کنیم نظر طب سنتی و طب نوین درباره بعضی از آنها مشترک است اما درباره برخی از عوامل اصلی ریزش مو و مشکلات داخلی مو مانند: شوره سر ، خارش ، ریزش مو با یکدیگر اختلاف نظر دارند و راههای متفاوتی درباره درمان آنها بیان میکنند .

همیشه اختلافات طب نوین و طب سنتی درباره درمان ریزش مو با داروهای گیاهی جالب و خواندنی بوده است پس مطالعه این مقاله برای آن دسته از افرادی که با ریزش مو دست و پنجه نرم میکنند و یا مشکلات مو دارند خالی از لطف نیست چرا که اطلاعات کاملی درباره این بیماریها به آنها خواهد داد.

موی سر نه تنها در ظاهر و زیبایی فرد تاثیر دارد، بلکه از دیدگاه روانی نیز اثرگذار میباشد. بدیهی است از دست دادن مو اثرات منفی را در فرد به دنبال دارد و بدین لحاظ از گذشته های دور انسان در صدد پوشاندن و یا رفع این نقیصه بوده است. توضیح کارکرد ساختمان مو، نحوه رشد و ریزش مو را در این ویدئو ببینید :

مصریان باستان برای پوشاندن بخش های طاس سر خود از رشته های تابیده مصنوعی استفاده میکردند، همچنین از معجون های مختلف ( مانند روغن مار ) و یا گیاهان مختلف مانند آمله برای تقویت رشد مو استفاده میکردند.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

در ناحیه پوست سر حدود صد تا ۱۵۰ هزار تار مو وجود دارد. در یک فرد بالغ حدود ۹۰ درصد از تارهای موی سر در مرحله فعال رشد (Anagen) به سر می برند. با بالا رفتن سن تراکم موی سر کاهش می یابد به گونه ای که در ابتدای تولد این تراکم حدود ۱۳۳۵ تار مو به ازای هر سانتی متر مربع از پوست سر می باشد.

در حدود ۳۰ سالگی این عدد به ۴۸۵ و در هشتاد سالگی به ۴۳۵ تار مو در هر سانتی متر مربع کاهش می یابد، سرعت رشد موی سر حدود ۳۷/۰ تا ۴۴/۰ میلیمتر در روز می باشد و به طور طبیعی در هر روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از ناحیه سر میریزد، در آقایان حدود ۹۰ درصد از موهای ناحیه سینه، پشت، شانه و ناحیه دست از نوع موهای قطعی (Terminal) می باشد، در حالیکه در خانم ها حدود ۴۵ درصد از موهای این نواحی از نوع قطعی می باشد.

در دوره های مختلف از زندگی انسان چهار نوع مو در انسان مشاهده شده و به چهار شکل گوناگون دیده می شود :

کرک های قطعی (Terminal) کرک (Vellus) ظریف (Miniaturized) تارهای موی پیر (Senescent)

تارهای قطعی در موهای قطعی دیده می شوند، در حالی که تارهای کرک مانند در این نوع موها هیچ گاه مشاهده نمی‌شود. موهای ظریف در فولیکول های قطعی دیده می شود که توان تولید تارهای موی ضخیم ترمینال را ندارند و حالت کرک مانند دارند. تارهای موی پیر در هر سه نوع تار مو فوق ممکن است مشاهده شود که در این نوع تارهای مو از دیدگاه بافت شناسی تغییراتی رخ می دهد که مو امکان رشد طولی را از دست می دهد. عوامل ابتلا به ریزش مو بسیار زیاد است و امکان اشاره به تمام آنها در یک مقاله نیست و در این مقاله به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع گوناگونی از ریزش مو در انسان مشاهده می‌شود اما ریزش موی ارثی یا آندروژنیک (Androgenetic alopecia) طاسی ناحیه ای (Alopecia areata) و ریزش موی ناشی از شیمی درمانی سرطان از رایج ترین انواع ریزش مو میباشند که در زیر به آنها پرداخته میشود :

برای مطالعه سایر عوامل ابتلا به ریزش مو این مقاله را مطالعه کنید

ریزش مو : علل و درمان گیاهی- بخش اول (علل ریزش مو)

 

در این نوع ریزش مو بررسی ها و نظرات طب سنتی و طب نوین با یکدیگر برابر است .

طاسی آندروژنتیک رایج ترین نوع ریزش مو در انسان میباشد. شیوع این نوع ریزش مو در تمامی افراد بررسی نشده است ولی بررسی ها نشان داده است که در نژاد قفقازی (Caucasians) این نوع طاسی بیشتر مشاهده میشود. بیش از نیمی از مردان بالای ۴۰ سال دچار این عارضه میگردند، در حالیکه در خانم ها درصد شیوع به مراتب کمتر است. هم در خانمها و هم در آقایان دو عامل ژنتیک و تغییرات هورمونی مهمترین عامل در این نوع ریزش مو میباشند.

ریزش موی آندروژنیک تحت کنترل کروموزوم های غیر جنسی (autisomal) میباشد که بیان ژن (gene expression) مربوطه بستگی به جایگاه فولیکول مو دارد. این بروز عملکرد ژن ریزش مو از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در مردان، موهای قطعی، ضخیم و دارای رنگدانه؛ در نواحی بروز عارضه در ناحیه سر، با موهای نازک و کرک های فاقد رنگدانه جایگزین میگردد. حتی این امکان وجود دارد که ناحیه سر کاملا عاری از تارهای مو شود.

در خانم ها معمولا طاسی کامل اتفاق نمی افتد، ولی ریزش مو همراه با جایگزینی بخش زیادی از تارهای مو با موهای ظریف کرک مانند، ممکن است اتفاق بیفتند.

 

این موضوع در خانم ها و آقایان متفاوت است. این نوع ریزش مو معمولا در مردان پس از ۱۷ سالگی و در خانم ها پس از ۲۵ تا ۳۰سالگی (در صورتیکه مشکل غدد درون ریز نداشته باشند) بروز میکند. البته هیچ گواه علمی دال بر تشخیص سن دقیق در این نوع ریزش مو وجود ندارد و این آمار تقریبی میباشد.

محلول ماینوکسیدیل ( Minoxidil topical solution ) مهار کننده های ۵ آلفا – ردوکتاز ( ۵a-reductase inhibitors ) مانند قرص های فیناستراید ( Finasteride ) مهارکننده های گیرنده آندروژن ( Androgen receptor inhibitors ) داروی RU58841 که یک آنتی آندروژن غیر استروئیدی است و دربرخی موارد با ماینوکسیدیل استفاده میگردد.

این مقاله توسط سایت پارسی طب تهیه، جمع آوری و تدوین شده است.

نوعا در طب سنتی میتوان بیماریها و عوامل ابتلای به آنها را به زبان ساده و خیلی ملموس تر از طب نوین بررسی کرد و درمان آنها هم بسیار راحتتر و بدون عارضه خواهد بود.

معمولا در ۹۰ درصد افرادی که ریزش مو با منشا ژنتیکی دارند راه قطعی برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی وجود ندارد و با استفاده از برخی نکات دستوری در هنگام شستشو، کنترل بیماریهای زمینه که به ریزش موی ارثی کمک میکنند و همچنین با استفاده از برخی روغن های تقویتی مانند روغن زرده تخم مرغ اصلی تا حدی میتوان جلوی ریزش مو را گرفت.

برخی از بیماریهایی که شخص دچار آنها میشود باعث ایجاد اختلال در سیستم حیاتی بدن یعنی سیستم خونرسانی خواهد شد. به عبارت ساده تر اختلال در سیستم خونرسانی بدن که سر منشا آن غلظت خون هست، باعث میشود تا غذای مورد نیاز پیاز مو به آن نرسد و موی گرسنه هم مانند فرد گرسنه تا حدی میتواند این گرسنگی را تحمل کند و اگر شخص درصدد رفع بیماری بر نیاید، پیاز مو توان خود را از دست میدهد. ساقه بیرونی مو هم از طریق پیاز مو تغذیه میشود و پیاز مو به وسیله سیستم خونرسانی، اکسیژن،پروتئین و ویتامین های مورد نیاز خود را تامین خواهد کرد.

حال اگر سیستم خونرسانی و به طبع، اعضای داخلی بدن مثل کبد، معده، قلب، مغز، تیروئید، طحال و اعضای مشترک در سوخت و ساز بدن کار خود را به درستی انجام نداده باشند و شخص دچار یک بیماری و اختلال داخلی باشد، مو تغذیه نخواهد شد و در نتیجه مشکلاتی نظیر: ریزش مو، شوره، طاسی، قارچ و مشکلاتی ازین قبیل پیش آمده و باعث عوارض وسیعی بر روی پوست و موی فرد خواهد شد و بایست درمان ریزش مو با داروهای گیاهی و طبق مزاج و بیماری شخص را شروع کرد.

این مقاله توسط سایت پارسی طب تهیه، جمع آوری و تدوین شده است. در ابتدای شروع بیماری، پیاز مو حتی الامکان از خود مقاومت نشان میدهد، اما به مرور زمان و پیشرفت بیماری، جایگزین کردن موی جدید با موی قدیمی به کندی انجام شده و در صورتیکه باز هم بیماری های زمینه کنترل نشود پیاز مو مانند شخصی که اکسیژن به او نرسد دچار خفگی شده و از بین خواهد رفت.

بله اگر استفاده از شامپوی مناسب ( که حاوی ترکیبات سالم و بدون عارضه باشد) تحت نظر پزشک متخصص و توام با طی کردن دوره درمان برای بیماریهای داخلی باشد، نتیجه بخش خواهد بود. اما بعنوان مثال در صورت وجود یک بیماری مانند کبد چرب با چنین وضعیتی به نظر شما، شامپوی بیچاره چه کاری ازش بر میاد ؟! مسلما چنین شخصی قبل از خرید هر نوع شامپو باید با مشاوره پزشک مجرب طب سنتی، درصدد رفع بیماریهای داخلی بر بیاید و درمان ریزش مو با داروهای گیاهی را شروع کرده تا نتیجه لازم حاصل شود.

در بخش بعد به معرفی دارو و شامپوهایی که برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی نتایج قابل قبولی داشته اند اشاره میکنیم. البته در مبحث شامپو هم، طب نوین و طب سنتی کمی باهم اختلاف نظر دارند.

این موضوع را در مقاله شامپو ضد ریزش مو : ادعا یا واقعیت؟! مطالعه کنید.

در بررسی و مطالعات بالینی با متد درمانی پارسی طب مشخص شد افرادی که دچار مشکلات ریزش مو بودند پس از طی دوره مصرف مقطر پاکسازی کبد شلیور و مقطر تقویت اعضای رییسه سایکودایجست برای درمان ریزش مو با داروهای گیاهی (غیرشیمیایی) در برخی افراد تا ۹۰ درصد و در بسیاری از آنها ریزش مو بصورت کامل از بین رفته است.

البته لازم است قبل از استفاده حتما با پزشک و مشاور وضعیت مزاجی شخص، مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن اقدام به تهیه داروهای لازم نماید.

 

 

 

 

 

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ درمان‌های موضعی و خوراکی. آنچه امروز بیشتر به کار می‌رود، درمان‌های موضعی است.

 

 

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

 

 

 

 

ریزش مو دلایل گوناگونی دارد که طب سنتی برای آن ها درمان‌های متفاوتی پیشنهاد می‌دهد:

 

 

 

 

* یکی از دلایل ریزش مو، مشکلات گوارشی و یبوست است که درمان آن مصرف خاکشیر، روغن زیتون و پرهیز از مصرف چای و سرخ کردنی هاست.

 

 

* گاهی نیز به دلیل کم خونی، مو ریزش پیدا می‌کند در این صورت بهتر است کم خونی درمان شود.

 

 

* مصرف داروهای اعصاب و هورمونی نیز ریزش مو را افزایش می‌دهد. اگر دلیل ریزش مو ریشه روانی و عصبی دارد مصرف گل‌گاوزبان، جوشانده به لیمو و شربت بادام توصیه می‌شود.

 

 

* عامل ارثی نیز باعث ریزش مو می‌شود.

 

 

 

* دلیل دیگر ریزش مو استفاده از مواد شیمیایی مثل شامپو و صابون است که به جای آن گل سرشور و صابون زیتون توصیه می‌شود.

 

 

* دلیل دیگر ریزش مو می تواند خوردن غذاهای مانده و فاسد باشد.

 

 

در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که به رشد مو کمک کنند یا جلوی ریزش آن را بگیرند، بسیار کم است اما در طب سنتی درمان‌های نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش و هم افزایش روند رویش مو وجود دارد. البته این درمان‌ها زمان‌بر هستند و این اتفاق فقط در طب سنتی ایرانی نمی‌افتد و در تمام ‌مکاتب علمی ‌پوست، ریزش مو با دشواری درمان می‌شود و باید این مساله را درنظرگرفت.

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ درمان‌های موضعی و خوراکی. آنچه امروز بیشتر به کار می‌رود، درمان‌های موضعی است. از نظر طب سنتی، روند تولید مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد، مزاج معتدل و سالمی‌ داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود. در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می‌شود. برای این گروه درمان‌های موضعی کافی نیست و لازم است با درمان‌های خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.

 

 

برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده می‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می‌کنند. نکته جالب اینکه هر 3 گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند. افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند، معمولا پوست ملتهبی دارند و بثورات پوستی و چربی در سطح پوست سر آن ها مشهود است. این 3 گیاه چربی و التهاب را کاهش می‌دهند و از ریزش مو پیشگیری می‌کنند.

 

 

 

 

برخی گیاهان به افزایش خونرسانی موضعی کمک می‌کنند که از معروف‌ترین آنها گیاه رزماری است و فراورده‌های آن به‌راحتی در دسترس است. تمام گیاهانی که جریان خون موضعی را تقویت می‌کنند، نه‌تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز موثرند. رزماری آثار ضدالتهابی هم دارد و می‌تواند بیماری‌های التهابی پوست سر را بهبود دهد.

 

 

برخی از ترکیب‌های بابونه و آویشن نیز خواص مشابه رزماری دارند و از فراورده‌های آنها برای بهبود اگزما و درماتیت استفاده می‌شود. آویشن نیز در عین حال که جریان خون موضعی را تقویت می‌کند، آثار ضدباکتری و ضدقارچ دارد و می‌تواند هم در پیشگیری از ریزش مو و هم تقویت رویش آن موثر باشد.

 

 

از جمله داروها و تونیک‌ها یا تقویت‌کننده‌های گیاهی دیگر می‌توان به گیاه نخل مرداب اشاره کرد. این گیاه درگذشته به شکل خوراکی برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات استفاده می‌شد اما هم‌اکنون مصرف موضعی آن به دلیل تاثیری که بر هورمون‌های جنسی مردانه دارد و می‌تواند الگوی ریزش موی مردانه را کاهش می‌دهد، برای درمان ریزش مو به کار می‌رود.

 

 

سبزی‌هایی مانند تره، سیر و موسیر برای تقویت مو مفید است. برای درمان ریزش موی سر باید کاری کرد تا جریان خون در زیر پوست سر تحریک شود. همچنین می‌توان علاوه بر استفاده از انواع پیاز خوراکی و سبزی‌ها، موها را با ماست شست‌وشو داد چون آب ماست از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 

 

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همچنین گفته می شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همچنین در انواع سبزی ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت می شود.

 

 

برای به جریان انداختن خون در سر می توان موها را ماساژ داد به شرطی که صابون و شامپو قلیایی نباشد. مقدار کمی سیر را نیز می توان رنده کرد و بعد به آن مقداری عسل اضافه و مخلوط کرد و بر سر مالید.

البته دقت داشته باشید که قرار دادن سیر و پیاز رنده یا ورقه شده روی پوست گرچه خون رسانی را تقویت می‌کند و خواص ضدالتهابی دارد، اما در برخی افراد باعث بروز تاول‌های شدید پوستی و حساسیت‌های شدید می‌شود و استفاده از آن ها برای این افراد، درست نیست.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

 

اگر درباره این مقاله اطلاعات مفید یا تجربه ای دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

درمان ریزش مو, درمان ریزش مو در قران, درمان ریزش مو با آب پیاز, درمان ریزش مو با روغن زیتون, درمان ریزش مو ارثی, درمان ریزش مو با داروهای گیاهی, درمان ریزش مو مردان, درمان ریزش مو با حنا, داروی درمان ریزش مودرمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینکهای زیر استفاده کنید:

پیامبر (ص) می فرمایند:

 

موهایتان را حنا ببندید چرا که این کار دیده را جلا می بخشد, مو را می رویاند, تن را خوش بو می سازد و همسر مرد را آرامش می بخشد.

درمان ریزش مو در قرآن

 

امام رضا(ع) می فرمایند:

 

انجیر, بوی بد دهان را از بین برده، دهان و استخوان ها را استحکام می بخشد و مو را می رویاند و برای درد درمانی موثر است.

امام کاظم (ع) می فرمایند:

 

در روز جمعه شستشوی سر با ختمی از سنت است که پوست و مو را نکو می کند و مایه ایمنی از سردرد است و روزی را سرشار کرده و فقر را باز می دارد.

در پیاز ماده ای به نام گوگرد وجود دارد که وقتی با آب پیاز کف سر را مالش می دهیم سبب می شود تا خون در سر بهتر به جریان در آید و علاوه بر این به کلاژن سازی پوست نیز کمک می کند.

درمان ریزش مو با آب پیاز

 

چند عدد پیاز را بردارید و پوست کنید و درون یک مخلوط کن بریزید و سپس به وسیله یک توری آب آن را خارج کنید و با آب حاصله پوست سرتان را ماساژ دهید و اجازه دهید این محلول یک ساعت بر روی سر شما بماند و بعد با یک شامپوی مناسب سرتان را بشویید و آبکشی کنید.

استفاده از روغن زیتون برای مو علاوه بر شفاف کردن موها، به رشد مو های جدید هم کمک بسیار زیادی می کند.

سعی کنید قبل از خواب مقداری روغن زیتون به موهای خود بمالید و آن را با پارچه ای (مثل روسری) بپوشانید و بخوابید.

درمان ریزش مو با روغن زیتون

 

فردا صبح موهای خود را بشویید.

 

اگر چند بار این کار را تکرار کنید، رشد موهای جدید را در سرتان احساس می کنید .

یونانیان قدیم از این روش به عنوان درمان طبیعی ریزش موهای خود استفاده می کردند .

این کار سبب حذف باکتری ها از فولیکول های مو می شود که در نهایت منجر به رشد موهای فرد می شود .

یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو درمان های موضعی و داروهایی است کع در ادامه آورده شده اند:

استفاده از داروی ریزش مو ماینوکسیدیل ۲ یا ۵% بر روی پوست سر سرعت ریزش مو را کاهش داده و در درمان ریزش مو در زنانو مردان موثر است و در برخی افراد باعث می‌شود بخشی از موها دوباره رشد کنند.

البته، این محصول گران بوده و به ندرت پیش می‌آید که باعث درمان قطعی ریزش مو و بهبود طولانی مدت قابل قبولی شود.

درمان ریزش مو ارثی

 

در مواردی که درمان ریزش موی ارثی نتیجه می‌دهد نیز، بهبود حاصله تنها تا زمان استفاده از محلول حفظ می‌شود.

گاهی اوقات، ماینوکسیدیل در محل استعمال باعث تحریک‌پذیری یا واکنش‌های آلرژیک پوست می‌شود.

بهترین قرص برای ریزش مو در مردان ، قرص های فیناستراید است؛قرص‌های فیناستراید جهت کاهش سطح هیدروتستوسترون استفاده می‌شود که باعث کم شدن و درمان ریزش مو در مردان شده و احتمالاً به رویش مجدد موها کمک می‌کند.

معمولاً برای مشاهده نتیجه این دارو برای ریزش مو دست کم به ۳ تا ۶ ماه مصرف مداوم نیاز است.

کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ از عوارض شناخته شده این قرص‌ها هستند.

نتایج بدست آمده از این درمان ریزش مو مردان و زنان ظرف ۶ تا ۱۲ ماه پس از قطع استفاده از این قرص‌ها از بین می‌رود.

استفاده از داروی ریزش مو مثل سپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید و سایمتیدین در زنان باعث مهار عملکرد دی‌هیدروتستوسترون در پوست سر شده و تا حدودی در درمان ریزش مو و بهبود آن موثر است.

البته، باید در دوران بارداری از مصرف سپیرونولاکتون و سیپروترون استات اجتناب شود زیرا آن‌ها می‌توانند باعث زنانه شدن جنین مذکر شوند؛ در دوران شیردهی نیز باید از مصرف هر دو اجتناب شود.

فلوتامید خطر آسیب رساندن به کبد را به همراه دارد.

لازم به یادآوری است که تمام روشهای درمان ریزش موی سر موضعی و خوراکی تنها تا زمانی تأثیر دارند که از آن‌ها استفاده می‌شود.

به علاوه، هیچ یک از این درمان‌ها تأثیر چشمگیری ندارد.

برای برخی افراد، استفاده از انواع کلاه‌گیس‌ها و حتی اکستنشن‌های مو کمک بسیاری زیادی به پنهان کردن ریزش موی ارثی می‌کند.

کلاه گیس‌ها (موهای مصنوعی) دو نوع دارند؛ آن‌ها از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

کلاه‌گیس‌ها و کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی مصنوعی معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام داشته و نگهداری و شست‌وشوی آن‌ها راحت است اما حرارت به آن‌ها آسیب زده و پوشیدنشان باعث احساس گرما در پوست سر می‌شود.

کلاه‌ گیس‌ ها یا کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی واقعی ظاهری طبیعی‌تر داشته و می‌توان آن‌ها را با حرارت پایین حالت داد.

اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده که از طریق اینترنت هم قابل خریداری هستند به برخی افراد کمک می‌کنند تا طاسی خود را پنهان کنند.

البته، در صورت خیس شدن موها (به وسیله باران، شنا یا تعریق) این مواد شسته شده و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند.

یکی از روش ها برای درمان ریزش شدید موی سر، جراحی است.

بیمه‌ها درمان‌های جراحی را پوشش نمی‌دهند.

 

این درمان‌ها به صورت خصوصی انجام شده و عبارتند از (۱) کاشت مو، که در آن فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته شده و به نقاط طاس سر پیوند زنده می‌شوند، و (۲) کاهش پوست سر که در آن مساحتی به شکل یک بیضی از پوست ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مجاور حاوی مو کشیده شده و به هم نزدیک می‌شوند.‌

گاهی اوقات برای کشیدن پوست از اتساع دهنده‌های بافتی استفاده شده و همچنین اسکارهای به جا مانده از کاهش پوست سر بیش از حد به چشم می‌خورند.

اولین قدم در درمان ریزش مو ماساژ پوست سر با روغن موی مناسب است.

ماساژ مو و پوست سر موجب افزایش جریان خون به ریشه و فولیکول های مو می شود در نتیجه ریشه ی مو را قوی تر میکند.

ماساژ پوست سر یک تا دوبار در هفته با روغن های طبیعی و گیاهی مثل روغن نارگیل، بادام، زیتون و رزماری در کاهش ریزش مو مؤثر است.

همچنین برای گرفتن بهترین نتیجه چند قطره از روغن رزماری را به روغن موی خود اضافه کنید.

درمان ریزش مو با داروهای گیاهی

 

آمله یا گوس بری هندی نوعی میوه استوایی و انگور شکل است که برای رشد طبیعی و سریع مو استفاده می شود.

این میوه سرشار از ویتامین C است که کمبود آن ریزش مو را بدنبال دارد.

خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتری آمله به حفظ پوست سر و رشد مو کمک میکند.

یک قاشق سوپخوری آمله را به همین مقدار آب لیموی تازه مخلوط کنید و پوست سر را با آن ماساژ دهید و با کلاه مخصوص بپوشانید.

این کار را شب انجام داده و صبح با شامپوی مناسب آن را شست و شو دهید.

استفاده از روغن آمله هم توصیه میشود.

 

شنبلیه بخصوص دانه ی آن از گیاهان مؤثر در درمان ریزش مو است.

دانه های شنبلیله حاوی هورمون هایی است که باعث افزایش رشد مو و کمک به بازسازی فولیکول های مو میشوند.

آنها همچنین حاوی پروتئین و اسیدنیکوتینیک هستند که رشد مو را تحریک میکنند.

یک لیوان دانه شنبلیله را در شب خیس کنید و صبح دانه ها را خرد کرده تا به یک خمیر تبدیل شوند.

سپس آنها را روی موها و پوست قرار داده و با کلاه بپوشانید.

بعد از حدود ۴۰ دقیقه موهایتان را آبکشی کنید.

 

این کار را هر روز صبح به مدت یک ماه انجام دهید.

 

آب پیاز بدلیل داشتن گوگرد فراوان از ریزش مو جلوگیری میکند.

خواص ضدباکتریایی آب پیاز باعث کشتن میکروبها، انگل و درمان عفونتهای پوستی که یکی از علل ریزش مو است، خواهد شد.

برای استفاده از آب پیاز برای درمان ریزش مو کافیست تا آب یک پیاز را مستقیما روی پوست بمالید و پس از ۳۰ دقیقه آن را شست و شو دهید.

روش دیگر مخلوط کردن سه قاشق غذاخوری آب پیاز و دو قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق روغن زیتون است.

این سه ماده را با هم مخلوط کرده و به مدت ۳۰ دقیقه روی پوست سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

هر یک از این روشها را حداکثر سه بار در هفته تکرار کنید.

آلوئه ورا حاوی آنزیم هایی است که بطور مستقیم باعث رشد موهای سالم می شود.

استفاده منظم از آب یا ژل طبیعی آلوئه ورا خارش سر، شوره و قرمزی پوست را کاهش می دهد و رشد مو را افزایش خواهد داد.

برای استفاده از آلوئه ورا مقدرای ژل یا آب آن را روی پوست سر بمالید و پس از چند ساعت سر را با آب گرم آبکشی کنید.

این روند را سه تا چهار بار در هفته تکرار کنید.

 

همچنین مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا با معده خالی منجر به رشد بهتر مو خواهد شد.

ریشه شیرن بیان یکی از گیاهانی است که مانع از ریزش مو و آسیب به مو می شود.

مصرف این گیاه منافذ پوست سر را باز میکند، پوست را تمیز کرده و از ایجاد پوسته، شوره سر و ریزش مو و طاسی جلوگیری می کند.

یک قاشق غذاخوری ریشه شیرین بیان را با یک فنجان شیر و یک چهارم قاشق چایخوری زعفران مخلوط کنید.

مخلوط بدست آمده را در شب قبل از خواب روی سر بمالید و صبح مو هارا آبکشی کنید.

این کار را یک تا دوبار در هفته تکرار کنید. همچنین مصرف روزانه دمنوش شیرین بیان سه بار در روز در درمان ریزش مو مؤثر است.

آب چغندر حاوی کربوهیدرات، پروتئین، پتاسیم، فسفر، کلسیم و ویتامین B و ویتامین C است.

همه ی این مواد مغذی برای رشد موهای سالم ضروری هستند.

علاوه بر آنکه نوشیدن آب چغندر قند یا لبو برای رشد مو مفید است بلکه جوشاندن چندبرگ چغندر و مخلوط کردن آب آن با مقداری حنا نوعی خمیر ایجاد میکند.

آن را روی پوست سر بمالید و بعد از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بشویید.

دانه روغنی کتان منبع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که مانع ریزش مو و منجر به رشد بیشتر مو خواهد شد.

برای کنترل ریزش مو یک قاشق غذاخوری دانه کتان را در یک لیوان آب خیسانده و هر صبح مصرف کنید.

همچنین اضافه کردن دانه کتان به سالاد، سوپ و شیرینی جات مؤثر است.

استفاده از روغن دانه کتان بعنوان روغن ماساژ مو و پوست سر مانع از ریزش مو خواهد شد.

با اضافه کردن نارگیل رنده شده به مقداری آب و جوشاندن آن به مدت ۵ دقیقه شیر نارگیل طبیعی و خانگی درست کنید.

پس از سرد شدن آن را روی پوست سر بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با شامپوی مناسب شست و شو دهید.

همچنین اضافه کردن چند دانه فلفل سیاه و پودر زردچوبه به شیرنارگیل خاصیت آن را بیشتر خواهد کرد.

( توصیه می شود حتما با مشورت پزشک مصرف شود تا عوارضی مثل تشدید ریزش مو نداشته باشد)

اداره کل غذا و داروی آمریکا دو دارو برای درمان الگوی طاسی مردان، را تائید کرده است:

مینوکسیدول (روگین): روگین به صورت مایع و فوم روی پیشخوان ها موجود است برای رویش مو و جلوگیری از ریزش مو ،روزی دوبار روی پوست سر استفاده کنید.

فیناستراید: فیناستراید، به صورت قرص است و دوبار در روز مصرف می شود این دارو ،فقط با تجویز دکتر قابل خریداری است .

در مورد هر دوی این داروها ، ممکن است یک سال طول بکشد تا نتیجه دیده شود، و شما باید مدام از این داروها استفاده کنید، تا اثرات آن باقی بماند.

درمان ریزش مو مردان

 

دو مرحله ی مهم در کاشت مو ،کاشت فولیکول و برداشت فولیکول مو هستند.

کاشت فولیکول مو(FUT) :این روش سنتی تر است و در آن قسمتی از پوست پشت سر ،در جایی که تعداد زیادی مو وجود دارد، برداشته می شود و موها دوباره در قسمت هایی از سر که ریزش مو دارند، قرار داده می شود.

برداشت فولیکول مو(FUE):در این روش ،فولیکول مو مستقیما از پوست کف سر برداشته می شود و روی قسمت های بدون موی سر کاشته می شود.

نکته مهم :برای انجام کاشت مو حتما به مراکز تخصصی و تایید شده مراجعه کنید.

لیزر درمانی ،به عنوان روشی شناخته شده است که تورم در فولیکول های مو را که باعث توقف رشد موشده است ،کاهش می دهد.

تحقیقات کمی بر روی اثر گذاری لیزر، بر روی ریزش مو انجام شده است ،ولی تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داده است، که لیزر درمانی در حد کم ، برای درمان الگوی ریزش مردانه ، بی خطر و تاثیر گذار است که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگر شما سیگاری هستید، احتمالا در مورد تمام اثرات منفی ای که سیگار کشیدن بر روی سلامتی شما دارد، شنیده اید اما آیامی دانید که سیگار کشیدن، باعث ریزش مو در قسمت بالای چروک های صورت و خاکستری شدن زودرس موها می شود؟تحقیقات نشان می دهد ،که رابطه ای بین سیگار کشیدن و ریزش مو وجود دارد اگر می خواهید از طاس شدن خود جلوگیری کنید، ترک سیگار ایده ی خوبی به نظر می رسد.

ماساژ سر، نه تنها حسی فوق العاده است ، بلکه به حل ریزش مو هم کمک می کند ماساژ پوست سر، فولیکول های مو را تحریک می کند در یک تحقیق کوچک، مردان ژاپنی سالم، که برای مدت ۲۴ هفته ، ۴ دقیقه در روز، ماساژ پوست سر گرفته اند، در آخر موهای ضخیم تری داشتند.

شواهدی موجود است ،که روغن نعنا به رشد موکمک می کند روغن رزماری نیز ،به طور سنتی برای افزایش چرخش خون در پوست سر استفاده می شده است طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۳، عصاره برگ رزماری، رویش مجدد مو در موش ها را سریع تر می کند.

روغن نارگیل، روغن کرچک، و روغن زیتون نیز خیلی پیشنهاد می شوند، ولی تحقیقات درباره ی فواید آنها، بر رویش مو محدود است.

یک رژیم متعادل خوب، می تواند موهای شما را در بهترین حالت خود قرار دهد مطمئن شوید که رژیم شما شامل انواع سبزیجات، میوه، گندم کامل، چربی های غیر اشباع و پروتئین های کم چرب است ،و ورودی شیرینی به بدن خود را محدود کنید ؛

ویتامین ها و موادهای معدنی، به خصوصی، نیز به سلامت موی شما ارتباط دارند.

سعی کنید ،این نوع از غذاها را وارد رژیم غذاییتان کنید غذاهای غنی از آهن، مانند گوشت گاو کم چربی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، گندم های غنی شده با آهن، و تخم مرغ.

غذاهای سرشار از اسید چرب امگا۳، مانند سالمون، ماهی خالدار، ماهی تن، بذر کتان، زرده تخم مرغ، شاهدانه و گردو.

غذاهایی با پروتئین بالا :به طور مثال تخم مرغ، گوشت های کم چربی، غذاهای دریایی

نخل ارهای ،گیاهی است که توت های ریزی دارد و اغلب بخشی از درمانی است که برای پروستات بزرگ شده استفاده می شود در حالی که تحقیقات در مورد اثر نخل ارهای برای درمان ریزش مو خیلی محدود است، یک تحقیق، اثرات مثبتی بر روی مردانی که با فرمول موضعی درمان شده اند، نشان داده است.

بیوتین ،یک ویتامین است که به طور طبیعی در این غذاها یافت می شود:

آجیل ها – سیب زمینی شیرین – تخم مرغ – پیاز و جو دوسر ؛

شواهدی وجود دارد ،که مصرف مکمل های بیوتین، شدت ریزش مو را کاهش می دهد، ولی بیشتر تحقیقات بر روی زنان انجام شده است.

تحقیقات در سال ۲۰۰۲ ،نشان می دهد که استفاده آب پیاز ،به عنوان درمان موضعی در افرادی که ریزش موی تکه تکه در ناحیه های مخلتف دارند ،نسبت به آب شیر نتیجه شگفت انگیزتری در رشد مجدد مو دارد.

بهیرنگراج، که آفتاب گردان تقلبی نیز نامیده می شود، از تیره آفتاب گردان است که در طب سنتی هندی (آیو وردا) به عنوان گیاهی که موجب رشد مو می شود ، شهرت دارد تحقیقات بر روی موش ها، نشان داده است که عصاره گیاه،نسبت به ماینوکسیدول اثر بهتری بر رشد مجدد مو داشته است اگرچه، برای تائید این اثرات بر روی انسان ،تحقیقات بیشتری نیاز است.

یکی دیگر از درمان های گیاهی که مدعی درمان ریزش مو است، چای سبز است.

یک تحقیق بر روی موش های مرکب پلی فنولیکی، نشان داده است ،که چای سبز یک درمان طبیعی برای درمان ریزش مو است ،ولی هیچ تحقیقات انسانی برای تائید این اثرات انجام نشده است.

ختمی چینی در هند به طور وسیع برای رشد مو داد و ستد می شود تحقیقات بر روی موش ها اثرات مثبتی نشان داده است، ولی هیچ تحقیقی بر روی انسان انجام نشده است.

حنا و روغن حنا از جمله مواد گیاهی است که می‌تواند در تقویت مو بسیار موثر باشد.

برگ‌های این گیاه خنک و تقویت‌ کننده مو و پوست است.

درمان ریزش مو با حنا

 

حنا ریشه مو را سفت می‌کند.

 

روش استفاده از حنا به صورت موضعی است البته هنگام استفاده از حنا باید به جنس مو توجه شود چون ممکن است این ماده گیاهی مو را خشک کند.

برای جلوگیری از خشکی مو می‌توان آن را با مواد دیگری مانند روغن بنفشه و روغن بادام یا روغن زیتون مخلوط کرد.

بسته به‌شدت و ضعف و خشکی مو و چربی مو می‌توان حنا را هفته‌ای یک تا دو بار استفاده کرد.

ماینوکسیدیل موضعی از ریزش و نازک شدن موها جلوگیری کرده و رشد موهای جدید را تحریک می‌نماید.

این دارو می‌تواند به افرادی که از انواع مختلف عارضه ریزش مو از جمله طاسی‌های با الگوی مردانه و زنانه که با عنوان آلوپسی آندروژنتیک هم شناخته می‌شود؛

ریزش موی سکه‌ای که یک بیماری خودایمنی است که در اثر آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم بدن از جمله فولیکول‌های مو حمله می‌کند؛

بیماری تلوژن افلوویوم که در اثر آن موی سر به خاطر اختلال در چرخه تولید مو در بدن دچار ریزش می‌شود؛

داروی درمان ریزش مو

 

آناژن افلوویوم یا ریزش موی سریع که به علت استفاده از روش‌های درمانی خاصی مانند شیمی درمانی اتفاق می‌افتد؛

هیپوتریکوزیس که یک بیماری نادر است و در اثر آن موهای بسیار ریزی بر روی پوست سر و بدن رشد می‌کند و نیز برخی از اشکال ریزش موی ناشی از جراحت و جای زخم رنج می‌برند، کمک ‌نماید.

نحوه تأثیر این دارو در درمان ریزش مو هنوز به خوبی شناخته نشده است، اما افراد زیادی توانسته‌اند با مصرف آن به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنند.

اگرچه داروی ماینوکسیدیل به صورت بدون نسخه نیز قابل تهیه است، اما برای دستیابی به نتایج بهتر سعی کنید با یک متخصص مو در مورد مصرف آن مشورت کنید.

پزشک متخصص مو می‌تواند علت دقیق ریزش مو را در شما تشخیص داده و مشخص کند که کدام غلظت از داروی ماینوکسیدیل (۲ درصد یا ۵ درصد) برای شما مناسب‌تر است.

علاوه بر آن، متخصص مو می‌تواند نحوه صحیح استفاده از این دارو را به شما نشان دهد.

داروی ماینوکسیدیل به شکل کف یا مایع تولید می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج، این دارو باید دو بار در روز مستقیماً بر روی پوست سر مالیده شود.

البته ممکن است ۴ ماه تا یک سال طول بکشد تا موها به طور محسوسی ضخیم و پرپشت شوند.

همچنین ممکن است در اوایل دوره مصرف این دارو، ریزش موی سر شما هم بیشتر شود و حتی این ریزش مو تا یک یا دو ماه بعد همچنان ادامه داشته باشد.

بعد از حدود ۶ ماه، متخصص مو روند پیشرفت درمان و تأثیر دارو را ارزیابی می‌کند.

برای این منظور پزشک عکس‌های فعلی موی سر شما را با عکس‌هایی که در شروع دوره درمان گرفته شده است، مقایسه می‌کند و تعداد تار موهای جدید در واحد سطح پوست سر را شمارش می‌کند.

اگر نتایج برای شما رضایت‌بخش بود، می‌توانید مصرف این دارو را تا هر زمان که لازم باشد ادامه بدهید، اما اگر مصرف دارو را متوقف کنید، ریزش شدید مو نیز اغلب دوباره شروع می‌شود.

عوارض جانبی ناشی از داروی ماینوکسیدیل خیلی به ندرت گزارش شده است، اما می‌تواند شامل قرمزی و حساسیت پوست سر و رشد مو در صورت باشد.

فیناستراید دارویی است که برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا همان آلوپسی آندروژنتیک تجویز می‌شود.

این دارو سرعت ریزش موها را کاهش می‌دهد و رشد موهای جدید را تحریک می‌نماید.

نحوه عملکرد این دارو از طریق جلوگیری از تولید هورمونی که فولیکول‌های مو را در بدن از بین می‌برد، می‌باشد.

این دارو یک بار در روز به صورت خوراکی مصرف می‌شود و بیشترین کارآیی آن هنگامی خواهد بود که هر روز در ساعت خاصی خورده شود.

آثار داروی فیناستراید بعد از حدود ۴ ماه از شروع مصرف، قابل مشاهده خواهد بود، اما معمولاً تا یک سال بعد هم می‌توانید افزایش محسوس رشد موها را ببینید.

پزشک متخصص موی شما بعد از حدود ۶ ماه روند پیشرفت نتایج را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا ادامه مصرف این دارو برای شما فایده‌ای دارد یا خیر.

اگر تأثیر دارو خوب باشد می‌توان درمان را تا زمانی که رشد و تراکم موها به حد مطلوبی برسد، ادامه داد، اما اگر مصرف دارو متوقف شود، ممکن است ریزش موها دوباره شروع شود.

عوارض جانبی ناشی از داروی فیناستراید خیلی نادر است، اما می‌تواند شامل اختلال نعوظ و افسردگی باشد.

آنتی‌آندروژن‌ها داروهایی هستند که مانع از فعالیت هورمون‌های آندروژن می‌شوند.

آندروژن‌ها هورمون‌های جنسی هستند که فولیکول‌های مو را تخریب کرده یا به آنها صدمه می‌زنند.

بنابراین داروهای آنتی‌آندروژن می‌توانند ریزش مو با الگوی زنانه که با عنوان آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می‌شود را در خانم‌ها متوقف کنند.

داروهای آنتی‌آندروژن را فقط با ارائه نسخه پزشک می‌توان تهیه کرد.

این داروها شامل اسپیرونولاکتون و کنتراسپتیوها یا همان قرص‌های ضد بارداری است که حاوی استروژن هستند.

داروهای آنتی‌آندروژن معمولاً تأثیر خود را حدود ۴ ماه بعد از شروع مصرف نشان می‌دهند.

برای جلوگیری از ریزش مجدد موها لازم است که این دارو حتماً به صورت درازمدت مصرف شود.

داروهای آنتی‌آندروژن می‌تواند عوارض جانبی مختلفی از جمله اختلال در سیکل قاعدگی و خواب‌آلودگی را به دنبال داشته باشد.

خانم‌هایی که قصد دارند باردار شوند، نباید از این داروها استفاده کنند.

بعضی از انواع ریزش مو ناشی از بیماری‌های خودایمنی می‌باشد و درمان آنها با مواردی از ریزش مو که ناشی از اختلالات هورمونی است، کاملاً متفاوت خواهد بود.

بیماری خودایمنی به شرایطی گفته می‌شود که طی آن، سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های سالم از جمله به پوست و فولیکول‌های مو حمله می‌کند و گاهی از اوقات فولیکول‌های سالم مو را به طور کامل از بین می‌برد.

داروهای کورتیکواستروئیدی برای درمان بیمارانی که از ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا)، لیکن پلان و لوپوس اریتماتوی دسکوئید رنج می‌برند، استفاده می‌شود.

این داروها در سرکوب سیستم ایمنی بدن نقش دارند و بنابراین می‌توانند اثرات ناشی از بیماری‌های خودایمنی را مختل کرده و امکان رشد مجدد موها را فراهم کنند.

استروئیدها به صورت محلول‌های خوراکی یا تزریقی عرضه می‌شوند و برای تهیه آنها حتماً به نسخه پزشک نیاز است.

پزشک متخصص مو بر اساس سن شما و شدت علائم عارضه تعیین می‌کند که مصرف کدام داروی کورتیکواستروئیدی و به چه روشی برای شما مناسب‌تر است.

برای کودکانی که به عارضه ریزش موی سکه‌ای مبتلا شده‌اند، می‌توان یک کرم استروئیدی موضعی را بر روی پوست سر یا بدن در محل بروز علائم عارضه استفاده کرد.

در بزرگسالان ممکن است که متخصص مو، داروی استروئیدی را به پوست سر یا بدن تزریق کند.

در هر جلسه درمانی ممکن است تا ۸۰ تزریق در محل لکه‌های طاسی انجام شود.

جلسات درمانی با داروهای استروئیدی را می‌توان هر ۴ تا ۶ هفته یک بار برنامه‌ریزی کرد.

رشد مجدد موها از یک تا دو ماه بعد از شروع درمان آغاز خواهد شد.

اگر موهای شما رشد نکند و یا نتوانید سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق استروئید را تحمل کنید، پزشک متخصص مو ممکن است نوع خوراکی این داروها را برای مدت ۸ تا ۱۰ هفته برایتان تجویز کند.

در صورتی که بعد از حدود ۶ ماه نتایج محسوسی از این داروها حاصل نشود، باید روند درمان را متوقف کرد.

داروهای کورتیکواستروئید موضعی و تزریقی دارای برخی عوارض جانبی از جمله حساسیت و خارش سر که می‌تواند منجر به زخم شدن آن شود، نازک شدن پوست سر و قرمزی یا پُف کردن صورت می‌باشد.

علاوه بر آن، مصرف نوع خوراکی این داروها می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی شود.

اگر ریزش موی شما به علت یک عفونت قارچی به نام تینه‌آ کپیتیس یا طاسی با الگوی کرم حلقوی (ringworm) باشد، متخصص مو یک داروی ضد قارچ برایتان تجویز می‌کند که هر روز باید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید.

مشاهده نتایج مصرف این دارو اغلب به یک تا دو ماه زمان نیاز دارد و درمان با این دارو هم معمولاً تا چندین ماه ادامه پیدا می‌کند تا قارچ عامل بیماری به طور کامل از بین برود.

اگر درمان این عارضه بلافاصله بعد از بروز علائم آن آغاز شود، می‌توان به نتایج بسیار خوبی از نظر رشد مجدد موها دست پیدا کرد.

عوارض جانبی ناشی از داروهای ضد قارچ می‌تواند شامل خارش و جوش‌های پوستی، اسهال و درد شکم ( درد معده) باشد.

گو

امروزه ریزش مو یکی از دغدغه هایی است، که افراد بسیاری را چه مرد و چه زن درگیر خود کرده است.ریزش مو به علت های مختلفی رخ می دهد، که یکی از دلایل اصلی آن، ژنتیک می باشد.با این که ژن را نمی توان به هیچ طریقی تغییر داد، اما می توان با ترفند هایی از ریزش ناگهانی مو جلوگیری و یا به تعویق انداخت.در این مقاله به ریزش مو و درمان ریزش مو ارثی به تفصیل پرداخته شده است و هم چنین ترفند هایی نیز برای جلوگیری از ریزش مو شدید ارائه شده است.به طور طبیعی هر فرد در طول روز تعدادی از تار موهای خود را از دست می دهد.زمانی نگران کننده است، که این میزان از حد طبیعی فراتر برود.ریزش مو دلایل مختلفی نظیر ژنتیک، رژیم های لاغری، بارداری، فشار های احساسی و… شدت می یابد، که ژنتیک شایع ترین علت آن است.حال مسئله این است که آیا ریزش مو ارثی درمان دارد؟

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

ریزش موی ارثی با نازک شدن مو آغاز می شود و اغلب با ریزش مو در قسمت های پوست سر پیشرفت می کند. کچلی ارثی واقعا بیماری نیست، بلکه یک مشکل طبیعی است که به علت ترکیبی از ژنتیک، سطح هورمون و فرایند پیری ایجاد می شود.

 

 

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

در ریزش مو ارثی، هنگامی که زود و با بروز اولین نشانه‌های کم‌پشت شدن مو‌ها، درمان شروع شود، موفقتر خواهد بود. درمان باید مداوم باشد تا رویش مجدد مو ادامه‌ پیدا کند. اگر درمان متوقف شود، رشد مجدد متوقف شده و ریزش مو دوباره شروع می‌شود.

 

 

 

 

 

 

عمده‌ترین دلیل ریزش شدید مو، کمبود مواد غذایی موجود در مو است. ماساژ دادن با روغن ولرم می‌تواند روش مؤثری برای جلوگیری از ریزش مو باشد. پوست سر را هر روز، حداقل چند دقیقه با یک روغن ولرم ماساژ دهید. می‌توانید از هر روغنی که سرشار از ویتامین E است، استفاده کنید. روغن نارگیل، روغن بادام، روغن خردل، روغن زیتون و روغن جوجوبا بهترین گزینه‌ها هستند. اگر علت ریزش موی شما، شوره‌ی سر است، جوجوبا می‌تواند مؤثرترین روغن باشد. برای دریافت بهترین نتیجه، می‌توانید ترکیبی از تمام این روغن‌ها را امتحان کنید. روغن را در یک ظرف آهنی یا استیل، اندکی گرم کنید و پوست سر و موهای‌تان را با آن ماساژ دهید. برای اینکه از خواص کامل ماساژ با روغن ولرم بهره‌مند شوید، بهتر است یک شب تا صبح، روغن روی موهای شما باقی بماند و صبح موهای خود را بشویید، در غیر این صورت، پس از یک ساعت موهای خود را با شامپو بشویید.ازاین روش هم چنین می توان برای درمان ریزش مو ارثی نیز بهره گرفت.

 

تمیز نگه‌داشتن پوست سر و موها در جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد مو مهم است. پوست سر و موهای کثیف می‌توانند شوره‌ی سر و دیگر مشکلات را به این ناحیه دعوت کنند که این عوامل، قطعا ریزش مو را وخیم‌تر می‌کنند. بنابراین، اگر دچار ریزش مو هستید، برای حفظ بهداشت موهای‌تان، هر اقدامی که لازم است، انجام دهید. به طور منظم حوله‌ها و پوشش بالشت خود را بشویید. با دستان کثیف موهای‌تان را لمس نکنید و برس یا شانه‌‌تان را هر روز بشویید تا مطمئن شوید تبدیل به منبع آلودگی و عفونت نمی‌شود.

اگر می‌خواهید از سشوار استفاده کنید، سعی کنید آن را در دمای پایین تنظیم کنید؛ چرا که گرمای زیاد باعث نابودی مو و ریشه آن می‌شود. اگر مجبور نیستید به هیچ وجه مو‌های خود را رنگ نکنید؛ چرا که مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها می‌توانند به بافت مو آسیب برسانند و به مرور زمان باعث نابودی آن‌ها شوند. اگر از ژل مو یا اسپری مو استفاده می‌کنید، قبل از خشک شدن مو‌ها آن‌ها را شانه کنید؛ چرا که وقتی مواد خشک شوند، مو‌ها اگر شانه بخورند شکننده‌تر می‌شوند و این کار می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی آن‌ها شود. پس از شستشوی سرتان بلافاصله مو‌های خیس‌تان را شانه نکنید؛ چرا که این کار می‌تواند باعث آسیب دیدگی آن‌ها شود. در هنگام شانه کردن سعی کنید از شانه‌هایی با دندانه‌های نرم‌تر استفاده کنید. از یاد نبرید که مو‌ها در حالت خیس آسیب پذیرتر هستند.رعایت چنین مسائلی در مراحل اولیه ی درمان ریزش مو ارثی نیز ضروری است.

 

 

جینسینگ، اصطلاحی با دامنه وسیع است که دوازده گونه گیاهی از سرده پاناکس را در بر می گیرد. ریشه ی این گیاه ریشه های گوشتی (منبع اصلی مواد مغذی ) ، بخش اصلی آن است که خاصیت دارویی دارد و می توان آن را بشکل خشک، درسته یا خرد شده استفاده نمود. استفاده از جینسینگ در حین شست و شوی موهای سر باعث می شود که موهای شما پر پشت تر شوند. معمولا در برخی از شامپو ها از جینسینگ نیز به مقداری استفاده می شود.در یک تحقیق دیگر یافته شد که از جینسینگ  برای درمان ریزش مو ارثی هم می توان استفاده نمود.طریقه مصرف: ریشه خشک شده این گیاه سال هاست که مورد استفاده خوراکی افراد قرار می‌گیرد. این ریشه خشک شده می‌تواند به تنهایی به صورت دم کرده (جوشانده و چای) یا به عنوان بخشی از یک نوشیدنی دم شده گیاهی همراه با سایر گیاهان و یا حتی به صورت افزودنی به سوپ یا به شکل قرص مورد مصرف قرار بگیرد. اما رایج ترین شکل استفاده از آن در شستشو مو می باشد.

 

اشعه‌های آفتاب می‌توانند ساقه‌های مو را خشک و شکننده کنند و این خود باعث ریزش مو می‌شود. در این مورد، بهترین راه برای جلوگیری از ریزش مو این است که حتما سرتان را بپوشانید و از آن در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنید.

در بعضی موارد وجود بیماری هایی همچون استرس، بیماری تروئید، کم خونی و حتی استفاده از برخی دارو‌های قلبی می‌تواند باعث ریزش بیش از اندازه مو شوند.بنابراین بایستی حتما با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید چنین شرایطی باعث ریزش موی شما نشده‌اند.

 

 

روغن رُزماری از قدیم برای افزایش گردش خون در پوست سر استفاده شده است و نه تنها در جلوگیری از ریزش مو مؤثر است، بلکه رشد مو را هم تقویت می‌کند و برای درمان ریزش مو ارثی نیز کارآمد است. با وجود این، هرگز این روغن‌های فرّار را مستقیما به پوست یا موهای‌تان نمالید. چند قطره از روغن رُزماری را به یک روغن گیاهی مثل روغن نارگیل، بادام یا زیتون اضافه کنید و پوست سر را با این ترکیب روغنی ماساژ دهید. این ماساژ به نحو مؤثری، ریزش مو را متوقف خواهد کرد.

سیگار کشیدن می‌تواند غلظت خون را بالا ببرد. از این رو خون کمتری به سلول‌های موی شما می‌رسد و این نارسایی می‌تواند باعث ریزش موی سرتان شود. البته مصرف کافئین سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کند و باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای مو‌های شما می‌شود و در نتیجه باعث ریزش آن‌ها می‌شود.

 

 

همواره چند روز یا چند هفته‌ که از شروع برنامه رژیم غذایی‌ می‌گذرد، موها یکی‌یکی شروع می‌کند به ریختن.برای جلوگیری از این مسئله باید به نوع غذاهای مصرفی توجه و از مواد مغذی لازم برای مو استفاده کرد.به عنوان مثال  پروتئین هایی که به وسیله گوشت، حبوبات، لبنیات و تخم مرغ وارد بدن می شود، می تواند موجب تقویت فولیکول های مو شده، از ضعیف شدن و ریزش موها پیشگیری کند.

هم چنین مصرف چربی ها هم برای داشتن موهای سالم و شاداب ضروری است. پوست سر افرادی که رژیم غذایی روزانه شان حاوی مقدار کافی چربی نیست و به اندازه مورد نیاز چربی مصرف نمی کنند، خشک می شود و همین خشک شدن پوست سر عاملی است برای ریزش موها. بنابراین برای این که موهایی سالم و شاداب داشته باشید، نیازمند دریافت چربی های مفید به وسیله مصرف مواد غذایی گیاهی و تا حدودی حیوانی هستید و به همین دلیل نباید این موضوع را نادیده بگیرید.

 

 

ریزش مو یکی از شایعترین مشکلاتی می باشد که بین خانم ها و آقایان فراگیر شده و باعث کم پشتی شدید مو و یا خالی شدن قسمتی از سر می شود. تغییر در شرایط و ماشینی شدن زندگی باعث این مشکل شده که مهم ترین آنها تغذیه غلط است. (طب اسلامی منشا تمام بیماری ها را از معده یعنی تغذیه می داند. )

هیچ گاه ریزش مو بی علت نیست کافیست که علت آن را پیدا کنید تا خیلی آسان و ارزان ریزش موهایتان درمان شود.

 

 

اولین قدم برای درمان ریزش مو انجام آزمایشات مورد نیاز که شامل ( تمام ویتامینها ، هورمون ، تیروئید ، کم خونی و … ) است را انجام دهید چون ابتدا باید مطمئن شوید که داخل بدنتان مشکلی وجود ندارد. زیرا در صورت وجود مشکل تمامی درمان ها بی اثر خواهند بود یا تاثیر موقتی دارند. در کنار آزمایشات کبد ، کلیه ، روده و رحم و تخمدان را هم چک کنید

قدم دوم حتما حتما باید مزاج شناسی انجام دهید و طبع بدنتان را بفهمید. بهترین راه مراجعه به پزشک سنتی است.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

قدم سوم شناخت طبع سر می باشد. شناخت طبع سر هم به اندازه طبع بدن مهم است و در انتخاب درمان مناسب به شما کمک می کند.

قدم چهارم فهمیدن نوع ریزش موهایتان است به این صورت که بیشتر از کدام قسمت سر ریزش دارید و کدام قسمت ها خالی تر شده است.

قدم آخر و مهمترین، فراموش کردن سبک زندگی که اکنون دارید اگر سبک زندگیتان درست بود هیچ وقت ریزش مو نداشتید، حتما باید تغذیه تان تغییر کند (مطابق طبعتان)، خوابتان اصلاح شود و عادات بدتان درست شود.

 

 

ب

 

عفونت رحم استرس گردش خون ضعیف چربی کف سر مصرف غذاهای صنعتی بی خوابی مشکلات عصبی یبوست کم خونی دیابت و لوپوس (بیماری خود ایمنی) هورمون تیروئید قارچ و عفونت سر کمبود ویتامین کبد چرب خاراندن و کشیدن موها

 

 

 

 

 

قدم بعدی برای درمان ریزش مو شناخت طبع بدن است یعنی تا شما ندانید طبع بدنتان چیست کار زیادی نمی توانید انجام دهید و در صورت اشتباه کردن حتی ممکن است که ریزشتان بیشتر شود.

چگونه بفهمیم طبع بدنمان چیست؟

 

از دو روش: یا به پزشک سنتی (طبیب) مراجعه کنید یا از آزمونهای آنلاین کمک بگیرید (البته این روش احتمال اشتباه بودنش زیاد است)

وقتی طبع بدنتان را فهمیدید طبق طبعتان تغذیه تان را تغییر دهید.

تمام بیماریها به دو بخش تقسیم میشوند: سرد یا گرم

راحت ترین روش برای اینکه بفهمید طبعتان سرد است یا گرم به این صورت است که نبضتان را بگیرید اگر محکم بود و به راحتی قابل لمس بود طبعتان گرم است و اگر ضعیف بود و به راحتی قابل لمس نبود طبعتان سرد است. فهمیدن این گرمی و سردی خیلی به شما کمک می کند که ریزشتان را درمان کنید

 

 

قبل از اینکه برای درمان ریزش مو اقدام به استفاده از روغنها کنید باید دو مورد را بدانید

اگر طبع سرتان گرم بود روغن سرد و اگر طبع سرتان سرد بود از روغن گرم استفاده کنید.

?روغنهای با طبع گرم: بابونه کندش(خیلی گرم) هفت مغز(خیلی خیلی گرم) بادام تلخ زیتون سیاهدونه ( خیلی گرم) نارگیل کرچک کنجد اسطوخودوس سیر( خیلی گرم) فندق زرده تخم مرغ رزماری کدو کتان رزماری کرچک جوجوبا( درباره طبعش شک و شبهه هست) بادام شیرین ( مناسب ریشه مو نیست درباره طبعش اختلاف نظر هست ولی اکثریت متعادل)

?روغنهای با طبع سرد: بنفشه مورد سدر آلوئه ورا دم اسب آووکادو تی تری( درباره این روغن شک و شبهه هست)

اکنون طبق طبع این روغنها و طبع سرتان می توانید روغن مناسب را انتخاب کنید و به صورت ماسک قبل از حمام استفاده کنید.

برای تاثیرگذاری هر کدام از این روشها حداقل باید به مدت 2 ماه استفاده کنید.

 

 

 

اگه شما مشکل هورمونی ، کم خونی ، بهم خوردگی طبع و تیروئید و …. دارید کوتاهی مو هیچ کمکی به شما نمی کند ولی اگر موهایتان خیلی بلند است یا ریشه موهایتان سست و ضعیف است و موهایتان نازک است کوتاه کردن موها بسیار می تواند به شما کمک کند و گاها ریزش موهایتان را قطع می کند.

 

 

ریزش مو بعد از حمام تا حد زیادی طبیعی است به این دلیل که موهایی می ریزند که عمرشان تمام شده و دیر یا زود می ریختند. برای کم کردن این نوع ریزش مو باید یک سری نکات را رعایت کنید.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید: آیا شامپوها تاثیری در جلوگیری از ریزش مو دارند؟

 

 

جوشانده نعنا یکی از بهترین ماسک ها برای قطع ریزش مو به خصوص ریزش موی هورمونی (به دلیل ضد تستسترون بودن)  می باشد و به ماینوکسیدیل طبیعی معروف است. باعث رویش مجدد موها می شود، شوره سر را کم می کند و رشد قدی موها را افزایش می دهد.

 

روزانه جوشانده نعنا را به صورت تازه تهیه کنید و به ریشه موهایتان اسپری کنید. می توانید مقداری از عرق نعنا هم داخل شامپویتان بریزید.

از این روش می توانید هر روز استفاده کنید.

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

تمام این خواص برای روغن نعنا چند برابر است.

 

 

 

این ماسک برای گرم مزاج ها بسیار مناسب می باشد همچنین برای افرادی که ریزششان از وسط و فرق سر می باشد یکی از بهترین ماسک ها است. ریزش موها را قطع می کند، ریشه موها را سفت می کند و موها را ضخیم و تقویت می کند.

مواد لازم تخم مرغ دو عدد مورد و سدر هر کدام یک قاشق غذاخوری

مواد بالا را با هم ترکیب کنید و روی سرتان بگذارید و کلاه پلاستیکی بکشید. حداقل یک ساعت روی سرتان بماند. یک روز در میان می توانید از روش استفاده کنید.

به هیچ وجه برای شستن این ماسک از آب گرم استفاده نکنید زیرا تخم مرغ به کف سرتان می چسبد و شستنش بسیار سخت می شوند.

افرادی که طبع سرشان سرد هست می توانند با اضافه کردن چند روغن گرم ترجیحا سیاهدانه از این ماسک استفاده کنند.

 

 

تخم شنبلیله بیشتر از اینکه ضد ریزش باشد بیشتر برای رویش مجدد موها معروف است و خیلی سریع می توانید تاثیرگذاری این ماسک را ببینید.

یک یا دو قاشق تخم شنبلیله را پودر کنید و با یک یا دو لیوان آب گرم ( دقت کنید حتما آب گرم باشد) خیس کنید و بگذارید حدود ده تا دوازده ساعت بماند هر یکی دو ساعت یک بار ترکیب را هم بزنید. زمانی که خوب لعاب انداخت با پارچه صاف کنید و به کف سر ماساژ دهید. حتما صاف کنید در غیر این صورت شستنش خیلی سخت می شود.

 

تخم شنبلیله طبع گرمی دارد گرم مزاج ها بعد از اینکه مخلوط را صاف کردید کمی مورد به آن اضافه کنید.

سه الی چهار ساعت روی سرتان بماند یا صبر کنید تا خشک شود سپس بشویید.

برای تاثیر دهی یک روز در میان استفاده کنید.

 

 

 

این ماسک برای افراد با طبع گرم مناسب می باشد. خواص این ماسک شامل ضد ریزش مو، تقویت موها و ضخیم کردن مو است و در صورتی که به صورت مداوم (حداقل 2 ماه) استفاده شود رویش مو هم می دهد.

مواد لازم تخم مرغ دو عدد روغن نارگیل یک قاشق غذاخوری سدر یک یا دو قاشق غذاخوری

همه مواد به خوبی مخلوط شوند و به ریشه موهایتان بزنید و با کلاه بپوشانید. اگر سرتان چرب است بعد از دو ساعت و اگر خشک است بعد از سه ساعت سرتان را بشویید. هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنید

سرد مزاج ها هم یکبار از این روش استفاده کنند اگر ریزش نداد می توانید بدون نگرانی استفاده کنید.

 

 

این جوشانده برای ریزش موی هورمونی بسیار خوب عمل می کند و طبق تحقیقاتی که انجام شده با ماینوکسیدیل برابری می کند.

رزماری با افزایش گردش خون در پوست سر باعث غذارسانی به ریشه مو می شود و برای ریزش های ارثی و آندروژنیک و قارچی بسیار مفید است. باعث قطع ریزش مو و رویش مجدد موها می شود و رشد قدی موها را افزایش می دهد، ضد شوره، ضد خارش و ضد قارچ است.

 

دو قاشق از گیاه رزماری را با دو لیوان آب داخل ظرفی بریزید و آنقدر بجوشانید که آبش نصف شود و بعد از سرد شدن به کف سرتان اسپری کنید.

اگر موهایتان خیلی خشک است بعد از دو ساعت بشویید و اگر خشک نیست نیاز به شستشو ندارد.

روغن این گیاه هم همین خواص را دارد می توانید از روغن رزماری هم استفاده کنید.

می توانید هفته ای حداکثر ۵ بار از این روش استفاده کنید. بعد از چند بار استفاده به وضوح تغییر را در ریزش موهایتان مشاهده می کنید. برای رویش مجدد باید سه ماه استفاده کنید.

 

ریزش موی ارثی یا ژنتیکی شایع‌ترین نوع ریزش موی پیشرونده است که به آن طاسی الگوی مردانه، طاسی الگوی زنانه یا طاسی معمولی نیز گفته می‌شود. حدود ۵۰% از مردان بالای ۵۰ سال، و حدود ۵۰% زنان بالای ۶۵ سال به این مشکل دچار می‌شوند. شدت این نوع ریزش مو در زنان متفاوت است به طوریکه گاهی اوقات به صورت کم‌پشتی گسترده‌ موهای سر بروز کرده و گاهی اوقات نیز منجر به طاسی کامل می‌شود. برای جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان و همچنین درمان ریزش مو روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

واژه “آلوپسي” از يک اصطلاح قديمي يوناني گرفته شده است که معني آن تقريباً معادل “بيماري روباهي” است. علت اين نامگذاري هم آن است که روباه‌ها شکل خز (پوست) خود را دو بار در سال تغيير مي‌دهند. واژه “آره‌آتا” که بخش ديگري از نام انگليسي اين عارضه است هم به معني “لکه‌هاي کوچک با مرز محدود و مشخص” مي‌باشد.ريزش موي سکه‌اي يا آلوپسي، يک از بيماري‌هاي شايع خودايمني است که اغلب منجر به ريزش مو به شکل لکه‌اي و غير قابل پيش‌بيني مي‌شود.کچلی سکه ای مي‌تواند هر فردي با هر سن و سال و جنسيت را درگير نمايد، اما اغلب موارد آن در سنين زير ۳۰ سالگي اتفاق مي‌افتد.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

علل ریزش موی ارثی کدامند؟

 

ریزش موی ارثی ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی است.‌ هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی در افراد مستعد به این نوع ریزش است. DHT، باعث تغییر در فولیکول‌ها و در نهایت ریزش موی سر می‌شود. موهایی که از فولیکول‌های متأثر از DHT رشد می‌کنند به تدریج باریکتر و کوتاه‌تر شده، و رنگشان روشن‌تر می‌شود تا جایی که در نهایت فولیکول‌ها کاملاً کوچک شده و از بین رفته و رشد مو متوقف می‌شود. در واقع سابقه‌ فامیلی نقشی اساسی در علت ریزش مو مردان دارد.

 

 

 

علائم ریزش موی ارثی کدامند؟

 

مردان زودتر و بیشتر از زنان به ریزش موی ارثی دچار می‌شوند. عموماً عقب رفتن خط رویش مو یا ریزش مو در مردان می‌تواند در هر سنی بعد از بلوغ شروع شود. معمولاً، در زمان شروع ریزش مو زنان نسبت به مردان دیرتر بوده و در دهه‌های ۵۰ یا ۶۰ زندگی رخ می‌دهد. البته، گاهی اوقات ریزش موی ارثی در زنان زودتر از این، یعنی در دهه‌های ۳۰ یا ۴۰ زندگی، بروز می‌کند. در برخی زنان، این عارضه به بیش از اندازه بودن هورمون‌های مردانه در بدن، مانند آنچه در سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) رخ می‌دهد، ارتباط دارد. برای درمان ریزش مو زنان باید توجه داشت که آکنه، افزایش موهای صورت، نامنظم شدن عادات ماهانه و ناباروری همگی از علائم این سندرم هستند.

ریزش موی ارثی به چه شکل بروز می‌کند؟

 

ریزش موی ارثی به اشکال متفاوتی در زنان و مردان رخ می‌دهد. در علت ریزش مو ارثی ، ابتدا موها در نواحی مبتلا به ریزش نازک‌تر و کوتاه‌تر از موهای نواحی بدون ریزش بوده و در مراحل بعد همین موها هم می‌ریزند.

الگوی معمول ریزش مو در مردان، به این شکل است که خط رویش موی پیشانی عقب رفته و ریزش مو از فرق و جلوی سر شروع می‌شود.

در زنان، ریزش مو یا کم‌پشتی آن عموماً در ناحیه فرق سر رخ داده و خط موی پیشانی به طور کامل یا تقریباً کامل حفظ می‌شود.

ریزش موی ارثی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 

تشخیص و جلوگیری از ریزش مو ارثی معمولاً برمبنای تاریخچه، الگوی ریزش مو مردان و زنان و سابقه خانوادگیِ ریزش با یک الگوی مشابه صورت می‌گیرد.‌ در هنگام معاینه پوست سر طبیعی به نظر می‌رسد. گاهی اوقات آزمایش خون هم گرفته می‌شود.

آیا برای ریزش موی ارثی درمان دارویی قطعی وجود دارد؟

خیر، هیچگونه درمان قطعی ریزش موی ارثی وجود ندارد. البته، معمولاً پیشرفت این عارضه در زنان و مردان خیلی کند بوده و از چند سال تا چند دهه طول می‌کشد. شروع این نوع ریزش در سنین پایین‌تر می‌تواند نشانه سریع‌تر بودن نرخ پیشرفت آن در صورت عدم جلوگیری از ریزش مو می باشد.

تنها درمان قطعی و اصلی ریزش موی ارثی در مردان کاشت مو است و با درمان های غیر از این موارد احتمال ریزش مو کم خواهد شد اما ترمیم مو انجام نمی شود.

درمان هایی به جز کاشت مو تنها تا زمانی که فرد دارو مصرف می کند، برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو موثر است اما نقش ترمیمی ندارد.

ترشح هورمون های مردانه و تاثیر آن بر بخش جلوی سر باعث ریزش مو می شود که بر ریشه موهای پشت سر بی اثر است واین هورمون ها در فرآیند کاشت چندان تاثیرگذار نیست به همین دلیل به عنوان درمان قطعی ریزش مو از آن یاد می شود.

یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو درمان های موضعی و داروهایی است کع در ادامه آورده شده اند:

درمان‌های تأیید نشده

 

استفاده از داروی ریزش مو مثل سپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید و سایمتیدین در زنان باعث مهار عملکرد دی‌هیدروتستوسترون در پوست سر شده و تا حدودی در درمان ریزش مو و بهبود آن موثر است. البته، باید در دوران بارداری از مصرف سپیرونولاکتون و سیپروترون استات اجتناب شود زیرا آن‌ها می‌توانند باعث زنانه شدن جنین مذکر شوند؛ در دوران شیردهی نیز باید از مصرف هر دو اجتناب شود. فلوتامید خطر آسیب رساندن به کبد را به همراه دارد.

لازم به یادآوری است که تمام روشهای درمان ریزش موی سر موضعی و خوراکی تنها تا زمانی تأثیر دارند که از آن‌ها استفاده می‌شود. به علاوه، هیچ یک از این درمان‌ها تأثیر چشمگیری ندارد.

 

مواد آرایشی پوشاننده

 

اسپری‌های حاوی فیبرهای کوچک رنگ شده که از طریق اینترنت هم قابل خریداری هستند به برخی افراد کمک می‌کنند تا طاسی خود را پنهان کنند. البته، در صورت خیس شدن موها (به وسیله باران، شنا یا تعریق) این مواد شسته شده و معمولاً تنها تا نوبت بعدی شانه کردن یا شست‌وشوی سر دوام دارند.

انواع کلاه‌گیس‌ها

 

برای برخی افراد، استفاده از انواع کلاه‌گیس‌ها و حتی اکستنشن‌های مو کمک بسیاری زیادی به پنهان کردن ریزش موی ارثی می‌کند. کلاه گیس‌ها (موهای مصنوعی) دو نوع دارند؛ آن‌ها از موهای طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند.

کلاه‌گیس‌ها و کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی مصنوعی معمولاً ۶ تا ۹ ماه دوام داشته و نگهداری و شست‌وشوی آن‌ها راحت است اما حرارت به آن‌ها آسیب زده و پوشیدنشان باعث احساس گرما در پوست سر می‌شود. کلاه‌گیس‌ها یا کلاه‌گیس‌های تکه‌ای ساخته شده از موی واقعی ظاهری طبیعی‌تر داشته و می‌توان آن‌ها را با حرارت پایین حالت داد.

درمان‌های جراحی

 

یکی از روش ها برای درمان ریزش شدید موی سر، جراحی است. بیمه‌ها درمان‌های جراحی را پوشش نمی‌دهند. این درمان‌ها به صورت خصوصی انجام شده و عبارتند از (۱)  کاشت مو، که در آن فولیکول‌های مو از پشت و کناره‌های سر برداشته شده و به نقاط طاس سر پیوند زنده می‌شوند، و (۲) کاهش پوست سر که در آن مساحتی به شکل یک بیضی از پوست ناحیه طاس برداشته شده و نواحی مجاور حاوی مو کشیده شده و به هم نزدیک می‌شوند.‌ گاهی اوقات برای کشیدن پوست از اتساع دهنده‌های بافتی استفاده شده و همچنین اسکارهای به جا مانده از کاهش پوست سر بیش از حد به چشم می‌خورند.

اگر عامل بیماری فرد ژنتیکی باشد و دارو به هر علت قطع شود، ریزش مو ادامه خواهد داشت اما اگر عامل ریزش مو، کم خونی و یا سایر بیماری های پایه باشد با درمان آن بیماری، مشکل ریزش مو نیز حل خواهد شد.

نکته:

 

یکی از وظایف مهم مو، حفاظت از پوست سر در برابر آفتاب برای جلوگیری از ریزش مو است؛ بنابراین باید تمامی نواحی طاس پوست سر در مقابل آفتاب محافظت شوند تا از آفتاب سوختگی جلوگیری شده و احتمال بروز آسیب‌های طولانی مدت ناشی از آفتاب نیز کاهش یابد. شما باید برای جلوگیری از ریزش مو ارثی نواحی طاس سر را با کرم ضدآفتاب بپوشانید و در صورتی که قرار است در معرض نور خورشید قرار بگیرید می‌بایست کلاه بپوشید.

[…] ریزش موی سکه ای: […]

 

  ۰۹:۴۲:۱۸

ریزش مو امروزه یکی از نگرانی‌های جدا نشدنی از اکثر افراد شده است. طبق تحقیقات اخیر استفاده از گیاهان مناسب برای جلوگیری لز ریزش درمان بهترین راه حل است.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ ریزش مو امروزه یکی از نگرانی‌های جدا نشدنی از اکثر افراد شده است. طبق تحقیقات اخیر استفاده از گیاهان مناسب برای جلوگیری از ریزش مو، بهترین راه حل درمان است.درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

در طب مدرن تعداد داروهای موضعی که می‌توانند به رشد مو کمک کند یا جلوی ریزش آن را بگیرند، بسیار کم است. اما در طب سنتی درمان‌های نسبتا مناسبی هم برای پیشگیری از ریزش مو و هم افزایش روند رویش مو وجود دارد. البته این درمان‌ها زمان‌بر هستند و این اتفاق فقط در طب سنتی ایرانی نمی‌افتد و در تمام ‌مکاتب علمی ‌پوست، ریزش مو با دشواری درمان می‌شود و باید این مساله را درنظرگرفت.

در طب سنتی درمان‌ ریزش مو به 2 گروه تقسیم می‌شود؛ درمان‌های موضعی و درمان‌های خوراکی. آنچه امروزه بیشتر به کار می‌رود، درمان‌های موضعی است. از نظر طب سنتی، روند تولید مو به مسایل درونی بستگی دارد و لازم است فرد، مزاج معتدل و سالمی‌ داشته باشد تا رویش مویش سالم و درست انجام شود. در کسانی که به دلایل مختلف دچار اختلال مزاج هستند، ریزش مو دیده می‌شود. برای این گروه درمان‌های موضعی کافی نیست و لازم است با درمان‌های خوراکی، ابتدا مزاج اصلاح شود.

مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همچنین گفته می‌شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همچنین در انواع سبزی‌ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت می‌شود.

برای پیشگیری از ریزش مو اصطلاحا از مواد قابض استفاده می‌شود و حنا، مورد و سدر در اصطلاح عام ریشه را سفت می‌کنند. نکته جالب اینکه هر 3 گیاه آثار ضدقارچ، ضدباکتری و ضدالتهابی هم دارند. افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند، معمولا پوست ملتهبی دارند و بثورات پوستی و چربی در سطح پوست سر آنها مشهود است. این 3 گیاه چربی و التهاب را کاهش می‌دهند و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

 برخی گیاهان به افزایش خون‌رسانی موضعی کمک می‌کنند که معروف‌ترین آنها گیاه رزماری است و فرآورده‌های آن به‌راحتی در دسترس می‌باشد. تمام گیاهانی که جریان خون موضعی را تقویت می‌کنند، نه‌تنها در پیشگیری از ریزش مو، بلکه در رشد مجدد آن نیز موثرند. رزماری آثار ضدالتهابی هم دارد و می‌تواند بیماری‌های التهابی پوست سر را بهبود دهد.

برخی از ترکیب‌های بابونه و آویشن نیز خواص مشابه رزماری دارند و از فرآورده‌های آنها برای بهبود اگزما و درماتیت استفاده می‌شود. آویشن نیز در عین حال که جریان خون موضعی را تقویت می‌کند، آثار ضدباکتری و ضدقارچ دارد و می‌تواند هم در پیشگیری از ریزش مو و هم تقویت رویش آن موثر باشد.

از جمله داروها و تونیک‌ها یا تقویت‌کننده‌های گیاهی دیگر می‌توان به گیاه نخل مرداب اشاره کرد. این گیاه درگذشته به شکل خوراکی برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات استفاده می‌شد اما هم‌اکنون مصرف موضعی آن به دلیل تاثیری که بر هورمون‌های جنسی مردانه دارد و می‌تواند الگوی ریزش موی مردانه را کاهش دهد، برای درمان ریزش مو به کار می‌رود.

 سبزی‌هایی مانند تره، سیر و موسیر برای تقویت مو مفید است. برای درمان ریزش موی سر باید کاری کرد تا جریان خون در زیر پوست سر تحریک شود. همچنین می‌توان علاوه بر استفاده از انواع پیاز خوراکی و سبزی‌ها، موها را با ماست شست‌وشو داد چون آب ماست از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

 مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخودفرنگی نیز در تقویت مو موثر است و همچنین گفته می‌شود که یکی از علل ریزش مو علاوه بر کمبود ویتامینB، کمبود گوگرد در بدن است. این ماده معدنی در پیاز نرگس، پیاز عنصل و همچنین در انواع سبزی‌ها مثل تره، سیر و موسیر به وفور یافت می‌شود.

برای به جریان‌انداختن خون در سر می‌توان موها را ماساژ داد. به شرطی که صابون و شامپو قلیایی نباشد. مقدار کمی سیر را نیز می‌توان رنده کرد و بعد به آن مقداری عسل اضافه و مخلوط کرد و بر سر مالید.

نکته:

 

دقت داشته باشید که قرار دادن سیر و پیاز رنده یا ورقه شده روی پوست گرچه خون‌رسانی را تقویت می‌کند و خواص ضدالتهابی دارد، اما در برخی افراد باعث بروز تاول‌های شدید پوستی و حساسیت‌های شدید می‌شود و استفاده از آن ها برای این افراد، مناسب نیست.

بعضی از گیاهان مانند صبر زرد و گزنه تصفیه کننده خون و تحریک کننده رشد مو است.

▪️ صبرزرد: مصرف این گیاه باعث رشد مو و مانع ریزش آن می شود. صبر زرد جریان گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد و رشد مو را تحریک می کند.

▪️ غان: روغن تهیه شده از درخت این گیاه به کاهش ریزش مو کمک می کند و باعث رشد مو می شود. اغلب این گیاه به افرادی که از کم شدن مو رنج می برند توصیه می شود.

▪️ بابا آدم: این گیاه بعضی از مواد شیمیایی را که باعث ریزش مو می شود از بدن سم زدایی می کند. عصاره روغن ریشه این گیاه که یکی از موثرترین گیاهان برای جلوگیری از ریزش مو به حساب می آید، سرشار از «phytosterols» و اسیدهای چرب طبیعی است که برای حفظ موی سر و رشد طبیعی آن لازم می باشد.

▪️ علف گربه: این گیاه ضد خارش است و رشد مو را تقویت می کند.

▪️ بابونه: بابونه، برای موهای چرب که حاوی شوره سر است مفید می باشد. علاوه بر آن این گیاه با ایجاد تعادل در میزان آب مانع خشک شدن پوست می شود. بابونه تارهای مو را تقویت و احیا می کند و آسیب های مو را که بر اثر بیماری های داخلی به وجود می آید به حداقل می رساند.

▪️ دم اسبی: این گیاه حاوی ماده ای به نام «silica» است که با جوان سازی پیاز مو باعث رشد آن می شود. علاوه بر آن این ماده به رشد ناخن نیز سرعت می بخشد. می توان روغن آن را به طور مستقیم روی پوست سر بمالید و یا این که به صورت خوراکی، کپسول آن را مصرف کنید. گیاهان دیگری که مانع ریزش مو می شود عبارتند از: شیرین بیان، همیشه بهار، گزنه، جعفری، رزماری، مریم گلی.

 

 

 

   

 

از گذشته تا به امروز داروها و درمان های طب سنتی یا همان داروهای گیاهی از جایگاه خاصی برای ما ایرانی ها برخوردار بوده است و به نوعی می توان گفت که ارزش اعتبار ویژه ای را برای درمان های گیاهی قائل هستیم زیرا پدران و اجداد ما طرفدار این نوع طب و درمان ها بوده اند

ریزش مو یکی از عارضه هایی است که امروزه افراد از 22 سالگی دچار آن می شوند و به طور کلی به عوامل ارثی و همچنین عوامل محیطی بستگی داردعوامل ارثی همانطور که می دانید ریشه ژنتیکی دارد و از نسل های گذشته به فرد انتقال پیدا می کند که اصطلاحا به آن آلوپسی آندروژنیک گفته می شود.عوامل محیطی به گفته محققان و دانشمندان در جاعه کنونی بیش از پیش آزار دهنده بوده و باعث بیماری های متعددی همانند ریزش مو می شود است که از مهمترین آن ها می توان به استرس، ترس، اضطراب و … اشاره کرد

در طب سنتی و گیاهی درمان های مختلفی برای ریزش مو تجویز شده است که هر کدام از این درمان ها فلسفه و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند اما در اینجا سعی بر این داریم که مهمترین و رایج ترین درمان ریزش مو با داروهای گیاهی را شرح دهیم:1-درمان ریزش مو با ماساژ دادن روغن نارگیل و همچنین روغن زیتون از ابتدایی ترین و یا اولین درمان ها است که ممکن است همه در طول عمر خود چند مرتبه این درمان آسان را انجام داده باشند2- یکی دیگر از توصیه های طب سنتی مصرف تخم شنبلیله است که به دلیل اینکه سرشار از پروتئین و اسید نیکوتین می باشد برای تقویت مو موثر می باشد3- معروف ترین و محبوب ترین درمان گیاهی ریزش مو استفاده از آب پیاز است که بسیار توصیه شده است 4- گیاه آلوئه ورا برای درمان ریزش مو و استفاده آن به شکل موضعی توصیه شده است5-مهمترین توصیه ای که اطبا طب سنتی برای درمان ریزش مو تجویز می کنند مصرف جوانه گندم است که بسیار مفید می باشدبا توجه به اینکه ریزش موی اکثریت آقایان و خانم ها ریشه ژنتیکی داشته و ارثی می باشد نمی توان به طور قطعی گفت که درمان ریزش مو با داروهای گیاهی قطعی بوده و نتیجه می دهد زیرا داروهای فوق بیشتر تقویت کننده مو بوده و باعث رویش و درمان ریزش مو نمی شوند حال سوال اینجاست که برای درمان ریزش مو از چه روشی باید استفاده کرد؟

 

در حال حاضر بهترین و موثر ترین تکنیک برای درمان ریزش مو استفاده از پکیج پی آر پی، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی می باشد، نقطه قوت این پکیج مکمل بودن روش ها و همچنین تاثیر گذاری آن ها کنار هم می باشدپی آر پی یا همان غربالگری خون به فرآیندی گفته می شود که طی آن پلاکت های خون بیمار را جداسازی کرده و پس از غربالگری و قراردادن آن در سانتریفیوژ در نقاط مورد نظر تزریق میکنندمزوتراپی یکی از هدفمند ترین روش های تقویت مو و درمان ریزش مو می باشد همانطور که در بالا گفته شد استفاده از ویتامین های مختلف در تقویت مو و درمان ریزش مو بسیار موثر بوده اما این به تنهایی کافی نیستدر مزوتراپی ویتامین ها و مواد مغذی از طریق ریز تزریق ها وارد سطح سر شده و به صورت مستقیم برا روی موها تاثیر می گذارد و همچنین باعث رشد مو و نیز قطع ریزش مو می شودلیزرتراپی یا همان لیزرهای کم توان محرک موها و پوست سر بوده و باعث جریان سازی خون در زیر پوست می شود همچنین از مهمترین کارایی لیزرتراپی می توان به افزایش قطر مو، محرک رویش مو و … اشاره کرد که بسیار اهمیت داردویتامین ها همیشه در بدن نقش موثری را ایفا کرده و برای رشد و تقویت الزامی می باشد مو هم از این قاعده مستثنا نیست در این بخش از پکیج تقویتی کلینیک رنسانس بهترین و موثرترین ویتامین ها دسته بندی شده و در زمان مشخص و تحت نظر پزشک مربوطه برای فرد تجویز می شود که در کنار سه رکن دیگر این پکیج به تقویت مو و درمان ریزش مو کمک شایانی کند.

این مرکز افتخار دارد هم اینک با این تکنیکهای جدید و انحصاری در ایران کاشت و ترمیم مو را به بالاترین سطح خود رسانده , که دیگر نیازی به روشهای FUT-FIT که برش و بخیه و یا بیهوشی در آنها شاهد بودیم نمیباشد

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

درمان ریزش مو ارثی با طب سنتی

0

0 شقایق فواید،علائم،خواص اکتبر 22, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *