درمان ریزش مو هنگام شیردهی

درمان ریزش مو هنگام شیردهی

درمان ریزش مو هنگام شیردهی

درمان ریزش مو هنگام شیردهی

کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید


فهرست مطالب


شیر دهی به دورانی گفته می شود که نوزاد تازه متولد شده از شیر مادر تغذیه می کند. در این دوران نوزاد به صورت مستقیم از پستان مادر شیر را دریافت می کند. با وجود این که شیر دادن به نوزاد می تواند برای مادر و نوزاد بسیار مفید باشد، اما معمولا ممکن است مشکلاتی نیز در این بین به وجود بیاید.

ریزش مو یکی از شایع ترین مشکلاتی به شمار می رود که مادران شیرده با آن مواجه می باشند. البته صرفا شیر دادن بانوان باعث بروز مشکل ریزش مو نبوده و ممکن است، عواملی به غیر از شیر دهی، در این بازه زمانی باعث ریزش مو در خانم ها بشود. کنترل و مقابله با ریزش مو در دوران شیر دهی یکی از مواردی است که خانم های باردار باید پس از زایمان و شروع دوران شیر دهی به نوزاد، توجه بسیار زیادی به آن داشته باشند. زیرا مشکلاتی مانند ریزش مو برای خانم ها بسیار سخت تر از آقایان بوده و کمتر خانمی می تواند با مشکل ریزش مو کنار بیاید.

معمولا زمان آغاز ریزش مو در دوران شیر دهی در همه افراد یکسان نمی باشد. خانم هایی که وارد مرحله شیر دهی می شوند، باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند. این امر سبب می شود تا بتوانند در صورت مشاهده ریزش مو در دوران شیر دهی با آن مقابله نموده و از بروز مشکلات ناشی از ریزش مو جلوگیری نمایند.

درمان ریزش مو هنگام شیردهی


بیشترین میزان احتمال بروز ریزش موی خانم ها در دوران شیر دهی به سن 2 الی 4 ماهگی نوزاد بر می گردد. مادران شیرده در این دوره باید حساسیت بیشتری به خرج داده و کنترل دقیقتری بر روی ریزش مو داشته باشند. در نتیجه می توانند به راحتی با مشکل ریزش مو در دوران شیر دهی مقابله نمایند. در غیر این صورت ممکن است تعداد موهای ریخته شده از حد معمول بیشتر شود. بررسی های منظم موهای ریخته شده و شکل ظاهری موها در دوران شیر دهی می تواند در حفظ کیفیت و سلامت موها تاثیر زیادی داشته باشد و این موضوع کمک می کند تا بتوان از ریزش مو در دوران شیر دهی نیز جلوگیری نمود.

ریزش مو دارای علل و عوامل بسیار زیادی بوده، اما معمولا در دوران شیر دهی یکی از این عوامل می تواند بسیار پر رنگ تر از سایر عوامل ریزش مو باشد. این مورد کاهش سطح برخی از هورمون ها در بدن خام هایی بوده که در دوران شیردهی به نوزاد قرار دارند.

این در حالی است که بسیاری از افراد گمان می کنند که ریزش مو در دوران شیردهی به خاطر شیر دادن می باشد. در صورتی که این حرف خالی از اشکال نمی باشد. زیرا چنین مشکلی علاوه بر خانم هایی که به صورت مستقیم به نوزاد شیر می دهند، در خانم هایی که از طریق شیر دوش نیز به نوزاد شیر می دهند، مشاهده شده است.

اگر بخواهیم کمی پا را فراتر بگذاریم ریزش مو در خانم هایی که سقط جنین نموده و یا فرزندی که به دنیا آورده مرده بوده نیز مشاهده می شود. بدین ترتیب به صرف شیر دادن مشکلی برای خانم ها به وجود نمی آید، بلکه با تغییرات هورمونی پس از زایمان ریزش مو در خانم های شیرده مشاهده می شود.

یکی از بهترین روش ها که می تواند در دوران شیردهی به خانم ها کمک کند و مانع از ریزش مو در دوران شیردهی شود، استفاده از شامپوهای مناسب می باشد. شامپوهای طبیعی و گیاهی می توانند در این زمینه کمک زیادی به خانم ها بنمایند. زیرا شامپو های طبیعی بسیار مناسبی در بازار موجود بوده که می توانند مو را ضخیم تر نموده و به افزایش حجم مو نیز کمک بسیار زیادی می نمایند. شامپوهای طبیعی و گیاهی معمولا هیچ گونه حساسیتی نیز به وجود نمی آورند.

برای پوست و موی خانم های شیر ده نیز مشکل و یا آلرژی خاصی به وجود نمی آورند. همچنین افرادی که دارای موهای نازک بوده، می توانند از شامپوهایی بهره مند شوند که مو را نرم و لطیف می نماید. استفاده از نرم کننده های ملایم در مراحل آخر حمام کمک می کند که موها نرم و لطیف شده و از شکستن مو و همچنین ریزش مو به راحتی جلوگیری می نماید.

مراقبت از موها می تواند در مقابله با ریزش مو در دوران شیر دهی تاثیر مناسبی داشته باشد. زیرا عدم مراقبت از موها نیز می تواند عاملی برای ریزش مو باشد. برای اینکه بتوان به خوبی از موها مراقبت نموده، بهتر است زمانی که موها خیس بوده، از شانه زدن آنها اجتناب نمایید. استفاده از شامپو حد و اندازه ای داشته و شستن موها بیش از حد با شامپو های مختلف، می تواند دلیلی بر ریزش مو باشد. در شستن موها با شامپو توجه داشته باشید که به اندازه از شامپو استفاده نمایید.

استفاده از دستگاه هایی که با حرارت موها را خشک یا حالت می دهند، برای مو ها مضر بوده و باعث نازک شدن و در نتیجه ریزش مو می شوند. استفاده از محصولاتی مانند سشوار، دستگاه فر کننده و همچنین اتوی مو را به حداقل برسانید. ضخامت موها هرگز کمتر از حد مجاز نمی شود. کم شدن ضخامت به راحتی باعث ریزش مو می شود.

یکی دیگر از روش های مقابله با ریزش مو رنگ نکردن موها در هنگام بارداری می باشد. رنگ کردن باعث می شود تا ساقه مو ها نازک تر شود. این موضوع به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به مو ها می شود. رنگ نکردن موها یکی از روش های مقابله با ریزش مو در دوران شیردهی محسوب می شود.

تغییر شیوه زندگی از دیگر مواردی به شمار می رود که می تواند از ریزش مو در دوران بارداری جلوگیری نماید. مثلا رژیم غذایی خود را باید طوری تنظیم نمایید که انواع ویتامین ها و مواد معدنی که در دوران شیر دهی برای بدن ضروری بوده و مصرف آنها بیشتر می باشد، برای بدن تامین شوند. در غیر این صورت کمبود ویتامین و مواد معدنی مختلف در بدن اتفاق می افتد و این موضوع می تواند سبب ریزش مو در دوران شیر دهی شود.

قرص های بسیار زیادی نیز به عنوان مکمل در بازار موجود بوده که می توانند تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خانم در دوران شیر دهی باشند. البته مکمل ها را بهتر است دکتر تجویز نماید و از مصرف خود سرانه هر نوع دارو در دوران بارداری و شیر دهی اجتناب نمایید.

استرس باعث ریزش مو می شود. استرس یکی از مواردی به شمار می رود که ریزش مو در دوران شیر دهی را می تواند تا حدود زیادی تشدید نماید. بدین ترتیب حتی الامکان از استرس و اضطراب دوری نمایید. معمولا با کاهش استرس می توان تا حدود زیادی مشکل ریزش مو در دوران شیر دهی را کاهش داد.


کلینیک تخصصی پوست و مو خانه سفید از قدیمی ترین مراکز پوست و مو در تهران بوده و با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تاسیس گردیده است.

ریزش موها در دوران شیردهی و یا بعد از زایمان معمولا از سه تا چهار ماهگی نوزاد آغاز شده و تا یک سالگی او ادامه خواهد داشت. در این زمان ممکن است ریزش موی مادران تا حدی شدید شود که به کاهش تراکم موها و نگرانی ناشی از آن بینجامد.


ریزش مو در دوران شیردهی یکی از عوارض معمول زایمان و جدا شدن بدن مادر از هورمون های بارداری است. اما گاها این عارضه در برخی از مادران چنان زیاد است که باعث ناراحتی و استرس آن ها می شود ولی با انجام اقدامات خاص که در طب سنتی بر روی آنها تاکید شده است، مادران شیرده می‌توانند از ریزش مو در این دوران جلوگیری کرده و یا حداقل شدت آن را کم کنند.

از آمله که در طب سنتی به آن آملج یا املج نیز گفته می­شود، در طی سالیان دراز برای تغذیه مو استفاده شده است. آمله یک ماسک قوی است که می­توانید از آن بصورت مستقیم و در قالب آبمیوه در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین می­توانید آن را داخل روغن بجوشانید و زمانی که رنگ آن سیاه شد از روی حرارت بردارید و از این روغن برای ماساژ موی سر خود استفاده کنید.

ماساژ منظم مو در شب با استفاده از روغن­ های دارویی مانند روغن آنریکا و روغن آمله می­تواند تاثیر زیادی بر رشد مو داشته باشد. روغن رزماری برای مو بسیار مفید است، این روغن اکسیژن مورد نیاز غده­ های مو را که مسئول رشد مو هستند، تامین می­ کند.

درمان ریزش مو هنگام شیردهی


از نارگیل میتوان به روش­ های مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو استفاده کرد. استفاده از شیر نارگیل بر روی پوست سر می­تواند ریزش مو را کم کند. همچنین می­توانید پوست نارگیل را بسوزانید تا خاکستر شود، این خاکستر را داخل کوزه یا ظرف شیشه ­ای نگهداری کنید و در هنگام ماساژ سر با روغن، مقداری از این خاکستر را به روغن اضافه کنید. استفاده منظم از این خاکستر می‌­تواند ریزش مو را متوقف کرده و حتی موها را تیره­ تر، درخشان­تر و ضخیم ­تر نماید.

بذر کتان را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. بذر کتان سرشار از امگا 3 و چربی است. خوردن میوه­ های خشک و نوشیدن آب فراوان در طول روز نیز باعث می­شود تا موهای سالمی داشته باشید.

در صورت امکان مقداری برگ گیاه بهیرنگراج تازه تهیه کرده و آن­ها را در سایه خشک کنید. سپس آن را خرد کرده و دوبار در هر روز و هر بار 2 تا 3 گرم از این پودر را به همراه عسل یا شیر میل کنید. همچنین می­توانید از برگ تازه این گیاه خمیر درست کرده و بصورت مستقیم بر روی پوست سر خود قرار دهید. اگر به برگ­ های تازه­ی این گیاه دسترسی ندارید، می­توانید از قرص و پودرهایی که در بازار وجود دارد استفاده کنید. گیاه بهیرنگراج تاثیرات فوق­العاده بر روی مو دارد.

پس از به دنیا آمدن نوزاد، مدتی طول می­کشد تا روند عادی زندگی جریان یابد و در این مدت احتمالا موی شما آسیب خواهد دید. بنابراین، اولین قدم برای جلوگیری از ریزش مو تمیز نگهداشتن مو است. موهای خود را به نرمی با یک شامپوی مناسب بشویید و وقتی مو خیس است آن را نبندید. درست است که پس از به دنیا آمدن نوزاد مشغله ­های زیادی خواهید داشت ولی اگر نمی­ توانید به موهای خود زیاد رسیدگی کنید حداقل کاری که می­ توانید انجام دهید این است که موهای خود را باز بگذارید تا خشک شود.

 


در دوران شیردهی می توانید با به کارگیری روش های زیر موهایتان را تقویت کرده و مانع ریزش بیش از حد آنها شوید. به یاد داشته باشید که اگر در این زمان مراقبت های همه جانبه را از موهای خود به عمل بیاورید، با گذشت یک سال موهای ریخته شده با رشد موهای جدید جایگزین خواهند شد.

نیاز اصلی بیشتر بافت های بدن مانند مو، ناخن ، پوست و … برای رشد و ترمیم، پروتئین است. این ماده غذایی اساسی در موادی مانند انواع گوشت، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان، برنج، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد.

 لبنیات منابع غنی کلسیم و منیزیم و نیز پروتئین هستند. اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) باشد و از سایر مشتقات لبنیاتی نیز برای تامین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.

یکی از راههای درمان ریزش مو مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B، ویتامین B6 و بیوتین اهمیت خاصی دارند. بیوتین ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده شرایط مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. منابع غذایی غنی از ویتامین B6 و بیوتین شامل موز، تخم آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک، گوشت، غلات سبوس دار، جوانه گندم، سبوس گندم و … است.

بررسی ها نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 با سلامت مو در ارتباط هستند. اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً مصرف نمی کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو، خارش و شوره پوست سر و در نهایت ریزش مو می شوند.

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های آب سرد و روغن سویا و کانولا، جوانه گندم، روغن گردو، روغن تخم کتان و روغن ماهی یافت می شود.

اسیدهای چرب امگا 6 شامل اسید لینولئیک و امگا- لینولئیک اسید می باشد و در روغن های غیر اشباع گیاهی مانند روغن ذرت، روغن کانولا، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن آفتابگردان یافت می شوند. 

شامل ویتامین E، ویتامین C، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A که در سیب زمینی شیرین، هویج ، اسفناج پخته، کدو حلوایی، طالبی، زرد آلو، کلم بروکلی، گریپ فروت قرمز وجود دارد)، روی و سلنیوم می باشد.

از آنجا که در دوران بارداری و شیردهی اکثر محلول ها و مکمل های غذایی منع مصرف داشته و نمی توان درمانی برای جلوگیری و کاهش محسوس ریزش موها در این دوران تجویز نمود، صرفا می توانید با دنبال کردن برنامه غذایی و مکملی مناسب زیر نظر پزشک متخصص موهای خود را تقویت کنید و تاحد امکان از ریزش آنها جلوگیری به عمل آورید.

لازم به ذکر است که معمولا بخش زیادی از موهای ریخته شده در این دوران به مرور زمان و بعد از پایان یک سالگی فرزندتان جایگزین می شوند و نیازی به انجام اقدامات درمانی پیچیده نخواهد بود، اما اگر بعد از یکسال همچنان ریزش موی شدید دارید و یا این که موهای ریخته شده مجددا رشد نیافته اند و تراکم موهایتان همچنان کم است، بهتر است به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا ابتلا به انواع بیماری های زمینه ای همچون مشکلات تیروئیدی در شما بررسی شوند.

 


مطالعه بیشتر:


1- ریزش مو در دوران شیردهی و بعد از زایمان تا کی ادامه دارد؟

2- روش های جلوگیری و درمان ریزش مو در دوران شیردهی و بعد از زایمان

3- هورمون های دوران بارداری


4- آیا ریزش مو در دوران بارداری و پس از زایمان طبیعی است؟

 


نویسنده : تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس


سلامت مادر بعد از زایمان


سلامت مادر بعد از زایمان


سلامت مادر بعد از زایمان


سلامت مادر بعد از زایمان


سلامت مادر بعد از زایمان


سلامت مادر بعد از زایمان


سقط جنین


این بخش در حال طراحی می باشد


ریزش مو در دوران شیردهی معمولاً از سن دو تا چهار ماهگی نوزاد آغاز می گردد . ریزش موی سر پس از زایمان امری شایع در زنان بشمار می رود . در حالت عادی حدود 90درصد موهای سر انسان در حال رشد و 10 درصد باقیمانده در حال استراحت می باشند. موهایی که در حالت استراحت هستند بین یک تا چهار ماه می ریزند و پس از آن دوباره وارد فاز رشد می شوند و در عوض موهای دیگری به استراحت خواهند پرداخت. این جابجایی مداوم و پیوسته موها در حالت معمول باعث می شود که شخص متوجه تغییری در میزان ریزش موهایش نشود . در حالت هایی که میزان موهای در حال رشد و موهای در حال استراحت تغییر کند ریزش موهای سر بیشتر به نظر خواهد رسید . در دوران بارداری سطح هورمون های بدن شخص باردار بالا می رود و این هورمون ها بر روی ریشه های مو تأثیرگذار خواهد بود و باعث می شود تعداد موهای در حال رشد بیشتر از موهای فاز استراحت باشد .و اکثر خانم ها در این دوران با موهایی پر پشت تر و با حالت بهتری به نظر می رسند.پس از زایمان و در اثر کاهش سطح هورمون ها یک باره باعث می شود که تعداد زیادی از موها وارد فاز استراحت شوند و ریزش پیدا کنند . معمولاً ممکن است چند ماه تا یک سال پس از زایمان نیز این ریزش موها ادامه داشته باشد . گاهی این مسئله به حدی شدید است که باعث کاهش تراکم موهای سر می شود.اما به مرور زمان سیکل رشد و استراحت موها به حالت طبیعی برمی گردد و ریزش موها کاهش یافته و تراکم مو نیز به حالت قبل بازمی گردد. معمولاً در تصور عامه ریزش مو پس از زایمان به غلط به شیردهی نسبت داده می شود. در صورتی که ارتباطی بین شیردهی و ریزش مو وجود ندارد . و این ریزش مو در مادرانی که کودک خود را با شیر خود تغذیه نمی کنند نیز به همان اتفاق می افتد . حتی میزان ریزش مو در مادرانی که شیر نمی دهند و یا خانم هایی که دچار سقط شده اند با مادران شیرده برابر است.


– نگرانی خاصی در مورد ریزش مو پس از زایمان نداشته باشید زیرا بعد از برقراری تعادل هورمونی بدن این مسئله به خودی خود حل خواهد شد.

ریزش مو شما بعد از زایمان بیش از یک سال طول کشید ، ممکن است پزشک شما بررسی سایر علل احتمالی ریزش مو مانند کم خونی ،بیماری های تیرویید، کمبودها،بیماری های هورمونی و یا ریزش مو ارثی را انجام دهند و یا درمان کند. – به غیر از توصیه های کلی لازم ازجمله رعایت اصول تغذیه ای سالم مادران اقدام خاصی نیاز نیست. – استفاده از شامپوهای مختلف، نحوه و میزان شستشو و کوتاه کردن موها تأثیری در ریزش موی در دوران شیردهی ندارند. – توصیه می شود در دوران شیردهی از انواع محلول های ضد ریزش مو ازجمله محصولات گیاهی استفاده نشود. – گاهی دلیل ریزش مو می تواند رژیم های غلط لاغری برای کاهش سریع اضافه وزن بعد از بارداری باشد. – شیردهی مرحله مهمی در زندگی مادر و شیرخوار است و نقش مهمی در سلامت جسمی ،روانی و عاطفی این دو ایفا می کند . به دلایل بی اهمیت خود و کودکتان را از این موهبت بی بهره نکنید. -در طول شش ماه دوم بعد از زایمان معمولاً ضخامت موها به اندازه قبل از زایمان بر خواهد گشت ، اما ممکن است فرم و بافت آن ها هیچ وقت دقیقاً مانند قبل نشود یعنی ممکن است موجی تر یا صاف تر، خشک تر یا چرب تر شوند که همگی احتمالاً مربوط به تغییرات هورمونی است که در بدن مادر رخ داده است.

ریزش مو یکی از شایع ترین مشکلاتی به شمار می رود که مادران شیرده با آن مواجه می باشند. البته صرفا شیر دادن بانوان باعث بروز مشکل ریزش مو نبوده و ممکن است، عواملی به غیر از شیر دهی، در این بازه زمانی باعث ریزش مو در خانم ها بشود. کنترل و مقابله با ریزش مو در دوران شیر دهی یکی از مواردی است که خانم های باردار باید پس از زایمان و شروع دوران شیر دهی به نوزاد، توجه بسیار زیادی به آن داشته باشند. زیرا مشکلاتی مانند ریزش مو برای خانم ها بسیار سخت تر از آقایان بوده و کمتر خانمی می تواند با مشکل ریزش مو کنار بیاید. در این مقاله روش های ساده برای جلوگیری از ریزش مو در دوران شیر دهی مانند استفاده از شامپو های مناسب، مراقبت از مو‌ها و تغییر شیوه زندگی بیان شده است.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

روش های مناسب برای مقابله با ریزش مو در دوران شیر دهی

درمان ریزش مو در دوران شیردهی


درمان ریزش مو با سفیده تخم مرغ


درمان ریزش مو هنگام شیردهی


 


ریزش مو دارای علل و عوامل بسیار زیادی بوده، اما معمولا در دوران شیر دهی یکی از این عوامل می تواند بسیار پر رنگ تر از سایر عوامل ریزش مو باشد. این مورد کاهش سطح برخی از هورمون ها در بدن خام هایی بوده که در دوران شیردهی به نوزاد قرار دارند.

این در حالی است که بسیاری از افراد گمان می کنند که ریزش مو در دوران شیردهی به خاطر شیر دادن می باشد. در صورتی که این حرف خالی از اشکال نمی باشد. زیرا چنین مشکلی علاوه بر خانم هایی که به صورت مستقیم به نوزاد شیر می دهند، در خانم هایی که از طریق شیر دوش نیز به نوزاد شیر می دهند، مشاهده شده است.

اگر بخواهیم کمی پا را فراتر بگذاریم ریزش مو در خانم هایی که سقط جنین نموده و یا فرزندی که به دنیا آورده مرده بوده نیز مشاهده می شود. بدین ترتیب به صرف شیر دادن مشکلی برای خانم ها به وجود نمی آید، بلکه با تغییرات هورمونی پس از زایمان ریزش مو در خانم های شیرده مشاهده می شود.

  


 محصول پیشنهادی دکتر مهندس برای مادران شیرده: بالش شیردهی

یکی از بهترین روش ها که می تواند در دوران شیردهی به خانم ها کمک کند و مانع از ریزش مو در دوران شیردهی شود، استفاده از شامپوهای مناسب می باشد. شامپوهای طبیعی و گیاهی می توانند در این زمینه کمک زیادی به خانم ها بنمایند. زیرا شامپو های طبیعی بسیار مناسبی در بازار موجود بوده که می توانند مو را ضخیم تر نموده و به افزایش حجم مو نیز کمک بسیار زیادی می نمایند. شامپوهای طبیعی و گیاهی معمولا هیچ گونه حساسیتی نیز به وجود نمی آورند.

برای پوست و موی خانم های شیر ده نیز مشکل و یا آلرژی خاصی به وجود نمی آورند. همچنین افرادی که دارای موهای نازک بوده، می توانند از شامپوهایی بهره مند شوند که مو را نرم و لطیف می نماید. استفاده از نرم کننده های ملایم در مراحل آخر حمام کمک می کند که موها نرم و لطیف شده و از شکستن مو و همچنین ریزش مو به راحتی جلوگیری می نماید.

 استرس باعث ریزش مو می شود. استرس یکی از مواردی به شمار می رود که ریزش مو در دوران شیر دهی را می تواند تا حدود زیادی تشدید نماید. بدین ترتیب حتی الامکان از استرس و اضطراب دوری نمایید. معمولا با کاهش استرس می توان تا حدود زیادی مشکل ریزش مو در دوران شیر دهی را کاهش داد.

تغییر شیوه زندگی از دیگر مواردی به شمار می رود که می تواند از ریزش مو در دوران بارداری جلوگیری نماید. مثلا رژیم غذایی خود را باید طوری تنظیم نمایید که انواع ویتامین ها و مواد معدنی که در دوران شیر دهی برای بدن ضروری بوده و مصرف آنها بیشتر می باشد، برای بدن تامین شوند. در غیر این صورت کمبود ویتامین و مواد معدنی مختلف در بدن اتفاق می افتد و این موضوع می تواند سبب ریزش مو در دوران شیر دهی شود.

قرص های بسیار زیادی نیز به عنوان مکمل در بازار موجود بوده که می توانند تامین کننده ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خانم در دوران شیر دهی باشند. البته مکمل ها را بهتر است دکتر تجویز نماید و از مصرف خود سرانه هر نوع دارو در دوران بارداری و شیر دهی اجتناب نمایید.

 


  حتما بخوانید: مواد غذایی افزایش دهنده شیرمادر

 


مصرف مواد مغذی


بهتر است با علت اصلی ریزش شدید مو شروع کنیم. اگر پس از مشورت با پزشک متوجه شدید بدن شما دچار کمبود آهن، زینک و مواد مغذی دیگری است، باید بر رژیم غذایی خود تمرکز کنید. افزون بر مکمل­‌هایی که توسط پزشک تجویز می­شود، منابع طبیعی آهن، زینک و انواع ویتامین ­ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مواد غذایی سرشار از ویتامین سی و ب­ کمپلکس از ریزش مو جلوگیری می­‌کنند. این ویتامین‌­ها درانواع بنشن، نخودفرنگی و گیاهان با برگ سبز، پرتقال، مخمر، جوانه ­ها، کشک، دوغ، سویا، انواع حبوبات و آجیل یافت می‌­شوند. مصرف این مواد غذایی به صورت منظم به درمان ریزش مو در دوران شیردهی کمک خواهد کرد.

سفیده تخم ­مرغ


یک عدد سفیده تخم ­مرغ را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون کاملا مخلوط کرده و به مدت 30 دقیقه بر روی موهای خود قرار دهید. سپس موهای خود را با آب ولرم یا آب سرد شستشو دهید.

 کشک


کشک یک ماسک فوق­ العاده است که ریزش موی شدید را متوقف کرده و باعث می­شود تا موهای سالم‌­تری داشته باشید. همچنین کشک به عنوان یکی از بهترین حالت دهنده­ های مو نیز شناخته می­شود. کشک را بصورت خمیری به مدت 10 دقیقه بر روی پوست سر خود قرار دهید. همچنین می­‌توانید برای افزایش ارزش غذایی، ماست را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

میوه ­های خشک و بذر کتان


بذر کتان را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. بذر کتان سرشار از امگا 3 و چربی است. خوردن میوه­ های خشک و نوشیدن آب فراوان در طول روز نیز باعث می­شود تا موهای سالمی داشته باشید.

اجتناب از رنگ کردن مو و وسایل حالت دهی مو


از استفاده از ابزارهای گرمایشی برای حالت­دهی مو مانند سشوار، مو صاف کن، بابلیس و … اجتناب کنید. رنگ کردن مکرر مو نیز مشکلات زیادی برای مو به همراه خواهد داشت. اجازه دهید تا موها بصورت طبیعی خشک شوند. از سشوار زیاد استفاده نکنید. استفاده زیاد از سشوار ریشه ی موها را ضعیف می­کند. هرگز موها را در حالت خیس شانه نزنید. اگر می­خواهید موها را بصورت خیس شانه بزنید از شانه­‌هایی با دندانه‌­های بزرگ استفاده کنید تا از ریزش موها جلوگیری شود. استفاده از انواع ژل­‌ها یا اسپری­‌ها نیز برای افرادی که دچار ریزش مو هستند، توصیه نمی­‌شود.

  


درمان ریزش مو هنگام شیردهی


بهیرنگراج


در صورت امکان مقداری برگ گیاه بهیرنگراج تازه تهیه کرده و آن­ها را در سایه خشک کنید. سپس آن را خرد کرده و دوبار در هر روز و هر بار 2 تا 3 گرم از این پودر را به همراه عسل یا شیر میل کنید. همچنین می­توانید از برگ تازه این گیاه خمیر درست کرده و بصورت مستقیم بر روی پوست سر خود قرار دهید. اگر به برگ­ های تازه­ی این گیاه دسترسی ندارید، می­توانید از قرص و پودرهایی که در بازار وجود دارد استفاده کنید. گیاه بهیرنگراج تاثیرات فوق­العاده بر روی مو دارد.

آمله یا انگور فرنگی هندی


از آمله که در طب سنتی به آن آملج یا املج نیز گفته می­شود، در طی سالیان دراز برای تغذیه مو استفاده شده است. آمله یک ماسک قوی است که می­توانید از آن بصورت مستقیم و در قالب آبمیوه در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین می­توانید آن را داخل روغن بجوشانید و زمانی که رنگ آن سیاه شد از روی حرارت بردارید و از این روغن برای ماساژ موی سر خود استفاده کنید.

ماساژ سر با روغن­ های دارویی


ماساژ منظم مو در شب با استفاده از روغن­ های دارویی مانند روغن آنریکا و روغن آمله می­تواند تاثیر زیادی بر رشد مو داشته باشد. روغن رزماری برای مو بسیار مفید است، این روغن اکسیژن مورد نیاز غده­ های مو را که مسئول رشد مو هستند، تامین می­ کند.

 در آخر امیدواریم از این مقاله بهره مند شده باشید.نگران نباشید. با صبوری این دوران هم سپری میشود. شما الان یک فرزند تازه متولد شده دارید پس خوشحال باشید. از نکات گفته شده در این مقاله حتما استفاده کنید. امید است که درصدی از نگرانی های شما کاسته شود. باشما خواهیم ماند…


نام (اجباری)


ایمیل (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)


مرا برای دیدگاه‌های بعدی به یاد بسپار


تصویر امنیتی جدید


دسته بندی مقالات


آخرین مقالات این مجموعه


درباره دکتر مهندس


گروه دکتر- مهندس تاکنون بر حضور فعال به عنوان مرجعی مطمئن جهت تحلیل و فروش کالاهای پزشکی و درمانی در سطح کشور، تمرکز و فعالیت نموده است. این پایگاه در راستای افزایش دانش کاربران، سهولت تصمیم گیری، خرید و دسترسی آنان به کلیه نیازهای پزشکی و درمانی، اقدام به طراحی و توسعه پرتال الکترونیک doctor-mohandes.com تحت عنوان فروشگاه دکتر- مهندس نموده است.

محصولات


دکتر مهندس


طراحی سایت فروشگاهی پونه مدیا


* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد. همچنین شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

همه با هم برای پیشگیری از سرطان پستان


کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت قوانین و مقررات نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

مو و ابرو(تقویت و پیوند)جوانسازی ومراقبت های(پوست)جراحی زیباییتناسب اندام(پیکرتراشی)لیزر موی زائد(Alex)

آنچه در این مقاله می خوانیم


در اغلب اوقات ریزش مو در دوران بارداری و بعد از زایمان در دوران شیردهی نیز ادامه پیدا می کند و تا چندین ماه طول خواهد کشید ، در دوران شیردهی نیز مادران از بسیاری از روش های معمول رفع ریزش مو به دلیل تاثیر این داروها و محلول ها بر شیردهی نمی توانند استفاده کنند بنابراین باید با استفاده از روش های گیاهی و ایمن تا حد ممکن ریزش مو در این دوران را متوقف و کنترل نمایند اما در اینجا چند روش برای درمان گیاهی ریزش مو در مادران شیرده ذکر می نماییم .

در دوران شیردهی نیز مانند دوران بارداری سطح هورمون های بدن زنان دچار تغییر می گردد و به همین دلیل و تاثیر هورمون ها بر رشد مو بسیاری از موها در فاز استراحت قرار می گیرند و ریزش پیدا خواهند کرد، گر چه ریزش مو بعد از دوران شیردهی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند اما اگر این ریزش به حدی شدید باشد که باعث کم شدن تراکم مو در سر گردد باید برای رفع ریزش در این دوران چاره ای اندیشیده شود.


درمان ریزش مو هنگام شیردهی


گر چه پس از پایان دوره شیردهی به دلیل ایجاد تعادل در هورمون ها ریزش مو متوقف می گردد اما در این دوران مادران می توانند با رعایت تغذیه سالم و اقدامات خاصی مانند استفاده از گیاهان دارویی میزان ریزش مو را تا حد ممکن کاهش دهند، استفاده از مکمل روی ، آهن و ویتامین در دوران شیردهی و استفاده موضعی از گیاهانی مانند حنا، صدر و رز ماری که ریشه مو را سفت می نمایند و خاصیت ضد قارچی ، ضد باکتری و ضد التهابی دارند در این دوران ریزش مو را کند می کند.

استفاده از عصاره رزماری و عصاره پیاز و سیر در پوست در دوران شیردهی به افزایش خونرسانی در پوست کمک می کند و استفاده موضعی از این گیاهان جریان خون در پوست را افزایش می دهد که از این طریق به تقویت فولیکول های مو پرداخته می شود و نه تنها ریزش مو کنترل می شود بلکه رشد مجدد مو نیز آغاز می شود ، مصرف بابونه و آویشن به صورت دم کرده آنها و ماساژ پوست سر با این عصاره ها نیز جریان خون در پوست را افزایش می دهد و پیاز مو را تقویت می نماید.

درمان گیاهی ریزش مو روشی می باشد که به مرور زمان و با گذشت چند ماه از درمان ریزش مو را متوقف می نماید و بهترین روش برای رفع ریزش مو در زنان شیرده می باشد که در روند شیردهی به نوزاد اختلالی را ایجاد نخواهد کرد .

کلینیک تخصصی تقویت مو ایران نوین


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

طراحی و سئو توسط تیم انفورماتیک کلینیک ایران نوین

درمان ریزش مو هنگام شیردهی

درمان ریزش مو هنگام شیردهی

0
0 mohsen فواید،علائم،خواص اکتبر 25, 2019
برچسب ها :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *