درمان سرطان خون در زنان

درمان سرطان خون در زنان

درمان سرطان خون در زنان

درمان سرطان خون در زنان

باز نشر مطالب بیتوته تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .

نشان‌گذاریعجب سازنده ی این علامت عرب دولاب است [[رده:نمادهای نوشتار]]

خوش آمدید. به حساب کاربری خود وارد شوید.آدرس ایمیلی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید را وارد نمائید تا یک رمز عبور جدید برای شما ارسال شود.

بهتر زندگی کردن یاد گرفتنی است – مرجع مقالات آموزشی و فیلم آموزشی برای موفقیت و پیشرفت


درمان سرطان خون در زنان


آیا می‌دانید علائم سرطان خون چیست؟ چقدر با این سرطان آشنا هستید؟ اگر این پرسش در ذهن‌تان مطرح شده، بهتر است بدانید سرطان خون، گلبول‌های خون را درگیر می‌کند. گلبول‌های خون در چندین دسته جای می‌گیرند؛ گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها. به‌طور کلی وقتی از سرطان خون حرف می‌زنیم منظورمان این است که گلبول‌های سفید خون یا WBC‌ها درگیر شده‌اند. گلبول‌های سفید بخش حیاتی سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می‌دهند. آنها از بدن در برابر هجوم باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و نیز سلول‌های غیر‌عادی و سایر مواد خارجی محافظت می‌کنند. در سرطان خون، گلبول‌های سفید کارکرد عادی خود را از دست می‌دهند. آنها می‌توانند سریعا تجزیه بشوند و در نهایت گلبول‌های عادی را نیز به بیرون برانند. گلبول‌های سفید عمدتا در مغز استخوان تولید می‌شوند اما انواع خاصی از گلبول‌های سفید نیز در غدد لنفاوی، طحال، و غده‌ی تیموس تولید می‌شود. وقتی گلبول‌های سفید تولید شدند، از طریق جریان خون و لنف‌ها در سرتاسر بدن به گردش درمی‌آیند و در طحال و غدد لنفاوی متمرکز می‌شوند. با این مقاله همراه باشید تا با انواع سرطان خون و علائم آن بیشتر آشنا شویم.


حتما بخوانید:علائم سرطان غدد لنفاوی (لنفوم) و روش‌های تشخیص و درمان آنعلائم سرطان مغز استخوان، انواع و شیوه‌های درمان آن۱۵ نشانه سرطان که مردان نباید نادیده بگیرند

سرطان خون ممکن است به صورت حاد (ناگهانی) یا مزمن (آهسته) شروع شود. در سرطان خون ناگهانی، سلول‌های سرطانی به‌سرعت تکثیر و چند برابر می‌شوند. در سرطان خون آهسته، بیماری به کندی پیش می‌رود و علائم اولیه‌ی آن ممکن است خفیف باشند.

سرطان خون مطابق با نوع سلول دسته‌بندی می‌شود. سرطان خونی که سلول‌های مغز استخوان را درگیر می‌کند لوسمی حاد میلوئیدی نامیده می‌شود. سلول‌های مغز استخوان، سلول‌های خونی نابالغ هستند که به طور عادی به گرانولوسیت یا مونوسیت تبدیل می‌شوند. سرطان خونی که لیمفوسیت‌ها را درگیر می‌کند سرطان خون یا لوسمی لیمفوتیک نام دارد. سرطان خون در چهار دسته‌ی اصلی جای می‌گیرد:

لوسمی حاد میلوئیدی (AML) ممکن است در کودکان و بزرگ‌سالان بروز کند. بنا به گفته‌ی انستیتوی ملی سرطان (NLC)، در ایالات متحده‌ی آمریکا سالانه حدود ۲۱۰۰۰ مورد AML تشخیص داده می‌شود. این نوع لوسمی، شایع‌ترین سرطان خون است.


لوسمی حاد لنفاوی اغلب در کودکان دیده می‌شود. سالانه حدود ۶۰۰۰ مورد جدید از این نوع سرطان خون گزارش می‌شود.

لوسمی میلوئیدی مزمن عمدتا بزرگسالان را تهدید می‌کند. سالانه حدود ۷۰۰۰ مورد جدید از این نوع لوسمی گزارش می‌شود.

لوسمی لیمفوتیک مزمن (CLL) بیشتر افراد بالای ۵۵ سال را درگیر می‌کند. این نوع سرطان خون به‌ندرت در کودکان دیده می‌شود. در ایالات متحده ی آمریکا سالانه حدود ۱۵۰۰۰ مورد جدید از این نوع سرطان خون گزارش می‌‌شود.

لوسمی سلول موئین زیرمجموعه‌ی بسیار نادری از CLL است. وجه تسمیه‌ی این لوسمی، ظاهر لمفوسیت‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ است.

به‌طور کلی علل سرطان خون ناشناخته هستند، اما چند عامل شناسایی شده‌اند که می‌توانند ریسک ابتلای به سرطان خون را در شما افزایش دهند که عبارتند از:


سرطان خون علائمی دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود:

سرطان خون علائمی را در اندامی که سلول‌های سرطانی در آنها نفوذ کرده یا آنها را تحت تأثیر قرار داده‌ است ایجاد می‌کند. برای مثال، اگر سرطان به سیستم عصبی مرکزی گسترش یابد می‌تواند منجر به سردرد، تهوع و استفراغ، گیجی و منگی، از دست رفتن کنترل عضلات و حملات عصبی شود.

سرطان خون می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز حمله کند، از جمله:

اگر این عوامل خطرزا یا علائم نگران‌کننده را دارید، احتمالا به سرطان خون مبتلا شده‌اید. پزشک شما ابتدا سابقه‌ی کامل خانوادگی و پرونده‌ی بیماری‌های قبلی‌تان را بررسی می‌کند؛ اما سرطان خون را نمی‌توان با آزمایش‌های فیزیکی کاملا تشخیص داد. در عوض، پزشکان آزمایش خون، بافت‌برداری و سی‌تی‌اسکن را به‌کار می‌برند.

چندین آزمایش وجود دارد که می‌توان از آنها در تشخیص سرطان خون استفاده کرد. با یک نمونه‌برداری کامل خون، می‌توان تعداد گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها را تشخیص داد. با قرار دادن نمونه‌ی خون در زیر میکروسکوپ می‌توان تشخیص داد که آیا سلول‌ها یا همان گلبول‌ها ظاهر غیر‌عادی دارند یا نه.

در بافت‌برداری، مغز استخوان یا غدد لنفاوی برداشته می‌شود تا شواهدی از سرطان خون در آنها پیدا شود. این نمونه‌های کوچک می‌توانند نوع سرطان خون و میزان رشد آن را تشخیص دهند. بافت‌برداری سایر اندام‌ها نظیر کبد و طحال می‌تواند به پزشکان بگوید که آیا سرطان گسترش پیدا کرده است یا نه.

به محض اینکه لوسمی تشخیص داده شد، مرحله‌بندی می‌شود. مرحله‌بندی به پزشکان کمک می‌کند تا علت بیماری را تشخیص دهند. لوسمی حاد میلوئیدی و لوسمی لمفوتیک مزمن، بر اساس ظاهر سلول‌ها زیر میکروسکوپ و نوع سلول درگیرشده مرحله‌بندی می‌شوند. لوسمی حاد میلوئیدی و لمفوتیک مزمن بر اساس تعداد گلبول‌های سفید خون در هنگام تشخیص سرطان مرحله‌بندی می‌شوند. بررسی حضور گلبول‌های سفید نابالغ در خون و مغز استخوان نیز برای مرحله‌بندی لوسمی حاد و مزمن میلوئیدی به‌کار می‌رود.

آزمایش‌هایی وجود دارد که برای ارزیابی میزان پیشرفت بیماری به‌کار می‌روند. در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

فلوسایتومتری (یاخته‌سنجی) به بررسی DNA سلول‌های سرطانی می‌پردازد و میزان رشد آنها را تعیین می‌کند.

آزمایش‌هایی برای بررسی کارکرد کبد انجام می‌شوند که نشان می‌دهند آیا سلول‌های سرطانی کبد را تحت تأثیر یا هجوم قرار می‌دهند یا خیر.

پونکسیون کمری آزمایشی‌ است که با وارد کردن سوزن نازکی بین مهره‌های تحتانی کمر انجام می‌شود. این آزمایش به پزشک اجازه می‌دهد تا مایعات ستون فقرات را جمع‌آوری کند و تشخیص دهد که آیا سرطان به سیستم عصبی مرکزی رسیده است یا خیر.

آزمایش‌هایی که دربردارنده‌ی تصاویر هستند نظیر اشعه‌ی ایکس، آزمایش‌های فراصوت و سی‌تی‌اسکن به پزشک کمک می‌کنند تا آسیب‌های احتمالی وارده بر اندام‌ها را که ناشی از لوسمی هستند، شناسایی کند.

سرطان خون معمولا با کمک یک هماتولوژیست-انکولوژیست درمان می‌شود. تخصص این پزشکان در حیطه‌ی اختلالات و سرطان خون است. درمان سرطان خون به نوع و مرحله‌ی آن بستگی دارد. برخی از انواع سرطان‌های خون آهسته رشد می‌کنند و نیازی به درمان فوری ندارند. درمان سرطان خون معمولا دربردارنده‌ی یک یا چند مورد زیر است:

در شیمی‌درمانی از داروها برای کشتن سلول‌های سرطانی خون استفاده می‌شود. بسته به نوع لوسمی، یک یا ترکیبی از چند دارو مصرف می‌شود.

در پرتودرمانی از تابش انرژی بالا برای آسیب رساندن به سلول‌های لوسمی و متوقف کردن رشد آنها استفاده می‌شود. تابش پرتو را می‌توان در منطقه‌ی خاصی از بدن یا سراسر آن اعمال کرد.

با کاشت سلول‌های بنیادی می‌توان مغز استخوان آسیب‌دیده را با مغز استخوان سالم تعویض کرد؛ این مغز استخوان یا از بدن خودتان می‌آید یا از بدن فرد اهداکننده.

در درمان ایمنی یا بیولوژیکی از داروهایی استفاده می‌شود که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا مجددا سازمان‌دهی شود و به سلول‌های سرطانی حمله کند.

در درمان هدف‌گیر از داروهایی استفاده می‌شود که از آسیب‌پذیر بودن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند. برای مثال، ایماتینیب (Gleevec) دارویی هدف‌گیر است که عمدتا از آن بر ضد لوسمی میلوئیدی مزمن استفاده می‌شود.

چشم‌انداز بلند‌مدتی که برای مبتلایان به سرطان خون می‌توان در نظر داشت، بسته به نوع سرطان و مرحله‌ی آن متفاوت است. هرچه سرطان خون زودتر تشخیص داده و سریع‌تر درمان شود، شانس بهبودی بیشتر خواهد بود. برخی از عوامل، نظیر سابقه‌ی ابتلا به اختلالات خونی و جهش کرموزومی می‌توانند تأثیر منفی بر تشخیص این نوع از سرطان داشته باشند.

طبق گفته‌ی انستیتوی ملی سرطان، ظرف یک دهه‌ی اخیر میزان کل مرگ‌ومیر ناشی از سرطان خون سالانه ۱درصد افزایش داشته است. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱، نرخ بقای پنج ساله‌ی بیماران مبتلا به سرطان خون ۵۸/۵ درصد بوده است. البته باید در نظر داشته باشیم که این رقم افرادی از همه‌ی رده‌های سنی و با انواع گوناگون سرطان خون را شامل می‌شود و این آمار نمی‌تواند نتیجه‌ی خاصی را برای کسی پیش‌بینی کند. فرد مبتلا به سرطان خون باید به همکاری با تیم پزشکان برای درمان این بیماری ادامه بدهد و این را هم به یاد داشته باشد که وضعیت هر فرد با دیگری متفاوت است.

(function(a){function c(){try{return 0===a(‘.single-container .post’).attr(‘class’).toString().split(‘ ‘).reduce(function(f,g){return 0<=g.indexOf('category-')

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است


درمان سرطان خون در زنان


9000تومان


var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0]; var script = document.createElement(“script”); script.type = “text/javascript”; script.async=1; script.src = “https://s1.mediaad.org/serve/chetor.com/loader.js” ; head.appendChild(script);

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/js/chetor/article.v1.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

now = new Date(); var head = document.getElementsByTagName(‘head’)[0]; var script = document.createElement(‘script’); script.type = ‘text/javascript’; var script_address = ‘https://cdn.yektanet.com/template/bnrs/yn_bnr.min.js’; script.src = script_address + ‘?v=’ + now.getFullYear().toString() + ‘0’ + now.getMonth() + ‘0’ + now.getDate() + ‘0’ + now.getHours(); head.appendChild(script);

سلام.من ي چند وقتي هست كه مثلا اگر اين پاي راست رو روي پاي چپ ميندازم بعد چند دقيقه قرمز ميشه و قبلا هم اين اتفاق نمي افتاد و ي چند ماهي هست كه قسمت ران،بعضي اوقات درد داره و عضلاتش بي حس ميشه. اينم شامل علائم سرطان خون ميشه؟؟

سلام علائم سرطان خون همین مواردیه که خدمت‌تون گفتیم. البته برای تشخیص قطعی باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش بدید. با ارزوی سلامتی برای شما.

سلام من بیشتر علایم رو دارم مادربزرگمم سرطان خون داشته ب نظرتون منم دلرم?

سلام دوست گرامی برای تشخیص قطعی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

به نام خدا، سلام، به نظرم اگر این علایم دارید با یکی از دوستان واقعا دوست یا با خانواده درمیون بذارید تا تمام بار روی دوش شما نباشه و بهتر بتونید تصمیم بگیرید چون این علایم خیلی شبیه علایم بیماریهای دیگه است ،حتی استرس هم باعث بروز این علایم میشه بهتره دفترچه بیمتون رو بردارید و خودتون رو به دکتر نشون بدید تا ان شاا… رفع شه مشکل

خواص خوراکی ها

خواص بادرنجبویه؛ ۹ دلیل قانع‌کننده برای مصرف دمنوش بادرنجبویه

خواص سیر برای مو و طرز تهیه ماسک موی سیر برای تقویت مو

برای کاهش چربی خون چه بخوریم؛ ۹ خوراکی سالم برای کنترل چربی خون

خواص شنبلیله؛ ۱۳ خاصیت درمانی، نحوه‌ مصرف و عوارض جانبی

مضرات سرکه سیب؛ ۱۱ خطر احتمالی مصرف بیش از حد سرکه سیب

آخرین مطالب

معرفی کتاب دزیره؛ عاشقانه ای در دل تاریخ فرانسه

نظریه امید اسنایدر؛ آیا تفکر امیدوارانه در رسیدن به موفقیت نقش دارد؟

برگزاری جلسات به روش اساتید هاروارد؛ کتابی راهگشا برای مدیران و صاحبان کسب‌وکار

روانشناسی ایجاد انگیزه؛ ۱۲ راهکار برای اینکه همین الان باانگیزه شوید

خودنظم‌دهی؛ چطور اهداف بلندمدت‌مان را فدای لذت‌های کوتاه‌مدت نکنیم؟

ترین های جهان

مرگ‌بارترین بیماری های دنیا که قربانیان زیادی می‌گیرند

گران‌ترین ساعت‌های مچی و جیبی دنیا


عجیب ترین میوه های دنیا چه خواصی دارند؟


قهرمانان شطرنج جهان؛ با ۱۰ نابغه شطرنج دنیا آشنا شوید

عجایب هفتگانه جهان؛ ۷ بنای حیرت‌انگیز تمدن‌های کهن

زیباترین سواحل دنیا و جذابیت‌های فوق تصور آنها
۶۸ راه اثبات شده برایافزایـش قــدرت مــغـز


سرطان خون (Leukemia) یا لوسمی از انواع سرطان است که سلول های خونی و مغز استخوان را درگیر می کند و بیشتر در افراد بالای 55 سال دیده می شود، اگرچه جزو شایع ترین سرطان ها در افراد زیر 15 سال نیز به شمار می رود.

سلول های خونی انواع مختلف دارد که شامل گلبول های قرمز (RBCs)، گلبول های سفید خون (WBCs) و پلاکت ها می باشد و سرطان خون به دلیل اختلال در تولید و عملکرد طبیعی این سلول های خونی مخصوصا گلبول های سفید رخ می دهد.

گلبول های سفید بخش اساسی سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند که بیشتر در مغز استخوان و برخی انواع خاص آن در غدد لنفاوی، طحال و غده تیروئید تولید می شوند.

سرطان خون زمانی اتفاق می افتد که DNA سلول های خونی نابالغ – بخصوص گلبول های سفید – به دلیلی دچار آسیب می شوند. این مسئله به رشد و تقسیم سلولی بیش از حد منجر شده و تجمع آن ها باعث اختلال در عملکرد سلول های سالم می شود.

علت دقیق سرطان خون هنوز مشخص نشده اما به نظر می رسد چند عامل خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهند، از جمله:

درمان سرطان خون در زنان


سرطان خون از بیماری های پیشرونده و بدخیم است که ممکن است حاد یا مزمن باشد:

سرطان خون حاد با علائم شدید و ناگهانی شروع شده و به دلیل رشد سریع و تجمع سلول های بدخیم سرطانی نیاز به اقدامات درمانی سریع دارد.

در سرطان خون مزمن علائم به صورت خفیف و ملایم آغاز شده و پیشرفت بیماری بسیار کند صورت می گیرد.

تقسیم بندی دیگر سرطان خون براساس نوع سلول ها است:

در صورتی که سلول های سرطانی روی مغز استخوان سازنده لنفوسیت ها تاثیر بگذارد سرطان خون لنفوسیتی نامیده می شود. لنفوسیت ها نوعی از گلبول های سفید خون هستند که نقش حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند.

در صورتی که سرطان روی مغز استخوان سازنده گلبول های قرمز و سایر انواع گلبول های سفید خون و پلاکت ها تاثیر بگذارد در این صورت سرطان خون میلوژن (میلوئیدی) نامیده می شود.

براین اساس سرطان خون به 4 دسته کلی تقسیم می شود:


این نوع سرطان شایع ترین نوع سرطان خون است و می تواند در کودکان یا بزرگسالان رخ دهد، اگرچه در بزرگسالان و بخصوص مردان بیشتر دیده می شود. علائم آن معمولا به صورت تب، مشکلات تنفسی و درد مفاصل ظاهر می شود. درمان آن در اکثر موارد با شیمی درمانی و گاهی به پیوند مغز استخوان نیاز دارد. نرخ امید به زندگی پنج ساله برای میلوژن حاد حدود 26.9 درصد است.

این نوع سرطان خون بیشتر در کودکان رخ می دهد اگرچه گاهی در افراد مسن نیز دیده می شود. نرخ امید به زندگی پنج ساله در این بیماران حدود 85 درصد است.

این نوع سرطان خون اغلب افراد بزرگسال را درگیر می کند. نرخ امید به زندگی پنج ساله در افراد مبتلا حدود 65 درصد است.

شایع ترین نوع سرطان خون در بزرگسالان که بیشتر در افراد بالای 55 سال و بخصوص مردان رخ داده، اما ممکن است در افراد جوان تر نیز دیده شود و در کودکان بسیار نادر است. نرخ امید به زندگی پنج ساله در این افراد 82 درصد است.

نوع دیگری از سرطان خون به نام لوسمی سلول های مویی نیز وجود دارد که زیرمجموعه بسیار نادر CLL است و نام آن به علت ظاهر لنفوسیت های سرطانی نامگذاری شده است.

در صورتی که سرطان خون باعث بزرگ شدن کبد و طحال شود فرد اشتهای خود را از دست داده و دچار کاهش وزن می شود. اگرچه گاهی کاهش وزن بدون دلیل رخ می دهد.

در صورت گسترش سرطان به اندام های دیگر ممکن است علائم دیگری نیز در فرد مبتلا دیده شود، به عنوان مثال اگر سیستم عصبی مرکزی درگیر سرطان شده باشد علائمی همچون سردرد، تهوع و استفراغ، گیجی، از دست دادن کنترل عضلات و تشنج ایجاد می شود.

از جمله اندام هایی که ممکن است تحت تاثیر سرطان خون قرار بگیرند عبارتند از:

ریه ها دستگاه گوارش قلب کلیه ها بیضه


سرطان خون با معاینه فیزیکی چندان قابل تشخیص نیست و لازم است از آزمایش خون، بیوپسی و تصویربرداری برای تشخیص دقیق استفاده شود.

برخی آزمایش های تشخیص سرطان خون عبارتند از:


انواع AML و ALL با بررسی ظاهر سلول های خون زیر میکروسکوپ و نوع سلول های درگیر شناسایی می شوند.

انواع ALL و CLL براساس شمارش گلبول های سفید خون شناسایی می شوند.

انواع AML و CML براساس حضور گلبول های سفید نابالغ در خون و مغز استخوان شناسایی می شوند.

برخی آزمایش های دیگر برای بررسی میزان پیشرفت بیماری عبارتند از:

درمان سرطان خون به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد. در انواع لوسمی مزمن که به آرامی پیشرفت می کند ممکن است نیاز به درمان فوری نباشد. به طور کلی درمان سرطان خون به یک یا چند روش زیر انجام می شود:

برای از بین بردن سلول های سرطان خون استفاده می شود و بسته به نوع لوسمی ممکن است داروهای مختلفی به صورت قرص یا تزریقی تجویز شود.

در این روش از اشعه ایکس یا سایر پرتوهای پرانرژی برای خنثی کردن سلول های سرطانی و مهار رشد و تکثیر آن ها استفاده می شود. تابش ممکن است به یک ناحیه خاص یا کل بدن اعمال شود. گاهی از پرتو درمانی به منظور آماده سازی جهت انجام پیوند سلول های بنیادی استفاده می شود.

در این روش مغز استخوان آسیب دیده با مغز استخوان سالم خود فرد یا یک اهدا کننده جایگزین می شود که به آن پیوند مغز استخوان نیز گفته می شود. معمولا قبل از پیوند از شیمی درمانی یا پرتو درمانی برای از بین رفت مغز استخوان آسیب دیده استفاده می شود. این روش بخصوص برای لوسمی CML به کار می رود. پیوند استخوان در بیماران جوان تر نتیجه بهتری دارد.

به سیستم ایمنی بدن کمک می شود تا به سلول های سرطانی حمله کنند.

در این روش ها از داروهایی استفاده می شود که از نقطه ضعف سلول های سرطانی استفاده کرده و آن ها را از بین می برند.

سرطان خون از بیماری های جدی و گاهی کشنده است، اگرچه امروزه با ابداع روش های درمانی مختلف احتمال بهبودی تا حد زیادی افزایش یافته است.

در سال 1975 امید به زندگی پنج سال و بیشتر در بیماران مبتلا به سرطان خون حدود 33.1 درصد بود درحالی که تا سال 2009 این رقم به 62.9 درصد افزایش یافته است.

درمان سرطان خون تا حد زیادی به نوع سرطان و مرحله تشخیص آن نیز بستگی دارد.

تشخیص دیرهنگام سرطان خون و گسترش بیماری در اندام های حیاتی بدن درمان و احتمال بهبودی بیمار را کاهش می دهد.

برخی عوامل مانند سن، سابقه اختلالات خونی و جهش های کروموزومی می توانند اثر منفی در درمان سرطان خون داشته باشند.

احتمال مرگ و میر در اثر ابتلا به سرطان خون در افراد مسن نسبت به کودکان و نوجوانان بیشتر است.

نوع سرطان خون نیز اهمیت زیادی دارد، انواع حاد و به خصوص سرطان خون AML نسبت به انواع مزمن خطرناک تر است و در صورت عدم اقدامات درمانی و به با گسترش سریع به اندام های حیاتی بدن ممکن است به مرگ بیمار منجر می شود.

درمان سرطان خون در زنان


ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات برای مبارزه با سلول های سرطانی عالی هستند. از جمله این مواد غذایی می توان به انواع توت ها، غلات کامل، موز، هلو، تمشک، سیب، توت فرنگی و غیره اشاره کرد.

بخارپز کردن سبزیجات روش خوبی برای دریافت کامل مواد مغذی موجود در آن ها است. توصیه می شود نخود فرنگی شیرین، گلم کلم، کدو سبز بخار پز را به رژیم غذایی خود افزوده و از مصرف سیب زمینی پخته، گوجه فرنگی، اسفناج، فلفل ، قارچ، کلم بروکلی، هویج و برگ چغندر و غیره در پخت و پز روزانه غافل نشوید.

مصرف آب سبزیجات بدون سدیم نیز مفید است.


سعی کنید از نان گندم کامل، برنج قهوه ای به جای برنج سفید و غلات کامل و همچین کوینولا یا بذر گنه گنه در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است باعث تهوع و استفراغ شده و اشتهای برخی افراد به مصرف مواد غذایی گوشتی را کاهش دهد. بنابراین حتما مصرف مواد غذایی پروتئین دار گیاهی مانند آجیل، دانه ها، محصولات سویا مانند توفو، شیر سویا، غلات گندم یا جو را در اولویت قرار دهید.

شیمی درمانی ممکن است باعث بروز تهوع و مشکلات معده شود، توصیه می شود از مصرف غذاهای تند و کافئین خودداری کرده و مایعات بیشتری بنوشید.

مصرف مواد غذایی پروبیوتیک نیز برای معده مفید است، پروبیوتیک ها باکتری های مفید معده هستند که به عمل هضم کمک می کنند، ماست و برخی غلات حاوی پروبیوتیک هستند.

نکته: افرادی که به سرطان خون دچار می شوند معمولا با کاهش اشتها و وزن روبرو هستند، در صورتی که خوردن غذای زیاد در هر وعده غذایی سخت است از میان وعده ها بهره گرفته و یا فاصله بین وعده های غذایی را به 2 یا 4 ساعت با حجم غذایی کمتر در هر وعده کاهش دهید.

هشدار: قبل از استفاده از هرگونه درمان گیاهی که در ادامه ذکر می شود حتما با پزشک معالج مشورت کرده و هرگز این درمان ها را به عنوان جایگزین داروهای تجویز شده توسط پزشک در نظر نگیرید!

گیاهی است که به نواحی مدیترانه ای تعلق داشته و معمولا برای درمان بیماری های کبدی استفاده می شود و رشد برخی سلول های سرطانی را کاهش می دهد. این گیاه برای سرطان خون و کاهش آسیب های شیمی درمانی روی کبد مورد مطالعه قرار گرفته اما تاکنون نتیجه قطعی حاصل نشده است.

برخی مطالعات نشان داده جینسینگ برای سرطان خون مفید بوده و به مهار فعالیت سلول های سرطانی کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد مصرف دوز 300 میلی گرم زردچوبه و سه بار در روز برای کاهش درد و التهاب ناشی از علائم سرطان خون موثر است.

برگ زیتون درمان گیاهی دیگری برای لوسمی است و مطالعات نشان داده مصرف حدود 250 تا 500 میلی گرم عصاره برگ زیتون، یک تا سه بار در روز اثرات ضدسرطانی داشته و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

در ادامه بخوانید : علائم سرطان پوست چیست؟


منبع: healthline – medicalnewstoday – findatopdoc – everydayhealth – livestrong

روی دکمه زیر کلیک فرمایید


فال حافظ


کپی برداری ممنوع !


© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کوکا تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است. هر گونه کپی برداری از محتوای سایت کوکا پیگرد قانونی دارد.

محل لینک سایت شما


مطالب بخش سلامت و پزشکی سایت کوکا فقط جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارند. این مطالب توصیه پزشکی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان کرد.

درمان سرطان خون در زنان

درمان سرطان خون در زنان

10
0 حامد فواید،علائم،خواص دسامبر 24, 2018
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *