درمان ضعف بدن در صبح

خواص دارویی و گیاهی :

 


شاید برای‌ شما هم پیش آمده باشد که خیلی ناگهانی قدرت تحرک‌تان را از دست می‌دهید و هر چقدر تلاش می‌کنید نمی‌توانید حرکت کنید. در این حالت بدن‌تان دچار ضعف ناگهانی شده است. این ضعف ناگهانی گاهی اوقات با استراحت از بین می‌رود اما گاهی نشان‌دهنده‌ی یک مشکل پزشکی جدی است که باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید. در این متن علت ضعف ناگهانی بدن را با هم مرور می‌‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی هر یک از این موارد می‌توانید از لینک‌هایی که در متن قرار داده‌ایم استفاده کنید.

آیا همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ سستی یا ضعف بدن هنگام خستگی یا بیماری ممکن است برای هر کسی پیش بیاید، در این حالت مشکل با استراحت حل می‌شود. گاهی اوقات هم یک ورزش سخت یا نامناسب ماهیچه‌هایتان را سست می‌کند و لازم است تا زمان بهبودی به آنها استراحت بدهید. اما اگر دائما و بدون هیچ دلیل علمی یا توضیحی احساس ضعف و سستی می‌کنید، ممکن است این ضعف نشان‌دهنده‌ی یک مشکل یا بیماری باشد. وقتی مغز شما از راه سیستم عصبی و نخاع‌ پیامی به ماهیچه‌هایتان بفرستد آنها منقبض می‌شوند. اگر مغز، سیستم عصبی، ماهیچه‌ها یا اتصال‌های بین آنها آسیب ببینند یا تحت تأثیر یک بیماری قرار بگیرند، ماهیچه‌هایتان به درستی کار نخواهند کرد که خود علت ضعف ناگهانی بدن است.

اگر بدون هیچ دلیلی دچار ضعف ناگهانی بدن شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. باید بدانید که چه مدت است این احساس را دارید و کدام ماهیچه‌هایتان سست شده‌اند چون احتمالا پزشک‌تان سؤال‌هایی در این رابطه از شما می‌پرسد.‌ او ممکن است در مورد دیگر نشانه‌های بیماری و سابقه‌ی پزشکی خانواده‌تان هم سؤال‌هایی داشته باشد.

احتمالا پزشک‌تان بازتاب (رفلکس) و احساس ماهیچه‌هایتان را معاینه می‌کند و در صورت لزوم ممکن است انجام آزمایش‌های دیگری را هم توصیه کند مانند:

وقتی پزشک‌تان علت ضعف ناگهانی بدن شما را تشخیص داد، برای‌تان درمان مناسبی را تجویز می‌کند. برنامه‌ی درمانی‌تان با علت ضعف ناگهانی بدن شما و شدت علائم آن متناسب است. در بعضی موارد فیزیوتراپی راه‌ حل خوبی است. ممکن است پزشک‌تان دارو، عمل جراحی یا درمان‌های دیگر را نیز تجویز کند.

در بعضی موارد ضعف ناگهانی بدن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مشکل جدی مثل سکته‌ی مغزی ( برای آشنایی با علائم سکته مغزی با چطور همراه شوید) باشد. اگر به‌طور ناگهانی این نشانه‌ها را مشاهده کردید خیلی سریع با تماس بگیرید:

سندروم خستگی مزمن نوعی بیماری است که باعث ناتوانی می‌شود و ویژگی بارز آن احساس خستگی زیاد بدون هیچ دلیل علمی و پزشکی است.

تحلیل عضلانی مجموعه‌ای از بیماری‌هاست که به مرور زمان به ماهیچه‌ها آسیب می‌رساند و آنها را تضعیف می‌کند. این آسیب و ضعف به علت کمبود پروتئین اتفاق می‌افتد.

درماتومیوزیت یک بیماری التهابی نادر در ماهیچه‌هاست که با سوزش همراه است.

پولیو یا فلج اطفال یک بیماری به شدت واگیردار است که به دلیل حمله‌ی ویروس‌ها به سیستم عصبی بدن اتفاق می‌افتد.

کمبود سدیم خون وقتی اتفاق می‌افتد که تعادل میزان آب و سدیم در بدن به هم بخورد. افت سریع سدیم خون می‌تواند علت ضعف ناگهانی بدن، سردرد، حالت تهوع و گرفتگی عضله باشد.

این بیماری باعث ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شود و مشکلات زیادی برای سلامتی به‌وجود می‌آورد.

این بیماری جزو موارد اورژانسی است که وضعیت هوشیاری را تغییر می‌دهد به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد.

کمبود پتاسیم خون باعث خستگی، ضعف و نامنظم شدن ضربان قلب می‌شود.

سستی ماهیچه‌های صورت یک بیماری عصبی-عضلانی است که ماهیچه‌های اسکلتی را فلج می‌کند و ممکن است باعث افتادگی پلک و دوبینی شود.

نورالژی درد شدیدی است که به دلیل آسیب‌دیدگی اعصاب به‌وجود می‌آید. آسیب اعصاب ممکن است در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد اما معمولا در گردن و صورت شایع‌تر است.

سکته‌ی مغزی یک وضعیت اضطراری پزشکی است که به درمان و مراقبت فوری احتیاج دارد.

جابه‌جایی مهره ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات (از گردن تا لگن) رخ بدهد.

گریوز یک بیماری خودایمن است که باعث می‌شود غده‌ی تیروئیدتان بیش از اندازه هورمون تیروئید ترشح کند.

پریفرال نوروپاتی نوعی بیماری است که در اثر آسیب اعصاب ایجاد می‌شود.

هیپرکلسمی نوعی بیماری است که به دلیل زیاد بودن کلسیم موجود در خون اتفاق می‌افتد.

غده‌های تیروئید هورمونی ترشح می‌کنند که میزان مصرف انرژی سلول‌ها (متابولیسم) را کنترل می‌کند. هیپوتیروئیدیسم زمانی اتفاق می‌افتد که این هورمون‌ها به اندازه‌ی کافی ترشح نشوند. اگر به این بیماری توجه نشود ممکن است باعث چاقی مزمن( درباره عوامل چاقی بیشتر بدانید) و بیماری‌های قلبی شود.

یکی از نوع تحلیل عضلانی، تحلیل عضلانی دوشن است که یک اختلال ژنتیکی به شمار می‌رود. این بیماری ماهیچه‌ها را ضعیف می‌کند و حتی ممکن است به مرگ منجر شود.

سکته‌ی خفیف در اثر کاهش ناگهانی جریان خون به مغز اتفاق می‌افتد.

اسکرولز جانبی آمیوتروفیک یا لوگریگ نوعی بیماری است که به مغز و ستون فقرات آسیب می‌زند و باعث می‌شود که کنترل ماهیچه‌های والنتاری از دست برود.

رابدومیولیزیس نوعی بیماری است که بافت ماهیچه را از بین می‌برد و معمولا در اثر جراحت به وجود می‌آید.

تحلیل عضلانی بکر نوعی بیماری ژنتیکی است که به مرور زمان به ماهیچه‌ها آسیب می‌رساند و به از دست رفتن بافت منجر می‌شود.

تب روماتیسم از عوارض گلودرد میکروبی است که اگر به آن رسیدگی نشود به قلب آسیب جدی می‌رساند.

پورفیری نوع نادری از بیماری‌های ژنتیکی خونی است که باعث اختلال در تولید همو می‌شود. همو بخش مهمی از هموگلوبین خون است. رایج‌ترین نوع این بیماری پوستی، تاردا نام دارد که با تاول زدن خود را نشان می‌دهد.

سندروم گیلن‌باره نوعی بیماری خودایمنی نادر و خطرناک است. بیماری‌های عفونی مثل آنفولانزای شدید و یا عفونت شُش‌ها باعث این بیماری می‌شوند.

آکرومگالی اختلال هورمونی نادری است که به دلیل زیاد بودن هورمون رشد به‌وجود می‌آید. این بیماری به رشد بیش از حدمنجر می‌شود.

بوتولیسم (سم بوتولیسم) یک بیماری نادر اما جدی است که از راه غذا، خاک آلوده و زخم باز منتقل می‌شود.

آنوریسم یک بیرون‌زدگی به‌صورت حباب در جدار شریان‌های مغزی است. این بیماری غیرقابل پیش‌بینی است و مشکلات زیادی برای فرد به‌وجود می‌آورد.

آماس مغز در واقع ورم بافت مغز است که معمولا ویروس‌های عفونی عامل به‌وجود آمدن این بیماری هستند، البته در بعضی موارد باکتری‌های عفونی هم باعث این بیماری می‌شوند.

جذام یک بیماری مزمن، وخیم، عفونی و میکروبی است که اگر درمان نشود نقص ایجاد می‌کند و به ظاهر فرد آسیب می‌زند.

هیپرپاراتیروئیدیسم نوعی بیماری است که باعث می‌شود غده‌های پاراتیروئید بیش از حد هورمون پاراتیروئید ترشح کنند.

آدرنولکودیستروفی نوعی بیماری است که به دستگاه عصبی و غدد فوق کلیوی آسیب می‌رساند.

ابتالیپوپروتئینا نوعی بیماری ارثی است که مانع جذب کامل چربی خوراکی می‌شود.

تنگی آئورت نوعی نقص عضو مادرزادی است که در آن بخشی از آئورت تنگ و منقبض می‌شود و باعث ضعف ناگهانی بدن می‌شود.

تیروئید تحت‌حاد نوع نادری از التهاب تیروئید است.

چدیاک هیگاشی نوعی آلبینیسم نادر است که مشکلات زیادی برای بینایی به‌وجود می‌آورد.

درد اعصاب پست‌هرپتیک از عصب‌هایی که حین بروز بیماری شینگلز آسیب دیده‌اند ناشی می‌شود.

آتاکسی فردریش یک بیماری ژنتیکی نادر است که باعث ایجاد مشکل در راه رفتن، از بین رفتن حس دست‌ها و پاها و ضعف در گفتار می‌شود.

کرب بیماری نادری است که معمولا به دستگاه عصبی آسیب می‌رساند. این بیماریِ ژنتیکی، ارثی است و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.

  

خستگی واژه‌ای است که برای توصیف احساس بی‌حالی یا نداشتن انرژی به کار می‌رود. بسیاری از ما دچار این مشکل هستیم. خستگی در وسط روز کاری، مشکل زیان‌باری است که هم عملکرد شما را تضعیف می‌کند و هم باعث می‌شود دیگران شما را تنبل فرض کنند. بدتر از همه این است که نمی‌دانید چرا همیشه احساس خستگی می‌کنید. آیا این خستگی ناشی از کمبود خواب است یا می‌تواند دلیل دیگری داشته باشد؟ در این مقاله شما را با علل خستگی و درمان بی حالی و کسالت آشنا می‌کنیم.

زندگی ما هرچه باشد، ساده نیست. اغلب ما گهگاه یا شاید همیشه، احساسِ بی‌حالی و خستگی می‌‌کنیم. خستگیِ واقعی چیزی بیش از احساس خواب‌آلودگی است و ناخواسته فکر شما را درگیر غلتیدن در رختخواب و فراموش کردن کارهای روزمره می‌کند. احساس خستگی به طور نامحسوس در زندگی روزانه‌ی ما رخنه کرده است و سلامتی فیزیکی و روانی ما را آن‌قدر تحت تأثیر قرار داده است که انجام کارهای روزمره را، اگر نگوییم غیرممکن، اما سخت کرده است. مشکلات ما با خستگی، روابط‌مان با دیگران را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. دیگران احساس خستگی وحشتناک ما را درک نمی‌کنند، مگر اینکه خودشان آن را تجربه کنند و تا وقتی که این احساس را تجربه نکنند، شما از دید آنها فقط یک فرد تنبل به نظر می‌رسید که فکر و ذکرش خوابیدن است.

کنترلِ خستگی کار سختی است، چون نشانه یا وضعیت بسیار مبهمی است. خستگی انواعی دارد، مثلا: خستگی فیزیکی، خستگی احساسی، خستگی به عنوان نشانه‌ی یک بیماری و خستگی به عنوان خودِ بیماری. این احتمال هم وجود دارد که خستگی، از علائم افسردگی یا قند خون پایین باشد. برای اینکه بتوانید امیدی به از بین بردن احساس خستگی داشته باشید، نخست باید به پزشک مراجعه کنید. اما اگر نتوانستید علت دقیق خستگی‌تان را بفهمید (حتی با مراجعه به پزشک) می‌توانید منشأ آن را در سبک زندگی و برخی از عادات زندگی در دنیای مدرن کنونی جست‌وجو کنید. اگر دریافتید که خستگی سایه‌ به سایه‌ همراه شما و در حال از پا انداختن شماست، امیدتان را از دست ندهید، چون هنوز تغییرات زیادی است که می‌توانید انجام بدهید و درمان‌های طبیعی زیادی وجود دارند که می‌توانید برای مبارزه‌ی مؤثر با این خستگی، از آنها بهره بگیرید.

متأسفانه نسخه‌‌ای که همه‌ی ما برای درمان بی حالی و کسالت می‌پیچیم، این است که فورا چرتی بزنیم تا سرحال شویم. اما آیا تا به حال دقت کرده‌اید که وقتی تمام روز به خاطر بیماری در رختخواب دراز می‌کشید، احساس خستگی و بی‌حالی شما بیشتر می‌شود؟ سرتان گیج می‌رود و سردرد خفیفی را احساس می‌کنید و به جای اینکه انرژی بگیرید و سرحال شوید، انگار همه‌ی انرژی بدن‌تان تحلیل رفته است. دلیلش این است که تأثیرِ استراحت یا خوابیدن بیش از حد، درست برعکس چیزی است که ما انتظار داریم، در حالی‌که این حرکت و جنب و جوش است که انرژی ما را تقویت می‌کند. اگر احساس خستگی می‌کنید و رَمق کار کردن ندارید، شاید با قرار گرفتن در معرض هوای تازه به راحتی بتوانید به جسم و ذهن‌تان طراوت بدهید. بهتر است به جای استراحت مطلق، به خودتان پاداش بدهید، یعنی هر از گاهی از جایتان بلند شوید و هوای تازه‌ای بخورید تا تأثیر طراوت‌بخش آن را در خودتان احساس کنید. این کار به سبب آزاد شدن اندورفین باعث بهتر شدن خلق و خوی شما می‌شود. فراموش نکنید که غم و افسردگی، عوامل زمینه‌سازِ خستگی هستند.

نکته: با اینکه شما در درازمدت، از جنب و جوش خود احساس سرزندگی می‌کنید، اما در صورتی که بیش از حد به فعالیت فیزیکی بپردازید، ممکن است دچار خستگی مفرط شوید.

ابزار لازم:

دستورالعمل:

برای بالا بردن انرژی، به ویژه در درازمدت، ورزشِ «منظم» اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر فکر می‌کنید حوصله‌ی ورزش کردنِ زیاد را ندارید، پس در آغازِ کار، بیش از حد ورزش نکنید. فقط کفش‌تان را بپوشید و از خانه بیرون بروید. حتی قدم زدنِ ساده هم بهتر از این است که هیچ فعالیتی نکنید. اگر هوا مساعد نیست یا فصل سرماست، ورزش را همراه با موسیقی، به طور منظم در خانه انجام بدهید. رفته رفته با عادت کردن به ورزش، بر سطح فعالیت خود بیفزایید.

شاید حتی فکرِ خوردنِ یک لیوان آب سیب‌زمینی چندان خوشایند نباشد، اما آب سیب‌زمینی یک درمان خانگی عالی برای درمان بی حالی و کسالت است. انداختن چند برش سیب‌زمینی در لیوان آب، آن را به یک نوشیدنی سرشار از پتاسیم تبدیل می‌کند که باعث می‌شود کمتر احساس خستگی و تنبلی کنید، زیرا این نوشیدنی یک ماده‌ی معدنی را وارد بدن می‌کند که بسیاری از افراد، مقادیر کافی از آن را دریافت نمی‌کنند. بدن، پتاسیم را نیز مانند منیزیم تولید نمی‌کند و ما باید آن را از منابع خارجی دریافت کنیم. از آنجا که رژیم غذاییِ این روزها به لحاظ مواد مغذی، کم‌مایه است، تعجبی ندارد که بدن‌مان دچار کمبود پتاسیم باشد.

پتاسیم به تنهایی به شما انرژی نمی‌دهد، اما همراه با منیزیم (همین‌طور کلر و کلسیم)، الکترولیتی را ایجاد می‌کند که برای عملکرد درست سلول‌ها و آزادسازی انرژی و هدایت الکتریسیته، حیاتی است. بدون پتاسیم، عضلات ما به درستی حرکت نخواهند کرد و تکانه‌های عصبی ما به درستی فعال نمی‌شوند. با دریافت مقدار مناسبی پتاسیم، می‌توانید احساس بی حالی و کسالت همیشگی خود را از بین ببرید.

دستورالعمل:

سیب‌زمینی را قطعه قطعه کنید (نیازی به کندن پوست آن نیست) و آن را داخل لیوان آب بریزید و یک شب تا صبح در یخچال بگذارید و صبح قبل از خوردن هر چیز دیگری، آن را بنوشید.

آهن عنصر ضروری و مورد نیاز بدن است و بدون آن، بدن نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی، گلبول‌های ق تولید کند. گلبول‌های ق حاوی هموگلوبین هستند. هموگلوبین در ساختارِ خودِ عنصر آهن قرار دارد و نقش آن انتقال اکسیژن به سرتاسر بدن است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند مصرف اکسیژن با آن به ریه‌ها، پایان می‌یابد، اما اکسیژن باید کل بدن را طی کند و به تمام سلول‌ها و اندام‌های بدن برسد تا به آنها توانایی کار کردن بدهد. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، کمبود اکسیژن منجر به کاهش عملکرد بدن می‌شود و در نهایت، خستگی را به همراه دارد. به این وضعیت، کم‌خونیِ ناشی از فقر آهن می‌گویند. برای مقابله با آن، با برگ‌های گزنه (ترجیحا برگ‌های تازه، اما برگ‌های خشک هم مؤثر هستند) چای درست کنید. گزنه سرشار از آهن و ویتامین C است. وجود ویتامین C در این گیاه ضروری است، زیرا ثابت شده است که ویتامین C به افزایش جذبِ آهنِ غیرِ-هِم (ناخون‌آهن) که همیشه به راحتیِ خون‌آهن جذب نمی‌شود، کمک می‌کند. افزودنِ مقداری قاصدک، محتوای آهن این چای را بیشتر می‌کند، اما یادتان باشد طعم این چای تلخ است، بنابراین بهتر است آن را با عسل میل کنید.

دستورالعمل:

قاصدک و گزنه را داخل لیوان بریزید، سپس آب جوش را به آن اضافه کنید و روی لیوان را بپوشانید. پس از ده دقیقه، چای گیاهی شما آماده است. قبل از نوشیدن، گیاهان را از داخل لیوان خارج کنید، مقداری عسل به آن اضافه کنید و این چای را دو بار در روز بنوشید.

احتمالا معروف‌ترین گیاه علفی چینی، جینسِنگ است؛ نام ثقیلی که با در نظر گرفتن طب گیاهان سنتی چینی، قدمتِ آن به صدها هزار سال قبل باز می‌گردد. این گیاه سرشار از گونه‌های همیشه‌سبز و حاوی ترکیبات طبیعی است. جینسنگ جایگاه ویژه‌ای در تاریخ دارد، اگرچه گونه‌های زیاد آن، شاید شما را گیج کند. جینسنگ به هر یک از گونه‌‌ی همیشه‌سبز از طبقه‌ی پاناکس اشاره دارد. این گیاه در آمریکای شمالی، همین‌طور آسیای شرقی پیدا شده است. جینسنگ اغلب به عنوان یک گیاه «آداپتوژن» در نظر گرفته می‌شود، به این معنا که به سازگاری بدن با استرس کمک می‌کند، خواه این استرس ناشی از قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید باشد، خواه به خاطر گرسنگی یا خستگی. تصور می‌شود این گیاه با بهبود بخشیدن عملکرد سیستم آدرنال، به رویارویی بدن با استرس کمک می‌کند. وقتی صحبت از واکنش هورمونی به استرس می‌شود، سیستم آدرنال، مرکز فرماندهی بدن است. کورتیزول، هورمون «استرس» می‌تواند بر کیفیت خواب ما اثر بگذارد و تعیین‌کننده‌ی به خواب رفتنِ دوباره‌ی ما در شب باشد، زیرا با ترشح هورمون کورتیزول، ملاتونین سرکوب می‌شود. ما برای داشتنِ چرخه‌ی منظم خواب و بیداری به ملاتونین نیاز داریم. اگر سطح کورتیزول بالا باشد، حتی پس از استراحت کامل، احساس خستگی مزمن می‌کنیم. صبح‌ها، سطح کورتیزول بدن ما در نقطه‌ی اوج خود قرار دارد و سپس به تدریج در طول روز، کم می‌شود، اما اگر سطح آن بالا باقی بماند، این ریتم روزانه، همین‌طور خواب باارزشی که برای سرحال شدن به آن نیاز داریم، مختل می‌شوند. دریافت مقدار کمی جینسنگ ممکن است به تنظیم کورتیزول و عملکرد درست بدن، کمک کند.

دستورالعمل:

٫ سانتی‌متر از ریشه‌ی جینسنگ را به قطعات کوچک برش بدهید یا یک قاشق چای‌خوری ریشه‌ی خشک آن را داخل صافیِ چای در فنجان قرار دهید. آب جوش را به آن اضافه کنید و رویِ فنجان را بپوشانید. پس از ده دقیقه، آن را به جای قهوه یا چای صبحانه، به همراه عسل یا آبلیمو بنوشید. برای اینکه شاهد اثرات جینسنگ باشید، باید این نوشیدنی را هر روز بنوشید.

تقریبا تمام انواع مرکبات دوست‌داشتنی هستند. از آب لیمو شیرین گرفته تا آب پرتقال و تمام آب‌میوه‌های دیگر که همیشه به عنوان درمان‌های خانگی مورد استفاده‌ی ما بوده‌اند. برای درمان بی حالی و کسالت توصیه می‌کنیم روز خود را با یک لیوان آب لیموترش آغاز کنید. عطر لیموی ترش تازه درون لیوان آب به تنهایی می‌تواند شما را سرحال ‌کند و جذبِ آب، شما را برای یک روز عالی آماده ‌کند. خواص لیموترش بی‌شمار است. آب لیموترش به بهبود شماری از بیماری‌ها کمک می‌کند، مثلا از یبوست پیشگیری می‌کند، اما خاصیت دیگرش این است که به یک بدن خسته، جان تازه‌ای می‌دهد. اگر احساس می‌کنید در اواسط روز بی‌حال هستید، یک لیوان دیگر آب لیموترش درمان بی حالی و کسالت شماست. نمی‌توان همه‌ی عناصر شیمیایی و مولکولی آب لیموترش را که با خستگی مبارزه می‌کنند، برشمرد، فقط می‌توان گفت که در میان تمام مرکبات، انرژی‌بخش بودن و خواص درمانی این نوشیدنی اثبات شده است.

نکته: فرق میان آب لیموترش و لیموناد در این است که لیموناد حاوی شکر است اما آب لیموترش حاوی شکر نیست.

دستورالعمل:

آب نصف یک لیموترش تازه را بگیرید و به یک لیوان آب اضافه کنید. اگر زمستان است، از آب گرم و اگر تابستان است، از آب سرد و یخ استفاده کنید. دو بار در روز این نوشیدنی را بنوشید و یک لیوانِ آن را به اواسط روز که احساس خستگی می‌کنید، اختصاص بدهید.

به نوشیدنی‌های انرژی‌زای بیرون عادت نکنید. این نوشیدنی‌ها یکی از به‌دردنخورترین محصولاتی هستند که در سال‌های اخیر در بازار رواج پیدا کرده‌اند. شما مبلغ نامعقولی را بابت چیزی پرداخت می‌کنید که ضررش بیشتر از منفعتش است. در حقیقت، این نوشیدنی‌های غیرطبیعی بر مشکلات فیزیکی ما می‌افزایند. پس بهتر است خودتان نوشیدنی‌‌های انرژی‌زا درست کنید که هم طعم طبیعی‌تری دارند و هم در بهبود سلامتی‌تان اثر واقعی دارند و شما را به همان انرژی طولانی‌مدتی که به دنبالش هستید، می‌رسانند.

تصور مردم عادی از یوگا، مانند بسیاری از چیزهایی که مُد روز می‌شوند، قدری تحریف شده است. اگر به سراغ یوگا نمی‌روید، چون فکر می‌کنید مُدی است که یک عده جوان را قبل از جمع شدن در کافه، جذب خود می‌کند، زودتر این فکر را از سرتان بیرون کنید. بدون شک، جوانان امروز به یوگا اهمیت زیادی می‌دهند، اما سابقه‌ی این ورزش تقریبا به قرن پنجم و ششم پیش از میلاد بازمی‌گردد، خیلی پیشتر از رواج شلوارهای کشی در جامعه‌ی غربی. یوگا نه فقط یک نوع ورزش فیزیکی است، بلکه یک ورزش روحی هم به حساب می‌آید. این ورزش به آرامش ذهن، تمرکز روی تنفس و آرام کردن آشفتگی‌های درونی کمک می‌کند. بخش فیزیکی یوگا، مانند بسیاری از انواع ورزش‌ها، در واقع تقویت‌کننده‌ی انرژی شماست. ترکیب ورزش فیزیکی و روحی به شما حس تولد دوباره می‌دهد. این ورزش در واقع به عنوان گونه‌ای داروی جایگزین برای مبارزه با خستگی مزمن شناخته شده است. حتی نیاز نیست برای انجام این ورزش به کلاسی ملحق شوید (اگرچه داشتن مربی بد نیست) و می‌توانید آن را در خانه هم انجام بدهید و از فواید یوگا برای سلامتی بهره‌مند شوید.

ملزومات:

دستورالعمل:

بخش مُد روز بودن این ورزش را فراموش کنید و فقط امتحانش کنید. حالت‌های خاصی وجود دارند که به انرژی بخشیدن به شما کمک می‌کنند، از قبیل حالت درخت، سگ سر پایین و مار کبری. برخی از حرکات یوگا نیازمند تمرکز و دقت هستند و برخی دیگر از آنها بیشتر برای تقویت عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری انجام می‌شوند، اما همگی آنها برای درمان بی حالی و کسالت مفید هستند.

وقتی صحبت از درمان گلودرد می‌شود، ریشه‌ی شیرین بیان یک گیاه پیشنهادی است، اما یکی از ترکیبات اصلی آن، یعنی گلیسیریزین می‌تواند در بهبود خستگی مفید باشد، به ویژه اگر خستگی توأم با عملکرد ضعیف آدرنال باشد. ریشه‌ی شیرین بیان نیز مانند جینسنگ، می‌تواند به بهبود تنظیم سطح کورتیزول کمک کند. در حقیقت، این گیاه برای تقویت کورتیزول مفید است. شاید این تأثیر دور از انتظار باشد، با این حال، اگر بدن شما به اندازه‌ی کافی کورتیزول تولید نکند، ممکن است در تلاش برای جبران این کمبود، بیش از حد کورتیزول تولید کند و این وضعیت باعث می‌شود در طول روز، احساس خستگی کنید، اما در طول شب، قادر به خوابیدن نباشید و آن خستگی را همچنان احساس کنید. میزان تولید کورتیزول باید متعادل باشد. اگر بیش از حد باشد، قادر به خوابیدن نخواهید بود و اگر کمتر از حد باشد، استراحت شما مختل خواهد شد.

دستورالعمل:

یک قاشق غذاخوری ریشه‌ی خشک شیرین‌بیان را در یک فنجان آب جوش بریزید و روی فنجان را بپوشانید. پس از ده دقیقه، ریشه‌های شیرین‌بیان را به کمک صافی از آب جدا کنید. از عسل یا آبلیمو به عنوان چاشنی استفاده کنید و قبل از خوردن صبحانه آن را بنوشید.

چرا منیزیم؟ منیزیم یک ماده‌ی معدنی مهم است که ما این روزها واقعا از کمبود آن رنج می‌بریم. بدن به خودی خود منیزیم تولید نمی‌کند و دریافت این ماده‌ی مغذیِ ضروری به خودمان بستگی دارد. مشکل این است که این روزها، بسیاری از رژیم‌های غذایی فاقد غذاهای سالم هستند. منیزیم، کوفاکتورِ سیستم آنزیمی در بدن است که طیف وسیعی از واکنش‌های بیوشیمیایی را تنظیم می‌کند. هر چیزی از عملکرد ماهیچه و اعصاب گرفته تا سنتز پروتئین و تولید انرژی، به منیزیم نیاز دارد. بهترین راهِ دریافت منیزیم، خوردن غذاهای حاوی منیزیم به جای قرص‌های مکمل است. سبزیجات پربرگ به رنگ سبز تیره، آجیل، غلات کامل و موز، همگی سرشار از منیزیم هستند.

دستورالعمل:

به رژیم غذایی روزانه‌ی خود، مقدار مشخصی غذاهای سرشار از منیزیم اضافه کنید یا یک قرص مکمل با کیفیت بالا مصرف کنید. بزرگسالان نباید قرص‌های مکمل منیزیم را بیش از میلی‌گرم در روز مصرف کنند، اما مصرف بیشتر از این مقدار در صورتی که از منابع غذایی باشد، ضرری ندارد.

غذای سالم از نظر ما چه غذایی است؟ چرا خوردن غذای سالم مهم است؟ غذا به معنای واقعی کلمه، انرژی و سوخت بدن ماست. در جوامع امروز، اهمیت غذا نادیده گرفته می‌شود. غذا در مشت‌ ماست، اما این ضرب‌المثل معروف که «غذای شما ماهیت شما را می‌سازد» دیگر به حاشیه رانده شده است. اگر ما در وعده‌های غذاهایی‌مان خسیس‌بازی به خرج بدهیم یا رژیم غذایی‌مان را پر از نوشیدنی‌های شیرین و غذاهای چرب و چاق‌کننده کنیم، یا سیستم بدنی‌‌مان به درستی کار نخواهد کرد یا پس مدتی از کار خواهد افتاد. به علاوه، احساس خستگی و بی‌حالی را هم تجربه خواهیم کرد.

زمانی که غذا می‌خوریم، بدن ما کربوهیدرات‌ها (قند و نشاسته) را می‌شکند، پس از آن این کربوهیدرات‌های شکسته دوباره برای تبدیل شدن به گلوکز (قند خون) شکسته می‌شوند و جذب جریان خون می‌شوند. ساده بگوییم، گلوکز انرژی مورد نیاز ما برای عملکرد تمام سیستم‌های بدن است، از مغز و قلب گرفته تا عضلات پا و تمام کربوهیدرات‌ها برای شما خوب نیستند و نوعِ خوب آنها باید به شکل کربوهیدرات‌های پیچیده باشد. کربوهیدرات‌های پیچیده از زنجیره‌های طولانی و پیچیده‌‌ای از مولکول‌های شکر ساخته شده‌اند. این کربوهیدرات‌ها به گلوکز تبدیل می‌شوند و به ما انرژی می‌دهند. ارزشِ کربوهیدرات‌های ساده از قبیل شکر درون کیک‌ها، شیرینی‌ها، شربت‌های مصنوعی، آب‌نبات‌ها و غیره، برای بدن ما صفر است و فقط به افزایش وزن و نداشتن حس خوب نسبت به اندام منتهی می‌شود. این کربوهیدرات‌های ساده به سرعت سوخته می‌شوند. شاید با مصرف آنها به سرعت احساس کنید انرژی‌تان افزایش یافته است (به‌خاطر بالا رفتن گلوکز)، اما به همان سرعت هم این انرژی کاذب را از دست خواهید داد. کربوهیدرات‌های پیچیده سبب آزادسازیِ ثابت و یکنواخت انرژی می‌شوند. اگر شما غذای ناسالم بخورید، این احتمال وجود دارد که کربوهیدرات‌های بد جزو رژیم غذایی شما باشند و این به آن معناست که شما بخش اعظم غذای خود را به انرژی تبدیل نمی‌کنید و پیامد این نوع غذا خوردن، احساس خستگی است.

نکته‌ها و پرسش‌های زیر را درباره‌ی خستگی به یاد داشته باشید:

چرت زدن در وسط روز یک فرصت استثنایی برای تجدید قواست و وقت گذاشتن برای این کار، یک سرمایه‌گذاری باارزش برای سلامتی است. چرت زدن، خستگی را کم، ذهن را تیز و خلق و خو را بهتر می‌کند. اما وقتی حرف از چرت زدن به عنوان درمان بی حالی و کسالت به میان می‌آید، به یک شمشیر دو لبه تبدیل می‌شود. حتما تا به حال چرت‌های طولانی وسط روز را در خانه تجربه کرده‌اید که قرار بود چرتی باشند و شما را سرحال کنند، اما به دو، سه ساعت کشیده‌ شده‌اند و شما را گیج‌تر و بی‌رمق‌تر از قبل کرده‌‌اند.

با خوابیدنِ بیش از حد، ساعت بیولوژیکی شما مختل می‌شود و چرخه‌های انرژی سلول‌های شما مختل می‌شود و شما احساس خستگی، گیجی و مستِ خواب بودن می‌کنید. این حالتِ مستیِ خواب را «تنبلی خواب» هم می‌نامند و در این حالت، شما ناگهان از خوابِ موجِ کوتاه بیدار می‌شوید. از آنجا که چرت زدن، شما را وارد چرخه‌ی خواب کامل نمی‌کند، شما اغلب از خواب موج کوتاه می‌پرید. این امر می‌تواند بر نحوه‌ی عملکرد شما تأثیر جدی بگذارد. برطرف شدنِ مستیِ خواب بین تا ساعت زمان می‌برد. اما راه بهتری برای چرت زدن وجود دارد و آن داشتنِ اندکی خویشتن‌داری است.

دستورالعمل:

مغز پس از حدود تا دقیقه وارد خواب موج کوتاه می‌شود، بنابراین زمان خواب خود را فقط به یک «چرت انرژی‌زا» محدود کنید (چرت زدن کوتاه فقط در حد سرحال شدن). اگر کمبود خواب شما شدید است، دقیقه چرت زدن، انرژی از دست رفته‌تان را به شما باز می‌گرداند و شما را گیج، خسته یا مستِ خواب نخواهد کرد. برای سرحال شدن، زمانی را در روز به تقویت انرژی خود اختصاص بدهید، فقط سعی کنید این زمان، زیاد به زمان خواب شما نزدیک نباشد.

شاید این مثال کلیشه به نظر برسد، اما ملوان زبل حتما معجزه‌ای از اسفناج دیده بود که آن را برای تقویت انرژی و قدرتش می‌خورد. اسفناج که سرشار از آهن است می‌تواند به بالا بردن شمار سلول‌های ق کمک کند، بنابراین انرژی شما را بیشتر می‌کند و سلاحی برای مبارزه با کم‌خونی است. اسفناج از منیزیم هم غنی است و فنجان آن حاوی درصد از میزان مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه‌ است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسفناج حتی می‌تواند عملکرد ماهیچه‌ها را در طول ورزش، بهبود ببخشد.

دستورالعمل:

هر روز حداقل یک فنجان اسفناج را به صورت خام یا پخته مصرف کنید.

خستگی حالت پیچیده‌ای است، زیرا نه تنها مجبور به شناسایی علت آن هستید، بلکه باید برای رفع آن به فکر چاره باشید و وقت بگذارید. چیزی که بر پیچیدگیِ مشکل خستگی می‌افزاید این حقیقت است که شما «همیشه» احساس خستگی می‌کنید. گفته‌ای که با این وضعیت مناسبت دارد این است که: «دیدنِ مانع یک چیز است، برداشتن آن چیز دیگر». به یاد داشته باشید که از دو جبهه‌ی این نبرد، جبهه‌ی دوم (برداشتن مانع)، سخت‌ترین بخش مبارزه است. برای برداشتن این مانع ناامید نشوید. پیشنهادهای ارائه‌شده در این مقاله ارزش امتحان کردن را دارند.

درمان ضعف بدن

ضعف بدن

ضعف بدن یک بیماری نیست بلکه یک شکایت است،ضعف بدن و خستگی احساسی است که توسط فرد و به صور مختلف از جمله : بی حالی ، کسالت و زود خسته شدن ، فقدان انگیزه و نیرو، ازدست دادن میل و علاقه به کارهای روزمره شادابی کم یا احساس یأس وناامیدی بیان می شود;همچنین به صورت احساس باطنی ضعف و میل شدید به استراحت یا خوابیدن نیز بیان می گردد.

 

درمان ضعف بدنآیا می دانید چه میوه ای خستگی و ضعف بدن شما را برطرف می کند ؟ اگر این مشکل را دارید این مطلب را بخوانید.

یکی از میوه هایی که برای درمان ضعف بدن و خستگی میتوان استفاده کرد انگور است.مصرف انگور خستگی را برطرف می‌كند و به دلیل داشتن پتاسیم برای برطرف كردن ضعف بدن مفید است. مصرف آب انگور تازه می‌تواند یبوست كه عوارض آن بی اشتهایی، نفخ، سردرد، تشنگی مفرط و بوی بد دهان را از بین برد.غوره حالت كال انگور است و برای درست كردن سركه استفاده می‌شود و سركه حاصل از تخمیر دانه‌های انگور در تسكین خارش‌های پوستی و جلدی مؤثر است.

انگور سرشار از پتاسیم است كه برای درمان ضعف بدن مفید است. افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلب و اعصاب می‌تواتند مفید باشد. انگور برای سلامت قلب، ریه و كلیه مفید است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزی، ملین و مدر است و برای مبتلایان به اوره خون مناسب و سازگار است.دانه‌های خشك انگور صفرا و بلغم را رفع می‌كند. اتصالات را قوی می‌كند و حالت‌های خستگی و ضعف بدن را برطرف می‌كند. روغن هسته انگور حاوی اسید‌های چرب غیر اشباع است كه مصرف آن بسیار مفید است.

 

درمان ضعف بدن

یکی دیگر از مواد غذایی که میتوان از آن برای درمان ضعف بدن استفاده کرد جو است.جو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است و دارای خواص دارویی است.جو غذایی بسیار مقوی است. جوشانده ‏ی حاصل از مخلوط دانه‏ های جو همراه با جوی دوسر و گندم ماده غذایی بسیار مقوی در درمان ضعف بدن است. جو دارای مقادیر بالایی از فسفر است و بنابراین برای وضعیت عصبی و فعالیت‏ های ذهنی بسیار مفید است.


تا سالم بمانید

جدیدترین مدل چینی زرین

مشهد و کیش ویژه نوروز 7 قیمت مناسب

بزرگترین حراج جواهرات زنانه و مردانه

خانه ای مدرن،شیک و لوکس داشته باشید

برای اطلاع از تمامی تخفیفات کلیک کنید

خانه ایی شیک و لوکس داشته باشید

Makan Inc.‎| All Rights Reserved – © 2013 – 2016

ابر برچسب ها

داروهای خانگی برای درمان ضعف و خستگی و ناتوانی با دلگرم همراه باشید تا با این درمان های مفید آشنا

شوید.


ضعف بدن

ضعف بدن یک بیماری نیست بلکه یک شکایت است،ضعف بدن و خستگی احساسی است که توسط فرد و به صور مختلف از جمله : بی حالی ، کسالت و زود خسته شدن ، فقدان انگیزه و نیرو، ازدست دادن میل و علاقه به کارهای روزمره شادابی کم یا احساس یأس وناامیدی بیان می شود;همچنین به صورت احساس باطنی ضعف و میل شدید به استراحت یا خوابیدن نیز بیان می گردد.

———————————————————————————

شامل خستگی، تنبلی، تعریق بیش از حد، کاهش اشتها، عدم تمرکز، و مشکل خواب است.علت ضعف بدن شامل سیستم ایمنی ضعیف، نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی، حذف وعده های غذایی، استرس عاطفی، و کار فیزیکی بیش از حد استضعف مداوم را می توان به علت کم خونی، ورم مفاصل، کم کاری تیروئید، اختلال خواب، سرطان، سندرم خستگی مزمن، دیابت و بیماری های قلبی ایجاد می شود.

در این موارد، علت دقیق این ضعف خیلی مهم است باید دلیلش پیدا شودبرای انرژی زیاد داشتن، باید روزانه به مدت حداقل دقیقه ورزش کنید و ، وزن ایده آل خود را حفظ کرده ، از یک رژیم خوب پیروی کنید، خواب مناسب داشته باشید، در طول روز برای هیدراته کردن بدن آب بنوشید، از مصرف الکل و سیگار بپرهیزید.

———————————————————————————

علل‌ خستگي‌

خستگي‌ ناشي‌ از كارهاي‌ زيادروزانه‌ يا فعاليت‌ جسمي‌ مداوم‌ امري‌طبيعي‌ است‌. خستگي‌ ممكن‌ است‌ دراثر استرس‌هاي‌ طولاني‌ مدت‌ هيجاني‌يا فشارهاي‌ عصبي‌ نيز به‌ وجود آيد; درچنين‌ شرايطي‌ چون‌ علت‌ خستگي‌معمولا براي‌ بيمار روشن‌ است‌، لذا ندرتا به‌ پزشك‌ مراجعه‌ مي‌كند، باوجود اين‌ خستگي‌ مزمن‌ يك‌ حالت‌طبيعي‌ نيست‌.

———————————————————————————

مهمترين‌ علل‌ خستگي‌مزمن‌:

الف‌ – خستگي‌ با منشأ رواني‌ (80درصد علل‌):1 – اضطراب‌ و استرس‌2 – افسردگي‌ب‌ – خستگي‌ با منشأ جسمي‌ (20درصد علل‌):1 – بيماري‌هاي‌ عفوني‌(بيماري‌هاي‌ تب‌ دار مانند تب‌مالت‌،سل‌، ايدز يا بيماري‌هاي‌ وابسته‌ به‌ايدز، سندروم‌ خستگي‌ بعد ازبيماريهاي‌ ويروسي‌).2 – اختلالات‌ متابوليك‌ و غدددرون‌ريز: كم‌ كاري‌ تيروئيد، پركاري‌غده‌ پاراتيروئيد، كم‌كاري‌ هيپوفيز،پايين‌ بودن‌ قند خون‌، ديابت‌، اورمي‌،كمبود پتاسيم‌ در خون‌، كمبود سديم‌.3 – اختلالات‌ خوني‌: آنمي‌، كم‌خونــي‌، لنفــوم‌ ولوسمي‌ (سرطانهاي‌خون‌)4 – بيماري‌هاي‌ كليوي‌ :نارسايي‌حاد كليه‌ – نارسايي‌ مزمن‌ كليه‌5 – بيماري‌هاي‌ كبدي‌ :هپاتيت‌حاد، هپاتيت‌ مزمن‌ و سيروز كبدي‌(چروك‌ شدن‌ كبد يا از كارافتادن‌ كبد).6 – بيماري‌هاي‌ التهابي‌: بيماري‌هاي‌بافت‌ همبند، بيماري‌هاي‌ التهابي‌ روده‌7 – بيماري‌هاي‌ ريوي‌ مزمن‌8 – بيماري‌هاي‌ قلبي‌ عروقي‌ مزمن‌ – سرطان‌ها10 – سندرم‌ خستگي‌ مزمن‌11 – بيماري‌هاي‌ عضلاني‌ – عصبي‌12 – علل‌ متفرقه‌: مصرف‌داروهايي‌ مانند آنتي‌ هيستامين‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهاي‌ روانپزشكي‌،داروهاي‌ ضدفشارخون‌ و سؤ مصرف‌داروها – الكليسم‌ (مصرف‌ الكل‌) -درد مزمن‌ – كار بيش‌ از حد – زايمان‌ -رژيم‌هاي‌ غذايي‌ نادرست‌.

———————————————————————————

درمان خانگی ضعف بدن

بسیاری از داروهای خانگی ساده نیز انرژی را افزایش می دهد و قدرت از دست رفته را بر می گرداند:

. موز

موز یک منبع بزرگ از قندهای طبیعی مانند ساکاروز، فروکتوز، گلوکز است که می تواند انرژی را بطور قابل توجهی افزایش دهد. به علاوه، موز دارای پتاسیم است، ماده معدنی بدن که قند را به انرژی تبدیل میکند. فیبر موجود در موز نیز سطح قند خون را متعادل میکند. هر زمان که احساس ضعف کردید، یک یا دو عدد موز بخورید. برای کمک به تقویت بدن و جلوگیری از احساس ضعف، یک موز رسیده را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید دو بار در روز بخورید.

. بادام

بادام ویتامین E دارد و به انسان انرژی میدهد. همچنین، به دلیل اینکه منیزیم موجود در بادام زیاد است بی حالی را از بین می برد. چون کمبود خفیف منیزیم ممکن است باعث ضعف در برخی از افراد شود.دو عدد بادام، یک عدد انجیر خشک، و چند کشمش را یک شب در آب خیس کنید. در صبح روز بعد آنها را به همراه آبش بخورید . همچنین، بادام بو داده بخورید تا انرژی بگیرید

. شیر

شیر بهترین منبع ویتامین B است که ضعف و خستگی را از بین می برد. همچنین، این منبع خوبی از کلسیم است که استخوانها و عضلات را قوی نگه می دارد قوی است.هر زمان که احساس خستگی و ضعف کردید، یک فنجان شیر گرم را با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده بنوشید.شما همچنین می تواند دو تا سه انجیر را در یک فنجان شیر بجوشانید. خوردن انجیر پخته و شیر برای به دست آوردن نیرو بسیار خوبست.

. انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی میوه بسیار مغذی است که سطح انرژی را بهبود می بخشد. منبع خوبی از ویتامین C، کلسیم، پروتئین، آهن، کربوهیدرات ها، و فسفر است. خوردن روزانه انگور فرنگی هندی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. چند انگور فرنگی هندی را در آبمیوه گیری بریزید و آب آن را با دو قاشق عسل مخلوط کنید و دو یا سه بار در روز بمدت یک هفته بخورید

. جینسنگ

برای قرن ها به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته شده است، جینسنگ بسیار پر انرژی است.جینسنگ را نازک برش بدهید.هشت تا برش در سه فنجان آب به مدت دقیقه روی حرارت کم قرار دهید کمی عسل بریزید و بگذارید خنک شود.روزانه یک تا سه فنجان چای جینسنگ مورد نیاز است

توجه: جین سنگ برای کسانی که فشار خون بالا دارند توصیه نمی شوند

. شیرین بیان

شیرین بیان با ضعف مبارزه میکند این گیاه به طور طبیعی غده آدرنالین ترشح میکند، در نتیجه انرژی و سوخت و ساز بدن را ا فزایش میدهند. یک قاشق چای خوری پودر شیرین بیان و دو قاشق چای خوری عسل به یک لیوان شیر گرم بریزید. دو بار در روز بخورید

توجه: شیرین بیان برای فشار خون بالا توصیه نمی شود، بنابراین قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید

ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی

. انبه

انبه یک میوه شیرین و آبدار است که حاوی مقدار خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است . همچنین منبع بسیار خوبی از فیبر ، پتاسیم، منیزیم و مس هستند.به علاوه، آهن موجود در انبه با کم خونی مبارزه میکند به افزایش تعداد سلول های ق خون در بدن کمک کند. علاوه بر این، انبه حاوی نشاسته، است که قند را به انرژی تبدیل میکند.نوشیدن یک لیوان میلک شیک انبه برای انرژی دادن بسیار خوبست. همچنین می توانید به برشهای انبه. یک قاشق چای خوری عسل، زعفران، پودر هل و کمی از آب گل رز بریزید. دو بار در روز برای درمان ضعف ناشی از کم خونی مفید است

ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی

. توت فرنگی

توت فرنگی علاوه بر کم کالری بودن رژیم غذایی سالم است که انسان را در طول روز پر انرژی نگه می دارد.حاوی ویتامین C، یک آنتی اکسیدان است که به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن کمک میکند، همچنین دارای منگنز، فیبر است. نوشیدن نیم لیوان آب توت فرنگی تازه هر زمان که احساس ناتوانی کردید مفید است. شما همچنین می توانید توت فرنگی را ساده و یابا میوه های کم کالری، دیگر که فیبر بالا داشته باشد مثل سالاد میوه مخلوط کنید و بخورید .

ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی

. تخم مرغ

یکی از راه های مهم برای مبارزه با ضعف است . تخم مرغ مواد مغذی مانند پروتئین، آهن، ویتامین A، اسید فولیک، ریبوفلاوین و اسید پانتوتنیک دارد.هر روز یک تخم مرغ بخورید. اگر دوست ندارید تخم مرغ آب پز بخورید، املت با پنیر یا سبزیجات سبز، و یا یک ساندویچ تخم مرغ بخورید.

ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی ویتامین های انبه نشانه های ضعف و خستگی علت ضعف بدن راه های مهم برای مبارزه با خستگی درمان ناتوانی

. قهوه

کافئین موجود در قهوه قدرت پردازش مغز را بیشتر کرده و انرژی را افزایش می دهد.در نوشیدن قهوه همیشه اعتدال را رعایت کنیدعلاوه بر انرژی دادن ، متابولیسم بدن را بهبود می بخشد، استقامت را افزایش داده، تمرکز را بهبود می بخشد میدهدو درد را کاهش میدهد.در روز بیش از دو فنجان قهوه ننوشید. خطر ابتلا به اضطراب و بی خوابی را افزایش می دهد.اگر هنوز هم احساس خستگی بیشتر میکنید به پزشک مراجعه کنید

———————————————————————————

بعضی افراد با این که شبانه ساعت یا بیشتر هم می خوابند، باز هم در طول روز خسته اند. Sleep Apnea در واقع قطع موقتی تنفس در خواب است که مدت چندین ثانیه طول می کشد. هر بار که شما دچار این حالت می شوید برای لحظاتی از خواب بیدار می شوید و ممکن است خود شما هم از این بیدار شدن های کوتاه اطلاعی نداشته باشید.راه حل: در صورت اضافه وزن، وزن خود را کم کنید، سیگار را ترک کنید.

تغذیه ناکافی هم یکی دیگر از دلایل خستگی است. همچنین خوردن غذاهای اشتباه! می تواند چنین مشکلی ایجاد کند. اگر شما روز خود را با خوردن شیرینیجات شروع می کنید، گلوکز خون شما به سرعت افزایش می یابد و به همان سرعت نیز پایین می آید در نتیجه شما پس از مدت کوتاهی احساس کسالت و خستگی می کنید.راه حل: همیشه یک صبحانه کامل بخورید. سعی کنید صبحانه شما شامل پروتئین و کربوهیدرات های کمپلکس باشد مانند تخم مرغ و غلات. این ترکیب غذایی یک منیع انرژی است که به تدریج در اختیار سلول های بدن شما قرار می گیرد.

آنمی یکی از دلایل خستگی در خانم هاست و زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی توسط گلبول های ق در اختیار سلول های بدن قرار نمی گیرد. آنمی با یک تست خون ساده قابل تشخیص است.راه حل: درمان آنمی به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. مثلا آنمی کمبود آهن(Iron Deficiency Anemia) با کمک مکمل غذایی آهن یا غذاهای دارای آهن مانند گوشت، جگر، لوبیا و … درمان می شود.

افسردگی علاوه بر اینکه بر روی روان اثرات سوء می گذارد، بلکه باعث اختلالات فیزیکی مانند خستگی، سردرد و بی میلی جنسی می شود. اگر به مدت هفته یا بیشتر به این علایم دچار شدید، احتمالا به افسردگی دچار شده اید.افسردگی به خوبی به روان درمانی و دارو پاسخ می دهد. برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است که در گردن و جلوی حنجره واقع شده است. این غده متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کنترل می کند. هنگامی که فعالیت این غده کم می شود شما دچار خستگی و کسالت می شوید.راه حل: یک تست خون می تواند کم بودن هورمون های تیروئید شما را تایید کند. هورمون های سنتتیک که توسط پزشک شما تجویز می شوند به راحتی متابولیسم بدن شما را به حالت عادی بر می گردانند.

همه ما می دانیم که خوردن کافئین باعث افزایش هوشیاری و تمرکز می شود. اما محققان به این نتیجه رسیده اند که خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی کافئین ممکن است باعث ایجاد خستگی شود.راه حل: از خوردن قهوه، چای، شکلات و داروهای حاوی کافئین به مقدار زیاد پرهیز کنید.

معمولا عفونت مجرای ادرار با علائمی چون سوزش ادرار و احساس ادرار فراوان داشتن شناخته می شود. اما این عفونت بعضی وقت ها هیچ علامتی غیر از خستگی ندارد.راه حل: یک تست ادرار می تواند وجود یا عدم وجود این عفونت را تایید کند. با پزشک خود مشورت کنید. این عفونت وخستگی ناشی از آن به راحتی در عرض یک هفته از بین می رود.

در افراد دیابتی گلوکز در خون باقی می ماند و توسط سلول ها استفاده نمی شود و به انرژی تبدیل نمی شود.در نتیجه بدن به کمبود انرژی و خستگی دچار می شود. برای آگاهی از علائم دیابت به این پست مراجعه کنید.راه حل: برای تایید ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید. این بیماری نیز قابل کنترل است.

بیماری های قلبی خصوصا در سنین بالا باعث ایجاد خستگی حتی در حین انجام کارهای ساده روزانه می شوند.راه حل: مشورت با پزشک و استفاده مرتب از داروهای تجویز شده و تغییراتی در سبک زندگی، باعث تحت کنترل در آمدن بیماری های قلبی می شوند.

بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود. چنانچه پس از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت می شوید، احتمال حساسیت به آن ماده غذایی را در نظر بگیرید.راه حل: می توانید با پزشک خود مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند خودداری کنید.

چنانچه خستگی شما بیش از وجود داشته و شدت خستگی شما به حدی است که از عهده کارهای روزانه خود بر نمی آیید، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. شایع ترین علامت این بیماری، خستگی شدید و دائم بدون علت خاص است.راه حل: مشورت با پزشک و انجام دادن بعضی تمرینات بدنی خاص و تغییراتی در سبک زندگی باعث بهبودی می شود.

راه حلی سریع برای خستگی های متوسط

چنانچه شما به خستگی متوسط که هیچ دلیل خاص پزشکی برای آن پیدا نشده است دچارید، ممکن است ورزش کردن یک راه حل خوب باشد. یک پیاده روی یا دوچرخه سواری دقیقه ای به مدت روز در هفته راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است.


 

 

 

 

 مطالب
این صفحه : 1- بررسی علت خستگی مفرط ، سستی ،خواب آلودگی و بی حوصلگی و راه های
غلبه بر خستگی

2-
مهمترین‌ علل‌ خستگی‌مزمن کدامند ؟

‌3-
سندرم خستگی مزمن

4
–  علت احساس خستگی و کسالت چیست؟

 5-
چه غذاهايي براي رفع خستگي مفیدند ؟


6-   دلایل خواب‌آلودگی و خستگی مداوم
چیست؟

7- علت
سستی و درد پاها و عضلات چیست


بررسی علت
خستگی و ضعف ، سستی ،خواب آلودگی همیشگی و راههای غلبه بر احساس بی حوصلگی

 

بررسی علت خستگی مفرط ، سستی
،خواب آلودگی و بی حوصلگی و راه های غلبه بر خستگی


ضعف‌ عمومی‌ یک‌بیماری‌ نیست‌ بلکه‌ یک‌ شکایت‌ است‌و می‌تواند شکایت‌ آغازین‌ هر
بیماری‌باشد. برخورد صحیح‌ و مناسب‌ کادر پزشکی با بیماری‌ که‌ با این‌ شکایت‌ به‌
درمانگاه‌ مراجعه‌ می‌کند موجب‌جلوگیری‌ از صرف‌ وقت‌ و هزینه‌ ومراجعه‌ بی‌مورد
به‌ پزشکان گوناگون‌ می‌شود،بخصوص‌ در جاهایی‌ که‌ دسترسی‌ به امکانات تخصصی ‌‌
آسان‌ نیست‌ باعث‌ می‌شود که‌بیمار سریعتر به‌ پزشک‌ یا متخصص ارجاع‌ داده‌شود تا
از عوارض‌ تأخیر در درمان‌مصون‌ بماند.


خستگی‌ یکی‌ از شایع‌ترین‌نشانه‌هایی‌ است‌ که‌ بیمار به‌ خاطر آن‌به‌ پزشک‌ و
مراکز بهداشتی‌ درمانی‌مراجعه‌ می‌نماید. خستگی‌ احساسی‌است‌ که‌ توسط بیمار و به‌
صور مختلف‌از جمله‌: بی‌حالی‌، کسالت‌ و زود خسته‌شدن‌،
فقدان‌ انگیزه‌ و نیرو، ازدست‌دادن‌ میل‌ و علاقه‌ به‌ کارهای‌روزمره‌ شادابی‌ کم‌
یا احساس‌ یأس‌ وناامیدی‌ بیان‌ می‌شود; همچنین‌ به‌صورت‌ احساس‌ باطنی‌
ضعف‌ و میل‌شدید به‌ استراحت‌ یا خوابیدن‌ نیز بیان‌می‌گردد.

علت خستگی مفرط و راه های غلبه
بر آن ها :

 –
خواب ناکافی

یکی از شایع ترین دلایل خستگی،
کم خوابی است. بنابر آمار موسسه ملی سلامت آمریکا،
میلیون نفر از آمریکاییها از کمبود خواب مزمن رنج می برند.

راه حل: هر شب
الی
ساعت بخوابید.
– قطع تنفس در خواب (Sleep
Apnea)

بعضی افراد با این که شبانه
ساعت یا بیشتر هم می خوابند،
باز هم در طول روز خسته اند. Sleep Apnea
در واقع قطع موقتی تنفس در خواب است که مدت چندین ثانیه طول می کشد. هر بار که شما
دچار این حالت می شوید برای لحظاتی از خواب بیدار می شوید و ممکن است خود شما هم از
این بیدار شدن های کوتاه اطلاعی نداشته باشید.

راه حل: در صورت اضافه وزن،
وزن خود را کم کنید، سیگار را ترک کنید.
– غدای ناکافی

تغذیه ناکافی هم یکی دیگر از
دلایل خستگی است. همچنین خوردن غذاهای اشتباه! می تواند چنین مشکلی ایجاد کند. اگر
شما روز خود را با خوردن شیرینیجات شروع می کنید، گلوکز خون شما به سرعت افزایش می
یابد و به همان سرعت نیز پایین می آید در نتیجه شما پس از مدت کوتاهی احساس کسالت و
خستگی می کنید.

راه حل: همیشه یک صبحانه کامل
بخورید. سعی کنید صبحانه شما شامل پروتئین و کربوهیدرات های کمپلکس باشد مانند تخم
مرغ و غلات. این ترکیب غذایی یک منیع انرژی است که به تدریج در اختیار سلول های بدن
شما قرار می گیرد.
– کم خونی (Anemia)

آنمی یکی از دلایل خستگی در
خانم هاست و زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی توسط گلبول های ق در اختیار
سلول های بدن قرار نمی گیرد. آنمی با یک تست خون ساده قابل تشخیص است.

راه حل: درمان آنمی به علت
ایجاد کننده آن بستگی دارد. مثلا آنمی کمبود آهن(Iron
Deficiency Anemia) با کمک مکمل غذایی آهن یا غذاهای
دارای آهن مانند گوشت، جگر، لوبیا و درمان می شود.
– افسردگی

افسردگی علاوه بر اینکه بر روی
روان اثرات سوء می گذارد، بلکه باعث اختلالات فیزیکی مانند خستگی، سردرد و بی میلی
جنسی می شود. اگر به مدت هفته
یا بیشتر به این علایم دچار شدید، احتمالا به افسردگی دچار شده اید.

افسردگی به خوبی به روان درمانی
و دارو پاسخ می دهد. برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.
– کم کاری تیروئید (Hypothyroidism)

تیروئید یکی از غدد درون ریز
بدن است که در گردن و جلوی حنجره واقع شده است. این غده متابولیسم و سوخت و ساز بدن
را کنترل می کند. هنگامی که فعالیت این غده کم می شود شما دچار خستگی و کسالت می
شوید.

راه حل: یک تست خون می تواند کم
بودن هورمون های تیروئید شما را تایید کند. هورمون های سنتتیک که توسط پزشک شما
تجویز می شوند به راحتی متابولیسم بدن شما را به حالت عادی بر می گردانند.
– خوردن کافئین زیاد

همه ما می دانیم که خوردن
کافئین باعث افزایش هوشیاری و تمرکز می شود. اما محققان به این نتیجه رسیده اند که
خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی کافئین ممکن است باعث ایجاد خستگی شود.

راه حل: از خوردن قهوه، چای،
شکلات و داروهای حاوی کافئین به مقدار زیاد پرهیز کنید.
– عفونت پنهان مجرای ادرار

معمولا عفونت مجرای ادرار با
علائمی چون سوزش ادرار و احساس ادرار فراوان داشتن شناخته می شود. اما این عفونت
بعضی وقت ها هیچ علامتی غیر از خستگی ندارد.

راه حل: یک تست ادرار می تواند
وجود یا عدم وجود این عفونت را تایید کند. با پزشک خود مشورت کنید. این عفونت
وخستگی ناشی از آن به راحتی در عرض یک هفته از بین می رود.
– دیابت

در افراد دیابتی گلوکز در خون
باقی می ماند و توسط سلول ها استفاده نمی شود و به انرژی تبدیل نمی شود.در نتیجه
بدن به کمبود انرژی و خستگی دچار می شود. برای آگاهی از علائم دیابت به این پست
مراجعه کنید.

راه حل: برای تایید ابتلا یا
عدم ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید. این بیماری نیز قابل کنترل است.
– بیماری های قلبی

بیماری های قلبی خصوصا در سنین
بالا باعث ایجاد خستگی حتی در حین انجام کارهای ساده روزانه می شوند.

راه حل: مشورت با پزشک و
استفاده مرتب از داروهای تجویز شده و تغییراتی در سبک زندگی، باعث تحت کنترل در
آمدن بیماری های قلبی می شوند.
– حساسیت های غذایی

بسیاری از پزشکان بر این عقیده
اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود. چنانچه پس
از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت می شوید، احتمال حساسیت به آن ماده غذایی
را در نظر بگیرید.

راه حل: می توانید با پزشک خود
مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند
خودداری کنید.
– سندرم خستگی مزمن (Chronic
Fatigue Syndrome)

چنانچه خستگی شما بیش از
وجود داشته و شدت خستگی شما به حدی
است که از عهده کارهای روزانه خود بر نمی آیید، احتمال ابتلا به این بیماری وجود
دارد. شایع ترین علامت این بیماری، خستگی شدید و دائم بدون علت خاص است.

راه حل: مشورت با پزشک و انجام
دادن بعضی تمرینات بدنی خاص و تغییراتی در سبک زندگی باعث بهبودی می شود.
راه حلی سریع برای خستگی های متوسط

چنانچه شما به خستگی متوسط که
هیچ دلیل خاص پزشکی برای آن پیدا نشده است دچارید، ممکن است ورزش کردن یک راه حل
خوب باشد. یک پیاده روی  یا دوچرخه سواری
دقیقه ای به مدت روز در هفته
راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است.

 نکاتی‌ که‌ در جهت‌تشخیص‌ و
درمان‌ صحیح‌ و به‌موقع‌ علت‌ ضعف‌ باید موردتوجه‌ کادر درمانی قرارگیرندعبارتند
از:


گرفتن‌ شرح‌ حال‌ دقیق‌ و کامل‌از بیمار که‌ زمان‌ شروع‌ و کیفیت‌ آن‌ درطول‌ روز –
ارتباط آن‌ با ماده‌ غذایی‌خاص‌ – سابقه‌ بیماری‌ قبلی‌ – سابقه‌زایمان‌ و باید
به‌ دقت‌ سؤال‌ شود.


انجام‌ معاینات‌ لازم‌ مانندگرفتن‌ فشارخون‌، درجه‌ حرارت‌ و بایدبه‌ سایر علایم‌
همراه‌ نیز توجه‌ کرد.

 به‌ طور مثال‌ مشاهده‌ موهای‌
زبر،ریزش‌ یک‌ سوم‌ خارجی‌ ابروها، صدای‌خشن‌، حالت‌ خمیری‌ پوست‌ به‌ نفع‌کم‌کاری‌
غده‌ تیروئید می‌باشد و یاافزایش‌ ضربان‌ قلب‌، لرزش‌، موهای‌نازک‌، کف‌ دست‌های‌
گرم‌ و مرطوب‌ به‌نفع‌ پرکاری‌ تیروئید است‌; همچنین‌رنگ‌ پریدگی‌ پوست‌ و ملتحمه‌
حاکی‌از وجود کم‌ خونی‌ است‌.

زبان‌ صاف‌ وشفاف‌ و ترک‌
خوردگی‌ کنار لبها نشانه‌کمبود ویتامین‌ها می‌باشد. بیماری‌ که‌ باخارش‌ مراجعه‌
می‌کند و در معاینه‌ کبدبزرگی‌ دارد که‌ ممکن‌ است‌ همراه‌ بازردی‌ یا بدون‌ زردی‌
باشد نشانه‌هپاتیت‌ است‌.

مشاهده‌ کبودی‌ پوست‌بدن‌ که‌
گاهی‌ همراه‌ با رنگ‌ پریدگی‌است‌ دلیل‌ کمبود پلاکت‌ است‌ که‌ممکن‌ است‌ که‌ بخشی‌
از یک‌ اختلال‌خونی‌ باشد.

وجود تب‌ یک‌ بیماری‌عفونی‌ را
مطرح‌ می‌کند و یا پایین‌ بودن‌فشارخون‌ همراه‌ با تغییر رنگ‌ پوست‌نشانه‌ نارسایی‌
غده‌ فوق‌ کلیوی‌ است‌.به‌ هر حال‌ بیماری‌ که‌ با ضعف‌ عمومی‌مراجعه‌ می‌کند از
زمان‌ بیمار ومشاهده‌ او تا پایان‌ معاینه‌ بالینی‌می‌توان‌ حدس‌ هایی‌ زد و
برای‌ اطمینان‌می‌توان‌ از آزمایش‌های‌ مختلف‌ کمک‌گرفت‌.
– تهیه‌ نمونه‌
آزمایشگاهی‌ درصورت‌ لزوم‌ مانند تهیه‌ نمونه‌ خلط،مدفوع‌، لام‌ خون‌، آزمایش‌
کامل‌ ادرار وخون‌
– تشخیص‌ بیماری‌ بر
اساس‌شرح‌ حال‌ و معاینات‌ و با توجه‌ به‌بیماری‌های‌ شایع‌ در منطقه‌
– آموزش‌ موارد بهداشتی‌
موردنیاز به‌ بیمار و اطرافیانش‌
– ارجاع‌ به‌ پزشک‌ در
صورت‌لزوم‌
– پیگیری‌ صحیح‌ و به‌
موقع‌بیمار.

علل‌ خستگی‌:

خستگی‌ ناشی‌ از کارهای‌
زیادروزانه‌ یا فعالیت‌ جسمی‌ مداوم‌ امری‌طبیعی‌ است‌. خستگی‌ ممکن‌ است‌ دراثر
استرس‌های‌ طولانی‌ مدت‌ هیجانی‌یا فشارهای‌ عصبی‌ نیز به‌ وجود آید; درچنین‌
شرایطی‌ چون‌ علت‌ خستگی‌معمولا برای‌ بیمار روشن‌ است‌، لذا ندرتا به‌ پزشک‌
مراجعه‌ می‌کند، باوجود این‌ خستگی‌ مزمن‌ یک‌ حالت‌طبیعی‌ نیست‌.

مهمترین‌ علل‌ خستگی‌مزمن‌:
الف‌ – خستگی‌ با منشأ روانی‌ (درصد
علل‌):
– اضطراب‌ و استرس‌
– افسردگی‌
ب‌ – خستگی‌ با منشأ جسمی‌ (درصد
علل‌):
– بیماری‌های‌
عفونی‌(بیماری‌های‌ تب‌ دار مانند تب‌مالت‌،سل‌، ایدز یا بیماری‌های‌ وابسته‌
به‌ایدز، سندروم‌ خستگی‌ بعد ازبیماریهای‌ ویروسی‌).
– اختلالات‌ متابولیک‌ و
غدددرون‌ریز: کم‌ کاری‌ تیروئید، پرکاری‌غده‌ پاراتیروئید، کم‌کاری‌ هیپوفیز،پایین‌
بودن‌ قند خون‌، دیابت‌، اورمی‌،کمبود پتاسیم‌ در خون‌، کمبود سدیم‌.
– اختلالات‌ خونی‌: آنمی‌،
کم‌خونــی‌، لنفــوم‌ ولوسمی‌ (سرطانهای‌خون‌)
– بیماری‌های‌ کلیوی‌
:نارسایی‌حاد کلیه‌ – نارسایی‌ مزمن‌ کلیه‌
– بیماری‌های‌ کبدی‌
:هپاتیت‌حاد، هپاتیت‌ مزمن‌ و سیروز کبدی‌(چروک‌ شدن‌ کبد یا از کارافتادن‌ کبد).
– بیماری‌های‌ التهابی‌: بیماری‌های‌بافت‌ همبند،
بیماری‌های‌ التهابی‌ روده‌
– بیماری‌های‌ ریوی‌ مزمن‌
– بیماری‌های‌ قلبی‌
عروقی‌ مزمن‌
– سرطان‌ها
– سندرم‌ خستگی‌ مزمن‌
– بیماری‌های‌ عضلانی‌ –
عصبی‌
– علل‌ متفرقه‌:
مصرف‌داروهایی‌ مانند آنتی‌ هیستامین‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای‌
روانپزشکی‌،داروهای‌ ضدفشارخون‌ و سؤ مصرف‌داروها – الکلیسم‌ (مصرف‌ الکل‌) -درد
مزمن‌ – کار بیش‌ از حد – زایمان‌ -رژیم‌های‌ غذایی‌ نادرست‌.

    نتیجه‌گیری‌:

 – به‌ طور خلاصه‌ نتیجه‌
می‌گیریم‌که‌ از شرح‌ حال‌ بیماران‌ مبتلا به‌خستگی‌ مطالب‌ زیادی‌ را می‌توان‌
به‌دست‌ آورد، شایعترین‌ علت‌ خستگی‌منشأ روانی‌ داشته‌ و در اثر اضطراب‌،عصبانیت‌
یا منازعات‌ مزمن‌ به‌ وجودمی‌آید، لذا یک‌ بررسی‌ دقیق‌ ازوضعیت‌ روحی‌ روانی‌
بیمار و زندگی‌وی‌ الزامی‌ است‌; همچنین‌ یک‌ علت‌ایجاد خستگی‌ واکنش‌های‌
افسردگی‌است‌ که‌ با ضعف‌، بی‌اشتهایی‌، کاهش‌وزن‌، فقدان‌ احساس‌، بی‌
خوابی‌،گوشه‌گیری‌، فقدان‌ میل‌ و انگیزه‌ درانجام‌ کارهای‌ روزانه‌ و
خودکم‌بینی‌همراه‌ می‌باشد.

بیماران‌ مبتلا به‌ خستگی‌ناشی‌
از اضطراب‌ به‌ طور کلی‌ موقع‌رفتن‌ به‌ بستر و همچنین‌ هنگام‌بیدارشدن‌ در صبح‌
خسته‌ هستند. به‌نظر می‌رسد خستگی‌ ناشی‌ از علل‌روانی‌ در طول‌ روز کاهش‌ یابد.

بسیاری‌ از بیماران‌ اظهار
می‌دارند که‌همیشه‌ خسته‌ بوده‌ و هر قدر استراحت‌می‌کنند یا می‌خوابند خستگی‌
آنهابرطرف‌ نمی‌شود و استراحت‌ به‌ آنهانیرو نمی‌بخشد. معمولا بررسی‌ بیشترمشخص‌
می‌کند که‌ خستگی‌ به‌ طورقابل‌ ملاحظه‌ای‌ نوسان‌ دارد طوری‌ که‌در یک‌ زمان‌
احساس‌ خستگی‌ می‌کندو در زمان‌ دیگر که‌ فقط چند دقیقه‌طول‌ می‌کشد احساس‌ نیرو
می‌نماید وقادر است‌ همه‌ وظایف‌ محوله‌ را بخوبی‌انجام‌ دهد; سردرد، دردهای‌
عضلانی‌ وضعف‌ به‌ طور شایع‌ همراه‌ با خستگی‌مشاهده‌ می‌شوند.

خستگی‌ ناشی‌ ازبیماری‌های‌
جسمی‌ به‌ صورت‌ کاهش‌فعالیت‌، استراحت‌ و خواب‌ تظاهرمی‌کند. احتمالا بیمار هنگام‌
صبح‌ بدون‌خستگی‌ از خواب‌ برمی‌خیزد ولی‌فعالیت‌ کمتر از کار معمولی‌ وی‌ راخسته‌
می‌کند. انکار یا کم‌ اهمیت‌شمردن‌ خستگی‌ در بیماری‌ که‌ خسته‌به‌ نظر می‌رسد و یا
طبق‌ اظهارات‌ افرادخانواده‌، کسل‌ و خسته‌ شده‌ است‌،معمولا نشانه‌ یک‌ بیماری‌
عضوی‌ است‌تا یک‌ اختلال‌ روانی‌.

 بیماری‌ که‌ در ظاهر رنگ‌
پریده‌،زرد و بیمارگونه‌ است‌ و به‌ نظر خسته‌ وفرسوده‌ می‌آید و دارای‌
گونه‌های‌فرورفته‌ و پشت‌ خمیده‌ است‌، احتمالایک‌ بیماری‌ عضوی‌ دارد. در
تمام‌بیماران‌ انجام‌ یک‌ معاینه‌ عمومی‌ وکامل‌ و بخصوص‌ معاینه‌ عصبی‌
الزامی‌است‌. اقدامات‌ تشخیصی‌ (مثل‌شمارش‌ سلول‌های‌ خونی‌،سدیمانتاسیون‌، کامل‌
ادرار، تست‌های‌بیوشیمیایی‌، تست‌های‌ تیروئید، قندخون‌، رادیوگرافی‌ سینه‌، نوار
قلب‌ و درصورت‌ لزوم‌ بررسی‌ از نظر ایدز وبیماری‌های‌ بافت‌همبند) جهت‌ردکردن‌
علل‌ عضوی‌ بیماری‌ الزامی‌است‌. در صورتی‌ که‌ علت‌ عضوی‌خاصی‌ مشخص‌ شد بیمار را
تحت‌نظرگرفته‌ تا زمانی‌ که‌ بتوان‌ با دلیل‌، وجودیک‌ بیماری‌ عمومی‌ را رد نمود.
اگراقدامات‌ تشخیصی‌ اولیه‌ در بیماری‌ که‌غیر از خستگی‌ مشکلی‌ ندارد منفی‌باشد
معمولا خستگی‌ منشأ روانی‌ دارد.لازم‌ است‌ خستگی‌ از ضعف‌ عضلانی‌که‌ به‌ صورت‌
کاهش‌ قدرت‌ یک‌ یا چندعضله‌ (به‌ صورت‌ فلج‌ کامل‌ یا ناقص‌)بروز می‌نماید و
می‌تواند ناشی‌ ازبیماری‌ عضله‌، سیستم‌ عصبی‌ یااختلالات‌ الکترولیتی‌ باشد
افتراق‌ داده‌شود.

 بنابراین‌ همکاران توجه کنند
که هر بیماری‌ که‌با شکایت‌ ضعف‌ عمومی‌ مراجعه‌ کرد،باید به‌ دقت‌ به‌ سخنانش‌
گوش‌ داد و باحوصله‌ شرح‌ حال‌ گرفت‌ و سپس‌ درصورت‌ نیاز اقدامات تشخیصی و درمانی
را انجام داد و در صورت نیاز به متخصص مربوطه ارجاع داد.

  –
گرفتن‌ شرح‌ حال‌ دقیق‌ و کامل‌از بیمار که‌ زمان‌ شروع‌
و کیفیت‌ آن‌ درطول‌ روز – ارتباط آن‌ با ماده‌ غذایی‌خاص‌ – سابقه‌ بیماری‌ قبلی‌
– سابقه‌زایمان‌ و باید به‌ دقت‌ سؤال‌ شود.
– انجام‌ معاینات‌ لازم‌
مانندگرفتن‌ فشارخون‌، درجه‌ حرارت‌ و بایدبه‌ سایر علایم‌ همراه‌ نیز توجه‌
کرد.    به‌ طور مثال‌ مشاهده‌ موهای‌ زبر،ریزش‌ یک‌ سوم‌ خارجی‌ ابروها،
صدای‌خشن‌، حالت‌ خمیری‌ پوست‌ به‌ نفع‌کم‌کاری‌ غده‌ تیروئید می‌باشد و یاافزایش‌
ضربان‌ قلب‌، لرزش‌، موهای‌نازک‌، کف‌ دست‌های‌ گرم‌ و مرطوب‌ به‌نفع‌ پرکاری‌
تیروئید است‌; همچنین‌رنگ‌ پریدگی‌ پوست‌ و ملتحمه‌ حاکی‌از وجود کم‌ خونی‌ است‌.
زبان‌ صاف‌ وشفاف‌ و ترک‌ خوردگی‌ کنار لبها نشانه‌کمبود ویتامین‌ها می‌باشد.
بیماری‌ که‌ باخارش‌ مراجعه‌ می‌کند و در معاینه‌ کبدبزرگی‌ دارد که‌ ممکن‌ است‌
همراه‌ بازردی‌ یا بدون‌ زردی‌ باشد نشانه‌هپاتیت‌ است‌. مشاهده‌ کبودی‌ پوست‌بدن‌
که‌ گاهی‌ همراه‌ با رنگ‌ پریدگی‌است‌ دلیل‌ کمبود پلاکت‌ است‌ که‌ممکن‌ است‌ که‌
بخشی‌ از یک‌ اختلال‌خونی‌ باشد. وجود تب‌ یک‌ بیماری‌عفونی‌ را مطرح‌ می‌کند و یا
پایین‌ بودن‌فشارخون‌ همراه‌ با تغییر رنگ‌ پوست‌نشانه‌ نارسایی‌ غده‌ فوق‌ کلیوی‌
است‌.به‌ هر حال‌ بیماری‌ که‌ با ضعف‌ عمومی‌مراجعه‌ می‌کند از زمان‌ بیمار
ومشاهده‌ او تا پایان‌ معاینه‌ بالینی‌می‌توان‌ حدس‌ هایی‌ زد و برای‌
اطمینان‌می‌توان‌ از آزمایش‌های‌ مختلف‌ کمک‌گرفت‌.

  –
تهیه‌ نمونه‌ آزمایشگاهی‌ درصورت‌ لزوم‌ مانند تهیه‌
نمونه‌ خلط،مدفوع‌، لام‌ خون‌، آزمایش‌ کامل‌ ادرار وخون‌  

  –
تشخیص‌ بیماری‌ بر اساس‌شرح‌ حال‌ و معاینات‌ و با توجه‌
به‌بیماری‌های‌ شایع‌ در منطقه‌

  –
آموزش‌ موارد بهداشتی‌ موردنیاز به‌ بیمار و اطرافیانش

  –
ارجاع‌ به‌ پزشک‌ در صورت‌لزوم‌ 

  –
پیگیری‌ صحیح‌ و به‌ موقع‌بیمار.       

سندرم خستگی مزمن(CFS)
چیست؟

علائم و نشانه های این سندرم با
بسیاری از بیماری ها مشترک است. خستگی در بسیاری از بیماری ها وجود دارد.
تا
درصد بیماران از خستگی شاکی هستند.
آنچه که از مفهوم “سندرم خستگی مزمن (Chronic
fatigue syndrome) می توان فهمید، خستگی
است. اما این خستگی بعد از کار زیاد، اضطراب یا بی خوابی رخ نمی دهد، بلکه این
خستگی از نوع شدید و خطرناک می باشد و با استراحت و داشتن فعالیت بدنی و ذهنی از
بین نمی رود. این خستگی تمام بدن را احاطه کرده و فعالیت بدنی و توان فرد را کم می
کند.

هنوز مشخص نیست که چرا این
سندرم به وجود می آید. اما ممکن است در اثر تضعیف سیستم ایمنی یا انتقال ویروس
باشد.

در بعضی مقالات آمده است که،
سندرم خستگی مزمن می تواند بعد از یک بیماری(مثلا سرماخوردگی) و یا بعد از یک فشار
عصبی شدید به وجود آید.

به طور کلی افراد مبتلا به این
سندرم، از افراد بیمار کمتر فعالیت می کنند. این بیماری موجب کاهش فعالیت های مختلف
شغلی، شخصی، اجتماعی و تحصیلی می شود. پس عملا فرد را منزوی می سازد.

علائم و نشانه های این سندرم

بیماران مبتلا، مدت
ماه یا بیشتر، خستگی کشیده اند. علاوه
بر این، نشانه های دیگری نیز دارد، از جمله:


ناتوانی در تمرکز و عدم حافظه

– عدم
توانایی فعالیت بدنی و یا مغزی


سرحال نبودن

– درد
مفصل (بدون قی و تورم)

– درد
عضلانی مزمن


سردرد بسیار شدید

– حساس
شدن گره های لنفاوی گردن و زیربغل

– سرفه

علائم و نشانه های گفته شده در
تمام بیماران مبتلا به این سندرم دیده شده، اما در بعضی از بیماران، نشانه های
دیگری نیز شناخته شده که این نشانه ها عبارتند از:

* دردهای شکمی، تهوع ، اسهال و
نفخ

* عرق شبانه

* درد سینه

* تنفس کوتاه

* سرفه شدید

* مشکلات بینایی از قبیل:
تیرگی، حساس به نور، خشک شدن و دردناک شدن چشم

* آلرژی و حساسیت به غذا، الکل،
عطر، مواد شیمیایی، دارو و سر و صدا

* سرگیجه، نامنظمی ضربان قلب

* افسردگی، عصبانیت، ترس،
زودرنجی

* دردناک شدن فک

* کاهش یا افزایش وزن

مشکلات این سندرم از فردی به
فرد دیگر متغیر است. بسیاری از این ها می توانند زندگی فردی و اجتماعی خود را دنبال
کنند، اما هستند کسانی که فعالیت و زندگی خود را از دست می دهند و به افرادی منزوی
تبدیل می شوند.

بیماران
CFS می توانند دچار انواع و اقسام
بیماری ها شوند، از قبیل: تصلب و سفت شدن بافت ها، ویروسی شدن پوست، روماتیسم،
بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، بیماری های مزمن ریوی و .

چه کسانی به سندرم خستگی مزمن
مبتلا می شوند؟

مطالعات نشان داده که زنان
برابر بیشتر مبتلا می شوند.

این بیماری غالبا در سنین
تا
سالگی ظاهر می شود، اما در هر سنی امکان ابتلا وجود دارد.

این بیماری بیشتر در بزرگسالان
و کمتر در کودکان دیده شده است.

این بیماری در هر نژاد و قومی
ممکن است پیدا شود.

این بیماری در مردمان با درآمد
کم بیشتر است.

در یک خانواده ممکن است این
سندرم وجود داشته باشد، اما هیچ گونه دلیلی مبنی بر واگیردار بودن آن وجود ندارد.
به طور کلی، هنوز در رابطه با مسری بودن یا نبودن این بیماری بحث است.

چگونه خود بیمار می تواند
این بیماری را درمان کند؟

بیماران مبتلا به این سندرم
باید یک برنامه متناوب چرخشی(در طول بیماری تا دوره بهبودی) را دنبال کنند.

اگر بیمارانی که در آستانه ی
بهبودی هستند و تا حدی علائم و نشانه های آن کم شده است، بیش از حد فعالیت کنند،
دوباره دچار خستگی و بیشتر شدن نشانه های سندرم خستگی مزمن می شوند.

* بیمار باید برنامه روزانه خود
را زمان بندی کند و در زمانی که بیشترین انرژی را دارد، شروع به فعالیت کند.

* در برنامه خود ورزش را قرار
دهد، زیرا که ورزش به بدن و مغز برای سالم زیستن کمک می کند.

* از دوست یا فامیل برای سلامتی
خود کمک بگیرد.

* سر یک ساعت معین همیشه
بخوابد.

* اگر در این بیماری دچار عدم
حافظه یا عدم تمرکز شدند، هر آن چه که مهم است را بر روی کاغذ بنویسند. داروها ممکن
است در بهتر خوابیدن به بیمار کمک کند که این هم باعث افزایش قدرت تمرکز و یادگیری
می شود.

آزمایش های لازم برای اطمینان
از این سندرم

آزمایش های تیروئید، کبد،
اندازه گیری تعداد گلبول های خون و سرعت ته نشین شدن آن برای تشخیص لازم است، اما
آزمایش ادرار لازم نیست.

اگر یکی از این آزمایشات
غیرعادی بود، نمی توان شخص را مبتلا به سندرم خستگی مزمن دانست، بلکه در این مرحله
باید به دنبال نشانه های دیگر بود.

همان طور که گفته شد، بیماری ها
یکی از علل مبتلا شدن به این سندرم می باشد، بیماری هایی از قبیل: هپاتیت، کم خونی،
بیماری های عفونی، سرطان ها، بیماری های عصبی و عضلانی، کم کاری تیروئید و دیابت.

افراد خیلی چاق(
BMI بیشتر از
) و داروها و الکل نیز ممکن است ابتلا به این سندرم را
موجب شوند. سایت پزشکان بدون مرز

علت احساس خستگی و کسالت
چیست؟

بعد از ناهار و زمانی که به
ساعات نیمه روز نزدیک می‌شویم، چه اتفاقی می‌افتد که احساس خستگی و کسالت بر ما
چیره می‌شود به طوری که حتی صدای تیک تیک ساعت را نیز می‌شنویم و به فکر چاره‌ای
برای این خستگی می‌افتیم.

خستگی بین روز محصول الگوی
زندگی مدرن و امروزی است که همیشه ما را از تحرک باز می‌دارد. حتما در اداره و
ساعات کار متوجه همکاران خود شده‌اید که پشت سر هم قهوه و یا چای می‌نوشند تا از
این سستی و خواب آلودگی خلاصی یابند. اما چه عواملی موجب این احساس ناخوشایند
می‌شوند و آیا راه‌حلی برای این مشکل وجود دارد؟.

 

پایگاه اینترنتی« اسلیپ توماچ»
در مقاله‌ای دلایل این خستگی و خواب آلودگی را به اختصار بیان کرده که عبارتند از:

 


نداشتن خواب کافی و مطلوب در هنگام شب؛

 

اکثر ما کار را به خانه
می‌بریم. همین طور حرف زدن با تلفن و کار با لپ‌تاپ و رایانه را در منزل هم ادامه
می‌دهیم و بدون توقف تا نیمه شب تلویزیون تماشا می‌کنیم. با این کار خود را از
ساعات اولیه خواب شبانه که تاثیر بسزایی در آرام کردن و ترمیم اعصاب خسته و سرحال
کردن بدن دارد محروم می‌کنیم.

 

اگر به طور منظم دیر بخوابیم و
صبح زود بیدار شویم تا به سرکار برسیم، باعث می‌شود که خیلی زودتر در طول روز خسته
شویم. بنابراین توصیه می‌شود حداقل
تا ساعت خواب شبانه آرام و
بدون آشفتگی داشته باشید و سعی کنید تلفن همراه خود را نیز خاموش کنید.

 

2- نداشتن زمانی برای ورزش و
بازی کردن

 

بدون شک بدن شما بدون
ورزش زودتر خسته و فرسوده می‌شود. درست است که ساعات اولیه صبح پرترافیک‌ترین ساعات
کاریست اما حتی از یک فرصت اندک نیز استفاده کنید و خود را از یک نرمش ساده،
پیاده‌روی کوتاه یا دویدن مختصر روی تردمیل محروم نکنید.

 

همچنین این تفکر اشتباه را از
خود دور کنید که تاثیر ورزش و تحرک در ساعات بعدازظهر نصف تاثیر ورزش صبحگاهی است
چون باید هر زمانی را برای ورزش کردن غنیمت بشمارید در غیر این صورت هیچگاه از مزیت
هورمون‌های شادی که بدن را سرزنده و شاداب می‌کنند بهره‌مند نخواهید شد.

 


اضطراب و نگران دائمی را از خود دور کنید

 

استرس بیش از حد و طولانی مدت
نه تنها فشارخون را بالا می‌برد بلکه باعث کاهش تمرکز می‌شود. سعی کنید با
تکنیک‌های مختلف خود را شاد و عاری از تنش نگه دارید. به شغل خود، خانواده و
اطرافیان خود افتخار کنید. با این کار نگرانی‌های خود را پایان خواهید داد.

 

4- نداشتن زمانی برای خوردن یک
صبحانه کامل و متعادل

 

بیشتر کسانی که هنگام بعدازظهر
احساس خستگی می‌کنند افرادی هستند که به امید یک ناهار مفصل از صبحانه صرف‌نظر
می‌کنند. نخوردن صبحانه موجب پرخوری در وعده ناهاری می‌شود و در نتیجه خستگی شما را
تشدید می‌کند.

 

-‌ توصیه‌هایی برای سرزنده و
با نشاط ماندن در طول روز:

 

-‌ حتما به موقع از یک صبحانه
متعادل استفاده کنید که حاوی  انواع غلات ، لبنیات و میوه‌های مورد علاقه شما باشد.

 

– از نوشیدن زیاد قهوه یا چای
بعد از صبحانه یا قبل از ناهار پرهیز کنید. چون این کار نه تنها اشتهای شما را به
هم می‌ریزد بلکه شما را مضطرب می‌کند.

 

– در وعده ناهار غذای زیاد
نخورید چون باعث می‌شود باقی روز احساس خستگی کنید. اما همین غذای مختصر باید حاوی
مقادیر متعادلی از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها باشد.

 

– شب به اندازه کافی بخوابید.

 

– برنامه ورزشی داشته باشید.

 

– حداقل
تا
لیوان در طول روز آب بنوشید.

 

–          بین صبحانه و ناهار
تنقلات مصرف نکنید.


http://www.kahroba.infoمنبع

…………………..

 پیامبراکرم صلّی الله علیه
و آله و سلم : (الطِّیبُ یَشُدُّ القَلب) بوی خوش قلب را تقویت می‌کند


غذاهايي براي رفع خستگي

دكتر محمدرضا
وفا، متخصص تغذيه و استاديار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي ايران، مي‌گويد اگر
مدام خسته‌ايد، به برنامه غذايي‌تان نگاهي بيندازيد.
اگر صبح‌ها دلتان نمي‌خواهد از رختخواب بيرون بياييد، تمام طول روز خميازه مي‌کشيد،
بدنتان کوفته و بي‌رمق است و همه‌اش مي‌خواهيد يک گوشه بنشينيد يا بخوابيد، احساس
مي کنيد انرژي‌تان کم است و حوصله کار و فعاليت نداريد، تمام اين حالات بد به اين
دليل است که احساس خستگي مي‌کنيد، آن هم بدون هيچ دليل خاصي.
اين خستگي مي‌تواند روزهاي متوالي ادامه داشته باشد، بي آنکه علتش را بفهميد يا
بتوانيد چاره‌اي برايش پيدا کنيد. ولي يک سؤال مهم: آيا فکر نمي‌کنيد غذاهايي که
مي‌خوريد، در اين احساس خستگي موثرند؟
بايد اول مطمئن شويد که خستگي شما نتيجه يک بيماري جسماني مثل کم‌خوني يا کم‌کاري
غده تيروييد، ناراحتي قلبي و يا يک اختلال رواني مثل افسردگي نيست و در اثر مصرف
داروهاي آرام بخش، آنتي‌هيستامين‌ها، مسکن‌ها و قرص‌هاي ضدبارداري هم به ‌وجود
نيامده‌ است.
اما اگر کاملا سالم هستيد، شب‌ها 7 تا 8 ساعت مي‌خوابيد و باز هم احساس خستگي
مي‌کنيد، ممکن است علتش، کمبودهاي تغذيه‌اي يا عادات‌ غلط غذايي باشد. با اين حساب
شما مي‌توانيد با رعايت يک سري اصول تغذيه‌اي، خستگي‌تان را به حداقل برسانيد.
روزي چند ليوان آب بخوريم؟
وقتي مي‌گويند آب مايه حيات است و شما جدي نمي‌گيريد، همين مي‌شود ديگر! بدنتان
دچار عارضه کم‌آبي ‌شده و صد تا مشکل ريز و درشت برايتان پيش مي‌آيد. يکي از اين
مشکلات هم خستگي مفرط است.
دکترمحمدرضا وفا مي‌گويد: «در پيشگيري از خستگي هم غذا مهم است و هم نوشيدني ها.
متاسفانه امروزه در جامعه ما اين عادت غلط غذايي رايج است که افراد به اندازه کافي
آب و مايعات نمي‌نوشند. بدن دچار کم ‌آبي يا دهيدراتاسيون مي‌شود و کم ‌آبي يکي از
علل اساسي خستگي مفرط است. نرسيدن مايعات کافي به بدن مي‌تواند حتي موجب افسردگي و
تغيير خلق و خو شود.»
تحقيقات نشان مي‌دهند که از دست دادن 2 درصد مايعات بدن نسبت به وزن، توانايي فرد
را تا 20 درصد کاهش مي‌دهد. وقتي که بدن شما کم آب مي‌شود، حجم خونتان هم کاهش مي
يابد و در نتيجه دچار افت فشار خون خواهيد شد. در اين شرايط ، خون‌رساني به عضلات،
پوست و ساير بافت‌ها به خوبي انجام نمي‌شود و بافت‌هاي بدن، مواد مورد نيازشان به
خصوص اکسيژن را به اندازه کافي دريافت نمي‌کنند. براي جبران اين وضعيت، ضربان قلب
بيشتر مي‌شود و آن وقت شما به شدت احساس خستگي مي‌کنيد.
البته دکتر وفا هشدار مي‌دهد که اگر از مشتريان دايمي چاي، قهوه و نسکافه هستيد،
خيلي دلتان را خوش نکنيد که به اندازه کافي مايعات مي‌نوشيد، چون اين نوشيدني‌هاي
کافئيني به دليل مدر بودن، سبب دفع آب از بدن مي‌شوند. البته مصرف متعادل چاي و
قهوه در طول روز هوشياري را زياد مي‌کند و بالطبع جلوي خستگي و رخوت را مي‌گيرد،
اما بايد مراقب باشيد که زياده‌روي نکنيد، چون نوشيدني‌هاي کافئيني با دفع آب از
بدن، کم آبي را تشديد مي کنند. در عوض مايعات لبني مثل دوغ و شير هم آب بدن را
تأمين مي‌کنند و هم آرامش بخشند، اما وسط روز و در ساعت‌هاي کاري، زياد دوغ و شير
ننوشيد، چون موجب رخوت و سستي‌تان مي‌شوند و احساس خستگي را تشديد مي‌کنند.
از سوي ديگر، در مورد مقدار آب مورد نياز در روز حرف بسيار است. معروف ترين توصيه،
نوشيدن 8 ليوان آب در روز است. البته دکتر وفا معتقد است مقدار يکساني براي همه
اشخاص وجود ندارد و نمي‌توان گفت همه 8 ليوان آب بخورند. او مي گويد: «همه افراد
بايد حس تشنگي‌شان را حساس کنند، يعني به اندازه‌اي مايعات بنوشند که دهانشان خشک
نشود.»
چه رژيمي، چه غذايي؟
و اما چه غذايي بخوريم تا بي‌دليل احساس خستگي نکنيم. دکتر وفا مي‌گويد که اول از
همه بايد تعداد وعده‌هايي غذايي‌تان را زياد کنيد و مقدارش را کم «يعني سعي کنيد 3
تا 4 وعده در روز غذا بخوريد، همراه با ميان وعده‌هاي متعدد، اما کم حجم. در ضمن،
سعي کنيد برنامه غذايي‌تان را طوري تنظيم کنيد که همه گروه‌هاي غذايي در يک روز
مصرف شوند، چون هر گونه کمبودي مي‌تواند موجب بروز اختلالاتي شود که در تشديد حالت
خستگي موثر است. يک رژيم غذايي متنوع و خوب بايد شامل چهار گروه اصلي غذايي البته
به ميزان کافي و متعادل باشد.
اين گروه‌ها عبارتند از: شير و لبنيات، نان و غلات، سبزيجات و ميوه، انواع گوشت‌هاي
ق و سفيد که البته در خوردن بعضي از غذاهاي پروتئيني بايد حد تعادل را رعايت
کرد، چون وجود اسيد آمينه‌اي به نام تريپتوفان در پروتئين موجب سنتز واسطه شيميايي
به نام سروتونين در مغز مي‌شود که ايجاد‌کننده آرامش و رخوت است. اين همان ماده‌اي
است که در ماست و دوغ هم وجود دارد. البته ميزان کمي آرامش براي بدن مفيد است و
قدرت تحمل فرد را در برابر استرس زياد مي‌کند.»
کمبود بعضي از ويتامين‌ها و مواد معدني هم در ايجاد خستگي موثرند. ويتامين A،
ويتامين‌هاي گروه B و ويتامين C از آن جمله‌اند. کمبود آهن ، روي و يد هم مي‌تواند
عامل رخوت و بي‌حالي باشد. سبزيجات با برگ‌هاي تيره، گوشت و حبوبات منابع غني آهن
هستند. براي برطرف کردن کمبود آهن، خانم‌ها مي‌توانند از مکمل آهن نيز استفاده
کنند.
غلات و نان سبوس‌دار، ماهي و تخم مرغ داراي ويتامين B و ميوه‌هايي مثل پرتقال و
سبزي‌هايي مثل فلفل سبز منابع ويتامين C هستند.
شما مي‌توانيد با گنجاندن اين مواد در برنامه غذايي‌تان، جلوي خستگي بيش از حد را
بگيريد.
شکموها زودتر خسته مي‌شوند

«از طرف ديگر، پرخوري هم موجب
سستي و رخوت مي‌شود و بايد مراقب باشيد با خوردن وعده‌هاي غذايي مفصل، خودتان را
سنگين نکنيد. ضمن اينکه گرسنگي مفرط هم موجب مي‌شود قند خون تان پايين بيايد.» براي
همين دکتر وفا به کساني که صبحانه نمي‌خورند، توصيه مي‌کند که اين عادت را ترک
کنند، او مي‌گويد: «وقتي شما صبحانه نمي‌خوريد، تا موقع نهار قند خون‌تان پايين
مي‌آيد و احساس خستگي مي‌کنيد. همين‌طور بيشتر گرسنه‌تان مي شود و سر ناهار
کنترل‌تان را از دست خواهيد داد. چاقي و اضافه وزن هم يکي از دلايل عمده خستگي مفرط
است، زيرا از يک طرف تحرک بدني را کم مي‌کند و از طرف ديگر از عملکردهاي ذهني
مي‌كاهد.»

دکتر وفا، خوردن ميان وعده‌هاي
مفيد و کم حجم را به‌خصوص به کودکان، نوجوانان و سالمندان توصيه مي‌کند تا با زياد
شدن فاصله بين وعده‌هاي اصلي غذايي، دچار افت قند خون و کمبود انرژي نشوند.

نکته آخر اينکه سعي کنيد، مصرف
فست فودها را به حداقل برسانيد، چون علاوه بر اينکه ارزش غذايي کمي دارند، به دليل
داشتن کالري زياد، باعث خستگي و رخوت مي شوند.سارا هاشمي نيك هفته نامه سلامت

………………………..


سندرم خستگي مزمن(CFS) چيست؟
علائم و نشانه هاي اين سندرم با بسياري از بيماري ها مشترک است. خستگي در بسياري از
بيماري ها وجود دارد. 10 تا 20 درصد بيماران از خستگي شاکي هستند.

آنچه که از مفهوم سندرم خستگي مزمن (Chronic fatigue syndrome) مي توان فهميد،
خستگي است. اما اين خستگي بعد از کار زياد، اضطراب يا بي خوابي رخ نمي دهد، بلکه
اين خستگي از نوع شديد و خطرناک مي باشد و با استراحت و داشتن فعاليت بدني و ذهني
از بين نمي رود. اين خستگي تمام بدن را احاطه کرده و فعاليت بدني و توان فرد را کم
مي کند.
هنوز مشخص نيست که چرا اين سندرم به وجود مي آيد. اما ممکن است در اثر تضعيف سيستم
ايمني يا انتقال ويروس باشد.
در بعضي مقالات آمده است که، سندرم خستگي مزمن مي تواند بعد از يک بيماري(مثلا
سرماخوردگي) و يا بعد از يک فشار عصبي شديد به وجود آيد.
به طور کلي افراد مبتلا به اين سندرم، از افراد بيمار کمتر فعاليت مي کنند. اين
بيماري موجب کاهش فعاليت هاي مختلف شغلي، شخصي، اجتماعي و تحصيلي مي شود. پس عملا
فرد را منزوي مي سازد.
علائم و نشانه هاي اين سندرم
بيماران مبتلا، مدت 6 ماه يا بيشتر، خستگي کشيده اند. علاوه بر اين، نشانه هاي
ديگري نيز دارد، از جمله:
1- ناتواني در تمرکز و عدم حافظه
2- عدم توانايي فعاليت بدني و يا مغزي
3- سرحال نبودن
4- درد مفصل (بدون قي و تورم)
5- درد عضلاني مزمن
6- سردرد بسيار شديد
7- حساس شدن گره هاي لنفاوي گردن و زيربغل
8- سرفه
علائم و نشانه هاي گفته شده در تمام بيماران مبتلا به اين سندرم ديده شده، اما در
بعضي از بيماران، نشانه هاي ديگري نيز شناخته شده که اين نشانه ها عبارتند از:
* دردهاي شکمي، تهوع ، اسهال و نفخ
* عرق شبانه
* درد سينه
* تنفس کوتاه
* سرفه شديد
* مشکلات بينايي از قبيل: تيرگي، حساس به نور، خشک شدن و دردناک شدن چشم
* آلرژي و حساسيت به غذا، الکل، عطر، مواد شيميايي، دارو و سر و صدا
* سرگيجه، نامنظمي ضربان قلب
* افسردگي، عصبانيت، ترس، زودرنجي
* دردناک شدن فک
* کاهش يا افزايش وزن
مشکلات اين سندرم از فردي به فرد ديگر متغير است. بسياري از اين ها مي توانند زندگي
فردي و اجتماعي خود را دنبال کنند، اما هستند کساني که فعاليت و زندگي خود را از
دست مي دهند و به افرادي منزوي تبديل مي شوند.
بيماران CFS مي توانند دچار انواع و اقسام بيماري ها شوند، از قبيل: تصلب و سفت شدن
بافت ها، ويروسي شدن پوست، روماتيسم، بيماري هاي قلبي، بيماري هاي کليوي، بيماري
هاي مزمن ريوي و … .
چه کساني به سندرم خستگي مزمن مبتلا مي شوند؟
مطالعات نشان داده که زنان 4 برابر بيشتر مبتلا مي شوند.
اين بيماري غالبا در سنين 40 تا 5 سالگي ظاهر مي شود، اما در هر سني امکان ابتلا
وجود دارد.
اين بيماري بيشتر در بزرگسالان و کمتر در کودکان ديده شده است.
اين بيماري در هر نژاد و قومي ممکن است پيدا شود.
اين بيماري در مردمان با درآمد کم بيشتر است.
در يک خانواده ممکن است اين سندرم وجود داشته باشد، اما هيچ گونه دليلي مبني بر
واگيردار بودن آن وجود ندارد. به طور کلي، هنوز در رابطه با مسري بودن يا نبودن اين
بيماري بحث است.
چگونه خود بيمار مي تواند اين بيماري را درمان کند؟
بيماران مبتلا به اين سندرم بايد يک برنامه متناوب چرخشي(در طول بيماري تا دوره
بهبودي) را دنبال کنند.
اگر بيماراني که در آستانه ي بهبودي هستند و تا حدي علائم و نشانه هاي آن کم شده
است، بيش از حد فعاليت کنند، دوباره دچار خستگي و بيشتر شدن نشانه هاي سندرم خستگي
مزمن مي شوند.
* بيمار بايد برنامه روزانه خود را زمان بندي کند و در زماني که بيشترين انرژي را
دارد، شروع به فعاليت کند.
* در برنامه خود ورزش را قرار دهد، زيرا که ورزش به بدن و مغز براي سالم زيستن کمک
مي کند.
* از دوست يا فاميل براي سلامتي خود کمک بگيرد.
* سر يک ساعت معين هميشه بخوابد.
* اگر در اين بيماري دچار عدم حافظه يا عدم تمرکز شدند، هر آن چه که مهم است را بر
روي کاغذ بنويسند. داروها ممکن است در بهتر خوابيدن به بيمار کمک کند که اين هم
باعث افزايش قدرت تمرکز و يادگيري مي شود.
آزمايش هاي لازم براي اطمينان از اين سندرم
آزمايش هاي تيروئيد، کبد، اندازه گيري تعداد گلبول هاي خون و سرعت ته نشين شدن آن
براي تشخيص لازم است، اما آزمايش ادرار لازم نيست.
اگر يکي از اين آزمايشات غيرعادي بود، نمي توان شخص را مبتلا به سندرم خستگي مزمن
دانست، بلکه در اين مرحله بايد به دنبال نشانه هاي ديگر بود.
همان طور که گفته شد، بيماري ها يکي از علل مبتلا شدن به اين سندرم مي باشد، بيماري
هايي از قبيل: هپاتيت، کم خوني، بيماري هاي عفوني، سرطان ها، بيماري هاي عصبي و
عضلاني، کم کاري تيروئيد و ديابت.
افراد خيلي چاق( BMI بيشتر از 30) و داروها و الکل نيز ممکن است ابتلا به اين سندرم
را موجب شوند.مريم سجادپور- کارشناس تغذيه
…………………..

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.